PDA

View Full Version : Dom Seniora


Zbigniew Rafalski
04-07-2014, 10:26
Witajcie koledzy Klubu Seniora Cafe.
Mam już swoje lata i nie zaprzeczę że problem z nadwagą. Jako że mam cukrzyce i problem ze stawami ciężko mi było poradzić sobie z codziennym życiem a tym bardziej ciężko było poradzić sobie z nim mojej córce i wnuczce. Pewnego dnia moja córka zapytała się mnie czy nie chciałbym spędzić więcej czasu z osobami w moim wieku pograć w szachy i odpocząć. Byłem zdziwiony tą propozycją i zaniepokojony. Córka wyjaśniła mi że jest jej ciężko, ja nie chciałem jej obarczać moją osobą. Zaproponowała mi wyjazd niedaleko do domu starców na bardzo wysokim poziomie. Zgodziłem się. Spędziłem 2 miesiące w Domu Seniora "Gołębi Dwór" i powiem wam szczerze że planuje tam zamieszkać na stałe od września. Profesjonalna opieka medyczna i pyszne jedzenie. Miejsce wspaniałe położone na Warmii i Mazurach, na około lasy i piękne jezioro Łabędź na którym łowienie ryb jest ekscytujące bo wcale nie takie małe te stworzenia. Teraz przez okres wakacyjny mam zamiar sprzedać swoje mieszkanie i się wyprowadzić bo czuje ze przez te 2 miesiące odżyłem i nie obarczam już mojej córki. Co wy uważacie na temat domu starców? Osobiście nie sądzę że to wstyd a raczej duma że nawet jeśli mam swoje lata to jeszcze mogę żyć pełnią.
Serdecznie pozdrawiam i liczę na wasze opinie.

AnekSadek
04-07-2014, 11:21
Witaj Zbyszku
W kraju jakim ja zyje jest to bardzo popularne, osobiscie nie widze nic zlego.
Same plusy jesli trafi sie na mily personal, na grupe ludzi w tym samym wieku, z takimi samymi zaintersowaniami.
Jesli dojde do wniosku ze samej mi za ciezko( na emeryturze) jesli bede mogla w takim miejscu miec pieska to zaraz zmienie adres ;)
NIGDY nie chalabym byc zalezna od czlonka rodziny w przypadku przewlwklej starczej choroby.
Wiem polskie mentalia sa inne ale z calego serca zycze Ci zadowolenia z podjetej decyzji, bedzie dobrze, zobaczysz!
A moze stracisz na wadze ;)

Zbigniew Rafalski
04-07-2014, 11:57
Myślę ze trafiłem do dobrego miejsca.
W Gołębim Dworze chodzimy z kijkami myślę że z wagą też sobie poradzę.
Dziękuje za odpowiedź.

Anna G
04-07-2014, 12:05
W kraju w ktorym ja zyje, to normalne. Ludzie starsi wiedza, ze w domu starcow nie beda sami. Beda mieli opieke 24 godziny na dobre, dobre jedzenie, zadbane pokoje i beda wsrod rowiesnikow. Mam wiele znajomych w takich domach odwiedzam ich czesto i mowia, ze czuja sie jak na dlugim urlopie. To zaden wstyd isc do domu starcow, no ale niestety w wielu krajach ten wstyd pokutuje do dzis. Wielka szkoda. Ja sama mieszkam w domu z opieka, to jeszcze nie dom starcow. Mieszka sie bardzo dobrze, wszelkie udogodnienia, windy, alarmy itd. :)

Zbigniew Rafalski
04-07-2014, 12:17
Zgadzam się z Panem.
Piękne miejsce takie jak Mazury, jezioro i las to to co potrzebuję żeby się cieszyć życiem. To jest duma nie wstyd jak dla mnie :)

AnekSadek
04-07-2014, 12:18
Aniu G mieszkasz gdzie mieszkasz...
Wiesz chcialam zostac w Ausreii bo moim zdaniem maja wysoki socjal.
Uwielbiam ich zyczaje pozdrwiajac sie na "mijance"
I tak bisko gdzie ja mam tak daleko....

