PDA

View Full Version : AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ???

Lila
18-11-2007, 15:09
Kochani,co o tym sądzicie...?

Stało się nieszczęście na wojnie.Ale czy nasi żołnierze powinni być wyprowadzeni z domów w kajdankach ,a ich domy poddane drobiazgowej rewizji ?

Moją pierwszą myślą było,że teraz nasi chłopcy będą się bali użyć broni,w przeciwieństwie do talibów...

Malgorzata 50
18-11-2007, 15:16
Ja mówiąc ,wyjatkowo zupełnie powaznie,uwazam ,ze w tej sprawie nie mozna wydawać szybkich wyroków i miedlic jej w mediach jako sensacji dnia .Wojna to wojna i czlowiek reaguje inaczej niz w normalnych warunkach.,Jesli doszlo do zbrodni wojennej -oczywiste .Ale najpierw powinno sie to dokladnie i zbadac.przeprowadzic bezstronny i i bardzo wnikliwy proces ,a później dopiero ferowac wyroki.Jest to zresztą przyczynek do tego ,zeby jak najszybciej przestać sie angazowac w tę nie naszą wojnę.Niestety aresztowanie tych chlopaklów bylo chyba konieczne ,moze nie az tak spektakularne .Ale to sie robi polska specjalnosc.Niestety

Basia.
18-11-2007, 15:17
media jak zwykle "przegięły pałę" i dzęki mediom wiele osób już wydało wyrok skazujący na tych chłopaków. Sprawa powinna być bardzo wnikliwie zbadana bez otoczki medialnej. Nie sądzę, że żeby ci chłopcy ot tak sobie zbombardowali wieś zabijając przy okazji niewinnych ludzi, oni nie byli na obozie szkoleniowym, oni byli na wojnie. Sposób w jaki zostali zatrzymani również mi się nie podoba.

Malgorzata 50
18-11-2007, 15:21
Coś mi się porobilo.Najpierw wyswietlilo się z 10 moich wiadomosci ,a później wszystko się skasowalo.I mysl mi uciekła.Chcialam sie zgodzić z Basią .Po drugie powiedzieć ,ze to jest przyczynek do tego ,zeby jak najszybciej sie powycofywać z tych nie naszych wojen.

iwo1111
18-11-2007, 15:38
Wycofać to się możemy z Iraku, o ile ustępujący rząd nie podjął wcześniej jakichś zobowiązań. Misja w Afganistanie jest naszym zobowiązaniem wobec NATO, którego jesteśmy członkiem.
Co do żołnierzy, to jeśli prawdą jest, że dopuścili się tego za co są oskarżani, to oczywistym jest, że powinni ponieść karę. Sposób w jaki ich zatrzymywano bardzo mi się nie podoba. Jak również to, że do ich obrony sposobi się Giertych.
Jakoś nie mam zaufania do jego zdolności adwokackich.

Malgorzata 50
18-11-2007, 15:47
I msz rację,niestety.Cóz zobaczymy co z tego wyniknie.Trochę mniej wrzasku powinno byc nad ta trumna więcej powagi i wnikliwosci.Nie zdajemy sobie chyba sprawy jaki to jest stres oraz jaka wode z mózgu się tym zolnierzom robi.Takze kim oni sa nie mamy pojęcia .Ale nie sadze ,zeby to byli zbrodniarze.

iwo1111
18-11-2007, 16:04
Ci żołnierze brali udział już w wielu poprzednich misjach, natomiast ich dowódcą był "nowicjusz" i to może sporo wyjaśniać. Żołnierz w każdych warunkach musi dostać rozkaz. Dziwna wydaje mi się też nagła wizyta p.Macierewicza do Afganistanu, która na szczęście nie doszła do skutku. Jakoś nikt nie próbuje wyjaśnić po co on się tam wybierał i to w dniu zaprzysiężenia nowego rządu. Zgadzam się, że media za dużo szumu narobiły. Tu potrzebny jest spokój i bardzo uczciwy proces.

Wilhelmina
18-11-2007, 17:05
Jak w wielu innych przypadkach zatrzymanie, sposób wyprowadzania, tania sensacja w mediach, to wszystko jest naganne. Społeczeństwo powinno zostać poinformowane rzeczowo i już w momencie całkowitego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Okropne jest pokazanie, jak traktuje się ludzi i ich rodziny. Można przecież aresztować bez całej tej pokazowej i okropnej otoczki.
Jeżeli natomiast jest prawdą, ze bez powodu ostrzelali bezbronną ludność, to kara niestety będzie. I nie ma tu żadnego usprawiedliwienia. Nie chciałabym usłyszeć, że jakiś bojaźliwy, czy zbyt młody żołnierz zabił moją córkę i wnuki.
W drugiej wojnie, też brali udział młodzi, znerwicowani, przerażeni i zmęczeni niemcy. Te miliony ludzi zginęły przy wykonywaniu rozkazów. Czy im też wybaczamy? Napewno?
Jeszcze chcę napomknąć, że na te akcje jadą żołnierze wybrani, specjalnie szkoleni. Świadomi.

Malgorzata 50
18-11-2007, 17:24
Wilhelmino -dokładnie tak samo myslę.Nic nie usprawiedliwia ataku na ludnosc cywilna ,ale sprawe trzeba zbadać wnikliwie

BUNIA
18-11-2007, 17:34
Jak sie okazalo to w Armii nie ma adwokatow uprawnionych do wystepowania przed sadem.Czyli jest sad wojskowy, takaz prokuratura a obroncy wojskowego ani sladu ...
Zolnierz nie moze liczyc na prawnika ktory bedzie go reprezentowal ani tez na obronce w trakcie procesu.
Robia agitacje na misje "pokojowe" .. obiecuja , mamia a potem niema kto sie tak naprawde zajac i doradzic .
Nie popieram zabijanie ludzi .. cywilow ale tam jest wojna ..
A ilez to niewinnych ludzi - cywilow , dzieci zginelo w czsie II W.S. i n ikt im procesu nie wytaczal.
Nie zrozumie tego nigdy jak Wojsko moze nie bronic swego zolnierza ????????????

Lila
18-11-2007, 17:46
A ja powiem swoje zdanie,kontrowersyjne...jak zwykle..

Otóż uważam...degradacja do stopnia szeregowca,a co za tym idzie kara finansowa....oraz areszt i sąd wojskowy..

Ale na litość boską ! Dożywocie we więzieniu ,z pospolitymi przestępcami ??..Przecież to są warunki wojenne ,i pamiętajcie mili ,że dżihad to nie jest normalna wojna...
A dzień wcześniej zginął w tym miejscu ich kolega.Mieli prawo myśleć,że w wiosce znajdują się talibowie..
A talibowie ? Czy znacie kogoś bardziej okrutnego i bezwzględnego ?

Malgorzata 50
18-11-2007, 17:50
Liluś PROCES i prawo do obrony !!!! Areszt i sad wojskowy. Ale nie wiemy jak tam bylo -czy zeczywiscie to byli tTalibowie i czy oni musieli zaatakowac te wioske .To byli LUDZIE!!!!! Mysle ,ze ci chlopcy poniesli juz najstraszniejsza z kar ,zycie ze swiadomościa ,ze zabili!!!! A reszta .powinna sie odbyc zgodnie z procedurami WOJSKOWYMI i bez szumu medialnego

Lila
18-11-2007, 17:59
Właśnie.Procedurami wojskowymi.A to chyba idzie cywilnymi,skoro ma być obrońca cywilny ..

Basia.
18-11-2007, 18:04
Liluś PROCES i prawo do obrony !!!! Areszt i sad wojskowy. Ale nie wiemy jak tam bylo -czy zeczywiscie to byli tTalibowie i czy oni musieli zaatakowac te wioske .To byli LUDZIE!!!!! Mysle ,ze ci chlopcy poniesli juz najstraszniejsza z kar ,zycie ze swiadomościa ,ze zabili!!!! A reszta .powinna sie odbyc zgodnie z procedurami WOJSKOWYMI i bez szumu medialnego
uczciwy proces bez szumu medialnego, jeżeli zawinili powinni ponieść karę ...... ale winę najpierw trzeba udowodnić a nie serwowac wyroki z wyprzedzeniem. Przez "dobrą robotę" mediów oni już zostali uznani za winnych.

babciela
18-11-2007, 20:19
przede wszystkim nie robic z tego szumu medialnego.Nic nie wiemy w jakich okolicznosciach dzialali nasi zolnierze!.Sad wojskowy z uwzglednieniem warunkow wojny partyzanckiej prowadzonej przez talibow,zabezpieczen naszych zolnierzy przed ich atakami i wziecie pod uwage calosci charakteru wojny i stresow z nia zwiazanych-to tak.Zolnierze to tez ludzie i maja prawo do takich samych reakcji w przypadku zagrozenia i strachu jak my wszyscy.

babciela
18-11-2007, 20:32
A przeciez rozkaz do ataku ktos musial dac.A przypomnijcie sobie wojne Amerykanow w Indochinach-ile dzieci i kobiet zginelo-jasne oni do dzisiaj maja kompleksy(vide filmy o tym),ale czy odpowiedzial za to jakis szeregowy zolnierz?

Lila
18-11-2007, 20:56
Nie wyobrażam sobie ,że oni pójdą do więzienia..
Misje od razu zawiesić ,postulowałabym..
Dowódcy do tej pory nie przesłuchani,a ja sobie wypraszam aby naszych chłopców traktować jak bandytów..
Warunki wojenne to strach i stres,a te cholerne media już wydały wyrok.Wojsko powinno ich ochronić przed kamerami ...

Malgorzata 50
18-11-2007, 21:03
Własnie obejrzalam w TVN program na ten temat...gdyby nie denerwujaca maniera podekscytowanego dziennikarza -wnioski byly mw takie same jak nasze

babciela
18-11-2007, 21:03
Misji to ni9e da sie zawiesic-niestety.To co sie stalo,jest straszne-ale to jest wojna-i zawsze bedzie sie wiazala z tragediami niewinnych,czy winnych(cholera wie co mieli pod tymi koszulinami-przeciez dla nich smierc to prosta droga do raju)ludzi.A od naszych zolnierzy-wara

Andreas
19-11-2007, 13:20
Żołnierze są wysłani na wojnę w Afganistanie,na której obowiązują zasady prowadzenia walki zbrojnej.Wykonują rozkazy przełożonych ,oraz wykorzystują nabyte umiejętności w trakcie szkolenia.Na każdej wojnie są ofiary w ludności cywilnej za które ponoszą odpowiedzialność ?

