PDA

View Full Version : Unia Europejska – co slychac w biznesie.


Mar-Basia
11-11-2015, 21:36
Wazna zmiana w unijnym prawie wywolala oburzenie Izraela.

Importowane do UE produkty pochodzące z izraelskich osiedli na terytoriach palestyńskich powinny być wyraźnie oznakowane - taką wykładnię unijnych przepisów przyjęła w środę Komisja Europejska, wywołując tym oburzenie Izraela. Tel Awiw poinformował, że izraelscy dyplomaci w proteście nie będą uczestniczyć w pewnych spotkaniach z przedstawicielami UE. "Eskalacja przemocy". Kwartet Bliskowschodni chce "uspokoić sytuację" między Izraelem i Palestyną Szefowa unijnej... czytaj dalej » W czwartek wykładnia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Przewiduje ona, że produkty rolne, jak warzywa i owoce, a także kosmetyki pochodzące z osiedli izraelskich na terytoriach okupowanych nie mogą być oznakowane jako produkty wyprodukowane w Izraelu, gdyż UE nie uważa tych obszarów za część państwa izraelskiego. Etykiety muszą wyraźnie wskazywać, że towary zostały wyprodukowane na terenie osiedli izraelskich i w związku z tym nie mogą nosić etykiety "Made in Israel". (http://www.tvn24.pl)
Izrael zareagował z oburzeniem, zagroził bojkotem i wykluczeniem Unii Europejskiej z bliskowschodnich rozmów pokojowych. Według doniesień agencyjnych, niektórzy izraelscy politycy porównują oznaczenia produktów z osiedli do gwiazd Dawida, które musieli nosić Żydzi zmuszani przez nazistowskie Niemcy.

Mar-Basia
11-11-2015, 22:18
Dziala nasza kobitka. :)

Bienkowska ubezpiecza od wypadkow w kosmosie :tongue: :tongue:

Po zeszłorocznej kompromitacji, kiedy to rosyjska rakieta Sojuz umieściła unijne satelity na niewłaściwej orbicie - polska komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska zdecydowała się ubezpieczyć nowe rakiety i satelity biorące udział w programie nawigacyjnym Galileo. Koszty nieudanego wyniesienia wyniosły około 150 mln euro. Poniosła je w całości Unia Europejska.


http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wiadomosci/news-bienkowska-ubezpiecza-od-wypadkow-w-kosmosie,nId,1708460#

Lila
12-11-2015, 00:49
Izrael chwilowo zerwał stosunki z Unią

Produkty izraelskie, które produkowane są na ziemiach, które UE nie uznaje za teren Izraela / tereny okupowane i sporne / - te produkty jako oznaczane made in Izrael nie mogą być sprzedawane na terenie UE

A co produkują Palestyńczycy poza rzecz jasna bombkami do wysadzania autobusów?

Jesion
28-02-2016, 23:57
Hymn Oda do radości za drobną monetę. Oczywiście nie należy tej wieści traktować poważnie, a sam pomysł filmiku... cóż, był już wykorzystywany.

A Little Girl Gives Coins To A Street Musician And Gets The Best Surprise In Return - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=fj6r3-sQr58)

Mar-Basia
14-04-2016, 19:58
Ślimacze odkrycie w iście żółwim tempie. Polskie ślimaki są przysmakiem na francuskich stołach od wielu lat.

Jednak odkąd tamtejsi producenci zorientowali się, że aż 90 proc. ślimaków pochodzi z Polski, domagają się ograniczenia importu.

Co ciekawe, o polsko-francuskiej batalii o ślimaki poinformowali Anglicy. Na stronach Daily Mail czytamy, że opakowania ze ślimakami oznaczane są jako wyprodukowane w Unii Europejskiej, a nie ma na nich wyszczególnionego kraju pochodzenia.

