PDA

View Full Version : Islandia - ciekawostki z życia islandzkiego społeczeństwa


Strony : [1] 2 3

Jadeit
13-06-2013, 17:56
Witam na tej stronie Wszystkich Forumowiczów, którzy są ciekawi życia i ludzi na tej pięknej i dziewiczej Wyspie wśród wód Atlantyku.
Nie będę improwizować, a jedynie pisać, czasem hasłowo, o interesujących zagadnieniach, moim zdaniem. Jednocześnie proszę mnie pytać o różne inne sprawy, może będę mogła odpowiedzieć.
Zacznę od tego, że Islandia jest najbezpieczniejszym krajem na świecie dla ludzi tutaj mieszkających i przyjeżdżających turystycznie.
Jednocześnie jest jednym z najszczęśliwszych krajów dla tutejszej społeczności, zajęła bowiem 9 miejsce w rankingu. Pod uwagę brano bezpieczeństwo, sytuację mieszkaniową, zdrowie, dochody.
Wyspa jest bardzo czystą ekologicznie.
Woda islandzka jest znacznie lepsza od tej jaką mają w innych krajach i zawsze jest ceniona. Dlatego to właśnie woda jest najczęściej kupowanym towarem.

barteczek
13-06-2013, 18:15
Witaj na SENIORKU, Jadeit!
Bardzo milutko i cieplutko Ciebie witam. Z przyjemnością będę zaglądać i cieszyć oko fotkami..mam nadzieję, że będzie też coś do poczytania ważnego o Twoim kraju.
Pozdrawiam.

Jadeit
13-06-2013, 18:51
Psycholog, witam również serdecznie. Dziękuję za zainteresowanie się wątkiem o Islandii. Moim krajem jest Polska, oczywiście. Tutaj obecnie tylko czasowo przebywam w Rodzinie. Jednakże postaram się pisać o tym, o czym nie czyta się w polskich mediach. Proszę o wyrozumiałość, bowiem nie jestem polonistką i nie potrafię ubarwiać treści.

maluna
13-06-2013, 19:27
Nie musisz niczego ubarwiać, bo to bardzo ciekawy kraj
i myślę, że wiele można się dowiedzieć od osoby, która to
wszystko ogląda:D
Na takich wątkach, najbardziej pożądane są zdjęcie:LOL:

Zdjęcie z netu...http://iv.pl/images/01795109310102688450.jpg (http://iv.pl/)

Jadeit
14-06-2013, 14:02
Gejzer Strokkur wyrzuca słup wody średnio co 15 minut na wysokość około 30 metrów pozostawiając na chwilę lej po sobie.

http://i44.tinypic.com/1f8wex.jpg

Jadeit
14-06-2013, 14:05
http://i42.tinypic.com/30lovae.jpg

Jadeit
14-06-2013, 14:14
http://i42.tinypic.com/302peg0.jpg

Jadeit
14-06-2013, 16:58
Rok szkolny dzieciaki szkół podstawowych zakończyły dnia 07 czerwca, wakacje zakończą się dnia16 sierpnia br.
W relacjach nauczyciela i dziecka najbardziej rzuca się w oczy mówienie po imieniu do nauczyciela, a także do kierownictwa szkoły. Nauczyciele mają ogromną cierpliwość dla dzieci.
W klasach uczą się ze zdrowymi także niepełnosprawne i fizycznie i umysłowo. Nauczyciele znają język migowy.
Niegrzeczne dziecko na lekcjach lub przerwie nie jest karcone przy innych tylko zawsze wyprowadzane na zewnątrz klasy. Nauczyciel tylko bezpośrednio do niego tłumaczy złe zachowanie. W szkole pracuje także psycholog i pielęgniarka.
Na wywiadówkach nauczyciel zawsze spotyka się tylko z rodzicem i uczniem oraz tłumaczem jeśli rodzic jest obcokrajowcem. Dzień wówczas jest wolnym od nauki i takie spotkania trwają od samego rana.
Pragnę zaznaczyć, że w szkołach odbywają się liczne akademie, gdzie dzieci nauczone przez swoich nauczycieli przedstawiają swoje role w zależności od uroczystości. Wówczas uczestniczą także rodzice, którzy są zwalniani przez swoich pracodawców na ten czas.Tutaj także dzieci mają swoje popołudniowe dyskoteki.
Bardzo często, przeważnie w piątki są dni przebierańców, zarówno dla dzieciaków jaki i nauczycieli. Czasami są to różne nakrycia głowy, czasami jakieś szczególnie kolorowe elementy do ubrań, a niekiedy nawet śmieszne maskarady w stylu np. przyjścia w piżamach wraz ze swoją przytulanką.
Nauczyciel na Islandii pracuje przeważnie do około godziny 16.
Książki są własnością szkoły wypożyczane na dany rok. Prawie w każdej szkole jest stołówka, basen, sala gimnastyczna oczywiście i dużo miejsca wokół szkoły. Na każdych przerwach krótkich i dłuższych dzieci zawsze przebywają na zewnątrz szkoły, niezależnie od deszczu czy śniegu. Ich zachowania pilnują zarówno nauczyciele jak i osoby zatrudnione m.in. do takiego dozoru nad nimi.
Dzieci młodsze po zakończonych lekcjach przechodzą pod opiekę innych nauczycieli, którzy opiekują się nimi do czasu odebrania przez rodzica. Nie siedzą jednak na świetlicy i czekają, tylko organizowane są dla nich liczne atrakcje oraz spożywają jeszcze jeden posiłek.
Jeśli przypomni mi się coś szczególnego napiszę o tym w kolejnych postach.

maluna
14-06-2013, 17:21
Zastanawiam się, czy te szkoły są płatne, skoro jest taka
troska o uczniów?
Świetnie wygląda ten gejzer!

Jadeit
14-06-2013, 17:33
Małgosiu, nie, skądże znowu. Piszę o publicznych szkołach podstawowych. One także mają 'czapę', odpowiednika polskiego kuratorium. Raczej oszczędzają na pracownikach administracyjnych.
Dzieci płacą za obiady, za mleko, jeśli piją oraz za organizowanie wycieczek poza Reykjavik. Rodzice kupują różne inne przybory do nauczania.
Owszem, rodzice płacą za opiekę nad małymi dziećmi po zakończonych lekcjach :)

Jadeit
14-06-2013, 23:20
Życie nastolatków

Islandzkim nastolatkom żyje się bardzo dobrze, bowiem kraj ten znalazł się na 3 miejscu w rankingu organizowanym przez UNICEF. Brano pod uwagę warunki materialne, zdrowie i bezpieczeństwo, edukacja, zachowania i ryzyka oraz warunki mieszkaniowe i środowisko.
Tutejsze dzieci deklarują najwyższy poziom zamożności swych rodzin. Islandia zajmuje także pierwsze, chlubne miejsce w analizie „Zdrowie i Bezpieczeństwo”.
Jest także najmniejszy odsetek dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat, które palą papierosy przynajmniej raz w tygodniu. Islandia odnotowuje także niski poziom zarówno uczestniczenia w bójkach, jak i dręczenia.
80,3 % dzieci w Islandii twierdzi, iż ich rówieśnicy z klasy są sympatyczni i pomocni. 89,3 % dzieci w Islandii twierdzi, iż łatwo rozmawia im się ze swoimi matkami, a 79,8 % ze swoimi ojcami. W badaniu relacji dzieci z rodzicami i rówieśnikami Islandia jest na 2 miejscu spośród badań przeprowadzonych we wszystkich 29 krajach.
Nasze polskie dzieci oceniły satysfakcję z życia bardzo słabo – Polska uplasowała się na przedostatnim, 28 miejscu, satysfakcję z życia gorzej oceniły jedynie dzieci w Rumunii.

Dzieci korzystają z bezpłatnych, regularnych badań dentystycznych oraz bezpłatnego leczenia dentystycznego. Leczenie stomatologiczne dzieci, poza jednorazową roczną niewielką opłatą jest opłacane w całości przez ubezpieczalnię.
W ogóle tutejsze leczenie stomatologiczne jest jednym z najdroższych w całej Europie, ale stan uzębienia islandzkich dzieci jest najlepszy ze wszystkich krajów skandynawskich.

Jadeit
15-06-2013, 15:11
http://s20.postimg.org/vqdxukkod/003.jpg (http://postimage.org/)
[url=http://postimage.org/app.php]screenshot windo

Jadeit
15-06-2013, 15:21
http://s20.postimg.org/53bah9mzx/005.jpg (http://postimage.org/)
how to take a screenshot on a pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 15:23
http://s20.postimg.org/aq7neqpil/004.jpg (http://postimage.org/)
screenshot app (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 15:25
http://s20.postimg.org/ag04veawd/007_2.jpg (http://postimage.org/)
photo hosting software (http://postimage.org/app.php)

Bertold
15-06-2013, 16:20
Życie nastolatków
Islandzkim nastolatkom żyje się bardzo dobrze, bowiem kraj ten znalazł się na 3 miejscu w rankingu organizowanym przez UNICEF. ...................................
Dzieci korzystają z bezpłatnych, regularnych badań dentystycznych oraz bezpłatnego leczenia dentystycznego. Leczenie stomatologiczne dzieci, poza jednorazową roczną niewielką opłatą jest opłacane w całości przez ubezpieczalnię.


Witaj Jadeit. Zazdroszczę nastolatkom żyjącym w Islandii i dlatego proszę o informacje dotyczące życia ludzi w wieku +60. Jeżeli będzie podobne do życia juniorów - to biorę azymut na Islandię i może chociaż parę lat dałoby się odetchnąć od wizji "getta geriatrycznego" czyli perspektywy życia w domu "pogodnej jesieni" w Polsce. Pozdrawiam.

Jadeit
15-06-2013, 17:12
Pierwszy Dzień Lata - Sumardagurinn Fyrsti

Lato na Islandii rozpoczyna się w ostatni czwartek miesiąca kwietnia...w tym roku był to dzień 25 kwietnia. Jest on dniem wolnym od pracy i nauki w szkołach, jest świętem państwowym. Dzieci tego dnia spotykają się na różnych paradach i imprezach rozrywkowych. Jest on znany również jako Dzień Dziecka, bowiem w ogóle jest poświęcony młodym kobietom i dzieciom.
Tradycja także głosi, że właśnie w pierwszy dzień lata młodzi mężczyźni oświadczali się swoim wybrankom.
Islandczycy lubią świętować ten dzień, każdy życzy sobie wzajemnie "Szczęśliwego Lata".
Zgodnie z legendami, kiedy w noc przed pierwszym dniem lata był mróz, to wówczas było to odczytywane jako dobry znak.
Często praktykowano wystawianie na dwór miski z wodą, aby móc sprawdzić wcześnie rano czy w nocy był mróz czy nie. Jeżeli rano w pierwszy dzień lata okazało się, że woda jest zamarznięta wówczas wiadomo było, że lato będzie bardzo dobre.
W tym roku tego dnia nie było mrozu...więc i lato nie jest szczególnie ciepłe, a maj był wyjątkowo zimny.

http://s20.postimg.org/c76lcysa5/Reykjavik_Iceland_13_July2011_zmniejszacz_pl_241.j pg (http://postimage.org/)
download screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 17:14
http://s20.postimg.org/vqb6mbr1p/260201_228459383840930_3742216_n.jpg (http://postimage.org/)
free screen capture software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 18:19
Bertold, seniorzy na Islandii w wieku 60+ mają się dobrze, gdyż są jeszcze w tym wieku aktywni zawodowo. Mogą pracować do 70 roku życia. Na emeryturę przechodzą mając 67 lat zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednakże mogą także iść w wieku 65 lat ale jest ona niepełna finansowo.
W pracy zawodowej nie ma szaleństwa w wykonywaniu swoich zadań przez starsze osoby. Wręcz przeciwnie, prawie zawsze panuje 'luzik'. Są ustawowe przerwy i wówczas rzuca się wszystko i idzie się na darmową kawę.
Oczywiście są domy spokojnej starości, ale seniorzy przede wszystkim są ze swoimi rodzinami. Tutaj panują silne więzy rodzinne. Małżonkowie nawet po rozwodzie mają wzajemną więź ze swoimi rodzinami.
Islandczycy są długowieczni i należą do najdłużej żyjących osób w Europie. Rodzice mojej znajomej są w wieku 93 i 94 lata i wciąż mają się nieźle.
Bertold, obawiam się jednak, że trudno byłoby Ci tutaj żyć.:)
Koszty w takich domach są drogie i bariera językowa byłaby nie do przekroczenia. Mimo że wszyscy znają język angielski, to starsze osoby jednak posługują się rodzimym językiem i nie miałbyś z kim porozmawiać. ;)
Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego popołudnia :)

maluna
15-06-2013, 19:25
Ciekawie opowiadasz i zdjęcia fajne:D
A klimat Ci nie przeszkadza? Jest dużo zimniej
niż u nas?

slava
15-06-2013, 19:46
Witam Jadeit.

Opisujesz i pokazujesz bardzo fajnie Islandię.
Czytam z zainteresowaniem.:)

maluna
15-06-2013, 20:04
Witam Jadeit.

Opisujesz i pokazujesz bardzo fajnie Islandię.
Czytam z zainteresowaniem.:)
Wiesia, nabieram chęci, aby tam się udać;) :D

Jadeit
15-06-2013, 20:17
Dziękuję Małgosiu, bardzo mi miło. Nigdy nie pisałam na blogu, zawsze byłam czytelnikiem tylko i wyłącznie.

Islandia leży blisko koła polarnego i ścierają się różne prądy.
Reykjavik jest w południowo-zachodnim krańcu wyspy i w tym miejscu występuje ciepły prąd zatokowy. Zimy są łagodne, a lato z temperaturą do +18, czy +20 stopni Celsjusza.
W zimie jeśli temperatura sięga -5 stopni to przeważnie góra. Jednak jeśli w tym czasie wieją silne wiatry, więc wzmaga się wówczas to zimno. To co tylko i wyłącznie mi przeszkadza na Islandii to właśnie te wiatry. Kurtki z kapturami i ewentualnie ciepłe czapki muszą być w każdej szafie i nie ma problemu.
Osobiście wolę taką zimę niż wysokie mrozy w naszym kraju.
Lato także nie jest najgorsze, to zależy co kto lubi. Mnie odpowiada taki klimat mimo krótkiego lata i długiej zimy.
Nie jestem meteopatą, nie odczuwam zmian ciśnieniowych i nie miewam migren z tego powodu.
Obecnie są 'białe noce', prawie całą dobę jest jasno, tzn. około godziny 2 w nocy jest szarówka.
W grudniu słońce wstaje około 11:30 przed południem i zachodzi jak w Polsce w tym czasie, około godziny 15:30.
Pozdrawiam :)

Jadeit
15-06-2013, 20:24
Wiesiu, dziękuję. :) Postaram się pisać o ciekawych rzeczach. Dużo zdjęć mam swojego autorstwa, no i oczywiście z sieci.
Pozdrawiam :)

slava
15-06-2013, 20:24
Małgosiu ciekawy kraj opisywany przez Jadeit

Jadeit pozdrawiam i dziękuję za ciekawy wątek.

