PDA

View Full Version : Jak Polonia widzi Polske i jak "krajowi" Polacy widza Polonie


Mar-Basia
08-05-2015, 23:45
Na naszym forum pada duzo slow o Poloni. Padaja czeste propozycje o odebraniu nam podstawowych praw wyborczych zagwarantowanych konstytucja. Slowa, ktore padaja - czesto sa wrogie i obrazajace. Nazywa sie nas uciekinierami, zdrajcami. Wylewa kubly pomyj na glowe.

Zapomina sie, ze jest nas +/- okolo 30 milionow Polakow zyjacych poza krajem. W tym wiekszosc urodzona w Polsce.

Wielu z nas wyjechalo - powody sa rozne. Jedni z powodow rodzinnych, inni w poszukiwaniu pracy a jeszcze inni w poszukiwaniu innego zycia. Zaden z tych powodow nie jest zbrodnia lub zdrada w stosunku kraju gdzie sie urodzilismy.

Czy lubimy Polske? Napewno tak! Choc nie bezkondycyjnie. Ciezko nam zalozyc klapki na oczy i zrobic wode z mozgu.
Poprostu mamy swoje zdanie, czesto odmienne od drogich krajanow. Mimo, to w wielu przypadkach mamy trafne wiadomosci i wiemy doskonale co w trawie piszczy, ze nie wszystko jest takie piekne jak krajanie chcieliby to przedstawic.
Kolorowe obrazki - to znana nasza przywara narodowa. Nasza pewnie tez - w koncu urodzilismy sie na tej samej ziemi.

Wybrazcie sobie, ze doskonale potrafimy ocenic zdobycze i osiagniecia. Jak rowniez potrafimy glosno powiedziec co jest zle i powinno ulec poprawie.

Mam nadzieje, ze "krajowi" Polacy z tego forum beda zdolni do dyskusji bez inwentyw, osobistych wycieczek. Co nas dzieli - co mamy wspolnego?

Podobno nadzieja jest matka glupich - ale w koncu w cos nalezy wierzyc.

Lila
09-05-2015, 00:38
Dobrze, że powstał ten wątek,
bo już doprawdy nie dało się czytać tych napaści na rodaków zza granicy.
Qrde, jak za głębokiej komuny, kto z Zachodu to wróg.

Jak widzimy Polonię?
Jako ludzi odważnych, niebojących się wziąć w ręce swój los.
Jak mój dziadek ze strony mamy, co wprawdzie nawiał przed Ochraną przez Galicję,
bo zaczął się bawić mocno polityką,
ale szybko wraz z babcią się odnaleźli we Francji.:)
Długa historia zanim wrócili.
Innym razem napiszę, choć z powrotem tym wiąże się tragedia dziadków.

Wiem, że tęsknili za Ojczyzną, ale to były inne czasy. Ojczyzna była dalej niż dziś dla naszych rodaków.

Wątek musi czekać do jutra wieczorem.
Cisza wyborcza i cały dział Polityka będzie zamknięty na klucz.

Mar-Basia
11-05-2015, 08:58
Dobrze, że powstał ten wątek,
bo już doprawdy nie dało się czytać tych napaści na rodaków zza granicy.
Qrde, jak za głębokiej komuny, kto z Zachodu to wróg.
Nie tylko wrog ale tlumok...reszte epitetow, ktore tu padaja znasz. Zdaje sobie sprawe, ze to tylko stosunkowo mala ilosc osobnikow i osobniczek ale wlasnie mala ilosc potrafi zrobic najwiecej spustoszenia.

Jak widzimy Polonię?
Jako ludzi odważnych, niebojących się wziąć w ręce swój los.