We Francji rozpoczęła się kampania nawołująca do tego, aby rozróżniać ślimaki pochodzenia polskiego, od miejscowych, burgundzkich przysmaków.

W czym właściwie jest problem? Ślimaki z Polski są znacznie tańsze od francuskich. Jak twierdzi ekspert Jacky Pommie, organizator sierpniowego festiwalu jedzenia ślimaków, mięczaki pochodzące z Francji są zdecydowanie smaczniejsze.

Prezes Francuskiej Federacji Producentów Ślimaków wypowiada się w tej sprawie bardzo radykalnie. Jego zdaniem, Francuzi nie zdają sobie sprawy, że jedzą produkt z Europy Wschodniej. – Gdyby wiedzieli, że ślimaki nie pochodzą z Dijon, zastanowiliby się dwa razy, zanim by je zjedli – mówi Joel Pre.


http://natemat.pl/66689,francuzi-zorientowali-sie-ze-90-proc-slimakow-ktore-jedza-pochodza-z-polski

Mar-Basia
18-04-2016, 22:38
Teraz Brexit, a potem Swexit? W Szwecji rosną nastroje antyunijne.

Szwedzi nabierają coraz większych wątpliwości co do obecnego kształtu Unii Europejskiej. Pierwsze oznaki niezadowolenia pojawiły się w marcu, ale teraz niechęć do Wspólnoty zaczyna przybierać jeszcze większe rozmiary.

W zeszłym miesiącu lider lider Szwedzkich Demokratów otwarcie poparł Brexit i zapowiedział że będzie lobbował za przeprowadzeniem referendum dotyczącego wyjścia Szwecji z Unii Europejskiej. „Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość zorganizowania referendum w tej kwestii również w Szwecji. Nie widzę nic z złego w opuszczeniu UE. Ta organizacja zabrała zdecydowanie zbyt dużo władzy rządom narodowym” – argumentował Jimmie Akesson.

http://www.polishexpress.co.uk/teraz-brexit-potem-swexit-w-szwecji-rosna-nastroje-antyunijne/

Mar-Basia
22-04-2016, 20:48
Wiadomość o tym, że Francja chce wstrzymać rozmowy o porozumieniu o wolnym handlu (TTIP) między UE a USA, o czym poinformował francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl, należy powitać z ulgą.

TTIP to nie jest niewinny traktat o wolnym handlu między Unią a USA, realizowany w zbożnym duchu idei globalizacji. Ta śmiertelnie niebezpieczna umowa, negocjowana od kilku lat pomiędzy Unią Europejską a USA, dotyczy nas wszystkich. Także Polaków.

Jeśli dojdzie do jej podpisania i kontrasygnowania przez poszczególne kraje unijne, zaburzy rynki pracy, znacznie pogorszy jakość żywności i zmniejszy ochronę danych osobowych. Ponad 2,6 mln ludzi w Europie żąda zaprzestania negocjacji w sprawie TTIP. W wielu krajach unijnych zbierane są podpisy "kontra". Jest ich już więcej, niż się spodziewano. Czechy mają 116 proc. wymaganej liczby podpisów, Włochy – 113 proc., Austria – 628 proc., Wielka Brytania – 747, a Niemcy – aż 1684 procent.

Spotkania władz brukselskich z Amerykanami w sprawie TTIP odbywają się w tajemnicy, niczym narady loży masońskiej. I chociaż Cecilia Malmström, komisarz unijna ds. handlu, zapewnia publicznie, że dokłada starań, by negocjacje handlowe były najbardziej przejrzystymi spośród prowadzonych kiedykolwiek, nikt w to nie wierzy.

I tak się zresztą nie dzieje. W opinii Marcina Wojtalika, współtwórcy Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, wyrażonej w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Komisja Europejska powinna ujawnić dokumenty dotyczące negocjacji. Ujawnić przede wszystkim treści spotkań lobbystów amerykańskich korporacji z przedstawicielami Komisji Europejskiej.


