PDA

View Full Version : Żegnajcie ogródki działkowe


krystynka
16-06-2012, 01:26
W dniu 28 czerwca 2012 Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie o niezgodności Ustawy o ROD z Konstytucją.
I choć wiem o tym od mniej więcej 2 lat - nie mogę sobie poradzić, przeczytawszty dziś ten tytył na NE.
No jak to? Bez działki? Czwarte pokolenie wzięło się już za uprawę, a tu byłby klops?
http://www.pzd.pl/
Jakie macie odczucia drodzy działkowicze.

Ninka50
17-06-2012, 15:55
Krystynko jakie odczucia?
Ja myślę o tym co nam emerytom jeszcze zabiorą!
Działka to azyl i kawałek kochanego pielęgnowanego gruntu.
Co nam zostanie ? ławeczka w paru?

enia60
17-06-2012, 18:39
a może to chodzi o wykupienie gruntu na którym znajduje się działka,podobnie jak to miało miejsce o wykupienie mieszkania
zobaczymy już wkrótce

krystynka
17-06-2012, 19:44
Eniu, obawiam się, że tu nie o wykup gruntu chodzi.
Wykup grunta zakładała ustawa uwłaszczeniowa poprzedniego rządu, która nie przeszła w Sejmie.
Działkowcy też ją zresztą oprotestowali.
Ale zobaczymy, jak to się skończy.

Ninko, ja mam chyba ADHD. Długo na ławeczce w parku nie wytrzymałabym :D
Ale kto wie czy nie trzeba będzie przeorganizować swój wolny czas.
Może to szansa na coś nowego?
hm...

zen
17-06-2012, 22:01
Jestem działkowcem "z krwi i kości". Nie wytrzymałam i na ten temat napisałam na moim blogu,(przeczytajcie) tam napisałam co myślę i czuję.A tymczasem przygotowujemy się do protestu.Ja i nasi działkowcu wysłali kartki protestacyjne do Trybunału. Może przyjdzie śpiewać "bój to będzie ostatni".

krystynka
17-06-2012, 22:21
Zen, witam :)
Już myślałam, że w KSC nie ma działkowiczów z 'krwi i kości", taki odzew nikły. Idę zaraz czytać Twoj blog.
Wczoraj na przystanku autobusowym odważyłam się uświadamiać dwie dzialkowiczki.
Okazało się, że nic nie wiedziały o zagrożeniu dla działek w ROD.
W moim kompleksie działek też nikt nie porusza tego tematu.
Jak dziś wspomnialam o tym, to usłyszalam: a, to jakieś tam oszołomy. Mówię: jakie oszołomy - I sędzia Sądu Najwyższego to oszołom?
Machnięto ręką...

jakempa
17-06-2012, 22:34
Jestem w zarządzie działek, pisałam osobiście protest do wszystkich organów ustawodawczych, łacznie z Trybunałem,,,, też planujemy protest, ,..ale co to da??

Osobiście kocham swoją działkę i nie wiem jak wytrzymałabym bez moich warzyw i kwiatków,,,

Nie mogę się tylko z tym pogodzić , że ten rząd wyciąga rękę
po dorobek ludzi najbiedniejszych, przecież wiele osób cały swój dorobek włożyli w budowę altanek, zagospodarowanie tego kawałeczka ziemi,,,
działki istnieją na całym świecie, osobiście oglądałam takie we Francji, Anglii, Niemczech, Czechach ,,,
Nam emerytom zabierają już wszystko,,,przecież jak uchylą ustawę - podatkiem bardzo szybko zniszczą działkowców i nikt nie zwróci za to co na działce grosza,,,
Uważam,że Polska to już nie jest chory kraj,,, to kraj w agonii, gdzie rząd powoli niszczy własny naród,,, i to w sposób gorszy niż to zrobili dyktatorzy innych krajów,
Powoli i okrutnie wszystko zabijają,

slava
17-06-2012, 22:51
Jakempo, zgadzam sie z Toba w 100%

Jak p. Drzewiecki kiedyś powiedział, ze to "dziki kraj",
byłam oburzona.
Dzisiaj przyznaje racje, chociaż nie jest on z mojej bajki.

