PDA

View Full Version : zwiększenie kondycji intelektualnej


zośka1234
05-06-2012, 15:22
Słuchajcie zastanawiam się jak mogę pomóc mojemu dziadkowi, który czasami widzę nie radzi sobie z pewnymi codziennymi, na pozór błahymi sprawami, zauważam że jego kondycja intelektualna jest coraz gorsza, czy moglibyście mi poradzić w jaki sposób mogę pomóc dziadkowi, co mogę dla niego zrobić?

fermart
01-07-2012, 21:14
Myślę, że jest sporo leków, ale ich doboru powinien dokonać lekarz. Najczęściej podaje się np. piracetam lub winpocetynę. Trzeba liczyć się z tym, że leczenie u osoby starszej, nie przywróci pełnej sprawności intelektualnej, ale zawsze może pomóc!

zośka1234
02-07-2012, 11:33
ok czy w takim razie możesz podać mi jakieś leki, bo zanim przeszukam składy wszystkich leków , które w składzie mają piracetam lub winpocetynę to trochę mi zejdzie.

fermart
10-07-2012, 18:37
Lekiem, który pewnie mógłby pomóc w tym przypadku jest np. cavinton forte. Myślę, że warto zapytać jeszcze lekarza.

zośka1234
11-07-2012, 13:11
muszę sprawdzić ten lek, czy jest on lekiem tylko na zwiększenie kondycji intelektualnej, czy ma jeszcze jakieś inne zastosowanie.

tomeh
15-07-2012, 23:36
nie ma leków na to tylko pobudzanie naturalne komórek nerwowych przez zmianę nawyków To jest lepsze

zośka1234
16-07-2012, 15:56
czyli Twoim zdaniem cavinton forte nie będzie dobrym rozwiązaniem na tego typu problemy.

Opcja
23-07-2012, 11:15
Najlepsze to może być właśnie jak ktoś wyżej wspomniał brak rutyny, zmiana dotychczasowych zajęć, żeby pobudzić mózg do pracy.

zośka1234
27-07-2012, 18:02
no tak by było najłatwiej, ale niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zmusić starszą osobę do tego żeby zaczęła zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia, starsze osoby bardzo szybko się denerwują tym, że nie radzą sobie ze wszystkimi rzeczami i czasem ciężko je w jakikolwiek sposób zmotywować do aktywności.

niemłodyanibstary
28-07-2012, 09:45
Nie wolno nikogo do niczego przymuszać, przymus zwykle daje efekty odwrotne do zamierzonych. Albo ktoś czegoś chce albo nie.

Opcja
14-08-2012, 09:00
Znając dobrze osobę można ją zmotywować umiejętnie. Można spacerować innymi drogami, puszczać inną muzykę, podawać dania w ciekawy sposób, organizować dzień inaczej niż na co dzień :) czy podróżować. Jest wiele sposobów na zmiany, i te mniejsze i większe. Umysł (http://www.opcja.vot.pl/?cat=43) będzie wtedy lepiej pracował.

zośka1234
30-08-2012, 21:10
póki co staramy się zmineiać codzienne nawyki, ale cavinton tez przemycamy, dzięki tgemu można już zauważyć pierwsze efekty, co bardzo nas cieszy.

fermart
01-09-2012, 12:51
To znaczy, że wypróbowaliście lek Cavinton i choć trochę pomaga?

zośka1234
04-09-2012, 19:56
zauważyliśmy że dziadek po ok dwóch miesiącach stosowania leku poprawił swoją kondycję intelektualna, oczywiście na codzień angażujemy go do dodatokowych czynności, ale myślę że lek też zrobił swoje.

Opcja
14-09-2012, 13:39
Może wspomógł, ale co najważniejsze to dieta i ćwiczenia. Ja niedowierzam tzw. lekom.

izka84
04-10-2012, 18:24
mózg jest strukturą bardzo plastyczną, z wiekiem jednak dostarczamy mu coraz to mniej nowych bodźców, dlatego też się rozleniwia. Musimy więc zmusić go do pracy. Dobrym sposobem jest rozwiązywanie krzyżówek, granie w sudoku, czytanie książek itp.

Tulipanka
15-10-2012, 15:28
Gra w karty, krzyżówki, zajecia intelektualne, wymagające myślenia potrafią utrzymać dobrą kondycję umysłową przez wiele, wiele lat.
Ważne, żeby, jak ktoś już wyżej napisał, nie "rozleniwiać" mózgu wpatrywaniem się w telewizor na przykład.