– Prawdziwym celem TTIP nie jest obniżka ceł, ale poszerzenie wpływu korporacji na państwa oraz na decyzje podejmowane przez demokratyczne władze
Aż 92 procent uczestników negocjacji tej umowy z Unią Europejską to lobbyści korporacyjni
– potwierdza jego słowa "The Guardian".


Po przyjęciu umowy o wolnym handlu i usługach, staniemy się jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną dla USA. Będziemy zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej, na śmieciówkach.

Zmuszani do samozatrudnienia. Europę, w tym Polskę, wręcz zaleje tandetna i niezdrowa żywność z Ameryki, która słynie z największej na świecie liczby ludzi otyłych i zapadających na przewlekłe choroby. Będzie to żywność wyprodukowana przy użyciu GMO. Amerykanie cały czas wywierają presję, by nie dopuścić do wejścia w życie już przegłosowanej przez Parlament Europejski propozycji regulacji unijnej zezwalającej krajom członkowskim na wprowadzenie całkowitego zakazu GMO.

Unijni negocjatorzy wydają się jednak bezbronni wobec nacisku na wypełnienie interesów potężnego koncernu Monsanto.

Kanadyjska dziennikarka Joyce Nelson, powołując się na raport kalifornijskiego Oakland Institute, napisała, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako jeden z warunków udzielenia 17 mld dolarów pożyczki dla Ukrainy postawiły otwarcie ukraińskiego rynku na rolnictwo modyfikowane genetycznie.

Czy brukselskie struktury ulegną presji i obniżą standardy dotyczące żywności importowanej do Europy? Czy zezwolą na import do UE amerykańskich chlorowanych kurczaków, mięsa z klonowanych zwierząt i wołowiny na hormonach?

http://www.wsensie.pl/dummy-category-3/item/13388-ttip-nadciaga-nowe-narzedzie-amerykanskiej-kolonizacji

Jak się zachowa w tej sytuacji polski rzad?

Mar-Basia
25-04-2016, 20:00
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie odwiedzili Turcję.


Turcja w kwestii traktowania uchodźców jest najlepszym przykładem na świecie - powiedział Tusk po rozmowach przedstawicieli UE z władzami Turcji, których tematem był kryzys migracyjny. Dodał, że "nikt nie ma prawa, by pouczać Turcję w sprawie tego, co powinna zrobić".

Szkoda, ze pan Tusk nie wypowiedzial sie w identyczny sposob w Parlamencie Europejskim, kiedy glosowano na rezolucje przeciwko Polsce - jego krajowi, ze "nikt nie ma prawa, by pouczac Polske w sprawie tego, co powinna zrobic". Nie podejrzewam go o zanik pamieci!

Z duzymi zastrzezeniami czytam o mozliwosci, ze Turcy beda zwolenieni z obowiazku wizowego przy wjezdzie do Europy.
Ponoc nasz rzad jest za, choc mocno sie dziwie takiemu punktowi widzenia. Ha ha, juz widze nasze kobitki, ktore sie "zalapia" na Turkow. Beda plakac ale bedzie za pozno. Podziekowania w strone kancelrzowej Merkel i panu Tuskowi za "pomysl". Ciekawe ile na tym skorzystaja Niemcy? Tania sile robocza, mieso armatnie?

Booster.
25-04-2016, 23:29
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie odwiedzili Turcję.
Szkoda, ze pan Tusk nie wypowiedzial sie w identyczny sposob w Parlamencie Europejskim, kiedy glosowano na rezolucje przeciwko Polsce - jego krajowi, ze "nikt nie ma prawa, by pouczac Polske w sprawie tego, co powinna zrobic". Nie podejrzewam go o zanik pamieci!