Vika
17-06-2012, 22:56
przecież jak uchylą ustawę - podatkiem bardzo szybko zniszczą działkowców i nikt nie zwróci za to co na działce grosza,,,
Uważam,że Polska to już nie jest chory kraj,,, to kraj w agonii, gdzie rząd powoli niszczy własny naród,,, i to w sposób gorszy niż to zrobili dyktatorzy innych krajów,
Powoli i okrutnie wszystko zabijają,

Właśnie o tym usłyszałam od starych działkowców,poczytałam też na forum działkowym, zupełnie mnie to przybiło.
Zostaniemy po prostu wyrugowani ,już to było w historii......,metody się powtarzają.
Jadziu, myślałam że tę polską rzeczywistość tylko ja tak czarno widzę,,,,, niestety podzielam w pełni twoje zdanie. Wszystkie posunięcia są skierowane przeciwko ludziom,szczególnie tym najsłabszym,nie mającym nic do powiedzenia.

krystynka
17-06-2012, 23:16
Dziwię się tylko, dlaczego przewodniczcy naszego kompleksu działek nie wywiesił żadnej informacji na tablicy ogłoszeń.
A że przegląd 23 czerwca będzie to i owszem.
Ciekawe co sądzi o rozprawie w TK?
Jakoś go ostatnio nie widuję na działkach...

krystynka
17-06-2012, 23:24
Vika napisała:
Wszystkie posunięcia są skierowane przeciwko ludziom,szczególnie tym najsłabszym,nie mającym nic do powiedzenia.

Viko, a tym co mają wiele do powiedzenia, bo i wiedzę ogromną - kulka w łeb. Vide generał Sławomir Petelicki.
Oj, źle się dzieje w państwie duńskim

Vika
17-06-2012, 23:35
Krysiu, w moim ogrodzie patrzą tylko żeby ściągnąć opłaty,jak najwięcej ,niektóre fikcyjne wręcz.No ale to już moja wina, nie chciałam do zarządu bo....nie mam na tyle sił i energii,to trzeba się podporządkować. Atmosferka ogólnie nieciekawa, ale do działki się człowiek przywiązał, każda roślinka własnoręcznie wyhodowana,zaszczepiona, trochę tej zieleni, śpiew ptaków, chociaż tyle.......Na takich nieużytkach zieleń,przecież to płuca dla miasta,
więc i takie korzyści gmina ma,,ale widocznie to dla nas za dużo,trzeba zabrać wszystko,nawet tę drobinę radości.

jakempa
17-06-2012, 23:40
Krystynko, my osobiscie te protesty posyłaliśmy juz do Sędziego SN, który zaczął sprawę o uchylenie ustawy , ale zginął w katastrofie smoleńskiej, dziwi mnie, ze u Was na działkach nic sie nie dzieje i ludzie trwają w nieświadomości,
u nas informujemy o wszystkim na bieżąco na tablicach informacyjnych i na zebraniach, osobiście pod protestami zebraliśmy 600 podpisów. teraz jest akcja , aby zmobilizować współmałżonków do wstąpienia do PZDZ, i to bez żadnych dodatkowych opłat,
Coś u Was należy się nagana dla zarządu od działkowców

jakempa
17-06-2012, 23:45
A wogóle to u nas wiele się dzieje, mamy cały sprzet do dyspozycji dla działkowców, rozdajemy nawozy bezpłatnie dla tych, którzy dbają o działki, robimy konkursy gdzie są nagrody , dzień działkowca, doprowadziliśmy prąd, ale ja trzymam rękę na pulsie, chociaż nie jestem prezesem, ale jak mi się cos nie podoba,to kontruję do skutku, jeżeli oczywiscie mam rację,,,,ale pieniędzy to pilnuję, bo znam się na tym,,,

krystynka
17-06-2012, 23:53
Jadziu, może w zarządzie coś się i dzieje, i działają, tylko przewodniczący naszego kompleksu taka d... wołowa.
Bo zarząd obejmuje kilka kompleksów działek.
Kiedyś zbierali podpisy p/ustawie uwłaszczeniowej, ale to jak trafiło się akurat do zarządu.
Na działkach nie było żadnych list.