Ludzi przede wszystkim normalnych, zwiazanych z Polska. Myslacymi pragmatycznie, ktorzy doskonale potrafia ocenic co w Polsce nie gra a co zostalo osiagniete. Nie sa zaslepieni "wystrojem" Polski - szklane wiezowcze, nowoczesne mosty...prywatne wille, samochody wielocylindrowe (bryki jak tu sie potocznie mowi)...Obraz dorobkiewiczow, ktorzy korzystajac z mozliwosci wykupu polskich obiektow przemyslowych, gospodarstw rolnych za przyslowiowa zlotowke - ktorzy rehocza i nasmiewaja sie z ludzi, ktorzy uczciwie zyja z malych emerytur i borykaja sie jak zwiazac koniec z koncem.

Nie rozumiemy szczucia jednych przeciw drugim. Czyzby to typowe dla nas.?


Wiem, że tęsknili za Ojczyzną, ale to były inne czasy. Ojczyzna była dalej niż dziś dla naszych rodaków.
Sam fakt wyjazdu i organizacji zycia poza rodzinnym krajem jest powazna decyzja. Zdecydowanie nie podejmujemy ja na lekko.
Tesknimy do kraju - zapenie troche inaczej niz Twoi rodzice - ale napewno jest nam brak ojczystego jezyka i obyczajow, tradycji, krajobrazow...przyjaciol, ktorych zostawilismy za soba.

waclaw46
11-05-2015, 14:40
Mar-Basiu podzielonym spolaryzowanym społeczeństwem łatwiej się rządzi bo zajęci są sobą i nie widzą wpadek władzy.

Ale wracając do spraw wyborów i udziału w nim Polonii mam inne od ciebie zdanie . Wybory do parlamentu nie powinny polegać na wyborze jak mis piękności .Co może wiedzieć o realiach życia w Polsce osoba stale przebywająca za granicą nie stykająca się z naszym prawodawstwem systemem podatkowym czy coś powiedzieć na temat urzędnik-obywatel.Uczestnictwo w wyborach i punkty wyborcze za granicą to tak naprawdę puste gesty generujące tylko koszty. Opinie które wyrabiamy sobie o problemach mieszkańców naszego kraju na podstawie umieszczonych wpisów na forach internetowych nie musi odpowiadać rzeczywistości.

Mar-Basia
11-05-2015, 16:26
Mar-Basiu podzielonym spolaryzowanym społeczeństwem łatwiej się rządzi bo zajęci są sobą i nie widzą wpadek władzy.
Zawsze tak bylo.

Ale wracając do spraw wyborów i udziału w nim Polonii mam inne od ciebie zdanie . Wybory do parlamentu nie powinny polegać na wyborze jak mis piękności .Co może wiedzieć o realiach życia w Polsce osoba stale przebywająca za granicą nie stykająca się z naszym prawodawstwem systemem podatkowym czy coś powiedzieć na temat urzędnik-obywatel.
Waclawie :) :) :) Jest wielu Polakow zyjacych poza krajem, ktorzy doskonale sa poinformowani o codziennych realiach i sledza co sie dzieje w kraju. Wlasnie prawodawstwo, system podatkowy ich niepokoji. VAT=akcyza jedna z najwyzszych w Uni...nieuzasadnione skoki w wymianie walut, ktore sa oparte ciagle na wartosci zielonego dolara. Nie zapomnij, ze wielu z nas posiada nieruchomosci w Polsce i placi podatki, wypelnia deklaracje podatkowe.

Stad pewnie bylibysmy zadowoleni aby pewne rzeczy sie zmienily.

Uczestnictwo w wyborach i punkty wyborcze za granicą to tak naprawdę puste gesty generujące tylko koszty.

Od nieomal 8 lat punkty wyborcze poza krajem zostaly zredukowane do minimum. Zamiast konsulow z prawdziwego zdarzenia mamy "kroliki" tzw "honorowe" w wielu przypadkach nie wladajacymi jezykiem polskim. Ludzie przewaznie buzinesu, ciagnacy duze korzysci osobiste z ukladu z panujacymi wladzami. Nie wiele mamy pozytku z tymi "homorowymi" w krajach gdzie zyjemy...no i dodam, ze czasami sie zdarzy, ze taki dobrze polecany "honorowy" loduje w wiezieniu za przekrety...proby morderstwa.