Z duzymi zastrzezeniami czytam o mozliwosci, ze Turcy beda zwolenieni z obowiazku wizowego przy wjezdzie do Europy.
Ponoc nasz rzad jest za, choc mocno sie dziwie takiemu punktowi widzenia. Ha ha, juz widze nasze kobitki, ktore sie "zalapia" na Turkow. Beda plakac ale bedzie za pozno. Podziekowania w strone kancelrzowej Merkel i panu Tuskowi za "pomysl". Ciekawe ile na tym skorzystaja Niemcy? Tania sile robocza, mieso armatnie?

Chyba nie myslisz, ze zolnierz niemiecki czy francuski bedzie umieral za Polske?

Mar-Basia
26-04-2016, 21:45
Niemcy nagminnie łamią prawo. Wykorzystują polskie kobiety.

Wiele Polek ucieka z kraju w poszukiwaniu pracy. Część z nich decyduje się sprzątać niemieckie domy. Oczywiście pracują na czarno. „Sueddeutsche Zeitung” próbuje przekonać Niemców, że bardziej opłaca się zarejestrować pomoc do sprzątania. Za zatrudnianie kogoś na czarno grozi w Niemczech 5 tys. euro kary. Nie przeszkadza to jednak 95 proc. obywateli.
Sueddeutsche Zeitung podejrzewa, że aż w 4,3 mln niemieckich gospodarstwach domowych kobiety z Europy Wschodniej pracują na czarno.

http://www.fakt.pl/prawo/polki-pracuja-w-niemczech-na-czarno-jako-sprzataczki-za-zatrudnianie-na-czarno-grozi-kara,artykuly,628891.html

Zaskarzyc drani do odpowiedniej instytucji w Uni i zglosic do Komisji Weneckiej!

Najsmieszniejszym paradoksem jest to, ze te "kobitki" nawet nie mysla znalesc pracy w Polsce. Cos o tym wiem! Znalesc kobiete do sprzatania w Warszawie - duzy problem! Pozostaja wyspecjalizowane firmy, ktore z musu zatrudniaja Ukrainki. I tak to sie kreci krajowy biznes "sprzatanie".

Mar-Basia
27-04-2016, 21:37
Masz mniej niż 16 lat? Unia Europejska zakaże ci korzystania z Facebooka


Nie tylko zresztą z Facebooka, bowiem planowany zakaz dotyczy również innych popularnych portali społecznościowych, takich jak Instagram czy Snapchat. Unia Europejska nie chce, by korzystały z nich osoby w wieku gimnazjalnym.

http://wgospodarce.pl/informacje/25105-masz-mniej-niz-16-lat-unia-europejska-zakaze-ci-korzystania-z-facebooka

Mar-Basia
27-04-2016, 22:30
Niemcy wymienią szefa wywiadu? Media spekulują, że Gerhard Schindler zostanie odwołany za zbyt bliską współpracę z Amerykanami

W ostatnim czasie wywiad zagraniczny był wielokrotnie krytykowany, m.in. za - zdaniem krytyków - zbyt bliską współpracę ze służbami amerykańskimi. BNDanalizował według otrzymanych od USA haseł pozyskane przez siebie informacje z kontroli połączeń telekomunikacyjnych, a następnie wyniki tych analizprzekazywał służbom amerykańskim.

Te praktyki miały naruszać niemieckie i europejskie interesy. Schindler zeznawał w lecie 2015 roku przed komisją śledczą Bundestagu badającą działalność amerykańskiej NSA i obiecał wówczas ograniczenie tej działalności. Jak informował kilka miesięcy temu „Der Spiegel”, niemiecki wywiad inwigilował też europejskich sojuszników, w tym instytucje francuskie i polskie.

http://wpolityce.pl/swiat/290837-niemcy-wymienia-szefa-wywiadu-media-spekuluja-ze-gerhard-schindler-zostanie-odwolany-za-zbyt-bliska-wspolprace-z-amerykanami

Ciekawe gdzie byla Komisja Wenecka i Rada Europy? Sekret poliszynela w koncu ujrzal swiatlo dzienne.

