PDA

View Full Version : Ble staww - przyczyny i zapobieganie - komentarze


makar
12-01-2008, 12:47
Komentarz do artykułu: Bóle stawów – przyczyny i zapobieganie (http://www.senior.pl/158,0,Bole-stawow-8211-przyczyny-i-zapobieganie,3280.html)
--------------------
Moja mama 62 lata cierpi od wielu lat na bóle stawów zwłaszcza kolanowych.Nie śpi nocami z powodu bólu.Jak się rozchodzi ,to ból jest mniejszy.Ma za sobą dużo wizyt lekarskich.Podejrzewano promieniowanie od kręgosłupa,od bioder,zapalenie stawu kolanowego.Miała robione blokady[działały krótko],robiła wyniki na tarczycę. była dwykrotnie na turnusach w szpitalu rehabilitacyjnym w Górowie Ił.,raz Gołdapi oraz w prywatnej klinice Ruda.Ból chwilowo łagodniał,a póżniej się nasilał.BARDZO PROSZĘ O RADĘ,do kogo się udać i pod jakim katem leczyć.

Zbigniew Makarewicz

e-mail; stal-gaz.zbyszekm@wp.pl

sosna
12-01-2008, 13:10
czy Ci pomogę ale spróbuję:)
Miałam podobny problem kilka lat temu.Wszelkie zabiegi rehabilitacyjne nic nie dawały.Kierowano mnie już na operację kolana.I zupełnie przypadkiem trafiłam do lekarki ortopedy która zastosowała mi leczenie drogie ale bardzo skuteczne.Lek nazywa się HYALGAN są to ampułkostrzykawki stosowane do stawowo.Kuracja to minium 5 takich zastrzyków w kolano.Problemem jest tylko cena tego leku.Najtańsze jakie znalazłam w naszych aptekach(bo ceny się nieco różnią) to około 190 zł jeden zastrzyk.Ale efekty przynajmniej u mnie rewelacja! Może warto zapytać lekarza leczącego Twoja mamę
co sądzi o tym sposobie leczenia

makar
12-01-2008, 13:38
Dziekuję Sosna za informację. napisz w jakich odstępach czasu stosuję się lek Hyalgan i po jakim czasie jest poprawa oraz jak długo działa

sosna
13-01-2008, 17:07
Dziekuję Sosna za informację. napisz w jakich odstępach czasu stosuję się lek Hyalgan i po jakim czasie jest poprawa oraz jak długo działa
Zastrzyki bierze się co 2 tygodnie
ale nim zacznie się kurację trzeba wziąć przynajmniej 2 blokady w odstępie 2 tygodniowym.Jest to konieczne ale nie wiem dlaczego ,lekarz powie
Poprawa następuje niemal natychmiast tak było u mnie
u innych pacjentów których znam podobnie.U mnie działa juz 3 rok mam nadzieje ze jeszcze będzie nadal
życzę zdrowia
sosna

fionna
10-03-2008, 19:32
W takich przypadkach przyda sie tez zastrzyk recover, tylko jeden a bardzo pomaga w odbudowie uszkodzonych tkanek.

Jad
18-04-2008, 11:56
Witam,mam problem z kolanami,a konkretnie z jednym-lewym.Juz 2 razy miałam altroskopie (10 lat i 1,5 roku temu).Po prostu mi "wypada" i wtedy mam taki przykurcz pod kolanem,ze nie mozna nie tylko wyprostować nogi,ale i stanać na niej.Ból jest okropny.Ostatnio stało sie to miesiąc temu,mialam szyne gipsowa (juz zdjeta) i teraz czekam na rehabilitację i smaruję róznymi maściami.Lekarze nie bardzo wiedzą co mi jest i zawsze pytają co to znaczy "wypada",bo literatura nie podaje takiego określenia,a ja nie potrafie inaczej tego nazwać.Może ktoś miał taki przypadek i wie co robić,do kogo się udać i jak sobie pomóc.