Kwiatki dla Ciebie.....................http://kwiaty-warszawa.pl/media/wysiwyg/jak_dbac_o_kwiaty_ciete_3.jpg

Jadeit
15-06-2013, 21:55
Trzęsienia ziemi i wulkany ... http://www.livefromiceland.is/

W kwietniu br. Islandię nawiedziło około 2500 słabszych lub silniejszych trzęsień ziemi. Do najsilniejszego wstrząsu doszło 2 kwietnia na północy Islandii, wtedy to aktywność sejsmiczna wyniosła 5,5 stopnia w skali Richtera. Silniejsze trzęsienia ziemi odnotowano też w okolicach podwodnego wulkanu 9 maja i aż 22 wstrząsy, które trochę odczuliśmy w tej części wyspy. Naukowcy zawsze uspokajają, że słabe trzęsienia ziemi tutaj występują bardzo często, nawet do kilkunastu, kilkudziesięciu dziennie i nie powinny one martwić.
Natomiast dość dużo strachu narobiła nam możliwość erupcji wulkanu Hekla w końcu marca tego roku. Realne zagrożenie dodatkowo poprzedziła seria trzęsień ziemi. Wszyscy mówili tylko o Hekli, bo ostatnia erupcja miała miejsce w 2000 roku. Ponieważ do wybuchów dochodzi mniej więcej co 10 lat, sejsmolodzy przestrzegają, że zagrożenie jest realne. Tylko nie wiadomo kiedy do tego dojdzie. Znajduje się tylko 115 km od Reykjaviku, więc ciągły opad pyłu murowany.

Wyżej podałam link do śledzenia w kamerach Hekli i Katli oraz innych ciekawych miejsc.

Jadeit
15-06-2013, 22:00
Erupcja wulkanu Eyjafjallajokli w kwietniu 2010r.

http://s20.postimg.org/kfhppfyy5/24008_386678303843_913908_n.jpg (http://postimage.org/)
lightshot free download (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 22:01
http://s20.postimg.org/yn7ee3bn1/25738_383107883843_4379702_n.jpg (http://postimage.org/)
take screen shot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
15-06-2013, 22:03
http://s20.postimg.org/detpwnx65/25738_383107893843_7910214_n.jpg (http://postimage.org/)
windows 7 screenshot (http://postimage.org/app.php)

slava
15-06-2013, 22:13
Jadeit to jest realne zagrożenie. :(

Jadeit
15-06-2013, 23:20
Wiesiu, niestety tak. :( Piękne tulipanki. Dziękuję pięknie. :)

Jadeit
16-06-2013, 12:19
Erupcja wulkanu Eyjafjallajokli w kwietniu 2010r.

http://s20.postimg.org/n9m8p0fxp/488267_504415422905300_1578526344_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 8 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 12:40
BLUE LAGOON - Błękitna Laguna

Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, położonych około 40 km od Reykjaviku. Ten nieziemski krajobraz to cud natury. Turkusowa, bajecznie ciepła woda, zastygłe połacie lawy i wulkaniczne skały wokół. Czasem bywa mleczno-błękitna, a w niektóre dni robi się nawet ciemnoniebieska.Woda ma właściwości lecznicze. Zawarta w niej mieszanina minerałów sprawia, że kąpiele w parującym akwenie świetnie działają na skórę i są doskonałym lekarstwem na łuszczycę. W jeziorze można się pluskać przez 24 godziny na dobę w ciągu całego roku. Woda ma temperaturę około 36-39 stopni Celsjusza. To dość, by kąpiele nawet w środku islandzkiej zimy, były bezpieczne dla zdrowia, a nawet wskazane.
Kontrast czerni lawy z błękitem wody robi wielkie wrażenie, a unoszące się kłęby pary jeszcze bardziej je uwidaczniają.

http://s20.postimg.org/4nso29i25/936390_442202979203967_2080690335_n.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 12:43
http://s20.postimg.org/wcfb9s52l/404360_200074436750157_2045558885_n.jpg (http://postimage.org/)
print screen windows xp (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 12:44
http://s20.postimg.org/gfgjd2cod/389074_317631101661156_1904756608_n.jpg (http://postimage.org/)
program for screenshots for windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 12:46
http://s20.postimg.org/feganxvot/557056_317631011661165_753672432_n.jpg (http://postimage.org/)
photo sharing (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 14:21
Islandzki Park Narodowy

Islandia ma jeden z największych w Europie, obecnie Park liczy około 12 tysięcy kilometrów kwadratowych. To co jest tutaj szczególne to różny i zmienny krajobraz na powierzchni jednego parku. Park ten jest największym projektem ochrony przyrody w Islandii i w jego skład wchodzi także pod pokrywą lodowca drzemiący aktywny wulkan Vatnajokull, wiele gorących źródeł, a krajobraz poza lodowcem wygląda jak z księżyca. Widoki są przepiękne. Obszar ten zajmuje około 12 proc powierzchni kraju.

Jokulsa i Fjollum

http://s20.postimg.org/u07bc6sh9/428361_10151199221877085_2064436293_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot program windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:25
Lonsoraefi

http://s20.postimg.org/hzlvbgl2l/Lonsoraefi.jpg (http://postimage.org/)
prntscr (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:31
Skogafoss

http://s20.postimg.org/8udihlhnx/942898_10151413177827085_434940722_n.jpg (http://postimage.org/)
green shot screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:36
Hafragilsundirlendi

http://s20.postimg.org/laetp30dp/Hafragilsundirlendi.jpg (http://postimage.org/)
print screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:38
Jaskinia Lodowa

http://s20.postimg.org/sewmy47n1/jaskinialod.jpg (http://postimage.org/)
how to capture screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:42
Piękne jesienne góry - z sieci

http://s20.postimg.org/fosel0zot/404716_10151060177957085_802631978_n.jpg (http://postimage.org/)
screen shot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 14:46
Renifery pasące się na wschodzie wyspy

http://s20.postimg.org/vbjnyedgt/176782_502980599720368_296039209_o.jpg (http://postimage.org/)
image hosting tiny pic (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 14:58
Seljalandsfoss - z sieci

http://s20.postimg.org/glu8g5lt9/941284_10151373509327085_173419922_n.jpg (http://postimage.org/)
studio screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 16:18
Tak w czerwcu kwitnie na każdym wolnym miejscu fioletowy łubin. Widoczny jest zarówno w Reykjaviku jak i na całej wyspie. Wygląda to przepięknie :)

http://s20.postimg.org/vpkzxzxkd/416432_478198598865692_617781297_o.jpg (http://postimage.org/)
image hosting without account (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 16:31
http://s20.postimg.org/8cmyfhhgt/210105_396011810465039_808761657_o.jpg (http://postimage.org/)
windows screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 16:34
Islandzkie Puffiny ale nie są to pingwiny :)

http://s20.postimg.org/4uayj3gkt/289808_320719534613600_1979948639_o.jpg (http://postimage.org/)
image upload (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 16:35
http://s20.postimg.org/tc326zj59/616604_391974667535420_2116555845_o.jpg (http://postimage.org/)
image upload with preview (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 17:08
Prezydent Islandii

Olafur Ragnar Grimsson Prezydent Islandii, świętował 14 maja swoje 70-te urodziny. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że nie słyszałam jeszcze o tym, by społeczeństwo nie pozwoliło iść Prezydentowi na zasłużoną emeryturę. :) Wszyscy Go tutaj bardzo lubią i szanują, pisane były specjalne petycje i prośby, by zgodził się jeszcze służyć narodowi jedną kadencję.
W 1996 roku został wybrany na Prezydenta Islandii po raz pierwszy. Został ponownie wybrany w roku 2004. W roku 2000 i 2008 nie miał kontrkandydata, toteż automatycznie zachował urząd na kolejną kadencję. Podczas wyborów w 2012 roku po raz piąty objął Urząd Prezydenta.

Prezydent Islandii wraz z małżonką

http://s20.postimg.org/z2t8kpr59/r_ne_011.jpg (http://postimage.org/)
green screen image (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 17:11
Jutrzejszy dzień 17 czerwca jest Dniem Niepodległości Islandii :)

http://s20.postimg.org/4mrx0buzx/r_ne_010.jpg (http://postimage.org/)
screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 19:19
Harpa, Reykjavik Concert Hall and Conference Centre

Harpa jest piekną bryłą z salą koncertową i centrum konferencyjnym w Reykjaviku. Budynek został zaprojektowany przez islandzko-duńskiego artystę Olafur Eliasson i duńską firmę Henning Larsen Architects.
Ściany Harpy zbudowane są ze stalowych ram pokrytych szkłem o różnych kolorach i geometrycznych kształtach.
Mieści się tam Islandzka Orkiestra Symfoniczna i Opera Islandzka.
Koncert inauguracyjny odbył się w maju 2011r.
Istotnym faktem jest to, że po wybuchu islandzkiego kryzysu w roku 2008 zagroził dalszej budowie Harpy. Wówczas to Rząd postanowił w pełni sfinansować koszty budowy.
Budynek ten został zwycięzcą w tym roku Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Architektury Współczesnej.

Z sieci
http://s20.postimg.org/nk7jdkyp9/8579_554627157911243_1988945932_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 8 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 19:21
z sieci
http://s20.postimg.org/9rt4hy7xp/577178_10151298722971268_1012617448_n.jpg (http://postimage.org/)
small screenshot utility (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 19:23
http://s20.postimg.org/6m8irqpbh/8639_10151263442306268_1870920868_n.jpg (http://postimage.org/)
windows screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
16-06-2013, 19:25
http://s20.postimg.org/s9xh26ppp/931208_10151357272346268_846056945_n.jpg (http://postimage.org/)
free picture upload (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 19:27
http://s20.postimg.org/7r2kx4bsd/334979_10151209060366268_1345451587_o.jpg (http://postimage.org/)
how to capture screen (http://postimage.org/app.php)

slava
16-06-2013, 20:02
Piękna Islandia w opisie i na Twoich zdjęciach :)

Jadeit
16-06-2013, 20:40
Dziękuję Wiesiu. Islandia jest piękna, a Islandczycy zawsze mili ale i zamknięci oraz ostrożni dla obcokrajowców. Jestem tutaj tylko gościem i wiem, że należy zawsze dostosować się do sytuacji. Tego wymaga kultura. Moglibyśmy się od nich wiele rzeczy nauczyć.
Pozdrawiam :)

slava
16-06-2013, 20:48
Dziękuję Wiesiu. Islandia jest piękna, a Islandczycy zawsze mili ale i zamknięci oraz ostrożni dla obcokrajowców. Jestem tutaj tylko gościem i wiem, że należy zawsze dostosować się do sytuacji. Tego wymaga kultura. Moglibyśmy się od nich wiele rzeczy nauczyć.
Pozdrawiam :)
Jadeit mogłabyś napisać / jak to nie tajemnica/ jak długo tam mieszkasz?:)

Jadeit
16-06-2013, 21:05
Komunikacja miejska

Komunikacja jako środek transportu jest doskonale zorganizowana. W godzinach rannych oraz w godzinach szczytu powrotów z pracy autobusy kursują co 15 minut. W pozostałych porach dnia co 3o minut. Tak samo w sobotę i niedzielę. Natomiast w ogóle nie kursuje w Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Dla mnie szczególnie miłym zaskoczeniem było na początku pobytu niesamowita uprzejmość kierowców dotycząca problemów poruszania się po mieście. Zawsze chętnie pomagają, np. na którym przystanku wysiąść. Również na takich przystankach kierowcy wzajemnie na siebie czekają, by można było przesiąść się z jednego na drugi autobus. Proszę sobie wyobrazić ich kilka czekających na ostatniego pasażera.
Jednorazowy bilet jest ważny 45 minut i także ważny w następnych autobusach, pokazując go każdorazowo kierowcy. W ostatnim już oddaje się go, a kierowca widzi na bilecie wydrukowaną godzinę jego ważności. Bilet miesięczny lub dłuższy jest ważny na wszystkie linie miejskie o każdej porze dnia i nocy do godziny 23.

http://s2.postimg.org/r2xcx39a1/28761_394246117311657_997273756_n.jpg (http://postimage.org/)
photo host (http://postimage.org/)

Jadeit
16-06-2013, 21:13
Przepraszam, ale nie chciałabym pisać o sprawach prywatnych, tym bardziej że w międzyczasie spotkało mnie nieszczęście i zmarł nagle mój mąż.

slava
16-06-2013, 21:18
Przepraszam, ale nie chciałabym pisać o sprawach prywatnych, tym bardziej że w międzyczasie spotkało mnie nieszczęście i zmarł nagle mój mąż.
Przepraszam, rozumiem i współczuję.

Karol X
16-06-2013, 21:43
Z duzym zainteresowaniem czytam co piszesz,a czynisz to pieknie,bo Islandia to nieslychanie tajemniczy kraj i z pewnoscia warty blizszego poznania.
Moj syn byl w Reykjaviku z kilkuosobowa grupa Szwedow.Bardzo im sie tam podobalo.
Zdziwilo mnie,ze tak wczesnie obchodzone jest tam swieto lata.
U nas obchodzone bedzie w najblizsza sobote i podobnie jak u was jest to czerwona kartka w kalendarzu z mnostwem festynow tego dnia.
Napisz o tradycjach islandzkich.
Wiadomo,ze tradycje te biora swoje korzenie z Norwegii oraz Danii(kraje ktore przez dlugie lata panowania mocno wywarly wplyw na zycie codzienne Islandczykow).
Jakie potrawy dominuja w kuchni islandzkiej(podejrzewam,ze rybne i jagniece).
W jaki sposob wykorzystuja zrodla energii geotermicznej?
Czy prawda jest,ze szklarnie w Islandii sa samowystarczalne,by zaopatrzyc mieszkancow wyspy w swoje wlasne wyprodukowane warzywa,dzieki wykorzystaniu ciepla ze zrodel naturalnych?
Co powiesz o dziwnych koniach islandzkich,malych kucach z dluga sierscia?Jak wyglada fauna i flora tego regionu?
Czy bylas moze nad poteznym wodospadem Dettifoss?
Jak wygladaja Swieta Bozego Narodzenia,a jak Wielkanoc?
Czy mlodziez po ukonczeniu szkol,studiow znajduje tam prace,czy raczej w poszukiwaniu tejze - opuszcza kraj,udajac sie do Kanady,Stanow badz na kontynent europejski?

Dlaczego wybralas wlasnie ten portal na prezentacje Islandii?

