PDA

View Full Version : Ustawa Śmieciowa od Lipca..


eledand
14-03-2013, 16:07
Witajcie i zapewne wszystkim wiadomo co nas czeka.Śmieci wywożą różne firmy i średnio kasują po 23,oo za dwukrotne wywożenie w miesiącu.
Teraz na przykładzie naszej Krapkowickiej Gminy,będziemy opłacać od osoby zameldowanej w domu,mieszkaniu dla Gminnej Kasy.Otrzymamy wydruki płatnicze i Grafik w których dniach będą wywożone śmieci.

Cały czas odbierała śmieci Firma z Gogolina.Wieczne niezadowolenie ze strony mieszkańców i skargi na tą firmę.:icon_eek:

Nowością u nas będzie to;
Przetarg wygrała Firma z Kędzierzyna i proponują nam takie rozwiązania.
Dostaniemy,brązowy pojemnik-kubeł na odpady organiczne tzw;trawa,gałęzie,liście i resztki jedzenia bez mięsa i ryb.
Czarny jak zwykle na pozostałe śmieci.
Worki żółte do;papier,plastiki,metale,kartoniki po mleku i sokach.
Worek zielony na wszystko co związane jest ze szkłem,białym i kolorowym.

Istotną sprawą jest to że;
TRZEBA SAMEMU ROZWIĄZAĆ UMOWĘ ZE STARYM KOMUNALNYM PRZEDSIĘBIORSTWEM MINIMUM NA TRZY MIESIĄCE>:*

Ja już wydruki mam i oddam to w Sekretariacie naszej Gminy a Oni poślą to dalej.

Każdy z Was będzie miał słowo do napisania,więc zachęcam bo niektórzy będą niedoinformowani a w końcu to są nasze pieniądze.


Wywóz Śmieci to Góra Złota i niech nikt nie mówi że Komunalka na tym nic nie ma...:mad:

madera1938
14-03-2013, 16:22
Ewo ! Muszę stwierdzić z zazdrością, że radni Twojej gminy dobrze pomyśleli co do tego, wg jakich norm obliczać należnośc za wywóz smieci. Dla mnie jasnym jest, że śmieci "produkują" ludzie - im więcej osób w domu, tym więcej odpadów.
W moim mieście natomiast radni uznali, że ilość śmieci w gospodarstwie domowym jest uzależniona od tego, ile gospodarstwo zużywa wody. Jak się ma ilość zużytej wody do ilości odpadów - nie wiem; chyba że przyjmiemy zasadę, że kto sie rzadko (lub wcale) myje i nie pierze - ten nie wytwarza odpadów. Może naprawdę ma to jakiś związek ?
Co o tym myślicie ?

wuere'le
14-03-2013, 16:26
Naliczanie kosztów wywozu na podstawie zużycia wody, to kompletny idiotyzm, no ale takich radnych wybraliście, to teraz macie.
U nas płacimy od osoby, a że mieszkam w spółdzielczym własnościowym, to odpady są sortowane i cena od osoby /miesiąc 11,-
Dodam, ze gdzie nie gdzie płaci się od metrażu, to też bzdura, np 2 osoby na 60 metrach zapłacą więcej jak 5 osób na 40. To po prostu niesprawiedliwe.

eledand
14-03-2013, 16:32
Witaj Madero 1938.Dzięki za komentarz i coraz więcej ludzi jest rozżalonych na postępowanie Radnych którzy żyją z naszych podatków.W Głowach tych M,edrców nie zawsze jest to co powinno.Czasami jest zwykła sieczka.
U nas też chcieli kasować od osoby po 14,oo,ale domyślili się że w przyszłym roku wybory to lepiej teraz nie zaczynać z WYBORCAMI..
Pozdrawiam miło...

madera1938
14-03-2013, 16:37
Naliczanie kosztów wywozu na podstawie zużycia wody, to kompletny idiotyzm, no ale takich radnych wybraliście, to teraz macie.
U nas płacimy od osoby, a że mieszkam w spółdzielczym własnościowym, to odpady są sortowane i cena od osoby /miesiąc 11,-
Dodam, ze gdzie nie gdzie płaci się od metrażu, to też bzdura, np 2 osoby na 60 metrach zapłacą więcej jak 5 osób na 40. To po prostu niesprawiedliwe.

No właśnie ! U nas przeprowadzono plebiscyt wśród mieszkańców. Za naliczaniem systemem woda = śmieci opowiedziało sie tylko 19% ankietowanych, mimo to taka uchwała została podjęta. Z litości nie podam nazwy miasta .
Teraz dla zakładu wywożącego śmieci płacimy od ilości dzierżawionych pojemników : ja dzierżawię jeden 80 litrowy, opróżniany jeden raz w tygodniu ( nie zawsze mam pełny) opłata kwartalna 97 zł.

Arti
14-03-2013, 16:51
o, Ewo dzięki za temat
Mam umowę na wywóz odpadów i nie miałam możliwości zawrzeć jej na mniej niż 120l. odbieranych raz w m-c.
Tyle odpadów nie produkuję.
:rolleyes: trzeba mi sprawdzić u źródła co uradzono u mnie :)

o, znalazłam co uradzono w moim mieście i podane są i inne miasta

-->http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/9766

Krycha.
14-03-2013, 16:55
W moim mieście natomiast radni uznali, że ilość śmieci w gospodarstwie domowym jest uzależniona od tego, ile gospodarstwo zużywa wody. Jak się ma ilość zużytej wody do ilości odpadów - nie wiem; chyba że przyjmiemy zasadę, że kto sie rzadko (lub wcale) myje i nie pierze - ten nie wytwarza odpadów. Może naprawdę ma to jakiś związek ?
Co o tym myślicie ?

Naliczanie na podstawie zużycia wody ma swoje racje. Woda podliczana jest na zegarach i każdy mieszkaniec domu jej używa.

Śmieci nalicza się od mieszkańców zameldowanych, co często mija się z prawdą o ilości mieszkających tam ludzi.

Przykład;, mieszkanie obok mojego, ma jeden meldunek a mieszka w nim małżeństwo z dzieckiem = 3 osoby,
bo lokal jest wynajmowany i nikt mieszkańców nie melduje.

No to jak wygląda sprawiedliwe naliczanie śmieci??:tongue::D

toy_
14-03-2013, 17:04
u nas segregujacy płaca 13,70 za osobe na mc, a niesegregujacy 17,80

Uka
14-03-2013, 17:08
Madero - aż zerknęłam do Twojego profilu,bo pomyślałam,że jesteśmy z tego samego miasta.
U nas tak samo wymyślili ,że za śmieci będziemy płacić w zależności od zużytej wody !!!...:icon_eek:
4.00zł za 1m3 zużytej wody przy segregacji i 6,00zł przy braku segregacji.
U Was przynajmniej przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami a nas potraktowano odgórnie !

madera1938
14-03-2013, 17:11
Naliczanie na podstawie zużycia wody ma swoje racje. Woda podliczana jest na zegarach i każdy mieszkaniec domu jej używa.

Śmieci nalicza się od mieszkańców zameldowanych, co często mija się z prawdą o ilości mieszkających tam ludzi.

Przykład;, mieszkanie obok mojego, ma jeden meldunek a mieszka w nim małżeństwo z dzieckiem = 3 osoby,
bo lokal jest wynajmowany i nikt mieszkańców nie melduje.

No to jak wygląda sprawiedliwe naliczanie śmieci??:tongue::D


Uważam, że to administrator budynku musi wiedzieć, ile osób mieszka w danym lokalu, a nie ile jest zameldowanych.
A ja w dalszym ciągu nie rozumiem, w jaki sposób ilość zużytej wody wpływa na ilość śmieci. Jaki zegar to pokazuje ?
Ktoś pierze np. dwa razy w tygodniu i kąpie sie codziennie, a inny robi pranie raz na miesiąc i myje sie raz dziennie w misce wody. W pierwszym mieszkaniu sa dwie osoby, w drugim też dwie.No i kto będzie więcej płacił za śmieci ? I dlaczego ?
I czy to bedzie sprawiedliwie ?:mad:

madera1938
14-03-2013, 17:15
Madero - aż zerknęłam do Twojego profilu,bo pomyślałam,że jesteśmy z tego samego miasta.
U nas tak samo wymyślili ,że za śmieci będziemy płacić w zależności od zużytej wody !!!...:icon_eek:
4.00zł za 1m3 zużytej wody przy segregacji i 6,00zł przy braku segregacji.
U Was przynajmniej przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami a nas potraktowano odgórnie !

Tak, ale te konsultacje nic nie dały. Za obliczaniem wg osób opowiedziało sie ponad 60% ankietowanych - i co ? Te niby konsultacje wg mnie przeprowadzono nie wiadomo po co. W tej sprawie chyba najwięcej do powiedzenia mieli inni "krewni i znajomi królika".

Arti
14-03-2013, 17:25
Madero - aż zerknęłam do Twojego profilu,bo pomyślałam,że jesteśmy z tego samego miasta.
U nas tak samo wymyślili ,że za śmieci będziemy płacić w zależności od zużytej wody !!!...:icon_eek:
4.00zł za 1m3 zużytej wody przy segregacji i 6,00zł przy braku segregacji.
U Was przynajmniej przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami a nas potraktowano odgórnie !

nooo a jak będzie wyciek wody :rolleyes:

u mnie od osoby ma być 17.55 za odpady niesegregowane i 13.50 za odpady segregowane.

Opady mokre, w zabudowie jednorodzinnej będą odbierane raz na dwa tygodnie, odpady suche jeden raz na jeden miesiąc, a odpady wielkogabarytowe jeden raz na kwartał.

:rolleyes: czyli co? 2x w m-c odbiór odpadów ma kosztować
13,50x2? =27zł ??? czyli na kwartał 81zł :rolleyes:

a teraz za odbiór raz w m-c płacę niecałe 60zł

czyli Radomianie zapłacą więcej za wywóz odpadów. :redface:

eledand
14-03-2013, 17:31
Witajcie na wątku wszyscy a jednak jest dużo niezadowolenia,<Śmieciowego...
Najważniejsze jest to aby porównać rozbieżności płatnicze..

Krycha.
14-03-2013, 17:40
Uważam, że to administrator budynku musi wiedzieć, ile osób mieszka w danym lokalu, a nie ile jest zameldowanych.
A ja w dalszym ciągu nie rozumiem, w jaki sposób ilość zużytej wody wpływa na ilość śmieci. Jaki zegar to pokazuje ?
Ktoś pierze np. dwa razy w tygodniu i kąpie sie codziennie, a inny robi pranie raz na miesiąc i myje sie raz dziennie w misce wody. W pierwszym mieszkaniu sa dwie osoby, w drugim też dwie.No i kto będzie więcej płacił za śmieci ? I dlaczego ?
I czy to bedzie sprawiedliwie ?:mad:
W mieszkaniach na wynajem, ilość mieszkańców dość często się zmienia i ilość zużytej wody jest jakimś tam miernikiem. ( niekoniecznie dobrym).
Właściciele nie mają obowiązku ich meldowania, a administracja spółdzielni, nie jest w stanie tego sprawdzać.

Tak sobie myślę, że ta dwójka brudasów, wcale śmieci nie wynosi, raczej wyrzucą pełną reklamówkę po drodze do sklepu. :(:mad:


W domach prywatnych wszystko wiadomo po pojemnikach, chyba, że worki do lasów okolicznych wędrują.:(:mad:

Arti
14-03-2013, 17:43
Kiedy trzeba złożyć deklarację i co w niej podać?

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany złożyć w wydziale podatków i opłat urzędu gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Termin złożenia pierwszej deklaracji gmina określa w uchwale (podjętej najpóźniej do końca 2012 r.).

Kiedy już nowy gminny system odbioru odpadów zacznie działać, właściciele będą obowiązani składać deklaracje w terminie 14 dni od zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na niej odpadów komunalnych. W razie zmiany danych, które wskazał właściciel w pierwszej deklaracji (na przykład zmiany właściciela, zwiększenia liczby mieszkańców, rozbudowy domu), nową deklarację trzeba złożyć w ciągu 14 dni od wystąpienia zmiany.

Jeżeli ktoś deklaracji w ogóle nie złoży albo gdy dane w niej zawarte wzbudzą uzasadnione wątpliwości, gmina określi wysokość opłaty w decyzji, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.



--->http://muratordom.pl/prawo/podatki-i-ubezpieczenia/podatek-smieciowy-ile-zaplacisz-za-wywoz-smieci-w-2013-roku,134_10016.html?&page=1


:rolleyes: no, to się trzeba wybrać do Wydziału podatków i dopytać i deklarację złożyć.

Uka
14-03-2013, 17:46
Nie napisałam,że mieszkam w bloku,a zużycie wody będzie się brało z wodomierza głównego budynku !!! :icon_eek:

Arti
14-03-2013, 17:48
W domach prywatnych wszystko wiadomo po pojemnikach, chyba, że worki do lasów okolicznych wędrują.:(:mad:

Jeden pojemnik i to niepełny mam zimą :) przez okres 1-mc
a od wiosny kompostnik to może pół pojemnika uzbieram :D

Arti
14-03-2013, 17:51
Nie napisałam,że mieszkam w bloku,a zużycie wody będzie się brało z wodomierza głównego budynku !!! :icon_eek:

no to tylko wodomierze swoje możesz w mieszkaniu założyć :)

madera1938
14-03-2013, 17:51
W domach prywatnych wszystko wiadomo po pojemnikach, chyba, że worki do lasów okolicznych wędrują.:(:mad:

Po pojemnikach było wiadomo do tej pory. O to chodzi, że teraz nie pojemniki, a woda będzie miernikiem. I o to w tym wszystkim chodzi.
A brudasy z mojego przykładu mieszkaja powiedzmy w mieszkaniu gminnym lub spółdzielczym i opłate będą mieli naliczoną w czynszu, więc nie będzie im sie chciało targać śmieci i wyrzucać gdzies po drodze.

mimoza
14-03-2013, 18:12
W moim mieście będziemy płacić od osób zamieszkujących w lokalu, a nie od zameldowanych. 12 zł za segregowane,
20 zł za nie segregowane śmieci. Jeszcze nie ma firmy, która wygra przetarg - prace przetargowe w toku. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to firma ALBA, która do tej pory wywozi śmieci z miasta.

I jeszcze jedno to ustawa "śmieciowa" dała gminom prawo wyboru metody liczenia należności za wywóz śmieci
(albo od osoby, albo od żużycia wody, albo od metrażu). Sądzę, a nawet jestem pewna, że liczenie od osób jest
najbardziej sensowne.
- Cz

madera1938
14-03-2013, 18:48
W moim mieście będziemy płacić od osób zamieszkujących w lokalu, a nie od zameldowanych. 12 zł za segregowane,
20 zł za nie segregowane śmieci. Jeszcze nie ma firmy, która wygra przetarg - prace przetargowe w toku. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to firma ALBA, która do tej pory wywozi śmieci z miasta.

I jeszcze jedno to ustawa "śmieciowa" dała gminom prawo wyboru metody liczenia należności za wywóz śmieci
(albo od osoby, albo od żużycia wody, albo od metrażu). Sądzę, a nawet jestem pewna, że liczenie od osób jest
najbardziej sensowne.
- Cz

Podpisuję się pod tym "dwoma ręcyma".
Mieszkam w domu 2-rodzinnym, własnościowym. Jestem udziałowcem mniejszościowym, wodomierz jest jeden, należność za wodę naliczają dotąd wg wielkości udziału w nieruchomości wspólnej ; mogę wyjechać na m-c i nie zużyć kropli wody, a zapłacić i tak muszę. Moja wina, że nie doprowadziłam do założenia oddzielnych liczników, no ale trudno. Dotąd za wywóz 1 x w tygodniu pojemnika 80 l płaciłam 97 zł kwartalnie. Ja śmieci segreguję ( tzw.bytowe, papier, szkło, plastyki), sąsiedzi nie. Jeśli będzie nadal rozliczenie wg wody - wyjdę na tym jak Zabłocki na wodzie, pardon, na mydle. Ale pażywiom, uwidim - jak mawiali starożytni Rzymianie.

Romy
07-04-2013, 13:03
Śmieci to nowy kierunek do zarabiania pieniędzy, mam tylko nadzieję, że powszechny obowiązek ograniczy wywożenie śmieci do lasu, albo palenie w piecach plastikami.

eledand
07-04-2013, 13:22
Ludzie na potęgę wymeldowują swoje dzieci,zamieszkałe w Niemczech lub w innym Kraju Europejskim.
Chociaż w Meldunkowym informują o podaniu,ile osób faktycznie przebywa cały Rok pod wskazanym Adresie
.Tak teraz było w Strzelcach Opolskich a wymeldowało się 176osób.Gmina bębni bo ubywa osób i dotacje będą zmniejszone.Muszą to wykazać i nachodzi na Urzędasów strach.

Romy
07-04-2013, 13:38
Coś za coś! Jeżeli nie było do tej pory egzekwowania prawa do posiadania śmietnika na wsi, śmieci leżały gdzie popadnie, teraz będzie porządek, na każdej posesji kosz, nie ma zlituj się. Kwestie opłat to już decyduje gmina i są one dość wysokie, to fakt.

Proch-i-pył
07-04-2013, 15:18
Dla mnie, ustawa śmieciowa jest zezwoleniem na podwyżkę podatku(?).
Produkowaliśmy przez ostatnie 10 lat 1 worek śmieci 120l/miesiąc, przy segregacji. Gmina żądała okresowego przedstawiania umów z firmami odbierającymi odpady. Okolica była czysta z wyjątkiem pasów wzdłuż drogi krajowej. Śmiecie z terenów ogólnodostępnych sprzątała gmina z pieniędzy podatników.
A teraz będziemy płacić tyle, co za 3 worki, chociaż śmieci w żaden sposób więcej produkować nie będziemy. Tak samo jest u sasiadów. Wszyscy bedą płacić więcej, chociaż pieniądze przeznaczane z domowych budżetów na sprzątanie były wystarczające.
O ile dobrze rozumiem, robimy zrzutkę na sprzątanie całego gminnego terenu, ale obniżki podatku nie ma i nie będzie.
W skali całego kraju to jest niewyobrażalna ilość pieniędzy, dodatkowych, do budżetu gmin. I nie mam właściwie kogo się zapytać: z jakiej paki zostaliśmy obłożeni większym podatkiem.

Hela1056
07-04-2013, 17:26
U nas/dolnośląskie/radni Gminy przegłosowali 13 zł za sortowane śmieci od osoby.Pojemniki zostają jak były a do sortowania śmieci Gmina ustawi tzw.gniazda.Umowę z dotychczasowym odbiorcą trzeba wypowiedzieć conajmniej 1 mc przed planowanym terminem wejścia w życie nowych przepisów.Deklaracje składaliśmy do końca mca.marca.Zobaczymy jak to będzie w praktyce.Dotychczas płaciliśmy 41 zł i odbierali co tydzień.Teraz zapłacimy 26 i odbiorą co 2 tygodnie.Zycie pokaże co z tego wyniknie.

eledand
09-05-2013, 11:01
Witajcie i byłam dzisiaj w Gminie oddać ,Deklarację o opłatach śmieciowych i ilości Kubełków i worków.
Wszystko,ale i niechętnie Urzędas poprawił i zarządał ode-mnie poprzedniej Umowy z Gogolina.
Oczywiście nie wiedziałam o tym i wyszłam zła.

Dlatego piszę żebyście nie byli zdziwieni ,jak taki papierek będą w Gminie od Was żądać...

Lila
09-05-2013, 12:22
I nie mam właściwie kogo się zapytać: z jakiej paki zostaliśmy obłożeni większym podatkiem.


Z takiej samej, co i podwyżka mandatów. Pustka w budżecie.

madera1938
09-05-2013, 12:47
Z takiej samej, co i podwyżka mandatów. Pustka w budżecie.

Na samą myśl o tak wysokim wzroście opłat otwiera sie człowiekowi przysłowiowy nóż w kieszeni. Przecież skoro do tej pory "produkowałam" co tydzień około połowy 80 l pojemnika , na jakiej podstawie usiłują mi wmówic, że teraz te smieci w cudowny sposób sie u mnie rozmnożą ?:rolleyes: Dlatego, że zużywam dużo wody, za którą zresztą płacę oddzielnie ?
A jesli przyjme metodę pakowania smieci w małe woreczki i podrzucania ich codziennie do ulicznych koszy, wobec czego mój pojemnik na smieci będzie pusty - to co ? Może zadać sobie trudu i nalewać do tego pojemnika wody :tongue: ?

eledand
09-05-2013, 12:52
Śmieci produkuje każdy a oglądając obrzeża lasu to kroi się Serce.

Gdyby była lepsza organizacja w ściągalności opłat i pilnowanie dlaczego te lub inne osoby nie wystawiają Kubłów.MPO-spisywało kto oddaje i dobrze wiedzieli ile z ulicy mają Rodzin zameldowanych do wywózki.
Niestety u nas tak jest,mam na uwadze naszą Gminę a teraz wielkie Ay-way bo będziemy tyle płacić.

madera1938
09-05-2013, 15:45
Gdyby była lepsza organizacja w ściągalności opłat i pilnowanie dlaczego te lub inne osoby nie wystawiają Kubłów.MPO-spisywało kto oddaje i dobrze wiedzieli ile z ulicy mają Rodzin zameldowanych do wywózki.
Niestety u nas tak jest,mam na uwadze naszą Gminę a teraz wielkie Ay-way bo będziemy tyle płacić.

Otó właśnie o te lepszą organizację chodzi. A kto to powienien robić ? Chyba nie mieszkańcy, którzy przeciez za to płacą. Ale po co miejskie służby komunalne mają sie trudzić ? Najlepiej przerzucić ciężar opłat na mieszkańców. Czy to takie trudne sprawdzić, kto ma zawartą umowę na wywóz smieci, a kto nie ?
Podam przykład : moje osiedle zostało przyłączone do miejskiej kanalizacji kilkanaście lat temu ( przedtem funkcjonowały szamba). Po wykonaniu przyłącza każdy miał obowiązek podłączyc swoją posesję do kanalizacji ulicznej. Nie wszyscy to zrobili; mało tego, niektórzy wpuszczają nieczystości w grunt. Do tych, którzy tak robią można, zwłaszcza latem, trafić po zapachu, jaki sie roznosi wokół . Interwencje w wydziale ochrony środowiska sa bezskuteczne. A przecież wystarczyłoby sprawdzić, czy mają faktury za opróżnianie szamba, nie mówiąc o tym, że za brak podłączenia powinni być ukarani i zmuszeni do jego wykonania. I co na to miejskie służby ? Ano nic.
Tak samo będzie ze smieciami. Podniesienie opłat uderzy po kieszeni tych, co i tak dotychczas uczciwie płacili.
To taka wynaturzona polska demokracja: mniejszość czyli urzędnicy, decyduje o wiekszości, czyli o mieszkańcach.

eledand
04-07-2013, 12:22
Witajcie i u nas w Gminie nikt się nie troszczy o to:
Gdzie składować odpadki,plastiki i od chorych osób "Pampersy"

Zapowiedzieli Ludzie że będą wrzucać śmieci do fontanny.

Nie upłynął tydzień a była w naszej Gminie sprawa "Dziur'

Ludzie nasypali ziemi do głebokich rynien i posadzili Kwiatki.
Wójt śpi,ale obudzi się przed wyborami....:mad:

Setunia
04-07-2013, 12:50
Witajcie i u nas w Gminie nikt się nie troszczy o to:
Gdzie składować odpadki,plastiki i od chorych osób "Pampersy"

Zapowiedzieli Ludzie że będą wrzucać śmieci do fontanny.

Nie upłynął tydzień a była w naszej Gminie sprawa "Dziur'

Ludzie nasypali ziemi do głebokich rynien i posadzili Kwiatki.
Wójt śpi,ale obudzi się przed wyborami....:mad:

U mnie tez jest "fajnie";) .
Nie dostarczono pojemników na poszczególne odpady, zapytałam w Urzędzie Miasta i dowiedziałam się, że do czasu dostarczenia odpowiednich pojemników ( nie wiadomo kiedy) mam wrzucac wszystko jak leci do tego pojemnika, który mam:tongue::icon_eek:
To po co była i jest cała ta, pożałowania godna, akcja ?
Przestałam segeregowac śmieci, co robiłam sama do tej pory, i wrzucam, jak leci :cool: .

marian406
19-03-2019, 12:40
Tak to niestety wygląda - śmieci to biznes, mniej lub bardziej śmierdzący. Niedawno mój syn który prowadzi firmę, wspomniał mi o pewnej sprawie w tym temacie, otóż co to jest opłata produktowa (http://cprecycling.eu/organizacja-odzysku-opakowan/kalkulator-oplaty-produktowej/) - przydatna sprawa dla przedsiębiorcy który ma styczność z tematem odpadów. Nie rozumiem dokładnie o co chodzi, ale są to jakieś oszczędności.