PDA

View Full Version : "strach" Wkracza Do Polski !

senior A.P.
10-01-2008, 10:42
Stalo sie to co sie mialo stac . Amerykanie ksiazke juz przeczytali ,teraz czas na tych w Polsce co o nich pisza w "Strachu". Ciekawy motyw do napisania tej ksiazki mial autor w randze profesora,przypuszczam ze byl nim faktyczny motyw strachu (aby go wywolac).
Ludzie odpowiedniego pochodzenia zaczynaja sie bac i to na powaznych stanowiskach,nie jakis tam kupiec czy hurtownik ,ktory dba o dostawe i sprzedaz towaru.
Profesor zafundowal nam inny towar ,nie jest jednak pewny czy sie bedzie dobrze sprzedawal,bo Polacy nie tacy znowu skorzy do strachu,do czytania ksiazek tez.
Poziom strachu wzrasta przede wszystkim u tych co zawsze tam cos nieczystego maja na sumieniu. Wprawdzie sa tacy co sa "nieczysci" tylko do zachodu slonca ( w nocy przestaja sie bac) ale w dzien boja sie nawet tego,ze zostana rozpoznani.
Czesc z nich nawet zaczyna w pospiechu golic brody i wasy,meski to przecie obyczaj ,no i wyglad bardziej schludny,sa tez tacy co to w domu sie zaszyli i mowia dosc juz mam tej "polskiej polityki",wpadaja w depresje i choroby.
No i po co ten strach ? Przecie z kazdy Polak milosierdzie ma wypisane na twarzy. A to,ze sie nie usmiecha,to juz w innym temacie napisano,przeciez nie do smiechu mu jest !
STRACH BYC POLAKIEM !
Szczegolnie po przeczytaniu ksiazki "Strach" J.T.Grossa.

Lila
10-01-2008, 11:03
Tobie płacą za to krakanie ?
Gross lubi wkładać kij w mrowisko,a wszyscy wiedzą iż Żydzi mają do nas żal większy,niż do Niemców.Bo uważają,że jako Naród w całości powinniśmy stanąć murem ..
Tylko prawda jest taka,że nikt nie mógł zapobiec tragedii.

A wszystko nie jest tak jednoznaczne ,jakbyś chciał..
Trzeba pamiętać,że Żydzi obojętnie zachowywali się w czasie zaborów.Ale nie wszyscy,bo był Berek Joselewicz i nie tylko..

Z radością przyjęli 17 -ty września,wkroczenie Sowietów..Ale nie wszyscy,bo sporo oficerów żydowskiego pochodzenia zginęło w Katyniu..

W czasie okupacji istniały hieny polskie - szmalcownicy.Ale nie cały naród,do licha..
Szewach Weiss,były ambasador Izraela w Polsce,niezwykłej dobroci człowiek,uważa iż w Polsce wstyd być antysemitą.I to jest zmiana na dobre..

A prawda jest taka,że pogromy miały miejsce po wojnie.Nie oparł im się kulturalny Kraków ,nawet.
W Częstochowie nie było.Ale ks.biskup Kubina apelował na Jasnej Górze o spokój ,wyśmiewająć brednie o porywaniu dzieci na macę..

Osobiście uważam,że Gross atakując Polaków,robi ogromny błąd i szkodzi naszym wzajemnym stosunkom.A są one niezwykle skomplikowane,bo pamiętajmy iż sprawca ostatniej emigracji Żydów z Polski - Gomułka - miał żonę Żydówkę.

Basia.
10-01-2008, 11:36
muszę ją koniecznie przeczytać chociaż za autorem nie przepadam.

senior A.P.
10-01-2008, 11:52
Przeciez wiesz,ze powtorke klamstw o Polakach J.T.Gross napisal w odpowiednim czasie, kiedy to wszystko miedzy Zydami a Polakami zaczyna sie "walic".
Klamstwa zawarte w tej ksiazce ruszyly nawet sumienia dzieci amerykanskich Zydow. Dzieci amerykanskich Polakow z nimi sie spotykaja na uczelniach. Nikt z tych dzieci wzajemnie nie skacze sobie do buzi a wrecz przeciwnie wyjasniaja sobie wiele prawd historycznych. Za bron na uczelniach nie chwytaja tez polskie dzieci tylko te z innej narodowosci i robia porachunki,swiat sie o tym dowiedzial,Polska tez.
Teraz po przeczytaniu tej kalumni klamstw napisanej przez profesora prestizowej uczelni amerykanskiej, absolutnie nie sluzy do pojednania a wrecz przeciwnie,jest sypnieciem "siutru w tryby maszyny".
Wiec jak myslisz, nalezy milczec z tego powodu w Polsce i witac Grossa kwiatami ?
Jest jakas reakcja rzadzych na to,sa jakiez pozwy sadowe.
Gdyby to Polak/Polka cos takiego napisal o Zydach to byl by natychmiast Trybunal Miedzynarodowy i zgielk na caly swiat !
Badzmy wiec w koncu sprawiedliwi wsrod "sprawiedliwych".
Dlatego zapodalem ten temat aby w koncu tych co tu zagladaja ruszylo zarowno polskie jak i zydowskie sumienie.
Co zas do pogromow,to moze mi odpowiesz dlaczego w Jedwabnym przerwano ekshumacje decyzja Kaczynskiego na polecenie.......... .
O pogromach mozemy poczytac na innych stronach internetu.
Nadmienie jeszcze tylko o wdziecznosci Zydow za pomoc przez Polakow w czasie IIWS.
Prosze mi pokazac inny narod ,ktory tak pomagal Zydom ,jak Polacy ,ktorzy za pomoc gineli calymi rodzinami.
Jak pomogli amerykanscy Zydzi swoim braciom wtedy i ilu ich zginelo ?
Dzisiaj mamy "grossowska wdziecznosc" !
Swiat sie smieje z milosierdzia polskiego.

Lila
10-01-2008, 12:00
Nie sądzę,aby się śmiał...z miłosierdzia..
Ponoć antysemityzm wyssaliśmy poniekąd...

Zresztą jest to nauczka,aby ostrożnie przytulać do serca wygnańców wszelakiej maści.Obecnie skośnookich.

senior A.P.
10-01-2008, 12:08
Z milosierdzia jakze tepego.
Co do "skosnookich" (zle sie o nich wyrazasz ) to Polska nie powinna miec do nich pretensji,sa pracowitym narodem i Polsce moga sie przydac, na "wybrancach " juz sie poznali. Ci z Japoni maja do splacenia "dlug wdziecznosci" za Hieroszime i Nagasaki,ten dlug juz jest splacany.

Lila
10-01-2008, 12:12
Jezuu ,Senior.Co Ty bredzisz ?

Japonia ma dług za Hiroszimę ?
To Ameryka kazała im jeszcze za bombkę zapłacić ? Tak jak w Chinach jest ,gdzie skazaniec musi zapłacić za naboje.
Taki oszczędny naród daleko dojdzie.Czuję,że tylko patrzeć jak kupi Amerykę.Ponoć mają chrapkę głównie na Florydę..Widzą potencjał w obywatelach ..:)

Ewita
10-01-2008, 12:18
Gdybym miała sobie wyobrazić Seniora, z całą pewnością byłby to współczesny odpowiednik Pytii, tyle że musiałaby być w głębokiej depresji... Przepowiada bowiem ten męski wróżbita same straszne rzeczy! Wieszczy jak natchniony - i wszystko na czarno! Już widzę te smoliste szaty, rozwiane na amerykańskim wietrze, siwe włosy, potargane przez wszechobecny strach wizjami wywołany i nieprzytomne spojrzenie, zagłębione w żałosnej przyszłości... Horror, to pestka!:D

senior A.P.
10-01-2008, 12:22
Oooooooo ! Juz sa posilki !
Wroce po sniadaniu.

Lila
10-01-2008, 12:25
Smacznego Seniorku..
Masz te skojarzenia...posiłek wszak spożyć trzeba...:):)

Alsko
10-01-2008, 13:03
Klub Senior Cafe zamienia się pomału w Klub Senior AP.
Jakoś mnie to nie śmieszy.

siekierka
10-01-2008, 13:20
A może zostawić mu kilka wątków "na wyłączność?":D

Ewita
10-01-2008, 13:21
Alu! Czyżbyś się zaczynała czegoś bać??? Zważ, miła moja, że to właśnie jest cel i posłannictwo co poniektórych! Ja tylko tak, mimochodem...