Pozdrawiam Cie,zyczac przyjemnego i pelnego wrazen pobytu u rodziny.

Jadeit
16-06-2013, 22:13
Dziękuję, że podoba się to co opisuję i przedstawiam fotkami. Poddałeś mi tematy, więc postaram się napisać ubarwiając zdjęciami. Nie byłam nad Dettifoss, nie oglądałam wielorybów i foczek. Dużo jeszcze innych ciekawych miejsc tutaj nie widziałam.
Ten portal został mi polecony. Zauważyłam, że znalazłam dużo ciekawych tematów w jednym miejscu. Mam nadzieję, że znajdę czas, by trochę podzielić się wiadomościami w pozostałych tematach. Pomysł pisania o Islandii przyszedł spontanicznie, gdyż zobaczyłam relacje z pięknych turystycznych atrakcji innych użytkowników.
Nigdy nawet nie próbowałam zakładać bloga i na nim pisać. Zaczęłam tutaj od wątku, to moje pierwsze kroki i dobrze się czuję z tym, mając zapełniony swój czas.
Pozdrawiam serdecznie :)

Jadeit
17-06-2013, 00:18
Dziękuję serdecznie za miłe słowa ... Cieszę się za zainteresowanie piękną Islandią ... Znowu powraca mój uśmiech :)

http://s20.postimg.org/rsl7c7n3h/581081_536720136385217_2131010313_n.jpg (http://postimage.org/)
free image hosting (http://postimage.org/)

Gabi K.
17-06-2013, 01:36
Zosiu, dobry wieczór:)
Ja również, podobnie jak Karol X, z zainteresowaniem czytam co piszesz,z pewnością będę tu zaglądała.Właściwie wszystkie pytania, które zadał ;) Ci Karol, chciałam również zapytać o to samo.To zupełnie tajemniczy dla mnie zakątek ziemi.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
Gabi

Bertold
17-06-2013, 08:53
Bertold, seniorzy na Islandii w wieku 60+ mają się dobrze, gdyż są jeszcze w tym wieku aktywni zawodowo. Mogą pracować do 70 roku życia. Na emeryturę przechodzą mając 67 lat zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednakże mogą także iść w wieku 65 lat ale jest ona niepełna finansowo.
W pracy zawodowej nie ma szaleństwa w wykonywaniu swoich zadań przez starsze osoby. Wręcz przeciwnie, prawie zawsze panuje 'luzik'. Są ustawowe przerwy i wówczas rzuca się wszystko i idzie się na darmową kawę.
Oczywiście są domy spokojnej starości, ale seniorzy przede wszystkim są ze swoimi rodzinami. Tutaj panują silne więzy rodzinne. Małżonkowie nawet po rozwodzie mają wzajemną więź ze swoimi rodzinami.
Islandczycy są długowieczni i należą do najdłużej żyjących osób w Europie. Rodzice mojej znajomej są w wieku 93 i 94 lata i wciąż mają się nieźle.
Bertold, obawiam się jednak, że trudno byłoby Ci tutaj żyć.:)
Koszty w takich domach są drogie i bariera językowa byłaby nie do przekroczenia. Mimo że wszyscy znają język angielski, to starsze osoby jednak posługują się rodzimym językiem i nie miałbyś z kim porozmawiać. ;)
Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego popołudnia :)
Dziękuję Ci Jadeit za wyczerpującą informację. No to mnie ostudziłaś. Myślałem, że podgrzejesz mnie jak gorący gejzer islandzki i już będę szykował się do przeprowadzki - a tu kubeł zimnej wody. To wszystko, co piszesz jest jednak bardzo obiecujące, a ja szybko się uczę języków. Może więc spróbuję skolonizować Islandię. Założę własną kolonię i zabiorę ze sobą tych, których język rozumiem i po sprawie na początek. Znajdzie się tam jakich kawałek niezagospodarowanego gruntu? Może jeszcze w przyzwoitych cenach? Na dodatek, ta długowieczność!!!! :) :) :) A teraz na poważnie - bardzo dziękuję za informacje i piękne zdjęcia. Pokazując je rozbudzasz nasze tęsknoty za rajem. Pozdrawiam.

Jadeit
17-06-2013, 09:52
Zosiu, dobry wieczór:)
Ja również, podobnie jak Karol X, z zainteresowaniem czytam co piszesz,z pewnością będę tu zaglądała.Właściwie wszystkie pytania, które zadał ;) Ci Karol, chciałam również zapytać o to samo.To zupełnie tajemniczy dla mnie zakątek ziemi.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
Gabi
Witaj Gabi :)
Dziękuję, chętnie napiszę. Jeśli nawet czegoś nie będę wiedziała, znajdę w materiałach. Istotne będzie to, że wszystko znajdzie się w jednym miejscu na wątku.
Dzisiaj wybieram się na festyn, będą prawdziwe tłumy na ulicach i placach. Zobaczyć można będzie na moich zdjęciach, które mam nadzieję zrobić. Pogoda nie najgorsza. Zresztą proszę zobaczyć, na wątku przy wulkanach podałam link.
Serdecznie pozdrawiam :)

Jadeit
17-06-2013, 10:03
Dziękuję Ci Jadeit za wyczerpującą informację. No to mnie ostudziłaś. Myślałem, że podgrzejesz mnie jak gorący gejzer islandzki i już będę szykował się do przeprowadzki - a tu kubeł zimnej wody. To wszystko, co piszesz jest jednak bardzo obiecujące, a ja szybko się uczę języków. Może więc spróbuję skolonizować Islandię. Założę własną kolonię i zabiorę ze sobą tych, których język rozumiem i po sprawie na początek. Znajdzie się tam jakich kawałek niezagospodarowanego gruntu? Może jeszcze w przyzwoitych cenach? Na dodatek, ta długowieczność!!!! :) :) :) A teraz na poważnie - bardzo dziękuję za informacje i piękne zdjęcia. Pokazując je rozbudzasz nasze tęsknoty za rajem. Pozdrawiam.
Miło mi Bertold. :) Do odważnych świat należy. Wprawdzie tutaj wszystko jest dużo droższe, przeliczając na złotówki ... ale kto wie, może Twoje marzenia się spełnią. :)
Osobiście cieszę się, że mam jeszcze możliwość tutaj być. Zawsze będę mile wspominać 'moją' wyspę lodu i ognia. Pozdrawiam.

Bertold
17-06-2013, 19:49
Miło mi Bertold. :) Do odważnych świat należy. Wprawdzie tutaj wszystko jest dużo droższe, przeliczając na złotówki ... ale kto wie, może Twoje marzenia się spełnią. :)
Witaj Jadeit. Przyznam się bez bicia, że odwagi mi nie brakuje, troszkę się już po świecie poszwędałem. Nigdzie nie było mi tak dobrze jak w domu. A Islandia to taki raj, więc może ....... kto wie. Szkoda tylko, że bagaże wydają się coraz cięższe, bo latek przybyło.
Osobiście cieszę się, że mam jeszcze możliwość tutaj być. Zawsze będę mile wspominać 'moją' wyspę lodu i ognia.
Czyżbyś zamierzała opuścić ten raj na Ziemi? Z moich marzeń o podróżach zostało mi jeszcze parę, ale nie odpuszczam staram, się je realizować. Ale też jestem pełen zazdrości, że znalazłaś swoje miejsce na Ziemi, a ja ciągle jeszcze szukam. Bardzo miło jest czytać wypowiedź osoby, która emanuje szczęściem. Wszystkiego dobrego, Jadeit.

Jadeit
17-06-2013, 20:55
Święto Niepodległości Islandii

Islandia odzyskała swoją niepodległość spod panowania duńskiego 01.12.1918r., ale nadal pozostawała w Unii Personalnej z Danią. W roku 1944 Dzień Niepodległości przeniesiono na dzień 17 czerwca. W tym dniu bowiem urodził się wielki patriota, walczący o niepodległość tego kraju Jon Sigurdsson / 1911-1879 /. Oficjalnie dnia 17.06.1944r. ogłoszono powstanie Republiki Islandii.
W Reykjaviku oraz innych miastach kraju organizowane są liczne imprezy, festyny i koncerty. Wszyscy wychodzą ze swoich domów z całymi rodzinami, na ulicach jest tłumnie. Widać to na moich dzisiejszych zdjęciach.

http://s20.postimg.org/ytrknyiel/002.jpg (http://postimage.org/)
image hosting free no registration (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 20:57
http://s20.postimg.org/okz3i4uct/006.jpg (http://postimage.org/)
img (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 20:58
http://s20.postimg.org/jau4qua3x/007.jpg (http://postimage.org/)
image hosting 15mb (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 21:00
http://s20.postimg.org/4g5jco0j1/008.jpg (http://postimage.org/)
image hosting imgur (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 21:01
http://s20.postimg.org/dcgbglr59/012.jpg (http://postimage.org/)
windows screenshots tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
17-06-2013, 21:43
Energia geotermalna na Islandii

W tym pięknym kraju wody geotermalne uważane są za odnawialne źródła energii.Wykorzystuje się prawie w 90% w zakresie ciepłownictwa, tj. do ogrzewania budynków, w uprawach szklarniowych, hodowli ryb, w kąpieliskach i odkrytych basenach przez cały rok. Służy także do produkcji energii elektrycznej.
Koszty produkcji są tak niskie, że opłaca się podgrzewać w zimie chodniki na ulicach w centrum Reykjaviku i Akureyri na północy wyspy.
Działa tutaj pięć większych elektrowni geotermalnych. Jedną z nich osobiście widziałam, co uwieczniłam na zdjęciach.
Mieszkańcy w całym kraju płacą bardzo niskie rachunki za centralne ogrzewanie i prąd.
Islandia jest liderem w Europie w produkcji ciepła z geotermii.
Prawdą jest, że szklarnie są samo-wystarczające w produkcji warzyw podstawowych. Ziemniaki są zawsze świeże i dość małe oraz pomidory, ogórki, pieczarki. Tutaj także dojrzewają banany. Jednakże również importują warzywa, co wyraźnie jest na nich oznaczone w sklepach.

http://s20.postimg.org/ktpivtgod/Turistic_Saturday_022.jpg (http://postimage.org/)
upload pictures free (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 21:45
http://s20.postimg.org/x9m8pka0d/Turistic_Saturday_033.jpg (http://postimage.org/)
image hosting over 2mb (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 21:47
http://s20.postimg.org/utkfbprxp/Turistic_Saturday_007.jpg (http://postimage.org/)
image hosting (http://postimage.org/)

Jadeit
17-06-2013, 21:48
http://s20.postimg.org/i4uq5sb71/Turistic_Saturday_044.jpg (http://postimage.org/)
20mb image hosting (http://postimage.org/)

Jadeit
18-06-2013, 10:58
z sieci
http://s20.postimg.org/mkwwg4vxp/264427_577078078979664_1818594256_n.jpg (http://postimage.org/)
image hosting 5mb (http://postimage.org/)

Jadeit
18-06-2013, 13:49
Islandczycy bardzo dużo czytają, nawet w podmiejskich autobusach można zobaczyć głowy pochylone nad książką. Dzieci w wieku szkolnym na każdej przerwie oblegają szkolne biblioteki. W Reykjaviku jest wiele bibliotek, sama korzystam z nich, gdyż mają dość duży zbiór w języku polskim.
W tym kraju wydaje się najwięcej książek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Język islandzki to najstarszy język używany w Europie, północno-germański pochodzenia staro-nordyckiego. Prawdopodobnie niektórzy starsi Islandczycy potrafią zrozumieć język, jakim posługiwali się Wikingowie, około 1000 lat temu. W ogóle nie hołdują modzie wprowadzania swoistych wyrazów obcych z Zachodu, jak to jest teraz popularne w naszym kraju. Wręcz zakładają komitety ochrony swojego języka przed obcymi słowami.
Najcenniejszą częścią literatury islandzkiej są sagi, przeważnie rodowe, królewskie i legendarne. Są tak popularne, że wydaje się, iż Islandia nie mogłaby bez nich istnieć...są z tego bardzo dumni.

http://s20.postimg.org/tx6xzf3jh/309285_484820814869680_236779461_n.jpg (http://postimage.org/)
image upload no size limit (http://postimage.org/)

Jadeit
18-06-2013, 18:25
Imagine Peace Tower - Wieża Pokoju

Zbudowana została w hołdzie dla Johna Lennona. Znajduje się na wyspie Videy w pobliżu Reykjaviku. Od dnia 09.10.2007r. wieża rzuca kolumnę światła pionowo w górę każdego roku od 09 października do 08 grudnia. Symbolizuje w ten oto sposób jego dzień narodzin i śmierci, wskutek postrzelenia przez szaleńca Marka Chapmana.
To kamienny biały pomnik, na którym rzeźbione są słowa "Imagine Peace" w 24 językach. Są odniesieniem do słynnego pokojowego hymnu "Imagine" Johna Lennona. W języku polskim nie ma, sprawdzałam.
Będąc na Videy należało koniecznie mieć na nosie pamiętne okrągłe okulary Lennona. :)

z sieci
http://s20.postimg.org/4m6twnkbx/12563_498350840205542_1082223609_n.jpg (http://postimage.org/)
image hosting youtube (http://postimage.org/)

Jadeit
18-06-2013, 18:27
http://s20.postimg.org/mq9uhai0d/53451_101206339946826_3930399_o.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
18-06-2013, 18:35
http://s20.postimg.org/h4nfd8hbh/Imagine_Peace_Tower_19.jpg (http://postimage.org/)
screencast (http://postimage.org/app.php)

Bertold
18-06-2013, 19:18
Wciąż jestem ciekawa życia i ludzi.
Witaj Jadeit. Myślę, że nie tylko życia i ludzi - Twoja znajomość geotermii, którą zaprezentowałaś poniżej, wskazuje, że wszelką wiedzę chłoniesz nieprzeciętnie. Gratuluję.

Bertold
18-06-2013, 19:25
Każdy Islandczyk twierdzi, że oprócz ludzi całą wyspę zamieszkuje mnóstwo innych ludów. Żyją więc tutaj trolle, elfy i krasnale.

:) :) :) :) Troll czy elf a może krasnoludek? Oto jest pytanie. ;) ;) ;) ;).

Jadeit
18-06-2013, 20:27
Każdy Islandczyk twierdzi, że oprócz ludzi całą wyspę zamieszkuje mnóstwo innych ludów. Żyją więc tutaj trolle, elfy i krasnale. Trolle są słusznego wzrostu, bo około 3,5 - 4 metrów, żyją w górach i żywią się mięsem zwierzęcym i rybami. Większość z nich nie znosi światła dziennego. Toteż gdy padnie na któregoś słońca blask zamienia się w głaz. Są prawdomówne, szczere, ponoć dotrzymują raz danego słowa, nawet inteligentne, chociaż przeważnie głupie.
Elfy mają wzrost przeciętnego człowieka i mieszkają we wnętrzu wzgórz, lubiąc życie w ukryciu. Krasnale są malutkie i mieszkają wśród skał.
Chociaż dla nas to bzdurne, to dla tutejszego społeczeństwa są bardzo istotną częścią życia i mają niesamowitą władzę nad ich umysłami. Wiara Islandczyków w istoty nadprzyrodzone jest powszechną, chociaż nie każdy przyznaje się do tego.