ewelka173
08-08-2008, 10:58
ja też mam podobny problem moja babcia też ma problem ze stawami w kolanach i kostkach u stóp ma maść Ketoprom ale łagodzi ból na chwilę była też już u tylu lekarzy ale nic to nie pomaga proszę o pomoc

Malwina
08-08-2008, 15:03
Wy radzicie w zakresie farmakologii ja podrzuce coś z "natury".W wątku gabinet naturalnych...."pisałam, ze wszelkie działania naturalne wspomagające leczenie wymagają wyjatkowej systematyczności, konsekwencji, długotrwałego stosowania i wysiłku.Ale cóż to jest wobec mozliwości poprawy jesli lekarstwa nie pomagają...a w chorobach stawów mamy do czynienia najczęściej z bardzo długim i skomplikowanym procesem chorobowym a więc warto sobie pomagać róznymi sposobami.

Nie dopuszczać do nadwagi( nadmierne obciążenie stawów)
Unikać zimna, wilgoci, nagłych zmian temperatur
Ruch,ruch i jeszce raz ruch( ruch pozwala zachować sprawnosc niszczejącym stawom i zapewnia odpowiednie odżywianie ,bezruch prowadzi także do degeneracji mięśni)Gimnastyka czasem wiąże sie z bólem i wobec tego chorzy często sie z niej rezygnują robiąc podstawowy błąd)
ograniczyć spożywanie miesa do minimum, sól oraz palenie



Specyfiki naturalne
ocet jabłkowy( osobiscie robiony z obierek jabłkowych- nie kupny).Czyści krew, odtruwa, usuwa złogi w nerkach co bardzo istotne w chorobach reumatycznych( nie mogą go używać osoby z nadkwasotą i chorobą wrzodową)- pic 3x w tygodniu 2 łyżki octu w szklance wody
liście brzozy(teraz piękna, młoda) - napar z 10-12 liści( 2x dziennie po szklance)
Do worka bawełnianego narwac liście brzozy włożyc nogi, lub ręce do kolan, lub łokci - "moczyć" na sucho.Liście powinny otaczac chorą kończynę na grubosć 1cm z każdej strony.Kończyna będzie sie silnie pocić.Kiedy liście będa mokre od potu , wymienic na nowe(2 x dziennie).Po kilku zabiegach - ulga
gałązki brzozy pod prześcieradło
Nalewka na pączkach brzozowych, lub maść na paczkach brzozowych wcierana w chory staw
Jałowiec- żucie kilku sztuk jagód dziennie( pojedyńczo)
Kapusta - liście umyte,nerwy liścia lekko rozwałkowane przyłożyć na zbolały staw, owinąć folią i ściereczką na parę godzin a nawet na noc (rozgrzewająco, przeciwbólowo) 1 raz dziennie
kąpiele w słomie owsianej
olej dziurawcowy, nalewka dziurawcowa do nacierań
amol do okładów
nalewka bursztynowa do nacierań
nalewka kasztanowa ( z kwiatów kasztana) do nacierań
36 kasztanów w tapczanie , w okolicach telewizora TYLKO NA OKRES 0,5 ROKU -PO TYM CZASIE KASZTANY STAJĄ SIE SZKODLIWE - WYRZUCIĆ
"kapiele suche" w gorczycy ( wkłada sie obie kończyny do wiaderka z gorczycą - jesli dolegliwości od pasa w górę-ręce, jeśli od pasa w dół nogi, trzyma ok 10 minut 2x dziennie)
inne" jad pszczeli(apiterapia),chłostanie stawów pokrzywą, picie naparu z korzenia pokrzywy i inne zestawy dostepne w sklepach zielarskich, lek homeopatyczny w granulkach pn. rhus-dagomed.
To takie specyfiki dostepne dla każdego za małe pieniądze, albo wcale, ale stosowane systematycznie w tych przewlekłych dolegliwosciach pomagają czasem zaskakująco lepiej niż drogi lek.