Alsko
10-01-2008, 13:30
Nie należę do strachliwych.
Tracę czas na omijanie tych postów. I to mnie nie śmieszy.

senior A.P.
10-01-2008, 13:30
Konsylium przystapilo do narady. Co z tym krokodylem z Florydy zrobic. Nijak nie daje sie sprowokowac do naruszenia regulaminu forum,nie mozna posadzic o antysemityzm,chce wolnej Polski a mieszka w USA. Przypomnienie Konstytucji RP i Kodeksu Karnego tez nie skutkuje. Za daleko jest aby go dosiegnac i nakazac fizycznie aby sie zamknal.
Coz wiec uchwalono ? Juz wiem - BOJKOT,przycisk ignoruj,gdy on jest na forum nie wchodz w dyskusje,co najwyzej nabluzgaj,moze sie wyniesie.
Nie taka to prosta sprawa z gaszeniem prawdy o rzeczywistosci,mam nadzieje,ze z czasem nawet moi wrogowie mnie polubia, a jak "zemre" to i swiecznik zapala siedmioramienny.
Do dziela wiec seniorzy przed 60-tka !

Pani Slowikowa
10-01-2008, 18:50
na twoje bole i zaognienia..wysylam ci lekarstwo..ktore moze zaleczy choc tymczasowo.. zakazenie twojej duszy..
Jest to prosta wiejska, piosenka..spiewana przez najwieksze talenty naszej.... hmmmm ludowej Polski.. Mowi o zolnierzach wracajacych do kraju ze wschodu.. ( tych wszystkich strasznych"zdrajcow" wedlug ciebie)
A ja tu widze po prostu biednych, dobrych, walczacych ludzi.. ktorzy marza o powrocie do domu i o pokoju..
Radze ci postarac sie byc mniej podejzliwym i widziec wiecej dobra na swiecie .. Nie wszystko jest spiskiem przeciw tobie, wierz mi..
http://www.youtube.com/watch?v=lwVwRTWVSrU&feature=related

Karol X
10-01-2008, 19:05
Asiu ci "ulani" na tych koniach to farsa w najgorszym wydaniu i te orzelki na ich czapkach bez korony.
Ci prawdziwi ulani oddali swe zycie 5 lat wczesniej lub tulali sie w tym czasie na frontach zachodnich lub.....zgineli w Katyniu.

Pani Slowikowa
10-01-2008, 19:23
Asiu ci "ulani" na tych koniach to farsa w najgorszym wydaniu i te orzelki na ich czapkach bez korony.
Ci prawdziwi ulani oddali swe zycie 5 lat wczesniej lub tulali sie w tym czasie na frontach zachodnich lub.....zgineli w Katyniu.

moze i masz racje..ale ja wierze ze i wsrod tych ktorzy szli z czerwona armata byli ci prawdziwi niewinni i bohaterscy.. Jedyne co, to to ze byli zle poinformowani i moze zbyt naiwni.. Ale musisz przyznac ze scena jest wzruszjaca.. bez zagladania w czarne i maziste zakamarki prawdziwej historii.. Ja nauczylam sie milosci do Ojczyzny od tych ludzi..( aktorow)mimo farsy..Przeciez sama sztuka filmowa jest w samej sobie farsa..
Mimo braku korony na orzelkach zdolali jednak przemycic pod samym nosem cenzury..to co chcieli..

Ewita
10-01-2008, 20:04
moze i masz racje..ale ja wierze ze i wsrod tych ktorzy szli z czerwona armata byli ci prawdziwi niewinni i bohaterscy.. Jedyne co, to to ze byli zle poinformowani i moze zbyt naiwni.. Ale musisz przyznac ze scena jest wzruszjaca.. bez zagladania w czarne i maziste zakamarki prawdziwej historii.. Ja nauczylam sie milosci do Ojczyzny od tych ludzi..( aktorow)mimo farsy..Przeciez sama sztuka filmowa jest w samej sobie farsa..
Mimo braku korony na orzelkach zdolali jednak przemycic pod samym nosem cenzury..to co chcieli..
Buzi ci przesyłam przez lądy i oceany za tę wypowiedź! Też doceniam te treści, które tysiące dzieci przyjęły do wiadomości dzięki doskonałej grze aktorów! Naprawdę, trzeba to doceniać.

senior A.P.
11-01-2008, 11:46
Pani Slowikowa i inne "kanarki" musze rozczarowac i uswiadomic,ze gorseciki krakowskie wsrod wspolczesnych polonusow juz nie modne,krakowiaczki i kujawiaczki tez .To nie czasy Kargula i Pawlaka ,rzewne pioseneczki nie wpadaja juz w ucho nawet takim jak ja.
Co do zolnierzy z pod Lenino to jeszcze zyja tacy w Polsce i pamietaja jak to bylo ,kto szwabow pogonil,obozy koncentracyjne otworzyl i kto potem przyszedl i zagospodarowal powojenne zgliszcza. Dzisiaj nienapasione hieny chca odszkodowan od Polakow,zapominajac kto byl i jest sprawca wszelkich wojen
Wyrzucone z okretu dzialaczki juz jako 50-letnie seniorki pluja na wszystko i na wszystkich na tym forum sondujacym o czym to starzy jeszcze mysla,by bron Boze wnusiow swoich nie zarazily "inszoscia".
Nie obawiajacie sie ja Wam krzywdy nie zrobie ,doznacie je od synow i corek. Jedna juz calowala kardynala w noc Sylwestrowa.

Lila
11-01-2008, 12:11
Jezu ...kobity...

Lekarza...na gwałt...:):)

ps.Może być bez gwałtu..

senior A.P.
11-01-2008, 13:41
Mieli gwalcic a nie gwalca.
Tak to juz jest z ta mloda administracja w domach towarzyskich.

Pani Slowikowa
11-01-2008, 15:27
Ewitko !!! ja tobie tez przesylam zza oceanu , usciski!!

Seniorze, nic nie zrozumialam z twojej odpowiedzi..Kto zostal wyrzucony ..i gdzie??
A jezeli chodzi o gorseciki i kujawiaki.. to mylisz sie bo wlasnie sa bardzo w modzie !!

Lila
11-01-2008, 15:34
Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie książki "Strach""....

Stanley
11-01-2008, 15:38
Spalić tą książke najlepiej spalić już to ktoś kiedyś przerabiał zeby się lepiej paliło można jeszcze trochę tytułów dołożyć myślę ze i na nasze forum można liczyć ze podrzuci trochę nieprawomyślnych tytułów i autorów a i z pogrzebaczem na ochotnika się zgłosi ze ogień podsysać. A więć do pracy rodacy palić książki.

Karol X
11-01-2008, 15:38
Mieli gwalcic a nie gwalca.
Tak to juz jest z ta mloda administracja w domach towarzyskich.

Kobieta zgwalcona pojdzie na policje.
Mezczyzna zgwalcony....hmmm marzenie!
Mozna sobie pomarzyc.

Pani Slowikowa
11-01-2008, 15:41
ze sprawa zostanie nareszcie wyjasniona co do poprzedniej ksiazki tez i roztrabiona po calym swiecie..... Tylko boje sie ze moze sie tak nie stac:confused: Moim zdaniem powinno to wyladowac w sadzie brukselskim.. i rekoszetem odbic sie po innych nacjach..

Ewita
11-01-2008, 15:49
ze sprawa zostanie nareszcie wyjasniona co do poprzedniej ksiazki tez i roztrabiona po calym swiecie..... Tylko boje sie ze moze sie tak nie stac:confused: Moim zdaniem powinno to wyladowac w sadzie brukselskim.. i rekoszetem odbic sie po innych nacjach..
I to jest chyba lepszy sposób! Palenie książek jakoś mi świętą inkwizycją zalatuje, a nie darzę tej historycznej instytucji żadnym nabożeństwem:mad: Z drugiej strony trwam w przeświadczeniu, że barbarzyńcy już kiedyś pewną (znaną) bibliotekę palili...

Pani Slowikowa
11-01-2008, 16:17
Ewitko ..Palenie ksiazki...? nawet nie przeszlo mi przez przedpokoj glowy... !!! Nawet nie myslalam ze taka opcja moze byc mozliwa.. Jest przeciez ten drugi sposob.. duzo lepszy aby zniszczyc cos w zarodku.. Potepienie i antyreklama.. duuuzo mocniesza od ognia i wody..
Dylemat jednak polega na czyms innym.. Czy my bedziemy mieli sile , wytrwalosc a przedewszystkim zimna krew aby taka akcje umiec przeprowadzic.. Dotychczas jakos nie wykazalismy sie jako narod ..takimi cechami.. Jestesmy raczej w goracej wodzie kapani.. co ..owocuje oskarzeniami o ciemnogrod i..tam takie..

