PDA

View Full Version : Brodawki-usuwać czy nie?


smerfeta
13-12-2007, 09:17
Mam na twarzy brodawki,które uroku mi nie dodają.Usunąć je czy nie?Boję się,że mogą być jakieś powikłania ale na stare lata mi odbiło i chcę się ich pozbyć,choć mam je ponad 30 lat.Czy poddać się czy nie?

Bianka
13-12-2007, 09:32
Mam na twarzy brodawki,które uroku mi nie dodają.Usunąć je czy nie?Boję się,że mogą być jakieś powikłania ale na stare lata mi odbiło i chcę się ich pozbyć,choć mam je ponad 30 lat.Czy poddać się czy nie?
I tak bez opinii dermatologa w żadnym salonie kosmetycznym Ci ich nie usuną. Więc - do lekarza! :)

kubki
13-12-2007, 09:33
Smerfetko, czemu nie spróbowałaś Jaskółczego ziela ?to taki
wszędobylski chwast,który ma żółty sok.Pomaga na kurzajki,to
może i Tobie by pomógł.Mąż miał usuwane znamiona czarne,
to właściwie 2 -3 minutowy zabieg.Zrób z tym porządek, jak już
'dojrzałaś" do tego.Pzdr ;)

smakokoszka
22-04-2008, 00:04
W prywatnej przych.poddałam 3 pod laser/ z badaniem histopatologicznym---cena zabiegu nie zastraszajaca/ Ale niestety 1 odrosła po kilku latach--na brwi, mimo że wówczas wypalili ją najgłebiej.Jesli bedzie rosła to napewno będzie powtórka.

smerfeta
22-04-2008, 17:42
Od 3 tygodni ich już nie mam-też usunęłam laserowo-badania jednak nie było.
Pozostały małe czerwone dołeczki,czy to się zagoi czy trzeba jakieś maści?nic mi nie przepisano

iana
09-05-2008, 10:38
Brodawki nalezy usuwac - ale tylko u lekarza chirurga lub onkologa- bo niektore - na sloncu lub pod wplywem leku lub podraznienia moga ulec zezlosliwieniu , powiekszeniu lub rozmnazaniu. Widzialam osobiscie takie przypadki na dermatologii - sama usuwajac taka malenka - ale znajomy lekarz specjalista mi to zalecil / nakazal!/

iana
09-05-2008, 10:39
Usuniete brodawki nalezy koniecznie sprawdzic - zbadac laboratoryjnie!

Barbara13
09-05-2008, 10:56
Mam też brodawkę, od wielu lat i ...żyję nie zwracając na nią uwagi.Tobie też tak radzę :)

dzwoneczek
15-05-2008, 11:11
Oj, z tymi brodawkami to różnie bywa. A co pokolenie to inna metoda jej usuwania.

Moja mama miała sporą brodawkę nad górną wargą (w formie kulki), którą usunęła stopniowo zaciskając nitkę, którą miała zawiązaną na brodawce. Już nie odrosła, ale oczywiście cała operacja odbyła się bez wiyty u lekarza.

Moja odziedziczona brodawka nad wargą była już mniejsza, ale tę już usunęłam pod kontrolą lekarza. Również nie odrosła.

Z innymi brodawkami boryka się moja córka. Ma brodawki, które wywołuje wirus vph. Miała brodawkę płaską na palcu, którą zaraziła się od koleżanki. Zaczęła się siać na dłoni. Do jaskółczego ziela nie miała cierpliwości (jaskółcze pomaga na wirusowe brodawki), więc je wypaliła.
Miała spokój do czasu, aż dotknęły ją brodawki, ale płciowe (też hpv, ale inny typ, który niekoniecznie płciowo można nabyć). Te brodawki są wredne, gdyż i miejsce wrażliwe i trudne do usunięcia. Smaruje maścią, być może uniknie wypalania. Tu już jaskółcze ziele nie pomoże.