To nas poprostu wkurza bo przez ta sitwe widzimy Polske.
O placowkach dyplomatycznych nie wspomne - szkoda czasu. Nie wiele pomagaja rodakom. Dla mnie mogliby ich wszystkich zabrac do "domciu". Nie byloby wielkiej straty.

Opinie które wyrabiamy sobie o problemach mieszkańców naszego kraju na podstawie umieszczonych wpisów na forach internetowych nie musi odpowiadać rzeczywistości.

Umiemy czytac, nawet miedzy linijkami. Wypowiedzi forumowe - bardzo szybko wiemy z reguly z kim mamy do czynienia i z pewnoscia nie przywiazujemy do tego wiekszej wagi. Pozwalamy im sie wygadac.

Pozdrawiam i zycze lepszych wynikow w II turze.:)

waclaw46
11-05-2015, 20:43
Nie zapomnij, ze wielu z nas posiada nieruchomosci w Polsce i placi podatki, wypelnia deklaracje podatkowe
Basiu podatek od nieruchomości jest niski w Polsce , dawno Rząd powinien rozważyć wprowadzenie podatku katastralnego. Wszyscy wiemy że system podatkowy jest zły ale by poprawić go trzeba wprowadzić nowe prawo podatkowe które uprościło by ten system. Ale to rola rządu opracowanie takiego systemu , a siedem lat to wystarczająco na takie opracowanie . Zmora naszego systemu dodatkowo są podatki ukryte .
http://www.forbes.pl/na-co-poszly-nasze-podatki-w-2014-roku,artykuly,194169,1,1.html takie są nasze realia ,o tym się mówi co roku ,mamy zegar Balcerowicza wszyscy wiedzą , na tym się kończy.
Pozdrawiam i zycze lepszych wynikow w II turze Można się z tego pośmiać :LOL: :LOL: kiedy mamy do wyboru mniejsze zło:LOL: :LOL: tak bawimy się w to od dłuższego czasu.:LOL: :LOL: Jest to wszystko chore , dawno powinno się pozbyć tego styropianu .Populizm i liczenie na cud i postępujący demontaż systemu emerytalnego w wykonaniu Dudy.

Lila
11-05-2015, 21:15
Ale Duda to nie styropian.:D

nutaDo
12-05-2015, 20:59
Basiu podatek od nieruchomości jest niski w Polsce , dawno Rząd powinien rozważyć wprowadzenie podatku katastralnego.

Dlaczego zależy Ci na tym podatku /katastralnym/. Ludzie,którzy zostali sami z nędzną emeryturą i są właścicielami? jakiegoś domu, ziemi - ledwie radzą sobie z kosztami bieżącymi.
Oczywiście podatek w Polsce jest "oburzająco niski", a w innych krajach np:
Najniższa stawka PIT i obok Najwyższa stawka PIT

Czechy 15% 15%
Bułgaria 10% 10%
Litwa 15% 15%
Węgry 16% 16%
Polska 18% 32% http://zus.pox.pl/pit/podatki-w-polsce-wyzsze-niz-w-krajach-unii.htm

Jak możesz w ten sposób pisać nieprawdę.

I ja też uważam, że Duda to nie styropian!!!

Mar-Basia
12-05-2015, 20:59
Wszyscy wiemy że system podatkowy jest zły ale by poprawić go trzeba wprowadzić nowe prawo podatkowe które uprościło by ten system. Ale to rola rządu opracowanie takiego systemu , a siedem lat to wystarczająco na takie opracowanie . Zmora naszego systemu dodatkowo są podatki ukryte .


