PDA

View Full Version : testament


smyku28
05-02-2014, 07:26
witam babcia zmarła w 92r nie pozostawiając testamentu
dziadek zmarł w 2008r zostawił testament swoją część na moją mamę reszta do podziału miedzy siedmioro rodzeństwa
ja teraz na tej posesji co mieszkamy chce rozbudować warsztat i potrzebny mi wypis rej. gruntu czy będzie widnieć tam moja matka

toy_
05-02-2014, 15:34
moze spytaj na jakims forum prawnym?

senesco
05-02-2014, 15:46
A było prowadzone postępowanie spadkowe po babci, a potem po dziadku?
Jeśli tak, to wszyscy spadkobiercy, którzy spadek przyjęli, powinni być wpisani do księgi wieczystej.
Sytuacja z opisu raczej zawiła - w każdym razie wszyscy współwłaściciele będą musieli wyrazić zgodę na rozbudowę.

smyku28
06-02-2014, 07:09
po babci nie było ale po dziadku jest ale jest problem ze jeden z synow dziadka jest poszukiwany i w tej hwili złożyłem w niosek o wymeldowanaie go z tego domu bo nie był już z 15lat w domu
mówisz ze najlepiej zobaczyć księgi

bogda
06-02-2014, 08:11
Najpierw musisz sprawdzić w księgach wieczystych czy nieruchomość była babci czy tylko dziadka lub ich wspólna, a następnie przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie.
Zgodę na rozbudowę będą musieli wyrazić wszyscy współwłaściciele oraz sąsiadujący z posesją sąsiedzi.

senesco
06-02-2014, 09:01
po babci nie było ale po dziadku jest ale jest problem ze jeden z synow dziadka jest poszukiwany i w tej hwili złożyłem w niosek o wymeldowanaie go z tego domu bo nie był już z 15lat w domu
mówisz ze najlepiej zobaczyć księgi

Wymeldowanie nie zmieni stosunków własności.
Jeśli było prowadzone postępowanie spadkowe - czy tylko co do zasady dziedziczenia, czy wszyscy spadkobiercy przyjęli spadek, czy ustalono, co składa się na masę spadkową?

Tak, trzeba zobaczyć, co jest zapisane w księgach. Można to zrobić przez Internet - wystarczy znać numer http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

Jeśli nie dokonano wpisania spadkobierców do KW, trzeba będzie to wszystko uzupełnić, aby ustalić tytuł własności Mamy, a następnie Twój.

Trzeba też pamiętać, że jeśli w tym czasie cokolwiek zmieniło się w życiu spadkobierców dziadka, oni też mają swoich spadkobierców.
Testament nie jest tytułem własności nieruchomości.

smyku28
06-02-2014, 13:17
a jak ten numer można znalesz uzyskać

senesco
06-02-2014, 14:08
Skoro go nie znasz, to zapewne nie dokonywano stosownych zapisów.
Jak ustalić numer KW - informację - masz tutaj (http://www.elektroniczneksiegiwieczyste.pl/jak-ustalic-numer-ksiegi-wieczystej/)

Najlepiej udać się do Urzędu Gminy, do rejstru gruntów, gdzie pewnie zapytają nie tylko o powód, ale o tytuł własności i numer działki.
Warto sprobować.

smyku28
06-02-2014, 16:38
numer działki znam spróbuje cos w następnym tygodniu

toy_
07-02-2014, 19:13
Dziekuję koza zjadla