Stanley
11-01-2008, 17:42
Palenie ksiązęk nie, szkoda, naród jak nie czyta to i nie ma wątpliwośći.Wszak o to przeciez w tej dyskusji chodzi. A więć inaczej zapytam są prawdziwe fakty zawarte w tej książce czy nie ?W tv słyszałem historyków którzy nie negują tych faktów ale spierają się o interpretację. Więć może raczej spalić i dalej będziemy wspaniali a wszyscy inni są winni.

kufa86
11-01-2008, 18:39
PROWOKACJA
Istnieją uzasadnione podejrzenia,
że to autor zorganizował palenie swojej książki.
Nawet sam zorganizuje transport kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Pod warunkiem, ze zostaną zapłacone.
Senior taki stary i taki naiwny.
Jak nie ma antysemityzmu, to go trzeba zorganizować i nieźle na tym zarobić.
Wszyscy zadowoleni, Młodzież Wszechpolska, autor – senior też.
Podziwiam spryt tego działania (Polacy do pięt nie dorastają).....wczesna reklama, skandal, afera
i....kasa, kasa, którą ciekawscy.i naiwni wpłacą.

Jest już działanie prokuratorskie – ewentualna kara (wg mnie) to powinna być wielomilionowa grzywna.
Tacy ludzie najbardziej nie lubią ciosu w kieszeń.

Trochę nie na temat:
BUSH twierdzi, że Auschwitz Amerykanie powinni zbombardować.

hannabarbara
11-01-2008, 18:44
Też słyszałam wczoraj dyskusję historyków! Jestem za tym, by podobne sprawy wyjaśniać. Przysłuchując się w dzieciństwie rozmowom rodziców, słyszałam nie rozumiejąc sensu o ludziach, którzy wzbogacili się na tragedii żydów. Myślę jednak, że ich ilość nie była na tyle duża, by wyciągać wnioski, takie jakie wyciągnął Gross. Sama przez większość życia nie zetknęłam się w realu z człowiekiem, który głosiłby poglądy antysemickie.W ostatnich latach jednak jednego takiego poznałam. Zapytany o powody tej wrogości odpowiedział: Nienawidzę, bo moja matka i mój ojciec ich nienawidzili. Ale dlaczego - drążyłam dalej. Odpowiedź: Oni (znaczy jego rodzice)byli mądrymi ludźmi, wiedzieli co mówią.Ja zaś interpretuję to następująco. Rodzice wspomnianej osoby, byli gospodarzami raczej z tych, których później nazywano kułakami. Podejrzewam, ze byli zadłużeni u jakiegoś miejscowego żyda.Musieli je spłacać, prawdopodobnie wyzbywając się ziemi. Kto winien? Oczywiście nie ten który brał pożyczki, lecz ten który domagał się ich zwrotu, naturalnie z odsetkami. Zniknął żyd, zniknęły ich długi.Opisałam jednostkowy przypadek. Ale antysemityzm Polaków jednak istnieje. Może wśród niewielkiego procenta, a nawet promili ludzi, ale jednak istnieje.Powyższymi faktami mogłabym tłumaczyć pogrom w Jedwabnie, ale Kielce to inna sprawa. Tu zadziałały mechanizmy z zakresu psychologii tłumu, może i prowokacja.Ale wyciąganie z pojedynczych incydentów daleko idących uogólnień, jest wrednym nadużyciem. Co można wobec tego zrobić? Moim zdaniem najlepiej nic! Bo każde publiczne rozstrząsanie po prostu promuje książkę autora. Można nawet domniemywać, że napisał tak celowo, wiedząc że wywoła szum. A szum wokół książki to dla niego kasa.

Pani Slowikowa
11-01-2008, 18:51
PROWOKACJA
Istnieją uzasadnione podejrzenia,
że to autor zorganizował palenie swojej książki.
Nawet sam zorganizuje transport kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Pod warunkiem, ze zostaną zapłacone.
Senior taki stary i taki naiwny.
Jak nie ma antysemityzmu, to go trzeba zorganizować i nieźle na tym zarobić.
Wszyscy zadowoleni, Młodzież Wszechpolska, autor – senior też.
Podziwiam spryt tego działania (Polacy do pięt nie dorastają).....wczesna reklama, skandal, afera
i....kasa, kasa, którą ciekawscy.i naiwni wpłacą.

Jest już działanie prokuratorskie – ewentualna kara (wg mnie) to powinna być wielomilionowa grzywna.
Tacy ludzie najbardziej nie lubią ciosu w kieszeń.

Trochę nie na temat:
BUSH twierdzi, że Auschwitz Amerykanie powinni zbombardować.

Nie mogles tego lepiej powiedziec.. Podpisuje sie pod twoim postem!!
Lekarstwo na to wszystko to olac Grossa.. !!

Lila
11-01-2008, 19:07
Nie da się...olać.

A dziś faktycznie Bush z wrodzonym wdziękiem powiedział ,że Amerykanie w czasie wojny powinni zbombardować Oświęcim..

Nooo,Amerykanie winni.Mogli,wszak ludziom było wszystko jedno czy zginą w komorze ,czy pod bombami.Ale jeszcze Brzezinka ,Treblinka i po wszystkim.Zostałyby obozy na ziemiach niemieckich,tam dzieło byłoby skończone..

Tylko o czym pisać byłoby ?

ps.rodzina mojego starszego pana ma to drzewko sławne w Instytucie w Jerozolimie..
Najlepsza przyjaciółka mojej Matki,była Żydówką..
Ale mojego Ojca w UB przesłuchiwał Żyd.I to jak przesłuchiwał.!! W tym czasie 40 % UB,to byli Żydzi ,którzy przybyli ze Wschodu..
Zważywszy liczbę ludności żydowskiej w stosunku do polskiej,była to niewątpliwa nadreprezentacja. O czymś to świadczy,nieprawdaż ?

To też fakty.I należy pamiętać ,kto sądził i skazywał na śmierć bohaterów Armii Krajowej.Dwaj przyjaciele z Powstania - Anoda i Katoda.Jeden ginie z ręki Niemców ,z bronią w ręku.Drugi zostaje zamordowany przez UB,torturowany gorzej niż w gestapo..
Jak myślicie,komu było łatwiej umierać ??

Czytając książkę Grossa,warto o tym pamiętać.I nie obciążać wszystkich Żydów tymi morderstwami.

ammi1952
11-01-2008, 19:21
W tym konkretnym wypadku Kufa zgadzam się jesli nie ma przejawów antysemityzmu to semici wspaniale potrafią je wywoływać.
Lila masz racje mój ojciec zawsze twierdził ,że hitlerowcy nie potrafili tak bić jak robili to ubecy - Takiego bicia jak mu ubecja zafundowała nie miało się jak porównać z laniem w gestapo. Może bardziej bolało ,bo lali ci dla których podczas okupacji narażał życie ,a może i jedno i drugie

Kazimierz
11-01-2008, 19:30
Myślałem,że zaglądając na to forum spotkam się z wypowiedziami seniorów,którzy pamiają jeszcze Żydów sprzed II WŚ, i jak ich zapamiętali. Widzę,że większość nie ma takich wspomnień,bo wszyscy chyba urodzili się po 45tym,lub w czasie wojny,tak,jak moja żona.
Ja pamiętam jeszcze kolegów, Żydków,z pierwszych lat wojny. Można powiedzieć,że byłem świadkiem dwóch ważnych wydarzeń: ich wypędzenia z miasteczka,w którym było ich conajmniej 50%.Pamiętam dzień,w którym ich gnano do kolejki wąskotorowej,długi wąż Żydów na ulicy,dzieci i starców,przed oknami naszego parterowego domku,w oknach domów Polaków święte obrazy,i że nikomu nie wolno było wychodzić na ulice. Trwało to od rana do wieczora.Od czasu,do czasu słychać było strzały. Niemcy szli z boku. Było ciepło, chyba wiosna,lub wczesne lato.Pamiętam,że wieczorem biegaliśmy po miasteczku,wszędzie było mnóstwo trupów, pozostali mieszkańcy zabierali z opustoszałych mieszkań żydowskich, co się dało. My chyba (dzieciaki) też.Pamiętam,że na drugi dzień,można było kupić od Niemców,za grosze,całe mieszkania,sklepy itp.Znajdowaliśmy później wszędzie,zakopane w dołkach,posrebrzane lichtarze,kielichy itp.
Szczególnie dużo tego było na miejscu,w którym Żydzi przed wymarszem byli spędzeni.
Po wojnie,byłem świadkiem pogromu Żydów w Kielcach. Mieszkałem niedaleko miejsca tego pogromu,na ul.1go Maja.
Przed oczami widzę dom,nad Silnicą,rzekę płynącą przez środek miasta,na placu szkolnym tzw.szkoły ,popularnie nazywanej wtedy ćwiczeniówką. Własnymi oczami widziałem rzucanie kamieniami w okna domu,w którym mieszkali Żydzi,kopczyki kamieni,spod których dochodziły jeszcze jęki,trupy ludzkie w rzece,w odkrytych kanalach i na ulicach miasta.
Książka "Strach" Grossa mówi ponoć,że wśród Polaków panowało przyzwolenie,niema zgoda,na prześladowanie Żydów,czy coś podobnego. Zgodziłbym się z tą tezą.
Spotkałem się po wojnie z podobnym zdaniem powiedzianym przez starszych. "Hitler zrobił jedną dobrą rzecz dla Polski,że oczyścił ją z Żydów." Z podobnym zdaniem spotykałem się jeszcze wielokrotnie.
Wygląda z tego,że z tezą główną książki Grassa można się zgodzić. Polacy w duchu nigdy nie ubolewali nad zagładą Żydów w Polsce.