Anna_Maria_57
19-11-2007, 13:35
powiedziałabym, że niezależnie nawet od procesu, należy wyjaśnić nam, społeczeństwu, jak to tam właściwie wygląda;

wczoraj generał Petelicki mówił o tym, gdzie się "podziewają" talibowie - że w ciągu dnia mieszkają w tych "spokojnych wioskach", uprawiają pola, a nocą wychodzą na akcje.
Sugerował, że to właśnie sami talibowie narażają ludność cywilną - czyli swoje własne rodziny - na wojenne niebezpieczeństwo.

Nasi partyzanci w czasie II wojny (nie porównując oczywiście racji!!! i innych okoliczności, tylko sposób działania) też szukali pomocy w wioskach - przecież musieli brać skądś żywność, dowiadywać się o działaniach wroga wśród ludności cywilnej, itp. Oczywiście nasi partyzanci nie mieszkali wśród cywili - ale i tak narażali ich w jakimś sensie. Ale przecież ta "ludność cywilna" wiedziała co jej grozi - mimo to, były całe wioski bardzo zaangażowane w pomoc. Bo przecież to był wspólny wróg!

Czy przypadkiem nie jest tak, że dla tamtejszej ludności to MY jesteśmy wspólnym wrogiem?
Nie wiem, a chciałabym wiedzieć, zanim sobie wyrobię własną opinię o tym wydarzeniu...

iwo1111
20-11-2007, 16:13
http://www.tvn24.pl/0,1529213,0,1,wiadomosc.html
Pewnie dlatego tak to wygląda bo jest to pierwsza sprawa tego rodzaju w naszym kraju.
Oby okazała się ostatnią.

liduszka
21-11-2007, 17:40
Tyle , co ja wiem , majac meza oficera i trzech synow zawodowych zolnierzy, to wiem tyle ,ze zolnierz nie idzie na patrol czy na akcje bez rozkazow dowodcow.W tej sprawie musza odpowiadac oficerowie i sztab.Tylko w Polsce jest tak , ze odpowiada ten co nie moze sie bronic. W tym wypadku , zolnierz...e. To popierwsze , a po drugie to jest nie nasza wojna tylko Ameryki , do niebezpiecznych zadan sa Polacy. Wiem , ze Polska jest w NATO, jak by przestali w chodzic Ameryce w d..... to nikt by Polski nie zmusil w braniu udzialu jako okupanta , bo takimi sa, taka prawda. Awganie sa w swoim kraju i bronia swojej OJCZYZY ; TAK JAK NASI PARTYZANCI BRONILI POLSKI NA PADAJAC I ZABIJAJAC OKUPANTOW.Tez zabijali cywilow niemieckich. Pozdrawiam i mam nadzieje , ze sa tacy co mnie rozumia.

Stanley
21-11-2007, 17:47
Liduszka też nie wierzę ze zrobili to sami w jakimś bandyckim amoku. Jestem pewien ze wykonali czyiś rozkaz, ale obawiam się też ze to oni zostaną kozłami ofiarnymi a ten nadgorliwiec wydający rozkaz otrzyma ordery a nie wyrok.Tez zgadzam się z opinią ze to my jesteśmy okupantami a Afgańczycy mają się prawo bronić wszelkimi sposobami zresztą to samo jest w Iraku.
PS Bardzo mi sie nie podoba lekceważenie Afgańczyków nawet na tym forum to tacy sami ludzie jak my a ponadto są u siebie i bronią się jak potrafią albo inaczej na ile srodków im starczy

Basia.
21-11-2007, 17:52
mam takie samo zdanie, takie same odczucia. Jesteśmy okupantami w Afganistanie, Iraku, sprawa powinna być bardzo dokladnie zbadana i opinia publiczna poinformowana czyj rozkaz nasi chłopcy wykonywali.

BUNIA
21-11-2007, 17:55
MON powinien zorganizowac obroncow dla polskich zolnierzy.

Basia.
21-11-2007, 18:14
tutaj artykuł na ten temat:
http://wiadomosci.onet.pl/1645237,11,item.html

hannabarbara
21-11-2007, 18:20
Piszecie< jesteśmy okupantami w Afganistanie! Dla mnie to nie jest tak jednoznaczne. Tam rozkład poglądów jest jak 50 do 50. Część społeczeństwa chce żyć normalnie, kształcić się rozwijać, mieć okno na świat. Pod rządami talibów, zamykane były szkoły, kobiety sprowadzane do roli przedmiotów. Nieprawomyślni byli karani i zamykani.Nastąpiła zmiana, ale dawne się broni.Misja ONZ wspiera nowe.Jasne, że lepiej by naszych żołnierzy tam nie było.Bo to nie tylko narażanie ich zycia, ale również wojenna demoralizacja.Wyrażnie pokazują to filmy przedstawiające Polaków, na misji w dawnej Jugosławii.Obawiam się też o obiektywizm wyroków sądowych wobec żołnierzy, którzy tam nie zachowali się chwalebnie. Będą one obciążone względami politycznymi. A z drugiej strony, kogo winić za to, że wraz z likwidacją WSI, zniszczono zaplecze logistyczne.Skąd niby żołnierz ma wiedzieć, że w wiosce żyją ludzie sprzyjający lub wrodzy talibom.Wywiadowców wymiotło.

Stanley
21-11-2007, 19:32
Haniu a dlaczego uważasz ze to my wiemy lepiej jak mają żyć w Afganistanie? I dlaczego ten styl życia koniecznie trzeba ustalać przy pomocy pięści?

Lila
21-11-2007, 20:10
Haniu,napisałaś to tak, jak i ja myślę.Ten styl życia ich ,wcale mnie nie obchodzi.Jeżeli obchodzi to NATO ,to mnie obchodzą przede wszystkim nasi chłopcy..
Oni mogą sobie obcinać prawe dłonie,kamienowac kobiety i zabijać na każdym rogu.Ale nasi chłopcy walczą w warunkach dżihadu.Mogą pójść nerwy .Nie powinno dojść do zabicia kobiet i dzieci,ale armia ma im zapewnić obronę. A także przesłuchać dowódców.

BUNIA
21-11-2007, 20:29
Armia dobrze zoorganizowana powinna miec wysoce szkolone kadry zwiadowcze - gdyby tak bylo prawdopodobnie nie doszloby do tej tragedii tylu rodzin .. tu i tam ...

hannabarbara
21-11-2007, 22:09
Haniu a dlaczego uważasz ze to my wiemy lepiej jak mają żyć w Afganistanie? I dlaczego ten styl życia koniecznie trzeba ustalać przy pomocy pięści?
Gdyby nie późna godzina wieczorna, to pogrzebałabym w necie, by wkleić Ci fakty. Ale o tej godzinie, piszę to co pamiętam (może źle pamiętam) to talibowie zostali "obaleni" przez swój własny naród. Chyba przegrali wybory. Powstała nowa władza, bardziej ludzka, mniej dogmatyczna.Ale kto był wszechpotężnym panem panującym, tak łatwo nie godzi się z przegraną. Zwolennicy talibów rozpoczeli wojnę partyzancką, która w ich górzystym kraju może ciągnąć się w nieskończoność.Nie mówiąc już o tym, że kraj ten daje schronienie wszelkiej maści terrorystom. To matecznik , w którym rodzą się przywódcy i wojownicy muzułmańskiej świętej wojny.Uważasz, że reszta świata ma siedzieć cicho i się nie wtrącać. Moim zdaniem bardzo ryzkowna strategia.Może głupio myślę, ale tak myślę!

Malgorzata 50
21-11-2007, 22:45
Tak ale to byly jednak kobiety i dzieci i nie mozna szukac tego typu usprawiedliwien .To samo dzialo się w Wietnamie i na innych okupowanych terenach w wykonaniu roznych armii z zdecydowanym wskazaniem na Amerykanow .Co nie oznacza ,ze w pozostalej czesci nie podtrzymuje wcześniej wyrazonego zdania .
Czyli bez szumu medialnego ,sprawiedliwy wojskowy sad ,dokladne zbadanie sprawy i pociagniecie do odpowiedzialnosci równiez ,a moze przede wszystkim dowodztwa.Generalnie zas uwazam ,ze wszelkie interwencje wojskowe pod światlym protektoratem US w krajach o kompletnie innej kulturze ,obyczajach i potrzebach sa najwieksżą zbrodnią i nieporozumieniem jakiej doswiadcza ludzkosc.Pomagac -tak -jedzeniem ,woda ,edukacją ale nie wtrącac się jwe wszystko Jakim prawem!!!! Tym bardziej ,ze jesli nie wiadomo io co chodzi to zawsze chodzi o wielkie pieniadze wplywy i wladzę.To naiwne ,wiem .Ale moge sobie troche porobic za naiwną dla odmiany

hannabarbara
21-11-2007, 23:05
Małgosiu! Ja żołnierzy nie usprawiedliwiam. Ale to był jeden pocisk wystrzelony ze znacznej odległości. Wystrzelony prawie na oślep. Chyba nie ten, co go wystrzelił był najbardziej winny!

Malgorzata 50
21-11-2007, 23:06
Haniu - ja ich równuież nie osadzam -jak napisalam ..Czyli nie ma miedzy nami sporu w zasadzie.Tylko ,ze tak sobie ogolnie pomyslalam.Może glupio.

Lila
22-11-2007, 09:30
No i jest już jasne,że żołnierze dostali rozkaz.Musiał on być spowodowany pewnością dowódcy iż w owej wiosce jeszcze są talibowie..
Uważam cały czas za naganne aresztowanie chłopców oraz rzucanie ich na glebę,jak bandytów oraz straszenie dożywociem..
Kurcze,ja nie rozumiem .Jest tam wojna czy jej nie ma ?