Uka
24-02-2009, 15:57
Bardzo mnie ciekawi czym córka wypaliła brodawkę na palcu,bo ja już próbowałam różnych dostępnych środków i nic.....!:cool: :cool:

babciela
24-02-2009, 15:59
brodawki płaskie- wirusowe- ja zlikwidowałam Encortonem, ale musi się wypowiedzie lekarz- dermatolog

Frezja
24-02-2009, 18:03
Długo zwlekałam z usuwaniem brodawki aż zaczęła zmieniać kształt, powiększać się. Lekarz stwierdził że ten twór jest "czynny" i nakazał usunąć .Zrobiłam to natychmiast bo bardzo się przestraszyłam.Okazało się że przyczyną zmian było naświetlanie słoneczne. teraz dbam żeby wszystkie takie zmiany chronić przed promieniami słonecznym,i.

Uka
24-02-2009, 22:59
Babciela,dziękuję za radę.Masz rację,skoro domowe sposoby zawiodły pozostaje dermatolog.Wspominałaś o Encortonie w maści czy tabletkach ???

Czasami...
29-01-2010, 20:49
Jeśli są duże, to najlepiej iść do chirurga (sama tak usuwałam - nie ma się czego obawiać, bo zabieg jest bardzo szybki i potem nic nie boli, tylko trzeba za jakiś czas zdjąć szwy), jeśli brodawki sa małe, to usunie je dermatolog. Najczęściej usunięte brodawki poddaje się badaniom histopatologicznym, żeby zobaczyć dokładnie z czym się ma do czynienia i czy zmiana została cała usunięta. To dosyć spory koszt, ale warto zainwestować.

Alina25
11-08-2010, 17:33
Ja bym usunęła. Jeśli Ci bardzo przeszkadzają.

marbo62
17-09-2010, 05:33
Usunęłam brodawki w szpitalu.Czuję się szczęśliwsza.Skierowanie daje lekarz rodzinny.Pozdrawiam,

wawik
17-09-2010, 06:13
Miałm kiedyś na dłoni brodawkę i "lapis" się sprawdził.

http://portalwiedzy.onet.pl/61648,,,,azotan_v_srebra,haslo.html

basialwica
17-09-2010, 10:07
Brodawki - temat szeroki jak świat. Najwięcej zozsiewają sie w okolicy szyi.
Ja tez mam - nad brwią.
Kiedyś był to pieprzyk, na którego nikt nie zwracał uwagi. Dzisiaj, kiedy urósł już sobie, lekarze twierdzą , że po nim zostanie mi dziura. Co wybrać dziurę czy brodawkę? Nie ruszam jej a zdjęcia z wizerunkiem mojej twarzy umiejetnie retuszuję w programie Picasa 3 i już po kłopocie.

A tak na poważnie to każdą naszą niechcianą brodawkę powinien zobaczyć specjalista.

Malwina
17-09-2010, 10:26
ja bym nie ruszała, chyba ze brodawka przesłania nam świat dosłownie i w przenosni, albo jest w takim miejscu, ze narażona jest ciągle na drażnienie...ale wszelkie ruchy pod kontrolą lekarza....jaskółcze ziele pomaga na brodawki określonego typu..nie na wszystkie...na blizny pomaga systematyczne masowanie-smarowanie mascią propolisową, ale tzreba to robic długo...

babciela
17-09-2010, 17:13
proszę usuwac- szczególnie te ciemne-i badanie hist- pat.nawet jezeli okaze się czerniakiem- to w chwili obecnej dobry do leczenia.

ktoras z pan pytala o stosowanie Encortonu- sterydy tylko w wypadku brodawek plaskich-pod kontrola lekarza.AMEN...

cha_ga
23-09-2010, 09:06
Brodawki, czy brodawczaki? Lekarz dermatolog stwierdził ze mam na twarzy brodawczaki a to zupełnie co innego, mozna usuwac jedynie chirurgicznie i on osobiscie nie zaleca. W internecie natomiast przeczytałam ,ze brodawczaki sa wywołane wirusem tak jak i brodawki, i nie ma podstaw do tego aby nie usuwac ich laserem. I co teraz, zwołac konsylium?

babciela
23-09-2010, 09:54
Zalezy w jakim miejscu i ile ich masz- sa to nowotwory łagodne- ja usunełabym, ale decyzja należy do lekarza prowadzącego i Ciebie- poradz się dobrego onkologa- i tego sie trzymaj, czasami one lubia się zmienic w gorsząpostac.