Waclawie :) ciagle uwazam, ze stracilismy 7 lat na wiele zasadniczczych problemow, ktore poprostu nie zostaly rozwiazanie...nawet nie padly jakiekolwiek propozycje. Powod: lenistwo, strach..olewanie urzedu, ktory powierzyli wyborcy?
A moze wszystkie razem ?

waclaw46
12-05-2015, 21:48
Nuto Do napisała-Ludzie,którzy zostali sami z nędzną emeryturą i są właścicielami? jakiegoś domu, ziemi - ledwie radzą sobie z kosztami bieżącymi. Moja mila co innego jest podatek VAT na większość artykułów 23% ,co innego Podatek CIT (podatek dochodowy od osób prawnych ,W 2015 r. osoby prawne płacą podatek CIT wg 19-proc. stawki podatku od uzyskanych dochodów) ,PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 18% do kwoty dochodów rocznych 85 528 a powyżej tej kwoty 32%.) Mamy akcyzę i podatki ukryte.

Podatek od nieruchomości o tym podatku pisałem , nie piszę nieprawdy tylko piszę o rzeczywistości jaka istnieje w Polsce bo tu mieszkam .Hipoteka odwrócona jest jakimś rozwiązaniem niskich emerytur a właściciel nieruchomości może z tego skorzystać.Przecież po co komu /wierzącemu w dowolną religię proponująca drugie życie/ nieruchomość w zaświatach ??? Myślmy o życiu doczesnym i go sobie usprawniajmy.Brak jest przepisów gwarantujących seniorom bezpieczne tranzakcie.Od tego mamy posłów do nich pytania. Albo do seniorów za granicą to powiedzą jak to jest z tym podatkami u nich.

To że są wysokie podatki w Polsce to wina rządzących wybieramy wszyscy a nawet niektórzy kierują się mniejszym złem taka modna retoryka.

Jak słucham wypowiedzi o powrocie do starego systemu emerytalnego /lata pracy/ nikt nie mówi o kosztach tylko obiecuje pomoc w załatwieniu tej sprawy. Można powrócić i obniżyć emerytury o 30% i znajdą się środki , ma się rozumieć równo bo to sprawiedliwie i po chrześcijańsku.:D Już ten materiał załączałem dla przypomnienia http://www.for.org.pl/pl/Rachunek-od-panstwa-za-wydatki-w-roku-2014
Zanurzeni po pas w szambie chcemy zmian by zanurzyć się po uszy to będziemy i to przerobimy . Najtrudniej jak zwykle będą najubożsi ale oni wierzą w cuda to się przekonają czy cuda istnieją.

Lilu masz zupełną rację Andrzej Duda to nie styropian ,pomyliłem się ,sprawdziłem ur. 16 maja 1972 w Krakowie niedługo jeszcze jego urodziny w roku 1980 miał 8 lat a szkoły podstawowe nie prowadziły strajków okupacyjnych.Szkoda mielibyśmy więcej kombatantów ,ktoś musi być winny nauczyciele i rodzice tych dzieci które nie strajkowały:D :D

Lila
12-05-2015, 21:55
Wacławie, hipoteka odwrócona to jeszcze długo nie u nas.
Już są pierwsze pozwy...

Kataster, jak jest za granicą?
Może Polonia nam powie, bo u nas 1% od wartości rynkowej rocznie, to zabójstwo dla właścicieli domów.
Zresztą ci co mieszkają w blokach, mają złudne poczucie bezpieczeństwa,
bo jeśli nie mieszkają w mieszkaniu wynajętym, to ich też ten podatek będzie dotyczyć.

No to policzmy...mieszkanie wartości 300.000 na przykład,
z tego 1% każdego grudnia..
Przecież jest dziura budżetowa, nie?

Mar-Basia
12-05-2015, 22:21
Albo do seniorów za granicą to powiedzą jak to jest z tym podatkami u nich.
Waclawie, podatki od nieruchomosci w Szwajcarii sa o wiele mniejsze nic w Polsce - CH nie jest czlonkiem EU. Akcyza 5.5 a najwyzsza na niektore produkty 7.5.

W Hiszpanii podatek od nieruchomosci - znikomy. Za ro akcyza 22 %. Duzo za duzo i to rozklada tutejsza gospodarke.

