PDA

View Full Version : BREXIT - rzeczywiste skutki dla Wielkiej Brytanii i dla Europy.


Mar-Basia
29-06-2016, 17:29
Naszym forumowym "politycznym specom" wylatuja jak rekawa rozne spekulacje, fantazmy. Co dalej?

Uwazam, ze nalezaloby zaczac od dokladnego przeczytania Traktatu Lizbonskiego, ktory napewno wiele rozjasni naszym magom od polityki.

Najwazniejsze pytania, ktore bym postawila: jak nasz kraj, Polska wyjdzie na Brexit'cie. Jakie nowe oblicze przyjmie Unia. Czy ciagle, w wyniku ustaw podjetych na tajnych posiedzeniach unijnych, ktorych z reguly nikt nie czyta przed ich podejmowaniem, bedziemy musieli poddawac sie decyzjom/dyktatowi urzedasow unijnych zasiadacych w roznych komisjach i parlamencie europejskim?

Rzeczywiste skutki dla Wielkiej Brytanii i dla Europy pozostaną przez wiele lat niewidoczne. W pewnym sensie w ogóle pozostaną niewidoczne. Rzeczywiste szkody wynikną z tego, co w tej sytuacji nie nastąpi. Powolny rozwód zajmie cenny czas i energię polityczną w Londynie i w innych stolicach kontynentu, europejscy przywódcy nie zjednoczą się zatem, żeby sobie poradzić z innymi kryzysami. Wyspiarze w jeszcze większym stopniu będą się zajmować sami sobą, a zatem zabraknie brytyjskiej energii i brytyjskich uzdolnień na przeciwdziałanie Państwu Islamskiemu, przesiedlanie migrantów czy przeciwstawianie się Rosji. Sytuacja w Wielkiej Brytanii przez długi okres będzie niestabilna i niepewna, więc zabraknie inwestycji. Nie będzie się wydawać pieniędzy. Nie będzie się stwarzać okazji.

Za to będzie trzeba podjąć dziesiątki tysięcy decyzji dotyczących zagadnień prawnych, wspólnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i dyplomacji, a także ceł i handlu, jeżeli Londyn zdecyduje się na całkowite opuszczenie wspólnego rynku.

Mar-Basia
29-06-2016, 17:38
Brexit - Slucham roznych wywiadow, sprawozdan i opinii szefow rzadow europejskich, glownie: Hollande, Merkel. Odnosze wrazenie, ze poza tymi dwoma politykami nikt inny nie istnieje w Europie. Hollande pod spodnica Merkel.Mysle, ze tu rozegraja sie najpowazniejsze decyzje. Czy to dobre dla wspolnych celow, idei i polityki EU? Mysle, ze NIE - jest przeciez wiecej czlonkowskich panstw w Uni - oddawac sie dobrowolnie pod dyktat dwojki ?

Czy Anglicy pojda podobna droga do naszej? Ciezko przewidziec co teraz zrobia - sa podzieleni, obudzili sie w szoku. Gieldy skacza, funt spadl. To z pewnoscia jest przejsciowe i nastapi szybko jaka taka stabilizacja. Nie nalezy zapominac co powiedzieli: Molier - "Albion, perfidny Albion" i general de Gaulle - "Jak chca isc dajmy im odejsc - szybciej przyjda niz odejda". Obydwoje z pewnoscia sie nie pomylili. Choc moze tym razem Anglicy sami strzelili sobie w stope. Ciekawe jak z tego wybrna - model Norweski czy Szwajcarski?

Mar-Basia
29-06-2016, 18:13
Moze warto sie zastanowic nad tym co od pewnego czasu bylo starannie zamiatane pod dywanik. Duzo sie mowilo o zmianach w Unii - stworzenia powoili Stanow Europy.

A moze elity brytyjskie mialy dostep do planow jakie mialy Niemcy i Francja dotyczace zmian w Unii Europejskiej i dlatego to referendum. Kiedy dobrze sie przyjrzymy reakcjom Hollane i Merkel na Brexit, ewidentnie widac ze wyjscie GB z UE jest na reke tym panstwom, ale to sa tylko bledne mzonki ekip rzadzacych we Francji i Niemczech, dlatego ze obywatele w tych krajach sa tak samo przeciwni poglebianiu biurokratyzacji i uniformizacji UE rowniez. Stany Europy to pobozne mzonki biurokratow, ktorzy obecnie rzadza w Brukseli.