Opcja
11-02-2011, 23:06
w takich przypadkach lepiej wybrać się do co najmniej dwóch lekarzy by znać więcej opinii

katarzynah123
20-08-2011, 16:28
zdrowie jest ważniejsze niż wygląd, ja bym ich nie usuwała. Każdy zabieg jest ingerencją w nasz organizm i nie wiadomo jak organizm zareaguje. Lekarze są chętni na zabiegi bo za to im płacą i doświadczenia nabierają

babciela
20-08-2011, 17:10
Bzdury piszesz- wcale niechetnie i wcale nie dlatego ze im za to płacą- nalezy usuwac z powodów ktore opisalam wyzej...

Arti
20-08-2011, 21:39
Wszystko co przybyło na skórze pokazać dermatologowi.
Jestem po zabiegach usuwania.

Arti
20-08-2011, 21:48
Brodawki, czy brodawczaki? Lekarz dermatolog stwierdził ze mam na twarzy brodawczaki a to zupełnie co innego, mozna usuwac jedynie chirurgicznie i on osobiscie nie zaleca. W internecie natomiast przeczytałam ,ze brodawczaki sa wywołane wirusem tak jak i brodawki, i nie ma podstaw do tego aby nie usuwac ich laserem. I co teraz, zwołac konsylium?

:confused: no to wirusy hodować?
Laserem może nie ale wyskrobać to można.
Moja wnuczka takie coś wirusowatego miała usuwane, syn, synowa.
Rozlezie się przecież po całym ciele z biegiem czasu.

marcel20106
20-08-2011, 21:59
a ja bym usuwała-po co hodować,coś co przeszkadza.Bo piękne napewno to nie jest.

Arti
23-08-2011, 23:04
Brodawki, czy brodawczaki? Lekarz dermatolog stwierdził ze mam na twarzy brodawczaki a to zupełnie co innego, mozna usuwac jedynie chirurgicznie i on osobiscie nie zaleca. W internecie natomiast przeczytałam ,ze brodawczaki sa wywołane wirusem tak jak i brodawki, i nie ma podstaw do tego aby nie usuwac ich laserem. I co teraz, zwołac konsylium?

dobra wiadomość

Zewnętrznie - wyciągi z piołunu działają trująco na pasożyty skóry.
Zdanie to z książki “Ziołolecznictwo, poradnik dla lekarzy", wydanej w 1980 roku pod redakcją samego profesora Aleksandra Ożarow-skiego, najsłynniejszego w Polsce znawcy ziół.
jeśli się chce mieć gładką skórę, należy do kąpieli dodawać naparu z piołunu, macierzanki i rumianku.

baburka
26-08-2011, 19:13
W internecie natomiast przeczytałam ,ze brodawczaki sa wywołane wirusem tak jak i brodawki, i nie ma podstaw do tego aby nie usuwac ich laserem. I co teraz, zwołac konsylium?
Sama usunęłam sobie sobie coś na kształt brodawki za państowe pieniądze, czyli miało to głębszy sens:) Wychodziłoby na to, że jednak usuwać:)

przekora
27-08-2011, 09:37
Również miałam dużego brodawczka na łopatce.Dermatolog po dokładnym badaniu zlecił krioterapię. Wyraziłam zgodę i brodawczak został wymrożony, nie ma po nim śladu nie odrasta.

Stefcia
14-01-2012, 13:26
Okazało się że przyczyną zmian było naświetlanie słoneczne. teraz dbam żeby wszystkie takie zmiany chronić przed promieniami słonecznym,i.

Oj tak czesto takie brodawki powstaja od slonca jeszcze jak sie stosuje pigulke antykoncepcyjna. Moja corka takie miala. Rok ja gonilam zeby poszla do dermatolga i usunela... az wreszcie... cala sprawa zajela 2 wizyty po 15min...

