PDA

View Full Version : Spotkanie z Andrzejem Poczobutem, autorem "System Białoruś"


AgataB
08-05-2014, 16:16
Biblioteka PISM zaprasza w środę 14 maja 2014 r. o godz. 19:00 na spotkanie autorskie z Andrzejem Poczobutem poświęcone jego książce „System Białoruś”.

Miejsce spotkania: Biblioteka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ul. Warecka 1a, 00-950 Warszawa,

Spotkanie poprowadzi Anna Maria Dyner, analityk PISM.

Link do wydarzenia na fb:
https://www.facebook.com/events/834319276582170/?ref=5

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku. W rzeczy samej - jego osoba na tyle zdominowała życie publiczne, że dziś nie można mówić o Białorusi, nie wspominając o Łukaszence. Jego portret wisi w każdym urzędzie państwowym. Od tego, co dzisiaj zrobił dla kraju, jaki podpisał dokument bądź co ważnego powiedział, rozpoczynają niemal każde wydanie wszystkie białoruskie dzienniki telewizyjne. Łukaszenka jest uważany za najwyższy autorytet w polityce, sporcie, kulturze.

Dziś nikt nie podejmie się roli wróżbity, przepowiadającego, kiedy na Białorusi skończy się epoka Łukaszenki. Jednak mimo usilnych starań upartego prezydenta oblicze Białorusi nie jest już jednolite. Obok popleczników obecnego władcy są tam także ludzie, którzy stoją w opozycji do niego. Nie wszyscy biznesmeni są skorumpowani przez rządzący reżim. Nie wszyscy szarzy obywatele chcą bezrefleksyjnie uczestniczyć w show, jaki od lat funduje im rządząca ekipa. Z książki Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi, dowiesz się, jak wygląda świat za murem - kraj, który osiemnaście lat temu stał się sceną jednego aktora, oraz ludzie, którzy trwają w chorym systemie i cierpliwie czekają na zmianę.

Andrzej Poczobut – jest dziennikarzem, publicystą i blogerem, a od lat 90. XX wieku także działaczem mniejszości polskiej na Białorusi. Od 2006 roku pełni funkcję korespondenta „Gazety Wyborczej” na Białorusi. W 2011 roku wpływowy miesięcznik Press uznał go za Dziennikarza Roku. Za swoją działalność społeczną i dziennikarską był też wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany. Za rzekome znieważenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki na łamach „Gazety Wyborczej”, białoruskiej prasy i swojego bloga w 2011 roku został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Mieszka w Grodnie.

Miejsce spotkania: Biblioteka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ul. Warecka 1a, 00-950 Warszawa, kontakt: Agata Bogucka, tel. (22)556 80 44, biblioteka@pism.pl