PDA

View Full Version : Gospodarka ,głupcze

waclaw46
22-08-2014, 00:59
"Gospodarka, głupcze!"
(…) Ten okrzyk, przypisywany Billowi Clintonowi, robi u nas błyskotliwą karierę, ale co właściwie znaczy? Otóż obawiam się, że przypisuje się mu tylko jedno znaczenie. A więc po pierwsze, że istnieje wyłącznie jeden możliwy model gospodarki, oparty na dążeniu do maksymalizacji zysków i akumulacji kapitału, oraz, po drugie, że wobec wymogów tej właśnie gospodarki zamilknąć muszą wszelkie obiekcje dotyczące chociażby spraw społecznych, niematerialnych sfer ludzkiej egzystencji czy wreszcie tak idealistycznych bajdurzeń jak wartość i jakość ludzkiego życia.(…)

Zastanawiałem się czy taki wątek ma sens na Forum Cafe .Ale kiedy patrzę i czytam populistyczne dywagacje naszych polityków z lewa i prawa stwierdzam że ma sens wyjaśnić ekonomiczne zawiłości „obiecanek cacanek „. Zapraszam wszystkich do pisania na forum a w szczególności tych co prowadzili kiedyś działalność gospodarczą bo praktyka ważna jest w zderzeniu z teorią i pomysłami tych co nigdy nie pracowali a życie spędzali jako działacze partyjni na ważnych stanowiskach w administracji w zależności od wyników wyborów..

Będzie lepiej jak będziemy rządzić , każdy może tak powiedzieć ale zawsze ważne jest podanie jak i co należy zrobić by osiągnąć zakładany stan.Trzymajmy się pewnych reguł może uda się coś w tym systemie zmienić. Każdy z nas posiada jeden głos by z niego zrobić użytek jak dostaje karty do głosowania.

waclaw46
22-08-2014, 16:59
(…)pierwszym półroczu strata finansowa polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na samej sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.(…) Z opublikowanych danych wynika, że w pierwszym półroczu polskie kopalnie wydobyły nieznacznie powyżej 34 mln ton węgla kamiennego, to o 2,8 mln ton mniej niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Pod koniec czerwca na zwałach kopalń było 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.(…)pisze portal wnp.pl
To tylko drobne problemy którymi poza grą w piłkę powinien zająć się rząd nie mówiąc już o naszych super specjalistach w Sejmie i Senacie. Firma dołuje pensje się płaci emerytury i renty też tym pracowitym górnikom i ich managerom. Przecież w Radach Nadzorczych są specjaliści PO-PSL, najlepiej na górnictwie zna się koalicjant rolnik lub ktoś z rodziny rolnika.
Słuchając radia bo TV zajęta jest serialem Ukraina usłyszałem dobrą wiadomość zę tym co stracili na wojnie polsko rosyjskiej na wzajemnym dołowaniu społeczeństw /Rząd zawsze się wyżywi/ mają rekompensaty otrzymać rolnicy.Piękne tylko rządzący zapomnieli że te wszystkie produkty eksportowe woził nasz transport.

Co z firmami transportowymi ,ludźmi którzy teraz mają wozić powietrze.Nikt nie jest cudotwórcą by szybko znaleźć inne zajęcie albo zleceniodawcę. Jeszcze są firmy leasingowe bo tam się zaopatrują właściciele firm w samochody a działalność firm leasingowych jest oparta na systematycznej spłacie rat .

kama01
12-12-2014, 09:25
Mam mieszane odczucia. Kopalnie powinny być rentowne, ale też powinniśmy je utrzymać. Przyjdzie ciężka zima i będzie krzyk, że brakuje węgla.
Jak to zrobić? Nie wiem.
Jednak jestem pewna, że naszym celem powinien być rozwój nowych technologii, że tylko innowacyjność pozwoli nam stać się bogatym krajem.
Od czasu do czasu czytam o fantastycznych polskich wynalazkach - a potem cisza.
A tu PAŃSTWO, - tak państwo- powinno brać takich ludzi pod opiekę, stworzyć im szansę rozwoju i wspierać ich.
Niby jakieś tam centrum zbudowano, ale czy ono działa?

Lila
12-12-2014, 11:02
Uważam, że kopalnie powinny zostać utrzymane,
by istniała jakakolwiek niezależność.

Ale.....temat na którym się nie znam.
Tu pole do popisu ma Wacław.

waclaw46
12-12-2014, 18:02
Moje miłe panie nikt nie jest z seniorów zainteresowany sprawami ekonomicznymi. Nawet to co jest napisane na dokumencie który otrzymujemy z ZUS związanym z rewaloryzacją nikt nie czyta bo tak naprawdę nie wie o co chodzi i za co jest mu z tego świadczenia potrącane .

Kamo piszesz :Kopalnie powinny być rentowne zgadzam się nie tylko kopalnie ale wszystkie przedsiębiorstwa skarbu państwa. Polecam mając czas zerknąć na http://www.for.org.pl/

Jarosław II
12-12-2014, 19:01
Mam mieszane odczucia. Kopalnie powinny być rentowne, ale też powinniśmy je utrzymać. Przyjdzie ciężka zima i będzie krzyk, że brakuje węgla.
Jak to zrobić? Nie wiem.
Coś wiem na ten temat "od podszewki".:D
Widzisz, to są wieloletnie błędy i zaniedbania kolejnych rządów już po okresie transformacji. Każdy rzad bał się górników i ustępował aż w końcu doszedł do ściany ale nie tej w kopalni wydobywczej, bo tak nazywa się pole eksploatacyjne. Tylko do sciany za ktorą jest przepaść.

Jak były kopalnie słabe z nieopłacalnym wydobyciem, nieraz dwukrotnie przekraczającym wartość urobku finalnie i bardzo głębokie trzeba było je zamknąć definitywnie jak to zrobiła Margaret Thatcher a ONI zrobili holdingi i te lepsze opłacalne kopalnie utrzymywały te słabe nie rentowne i przynoszące straty. Po prostu lobby związkowe było tak silnie usadowione i takie pazerne, że nie chciało słyszeć o zmianie czy zabraniu przywilejów ani zamknięciu kopalń.

Teraz się okazuje, że przez taką politykę padną wszystkie bo nasz węgiel jest najdroższy na świecie, bo nie dość, że są 13tki,14tki i 15tki to jeszcze garb z 43-ch związków zawodowych, wypasionych działaczy pilnujących najbardziej swoich interesów i stołków.
Dochodzi do tego przestarzała metoda wydobywcza, bardzo energochłonna bazujaca na obudowach zmechanizowanych produkcji sowieckiej, gniotsa a nie łamiotsa.:LOL:

Kto mnie zmusi w takim razie abym kupował ten drogi węgiel a nie ten tańszy ruski czy czeski? Ja muszę się kierować ekonomią a dopiero później patriotyzmem. Jeśli nasze ciepłownie i elektrociepłownie będą zmuszone kupować nasz drogi węgiel aby popierać górników, to wzrosną czynsze, energia i ludzie wyjdą na ulicę a nie górnicy i poprowadzi ich Kaczyński, bankrut polityczny no bo kto jest lepszy w obiecankach.
Każdy rząd to spychał aby przetrwać swoją kadencję, ale na któryś padnie. Kiedyś ten wrzód musi "pęc" na kogo wypadnie na tego "bęc".:D

Lila
12-12-2014, 19:09
A dlaczegoż to ma prowadzić Kaczyński?
Przecież macie Madonnę z Mysłowic? Jak ją Bruksela wypluje,
to się nada.

Wszystko nie pasuje.
Zalać te kopalnie i niech reszta jedzie szkopom tyłki myć.
Nic w tym kraju qrna się nie opłaca. Za to spalarnie śmieci z całego świata idą pełną parą.

Lila
12-12-2014, 19:11
Moje miłe panie nikt nie jest z seniorów zainteresowany sprawami ekonomicznymi. Nawet to co jest napisane na dokumencie który otrzymujemy z ZUS związanym z rewaloryzacją nikt nie czyta bo tak naprawdę nie wie o co chodzi i za co jest mu z tego świadczenia potrącane .

Kamo piszesz :Kopalnie powinny być rentowne zgadzam się nie tylko kopalnie ale wszystkie przedsiębiorstwa skarbu państwa. Polecam mając czas zerknąć na http://www.for.org.pl/

Wacławie, Twój link traktuje o OFE. A przecież OFE ma być zabrane.

waclaw46
12-12-2014, 23:36
Forum Obywatelskiego Rozwoju jest fundacją zajmującą się Analizami ,Raportami ,publikuje Zeszyty ,Tłumaczenia Literatury Ekonomicznej.Zrzesza młodych ludzi których interesuje polityka ekonomiczna.Dba o poziom merytoryczny publikacji. Link na stronę główną http://www.for.org.pl/pl/o-nas.

Analiza 14/2014: Problemy Kompanii Węglowej przykładem społecznych kosztów odkładania reform Link do strony
http://www.for.org.pl/pl/Analizy-FOR Kliknąć i otworzyć Można poszerzyć o wcześniejsze publikacje Zobacz również:
reformy, konkurencja, analizy, energetyka, Kompania Węglowa, węgiel .

Są i inne analizy które warto przeczytać lub przynajmniej streszczenie.To co piszecie w postach jest częściowo prawdą ale jak wszystko nie jest takie proste bo reformy wycinkowe nic nie dają bo tylko generują koszty.Musi być diagnoza i program na lata który ponad podziałami musi być konsekwentnie realizowany.
Likwidacja jest to poważna sprawa , a zatrudnionych nie można traktowa jak bydło w rzeźni.

Jarosław II
13-12-2014, 09:06
Ciekawe, że wszelkie inne poza górnicze likwidacje, upadłości i bankructwa, łącznie z zatrudnionymi traktuje się jak bydło w rzeźni. Vide przemysł włókienniczy gdzie ludzie sami muszą sobie radzić zostawieni sami sobie. Ale oni z kilofami nie przyjeżdżają walczyć o swoje.Te błędy poczynione ze strachu w górnictwie, pomogą w bankructwie całej branży teraz już nieodwołalnie. W chirurgi tak samo jak się w odpowiednim czasie coś nie amputuje to pacjent zejdzie.:rolleyes:

waclaw46
13-12-2014, 12:28
Jarosławie każda rewolucja generuje ofiary / nie tylko powinniśmy widzieć o tych co zginęli na barykadach / i o nich mówić ale ofiary systemu które w nowej rzeczywistości nie potrafiły się znaleźć z różnych przyczyn , niekiedy prozaicznych.

Co innego czas rewolucji i tz. doktryna szoku a czas korekt systemu . W pierwszej fazie ofiary systemowe w drugiej fazie widzimy szerzej człowieka -obywatela.Wsiedliśmy do tramwaju socjalizm solidarnościowy pod koniec 1989 a wysiedliśmy w 1990 kapitalizm .Byliśmy uczestnikami tej historii i jak w filmie patrzyliśmy na różne fazy kapitalizmu które na zachodzie były realizowane w dłuższym czasie np.handel wielkopowierzchniowy.

Twój przykład przemysł włókienniczy jest prawdziwy ale to pierwsza fala upadłości w początkowej fazie systemu .Pracownicy rolni też pod budynkiem premiera też nie protestowali rzucając ziemniakami/kartoflami :) Ale obecnie skupmy się nie na historii i co by było gdyby / co nie zrobiono dobrze a co można zrobić było inaczej / ,tylko na dziś i przyszłości .

Są bardzo ważne tematy które wymagają okrągłego stołu system emerytalny, górnictwo ,sądownictwo ,szkolnictwo uzgodnień ponad podziałami i jasnych programów na przyszłość z których są rozliczani politycy bez względu na opcje.
Czy to się da zrobić tak tylko trzeba chcieć być konsekwentnym i otwartym do społeczeństwa i z nim prowadzić dialog .

Lila
13-12-2014, 12:42
Wacławie, ja nie wierzę w żadne porozumienia.
Młodzi - ci energiczni- uciekają na potęgę. Polskę opuszcza 147 osób dziennie. Prym wiedzie Częstochowa- 5 osób dziennie.

Oblicz za jaki czas spełni się idea Hitlera- 15 milionowa Polska?

Jarosław II
13-12-2014, 13:28
Ale obecnie skupmy się nie na historii i co by było gdyby / co nie zrobiono dobrze a co można zrobić było inaczej / ,tylko na dziś i przyszłości .
.
Jasne, po co uczyć się na swoich błędach z przeszłości czy cudzych jak można w nieskończoność robić nowe. To takie odkrywcze jak lot na Marsa albo spacer nocą po Krakowie.:rolleyes:

waclaw46
13-12-2014, 15:48
Jarosław napisał-Jasne, po co uczyć się na swoich błędach z przeszłości czy cudzych jak można w nieskończoność robić nowe Z historii wyciąga się wnioski przy określaniach celów a nie w kółko o historii debatuje bijąc pianę.
Lila napisała- ja nie wierzę w żadne porozumienia. Muszą kiedyś dojść do władzy pragmatycy a nie ludzie nawiedzeni .Wyjeżdżają młodzi ludzie bo po co mają tu siedzieć nic nie robiąc a tylko czekać na zatrudnienie w administracji dzięki koneksjom rodzinnym.??? Siedzieć w pubie sączyć piwko i narzekać ??? Przynajmniej zobaczą jak to wszystko wygląda w lepiej zorganizowanym kraju.:LOL:

Nie będzie porozumienia to system padnie i "obudzimy się w ręką w nocniku" i będziemy szukać winnych. Na razie pożyczamy i żyjemy na kredyt. Mamy licznik Balcerowicza i możemy zobaczyć ile w sekundzie rośnie nam zadłużenie .Dalej budujmy pomniki w postaci nietrafionych inwestycji , stadiony , chwalmy się najdroższymi wybudowanymi autostradami za kilometr,stawiajmy na tych autostradach co kilkadziesiąt kilometrów bramki.
Słuchajmy obiecanek polityków i ich nie rozliczajmy i wmawiajmy sobie że wybieramy mniejsze zło.

Jarosław II
13-12-2014, 16:02
Nie będzie porozumienia to system padnie i "obudzimy się w ręką w nocniku" i będziemy szukać winnych. Na razie pożyczamy i żyjemy na kredyt. Mamy licznik Balcerowicza i możemy zobaczyć ile w sekundzie rośnie nam zadłużenie .
Na zadłużenie zgadza się 90% Polaków. Większość nieświadomie, ale to znaczy, że naród głupi. 90% Polaków jest zadłużonych a każda złotówka zadłużenia kredytobiorcy powiększa dług publiczny, bo banki nie dają swoich pieniędzy, oni swoje mają na co inne.:D:D To hermetyczny świat finansjery.:D Na udzielanie kredytów też pożyczają. Dlatego sobie wypłacają milionowe dywidendy bo dobrze obracają.:D Czy ktoś o tym wie, czy tylko młóci zeszłoroczny owies???:LOL: :LOL:

Lila
13-12-2014, 16:03
Wacławie, Ty wiesz jakie jest zadłużenie i ja to wiem.
Całe życie żyliśmy oboje w cieniu długów państwa.
Ale teraz..no nic. Chocholi taniec.

eledand
13-12-2014, 16:28
Nie będzie porozumienia to system padnie i "obudzimy się w ręką w nocniku" i będziemy szukać winnych. Na razie pożyczamy i żyjemy na kredyt. Mamy licznik Balcerowicza i możemy zobaczyć ile w sekundzie rośnie nam zadłużenie .Dalej budujmy pomniki w postaci nietrafionych inwestycji , stadiony , chwalmy się najdroższymi wybudowanymi autostradami za kilometr,stawiajmy na tych autostradach co kilkadziesiąt kilometrów bramki.
Słuchajmy obiecanek polityków i ich nie rozliczajmy i wmawiajmy sobie że wybieramy mniejsze zło....
Zacytowałam Wacława.
<Moje pytanie to;;

Nie można rozliczyć Polytykierów bo ONI sami,stworzyli takie PRAWO,że zabrać im i pozbawić miliardowych Bogactw,puścić z tzw.torbami nie da rady..
Jeżeli zabraliby jednej Opcji ,Majątki to co,ta druga i trzecia Opcja jest bez SKAZY....Boją się a Sędziowie i Prokuratorzy to święci??????? W naszym kraju nic się nie zmieni.Kto zmiany chce.
Oni,Wstyd na cały świat przynoszą.Melexy,Madryckie tango,Plażowe opalanie,Hotelowe Sexi i wiele innych cyrków.Tfuu.
Wszyscy,umoczeni w Korupcji,tylko ten głupi KOWALSKI,solidnie z Renciny płaci podatki..
Już w tym kraju,nic mnie nie dziwi.My starzy już nigdzie nie pojedziemy,na Cmentarz na pewno...