Basia.
27-11-2007, 21:53
http://wiadomosci.onet.pl/1648535,11,item.html

senior A.P.
07-12-2007, 21:41
Piszecie jako cywile nie wiedzac co czuje zolniez na polu walki.
Pytanie tylko,czy Afganistan wypowiedzial Polsce wojne ,po co tam nasi zolnierze sa i strzelaja do bezbronnej ludnosci cywilnej ?
Prosze to rozpatrywac jako zbrodnie wojenna,tam jest wojna do ktorej nas "zaproszono" - za zbrodnie wojenne sie karze !

bogda
07-12-2007, 22:21
Jasne, że za zbrodnie wojenne się karze, tylko ja się pytam po co te wojny, gdzie giną niewinni ludzie, których ta wojna nie obchodzi. Oni chcieliby spokojnie żyć, ale nie...bo "duzi chłopcy" lubią zabawy z żołnierzykami, tylko zapominają, że te żołnierzyki może niekoniecznie to lubią...

senior A.P.
08-12-2007, 01:56
Pytasz : Po co te wojny ?
Na wojnach bardzo dobrze sie zarabia i taka grupa spoleczna jak seniorzy dobrze o tym wiedza.Wystarczy objac spojrzeniem wojny tego juz nowego XXI wieku i przesledzic o co one sie tocza ,kto traci a kto zarabia.
Zolnierzy prosze o to nie winic ,tym bardziej ze w Polsce "naczelni wodzowie" to cywile a zwierzchnikiem jest Pan Prezydent RP. Nalezy wiec zapytac bylego i obecnego Prezydenta dlaczego tam wyslal naszych chlopcow w mundurach.

siekierka
08-12-2007, 07:55
Skoro się wysyła żołnierza na drugi koniec świata, to trzeba się liczyć z tym, że będzie strzelał do wszystkiego, co nie jest w przyjaznym mu umundurowaniu. Wszystko co na wygląd jest obce, to wróg który albo jego zabije albo wcześniej zostanie zabity. Ten przeżyje, kto wcześnie wystrzeli.

kufa86
12-12-2007, 03:10
Prokurator Wyszyński mówił:
Dajcie mi delikwenta, a ja znajdę paragraf.

senior A.P.
15-12-2007, 15:27
Prosze Panstwa w tym wszystkim nie o paragrafy chodzi ale z cala stanowczoscia stwierdzam,ze Polske "wrobiono" w nie swoje wojny i nadal wrabia (przygotowywanie misji w Czadzie -kontygent polski ma liczyc 350 zolnierzy WP).
Kiedy opinia miedzynarodowa juz jest,ze Polacy zabijaja w Afganistanie niewinna ludnosc cywilna i fakt ten ukrywano od sierpnia trzeba bylo cos z tym zrobic. Jest wiec zatrzymanie i proces,oby tylko nie byl on pokazowym ale wszystko wskazuje na to,ze bedzie.
Przypominam,ze nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu !

Stanley
15-12-2007, 16:53
Myślę że warto jednak spokojnie podejść to jednak trudnego tematu. Poniekąd wszyscy tu obecni mają po trochę racji chociaż nie mogę przyjąć do wiadomości poglądu Siekierki ze w Afganistanie wszystko co obce to wróg i należy strzelać to prowadzi do absurdu tym bardziej że to my jesteśmy tam agresorami a nie odwrotnie, Taki sposób postępowania prowadzi właśnie do eskalacji konfliktu a nie o to przecież tam chodzi. A nasi żołnierze wg mojego głębokiego przekonania wykonywali poprostu rozkaz ktoś im podał namiary do ostrzału i wydał rozkaz otwarcia ognia .Pytanie jest tylko kto bo tego niestety dowiedzieć się nie można.Obawiam się ze zrobiono z nich kozłów ofiarnych bo sprawa się wydała.Ciekawostką moim zdaniem jest fakt ze naszym kontyngentem dowodzą Amerykanie a ja po tym jak postępują w Iraku niestety nie mam do nich zaufania i nie wróżę im sukcesów.

senior A.P.
17-12-2007, 13:13
Polska to nie agresor. Polacy to sludzy az do bolu !
Sluzba zolnierska jest mi znana ,misje za pieniadze NIE.
Ale bylem "ratowac komunizm na rozkaz" w sierpniu 1968 roku w Czechoslowacji ,jako mlody porucznik juz wtedy myslacy "inaczej" niz moi koledzy oficerowie i przelozeni.Trzy miesieczny okres pobytu tam dal mi wiele do zrozumienia ,nawet na temat "bohaterstwa" sojuszniczej armii radzieckiej. Wprawdzie nikt nikogo za tamten okres nie sadzil nawet tych co popijanemu strzelali ale porownujac z dzisiejszymi misjami i bioracych w nich udzial chlopakow w polskich mundurach musze otwarcie przyznac,ze w sluzalczosci i zachowaniach nas - "dzisiejsi zolnierze" pobijaja , musze sie za nich wstydzic jezeli to sa "czystej krwi" Polacy.
Nie ma obowiazku wykonania rozkazu strzelania do bezbronnej osoby,zadna konwencja miedzynarodowa nie moze na takie wykonywanie rozkazow zezwolic.
Mam nadzieje,ze proces i wyroki beda sprawiedliwe.

senior A.P.
18-12-2007, 14:00
I okazuje sie,ze to ponoc na rozkaz Amerykanow strzelano,jak twierdza zony aresztowanych zolnierzy w telewizorze,w dodatku obwiniaja nie winnego juz dzisja ministre Olka S.
Co tez nie potrafi ta "telawizja",jeszcze dojdzie do tego,ze odbedzie sie telewizyjny sad nad ministrem.
I dziwic sie,ze tu seniorki klubowe mnie starego zolnierza atakuja i zaden zolnierz nie przychodzi mi z pomoca.Coz zrobic jak wiecej zolnierzy w tym klubie nie ma,to chyba dlatego ze w garnizonach polikwidowano nawet kluby oficerskie - tfuuuu - wroc- Garnizonowe. Po co mieliby sie myslacy spotykac i gawedzic bez politrukow tym bardziej,ze tych zastapiono kapelanami wojskowymi a ich nie nie uwidzisz nawet w kasynie w Warszawie ,wola siedziec z gosposia na plebani jak chociazby kapelan-general LSG,dzisiaj na wyzszym stanowisku, a przeciez moglby z kolegami wychylic flaszke gdzies tam poza Praga.
Ale sie porobilo w tym wojsku, oczywiscie polskim,ministrow i generalow chca sadzic i sadza .

senior A.P.
20-12-2007, 14:23
I jest odzew !
LSG prosi - wypuscic wiezniow za Aganistan (polskich zolnierzy - misjonarzy) na swieta do domu.
"Bog sie rodzi moc truchleje.........".

Lila
28-12-2007, 10:45
Afganistan.Może być gorąco,bo Al-kaida przyznała się do zamachu na Benazir Bhutto..
Pakistan i Afganistan były jak naczynia połączone.Od dawna i nie ma co udawać,że było kiedykolwiek inaczej.
Czy w obliczu takich faktów,gdy widać jak na dłoni do czego zdolni są ci ludzie,jest celowe sądzenie naszych chłopców ????

To jakaś paranoja jest ..Czego jeszcze potrzeba ? Bombki atomowej ?

senior A.P.
28-12-2007, 11:43
Nie tylko sie sadzi ale nakazuje przygotowac wiekszy kontygent i skupic na z gory zaplanowanych pozycjach !
Polsko ! Na co ci przyszlo ? Byc wiernym sluga mordercow ???
Co do zabicia Pani Bhutto to nie wszystko prawda co donosza media,prosze poczekac a oliwa wyplynie - przeciez tak dawno nie bylo wojny na skale swiatowa,sa rozne sposoby jej wywolania - Indie blisko,Chiny tez ,Rosja nie spi .

Lila
29-12-2007, 00:30
Niekiedy jak mi się nie chce siedzieć ,to tylko myślę.Ale teraz akurat robię dwie rzeczy razem..

Qrna...qrna..nie podoba mi się to.Nowy kontyngent bojących się użyć broni żołnierzy ?
Al-Kaida usadowiła się na pograniczu.Pastuchy będą potrzebne tylko jako rekruci i przemytnicy narkotyków.Pakistan,ot co.Lokane mocarstwo wyposażone w broń atomową i jej nośniki.Rządzi reżim,mający w swoich rękach klucze do atomowych rakiet..

Obok ,wróg śmiertelny -Indie,zbrojące się na potęgę i kupujące broń z Rosji ,Niemiec i Izraela.Ostatnio zakupiły nowoczesny lotniskowiec,oraz wydzierżawiły od Rosji atomowy okręt podwodny.
Wyobraźmy sobie teraz, że w obu państwach dochodzą do władzy fanatyczni szowiniści. Islamscy i hinduscy. I zaczynają wcielać w życie swoje chore pomysły. A niedaleko jeszcze jest Iran i mieszająca w kociołku i szczująca wszystkich Rosja.
Czy mogą stamtąd nadlecieć rakiety z głowicami? Nad Polskę i Europę?
Teraz jeszcze takich rakiet nie mają ale za kilkanaście lat, dlaczego nie?
A może wystarczy, że sami będą się nimi nawzajem okładać ?

Nasz rząd podobno negocjuje z Ameryką o Tarczy. Tyle, że jak na razie do prasy dostają się oświadczenia amerykańskie i czeskie. Naszych brak. Wątpliwości rosną, nie wiadomo czy sprawy idą w dobrym kierunku,szczególnie w obliczu zapowiedzianej wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych...W sprawie Tarczy..
A struktury naszego wojska są jak z czasów Układu Warszawskiego,natomiast my jesteśmy święcie przekonani,że nic nam nie zagraża..

ps.Ale ja jestem głupia.Co mi sen z oczu spędza ? czy ja rządzę tym nieszczęsnym Krajem kochanym ?
A co mi tam.Sio...sio....myśli i zmory.Skąd ten niepokój ?
Napiszcie proszę,że jestem durna baba...:rolleyes: :rolleyes:

Lila
29-12-2007, 00:43
no........

Bóg ci zapłać,za to zdanie,pełne głębokiego namysłu i jakże świadczące o bogactwie uczuć,wiedzy i rozumu..

Jestem wzruszona...łza kręci mi się w oku..paroksyzm szlochu trzęsie mym ciałem...ach !

Dobranoc,ty zielony ,dobry duszku ,przywieziony na nasze forum pod ogonem Komety Halleya..

Karol X
29-12-2007, 00:51
W 1939 r tez nam nic nie zagrazalo,bo bylismy silni,zwarci,gotowi.
To nic,ze za ofiarowane kolczyki,pierscionki,obraczki.
W dodatku mielismy sie na kim oprzec... jakby co!
A pozniej nastapilo zderzenie obietnic z faktami....

kufa86
29-12-2007, 01:27
Napisał Kazio: no....