Mar-Basia
27-04-2016, 22:38
Nie ma postępu w negocjacjach między rządem w Atenach a międzynarodowymi wierzycielami. Tusk zwołuje spotkanie eurogrupy ws. Grecji

We wtorek wieczorem rzecznik eurogrupy poinformował, że nie ma postępu w negocjacjach między rządem w Atenach a międzynarodowymi wierzycielami w sprawie programu pomocowego dla Grecji. W związku z tym odwołano zaplanowane wstępnie na czwartek spotkanie eurogrupy. Grecka telewizja państwowa informowała jednocześnie, że Cipras zabiega o zwołanie jeszcze w tym tygodniu nadzwyczajnego spotkania przywódców strefy euro w sprawie pomocy dla swego kraju.
Premier Grecji chciałby, by rozmowy zakończyły się najpóźniej na początku maja; po tym terminie kraj będzie potrzebował ponad miliarda euro z pakietu ratunkowego na uiszczenie bieżących zobowiązań.

Od wielu tygodni przez Grecję przetaczają się protesty przeciwko bolesnym reformom, które rząd w Atenach musi wdrożyć, by spełnić warunki trzeciego programu pomocowego.

Kluczowym elementem reform, które mają dać oszczędności już teraz, jest planowana przez rząd Ciprasa zmiana systemu emerytalnego. Zakłada ona m.in. zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc. oraz zwiększenie składek emerytalnych.

http://wpolityce.pl/swiat/290913-nie-ma-postepu-w-negocjacjach-miedzy-rzadem-w-atenach-a-miedzynarodowymi-wierzycielami-tusk-zwoluje-spotkanie-eurogrupy-ws-grecji

Jednym slowem Cipras ponownie "udaje" Greka :D

Lila
29-04-2016, 11:23
Oglądam walki z policją we Francji. O co chodzi?

Mar-Basia
02-05-2016, 17:22
Oglądam walki z policją we Francji. O co chodzi?

Lila - tym razem skomplikowana sprawa. Rzad przedstawil propozycje nowego prawa pracy tzw Prawa El Khomri (nazwisko ministra, ktore je opracowala). Musze przyznac, ze mimo iz nie jestem zafascynowana obecnym socjal-komunistycznym rzadem we Francji - propozycja El Khomri ma rece i nogi. Nie podoba sie skrajnej lewicy (anarchistom) i wielu socjalo-komunistom nowa wersja prawa, ktora jest bardziej liberalna od poprzedniej, skomplikowanej wersji. Jak zwykle w takich przypadkach do manifow wkrecaja sie menty socjalne, rownego rodzaju rozrabiacze, ktorzy korzystajac z okazji niszcza wszystko, podpalaja samochody, rozbijaja witryny magazynow, kradna. Sa to grupy kryminalne, ktore doza za wszelka cene do starcia z policja. Ot, kazdy pretekst do rozroby jest wazny. Zasada: nie ruszaj moich przywilejow, bo zdemoluje ci polowe miasta.

Mar-Basia
02-05-2016, 17:25
12. rocznica przyjecia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 r. po dlugich staraniach Polska zostala przyjeta i stala sie pelnoprawnym czlonkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy: Cyprem, Czechami, Estonia, Litwa, Lotwa, Malta, Slowacja, Slowenia oraz Wegrami.

Przez 12 lat zmienilo sie wiele w Uni. Czy na dobre ? Zalezy od punktu widzenia. Np Anglicy chca opuscic Unie. :)

Mar-Basia
02-05-2016, 17:28
Polacy nadal chcą być w UE?

Miller: Nie mam co do tego wątpliwości
Nie sądzę, żeby ktokolwiek z Unii Europejskiej chciał nas wypchnąć – powiedział Leszek Miller na antenie TVP Info.