Czytam tutaj i włosy jeżą się na mojej głowie..

Lila
13-12-2014, 16:31
Toteż młodzi głosują....walizkami.

Efciu, pozdrówka.:)

kama01
14-12-2014, 05:57
I to jest to, co naprawdę mnie boli w tym podziale społeczeństwa.
Nie chodzi o to, że jedni kłócą się z drugimi, tylko że zamiast zająć się WSPÓLNIE sprawami gospodarki, oni /politycy/ zajmują się sobą.
Nie ma- zróbmy coś dobrze. Jest odwrotnie - masz dobry pomysł, to go utrącimy. Po co ludzie mają wiedzieć, że jesteś lepszy ode mnie?

Narzekania PISu, jak źle z tą Polską, też przyczyniają się do wyjazdów, młodych. Do czasu gdy mieli nadzieję na pozytywne zmiany, to planowali zarobić i wrócić. Nadzieję tą im odebrano.
Dziś większość młodych, chce zostać i to jest tragiczne. Nie same wyjazdy, bo one mogłyby stanowić źródło dochodów, wspomóc rozwój. Wracaliby z pieniędzmi i doświadczeniem, otwierali firmy i Polska by się rozwijała.

Najgorsze jest to, że teraz wyjeżdżają ludzie wykształceni.
Już brakuje lekarzy, pielęgniarek i innych fachowców.
Czyli my /Polacy/ ponosimy koszty, kształcąc ludzi, a zysk mają obcy - zysk z podatków i fachowców, którzy rozwijają obce kraje.
Czyli hasło - róbmy więcej dzieci, jest głupie. Po co? I tak wyjadą.

Lila
14-12-2014, 11:19
Narzekania PISu, jak źle z tą Polską, też przyczyniają się do wyjazdów, młodych. Do czasu gdy mieli nadzieję na pozytywne zmiany, to planowali zarobić i wrócić. Nadzieję tą im odebrano.

Ręcyma i nogyma się pod tym podpisuję!
Jak można rzucać świetnie płatne prace, by w ciżbie 3 milionów ulec narzekactwu opozycji.
Sio z tym narzekaniem.
Proponuję by tu umieszczać same pozytywy! W końcu za okupacji hitlerowskiej było gorzej.
Na początek może Służba Zdrowia.
Moja Mamusia urodzona 5 lat po katastrofie Titanica bardzo ją chwali. Po prostu całe życie unikała lekarzy jak powietrza morowego,
także syna- lekarza.
I co? skończyła 98 latek bez Służby Zdrowia?

A to narzekanie na biednego acz tłustego jak świński boczek ministra Arłukowicza,
już mnie wkurza!!!!

waclaw46
14-12-2014, 15:42
Jeżeli rządzący Kamo01 nie potrafią w kraju stworzyć warunków by powstawały miejsca pracy to przynajmniej niech zajmą się szkolnictwem by było na wysokim poziomie by młodzi ludzie zdobyli kwalifikacje i wyjechali .Przecież ponad 50% zarobionych pieniędzy oddajemy w podatkach by nas administracja państwowa na siłę nas uszczęśliwiała wymyślając różne bzdury do wydawania pieniędzy.

Niech się ludzie kształcą w zawodach po których łatwo znaleźć pracę .Nie jest prawdą że brakuje lekarzy tylko brakuje środków w Kasie Chorych do zakontraktowania usług medycznych.Nikt nie ma zamiaru pracować za darmo bo mają inne źródła zarobku.

To są truizmy opowiadane przez nawiedzonych polityków i ich klakierów o przyjeździe Polaków z pieniędzmi do Polski i otwierania tu biznesów .Pytam jakich i czy wie ile kosztuje życie na zachodzie mieszkanie takie szare normalne życie ??? Przecież ci młodzi ludzie nie wyjeżdżają do pracy związanej z reprezentacją jak Tusk??? Ile ta Polonia zainwestowała w Polsce która na zachodzie mieszka i pracuje ponad 40 lat?? To że nasza rodaczka dzięki małżeństwu zdobyła dużą fortunę to o niczym nie świadczy że Polki są rozchwytywane by się z nią bogaty obcokrajowiec ożenił.

kama01
14-12-2014, 19:42
Jeśli chce się coś osiągnąć, to trzeba wierzyć w to, że się to osiągnie. To jest nadzieja.
Jeszcze parę lat wstecz, młodzi nie mówili o wyjeździe na stałe. Jechali, dorobić się. Dziś większość z nich zakłada wyjazd na stałe. To jest utrata nadziei na to, że coś się w Polsce zmieni.
Winą za to obarczam rządzących, którzy zajmują się własnymi rozgrywkami, a nie sprawami kraju.
Winą obarczam tych, co sieją tak negatywną propagandę.

Znam dość zamożnych ludzi, którzy też mówią o wyjeździe. Rozumiem tych, co nie znajdują pracy, ale myśleć o wyjeździe i tam zaczynać wszystko od nowa, wydaje mi się głupotą.
Ale oni nie patrzą na własne osiągnięcia, tylko słuchają bełkotu poniektórych, że u nas wszystko, to już samo dno.

Otwieranie własnych biznesów po powrocie, to nie truizm. Sama tak zrobiłam i znam parę osób, które uczyniły to samo.

Nie są to wielkie biznesy, ale słyszy się o Polakach, którzy tu w kraju, robią wielkie interesy. /okna, autobusy, telewizory, itd/
Ich wyroby podbijają już światowe rynki, czyli i w kraju można się dorobić, jak człowiek ma głowę na karku.
Przykłady z własnego" podwórka"
Znajoma chwaliła się, że jej córka wyjechała do Kanady, że wspaniale jej się powodzi bo znalazła pracę w pizzerii, a druga spokojnie jej odpowiedziała - a moja córka ma dwie własne pizzerie, tu, w Polsce.
Dwóch kolegów ze studiów. Jeden wyjechał do USA, chwalił się własną firmą - ma trzyosobową ekipę i pracuje jako malarz pokojowy.
Ten drugi został w kraju, otworzył firmę budowlaną, zatrudnia 60 osób i stać go na wyjazdy po świecie i kilka samochodów.

Honoratka
14-12-2014, 21:00
Powiedz mi moja droga ile firm budowlanych, pizzerni, kwiaciarni lub innych butików można założyć w 3000-tej gminie w większości popegerowskiej?
A to głównie z takich obszarów wyjechali młodzi i już nie wrócą!!!
Tak że bajki o wielkim biznesie opowiadaj wnukom na dobranoc.

waclaw46
14-12-2014, 21:14
(...)Podczas wczorajszej konferencji prasowej Markus Tellenbach, prezes TVN, poinformował, że kupnem zainteresowanych jest od 10 do 12 inwestorów, w tym duże koncerny medialne, jak Time Warner (właściciel HBO i CNN) i Discovery Communications. W przyszłym tygodniu m rozpocząć się drugi etap sprzedaży, który wyłoni mniejszą grupę inwestorów. Szef TVN spodziewa się, że potencjalny kupiec zostanie wyłoniony w pierwszym kwartale 2015 roku.(...)

Dla tych co interesowali się kto będzie rządził jak dojdzie do sprzedaży TVN .Jak widać liczący gracze to duże koncerny medialne.Nie przewiduję sensacji że ktoś z seniorów to kupi.:)

Kamo01 to że się udało komuś wstrzelić w rynek i utrzymać firmę to nie świadczy że jest sprzyjająca atmosfera dla drobnego biznesu i pozwala na jego rozwój .Musi być łatwość dostępu do kapitału ,system podatkowy umożliwiający inwestowanie a przede wszystkim prawo które broni pracodawcę i umożliwia szybkie odzyskiwanie należności.Nie może być za częste zmiany prawa podatkowego bo uniemożliwia zaplanowanie inwestycji w dłuższym okresie czasowym.Związki pracodawców jak i FOR
informują stronę rządową i co z tego.

Wszyscy winni krytykujący tylko nie ci którym się płaci za stwarzanie warunków rozwoju.
Szkoda młodych ludzi którzy wyjechali bo to najbardziej dynamiczni młodzi ludzie , bo mierni ale wierni nie wyjeżdżają albo nie znają języka ,albo się boją trudności. :)

(..)Not in Education, Employment or Training, czyli NEET. Tak nazywa się młodych ludzi, którzy są zupełnie bierni na rynku pracy. Nie uczą się, nie pracują i nie podnoszą swoich kwalifikacji. Według Eurostatu w ubiegłym roku w Polsce w grupie wiekowej od 15 do 29 lat było ich 16,2 proc (...)
http://nowyobywatel.pl/2014/12/12/pokolenie-utraconych-mozliwosci/
I nowy problem :)

Lila
14-12-2014, 21:21
Powiedz mi moja droga ile firm budowlanych, pizzerni, kwiaciarni lub innych butików można założyć w 3000-tej gminie w większości popegerowskiej?

Także o tych firmach budowlanych.:LOL:
Budowlanka obecnie to walka o życie. Dosłownie.

wujek
14-12-2014, 22:36
A jak już wszyscy założą swoje firmy,to kto w tych firmach będzie pracował?Ich właściciele?Czy taki ma być polski kapitalizm?
Generalnie z Polski emigrują nie pracodawcy,a ludzie którzy u nich pracują,za pieniądze,które nie stwarzają żadnych perspektyw.

kama01
15-12-2014, 05:47
Nie ma w Polsce pracy, więc wyjeżdżają.
Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracownika.

Wiem, że problemem są pieniądze, za które pracują.
Znam trochę młodych, którzy przyjeżdżają do W-wy z małych miejscowości, wsi, tu znajdują pracę. początkowo niezbyt dobrze płatną, z czasem awansują, zarabiają coraz lepiej. Do tego uczą się!
Pomyślałam, że te wyjazdy stwarzają szansę tym, z małych miejscowości. Czyli zawsze można znaleźć jakieś zalety.

Nie chwalę rządu, tylko zaradność Polaków.
A wiecie że po II-giej wojnie św. Polska była najlepiej i najprężniej rozwijającym się krajem?
Te statystyki przeczytałam w ostatnich latach i przyznam, zaskoczyło mnie to.
Potem zaczęto gnoić burżujów, kułaków - czyli wszystkich ludzi z inicjatywą i chęcią do pracy. I tak wszystkich zrównali - w biedzie.
Ale to świadczy o zaradności Polaków, o naszych możliwościach.
Jeśli zlikwiduje się te nadmierne kontrole, papierki, urzędasów co niszczą firmy, to Polska zacznie się rozwijać.
Bez tego nie tylko ludzie będą uciekać, ale i całe firmy.
Pojadą tam, gdzie łatwiej się żyje.

Czyli nie ma co płakać, że ludzie wyjeżdżają, tylko gonić tych, na górze, by wreszcie przestali zajmować się sobą, a zaczęli myśleć o rozwoju kraju.

Palikot zaczął dobrze /jeszcze w PO/ od likwidacji nadmiernych przepisów. Niestety, nie dokończył dzieła.
Ogromna szkoda.

Jarosław II
15-12-2014, 08:21
Jaki problem, niech się zbiorą i z powrotem założą PGR. Przecież teraz nowe władze gminne na pewno pomogą. No, chyba, że tylko dla swoich.

Jarosław II
15-12-2014, 08:33
Nie ma w Polsce pracy, więc wyjeżdżają.
Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracownika.

Wiem, że problemem są pieniądze, za które pracują.
Znam trochę młodych, którzy przyjeżdżają do W-wy z małych miejscowości, wsi, tu znajdują pracę. początkowo niezbyt dobrze płatną, z czasem awansują, zarabiają coraz lepiej. Do tego uczą się!
Pomyślałam, że te wyjazdy stwarzają szansę tym, z małych miejscowości. Czyli zawsze można znaleźć jakieś zalety.

Nie chwalę rządu, tylko zaradność Polaków.
A wiecie że po II-giej wojnie św. Polska była najlepiej i najprężniej rozwijającym się krajem?
Te statystyki przeczytałam w ostatnich latach i przyznam, zaskoczyło mnie to.
Potem zaczęto gnoić burżujów, kułaków - czyli wszystkich ludzi z inicjatywą i chęcią do pracy. I tak wszystkich zrównali - w biedzie.
Ale to świadczy o zaradności Polaków, o naszych możliwościach.
Jeśli zlikwiduje się te nadmierne kontrole, papierki, urzędasów co niszczą firmy, to Polska zacznie się rozwijać.
Bez tego nie tylko ludzie będą uciekać, ale i całe firmy.
Pojadą tam, gdzie łatwiej się żyje.

Czyli nie ma co płakać, że ludzie wyjeżdżają, tylko gonić tych, na górze, by wreszcie przestali zajmować się sobą, a zaczęli myśleć o rozwoju kraju.

Palikot zaczął dobrze /jeszcze w PO/ od likwidacji nadmiernych przepisów. Niestety, nie dokończył dzieła.
Ogromna szkoda.
Po wojnie Polska się rozwijała, bo paszporty trzeba było oddawać na UB-SB.:LOL: Teraz wyjeżdża się na dowód. Nawet lekarze wyjeżdżają ne weekendy i mają płacone za 60 godzin nadliczbowych za weekend.:rolleyes: Każdy porównuje zarobki u nas i w Uni a nie porównuje, jakie tam są koszty utrzymania i ile słoików trzeba za każdym razem wywieść i w ilu mieszkać w jednym pokoiku. Niedługo będą wracać jak Cameron zabierze dodatki za dzieci bo tam też potrafią liczyć, nie tylko "Polak potrafi". Wszędzie mamy opinię przekrętasów. Z jednej strony potępia się wyjeżdżających a z drugiej strony "wiesza się psy" na Cameronie.

kama01
15-12-2014, 11:05
Polska po wojnie się rozwijała, bo każdy miał wolną rękę i działał tak, jak nakazywała mu intuicja, wiedza i doświadczenie.
Potem wprowadzono nakazy i zakazy i pilnowano, by ktokolwiek /oprócz władzy/ nie wzbogacił się.

Dziś ci wszyscy co pilnują, by ktoś nie zrobił jakiegoś przekrętu, kosztują nas pewnie 100 razy więcej, niż straty z tego powodu .Przy czym obrywa się tym średniakom, bo jakoś dużych afer nie wychwytują.
Jest jak za komuny. Pozostały stare przepisy, stare nawyki w podejściu do biznesu i bezkarność urzędników.
I to czas najwyższy, zmienić.