Zdumiewa mnie czemu ludzie to lekcewaza, machaja reką. Pomijajac kwestie zdrowia to te rozne wykwity sa tak nieestetyczne - zwlaszcza jak na twarzy, szyi sie pojawiaja. Ludzie narazaja sie na zarty, obserwowanie ( kto z nas nie ma tego obezwladniajacego objawu gapienia sie na kogod z deformacja) itd... a tymczasem rozwiazanie jest tak proste :-)

Alina25
02-03-2012, 19:39
ja tam bym usunęła, lubie ładnie wyglądać no i dbać o siebie. Bo kto o nas zadba jak nie my same? ;)

LesnaChata_pl
24-05-2012, 14:43
Mam na twarzy brodawki,które uroku mi nie dodają.Usunąć je czy nie?Boję się,że mogą być jakieś powikłania ale na stare lata mi odbiło i chcę się ich pozbyć,choć mam je ponad 30 lat.Czy poddać się czy nie?


Nie widząc tych brodawek trudno cokolwiek napisać. Generalnie usuwa się znamiona, które są podejrzane i niosą ryzyko rozwoju raka. Jeśli Twoje sprawiają, że czujesz się niekomfortowo wspólnie z lekarzem zadecydujcie czy warto je usuwać.

LesnaChata_pl
20-06-2012, 23:23
Polecam selen w tabletkach, pomaga zmniejszać, a nawet likwiduję całkowicie takie zmiany.Skuteczne też jest wypalanie brodawek ciekłym azotem u dermatologa.

Vitamarket_pl
27-06-2012, 09:03
Jeżeli brodawki sprawiają dyskomfort psychiczny, a do tego ich wygląd sugeruje, że mogą z nich rozwijać się nowotwory trzeba udać się do dermatologa, który określ czy warto je usuwać.

E-zikoapteka_pl
27-06-2012, 10:46
Najpierw radzę udać się do lekarza. Porozmawiasz z nim, przedstawisz swoje obawy. On Ci wyjaśni jak wyglądałby zabieg i jego ewentualnie skutki czy powikłania. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

E-zikoapteka_pl
12-07-2012, 11:40
tak najlepiej na początek zasięgnąć porady lekarza, bo nam tak bez oględzin trudno jest stwierdzić czy akurat można je usunąć czy nie. Ale pamiętam że moja znajoma miała dużo takich maciupkich brodawek na twarzy i ustach i ona je usunęła i do dziś nie ma żądnych powikłań, czy problemów.

niteczka
11-09-2012, 17:31
Witam Ja mam brodawke ,ktora czasem swedzi.Wyrosla sobie na udzie 40 lat temu.Babcia moja mi nie kazala tego ruszac nigdy i jakos nic sie nie dzieje. Nie mam zdania na temat usuwania brodawek ,choc nie powiem ,ze o niej nigdy nie mysle .

Anulka_09
12-09-2012, 09:34
najlepiej wybrać się do lekarza dermatologa i on oceni co z tym można zrobić. Ja osobiście usunęłam pieprzyk po pierwsze wyglądał nieestetycznie i się go wstydziłam a poza tym był w takim miejscu że często zahaczałam go ubraniem itd. Dermatolog stwierdzł, ze nie ma przeciw skazań mam teraz malutki ślad i to wszystko :)

Opcja
14-09-2012, 13:41
Też słyszałam dobre opinie o jaskółczym zielu. A jeżeli usuwać inaczej to tylko laserowo, żeby nie było blizn. Ja mam niestety, bo usuwałam normalnie w szpitalu, czego bardzo żałuję:(

zonia5619
04-02-2013, 20:12
Witam Was,od prawie 30 lat mam na twarzy 4 brodawki ,na brodzie z jednej i drugiej strony po jednej ,na czole między brwiami i mniejszą na policzku.Uroku to nie dodaje ,zawsze słyszałam -nie boli -nie ruszać.W czasie wizyty u dermatologa ,lekarz zapytał ,po co ja to trzymam tyle czasu,powinnam to usunąć a będę bardzo zadowolona.Dostałam skierowanie do szitala na chirurgię plastyczną ,czekam na telefon.Ale bardzo się boję i nie wiem czy dobrze robię idąc na zabieg-a jak się zezłośliwi? Chociaż chciałabym nie mieć tych brodawek.Wiem że decyzja należy do mnie-co radzicie?Z góry dziękuję za komentarze.