Basia.
08-08-2008, 15:06
muszę to napisać bo inaczej peknę :D JESTEŚ SUPER!!!!!!!!!!! :D To nie jest kadzenie, to najszczersza prawda pod słońcem. :D

Malwina
08-08-2008, 15:15
Dzięki Basiu , ale ja z tym na codzień , to dla mnie normalka."Mieszkam w ziołach"

czarna
08-08-2008, 21:35
Witaj,Malwino.Czytam z wielkim zainteresowaniem wszystkie Twoje porady.Jaka Ty jesteś mądra! Dzięki za nie.

Malwina
08-08-2008, 23:37
Marta co Ty ? Ja w medycynie naturalnej siedzę zawodowo od 96 roku i po prostu co nieco musze wiedziec, ale to jest tak ogromna wiedza, że moja to ziarnko.Zawstydzasz mnie, bo ja nic takiego nie robię, żebym zasługiwała na dziękczynienia.No coś Ty...Lepiej codziennie trenuj tę giczołę swoją-

ewelka173
09-08-2008, 19:07
moja babcia ma problem z nadwagą wyciągam ją na spacer kiedy tylko się da ale czasem jak babcia się źle czuje nie chodzi zbyt dużo a właśnie teraz bolą ją strasznie nogi w kolanach najbardziej że nie da rady za dużo chodzić

Malwina
09-08-2008, 20:06
jak człowiek nie chodzi systematycznie, nie dużo, ale systematycznie tzn codziennie to wtedy właśnie bolą nogi(biodra, kolana, kostki) , kregosłup.

rysiek610
26-08-2009, 11:10
Witam. Mam 24lata mam od paru dni problemy ze stawami ból i sztywnienie dłoni palców tak jakby byly spuchniete najgorzej jest rano mam to od 3 dni. Pierwszy raz mi sie to zdarzylo. Jestem aktywny fizycznie (silownia basen). Bolą mnie tez kolana i sztywnieje kark tak jak bym maiał cały czas zakwasy na mięśniach. Proszę o rade.

babjanka
05-01-2010, 10:37
mam osteoporozę jakie zrobić badania?

weronika1
06-01-2010, 01:21
mam osteoporozę jakie zrobić badania?

Witaj Babjanko Aby określić gęstość mineralną kości wykonuje się badanie densytometryczne. W przypadku stwierdzenia osteoporosy powinnaś otrzymać skierownie do ortopedy. Podaję Ci stronę opisującą tę chorobę. Kliknij w ten poniższy czerwony link a otworzy Ci się ta strona.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osteoporoza

Przepraszam, że wykładam kawę na ławę. Piszesz w innym wątku, żeby Ci pomóc, więc staram się pisać dokładnie.
Kliknij w ten link poniżej, otworzy Ci się strona "Klub Senior". Kliknij w "esenior" po lewej stronie, następnie kliknij w wybrany watek i na ostatniej stronie tego wątku, na końcu pisz w edycji, pytając o wszystko. To są wątki dla uczących się. A poza tym możesz pytać na kazdym innym wątku, tak jak poprzednio. Zawsze ktoś Ci pomoże, wszyscy w ten sposób zaczynaliśmy. Nie zniechęcaj się, pytaj do skutku. Pozdrawiam.
http://www.klub.senior.pl/

janusz1956
08-01-2010, 11:49
jestem tutaj "na forum " dopiero od 4 dni ... powiem że jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy...... co tam moje doświadczenia ... ale w tej sprawie powiem co pomaga mi i moje żonce ...... jakiś czas temu dość dawnopani w aptece Apo Napro - zapytaliśmy dr rodzinnej - zapisała bierzemy doraźnie działa - wiadomo choroba się nie cofnie ale lżej nawet spać

rooster78
11-01-2010, 09:42
cześć
witam WAS - ja z własnego podwórka również polecę WAM apo napro- niezbyt drogi dobry preparat ale jak zawsze - konsultacja lekarska to podstawa.

zosinek
12-01-2010, 01:16
A co zrobić jeśli marzną mi kolana. Stopy są ciepłe a kolan nie mogę rozgrzać.

sulphur
30-01-2010, 19:19
chcę zwrócić uwagę na lek działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo: żelu borowinowym Reumogel.

Jest to lek wytwarzany z leczniczej borowiny - surowca uzdrowiskowego wykorzystywanego w leczeniu od setek lat. Lek ten nie działa natychmiast ale po stosowaniu przez okres 2-3 tygodni możemy odczuć różnicę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sulphur.com.pl/zel_borowinowy_reumogel.php

sulphur
30-01-2010, 19:30
Witam

Chciałbym zwrócić uwage na właściwości borowin w leczeniu chorób stawów. Dla tych którzy nie mogą wyjechać do sanatorium z pewnością zastosowanie znajdzie żel reumogel - lek przeciwreumatyczny wytwarzany z borowin.

Lek ten nie działa natychmiast ale po stosowaniu przez okres 2-3 tygodni możemy odczuć różnicę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sulphur.com.pl/zel_borowinowy_reumogel.php

fenix
06-12-2010, 10:12
No jest wiele sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z zapaleniem stawów. Vimed np. do zmniejszenia bólów stawowych dobiera indywidualna dietę eliminacyjna - podobno spora grupa pacjentów obserwuje po takiej terapii dieta dużą ulgę, bo to działa. Warto spróbować.

tomeh
08-12-2010, 17:11
Problem z stawami jest bardzo częsty niestety. U mnie tak samo bolą mnie już reumatycznie ale ramiona. I to bój jest bardzo silny szczególnie zimą.

Opcja
14-01-2011, 13:31
wiem, że imbir jest dobry na stany zapalne i pomaga na bóle reumatyczne

94.75.121.xxx
27-08-2011, 18:29
mi od kilku lat dolegały bóle stawowe i już w zasadzie się pogodziłam, że mam osteoporozę, co potwierdzały badania. Rehabilitantka zaleciła mi min. magnetoterapię, a potem moja córka znalazła mi takie urządzenie - http://www.trionz.pl/Category/1-bransoletka-dual-loop.aspx które noszę praktycznie non stop - i jak wcześniej miałam problemy z ruszaniem ręką (potworny ból w nadgarstku) tak teraz nie mam z tym problemu. Polecam każdemu, kto ma problemy ze stawami .
Pozdrawiam
Maria

83.10.173.xxx
24-10-2011, 15:41
Hej, mi problemy ze stawami łokciowymi pojawiły się jakieś 4 miesiące temu. Lekarz skierował mnie na terapię PST. To jest leczenie jakimiś falami magnetycznymi. Terapia przyniosła bardzo fajne wyniki – z czystym sumieniem polecam :)

87.207.204.xxx
12-03-2012, 20:23
Ja używam profilaktycznie Flexagenu z kolagenem, dzięki czemu nie doskwierają mi dolegliwości z ich strony.

Opcja
12-03-2012, 21:26
Ostatnio czytam świetną ksiażkę Nowakowskiego Stanisława, gdzie jest napisane że ok 90 procent chorób przewlekłych spowodowanych jest przez samozatrucie, czyli problemy jelitowe, toksyny itd. Warto pomyśleć o oczyszczaniu, na pewno pomoże na bóle stawowe (http://www.opcja.vot.pl/?p=584). Oprócz tego to sa stany zapalne, więc jak wcześniej pisałam imbir (http://www.opcja.vot.pl/?p=215) jest bardzo wskazany i inne produkty o takim działaniu.

87.207.204.xxx
25-04-2012, 10:01
Ruch jest najzdrowszą profilaktyką i metodą na bóle stawów. Spacery, nordic walking. Warto wspomagać się zdrową dietą, aby utrzymać prawidłową wagę i nie obciążać nadmiernie stawów. Suplementacja też jest wskazana, moi rodzice już od pewnego czasu korzystają z preparatów z kolagenem.

87.205.173.xxx
03-06-2012, 19:31
Ej a może ktoś mądry rozjaśni mnie czemu jak napiję się wódki to na drugi dzień bolą mnie stawy łokciowe.....zaznaczę że na codzień uprawiam sporty siłowe...dużo trenuję między innymi triceps i biceps gdzie stawy łokciowe dużo pracują...

83.24.77.xxx
14-06-2012, 17:09
dobrym suplementem na stawy jest Stavin, przyjmuję go od dłuższego czasu i cotygodniowe bieganie nie sprawia mi już kłopotów

79.190.231.xxx
15-06-2012, 01:33
dobrym suplementem na stawy jest Stavin, przyjmuję go od dłuższego czasu i cotygodniowe bieganie nie sprawia mi już kłopotów

podpisuję się pod tym! Piję go już od pół roku i naprawdę widzę rezultaty :)

88.156.127.xxx
15-06-2012, 10:08
Zwykle raczej niska temperatura szkodzi niż pomaga. Poczytajcie sobie - http://bolacestawy.info.pl/2012/06/01/stawy-wobec-niskiej-temperatury/

83.24.36.xxx
15-06-2012, 12:29
Jestem emerytką - jeszcze parę lat temu miałam bóle kolan, różnie leczone i niestety bezskutecznie. Ale gdy kupiłam książkę pt. "Smak zdrowia" i właśnie w tej książce znalazłam "sposób" na kolana . Bóle kolan i stawów to b r a k MANGANU. A najwięcej manganu jest w ananasach. Kupuję albo świeży , ale najczęściej w puszkach (ten w plastrach). Na początku zjadałam całą puszkę w ciągu dnia i problem przestał istnieć. Później gdy tylko odczuwałam lekki - sygnalizujący ból zjadałam parę plasterków ananasa i było po bólu. Od paru lat bóle w ogóle nie pojawiają się - nie wiem co to jest ból kolan, a że bardzo smakuje mi ananas z puszki od czasu do czasu kupuję i dodaje do twarożku, do jogurtów. Życzę wszystkim aby ananas był skuteczny, a jeżeli nie pomoże to znaczy, że konieczny jest dobry ortopeda.

94.75.126.xxx
30-06-2012, 18:32
Mozę nie wiesz, że po paru kieliszkach mocno pracujesz łokciami :D takie rzeczy się zdążają. Ale teraz na serio to bardzo prawdopodobne, że masz przeciążone stawy łokciowe tym bardziej jak piszesz, że trenujesz sporty siłowe. Zalecałbym Ci preparaty ochronne na stawy np. taki stavin można brać nie tylko do regeneracji ale także w celach ochronnych. Przemyśl to rozwiązanie bo stawy ma się jedne i warto o nie dbać tym bardziej kiedy są przeciążane. Pozdrawiam.

86.45.60.xxx
01-07-2012, 21:25
ja mam problemy z biodrem i boli straznie kolano

79.185.133.xxx
03-07-2012, 14:08
Krzem http://www.************/Produkt/131/krzem_organiczny_orsi jest naprawdę dobry na te problemy, tacie kupiłam na próbe i zachwala.

marianna56
05-07-2012, 08:43
Ważne dla stawów i kości składniki to glukozamina, kwas hialuronowy oraz wit C, dlatego warto zaopatrzyć się w suplement bogaty w te składniki, np Stavin.

bachor
05-07-2012, 21:16
Wyłącz się z reklamą Stavinu ... albo refunduj cenę .....

83.18.7.xxx
16-08-2012, 11:44
hej jak szukacie cos naturalnego na bolące stawy i mięśnie co koi i uśmierza szybko ból i daje super uczucie polecam maść amerykańska" końska maść pferdesable gold" rozprowadzana przez polskiego dystrybutora, powiem szczerze mam 34 lata biegam rano i dokuczały mięśnie i stawy, po 2 dniach smarowania jak ręka odjął a przy tym fajny zapach i uczucie zimna i ciepła szczerze polecam z doświadczenia, a wszystko z naturalnych ekstraktów

79.175.233.xxx
21-08-2012, 14:29
a szkoda pisac

84.246.2.xxx
14-09-2012, 20:38
Mam niespełna 30 lat i mam "rozrywający " ból stawu kolanowego, pracuje fizycznie od 15 lat i nigdy wcześniej nie miałem takich wielkich problemów. Potrzebuję poznać przyczynę i/lub ewentualne leczenie.

69.114.231.xxx
25-10-2012, 05:53
Ja też mam pytanie w tym temacie. Mam 20 lat i od jakiś 8 lat mam problem ze stawami... promieniujący ból az do sąsiadujących stawów od kolan i nadgarstków głównie. Jak byłam młodsza chodziłam po lekarzach, ale mówili mi że to dlatego że rosnę :( Jedyny lekarz który mi coś poradził to mój ortopeda, który zaproponował mi bardzo drogie zastrzyki na które nie było mnie stać (w dodatku powiedział, że mogą nie zadziałać). Fakt jestem dość wysoka ale nigdy nie miałam problemów z nadwagą, mam dużo ruchu itd.
Jak na razie nie szukam sposobu leczenia tego, tylko chciałabym wiedzieć co jest tego przyczyną zwłaszcza w tak młodym wieku...

Elżbieta Kasztelaniec
02-12-2012, 22:11
ja mam problemy z biodrem i boli straznie kolano
Witam,
Przede wszystkim należy oczyścić organizm z toksyn. Pomocna w tym będzie herbatka Gonseen. Na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia polecam naturalny suplement diety Reumoseen, maseczkę iłową do smarowania na stawy oraz kąpiel w solach Morza Martwego.

31.174.105.xxx
06-12-2012, 01:12
Witam mam 21 lat i od dzieciństwa cierpię na bule bioder ,kolan, barków , są to bardzo bolesne bule nie śpię z tego powodu po nocach nie potrafię pracować fizycznie bule wykluczają takom możliwość próbowałem maści rozgrzewających ale to nie działa już nawet nie pamiętam kiedy stawy nie bolały czytałem na necie ze takie objawy jakie posiadam wynikają z zapalenia stawów takie zapalenie może zniekształcić stawy w moim przypadku kolana ciągle trykoczą jakbym miał 100 lat ciągle coś mi strzela tak samo w stawach barkowych i w biodrach byłem u reumatologa a ten zadawał mi pytania czy mam łuszczyce czy mam wszystkie zdrowe zęby no odp ze nie mam łuszczycy ani zepsutych zębów to lekarz wysłał mnie na prześwietlenie i nic nie znalazł poprostu niema pojęcia z czego moje bule wynikają ale mam też wrodzoną wadę kręgosłupa ale lekarz powiedział ze to nie z tego powodu nie jestem otyłym człowiekiem warze zaledwie 80 kg więc z powodu wagi nie powinno mnie to boleć i dlatego nie wiem chyba jestem zepsuty

Zgredzio
06-12-2012, 15:57
Reumogel jest już niedostępny. Można natomiast spróbować z ARTRO żelem - Zawarta w żelu Artro specjalnie dobrana kompozycja naturalnych olejków: pichtowego, kamforowego, eukaliptusowego, a także wyciągów ziołowych z kory wierzby, arniki żywokostu i boswelli, z dodatkiem leczniczej wody wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowej – bromkowo – jodkowo – borowej z Uzdrowiska Rabka, wspomaga terapię stanów zapalnych stawów i usprawnia ich funkcjonowanie. Inna alternatywa to http://kosci-stawy.apteka-internetowa.priv.pl/?tag=arthrostop Arthrostop żel

194.69.207.xxx
30-01-2013, 07:55
Witam.
Najczęstszą przyczyną bólów stawów jest choroba zwyrodnienia stawów. Zdarzają się również bóle spowodowane uciskiem nerwów w kręgosłupie. niemniej jednak trzeba zadać sobie pytanie co to jest zwyrodnienie stawów, jakie są objawy, leczenie oraz skutki. Poniżej wstawiam tekst znaleziony w necie. Pamiętajcie również o tym że powinien nas leczyć lekarz z krwi i koście a nie doktor Google :)

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów inaczej artroza jest to choroba, która dotyka coraz to więcej osób. Jest to choroba ludzi starszych, a także osób aktywnie uprawiających sport i wielbicieli nurkowania. Szacuje się, że cierpi na nią około 30% ludzi, którzy ukończyli czterdziesty rok życia, 50% pięćdziesięcio i sześćdziesięciolatków oraz ponad 70% osób, które przekroczyły granicę siedemdziesięciu lat. Artroza jest obecnie najczęstszą przyczyną przyznawania renty inwalidzkiej. Dlatego też w trosce o własne zdrowie jak najwcześniej trzeba zacząć stosować leki i suplementy diety, które pomogą odbudować chrząstkę stawową oraz będą przeciwdziałać jej dalszej degeneracji. W wielu przypadkach pomaga także odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia, ale niestety wraz z wiekiem postęp choroby jest coraz trudniejszy do zatrzymania, a proces leczenia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W takim przypadku niezbędne są specjalistyczne preparaty zawierające kwas hialuronowy lub też zastrzyki dostawowe z hialuronianem sodu bądź ze sterydów. Dzięki nim istnieje duża szansa na regenerację chrząstki stawowej, a tym samym na złagodzenie bólu i odzyskanie sprawności motorycznej.

Rodzaje zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienie stawów jest to choroba, której istotą jest powiązanie ze sobą procesów degradacji chrząstki stawowej oraz zaburzeń jej syntezy. W wyniku tego następuje powolne ścieranie się chrząstki stawowej, które powoduje ból i ograniczenie sprawności ruchowej. Konsekwencją zmniejszenia powierzchni chrząstki stawowej jest to, że kości są położone zbyt blisko siebie i przy poruszaniu ocierają się, co powoduje powstanie stanu zapalnego i promienisty ból w trakcie wykonywania zwykłych czynności, takich jak chodzenie, wstawanie czy siadanie. Pojawia się sztywnienie kości, trzeszczenie, a w zaawansowanym stadium całkowite zniekształcenie stawu. W takim przypadku niezbędne są leki stosowano miejscowo poprzez tak zwane iniekcje dostawowe zawierające zarówno środek przeciwbólowy jak też Hilaluronian sodu, czyli substancję wspomagającą syntezę chrząstki stawowej. Najczęściej choroba dotyka stawu kolanowego, biodrowego, a także stawów rąk i palców. Jej przyczyny mogą być pierwotne (idiopatyczne) a ich etymologia jest niestety nieznana lub wtórne, czyli wywołane przez miejscowe uszkodzenie struktury chrząstki stawowej, urazy i choroby ogólnoustrojowe.

• Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego zwana gonartrozą polega na stopniowym ścieraniu się chrząstki stawu kolanowego. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Rozpoznać ją można po częstych przykurczach i uciążliwym bólu kolana, które traci swoja sprawność, a w rezultacie nawet proste czynności takie jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie się z pozycji siedzącej sprawiają ból.

• Zwyrodnienie stawu biodrowego czyli koksartroza jest jednym z najcięższych i najbardziej bolesnych rodzajów choroby zwyrodnieniowej stawów. Jej pierwsze objawy to łagodny ból i lekkie przykurcze utrudniające na przykład zakładanie nogi na nogę. Jednakże nieleczona postępuje bardzo szybko powodując ból nie do zniesienia i całkowite wyłączenie chorego z normalnego życia.
• Choroba zwyrodnieniowa rąk – powoduje znaczne ograniczenie sprawności rąk i palców. Chory ma utrudnione chwytania i podnoszenie małych przedmiotów.

Przyczyny choroby

- starzenie się organizmu, w wyniku czego następuje zmniejszenie syntezy tkanek chrząstki stawowej
- intensywne treningi, które obciążają stawy
- nadwaga
- przeciążenie stawów wynikające z genetycznych wad w budowie szkieletu lub spowodowane wadami postawy
- urazy powstałe w wyniku wypadków
- mikrourazy
- zaburzenia neurologiczne
- czynniki genetyczne
- dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów to dolegliwości, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów

Metody leczenia

Współczesna medycyna oferuje wiele metod, dzięki którym zwyrodnienie stawów leczenie prowadzi do całkowitego lub przynajmniej częściowego ustąpienia objawów chorobowych. Dzięki temu pacjent może normalnie funkcjonować, nie odczuwa dokuczliwego bólu i następuje u niego poprawa sprawności motorycznej. Wyróżniamy następujące metody leczenia:

• Leczenie farmakologiczne – głównie poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

• Leczenie niefarmakologiczne – polega przede wszystkim na eliminacji lub ograniczeniu czynników sprzyjających chorobie. Możemy tu zaliczyć walkę z otyłością, korygowanie wad postawy, ćwiczenia usprawniające czyli kinezyterapię oraz ogólną zachętę do codziennej aktywności ruchowej. W przypadku podeszłego wieku podeszłego wieku lub też dużego zaawansowania choroby stosuje się urządzenia ortopedyczne, takie jak laski, kule, opaski ochronne i stabilizatory. Ich celem jest mechaniczne odciążenie najbardziej chorych stawów.

• Leczenie operacyjne- stosowane w przypadku zmian nie dających pozytywnych rokowań na leczenie farmakologiczne. W miejsce chorego stawu biodrowego lub kolanowego wstawiana jest wykonana z biomateriałów endoproteza. Jest to implant, który wszczepiany jest po uprzednim usunięciu nasad kostnych. Zabieg ten przynosi znaczną poprawę sprawności ruchowej oraz praktycznie całkowicie niweluje ból w stawie.

• Leczenie miejscowe – czyli zastrzyki dostawowe, które cechują się zarówno działaniem przeciwbólowych jak też spowalniającym degeneracje chrząstki stawowej poprzez odtworzenie lepko-elastycznych właściwości płynu stawowego. Do tej pory stosowano leki sterydowe, których stosowanie wiązało się wieloma skutkami ubocznymi. Obecnie alternatywą jest szwajcarski preparat Synolis V-A, który jest preparatem posiadającym bardzo wysokie stężenie kwasu hialuronowego, dzięki czemu efekty leczenie są już widoczne po jednym zastrzyku i utrzymują się nawet do roku czasu. Dodatkowo jest to jedyny preparat podawany dostawowo, który zawiera sorbitol. Substancja ta eliminuje wolne rodniki i dzięki temu redukuje proces zapalny oraz chroni kwas hialuronowy w stawie.

Senna
30-03-2013, 17:17
A co zrobić jeśli marzną mi kolana. Stopy są ciepłe a kolan nie mogę rozgrzać.
Zosinek, nie wiem, czy nadal marzną Ci kolana, ale proponuję zaopatrzyć się w ocieplacze kolanowe, nie rozstaję się z nimi w okresie jesienno-zimowym.

Teresa44
30-03-2013, 17:31
Tak, ocieplacze na kolana to fajna sprawa, a i końska maść polecam na bóle.
Przy okazji ślicznie proszę o wypełnienie krótkiej, przyjemnej ankiety na temat czekolady. Jej wyniki potrzebne są mojej wnusi do pracy magisterskiej. Baaardzo proszę o pomoc i pięknie dziękuję każdemu za wypełnienia,

link: http://www.ankietka.pl/ankieta/99860...bliczkach.html - link do ankietki

pozdrawiam:]

Senna
31-03-2013, 11:17
Witaj Teresa44 chętnie wypełnię ankietę dla Twojej wnusi, ale pod podanym linkiem strona niestety nie istnieje :(

Stasienko
31-03-2013, 21:30
Tak, ocieplacze na kolana to fajna sprawa, a i końska maść polecam na bóle.
Przy okazji ślicznie proszę o wypełnienie krótkiej, przyjemnej ankiety na temat czekolady. Jej wyniki potrzebne są mojej wnusi do pracy magisterskiej. