PDA

View Full Version : 2 Maja - Dzien Polonii i Polakow za Granica


Mar-Basia
02-05-2016, 16:22
Dzień Polonii i Polaków za Granicą – polskie święto obchodzone 2 maja od 2002

Dzień Polonii i Polaków za Granicą – polskie święto obchodzone 2 maja od 2002, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej[1], z inicjatywy Senatu RP[2] – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach[3].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Polonii_i_Polak%C3%B3w_za_Granic%C4%85

Swieto swietem jednak jest rzeczywistosc, ktora nie zawsze jest przyjazna Polonii. Z jednej strony padaja stwierdzenia, ze nas potrzebuja - z drugiej, jestesmy systematycznie odrzucani i odpychani. Podnosza sie glosy, ze powinismy siedziec jak myszy pod miotla tam gdzie siedzimy.

A tym czasem

"Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Symboliczne święto ma być świadectwem związków kraju z polską diasporą, o której przypominamy sobie, gdy potrzebujemy jej pomocy".


Co to jest – Polonia?

Po pierwsze, nie wiadomo właściwie, co to ta Polonia jest. Nie ma jednolitej definicji, która przy pomocy ostrych kryteriów pozwalałaby kogoś do Polonii zaliczyć, a kogoś innego z jej szeregów wykluczyć. Intuicyjnie zaliczamy do Polonii dawnych emigrantów, którzy od lat mieszkają i pracują za granicą, niezależnie od powodów, które skłoniły ich bądź zmusiły do wyjazdu i osiedlenia się daleko od Polski. Za Polonię uznaje się także tych obywateli obcych państw, których rodzice, a nawet – dziadkowie zamieszkali z dala od kraju.

https://obczyzna.wordpress.com/2008/04/30/dzien-polonii/

Jednym z klopotow i spornych punktow to "Polonus wyborczy"

..udział Polonii w życiu kraju i jej wpływ na to, co tu się dzieje. Najwyraźniej widać to po udziale Polonusów w wyborach krajowych. W ożywionej dyskusji powyborczej w ubiegłym roku na stronach internetowych Wirtualnej Polski można było przeczytać opinie krajowych internautów:

https://obczyzna.wordpress.com/2008/04/30/dzien-polonii/

Zdecydowanie wielokrotnie miazdzace, pelne nienawisci w stosunku do Polonii i zapierajace dech normalnego czlowieka.


Co więc robić z Polonią?

W sejmowym expose Leszek Miller pominął w ogóle takie zjawisko, jak Polonia. Niemieccy Polonusi z Bawarii zareagowali gniewnym oświadczeniem, w którym pisali „Dziś, po przejęciu władzy przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, tkwiący swymi korzeniami w poprzednim systemie, premier nowego rządu znowu nie zauważa Polonii. Czy ma to być kara za Jej niezłomną, antykomunistyczną postawę?”.

W styczniu premier Miller jednak dostrzegł Polonię w czasie wizyty w Szwecji, gdzie spotkał się z reprezentantami organizacji polonijnych, zrzeszonych w Kongresie Polaków w Szwecji i Zrzeszeniu Organizacji Polskich, oraz przedstawicielami polonijnych związków branżowych i środowiskowych. Powiedział wtedy, że Polonia stanowi integralną część społeczeństwa i narodu polskiego, a Polska potrzebuje i oczekuje wsparcia środowisk polonijnych. – Warto jednoczyć wysiłki na rzecz rozwoju kraju.

https://obczyzna.wordpress.com/2008/04/30/dzien-polonii/

Ciekawe co sklonilo premiera Millera do laskawego zauwazenia "Polonii"??

Zacytuje na koniec:

Katalog spraw do rozwiązania jest przeogromny, choć wobec problemów ekonomicznych i politycznych, z jakimi boryka się kraj może nie najważniejszy. Dotyczy jednak naszych rodaków, o których zawsze powinniśmy pamiętać, tak jak oni – o nas pamiętają.

Nowowybrany rzad, prezydent pan Andrzej Duda doskonale zrozumieli nasze problemy - napewno zrobia wszystko co mozliwe aby umocnic wiezi Polski z Polakami za granica - POLONIE. Zdecydowanie najwyzszy czas na to!

Pytanie: Czy opozycja potrafi im w tym pomoc?

W Dniu Polonii i Polakow za Granica, serdecznie pozdrawiam wszystkie Polki i Polakow, ktorzy pisza na polskim forum seniora. Dziekuje rowniez Administracji, ze nas respektuje, ze nam nie wytyka, ze nie powinnismy zabierac glosu, bo nic nie rozumiemy - bo to i owo.

:) :) :)

PS. Mam nadzieje, ze Moderator watku nie wytnie wpisu z powodu "na dlugosc tekstu". Okazja jest specjalna - nasze swieto !!!:) :)

Karol X
03-05-2016, 00:23
Ja Ciebie tez pozdrawiam Basiu.
Niestety musze stwierdzic,ze Admin postapil zbyt pochopnie eliminujac z klubu seniora Miran.Ta dziewczyna miala wprawdzie "ciety jezyk" ale serducho jej bilo za Polska.
Ktos niecierpiacy Polonii wyraznie sie temu przysluzyl.
Jesli czytasz posty Miran,nie mogac nic napisac,to wiedz,ze mialas tu z pewnoscia swoich sympatykow,w tym rowniez mnie.
Pozdrawiam cala Polonie zagladajaca i udzielajaca sie w tym portalu.

Lila
04-05-2016, 10:29
Ja też pozdrawiam Polonię piszącą i czytającą nasze forum.:)

Nowowybrany rzad, prezydent pan Andrzej Duda doskonale zrozumieli nasze problemy - napewno zrobia wszystko co mozliwe aby umocnic wiezi Polski z Polakami za granica - POLONIE. Zdecydowanie najwyzszy czas na to!

Pytanie: Czy opozycja potrafi im w tym pomoc?

Od razu odpowiem- NIE.
Chyba, że nienawistne wypowiedzi jej sympatyków lub członków na forum,
rozjeżdżają się z kierunkiem jakie wyznacza naczalstwo.