liha11
05-02-2013, 19:54
usunelam kilka lat temu takie wykwity, zaluje, ze nie wczesniej
:)

zonia5619
06-02-2013, 09:59
Witam i bardzo dziękuję za wiadomość,czuję się trochę pewniejsza.Miłego dnia życzę.

ciotka Klotka
08-02-2013, 20:57
Moje zdanie to -usunąć. Pewnie potem będziesz żałować , że zrobiłaś to tak późno. Trzymam kciuki :)

zonia5619
09-02-2013, 21:13
Witam Was,już mam wyznaczony termin-1 .03.-tak więc coraz bliżej.Pozdrawiam.

zen
10-02-2013, 17:28
Niedawno powstała u mnie brodawka płaska. lekarz dermatolog zamroził ją.Pa zamrożeniu powstaje pęcherzyk, potem strupek, który odpada. Ja jestem na etapie czerwonej plamki po strupku. Myślę, że jeszcze trochę a będzie po kłopocie.Życzę powodzenia w leczeniu.

zonia5619
10-02-2013, 21:56
Dziękuję za słowa otuchy.

zonia5619
02-03-2013, 08:24
Witam w ten słoneczny poranek.Jestem już po zabiegu ,nie było się czego bać,sam zabieg trwał może 15 min.Usunięto mi 3 największe,mam założone szwy ,za tydzień do usunięcia.Jestem zadowolona z podjętej decyzji.Pozdrawia.

Joanna49W.
03-03-2013, 12:13
Witam Cie ZONIU. Cięszę się że już jesteś po zabiegu i jesteś szczęśliwa. Ja cały czas biernie obserwowałam wypowiedzi ale nie zabierałam głosu.Choć dziś jestem w dramatycznych myślach.
Przez kilka lat myślałam też usunąć takie znamiona.Bałam się skalpela.Zmusiła mnie jedna z tych brodawek pójść do lekarza.
Otóż całą zimę jedna brodawka na mojej lewej łopatce drażniła mnie i krwawiła.Poszłam do lekarza dermatologa tylko z myślą że mi da maść i będzie wszystko ok.Zdecydowała inaczej - zabieg chirurgiczny.Zabieg miałam zrobiony w zeszły poniedziałek.Ale na tym nie koniec.Wyniki badań nowotworowych będą za tydzień.Lekarz chirurg zobaczył u mnie na plecach "Kaszak"proponując usunięcie.Nie miałabym nic przeciwko temu gdyby nie moja znajoma.To ona mnie przeraziła w tym temacie.
Zacytuje jej słowa "bo ktoś miał po takim zabiegu przerzuty na płuca" i zmarł. Zdaje sobie sprawę że to nowotworowe ale oby nie złośliwe.I czy warto ruszać skoro nie boli.?
Pozdrawiam wszystkich którzy usunęli brodawki i są szczęśliwi
Joanna:(

zonia5619
03-03-2013, 18:57
Witaj joa.wod.Mój szwagier jako młody chłopak po wojsku miał na karku i plecach kaszaki,i miał usuwane .Ma 48 lat w tej chwili i jest wszystko ok.Ja miałam też wątpliwości,ale rozmawiałam ze znajomymi,okazało się że niektórzy z nich też mieli usuwane brodawki,z policzka-w zeszłym roku .Inna znajoma 4 m-ce temu miała usuwaną narośl z wargi-też jest dobrze.Jeszcze inna miała brodawkę na łuku brwiowym we włoskach-usunęła,jest dobrze.Też czekam na wynik,ale myślę sobie że są osoby które nic sobie nie usuwały i okazuje się ze mają nowotwór.Więc nie ma się co martwić na zapas.Gdyby mój mąż poszedł w miarę szybko do lekarza z odgniotem pod stopą,pewnie by do tej pory żył.Niestety.Głowa do góry.Wszystko będzie dobrze.Pozdrawiam i trzymam kciuki za ciebie i za siebie.

smerfeta
03-03-2013, 19:13
Usunęłam brodawki i jestem zadowolona.Mój mąż miał usuniętego kaszaka i też jest dobrze.