Lila
15-12-2014, 12:14
Jest jak za komuny

I ta konstatacja, która padła z klawiatury zwolenniczki PO
jest sztandarowym osiągnięciem tej żenującej Partii.

waclaw46
15-12-2014, 13:40
Kama01 napisała-Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracownika.Podnieść płace skończą się kłopoty.Powrócić do szkół zawodowych ,nie wszyscy muszą być managerami w administracji państwowej.Znam trochę młodych, którzy przyjeżdżają do W-wy z małych miejscowości, wsi, tu znajdują pracę. początkowo niezbyt dobrze płatną, z czasem awansują, zarabiają coraz lepiej. Do tego uczą się! Koalicja rządząca powinna ten temat nagłośnić jest to duży sukces i odbije się to w słupkach przeprowadzanych sondażach .A wiecie że po II-giej wojnie św. Polska była najlepiej i najprężniej rozwijającym się krajem? Ja bym dodał jeszcze przykład że cegłę wożono z rozbiórki Wrocławia do Warszawy by odbudować Stolicę . Kreatywność zwiększa się w skrajnych sytuacjach np .opady atmosferyczne .Myślę że nie chcesz powtórek historii dla Polski by Polska się rozwijała . Czyli nie ma co płakać, że ludzie wyjeżdżają Należy z sytuacji tylko wyciągać wnioski i zając się sprawami które sytuacja ta powoduje.Poprawić szkolnictwo zawodowe , bo wykwalifikowany pracownik lepiej zarabia w Warszawie czy jakimś kraju europejskim. Nauka dwóch języków obcych niemiecki angielski Jeżeli nie chce się reformować systemu emerytalnego wydłużyć wiek emerytalny do 70 lat jak to było za Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen.
No i samemu wziąć sprawy w swoje ręce zorganizować się /dużo inicjatyw obecnie w internecie / i wprowadzić swoich przedstawicieli i nie głosować na tych oldbojów z naszego Sejmu i Senatu.Czy to możliwe ??? Wszystko jest możliwe bo byliśmy uczestnikami 1989 roku.

donka
15-12-2014, 14:38
Podnieść płace skończą się kłopoty.Powrócić do szkół zawodowych ,nie wszyscy muszą być managerami w administracji państwowej. Koalicja rządząca powinna ten temat nagłośnić jest to duży sukces i odbije się to w słupkach przeprowadzanych sondażach . Ja bym dodał jeszcze przykład że cegłę wożono z rozbiórki Wrocławia do Warszawy by odbudować Stolicę . Kreatywność zwiększa się w skrajnych sytuacjach np .opady atmosferyczne .Myślę że nie chcesz powtórek historii dla Polski by Polska się rozwijała . Należy z sytuacji tylko wyciągać wnioski i zając się sprawami które sytuacja ta powoduje.Poprawić szkolnictwo zawodowe , bo wykwalifikowany pracownik lepiej zarabia w Warszawie czy jakimś kraju europejskim. Nauka dwóch języków obcych niemiecki angielski Jeżeli nie chce się reformować systemu emerytalnego wydłużyć wiek emerytalny do 70 lat jak to było za Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen.
No i samemu wziąć sprawy w swoje ręce zorganizować się /dużo inicjatyw obecnie w internecie / i wprowadzić swoich przedstawicieli i nie głosować na tych oldbojów z naszego Sejmu i Senatu.Czy to możliwe ??? Wszystko jest możliwe bo byliśmy uczestnikami 1989 roku.

Gratuluję Wacławie.... świetny wątek, a przede wszystkim mądrze piszesz, mądrze radzisz.... no może ten wiek emerytalny do 70 lat to trochę nierealne. Jak można było popełnić taki błąd likwidując szkoły zawodowe.. Powoli zaczynają odbudowywać.
Gdyby młodzież z PGR-ów miała gdzie zdobywać fach nie rozpijałaby się. Gdzie ma pracować bez zawodu.... masowo idą za grosze i na czarno w sezonie letnim do tzw.budów, w pozostałe miesiące na głodowym garnuszku tatusia i mamusi.
W ten zryw ogólnopolski jak w 1989 to obecnie nie bardzo wierzę... inne czasy, inne uwarunkowania.

donka
15-12-2014, 15:01

Kamo uczą się masz rację, tylko przeważnie są to studia prywatne, bo najłatwiej się dostać, przeważnie menadżerskie, bo uczelni o tym profilu jest multum, a uczącym się jest wsio równo jakie, aby papierek. I pracują po licencjacie, lub magisterium wcale niezgodnie z ukończonym kierunkiem...ale zdobyli dyplom.... a zawodu liczącego się na rynku pracy nadal nie mają. Dopiero może ich dzieci.

Lila
15-12-2014, 15:22
Bez przesady. To prawie 500 firm z reguły dostaje.
Ja ją odbierałam razem z mikrusami typu sklepy spożywcze, których już nie ma na rynku, choć nie powiem - było z zadęciem w postaci Alicji Reslich- Modlińskiej.
Z tych 9000 firm od 1998 niewiele zostało.
To nie prestiżowa Gazela Biznesu, gdzie weryfikacja po pierwszym razie nie jest automatyczna.
Przerost formy nad treścią.
Niemniej można sobie w firmie postawić kolekcję.

Lila
15-12-2014, 15:23
Podnieść płace skończą się kłopoty.Powrócić do szkół zawodowych ,nie wszyscy muszą być managerami w administracji państwowej.

To pierwsze się raczej nie da przy dojeniu przedsiębiorcy.
To drugie wymaga znów reformy.

pluto37
15-12-2014, 15:26
[QUOTE]Polska po wojnie się rozwijała, bo każdy miał wolną rękę i działał tak, jak nakazywała mu intuicja, wiedza i doświadczenie.
Potem wprowadzono nakazy i zakazy i pilnowano, by ktokolwiek /oprócz władzy/ nie wzbogacił się.
kamo! Wolna rekę miał...jak był wolny. Za posiadanie waluty i metali szlachetnych szło się siedzieć. A bitwa o handel zaczęła się praktycznie od poczatków PRL-u....itd
Dziś ci wszyscy co pilnują, by ktoś nie zrobił jakiegoś przekrętu, kosztują nas pewnie 100 razy więcej, niż straty z tego powodu .Przy czym obrywa się tym średniakom, bo jakoś dużych afer nie wychwytują.
Nie wiem czys zauwazyła, że w nieodległym Wołominie zapuszkowano takich co gruuuube miliony przekręcili używając do tego średniaków i pomniejszych.
Jest jak za komuny..............

Serio?????

pluto37
15-12-2014, 15:48
[QUOTE]Czyli nie ma co płakać, że ludzie wyjeżdżają, tylko gonić tych, na górze, by wreszcie przestali zajmować się sobą, a zaczęli myśleć o rozwoju kraju.
Kamo! To jest ładne zdanie. A mogłabys je jakoś rozwinąć bo rozwój tak, ale w jakim kierunku, na jakim poziomie i w czym?
Ogromna szkoda.
faktycznie. Jeszcze nie zaczął, a już skończył.
I żadnej państwowej fabryki nie zbudował, choć miał zamiar...

A co migracji to na ucho Ci powiem, ze miasta w 70-tych latach pęczniały bo powstawały socjalistyczne molochy zatrudniające ludzi do pracy w firmach, których produkcja planowa w zderzeniu z realnym światem nadawała się na złom. Teraz sa tego skutki. Nadmiar siły roboczej odpływa na zachód, tak jak w latach powojennych ze wsi do miast.
I zamiast lać łzy trzeba się do tego przyzwyczaić, bo taka jest natura rzeczy. A młodzi dziś mają szersze pole do szukania własnego miejsca, gdzie im lepiej.

Jarosław II
15-12-2014, 16:00
A co migracji to na ucho Ci powiem, ze miasta w 70-tych latach pęczniały bo powstawały socjalistyczne molochy zatrudniające ludzi do pracy w firmach, których produkcja planowa w zderzeniu z realnym światem nadawała się na złom. Teraz sa tego skutki. Nadmiar siły roboczej odpływa na zachód, tak jak w latach powojennych ze wsi do miast.
I zamiast lać łzy trzeba się do tego przyzwyczaić, bo taka jest natura rzeczy. A młodzi dziś mają szersze pole do szukania własnego miejsca, gdzie im lepiej.
Nie wiem Pluto, czy z tym przesłaniem dotrzesz do ludzi, którzy widzą tylko pustkę niemocy przed sobą i na horyzoncie płachtę z napisem PiS. A horyzont to miejsce do którego jeszcze nikt nie doszedł. Teraz nie ma magli to ględzi się, krytykuje wszystko i obgaduje komu trochę lepiej, na forach.

Lila
15-12-2014, 16:10
Z tym że to komu jest trochę lepiej, wiemy od samego lepiej się niby mającego.
Dobrobyt jest rzeczą względną.
Jeden potrzebuje starej chałupy i pełnej lodówki oraz wczasów w pipidówce,
inny podróży w dalekie kraje, aby jak najwięcej zobaczyć zanim oczy zamknie,
a jeszcze inny choć sam ma się całkiem nieźle,
widzi tę bidę naokoło i to mu przeszkadza w konsumpcji,
którą nie należy się chwalić na forach,
bo to budzi śmiech.

Lila
15-12-2014, 16:18
na Śląsku będą 4 kopalnie, 15 tys. ludzi do zwolnienia,
węgiel nie ma przyszłości.
_ powiedział prezes Kompanii Węglowej i ....go zwolnili.

No to przynajmniej wiadomo co czeka Śląsk.

Ale mimo wszystko jest bardzo dobrze. Nie trzeba narzekać.
Wszak moja chata z kraja i mam w d....węgiel.
Używam do ogrzewania gazu.

pluto37
15-12-2014, 17:00
[QUOTE]Nie wiem Pluto, czy z tym przesłaniem dotrzesz do ludzi,
A w życiu! Z jakim przesłaniem. Ja tylko przypominam co z czym się porównuje.
którzy widzą tylko pustkę niemocy przed sobą i na horyzoncie płachtę z napisem PiS.
Bo prezes ma chęć ich zbawić i zrobić dobrze każdemu. I górnikom, i hutnikom, przedsiębiorcom i wyborcom. I chłopstwu małorolnemu też.
To co się dziwisz? Ludziska czekają z nadzieją na dobrobyt i łakną go jak kania dżdżu. Sam w sobote miałeś okazje zobaczyć wszystkich biednych emerytów, którzy z ta nadzieją na zew maszerowali po Krakowskiem.
A horyzont to miejsce do którego jeszcze nikt nie doszedł. Teraz nie ma magli to ględzi się, krytykuje wszystko i obgaduje komu trochę lepiej, na forach.
Angole w przedinternetowej epoce wymyślili park w Londynie, a od tego czasu cuś się zmieniło.
To mechanizacja panie Jarek:D :D

Jarosław II
15-12-2014, 17:29
Sam w sobote miałeś okazje zobaczyć wszystkich biednych emerytów, którzy z ta nadzieją na zew maszerowali po Krakowskiem.
Do ludzi nie można mieć pretensji to opętany naród kaczorydzykowy. Spojrzałem tylko na chwile ale jak zobaczyłem Czarneckiego, Dudę i Nieufnego to dostałem takiego podniecenia jak zakonnica przed testem ciążowym i wyszedłem na spacer nad rzekę ochłonąć.

pluto37
15-12-2014, 18:56
[SIZE="3"]Do ludzi nie można mieć pretensji to opętany naród kaczorydzykowy.
........
Dlatego mówię, że biednym należy współczuć, a nie miec pretensje.
W końcu wśród wielu różnych jest troche szkół specjalnych....

waclaw46
15-12-2014, 19:23
A jak już wszyscy założą swoje firmy,to kto w tych firmach będzie pracował? zauważył Drzazga. Zgadza się dlatego najlepszy biznes można było zrobić na prywatnych szkołach biznesu ponieważ koszty prowadzenia nie są aż tak znaczne a na marzeniach rodziców można też zrobić dobre pieniądze.Każdy z nas chce dla dziecka jak najlepiej i nie mamy się co z ludzi śmiać , to życie zweryfikowało nasze poglądy i teraz myślimy jak Drzazga.
Na każdych spotkaniach z naszymi posłami bo w wielu uczestniczyłem poruszam ten problem róbcie też wy może zamiast pomocą Ukrainie pieniądze zainwestują w młode pokolenie.Pamiętajcie nieobecni nie artykułujący swoje poglądy nie mają racji.

Lila napisała na temat podwyżek płac pracownikom : To pierwsze się raczej nie da przy dojeniu przedsiębiorcy.Lilu jest to bardzo proste do zrealizowania i możliwe .Podam link każdy może moje w wyliczenia sprawdzić opierając się o przepisy prawa a nie o opowieści biblijne.http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy

Obecnie pracownik zarabia Brutto np 2000,00 zł pracodawca
odprowadza dodatkowo 414,80 podatków przy takiej płacy brutto pracownika. Tyle musi mieć pracodawca pieniędzy w postaci zleceń by opłacić pracownika.Niech pracownik wie ile kosztuje jego praca pracodawcę a ile netto dostaje na rękę bo chce mieć państwo które o niego dba dzięki tym co ich z rządzącej obecnie koalicji wybrał . Po co robić ludziom wodę z mózgu pytanie do PO-PSL. Pracownik 2414,80 dla pracodawcy , na rękę pracownik otrzymuje 1449,58 dostał wypłaty.Pracownik chce więcej płacić składek do budżetu niech płaci.Posłowie mało zarabiają płać więcej i o to walcz pisząc na tym forum.

Można dyskutować jak to było w różnych okresach historii ale ważne jest co jest dzisiaj i co będzie jutro.Nie ma co dyskutować co jakiś głupek z jednej czy drugiej partii powiedział.To już myśmy brali ważne byśmy nie dawali się robić w konia krzykaczom ideologicznym.Gospodarka ,głupcze każdy prawicowiec ,centrysta , lewicowiec , je dlatego ostudźmy emocje i piszmy .
Donko kiedyś nie doczekasz się wpłaty na swoje konto oczekiwanej emerytury jak dalej tak pójdzie ,nic nie będziemy robić ,samo się rozwiąże, do sprawy wrócę .

Honoratka
15-12-2014, 19:43
Jaki problem, niech się zbiorą i z powrotem założą PGR. Przecież teraz nowe władze gminne na pewno pomogą. No, chyba, że tylko dla swoich.

Wcale nie znasz realiów wiejskiego życia!
Jak mają założyć PGR - na czym? jak cała ziemia oddana w obce ręce.Rolnikom pozostawiali po 30 % areału na całą wieś.
Ty wiesz jakie były przebitki na przetargach?
Chłopie ogarnij się i sobie popatrz gdzie ANR posiada jeszcze ziemię w sprzedaży a jak posiada to w jakiej cenie za ha!!!

Jarosław II
15-12-2014, 19:59
Wcale nie znasz realiów wiejskiego życia!
Jak mają założyć PGR - na czym? jak cała ziemia oddana w obce ręce.Rolnikom pozostawiali po 30 % areału na całą wieś.
Ty wiesz jakie były przebitki na przetargach?
Chłopie ogarnij się i sobie popatrz gdzie ANR posiada jeszcze ziemię w sprzedaży a jak posiada to w jakiej cenie za ha!!!
Nie znam realiów, bo mi to nie potrzebne teraz. Jak kupowałem ziemię w Małdytach to płaciłem od ARR po 2,90 za metr i teraz sobie leży i procentuje w moich rękach a nie obcych.:LOL: A niech se leży, świerczki posadzone orać nie trzeba.

Honoratka
15-12-2014, 20:08
ARR czyli Agencja Rynku Rolnego nie sprzedawała i nie sprzedaje ziemi zajmuje sie rynkiem rolnym a nie obrotem ziemią ROTFL
ziemię w swoich zasobach ma ANR czyli Agencja Nieruchomości Rolnych a Ty nie kupowałeś ziemi pod uprawy tylko działki pod zalesianie.

Jarosław II
15-12-2014, 20:47
ARR czyli Agencja Rynku Rolnego nie sprzedawała i nie sprzedaje ziemi zajmuje sie rynkiem rolnym a nie obrotem ziemią ROTFL
ziemię w swoich zasobach ma ANR czyli Agencja Nieruchomości Rolnych a Ty nie kupowałeś ziemi pod uprawy tylko działki pod zalesianie.
W ARR też jakieś papierzyska musiałem załatwiać a z ziemią mogłem zrobić co chciałem ale ponieważ kunia nie miałem to wolałem zasadzić las.

waclaw46
15-12-2014, 20:54
Honoratko wielu nie zna reali życia , ale większość nuworyszy /człowiek, który dorobił się majątku niekoniecznie ciężką pracą, lecz wykorzystując koneksje, układy, starający się naśladować zamożne warstwy społeczeństwa; .../ chce by im wszyscy zazdrościli którzy nie wykorzystali czasu na tak zwane dorobienie się. Zdajesz sobie sprawę że na tym wątku nie pisze Solorz czy Kulczyk czy ich rodzice ze strony męża czy żony.