jakempa
18-06-2012, 00:07
My zarzadzamy 300 działkami, więc jest co robić,,, ale u nas nazywa się prezes, nie przewodniczacy,,, to jest zawsze do dyspozycji pod telefonem i w kazda srodę ma dyzur w biurze,,, ale to wszystko zależy od dzialkowiczów czego oczekuja i jak wybierają zarząd, a to wszystko przecież zatwierdza walne zebranie

krystynka
18-06-2012, 00:25
Pociągnę dalej :D
I u nas jest prezes w zarządzie. A przewodniczący w kompleksie działek. W naszym kompleksie jest 60 działek, ile w innych rejonach miasta nie wiem. Ale każdy kompleks ma swojego przewodniczącego.
Dobrej nocki :)

Ninka50
18-06-2012, 08:44
Jadziu z tego co piszesz widzę prężnie działający ogród!
Nasz ogród też się rozwija chociaż jest starym ogrodem,
a teraz sprawa z ustawą?
Słabszemu zawsze wiatr w oczy.
Jest nadzieja że w TK są ludzie sprawiedliwi

Ninka50
18-06-2012, 08:53
Krysiu ja też mam chyba ADHD:D
Ławeczka w parku to z mojej strony krzyk protestu!!
Ja i ławka?

Scarlett
22-06-2012, 20:56
he, he nie tak szybko :)
Walka o tereny warte miliardy złotych. Przez "komunistyczną ustawę" działkowcy są prawie nie do ruszenia

Blisko milion działek na obszarze 43,5 tysiąca hektarów. Całość warta nawet kilkanaście grubych miliardów złotych. To wcale nie majątek jakiegoś miliardera, a tereny którymi zarządza Polski Związek Działkowców. Jego członkowie są niczym "szara eminencja", z działek ruszyć ich ciężko. Sam Prezes Sądu Najwyższego uznał ustawę, która ich chroni za niekonstytucyjną.
http://natemat.pl/19971,walka-o-tereny-warte-miliardy-zlotych-przez-komunistyczna-ustawe-dzialkowcy-sa-prawie-nie-do-ruszenia

jagoda2904
22-06-2012, 21:50
Mam nadzieje ze do tego nie dojdzie sama mam działkę i jest dle mnie wszystkim pojechałabym wszędzie manifestować

babciela
22-06-2012, 21:54
Komunistyczna ustawa- a przeciez w panstwach niekomunistycznych od czasu wojny- dzialki isnieją,i dzialkowicze maja się dobrze....
Bardzo chcialabym, aby ten rzad splodził choć jedną ustawę nie skierowana przeciwko ludziom.

krystynka
25-06-2012, 13:08
Kolejna wypowiedź na temat:
http://jerzygolebiewski.nowyekran.pl/post/66557,28-czerwca-2012-o-godz-9-00-trybunal-konstytucyjny
...generalną ideę Konstytucji stwierdzającej wyraźnie i jednoznacznie, że „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli ( artykuł 1 )” i dalej, że „ Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej ( artykuł 2 )”. Przypominam, że zdanie „Urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” – jest w całej sprawie najważniejsze, kluczowe…
…realizacją tej zasady nie powinno być kwestionowanie przez – dzisiaj już byłego - Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - Lecha Gardockiego, ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych, ale raczej zwracanie uwagi na jej rzetelne respektowanie, aby lepiej służyła użytkownikom działek, dawniej pracowniczych, dzisiaj rodzinnych. Aby służyła całemu ruchowi działkowemu, którego tradycja sięga II Rzeczypospolitej i która szczególnie dzisiaj, w czasie permanentnego kryzysu gospodarczego i kryzysu państwa powinna być poszerzana i kultywowana…


Ciekawe czy TK weźmie to pod uwagę, osobiście wątpię.
Ponoć na sali oprócz posła Dery - wroga ogródków działkowych, mają być również przedstawiciele deweloperów :icon_eek: :icon_eek:
Po kiego maja oni tam?

babciela
25-06-2012, 20:08
jak to po co- piekne tereny pod zabudowę.

elizka
25-06-2012, 22:40
Jeszcze jeden przykry artykuł

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/dzialkowcu-zapacisz-20-000z-rocznie-za-dziake_264588.html

Fragm."Zdaniem Polskiego Związku Działkowców najbardziej dolegliwe okażą się opłaty za dzierżawę działki, które naliczane będą według rynkowej wartości gruntu.