Aniu G serdcznie pozdrawiam bo gdzies otarysmy sie o siebie ale cos nie tak wyszlo :*

alinap
26-09-2014, 13:12
Witam, nie widzę powodu do wstydu, mimo ,że jeszcze kawałek czasu przede mną to jednak wiele razy zastanawiałam się nad takim malutkim domkiem. Dla mnie inny temat jest do przemyślenia,czy nielepiej mieszkanie wynająć, bo i trochę grosz wpadnie(z corką możesz się podzielić np. za przypilnowanie :) sprawy) a i duchowo byłbyś pewniejszy,że nie jesteś taki "goły i wesoły".Pozdrawiam.

Setunia
26-09-2014, 14:19
Wszystko to, co piszecie pięknie brzmi, brakuje mi tylko jednej istotnej informacji : ile wynosi odpłatność za pobyt w takim domu i jak to się ma do przeciętnej wysokości emerytury w Polsce.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

waclaw46
26-09-2014, 14:44
- pobyt w pokoju 1-osobowym 3200,00 /m-c

- pobyt w pokoju 2-osobowym 2900,00/m-c

- pobyt w pokoju 3-osobowym 2700,00/ m-c

Setuniu to ceny za pobyt i strona internetowa byś mogła sama zobaczyć http://golebidwor.pl/oferta.html

alinkaka
06-10-2014, 13:00
Myślę, że to każdego prywatna sprawa, czy decyduje się na taki dom. Nie można być jednak w takiej decyzji egoistą i koniecznie przedyskutować z rodziną. Czasem dzieci nie dają sobie rady z nami ale za nic w świecie nie zgodziłby się na "oddanie", czasem udają, że nie mają dla nas czasu i "oddanie" byłoby dla nich wybawieniem, czasem sami chcemy im ulżyć, a one się nie godzą... Uważam, że podstawą jest zawsze dialog i niekrzywdząca nikogo decyzja...

babciaela
06-10-2014, 15:13
...no tak,ja już dawno podjęłam taką decyzję że chcę być
między rówiesnikami.Syn powiedział "jak mogę to mówić?"
a ja na to"jak mnie kochasz,weź mnie na wekend,i wszystko
w porządku będziesz spokojnie pracować",bo to jest moja
wola i to nie boli.Nie powinno "boleć",ponieważ dzieci muszą
na swoją starość zarabiać.Wiele zależy od naszego nastawienia
jeśli będziemy mili,mimo wszystko-to wróci do nas.
Pozdrawiam Pana,który podjął taką decyzję,ja też tak zrobię.

wiesia.
06-10-2014, 16:03
Zbigniewie
gratuluję, fajny pomysł.:*

Rozmawiałam z moim synem jedynakiem już teraz,
aby potem nie było niedomówień.
Pierwsza sprawa, jak zachoruję obłożnie nie życzę sobie uporczywego, nachalnego leczenia.
Ma mi pozwolić odejść w spokoju.
Druga sprawa.
Gdy dopadnie mnie niedołężność,
nie potrafię przy sobie zrobić ma mnie oddać do domu,
gdzie specjalizują się w opiece nad takimi ludźmi.
Nie będę sama, a do tego towarzystwo i opieka zapewniona.
Ma nie zwracać uwagi na ewentualne docinki rodzinki lub znajomych.
Trzecia sprawa dotyczy pochówku,
ale nie ten temat poruszamy.

waclaw46
06-10-2014, 19:05
Czekałem od 26 09 do dzisiaj aby ktoś z seniorów skomentował propozycję Zbigniewa by nasza jesień życia była ciekawa a nie związana z umartwianiem się naszym odejściem , ciągłych dyskusjach o naszej śmierci i tym komu co zapisać .

Domy gdzie seniorzy mieszkają i mieć blisko w zasięgu ręki służby które mogą im pomóc jest dobrym pomysłem i wartym dalszego jego rozpowszechnienia.Na pewno uważam że pozycja w kosztach utrzymania pośredników pomierzy wierzącym a Bogiem jest zbędną pozycją .Wystarczy zabezpieczyć mikrobus i wierni mogą się udać na mszę i będzie to z pożytkiem dla ich zdrowia .

To co nam w posse Pani Premier oferuje dofinansowanie "przedszkola z Alzheimerem " lepiej dofinansować 1/3 kosztów pobytu seniorów ,jeżeli ma na to środki.