Co bedzie z przyjeciem nowych czlonkow do Uni? Czy po wyjsciu GB bedzie nas stac na dofinansowanie nastepnych kandytatow? Co z kolosalnym zadluzeniem Grecji, ktora zaczyna doganiac Hiszpania i Wlochy ?

Tysiace pytan - czy wogole Bruksela bedzie potrafila na nie odpowiedziec!

Mar-Basia
29-06-2016, 18:36
Zamieszanie na rynkach finansowych nie ustaje. Polski zloty traci na wartosci.

Dzisiaj o 14.31 za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,06 zł, czyli o 1,3 proc. więcej niż w piątek wieczorem. Frank kosztował blisko 4,16 zł (wzrost o niespełna 1 proc.). Z kolei euro drożało o 0,3 proc., do 4,46 zł. Wyjątkiem był funt, który taniał wobec złotego o ponad 2 proc., do 5,35 zł.

Kurs dolara rośnie, funt w dół

- Na światowych rynkach nadal utrzymuje się negatywny trend związany z Brexitem. Giełdy zareagowały na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jak na wybuch bomby, a reakcje inwestorów były paniczne. Panika utrzymuje się zresztą do dziś. Polska waluta nie jest odporna na wynik piątkowego referendum - mówi Konrad Mikołajko z Patron FX.

Brexit spowodowal rowniez, ze Szwajcarski Bank Narodowy musial zareagowac na rynku walutowym aby obronic franka przed euro.

Jednym slowem wszystkie waluty maja problemy.

Lila
29-06-2016, 21:37
Myślę, że to nie koniec mimo deklaracji pozostania w Unii pozostałych państw.
Skutki trudne do ogarnięcia. Komorowski, były na szczęście prezydent,
wspomniał, że ''nowe fronty'' zostaną otwarte, gdy papież opuści Polskę. Co Bronek miał na myśli?
Może chodzi o jakieś żądania wobec naszego nieszczęsnego kraju?
Wróble ćwierkają, że idzie o Ziemie Utracone,
nie przez nas, aby było jasne.

Mar-Basia
30-06-2016, 18:57
"Brexit najbardziej uderzy w Niemcy"
http://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=35968

Wielka Brytania jest trzecim rynkiem eksportowym Niemiec, które rocznie wysyłają tam dobra i usługi wartości 90 mld EUR.
"Wyjście wpłynęłoby na wszystkie branże w Niemczech" – ostrzegł Fuest, według którego Brexit „dramatycznie” zmieniłby także Unię Europejską na niekorzyść Niemiec.
Ekonomista zwraca także uwagę, że obciążenie Niemiec z tytułu finansowania Unii wzrosłoby o kilka miliardów euro. Fuest podkreśla, że Brexit oznaczałby spadek atrakcyjności Unii Europejskiej jako pojedynczego rynku, zmalałoby również znaczenie Unii na świecie.

Zloty ciagle ma klopoty.

Kurs NBP z dnia 30.06.2016
GBP 5.365 złEUR 4.426 złUSD 3.980 złCHF 4.068 zł

Mar-Basia
02-07-2016, 21:20
Theresa May

„Wielka Brytania potrzebuje silnego przywództwa, by wynegocjować możliwie najlepsze warunki przy opuszczaniu UE” – takimi słowami oficjalnie po trzech mężczyznach gotowych zawalczyć o premierostwo, do wyścigu dołączyła kobieta – Theresa May, kolejna kandydatka torysów. Jej zdaniem Zjednoczonemu Królestwo potrzebna jej nowa, spójna wizja polityki wewnętrznej, a od wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie ma i nie będzie odwrotu. „Brexit znaczy Brexit” – zaznaczyła stanowczo podczas inauguracyjnego przemówienia.
May jest od maja 2010 roku szefową brytyjskiego MSW, a tym samym najwyżej postawioną kobietą w rządzie Camerona. Polityk przez dwa lata walczyła także o prawa kobiet jako minister ds. równości.

Po październikowym głosowaniu wśród 170.000 członków tworzących partię konserwatystów premierem Wielkiej Brytanii może zostać Theresa May. Od 6 lat podwładni jej urzędnicy uganiają się po wyspach w poszukiwaniu zarówno rodzimych jak i przyjezdnych bandytów, którzy zagrażają bezpieczeństwu w kraju. Żelazną damą przez 3 kolejne kadencje nazywano Margaret Thatcher. Nadchodzi dama z tytanu...
http://www.naszestrony.co.uk/uk/wielka-brytania/7597-brexit-znaczy-brexit-uk-ku-przyszlosci-poprowadzi-dama-z-tytanu.html#

Mar-Basia
04-07-2016, 19:09
Paryz marzy aby zajac miejsce Londynu jako waznego centrum finansowego, to znaczy wskoczyc z 37 miejsca na pierwsze miejsce, ktore do tej pory zajmowal Londyn.

Zapomnieli, ze w pierwszej dziesiatce przed nimi sa: New Jork, Hongkong, Singapur, Tokio oraz Zurich.

Gdy tylko Wielka Brytania opuści jednolity rynek Unii Europejskiej, jeśli zdecyduje się tak uczynić, to dla strefy euro nie będzie żadnego powodu, by pozwalać państwu niebędącemu jej członkiem na dalsze realizowanie transakcji w euro”. – powiedzial Hollande

Nie nalezy zapominac o ostanich popularnych atakach rzadu na wysokie pensje patronow przedsiebiorst i bankow francuskich. Jest to powodem powaznej ucieczki kadr a z nimi kapitalu. Drugim problemem beda obawy swiatowej finansiery przed francuskimi zwiazkami zawodowymi, ktore chca wszystkim patronom dyktowac swoje prawa.
Duzym problemem bede rowniez ich “popularne strajki” i nienawisc klasy popularnej do wszystkich, “ktorym powodzi sie lepiej od sasiada”. O jednych z najwyzszych w calej Uni podatkach i 35 godzinnym tygodniu pracy juz nie wspomne. Nie na darmo zamozni ludzie przenosza sie z Francji do pobliskiej Szwajcarii i Belgii.

To w Londynie ulokowało swoje biura i siedziby kilkaset banków, największa w Europie giełda, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Według szacunków, to w stolicy Wielkiej Brytanii dokonuje się 30 proc. światowych obrotów walutami i 40 proc. obrotów euroobligacjami

Duza przeszkoda bedzie rowniez rynek nieruchomosci – znalezienie wolnej powierzchni biurowej w dobrym punkcie Paryza bedzie problemem. Jest ich poprostu brak a miasto nie buduje biurowcow, prywatni inwestorzy tez sie nie spiesza, bo nie maja zaufania do Francji i ich politycznych socjalistycznych przywodcow. Byc moze po wyborach 2017 sytuacja sie zmieni.

Londyn liderem na światowej mapie
W ubiegłorocznym rankingu konkurencyjności światowych centrów finansowych (Global Financial Centres Index, GFCI) Londyn zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Nowy Jork. Na kolejnych pozycjach znalazły się Hongkong, Singapur i Tokio.
Drugim europejskim miastem w pierwszej dziesiątce jest Zurych (7. miejsce). Paryż zajął miejsce 37. Wśród europejskich miast w GFCI stolica Francji była na miejscu 9.

Mar-Basia
08-07-2016, 21:55
Wielki amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs zatrudnił byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Będzie pełnił funkcję doradcy.

Jose Manuel wnosi do Goldman Sachs ogromną wiedzę i doświadczenie, w tym głębokie zrozumienie Europy. Cieszymy się na pracę z nim, gdyż stale pomagamy naszym klientom poruszać się w pełnym wyzwań i niepewności otoczeniu gospodarczym i rynkowym - powiedzieli cytowani w komunikacie dyrektorzy generalni Goldman Sachs International - Michael Sherwood i Richard Gnodde.

Goldman Sachs jest światowym liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej, obrotu papierów wartościowych i zarządzania inwestycjami. Obsługuje korporacje, instytucje finansowe, rządy oraz zamożnych klientów. Bank założony w 1869 roku ma główną siedzibę w Nowym Jorku i biura we wszystkich głównych centrach finansowych na całym świecie.

To nie pierwszy polityk, który trafił do Goldman Sachs. Dla banku pracowali m.in. szef Europejskiego Banku Centralnego, sekretarze skarbu USA, premier Włoch, minister finansów Grecji czy byli szefowie Banku Światowego. Nie zabrakło też polskiego wątku. W 2008 roku posadę doradcy w Goldman Sachs dostał były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,148286,20372670,goldman-sachs-lubi-politykow-zatrudnil-bylego-przewodniczacego.html#ixzz4Dq7AIx2v

http://tempsreel.nouvelobs.com/economie/20160708.OBS4309/barroso-se-vend-a-goldman-sachs-l-ue-n-avait-pas-besoin-de-ca.html#xtor=EPR-2-[ObsActu17h]-20160708

Jednym slowem - poradza sobie. :)