PDA

View Full Version : B12


toy_
10-09-2013, 21:54
Czy ktos z was ma jakies doswiadczenia z suplementacją tej witaminy?

Anielka
10-09-2013, 23:13
Biorę po jednej tabletce dziennie,nie jem mięska,jestem wegetarianką .

toy_
11-09-2013, 22:08
Czy moglabym znac wysokosc dawki?

Arti
11-09-2013, 22:52
Sztuczne witaminy, to krystaliczna, nieorganiczna substancja, obca dla organizmu. Jest ona z trudnością, albo nie jest wcale przyswajana przez organizm. Spożywając syntetyczne witaminy przeciążamy nerki i wątrobę, naruszamy równowagę soli mineralnych w organizmie.

Arti
11-09-2013, 23:02
B12 - kobalamina; otóż co na ten temat pisał prof Julian Aleksandrowicz:
"..Zmęczenie, osłabienie, utrudnienie w chodzeniu, pieczenie języka, kłopoty żołądkowe, spowodowane bezsocznością - niedokrwistość złośliwa. Ma wpływ na prawidłowe działanie układu nerwowego i na wszelkie funkcje organizmu.
No i jej niedobór może prowadzić do niedoboru wit B1.
Witamina B12 czasem łagodzi cierpienie oczu, czasem zwiększa płodność.
Lekarze psychiatrzy nieraz są zdumieni w jak krótkim czasie może przynieśc ulgę w niektórych przypadkach Wit B12.
Mogłoby się wydawać że niedobory tej witaminy są rzadkie, bo jadając trochę mleka, jaj dostarcza się organizmowi ok 15 mcg kobalaminy a norma dzienna wynosi 3 mcg.
Ale żeby kobalamina była przyswojona przez ustrój, potrzebny jest specjalny czynnik wewnątrzpochodny, znajdujący się w soku żołądkowym. Bez niego nawet największe w jej ilości będą trudno przyswajalne. Niektórzy chorzy mogą go wogóle nie produkować...
Jeśli choroba trwa kilka lat lepsze rezultaty dają zastrzyki z B12 niż doustne jej zażywanie, szczególnie wtedy gdy żołądek źle tę witaminę przyjmuje.
Ale przede wszystkim trzeba dbać, by było jej dość w diecie.
Najlepszym źródłem kobalaminy są:
wątroba tak wołowa jak i cielęca.
Powinno się jadać wątróbkę przynajmniej raz w tygodniu. Na przykład smażoną z cebulką do tego razowy chlebek a ponadto sałatkę z kiełkami pszenicy, no raz na tydzień drożdże w jakiejkolwiek formie, bo B12 lepiej działa, gdy towarzyszą jej inne witaminy z grupy B.
Witamina B12 jest produkowana przez drobnoustroje mórz i głębokich jezior, ale także w przewodzie pokarmowym ssaków, czyli naszym również. Toteż jedynymi jej źródłami mogą być produkty pochodzenia zwierzęcego jak: mleko, mięso, jaja, sery i wątroba oraz organicznych i nieorganicznych produktów mórz i oceanów.

Uka
11-09-2013, 23:07
Cześć Toy.:)
Pewnie czytałaś ale tak dla spokoju...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedob%C3%B3r_witaminy_B12
Osobiście nie biorę B12 i nie jestem wegetarianką.
Pozdrawiam

toy_
11-09-2013, 23:08
Zastanawia mnie suplementacja rzedu 5000 mcg...czy ktos ma doswiadczenie z taka dawka?

Dzieki Uka :)

Uka
11-09-2013, 23:15
O matko kochana....?:icon_eek:
Takich dawek bym się bała.
Chociaż mój mąż stosuje 1000- 2000mg wit C dziennie...i żyje!

Anielka
11-09-2013, 23:25
Moja dawka to 1 tabletka zawiera 10 mikrogramów i dawki nie przekraczam.O tak dużej dawce nie słyszałam.Siostra moja bierze w zastrzykach/choroba immunologiczna-nie przyswja żelaza,ale dawki nie znam/.
Aniu wiem,że witaminy to sztuczności,ale ja po prostu spożywam to jako suplement diety ze względu na to,że nie jem mięska.

Arti
11-09-2013, 23:52
Aniu wiem,że witaminy to sztuczności,ale ja po prostu spożywam to jako suplement diety ze względu na to,że nie jem mięska.

jaja, sery, kiełki pszenicy, drożdże w diecie uwzględnić lepiej :)

Witamina B12 jest produkowana przez drobnoustroje mórz i głębokich jezior, ale także w przewodzie pokarmowym ssaków, czyli naszym również.

oto wypowiedź na temat wit B12

Pozwolę sobie zabrać głos w sprawie witaminy B12,
X-lat temu leczono mnie i znajomego zastrzykami z witaminą B12. Dzisiaj mamy jej w nadmiarze w organizmie i staramy się ją wypłukać ziołami.
Wybór należy do Was, czy sięgać po witaminę B12.

:rolleyes: echhhh Anielko :) to linię masz.
Bez mięska to wiotka się robię :redface:
syn mój :D nie jada mięsa.