Bóg ci zapłać,za to zdanie,pełne głębokiego namysłu i jakże świadczące o bogactwie uczuć,wiedzy i rozumu..

Jestem wzruszona...łza kręci mi się w oku..paroksyzm szlochu trzęsie mym ciałem...ach !

Dobranoc,ty zielony ,dobry duszku ,przywieziony na nasze forum pod ogonem Komety Halleya..Wiedziony męskim szowinizmem, jestem zmuszony (obsiadnięty przez muchy) do bezlitosnego wytknięcia merytorycznych błędów popełnionych przez przedmówczynię.

Po pierwsze primo,
małe zielone ludziki nie są przenoszone kosmiczną drogą płciową (pod ogonem jakiegoś Halleya), tylko po sąsiedzku przez brata-czecha Kohoutka.
Wszystko co najlepsze idzie do nas po sąsiedzku, vide siostra-Merkel, brat-Putin.

Po drugie primo,
podziwiać należy tę głębię myśli i niewypowiedzianą szczerość wypowiedzi wyrażoną tak zwięźle.
Dodawszy mimochodem iż ta krótka i niezwykle celna wypowiedź została poniekąd wymuszona (obsiadnięta przez muchy) na rozpaczliwą prośbę z głębi serca interlokutorki płynącą.
Dodawszy też mimośrodem iż serce to rozrywane było homerycko-hamletowsko-konradowskimi problemami dotyczącymi istoty naszego narodowego bytu.

Alsko
29-12-2007, 09:44
Same Kasandry! Coście się tak przed Sylwestrem rozwieszczyli, czarnowidze?!
Ciarki człowiekowi latają tu i ówdzie :mad:

Lila
29-12-2007, 09:52
Hii,Kufa...jedzony żywcem przez muchy.Ale nie dajesz się...:)

Alusiu,mają latać..Te wątki są od latania ciarek..:)
Tylko nie Kasandra ...tylko nie Kasandra,bo ona jak wiesz wszystko przepowiedziała.A ja sobie gdybam, w nadziei iż ktoś pomyśli tak samo i wypuści naszych chłopców z mamra ..

senior A.P.
29-12-2007, 11:06
Jezeli juz "ruszasz" wojsko Lilo i jeszcze chcesz porownywac do tego z czasow UW to musze Ci wyznac,ze jako czolowa plotkara tego forum nie masz racji.
Z WP zostaly juz tylko "fragmenty" (150 do 500 ma sie tak jak nos do piesci). Nie mam zamiaru udawadniac ,bo i tak na wojsku znasz sie jak kura na pieprzu ale napisze jeszcz tylko jedno zdanie : silni,przeszkoleni ,zredukowani, gotowi do ucieczki - malo tego - uprzejmi na obce rozkazy ,kierowani przez psychiatrow !
O reszcie podyskutujemy pozniej.

Lila
29-12-2007, 11:15
Sorry seniorze,ale nie podyskutujemy...

Nie masz zielonego pojęcia ,na czym polegają plotki ,gdy się narusza czyjąś prywatność,więc ..tuszę ...że w innych sprawach jesteś zielony jak trawnik angielski..

W związku z tym ,nie jesteś dla mnie partnerem do rozmowy,bo nawet nie masz śladowych ilości poczucia humoru..

Na wojsku UW faktycznie się nie znam,co jest moim powodem do dumy jedynie.Tak jak ty nie masz pojęcia np.o kawalerii.

Aluzju paniał ?
No,to niech se przysiądzie przyrodzenie,póki jestem dobra.
I niech sie napije zimnej wody .I niech jeszcze raz przeczyta ,co napisał..

senior A.P.
29-12-2007, 11:36
Akurat pije poranna kawe i czytac potrafie na tyle ile jeszcze moge wsrod belkotu angielskiego. Do dyskusji jestes nie tylko Ty "przodownico pracy forumowej" wszechwiedzaca i wszedobylska.
Partnerstwa tez z Toba nie szukam jako z gadatliwa do bolu ale malo wydajna . Przemial forumowy i wodolejstwo tez mnie nie interesuje ale szara propagande lubie walic w czape !
Co do poczucia humoru (mojego) tez sie mylisz ale nie mam zamiaru pisac dowcipow ,ktore zmieniaja temat aby sprwa sie nie rypla z uswiadamianiem.
Sprawa prywatnosci na forum publicznym byla juz przerabiana i nie warto do niej wracac,doswiadczylem jej na samym poczatku na tym forum jako powitanie "zupaka".
Teraz przejdzmy do tematu.
Nasi zolnierze postanowili w Afganistanie nie strzelac protestujac w ten sposob zatrzymanie kolegow w polskim wiezieniu. Bedzie z tego powodu nie malo klopotu a przede wszystkim ten,ze zabraknie ochotnikow na wyjazd kolejnego kontygentu . Moze zacznie sie "lapanka na ochotnika" ale wtedy chlopcy ze wsi polskiej moga powiedziec STOP i nawet Klich nie pomoze,co najwyzej beda zamykac do psychiatryka ,tam minister ma duzo znajomosci i dobrze jest przygotowany na taka ewentualnosc nawet zawodowo !

Lila
29-12-2007, 11:46
Szkoda czasu na ciebie,ale zauważę ,że gdyby nie moje przodownictwo forumowe,to gdziebyś pisał ?
Większość ma ciebie w ignorowanych,więc któż pisałby na twoich antysemickich wątkach?

Moje zdanie jest niezmienne..

Należy natychmiast wycofać polskie wojska z jednej i drugiej wojny. To nie jest nasza wojna! Żołnierzom, którzy dzisiaj siedzą w areszcie należą się medale, nagrody a sądy dla zdrajców i idiotów, którzy byli odpowiedzialni za wysłanie naszych żołnierzy na obcy front.

A ty seniorze nie mądrzyj się ,jakbyś zjadł na śniadanie swój własny mózg i popił go wodą z basenu,cokolwiek to znaczy..
Jak to jednak dobrze,że zawsze na forum pojawi się takie śmieszne indywiduum.Zawistne,podłe ....a jednak śmieszne w swych wypowiedziach..:)

No i załóż jakiś mądry wątek ...może być ciekawie..Góra zacznie stękać i urodzi się...mysz..:)

green
29-12-2007, 12:12
Jestem raczej pacyfistą, nie są znane mi arkana współczesnej sztuki wojennej, mogę sobie wyobrazić jedynie reguły jakie panują w tego typu wojnie partyzanckiej jaka ma miejsce w Afganistanie. Myślę że temat ostrzelania przez naszych żołnierzy wioski zamieszkałej przez "cywilów" (bo w partyzantce wszyscy są w zasadzie cywilami) został przez władze i środki masowego przekazu wyolbrzymione i ujęte wręcz w normę hańby narodowej. Wygląda mi to raczej na tzw. "pokazówkę" i walkę dawnego dowództwa z nowym. Myślę że takie sądy powinny odbywać się w miejscu i czasie realnym dla sprawy, a nie wyciągnięte z tygla wojny... na łono rodzin, przyjaciół i niedoinformowanego społeczeństwa które walczy o życie nie narodzonych jeszcze dziatek (szczególnie donośny głos pochodzi z najbardziej zainteresowanych i płodnych kręgów czyli kleru i pozbawionych już sił rozrodczych jednostek społecznych). Podobnie w tym względzie osądu naszych żołnierzy, ktoś chce zbić na tym kapitał polityczny, mimo że dowódcy naszych sprzymierzeńców głośno twierdzą że jest to przypadek, błąd w sztuce jakich setki zaistniało w tym makabrycznym i nikomu nie potrzebnym (szczególnie nam Polakom) konflikcie. Kto wie ile podobnych zdarzeń nie ujrzało światła dziennego. Ja sam deklaruję współczucie i zainteresowanie ...ofiarom, sprawcom i ich rodzinom (chociaż nie wiem "kto jest kto"). Myślę że nie do końca nasze społeczeństwo jest poinformowane o celach i zadaniach naszych misji wojskowych, czy aby one wszystkie służą obronie uciskanym, bezbronnym i zgodnie z kodeksem honorowym Żołnierza Polskiego. Liczę na informację od bardziej światłych w tej materii. Słonecznie pozdrawiam H.T.

senior A.P.
29-12-2007, 12:24
Swiatli w tej materii tu nie zagladaja,co najwyzej zlecaja pilnie obserwowac zachowania seniorow gdyz ci maja kontakt z wnukami,ktorych chetnie zaciaga sie na "misjonarzy" i potem nie zechca strzelac do bezbronnych gdy im dziadek wojskowy wmowi,ze nie warto isc na obce wojny.
Faktem jest,ze spleczenstwa dzisiaj nie informuje sie o autentyzmie zdarzen,media zas sluza tym co dobrze placa. Ci co placa maja wielkie pieniadze i chca ich jeszcze wiecej. Wystarczylo zachwianie planow w Pakistanie a juz barylka ropy w gore ! Masy ludowe maja za swoje ,za to ze przeszkadzaja moznym tego swiata w ich planach .

I tak kochany Panie kreci sie ten swiat

Alsko
29-12-2007, 12:41
Tak się kręci... Napędzany mamoną... Którą zarabiają niektórzy seniorzy na usługach, jak donosi zza oceanu pewien zatroskany senior... Biedni, nawet po cichu fortunki nie mogą odłożyć, bo podano to do wiadomości na forum i sprawa "się rypła"!

senior A.P.
29-12-2007, 12:59
Ano zarabiaja i to nie male pieniadze.
Bo kto ma najwiecej czasu ? Emeryci i rencisci,ktorzy moga sie poddawac bijacym z ekranu elektronom ,moga podczas "czuwania" wziasc "komorke " do ucha i zadzwonic tam gdzie trzeba lapiac nastepna wiazeczke przenikliwego promieniowania na mozg ,no bo jakze to ,ja nowoczesny czlowiek mam byc do tylu za swoimi pociechami,krorym tez fundujemy elekroniczne szalenstwo i oplacamy abonament z emeryckiego finansowego "szczescia".
Sprawa sie dopiero "rypnie" po latach jak juz wszyscy beda na raka umierac a udary i zawaly zaleja caly swiat.
Co do mamony,to jeszcze jej starczy na przetrwanie do 70-tki jezeli wczesniej nie uraczylo sie organizmu wszelkimi uzywakami i sztuczna zywnoscia w nadmiarze.
Co pozniej ? Pozniej tez bedzie, dla tych co nie dadza sie oglupic wspolczesnascia i beda pokazywac jak jedna z Pan na tym forum swoje (z domowego ogrodka) pomidory,moze mniej ladne ale za to zdrowe ,bo wiadomo czym karmione i w jakiej rosly ziemi.
Swiat sie jeszcze bedzie krecil i Polska razem z nim pod warunkiem ,ze glupcy nie beda nim rzadzic a zachlanni i nienapasieni odsunieci zostana od zlobu !

senior A.P.
12-01-2008, 08:42
Zauwazyli Panstwo jak wyciszono media w toczacym sie procesie "misjonarzy" tej mniejszej rangi,bo dopatrzono sie nieprawidlowosci wsrod generalow ?
Warto wrocic do tematu,tym bardziej gdy minister Klich zlozyl wizyte w USA.
Oby sie tylko "tarcza nie rypla" !

