PDA

View Full Version : Co zrobić gdy wybucha pożar w kuchni


PLISZKA Inż. Ppoż.
01-08-2013, 12:56
Jeśli mowa o wyposażeniu kuchni zawsze wymieniane są lodówki, opiekacze, cudaczne garnki, roboty, mikrofalówki, itp. Nikomu jednak nie przychodzi do głowy wyposażyć się w sprzęt gaśniczy. A w kuchni to potrzebne, bo wiele domowych pożarów rozpoczyna się właśnie tu. Nie trzeba od razu inwestować w nieporęczne gaśnice. W szafce można schować poręczny i intuicyjny spray gaśniczy, skuteczny na powszechne domowe pożary (www.youtube.com (http://www.youtube.com/watch?v=vnBTCq1siVs)).

Co robić, gdy pojawi się ogień?
Po pierwsze - wyłączamy gaz
Po drugie - odcinamy dopływ tlenu nakrywając patelnię / garnek pokrywką albo zwilżoną szmatką. UWAGA - szmatka nie może być mokra! Co robi woda w kontakcie z rozplaonym tłuszczem, możecie zobaczyć tutaj: akademia.pliszka.pl/pozar-oleju-jak-ugasic (http://akademia.pliszka.pl/pozar-oleju-jak-ugasic/)

babeczka
10-12-2013, 14:53
Bardzo dziękuję za ten artykuł. Kupiłam ten spray i stoi w kuchni na szafce, w razie czego gotowy do użycia. Przeszkoliłam też rodzinę. Oczywiście mam nadzieję że nie zdarzy się takie zagrożenie, ale lepiej być przygotowanym.

kalina3
26-04-2014, 11:39
Raz miałam bardzo nieprzyjemną sytuację, gdy robiłam kluski smażone na głębokim oleju - co prawda nic się nie zapaliło, ale spora część oleju trafiła na mnie i gdyby nie szybka reakcji córki byłoby dużo gorzej, a skończyło się tylko na poparzeniu.

wnuczek21
26-04-2014, 17:23
Z tego co wiem, palącą się patelnię z olejem nigdy nie można zalewać wodą, ponieważ wbrew pozorom spowoduje to jeszcze większy pożar. Najlepiej jest zakryć ogień, by nie miał on dostępu do powietrza, ewakuować się z miejsca zdzarzenia i zadzwonić po straż pożarną.

kalina3
27-05-2014, 12:13
To dość oczywiste - wiadomo, że oleju nie można nawet rozgrzewać na mokrej patelni, ponieważ zaraz zacznie niesamowicie pryskać i poparzy wszystkich dookoła.