Anielka
11-09-2013, 23:58
jaja, sery, kiełki pszenicy, drożdże w diecie uwzględnić lepiej w diecie :)

Witamina B12 jest produkowana przez drobnoustroje mórz i głębokich jezior, ale także w przewodzie pokarmowym ssaków, czyli naszym również.

oto wypowiedź na temat wit B12

Wezmę sobie do serducha Twoje porady.Za leniwa byłam,przez lato.Nie chciało mi się kiełków robić/ale już się robią/jajek jem mało,serów wogóle, pieczywa tez niewiele,ale jakoś poradzę pewno bez tabletek.Dzięki,pozdrawiam :)

Anielka
12-09-2013, 00:01
Z tą linia to nie taka prosta sprawa,bo tarczyca troszkę nie pozwala,ale przez dwa miesiące udało mi się zrzucic 5 kg,co dla mnie jest wielkim sukcesem.Wystarczyło odrzucic słodycze/które pozerałam/ i jeść 5 małych posiłkow w ciagu dnia,pic duzo wody,więcej się ruszać i ruszyło.W końcu Uffffffff.")

Arti
12-09-2013, 00:04
Wezmę sobie do serducha Twoje porady.Za leniwa byłam,przez lato.Nie chciało mi się kiełków robić/ale już się robią/jajek jem mało,serów wogóle, pieczywa tez niewiele,ale jakoś poradzę pewno bez tabletek.Dzięki,pozdrawiam :)

zanim sięgnie się po tabletkę warto popatrzyć co jem

a więc wiem co jem ?:rolleyes:

:) pozdrawianki

Arti
12-09-2013, 00:12
Oto co mówi O. Jan Grande, zakonnik Bonifratrów, na temat herbaty:

"Herbata jeśli ją dobrze i mocno zaparzymy zabezpieczyć nas może przed wieloma chorobami, w tym: serca, krążenia, zapaleniami śluzówek, a nawet przed grypą, czy niewydolnością mózgu. Ekspertami w zaparzaniu herbaty są ludy dalekiego wschodu.
Herbatę zaparza się tam, jak i w Rosji gotując esencję herbacianą, na samowarach. Tym czasem w Polsce uważa się, że nie należy gotować herbaty. To jest błąd. Herbata dopiero w temperaturze 100 stopni Celsjusza zaczyna "być sobą", uaktywniają się garbniki, działające odkażająco i ściągająco (na wschodzie esencja herbaciana stosowana jest do odkażania ran).
Gotowana herbata jest bogata w witaminy B1 i B6, zapobiegające otyłości, w purynę i rutynę, która uelastycznia naczynia krwionośne.
Do gotowania esencji używamy osobnego, wyparzonego czajniczka, suchą herbatę zalewamy w nim wodą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 2 minuty. Następnie odstawiamy na pół godziny, aby esencja dobrze naciągnęła.
Picie herbaty z cytryną, to kolejny błąd, który popełniamy. Dlaczego nie powinniśmy dodawać do herbaty cytryny? Ponieważ wytrąca ona minimalne ilości glinu (aluminium), zawartego w płatkach herbacianych, a pierwiastek ten jest szkodliwy dla organizmu."

krystynka
12-09-2013, 08:58
Artfilko, to co mówi O.Jan Grande o herbacie bardzo mi się podoba.
Piję dużo herbaty, bo dobra na serce i krążenie, ale parzoną tradycyjnie. Spróbuję teraz gotować - tyle cennych rzeczy traci się.

Prof.J.Aleksandrowicza też cenię. O B12 wie co mówi.
Szkoda, że Go już nie ma wśród nas. Strata nieoceniona.

Uka, Ty patrz, by mężowi nerki nie siadły...

toy_
12-09-2013, 16:35
5000mcg to 5 mg
w ogole syn ma specyficzne problemy ...uposledzenie glebokie i autyzm

Siri
12-09-2013, 18:51
Picie herbaty z cytryną, to kolejny błąd, który popełniamy. Dlaczego nie powinniśmy dodawać do herbaty cytryny? Ponieważ wytrąca ona minimalne ilości glinu (aluminium), zawartego w płatkach herbacianych, a pierwiastek ten jest szkodliwy dla organizmu."[/SIZE]
....Trudno się mówi....lubię to....:LOL:

Uka
12-09-2013, 19:48
Uka, Ty patrz, by mężowi nerki nie siadły...
Krystynko - patrzę,ale nie widzę...;)
A poza tym spróbuj facetowi wytłumaczyć ,że nie ma racji...?

Co do herbaty, to piję zieloną,a jej nie wolno parzyć wrzątkiem.

Lulka
12-09-2013, 22:01
Toyka, masz jakiś problem z tą witaminą, że pytasz?
Wiem, że stosują ją weganie (nie jedzący produktów pochodzenia zwierzęcego), bo nie mają innej możliwości, żeby ją dostarczyć organizmowi.
Jestem wegetarianką, jem dużo jaj i ryb, tylko czasem zażywam tabletkę B12, nie codziennie, bo uważam, że nie ma takiej potrzeby.
O dawkowaniu jest tutaj, wiem, że nadmiar powoduje uczulenia.
http://www.witaminab.com.pl/dawkowanie-witaminy-b12/

cytat Choć dawki, jakich potrzebuje nasz organizm są niewielkie, to jednak są dla nas niezbędne. Zalecana dzienna dawka to od 3 do 30mg. Tej granicy nie powinniśmy przekraczać, ponieważ również może być dla nas groźna.

tu piszą o 30 mg, a Ty mówisz o 5 mg?

tu o działaniu B12
http://www.witaminab.com.pl/dzialanie-witaminy-b12/

toy_
12-09-2013, 22:19
Dzieki
W domysle chodzi mi o ta otoczke mielinowa...zapewne