Malgorzata 50
12-01-2008, 11:56
I słusznie ,ze wyciszono.Sprawa powinna sie toczyć spokojnie i zostac wyjaśniona do końca -bez towarzyszacej temu sensacji.Rany Boskie AP powstal i zaczyna wieszczyc ,a tak bylo spokojnie ide ...nie zdzierżę

senior A.P.
12-01-2008, 12:01
Jak to dobrze,ze poszla sobie ,bede mogl znowu "trollowac".
Zolnierza do zolnierzy ciagnie i co sie okazuje.Bedzie wolnosc dla zolnierzy,sa inni winni !

emka46
12-01-2008, 18:44
[quote=senior A.P.]ja nowoczesny czlowiek mam byc do tylu za swoimi pociechami,krorym tez fundujemy elekroniczne szalenstwo i oplacamy abonament z emeryckiego finansowego "szczescia".
quote]
Senior,pisz za siebie.Ja/czyli Ty/ a nie my.

elmarek
12-01-2008, 20:26
AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ???

NIE i nie będę się rozpisywał dlaczego.

Ewita
12-01-2008, 20:29
Nie. Nie i już. Oczywista oczywistość.

senior A.P.
13-01-2008, 12:31
"Kto jest z Was bez winy niech pierwszy rzuci kamykiem ....."
Afganistan w ogniu,Pakistan wrze ,kto jest temu winien ?
Juz slysze odpowiedz : TERRORYSCI ! TALIBOWIE !
Czyzby oni nie mieli prawa tam mieszkac i miec wlasnego sposobu na zycie ?
Prostaczkow nalezy nauczac. Tworzyc im demokracje,cywilizowac !
Moze o to chodzi ?
Naszych zolnierzy osadzic w imieniu prawa,prosciej sadzic tych na dole niz tych na gorze.

Sgerr
13-01-2008, 14:45
Ja zaś słyszałem od kumpla wojskowego co w Iraku był że nasza armia, ci "nasi chłopcy malowani" w Afganistanie jadą na heroinie i innych świństwach. Woja w Afganistanie rozruszała interes narkotykowy, a grupą docelową są żołnierze. Mówi się że wioską zaatakowali też najarani...

senior A.P.
14-01-2008, 12:38
Nie tylko "nasi" ,bo i innych armii tez maja w normie zywieniowej "srodki znieczulajace".
Podczas IIWS byla dzienna norma spirytusu ,wiec sie nie dziw,swiat idzie z postempem !

Lila
14-01-2008, 12:49
Ja zaś słyszałem od kumpla wojskowego co w Iraku był że nasza armia, ci "nasi chłopcy malowani" w Afganistanie jadą na heroinie i innych świństwach. Woja w Afganistanie rozruszała interes narkotykowy, a grupą docelową są żołnierze. Mówi się że wioską zaatakowali też najarani......

Mówi się...słyszałem..Nie powtarzaj tego,co ktoś wymyślił.
Kumpel z Afganistanie był ? Nie,bo w Iraku.Więc wniosek prosty : w Iraku nasze wojsko jedzie na prochach..

Jeszcze raz .Powinni być natychmiast zwolnieni.Tam mogą puścić nerwy.Widzieliście może reportaż ze szpitala ,gdzie leżą poparzone kobiety po oblaniu benzyną i podpaleniu przez mężów ?
Takich podpaleń jest rocznie kilkadziesiąt.Głównie w małych wioskach.A ile rocznie nie przeżywa takich podpaleń ?
Jednak dzicz wymaga specjalnego traktowania.

senior A.P.
14-01-2008, 14:39
Po to przesluchuja generalow,moze zwolnia szergowcow a generalom zmienia stopnie wojskowe ?

senior A.P.
21-01-2008, 10:44
Dociekliwa "Gazeta Wyborcza" dotarla do zolnierzy,ktorzy na wlasna prosbe wrocili przed czasem z misji Afganskiej i zostali zaliczeni do grona buntownikow.
Lepsze to niz wrocic w blaszanej "skrzyni" lub byc po spelnieniu "misji" osadzonym we wiezieniu.
Co wynika z zeznan jednego z komandosow. Ano to,ze POLSKI ZOLNIERZ nie chce przelewac krwi za obce interesy jezdzac na patrole "wojskowa furmanka" po Talibow minach ukladanych na ich drodze przejazdu.
Taki wojskowy "hazard" im nie odpowiadal i powiedzieli glosno co o tym mysla. Dziewieciu z nich w przyspieszonym trybie odeslano do Polski aby inni zolnierze nie zarazili sie ta "choroba".
Jak uwazacie - przypisac im tchorzostwo czy inaczej nazwac ?

Lila
21-01-2008, 11:58
Senior,ja nie jestem żołnierzem..Ale skoro pułkownik Kukliński był oceniony przez wielu jako zdrajca,to żołnierz odmawiający wykonania rozkazu jest dezerterem.
W warunkach wojennych to kula w łeb i nie ma zmiłuj się..

Ale skoro przyszły czasy ,że żołnierz analizuje rozkaz dowódcy...że jest aresztowany jak pospolity przestępca za wykonanie tegoż ,to wiem....kurna,że nic nie wiem.

senior A.P.
21-01-2008, 18:21
To fakt ,ze kobiet w WP malo ale kula w leb za .......nie nasza wojne ?
To wiesz co, juz by nikt nie chcial na takie wojny sie wybierac a ropy co raz mniej !
Masz rower ?

Lila
21-01-2008, 18:25
To fakt ,ze kobiet w WP malo ale kula w leb za .......nie nasza wojne ?
To wiesz co, juz by nikt nie chcial na takie wojny sie wybierac a ropy co raz mniej !
Masz rower ?

Mam...Rovera..a co ? :rolleyes:

senior A.P.
21-01-2008, 18:30
Dobra maszyna ale czesci drogie. To juz lepiej ten od Hidusow (znowu mnie skrytykuje jakas polonistka,bo jak w prasie czytam to juz ich teraz nazywaja Indusi) maluch kupic i zagiel na dachu zamontowac ,bo z benzynka cienko.
A co ? Nie brakuje Ci ?

Lila
27-02-2008, 09:55
Senior,jak czytasz ,to pozdrówka..:)

Prawo wojskowe amerykańskie jest inne niż nasze.To co dla nas było przestępstwem,wg .Amerykanów - tylko błędem w rozpoznaniu..
Pytanie jest następujące; skoro nasi żołnierze podlegają -inaczej niż w Iraku - pod dowództwo amerykańskie,to czemu muszą odpowiadać przed sądem ?
Dowództwo amerykańskie nie kryło zaskoczenia ,dowiedziawszy się o aresztowaniu Polaków.Sprawa polegała na braku pewnych umów,i to wykorzystają obrońcy żołnierzy.

A tak nawiasem mówiąc...czy warto ?
USA i Czechy podpisały umowę wstępną o zniesieniu wiz dla Czechów.Ciekawe ,jak wygląda pomoc czeska w Afganistanie ?
Zresztą naród ów ,nigdy do specjalnie wojowniczych nie należał.No i dzięki temu,nie musiał odbudowywać Pragi od fundamentów.

Osobiście podobają mi się narody pragmatyczne.Ale mądry Szef wiedział co robi,że mnie nie kazał przychodzić na świat w żadnych z nich.

przyjaciel
27-02-2008, 15:10
To co mi przekazl Pan Augustyn P. (mieszkamy w tym samym miescie Jacksonville Floryda) jest kazdego dnia na Waszym portalu i dokladnie czyta wszystkie Wasze dyskusje.Po blokadzie jaka Go spotkala ma zal do administracji portalu tym bardziej,ze to naprawde goracy Patriota Polski z duzym doswiadczeniem politycznym z wojska i cywila. Tam gdzie uczestniczy w dyskusjach bardzo szybko rozpoznaje ludzi z roznych obcji politycznych,ma niesamowity dar przewidywania tego co faktycznie pozniej zachodzi.
Osobiscie cenie Go za otwartosc i nieznoszenie klamstw obojetnie z jakiej strony plyna.
Na spotkaniachprzyjacielskich z roznych okazji potrafi z kazdym nawiazac kontakt i w przypadku niezgodnosci pogladow po zolniersku walczy na argumenty i dowody.
Ostatnio na portalu,ktory sam chcial zareklamowac ("polskawalczaca") strasznie sie zawiodl,powiedzial tworcom i wlascielom to co o nich mysli i ich metodach propagandowych,po czym zostal natychmiast zablokowany i wyzwany od zydokomunistow,obroncow LWP i Jaruzelskiego.
Mnie zas osboiscie powiedzial,ze faktycznie dzisiaj przebierancow trudno rozpoznac. To co sie dzieje w Polityce ,zreszta nie tylko w Polsce uwaza za cyrk zdrad narodowych (jego slowa). Chyba tak, w rzeczywistosci jest,bo wsrod przyjaciol i w rodzinach zdarzaja sie przypadki zaskakujace.
Nawiazujac do tematu,to amerykanskie wojsko jak zawsze zreszta walczy za kase,zreszta jest to wojsko zawodowe i kto idzie w jego szeregi tez warto zauwazyc.
Polsce daleko do najemnego wojska,chyba ze z innych narodowsci.W USA bedac rezydentem mozna sie zaciagnac do armmii i szybko uzyskac obywatelstwo w ramach naturalizacji,moze i w Polsce cos sie takiego planuje,bo watpie czy az tak mlodzi Polacy garna sie do wojska za kase i beda chcieli umierac gdzies po za Polska.
Ja bym nigdy takiej decyzji nie podjal,co innego walczyc za Ojczyzne w niebezpieczenstwie w przypadku mobilizacji.
Przed chwila mialem telefon i Pan Augustyn P.Pozdrawia Pania Lile dziekujac za pamiec,prosil tez przekazac i przestrzec przed "polska walczaca" Jerzego Ulickiego tego ,ktory unikal sluzby w wojsku a dzisiaj chce walczyc z Zydami przez internet z Australi wraz ze Zbikowskim z Meksyku.Mowil,ze Pani tez tam szybko stoczyla "walke na klawiatury" z tymi obroncami ucisnionych w Polsce.
Ja na takie nawiedzone portale nie wchodze,wiedzac co sie za tym kryje,natomiast Augustyn rozpoznaje ich swoimi metodami niepotrzebnie tracac czas i nerwy.
Jeszcze raz Pozdrawiamy !