Joanna49W.
03-03-2013, 19:14
Słodkie Ci dzięki Zoniu.Pozdrawiam

zonia5619
04-03-2013, 18:20
Dzisiaj rozmawiałam ze znajomą, która miała usunięty kaszak z policzka jakiś czas temu ,chyba nie dokładnie bo się odbudował ,więc nie tak dawno usunęła go laserem i jest ok.

rena55
05-03-2013, 21:10
Dwa lata temu usuwałam sobie trzy brodawki z twarzy, które jakoś nagle mi urosły... ;))) Poprosiłam o skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni chirurgicznej (bez problemu), zarejestrowałam się tam i chirurg usunął mi te brodawki (wypalił). Było bez strachu i bez bólu. Potem tylko chodziłam kilka dni jak ofiara przemocy domowej, bo z plasterkami ;)
Nie rozumiem, po co hodować jakieś cuda na ciele, skoro można usunąć. A czy można - chirurg bada wszystkie uważnie przed zabiegiem. A z tych, które są podejrzane, bierze wymaz.

cha_ga
03-04-2013, 08:59
O usuwaniu zawsze musi zdecydowac lekarz. Ja miałam przez lata taka brodawke na owłosionej skórze głowy, sporą...chirurg usunał mi ja jakies dwadziescia kilka lat temu...skomentujcie same.

messajola
05-04-2013, 21:49
A ja właśnie jest po dwóch wymrożeniach brodawki jak na razie jeszcze sobie żyje ale widać,że usycha.Jest to bezbolesne.Pozdrawiam

Joanna49W.
06-04-2013, 11:01
Witam!!!!! wszystkich z brodawkami tymi usuniętymi i tych którzy chcą dopiero dokonać tego czynu.W dn.25 luty miałam usuniętą brodawkę z konieczności przekazu dermatologa.Drugą w tym samym dniu, na własne życzenie.Wszystkie chirurgicznie. Pierwsza nie przeszkadza mi żadna blizna ,bo na plecach,natomiast druga to na czole.Jest jeszcze blizna i się zastanawiam czy zniknie, czy nie zostanie.Niewielki w tym problem bo zasłonie włosami.
Mam inny problem.W dniu 8.04 mam mieć usunięte 3 kolejne.Bardzo się boję czy nie zostaną większe blizny niż jest brodawka.Te nie zbyt ładne okazy umieszczone mam, 2 na szyji i jeden na policzku. Czy jest ktoś na tym forum co dałby mi dobrą radę???? Czy lepiej może szukać pomocy w gabinetach kosmetycznych????
Kilka lat temu pytałam lekarza rejonowego,proponowal tylko chirurga.Mam czas do poniedziałku rano.
Pozdrawiam Was wszystkich.Joanna

adam289
25-08-2015, 10:05
Tu przyznaję, że WARTIX do walki z kurzajkami super się sprawdza, zamrażanie to też najszybsza metoda na pozbycie się kurzajek. Mi też po tym już nie odrosły.

maryla68
01-03-2016, 11:46
Czasem lepiej usunąć dla własnego zdrowia.

promienna
11-05-2016, 08:31
Wiele moich znajomych usuwa. Zwłaszcza Ci, którzy dużo czasu spędzają na działce.

paruzel
17-05-2016, 10:38
Ja bym nie usuwała, choć to chyba zależy od tego jak to wygląda.

promienna
24-05-2016, 14:42
Tu raczej chodzi o czerniaka. Nie ma żartów.