Ci co nie mieli kapitału rodzinnego chcą na siłę zaistnieć w elitach i piszą i umieszczają zdjęcia tego co posiadają taka "chłopska mentalność" Bzuma mają na temat swoich rodzinnych dzieci jakie to geniusze mając w spadku ich rodzinne geny .Też nie mogą się pochwalić swoim dorobkiem naukowym bo nawet głupiego patentu na Polskę nie potrafili zarejestrować .To są ci ,co lubią podłączać do tych co chcieli coś zmienić by zaistnieć - taki styropian. A jak jesteś upierdliwa weź i wydrukuj ten post i zanieść do Prokuratury i IPN że senior napisał jak zdobył majątek ,jak wrócił po spowiedzi i rozmowie z księdzem .Kupił za drogo bo inni 0,90 i kupili 1200 hektarów jak podała kiedyś prasa .ROTFL

Jarosławie opublikuj swoje akty prawne ale na razie to można twoje dywagacje włożyć pomiędzy bajki.Baju Baju dla początkujących:LOL:

Honoratka
15-12-2014, 21:09
W ARR też jakieś papierzyska musiałem załatwiać a z ziemią mogłem zrobić co chciałem ale ponieważ kunia nie miałem to wolałem zasadzić las.
No chyba że brałeś dofinansowanie unijne ROTFL to wtedy i ARR.

Honoratka
15-12-2014, 21:11
Honoratko wielu nie zna reali życia , ale większość nuworyszy /człowiek, który dorobił się majątku niekoniecznie ciężką pracą, lecz wykorzystując koneksje, układy, starający się naśladować zamożne warstwy społeczeństwa; .../ chce by im wszyscy zazdrościli którzy nie wykorzystali czasu na tak zwane dorobienie się. Zdajesz sobie sprawę że na tym wątku nie pisze Solorz czy Kulczyk czy ich rodzice ze strony męża czy żony.

Ci co nie mieli kapitału rodzinnego chcą na siłę zaistnieć w elitach i piszą i umieszczają zdjęcia tego co posiadają taka "chłopska mentalność" Bzuma mają na temat swoich rodzinnych dzieci jakie to geniusze mając w spadku ich rodzinne geny .Też nie mogą się pochwalić swoim dorobkiem naukowym bo nawet głupiego patentu na Polskę nie potrafili zarejestrować .To są ci ,co lubią podłączać do tych co chcieli coś zmienić by zaistnieć - taki styropian. A jak jesteś upierdliwa weź i wydrukuj ten post i zanieść do Prokuratury i IPN że senior napisał jak zdobył majątek ,jak wrócił po spowiedzi i rozmowie z księdzem .Kupił za drogo bo inni 0,90 i kupili 1200 hektarów jak podała kiedyś prasa .ROTFL

Jarosławie opublikuj swoje akty prawne ale na razie to można twoje dywagacje włożyć pomiędzy bajki.Baju Baju dla początkujących:LOL:
Wacławie masz w 100 % rację - ja nie muszę wrzucać fotek swojego parku maszynowego, bo on służy do pracy a nie do chwalenia się :LOL:

waclaw46
15-12-2014, 22:10
Moi mili przestańcie myśleć kategorialni społeczeństwa XIX czy początku XX wieku. .Kogo to interesuje że ktoś miał 2000 czy więcej hektarów i miał trudno z sprzedażą swoich nadwyżek.
Odpowiedz jest jedna , nie potrafił wyprodukować taniej od innych sprzedających .

Jest też inny dylemat czy za ruiny swoich posiadłości powinien płacić właściciel.Tak bo za dojazd drogą zapłaciła społeczność i moŻe Żądać renty dla siebie

Lila
15-12-2014, 23:34

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha ha
ROTFL ROTFL ROTFL ROTFL

Wacławie, chcesz mnie zabić?
ROTFL ROTFL

kama01
16-12-2014, 12:16
Indie. Patrzymy na biedę, nędzę , slamsy, a nie zauważamy, że jest to też prężnie rozwijające się państwo.

Jak napisał Puchała, przestańmy myśleć kategoriami społeczeństwa XIX wieku.
Oni przestali i dynamicznie rozwijają kraj. Postawili na nowatorskie rozwiązania, budują najnowocześniejsze obiekty badawcze i obecnie, liczą się w świecie.
Czy nie powinniśmy lepiej przypatrzyć się im? Ich metodom działania, priorytetom i skorzystać z ich doświadczeń?
Tu każdy u nas mówi, że chce lepiej i więcej, ale nikt nie mówi, jak to zrobić.
A oni mają gotowe rozwiązania, na pewno część z nich i nam by się przydała.

Indie , tam też można by rozdać biednym i cały wysiłek, zostałby przejedzony. A to i tak byłaby kropla w morzu ich potrzeb.
Oni postawili na bogacenie się kraju, więc z czasem i ci biedni skorzystają.

waclaw46
16-12-2014, 14:24
Lilu restrukturyzacja kopalń jest koniecznością by wyjść z zamkniętego kręgu szczątkowych reform nie nie przynoszących efektu.Czas upływa a problem nabrzmiewa i generowane są coraz większe koszty społeczne.Czy takich problemów nie mieli Francuzi Niemcy Anglicy Na pewno opisane są ich programy , przeprowadzone po latach badania podsumowujące założenia.
Zwolnienie menagera nie rozwiązuje problemu bo to złożone zagadnienie sam węgiel to początek złożonego systemu przecież transport tego produktu to PKP , opłata za złoże, produkty firm pracujących dla górnictwa ,handel hurtowy itd. Opracowanie takie z programem powinno być realizowane już dawno przedyskutowane z wszystkimi siłami społecznymi i realizowane ponad podziałami.

waclaw46
16-12-2014, 15:25
Jest książka napisana przez ekonomistkę Sladami T-shirta poruszająca sprawę bawełny którym największym ex porterem były , teraz na drugim miejscu Stany zjednoczone .Ale są na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o wydajność w produkcji bawełny.
Dwuosobowa rodzina jest w stanie zebrać bawełnę z 1000 akrów ok 400 hektarów zbierają ok 227 ton włókna bawełnianego.

Jak do tego doszli amerykanie że potrafili być dalej wiodącym w tym biznesie.Państwo wspomagało instytuty naukowe by wyhodować najbardziej nadające się do zbioru mechanicznego bawełnę.Tak samo wsparcie otrzymały instytuty naukowe by zaprojektować maszyny służące do zbioru. Pomoc nie była kierowana jak u nas do hektara ziemi tylko w urządzenia i nasiona.

Też była pomoc rządu do stworzenia zakładu zajmującego się odziarnianiem bel bawełny właścicielami tego zakładu są producenci bawełny i co roku mogą liczyć na dywidendę. Też na tej samej zasadzie działa firma eksportowa z bazą magazynową zajmująca się zbytem bawełny.

Wielu z was uważa że nie powinien być interwencjonizm państwa w tworzeniu zakładów produkcyjnych zajmujących się regionalnym przetwórstwem mówił o tym Palikot,. Nie jest to żadna nowość bo w USA to się dawno robi wspierając producentów rolnych.Zakład taki działa na zasadzie spółki akcyjnej producentów rolnych i nie jest to firma jako przechowalnia dzieci producentów.
Czy w gospodarce wolnorynkowej jest uczciwy interwencjonizm państwowy w stosunku do innych producentów ??Pogląd możemy mieć różny .

kama01
16-12-2014, 18:14
Indie to nie tylko bawełna. ale budownictwo, przemysł, usługi informatyczne itd. Powoli staje się trzecią światową potęgą, tuż za Chinami i USA.
A zaczęli się rozwijać, gdy uwolnili biznes od zbędnego balastu biurokracji /np. znieśli wszelkie pozwolenia na otwieranie nowych firm/
Wzrost PKB, wynosi tam prawie 8%.
Rząd wspiera rozwój firm, choć nie wiem dokładnie , na jakiej zasadzie to działa.
Ja uważam, że nasz rząd powinien wspierać wszelkie innowacyjne firmy, zdając sobie sprawę, z ryzyka.
Ale bez ryzyka, nie będzie rozwoju.

Honoratka
16-12-2014, 19:08
To dlaczego ten rząd tego nie czyni?
Ma wszystkie atuty w garści,większość parlamentarną i rządzi nieprzerwanie od 7 lat i co ? :LOL: i nico ustawili sie na trwanie przy korycie a Naród maja w doopie i tyle!

kama01
16-12-2014, 19:48
Też mam za złe temu rządowi, że tego nie czyni.
To jest potworne zaniechanie, zmarnowana szansa na rozwój.
Tyle tylko, że ONI wszyscy są tak zajęci sobą, że zapominają o Polsce.
W tym wypadku powinny wspólnie działać wszelkie siły, ponad podziałami, ponad własnymi ambicjami, bo tylko to dałoby jakieś efekty.
Rząd na pewno by stracił, bo musiałby przeprowadzić niepopularne reformy /urzędnicy, górnicy/
Opozycja nawet mogłaby na tym zyskać, bo poparłaby nowatorskie rozwiązania, ale jedni i drudzy boją się o stołki i tak tkwimy w marazmie.

Lila
16-12-2014, 19:49
No tak, jak było do przewidzenia,
opozycja jest odpowiedzialna.:D

Czemu mnie to nie dziwi?

Honoratka
16-12-2014, 22:50
Lilu winien- nie winien ofiara musi być!

waclaw46
21-12-2014, 14:33
(..)Norwegia staje przed perspektywą utraty w przyszłym roku ponad 11 miliardów dolarów z powodu zmniejszenia wpływów ze sprzedaży ropy naftowej. Ceny tego głównego obok gazu, norweskiego towaru eksportowego spadły od lata niemal o połowę. Zamiast 110 dolarów baryłka ropy kosztuje obecnie 60.

Media norweskie twierdzą, że wyraźnie psuje się najważniejszy silnik napędzający od 40-lat gospodarkę narodowa. Trudno też liczyć, by przy tak niskich cenach ropy udało się zachować dotychczasową aktywność na Morzu Północnym i Barentsa. Wydobycie ropy spod dna morskiego przynosiło duże zyski, ale jednocześnie potrzebne były ogromne inwestycje, na które może teraz zabraknąć pieniędzy.(..)

Zasługuje na uwagę bo niska cena ropy eliminuje z rynku producentów produkujących drożej.Już o ropie z łupków można zapomnieć i marzeniom drugiego Kuwejtu. Powtórka z rozrywki jak kiedyś Karlino.Na pewno dla Polaków mieszkających w Norwegii to nie najlepsza wiadomość pod koniec roku.Będą zwolnienia pracowników i powroty na Polską zieloną wyspę dobrobytu.:LOL:

wujek
21-12-2014, 15:00
Straty notują wszyscy eksporterzy ropy.Brytyjskie firmy dobywające ropę z dna M.Północnego,przebąkują wręcz o bankructwie.Pod koniec listopada prezes Texaco (f-ma amerykańska) przyznał,że ten rok zamkną stratą 3 mld $.

kama01
21-12-2014, 19:12
Czyli jedyna nadzieja, w elektrowniach atomowych. Ale o ich budowie mówi się i mówi...i na tym się kończy.

Honoratka
21-12-2014, 19:33
Kamo zaproś inwestorów do Łomianek, może Ci wybudują w sąsiedztwie atomówkę.

kama01
22-12-2014, 08:41
Gminy na których wytypowano budowę elektrowni atomowych, zgodziły się na to.
Liczą na rozwój gospodarczy, bo to inwestycje, miejsca pracy, tania energia.
W państwach zachodnich, w każdym kraju, jest wiele takich elektrowni. W sumie są one bezpieczniejsze od tych konwencjonalnych, bo nie zatruwają powietrza. Problemem są odpady z elektrowni, ale i na to mają sposoby.
Współczesne elektrownie to nie to samo, co w Czarnobylu. To super nowoczesne rozwiązania, z pełnym zabezpieczeniem.
A nawet w Czarnobylu, ta bardzo przestarzała elektrownia, sama by nie wybuchła. To wojskowi zaczęli eksperymenty, przekraczając wszelkie dopuszczalne normy.

A trzęsień ziemi, tak jak w Japonii, na nasze szczęście, nie ma u nas.
Kiedyś, gdy zaczęto produkować samochody, były podobne obawy jak w przypadku jw. Krowy miały nie dawać mleka.

Hypatia
22-12-2014, 15:47
Gminy na których wytypowano budowę elektrowni atomowych, zgodziły się na to.
Liczą na rozwój gospodarczy, bo to inwestycje, miejsca pracy, tania energia.
W państwach zachodnich, w każdym kraju, jest wiele takich elektrowni. W sumie są one bezpieczniejsze od tych konwencjonalnych, bo nie zatruwają powietrza. Problemem są odpady z elektrowni, ale i na to mają sposoby.
Współczesne elektrownie to nie to samo, co w Czarnobylu. To super nowoczesne rozwiązania, z pełnym zabezpieczeniem.
A nawet w Czarnobylu, ta bardzo przestarzała elektrownia, sama by nie wybuchła. To wojskowi zaczęli eksperymenty, przekraczając wszelkie dopuszczalne normy.

A trzęsień ziemi, tak jak w Japonii, na nasze szczęście, nie ma u nas.
Kiedyś, gdy zaczęto produkować samochody, były podobne obawy jak w przypadku jw. Krowy miały nie dawać mleka.
To ludzki odruch ,że się boi nieznanego za płotem,a szczególnie atomu.
Ludziom trzeba tłumaczyć ,że jeśli nawet skutecznie storpedują budowę elektrowni atomowej w najbliższej okolicy ,to niczego to nie zmieni,bo ona powstanie i tak np 100 km dalej ,no a w razie poważnej awarii grożącej przedostaniem się substancji radioaktywnych do wody,gleby i atmosfery,to te 100 km nie ma żadnego znaczenia. Pozostają jeszcze sąsiedzi,którzy nie będą pytać ani o zgodę,ani o zdanie i jak u nich gruchnie to my też poczujemy ,więc te histerie na nic.
Przyznam,że i ja mam pewne obawy,ale głównie ze względu na naszą powszechną bylejakość i wiarę,że jakoś tobędzie,ale też mam świadomość,że od atomu nie uciekniemy - dosłownie i w przenośni - więc trzeba z niego rozsądnie korzystać.

pluto37
22-12-2014, 17:11
Wybrzydzasz Hypato paskudnie.
Przecie wiadomo, że atom jest be, bo zrobi buum, węgiel kamienny nie bo drogi kopci i nikt w sumie też jest bee, brunatny to wiadomo, że dziury duże robi, gory przenosi, środowisko niszczy i unia go nie chce, wiatraki tez są złe bo krowy mleka nie dają, cielić sie nie chcą i krajobraz szpecą, elektrospalarnie smieci też są bee bo za blisko i powietrze smrodzą. Można by na gaz albo rope, ale tyż ni ma. Najlepiej żeby nic nie było.
Tylko "skund tyn prund"?
Najlepiej kupić tylko za co skoro darmo dać nie chcą, a jedna krowa w eksporcie na pare wiader prundu starczy.
A tak po prawdzie po co prund?

waclaw46
22-12-2014, 17:53
Ja mimo że jestem za nowymi technologiami i bym spierał innowacyjną gospodarkę bardziej sceptycznie podchodzę do pomysłów uzyskiwania energii z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych.Niemcy odchodzą od tej technologi koszty znowu nie są takie małe jak nam się to wydaje. Może hura optymiści zastanowią się nad tym dla czego Niemcy to robią , bo są biedniejsi od nas ??? Dla tego jestem w grupie tych co popierają Honoratkę.

