PDA

View Full Version : Idealne miasto dla seniora


ArkadiuszStawicki
15-05-2015, 00:20
Szanowni Państwo.

Jestem z Kielc. Mieście wojewódzkim, które wg danych GUS za kilkanaście lat stanie się najstarszym miastem w Polsce (40% jego mieszkańców to będą osoby starsze, co będzie najwyższym tego typu poziomem w kraju)

W związku z tym przyszedł mi (oraz moim przyjaciołom z ośrodka analitycznego w którym pracuję) szalony pomysł: uczynić Kielce najbardziej przyjaznym miastem dla seniorów w Polsce i na świecie.
Miastem w którym wszystko - od infrastruktury po administrację będzie nastawione na ułatwianie życia osobom starszym.

Chciałbym więc prosić Państwa o opinie, głosy, propozycje rozwiązań (wszystkich, ale to wszystkich jakie przyjdą do głowy) które mogłyby ułatwić (Waszym zdaniem) życie seniora w mieście.

Od dużej czcionki na przystankach przez dźwiękową sygnalizację po wyprofilowane podjazdy i podejścia, mobilnych urzędników odwiedzających osoby z utrudnieniami ruchowymi w domach, by nie musiały czekać w urzędach w kolejkach po najlepszą opiekę geriatryczną w szpitalach.

Co ułatwiłoby życie osobom starszym?

Wiem, marzenie, ale...kurcze czy nie możemy pomarzyć? A nóż naprawdę się uda przynajmniej część pomysłów wcielić w życie?

Z góry dziękuję za każdy, ale to każdy głos.

dziewiątka
15-05-2015, 09:12
Arkadiuszu,
myślę, że to jest wątek na bardzo ciekawy temat, jakiego chyba w tym portalu nie ma,
wspaniała inicjatywa dla seniorów w mieście...brawo!
powinno być zainteresowanie nim, nie tylko seniorów mieszkających w Kielcach
nie jestem mieszkanką Kielc...ale do dyskusji pewnie włączą się dziewczyny mieszkające w Kielcach;
będę tu zaglądać .......życzę powodzenia :)

ArkadiuszStawicki
15-05-2015, 09:45
Dziękuję za tak miłe słowa, natomiast chciałbym wyjaśnić - ja nie kieruję tego zapytania tylko do mieszkańców Kielc, ale do wszystkich Państwa.

Bo chciałbym się dowiedzieć od Państwa właśnie co musiałoby by być w takim mieście właśnie, żeby uznali je Państwo za atrakcyjnym dla osób w Państwa wieku. Na pewno są takie elementy, które Państwu przeszkadzają na co dzień w miejscu w którym Państwo mieszkają. I właśnie o tych barierach chciałbym usłyszeć. Co można poprawić, zmienić w ogóle, żeby miasta były bardziej przyjazne dla seniorów - byśmy wiedzieli o jakie zmiany walczyć w Kielcach właśnie.

Ja osobiście mam tylko 37 lat i mogę tylko zgadywać lub czytać o innych miastach i rozwiązaniach w nich wdrożonych dla osób w Państwa wieku. Czym innym jednak jest przeczytać, a czym innym usłyszeć od samych zainteresowanych - co im najbardziej doskwiera, co jest najbardziej potrzebne, co jest takim priorytetem...

tadek3
15-05-2015, 12:44
No tak, świętokrzyskie a kiedyś kieleckie to jedno z najstarszych (pod względem wieku mieszkańców) województw w Polsce. Ale też obok jest na przykład Łódzkie. Wydaje mi się ze te dane jakie publikuje gus, powinny dać wiele do myślenia władzom samorządowym, które to organizują zycie społeczne w danej miejscowości. To one powinny najbardziej sie tym przejąć, ze tyle jest starszych osób, bo to wpływa na wszystko przecież. Wydłużają się kolejki w sklepach, szpitalach, urzędach, większa umieralność, mniejszy popyt na usługi, i mnóstwo innych aspektów.
Fajnie, ze mieszkańcy chcą coś sami w tym temacie pomyśleć i działać. tylko jak własnie społeczeństwo na to zareaguje, skoro samorząd nie wesprze? Dlatego trzeba pogadać tam w urzędzie miasta. Pomysł fajny, ja byłbym za.

dziewiątka
15-05-2015, 14:20
Dziękuję za tak miłe słowa, natomiast chciałbym wyjaśnić - ja nie kieruję tego zapytania tylko do mieszkańców Kielc, ale do wszystkich Państwa.

wiem Arkadiuszu - dobrze Twoje zrozumiałam intencje i zamiary
zakładając ten wątek :)....pisząc , cyt.
[B]
wspaniała inicjatywa dla seniorów w mieście...brawo!
powinno być zainteresowanie nim, nie tylko seniorów mieszkających w Kielcach

...ale myślę, że w /s potrzeb najlepiej będą zorientowani sami mieszkańcy Kielc
życzę by wątek trwał i rozwijał się :)

pozdrawiam

basia3
21-05-2015, 15:56
Bardzo mi sie taka inicjatywa podoba! wszedzie takie powinny być pomysły i powinno sie je realizować, w końcu każdy kiedyś będzie seniorem. i bardzo podoba mi się, to, ze Pan taki młody i myśli pan i innych.

dziewiątka
21-05-2015, 19:40
no tak, ale ten młody człowiek zwrócił się do nas z konkretnym pytaniem:
co seniorom ułatwiło by życie w takim mieście , jak Kielce,
a tu z znikąd nie ma żadnych propozycji ...nawet z Kielc;
czemu bardzo się dziwię, bo temat tak bliski emerytom....i bez odzewu;
...czy aby sami nie wiemy czego chcemy ???...umiemy tylko narzekać;

ReginaU
04-02-2016, 08:44
A jak już trzeba szukać takiego miejsca, w którym się Tobą zajmą? Myślicie, że przy Alzheimerze nada się taka opieka nad osobami starszymi warszawa (http://www.pielegniarski-dom-opieki.pl/)? Ten ośrodek chyba mógłby pomóc prawda?