Oznacza to, że w mniejszych miejscowościach opłaty mogą wynieść kilkaset złotych rocznie, w większych, gdzie ziemia jest droższa - kilka tysięcy. Natomiast w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, gdzie ogrody położone są często w centrach lub w modnych dzielnicach, opłaty za dzierżawę mogą wynieść nawet 20 tys. zł!"


Więcej
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/dzialkowcu-zapacisz-20-000z-rocznie-za-dziake_264588.html

Poszukiwania pieniędzy?

jakempa
25-06-2012, 22:53
To co ten rząd robi z ludźmi to przechodzi wszelkie granice,,,,
uważam, że doczepili się tylko do najsłabszych,,, bo ich najłatwiej zgnębić,,,szkoda tylko, że oficjalnie nie zrobią dla emerytów obozów zagłady,,,ani leczenia, ani rehabilitacji, ani odpoczynku wśród tych kilku wyhodowanych kwiatków,..
może i'' opału'' nie dadzą na kremacje?

slava
25-06-2012, 23:29
'' opału'' nie dadzą na kremacje?
Dają opał, ale trzeba zapłacić.:(

stanley47
26-06-2012, 06:14
Jako działkowiec 35-letnim stażem zwracam uprzejmie uwagę że obowiązującą obecnie ustawę o ROD z 2005r zaskarżył do TK Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego , a nie rząd.Moim skromnym zdaniem o naszych losach zdecydują samorządy lokalne. Jeśli zrozumieją że działkowcy to najczęściej tz. blokowcy i nie można emerytów skazywać na przesiadywanie z założonymi na parapecie okiennym rekami , będzie ok.Jeśli nie , czarno widzę najbliższe lata.Jedyne pocieszenie że dwa okna w mieszkaniu mam na wschód i dwa w kierunku zachodnim .

elizka
26-06-2012, 08:21
Czy przypadkiem tzw.samorządy nie mają wytycznych nie do odrzucenia?
Ciekawe?

Vika
26-06-2012, 10:14
Moim skromnym zdaniem o naszych losach zdecydują samorządy lokalne. Jeśli zrozumieją że działkowcy to najczęściej tz. blokowcy i nie można emerytów skazywać na przesiadywanie z założonymi na parapecie okiennym rekami

Taa......już zrozumieli:rolleyes: . Mieszkam w blokowisku i nie mając centymetra ziemi na własny użytek płace podatek gruntowy 300 zł., podczas gdy na sąsiednim osiedlu gdzie domy z działką 300 m.2,,,, ogrodzone płacą podatek 200 zł. !
Jest tu jakaś logika?
I teraz jak mi przyłożą podatek od działki /450m.2/ to zmuszą do opuszczenia bo z czego i za co zapłacę, za te nieużytki bez wody i światła!?

zen
27-06-2012, 09:14
CZekajmy cierpliwie do jutra.

krystynka
28-06-2012, 13:40
Jakby ktoś chciał uczestniczyć w rozprawie. Tu transmisja:
http://www.trybunal.gov.pl/index2.htm
Wejść w transmisje.

krystynka
28-06-2012, 15:26
Wiem, że nic nie wiem.
TK wyda orzeczenie dopiero 11-go lipca 2012r

Ninka50
29-08-2012, 22:08
Witam
Działkowcy dostali szansę ?
Zobaczymy czy sejm nam coś zaproponuje?

Ha_na
29-08-2012, 22:48
Witam
Działkowcy dostali szansę ?
Zobaczymy czy sejm nam coś zaproponuje?

Obawiam się, że tylko szansę i nic ponadto.:(
Cisza zapadła na forach sejmowych, mimo deklaracji.
Będą inne ważniejsze priorytety i nie zdążą ze zmianą ustawy.
I samorządy nareszcie zrobią po swojemu!:rolleyes:

krystynka
02-09-2012, 14:11
Wszystkie partie mają już przygotowane projekty ustaw w sprawie ogródków działkowych.
Wszystkie są za pozostawieniem ogródków.
Tylko kwestia, czy to będą odpowiednio wysokie podatki do gmin, czy uwłaszczenie. Czy jeszcze jakaś inna forma odpłatności.
Zobaczymy.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/642693,politycy_dzialkowcy_zostaja_na_swoim.html,1 ,4

Ha_na
02-09-2012, 21:48
Krystynka napisała: Czy jeszcze jakaś inna forma odpłatności.