Stefan
19-06-2013, 01:55
„Islandia jest liderem w Europie w produkcji ciepła z geotermii.”To jest fakt.

Kraje europejskie (nieliczne) stosują ją na różną skalę i do różnych celów.
Energię geotermalną z wnętrza Ziemi wykorzystuje się najczęściej w ciepłownictwie - do ogrzewania budynków.
Drugim zastosowaniem jest produkcja energii elektrycznej.
Ale także w przemyśle chemicznym, suszarnictwie, ośrodkach leczniczych, basenach kąpielowych, itp.
W Islandii prawie 87% budynków i aż 99% gospodarstw domowych zaopatrywanych jest w gorącą wodę termalną.
Jest to możliwe właśnie tam, ponieważ Islandia ma szczególne warunki geologiczne – gorącą wodę otrzymuje się poprzez samoczynny wypływ na powierzchnię.
Często nawet odwierty nie są konieczne.
W Polsce na przykład źródła geotermalne zalegają na dużej głębokości 1500-2500 m.
Jest w Polsce kilka ośrodków wykorzystujących wody geotermalne lecz na małą skalę. Na przykład Pyrzyce k/ Szczecina, Uniejów pod Łodzią, Bańska Bystrzyca, Mszczonów.
W Polsce nie ma ani jednej elektrowni geotermalnej. Elektrownia taka wymaga wody zasilającej o temp. powyżej 150 ⁰C. Dla ciepłowni wystarczy 70.
W Islandii 26,5 % energii elektrycznej pochodzi z elektrowni geotermalnych (wg Wikipedii).
Reszta, tj. 73,5 %, pochodzi z elektrowni wodnych.
Lepszym wynikiem może się poszczycić tylko Norwegia, w której aż 98 % energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych.
Skoro już jestem przy porównaniach:
We Francji 75 (80) % energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach jądrowych.
A jak jest u nas ?
W Polsce 90 % energii el. wytwarzane jest w elektrowniach węglowych.
Przy czym 38 % to węgiel brunatny. Niskokaloryczne paliwo. Zawartość popiołu do 40 % !
Daleko nam z czystością powietrza (ogólnie środowiska) do Islandii.
No cóż, mamy przynajmniej zapewnione własne źródło paliwa.

Pozdrawiam Autorkę wątku.
Jest bardzo interesujący, dobrze się czyta :).
S.

H.ania
19-06-2013, 08:16
Pozdrawiam Gospodynię .
Czytam z przyjemnością.
Czekam na więcej.

Jadeit
19-06-2013, 10:34
Stefan, H.ania, bardzo serdecznie dziękuję. Pragnę pisać więcej. Spotkałam tutaj przemiłych ludzi wśród islandzkiej społeczności, mam wciąż z nimi kontakt. Niezwykle są pomocni w różnych sprawach. Z pewnością spotykają obcokrajowców czasami niezbyt przyjemne sprawy, jednak ja skupię się na pozytywach. Islandia jest dla mnie fascynująca, taką ją odbieram swoimi oczami... być może tubylcy to wyczuwają i wzajemnie mi odpłacają.
Cieplutko pozdrawiam :)

Jadeit
19-06-2013, 13:49
Alina i Zbigniew Dubik oraz córka Magdalena - znani na Islandii Artyści z Gdańska.

Cała rodzina z Gdańska przybyła na Islandię w latach 1987/1988. Są absolwentami Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Pani Danuta uczyła się śpiewu solowego, a jej małżonek w klasie skrzypiec.
W tym miesiącu Alina Dubik otrzymała prestiżową Nagrodę "Teatralne Maski/Griman" w Teatrze w Reykjaviku za rolę w operze Giuseppe Verdiego - Trubadur wystawianą w Islandzkiej Operze. Jest przyznawana co roku najciekawszym operom, reżyserom, aktorom i piosenkarzom, jest odpowiednikiem amerykańskich Oskarów. Pani Alina obecnie jest śpiewaczką operową Mezzosopran i pedagogiem.
Zbigniew Dubik obecnie piastuje funkcję kapelmistrza Opery Islandzkiej.
Córka Magdalena również śladami rodziców jest utalentowaną skrzypaczką po prestiżowej Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze. Swoją piękną urodę odziedziczyła po matce i w roku 2008 zdobyła Miss Reykjaviku oraz I Vice Miss Islandii.
Dla mnie było niezwykle miło usłyszeć o Nich po raz pierwszy od zaprzyjaźnionej Islandki, która stwierdziła że są bardzo znani i lubiani :)

z sieci
http://s20.postimg.org/gakmwaht9/402188_227140677362509_350692315_n.jpg (http://postimage.org/)
image upload no size limit (http://postimage.org/)

Jadeit
19-06-2013, 13:51
z sieci
http://s20.postimg.org/qm1l2oywd/230930_380407725369136_1048171612_n.jpg (http://postimage.org/)
free upload pictures (http://postimage.org/)

Jadeit
19-06-2013, 13:53
z sieci
http://s20.postimg.org/ctn67284t/549385_297712170305359_809740858_n.jpg (http://postimage.org/)
print screen windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 13:54
z sieci
http://s20.postimg.org/a0tyn17sd/486201_10151555290574418_1929534503_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 8 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 14:32
z sieci
http://s20.postimg.org/moebdac31/249087_10151913632094418_242489166_n.jpg (http://postimage.org/)
screen shot (http://postimage.org/app.php)

Lulka
19-06-2013, 17:32
Jadeit, przeczytałam wszystko od deski do deski.
Pięknie opisujesz Islandię i cudne zdjęcia zamieściłaś, zwłaszcza parki narodowe przykuwają uwagę
swoim pięknem.
Bardzo ciekawe jest to co piszesz, tym bardziej, że Islandia jest dla wielu z nas krajem zupełnie nieznanym.
Nabieram wielkiej ochoty ten kraj zobaczyć, dziękuję Ci za to co robisz i czekam na więcej.
Jestem Twoją wierną czytelniczką :)
Już sam fakt, że ludzie kochają swojego Premiera i nie pozwalają mu odejść, o czymś świadczy.
Tutaj wiele się mówiło o kryzysie w Islandii, czy jest on odczuwalny, jak sądzisz?

Jadeit
19-06-2013, 18:51
Jadeit, przeczytałam wszystko od deski do deski.
Pięknie opisujesz Islandię i cudne zdjęcia zamieściłaś, zwłaszcza parki narodowe przykuwają uwagę
swoim pięknem.
Bardzo ciekawe jest to co piszesz, tym bardziej, że Islandia jest dla wielu z nas krajem zupełnie nieznanym.
Nabieram wielkiej ochoty ten kraj zobaczyć, dziękuję Ci za to co robisz i czekam na więcej.
Jestem Twoją wierną czytelniczką :)
Już sam fakt, że ludzie kochają swojego Premiera i nie pozwalają mu odejść, o czymś świadczy.
Tutaj wiele się mówiło o kryzysie w Islandii, czy jest on odczuwalny, jak sądzisz?
Lulka, dziękuje bardzo. Mam jeszcze dużo zdjęć i będę każdorazowo wklejała dodając wcześniej jakąś ciekawą informację. Prezydenta społeczeństwo chciało mieć na jeszcze jedną kadencję, wybierając w wyborach powszechnych, był bezkonkurencyjny.
Natomiast Premier jest nowy, gdyż został wyłoniony nowy Rząd po wyborach parlamentarnych w końcu kwietnia tego roku.
Premier zapewnił, że priorytetem w jego pracy będzie kwestia zadłużenia islandzkich gospodarstw domowych. Problem ten ma być rozwiązany zgodnie z dziesięciostopniowym planem, który został utworzony przez Niego.
Serdecznie pozdrawiam :)

Uka
19-06-2013, 19:06
Podobnie jak Lulka,przeczytałam i pooglądałam wszystko od deski do deski.
Fascynujący i bajkowy kraj, jakże inny od naszego pod każdym względem.
Bardzo się cieszę Jadeit ,że założyłaś ten wątek i dzięki Tobie będziemy mogli nacieszyć oczy wspaniałymi widokami i poznać mało znany kraj (przynajmniej dla mnie).
Dziękuję.:*

Jadeit
19-06-2013, 19:19
Islandzkie nazwiska

Instytucja małżeństwa jest dość luźna, w większości młodzi ludzie nie przywiązują do tego wagi. Natomiast tzw. okres narzeczeństwa trwa długie lata i często jest jedynym sposobem na życie. Po ślubie Islandki zazwyczaj zachowują swoje nazwisko. Natomiast cudzoziemki przyjmują nazwisko męża z uwagi na łatwiejsze późniejsze życie.
Większość dzieci pierworodnych i kolejnych rodzi się w konkubinacie.
Na wyspie nie używa się nazwisk rodowych. Do swojego imienia dodają nazwisko utworzone od imienia ojca, bądź matki. Dodawana jest jeszcze końcówka - son lub - dottir, nam łatwiej wtedy rozróżnić.
Podam przykład: syn Magnus z ojca Stefan Kristinsson i matki Herdis Hildursdottir będzie miało brzmiało Magnus Stefansson lub Magnus Herdisdottir.
Jeszcze jest trudniej, gdy przeważnie używając dwa imiona przed nazwiskiem, dziecko może mieć do swego imienia dodane nazwisko z drugiego imienia matki.
To jest bardzo skomplikowane dla przybysza z zewnątrz. Jednocześnie chcę dodać, że również Islandczycy mają podobny problem poza granicami swojego kraju. Bowiem wtedy nazwisko jest podawane w dokumentach, a oni wolą by było z imienia.
Wszelkie listy osób są tworzone według imion alfabetycznie. Książka telefoniczna wygląda niezwykle oryginalnie i rzadko kto pokusi się z obcokrajowców szukać w niej.
Wszyscy mówią do siebie po imieniu, oczywiście, nawet dzieci do nauczycieli, jak wcześniej pisałam.

http://s20.postimg.org/js5j1lrcd/535105_400589686627898_1746677682_n.jpg (http://postimage.org/)
windows screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 19:20
http://s20.postimg.org/ut0o6mjl9/575615_443611098992423_2003271171_n.jpg (http://postimage.org/)
studio screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 19:21
http://s20.postimg.org/nefxrzn3h/559834_10151502873890042_2092200093_n.jpg (http://postimage.org/)
free picture hosting (http://postimage.org/)

Jadeit
19-06-2013, 19:46
Podobnie jak Lulka,przeczytałam i pooglądałam wszystko od deski do deski.
Fascynujący i bajkowy kraj, jakże inny od naszego pod każdym względem.
Bardzo się cieszę Jadeit ,że założyłaś ten wątek i dzięki Tobie będziemy mogli nacieszyć oczy wspaniałymi widokami i poznać mało znany kraj (przynajmniej dla mnie).
Dziękuję.:*
Uka, dziękuję bardzo. Islandią moja fascynacja wciąż trwa. Z przyjemnością będę się dzieliła wszystkim, co tutaj ciekawe.
Pozdrawiam serdecznie :)

Jadeit
19-06-2013, 21:47
Gullfoss

Jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych wodospadów, położonych około 120 km od Reykjaviku. Mieści się na terenie Parku Narodowego i jest wspaniałą atrakcją turystyczną.
Leży na rzece Hvita, jest dwupoziomowy...pierwsza kaskada ma 11 metrów wysokości, a druga mierzy 21 metrów.
Historia mówi, że w pierwszej połowie XX wieku zagraniczni inwestorzy mieli na Gullfoss zbudować elektrownię wodną.
Na farmie w pobliżu wodospadu mieszkała Sigridur Tomasdottir z ojcem, którzy nie pozwalali na jego zniszczenie. Byli oni również włascicielami. Sigridur w proteście przeszła boso z Gullfoss do Reykjaviku, będąc z tego powodu w bardzo złym stanie. Oboje zagrozili także, że rzucą się w odmęty wodospadu. Ludzie widząc taką walkę uwierzyli im i także poparli ówczesny protest i nie pozwolili na budowę.
Na szczycie Gullfoss jest miejsce pamięci słynnej Sigridur Tomasdottir.

http://s20.postimg.org/gwx18hcq5/Turistic_Saturday_030.jpg (http://postimage.org/)
screen shot on a pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 21:48
http://s20.postimg.org/uf3xkrovh/Turistic_Saturday_096.jpg (http://postimage.org/)
image hosting picasa (http://postimage.org/)

Jadeit
19-06-2013, 21:51
http://s20.postimg.org/6qt138hpp/Turistic_Saturday_107.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
19-06-2013, 21:53
http://s20.postimg.org/d33kzbve5/Turistic_Saturday_105.jpg (http://postimage.org/)
windows screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Karol X
19-06-2013, 22:01
Z historii Islandii.