We Francji podatki od nieruchomosci za rzadow socjalistow poszly w gore i stanowia dosc duza kwote w budzecie rodzinnym. Teraz kiedy panstwo nie chce dawac dotacji regionom podatki od nieruchomosci beda jeszcze wieksze.
Akcyza tez wysoka choc troche nizsza niz w Polsce.

No i na koniec - Monako - obywatele monegascy nie placa podatkow. :) :) :)

waclaw46
12-05-2015, 22:32
Lilu prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego już długo trwają.Zaczęto od wprowadzenia elektronicznej księgi wieczystej elektronicznej bazy aktów notarialnych. Powinno być już łatwo ustalić właściciela i jego nieruchomości na terenie całego kraju.

Lilu można żyć z kamienicy najemcy płacą 10-15 zł za metr kwadratowy powierzchni mieszkania a przy powierzchni użytkowej opłaty , to są duże kwoty wszystko zależy od lokalizacji. Od kwot najmu , by mieć spokój z fiskusem płaci się podatek.Właściciel płaci podatek i jego sprawą jest znalezienie podnajemcy ale system musi być dobrze przemyślany i nie ma polegać na dojeniu właścicieli.
Za granicą podatek można płacić jednorazowo lub miesięcznie , jak się spóźnisz z wpłatą musisz zapłacić pozostałą część podatku rocznego w całości.System przejrzysty i trzeba się pilnować by dotrzymywać terminu.Tylko losowe sprawy jak powódź, pożar mogą wpłynąć na obniżenie podatku lub jego zwolnienie .

Mar-Basia
19-05-2015, 09:44
Glosy polskie w I-ej turze. Nie brali pod uwage trendow z watkow politycznych naszego forum. W zasadzie przedstawiciel PO nie przekonal emigracji.Polonia glosowala "bez nacisku" i odciskow. Niektorzy "na wysokich obcasach".:) ;)

Emigranci mówią, że głosowanie to ich obowiązek, o którym nie można zapominać, a z bardziej odległej perspektywy lepiej dostrzega się problemy w kraju.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1439207,Rosja-Francja-Belgia%E2%80%A6-Polacy-glosuja-za-granica

Dostrzegaja problemy - ciezko ich otumanic. W srodowiskach emigracyjnych nikt nie grozi sluzbami specjalnymi za krytyke takiego czy innego kandydata.
Zdecydowanie ciagle w Polsce istnieja osoby, ktorym chodzi po glowie dawny komunistyczny rezim, gdzie donosicielstwo bylo na porzadku dziennym. :rolleyes:

Lila
19-05-2015, 10:18
Chyba także nikt nie grozi ''paragrafami'' wydumanymi
w starszej głowie?:D

Cóż, dzięki takim groźbom wiemy przynajmniej skąd wyrosły nogi,
niemniej to śmieszne jest.:D

hutkow
19-05-2015, 10:19
Dyskusja kandydatów na prezydenta nie poprawiła mego
humoru,żaden nie powiedział tego co powinien powiedzieć.
Co zrobił dobrego dotychczasowy dla nas wyborców,
musiałbym się długo zastanawiać i wyszło by mi nul.
Drugi kandydat to człowiek,który koniecznie chce zostać
prezydentem,więc obiecuje bo wszyscy obiecywali.
Wiadomo zrobi to co nakaże Jarosław,doświadczony polityk
ciągle powtarzający,że pochówek brata na Wawelu to zbyt mało.
Znów zaczniemy od początku o katastrofie smoleńskiej,
a my Polacy dalej będziemy marzyć o lepszym życiu.:(
A moi bliscy nadal będą na saksach zarabiali na życie:mad:

Lila
19-05-2015, 10:23
Przecież masz wybór, Stefanie? ( jeśli pomyliłam imię, wybacz)
Postaw krzyżyk przy Bronku, będziesz miał to co teraz.
Ja wolę zmianę, tym bardziej iż szykuje się wielka na jesień.

Idzie młodość.