Właśnie, może być tak, że nie będzie warto mieć działki.
Chociaż deklarują, że cena ma być dostępna dla emeryta, ale pożyjemy, zobaczymy.

stanley47
03-09-2012, 11:33
Ja jestem gotów płacić za moje 400/2 podatek gminie ,tak jak płaci właściciel małego domku z ogródkiem. W tych domkach też mieszkają emeryci i jakoś sobie radzą. Oby tylko te metry kwadratowe moje były do dni ostatnich(moich), i mógł je przekazać w przyszłości spadkobiercom.

Ninka50
18-09-2012, 14:18
Ja jestem gotów płacić za moje 400/2 podatek gminie ,tak jak płaci właściciel małego domku z ogródkiem. W tych domkach też mieszkają emeryci i jakoś sobie radzą. Oby tylko te metry kwadratowe moje były do dni ostatnich(moich), i mógł je przekazać w przyszłości spadkobiercom.
Jeżeli nie będzie ROD to trzeba się zorganizować i utworzyć
stowarzyszenia itp

Romy
03-10-2012, 17:21
Jeszcze ni straconego, uważam, że wszystko będzie zależało od samorządów i ich planów co do lokalizacji działek.

Vika
23-10-2012, 17:42
Ja jestem gotów płacić za moje 400/2 podatek gminie ,tak jak płaci właściciel małego domku z ogródkiem. W tych domkach też mieszkają emeryci i jakoś sobie radzą. Oby tylko te metry kwadratowe moje były do dni ostatnich(moich), i mógł je przekazać w przyszłości spadkobiercom.
Gratuluję optymizmu i zadowolenia!Pewnie masz powody.Ale nie wszyscy tak mają:rolleyes:.
Chyba jednak jest zasadnicza różnica między ogródkiem przydomowym ,a położonym w granicach ROD.
Poczytaj proszę temat;
http://www.klub.senior.pl/ogolny/t-bezpieczny-sezon-dzialkowy-komentarze-792.html#post1328374981
U nas kilka razy do roku na działkach horror.
Kradną i dewastują wszystko. Co roku są jakieś straty, czasem altanki płoną. I nie ma na to rady.
Wczoraj prawie doszczętnie porąbano drzwi w mojej altance, drugie też uszkodzone.Nawet nie wiem czy damy radę naprawić.A teraz jeśli do tego dojdzie podatek ustalony przez gminę,to utrzymanie tego będzie już zupełnie przekraczać
nasze możliwości.
Niestety,tym sposobem bez rekompensaty zmuszą nas do opuszczenia tej jedynej możliwości rekreacji, obcowania z przyrodą.
Nawet i to ubogim emerytom zostanie zabrane.

Vika
28-11-2012, 23:38
Dawno nikt tu nie zaglądał,czyżby działki w innych rejonach nie są zagrożone?
Nas poinformowano dziś,że trzeba będzie opuścić działki bez odszkodowania, mało tego ,jeszcze posprzątane:mad:.
Szkoda mi tych sadzonek krzewów,które sama rozmnożyłam:(
Kilka tygodni temu jakieś dziwne zdarzenie;
włamanie do altanki ,drzwi porąbane, wszystko poprzewracane,ale bez większych kradzieży, podobno 5 pobliskich działek tak załatwiono. Czyżby próby zastraszenia?Nie wiem co o tym myśleć.
A właściwie tylko jedno- mafia:mad:

jakempa
28-11-2012, 23:42
Viko,,,, jeszcze nie ma ustawy,,,, jak narazie PZDZ napisał odwołanie do komisji europejskiej,,, u nas narazie cisza,,,
myślę, że bliżej wyborów przypomną sobie o 4 milionach głosów działkowców, Ci, ktorzy będą chcieli WŁADZY,,,

Vika
28-11-2012, 23:58
Tak,ustawy nie ma, ale ktoś widocznie interesuje się tym terenem.Mam złe przeczucia:(

Vika
29-11-2012, 00:02
Swoją drogą,,tak porównałam wysokość tych opłat, to podatki od działek na własność są nawet niższe.

krystynka
19-01-2013, 18:20
Tak,ustawy nie ma, ale ktoś widocznie interesuje się tym terenem.Mam złe przeczucia:(
Wraca mi nadzieja.
Zarówno Związek jak i część działkowiczów złożyło skargę na orzeczenie TK do EuropejskiegoTrybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

