PDA

View Full Version : Praktyczna baBunia - porady


Strony : [1] 2

BUNIA
03-08-2007, 13:02
4670Kazda z nas zapewne ma w zanadrzu wyprobowane metody,przepisy ,sposoby ktore ulatwiaja codzienne zycie .
Zapraszam - podzielcie sie nimi

Ciasto
Do ciasta drozdzowego zamiast mleka wlej kefir- bedzie bardzo delikatne i na dlugi czas zachowa swiezosc.

Grilowane mieso
nieraz bywa twarde i przesuszone - unikniesz tego jezeli skoropisz je dobrze sokiem z cytryny.,
Piersi z kurczaka lub karkowke mozna wlozyc na pare godzin do miseczki z mlekiem.

Sos - i wiorka kokosowe
Nawet zwykly sos nabierze niezwyklego smaku i zrobi sie gesty - jezeli dosypiesz do niego odrobine wiorkow kokosowych

Roze lubia cukier
Gdy chcesz aby roze dluzej zachowaly swiezosc - ponacinaj konce ich lodyg ,odetnij kolce i liscie a do wody dosyp lyzeczke cukru.

Kompres na oczy
Gdy wieczorem zmeczone oczy bola poloz na nie wacik z naparem kopru wloskiego.Kompres szybko likwiduje podraznienia i obrzmienia

Kundzia
03-08-2007, 14:18
Ciasto drożdżowe
-żeby miało ładny złoty kolor,a jajka czasem są zbyt "białe" dodać szczyptę sproszkowanej kurkumy
-dłużej zachowa świeżość gdy tłuszcz/masło,margarynę/ zastąpimy dobrym olejem
Mięso
-gdy mamy zbyt twarde mięso i nie chce się usmażyć,polać mięso niewielką ilością miodu,usma zy się szybko i ma wspaniały smak.

Nika
03-08-2007, 14:28
4672mięsko na gril,bez względu na jego rodzaj,marynuję w winie lub kefirze z dodatkiem cebuli,czosnku i ziół-jest wtedy miękkie i pachnące.mozna też natrzeć octem balsamicznym-i do lodowki na 3 godziny.

Nika
03-08-2007, 14:29
Aby uniknąć przykrej woni kapuchy długo gotującej się na bigos-po kupieniu kroję ją i zamrażam.Wówczas proces gotowania trwa krótko i specyficzny zapaszek nie zdąży otulić mieszkania.

Dzidka
03-08-2007, 14:37
Aby zrobić samemu jogurt należy:
-przegotować 1 litr mleka
-ostudzić do temp. dokładnie 45 st.C
-dodać 3-4 łyżki kupnego jogurtu /naturalnego bez cukru np.Danona/
-przykryć dokładnie i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 8 godz.
Ja owijam całe naczynie gazetami i pod kocyk/podobnie jak to się robi np.z ryżem czy kaszą...tylko dłużej/.
Jogurt jest pyszny, tani, przetrzymuje się w lodówce.
Polecam, bo sama robię go od lat.Termometr można nabyć w sklepach medycznych.http://www.bionovo.pl/images/neolab/image_01442.JPG

BUNIA
03-08-2007, 17:28
]Gdy fiskus gubi liscie
wcale nie musi to oznaczac ze choruje.Zrob wtedy niewielkie naciecie na lodydze- tuz nad miejscem z ktorego odpadl lisc.Zobaczysz ze niebawem wyrosnie z niego nowy listek..

Bezbolesne wyjecie drzazgi
Przed zabiegiem namocz w cieplej wodzie miejsce w ktore weszla drzazga,woda rozmiekczy ostry koniuszek wtedy wyjmiesz ja prawie bezbolesnie.

Ostrzenie nozyczek
Chcac naostrzyc nozyczki- przetnij nim kilka razy drobnoziarnisty papier scierny a beda jak nowe,
i

Honorka1949
03-08-2007, 17:51
Gdy kupisz niedojrzale banany,poloz je wsród jablek.W ten sposob szybciej dojrzeja.

Bulka tarta do okraszania kalafiora i fasolki szparagowej nie wchlonie duzo tluszczu jesli najpierw zrumienimy ja / na sucho / na patelni, a nastepnie wymieszamy z odrobina masla.

Ciasto bezowe latwiej jest pokroic natluszczonym nozem, a tort nozem zamoczonym w goracej wodzie.

Aby garnek po bigosie czy golabkach nie utrzymywal zapachu kapusty, po umyciu napelnij go zimna woda z dodatkiem 1 lyzeczki sody i zostaw na cala noc.

Plastry bekony nie powinny zwijac sie w rulonik, jesli przed smazeniem ponakuwasz je widelcem.

Szybciej ubijesz bialka na piane, gdy dodasz do nich kilka kropel octu.W smaku bedzie niewyczuwalny.

elizka
03-08-2007, 17:53
A ja wiem jak pozbyć się plam po kleju na meblach, butelkach,etc.Sama przeżyłam katusze gdy usuwałam go po naklejkach na futrynach drewnianych okien.Uwaga!zdradzam tajemnicę:należy posmarować ów klej bezbarwną pastą do butów/ja smaruję palcem/,chwilę odczekać i wycierać np.ręcznikiem papierowym czy ściereczką.Można powtarzać zabieg do skutku.Ewentualną plamę po paście zmyć płynem do naczyń!

Basia.
03-08-2007, 19:39
Dzięki Waszym radom zrobiłam się bardzo mądra!!!!!!!!

Nika
03-08-2007, 20:15
Może ktoś wie,jak doprać białe skarpetki syna,który z uporem chodzi bez kapci....

BUNIA
04-08-2007, 17:01
Biale koszule jak nowe
Jezeli twoja bielizna osobista,,koszule,podkoszulki ,meza dzieci stracily sniezna biel - upierz je z dodatkiem proszku do pieczenia.

Rosol bez "oczek"
Aby pozbyc sie plywajacych tlustych oczek w rosole - nalezy przestudzony bulion przelac przez papiuerowy filtr do kawy.

Imbir do tlustej pieczeni
Kawalek imbiru sprawie ze tlusta pieczen stanie sie lekkostrawna - taki sam efekt sie osiagnie gdy mieso przed pieczeniem natrze sie cynamonem.

Oliwa ulatwia wbijanie gwozdzi do sciany
Posmarowany oliwa lub woskiem gwozdz wbijesz z latwoscia w dowolny material,,aby sie sciana nie zabrudzila mozna gwozdz posmarowac mydlem .

Odswiezanie roz
Zwiedniete roze odzyskaja swiezy wyglad jesli wlozysz je na kilkanascie minut do wanny wypelnionej chlodna woda.

Sunshine
04-08-2007, 19:55
Może ktoś wie,jak doprać białe skarpetki syna,który z uporem chodzi bez kapci....

To tylko Zygmunt Chajzer-telewizyjny pan od Vizira wie........

inka-ni
04-08-2007, 22:53
Dodać do wody ACE kolor i chwilę w misce pomoczyć, również dodając proszku do prania będą biale

BUNIA
06-08-2007, 08:43
Gdy waz ogrodowy popeka
natrzyj go dokladnie roztworem wodnym amoniaku - bedzie znow elastryczny.

Mszyce nie lubia pomidorow
pomiedzy roze posadz krzaczki pomidorow - odstrasza mszyce

Sol na chwasty
domowy sposob na usuniecie chwastow wrastajacych pomiedzy plytami chodnikowymi - wystarczy obficie polac je woda z sola kuchenna.

Fusy po kawie
nie wylewaj fusow po kawie - to idealny nawoz pod kwiatki-beda bujnie rosly.

Chrzan wybiela plamy
Starty korzen chrzanu nie tylko wybiela plamyt na rekach .Wymieszany z mlekiem jest doskonala maseczka rozjasniajaca i przebarwienia ktore pojawily sie na szyi .twarzy czy dekoldzie.

Wrastajace paznokcie
obetniesz prawie bezbolesnie - gdy wczesniej palec obwiniesz bandazem z plasterkiem cytryny .

Honorka1949
06-08-2007, 09:48
Zeby kalafior podczas gotowania nie pachnial wrzucam do garnka kawalek czerstwego chleba lub jeden obrany ziemniak.

Kiedy usmaze wieksza ilosc kotletow szchabowych, a chce je podac nieco pozniej, przekladam je do rondla, ktorego dno wykladam kromkami chleba i stawiam na wolnym ogniu.Z kotletow ocieka tluszcz , a z kromek uzyskuje aromatyczne grzanki.

Skorka ziemniakow w mundurkach nie popeka , gdy do wody dolejesz lyzeczke octu.

Zalany woskiem swiecznik wloz na kilka godzin do zamrazalnika.Dzieki temu wosk latwo sie wykruszy.

Sztuccom powroci dawny blask , jezeli przetrzemy je lekko wilgotna sola.

hannabarbara
06-08-2007, 10:05
Jesteście wspaniałe! Piszcie w tym wątku jak najwięcej! Na razie szykuję się do powrotu na przerwane letnisko. Jak wrócę to sobie wydrukuję i wkleję w zeszycik.

Magro
06-08-2007, 15:00
nika wg mnie nie ma takiej mozliwości,ale moze sie myle /przechodziłam to samo/.
Kochane moje ,moze ktoraś zna jakiś preparat po ktorym odrastają wlosy w łysych miejscach. Mam wielki problem, bo niedługo czolo będe miała na czubku głowy.

POLA
06-08-2007, 16:09
nika wg mnie nie ma takiej mozliwości,ale moze sie myle /przechodziłam to samo/.
Kochane moje ,moze ktoraś zna jakiś preparat po ktorym odrastają wlosy w łysych miejscach. Mam wielki problem, bo niedługo czolo będe miała na czubku głowy.

z powiększającym się czołem jest pewien kłopot, żeby cokolwiek zadziałało, warto poznać przyczynę takiego zjawiska, a tu mógłby się wypowiedzieć dermatolog. Spróbuj szamponu z aloesem lub takich odżywek, ale czy pomoże? Dobre są też produkty Vichy (szampony i fiolki ze specjalnym płynem, zapytaj w aptece, ale to drogie specyfiki).

elizka
06-08-2007, 16:33
Do Mrufki.Na wypadające włosy pomaga szampon Neril i do niego jest też tonik Neril,można kupić w aptece,to jest niem.kosmetyk leczy wypadanie włosów spowodowane różnymi schorzeniami-popatrz o nim w internecie i możesz wypróbować,najpierw sam szampon.Pozdro.

Magro
06-08-2007, 17:41
Serdeczne dzięki,będe probować po kolei od najtańszych.Pozdrawiam

Alsko
06-08-2007, 19:35
Mrufko,
a do tego nie zawadzi połykać tabletki ze skrzypu - Skrzyp max - lub pokrzywę ze skrzypem, np. Skrzypovitę.
W Warszawie ojcowie bonifratrzy prowadzą przychodnię i aptekę. Moja przyjaciółka (po naświetlaniach i lekach) kurowała się skutecznie ich preparatami, ale gdzieś zapodziałam namiary na nich, a ona jest wyjechana. Jeśli znajdę, dam znać.
Może u Ciebie też są. Robią świetny i łatwo stosowalny specyfik na włosy.

en_vogue
06-08-2007, 19:38
Przeczytałam kiedys,że doskonały środek na wypadające włosy to:preparat zrobiony własnoręcznie.Otóż-zebrać na łące liscie babki wąskolistnej (około 2-4) garście,pociąć i zalać 0,5 wódki.
Po 10 dniach przelać do butelki i smarować skórę głowy tym płynem.Zalecają codziennie .Ja stosuję od przypadku do przypadku :D
Pozdrawiam,

Honorka1949
06-08-2007, 23:15
I niech tak pozostanie Kaziu!

Malgorzata 50
06-08-2007, 23:50
Może ktoś wie,jak doprać białe skarpetki syna,który z uporem chodzi bez kapci....
Przekazać pałeczke mlodemu -niech sam dopiera jak chce mieć idealnie biale ew niech wyrzuci i kupi sobie nowe

Malgorzata 50
06-08-2007, 23:51
Włosy wypadają od myślenia, najlepiej nie myśleć. Mnie nie wypadają bo nie myślę.:D

Przez grzecznosc Kaziu, nie śmiałabym zaprzeczać:D

Pani Slowikowa
06-08-2007, 23:55
Przeczytałam kiedys,że doskonały środek na wypadające włosy to:preparat zrobiony własnoręcznie.Otóż-zebrać na łące liscie babki wąskolistnej (około 2-4) garście,pociąć i zalać 0,5 wódki.
Po 10 dniach przelać do butelki i smarować skórę głowy tym płynem.Zalecają codziennie .Ja stosuję od przypadku do przypadku :D
Pozdrawiam,

A gdyby tak wypic ta "Babczanke":D ???Myslisz ze wlosy ...

