PDA

View Full Version : Pisać z ogonkami, czy bez?


kufa86
30-11-2007, 15:14
Rola ogonków w proliferacji gatunku Homo sapiens jest ogólnie znana (mam nadzieję). Usunięcie ich przez pewien jeszcze czas nie wchodzi w rachubę.
Jak wpłynie na język polski usuniecie ogonków z pisowni - nie wiem.
Sam używam i pierwszego i pozostałych.

cytat z netu
Miałem onegdaj w pracy problem z kompem, bo nie wskakiwała mi literka "Ł" (do dzisiaj zresztą nie wiem dlaczego tylko ta litera). Poprosiłem informatyka żeby coś z tym fantem zrobił, ale że bestia z niego trochę była leniwa, to zaczął marudzić, że jak to tylko jedna litera to sobie jakoś poradzę. Tak więc chcąc uświadomić mu, że ta jedna litera może
być naprawdę ważna, napisałem mu następującego mail'a:
"ZRÓB MI LASKĘ I NAPRAW TEN KOMPUTER"
Za godzinę komputer był w porządku...
Historia ta ma zresztą dalszy ciąg, gdyż mail'a przeczytał również mój szef Ale to już było mniej śmieszne.

W popularnym serialu jedynki "Klan" Pani Stanisława(z kresów) zwraca się do Pana Wladyslawa :
Wladziu, podaj mi śmietany z laski swojej...

Basia.
30-11-2007, 16:04
Bez ogonków wszystko traci sens, piszemy z ogonkami!:)

Malgorzata 50
30-11-2007, 18:08
A ja często piszę bez- z pośpiechu ,a potem mi się nie chce poprawiać.Pisuję sporo maili za granicę i muszę pisac bez ogonków ,bo im wychodzą krzaczki może to stąd...piszę też sporo po angielsku . Zresztą przyzwyczaiłam się na zagranicznej klawiaturze i do tego jestem leniwa.Ale fakt ,że po polsku bez ogonków wychodzą nonsensy.Zauwazylam też zjawisko nadużywania ogonków np.co i raz natykam się na moje ukochane "ja rozumię"

Anielka
30-11-2007, 18:15
Ja tez piszę dość szybko i czasami nie rozumiem ,że mi ogonki znikają.Pozdrawiam.

Malgorzata 50
30-11-2007, 18:19
Ja tez pisze szybko i kompletnie nie rozumiem dlaczego mile ognki leca jak golabki w sina dal

Pani Slowikowa
30-11-2007, 18:30
ogonkow to moge zupe ugotowac jak chcecie!!:D

kufa86
30-11-2007, 18:39
O dżizis
muszę się chować przed tobą.

Pani Slowikowa
30-11-2007, 19:01
caly nie musisz sie chowac...:D

Schowaj tylko ogonek..

wuere'le
30-11-2007, 20:00
Mnie nie podoba się maniera powszechnie stosowana w necie, mianowicie pisanie prawie fonetycznie, bez znaków interpunkcyjnych, bez dużych liter. Piszemy po polsku starajmy się więć pisać poprawnie, bo wg mnie nic nas z tego nie zwalnia.
Jezeli czasem trafi się literówka, to przecież nic nie szkodzi, ale nie może to być normą. talie jest moje zdanie.

FeliksG
30-11-2007, 21:21
Z tymi ogonkami to jest jak z prezydentem. Nie podoba mi się ale jest, prawnie ustanowiony i obowiązuje.
A swoją drogą, czy kiedyś dojdzie do gruntownej reformy naszej pisowni? Tak mi sie maży hcieć pszynajmniej niekture zasady oddalić. Zbliżyć język pisany do mówionego i - potocznego, zwłaszcza: Ó-U,Ch-H, Ż-Rz.....
Chyba mnie poniosło?

babciela
30-11-2007, 21:22
Jasne.Chociaz sama pisze wyjatkowo niechlujnie,ale na mojej klawiaturze nie ma ogonkow.A moze sa,tylko nie wiem gdzie?Nie ma ,moze dlatego ze przywiozlam note-book^a z daleka

babciela
30-11-2007, 21:24
Malgosiu,napisz cos do mnie po angielsku na privat,bardzo ostatnio przykladam sie do tego jezyka.Sprobuje odpowiedziec

Alsko
30-11-2007, 21:25
Babcielu, sprawdz. Klawisz blizniaczy dla Alt, po prawej stronie spacji. Klik jednocześnie z klawiszem np. c lub s.
Nieważne skąd laptop. Ważne jaką klawiaturę ma włączoną :-)) Bo ma kilka.

an_inna
30-11-2007, 21:31
Faktycznie poniosło Cię :D strasznie to wygląda...

babciela
30-11-2007, 21:31
Już piszę.Istotnie jest.Dzięki.Pisałam równe 5 minut.

an_inna
30-11-2007, 21:33
Już piszę.Istotnie jest.Dzięki.Pisałam równe 5 minut.
repetitio est mater studiorum :D

babciela
30-11-2007, 21:35
Kufo,mój śp.dziadek też mówil ł i to brzmiało jak l-ale to jest tzw ł przedniojęzykowe charakterystyczne dla tych rejonów.Ale napisałam ladnie,z ogonkami.

Ewita
30-11-2007, 21:43
Toż to nieczytelne zupełnie! Niezależnie od pośpiechu - naprawdę można wykorzystać wszystkie możliwości klawiatury... Ale może ja podchodzę do sprawy tendencyjnie???:D Zboczenia zawodowe, albo co?

kufa86
04-12-2007, 02:47
Znowu wychodzi moja STD (spiskowa teoria dziejów).
Klawisz wystarczy dotknąć bardzo lekko i już jest litera - co innego Alt, tego drania trzeba knopfać bardzo silnie, inaczej - poprawka.
Tak jakby producentom zależało na zmianie naszego języka.
To samo w komórkach.

Alsko
04-12-2007, 09:26
za ogonki każą sobie dodatkowo płacić :mad:
A mnie Alt chodzi leciutko, widać mnie lubi :D Za to Delete zaczyna się buntować :confused:

elizka
04-12-2007, 12:24
A co będzie z wszystkimi książkami po tej reformie ortograficznej?Znowu chińska rewolucja?Bez ogonków to błędy ort!!Taka jest prawda w pisowni,a w życiu to już wiadomo,przynajmniej w naszym wieku,wiadomo dokładnie.