Lila
27-02-2008, 15:23
Augustyn mnie zawdzięcza ,że jeszcze w miarę szybko poznał się na lisach...upsss ...żbikach farbowanych.:D :D
Walczyliśmy z Augustynem w jednych okopach,dzieląc się ostatnią menażką wódki..2 dni..:D ,po czym jako Żydzi zostaliśmy skazani na banicję do Izraela..

Niestety.Nie przewidzieliśmy wyprawy do Ziemi Świętej,bo termin nam nie odpowiadał,więc zostaliśmy na swoich miejscach- w Polsce i Stanach,czyli tam gdzie los nas rzucił.
Ale nie mister Żbikowski,który marzy o ulicy swego imienia w Polsce.:D

Pozdrawiam cieplutko..

ps.Nie dziwię się Augustynowi ,że wchodzi na takie portale.Takie aparaty jak tam,ulicami nie chodzą...

Kazik
27-02-2008, 17:06
Przeczytałem ten wątek dziś od 1 do końca. Mam inne zdanie niż w #28 i #32, Macierewicz nie rozwalił WSI, tylko usunął takich, którzy może jeszcze za Jaroszewicza brali udział w akcji "żelazo", a później FOZ itp. Podcinając korzenie mafii-WSI<->lewica pod różnymi szyldami. Jak może być przydatny nasz wywiadowca o europejskim wyglądzie w Afganistanie?-tego nie wiem, chyba nawet werbować musiałby przez pośrednika. A w USA dbają o żołnierzy. Ile siedział por. Caley po masakrze wietnamskiej wioski My Lai-może przekręciłem nazwisko i nazwę wioski, to tak dawno było. A on to zrobił celowo, z zemsty. No i czy my nie mamy teraz w wojsku biura prawnego jak w znanym serialu. A w Afganistanie potrzeba być, może nas nie obchodzić [ale powinno] obcinanie uszu za słuchanie muzyki, nosa-za perfumy, ale kolebkę al-Kaidy zaczęli burzyć amerykanie, w większości rękami Afgańczyków po ich dozbrojeniu. Nie można sojusznika z NATO zostawić samego, a doświadczenie też się przyda. Nasi sztabowcy pierwszą zmianę do Iraku posłali bez noktowizorów, ale zwiększyli gotowość w wojsku i powołali sztab kryzysowy na zagrożenie spadnięcia satelity. Koń by się uśmiał.

Lila
27-02-2008, 19:07
Dwaj nasi żołnierze,którzy wczoraj zginęli w zamachu w Afganistanie ( jeden z nich z Krakowa ) ,wracali z wioski,gdzie rozdawali żywność ,lekarstwa i koce..

Tylko tyle...i aż tyle...
Oni nie staną przed polskim sądem.No i kogóż my osądzimy ?

bogda
27-02-2008, 19:20
Dziś, przez przypadek usłyszałam w tefałenie, że opublikowali nowe dowody w sprawie ostrzelani tej wioski w Afganistanie. Są to materiały z rozmów w formie takiej jak na g.g., materiały te p"przeciekły" z prokuratury prowadzącej dochodzenie w tej sprawie. Na podstawie tych materiałów stwierdzono, że żołnierze zauważyli że ostrzeliwują wioskę, pytali dowódcę co zrobić. Po krótkiej wymianie zdań dowódca kazał przerwać ogień. Są jeszcze inne materiały, ale ni podawane do publicznej wiadomości, wniosek z tego był taki, że powinni upublicznić wszystkie materiały, bo z tego co wiedzą to żołnierze byli niesłusznie aresztowani, a słuchając wybranych materiałów i dowodów, można odnieść wrażenie, że faktycznie są winni....no i o co tu chodzi....

bogda
27-02-2008, 19:23
A odnośnie żołnierzy co wczoraj zginęli jadąc z misji charytatywnej....to jest niepotrzebna śmieć, w ogóle nasi są tam niepotrzebni, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że skoro podpisany jest układ określający szczególne warunki, to niestety musimy się z niego wywiązać, takie są zasady jakiejkolwiek umowy....

chickita
27-02-2008, 21:40
Są tacy, którzy siedzą na stołkach i są tacy, którzy wykonuja ich bzurne rozkazy. Po d.... dostaje zawsze ten co był na dole. Tak bylo, jest i będzie. Jeżeli Ci ludzie zostaną ukarani to moim zdaniem jest to tuszowanie czegos znacznie gorszego. To nie jest pierwszy i nie ostatni taki wyczyn naszych wladz.

przyjaciel
28-02-2008, 16:53
Czlonkostwo w NATO zobowiazuje ale jezeli jest to misja pokojowa to na jakiej podstawie ostrzeliwujemy bezbronna ludnosc cywilna ? Kto takie rozkazy wydaje i na jakiej podstawie ? Tlumaczenie sie podczas sledztwa,ze to byl rozkaz Amerykanow lub ,ze we wiosce byli Talibowie i nalezalo z nim walczyc,to powstaje pytanie na czym polegaja te "misje pokojowe" od ktorych gina kobiety,dzieci i starcy ???
Za zbrodnie wojenne sie odpwiada od najnizszego do najwyzszego szczebla jezeli ma istniec sprawiedliwosc i to bez wyjatku,kto sie tej zbrodni dopuscil.

Lila
28-02-2008, 22:41
Hmmm..przyjacielu..nie tak do końca..Amerykanie nie będą odpowiadać.A nasi żołnierze podlegają ich rozkazom..
No i nie wiem,czy to aby misja pokojowa jest ,ten Afganistan ?

przyjaciel
29-02-2008, 13:38
Przeciez to sa wszystkie misje pokojowe jakie zleca ONZ dla wojsk NATO tam gdzie one stacjonuja.Rozkazy wydawane z glownej kwatery sa chyba oparte na traktatach pokojowych. W innej sytuacji bylo by to bandytyzmem miedzynarodowym.
Moze sie myle ale to tak trafia do mej mlodej swiadomosci.
Jezeli jest inaczej to czekam wyjasnien,zreszta wszyscy mlodzi tak sadza,ktorzy czerpia wiedze z mediow.
Wy seniorzy macie wieksza wiedze wiec podzielcie sie nia z nami.

senior A.P.
18-04-2008, 16:20
Zolnierze polscy nadal we wiezieniu ,proces trwa .
Na wojskowym portalu trwa dyskusja i apele o uwolnienie tych mlodych ludzi i odpowiadanie z wolnej stopy.
W mediach publicznych sprawe wyciszono . Chlopcy i ich rodziny cierpia. Czy tak byc powinno gdy innych przestepcow wypuszcza sie za kaucja ?

bogda
18-04-2008, 22:16
Wg mnie jest to typowa pokazówka robiona pod czyjeś dyktando lub pod czyimś naciskiem, ktoś się może chce na ich plecach wykreować lub ochronić własny tyłek....

senior A.P.
19-04-2008, 11:24
Nie jednemu trzeba by zdjac generalskie spodnie i....... .

enia60
19-04-2008, 12:45
nie pojmuję tego co się stało,nie apropbuję by ci chłopcy czekali na być ,lub nie! dla mnie to wszystko to jakaś wielka groza

senior A.P.
19-04-2008, 13:25
Groza jak groza ale brak poczucia sparwiedliwosci przez dowodzacych i rzadzych Polska.

senior A.P.
20-04-2008, 11:36
Ukarac - jak to latwo powiedziec.

senior A.P.
30-04-2008, 13:39
Sledztwo ruszylo z kopyta ,niebawem sad i wyroki .
Pytanie tylko czy uniewinniajace ?

tadeusz50
30-04-2008, 14:51
Mam nadzieję, że zostaną uniewinnieni i będą żądać wysokich odszkodowań znowu z naszej kieszeni. Odszkodowania powinni zapłacić ci co ich tam wsadzili.

senior A.P.
01-05-2008, 21:43
Co wy z tymi odszkodowaniami - epidemia ?

senior A.P.
16-07-2008, 11:46
Odszkodowania jakie i dla kogo ?

Lila
16-07-2008, 15:38
Chyba to Prokuratura Wojskowa prowadzi,więc jakie odszkodowanie..
Ale hańba została.Tych ,co uwięzili naszych chłopców.

Malgorzata 50
16-07-2008, 20:44
A nie naduzywamy my slów hańba ,groza i odszkodowanie przypadkiem .Byly ofiary tam gdzie ich być nie powinno -były.Sprawa nie jest jasna .Toczy się proces .I tyle.

senior A.P.
16-07-2008, 20:58
Oj zadlugo juz ten proces trwa,Norynbergia szybciej by to zalatwila.

senior A.P.
16-07-2008, 21:13
Inni zolnierze na misjach tez zabijali ale sadza polskich zolnierzy - moze to wynika z antypolonizmu ?

ostatek
17-07-2008, 00:35
A nie naduzywamy my slów hańba ,groza i odszkodowanie przypadkiem .Byly ofiary tam gdzie ich być nie powinno -były.Sprawa nie jest jasna .Toczy się proces .I tyle.
Podpisuję się oburącz. Antypolonizm nie ma tutaj nic do rzeczy, a dyplomacja nie polega na zamiataniu faktów pod dywan. Poczekajmy na wyrok i jego uzasadnienie.

senior A.P.
17-07-2008, 02:48
Antypolonizm nie,to moze sentyment Afganczykow do Polakow za zabicie i rodakow ?

senior A.P.
22-08-2008, 23:47
W Afganistanie wojska koalicyjne zamordowaly ponad siedemdziesiat niewinnych cywilnych ludzi w tym wiekszosc dzieci i kobiet.
Gdzie na tym swiecie jest sprawiedliwosc ???
Polska bierze udzial w zbrodniach wojennych .

bernarda
26-08-2008, 21:27
Afganistan,to nasi politycy wysłali tam chłopców po co,bo wieki brat tak chciał,należy się im "sprawiedliwy"proces a to nie jest wygodne,prawda jest w tym przypadku jednostronna,dlaczego zawsze odpowiedzialność spada na tych co nie są w stanie się bronić,lepiej wydać wyrok przed czasem "medialnie",jesteśmy tam agresorami,ale wojsko to rozkaz ktoś go wydał i może to ta osoba powinna odpowiadac nawet napewno.Sprawiedliwośc:mad: :confused:

Lila
26-08-2008, 22:01
W Afganistanie wojska koalicyjne zamordowaly ponad siedemdziesiat niewinnych cywilnych ludzi w tym wiekszosc dzieci i kobiet.
Gdzie na tym swiecie jest sprawiedliwosc ???
Polska bierze udzial w zbrodniach wojennych .

A może byś policzył ile wymordowali Rosjanie?.Nawet afgańskim psom nie przepuszczali,taka dzicz tam pojechała.A teraz załamują niewinne posowieckie rączęta.
Z kimś w końcu mamy ten sojusz.Monte Cassino też po drodze nie było.

A żołnierzy zdecydowanie nie karać .I coś Wam powiem,co powie każdy kto wrócił z Afganistanu.
Kogo boi się żołnierz koalicji najbardziej, idąc przez afgańską wioskę ? Dzieci..
A dlaczego ? To się doczytajcie,kochani.
Przepraszam ,ale tak jest.

Matrix
26-08-2008, 22:48
Czytałam wspomnienia żołnierzy rosyjskich z wojny w Afganistanie. Byli agresorami, to prawda. Ale słowa " dzicz" po tej lekturze użyłabym raczej w stosunku do Afgańczyków.
Każdego schwytanego Rosjanina pozbawiali życia wypruwając mu zawartość brzucha i rozwieszając jelita na drzewach, lub okaleczając w potworny sposób tak. aby zanim umrze doświadczył nieludzkich męczarni.Rosjanie strzelali do wszystkiego, co się ruszało, żyjąc w potwornym stresie przez 24/dobę. I nie poważę się ich oceniać.
Wielu z tych, co przeżyli zostało psychicznymi kalekami, ale to już nie obchodziło tych, co ich tam wysłali.
U nas w tajemnicy trzyma się liczbę leczonych psychiatrycznie
po powrocie z Iraku. Zapewniam,że po Afganistanie będzie ich
dużo więcej.

Lila
26-08-2008, 23:15
Nooo właśnie.Dobrze ,że to napisałaś Matrix.Ja nie chciałam ,żeby nie wyglądało iż popieram ludobójstwo.Nie popieram.
Ale Afganistan to szczególny kraj.I żołnierz w stresie strzela do wszystkiego co się rusza.

ps.Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego MON-u w Warszawie ma wyłapać przypadki załamań.Ale nie da się wszystkiego przewidzieć.
Widzieliście może fotografie z Iraku na portalu ''koledzy z wojska '' ? Ja zdołałam zobaczyć kilka i zrobiło mi się słabo.Jednak więcej osób powinno choć kilka zobaczyć,żeby zrozumieć naszych chłopaków.
To jest wojna.Oni nie zrobili egzekucji.

Mar-Basia
26-08-2008, 23:20
Nooo właśnie.Dobrze ,że to napisałaś Matrix.Ja nie chciałam ,żeby nie wyglądało iż popieram ludobójstwo.Nie popieram.
Ale Afganistan to szczególny kraj.I żołnierz w stresie strzela do wszystkiego co się rusza.
.

Jezeli chcecie wiedziec co to jest Afganistan zerkniknijcie na ponizszy pps, ktory przeslal nam Kangur06 z Australii na innym forum. Zrozumiecie, ze nie jest latwo byc zolnierzem w tym kraju. Wedlug mnie jest to dokument unikat.
http://www.voila.pl/160/gu5kl/

bernarda
28-08-2008, 08:29
Obejrzałam zdjęcia jestem przybita,pomimo że są piękne to krzyczą "zabierajcie nas "wojsko" do naszych domów ".Apeluję do naszych tam w warszawie skończcie z unicestwianiem polskiego żołnierza czy to w Afganistanie czy w Iraku,przepraszam ale nie mogę jestem rodzicem i jestem całym sercem z rodzinami chłopców wszystkich,wracajcie do domów.:mad:

Lila
28-08-2008, 09:45
Obejrzałam zdjęcia jestem przybita,pomimo że są piękne to krzyczą "zabierajcie nas "wojsko" do naszych domów ".Apeluję do naszych tam w warszawie skończcie z unicestwianiem polskiego żołnierza czy to w Afganistanie czy w Iraku,przepraszam ale nie mogę jestem rodzicem i jestem całym sercem z rodzinami chłopców wszystkich,wracajcie do domów.:mad:

Bernarda,litości.Nie chodzi o Afganistan i ich hodowlę kóz oraz chartów afgańskich.
Chcesz aby 11 września i WTC powtarzały się cyklicznie ,także w Polsce ,bo jesteśmy na celu ?.A dlaczego na celu ?
Przez durniów ,którzy nami rządzą.Aby tylko dokopać sobie ,została wyciągnięta sprawa tajnych obozów przetrzymywania talibów,przed drogą na Kubę.
Kwaśniewski konsekwentnie zaprzeczał.Kaczyński także.Ale ekipa Donalda ( jakże święta ) to wyciągnęła,narażając naszych obywateli.Bo Osama ,na 100 % już myśli ,jakby tu dać nauczkę Polakom.

Reasumując.Opuszczając Afganistan,dajemy władzę talibom i w późniejszym czasie - nasze gardła ,naszych dzieci i wnuków.Bo my to też UE.I na dodatek sojusznik Ameryki.

Mar-Basia
28-08-2008, 09:53
Bernarda,litości.Nie chodzi o Afganistan i ich hodowlę kóz oraz chartów afgańskich.
Chcesz aby 11 września i WTC powtarzały się cyklicznie ,także w Polsce ,bo jesteśmy na celu ?.A dlaczego na celu ?
Przez durniów ,którzy nami rządzą.Aby tylko dokopać sobie ,została wyciągnięta sprawa tajnych obozów przetrzymywania talibów,przed drogą na Kubę.
Kwaśniewski konsekwentnie zaprzeczał.Kaczyński także.Ale ekipa Donalda ( jakże święta ) to wyciągnęła,narażając naszych obywateli.Bo Osama ,na 100 % już myśli ,jakby tu dać nauczkę Polakom.

Reasumując.Opuszczając Afganistan,dajemy władzę talibom i w późniejszym czasie - nasze gardła ,naszych dzieci i wnuków.Bo my to też UE.I na dodatek sojusznik Ameryki.

Mam jedno pytanie? Czy sadzisz, ze bylo etycznie zakladac w Polsce tajne obozy "do przetrzymywania talibanow" przed droga do Gantanamo? Znasz moje sentymenty i alergie na temat jakich kolwiek obozow!

Lila
28-08-2008, 10:04
Absolutnie nie było etyczne !
I zapłacimy za to..

Ale Marbello,nie mogę o tym pisać.Znam osobiście ''afgańczyka ''.
Uwierz.To jest w tej chwili konieczne.Jeżeli organizacje będą optować za rozwiązaniem tej bazy,zapłacimy wszyscy.Pamiętasz Madryt i katastrofę pociągu ? Ileż to roboty w Polsce.Szczególnie po Tarczy.

Mar-Basia
28-08-2008, 11:20
Absolutnie nie było etyczne !
I zapłacimy za to..

Ale Marbello,nie mogę o tym pisać.Znam osobiście ''afgańczyka ''.
Uwierz.To jest w tej chwili konieczne.Jeżeli organizacje będą optować za rozwiązaniem tej bazy,zapłacimy wszyscy.Pamiętasz Madryt i katastrofę pociągu ? Ileż to roboty w Polsce.Szczególnie po Tarczy.
Hiszpania pod "wladza" Aznara tez miala tajne bazy "tranzytowe" , kierunek docelowy: Guantanamo. Pozostawiam bez komentarza.

Lila
28-08-2008, 11:41
Hiszpania pod "wladza" Aznara tez miala tajne bazy "tranzytowe" , kierunek docelowy: Guantanamo. Pozostawiam bez komentarza.

I dlatego wyciągnięcie tego przez ekipę Tuska,uważam za szczególnie bezmyślne - w czasie podpisywania umowy o Tarczy na dodatek.
Narażanie własnych obywateli,byle tylko dać kopa Kaczyńskiemu.Ot,Polacy przy władzy.Ech.

senior A.P.
02-10-2008, 22:58
Sprawa prosta -Polacy do domu !

senior A.P.
05-10-2008, 12:18
Nareszcie z Irakiem "koniec" - jakie straty i korzysci ?
Co i komu dala ta wojna ???
W Rzadzie RP juz licza - moze by tak obciazyc kogos kosztami i dac do zwrotu ?

Lila
05-10-2008, 12:28
Króciutko.Straty są .Korzyści nie ma.

I co dalej ?

senior A.P.
05-10-2008, 12:42
Co dalej ?
Przeciez caly czas pisze - do domu i zajac sie wlasnymi problemami,ktorych przeciez nie brakuje.
Kazdy narod niech je sam rozwiazuje dla siebie i na wlasnym podworku.
Wtedy nastapi pokoj miedzy narodami !

senior A.P.
28-10-2008, 10:48
Ostatni polscy zolnierze wrocili z Iraku,ci ktorzy tam zostali maja zajac sie szkoleniem Irakijczykow na "odpowiednia modle".
Polska teraz winna przeliczyc co stracila a co zyskala a co sie juz nie wroci jak zycie poleglych tam Polakow
Nareszcie ich rodziny sa razem i zycie potoczy sie im normalnie w miare nie naruszonej psychiki zolnierza zawodowego.
Pozostaje jeszcze sprawa ,rola i pomoc naszych zolnierzy w Afganistanie - jak dlugo jeszcze ?
Komu potrzebne wojny ???