Mamy energię geotermalną , lub gaz jak kto woli , zgazyfikowanie węgla w złożu ,na to potrzebne środki na badania .Następna inwestycja po gazoporcie jako kwiatek do kożucha dla tych co się dorwali do władzy.Jestem za elektrowniami atomowymi koło Warszawy , Częstochowy i Lichenia i sprzedaży jej na Zachód Europy .Kaidy Polek odcina kupony od inwestycji które dokonał.:) A skażenie to tylko 100 km. czy mamy się przejmować tymi którzy tam mieszkają i do tego zyskuja profity na podatkach???

Co do ropy dalej trwa eliminacja tych co produkują drożej myślę że po rozum do głowy pójdą nasze kontrolowane przez Rząd Przedsiębiorstwa .Lub nie . bo u nas za straty pieniędzy społecznych przez wybrańców narodu się nie odpowiada.Możemy przyjąć na stanowiska managerów osoby z innych krajów wskazane , przez inne rządy , bo są nie tak jak my pazerni na pieniądze. Robi to Ukraina i na liście takich idealnych osób jest Kwaśniewski a zapominamy o Rywinie.

Honoratka
22-12-2014, 21:21

Mają sposoby, oj mają ROTFL
wywożą je do Polski !!!

kama01
23-12-2014, 07:57
U nas się mówi, że Niemcy odchodzą od elektrowni atomowych, jak na razie była to tylko myśl, o zamknięciu tych najstarszych.
A i tak nie robią tego.
Nowoczesne elektrownie są bezpieczne, czytałam o tych zabezpieczeniach, mnie to przekonuje.
Gdyby były groźne, czy ludzie na Zachodzie dopuściliby do ich użytkowania? Narażaliby się na promieniowanie?
To prawda, że stawiają na nowe rozwiązania.
U nas też chcieli postawić parę wiatraków na Bałtyku, ale oczywiście, miejscowi się sprzeciwili.

Na świecie pracują nad tanimi energiami, jest nadzieja, rozwiązania są naprawdę pobudzające wyobraźnię.
Ale to ciągle jest na etapie prób, prototypów.
A nam prąd, potrzebny jest już dziś.

Lila
23-12-2014, 10:51
No proszę, jakie nowoczesne to starsze państwo. Prundek chcą, czemu nie.
Ale postawić takiemu reaktor pod nosem....już widzę co się by działo.
Albo farmę wiatrową..

waclaw46
23-12-2014, 20:46
KOMU SZKODZĄ SANKCJE? POLSCE TEŻ
Zdumiewać może, jak równocześnie możliwe są takie dwa przeciwstawne zjawiska: z jednej strony rozumne wycofywanie się z sankcji nałożonych na Kubę, z drugiej natomiast poszerzanie ich zakresu wobec Rosji. O ile to pierwsze posunięcie demokratycznego prezydenta USA należy powitać z zadowoleniem, gdyż jest to decyzja rozsądna, o tyle to drugie należy potępić, ponieważ jest co najmniej nierozważne.

Sankcje wobec Kuby – ze swoją kompromitującą USA już ponad pięćdziesięcioletnią historią – okazały się nieskuteczne i szkoda, że aż tyle czasu zrozumienie tego zajęło niektórym w Waszyngtonie (i nie tylko). Co gorsza, są tacy po stronie konserwatywnych, by nie rzec reakcyjnych republikanów, którzy od razu po oświadczeniu Białego Domu zareagowali buńczucznymi stwierdzeniami, że będą dążenia do przywrócenia stosunków dyplomatycznych i normalizacji relacji amerykańsko-kubańskich blokować w Senacie, gdzie republikanie mają większość ("US-Cuba shift: Opponents threaten to block changes" - http://www.bbc.com/news/world-us-canada-30537826).

Sankcje wobec Rosji są także nieskuteczne. Nie udało się Zachodowi zmusić do zmiany kursu po swojej myśli małej, ubogiej oraz słabej Kuby, nie uda się to także wobec wielkiej, zasobnej w paletę surowców i kapitał ludzki o znacznym potencjale oraz silnej militarnie Rosji. Zachodnie sankcje wobec tego kraju – do których nader gorliwie nawołują również polscy prawicowi politycy – w jakimś stopniu pociągają za sobą pogarszanie się sytuacji gospodarczej, ale bynajmniej nie powoduje to zmiany reżimu politycznego i zagranicznej polityki Kremla. Wręcz odwrotnie i podobnie jak przez długie lata na Kubie. Umożliwia to władzom zrzucanie odpowiedzialności za swoje błędy i nieudolność na zagranicznego wroga, który przecież oficjalnie głosi, że sankcje sprzyjać mają pogarszaniu sytuacji ekonomicznej kraju, na które są nakładane. Jakże często słyszałem, również od światłych ludzi, i w Hawanie, i w Moskwie, że za to, iż jest źle albo coraz gorzej, odpowiada zagranica. Bynajmniej nie sprzyja to solidaryzowaniu się z wartościami jej przyświecającymi, a raczej okopywaniu we własnych.

Jedyne, co tak naprawdę i poważnie szkodzi Rosji - a przy okazji również innym znaczącym producentom i eksporterom ropy naftowej, od Meksyku i Wenezueli poprzez Nigerię i Libię do Iraku i Iranu - to radykalnie obniżone ceny ropy (vide wykres). To wszakże nie jest skutkiem sankcji, a spowodowane jest innymi czynnikami, które wyjaśniam w komentarzu PO ROZMOWIE W TVP INFO (18.XII).

Tymczasem na jeszcze jednym spotkaniu przywódców Unii Europejskiej, na którym nowy szef tego zebrania wygłosił kilka antyrosyjskich zdań, uchwalono …kolejne sankcje wobec Rosji. Jakie? Otóż m. in. zakazano biurom podróży z państw UE – a więc także z Polski – organizowania wyjazdów na Krym… I to ma wystraszyć prezydenta Putina i jego reżim! Szkoda, że mniej rodaków tam pojedzie, bo kraina to piękna (vide album moich fotografii KRYM https://www.facebook.com/media/set/?set=a.817867428259356.1073742072.164187983627307&type=1). Żal, że nie zobaczą tego, co warto inni z krajów UE podróżujący w zorganizowanych grupach, natomiast taniej i luźniej będzie Turkom i Arabom, Hindusom i Chińczykom, Koreańczykom i Japończykom, a zwłaszcza ludziom z innych poradzieckich, ale nie antyrosyjskich republik. Takie sankcje nie szkodzą Rosji, tylko naszym biurom podróży i turystom. Takie sankcje gospodarcze, które powodują zupełnie oczywisty odwet strony rosyjskiej w postaci zakazu importu produktów rolnych, szkodzą rosyjskim konsumentom (chociaż w Moskwie „rząd się wyżywi”, jak kiedyś powiedział rzecznik rządu polskiego, Jerzy Urban, kiedy to Amerykanie i inni nałożyli sankcje na Polskę ponad 30 lat temu), ale jeszcze bardziej polskim producentom rolnym i eksporterom. Straty z tego tytułu w skali rocznej mogą sięgać aż 4 miliardów złotych. Takie sankcje jak odwołanie roku rosyjskiej kultury w Polsce i polskiej w Rosji szkodzą ewidentnie obu stronom, w tym także polskiej kulturze, której przydałoby się trochę więcej również niektórym polskim tuzom politycznym…

"Na złość babci odmrożę sobie uszy”, powiada mądrość ludowa. Tzn. nie mądrość, tylko głupota. A tu rozlewa się przed nami ta polityczna. Przecież w sposób oczywisty pogarszanie się sytuacji gospodarczej w Rosji, w tym w wymiarze powodowanym międzynarodowymi sankcjami, pogarsza sytuację gospodarczą świata, a krajów położonych bliżej i relatywnie bardziej powiązanych z nią w szczególności. Niektóre zachodnie firmy, które sporo zainwestowały w Rosji, mówią wręcz o „krwawej łaźni”. Dla nich, nie dla Kremla. Ani chybi, Polska na antyrosyjskich sankcjach niczego nie zyskuje, a niemało traci. A to że na krótką metę zyskiwać na tym chcą i mogą niektórzy prawicowi politycy – kosztem polskich interesów – świadczy o tych politykach jak najgorzej. To ma więcej wspólnego z głupotą niż patriotyzmem, z krótkowzrocznością niż pryncypialnością, z niezrozumieniem istoty sprzeczności współczesnego świata niż z próbami jego naprawy na lepszy.

Zdumiewa, dlaczego tak trudno jest niektórym pojąć proste stwierdzenia, czego dowodzą także niektóre głosy zamieszczane na tej stronie pod moimi komentarzami. Opinie te są wyraźnie inspirowane - często całkowicie bezkrytycznie i bez własnych refleksji - przez nurt narracji mediów; oczywiście niezależnych i obiektywnych… Przecież pokazuję tylko, że:

po pierwsze, sankcje są bez sensu, bo nie przynoszą zakładanych skutków;

po drugie, są szkodliwe, niekiedy (najczęściej) nie tylko dla tych, na których są nakładane, lecz również dla nakładających;

po trzecie, że ganić i potępiać to, co się nie podoba, można i należy na inne bardziej racjonalne sposoby niż strzelanie sobie w stopę przy okazji sankcji;

po czwarte, że w całym tym politycznym i propagandowym zgiełku jest mnóstwo hipokryzji, bo nie stosuje się sankcji wobec rozmaitych paskudnych reżimów tylko dlatego, że są prozachodnie czy proamerykańskie.

Jak rzekł kiedyś, w 1939 roku, prezydent USA, Franklin D. Roosevelt o Anastasio Somozie - krwawym, wyjątkowo godnym potępienia i sankcji dyktatorze Nikaragui: "Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch." Otóż ja jestem przeciwko wszelkim "sons of a bitch" oraz za skutecznym ich ideologii i praktyce przeciwdziałaniu. Skutecznym, a nie gazetowo-telewizyjnym podpuszczaniu jednych ludzi na drugich, skłócaniu społeczeństw i narodów, utrudnianiu tak potrzebnej w warunkach globalizacji współpracy międzynarodowej i wielokultorowości, szkodzeniu przy okazji własnej gospodarce.
Grzegorz Kołodko
Do przemyśleń przy wigilijnym stole.Zacznijmy myśleć o Polsce i tych tu żyjących jej obywatelach.

wujek
24-12-2014, 00:01
Myślę,że nakładanie przez Zachód na Rosję sankcji,jest desperacką próbą ratowania wiarygodności,po tym jak dla własnych,partykularnych - politycznych,gospodarczych i militarnych - celów,sprokurowało się Ukrainie dramatyczne skutki - bezpowrotna utrata części terytorium.
O ile na kótką metę sankcje sprawiają Rosji duże kłopoty,to w dłuższej perspektywie ich skutki mogą okazać się dla niej zbawienne.Uświadomiły one im m.in.,jak wielka jest luka technologiczna dzieląca ich od Zachodu.Jak to możliwe by państwo,które nieźle radzi sobie w kosmosie i dziedzinie wojskowej nie dysponowało własną technologią do wierceń w dnie morskim,czy w syberyjskich zmarzlinach?
Wszystko w rękach Rosjan,a ściślej mówiąc w rękach Putina i jego ludzi.Jeśli okaże się przywódcą na miarę Piotra Wielkiego to kto wie?
Po masakrze na placu Tiananmen w 89 r,. Zachód nałożył na Chiny dużo surowsze,personalne i gospodarcze sankcje.Nie zaszkodziły one im w żadnej mierze.Dzisiaj,gdyby sprawę z Ukrainą miały Chiny,nikt by sankcjami nie śmiał ich choćby straszyć.

kama01
24-12-2014, 07:30
Ukraina w połowie jest prozachodnia, w połowie prorosyjska.
Ci prozachodni zbuntowali się, gdy prysła ich nadzieja na połączenie z UNIĄ , a zaczęło się ponowne podporządkowanie Rosji i to na długie lata.
Był bunt, padły strzały, zabici.
Jak opowiadał mi Ukrainiec, jak ludzie zobaczyli ilu z nich zginęło, to spontanicznie zaczęli się organizować i ruszyli wspomóc protestujących , na Majdanie. Nie było mowy o żadnych namowach, żadnej agitacji.
To że nasi bohaterscy posłowie chcieli sobie zrobić zdjęcie na Majdanie, to czysta głupota, ale i tak nie miało to żadnego wpływu, na przebieg zdarzeń.

Rosjanie zajęli Krym, wschodnią część Ukrainy i nie mów, że nie wiadomo, czy to oni.
Jeśli na czele "separatystów" stali Rosjanie, a stali, znamy ich nazwiska, życiorysy. Znamy wywiady z nimi - a mówili tam o tym, że będzie to Rosja. Jeśli zdjęcia satelitarne pokazują transporty sprzętu rosyjskiego, na Ukrainę, jeśli giną radzieccy żołnierze, to raczej trudno mówić, o buncie prorosyjskich cywili.

Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? Grzecznie czekać, aż i nas zajmą?
Każdy myślący człowiek wiedział, że jeśli będą sankcje, to nas one dotkną, najbardziej. Nie raz Rosjanie nakładali embargo na nasze produkty i to z o wiele mniejszych powodów.

Co powinniśmy zrobić?
W mojej ocenie, to była jedyna dostępna nam forma sprzeciwu.

waclaw46
24-12-2014, 10:58
Kamo nie chcę poruszać spraw politycznych na Ukrainie bo jest wiele wątków zajmujących się tym tematem są dodatkowo http://www.kresy.pl/ które przedstawiają sprawy na Ukrainie z innego punktu widzenia niż te w naszych mediach.Czy ty myślisz że można sobie przez kilka miesięcy nic nie robić a tylko siedzieć i wykrzykiwać jakieś hasła ? Na początku majdanu w TV jeden z reporterów stwierdził że finansowani są protestujący przez jednego z oligarchów Ukraińskich . Beż pieniędzy nikt nikogo nie pochowa , za wszystko trzeba zapłacić.

To idiotyczna polityka Kijowa doprowadziła do takich dużych podziałów wśród ludności zamieszkujących ten teren przez sprawy języka .Ukrainę zamieszkują różne nacje z dawnego ZSRR nawet Polacy nie mówiąc o Węgrach czy Słowakach.Nacjonalizm doprowadził do tego co obecnie widzimy gdzie prawa człowieka to iluzja.Czy nie znamy opisów wojny pomiędzy nacjami Hutu i Tutsi z Afryki .? Spory należy rozwiązywać przy stole obrad a podpisane porozumienia przestrzegać.

Rosjanie zajęli Krym wykorzystując sytuację to fakt a tam mieszkali w większości Rosjanie bo stacjonowała tam flota czarnomorska od kilku wieków .

Nawet Rosja nie ma zamiaru zajmować Ukrainy i utrzymywać emerytów Ukraińskich bo finansowo nie wydoli.Popatrz na sprawy od strony ekonomicznej a nie patrz tylko na ziemię którą się ma .Wszystko można kupić bo jest taniej niż wojna .Za dwa lata będzie można kupić ziemię też w Polsce i gospodarstwo rolne będzie Hiszpana Niemca czy Holendra .Trzeba się przyzwyczaić do obcego kapitału tak jak to jest w handlu , bankowości ,dużym przemyśle.
Straszenie wojną jest tylko po to by kupić wojskowym jakieś zabawki by mieli co robić a pozostali mieli obniżony poziom życia.
Spójrz bardziej empatycznie na ludzi którzy zainwestowali w sadownictwo i eksportowali swoje produkty wcześniej biorąc kredyty.Kredyt trzeba płacić i to powinni rozumieć ci co są przy władzy i myśleć podejmując decyzję o tych co ich wybrali.

kama01
25-12-2014, 06:33
Nic nie jest proste i łatwe, nic nie jest oczywiste, bo mieszają się różne interesy, różne poglądy i opinie.
'Spory należy rozwiązywać przy stole obrad, a porozumienia, przestrzegać"- napisałeś.
Ukraińcy podpisali porozumienie, które dawało im gwarancję suwerenności kraju i co, Rosja tego przestrzega?
Zajęli Krym , zajęli część Ukrainy.
Piszesz, że nie mają zamiaru tego robić, więc przeczysz faktom.
Teraz w Rosji zaczął się kryzys, więc trochę się wycofują. Jednak Putin jasno powiedział, że jego celem jest odbudowa imperium rosyjskiego.
Za słowami idą czyny, czyli zbroją się na potęgę. I to nie tylko teraz, zaczęli już dużo wcześniej. Po co to robią? By żyć w pokoju z sąsiadami?
Po co im najnowocześniejsze uzbrojenie, by tylko ładnie wyglądały defilady?