– Traktat z Lizbony mówi, że kraj może być przyjęty do UE i może z niego wystąpić, ale na własne życzenie – mówił Leszek Miller. Były premier podał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie zaplanowane jest referendum w sprawie opuszczenia UE.
– W Polsce nie widzę takich zamiarów, aby organizować referendum i pytać Polaków, czy chcą być dalej w UE. Myślę, że przytłaczająca większość moich rodaków w takim referendum odpowiedziałaby twierdząco, że chcą być dalej w UE. Nie mam co do tego wątpliwości – przekonywał Miller.

https://www.wprost.pl/kraj/10005087/Polacy-nadal-chca-byc-w-UE-Miller-Nie-mam-co-do-tego-watpliwosci.html

Mar-Basia
02-05-2016, 21:53
Wyciekły poufne dokumenty unijnej dyplomacji.

Plany zatrzymania imigrantów w Libii m.in. przy pomocy więzień.

Portal „Spiegel Online” twierdzi, że dotarł do poufnych dokumentów, które unijna dyplomacja przesłała ostatnio do państw członkowskich Unii Europejskiej. Mają one przewidywać zatrzymywanie napływu imigrantów z Afryki północnej m.in. przy pomocy więzień w Libii.

Dokument, który cytuje „Spiegel Online” traktuje o utworzeniu przez libijskie władze wraz z Unią Europejską „przejściowych obozów dla migrantów i uchodźców”. Przy tym zaznaczone jest, że należy rozważyć także przygotowanie „placówek typu więziennego”.


Służba Zagraniczna UE nie chciała odnieść się do treści ujawnionych dokumentów. Podkreślono natomiast, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się 18 kwietnia do udzielenia pomocy Libii m.in. przez wsparcie dla służb mundurowych i zapobieganie przemytowi ludzi.

https://www.wprost.pl/swiat/10005446/Wyciekly-poufne-dokumenty-unijnej-dyplomacji-Plany-zatrzymania-imigrantow-w-Libii-min-przy-pomocy-wiezien.html

Mar-Basia
02-05-2016, 22:21
TTIP powstanie w tajemnicy, jak ACTA.

Nie można negocjować otwarcie - tak uważa komisarz Karel de Gucht niegdyś stojący za ACTA, a teraz szykujący się do nowego porozumienia TTIP. To już drugi mocny dowód, że powtórka scenariusza ACTA jest bardzo możliwa.

Otwarte negocjacje TTIP? Zapomnijcie!

Na ten temat w Parlamencie Europejskim wypowiedział się Karel de Gucht, komisarz UE ds. handlu. To ten sam polityk, który zapowiadał powrót ACTA za wszelką cenę, nawet jeśli europarlament je odrzuci.

Oto co powiedział komisarz.

...jesteście wszyscy politykami. Więc powinniście wiedzieć - i ja myślę, że wiecie - że nie można negocjować otwarcie (...) Musicie się skupić i oczywiście musicie raportować co robicie, wyjaśnić dlaczego to robicie i dlaczego robicie pewne ustępstwa (...) Ale potrzebujecie pewnego stopnia poufności w negocjacjach. Potrzebujecie tego również, bo wasz odpowiednik o to prosi...

Zrodlo:
http://di.com.plnews48286,0,TTIP_powstanie_w_tajemnicy_ja k_ACTA_Nie_mozna_negocjowac_otwarcie_-_mowi_komisarz_UE.html

Tafta: les points d'achoppement révélés par Greenpeace

http://lexpansion.lexpress.fr/actualite-economique/tafta-les-points-d-achoppement-reveles-par-greenpeace_1788207.html

Mar-Basia
13-05-2016, 22:08
Francuski sąd nakazał zdemontowanie pomnika Jana Pawła II w Ploermel

Francuski sąd nakazał władzom niewielkiej miejscowości na zachodzie Francji, Ploermel, usunięcie pomnika Jana Pawła II, ponieważ uznano, że jego wyeksponowanie w miejscu publicznym było sprzeczne z zasadą laickości - poinformowała agencja AFP.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/francuski-sad-nakazal-zdemontowanie-pomnika-jana-pawla-ii-w-ploermel/z4stre