Jako ciekawostke warto wspomniec pewne wydarzenie,ktore wstrzasnelo tym panstwem(wtedy pod panowaniem dunskim).
Ranek 17 lipca 1627 roku nie zapowiadal sie jako czarny dzien,ktory przejdzie do historii tego kraju,a jednak...
Tego dnia pewien kupiec przejezdzajacy przez wyspe Hemon polozona kilka kilometrow na poludnie od Islandii zauwazyl trzy zakotwiczone duze zaglowce w poblizu wybrzezy wyspy oraz lodzie wioslowe wypelnione po brzegi uzbrojonymi osobnikami,ktore powoli zblizaly sie do ladu.
Kilku mieszkancow wyspy zblizylo sie do kupca,ale widzac nadplywajacych piratow,poczeli uciekac w panice.
Gdy obcy,uzbrojeni przybysze wyszli na lad,rozpoczelo sie pieklo dla mieszkancow malej wyspy.
Przeszukano doklanie wszystkie domostwa,a ludnosc skrepowano sznurami i powleczono na wybrzeze.
W srodku wyspy mieszkal ksiadz Olafur Egilsson wraz z zona Asta ich dwojgiem dzieci i sluzba.Probowali sie bronic ale ich walka okazla sie byc beznadziejna wobec ogromnej przewagi wroga.Olafura wraz z rozina pojmano i spedzono niczym stado owiec w dol do miejsca,gdzie zacumowano statki.Zagrode koscielna spalona,a do wnetrza domu wrzucono zywcem starych sluzacych.
Straszne sceny rozegraly sie w miejscu zbiorki.Czesc wiezniow rzucila sie do ucieczki na pobliskie skaly,ale stromizna zbocza odciela im droge ucieczki,a tym,ktorzy odmowili zejscia skierowano don muszkiety piratow.Tuz przed odplynieciem spalono cala wies.
Ksiadz Olafur napisze pozniej w pamietniku:
"Zabici i zgwalcone kobiety lezaly na ziemi.Jakas starsza kobieta z niemowleciem na reku wyszla z palacego sie domu,blagajac o litosc.Dziecko plakalo bardzo,ale bezlitosni piraci wrzucili ja wraz dzieckiem do palacego sie domu"...
Wsrod bicia,poszturchiwan,zmuszono mieszkancow wyspy do zajecia miejsc w lodziach i udania sie na zacumowane w poblizu zaglowce.Okrutnie skatowano Olafura,probujac wydobyc z niego widomosci o domniemanym ukrytym skarbie na wyspie.
Gdy bliski zalamania Olafur blagal,by pozbawiono go zycia,wtedy zorientowali sie piraci,ze takowego skarbu nie ma na wyspie.Polzywego ksiedza wtloczono do ciasnego pomieszczenia oraz reszty wspoltowarzyszy niedoli.
Podniesiono kotwice i obrano kurs na poludnie.Wkrotce po paru godzinach rejsu zniknelo w oddali wybrzeze ich ukochanej Islandii.Plyneli w nieznane.
Dlaczego polnocnoafrykanscy piraci przybyli az do wybrzezy Islandii?O tym pozniej.
Zycie na pokladzie pirackich zaglowcow toczylo sie dalej.
Asta bedaca w stanie wysoko zaawansowanej ciazy podczas napadu,teraz bedac w niewoli urodzila syna,ktorego ochrzczono Jon,ale Asta tego dziecka nie mogla zatrzymac.
Jon stal sie wlasnoscia piratow i oni mieli zadecydowac o jego dalszym losie.
Po miesiacu zeglugi trzy zaglowce wplynely do portu w Algierze,budzac powszechne zainteresowanie mieszkancow miasta,ktorzy tlumnie wylegli na rynek,gdzie spedzono wiezniow na targ.
11 letni syn Olafura zostal zakupiony przez poslanca sultana.Dramatyczna byla scena rozdzielenia syna od matki i ojca.Jeszcze bardziej dramatyczna,gdy zabierano rodzicom ich piekna corke - blondynke o urodzie nordyckiej.Byla ona niezwykle atrakcyjnym obiektem na targu i wielu chcialo ja zakupic.W koncu,gdy dobito targu i szczesliwy nabywca dostal "swoj towar",podszedl do zrozpaczonego Olafura i obiecal znalezc dla niej kupca w Jerozolimie,ktory bedzie chrzescijaninem i jej nie pohanbi.
Po kilku tygodniach w Algierze rada starszych wezwala Olafura i polecila mu udac sie na Islandie,by zebrac odpowiedni okup za wolnosc wiezniow.Wsadzono go na statek do Livorno.Jako darmowy,z przymusu pasazer nie mial prawa do racji wody slodkiej,jaka przyslugiwala reszcie pasazerow i zalodze,wiec podkradal sie do klatek dzikich zwierzat,ktore transportowano z Afryki do Europy i noca wypijal wode zwierzetom,ryzykujac przy tym utrate zycia.
Olafur przybyl po dwoch tygodniach do Livorno i dalej,dzieki milosierdziu ludzi wielkiego serca dotarl do Kopenhagi w maju nastepnego roku.
Tu jednak spotkalo go wielkie rozczarowanie,bo mimo wielkiego zainteresowania wiezniami islandzkimi,wladze miasta orzekly,ze nie sa w stanie pomoc mu,gdyz skarb panstwa jest pusty po nieudanych wojnach,doradzajac mu kweste w roznych prowincjach.
Olafur zebral niewiele pieniedzy.Wyjechal na rodzinna wyspe Hemon,ktora nie pozbierala sie po napadzie,a i Olafura wraz z rodzina uznano za zaginionych.
Olafur zamieszkal na Islandii i systematycznie gromadzil pieniadze na wykup rodakow w Algierze.
Sprawie nadano szeroki rozglos i z calego krolestwa dunskiego oraz Islandii naplywaly pieniadze.
Uplynelo 10 lat.
Olafur zawiozl okup i sprowadzil Aste do rozinnego kraju.Dzieci
pozostaly niewolnikami i wiecej ich nie zobaczyl.
Z liczby prawie 400 wywiezionych wiezniow,udalo sie Olafurowi sprowadzic zaledwie 64.
Po pozostalych slad zaginal.

Dlaczego polnocnoafrykanscy piraci zapedzili sie az do wybrzezy Islandii?
Podobno wziety do niewoli dunski marynarz obiecal piratom obfite wzbogacenie sie w zamian za wolnosc.Innym bardziej prawdopodobnym powodem bylo doskonale uzbrojenie i ufortyfikowanie miast i wiekszych wsi na wybrzezach Morza Srodziemnego,narazonych na czeste napady pirackich statkow z poludnia.Trudniej bylo zdobyc lup.
"Islandia byla nakrytym stolem,do ktorego mozna bylo sie przysiasc".

Jadeit
19-06-2013, 22:18
Karol X, dziękuję. Bardzo ciekawa historia. Chętnie jeszcze przeczytamy kolejne, tak odległe od obecnych czasów. Proszę pisać nadal, jeśli będziesz miał czas i ochotę.
Pozdrawiam :)

Jadeit
20-06-2013, 11:51
„Jakość herbaty to decyzja, którą podejmują usta.”

- Lu Yuhttp://s20.postimg.org/5r7bl9rxp/5597_587385907968701_1044481141_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows (http://postimage.org/app.php)

Uka
20-06-2013, 14:52
Jadeit - przepiękne wodospady i ciekawa historia ich obrony.
Karol - Twoja opowieść wstrząsająca.:(

Czekam na dalsze ciekawe informacje i piękne zdjęcia, bo lubię tu zaglądać.:)

Sabina22
20-06-2013, 15:30
Jadeit , mam do Ciebie pytanie, jak Islandczycy sobie radza z jezykiem w dobie powszechych anglicyzmow, wspominalas o purytanskim wrecz podejsciu do czystosci jezyka, ale jesli mozesz to powiedz jak sie nazywa koniec tygodnia, ktory my tak beztosko odmieniamy sobie przez przypadki , liczby i mamy łykend, łykendu,łykendowi, 5 pod rzad pracujacych łykendów... itd

Jadeit
20-06-2013, 16:02
Jadeit , mam do Ciebie pytanie, jak Islandczycy sobie radza z jezykiem w dobie powszechych anglicyzmow, wspominalas o purytanskim wrecz podejsciu do czystosci jezyka, ale jesli mozesz to powiedz jak sie nazywa koniec tygodnia, ktory my tak beztosko odmieniamy sobie przez przypadki , liczby i mamy łykend, łykendu,łykendowi, 5 pod rzad pracujacych łykendów... itd
Sabina, tak jak pisałam, bronią się bardzo przed obcymi słowami. Nie używają w żadnym wypadku, słowa -weekend.
To tylko u nas tak się przyjęło, bo chyba szybciej i krócej wymówić dobrego 'łykendu', niż dobrej soboty i niedzieli...tak myślę.
Islandczycy życzą sobie tylko i wyłącznie po swojemu... góða helgi, co fonetycznie brzmi ...gouda helgi. Literę - ð wymawia się podobnie jak angielskie -th /język między zęby/.
Mówiąc - Ég vinn um helgina...Ja pracuję w weekend, słowo - helgi jest odmieniane.
Pozdrawiam :)

Sabina22
20-06-2013, 17:15
Dziekuje Ci bardzo,czyli mozna zyc bez 'łykendu':LOL:

Jadeit
20-06-2013, 17:53
Islandzkie swetry

Są słynne, przepiękne i niesamowicie ciepłe. Robione są z owczej wełny, a owiec jest tutaj ponoć dwa razy więcej niż ludzi.
Islandzkie owce są chyba jedyną rasą na świecie, gdyż one żyły w całkowitej izolacji od owiec innych ras. Wyspiarze bowiem objęli wyspę całkowitym zakazem wwożenia innych.
Jednocześnie intensywne deszcze, silne wiatry i w ogóle gwałtowne zmiany pogody wykształciły zdolność do wytwarzania na nich dwóch rodzajów włosia. Czyli ukształtował się specyficzny rodzaj tej wełny. Pierwsza warstwa zewnętrzna , zwana - tog ma długi włos około 30-centymetrowy. Druga wewnętrzna - pel jest krótsza i bardziej delikatna oraz przede wszystkim bardzo ciepła.
Dawniej nie oddzielano od siebie tych warstw wełny. Obecnie z togu przypominającego moher, wyrabia się koronkowe chusty. Z miękkiego i ciepłego pel produkują bardzo ciepłą bieliznę, znaną również wszędzie.
Robienie ręcznie swetrów na drutach jest istotną częścią islandzkiej kultury. Otrzymałam w prezencie od zaprzyjaźnionej Islandki taki jeden przez Nią zrobiony. Bardzo ładny i oczywiście bardzo ciepły...doskonały na nasze mrozy w zimie.
Swetry są robione z pięknymi wzorami na półokrągłym karczku i mankietach oraz na dole swetra...to takie bardziej tradycyjne. Robione są także z bardziej współczesnymi wzorami, ale zawsze są cieplutkie.
Proszę tylko nie pytać jak je robić, bo nie mam zielonego pojęcia. Nigdy nie byłam obdarzona talentami w tym zakresie. :)

http://s20.postimg.org/evexd78a5/56667_10151183228851358_1046250809_o.jpg (http://postimage.org/)
upload (http://postimage.org/)

Jadeit
20-06-2013, 17:55
http://s20.postimg.org/nf2wop60d/386400_288485497863556_1915622117_n.jpg (http://postimage.org/)
print screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 17:56
http://s20.postimg.org/v93ia3dt9/665210_10151183230371358_1315788141_o.jpg (http://postimage.org/)
screenshot capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 17:58
http://s20.postimg.org/mfclszqul/415680_10151183229331358_1322472858_o.jpg (http://postimage.org/)
image upload no registration (http://postimage.org/)

Jadeit
20-06-2013, 17:59
http://s20.postimg.org/yihxgk1wt/04119_86_1.jpg (http://postimage.org/)
screen capture windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 18:03
http://s7.postimg.org/l300zfquz/black_wool_sweater.jpg (http://postimage.org/)
screen shot download (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 18:11
Jadeit - przepiękne wodospady i ciekawa historia ich obrony.
Karol - Twoja opowieść wstrząsająca.:(

Czekam na dalsze ciekawe informacje i piękne zdjęcia, bo lubię tu zaglądać.:)
Uka, to są zdjęcia tylko wodospadu Gullfoss, które sama robiłam.

Bertold
20-06-2013, 18:50
Islandzkie swetry
Są słynne, przepiękne i niesamowicie ciepłe.

Witaj Jadeit. Bardzo pięknie wyglądają te swetry, zwłaszcza na tej zgrabnej dziewczynie. Bardzo jednak Cię proszę, nie przegrzewaj nas ciepłymi swetrami - u nas teraz jest blisko +30 stopni Celsjusza w cieniu. Prosimy o pokaz, powiedzmy strojów plażowych, strojów na gorące letnie popołudnie. Chyba, że Panie na Islandii cały rok chodzą w swetrach. :) :) :) Pozdrawiam.

Jadeit
20-06-2013, 19:35
:) :) :) Ok, Bertold :):) :)
Jak ja się ciesze, że jestem tutaj. Dzisiaj jest piękna i słoneczna pogoda, około +15 C i lekki wiaterek. Sąsiadka oczywiście już opalała się w ogrodzie. Temperatura czasem dochodzi do +20 C. Dla Islandczyków jednak to już jest niesamowicie gorąco. W kamerach na podanym linku tego nie widać, są ustawione na zachód, a tam trochę chmur.
W Reykjaviku oraz w każdej miejscowości, nawet najmniejszej są liczne baseny z ciepłą wodą.

Błękitna Laguna
http://s20.postimg.org/sle1zqkrx/644726_458914900854358_1157937532_n.jpg (http://postimage.org/)
printscreen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 19:37
http://s20.postimg.org/5l7enemy5/923540_458914710854377_1961333894_n.jpg (http://postimage.org/)
screen capture windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 19:38
http://s20.postimg.org/f70z3pe3x/401270_458914484187733_1499084892_n.jpg (http://postimage.org/)
screen shot windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Sabina22
20-06-2013, 20:19
Napisał Jadeit

Islandzkie swetry
Są słynne, przepiękne i niesamowicie ciepłe.

Swetry piekne i wbrew pozorom scieg bardzo prosty, nie jestem juz pewna, z 20 lat nie trzymalam drutow w reku, my nazywalismy to sciegiem francuskim, natomiast wzory,o! to juz wyzsza szkola jazdy, szczegolnie te wielobarwne....cudo.
Mialam podobne z Norwegii.

Sabina22
20-06-2013, 20:29
Napisał Jadeit

W Reykjaviku oraz w każdej miejscowości, nawet najmniejszej są liczne baseny z ciepłą wodą.
No skandal :LOL: po prostu:LOL:

Zeby u mnie zawsze byla ciepla w kranie.....

Uka
20-06-2013, 20:55
Jadeit - czy Ty się nie pomyliłaś, na prawdę długość włosów owiec ma 30 cm...? :icon_eek:
Masz jakieś zdjęcia, bo mąż nie wierzy :LOL:

Jadeit
20-06-2013, 21:37
Uka, nie, nie pomyliłam się...wełna z islandzkich owiec jest bowiem wyjątkowa.

http://s20.postimg.org/vux2jxy99/welna_d.jpg (http://postimage.org/)
screenshot program windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
20-06-2013, 21:38
http://s20.postimg.org/hczvby6y5/113.jpg (http://postimage.org/)
screenshot utility windows (http://postimage.org/app.php)

Uka
20-06-2013, 22:18
No faktycznie, masz rację.Teraz już wierzę...:LOL:
Śliczna ta owieczka :*

Malwina
20-06-2013, 22:39
Prześliczny wątek, przeciekawy.....cały czas od początku czytam...nie piszę, bo musiałabym się cały czas zachłystywać....ale zdobywam wiedzę, sycę oczy krajobrazami,karmię umysł mądrymi rozwiązaniami..np edukacyjnymi...pisz, pokazuj......

Jadeit
20-06-2013, 23:51
Prześliczny wątek, przeciekawy.....cały czas od początku czytam...nie piszę, bo musiałabym się cały czas zachłystywać....ale zdobywam wiedzę, sycę oczy krajobrazami,karmię umysł mądrymi rozwiązaniami..np edukacyjnymi...pisz, pokazuj......
Malwina, pięknie dziękuję. Zamierzając stworzyć wątek i pisać o islandzkich ciekawostkach wcale nie myślałam, że wzbudzi takie zainteresowanie. Naprawdę. Cała więc przyjemność po mojej stronie.
Pozdrawiam :)

Lulka
21-06-2013, 08:04
Zamierzając stworzyć wątek i pisać o islandzkich ciekawostkach wcale nie myślałam, że wzbudzi takie zainteresowanie.
A wzbudza i to coraz większe, bo tak naprawdę mało o tym kraju wiemy.
Owieczka niesamowita :)
Pozdrawiam serdecznie.