A my mamy cichutko siedzieć, podpisać porozumienia, których Rosja i tak nie będzie przestrzegać?

Współczuję wszystkim tym, co stracili na embargu. Jednak to była decyzja Rosji, by nie wpuszczać naszych produktów, do nich. Co zresztą i tak wcześniej bywało.
I nie było wtedy takich kryzysów, wystarczył byle pretekst.

waclaw46
25-12-2014, 13:22
Kama01 napisała- my mamy cichutko siedzieć, podpisać porozumienia, Przecież Ukraina nas osobiście nie dotyczy to co mamy podpisywać ,sprawy wewnętrzne Ukrainy są sprawami tamtego społeczeństwa.Nie znam porozumienia podpisanego Ukraina - Rosja trudno mi się we tej sprawie wypowiadać.Znam porozumienie z Jałty kiedy ustaliły nam granice państwa mocarstwa potem starania dyplomacji Polskiej o uznanie granicy wschodniej przez Niemcy. Po rozpadzie ZSRR nie było żadnej konferencji zainteresowanych terytorialnie państw by załatwić sprawy terytorialne poza sprawami podziału armii.

Wydatki na zbrojenia Rosji to sprawa Dumy tak jak Polskie Sejmu.Gdybyś porównała wydatki na zbrojenia państw NATO to byś się przekonała że są większe niż Rosji. I co ty na to :) Współczuć można na pogrzebie bliskiego składając kondolencje , w biznesie wyrównuje się szkody które ktoś poniósł i wymiar tego jest finansowy. W polityce jest takie słowo jak retorsje i uchwalając sankcje trzeba się liczyć z reakcją drugiej strony.Łatwo to przewidzieć mając mózg a bezmózgowia się przekonują dopiero na powstałych faktach.

Czy chcemy czy nie chcemy Rosja jest dalej mocarstwem atomowym jak USA a mocarstwa swoje racje co do państw buforowych związane z czasem reakcji na ewentualny atak przeciwnika.Pamiętasz co było z Kubą kiedy ZSRR chciał zainstalować w tym kraju rakiety o mały włos by nas nie było.Przecież to Polska chciała silosy z rakietami amerykańskimi by w razie wojny pierwsza wyparować za naszą i waszą wolność.:) To nasz specjalista który ma dworek i żonę dziennikarkę jasno wyraził się o naszej murzyńskości :) i robieniu laski :) przyjaciołom.Ale lepsi jesteśmy od 45 milionowej nacji Ukraińskiej bo nam obce państwa nie ustawiają ministrów /durny naród po 20 latach transformacji / nie ma nikogo mądrego i trzeba szukać w Gruzji, USA i na Litwie.
Kamo 01 to jest mój pogląd i dalej nie ciągnę tego tematu,są wątki i wielu specjalistów od Ukraińskich spraw.

Problemem jest dołowanie złotówki lepsze dla eksporterów ale gorsze dla importerów bo nas to drożej kosztuje .To jest dla nas problem a sąsiedzi niech się martwią o siebie.

kama01
25-12-2014, 14:38
www.defence24.pl/analiza_memorandum-budapesztanskie-pozorna-gwarancja-bezpieczenstwa-dla-ukrainy

Memorandum Budapesztańskie zostało podpisane 5 grudnia 1994 roku przez Prezydentów USA, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Gwarantuje ono respektowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w zamian za wyrzeczenie się broni atomowej.
Ukraina posiadała 1800 głowic jądrowych, 176 rakiet balistycznych itd. , była trzecim mocarstwem atomowym na świecie.
Mocarstwa zobowiązały się do pomocy nie tylko w przypadku zbrojnej napaści, ale także przy naciskach ekonomicznych.

Można więc rzec, że USA nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, to samo dotyczy W.Brytanii. -już nie mówiąc o Rosji, która zagarnęła część terytorium.

waclaw46
25-12-2014, 18:18
Kama01 napisała-Ukraina posiadała 1800 głowic jądrowych, 176 rakiet balistycznych itd. , była trzecim mocarstwem atomowym na świecie. Wszystko iluzja państwa , bo kody by je użyć w razie konfliktu były w Moskwie. Tak jak kody do F16 są w USA i dobrze , bo mogło niektórym niezrównoważonym umysłowo odbić.
Ukraina jako Państwo w ONZ potrzebna była ZSRR do rozgrywek politycznych .Sama dajesz link do :Memorandum Budapesztańskie – pozorna gwarancja bezpieczeństwa dla Ukrainy Dajesz odnośnik do tekstu Andrzej Hładij który sobie napisał tekst na nie wiadomo czyje zamówienie . Mam wątpliwości do tego tekstu jako wiarygodnego i na temat a nie propagandowej agitki.

Jeszcze raz przypomnę Mocarstwa nie mają przyjaciół mają swoje interesy.Nie zapominaj interwencja w Iraku to interes dla korporacji naftowych amerykańsko-angielsko niemieckich.Sam słyszałem w TV że Kwaśniewski przyznał że został wprowadzony w błąd że wysłał naszych żołnierzy bo nie było tego co mówili mu Amerykanie że jest w Iraku.Czy nasi pojechali na wycieczkę krajoznawczą ? A podziękowania Amerykanów za dobrze przeprowadzoną akcję eliminacji Irakijczyków , słusznie od strony wojskowej , to zabawa w klasy ?Twoje współczucie matką tych Irakijczyków którzy zginęli z rąk naszych dobrze wyszkolonych żołnierzy w zabijaniu , jest trochę nie na miejscu.
Pomyłka zdarza się.:(

We wszystkim w polityce jest kalkulacja co nam daje poparcie nacjonalistom z Ukrainy ,tylko nie pisz frazesów Bóg Honor Ojczyzna i Solidarność. Jak w to wierzysz zagotuj obiad i opublikuj na YouTube. Możemy pominąć tych co zaliczyli niebo Polaków na Wołyniu czy ws Karpatach , bo się tam rozgrywały te w latach 40 ,wcześniej też te nacjonalistyczne przepychanki.

Popatrz na świat od strony ekonomi i interesów narodów czy korporacji a nie tylko od strony naszych emocji . Moe

kama01
26-12-2014, 07:36
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ładują się tam, gdzie ich interesy są zagrożone.
Nie ratują Somalijczyków, których tysiące giną z głodu.
Nie ratują Palestyńczyków, bo popierają Izraelitów i z nimi trzymają sztamę. Itd.

Nie wiem, kto jest autorem, specjalnie odszukałam jakiś tekst na ten temat, bo zauważyłam, że tu każdy lubi linki.
A ja właśnie dla tego ich nie lubię, bo zwykle jest to czyjeś jednostkowe zdanie , a ja nawet nie wiem, czy to ktoś mądry, czy głupi.
Opierałam się na pierwszych reakcjach po rozpoczęciu konfliktu, właśnie mówiących o tym, że Rosja łamie umowy, które sama podpisała. To wtedy powoływano się na to memorandum, czyli ono jest.

Ukraina chętnie pozbyła się większości głowic, ale parę chciała zatrzymać. Pewnie chodziło o te, co sami wyprodukowali i mieli kody. Stąd ta umowa, by pozbyli się wszystkiego. Zrobili to, po dostaniu gwarancji nietykalności granic.

Całą różnica między nami tyczy tego, że ty wierzysz, że Rosja nam nie zagrażała.
Ja wierzę, że Putin mówił szczerze o odbudowie imperium. Wszystkie fakty to potwierdzają.
Ludzie z jego otoczenia, jasno i wyraźnie, grozili Polsce. Nie sądzę, by odważyli się na to, gdyby nie mieli cichego wsparcia Putina.

kama01
27-12-2014, 10:28
Gospodarka. Jak będzie wyglądała za parę lat?
Odkryli już sposób gromadzenia dużej ilości energii, na małym nośniku.
Czyli pasek wielkości znaczka, może pomieścić tyle energii, co akumulator.
Polacy odkryli dość tani sposób jego produkcji, czyli jest nadzieja, że w niedługim czasie wejdzie to do produkcji.
Zbudowano też kolektory słoneczne, lekkie, cienkie jak kawałek folii, można je zwijać i rozkładać. Czytałam, że wojsko już je wykorzystuje w praktyce.
Paliwo, z wody. Są udane próby.
Kiedyś , dość dawno czytałam, że stworzono samochód na wodę, że to działało, że metoda rewolucyjna itd.
Potem sprawa ucichła. Ponoć to koncerny naftowe wykupiły patent, sprawa trafiła do szuflady.
Byłam oburzona, a znajomy mi wytłumaczył, że cała nasza gospodarka oparta jest na ropie.
Wszystko by upadło, gdyby wdrożono to tanie źródła energii.

Czyli odkrycia, odkryciami, a kraj, który odważy się je wdrożyć wbrew interesom korporacji, szybko może wynieść gospodarkę, na szczyty.

waclaw46
27-12-2014, 13:54
Kama01 napisała -Czyli odkrycia, odkryciami, a kraj, który odważy się je wdrożyć wbrew interesom korporacji, Nie jest to takie proste jak by się nam wydawało bo korporacje ponad narodowe dysponują kapitałem większym jak budżety wielu państw i zawsze mogą sfinansować przewrót lub doprowadzić do interwencji zbrojnej.

Konsumpcja alkoholu http://www.economist.com/news/economic-and-financial-indicators/21636774-alcohol-consumption jak sami widzicie jesteśmy potęgą z 111 litrami na głowę tylko Niemcy nas wyprzedzają 141,3 Brytyjczycy za nami 108,6 ale jest tam naszych rodaków ponad 2 miliony. Rosjanie Amerykanie Francuzi Włosi to już nie ta klasa.:LOL:

Bez dobrego i efektywnego systemu Państwowego zarządzania wynalazkami które mogą być rozwojowe jak jest agencja Defense Advanced Research Projects Agency w skrócie DARPA w Polsce dalej będziemy gadali i gadali tracąc na gadanie czas.
Są wzorce należy je przenieść na grunt nasz krajowy przeznaczyć środki i co jakiś czas sprawdzać jak działają a nie tracić pieniądze społeczne na uzdrawianie innych jak to robi nasz strażnik żyrandola Komorowski .

Lila
28-12-2014, 21:08
Samochód na wodę....miodzio.
Ach, jak chciałabym mieć taki jeżdżący czajnik,
a Wy nie?:D

kama01
29-12-2014, 06:47
To jest ciut bardziej skomplikowane. Nie wykorzystuje się pary, tylko wodór. Zresztą, to nie jedyny wynalazek.

Lila
29-12-2014, 12:16
Ojoj, coś z bombą wodorową, niedajbuk?:D

Sorry, blondynką jestem.

Frat
29-12-2014, 19:26
Oj, bomba, bomba to będzie i to naprawdę wodorowa. :D
Ale nie termojądrowa, tylko taka jaką stał się w 1937 cepelin Hindenburg. :icon_eek:

waclaw46
30-12-2014, 21:18
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja-tego-paliwa-kosztuje-25-groszy-za,163,0,1658531.html
Prawda czy fałsz Warto się zastanowić :)

kama01
01-01-2015, 10:47
I to jest to, co mnie wkurza. Jest pomysł, są pierwsze pozytywne próby, a rząd jedynie mówi...i nic.
W końcu, jak to często w przeszłości bywało, odsprzedają pomysł komuś innemu, a my będziemy od nich kupowali gotowy produkt i zamiast zarabiać, będziemy płacić ogromne sumy.

kama01
01-01-2015, 12:24
Czy można węgiel zmienić w ropę?
Teoretycznie, tak.
Węgiel i ropa powstały podobnie, ze szczątków obumarłych roślin.
Skład ropy to głównie 80-85% węgla , 11-14,5% wodoru.
Węgiel mamy, z wody mamy wodór , po rozdrobnieniu węgla trzeba dodać jakiś czynnik, by ta zawiesina była trwała.
To też już opracowano więc tylko trzeba to wdrożyć na skalę przemysłową.

Japończycy już budują w środku miast, wysokie budynki przeznaczone do hodowli roślin.
Oświetlenie to głównie sprawa luster - za ich pomocą przesyła się światło dzienne.
Uznali, że to jest kolosalna oszczędność na transporcie, czyli paliwie niezbędnym do dostarczenia warzyw./ a także czystość powietrza/
Przyznam, od tej strony nie patrzyłam na koszt produkcji.
Czy taka będzie przyszłość?
Czy wymyślą coś nowszego?

waclaw46
01-01-2015, 16:34
Syntetyczna benzyna z węgla była produkowana w okresie II wojny światowej w Niemczech.W Policach na Pomorzu Zachodnim można oglądać ruiny takiej fabryki.W Blachowni Sląskiej był drugi zakład produkujący benzynę syntetyczną.

Technologia produkcji benzyny syntetycznej była rozwijana w USA i RPA .W Stanach wybudowano zakłady które pełnią rolę strategiczną mającą na celu uniezależnienie się w wypadku poszybowania cen ropy.

Też ciekawą technologią jest zgazowanie węgla w złożu.Szczególnie jest to uzasadnione gdy złoże nie jest zasobne w węgiel z uwagi na grubość czy chodniki drążyć trzeba pod kątem. Jak zwykle pomniki i budowle uwieczniające polityków ważniejsze są od nakładów na naukę.

Szefowa MSW, minister Piotrowska, o „samolotach bez głowy”. Internet kpi z psiapsiółki Kopacz Mamy potem wystąpienia ministrów takich jak psiapsiółki pani Premier Kopacz .(...)Teresa Piotrowska ukończyła I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie, a następnie (w 1980) studia magisterskie z zakresu historii na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej.(...) Mierni ale wierni ,jak w starym systemie , nie kompetencje tylko szczere chęci i znajomości z kim potrzeba :LOL: :LOL: Wczoraj uzdrawianie samorządów i przetargi potem MSW a przed nią jeszcze inne inne resorty .:LOL: Polka Polak potrafi jak mówił Gierek.:)

kama01
07-01-2015, 08:44
Jakoś to wszystko jest dziwne.
Na świecie produkuje się tyle żywności, że nikt nie powinien umierać z głodu.
A umierają.
Bogate kraje tworzą sztuczne "podniety", by ludzie kupowali jak najwięcej i najdrożej.
Buty za 10 tys, . torebka, zegarek, czy kiecka - mają być drogie i to ma być ideał, do którego należy dążyć.
Czy silikonowy biust i młodość...do końca swych dni...
Pracujcie jak najwięcej, kupujcie jak najwięcej, jak nie macie za co, to zapożyczcie się , weźcie kredyt.
To jakaś paranoja.