Malgorzata 50
07-08-2007, 01:44
Ha!!!!!Bo dobrze odzywiona szarymi komorkami

Lila
07-08-2007, 11:07
Faktycznie,można sobie humor poprawić po tej górnolotnej dyskusji o wpływie myślenia na ilość włosów..

No to wg.teorii Kazia ,ja też bezmyślna raczej jestem...
Ale wolę przyjąć teorię Małgosi..


Ps.Kaziu,jak wyobrażałam sobie Ciebie ,to raczej jako faceta dość owłosionego,bo taką fotkę kiedyś puściłeś na forum.
Ale rozumiem,że musiał to być kolega,nie myślący raczej....:)

Nika
07-08-2007, 11:58
re Małgorzata-młody stosuje 2 wariant-zabrudzone wyrzuca,ale ponieważ ciągle jest na naszym utrzymaniu,ta wersja mi nie odpowiada.Nie powiem nic,jak wyglądały,gdy upral sam..

Malgorzata 50
07-08-2007, 17:02
Nika ,a co cie to obchodzi jak wyglądaja jego skarpety....Moj młody kiedy byl mlody czyli tak mw 14-15 zostal poinformowany jak dziala pralka i zelazko i jesli chcial byc zadbanym mlodym czlowiekiem doprowadzal swoja garderobe do doskonalosci sam.Na zdrowie mu to wyszlo i zostal mistrzem prasowania tudziez dopierania

Dzidka
07-08-2007, 19:03
Kochane wszystkowiedzące, ale o bujnych włosach.
Czy ktoś z naszych ogrodniczek lub ogrodników znalazł jakiś skuteczny sposób na te ryjące i ślepe stworzenia zwane kretami? Jeśli jest ktoś to proszę mi coś poradzić. Krety podkopują mi krzaki pomidorów.http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/plikiporady/krecik.jpg

Alsko
07-08-2007, 19:22
Dzidko, nie znam się, ale miałam styczność z panią przeprowadzającą deratyzację. Powiedziała, że unieszkodliwia (po cichu, nielegalnie, bo są pod ochroną), ma wyrzuty sumienia, ale pieniądze są jej potrzebne.

Dzidka
07-08-2007, 20:03
Nie myślałam o takim radykalnym sposobie.Znając moje serce do zwierząt nigdy bym na to nie poszła.Myślałam raczej o przepłoszeniu zwierzątka
http://wec.pl/krecik.jpg

Nika
07-08-2007, 20:26
Dzidka,na krety najlepsze są jamniki-tak mowili w mediach...

Nika
07-08-2007, 20:26
Małgosiu...wkurza mnie widok niedopranych skarpet w łazience,bo "jezdem" estetka.

Honorka1949
07-08-2007, 20:50
Moj wnuk nie przywiozl zadnej pary skarpet z obozu - czemu? bo byly bardzo brudne i je wyrzucil !

A teraz moze pare rad

- patyczki do szaszlyku smaruje olejem, po upieczeniu lepiej zdejmuje sie mieso

-noz ktorym kroilas sledzie straci zapach , jezeli przetniesz nim surowa marchew.

- pedzel na ktorym zaschla farba emulsyjna namocz w wodzie solidnie zakwaszonej octem.Po takiej kapieli bedzie jak nowy.

- rogi blachy smaruje odrobina masla lub margaryny i wtedy jak wyloze blache papierem do pieczenia on sie nie przesuwa.

- parowki nie popekaja w trakcie gotowania, gdy zalejemy je wrzaca woda i dodamy odrobine masla

BUNIA
07-08-2007, 21:05
Na krety czyli krtki/ po czesku/ najlepszy pies -- sprawdzone - moj Rocky - pelnokrwisty wilczur vel owczarek niemiecki podpalany nie polowal na nie ale chyba zapach odstraszal bardzo skutecznie .Rokusia niema juz 7 lat a krety chyba dalej mysla ze on jest ... bo ich niema

Lila
07-08-2007, 21:46
Kochane,ja pamiętam z dzieciństwa ,jak mieliśmy duży ogród a nie las jak obecnie,i krety faktycznie robiły szkody,to moja mama rozkopała jeden kopiec i do środka włożyła kłąb waty nasyconej naftą...
Wszystkie się wyniosły,bo podobno nie cierpią tego zapachu...

Ale zaznaczam,że to były komunistyczne krety...
Obecne może poczują zapach petrodolarów ?

Nika
07-08-2007, 22:10
Porada-masz chandrę-wpadnij do naszego baru!

Dzidka
08-08-2007, 08:11
Na krety czyli krtki/ po czesku/ najlepszy pies -- sprawdzone - moj Rocky - pelnokrwisty wilczur vel owczarek niemiecki podpalany nie polowal na nie ale chyba zapach odstraszal bardzo skutecznie .Rokusia niema juz 7 lat a krety chyba dalej mysla ze on jest ... bo ich niema

Buniu,masz rację z tymi pieskami.Jak miałam jamniczkę i woziłam ja na działkę, nie było kretów.Chodziła po działce i to ona robiła najwięcej szkód... kopała doły gdzie popadło.
http://www.pupile.com/pup/images/img_uno.3.jpg

BUNIA
08-08-2007, 08:18
Spody tortowe nasacz herbata
Spody biszkoptowe nasacz herbata z dodatkiem cynamonu i gozdzikow a potem obficie poslodz.Mozna dodac tez kilka kropel alkoholu lub esencji do ciast.

Sok nawilzy zbyt suchy biszkopt
jezeli upiekjlas zbyt suchy biszkopt - nakluj go w kilku miejscach widelcem i skrop kiliszkiem soku pomaranczowego

Mleko poprawia smak mrozonek
Zamrozone ryby i mieso rozmrazaj wkladajac do naczynia z mlekiem.Likwiduje ono charakterystyczny posmak mrozonek.

Slady po dlugopisie
mozna latwo usunac skorka od banana,lub zaprac plame cieplym denaturatem lub spirytusem.

Honorka1949
08-08-2007, 14:48
Niko ! za porade na chandre nalezy Ci sie medal od wszystkich!

http://img248.imageshack.us/img248/152/nikawd3.jpg (http://imageshack.us)

iwo1111
08-08-2007, 14:57
Dzidka,na krety najlepsze są jamniki-tak mowili w mediach...
http://img411.imageshack.us/img411/4922/jamniczkioc7.gif (http://imageshack.us)Potwierdzam, jak mój jamnik biegał po ogrodzie, to krety wyniosły się od razu. Tyle tylko, że on za swoją najlepszą zabawę uważał wykopywanie wszystkiego, jak leci. Ale i tak wspominam go z łezką w oku, bo był wspaniałym przyjacielem:)

Nika
08-08-2007, 19:29
Honorko,dziekuję za medal.

Magro
09-08-2007, 19:02
dla Niki- ja jeszcze w sprawie skarpetek- pojawiło sie takie mydełko chyba czeskie do usuwania plam -sprobuj może akurat.Tłuste plamy zchodzą ,a ponoć jest do plam wszelakich

Honorka1949
09-08-2007, 19:19
Folia aluminiowa wlozona miedzy garnek a pokrywke skutecznie zapobiega wyparowaniu sosu pieczeniowego

Folia aluminiowa.Mieso i ryby owijaj matowa strona na zewnatrz.Lepiej piochłania cieplo, co znacznie skraca czas pieczenia.

Samoprzylepne haczyki beda sie mocno trzymaly jezeli ich spod posmarujemy bialkiem

Zawsze kupuje kilka gatunkow sypkiej herbaty.Do pojemniczka w ktorym ja trzymam wkladam ususzona skorke z pomaranczy.

Kielbasa pieczona w piekarniku bedzie chrupiaca jesli posmarujemy ja piwem.

Honorka1949
09-08-2007, 19:32
Nikus. Ja biale rzeczy gotuje w pralce.Dodaje Vanish i wszystkie plamy znikaja jak u Chajzera.Skarpety - sprobuj Vanish oxi Action MULTI.Robie papke i smaruje bardzop brudne miejsca i do pralki . U mnie zdaje egzamin , ale plama plamie nierowna.Polecam spróbuj!

http://img408.imageshack.us/img408/3356/vanish2vd9.jpg (http://imageshack.us)
Shot with Canon PowerShot A430 (http://profile.imageshack.us/camerabuy.php?model=Canon+PowerShot+A430&make=Canon)

en_vogue
10-08-2007, 18:12
Hej dziewczyny! Ilez to porad tu wyczytałam.Musiałabym cały czas pracować jak mróweczka jakaś,by je wszystkie wykorzystać.Jestem bardzo wdzięczana za nie,na pewno wykorzystam.A teraz to idę poleżeć na leżaku jak to leniuszkowi przystało.Pozdrawiam- leniuch!

http://img267.imageshack.us/img267/1209/dd1011656ix0.gif (http://imageshack.us)

Sunshine
10-08-2007, 18:21
Hej dziewczyny! Ilez to porad tu wyczytałam.Musiałabym cały czas pracować jak mróweczka jakaś,by je wszystkie wykorzystać.Jestem bardzo wdzięczana za nie,na pewno wykorzystam.A teraz to idę poleżeć na leżaku jak to leniuszkowi przystało.Pozdrawiam- leniuch!
Ja też zrobiłam się, z wiekiem ,bardziej leniwa a może wygodna.
Już nie spędza mi snu z powiek byle plama czy przypalony garnek,doszłam do wniosku,że mam już za mało czasu by się takimi drobiazgami przejmować.Szkoda życia na to Dziewczyny,dość się napracowałyśmy,teraz trzeba wreszcie pomyśleć trochę bardziej o sobie.Czego Wam i sobie życzę.

Honorka1949
10-08-2007, 20:57
- kostki lody beda wygladac efektownie , jezeli zamrozimy w nich listek miety lub plasterek lomonki.
- brzegi suchej szklanki do koktailu maczam w bialku a nastepnie w cukrze.Cukier tworzy ladna dekoracje. Przygotowuje wczesniej , przed przyjsciem gosci.

-jak szybko obrac migdaly
Wkladam je do wrzatku i gotuje przez pol minuty.Nie dluzej bo zmiekna.Osoczam na sicie, plukam zimna woda i wyciskam z lupinek.Wyluskane rozsypuje na tacy , aby wyschly.

BUNIA
14-08-2007, 12:00
Sposob na mrowki
Aby sie ich pozbyc mozna obficie posypac grzadki popiolem drzewnym,mozna tez szlak wedrowek posypac proszkiem do pieczenia.

Napar z pokrzywy na mszyce
Zaatakowqane przez mszyce rosliny spryskac codziennie ostudzonym naparem z lisciu pokrzywy.Po krotkim czasie insekty zgina.

Usuwaj zwiedle liscie i kwiaty
a beda wypuszcaly coraz to nowe liscie i kwiatostan

Tluszcz na meblach
zlikwidujesz latwo woda z mydlem lub plynem do mycia naczyn.Aby woda nie wsiakla w obicie szybko osusz umyte miejsce sciereczka.

Malgorzata 50
14-08-2007, 12:38
Tluszcz generalnie zlikwidujesz szybko przy pomocy plynu do naczyń albowiem do tego on słuzy -nawet jak ci się olej rozleje na podłodze wylanie na niego sporej ilisci tegoz powoduje ,iz bez uszczerbku na zdrowiu i kiniecznosci wpakowania wszystkich kończyn w gips bedziesz w stanie wytrzec podłoge

Nika
14-08-2007, 12:40
Ja migdały tylko spazam wrzątkiem i zostawiam na 5 minut w gorącej wodzie.Też skórka dobze schodzi.