Mar-Basia
15-05-2016, 16:00
Byly burmistrz Londynu - Boris Johnson – wypowiada sie o Uni.
Jego zdaniem Unii brakuje autorytetów, powszechnie szanowanych i rozumianych. Brakuje także "prawdziwej lojalności wobec idei europejskiej". UE cierpi również na "ogromny deficyt demokracji".
Johnson powiedział, że UE popełniła wiele katastrofalnych błędów, które z jednej strony doprowadziły do napięć między państwami członkowskimi, a z drugiej - do znacznego wzmocnienia pozycji Niemiec, które według Johnsona "przejęły" włoską gospodarkę i "zniszczyły" Grecję.
Według najnowszego sondażu w toczącej się obecnie debacie na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, większość Brytyjczyków uważa za znacznie bardziej wiarygodnego Borisa Johnsona niż premiera Davida Camerona, który opowiada się za pozostaniem kraju w UE.

Niestety Johnson ma duzo racji, ze EU popelnila od paru lat wiele katastrofalnych bledow. Po pierwsze zle przygotowano ex-osie sowieckich “satelitow” do wejscia do Uni. Skutki tych niedopracowanych decyzji odczuwamy mocno w Polsce. Wyglada na to, ze ekonomicznie jestesmy na dobrym poziomie ale w porownaniu do innych czlonkow Uni – wychodzimy zle. Nasze zarobki, emerytury, stopa zyciowa, prestacje socjalne, podatki sa ciagle nieporownywalna z krajami Uni takimi jak: Niemcy, Francja, Belgia, kraje skandynawskie. Duzo wody uplynie zanim dojdziemy do ich poziomu.
Pozostaje kwestia wejscia do waluty Euro. Skomplikowana decyzja. Wystarczy przeanalizowac sytuacje Hiszpanii, ktora dzisiaj bardzo zaluje, ze pozegnali sie z Peseta. Roznica cen niesamowita, koszt zycia – wzrosl ponad 100%. Gospodarka cofnela sie do tylu - najwieksze bezrobocie wsrod mlodych w strefie Euro. Podobna sytuacja jest we Wloszech – o Grecji nie wspomne bo wszyscy wiemy co jest grane.

Drugim bledem Uni – jest wzmocnienie pozycji Niemiec, ktore staly sie liderem w Uni. Jestesmy pod ich dyktatem w kazdej dziedzinie.Malo krajow Uni, zwlaszcza tych mniejszych i slabszych ekonomicznie potrafi im stawic czola. A jak stawi to znacie skutki. Cos o tym wiemy – ostatnie nagonki niemieckie na nasz kraj i demokratycznie wybrane wladze nie byly ciekawe. Uwazam, ze Niemcy i Unia posunely sie za daleko! Sytuacje wykorzystala sprytnie opozycja, ktora przegrala wybory - kraj zostal podzielony na dwa obozy. Dlugo nie pozbieramy sie z tej paradoksalnej sytuacji. Dlatego byloby wskazane aby Unia trzymala sie troche na dystans od naszych wewnetrznych spraw. Damy sobie rade sami - szczegolnie bez porad z Niemiec.

Mar-Basia
05-07-2016, 18:49
Kolejne referendum. Tym razem do urn pójdą Węgrzy.
Parlament Węgier zatwierdził zainicjowane przez rząd referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania imigrantów 10 maja.