"To jedyny w swoim rodzaju taki sąd na świecie. Do Trybunału w Strasburgu może zwrócić się każdy z 800 milionów obywateli z 47 krajów członkowskich Rady Europy. Trybunał orzeka w kontrowersyjnych przypadkach, kiedy obywatele państw Rady Europy uważają, że ich narodowe rządy lub instytucje (głównie sądy) pogwałciły ich prawa podstawowe zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Protokołach Dodatkowych (nr 1,4,6,7 i 13). Konwencja chroni w szczególności: prawo do życia, rzetelnego procesu sądowego, poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolność wyrażania opinii, wolność myśli, sumienia i wyznania, prawo do skutecznego wniesienia środka odwoławczego, poszanowania mienia, głosowania i kandydowania w wyborach. Polska ratyfikowała tę konwencję 19 stycznia 1993 roku. Nasz kraj jest na szóstym miejscu pod względem liczby skarg składanych do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu"
Jak jeszcze obejrzałam film "Wyrok na działkowców", widzę szansę
na istnienie PZD a tym samym naszych ogrodów, bez szkody dla nas i naszego majątku w ogrodach.
Tu film - 31 min
https://www.youtube.com/watch?v=9I69JX9lyts

Romy
21-01-2013, 08:53
Nadzieja jest to ważna, ale tereny są łakomym kąskiem dla miasta.

Ninka50
14-02-2013, 17:32
Nadzieja jest to ważna, ale tereny są łakomym kąskiem dla miasta.
w dużych miastach napewno!

Ninka50
15-02-2013, 17:00
Czas ucieka i najwyższy czas aby posłowie
przedstawili gotowy projekt o ogrodach działkowych!

krystynka
01-04-2013, 11:59
http://www.propertynews.pl/prawo/po-chce-oddac-dzialki-dzialkowcom-projekt-ustawy-juz-w-sejmie,15704.html

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o ogrodach działkowych - zakłada m.in. likwidację Polskiego Związku Działkowców,
a także zawieranie bezterminowych umów na prowadzenie ogrodów.
"Chcemy oddać działki działkowcom" - deklarują autorzy projektu.

Autorzy projektu chcą, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

"Wydaje się, że do tego czasu nie tylko zakończy się proces legislacyjny, ale działkowcy, a przynajmniej ich część, zdążą założyć stowarzyszenia ogrodowe, by być gotowym na podjęcie negocjacji z właścicielami gruntów w celu zawarcia umowy o prowadzenie ogrodu" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Nie będzie PZD, to będą stowarzyszenia i kolejny złodziej - Krajowy Fundusz Ogrodowy, obsadzony znajomymi króliczka.
Jak nie kijem go, to pałką...

jakempa
01-04-2013, 19:15
Wiadomo, ci u żłoba muszą swoim zapewnić posadki,,,,
kto wie czy nie każą nam płacić na ich wynagrodzenia,,,,bo kto dzisiaj pracuje społecznie???

Kaima
29-07-2014, 16:04
Odświeżam wątek.W następną sobotę będzie u nas zebranie w sprawie dalszej przynależności ew. wystąpienia z PZD i założenia stowarzyszenia. Nasz ogród jest mały, 165 działek x 300 metrów kwadratowych. Położony jest za miastem. Mamy księgę wieczystą, chociaż nie bardzo wiem konkretnie, na czym to polega w przypadku ROD. Do PZD odprowadzamy ustawowe 19 gr z metra działki, i nic w zamian nie otrzymujemy. Prosiliśmy o dofinansowanie wyżwirowania drogi dojazdowej i odmówiono nam. Nie wiem, czy korzystniejsze dla nas byłoby utworzenie stowarzyszenia czy pozostanie w ROD. Czy ktoś z Państwa zna plusy i minusy obydwu opcji? Czy miasto może nałożyć nam wyższe podatki? Będę wdzięczna za Państwa opinie w tej sprawie.

chaliniak
30-07-2014, 00:35
W naszym ROD, też posiadającym 300 arowe działki ale większym niż u Ciebie, takowe zebranie się już odbyło.