Wydaje mi się, że to wszystko powinno się zmienić, że kapitalizm już się przeżył i trzeba by wymyślić jakiś nowy system.
Socjalizm? Nie, absolutnie nie. Wszystkim po równo, sprowadziło się do równości w biedzie, a i tak były bogate elity.
Ludzie potrzebują bodźca do pracy, do rozwoju, ale wolałabym, aby te bodźce były sensowne.

kama01
07-01-2015, 09:00
Był taki mądry kawał:
Urocza, tropikalna wyspa.
Jest rybak, który łowi tylko na swoje potrzeby, a widząc to bogaty biznesmen radzi mu, by wziął kredyt, kupił kuter, rozwinął działalność.
-A co potem? - pyta rybak
-Potem kupisz drugi kuter, rozwiniesz działalność, będziesz dużo zarabiał.
-Co potem?-
-Będziesz miał potężne przedsiębiorstwo, będziesz bogaty.
-A potem?
-Potem kupisz sobie mały domek na plaży, będziesz łowił ryby i odpoczywał-
-To po co mi ta harówka- mówi rybak - przecież ja to wszystko mam, już teraz.

Gonimy, by mieć więcej i więcej ...i po co?

Parę dni temu, oglądałam film dok., z jakiejś tam wyspy. Wszyscy dzielili się wszystkim, nikt nie chodził głodny.
Jednak i tam wkracza nasza "cywilizacja" - część rybaków, zaczęła żądać zapłaty. Na razie wódz zakazał, ale pewnie długo tego nie powstrzyma.

Hypatia
07-01-2015, 12:35
Był taki mądry kawał:
Urocza, tropikalna wyspa.
Jest rybak, który łowi tylko na swoje potrzeby, a widząc to bogaty biznesmen radzi mu, by wziął kredyt, kupił kuter, rozwinął działalność.
-A co potem? - pyta rybak
-Potem kupisz drugi kuter, rozwiniesz działalność, będziesz dużo zarabiał.
-Co potem?-
-Będziesz miał potężne przedsiębiorstwo, będziesz bogaty.
-A potem?
-Potem kupisz sobie mały domek na plaży, będziesz łowił ryby i odpoczywał-
-To po co mi ta harówka- mówi rybak - przecież ja to wszystko mam, już teraz.

Gonimy, by mieć więcej i więcej ...i po co?

Parę dni temu, oglądałam film dok., z jakiejś tam wyspy. Wszyscy dzielili się wszystkim, nikt nie chodził głodny.
Jednak i tam wkracza nasza "cywilizacja" - część rybaków, zaczęła żądać zapłaty. Na razie wódz zakazał, ale pewnie długo tego nie powstrzyma.

Kamo ,to świetny kawał!
Można uśmiać się do łez.
Podobnie jak na wariackich komediach na których wręcz płaczemy ze śmiechu.
Tylko jak już nam ataki śmiechu przejdą,przepona się uspokoi,a oczy obeschną z łez radości,to momentalnie porzychodzi świadomość,że to czysta bzdura i że tak się żyć nie da.
To co dziś nazywamy kapitalizmem czyli system oparty na własności prywatnej,istnieje w pewnym uproszczeniu rzecz ujmując,od zawsze z krótkim epizodem w historii ludzkości ,kiedy w kilku krajach eksperymentowano z własńością wspólną z wiadomym skutkiem.Oczywiście zupełnie inaczej wyglądał kapitalizm XVII/XVIII wieku,inaczej wieku XX i zapewne inny będzie miał kształt za lat 50.
Dopóki nie zmieni się natura ssaka zwanego człowiekiem,dopóki trzyletnie szczenię tego ssaka będzie w piaskownicy z zapamiętaniem pilnować swojego wiaderka i łopatki i walić grabkami na odlew każdego ,kto mu będzie chciał odebrać ten "kapitał" ,tak długo kapitalizm będzie najbardziej efektywnym i efektownym systemem gospodarczym.
Druga strona tego medalu,to demokracja,a więc system gdzie decyduje wola podporządkowania się prawom i władzy wybranej ,a nie narzuconej ,bądź dziedziczonej. Im bardziej ludzie wykształceni i oświeceni,tym bardziej jest dla nich oczywiste,że prawo do rządzenia może jedynie pochodzić z woli większości,która dokonuje optymalnego wyboru. Optymalnego nie oznacza ,że najlepszego,jedynie że najlepszego z aktualnie możliwych w danych okolicznościach.
Zarówno kapitalizm jak i demokracja nieustannie ewoluują,bo czy dzisiejsza demokracja w czymś przypomina tą ateńską uznającą niewolnictwo jako podstawę gospodarki?
Dlatego wymyślanie trzeciej drogi jest bezsensowne ,gdyż pewne zachowania są sprzeczne z naturą człowieka ,która się nie zmienia od tysięcy lat. Zmienia się jedynie kultura człowieka.
I chyba jednak w dobrym kierunku.

waclaw46
07-01-2015, 17:35
Mamy też sukces koalicji PO-PSL i wspierającej jej opozycji od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna w III RP wynosi 2112,95 zł Jak widać wszystkich się nie zadowoli jedni się cieszą a inni martwią zależy po której się siedzi w momencie wypłaty :)

Kamo, co do ustroju to sprawa na razie jest otwarta poznaliśmy socjalizm z jego zaletami i wadami obecnie budujemy kapitalizm który też ma zalety i wady .Kraje skandynawskie realizują swoją socialdemokracje i na razie tego nie zmieniają a ten eksperyment już długo trwa. Polacy którzy tam mieszkają nie zamierzają wrócić na naszą Zieloną Wyspę i z pozostałymi polakami budować kapitalizm.
System społeczny nie może wyprzedzać za bardzo poziomu intelektualnego społeczeństwa i kulturalnych zaszłości bo dochodzi do degeneracji systemu i jego wypaczenia.Według mnie ,szanowanie drugiego człowieka nie powinno wynikać z jego statusu materialnego.
Przecież demokracja na wzór zachodni nie przyjęła się w Afganistanie a ich przywódca , pomimo ukończonych studiów na renomowanym uniwersytecie w USA nie potrafił tego zrobić .Na zmianę mentalności jedno pokolenie to za mało.

Wszystko związane jest z rozwojem.W latach 20 XX w. Prowadzono badania w puszczy Amazońskiej plemion indiańskich. Dziwiono się że Indianie uprawiali małe poletko a pozostała część stała odłogiem .Bo po co miał uprawiać więcej bo co mógł by z tym zrobić jak do następnej wioski dzień lub 3 dni łodzią. Wszystko się zmieniło kiedy odległości pomiędzy siedliskami ludzkimi się zmniejszyły i powstały miasta.To Kamo związane z twoją wyspą i życiem w naturze.

kama01
07-01-2015, 18:55
W tej chwili mamy banki, bogate instytucje, które nie tworzą, nie budują niczego, tylko obracają wirtualnym pieniądzem.
Bankierzy są potężniejsi niż rządy, to oni doprowadzają do bankructwa, to oni się na tym bogacą.
Tu coś trzeba byłoby zmienić, wymyślić coś sensownego, na miejsce tej zużytej już instytucji.
W tej chwili jest mnóstwo reklam typu - weź pożyczkę, my ci jeszcze dopłacimy!
Kto głupi, daje się na to nabrać, a potem wpada w spiralę zadłużenia.
Bank wyjdzie na swoje, sprzeda jego dom czy samochód...

To nie powinno tak być, że człowiek haruje całe życie, a wszystko mu zabierają, bo naiwnie uwierzył reklamom.

Może nie do końca sensownie to wytłumaczyłam, ale proporcje zarobków tego co uczciwie pracuje i banków, są zachwiane.

W moim odczuciu, ten system się przeżył.
Powinno się coś wymyślić, na jego miejsce.
I myślę, że jak się zadaje pytanie, to może ono kogoś pobudzić do myślenia - i znajdzie na to sposób.

waclaw46
08-01-2015, 10:13
Kamo nie można firmom zabronić się reklamować bo powinna być równość w biznesie natomiast z wiedzą na temat bankowości jest nie za bardzo dobrze.Starsze pokolenie może mieć kłopoty bo żyliśmy w innej rzeczywistości gdzie produktów Bankowych było bardzo mało.

Nowa rzeczywistość nie zmieniła szkolnictwa by młodzież nauczyć jak w tym nowym świecie się poruszać by nie wpaść w spiralę zadłużenia i jak skorzystać z ustawy o upadłości konsumenckiej.Kto to jest Broker i na jaką pomoc można liczyć ,Komisja Nadzoru Finansowego po co to jest i jakie informacje można uzyskać na temat rynku finansowego .Do jakich instytucji społecznych można się zwrócić by konsumentowi usług pomóc w trudnych sprawach na styku urząd -obywatel.

Banki działają tak jak pozwala ustawodawstwo a tworzą to ci których wybieramy Sejm Prezydent stanowią prawo.Faktem jest że działalność bankowa jest intratna bo ok. 10% środków własnych a ok.90 % środków wirtualnych i biznes się kręci.Zyskiem banku są odsetki czym wyższe tym większy zysk. Wysokość odsetek jest podyktowana większym ryzykiem ale w rzeczywistości jest inaczej, stara zasada bankowości zeszła do lamusa.

Nic nie da nakazowe regulacje tego systemu w jednym miejscu czy religijne nakazy jak w krajach arabskich bo to nic nie da.Przecież istnieją raje podatkowe wszyscy wiedzą i dlaczego tego nie zlikwidują ??? politycy.Gadają o demokracji walczą z dyktatorami a nie zwracają uwagi na miejsca gdzie istnieje złodziejstwo podatkowe.

Można prostą rzecz zrobić mając dostęp do mediów powiedzieć i nauczyć jak w tej rzeczywistości się poruszać językiem zrozumiałym dla szerszego społeczeństwa a nie bełkot naukowy by słuchacz musiał grzebać w słowniku.Trzeba tylko chcieć ??

waclaw46
09-01-2015, 17:10
(...)Zdobycie w Polsce prawa jazdy jest już na tyle utrudnione, że mieszkańcy wschodniej Polski zdobywa uprawnienia do kierowania autem na Ukrainie.

Już za tysiąc dolarów można zdobyć ukraińskie prawo jazdy. Ogłoszenie oferujące pomoc w jego załatwieniu pojawiają się masowo na regionalnych portalach internetowych. Proceder kwitnie, bo za naszą wschodnią granicą zdawalność wynosi 99% za pierwszym razem.

By zdobyć uprawnienia do kierowania autem wystarczy zaledwie dwa razy zajechać na Ukrainę. Raz, by się tam czasowo zameldować oraz umówić na egzamin. Z kolei za drugim razem zdaje się egzamin i odbiera gotowy dokument.

Następnie trzeba zgłosić się w lokalnym powiatowym wydziale komunikacji, by złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy na polskie, które jest wydawane średnio w terminie do dwóch miesięcy.(...)

Polak potrafi ,czy u nas wszystko musi być absurdalne???:LOL:

wujek
09-01-2015, 19:32
Żeby równowaga nie była zwichnięta,że powtórzę za mistrzem, Niemcy ze wschodnich landów prawko robią w Polsce.

waclaw46
09-01-2015, 23:10
(...)Komisja Europejska zdecydowała, że środek o nazwie ellaOne może być dostępny w krajach Unii Europejskiej bez recepty, zastrzegając, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych. Informację taką przekazał rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
REKLAMA

- Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę – powiedział Neumann pytany o stanowisko polskiego ministerstwa zdrowia w tej sprawie. ( ...)

W katolandzie jest już decyzja Min. Zdrowia Bartosza Arłukowicza wszystko na receptę .Lotne brygady z ministerstwa będą sprawdzać kieszenie młodych ludzi czy nie mają nielegalnych pigułek. Ministerstwo dba o zajęcie ginekologów bo mają mało pacjentów i trzeba stworzyć kolejki. Następna decyzja to prezerwatywy na receptę :LOL: ROTFL Czekamy na nocne obrady Sejmu i ciekawe kiedy wprowadzą do kodeksu karnego artykuł za masturbację.

waclaw46
10-01-2015, 19:46
Amerykańska firma WBH Energy, która wydobywała gaz i ropę łupkową zbankrutowała na tle gwałtownego spadku światowych cen czarnego złota.

Wniosek o bankructwie został złożony w tym tygodniu. Stacja telewizyjna NHA poinformowała, że WBH Energy z Teksasu posiada zadłużenie w wysokości 50 milionów dolarów, które powstało w wyniku spadku cen ropy w ostatnich miesiącach.

Jak sami widzicie sankcje działają :LOL: Dobrze że nie wtopiliśmy dużych pieniędzy w gaz z głupków. Do gazu płynnego dopłacamy ropa tanieje a nasi politycy uchwalają nowy podatek naliczany przy zakupie benzyny,. Gazoport następny termin odbioru. Czy płynie jakiś kapitan na tej łajbie Polska ??:LOL:

kama01
13-01-2015, 08:50
Zamknąć kopalnie?Nie staniemy na nogi, o ile będziemy dopłacali do nierentownych przedsiębiorstw.Z drugiej strony, to z czego ci ludzie będą żyli ?.
To samo tyczy urzędników.
Wywalić ich i co....mamy armię bezrobotnych.
Wszystko to trudne sprawy.

Hypatia
13-01-2015, 12:55
Zamknąć kopalnie?Nie staniemy na nogi, o ile będziemy dopłacali do nierentownych przedsiębiorstw.Z drugiej strony, to z czego ci ludzie będą żyli ?.
Z tego samego z czego żyją pracownicy wielu zakładów restrukturyzowanych bądź likwidowanych oraz przedstawiciele wielu zawodów ,które odchodzą do lamusa. Dziś każdy pracownik musi być przygotowany psychicznie na to,że nie tylko będzie kilka razy w życiu zmieniał pracę,ale nawet zawód. Im szybciej to pojmą tym lepiej dla nich.
Gorzej ze starszymi,tymi po 50 ,booni się już raczej nie zmienią,inna konstrukcja psychiczna nastawiona na to ,że widzialna ręka władzy zapewni im warsztat pracy,dach nad głową i michę,a tu tymczasem niewidzialna ręka rynku rozwala zakład produkujący zabytki muzealne,żąda regularnego płacenia za czynsz i zarobienia sobie na michę. Zgroza,przecież myśmy chcieli tylko demokracji ,a więc prawa do pyskowania na każdy temat i przeciw każdemu oraz prawa do destrukcji i anarchii,a tu w pakiecie dostaliśmy kapitalizm liczący się z rachunkiem ekonomicznym.
Draństwo,to wszystko przez te Solidaruchy ,tzn nie przez "te",a raczej "tamte".:rolleyes:

pluto37
13-01-2015, 13:28

Komo!
jeden PiSosocjalista nazwiskiem Bugaj -dziś expert ekonomista i ponoć professor- w 80-tym publicznie w tvp mówił, ze lepiej
wypłacać zasiłki bezrobotnym, niż utrzymywać nierentowne huty i kopalnie.

waclaw46
13-01-2015, 19:10
Hypatia pisze ;Draństwo,to wszystko przez te Solidaruchy Też tak samo jak Hypatia myślę , przecież w 1989 roku robotnicy i chłopi głosowali za zmianą systemu a teraz różne grupy społeczne żądają by wszyscy ponosili obciążenia za nieudolność rządzących tych w prywatnych przedsiębiorstwach i tych w państwowych.

Rolnicy korzystają z prawie darmowej służby zdrowia dostają dotacje Unijne więcej korzystają z becikowego niż w mieście i jeszcze zabrania się kupić obcokrajowcy ich gospodarstwo bo uchwalili sobie ustawę.Przecież jaka różnica na swoim czy pracować u właściciela z innej nacji.Przecież obowiązują go przepisy gospodarcze jak w kraju do którego przyjechał.Pracuje w Polsce a nie na zmywaku w innym kraju i ma kłopoty językowe.

Pluto 37 piisze : Bugaj -dziś expert ekonomista i ponoć professor- w 80-tym publicznie w tvp mówił, ze lepiej wypłacać zasiłki bezrobotnym, niż utrzymywać nierentowne huty i kopalnie.
Też uważam jak ty że trzeba zlikwidować zasiłki po co płacić , pracy jest dużo w Niemczech i trzeba się ruszyć. Jestem przeciwny utrzymywania nierentownych przedsiębiorstw , ci co mają pieniądze niech je kupią .Dużo ludzi w Polsce czy na emigracji , renciści i emeryci w Polsce ,dysponuje kapitałem sprzedać im po cenie złomu.