Jadeit
21-06-2013, 10:50
http://s20.postimg.org/j4ycncdkd/533099_160242930773558_346265641_n.jpg (http://postimage.org/)
image upload no registration (http://postimage.org/)

Jadeit
21-06-2013, 13:00
Tradycyjna islandzka kuchnia

Islandczycy wykorzystują wszystkie dostępne produkty, przede wszystkim wszech obecne ryby oraz jagnięcinę i baraninę. Łososie, pstrągi, węgorze, dorsze i inne ryby oraz krewetki są stosunkowo tanie jak na ich zarobki. Bardzo popularne są suszone ryby w postaci takich pasków, czasami cieniutkich. Służą jako przekąska, coś na wzór chipsów.
Kotlet z jagnięciny jest o wiele lepszy niż schabowy. Daję słowo !!! Również gulasz z tego młodego mięsa z warzywami jest także wspaniały. Jagnięcina jest uważana przez nich, ale nie tylko, za najlepszą na świecie. Typowa baranina jest prawdopodobnie także dobra z uwagi na to, że owce cały czas pasą się na halach, zjadając trawę wraz z rosnącym zielem...tak chwalą sobie to mięso. Tutaj z owcy nic się nie wyrzuca. Widziałam z niej produkty, a niektóre także próbowałam.
Łeb barani rozdzielają na dwie części i gotują lub marynują...taki też leży na półmiskach. Dla mnie nie był to zbyt przyjemny widok. :)
Delikatesem są wędzone jądra baranie lub marynowane w serwatce. Nigdy jednak nie jadłam, wcześniej powiedzieli mi co to jest, więc już nie mogłam ... :) Prawdopodobnie dobra jest wędzona baranina. Jednym słowem Islandczycy mają już swoje sposoby na jej dobre przyrządzanie. Jest tanim mięsem, wiadomo.
Wieprzowina i wołowina są także dostępne w sklepach, ale już o wiele droższe.
Na uwagę zasługuje mięso z fermentowanego rekina, które próbowałam. Nie smakuje jak typowa ryba, ma smak kwaskowaty, zapach amoniaku i takie mięso gumowate. Nie wiem jak to można zjeść w większych ilościach. Nie będę opisywała jak to robią, bowiem krążą legendy nad sposobem produkcji. :)
Islandzki chleb jest różnorodny. Od tostowego, poprzez brunatny, trochę słodkawy do normalnego, także z ziarnami.
Na równi z chlebem jedzą też takie swoiste żytnie naleśniki na zimno, oczywiście.
Produkują także dobry sero-jogurt z różnymi owocami, który jest gęsty. Mnie smakuje.
We wszystkich lokalach i samolotach islandzkich linii lotniczych woda niegazowana dostępna jest za darmo. W domach i szkołach wodę pije się po prostu z kranu. W sklepach nie spotka się wody w butelkach. Jedynie w polskich sklepach, pewnie z przyzwyczajenia.
Ciekawostką jest to, że nasze Prince Polo jest niezwykle popularne od kilkudziesięciu lat, dosłownie. Można je kupić niemal wszędzie. Ceramika z Bolesławca także jest bardzo znana. Piszę to tak przy okazji, bo temat związany jest z potrawami.
Nowoczesna islandzka kuchnia jest świeża, pełna warzyw i owoców oraz owoców morza. Prym wiodą na stołach wszelkie surówki i sałatki.

http://s20.postimg.org/j7mtnx6lp/images.jpg (http://postimage.org/)
image hosting tumblr (http://postimage.org/)

Jadeit
21-06-2013, 13:01
http://s20.postimg.org/9od4ugj3h/image.jpg (http://postimage.org/)
screenshot app (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 13:03
http://s20.postimg.org/5t9qrvzxp/image.jpg (http://postimage.org/)
how to do a screenshot on a pc (http://postimage.org/app.php)

Sabina22
21-06-2013, 13:21
Jadeit: Łeb barani rozdzielają na dwie części i gotują lub marynują...taki też leży na półmiskach. Dla mnie nie był to zbyt przyjemny widok.

Nie dziwie sie,ale co z tego lba jest do zjedzenia?
Mozg? Jezyk? Oczy?:icon_eek:
Dobrze zrobiona baranina jest super.

Jadeit
21-06-2013, 13:34
Nie dziwie sie,ale co z tego lba jest do zjedzenia?
Mozg? Jezyk? Oczy?:icon_eek:
Dobrze zrobiona baranina jest super.
Tutaj już nie widać oczu, bo wcześniej zostały zużyte wraz z innymi podrobami...wszystko razem wsadzają do oczyszczonego żołądka i przyrządzają swoim sposobem. Coś na wzór naszego salcesonu.
Z łba wydłubują sobie mięso, które tam jest...niezbyt dużo, ale jest.

Sabina22
21-06-2013, 16:00
Jadeit:....opłaca się podgrzewać w zimie chodniki na ulicach


I naprawde nie ma sniegu?

A gdyby tak u siebie pod domem , podjadz do garazu podgrzac,zeby nie odsniezac, to tez jest mozliwe?
Bardzo mi sie podoba , ta podgrzewana zimna Isladia i dodatkowo ocieplana przez Ciebie.

liha11
21-06-2013, 16:39
jadeit, takie piekne zdjecia i doskonale opisy islandzkiej rzeczywistosci! :)
goraco dziekuje i czekam na nastepne opisy

Bertold
21-06-2013, 20:05
:) :) :) Ok, Bertold :):) :)
Jak ja się ciesze, że jestem tutaj. Dzisiaj jest piękna i słoneczna pogoda, około +15 C i lekki wiaterek. Sąsiadka oczywiście już opalała się w ogrodzie. Temperatura czasem dochodzi do +20 C. Dla Islandczyków jednak to już jest niesamowicie gorąco. W kamerach na podanym linku tego nie widać, są ustawione na zachód, a tam trochę chmur.
W Reykjaviku oraz w każdej miejscowości, nawet najmniejszej są liczne baseny z ciepłą wodą.

Błękitna Laguna
http://s20.postimg.org/sle1zqkrx/644726_458914900854358_1157937532_n.jpg (http://postimage.org/)
printscreen (http://postimage.org/app.php)
Witaj Jadeit. Serdecznie dziękuję. I już wiem do czego tęsknić, co jest na Islandii......... Błękitna Laguna!!! No i te +15 C ; +20 C, ożywczy wiaterek, i temu podobne zjawiska atmosferyczne. To tęsknoty na obecny upał. Za głową barana podaną na talerzu nie zatęsknię chyba nigdy, bez względu na smak. Okropność dla mnie. Baraninkę dobrze przyrządzoną i owszem lubię. Szkoda tylko, że nie mogę dostrzec tej zgrabnej dziewczyny (co była w swetrze) wśród tłumu zażywającego kąpieli w Błękitnej Lagunie. Ciekawe, co ona nosi w takich okolicznościach. Gdybyś była w stanie przybliżyć nam kobiety urodzone i wychowane na Islandii - np. czym różnią się od kobiet urodzonych i wychowanych w Polsce? Nie tylko w kwestii ubierania, noszenia się, ale też roli w ognisku domowym (rodzinie), roli w hierarchii społecznej, roli organizacji kobiecych, jak bardzo są wyzwolone..... No i dodaj jeszcze coś od siebie, wierzę w Twój bystry zmysł obserwacji. Pozdrawiam.

Majowka
21-06-2013, 20:32
Jadeit wspanialy watek,poznaje Islandie dzieki Tobie,dziekuje

Jadeit
21-06-2013, 20:56
I naprawde nie ma sniegu?

A gdyby tak u siebie pod domem , podjadz do garazu podgrzac,zeby nie odsniezac, to tez jest mozliwe?
Bardzo mi sie podoba , ta podgrzewana zimna Isladia i dodatkowo ocieplana przez Ciebie.
Sabina 22, właśnie tak robią, jednak nie ma tego przy każdym domu...wtedy murowany ślizg. :) Nadmiar tej ciepłej wody wykorzystują do podgrzewania nawet ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.

Malwina
21-06-2013, 21:13
W sklepach nie spotka się wody w butelkach....a w czym? czy w ogóle?

Tutaj już nie widać oczu, bo wcześniej zostały zużyte wraz z innymi podrobam....Jezu:redface: .......

Z tym łbem baranim i jego wartościami smakowymi to tak jak u nas z głową karpia...dla smakoszy(którym zresztą jestem)..ale baran? baranek? owieczka?.....nieeeee:(

Sabina22
21-06-2013, 21:27
Sabina 22, właśnie tak robią, jednak nie ma tego przy każdym domu...wtedy murowany ślizg. :) Nadmiar tej ciepłej wody wykorzystują do podgrzewania nawet ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.


To ja chce do Islandii.:D
Z ostatniej chwili:
Rząd Islandii ogłosił ostateczną decyzję: Przerywamy rozmowy z Unią Europejską i nie zamierzamy wprowadzać do niej naszego kraju.
A zlosliwi mowia, ze uroda rzadko w parze z madroscia, a tu...
Piekny i madry kraj.

Jadeit
21-06-2013, 21:27
W sklepach nie spotka się wody w butelkach....a w czym? czy w ogóle?

Tutaj już nie widać oczu, bo wcześniej zostały zużyte wraz z innymi podrobam....Jezu:redface: .......

Z tym łbem baranim i jego wartościami smakowymi to tak jak u nas z głową karpia...dla smakoszy(którym zresztą jestem)..ale baran? baranek? owieczka?.....nieeeee:(
Dobrą wodę każdy ma u siebie w kranie, po prostu. Codziennie pijemy najczystszą wodę na świecie. TO JEST FAKT.
Ja także nie mogłabym zjeść takich wyrobów. Nie zjadłabym również głowy karpia.

Jadeit
21-06-2013, 22:15
Spacer po nabrzeżu przy temperaturze +17 C dzisiaj :)

http://s20.postimg.org/xlhiv373h/003.jpg (http://postimage.org/)
small screenshot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:16
http://s20.postimg.org/bxskkn6p9/002.jpg (http://postimage.org/)
print screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:17
http://s20.postimg.org/g4dezz6b1/005.jpg (http://postimage.org/)
application screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:18
http://s20.postimg.org/68cc0c0j1/007.jpg (http://postimage.org/)
pc screen shot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:21
Również w Miejskim Parku było przyjemnie :)

http://s20.postimg.org/7r7q5b73h/052.jpg (http://postimage.org/)
capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:24
http://s20.postimg.org/u5tzz9z8t/054.jpg (http://postimage.org/)
screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:25
http://s20.postimg.org/iurcawsdp/011.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:26
http://s20.postimg.org/5rvprn25p/015.jpg (http://postimage.org/)
capture screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
21-06-2013, 22:28
http://s20.postimg.org/6vfu3lmst/017.jpg (http://postimage.org/)
image hosting 15mb (http://postimage.org/)

Sabina22
22-06-2013, 00:16
http://s20.postimg.org/iurcawsdp/011.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 7 (http://postimage.org/app.php)Konwalie jak nasze, ale rozowe smolinosy?

Jadeit
22-06-2013, 13:39
Park Narodowy Thingvellir - Sanktuarium Islandii ... oglądany moimi oczami w towarzystwie zaprzyjaźnionej Islandki :)

W Wąwozie Almannagja

http://s20.postimg.org/i05prmiel/Turistic_Saturday_001.jpg (http://postimage.org/)
screen shot in windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 13:43
Almannagja z drugiej strony Wąwozu

http://s20.postimg.org/q6xpj78h9/Turistic_Saturday_094.jpg (http://postimage.org/)
screencapture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 13:51
W Thingvellir w budynkach w tle przy kościele mieścił się do roku 1799 Althing - istniejący Islandzki Parlament, uznawany za najstarszy w Europie, bo powołany w roku 930.

http://s20.postimg.org/ej3nonjcd/Turistic_Saturday_024.jpg (http://postimage.org/)
capture screen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 13:54
Thingvellir - styk płyt tektonicznych: Euroazjatyckiej i Północnoamerykańskiej

http://s20.postimg.org/w9ae6t38t/Turistic_Saturday_037.jpg (http://postimage.org/)
image hosting photo bucket (http://postimage.org/)

Jadeit
22-06-2013, 14:01
Thingvallavatn - największe naturalne jezioro w kraju o powierzchni około 84 km i głębokości 114m.

http://s20.postimg.org/helssmtnx/Turistic_Saturday_085.jpg (http://postimage.org/)
image hosting no sign up (http://postimage.org/)

Jadeit
22-06-2013, 14:03
Thingvallavatn

http://s20.postimg.org/6t1xgmncd/Turistic_Saturday_092.jpg (http://postimage.org/)
photo storage (http://postimage.org/)

Jadeit
22-06-2013, 14:09
Thingvallavatn - turyści wrzucają drobne monety do jeziora ze specjalnego pomostu, by jeszcze tutaj wrócić ... także wrzuciłam korony, a jakże :)

http://s20.postimg.org/a3qagid9p/Turistic_Saturday_054.jpg (http://postimage.org/)
how to print screen on pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 14:11
Thingvallavatn - magiczne miejsce

http://s20.postimg.org/pqhjtvr1p/Turistic_Saturday_081.jpg (http://postimage.org/)
green shot screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 14:14
Kerid - jezioro wulkaniczne ( długości 270 m, szerokości 170 m i głębokości 55 m ) wewnątrz krateru wulkanu Grimsnes.

http://s20.postimg.org/fhp2o22zx/Turistic_Saturday_099.jpg (http://postimage.org/)
green shot screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 17:06
Coś dla ochłody ??? ... proszę bardzo :)

Jokursarlon - Lodowa Laguna w południowo-wschodniej części wyspy tuż przy granicy Parku Narodowego Vatnajokull, około 250 km od Reykjaviku.
Vatnajokull to lodowiec o powierzchni około 8.100 kilometrów kwadratowych i grubości do 1 kilometra. Jest drugim w Europie po lodowcu na Spitsbergenie.
Kręcono tutaj dwa filmy o Jamesie Bondzie: "Zabójczy widok" w roku 1985 i "Śmierć nadejdzie jutro" w 2002r. Również nakręcono tutaj film z serii o Batmanie w 2005r.