Lila
28-10-2008, 10:51
Ostatni polscy zolnierze wrocili z Iraku,ci ktorzy tam zostali maja zajac sie szkoleniem Irakijczykow na "odpowiednia modle".
Polska teraz winna przeliczyc co stracila a co zyskala a co sie juz nie wroci jak zycie poleglych tam Polakow
Nareszcie ich rodziny sa razem i zycie potoczy sie im normalnie w miare nie naruszonej psychiki zolnierza zawodowego.
Pozostaje jeszcze sprawa ,rola i pomoc naszych zolnierzy w Afganistanie - jak dlugo jeszcze ?
Komu potrzebne wojny ???

Nikomu.Ale Afganistan zostaje.Tak jak i Czad.
Polska nic nie zyskała na Iraku.

senior A.P.
28-10-2008, 13:13
Ja mysle,ze zyskala nauke dla siebie na przyszlosc ja czekajaca.

senior A.P.
30-10-2008, 14:03
TVN24 podaje (patrz video) jak sie dziekuje niektorym zolnierzom inwalidom po misji w Iraku zapomnianym i opuszczonym.
Czyli sprawdza sie powiedzenie :
"Murzyn zrobil swoje,Murzyn moze odejsc".

Lila
30-10-2008, 15:42
Senior,przecież tak jest i było.
Jesteś w wojsku to masz szpital wojskowy w razie czego.Masz Klinikę Stresu Wojennego i różne takie.
Jak opuszczasz wojsko ,obojętne z jakich przyczyn ,to dostajesz kopa w d...ę. Wojsko o Tobie zapomina w momencie.

senior A.P.
30-10-2008, 15:48
Ale czy tak byc musi ? Czy nie mozna tego zmienic w XXI wieku i udowodnic ,ze wiek ten jest dla przyjaznych ludzi a lotry winni wyginac ???

senior A.P.
04-12-2008, 14:54
I od nowa sprawa wojskowa !
Minal rok chlopaki siedza i mysla co ich czeka a wyroki znowu sie oddalaja.
"Zolnierz strzela a Pan Bog kule nosi",no i te kule trafily i zabily niewinne osoby w Afganistanie.
Nie jeden z tych zolonierz chcialby juz ten koszmar miec za soba a Temida nie kwapliwa .
O co w tym wszystkim chodzi ?
Mozna sie tylko domyslac.

z centrum
04-12-2008, 20:22
Stało się nieszczęście na wojnie.Ale czy nasi żołnierze powinni być wyprowadzeni z domów w kajdankach ,a ich domy poddane drobiazgowej rewizji ?
Tak odpowie każdy, kto zaznał nocnej służby na posterunku wartowniczym odległym od jednostki i miał kbkak+90ostrych.

senior A.P.
04-12-2008, 20:45
Jest wina i kara powinna byc niezwloczna.
Moze nawet wystarczyc to co juz odsiedzieli.

z centrum
04-12-2008, 20:54
Jest wina i kara powinna byc niezwloczna.
kara niezwłoczna - !!!
może faktycznie sąd powinien odbyć cały proces tam w Afganistanie

senior A.P.
04-12-2008, 20:56
A malo to bylo sadow wojennych na przestrzeni historii ?

senior A.P.
04-01-2009, 19:23
Ciekawe czy Izraelczykow beda sadzic za Palestyne tak jak naszych zolnierzy za Afganistan ?

waclaw46
05-01-2009, 13:42
Każda wojna to też ofiary cywilne.Skandalem jest że sprawa nie została zakończona a żołnierze uniewinnieni .Co nam wojna dała ,przetestowaliśmy sprzęt ,doświadczenie w logistyce, przeszkolenie wojska i kadry oficerskiej.Na poligonie w kraju tego byśmy nie zrobili.

senior A.P.
05-01-2009, 13:48
Tylko,ze widzisz Waclawie na ludziach nie powinno sie przeprowadzac testow smiertelnych !

waclaw46
05-01-2009, 13:50
Przecież Bombę atomową przetestowano nie w kosmosie.

senior A.P.
05-01-2009, 13:50
I co uwazasz to za czyn chwalebny ???

waclaw46
05-01-2009, 14:03
Na tą odpowiedz powinny sobie odpowiedzieć dwie strony konfliktu.Przez strony rozumiem polityków dwóch zwaśnionych stron,bo społeczeństwa ponoszą tylko ofiary .Za złe decyzje zawsze ponosi się odpowiedzialność.

senior A.P.
05-01-2009, 14:13
Oczywiscie,ze ponosi sie odpowiedzialnosc i to przed Trybunalem Miedzynarodowym !
Ile szumu bylo za Gruzje a w/s Palestyny mozni tego swiata milcza ?
Prezydent RP nie jedzie z misja do Palestyny,jak pojechal do Gruzji i nie jest rozjemca ?

waclaw46
05-01-2009, 15:03
Przed Trybunałem Międzynarodowym sądzi się przegranych a nie zwycięzców i nie Potęg Przemysłowych
Większość obywateli UE woli tani gaz i ropę niż tanie wino.Prezydent lubi machać szabelką ale nie większość społeczeństwa.Jak dostarczyć zaopatrzenie do Afganistanu jak najtaniej to przez Rosję i jest połączenie.Niektórzy z mlekiem matki wyssali fobie rosyjskie.i im się odbija.Niech mi znawcy odpowiedzą jak Pakistan nie przepuści transportów zaopatrzenia to co będzie z naszymi żołnierzami.

senior A.P.
08-01-2009, 11:28
Na Afganistanie kazdy sobie zeby polamie.
Najlepiej zostawic ciemnote w spokoju.

Lila
08-01-2009, 12:05
Przed Trybunałem Międzynarodowym sądzi się przegranych a nie zwycięzców i nie Potęg Przemysłowych
Większość obywateli UE woli tani gaz i ropę niż tanie wino.Prezydent lubi machać szabelką ale nie większość społeczeństwa.Jak dostarczyć zaopatrzenie do Afganistanu jak najtaniej to przez Rosję i jest połączenie.Niektórzy z mlekiem matki wyssali fobie rosyjskie.i im się odbija.Niech mi znawcy odpowiedzą jak Pakistan nie przepuści transportów zaopatrzenia to co będzie z naszymi żołnierzami.

Wacław ,Ty mnie nie strasz.
Mam tam kogoś bliskiego.I nie jest to talib niestety.

Acha,jak chcesz zobaczyć kogoś ,kto wyssał niechęć do Rosji -w moim wypadku- z butelki ze smoczkiem ,to wyślę Ci moje zdjęcie.
I nigdy mi się nie odbijało,bo Rosjan uwielbiałam,a Rosji- za cholerę.Globalnie.I Zachód jest głupi...głupi i po stokroć głupi,jeżeli wierzy choć w jedno słowo Putina.
Senior oczywiście gotów wymierzyć we mnie rakietę dalekiego zasięgu za te słowa,ale nawet stojąc nad wykopanym grobem ,zakrzyknę - uwaga na Rosję!!!!.

O Ukrainie nie wspominam.Bo nie warto.

senior A.P.
08-01-2009, 13:01
Jestem dopiero na etapie przycinania rury pod rakiete,takze Lila pisz spokojnie i nie daj sie nikomu,ruskim tez ,a na ziecia uwazaj .
To prosba z przestroga.

Lila
08-01-2009, 13:08
Jestem dopiero na etapie przycinania rury pod rakiete,takze Lila pisz spokojnie i nie daj sie nikomu,ruskim tez ,a na ziecia uwazaj .
To prosba z przestroga.

A jak mam uważać ? Kiecką go zasłonić ?

senior A.P.
08-01-2009, 13:15
Co to nie wiesz jak tesciowa ma sprawdzac ziecia .Gdy bym sie wstydzil i to przeszlo przez cenzure to bym napisal .
A tak na darmo sie wysilac ?- klik i juz postu z A.P.nie ma, a bez licznika nie placa - puste przebiegi , klawiatura sie zuzywa.
Potem inni choc pozniej na forum sie ztrudnili licznikami mnie przebijaja.
No,nie o Ciebie chodzi - Ty rowno jedziesz po linii i po bazie !
Dyskusja ma byc o Afganistanie a tam lali i leja rowno ,tak ruskich jak i amerykanskich co to palce miedzy drzwi wkladaja !

tadeusz50
03-02-2009, 10:16
W tej chwili rusza proces żołnierzy ws. Nangar Khel
ps. proces bez kamer telewizyjnych, tak zadecydował sąd.

senior A.P.
11-02-2009, 08:24
No i slusznie,ze bez kamer - po co patrzec na twarze ludzi ,ktorzy przezyli pieklo.
Nie ma ludzi bez sumienia,choc sa tacy co o sumieniu zapominaja i nie reaguja na jego wolanie.

Lila
11-02-2009, 08:45
No i slusznie,ze bez kamer - po co patrzec na twarze ludzi ,ktorzy przezyli pieklo.
Nie ma ludzi bez sumienia,choc sa tacy co o sumieniu zapominaja i nie reaguja na jego wolanie.

No i niesłusznie właśnie.
Polska winna widzieć ,jak się traktuje ludzi ,którzy nie dali się zabić .Bo jak traktuje się naszych bezbronnych rodaków,to cały świat może sobie obejrzeć.

senior A.P.
11-02-2009, 09:25
Nie dali sie zabic i zabijali innych, w dodatku bezbronnych.

Lila
11-02-2009, 09:30
Nie dali sie zabic i zabijali innych, w dodatku bezbronnych.

A idźże.Nie widzieli z daleka,że nie mają broni.

ps.nie wiem czy wiesz,że porwanie naszego rodaka odbyło się przy współudziale ludności cywilnej.Oni go namierzyli.
To wszystko jeden diabeł.Pasztunowie.

ps2.muszę przyznać ,że Rosjanie nie żądali od nas kontygentu ,gdy prowadzili wojnę w Afganistanie.

senior A.P.
11-02-2009, 09:32
Daj spokoj,to byle inne czasy i inna zaleznosc.
Sluga wtedy byl bardziej powazany.
Teraz porobily sie paniska,ze z kijem nie podchodz !

senior A.P.
19-02-2009, 14:29
Brakuje "miesa armatniego" cale szczescie,ze obecny Prezydent USA inaczej to rozumie i wojne chce zakonczyc na drodze dyplomacji.
Wyglada na to ,ze NATO jest zaslabe a ludzie przychodza po rozum do glowy.
Trzeba przyznac racje Talibom,ktorzy walcza o swoja niepodleglosc,miejscowi ich juz rozumieja lacznie z rzadem oby tylko jeszcze "rzad swiatowy" to zrozumial,wtedy nastanie pokoj na swiecie.