Lila
13-01-2015, 19:24
Też tak samo jak Hypatia myślę , przecież w 1989 roku robotnicy i chłopi głosowali za zmian.

Wacławie nie myślisz tak samo,
bo ze strony naszej koleżanki - tygryska,
była to ssąco- gryząca ironia.
Wszak głosiła swego czasu swe zaangażowanie w styropian.
Podobno zaliczyła kilka materaców styropianowych w swym długim żywocie,
czyli ma na sumieniu to co się stało z Polską.
Za Bolka et consortes dałaby sobie zrobić depilację miejsc intymnych cążkami do paznokci,
więc wiesz jak tygrys jest oddany postsolidaruchom.

waclaw46
13-01-2015, 19:35
Zostawmy tego Bugaja w spokoju co kiedy powiedział jeast sprawa inna z prasy :Niemieckie świnie na polskich stołach to o hodowli i o rolnictwie :Przez trzy kwartały ubiegłego roku kupiliśmy od Niemców żywność wartą ponad 2,41 miliarda euro. Polski import z Niemiec w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 50 milionów euro. Sprowadzaliśmy zza Odry głównie mięso wieprzowe, karmy dla zwierząt, świnie, ale także sery i mleko w proszku.O załamaniu się rynku wieprzowiny w Polsce czytaj tu: "Europa podłożyła nam świnię"

Możemy dalej biadolić i ronić łzy patrząc na rządzących ich super pociągnięcia .Dalej mogą naszym politykom pisać przemówienia za granicą , reprezentując interes gospodarczy kraju piszącego to przemówienie dla nas.
(..)Statystyki Departamentu Rynków Rolnych resortu rolnictwa pokazują jasno: artykuły rolno-spożywcze importowane do Polski z krajów UE, pochodziły głównie z Niemiec.

Przez trzy kwartały ub.r. kupiliśmy od Niemców żywność wartą ponad 2,41 miliarda euro. Import z Niemiec w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 2,2 proc. (w pieniądzach wydaliśmy o 50 milionów euro więcej). Z żywności importowanej do Polski już niemal jedna czwarta to towary z metką „made in Germany”.

Co więc sprowadzaliśmy z Niemiec? Ta lista jest znacząca: mięso wieprzowe, karmy dla zwierząt, świnie, ale także sery i mleko w proszku. To jakby negatyw tego, z czym mają problem polscy rolnicy... (..)

Z innych krajów UNIi europejskiej też, http://wgospodarce.pl/opinie/18030-niemieckie-swinie-na-polskich-stolach możecie sami przeczytać to nie propaganda tylko zwrócenie wszystkim uwagi że my wszyscy powinniśmy wybierać ludzi którzy wiedzą co to jest Polska racja stanu a nie bełkotać jak w latach pięćdziesiątych o internacjonalizmie ,czy Bóg Honor Ojczyzna ROTFL

kama01
14-01-2015, 08:10
Kupiłam kiedyś przedwojenną chałupę. Mam jej projekt, to są trzy kartki A-4 /Podklejone na tekturce, więc przetrwały/
Zrobiłam projekt rozbudowy, to było parę kartek rysunków i opis techniczny.
Trzy lata temu chciałam zrobić dodatkowy podjazd na posesję.
Okazało się, że potrzebny jest potężny projekt, mnóstwo zatwierdzeń i kłopotów.
Po dwóch miesiącach jeżdżenia, załatwiania, dałam sobie spokój. Straciłam cierpliwość.

Na tym polega główna przeszkoda w naszej gospodarce. Na nadmiernym rozroście biurokracji, która wymyśla co robić, by podkreślić swoją przydatność.
Tworzą nowe przepisy, wymagania, bo każdy chce być ważny.
I tak kiedyś projekt całego domu był skromniejszy, niż obecnie, projekt położenia paru płyt na podjeździe.
Kompletna bzdura i koszty.

To tak jak z tymi ogórkami i krzywizną banana, w Brukseli. Idą tą samą drogą, tworzą nowe przepisy, by uzasadnić swoje istnienie.

waclaw46
15-01-2015, 17:24
Kamo masz zupełną rację że nadmiar przepisów jest utrudnieniem i służy tylko do tworzenia miejsc pracy dla urzedników przerzucającym bez sensu papierami.

Bank Centralny Szwajcarii zniósł minimalny kurs wymiany franka. Kurs franka ostro w górę Ważna sprawa dla tych co mają kredyty w frankach szwajcarskich bo przyszły ciężkie dni i pomału pukać może do nich bankructwo.Patrzyłem na notowania na Onecie i wzrost o 18,31 % to dużo.
Zawirowania na rynku kapitałowym i wycofanie się kapitału z Rosji powoduje że nadwyżki lokowane są w Frankach Szwajcarskich oni broniąc swego budżetu zrobili takie pociągnięcie bo nie zamierzają finansować całej Europy,Tuskowi nie wierzą że coś potrafi zrobić stąd nie palą się na Euro.Czas okaże

Ale posłuchajcie ekspertów ,jest to problem nie tylko tych co wzięli kredyt w frankach bo też pośrednio mogą mieć kłopoty same banki które dużo takich kredytów udzieliły. Wszyscy płyną na tej samej łajbie co kredytobiorcy.Czy senior to odczuje na pewno ten co zażywa leki Szwajcarskich firm i uzależniony jest od Szwajcarskich produktów. Wzrost ktoś musi pokryć taka jest ekonomia i modlitwa nie pomoże.
Nie podejrzewam że to by była przyczyna przewalutowania przez Orbana kredytów swoich obywateli z franka na forinta z dniem 1 lutego.Ale też i takie są spekulacje .

waclaw46
16-01-2015, 15:23
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/21910 prawie 55 minut audycję „Wieczór radia TOK FM. O prognozy ekonomiczne pytamy prof. G. Kołodko” 5.01.2015.
Polecam też jego trylogię Wędrujący świat,Dokąd zmierza świat, Swiat na wyciągnięcie myśli , i jego spotkanie z G.Kołodko w programie "Monitor Polvision" 14.01.2015 https://www.youtube.com/watch?v=gH0P1YlOwOg#t=11 podczas pobytu w USA .

waclaw46
17-01-2015, 23:36
Niemiecka prasa: „Polska jest największym przegranym w Europie środkowo- wschodniej”Gdyż w ub. środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Polsce specjalną linię kredytową o wartości prawie 20 mld euro. Dokładnie dzień później uwolnienie kursu franka szwajcarskiego wobec euro uderzyło w polskiego złotego”.http://www.dw.de/niemiecka-prasa-polska-jest-najwi%C4%99kszym-przegranym-w-europie-%C5%9Brodkowo-wschodniej/a-18197340
Artykuł polecam tym co mają takie kredyty ,ale nie ma co panikować bo to nic nie da , czekać należy na unormowanie się sytuacji.

waclaw46
28-01-2015, 01:18
(...)Se-Ma-For, najbardziej znane i najstarsze polskie studio filmów animowanych, zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen.
Jego początki sięgają 1947 roku. Od tamtych lat w Se-Ma-Forze powstało ponad 1400 filmów, które zdobyły na całym świecie kilkaset nagród i wyróżnień, na czele z dwoma Oscarami: za "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego oraz za "Piotrusia i wilka" Suzie Templeton.
W listopadzie roku 1999 Komitet Kinematografii podjął decyzję o wygaszeniu państwowego studia Semafor. W jego miejsce powstało prywatne Se-ma-for Produkcja Filmowa, kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Jego szefem był Zbigniew Żmudzki.
Studio Se-ma-for kierowane przez Zbigniewa Żmudzkiego otrzymało w 2007 i 2008 nagrody i wyróżnienia za całokształt działalności:
- Platynowe Koziołki na Międzynarodowym Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu 2007;
- Statuetkę „Turysty 2008” na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku;
- Złoty Medal za promocję Polski przyznany przez Polski Klub Biznesu;
- Nagroda Profesjonała na II międzynarodowym Festiwalu Zawodów Filmowych CINEMAGIC 2008 w Płocku;
- Zwycięstwo w styczniowym (2008) plebiscycie „Łódź Sukcesu”.

Przejęcie to wynik niespłacenia, zaciągniętych przez spółkę, długów podczas produkcji serialu "Parauszek i Przyjaciele". Zabezpieczeniem należności były udziały w łódzkiej spółce. W związku z tym do Se-Ma-Fora został wprowadzony nowy zarząd. - Nastąpiło przewłaszczenie części udziałów na rzecz angielskiego studia Small Screen. To studio ma w tej chwili pięćdziesiąt jeden procent decyzji. W związku z tym wprowadzony został nowy zarząd. Jego prezesem jest Luc Toutounghi. Ja wraz z moim zastępcą Adamem Ptakiem złożyliśmy rezygnację. Wszystko to ma na celu doprowadzenie do uzdrowienia sytuacji finansowej studia - mówi dotychczasowy prezes zarządu spółki Zbigniew Żmudzki.
Problemy finansowe Se-Ma-Fora pojawiły się w trakcie produkcji znanego serialu animowanego "Parauszek i przyjaciele". Jak podkreśla Żmudzki, zaciągnięcie pożyczki było nieuniknione. - Żeby zrealizować taki serial, trzeba znaleźć sporo pieniędzy. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a z tym są problemy. Myślę, że trochę się zagalopowaliśmy, za szybko chcieliśmy ten serial zrealizować. W Polsce takie rzeczy trzeba robić powoli - tłumaczy Żmudzki.
Dotychczasowy prezes dodaje jednak, że po spłaceniu długów, udziały zostaną odzyskane.
https://www.radiolodz.pl/…/11521-lodzki-se-ma-for-przejety-…
Se-Ma-For, najbardziej znane i najstarsze polskie studio filmów animowanych, zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen. Jego początki sięgają 1947 roku. Od tamtych lat w Se-Ma-Forze powstało ponad 1400 filmów, które zdobyły na całym świecie kilkaset nagród i wyróżnień, na czele z dwoma Oscarami: za "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego oraz za "Piotrusia i wilka" Suzie Templeton. W listopadzie roku 1999 Komitet Kinematografii podjął decyzję o wygaszeniu państwowego studia Semafor. W jego miejsce powstało prywatne Se-ma-for Produkcja Filmowa, kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Jego szefem był Zbigniew Żmudzki. Studio Se-ma-for kierowane przez Zbigniewa Żmudzkiego otrzymało w 2007 i 2008 nagrody i wyróżnienia za całokształt działalności: - Platynowe Koziołki na Międzynarodowym Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu 2007; - Statuetkę „Turysty 2008” na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku; - Złoty Medal za promocję Polski przyznany przez Polski Klub Biznesu; - Nagroda Profesjonała na II międzynarodowym Festiwalu Zawodów Filmowych CINEMAGIC 2008 w Płocku; - Zwycięstwo w styczniowym (2008) plebiscycie „Łódź Sukcesu”. Przejęcie to wynik niespłacenia, zaciągniętych przez spółkę, długów podczas produkcji serialu "Parauszek i Przyjaciele". Zabezpieczeniem należności były udziały w łódzkiej spółce. W związku z tym do Se-Ma-Fora został wprowadzony nowy zarząd. - Nastąpiło przewłaszczenie części udziałów na rzecz angielskiego studia Small Screen. To studio ma w tej chwili pięćdziesiąt jeden procent decyzji. W związku z tym wprowadzony został nowy zarząd. Jego prezesem jest Luc Toutounghi. Ja wraz z moim zastępcą Adamem Ptakiem złożyliśmy rezygnację. Wszystko to ma na celu doprowadzenie do uzdrowienia sytuacji finansowej studia - mówi dotychczasowy prezes zarządu spółki Zbigniew Żmudzki. Problemy finansowe Se-Ma-Fora pojawiły się w trakcie produkcji znanego serialu animowanego "Parauszek i przyjaciele". Jak podkreśla Żmudzki, zaciągnięcie pożyczki było nieuniknione. - Żeby zrealizować taki serial, trzeba znaleźć sporo pieniędzy. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a z tym są problemy. Myślę, że trochę się zagalopowaliśmy, za szybko chcieliśmy ten serial zrealizować. W Polsce takie rzeczy trzeba robić powoli - tłumaczy Żmudzki. Dotychczasowy prezes dodaje jednak, że po spłaceniu długów, udziały zostaną odzyskane. https://www.radiolodz.pl/posts/11521-lodzki-se-ma-for-przejety-przy-anglikow-zmudzki-zlozyl-rezygnacje (...)

To jako epitafium dla następnej firmy którą myśmy znali i z sentymentem do niej podchodzili.Wszystko to ludzie a nie system byli w zarządach brali kasę a nic nie robili i doprowadzili do upadku.Nikt u nas za nic nie odpowiada jeżeli są to pieniądze nas wszystkich. Czy wy wszyscy nie jesteście paranoikami prywatną własność należy chronić , wspólna własność to kradzież i nie gospodarność.

kama01
28-01-2015, 08:06
I będzie tak, jak z Wedlem. Wspaniałe wyroby, światowa marka, a obecnie to takie byle co, że przestałam kupować wyroby tej firmy.

pluto37
28-01-2015, 19:16
I będzie tak, jak z Wedlem. Wspaniałe wyroby, światowa marka, a obecnie to takie byle co, że przestałam kupować wyroby tej firmy.

Światowa marka Wedel? A skąd masz te wiadomości?
Światowa to ona może być dopiero teraz, jako część jakiejś korporacji globalnej.
Na takiej samej zasadzie jak aktualnie Morliny, które kupione -zdaje się -przez Chińczyków mają szansę pojawić się na chińskich i azjatyckich rynkach.
A że Wedel przestał Ci smakować, to zawsze możesz go zamienić na jakieś np szwajcarskie specjały:)

Lila
28-01-2015, 20:42

Trzy pokolenia budowały markę tej firmy.
Zeszła na psy po władzą POmroczności jasnej.

waclaw46
30-01-2015, 19:57
(...)Założył fabrykę w Wirginii i przekonał się, ile brakuje, by Polska była drugą Ameryką
Szok polskiego inwestora: Ceni się każde miejsce pracy, zagwarantowali stałe podatki, urząd pracy dostarczył przeszkolonych pracowników, urzędnicy, strażacy i ochrona środowiska nie piętrzą przeszkód. Sami pytają, co mogą dla mnie zrobić. Budowa fabryki tańsza niż w Polsce. 3 mln dolarów grantu na dobry początek.

Krzysztof Jabłoński to założyciel i główny udziałowiec Korona Candles z Wielunia, jednego z największych producentów świec zapachowych w Europie. Miliony swoich produktów sprzedaje poprzez sieć Ikea. Ponieważ Szwedzi inwestują ostatnio w USA, również i Polak wybrał się za ocean. Dokładnie do liczącego niespełna 2,5 tys. miasteczka Dublin, w hrabstwie Pulaski, w stanie w Wirginia. Niemiecka fabryka produkująca tam klocki hamulcowe zbankrutowała na samym początku kryzysu finansowego z 2008 roku. Kiedy zjawił się Polak gotów wskrzesić biznes i zatrudnić 170 osób, przyjęto go z honorami. (...)

Dla czego u nas tak nie ma bo rządzą głupki mądrzy wyjechali a ci co zostali zajmują się bełkotem który uwielbiają masy w środkach masowego przekazu i mają swoich fanów.Po występie sprawdzają słupki oglądalności i poparcia.A masy mają tematy do magla i tak leci dzień za dniem.

kama01
02-02-2015, 08:14
Drukarka 3D - wspaniałą maszynę zbudowali Polacy, prostą w obsłudze i tanią. Rewelacja!
Na razie zostają w Polsce i mam nadzieję, że im się to nie zmieni.
Oby znowu biurokracja, utrudnienia i bariery, nie pokonały mądrych ludzi z dobrymi pomysłami.