Stanley
11-01-2008, 19:34
No to Kazimierzu się naraziłeś Prawdziwym Polakom. Miłośc blizniego to pojęcie abstrakcyjne. Źałuję ze nie znałem żadnego żyda.Ale na tym forum jest sporo takich którzy pewnie też nie znali ale wiedzą.

Lila
11-01-2008, 19:39
Ja tego nie pamiętam i trudno mi się odnieść..

Ale może przyczyną tej obojętności były niedawne wydarzenia okrutnej wojny bolszewickiej i zachowanie Żydów,opisane chociażby w ''Pożodze " Zofii Kossak - Szczuckiej,zakazanej po wojnie .Była ona naocznym świadkiem tamtych wydarzeń.
Mieszkała w Szczuczynie,na Kresach..

Warto poczytać..

ps.próbuję jakoś zrozumieć niechęć o której mówi Kazimierz.Moja Matka mi mówiła,że likwidacja getta w Częstochowie, to był wielki ból dla niej.Próbowała się przedostać do swoich przyjaciół.O mało jej nie zastrzelono.

Lila
11-01-2008, 19:41
No to Kazimierzu się naraziłeś Prawdziwym Polakom. Miłośc blizniego to pojęcie abstrakcyjne. Źałuję ze nie znałem żadnego żyda.Ale na tym forum jest sporo takich którzy pewnie też nie znali ale wiedzą.

Ależ Ty jesteś złośliwy..

Ja znam paru.I co z tego wynika ?

Malgorzata 50
11-01-2008, 19:43
Dołaczam dziarsko do obrony Kazimierza w razie ataku Prawdziwych Polaków .Urodziłam się troche po wojnie -nie pamietam tego wszystkiego .Wiem ,ze niczym nieuzasadniony antysemityzm ,którego nigdy nie rozumiałam -bo tak mnie wychowano jest i byl -przekazywany z mlekiem matki tym ,którzy nawet niedokladnie wiedza kto to jest Żyd i dlaczego maja go nielubic .Tezy ksiazki Grossa moze nie do końca są prawdziwe i prawdopodobnie dla wielu Polaków bardzo krzywdzące ,ale pora spojrzec prawdzie w oczy .Skad się biora dzieci ,które wrzeszczą "ty Żydzie" przeciez same tego nie wymysliły...to sa skomplikowane i trudne sprawy o których z cała pewnoscia trzeba wereszcie szczerze i otwarcie rozmawiac bez hipokryzji i przemilczania .

Lila
11-01-2008, 19:59
Mam pytanie do Małgosi ..

Miałaś może rodzinę na Kresach ,ogarniętą przez wojska sowieckie ,czy to w 20 -tym roku,czy 39 -tym ?
Może trochę byś zrozumiała..

ps.Cały czas próbuję zrozumieć stronę oskarżaną w tej chwili.
I nigdy nie piszę Żyd z małej litery,w odróżnieniu od niektórych ich rzekomych obrońców.Z szacunku właśnie..

Pani Slowikowa
11-01-2008, 20:01
"Pozogi " w polskich ksiegarniach nie uwidzisz.. Juz od roku na nia czekam.. Moze tez zostaly spalone wszystkie jej egzemplarze? Tylko ze nie publicznie ale w tajemnicy??

Zydow ja znam do wyboru do koloru.. , Powiedz Stanleyu co chcesz wiedziec..:D :D .:rolleyes:

ammi1952
11-01-2008, 20:02
Jestem urodzona po wojnie w domu w którym się wychowywałam w czasie całej wojny w przestrzeni nad piecem chlebowym przeżyła rodzina żydowska utrzmywana przez rodzinę polską .Jeden z synów tej pani cudem przeżył obóz w Gross Rozen. Z tego co wiem ludzie ci zaraz po wojnie wyjechali z kraju i kontakt się urwał nigdy nikt z nich się nie odezwał, ani do Pani Władysławy ani do jej bliskich. W moim otoczeniu nie spotkałam się z antysemityzmem - w pracy przyjażniłam się z dziewczyna wyznania mojżeszowego dla nikogo z nas nie stanowiło to problemu - dla niej również

Stanley
11-01-2008, 20:04
Fakt Żydpiszę się z dużej litery.

Stanley
11-01-2008, 20:10
Pani Słowikowa nie ma dla mnie znaczenia jakiej ktoś jest narodowości,wyznania czy koloru skóry.Ważne jest kim jest. Może dlatego ze na Pomorzu mamy wszystkie możliwe nację nie mogę zrozumieć wielu spraw.Dla nas tutaj to naprawdę nie ma znaczenia.Nawiasem mówiąć ja sam mam bardzo międzynarodową rodzinę jest w niej Rosjanka, Francuska i Amerykanka a ja żyję wśród Kaszubów którym niektórzy tutaj też odmawiają praw Polaka, więc dla mnie to nie jest problem, dlatego mnie dziwią problemy tutaj poruszane.

hannabarbara
11-01-2008, 20:18
Drodzy seniorzy! A nie uważacie, że bycie dobrym lub przynajmniej przyzwoitym lub podłym i złym nie zależy od nacji? Nie widzę powody byśmy mieli powód do wstydu, że w naszym kraju miały miejsce różne niechlubne zdarzenia. Francuzi kolaborowali z Niemcami znacznie powszechniej niż Polacy.I jakoś nieczęsto się o tym mówi.To co opowiada Kazimierz mówi również mój mąż. Ale jego wiedza, to wiedza z drugiej ręki i potwierdzenia Kazimierza absolutnie nie wywołują uczuć niechęci do opowiadającego.Nie wszyscy zabijają posłańców niosących złe wieści.
Dziś wysłuchałam dyskusji dwóch dziennikarzy dotyczącej doniesienia, iż prokuratura zamierza po zapoznaniu się ze "Strachem" wszcząć śledztwo przeciwko Grossowi z artykułu mówiącego o obrazie narodu.Jeden bronił wolności słowa, nawet kłamliwego, drugi był za procesem. Moim zdaniem niech się proces toczy, byle bez nagłaśniania przez media.Najmądrzej by było, by ludzie zbojkotowali książkę i jej po prostu nie kupowali.

siekierka
11-01-2008, 20:26
Jestem wprawdzie"przedwojenny", ale żydów z tamtych czasów pamiętam tylko jako folklor małomiasteczkowy. Starzy byli brodaci i pejsaci, młodzi nakręcali sobie pejsy z czupryn, wszyscy chodzili w czarnych chałatach (podobnych do sutanny) i w jarmułkach na głowach.Ich stragany roztaczały wokól zapach czosnku.
Po wybuchu wojny - ucieczka z pod Wadowic na wschód, po drodze jedyny spotkany po drodze żyd, to pobierający myto na granicy starostwa mieleckiego. Po 17września 1939 ucieczka powrotna na zachód, do Krakowa. Tam już nie było widać żydów. Kolejny spotkany żyd, to ujawniony juz powojnie, pod komórką czy chlewikiem, gdzie miał w czasie wojny schronienie. Kolejna osoba tej narodowości, to żydówka, która przyszła do zajmowanego przez nas mieszkania, wybiła dziurę ścianie i wyciągnęła z niej dużą puszkę po herbacie wypełnioną wyrobami ze złota i sporym zwitkiem przedwojennych Polskich złotych.Wychodząc, zapomniała sprzątnąć gruz. Następni to już młodzi chłopcy, którzy wraz z nami chodzili do szkoły: Mundek Szulc, Donat Król innych nie pamiętam. Nigdy nie spotkałem sie z antysemityzmem w polskim wydaniu. O istnieniu takiego zjawiska dowiedziałem sie znacznie później , z opowiadań żydów głównie sporo młodszych ode mnie, takich jak Dawid Warszawski, którego oceniam jako koniunkturalistę i karierowicza. O ile pamiętam, według ostatniego spisu powszechnego w Polsce jest ich tylko 10000 (dziesięć tysięcy).
Nie wiem o czym Gross pisze i mu poprostu NIE WIERZĘ. Uruchomił sobie przedsiębiorstwo holocaust i zbija na tym majątek. OBRZYDLIWOŚĆ. Gross żeruje na nieszczęściu swoich współbraci.!

Karol X
11-01-2008, 21:17
Pod Göteborgiem rozwalono kiedys kilka nagrobkow zydowskich,to samo mialo miejsce w Lundzie i Malmö.
Nikt nie napisal,ze Szwedzi to antysemici.
A transporty niemieckie przepuszczane przez neutralna Szwecje do Norwegii?
A to,ze Goering mial w poludniowej Szwecji swoja posiadlosc i mieszkal tu czesto z kochanka?
A odsylanie Zydow do Kopenhagi,gdy tym udalo sie przedrzec przez zamaznieta ciesnine Öresund do Szwecji?
Jakos nikt o tym sie nie rozpisuje,bo to nie wypada,bo to tematy wstydliwe.
Zrobiono sobie z Polski i Polakow "wycieraczke".
Tak nie mozna!
Trzeba pamietac i o dobrych uczynkach wobec ludnosci zydowskiej.
Kochac sie nie musimy,ale tolerujmy sie nawzajem!

senior A.P.
11-01-2008, 22:25
Moze nie tyle "wycieraczke" co ludzi ,ktorych mozna nie tylko obrazac,bic, torturowac ale takze niszczyc przy kazdej okazji.
Ktos zapodal o 40% UB-cow pochodzenia zydowskiego torturowalo roznych Polakow. Zapytam wiec z jakich to zrodel ?Proporcja byla odwrotna. To samo dotyczy NKWD !
Czy te zbrodnie beda kiedys scigane i opisane na szpaltach swiatowych ?

Lila
11-01-2008, 22:33
Nie ktoś ,tylko ja...

Tak mówią statystyki,których nie będę przytaczać,Seniorze..

O NKWD nie mam wiadomości.W końcu to Ty byłeś pod Lenino

ps.Nikołaj Sielizjanowski w raporcie do Berii przytacza taki mniej więcej skład MBP..prawie 40% ,gdy ludność żydowska stanowiła 1%..

Dotarło ?

senior A.P.
11-01-2008, 22:37
Mylisz sie mocno,nie rob ze mnie gen.Jaruzelskiego .
On Ci moze to wyjasnic kto kim byl i napewno to wyda we w swych wspomnieniach najnowszych,te co juz wydane nie wszystko zawieraja.

Lila
11-01-2008, 22:43
Jawohl ,Seniorku...

Już lecę do Jaruzelskiego po wyjaśnienia...:)

POLA
11-01-2008, 23:28
i niebezpieczne.
Toczymy tu dyskusję wokół "Strachu" Grossa mimo, że żadne z nas tej książki pewno jeszcze nie przeczytało w całości.
Pogrom kielecki miał miejsce, niestety, podobnie jak ten w Jedwabnem i to nie podlega dyskusji. Problem dotyczy jednak sposobu ukazania faktów i ich interpretacji, a raczej nadinterpretacji. Nie mam dostępu do źródeł, ale historycy zarzucają Grossowi nieścisłości i komentarz niekoniecznie godny historyka-badacza, a także przerost emocji nad faktami.
Błędem autora jest na pewno to, że zarzuca Polakom bierność a nawet przyzwolenie na prześladowanie Żydów. Takiego zarzutu nie można postawić wszystkim Polakom, tak jak nie można z wszystkich Niemców, Ukraińców czy komunistów robić morderców.
Nie czuję się winna, nie jestem antysemitą, wstyd mi, że to się stało właśnie w Polsce, wśród ludzi, którzy tak niedawno sami przeżyli piekło wojny, doznali tylu krzywd ze strony okupantów, wśród ludzi, których nikt nie zmuszał karabinem do pastwienia się nad bezbronnymi Żydami, kobietami i dziećmi.
Cała ta sytuacja skłania mnie do refleksji, że w niektórych ludziach bez względu na nację tkwi bestia, którą w pewnych warunkach można uruchomić.
Nie będę udawać, że tej książki nie ma, nieprzeczytanie jej nie spowoduje zniknięcia problemu, przeciwnie - muszę przeczytać "Strach", aby móc podjąć sensowną rozmowę z młodym pokoleniem, starszego i tego, które Polaków widzi wyłącznie w roli ofiar i nie dopuszcza myśli, że wśród ofiar byli także i kaci - po prostu już nie przekonam.

Jakoś tak dziwnie przypomniały mi się dwie różne relacje na temat obozów koncentracyjnych: opowiadania Nałkowskiej oraz Borowskiego. Pamiętacie te armaty wytoczone przeciwko autorowi?

Pani Slowikowa
11-01-2008, 23:38
Caly ten skandal wlasnie polega na tym ze te pogromy nie byly zrobione przez Polakow.. Myslalam ze o Jedwabnym juz to nawet bylo dowiedzione historycznie..
Jezeli bylaby to prawda co Gross pisze nie byloby tego oburzenia!!!

POLA
12-01-2008, 00:06
Caly ten skandal wlasnie polega na tym ze te pogromy nie byly zrobione przez Polakow.. Myslalam ze o Jedwabnym juz to nawet bylo dowiedzione historycznie..
Jezeli bylaby to prawda co Gross pisze nie byloby tego oburzenia!!!

to nie tak, inspiracja w Jedwabnem - owszem, Niemcy, ale Polacy mieli w tymtakże swój udział i to jest dowiedzione, a Kielce?
Jak najbardziej nasi rodacy i nie kłóćmy się, czy to było z inspiracji komunistów czy nie. Polacy, po prostu.

A wiesz, skąd to oburzenie? Na zarzuty antysemityzmu reagujemy histerycznie, a ja powtarzam: nie wszyscy Polacy są antysemitami, ale niektórzy są. Ilu? Nie wiem, ale jakieś uprzedzenie do Żydów tkwi.
A rok 1968?
A wypominanie żydowskiego pochodzenia to skąd się bierze? Ty, ja i wielu innych tego nie robi, ale niektórym bez powodu bardzo takie pochodzenie przeszkadza.

Basia.
12-01-2008, 00:25
to nie tak, inspiracja w Jedwabnem - owszem, Niemcy, ale Polacy mieli w tymtakże swój udział i to jest dowiedzione, a Kielce?
Jak najbardziej nasi rodacy i nie kłóćmy się, czy to było z inspiracji komunistów czy nie. Polacy, po prostu.

A wiesz, skąd to oburzenie? Na zarzuty antysemityzmu reagujemy histerycznie, a ja powtarzam: nie wszyscy Polacy są antysemitami, ale niektórzy są. Ilu? Nie wiem, ale jakieś uprzedzenie do Żydów tkwi.
A rok 1968?
A wypominanie żydowskiego pochodzenia to skąd się bierze? Ty, ja i wielu innych tego nie robi, ale niektórym bez powodu bardzo takie pochodzenie przeszkadza.
jeżeli pozwolisz podpiszę się pod Twoim postem. Urodziłam się po wojnie i szczerze mówiąc Żydzi mnie ani grzeją ani ziębią. Książkę Grossa zamierzam przeczytać bo jestem jej ciekawa i chcę sobie wyrobić własne zdanie o całokształcie, jeżeli uznam że tak trzeba to spalę ją osobiście ale dopiero po przeczytaniu i to będzie moja decyzja. Cholernie nie lubię kiedy ktoś mi usułuje narzucać co mam robić, zabrzmi to nieładnie wiem o tym ale ja sama jestem dla siebie autorytetem innych nie uznaję.

Lila
12-01-2008, 00:29
A reasumując...nie zgadzam się na żadne przeprosiny w moim imieniu ,jak to miało miejsce w Jedwabnem,ponieważ nie zgrzeszyłam myślą,mową i uczynkiem...Amen..

Ani nikt z mojej rodziny dalszej i bliższej..

A przynależność do jakiejś bliżej nieokreślonej rasy ,jest mi obojętna,tak jak brak przynależności do jakiejkolwiek rasy u moich psów..:)
Poza tym ,skoro nam nie wolno wspominać ofiar Wołynia,gdzie palenie w stodole było pieszczotą słodką ,a tylko dlatego aby nie rozdrażniać braci Ukraińców,to nie będę czytać jakiegoś rozdzierania szat ,znerwicowanego profesora..
No i mordercy z Kielc po głowie nie zostali pogłaskani,a bandyci spod znaku tryzuba są bohaterami...

A my jesteśmy ambasadorami Ukrainy w Europie..
To ja chcę ,aby Izrael był ambasadorem Polski ...hmm..gdzie ?..no,nie na tych piaskach,ale może w Kongresie USA?

ps.Marzy mi się polska książka pod tytułem '' Wołyń we krwi '',wydana na Ukrainie.Niech czytają...

Ale nie.Któżby śmiał.I któżby uwierzył ,że w XX wieku mordowano ludzi za pomocą piły..
W końcu to tylko Polacy z Kresów...

Finito.Idę spać...

Basia.
12-01-2008, 00:33
A reasumując...nie zgadzam się na żadne przeprosiny w moim imieniu ,jak to miało miejsce w Jedwabnem,ponieważ nie zgrzeszyłam myślą,mową i uczynkiem...Amen..

Ani nikt z mojej rodziny dalszej i bliższej..

A przynależność do jakiejś bliżej nieokreślonej rasy ,jest mi obojętna,tak jak brak przynależności do jakiejkolwiek rasy u moich psów..:)
Poza tym ,skoro nam nie wolno wspominać ofiar Wołynia,gdzie palenie w stodole było pieszczotą słodką ,a tylko dlatego aby nie rozdrażniać braci Ukraińców,to nie będę czytać jakiegoś rozdzierania szat ,znerwicowanego profesora..
No i mordercy z Kielc po głowie nie zostali pogłaskani,a bandyci spod znaku tryzuba są bohaterami...

A my jesteśmy ambasadorami Ukrainy w Europie..
To ja chcę ,aby Izrael był ambasadorem Polski ...hmm..gdzie ?..no,nie na tych piaskach,ale może w Kongresie USA?

ps.Marzy mi się polska książka pod tytułem '' Wołyń we krwi '',wydana na Ukrainie.Niech czytają...

Ale nie.Któżby śmiał.I któżby uwierzył ,że w XX wieku mordowano ludzi za pomocą piły..
W końcu to tylko Polacy z Kresów...

Finito.Idę spać...
żeby w moim imieniu przepraszano za to czego nie zrobiłam.

Basia.
12-01-2008, 00:48
kupiłam książkę Grossa "strach" i książkę Chodakiewicza "Po zagładzie".

Lila
12-01-2008, 00:49
Tylko tyle.Mam jeszcze 120 pozycji..
Przypominam ,że księża prawosławni święcili noże przeznaczone do rzezi naszych Braci i Sióstr..

''. 1.Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki gtowy. 2. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie). 3. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy. 4. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło. 5. Wyrzynanie na czole `orła". 6. Wbijanie bagnetu w skroń głowy. 7. Wyłupywanie jednego oka. 8. Wybieranie dwoje oczu. 9. Obcinanie nosa. 10. Obcinanie jednego ucha. 12.Obrzynanie obydwu uszu. 13. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha. 14. Obrzynanie warg. 15. Obcinanie języka. 16. Podrzynanie gardła. 17. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. 18. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty. ''

To jest nic,w porównaniu z tym,co robiono kobietom ciężarnym..

To nie jest na temat,ale ...kurna...pamiętajmy o naszej krwi przelanej.A winowajca ,który to zaczął - Niemcy ,żyją sobie w dobrobycie i cieszą się,że Żydzi dali im spokój..
I tylko patrzeć ,jak wystawią nam rachunek za naboje zużyte to zduszenia Powstania Warszawskiego ,wywołanego przez polskich bandytów...

Mam dość pisania...
Mam dość Grossa ..Kosińskiego i innych skrzywdzonych.
Kocham Tuwima,Brzechwę ,Leśmiana i setki Polaków żydowskiego pochodzenia.

Basia.
12-01-2008, 00:56
ja nie kocham Grossa i z pewnością nie pokocham, podobnie jak Ty kocham Tuwima, Brzechwę ale mam taki cholerny charakter, że jak coś jest źle widziane to ja to muszę zrobić. O Wołyniu też bym poczytała gdyby ktoś odważył się napisać i wydać.

senior A.P.
12-01-2008, 07:45
Oj ! Cos sie zaczyna dziac z "nasza przewodniczka" na forum seniora .
Rozumie,zmeczenie robi swoje,tak samo jak wmawianie klamstwa moze byc przyjete za prawde.
Kogo ciagnie do Ukrainy lub kto jest bandytow przyjacielem to historia zna ale nie znane sa wszystkie losy Zydow ukrainskich,ktorzy "zadomowili sie" w Polsce ale o tym przy innym temacie.
Odpoczywaj Lilijko to juz nie na Twoje nerwy czas sobie "poluzowac",zaslugujesz na to.
Inne Panie "przyta-kiwaczki" nie maja prawa Cie budzic,spij spokojnie ORMO czuwa !

POLA
12-01-2008, 13:11
[B]
Kocham Tuwima,Brzechwę ,Leśmiana i setki Polaków żydowskiego pochodzenia.

właśnie chodzi, ale przecież wiesz, co niektórym spaceruje po chorych umysłach i jak traktują w.w., bo dla nich to, co wiąże się z Żydem, jest be... delikatnie problem ujmując.

Przytoczony przez Ciebie rejestr krzywd wobec Polaków, rejestr potwornych zbrodni dokonanych na Polakach przez bandytów ukraińskich nie jest argumentem w kwestii antysemityzmu i w niczym nie usprawiedliwia postawy niektórych naszych rodaków wobec Żydów czy innych nacji.
Tak uważam, ale nie musisz się ze mną zgodzić i przekonaj mnie, jeśli się mylę.

POLA
12-01-2008, 13:16
a zainteresowanych odsyłam do "Gorączki złota w Treblince" z ostatniego DF, na wszelki wypadek podaję adres: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75480,4811664.html

Alsko
12-01-2008, 13:24
6. Zabrania się umieszczania w Klub Senior Cafe:

treści o charakterze obraźliwym, oszczerczym, propagującym treści niezgodne z polskim prawem, naruszających cudze prawa autorskie,
bardzo długich tekstów, mających carakter felietonów czy samodzielnych artykułów w dyskusjach (należy zamieszczać je w swoim profilu lub blogu a w dyskusji podać linka do tej treści). Dozwolone (i mile widziane) są oczywiście obszerne odpowiedzi współdyskutantom.
treści szerzących nienawiść w stosunku do jakiejkolwiek grupy społecznej - w szczególności ze względu na wiek, płęć, wyznanie, czy światopogląd.
personalnych odniesień do innych dyskutantów oraz argumentów ad personam (w rodzaju jesteś głupi, bezczelny, idź się leczyć, cham etc.) a także wulgaryzmów oraz słów i zwrotów powszechnie rozumianych jako obraźliwe
gróźb użycia przemocy wobec jakiejkolwiek osoby lub grupy osób
treści o charakterze komercyjnym i spamu
poufnych informacji na temat osób trzecich (dane osobowe, prywatne maile publikowane bez zgody autora etc.)
Regulamin jest po to, by go przestrzegać.

Malgorzata 50
12-01-2008, 13:35
Mam pytanie do Małgosi ..

Miałaś może rodzinę na Kresach ,ogarniętą przez wojska sowieckie ,czy to w 20 -tym roku,czy 39 -tym ?
Może trochę byś zrozumiała..

ps.Cały czas próbuję zrozumieć stronę oskarżaną w tej chwili.
I nigdy nie piszę Żyd z małej litery,w odróżnieniu od niektórych ich rzekomych obrońców.Z szacunku właśnie..
Nie bardzo rozumiem Lilu Twoje pytanie bo co ma piernik do wiatraka -w kontekscie tego co napisalam.Tak miałam rodzinę na Kresach.Moja Babcia wraz z dziecmi (w tym z moja mama) została wywieziona na Kazachstan w 40 roku a dziadek cudem nie zostal zabity w Kartyniu-a le co to ma wspólnego z kasiazk.a Grossa i polskim antysemityzmem

Ewita
12-01-2008, 14:01
Jest naród żydowski i są Żydzi - przedstawiciele tego narodu! A religia, którą wyznają nosi wszak inną nazwę (mojżeszowa religia):D

Alsko
12-01-2008, 14:10
Członek narodu żydowskiego - Żyd.
Wyznawca religii mojżeszowej - żyd.
Tak mówi Słownik ortograficzny z 1971 r. oraz Słownik poprawnej polszczyzny PWN z r. 1973

POLA
12-01-2008, 14:32
Członek narodu żydowskiego - Żyd.
Wyznawca religii mojżeszowej - żyd.
Tak mówi Słownik ortograficzny z 1971 r. oraz Słownik poprawnej polszczyzny PWN z r. 1973
wyznawca judaizmu - żyd
przedst. narodu - Żyd
za "Słownikiem poprawnej polszczyzny" z 1999r. , na wszelki wypadek, gdyby jakiś "rewizjonista" zarzucił Ci, że powołujesz się na źródło z niesłusznej epoki:D

Pani Slowikowa
12-01-2008, 14:47
zamiast dzielic spoleczenstwo na Zydow, Polakow i jakis tam.. nie podzielimy go na dwie czesci tylko: "Przyjaciol" i "Nieprzyjaciol"..Ojczyzny..tak jak to bylo w czasie IIWS.. Bedzie prosciej ..:mad:
Nie dajmy sie sprowokowac tym drugim.. Prowokacja zawsze byla niebezpieczna..i prowadzila do glupich czynow..jezeli juz nie wspomne o zbrodni..
Gross po to przyjechal do Polski zeby wlasnie nas sprowokowac.. Wiem ze to jest trudne ale trzeba GO OLAC..
Tak jak ktos juz wspomnial.. po kieszeni go..

