PDA

View Full Version : samotny senior przygotowanie posiłków


aniak2015
16-02-2012, 15:51
Wątek dotyczy sposobu przygotowania posiłków i ich rodzajów.

slava
16-02-2012, 17:27
Wątek dotyczy sposobu przygotowania posiłków i ich rodzajów.

Witaj Aniu.
Wątek o gotowaniu, już jest, to pewnie nie znajdziesz chętnych do pisania.
Ale kto wie, życzę z powodzenia całego serca powodzenia.:)

aniak2015
16-02-2012, 18:51
Przygotowanie posiłków dla seniora nie jest proste czy dania jednogarnkowe czy nastawić się na dwa dania i co jest najważniejsze w posiłkach,czy mrozić nie zużytą porcję jak wyglądają śniadania,kolacje .Poszłam na łatwiznę i korzystałam z gotowych potraw ale na dłuższy okres jest to nierealne,Pozdrawiam

emka46
16-02-2012, 23:24
Wszystko ugotowane w nadmiarze wędruje do zamrażalnika w małych pojemnikach, potem jak znalazł. Świeże porcjuję i też mroże.
Pierogi specjalnie robię w wiekszych ilościach, po obgotowaniu dzielę na porcje i mrożę.

aniak2015
17-02-2012, 08:04
mrożenie dobry sposób,żeby zachować świeżość pożywienia i mając pojemniki dzielimy na porcje i:jak postępujemy np.z zupą w której były też ziemniaki jak postępować z pierogami kwestia obgotowania i osuszyć je żeby się nie pokleiły?Dziś będą na obiad pierogi z serem i jaki dodatek zastosować śmietanka 18"kefir?Pozdrawiam

aniak2015
17-02-2012, 08:23
Sposób na zrobienie pierożków,żeby ciasto było miękkie i lekkostrawne mąka,jajka,woda a do sera półtłustego ?I jak zlepiać ręcznie czy maszynką?

liha11
17-02-2012, 08:55
miekkie ciasto w pierozkach :
- make zarobic ciepla woda
- dodac samo zoltko
- szczypte soli
- rozwalkowane ciasto kroje nozem na kwadraty
- bialko dodaje do farszu
- lepie recznie

aniak2015
17-02-2012, 14:49
Pierożki wyśminite część zjadłam a resztę obgotowałam gdy wystygną zamrożę na 2 godz spokój z jedzeniem i dojadaniem wychodzę z założenia,że mając już te 50 +powinniśmy zwracać uwagę co jemy i jak często.Na jutro mam kapustę świeża chociaż nie wiem co z niej zrobić może kapuśniak?Pozdrawiam

aniak2015
18-02-2012, 08:43
proszę o podpowiedź dot.gotowania kapusty na kapuśniak czy ją zaparzamy czy wkładamy bezpośrednio do przyrządzonego wywaru.Dodatki wg,uznania i końcowy etap czy robimy zapalankę ?Pozdrawiam

iwasiwa
18-02-2012, 14:12
proszę o podpowiedź dot.gotowania kapusty na kapuśniak czy ją zaparzamy czy wkładamy bezpośrednio do przyrządzonego wywaru.Dodatki wg,uznania i końcowy etap czy robimy zapalankę ?Pozdrawiam
JEŚLI TO JEST KAPUSTA BIAŁA TO JA NAJPIERW KROJE,POTEM SOLE I DOPIERO WRZUCAM NA WRZATEK I PO MINUCIE ODCEDZAM PIERWSZĄ WODEI PONOWNIE ZALEWAM,DODAJĘ WARZYWA ROZDROBNIONE,KOSTKE BULIONOWĄ,KAWAŁEK MIĘSKA NP;SKRZYDEŁKA ,POD KONIEC DODAJE TROCHĘ KONCENTR.POMIDOROWEGO,PRZYPRAWY I MOŻNA DODAĆ TEŻ LEKKĄ ZASMAŻKĘ Z MASEŁKA I GOTOWE.KAPUSTĘ ROBIE NA PÓŁ GĘSTO,WTEDY MOŻNA ZJEŚĆ Z PIECZYWEM LUB Z UGOTOW.ZIEMNIACZKAMI W MUNDURKU POKROJONYMI I ODSMAŻONYMI NA MASEŁKU,SMACZNEGO.TO BYŁO ULUBIONE JADŁO MOJEJ BABCI.

aniak2015
19-02-2012, 08:45
Witam seniorow w niedzielne przedpołudnie obiadek dzisiaj u niejednej osoby rosołek wiadomo może być z rożnych rodzajów mięs ale interesuje mnie rosół ,żeby nie był tlusty?Jak zebrać tłuszcz pływający na wierzchu? Pozatym makaron domowej roboty krojony ręcznie czy maszynką ?

aniak2015
24-02-2012, 20:02
Witam samotnych seniorów w dalszym ciągu temat przygotowania posilków dotyczy tluszczu czy używamy masla,czy margaryny?olej do smażenia czy smalec?Jaką wędlinę kupować?Pozdrawiam

zosinek
24-02-2012, 20:25
Witam samotnych seniorów w dalszym ciągu temat przygotowania posilków dotyczy tluszczu czy używamy masla,czy margaryny?olej do smażenia czy smalec?Jaką wędlinę kupować?Pozdrawiam


O TŁUSZCZACH ZWIERZĘCYCH DO KTÓRYCH Z PEWNOŚCIĄ NALEŻY SMALEC ZAPOMNIJ !!!!!!!! Tylko olej a z braku można margarynę ale tę na której pisze że można używać do smażenia.

polwieczna
24-02-2012, 21:21
Witam samotnych seniorów w dalszym ciągu temat przygotowania posilków dotyczy tluszczu czy używamy masla,czy margaryny?olej do smażenia czy smalec?Jaką wędlinę kupować?PozdrawiamWitam! Jaka? Zadnej! Nalezy piec i dusic sobie w domku. w zasadzie kazda pieczen nadaje sie pozniej do jedzenia na zimno. Z margarynami to jedynie te nie utwardzane, w kubeczkach, najlepszy jest benecol, choc sa opinie ze jednak maslo ale klarowane i mimo wszystko smalec jest zdrowszy niz oleje, a ja tyle lat smazylam na olejach...echhh:rolleyes:

aniak2015
26-02-2012, 20:52
Jak przygotowywać śniadania,kolacje chleb{pszenny,żytni,}czy jest jakaś lekkostrawna sałatka,Mleko,nowalijki,Nie mówimy tu o diecie bo smaki u nas seniorów już nie takie jak kiedyś i samo to wymaga od nas innego przygotowania.Pozdrawiam