Na lodowcu nie byłam, ale z daleka widziałam tylko jego jęzor :)

z sieci

http://s20.postimg.org/pzjpxjt7x/3903_jokulsarlon_sun.jpg (http://postimage.org/)
screenshot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
22-06-2013, 17:10
z sieci - w tym miejscu kręcono o Bondzie
http://s20.postimg.org/l265cfr8t/J_kuls_rl_n_April_07_3.jpg (http://postimage.org/)
image hosting sites (http://postimage.org/)

Jadeit
22-06-2013, 17:11
z sieci
http://s20.postimg.org/im4byl965/img_Breidamerkurjokull_Glacier_Iceland.jpg (http://postimage.org/)
screen shot tool (http://postimage.org/app.php)

Scarlett
22-06-2013, 22:15
To jest najpiękniejszy wątek podróżniczy jak tutaj czytam, a więc proszę pokazuj wszystko, co wiesz, co jest Tobie znane i nie szkodzi, że niektóre zdjęcia są z netu, bo Twoje komentarze są bardzo zajmujące. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej podróży.

Jadeit
22-06-2013, 23:05
Laura56, pięknie dziękuję. Niezmiernie mi przyjemnie.
Pozdrawiam :)

liha11, także bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Jadeit
23-06-2013, 01:51
Vatnajokull - wewnątrz lodowca


z sieci
http://s20.postimg.org/bcsva478t/882296_481856181880601_2147282737_o.jpg (http://postimage.org/)
image upload no registration (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 01:53
Vatnajokull - wejście do jaskini lodowej


z sieci
http://s20.postimg.org/mqfelbhrh/59795_423374417728778_2145126650_n.jpg (http://postimage.org/)
how to screenshot on windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 01:58
Vatnajokull

z sieci
http://s20.postimg.org/cueblobzh/615364_429128390486714_2024047487_o.jpg (http://postimage.org/)
tool to take screen snapshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 02:02
Jokulsarlon - Droga Mleczna+Zorza+Meteor

z sieci
http://s20.postimg.org/lrz1j14fh/459629_443443492388537_1420604483_o.jpg (http://postimage.org/)
screenshot on pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 02:04
Jokulsarlon

z sieci
http://s20.postimg.org/ykn5iyg19/56628_421598101239743_779476901_o.jpg (http://postimage.org/)
online photo storage (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 02:06
Jokulsarlon

z sieci
http://s20.postimg.org/eapu3tewd/57185_428717567194463_331558523_o.jpg (http://postimage.org/)
printscreen (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 02:24
Takimi autkami można spokojnie pojeździć po lodowcu :)

http://s20.postimg.org/rvgm2xup9/Turistic_Saturday_038.jpg (http://postimage.org/)
images (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 02:29
Dla porównania :)

http://s20.postimg.org/wjwly4jvx/Turistic_Saturday_005.jpg (http://postimage.org/)
screen shot on a pc (http://postimage.org/app.php)

Lulka
23-06-2013, 11:39
Przyroda oszałamiająca, cudne pejzaże, dziękuję, że nam to wszystko przybliżasz. :)
Pozdrawiam.

Uka
23-06-2013, 12:55
Cuda,cuda,cuda...!:)

Paula
23-06-2013, 13:07
To prawda, że cuda cuda.....piękny kraj. Troszkę znam z opowiadań od brata, który pracował kilka lat w Islandii.......
Pozdrawiam gospodynię pięknego wątku.

Jadeit
23-06-2013, 18:41
Lulka, uka, Paula, dziękuję bardzo...życzę miłego wieczoru.
Pozdrawiam :)

Jadeit
23-06-2013, 18:50
Thingvellir - Park Narodowy

Landmannalaugar - góry zachwycają swoimi kolorami i są niezwykłą atrakcją turystyczną w letnich miesiącach...tym bardziej że niedaleko jest wulkan Hekla. Po sezonie droga jest zamknięta

z sieci
http://s20.postimg.org/6nm8787n1/539530_10151010972937085_1270495892_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 18:53
Landmannalaugar

z sieci
http://s20.postimg.org/o26gfi4rx/740288_455108987888654_571189684_o.jpg (http://postimage.org/)
free screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 18:56
Landmannalaugar

z sieci
http://s20.postimg.org/fxycarict/914096_501067013292851_96276845_o.jpg (http://postimage.org/)
small screenshot software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 18:58
Landmannalaugar - region

z sieci
http://s20.postimg.org/98we8hmel/921674_501511686581717_2026652857_o.jpg (http://postimage.org/)
image hosting imagevenue (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 19:00
Landmannalaugar - region

z sieci
http://s20.postimg.org/6g36ogm25/420253_517861384946747_1987854827_n.jpg (http://postimage.org/)
screen capture software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:02
Hekla

z sieci
http://s20.postimg.org/wcwv12ppp/977300_521582614574624_666027579_o.jpg (http://postimage.org/)
free upload (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 19:06
Skogarfoss - wodospad o wysokości 60 m i szerokości 25 m. Podczas słonecznych można zobaczyć podwójną tęczę. Pojedyncza wciąż nam towarzyszy...widziałam :)

http://s20.postimg.org/65vo547fx/966660_515169481882604_1975154449_o.jpg (http://postimage.org/)
programs to take screenshots (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:11
Strokkur - niesamowity moment

z sieci
http://s20.postimg.org/675lyj99p/901534_497053250360894_1507109891_o.jpg (http://postimage.org/)
image hosting 12mb (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 19:18
Vik i Myrdal - często odwiedzany turystycznie region. Vik to mała miejscowość z piękną krainą, Myrdal to lodowiec

z sieci
http://s20.postimg.org/6mgvrjv71/333155_455474311185455_1241712935_o.jpg (http://postimage.org/)
image hosting facebook (http://postimage.org/)

Jadeit
23-06-2013, 19:27
Oxararfoss - ładny wodospad, niezbyt wysoki ale ciekawy ze względu na obecność kamieni. Podstawa wodospadu także wypełniona jest nimi...byłam i widziałam :)

z sieci
http://s20.postimg.org/no9ptna25/1008870_523768084356077_1937657474_o_1.jpg (http://postimage.org/)
photo sharing software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:29
Oxararfoss i Aurora

z sieci
http://s20.postimg.org/cd725a371/487481_489090181157201_1365678559_n.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:34
Deildastunguhver - największe gorące źródło, nawet w Europie. Wyrzuca około 180 litrów na sekundę o temperaturze osiągającej nawet 97 stopni Celsjusza. To zarówno atrakcja turystyczna jak i dla mieszkańców źródło ciepła.

z sieci
http://s20.postimg.org/4yhqcwhbh/z10533163_Q_Deildartunguhver_to_najwieksze_gorace. jpg (http://postimage.org/)
take screen shot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:47
Skaftafell - od roku 2008 został włączony do nowo utworzonego Parku Narodowego Vatnajokull...atrakcyjny turystycznie.

z sieci
http://s20.postimg.org/ohqx005gt/335725_415177705215116_848149666_o.jpg (http://postimage.org/)
capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:49
Skaftafell

z sieci
http://s20.postimg.org/rpved1rql/616350_392634417469445_659796736_o.jpg (http://postimage.org/)
screen shot tool (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
23-06-2013, 19:52
Aurora Borealis

z sieci
http://s20.postimg.org/b3du3yyst/19998_455079821224904_1211026668_n.jpg (http://postimage.org/)
greenshot screen capture (http://postimage.org/app.php)

budzisz8
23-06-2013, 22:57
Bardzo ciekawy wątek.
Pokazujesz piękny kraj, tak mało nam znany.
Przekazujesz dużo wiadomości i przepięknych zdjęć.
Pozdrawiam ciebie i czekam na więcej :).

Jadeit
24-06-2013, 18:43
Bardzo ciekawy wątek.
Pokazujesz piękny kraj, tak mało nam znany.
Przekazujesz dużo wiadomości i przepięknych zdjęć.
Pozdrawiam ciebie i czekam na więcej :).
Dziękuję serdecznie budzisz8 ... Pozdrawiam :)

Jadeit
24-06-2013, 19:21
Transport lotniczy

Międzynarodowy Port Lotniczy mieści się w Keflaviku/czyt. Keplaviku/ oddalonym od Reykjaviku około 50 km. Dojazd do niego nie stanowi problemu, można dojechać rejsowym autobusem. W sezonie letnim stąd także latają samoloty do Akureyri na północy kraju.
W tym roku zajęło 4 miejsce w rankingu lotnisk...tuż za nim znalazło się lotnisko w Zurichu /Austria/.
Od tego roku oferuje się tutaj darmowy dostęp do Internetu pasażerom.
Są plany rozbudowy tegoż Portu lub nawet zbudowania od nowa.
Lotnisko wybudowała armia amerykańska podczas II wojny światowej. Z początku było wykorzystywane tylko do celów wojskowych oraz było także stacją do tankowania na lotach transatlantyckich. Po wojnie była tutaj baza NATO do jesieni roku 2006.
W latach 1960 - 1970 Islandczycy ostro protestowali przeciwko tej bazie, domagając się jej likwidacji. W tych protestach uczestniczyła Vigdis Finnbogadottir, późniejsza Prezydent Islandii, która sprawowała ten Urząd przez cztery kadencje. Była to także pierwsza Prezydent kobieta w Europie. Jednocześnie to pierwsza kobieta i demokratycznie wybrana głowa państwa na świecie w latach 1980 - 1996. Jak do tej pory żadna inna nie sprawowała tego Urzędu dłużej niż Ona. W Islandii jest wciąż dobrze wspominana.

z sieci
http://s20.postimg.org/od6gc1pkd/4435.jpg (http://postimage.org/)
screenshot app (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
24-06-2013, 19:24
Airport Keflavik

http://s20.postimg.org/7dxhwsect/Keflavik_Airport_Terminal.jpg (http://postimage.org/)
image search (http://postimage.org/)

Jadeit
24-06-2013, 19:27
ICELANDAIR - Islandzkie Linie Lotnicze

http://s20.postimg.org/lyekrm9bh/35d242426c151ea294ba310c5a17ad23_XL.jpg (http://postimage.org/)
upload image online free (http://postimage.org/)

Jadeit
24-06-2013, 19:44
Krajowe linie lotnicze mieszczą się w Reykjaviku, około 2 km od centrum miasta. Jest to gęsta sieć połączeń lotniczych wewnątrz kraju, loty takie są tutaj bardzo popularne. Ważne jest szczególnie zimą, by można było się dostać do danej miejscowości na wyspie.
Lotnisko w Reykjaviku obsługuje głównie loty prywatne oraz ruch rejsowy na Grenlandię i Wyspy Owcze.
Lotnisko zostało zbudowane przez brytyjską armię podczas II wojny światowej.

z sieci - Airport Reykjavik
http://s20.postimg.org/s20qp9oz1/rek_air.jpg (http://postimage.org/)
studio screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
24-06-2013, 19:46
z sieci - Airport Reykjavik
http://s20.postimg.org/a0hlrguy5/Reykjav_kurflugv_llur_Reykjav_k_Airport.jpg (http://postimage.org/)
how to screenshot on windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
25-06-2013, 10:44
Islandzki koń - kuc

Islandzki koń został sklasyfikowany jako koń, a nie kuc. Z uwagi na to, że nie występuje tutaj słowo "pony", dlatego to koń. Jednak cechy, które posiada mają zastosowanie do kuca. Tak więc, jeśli ktoś nazywa to islandzki kuc, biologicznie jest to prawidłowe.
Jest pochodzenia mongolskiego lub germańskiego, źródła islandzkie różnie podają. Został przywieziony przez Wikingów, którzy się tutaj osiedlili około 1.000 lat temu.
Koń raz przywieziony na wyspę nie mógł jej opuścić, gdy już wyjechał z kraju nie mógł z powrotem wrócić. Nie wolno było także sprowadzać innej rasy. Dlatego też taka izolacja spowodowała powstanie odrębnej rasy, według Islandczyków nieskazitelnej i czystej.
Choroby również były prawie nieznane wśród tych koni, a surowe warunki atmosferyczne dopełniły jeszcze, że są odporne, mocne i wytrzymałe.


z sieci
http://s20.postimg.org/ohru2r3cd/622776_426299364102950_415488792_o.jpg (http://postimage.org/)
screengrab (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
25-06-2013, 10:54
Powszechnie osiągają 27 lat życia w dobrym zdrowiu, a nawet ponad 30 lat. To małe konie, mają średnio 122 - 142 cm wysokości, krótką ale mocną szyję, duży łeb, gęstą i kudłatą grzywę, także grzywkę oraz ogon z grubego włosia.
Ich sposób poruszania się jest także odmienny. Mogą dźwigać nawet 300kg po nierównym terenie.


z sieci
http://s20.postimg.org/5174g888d/800px_Icelandic_Horse_In_Winter.jpg (http://postimage.org/)
screenshot captor (http://postimage.org/app.php)

maluna
25-06-2013, 11:03
Witaj Jadeit!
Nadal z przyjemnością oglądam Twój wątek:D
Ciekawe zdjęcia i ciekawe wiadomości o Islandii:cool:
Świetne, te koniki takie krępe i mocne,
sądząc po sierści, odporne na zimno:)
Wspaniale się ogląda widoki, jakże dla nas, egzotyczne:tongue: :D

Jadeit
25-06-2013, 11:08
Konie te są przyjazne i łatwe we współpracy. W ich selekcji bardziej zwraca się uwagę na jego chód niż wygląd.
Szkolony jest po ukończeniu 4 lat życia, do tej pory przebywa z matką. Są szkolone cierpliwie i powoli, co pomaga reagować na polecenia. Każdemu nowo narodzonemu nadaje się imię.
Po raz pierwszy eksportowano je we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, głównie do Wielkiej Brytanii i Danii, do pracy w gospodarstwach i w kopalniach.
Jego popularność rośnie w Europie, głównie w Niemczech i krajach skandynawskich oraz w Ameryce Północnej.

z sieci
http://s20.postimg.org/a14ko6dv1/737573_449853131747573_53903787_o.jpg (http://postimage.org/)
photo hosting sites (http://postimage.org/)

liha11
25-06-2013, 11:15
jadeit, tekst i zdjecia o islandii tak sie dobrze czyta i oglada !
:*

Jadeit
25-06-2013, 11:16
To przede wszystkim wierzchowiec obecnie. Na Islandii agencje turystyczne zapraszają do stadnin. Organizują wycieczki konne do zwiedzania pięknych tutejszych miejsc i podziwiana widoków z jego siodła.

z sieci
http://s20.postimg.org/t7hrrcuct/65647_458915264187655_2103602060_n.jpg (http://postimage.org/)
screenshot utility (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
25-06-2013, 11:18
z sieci
http://s20.postimg.org/qrfydica5/486646_468219346590580_287392304_n.jpg (http://postimage.org/)
image upload no ads (http://postimage.org/)

Jadeit
25-06-2013, 11:32
Witaj maluna i liha11 :)
Dzięki wielkie. Nadal mam ochotę pisać o pięknej Islandii.
Pozdrawiam.