Stanley
12-01-2008, 14:50
Ależ taki podział już próbowano zrobić w ostatnich 2 latach na Prawdziwych Polaków i resztę i wyobraż sobie Pani Słowikowa w ostatnich wyborach został ten podział odrzucony.

Pani Slowikowa
12-01-2008, 14:57
Ależ taki podział już próbowano zrobić w ostatnich 2 latach na Prawdziwych Polaków i resztę i wyobraż sobie Pani Słowikowa w ostatnich wyborach został ten podział odrzucony.

A jaki teraz nastapil???

Stanley
12-01-2008, 14:59
Teraz jest normalnie. No zostali jeszcze ludzie ogarnięci misją ale tacy byli zawsze wiesz taki folklor

siekierka
12-01-2008, 15:00
Wczoraj napisałem, Karolowi X, że w czasie okupacji na naszych ziemiach byli Niemcy i Nieniemcy, przeciw czemu Karol zaprotestował, podkreślając, że to ważne czy to byli Polacy czy Żydzi. Zatem: kto Waszym zdaniem miał rację?

Malgorzata 50
12-01-2008, 15:06
ty siekierko zdecydowanie!!! Tak tez mi się wydaje ,ze na szczescie opcja Polak Prawdziwy odchodzi w niebyt ew.do skansenu.

Pani Slowikowa
12-01-2008, 15:36
ty siekierko zdecydowanie!!! Tak tez mi się wydaje ,ze na szczescie opcja Polak Prawdziwy odchodzi w niebyt ew.do skansenu.

Obys ty miala racje z tym "skansenem"
Na razie tak nie jest i jeszcze dluuuuuuuugo nie bedzie.
Poczucie Ojczyzny i pamiec tego co przezyli a raczej co poswiecili nasi przodkowie dla polskosci , bedzie sie ciagnela przez dlugi dlugi okres jeszcze.. Ran nie goi sie wsadzaniem patykow do nich.. Ja jestem jedna zywa rana jeszcze... ale moje dzieci juz nie...
Mysle ze to odnosi sie rownez do krzywdy jaka zaznali Zydzi w czasie IIWS..

Basia.
12-01-2008, 15:52
Cytuję fragment z wywiadu::D No nie, niech go diabli ...... dziada.:mad: :mad:

- Bez żadnej wątpliwości ludzi, którzy pomagali Żydom, było bardzo niewielu. Na pewno znacznie mniej niż tych, którzy z zadowoleniem obserwowali mordy lub w jakiś sposób korzystali z tych wydarzeń. Przytoczę panu zdanie, które chyba najlepiej podsumowuje nastawienie polskiego społeczeństwa do Holocaustu: "Co jak co, ale Hitlerowi trzeba będzie postawić pomnik za to, że nas wyzwolił od Żydów...". To zdanie powtarzali rozmaici ludzie, przy różnych okazjach. Ono jednoznacznie określa generalny nastrój, który wtedy panował.

http://wiadomosci.onet.pl/1672137,11,item.html

hannabarbara
12-01-2008, 16:02
Coś w tej dyskusji zostało przeinaczone. Chwila, moment! Wstrzymajcie się z podziałem: Prawdziwy Polak to katolik, zamknięty na świat, cierpiący ze swoją Ojczyzną oraz Polak liberał, kosmopolita mający za nic swój ojczysty kraj. Być może, że są i takie skrajne postawy. Ale jak zawsze stanowią one mniejszość. Światopoglądowo poglądy Polaków mieszczą się po środku. Nawet tu na forum często widzę tego odzwierciedlenie.

Pani Slowikowa
12-01-2008, 16:09
z wczorajszego ZyciaWarszawy

"Rodem z Hitlera
autor: Marcin Szymaniak, mk, 2008-01-12, Ostatnia aktualizacja: 2008-01-12
Z prof. Janem Tomaszem Grossem, autorem książki „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie”, rozmawia Marcin Szymaniak.
Duża część Polaków akceptowała mordowanie Żydów przez hitlerowców – pisze Pan w „Strachu”, cytując Jana Karskiego. Czy może się Pan pokusić o szacunek, jaki to był konkretnie procent ludności polskiej?
Procentowo nie można tego określić. Uderzające są jednak słowa Karskiego, Grota--Roweckiego, a potem i innych przedstawicieli polskiego podziemia, że pod niemiecką okupacją antysemityzm jest bardzo rozpowszechniony. W telegramie wysłanym do Londynu dowódca AK Rowecki pisze: „Proszę przyjąć jako fakt zupełnie realny, że przygniatająca większość kraju jest nastawiona antysemicko”.

Mamy jednak przecież relacje o osobach pomagających Żydom, nawet pomimo poglądów antysemickich. Pytanie teraz, czy więcej było tych, którzy cieszyli się z Zagłady albo wręcz pomagali Niemcom, czy też tych, którzy wspierali Żydów?
Bez żadnej wątpliwości ludzi, którzy pomagali Żydom, było bardzo niewielu. Na pewno znacznie mniej niż tych, którzy z zadowoleniem obserwowali mordy lub w jakiś sposób korzystali z tych wydarzeń. Przytoczę panu zdanie, które chyba najlepiej podsumowuje nastawienie polskiego społeczeństwa do Holocaustu: „Co jak co, ale Hitlerowi trzeba będzie postawić pomnik za to, że nas wyzwolił od Żydów...”. To zdanie powtarzali rozmaici ludzie, przy różnych okazjach. Ono jednoznacznie określa generalny nastrój, który wtedy panował.

Czy na bazie zachowanych świadectw historyk może wygłaszać tak jednoznaczne stwierdzenie o całym społeczeństwie?!
Oczywiście, że tak. W książce przytaczam wiele dokumentów, które jednoznacznie to potwierdzają. Cytuję głównie oceny ludzi najlepiej wówczas poinformowanych o nastrojach społecznych: delegata rządu londyńskiego, dowódców Armii Krajowej, urzędników Delegatury. Wszyscy oni piszą dokładnie to samo: zabór mienia mordowanych Żydów przez miejscową polską ludność to rzecz powszechnie akceptowana. I uznawana za postęp, którego skutków ludzie będą bronić.

Czyli narodziny polskiej klasy średniej na grobach trzech milionów ofiar Holocaustu?
Dokładnie tak.

Laurence Rees w książce „Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie” pisze, że w tych czasach zachowali się porządnie wobec Żydów tylko Duńczycy. Czy Polacy mieszczą się więc w europejskiej normie, zgodnie z którą okupowane narody patrzyły obojętnie na zagładę?
Tak, to zjawisko charakterystyczne dla całej Europy okupowanej przez hitlerowców. Społeczeństwa europejskie ulegają pokusie i dają się wciągnąć w politykę zagłady. Oczywiście każde w inny sposób, ponieważ w każdym kraju hitlerowcy prowadzą odmienną politykę okupacyjną.
Na Ukrainie i Litwie bezpośredni udział ludności w prześladowaniu Żydów manifestuje się podobnie jak w Polsce. Na Zachodzie Niemcy nie mordują natomiast Żydów otwarcie na ulicach. Instytucje państwowe, którym hitlerowcy pozwalają funkcjonować, ustanawiają jednak prawa, które dyskryminują Żydów i w efekcie prowadzą do ich wymordowania. Hitlerowcy wywożą stamtąd Żydów dyskretnie, ale dzięki pomocy miejscowych. Z Holandii wywieziono i wymordowano 70 procent Żydów, głównie dzięki temu, że urzędnicy holenderscy są bardzo przyzwoici i mają świetnie posegregowane dane. Byli więc w stanie szybko i kompetentnie zidentyfikować wszystkich przeznaczonych na śmierć.

Przejdźmy teraz do sytuacji w Polsce tuż po wojnie. Podaje Pan, że szacunki zamordowanych przez Polaków Żydów sięgają 2,5 tysiąca. Czy nie uważa Pan, że te mordy były elementem chaosu, jaki wtedy panował, i nie zawsze wynikały z antysemityzmu?
Sam przecież podkreślam w książce, że jest to część szerszego zjawiska ogólnej demoralizacji. W porównaniu z innymi kategoriami ofiar, liczba zabitych Żydów nie jest zresztą największa
– np. znacznie więcej ludzi zginęło w wyniku toczącej się wojny domowej pomiędzy komunistami i podziemiem patriotyczym.
Ale mordy na Żydach mają swoją specyfikę, bo ich kontekstem jest Holocaust. Polacy wiedzą, co się wydarzyło z Żydami w czasie wojny, ale mordują ich dalej. I to jest właśnie zupełnie niesłychane. Poza tym mordy na Żydach różnią się jeszcze czymś innym od tych, których ofiarami padali Niemcy, Ukraińcy czy uczestnicy wojny domowej. Otóż, tych mordów nie można podciągnąć pod żaden schemat wyrównywania krzywd. Tu nie ma racji po obu stronach. Jest to całkowicie jednostronny akt brutalności, który ma miejsce po niesłychanym spektaklu grozy w wykonaniu Niemców. Pokazują to zresztą reakcje ówczesnych polskich intelektualistów. Po pogromie kieleckim oni się łapią za głowę: jak to jest możliwe, żeby ludzie w Polsce mordowali Żydów tuż po wojnie?!

Nie uważa Pan tej wrogości za częściowo zrozumiałą, biorąc pod uwagę ówczesną ciemnotę? Sam Pan pisze, że mordercy naprawdę wierzyli, że Żydzi porywają katolickie niemowlęta i robią macę z ich krwi...
Bez wątpienia miało to znaczenie. Ale nie lepiej było przed wojną, kiedy ludzie mieli podobne poglądy na ten temat, wynikające z ciemnoty ugruntowanej w religii. Mimo tego jednak przed wojną Żydzi mieszkali w Polsce i nikt ich bez przer- wy nie mordował! Sytuacja po wojnie jest więc o tyle zdumiewająca, że pojedynczy Żyd czy rodzina żydowska nie może się utrzymać przy życiu w żadnym miasteczku na polskiej prowincji. Nikt nie może przeżyć tam, gdzie przed wojną mieszkały miliony Żydów...

Znów kategoryczne stwierdzenia – „żaden”, „nikt”. Tak dobrze Pan zna sytuację w tysiącach polskich miasteczek, żeby wygłaszać taki sąd?
Jest to pewne hasło, zgadzam się. Oczywiście, że nie mogę powiedzieć dosłownie, że nikt nie mógł... itd. Na pewno były takie pojedyncze przypadki. Ale rzuciłem to hasło niebezpodstawnie. Bo mamy przecież mnóstwo dokumentów komitetów żydowskich, które alarmują bez przerwy, że ludzie muszą się wynosić z miast czy miasteczek. Na początku przyjeżdża 200-300 osób, a potem ich liczba niesamowicie szybko topnieje. Cała masa takich przypadków jest w dokumentach Centralnego Komitetu Żydowskiego, w archiwach. Bo życie Żydów jest teraz zagrożone po prostu z natury
– dlatego, że są Żydami. A to jest zupełnie nowe zjawisko, którego nie daje się tłumaczyć zwykłą ciemnotą. Ono się tłumaczy tylko wydarzeniami z czasów okupacji.

Polacy byli bierni albo pomagali w zagładzie, zabierali Żydom majątek, a teraz nie mogą znieść widoku ocalałych, bo są oni dla nich wyrzutem, a może jeszcze upomną się o swoje, tak?
Dokładnie. To był mechanizm likwidowania ostatnich świadków.

A nie był to czasami mechanizm likwidowania Żydówzaangażowanych po stronie komuny?
O, to bardzo wygodny, funkcjonalny mit! Gdy człowiek mordujący Żyda coś takiego mówił, to się bardzo dobrze czuł – był patriotą, walczył z komuną i tak dalej.
Tylko niech pan zauważy, że jakoś komunistów tak nie mordowano. Ludzie się zapisywali do partii i w miarę jak Żydzi uciekali z Polski, szeregi komunistycznej Pplskiej Partii Robotniczej rosły w tempie geometrycznym. To ćwierć miliona chłopskich dzieci między 1944 a 1948 rokiem terroryzowało cały kraj, wprowadzając komunizm.
Stereotyp „żydokomuny” był natomiast dla wielu osób po prostu bardzo wygodny w tej sytuacji. On tłumaczył ich zbrodnie.

Zgadza się Pan z cytowanym w książce stwierdzeniem Stanisława Ossowskiego, że polskie mordy powojenne były kontynuacją hitlerowskiego systemu mordów?
To radykalne sformułowanie, napisane w polemicznym ogniu. W dosłownym sensie nie było tu ciągłości. Ale niewątpliwie była to część tego samego procesu. Wydarzeń powojennych nie da się zrozumieć bez kontekstu Holocaustu.

Zaskoczyło Pana, że bp Wyszyński odmówił pomocy Żydom, argumentując to tym, iż nie można ostatecznie rozstrzygnąć, czy Żydzi robią macę z chrześcijańskiej krwi, czy nie?
Przyznam, że mnie to rzeczywiście zaskoczyło. Rolę Kościoła w tych wydarzeniach oceniam zresztą jak najgorzej. Kościół w ogóle nie potrafił się odpowiednio zachować w tej sprawie – ani podczas okupacji, ani po niej. Zresztą nie tylko Kościół polski. W końcu papież nie powiedział w tym czasie ani słowa w obronie Żydów. Wzór do naśladowania dla polskiej hierarchii był więc jak najgorszy.

Czy, Pana zdaniem, kampania informacyjna o takich osobach jak ratująca Żydów Irena Sendlerowa może jakoś złagodzić stereotyp Polaka antysemity?
Wątpię. Wiadomo przecież, w jaki sposób pani Sendlerowa była traktowana przez 50 lat po wojnie. W związku ze swą działalnością na rzecz Żydów znajdowała się w ciągłej izolacji, a jej córki nie przyjęto z tego powodu na studia. Ja się oczywiście bardzo cieszę, że ona jest teraz traktowana jak bohater narodowy. Ale tego typu symbole nie zastąpią przecież rzeczywistej refleksji i uświadomienia
prawdy o tej epoce. Mam nadzieję, że moja książka przybliży nas do tego"

:confused: :confused: :confused:

Lila
12-01-2008, 16:09
A co ma Ukraina do tego ?

A ma i to dużo...Bo dlaczego niby tak mamy przepraszać za Jedwabne ,skoro nas nikt i nigdy za nic nie przeprosił..
Oczywiście to są dwie różne sprawy,ale może przy okazji odkrywania bestii w człowieku,wspomnimy i tych naszych biedaków ,o których pies z kulawą nogą nie wspomni..

Oczywiście Ukraińcy jak i ci mordujący Polacy,uważali iż są na własnej ziemi to im wolno.
Inni mordowali na cudzej.Zresztą gwoli prawdzie ,robi to państwo Izrael.

Pani Slowikowa
12-01-2008, 16:21
zobacz co znalazlam:

http://open-encyclopedia.com/Massacres_of_Poles_in_Volhynia

Lila
12-01-2008, 16:32
A może jak już jest wątek o strachu,to wczujemy się w ból i strach matki,której oprawca po rozpłataniu brzucha,wyjmuje dziecko i zaszywa w tym brzuchu żywego kota..

Ile czasu na to trzeba ? I jakiej radości szatańskiej ,aby patrzeć na mękę polskiej kobiety.A nie był to jedyny wypadek..

I jakim trzeba być narodem,żeby udawać przez tyle lat ,że NIC się nie wydarzyło.Ba...pomagać pomarańczowej rewoluccji,bo to nie naród ukraiński winien...a jednostki.No...setki,powiedziałabym.Takie są fakty..Czyli jesteśmy byle jakim narodem..

STRACH miał różne oblicza..
A skoro pan Gross za nic ma poświęcenie Polaków ratujacych Żydów,to jechał go pies.Czas zająć się naszymi krzywdami,skoro dyskutujemy o cudzych.

ps.Ta książka,jak i artykuły maestra Michnika,powodują złosć i antysemityzm u tych,którzy go jeszcze nie znali..

POLA
12-01-2008, 16:32
Obys ty miala racje z tym "skansenem"
Na razie tak nie jest i jeszcze dluuuuuuuugo nie bedzie.
Poczucie Ojczyzny i pamiec tego co przezyli a raczej co poswiecili nasi przodkowie dla polskosci , bedzie sie ciagnela przez dlugi dlugi okres jeszcze.. Ran nie goi sie wsadzaniem patykow do nich.. Ja jestem jedna zywa rana jeszcze... ale moje dzieci juz nie...
Mysle ze to odnosi sie rownez do krzywdy jaka zaznali Zydzi w czasie IIWS..

jeszcze się na chwilę wtrącę:
Piszesz, że jesteś jedną wielką raną. Nie znam Twojej drogi przez mękę, ale wierzę Ci, że piszesz prawdę i pochylam się nad Twoją osobistą tragedią.