Renea
15-08-2007, 02:26
Żeby biszkopt na tort nie opadł należy:
- nie smarować tłuszczem boków tortownicy a tylko dno , lub na dnie położyć wycięty z papieru do pieczenia krążek wielkości dna tortownicy,
- po upieczeniu -wyjąć tortownicę z ciastem i rzucić na podłogę z wysokości ok.50 cm. Tak jak się wyjmuje - wierzch ciasta ma być na górze a spód musi uderzyć na podłogę . Biszkopt będzie równy.Następnie wystawić tortownice na parę minut w chłodne miejsce do wystygnięcia a potem nożem odkroić ciasto od brzegów tortownicy i obrócić do góry nogami , żeby biszkopt wyszedł.Zapewniam , że biszkopt nie opadnie , będzie puszysty ( chyba, że ktoś upiecze zakalec) i powierzchnia będzie równa.

Malgorzata 50
15-08-2007, 23:36
Była kiedyś taka pani nazywala sie chyba Dziegielewska -jakie ona mila rady-Chryste!!!!Trzeba bylo mieć w domu laboratorium chemiczne żeby wszystkie te "cudowne" sposoby na wywabianie plam ze wszystkiego na wszystkim ratowanie zniszczonych rzeczy i inne takie wykonać!!! Pamietacie ją?

Wilhelmina
15-08-2007, 23:58
Ja nie pamiętam takiego okazu. Może jestem jeszcze zbyt młoda??? (hi hi hi)

Honorka1949
16-08-2007, 14:13
Malgosiu Ja pamietam Slodowego ale takiej pani to nie.
Renea ! jestem stara gospodynia ale pierwszy raz slysze o rzucaniu ciastem.Ja to z biszkoptem obchodze sie jak ze stuletnim chinskim jajem - delikatnie , a i tam czasem skubane opadnie.

Sanna
16-08-2007, 18:18
Była kiedyś taka pani nazywala sie chyba Dziegielewska -jakie ona mila rady-Chryste!!!!Trzeba bylo mieć w domu laboratorium chemiczne żeby wszystkie te "cudowne" sposoby na wywabianie plam ze wszystkiego na wszystkim ratowanie zniszczonych rzeczy i inne takie wykonać!!! Pamietacie ją?
Ja ją sobie przypominam i zgadzam się z tobą, ale lubiłam jej posłuchać .Z rad nie pamiętam żebym z jakiś skorzystałam.

Alsko
16-08-2007, 20:13
podobne do niejakiej Dzięgielewskiej (a może i jej) miałam obowiązek przeczytać i poprawić koszmarny język oraz byki drukarskie!!

To dopiero był koszmar, brrr, tylko humor mnie ratował :D

Anielka
16-08-2007, 20:24
I tak Ci zostało,na szczęście.Humor oczywiście.Pozdrawiam.5103

Renea
16-08-2007, 23:55
Honorko- ja już od dosyć dawna tak robię. Jak biszkopt się upiecze to wyjmuję go z piekarnika i rzucam nim ( tortownicą) na podłogę. Biszkopt robi sie równiutki , nie potrzeba skrawać wierzchu. Po lekkim ostygnieciu odkrawam ( oddzielam) nożem od formy , zdejmuję obręcz i odwracam biszkopt do góry nogami. Następnie zdejmuję papier i odstawiam do dalszego ostygnięcia. Zapewniam , że biszkopt nie opadnie i jest równiutki z obu stron.

Malgorzata 50
17-08-2007, 00:40
A genialne rady z "Przyjaciolki" w stanie wojennym jak produkowac mydlo-pamietacie !!!!! Slodowy to byl gośc!!!Taki polski Mc Giver.Nie używam tzw "domowtch sposobów" bo to dla mnie za pracochlonne -leniwa baba jestem.Byly takie wynalazki jak czyszczenie dywanow fusami od herbaty i czegoś tam gliceryna pomieszana z czymstam zawsze mnie fascynowalo ,ze sa kobity które chyb nie mają nic innego do roboty skoro tyle enrgii wkladaja w wywabianie ,dopieranie doprowadzanie do idealniej czystosci i bialosci wszystkiego co sie da.

Lila
17-08-2007, 09:11
Kurczę,nie pamiętam jak produkować mydło...

Cieszy mnie,że jest jakaś leniwa baba na forumie :).Nie gnębią mnie wyrzuty ,że tak olałam swe obowiązki..
A tort zamawiam telefonicznie .W takiej małej miejscowości obok mnie jest cukiernia,gdzie za 25 zł pieką wspaniały,nasączony alkoholem tort z pięknym przybraniem..

Choć muszę przyznać,że upieczenie samemu to przyjemność nie lada.....gdybyż nie to lenistwo..:)

Basia.
17-08-2007, 09:31
żeby się jak najmniej "narobić", mam w domu dużo urządzeń które mnie wyręczają ........... np. termomixer Varoma. To urządzenie wyrabia ciasta, gotuje na parze, miele, miksuje, robi przetwory. Zrobienie makowca łącznie z przyrządzeniem masy makowej zajmuje tylko 10 minut ......... do mycia jest tylko dzbanek ze stali. Brud usuwa za mnie oczyszczacz parowy. Lubię mieć w domu czysto w związku z tym codziennie odkurzam zajmuje mi to 10 minut ..... korzystam z odkurzacza cyklonowego o dużej mocy w związku z tym mam czyściutkie dywany /przy psie to jest sukces/. Nieznane jest mi pojęcie robienia porządków świątecznych ....... święta mam przez cały rok.

Nika
17-08-2007, 09:34
5111-torty też zamawiam,bo są badzo pracochłonne i nikt za nimi w naszym domu nie przepada,toteż zamawiam tzw.czarny las dwa razy do roku,dla imieninowych gości.Robię jedynie tiramisu i tort serowy na zimno z owocami oraz galaretką-zawsze się udają i nie wymagają wiele wysiłku.

BUNIA
17-08-2007, 10:08
Miodowy kosmetyk na skore
Jezeli chcesz szybko uelastycznic i nawilzyc skore zrob kapiel z dodatkiem miodu.- wystarczy dodac 2 lyzki miodu na pol wanny wody .Miod zawiera duzo skladnikow mineralnych latwoprzyswajalnych i przenikajacych przez skore .Po 15 m inutowej kapieli splucz cialo chlodna woda.

Balsam do opalania
Resztki balsamu do opalania mozesz wykorzystac do codziennej pielegnacji skory po kapieli.Kosmetyk ten doskonale nawilza i ujedrnia

BUNIA
17-08-2007, 10:15
Wznowiono w TV /chyba jedynka/ proogram o majsterkowaniu - w roli glownej a jakze pan Adam Slodowy.
Widzialam na wlasne nie chcace spac oczy w nocy z srody na czwartek .Tematem bylo robienie domowym sposobem lamipionow z kartonu i kolorowego papieru .

Sunshine
17-08-2007, 10:18
toteż zamawiam tzw.czarny las
Moim zdaniem najlepszy tort "czarny las" jest w "Czarodzieju" na Karmelickiej.A Ty gdzie kupujesz?

Malgorzata 50
17-08-2007, 10:20
Kurczę,nie pamiętam jak produkować mydło...

Cieszy mnie,że jest jakaś leniwa baba na forumie :).Nie gnębią mnie wyrzuty ,że tak olałam swe obowiązki..
A tort zamawiam telefonicznie .W takiej małej miejscowości obok mnie jest cukiernia,gdzie za 25 zł pieką wspaniały,nasączony alkoholem tort z pięknym przybraniem..

Choć muszę przyznać,że upieczenie samemu to przyjemność nie lada.....gdybyż nie to lenistwo..:) Ja kupuje w jednej pysznej cukierni -chyba bym zwariowala jakbym miala mieszać ten biszkopt ,a potem nim walic o podlogę -nastepnie wykonac krem ,nie dac mu sie zwazyc -kuchni po tym wszystkim nawet ta pani co robi za "perfekcyjna gospodynię" w TV Style by nie dopucowala niestety, d....ze mnie a nie cukiernik.
Jak dzieci byly male pieklam az nie zaczely ze łzami w oczach blagac mnie na klęczkach ,ze moze lepiej kupić....Ale żeby nie bylo ,zem taka kompletnie nonszalancka -gotować lubię ...

Honorka1949
17-08-2007, 10:22
A ja mam inaczej.Ciasta - wszystkie lacznie z tortami pieke sama.Wiem , ze to pracochlonne ale ja to lubie.Pasjonuje mnie wymyslanie coraz to nowych dekoracji i nie chwalac sie sa naprawde piekne.

http://img257.imageshack.us/img257/623/szlaczekpoziomymotylefw5.gif (http://imageshack.us)
Shot at 2007-08-17

Malgorzata 50
17-08-2007, 10:23
żeby się jak najmniej "narobić", mam w domu dużo urządzeń które mnie wyręczają ........... np. termomixer Varoma. To urządzenie wyrabia ciasta, gotuje na parze, miele, miksuje, robi przetwory. Zrobienie makowca łącznie z przyrządzeniem masy makowej zajmuje tylko 10 minut ......... do mycia jest tylko dzbanek ze stali. Brud usuwa za mnie oczyszczacz parowy. Lubię mieć w domu czysto w związku z tym codziennie odkurzam zajmuje mi to 10 minut ..... korzystam z odkurzacza cyklonowego o dużej mocy w związku z tym mam czyściutkie dywany /przy psie to jest sukces/. Nieznane jest mi pojęcie robienia porządków świątecznych ....... święta mam przez cały rok. Basia, a ta Varoma jeszcze śpiewa,tańczy i drapie cię za uchem? Ja bym sie jej bała.....

Malgorzata 50
17-08-2007, 10:24
Wznowiono w TV /chyba jedynka/ proogram o majsterkowaniu - w roli glownej a jakze pan Adam Slodowy.
Widzialam na wlasne nie chcace spac oczy w nocy z srody na czwartek .Tematem bylo robienie domowym sposobem lamipionow z kartonu i kolorowego papieru .
No super tylko...po co?

Malgorzata 50
17-08-2007, 10:25
A ja mam inaczej.Ciasta - wszystkie lacznie z tortami pieke sama.Wiem , ze to pracochlonne ale ja to lubie.Pasjonuje mnie wymyslanie coraz to nowych dekoracji i nie chwalac sie sa naprawde piekne.

http://img257.imageshack.us/img257/623/szlaczekpoziomymotylefw5.gif (http://imageshack.us)
Shot at 2007-08-17

Chapoux bas Honorko

Honorka1949
17-08-2007, 10:47
To prawda .Wiekszosc pod pozorem braku czasu ale i pewnie troche z lenistwa idzie na latwizne, kupujac gotowce.Uwazam ,ze w niektorych sprawach mozna isc na skroty .Przeciez nie wszyscvy musza umiec piec ciasta czy gotowac.A zycie trzeba sobie ulatwiac.

BUNIA
17-08-2007, 10:54
Malgosiu
po to aby : jak ktos nie moze spac a nie ma kolo siebie kochanego ciala a ma kartonik i papierek kolorowy mogl sobie chociaz lampionik zrobic .... teraz juz wiesz ???
Pozdrawiam serdecznie

BUNIA
19-08-2007, 18:58
Czyszczenie glinianych doniczek
Na doniczkach ceramicznych czesto tworzy sie nalot - aby go usunac wystarczy przetrzec doniczke paperem sciernym

Obrazy olejne
jezeli kolory na obrazie olejnym zciemnialy - odswiezysz je przekrojonym surowym ziemniakiem.A potem przetyrzyj obraz lekko zwilzona szmatka

Alsko
19-08-2007, 19:30
żeby za drzwiami była słuchawka do zamawiania różnych dań oraz obsługi stołowników.
Jejku, jak ja nie lubię gotować!!! Policzcie, ile czasu się toto przygotowuje i potem sprząta, a ile czasu je...

Anielka
19-08-2007, 19:43
Alusiu ,ale jaka frajde dajesz tym dla których to robisz.Moi to sie tak oblizuja,ze cala przyjemność to gotowanie.Dla siebie też lubie gotować.Na jedzenie tez poswiecam dużo czasu/nie jem diużo,ale powoli/.Pozdrawiam serdecznie i smacznie/jak to Kuroń młodszy mowi/5234

Alsko
19-08-2007, 20:32
Tylko dlatego się staram jak mogę, Anielko :)

Nie wiem, skąd to u mnie się wzięło. Mama gotowała i lubiła to, babka też, nawet mój syn - a ja wyrodek taki.