Lulka
25-06-2013, 12:04
Powszechnie osiągają 27 lat życia w dobrym zdrowiu, a nawet ponad 30 lat. To małe konie, mają średnio 122 - 142 cm wysokości, krótką ale mocną szyję, duży łeb, gęstą i kudłatą grzywę, także grzywkę oraz ogon z grubego włosia.
Ich sposób poruszania się jest także odmienny. Mogą dźwigać nawet 300kg po nierównym terenie.


z sieci
http://s20.postimg.org/5174g888d/800px_Icelandic_Horse_In_Winter.jpg (http://postimage.org/)
screenshot captor (http://postimage.org/app.php)

Widać, że to mocne konie, robią sympatyczne wrażenie.
Nie dziwię się, że turystyka konna jest rozwinięta, po tak
pięknych terenach świetnie się poruszać na grzbietach wytrzymałych koników, tym bardziej, że są niewysokie.
Same ciekawostki pokazujesz, Jadeit, pozdrawiam :)

Jadeit
25-06-2013, 13:15
Widać, że to mocne konie, robią sympatyczne wrażenie.
Nie dziwię się, że turystyka konna jest rozwinięta, po tak
pięknych terenach świetnie się poruszać na grzbietach wytrzymałych koników, tym bardziej, że są niewysokie.
Same ciekawostki pokazujesz, Jadeit, pozdrawiam :)
Lulka, pięknie dziękuję. Już około 20 km za Reykjavikiem turyści na koniach to częsty widok.
Pozdrawiam :)

Jadeit
25-06-2013, 13:24
Wczoraj do Premiera przyjechał petent konno. Próbował dostać się do środka rządowego budynku wraz ze swoim koniem.
Wezwana policja i specjalne służby przeszukali mężczyznę na okoliczność posiadania broni /nie miał/ i zaraz rozpoczęła jego przesłuchanie w radiowozie.
Petent zamierzał wręczyć Premierowi list z przesłaniem dla nowego Rządu, by naprawił sytuację w kraju. Koń został odprowadzony na pobliski trawnik.
Całe zamieszanie oglądali turyści. Niektórzy sądzili nawet, że Premier udaje się na konną przejażdżkę :)

z sieci
http://s20.postimg.org/gb0ci36p9/dad22a6becdf8f84.jpg (http://postimage.org/)
image free hosting (http://postimage.org/)

Jadeit
25-06-2013, 13:25
z sieci
http://s20.postimg.org/d5fqrvo31/3df88c482ddfc624.jpg (http://postimage.org/)
greenshot free download (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
25-06-2013, 13:26
z sieci
http://s20.postimg.org/6t0li1l0t/7baaff912071493c.jpg (http://postimage.org/)
photo hosting sites (http://postimage.org/)

Jadeit
25-06-2013, 14:12
Turystyka

Z roku na rok rośnie liczba odwiedzających turystów...Islandia jest bowiem bardzo popularna, bo odmienna.
Zgodnie z prognozami, w tym roku będzie ich tutaj około 750.000. W ostatnich latach coraz więcej przyjeżdża nawet w zimie, co daje możliwość zarabiania po sezonie letnim.
Na półkach informacji turystycznych i stacjach paliw można dostać bezpłatnie przewodnik po Islandii na rok 2013. Został wydany po raz 38 i drukowany jest w języku rodzimym, angielskim i niemieckim w około 100.000 egzemplarzach.
Co roku informacje są aktualizowane o bazach noclegowych, campingach i basenach. Znajdują się tam mapy i podział na regiony oraz lista ważniejszych wydarzeń, imprez i festiwali.
Przewodniki są także publikowane na stronie internetowej.
Proszę bardzo, podaję link: http://www.heimur.is/world/

http://s20.postimg.org/848cqigml/934853_458914494187732_1979511004_n.jpg (http://postimage.org/)
image upload no registration (http://postimage.org/)

Jadeit
25-06-2013, 14:14
z sieci
http://s20.postimg.org/e7uio5wa5/26833_335974297084_6739780_n.jpg (http://postimage.org/)
free upload (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 12:09
UFFF, ale dzisiaj brzydka pogoda tutaj! :(

Jednakże piękne widoki mam zamiar Wam przedstawić
w kolejnych odsłonach Parku Narodowego w Thingvellir. :D

Zapraszam serdecznie :)

Jadeit
26-06-2013, 12:16
Thingvellir - Park Narodowy

Hraunfossar - seria wodospadów lawy, jeden z najciekawszych cudów natury.

z sieci
http://s20.postimg.org/ew4a9usvh/800px_Hraunfossar_2004.jpg (http://postimage.org/)
image url upload (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 12:27
Barnafoss - "wodospad dzieci". Nazwa pochodzi z wypadku, który miał miejsce w dawnych czasach. Na rzece był naturalny most, co było dziełem natury. Dwoje dzieci z pobliskiej farmy spadło do rzeki z tego mostu ulegając śmiertelnemu wypadkowi.
Z wielkiego smutku matki most uległ naturalnemu zniszczeniu i tak powstał wodospad.

z sieci
http://s20.postimg.org/ebp975zn1/Barnafoss_8106.jpg (http://postimage.org/)
open source screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 12:31
Surtshellir - najdłuższa jaskinia pochodzenia wulkanicznego. Ściany wnętrza składają się z kamionkowych warstw magmy i bazaltu. Podłoga pokryta jest wiecznym lodem, nawet w okresie letnim.

z sieci
http://s20.postimg.org/7mipr5eb1/pic09.jpg (http://postimage.org/)
image hosting imagevenue (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 12:34
z sieci
http://s20.postimg.org/pqlqbsbzh/surt01.jpg (http://postimage.org/)
image upload no limit (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 12:39
Hengill - wulkan nadal aktywny, bo świadczą o tym liczne gorące źródła, chociaż wybuchł daaawno temu.

z sieci
http://s20.postimg.org/bzh99kn1p/Hengill_Nesjavellir_15.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 12:49
Silfra - to szczelina wypełniona jasną i zimną wodą /zdatną do picia/, pomiędzy płytami tektonicznymi: Euroazjatycką i Północnoamerykańską, o których pisałam wcześniej. Miejsce to przyciąga licznych nurków do pływania między kontynentami. :)

z sieci
http://s20.postimg.org/iega68trh/mlu_silfra_6.jpg (http://postimage.org/)
free screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 12:51
z sieci
http://s20.postimg.org/j5dlprlil/tumblr_li983to_KX21qdghoso1_500.jpg (http://postimage.org/)
how to do a screen shot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:23
Skogar Museum - Muzeum Sztuki Etnograficznej i Ludowej.

Otwarte zostało w roku 1949, a w dalszych latach rozbudowane. Obecnie zajmuje powierzchnię około 600 metrów.
W skład wchodzą domki, gdzie żyli ludzie w dawnych czasach.
Osobny muzealny budynek posiada zgromadzone liczne starodawne rzeczy oparte na tradycji, mitologii. Są tam wielkie dzieła literackie, książki i rękopisy.
Chlubą jest także sakralny kościół z przeszłości, bardzo skromny na zewnątrz i w środku.
W Skogar Museum zachowane zostało dziedzictwo kulturowe południowego wybrzeża Islandii.
Kustoszem i Dyrektorem w jednej osobie jest Thodur Tomasson, który posiada Honorowy Doktorat Uniwersytetu Islandii.
To jednocześnie przemiły wujek mojej przyjaciółki Islandki, w którego rodzinie miałam przyjemność gościć tam prywatnie.

z sieci
http://s20.postimg.org/89m7uf0kt/5528522862_a9166d9e99_z.jpg (http://postimage.org/)
tool to take screen snapshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:25
Skogar Muzeum
http://s20.postimg.org/ikykn2sa5/3823930_Skogar_Folk_Museum_Skogur.jpg (http://postimage.org/)
screen capture windows (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:26
Skogar Muzeum
http://s20.postimg.org/tltps3kj1/6198405100_09f3e8afa2_z.jpg (http://postimage.org/)
how to do a screen shot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:28
Skogar Skansen
http://s20.postimg.org/ftfawgtrh/Skogar_Folk_Museum_in_Iceland_Wallpaper_1dyyx.jpg (http://postimage.org/)
screen capture freeware (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:35
Skogar Skansen
http://s20.postimg.org/ocyou823x/3823963_Skogar_Folk_Museum_Skogur.jpg (http://postimage.org/)
screen shot on pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:37
Skogar Muzeum - sakralny kościół
http://s20.postimg.org/xm0v4cazx/the_little_church_at.jpg (http://postimage.org/)
greenshot screen capture (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 13:39
Skogar Muzeum - sakralny kościół
http://s20.postimg.org/728a27agd/Skogar_mus_church_3.jpg (http://postimage.org/)
img (http://postimage.org/)

Uka
26-06-2013, 14:30
Jestem i cały czas wędruję z Tobą Jadeit po pięknych zakątkach Islandii.:)
Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich opowieści.
Pozdrawiam.

Jadeit
26-06-2013, 14:59
Jestem i cały czas wędruję z Tobą Jadeit po pięknych zakątkach Islandii.:)
Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich opowieści.
Pozdrawiam.
Dziękuję uka, miło to czytać. :) Zakończyłam właśnie prezentację Parku Narodowego południowej Islandii. Jeśli coś przeoczyłam...dopiszę.
Obecnie przedstawiać będę etapami ciekawe informacje i zdjęcia parku na zachodzie kraju.
Pozdrawiam :)

Lulka
26-06-2013, 15:35
Skogar Skansen
http://s20.postimg.org/ftfawgtrh/Skogar_Folk_Museum_in_Iceland_Wallpaper_1dyyx.jpg (http://postimage.org/)
screen capture freeware (http://postimage.org/app.php)
Gdyby te chatki miały okrągłe okna i drzwi to pomyślałabym, że
jestem w Shire z "Władcy Pierścieni". Pięknie tam.
Pozdrawiam Jadeit, też wędruję z Tobą :)

Jadeit
26-06-2013, 17:21
Gdyby te chatki miały okrągłe okna i drzwi to pomyślałabym, że
jestem w Shire z "Władcy Pierścieni". Pięknie tam.
Pozdrawiam Jadeit, też wędruję z Tobą :)
Lulka, dziękuję i zapraszam :)
Milutko pozdrawiam :)

Jadeit
26-06-2013, 18:43
Snaefellsjokull - Park Narodowy Zachodni

Położony jest na półwyspie Snaefellsness, około 2 godziny jazdy od Reykjaviku. Jest najbardziej odwiedzanym parkiem, przez niektórych uważany za klejnot zachodniej części wyspy.
Tutaj znajduje się wiele słynnych atrakcji, w tym krater wulkanu o tej samej nazwie, wspaniałego lodowca i zatoki u jego podnóża, piaszczystej plaży, jaskini, ukrytego wodospadu i wiele innych.


Djupalonssandur było kiedyś miejscem dla sześćdziesięciu rybackich łodzi, obecnie to teren nie zamieszkały. Pokryty jest głębokimi wąwozami stworzonymi przez lawę spływającą do oceanu. Do dzisiaj leżą tam cztery ogromne kamienie służące kiedyś do podnoszenia ich przez rybaków dla sprawdzenia siły, by zakwalifikować się do pracy na łodziach rybackich.

z sieci
http://s20.postimg.org/lx627uyst/DSC05130.jpg (http://postimage.org/)
grab screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 18:57
Snaefellsjokull to lodowiec i wulkan o tej samej nazwie co Park Narodowy. To jedna z najpiękniejszych gór na wyspie. Ostatnia erupcja miała miejsce około 1900r. Lodowiec obecnie kurczy się i badacze przewidują, że zniknie w przeciągu 40 lat.
Miejsce jest znane również w świecie, gdy Juliusz Gabriel Verne opisał ją w książce "Podróż do wnętrza ziemi".

z sieci
http://s20.postimg.org/nvhbjlgod/73294_gif.jpg (http://postimage.org/)
screenshot utility (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 18:59
z sieci
http://s20.postimg.org/6r978enjh/7111149107_a0ff31f533.jpg (http://postimage.org/)
capture software (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:07
Londrangar - dwa filary nad oceanem to bazaltowe skały. To liczne tunele i siedlisko elfów ;) i ptaków: maskonurów, orłów i nurzyków. Stoi tutaj także latarnia morska zbudowana w roku 1917. Turyści schodzą do tuneli i uprawiają wspinaczki po skałach.

z sieci
http://s20.postimg.org/u6r4dr7al/458272732_866b1f0ce4_o.jpg (http://postimage.org/)
snagit (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:08
z sieci
http://s20.postimg.org/u8127694d/7345869736_01eeaa851d_z.jpg (http://postimage.org/)
image share (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 19:19
Songhellir - zwane "jaskinie śpiewu" z powodu wewnętrznego echa. To magiczne miejsce z uwagi na rezonans akustyczny i czucie wibracji oraz drgania powietrza. Według legendy są w tym miejscu rozbrzmiewające pieśni krasnoludków, które zamieszkują te tereny.
Znajdują się także starożytne napisy i inskrypcje na skałach jaskini.

z sieci
http://s20.postimg.org/5u2rzjc19/2900695282_422f1500ed_z.jpg (http://postimage.org/)
greenshot free download (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:21
z sieci
http://s20.postimg.org/i9zhta5d9/So_nghellir_Cave.jpg (http://postimage.org/)
small screenshot utility (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:23
z sieci
http://s20.postimg.org/fq3uz6ht9/2766910506_06df5601a3_z.jpg (http://postimage.org/)
download screenshot (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:26
Raudfeldargja - ukryty wodospad. To gigantyczna rozpadlina w skale. Gdzieniegdzie pokazuje się woda spływająca po skałach.

z sieci
http://s20.postimg.org/gw7uxz63x/4207521496_49e46217a2_b.jpg (http://postimage.org/)
screen shot pc (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:27
z sieci
http://s20.postimg.org/5xwlfshil/576_Sn_fellsnes_Rau_feldargj.jpg (http://postimage.org/)
screenshot windows 7 (http://postimage.org/app.php)

Jadeit
26-06-2013, 19:33
Saxholl - krater wygasłego wulkanu. Szlak jest stromy. Można zobaczyć dno krateru oraz wspaniałe widoki na okolicę.

z sieci
http://s20.postimg.org/k5ma4fu7h/6455822_Saxholl_Crater_Snaefellsnes_og_Hnappadal.j pg (http://postimage.org/)
picture sharing (http://postimage.org/)

Jadeit
26-06-2013, 20:14
z sieci Djupalonssandur - piaszczysta czarna plaża
http://s20.postimg.org/frie6c90t/1188474_hellissandur_iceland_photo_taken_sn_fell.j pg (http://postimage.org/)
screen shot windows 7 (http://postimage.org/app.php)