Premier Viktor Orban powiedział w zeszłym tygodniu, że referendum ma mu pomóc w walce o zaostrzenie polityki imigracyjnej w UE, która inaczej stanie przed widmem wystąpienia ze Wspólnoty kolejnych państw. To istotne, by udało się uzgodnić w Brukseli "taką politykę migracyjną, która odpowiada potrzebom ludzi i nie sprawia, że staje się nieuniknione występowanie przeciwko niej z narażeniem własnego członkostwa w UE" - oświadczył.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wegry-referendum-ws-kwot-uchodzcow-2-pazdziernika,658645.html

Mar-Basia
30-08-2016, 15:37
Bałkany, o których nie przypomni sobie Europa będą się radykalizować.

Mamy na Zachodnich Bałkanach do czynienia z obszarem ekonomicznie słabym i zaniedbanym, a ponadto źle rządzonym. I to wszystko w Europie, raczej obojętnej wokół tego, co się tam naprawdę dzieje. Tymczasem jest pewne, że bez ściślejszych projektów integracyjnych, a także presji ze strony bogatszej Europy sam z tego zaułka nikt nie wyjdzie. Tyle tylko, że zajęta sobą – i migrantami z Bliskiego Wschodu – UE i zachodnia Europa z takimi propozycjami nie wychodzi. Jeśli to się nie zmieni wkrótce mieszkańcy tamtego obszaru zaczną opierać swoje plany na chińskim kapitale.

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/balkany-o-ktorych-nie-przypomni-sobie-europa-beda-sie-radykalizowac/

Polska rowniez zaczela sie usmiechac do kapitalu chinskiego? :) Osobiscie nie jestem partyzantka tego rozwiazania.

Mar-Basia
11-04-2017, 18:49
„Prezydent Europy”. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ma pomysł na reformę Unii

Zdaniem Antonia Tajaniego unijne traktaty umożliwiają połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej (obecnie jest nim Donald Tusk) i przewodniczącego Komisji Europejskiej (obecnie funkcję tę sprawuje Jean-Claude Juncker). Jednak wybór „prezydenta Europy” przez obywateli, a nie biurokratów, szef Europarlamentu uznał za nierealny.


Read more: http://www.pch24.pl/prezydent-europy--przewodniczacy-parlamentu-europejskiego-ma-pomysl-na-reforme-unii,50842,i.html#ixzz4dxLCPWSS

Mar-Basia
19-04-2017, 12:23
Wybory we Francji. Strefa euro w opałach
Pięcioletnia kadencja Francoisa Hollande'a we Francji dobiega końca.

Okres ten nie będzie najlepiej wspominany przez naród francuski, któremu ciężko wymienić chociaż jeden z sukcesów prezydenta, poza tym, że nie zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach. W ciągu kilku ostatnich lat Unia Europejska, której trzon stanowią Francja oraz Niemcy, straciła na sile, co dobitnie podkreślił Brexit. Jedną z przyczyn był kryzys imigracyjny, który Francuzi mocno odczuli na swojej skórze. Kolejne problemy to biurokratyzacja gospodarki, a w efekcie odpływ dobrze płatnych miejsc pracy, głównie do Azji. Jak w przyszłości będzie wyglądać polityka Francji oraz Unii Europejskiej? Wiele powie nam na ten temat wynik wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 23 kwietnia. Batalia o fotel prezydenta toczyć będzie się pomiędzy Marine Le Pen, Emmanuelem Macronem oraz Francoisem Fillonem.
Im bardziej wynik wyborów będzie niekorzystny dla strefy euro, tym większych zawirowań możemy się spodziewać na rynkach finansowych. Odczuje to polski złoty, który osłabi się w stosunku do euro, dolara, czy franka szwajcarskiego. Jeśli we Francji dojdzie do referendum w sprawie wyjścia z Unii, możemy spodziewać się kolejnych, podobnych wydarzeń w pozostałych państwach wspólnoty.
Zważywszy na siłę oddziaływania Francji, możemy stwierdzić, że nadchodzące wybory będą kluczowe dla strefy euro oraz całej Unii Europejskiej.

Wiecej:
http://independenttrader.pl/wybory-we-francji-strefa-euro-w-opalach.html