Prawie 100% obecnych na zebraniu zagłosowała za pozostaniem w PZD, który mocą ustawy stał się stowarzyszeniem ogrodowym.
W II części podjęto inne uchwały wynikające z regulaminu.
odprowadzamy ustawowe 19 gr z metra działki, i nic w zamian nie otrzymujemy
Przypomnę, że 65% z tej opłaty pozostaje w ogrodzie i można je wykorzystać na cele ogrodowe (danego ROD)

Myślę, że przeważyła opinia iż warto poświęcić te 35% ze składki 13 groszy za m2 na utrzymanie administracji PZD, bo bez nich losy naszych ogrodów mogły by się różnie potoczyć.
Teraz w ogólnej opłacie, nie ma żadnych nowych pozycji poza tymi, jakie były.

Nie będę nic doradzał, ponieważ sami musicie podjąć ewentualną decyzję o wystąpieniu z PZD i utworzeniu własnego stowarzyszenia, ustaloną regulaminem większością głosów.

krystynka
30-07-2014, 19:23
Witam.
U mnie jeszcze zebrania nie było, ale jak będzie - będę głosować za pozostaniem w Stowarzyszeniu PZD.
Nikt tak jak lwica małych, nie bronił istnienia ogrodów, jak właśnie PZD. I to nie tylko w ostatnim okresie.
Od lat są zakusy na tereny ogrodów.
Pojedyńcze, małe stowarzyszenia nie poradzą sobie, z naciskami i nawet finansowo. PZD zatrudnił najlepszych prawników, a tych trzeba opłacić przecież. Ale istniejemy...
W jedności siła...

Vika
30-07-2014, 19:43
Witam.

Pojedyńcze, małe stowarzyszenia nie poradzą sobie, z naciskami i nawet finansowo. PZD zatrudnił najlepszych prawników, a tych trzeba opłacić przecież. Ale istniejemy...
W jedności siła...
Też tak myślę. Do stowarzyszeń różni ludzie mogą wstępować,a im niekoniecznie może zależeć na dobru wspólnym.

krystynka
30-07-2014, 19:54
Tak jest Viko, a nawet mogą być specjalnie podstawieni. Zbyt to łakomy kąsek i podchody będą trwać. Obecnie PZD broni altanek, bo ponoć wszystkie do rozbiorki, bo niezgodnie z przepisami postawione. A po co to. A no po to, by jak uda zniszczyć ogrody, nie trzeba będzie za altany płacić odszkodowania, i tak dookoła wojtek coś jest kombinowane w tej materii.
Pozdrawiam Viko :)

Kaima
30-07-2014, 21:23
PZD broni ogrodów, bo dzięki nim ma kilkadziesiąt dobrze opłacanych miejsc pracy w jednej tylko centrali. W sąsiednim mieście utworzono stowarzyszenie na podobnych zasadach jak wspólnoty mieszkaniowe. Funkcjonuje dopiero rok i jak na razie działkowicze są zadowoleni. To jeszcze krótko i nie wiadomo, jak będzie dalej.

jakempa
30-07-2014, 23:12
Stowarzyszenia nigdy nie wywalczą tego co PZD,,,będą za słabi,,a przecież ,żeby coś wywalczyć muszą być dobrzy prawnicy,,,zawsze zwycięża się siłą,,,a w wielkości związku całego taka jest,,w małym stowarzyszeniu,,,niczego się nie wywalczy,,,,w dodatku nie zapominajmy, że u nas prawo działa tylko dla bogatych,,,niestety mamy chory kraj i chore prawo,,,to cóż może taki działkowicz????,

krystynka
31-07-2014, 00:02
PZD broni ogrodów, bo dzięki nim ma kilkadziesiąt dobrze opłacanych miejsc pracy w jednej tylko centrali. W sąsiednim mieście utworzono stowarzyszenie na podobnych zasadach jak wspólnoty mieszkaniowe. Funkcjonuje dopiero rok i jak na razie działkowicze są zadowoleni. To jeszcze krótko i nie wiadomo, jak będzie dalej.
Kaimo, bzdurny argument powtarzasz... a co? niby w tej wspólnocie to pracują za darmo ? a jeżeli tak, to jak długo? Nie wierzę w takie cuda... nie w naszym kraju...
I jaka oni będą mieli siłę przebicia w starciu z problemami, z jakimi od lat zmierza się PZD - czarno to widzę...