Rowery-Elektryczne_pl
25-10-2012, 13:49
Motywacja to jedno,ale najlepsze są najprostsze rozwiązania. Ja zalecam podsunięcie dziadkowi krzyżówek oraz sudoku. Z doświadczenia wiem,że to bardzo fajna i pozytywna rzecz.

jadwinia
18-04-2013, 19:42
Gra w karty, krzyżówki, zajecia intelektualne, wymagające myślenia potrafią utrzymać dobrą kondycję umysłową przez wiele, wiele lat.
Ważne, żeby, jak ktoś już wyżej napisał, nie "rozleniwiać" mózgu wpatrywaniem się w telewizor na przykład.

O tak, trzeba rozruszać osobę starszą, a nie dawać jej możliwości lenistwa ... widząc ten temat miałam pisać o Actibionie, bo młodym ludziom pomaga z problemami z koncentracją, wiem bo córka stosuje, ale to jest właśnie na zwalczanie skutków zmęczenia i ciągłego życia w biegu, a nie na starzenie się człowieka.

Katarzyna i Jerzy
16-07-2013, 17:43
moja mama pije lecytynę, jest troche lepiej no ale ma juz prawie 90 lat

senesco
25-10-2013, 02:08
Zośka1234 - vinpoctyna to Cavinton, piracetam to Nootropil - oba leki powinny poprawić krążenie mózgowe, ale rozumiem, że podawane są dziadkowi przez lekarza? Pytam na wszelki wypadek, bo każdy może zareagować na lek inaczej. Leki nie zadziałają od razu i nie na wszystkich działają jak dopalacze.

Wandawa
16-05-2014, 12:03
zachowanie sprawności intelektualnej to przede wszystkim ruch, zdrowa dieta i ćwiczenia intelektualne. Znacie jeszcze jakieś zabiegi medycyny fizykalnej, które maja dobry wpływ na naszą pamięć?

Mazak
26-05-2014, 14:46
zachowanie sprawności intelektualnej to przede wszystkim ruch, zdrowa dieta i ćwiczenia intelektualne. Znacie jeszcze jakieś zabiegi medycyny fizykalnej, które maja dobry wpływ na naszą pamięć?

Dokładnie, do tego warto wspomóc się jakimś suplementem, np. biovital pamięć (http://www.aptekagemini.pl/group/biovital) zalecanym w celu uzupełnienia codziennej diety w lecytynę oraz witaminy B6 i E

Na zdrowie
03-06-2014, 12:26
Mój ojciec, rocznik 1932, jeszcze ponad rok temu wykazywał objawy starości, łącznie z parkinsonem.
Oczywiście, jak uparty człowiek w tym wieku, nie chciał wizyty lekarza.
Udało się go jednak przekonać.
Badania i diagnostyka, na podstawie których lekarz przepisał leki.
Zadziałały.
Powróciły siły, sprawność intelektualna, oczywiście nie na poziomie młodzieńca.

Nie można tutaj poradzić jakichś konkretnych leków bez badań i wizyty u lekarza.
Każdy człowiek jest inny i wymaga innego podejścia.

alinkaka
13-10-2014, 10:40
Aby utrzymać sprawność intelektualną dobrze jest ćwiczyć umysł. Staram się rozwiązywać dużo krzyżówek, sudoku. Jeśli mogę to czasami odrabiam lekcje razem z wnukami.

piter87
14-04-2015, 13:07
Czemu zaraz trzeba leki podawac??? to nic nie da jak systematycznie nie będzie pobudzał mózgu do myślenia. Ja niemal każdego dnia rozwiązuję krzyżówki albo sudoku i bystrością umysłu nie jednego nastolatka przeskoczę :LOL:

piter87
14-04-2015, 13:09
Aby utrzymać sprawność intelektualną dobrze jest ćwiczyć umysł. Staram się rozwiązywać dużo krzyżówek, sudoku. Jeśli mogę to czasami odrabiam lekcje razem z wnukami.

przepraszam, nie skopiowałem z Ciebie, po prostu nie zauważyłem Twojej odpowiedzi:) ale cieszę się, że jest Nas więcej :)

barbara_51
27-04-2015, 12:32
Zgadza się, krzyżówki, sudoku i wszystkie gry/zabawy logiczne pozwalają zachować sprawność umysłu :) także książki, oczywiście. Polecam włączyć do tego jakieś sporty, w myśl zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch" :)