Wilhelmina
19-08-2007, 20:49
Alsko - no to jest nas już dwie. Gotuję, bo stworzyłam sobie z tego zawód. Uważam jednak, że jest to ogromna strata czasu i energii. Pół dnia stoję nad tymi bzdetami, zjadają za moment i zostaje znowu sterta brudnych garów.Aż dziw, że przy moim podejsciu wszystkim tak bardzo smakuje.
Jak jestem sama, to jem cokolwiek, a czas w ten sposób oszczędzony, poświęcam na to co lubię robić.
Alusiu, może jakiś klub założymy?

Alsko
19-08-2007, 20:58
Nazwę trzeba wymyślić, bo wierzę, że znajdzie się kilka chętnych :D

Sanna
19-08-2007, 21:52
Nazwę trzeba wymyślić, bo wierzę, że znajdzie się kilka chętnych :D
Do gotowania czy do jedzenia,prędzej to drugie.Jeszcze mogę pozmywać.

Wilhelmina
19-08-2007, 22:05
To może założymy wątek " Leniwiec??? tak, to ja."

Anielka
19-08-2007, 22:09
A może "Leniuszku -oj Ty TY"Chyba ladniej brzmi.Nawet mi sie rymneło,ale to po kapieli ozonowo-perełkowej mnie olsniło.Pozdrawiam5247

Malgorzata 50
19-08-2007, 22:12
Leniwiec to ja kochane najprawdziwszy nie falszowany czytam te wasze rady jak bajke o żelaznym wilku bo mnie by w ogole nie przyszlo do głowy robic 1/10 tych rzeczy co wy radzicie jak robic .Ale gotować lubię i lubię jak innym smakuje .Niestety musialam oddac zmywarke rodzicom -bo mi się nie zmieścila bo sluzba potrzebna mi jest do sprzatania po tym gotowaniu -a szczegolnie do zmywania niestety Bozia nie dala na służącą

Wilhelmina
19-08-2007, 22:16
A...tam...Mogę służyć za "super dokładną zmywarko - ścieralkę". Zamiast pradu, zjem wszystko, bylebym nie ja to robiła. O, pardon. Nie lubię mięs z jakimkolwiek dodatkiem alkoholu, acha i potraw na słodko.

Anielka
19-08-2007, 22:19
No bo gości trzeba nauczyć zmywać po sobie.Ja to jak wszystko przygotuje,na stole postawie i na gości czekam /swoich takich dobrze Zaprzyjaznionych/to siadam i paznokietki pieknie maluje,Jak imprezka sie kończy ,to nawet ze stołu poznosze a potem grzecznie proszę"Kochani tak sie napracowalam,zeby miec ładne paznokcie,a jutro mamważne spotkanie i łapki powinny dobrze wygladac ,moglibyśćie tych pare naczyenke pomyć?Jeszczee mi sie nie zdarzyło żeby odmowili.Mamusia i Tatus mnie nauczyli,ze jak ładnie prosisz to nie odmawiają i mieli racje.Pozdrawiam5248

emka46
19-08-2007, 23:59
Na mnie /jako gościu/ byś sie zawiodła.

Alsko
20-08-2007, 08:04
rymnęło Ci się ładnie, ale ja już widzę ten grożący mi na szyldzie Twój paluszek :rolleyes:

Nadal nie lubię kuchni i juz. Czasami miewam zrywy, aż sama się sobie dziwię:)
Wolę sprzątanie, nawet prasowanie...

Anielka
20-08-2007, 08:05
Nawet nie śmialabym Cie poprosić,mówilam o najbliższych.Pozdrawiam serdecznie i milego dnia zycze.5258

Anielka
20-08-2007, 08:07
Alusiu a ja nie lubie sprzątania i prasowania w szczególności.Pozdrawiam/poprzednia odpowiedż byla do emki 46/5259

Alsko
20-08-2007, 08:18
Anielico, szkoda, że Ty tak daleko! Uzupełniałybyśny się. :-))

Dobrego dnia życzę wszystkim :-)

Anielka
20-08-2007, 08:30
I napewno nie byłoby nieporozumień.Pozdrawiam5262

BUNIA
22-08-2007, 09:23
Na bole kregoslupa
pomoze masowanie plecow szczotka kolistymi ruchami - od dolu do gory.Dolegliwosc zmniejszy smarowanie bolacych m iejsc mascia zywokostowa.


Winogrona walcza z cholesterolem
Sok z ciemnych winogron zawiera substancje ktora obniza poziom cholesterolu i zapobiega odkladaniu sie tluszczu w sciankach naczyn krwionosnych.

Nika
22-08-2007, 09:36
Mam koleżankę,która twierdzi,że na wszelkie bóle pomaga jej okład z młodego ciała...hm...można i tak,oby tylko ciało nie było zbyt młode,bo mogą być kłopoty!!

katarzyna
23-08-2007, 21:08
Teraz lekarz (prywatnie) walczy z moim cholesterolem, z powodzeniem.
Ala jak mu powiedziałam, że jadę na urlop to poradzil mnie jeden kieliszek alkoholu dziennie. Zapytałam się, które wino: czerwone czy białe. Odrzekł, że bez różnicy. Mam zamiar się do tego zastosować.:)

Anielka
23-08-2007, 21:16
I słusznie Katarzyno,kazdy lekarz tez mi poleca picie jednego albo dwa kieliszki czerwonego winka,szczególnie do posiłków.Pozdrawiam i udanej walki z cholesterplem zycze.5479Polecam dobre i niedrogie.

Malgorzata 50
23-08-2007, 22:55
Teraz wiem dlaczego u mnie cholesterol w normie....

Basia.
23-08-2007, 23:01
przyznacie, że jest to fajny sposób na zbijanie cholesterolu.

Anielka
24-08-2007, 00:12
Nie tylko fajny,ale tez skuteczny.Pozdrawiam.5495A jeszcze jak jest do tego troche ruchu to juz rezultat murowany,no i oczywiscie dieta.:)

Gośka
24-08-2007, 06:53
Witajcie. Jestem tu od kilku dni i bardzo podoba mi się chociaż nie czuję się "seniorem" co brzmi dardzo poważnie. Próbowałam już coś napisać, ale gdzieś się zapodziało i nie widzę tego. Świetne są rady, które tu dajecie:) I mam jednocześnie pytanie - któraś z Was pisała, że używa oczyszczacza parowego - chciałam kupić to urządzenie i nie wiem jak ono spisuje się - czy warto? Bo nie chciałabym wyrzucać niepotrzebnie pieniędzy. Poradźcie proszę.
Pozdrawiam - Gośka:)

Dzidka
24-08-2007, 07:24
Kochane Senioritki, mam problem. Po dłuższej przerwie dopadło mnie uczulenie, a konkretnie na dłoniach.
Czy znacie jakiś skuteczny /domowy/ sposób, żeby pozbyć się tej dolegliwości?

Objawy to: najpierw kilka miejsc swędzących,małe zaczerwienienie, ale potem następuje nasilenie. Małe pęcherzyki robią się większe, potem pękają, otwierają się małe ranki, szczypią i właściwie ręce są wyłączone z użytku.
Może ktoś cierpi na taką samą alergię to proszę, napiszcie, co Wam pomogło.
Kilka lat temu robiłam sobie testy w szpitalu, które jednoznacznie nie wskazały konkretnego alergena.Powiedziano mi, że może uczulać mnie słońce, pyłki i inne.
Zażywam obecnie wapno oraz Alerzinę, ale niewiele mi pomaga.

http://www.studiomimoza.com.pl/resources/nails.jpg

BUNIA
24-08-2007, 08:49
Szalwia pomaga usunac kamien
Codzienne plukanie naparem szalwi usta przez 3-4 min. pomaga usunac kamien .
Efekt bedzie widoczny juz po kilku dniach


Naprawianie pomadki doi ust
Peknieta szminke potrzymaj nad plomieniem swiecy.Gdy koncowki zrobia sie miekkie docisnij do siebiue i wloz do zamrazalni8ka aby stwardniala
5499

katarzyna
26-08-2007, 15:56
Kilka a może więcej lat temu miałam ten sam problem, ztym że w zimie znikał. Ktoryś z lekarzy powiedział, że to jest uczulenie na pot (podobno dłonie się pocą mimo, że ja tego nie odczuwałam). Pomoglo mi robienie ręcznego prania i nie wycieranie rąk po myciu.:)

katarzyna
26-08-2007, 16:17
żeby się jak najmniej "narobić", mam w domu dużo urządzeń które mnie wyręczają ........... np. termomixer Varoma. To urządzenie wyrabia ciasta, gotuje na parze, miele, miksuje, robi przetwory. Zrobienie makowca łącznie z przyrządzeniem masy makowej zajmuje tylko 10 minut ......... do mycia jest tylko dzbanek ze stali. Brud usuwa za mnie oczyszczacz parowy. Lubię mieć w domu czysto w związku z tym codziennie odkurzam zajmuje mi to 10 minut ..... korzystam z odkurzacza cyklonowego o dużej mocy w związku z tym mam czyściutkie dywany /przy psie to jest sukces/. Nieznane jest mi pojęcie robienia porządków świątecznych ....... święta mam przez cały rok.

Moja siostra też kupiła takie urządzenie do wszystkiego i sie go uczy (jak dla mnie to trochę zbyt drogie). Ostatnio robi masło o różnych smakach.
Ale ja mam pytanie - co to jest odkurzacz cyklonowy. Jak o niego pytac w sklepie i ile może kosztować?

tar-ninka
26-08-2007, 16:19
Dzidko a czy ty przypadkiem nie zażywasz jaki lekow , Przy niektorych nie mozna wlasnie rak na slonce wystawiac . Tez to mialam .Pomogla masc Oxykord i chronienie rak przed sloncem .Dolegliwosc sie skonczyla gdy przestala brac leki .

iwo1111
26-08-2007, 16:22
Moja siostra też kupiła takie urządzenie do wszystkiego i sie go uczy (jak dla mnie to trochę zbyt drogie). Ostatnio robi masło o różnych smakach.
Ale ja mam pytanie - co to jest odkurzacz cyklonowy. Jak o niego pytac w sklepie i ile może kosztować?
Cyklonowy, czyli bezworkowy, najtańszy około 217PLN http://www.tanieje.pl/product_info.php/products_id/231?osCsid=9ee4700c07cf48429a9b188459a6f46c

bogda
26-08-2007, 16:43
To może być faktycznie skutek brania leków, ja też mam taki problem ponieważ biorę leki na nadciśnienie, z tym że ja dostawałam czerwonych plam od słońca na całych rękach, wyglądało to fatalnie. Teraz przed wyjściem na słońce smaruje ręce balsamem do opalania do skóry wrażliwej, ma 35 UVA UVB i mam spokój....ale każdy przypadek może być inny....

BUNIA
28-08-2007, 10:41
Owoce nie opadna na dno
Owoce /takze namoczone rodzynki/ nie opadna na dno
jezeli otoczysz je w mace lub cukrze.

Ciasto owocowe nie zmieknie
zanim ulozysz owoce na ciesc ie posyp je bydyniem w proszku.Dzieki temu ciasto nie zmieknie od soku owocowego.

katarzyna
29-08-2007, 18:57
Dziękuję za szybką odpowiedź w sprawie odkurzacza. Adres sklepu internetowego zapamiętałam. Teraz jadę do sanatorium i po powrocie pewnie go kupię. Jeszcze szukam takiego malego odkurzacza na baterię. Miałam kiedyś. Służył np. do sprzątania okruchów i innych drobiazgów po gościach itp. Zniknął w czasie ostatniej przeprowadzki. Chyba mamy tak samo na imię. Ja za swoim nie przepadam ( za zdrobnienie, które używali rodzice) ale u innych lubię.

Dzidka
31-08-2007, 07:35
Przepraszam, że dopiero teraz dziękuję za wszystkie rady dot. uczulenia, ale od pewnego czasu miałam luźniejszy kontakt z forum.
Chciałam Wam wszystkim bardzo podziękować za wszystkie porady i chyba już wiem jaka jest przyczyna moich problemów.
To najprawdopodobniej uczula mnie pot, o którym napisała Katarzyna.
W dzień poprzedzający te wypryski na dłoniach, jeździłam długo na rowerze /a dzień był upalny/.Mogło dojść do zapocenia dłoni.Na ogół ręce mi się nigdy nie pocą i to mógł być wyjątek. W zimie żadnych problemów z uczuleniem nie mam, a leki przyjmuję ciągle te same, czyli ta przyczyna odpada.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję. Potwierdza się fakt, że w naszym Klubie można pisać o wszystkim i szybko znaleźć właściwe rozwiązanie. W załączeniu prezencik

http://www.zonaverde.net/imagen/mirabilisjalapa.jpg

katarzyna
31-08-2007, 20:47
Ja w zimie też żadnych problemów z dłońmi nie miałam. Na pocieszenie powiem, że po kilku latach przeszło (nie wiem na kogo).

BUNIA
02-09-2007, 09:52
Igla i nitka
Bez klopotow nawleczesz nitke jezeli p;od dlonmi podlozy sie kawalek tkaniny czy kartki w kolorze kontrastujacym z odcieniem nitki


Nitke ktora porzewlekasz potrzj woskiem a bedzie mocniejsza i latwiejsza do nawlekania.


Odpruwanie guzikow
Latwiej odprujesz guziki jezeli wsuniesz pod nie widelec lub grzebien,Najlepiej to robic zyletka lub ostrzem nozyczek.

babciela
02-09-2007, 23:05
Buniu moje prywatne wiadomosci nie dochodza do Ciebie.Juz monitowalam u admin.Przyjazd we wrzesniu niemozliwy.pisze tutaj bo przeciez chamstwo z mojej strony nie zawiadomic Cie jakos przepraszam wszysstkich

BUNIA
15-09-2007, 11:31
Babcielo to i ja odpowiem na tym samym watku
nie ma sprawy - wszystko przed nami .Pozdrawiam Cie i do zobaczenia

Hmmm moze sie przydac
ziarenka kawy do alkoholu
podczas piocia alkoholu nie zakreci ci sie w glowie .. jezeli co pol godziny bedziesz przezuwac 3-4 ziarenek kawy i nie wolno rezygnowac z potraw bo zapewniaja doskonaly podklad ..
to rada z mysla o spotkaniu w Warszawie
a nuz sie przyda ...

Dzidka
15-09-2007, 15:50
Buniu, no wiesz! Przecież o ten zawrót najbardziej chodzi. Dla mnie prawie każdy alkohol jest wstrętny w smaku i szczypiący. Wszyscy się krzywią jak go piją, a piją...

Honorka1949
15-09-2007, 17:26
Buniu jestes niesamowita.Przypomnialas mi z ta kawa czasy kiedy wypilo sie jakis kieliszek w pracy , a pozniej zeby szef nie poczol zulo sie kawe.Nieraz wynikaly przesmieszne sytuacje gdyz caly dzial mial czarne zeby i kawi chuch.To byly czasy!

Honorka1949
15-09-2007, 17:39
1.Stwardniale suszone owoce/ sliwki , morele,/umieszczone w sicie nad parujaca woda - odzyskaja jedrnosc.

2.Orzechy do tortu zawsze praże na suchej patelni.

3.Cykorie gotuje w mleku traci wtedy gorzki smak.

4. Czerwona kapusta zyska na smaku , gdy pod koniec duszenia dodasz jablka / renete/ i odrobine miodu.

BUNIA
15-09-2007, 17:47
Dzidka - jasne ze chodzi o kolorowy zawrot glowy ale dla porzadku watku /hihihi/i eleganckosci juz nie wspomne o zdrowotnosci napisalam co wiedzialam ..... i z Wami sie podzielilam .
Honorko ??? a nie pracowalaysmy przypadkiem razem ???.... bo takie same mam kawowe wspomnienia hihihi
http://img409.imageshack.us/img409/3811/180pxroastedcoffeebeansfp5.: (http://imageshack.us)
Gwoli scislosci i swawoli kawowej podaje :
gahwa arab. kahve tureckie
caffe ,wloskie.
Jedna z popularniejszych uzywek na ziemi zawiera spore ilosci kofeiny ktora wplywa na poprawe pracy kory mozgowej i zwieksza sprawnosc myslenia ....

Malgorzata 50
15-09-2007, 17:48
Czerwona kapusta jest najlepsza tylko lekko bgotowana ,wystudzona i doprawiona octem ze sliwek marynowanych i oliwa (lub dobrym olejem) tudzież z dodanymi tymiz sliwkami -nie wyobrazam sobie duszonej -tzn jadłam ale nie lubię

Malgorzata 50
15-09-2007, 17:50
Buniu, no wiesz! Przecież o ten zawrót najbardziej chodzi. Dla mnie prawie każdy alkohol jest wstrętny w smaku i szczypiący. Wszyscy się krzywią jak go piją, a piją...
Nie kazdy -wino nie jest wstretne w smaku i szczypiące ,naleweczki tez nie ,likiery też nie ....a szczypiacego nie pije no chyba ze dzin z tonikiem albo wódke w drinku(nie słodkim Boze broń i pod zadnym pozorem nie z Cola)

BUNIA
15-09-2007, 17:50
http://img57.imageshack.us/img57/9317/180pxroastedcoffeebeansid3.jpg (http://imageshack.us)
Kawa sie odnalazla ............... no i dobrze ale miala byc pietro wyzej

BUNIA
15-09-2007, 17:54
Malgocha ??
Sie mam rozumiec ze goralska piersioweczka nie pogardzisz ??
/ w zrozumieniu po goralsku bedziesz raczyla skosztowac/
Odpowiedz w miare bystro bo musze odpowiednio przygotowac coby sie "przegryzla"

Malgorzata 50
15-09-2007, 18:07
Pewnie ze nie!!!! Z przyjemnostka osusze do ostatniej kropelki .Wstawiaj niech się przegryza!!!!! To ,ze modrej kapusty nie lubię nic nie znaczy!!!!

irena
17-09-2007, 09:01
kapusta czerwona, owszem ,krótko obgotowana ,wystudzona, podprawiona octem ,cukrem , solądo smaku, drobno posiekaną cebulką i winnym jabłuszkiem , olejem i szczyptą cynamonu. Pychotka.

Dzidka
17-09-2007, 09:17
Nie kazdy -wino nie jest wstretne w smaku i szczypiące ,naleweczki tez nie ,likiery też nie ....a szczypiacego nie pije no chyba ze dzin z tonikiem albo wódke w drinku(nie słodkim Boze broń i pod zadnym pozorem nie z Cola)

Wiem, że jesteś koneserką w tym temacie. O gustach i smakach ponoć się nie dyskutuje.
Najczęściej przy dużych okazjach piję whisky z lodem, a ta jest akurat szczypiąca.

http://www.wina-mp.pl/ofe/an9.jpg

emka46
17-09-2007, 10:47
Wiem, że jesteś koneserką w tym temacie. O gustach i smakach ponoć się nie dyskutuje.
Najczęściej przy dużych okazjach piję whisky z lodem, a ta jest akurat szczypiąca.

http://www.wina-mp.pl/ofe/an9.jpg

A piłyście whisky z mlekiem/pełnotłustym/ lub słodką śmietanką? Nigdy nie ma kaca po takiej mieszance.:)

emka46
17-09-2007, 10:58
Wiem, że jesteś koneserką w tym temacie. O gustach i smakach ponoć się nie dyskutuje.
Najczęściej przy dużych okazjach piję whisky z lodem, a ta jest akurat szczypiąca.

http://www.wina-mp.pl/ofe/an9.jpg

A piłyście whisky z mlekiem/pełnotłustym/ lub słodką śmietanką? Nigdy nie ma kaca po takiej mieszance.:)

Honorka1949
17-09-2007, 11:25
Witaj Basiu. Musze Ci sie przyznac , ze roznie mieszalam whisky ale z mlekiem jeszcze nie.Musze szybko sie wykurowac i wpasc do Ciebie na degustacje.Pozdrawiam.

emka46
17-09-2007, 11:30
Witaj Basiu. Musze Ci sie przyznac , ze roznie mieszalam whisky ale z mlekiem jeszcze nie.Musze szybko sie wykurowac i wpasc do Ciebie na degustacje.Pozdrawiam.
Kuruj się szybko,bo już mało zostało.chyba,że sprawimy sobie nową.

Honorka1949
17-09-2007, 20:19
Basiu masz racje to moze byc dobre.Troche w tej kwesti zasiegnelam jezyka.Ponoc suuuper...Widzisz trzeba wejsc na forum zeby dowiedziec sie cos nowego o takich smacznosciach!!!

emka46
17-09-2007, 21:26
Basiu masz racje to moze byc dobre.Troche w tej kwesti zasiegnelam jezyka.Ponoc suuuper...Widzisz trzeba wejsc na forum zeby dowiedziec sie cos nowego o takich smacznosciach!!!
A miałaś okazję!Bez wchodzenia na forum,wystarczyło wejść na 9 pietro.

BUNIA
22-09-2007, 15:39
Jak alkohol to alkohol tyle ze to bedzie rzecz tyczyla p i w a
Debowe lub mahoniowe meble beda lsnily jak nowe
jezeli przetrzesz je lekko podgrzanym piwem - odczekaj a potem nalezy wypolerowac ...

BUNIA
22-09-2007, 17:46
[B][ Syrop na suchy kaszel/B]

250g miodu
15 g gozdzikow
15 g cynamonu
15 gr galki muszkatulowej.
Przyprawt nalezy drobno zmielic /rozetrzec/ i wymieszac z miodem na jednolita mase.
Dla doroslych - 3 x dziennie po jednej lyzeczce
dla dzieci do lat 12 - pol lyzeczki dziennie

BUNIA
30-09-2007, 08:37
Usuwanie rdzy
Jezeli na zeliwnej kuchence pojawia sie plamki rdzy to delikatnympapierem sciernym je zetrzyj a nastepnie to miejsce natrzyj sokiem z cebuli

irena
30-09-2007, 12:00
Buniu,może wiesz jak usunąć plamy z żywicy?

iwo1111
30-09-2007, 13:16
Buniu,może wiesz jak usunąć plamy z żywicy?
Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trój-chloro-etylen), dostępny w aptekach.Na koniec wyprać w wodzie z mydłem.

BUNIA
02-10-2007, 13:38
Jesli zlapales juz przeziebienie zrob sobie inhalacje lub kapiel z aromatow :
cyprysu, miety lub sosny
W tym celu nalezy doidac 5-7 kropli aromatu .

Uporczywy katar
Nalezy zrobic inhalacje z olejkow :
anyzowego,mietowego, lub m ieszanke z 2 kropli olejku eukaliptusowego i olejku z drzewa herbacianego i 1 kropli olejku cynamonowego.
Nalezy bardzo duzo pic - wylacznie chlodne napoje

7601

Dzidka
02-10-2007, 13:54
Bubiu, dlaczego napoje chłodne? Zawsze piłam ciepłe ,a nawet mocno ciepłe, żeby się rozgrzać. Zazwyczaj jest nam zimno.

Pani Slowikowa
02-10-2007, 15:30
Mam pytanie: jak usunac permanentne plamy z czerwonego barszczu ( teraz sa juz zolte) Czy mam wyrzucic moje najpiekniejsze wigilijne obrusy.. Bielinka nie funkcjonuje..

BUNIA
02-10-2007, 15:38
Sluze rada - moze akurat ten sposob bedzie skuteczny

.Zostawic splukany zimna woda obrus na noc w wodzie aby sie namoczyl.
Nasteponego dnia natrzyj plame skondensowanym srodkiem do prania /w plynie/.Mozna tez ta wilgotna plame posypac boraksem i splukac goraca woda.

BUNIA
02-10-2007, 15:45
Dzidus ?
Prawdopodobnie dlatego ze chore gardlo to rozpulchnione naczynia a zatem bardziej wrazliwe i mozna sobie aszkodzic a nie polepszyc..
Jako dziecko musialam pic gorace mleko z miodem i maslem
gdy bylam przeziebiona - wtedy byly inne metody a teraz zalecane jeszcze inne .
Metoda chlodnego napoju jest podslyszana od mojego lekarza domowego

senioritka
02-10-2007, 16:06
Chłodne napoje dlatego, żeby nie podwyższać temperatury ciała. Wyższa temperatura sprzyja rozwojowi bakterii, mają tak, jak w laboratorium w cieplarce. Jest przecież metoda
obniżania temperatury ciała przez zanurzanie w zimnej kąpieli
jeśli inne metody nie skutkują.

Pani Slowikowa
02-10-2007, 16:11
Sluze rada - moze akurat ten sposob bedzie skuteczny

.Zostawic splukany zimna woda obrus na noc w wodzie aby sie namoczyl.
Nasteponego dnia natrzyj plame skondensowanym srodkiem do prania /w plynie/.Mozna tez ta wilgotna plame posypac boraksem i splukac goraca woda.

Dzieki z czystymi obrusami postaram sie zastosowac do twojej rady.. moze sie uda? A stare obrusy z obrzydliwymi zoltymi plamami wywale na smietnik... szkoda ich bo sa piekne i recznie haftowane..:mad:
Moze powycinam czyste kawalki i porobie z nich jakies reczniki czy co??

BUNIA
11-10-2007, 09:14
Do Pani S
tymn smietnikiem to bym sie wstrzymala - na to jest zawsze czas a po co potem zalowac ?? Jest tak szalony postep w kazdej dziedzinie ze napewno cos wymysla na zlosliwe zottosci na obrusach ... ..
Pozdrowka .. i zycze aby poskutkowalo .

BUNIA
11-10-2007, 09:26
Usuwanie siersci z tapicerki
Prawie kazda z nas ma jakies zwierzatko i zarazem problem z jego resztkami futerka na obiciach ..

Siersc psa czy kota czasami trudno usunac nawet odkurzaczem.
z sofy najszybciej usuniesz siersc owijajac dlon tasma klejaca / na zewnatrz/ i przecierajaj powierzchnie

Latwo to zrobisz rowniez za pomoca nowej szczoteczki doi rak - kiedy bedziesz ja mocno pocierac obicie
lub narzute zacznie zbierac siersc naszego pupila .
........................http://www.vpx.pl/files/nkw2tjyi3neym3y0nyt1.jpg (http://www.vpx.pl/)

elusia
11-10-2007, 16:20
Jeszcze jedna porada. Malo kto lubi szyć.Z nawlekaniem nitek jeszcze gorzej.Są w sprzedaży igły nawlekane od góry.To się tylko wtyka nitke i po kłopocie.Produkt chiński.Polecam.

Anielka
11-10-2007, 16:34
Mam takie igły i jestem zadowolona,poprzednio jak,nawlekalam to klełam w zywy kamień,teraz zakladam nitke bez okularow.Pozdrawiam cieplutko.8185

elizka
11-10-2007, 16:52
Nie mogę sobie wyobrazić jak wygląda taka igła nawlekana od góry??

Honorka1949
11-10-2007, 19:59
Igly swietne polecam. Sama takich uzywam.Kupisz w kazdej pasmanteri.

BUNIA
21-10-2007, 09:26
Jak odkleic stara etykiete

Papierowa etykiete ktorej nie mozna odkleic od sloika,butelki - posmaruj bezbarwna pasta do butow.Po kilku minutach zmyjesz ja woda.

mokry sznurek do pakowania]
Przed pakowanie - zanurz sznurek w wodzie - owin nim paczke gdy bedzie jeszcze wilgotny.Gdy wyschnie bedzie scisle
przylegal do pakun ku.

BUNIA
28-10-2007, 15:07
Prazone siemie lniane

Siemie lniane upraz na patelni bez tluszczu - przesyp do sloika .Wykorzystaj do posypywania kanapek lu salatek.


]Swieza zielenina

Szypiorek,pietruszka,koperek zachowaja dluzej swiezosc jezeli je skoropisz woda i zawiniesz w foliue aluminiowa.

bogda
28-10-2007, 19:38
Buniu...dzięki za porady, o odklejaniu w taki sposób etykiet czy o prażeniu siemienia nie wiedziałam...Pozdrawiam :)

kufa86
28-10-2007, 19:52
Napiszcie co zrobić z ostro przypalonym garnkiem, szorować mi sie nie chce.

Pani Slowikowa
28-10-2007, 19:54
nadaje sie do wsadzania agresywnych bylin w ogrodzie trzeba mu zrobic kilka dziurek w dnie

Malgorzata 50
28-10-2007, 21:00
Wyrzuc po prostu ..lub skorzystaj z porady Slowiczki

kufa86
28-10-2007, 21:11
Wyrzuc po prostu ..lub skorzystaj z porady Slowiczki
Gdzie ją znaleźć?

Lila
28-10-2007, 21:42
Kufa...może go uratujesz ,jak zalejesz domestosem.

Tylko nie zapomnij dobrze wymyć później..:)

Malgorzata 50
28-10-2007, 22:25
Powyzej Twojego postu -o zastaosowaniu garnka do upraw ....A domestos Lilka wyzre te dziurki i jak znalazl bedzie donica .Jak bedziesz stosowal ten domestos to uwazaj na ubranko .Bo bywa że sie chlapnie i wtedy masz wzorek w biale cetki

kufa86
28-10-2007, 22:46
Powyzej Twojego postu -o zastaosowaniu garnka do upraw ....A domestos Lilka wyzre te dziurki i jak znalazl bedzie donica .Jak bedziesz stosowal ten domestos to uwazaj na ubranko .Bo bywa że sie chlapnie i wtedy masz wzorek w biale cetki
Zastosuję, bo bezgranicznie wierzę Lili.

Lila
28-10-2007, 22:51
Małgosia....nie wyżre w garnku.Ja mam patent już,bo zdarza mi się przypalić kaszę dla psów.A przypalam zawsze,gotując raz w miesiącu.
Przez to biedaki siedzą o suchej karmie i są zapasione....:-)

Alsko
29-10-2007, 07:51
skończyłam z kaszą stanowczo - szczególnie jęczmienną, bo nie jest lubiana przez hm... psie jelita. A inne drogie są...

Zastąpiłam makaronem i skończyło się przypalanie garnków!!! :) I krócej się warzyło.
A, i jeszcze przyzwyczaiłam psie apetyty do buraków wśród jarzynek. Dobre, bo sprawdzają się jako szczotka do tych... jelit.

Takie żarełko: serca ("za moich czasów" były tanie) + jarzyny + makaron - pachniało i wyglądało tak, że moje dziecko się kiedyś niechcący tego najadło. Narzekało li tylko na brak soli :D

Upss, to nie ten wątek!!! Kufo, wywal garnek i spokój będziesz miał...

Nika
29-10-2007, 08:48
Zaciekawiły mnie te buraki...ile?1-2?Też robię Lesiakowi makaron lub ryż z jarzynami i mięchem.

Alsko
29-10-2007, 08:58
po przyzwyczajeniu psiego podniebienia nawet do 3 sztuk ładowałam. Ale zaznaczam, że gar był z tych większych - ja leń patentowany jestem, więc gotowałam na zapas. Czasem zamrażałam.
A buraki sprawdzały mi się m.in. dlatego, że moje psy były odkurzaczowe, każde świństwo na dworze było godne ich zainteresowania.

Ach, jak dawno to było!!!

Ewita
29-10-2007, 09:27
niejeden garnek przypalony odratowałam, posypując (wilgotne) przypalenia warstwą soli i zostawiając na noc? To było w czasach, kiedy gary na przydział były, więc wyrzucać nie mogłam... Nawet wielowarstwowy węgiel, który wyprodukował mój mąż z bigosu dało radę w ten sposób odczyścić! Fakt, że na kilka razy...

kufa86
29-10-2007, 15:36
Małgosia....nie wyżre w garnku.Ja mam patent już,bo zdarza mi się przypalić kaszę dla psów.A przypalam zawsze,gotując raz w miesiącu.
Przez to biedaki siedzą o suchej karmie i są zapasione....:-)
Próba wg Ewity, z solą - działa tylko bardzo powoli.
Domestos - rewelka. Po kilkunastu minutach dno czyste.
Rozpędziłem się i przelałem go do następnego garnka z poszarzałym dnem, potem do następnych.
W rezultacie garnki są bielsze jak najbielszy odcień bieli.
A propos kaszy.
Nauczyłem się ją i ryż gotować bez przypalania.
Kilkanaście minut pilnuję i mieszam, potem na ponad godzinę pod kołdrę.

Ewita
29-10-2007, 16:43
że domestos niszczy polewę na przykład, a sól nie...

an_inna
29-10-2007, 18:03
........................................A propos kaszy.
Nauczyłem się ją i ryż gotować bez przypalania.
Kilkanaście minut pilnuję i mieszam, potem na ponad godzinę pod kołdrę.
O jak fajnie, że przypomniałeś ten stary sposób! Zawsze tak dawniej gotowałam, a teraz...te torebki tylko. Ale to niezdrowe musi być - mam więcej czasu, to wrócę do gotowania pod kołderką:)

Alsko
29-10-2007, 19:25
A ryż robię po egipsku: w dużej ilości wody jak makaron (ca 20 min.). I odlewam... Się mi nie chce inaczej, choć pewnie wylewam jakieś składniki ważne...

Ewita
29-10-2007, 19:29
na 1 kubek ryżu lub kaszy - 2,5 kubka wody. Gotuje się na wolnym ogniu do wygotowania wody i pod poduchę! Robię tak od lat. I ryż i kasza są ugotowane, każde ziarenko osobno i nie "rozciapciane", czego nie znoszę!:D

Pani Slowikowa
29-10-2007, 20:38
jescze prostszy sposob w razie czego gdybyscie chcieli ugotowac ryz czy kasze w nocy i poduchy bylyby zajete..
Sposob Made in Italy

Do dowolnej ilosci wody wsypac ryz i gotowac 20 minut nie wiecej
odcedzic na durszlaku i mamy riso in bianco I tez sie nie skleja ani nic..

kufa86
31-10-2007, 06:50
że domestos niszczy polewę na przykład, a sól nie...
Hmm
coś w tym jest.
Emalia przestała być śliska, zrobiła się odrobinę szorstka.
Mam podejrzenie, że te garnki będą przypalać, chyba skróciłem im życie.
I filozoficzne pytanie
Czy czystością i bielą lśnić - i krótko żyć?

elizka
31-10-2007, 07:51
Ja używam pasty do szorowania betesca,kiedyś nazywała się "sama" jest skuteczna i do garnków i do emaliowanych zlewów,do większości oprócz plastików/zbyt mocno nie wolno szorować/.Kiedyś załatwiłam sobie wannę domestosem,niestety!Mam juz nową.

BUNIA
03-11-2007, 07:54
Smugi na szybach

Jerzeli uparte smugi na umytach szybach nie chca zniknac - sprobuj je a beda doskonale wypolerowane przetrzyc cienkimi rajstopami

Czyste klocki z plastiku

Jezeli klocki sa pobrudzone - wloz do poszewki na poduszke - zawiaz i upierz w pralce na niskiej temperaturze - nie odwrowuj

BUNIA
25-11-2007, 20:02
Dlugie zimowe wieczory to okres robienia cudeniek na drutach .. moze przyda sie rada jak wyprostowac wloczke po prostu nawinac ja na butelke z goraca woda .. i po klopocie

Herbata na obrusie
Plame z herbaty na obrusie nalezy skropic obficie sokiem z cytryny a nastepnie dokladnie splukac letnia woda.
Welniany obrus - mozna doczyscic mieszanina spirytusu denaturowego oraz octu.Mokre miejsca osusz wacikiem .

kufa86
25-11-2007, 20:10
Smugi na szybach

Jerzeli uparte smugi na umytach szybach nie chca zniknac - sprobuj je a beda doskonale wypolerowane przetrzyc cienkimi rajstopami




Co zrobić, jak nie chodzę w rajstopach?

arczia
25-11-2007, 20:29
Co zrobić, jak nie chodzę w rajstopach?

Drogi Kufo
w deszczowy dzień należy wejść do sklepu z rajstopami i tak manewrować końcówką parasola " z czubem", aby jakiejś szykownej kobiecie podrzeć rajstopy na nogach:) wtedy - ona kupi sobie nowe - bo ma je pod ręką, a ty możesz poprosić o podarowanie podartych... :)

kufa86
25-11-2007, 20:35
Droga arczi,
nie używam parasola, rękawiczek, czapki, szalika ani kalesonów.
Co robić?
Nie mogę, chyba, zdzierać z obcych kobiet rajstop?

Alsko
25-11-2007, 20:38
W takim razie należy nachuchać na szybę i przetrzeć ją czystą chusteczką. Kapewu?

kufa86
25-11-2007, 21:25
W takim razie należy nachuchać na szybę i przetrzeć ją czystą chusteczką. Kapewu?
Nie kapewu,
chusteczek też nie noszę, po prostu nigdy nie mam kataru.
Ratunku, co robić?

Basia.
25-11-2007, 21:33
Nie kapewu,
chusteczek też nie noszę, po prostu nigdy nie mam kataru.
Ratunku, co robić?
Zostawić smugi, okna i tak niedługo bedą brudne.

martunia
25-11-2007, 21:46
darować Sobie wątki, które Cię nudzą!!!!!!!!!

arczia
25-11-2007, 22:50
Droga arczi,
nie używam parasola, rękawiczek, czapki, szalika ani kalesonów.
Co robić?
Nie mogę, chyba, zdzierać z obcych kobiet rajstop?

Drogi kufo

coś tu nie gra - taki post mógłby napisać ktoś z rocznika, który masz w nicku - np. mój potomek - bo on własnie tego wszystkiego nie używa.
Jesli to nie twój rocznik, to masz albo nadciśnienie, albo nadczynność tarczycy(takim zawsze ciepło)Jutro biegiem do "rodzinnego" ! :))

kufa86
25-11-2007, 22:51
Zostawić smugi, okna i tak niedługo bedą brudne.
A może z przechodzącej obok laski zedrzreć rajstopy, albo kupić nowe?
Smugi będą zawsze.

martunia
25-11-2007, 22:53
może , chcesz o tym porozmawiać?

Basia.
25-11-2007, 22:54
A może z przechodzącej obok laski zedrzreć rajstopy, albo kupić nowe?
Smugi będą zawsze.
No właśnie smugi będą zawsze, co do reszty to sam musisz zdecydować.:)

arczia
25-11-2007, 23:01
moje Drogie - aby frytki miały aromat dobrze dodać do oleju w frytkownicy troche masła - pycha!

brudne ręce po malowaniu farbą olejną najlepiej zmywać nie rozpuszczalnikiem, a normalnym olejem jadalnym (nie wysusza)

sposób starych fryzjerów - tępe nozyczki mozna naostrzyć o normalną igłę - ruchem slizgowym - "strzygąc"igłę

zażółcony zlew pięknie mozna wyczyścić proszkiem do pieczenia (nawet przeterminowanym)

najbardziej chrupiąca panierka - zamiast bułki tartej - pokruszone na drobno płatki śniadaniowe

kufa86
26-11-2007, 00:02
Drogi kufo

coś tu nie gra - taki post mógłby napisać ktoś z rocznika, który masz w nicku - np. mój potomek - bo on własnie tego wszystkiego nie używa.
Jesli to nie twój rocznik, to masz albo nadciśnienie, albo nadczynność tarczycy(takim zawsze ciepło)Jutro biegiem do "rodzinnego" ! :))
Droga arczia
Nie mam wieku z nicka
Nie używam w/w rzeczy i nie będę używał z przyzwyczajenia.
Nie mam nadciśnienia, ani innej cholery nie chcę mieć.
Nie pobiegnę do "rodzinnego", bo nie mam w ogóle książeczki zdrowia i nawet nie wiem co to jest rodzinny.
Umrę zdrowy.
Ratunku!!
Skąd wziąć używane rajstopy, bez gwałtu?
Forumowiczki - zlitujcie się.

emka46
26-11-2007, 07:17
Skąd wziąć używane rajstopy, bez gwałtu?
Forumowiczki - zlitujcie się.

Kup nowe,czy muszą być używane? :confused:

arczia
26-11-2007, 09:14
woli używane ze wzgledu na feromony :))

ammi1952
26-11-2007, 10:27
hihihi fetyszyste z niego robicie :) ,a on tylko oszczedza na wydatkach

BUNIA
07-01-2008, 15:00
Puszysty sernik
Sernik bedzie bardziej delikatny i puszysty jezeli zamiast cukry rafinowanego dodasz cukier zelujacy - i dobrze wymieszasz ...
Smacznego

majkab
08-01-2008, 23:23
Jestem początkująca, prosiłabym Was też o poradę, mam na twarzy plamki, które są powodem popękanych żyłek.Może wiecie też jak je usunąć. Lekarz poradził mi wypalanie, oczywiście za opłatą 40 zł od jednej, a jest ich 9 szt. Jest to dość pokaźna suma dla emerytki.

martunia
08-01-2008, 23:31
Witaj Majkab, z tego co się orientuję to tylko laser i to może tyle kosztować.

Benigna
08-01-2008, 23:35
Jestem początkująca, prosiłabym Was też o poradę, mam na twarzy plamki, które są powodem popękanych żyłek.Może wiecie też jak je usunąć. Lekarz poradził mi wypalanie, oczywiście za opłatą 40 zł od jednej, a jest ich 9 szt. Jest to dość pokaźna suma dla emerytki.
Mnie pomógł krem na rozszerzone naczynka krwionośne - CAPILARIL K-1% ACTIVE Pharmaceris dr Irena Eris.
Pozdrawiam:)

elizka
08-01-2008, 23:45
Bardzo mi pomaga krem firmy Thalgo Bio-Protective.Niestety jest drogi,zamawiam go w gabinecie kosmetycznym.Tam mi go dobrali i moje rumieńce naczynkowe zdecydowanie zbladły.Możesz zapytać swoją kosmetyczkę o ten krem,a może dadzą Ci próbkę do testowania.Działanie jest dość szybkie.

BUNIA
09-01-2008, 08:55
JAk dbac o siwe wlosy

Unikaj slonca i goracego nawiewu z suszarki - bo to moze powodowac zolkniecie siwych wlosow.
Jezeli wlosy nabraly takiego odcienia to mozesz zneutralizowac go plukanka w kolorze fiolketowym

BUNIA
20-01-2008, 12:00
Jak czyscic fugi

Fugi miedzy kafelkami najlepiej oczyscisz amoniakiem
/roztwor/ ewent. proszkiem do pieczenia .
Natomiast do polerowana glazury nadaje sie doskonale sfilcowany welniany sweter.

Anna_Maria_57
21-01-2008, 15:54
Nie wiem, czy wszystkie macie TVN Style...

Jest tam program, bardzo pasujący do tego wątku ;)
"Perfekcyjna Pani Domu" > można o nim poczytać w internecie, na stronie TVN Style (http://tvnstyle.pl/1406891,programy.html);

Lubię go oglądać, bo mnie bawi, jak prowadząca Anthea Turner "dręczy" uczestniczki...

Ale udziela też dobrych rad, jedną właśnie zastosowałam ;)
Kupiłam przezroczyste, plastikowe pudełka i przełożyłam do nich wszystkie .... buty.
To rzeczywiście całkiem co innego, od razu widać co jest w środku, nie przekłada się zakurzonych, tekturowych pudeł, żeby odszukać buty do wyjścia ;)
Nic skomplikowanego, a jaki fajny pomysł!

en_vogue
21-01-2008, 16:00
Porada dotycząca przechowywania butów świetna.
Kupię pudełka i poprzekładam :)

Anna_Maria_57
21-01-2008, 16:23
Porada dotycząca przechowywania butów świetna.
Kupię pudełka i poprzekładam :)

Nie zapomnij zmierzyć wysokości półki, na której mają stać pudełka ;)
ja zapomniałam i tylko cudem pasują ;)

Ja kupiłam takie, w których mieszczą się dwie pary, a nawet trzy letnie - tylko takie były odpowiednie na długość. Pewnie ludzie się dziwili, kiedy w markecie przykładałam kolejne pudełka do stopy! ;)

BUNIA
27-01-2008, 11:41
Gdy rosliny zaczna wiednac

Jezeli rosliny sa lekko przywiedniete poniewaz nie byly dostatecznie podlewane lub staly w pelnym sloncu - mozna je ozywic - podlewajac kilka razy w miesiacu roztworem nadm,anganianu potasu
Do 1 litra wody dodaj 3 krysztalki .

BUNIA
27-01-2008, 11:43
Powietrze dla korzeni

Od czasu do czasu zbita wierzchnia warstwe ziemi w doniczce porusz np. widelcem .
Korzenie rosliny beda wtedy lepiej oddychaly .

Anna_Maria_57
27-01-2008, 12:18
Ta rada z potasem do kwiatów jest dla mnie zupełnie nowa!
Może jeszcze wiesz, skąd się go bierze? ;)

Bianka
28-01-2008, 10:16
Kiedyś był w aptece, to środek dezynfekujący.

elizka
30-01-2008, 20:39
Czy może ktoś zna sposób jak naprawić ulubione dżinsy którym przetarła się nogawka w kroku.Tylko nie wyrzucić-proszę!Nie żartujcie tylko bo.....naprawdę jestem wściekła z tego powodu, a nie wiem jak się do tego naprawiania zabrać,w dodatku to dżinsy dziecka/lat 21/łeeee!

Anna_Maria_57
30-01-2008, 20:46
Widziałam na ulicy bardzo śmieszne, duże, kontrastowe łatki, takie spore trójkąty na obu nogawkach. ;)

elizka
01-02-2008, 17:12
No tak myślałam,że łatki to jedyny sposób na naprawienie dżinsów,pewnie trzeba rozpruć szwy i coś wstawić,ale jak to zrobić -pod spód?na wierzch? tę łatkę?O bosze!/tak teraz mówią!/dlaczego nie skończyłam kursu kroju i szycia dla gospodyń wiejskich-takie to kiedyś było modne,a ja się z tego wyśmiewałam.No i dobrze mi tak!!Dzięki Anno_Mario.

bogda
01-02-2008, 20:38
Elizko...zależy czy to ma być łatka dekoracyjna, czy tylko kryjąca, bo jak dekoracyjna to oczywiście na wierzch. Ostatnio kupowałam w pasmanterii gotowe łatki, takie niby samoprzylepne, coś tak jak fizelina...przykładasz na materiał i żelazkiem przyprasowujesz, są różne kolory, świetna sprawa,.

Anna_Maria_57
02-02-2008, 00:03
Wydaje mi się, że łatki "ukryte" i tak się nie dadzą ukryć, czyli lepiej, żeby były widoczne.
A takie to na wierzch - te, o których pisze Bogda powinny być idealne, jeśli tylko są dostatecznie sztywne - bo zbyt miękkie na dżinsach się powyciągają i będzie brzydko.

Malgorzata 50
02-02-2008, 02:34
Drogi kufo

coś tu nie gra - taki post mógłby napisać ktoś z rocznika, który masz w nicku - np. mój potomek - bo on własnie tego wszystkiego nie używa.
Jesli to nie twój rocznik, to masz albo nadciśnienie, albo nadczynność tarczycy(takim zawsze ciepło)Jutro biegiem do "rodzinnego" ! :))
No wiec arczio ja też nie uzywam czapki ,rekawiczek barhanow i innych takich a rocznik stoi jak byk w moim nicku

Malgorzata 50
02-02-2008, 02:35
Nie zapomnij zmierzyć wysokości półki, na której mają stać pudełka ;)
ja zapomniałam i tylko cudem pasują ;)

Ja kupiłam takie, w których mieszczą się dwie pary, a nawet trzy letnie - tylko takie były odpowiednie na długość. Pewnie ludzie się dziwili, kiedy w markecie przykładałam kolejne pudełka do stopy! ;)
A gdzie się takie pudelka kupuje?????:rolleyes:

Anna_Maria_57
02-02-2008, 15:00
Małgoś,

ja kupiłam w Lecklercu, u mnie we Włochach, myślę, że w każdym markecie można na nie trafić. ;)

Moje są całkowicie przezroczyste, zamykane pokrywką też przezroczystą - naprawdę widać, co jest w środku! ;)

BUNIA
03-02-2008, 10:39
Wczoraj byla ostatnia sobota karnawlau - moze to bedzie pomocne

Mocna kawa na kaca

Zaparz mocna kawe - zrezygnuj z dodania do nie cukru, smietanki czy mleka natomiast dodaj 2 lyzeczki soku z cytryny.
Inna doskonala mikstura na ta boilesna dolegliwosc
na pol, szklanki wody dodac 1 lyzeczke sody oczyszconej i sok z calej cytryny.

BUNIA
03-02-2008, 10:45
Kuracja dla palaczy

Gdy palisz papierosy przeprowadzaj co jakis czas kuracje usuwajaca sluzowke jest sok z czarnej rzodkwi.Zawiera on spore ilosci zelaza , potasu i magnezu.Mozesz go pic razem z sokiem marchwiowym w proporcji 1: 1 .
Kuracja winna trwac 14 dni .
Powtorz ja 3-4 razy

BUNIA
03-02-2008, 10:53
Sol wyczysci kubeczki

W kubeczkcah do plukania zebow nie beda sie tworzyc biale plamy jezeli co ,kilka dni umyjesz je cieplym roztworem soli
1/4 lyzeczka soli na szklanke wody .

qrystyna216
03-02-2008, 12:17
Fajne są te Wasze "porady", jak dla mnie to tylko do poczytania. Gotować bardzo lubię, sama wymyślam potrawy, dodatki bo to lubię.
Ciast nie piekę bo i po co. Wolę kupić po niewielkim kawałku kilka rodzai niż jeść przez kilka dni blachę tego samego ciasta.
Ze zmywaniem nie mam problemu bo jest zmywarka.
Ostatnio zamiast kupować różne wędliny / wszystkie lub prawie wszystkie o tym samym smaku/ piekę mięsa. Ponieważ różnie je maceruję lub przyprawiam mają różne smaki. I są zdrowsze od kupowanych.
ps. sama tylko robię faworki bo lubię takie cieniutkie.

BUNIA
10-02-2008, 11:18
Krysiu - zamiast wedlin to mieso pieczone - stosuje od wielu lat
Przynajmniej wiem co jem .
Pieke w calosci z przyparwami jak ostygnie kroje cienko na i jako wedline a grubsze plkastry podaje jako mieso na drugie danie .
Do tego robie np 3 rodzaje soso - pomidorowy , czy piecarkowy moze tez byc sos z pieczenia zaprawiony badz nie - odrobina smietany .

BUNIA
10-02-2008, 11:24
Oczyszczanie watroby z toksyn

mozna domowtm sposobem oczyscic watrobe z toksyn pod warunkiem ze nie masz kamieni w woreczku zolciowy
Pij 3 x w tygodniu
na czczo mieszanke z 1/2 soku z cytryny
1 lyzka oliwy n
wyciag z ziol 30 kropli solarenu
1 lyzeczka cholesolu

BUNIA
10-02-2008, 11:27
Siemie ln iane na przeczyszczenie

Siemie to znakomity naturalny srodek przeczyszczajacy. lyzki tego produktu popij duza iloscia plynu 1/2 litra .
Substancje zawarte w siemieniu pecznieja i pobudzaja trawienie .

enia60
10-02-2008, 14:18
aromatyczna kawa
kawa nabierze smaku i aromatu gdy wsypiesz do niej szczyptę kakao i potem zalejesz wrzątkiem,lub zaparzysz w ekspresie

aromatyczna herbata
do puszki w której przechowujesz herbatę,włóż laskę wanilii

kawa traci zapach
kawę z orginalnych opakowań przesyp do szczelnego słoika ,po 8 dniach kawa przechowywana w torebkach traci zapach

BUNIA
22-02-2008, 09:56
Plamy tluste na politurze

znikna gdy je wytrzesz odrobina wosku i cukru rozpuszczona w kilku lyzkach piwa


]Brud na politurze

usuwa sie w sposob nastepujacy : zmyc miejsca benzyna ekstrakcyjna a pozniej matowe miejsca przetrzec nalezy mieszanka oleju lknian ego i denaturatu

Slady po goracych szklankach

przemyc octem i posypac sola .Po godzinie usunac sol
a plame natrzyc mieszanina denaturatu z olejem

cyberbaba
29-02-2008, 09:11
Witam,
Jestem nowa, ale wcześniej zaglądałam tu od czasu do czasu. Pozwoliłam sobie wykorzystać niektóre z Waszych porad na swojej stronie. Mam manię zbierania różnych porad, których potem nie mogę wykorzystać, bo po prostu nie mogę znaleźć. Teraz zaczęłam to porządkować i umieszczać w jednym miejscu na stronie www. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko umieszczaniu tam Waszych porad. Będą za to dostępne w jednym miejscu czyli na razie tylko czyszczenie bez chemii (http://www.cyberbaba.pl/content/view/103/122/) , ale wkrótce dojdą porady na inne tematy. Mogę nadal wykorzystywać Wasze porady?

BUNIA
27-03-2008, 09:57
Plyn do mycia naczyn

skutecznie ochroni rosliny przed uporczywymi przedziorkami.
Do cieplej wody dodac kilka kropel plynu do mycia i takim roztworem spryskac rosliny.
W lecie plyn do naczyn mozna zastapic polnym skrzypem - stluczonym i zalanym woad .Po 3 dniach takim roztworen nalezy spryskac rosliny zaatakowane przez szkodnika .

anga
27-03-2008, 11:25
Buniu - jestem już jakiś czas w Klubie ale tutaj jeszcze nie zaglądałam ale od dziś to się zmieni, bardzo sobie cenię dobre rady. Podoba mi się zamiana cukru na żelujący w serniku wypróbuję przy najbliższej okazji ,nie lubię jak po wyjęciu z piekarnika opada, czy to pomoże? a może znasz jakiś sposób?

grazyna
27-03-2008, 18:26
W tym roku upiekłam fajny sernik, wyszedł wysoki , czyli starczył na całe swieta,
:http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis26893.html

anga
27-03-2008, 20:26
Grażynko zapisałam stronę do zakładek, dziwi mnie tylko, że do sera dodaje się dużo samych białek, kiedyś czytałam że sernik opada właśnie przez białka.

Ewita
28-04-2008, 09:21
Ty jesteś guru - pomóż, co? Jak ja mam zlikwidować pleśń w doniczkach???:mad: Przesadzałam kwiaty kilka tygodni temu. Nie wiem, czy ziemia (chociaż niby kwalifikowana), czy jakieś paskudy mi chałupę atakują, ale we wszystkich doniczkach mam biały, paskudny nalot pleśni! No przecież mi te roślinki nie wyżyją! Poradzisz?

BUNIA
01-05-2008, 17:54
Ewitko - dopiero dzisiaj wlazlam na ten watek - poszperam i postaram sie wmiare szybko odpowiedziec.

BUNIA
01-05-2008, 17:57
Nowe smaki makaronu

Smak makoaronu mozesz wzbogacic gotujac go w wodzie z :
- kawalkiem kostki bulionowej - warzywnej
" - grzybowej
kilkoma kroplami sosu tabasco
lub szczypta suszonego tymianku

BUNIA
01-05-2008, 17:59
Zupa pomidorowa

bedzie smaczniejsza jezeli gotujac ja dodasz swiezej lub suszonej bazylii oraz 2 krople sosu tabasco

Pani Slowikowa
01-05-2008, 18:41
zupa pomidorowa z bazylia bedzie nie polska tylko wloska.. Ja uwazam ze musi miec koperek i basta!!:D

BUNIA
01-05-2008, 19:50
a jak ktos bedzie mial Wlocha-tego goscia i on zazyczy sobie miec wloska pomodorowke he i co .. zagladasz tu i masz jak znalazl .. MOja Pani Sl.

Wlochatego mam miec w sierpniu to i sie przygotowywuje no ...

Wilhelmina
01-05-2008, 20:03
A to heca! Ja ubóstwiam z przetartym ząbkiem czosnku. Dopiero wtedy nabiera głębi smaku.

Mirka125
02-05-2008, 09:45
W przypalonym garnku należy zagotować
wodę z octem i sodą.Gotować z 15 minut
na bardzo małym ogniu i odstawić do wystygnięcia.
Umyć gąbką, nie szorować proszkiem ani pastami.
Efekt zależy od stopnia zapalenia,często jednak daje się garnek uratować.

http://images34.fotosik.pl/238/92731c0496ff859f.gif (www.fotosik.pl)

weronika1
07-05-2008, 22:37
:D Przekazuje wiadomosc, jaka dzisiaj podano w TV, ze szalwia wybiela zeby. Jestem zdziwiona, bo to bardzo prosty sposob. A moze ktos juz wyprobowal?

kufa86
08-05-2008, 10:50
W przypalonym garnku należy zagotować
wodę z octem i sodą.Gotować z 15 minut
na bardzo małym ogniu i odstawić do wystygnięcia.
Umyć gąbką, nie szorować proszkiem ani pastami.
Efekt zależy od stopnia zapalenia,często jednak daje się garnek uratować.


Mhm..
jak ja przypalę to tylko domestos pomaga.

Ewita
08-05-2008, 11:07
Kufa!!! Już mówiłam, że domestos bezpowrotnie niszczy powierzchnię! Szczególnie w garnkach polewanych! Wszystko ci się będzie do takiego garnka przyklejać!!! Lepiej wypróbuj podane sposoby - są nieagresywne i o to chodzi!:D

Lukrecja
10-05-2008, 11:59
W przypalonym garnku należy zagotować
wodę z octem i sodą.Gotować z 15 minut
na bardzo małym ogniu i odstawić do wystygnięcia.
Umyć gąbką, nie szorować proszkiem ani pastami.
Efekt zależy od stopnia zapalenia,często jednak daje się garnek uratować.

Mirka o tej sodzie nie wiedziałam - wypróbowałam - garnek lśni jak nowy. Dziękuję.

BUNIA
08-06-2008, 16:30
Wybielanie bez uzycia srodkow chemicznych

Pozolkla posciel, bielizne aby doprowadziuc do stanu pierwotnego czyli bieli - nalezy wlozyc do woreczka skorupki /zawiazac/z jaj i upraz razem z proszkiem .

bogda
08-06-2008, 22:38
Witaj Buniu...nareszcie się odezwałaś :)

Sfinks
09-06-2008, 00:10
Skaleczenie,a nawet rana z odczynem zapalnym (np.po skaleczeniu nożem przy krojeniu mięsa )szybko się wygoi po
przyłożeniu gazy nasączonej w roztworze soli lub sody.Gdy roz-
twór jest zbyt stężony i odzuwamy pieczenie należy rozcieńczyć
przegotowaną wodą.

Iluzja
10-06-2008, 08:29
... na was trafilam. Wyprobuje sposob na pozolkla posciel. Zadne srodki chemiczne nie pomagaja. No to skorupki do dziela. Czy to dziala bez gotowania? Bo nowoczesne materialy nie znosza gotowania.Pozdrawiam was wszystkie, bede zagladac bo nie wszystko sie wie...

jakempa
12-06-2008, 00:02
ja też dopiero trafiłam na tę stronę, co do wybielenia to spróbuj do prania dodać sody oczyszczonej moje obrusy niby plamoodporne pożółkłe odzyskały biel a po dodaniu ultramaryny/kupilam w sklepie z farbami/ mają piękną biel, a na zranienia wypróbowałam porady z książki o urynologii,ranę poprostu posiusiać,naprawdę szybko się goi

Iluzja
12-06-2008, 05:40
...rezultat bedzie widoczny golym okiem juz niedlugo...to napisze.
A teraz o occie: wszystko myje octem, lepszy od wszystkich specjalistycznych srodkow chemicznych.
Ocet z sola, na cieplo: kabine plastikowa od prysznica, garnki nie do domycia, blat kuchenki z mikroceramiki, krany, zlewy, kafelki. Wszystko blyszczy i jest piekne. A jakie to tanie!
Najleprzy ocet 10%, inne lepsze do salatek.

jakempa
17-06-2008, 23:12
dzisiaj oglądałam program telewizyjny na TVN STYLE i dowiedziałam się że do lodówki należy włożyć zgniecioną gazetę.,która pochłonie wszystkie zapachy., już to zrobiłam i chyba ze skutkiem.,bo celowo włożyłam tam truskawki i po otwarciu nie czułam ich zapachu

BUNIA
24-06-2008, 10:18
Uklon w strtone poczciwego octu

Polerowanie parkietu

Lakierowany parkiet bedzie lsnil jak nowy jezeli do wody wlejesz troche octu.
Podobnie jak terakote czy glazure tyle ze temp. wody powinna byc troche wyzsza

BUNIA
24-06-2008, 10:20
Slady tluszczu na podlodze

znikna bez sladu kiedy natrzesz je terpentyna a potem spluczesz letnia woda .

BUNIA
24-06-2008, 10:23
Czyszczenie dywanow

Dywan odzyska swiezy kolor - gdy posypiesz go gruboziarnista sola morska
Poi godz, zbierz sol na lopatke i wyszcvzotkuj porzadnie .

Ciemny dywan

oczyscisz fusami z herbaty - po mionutach zbierz.

Jasny dywan - odswiezysz piwem lub kiuszona kapusta .

ewelina55
20-07-2008, 15:47
Witam i serdeczne dzieki..na wszystko jest rada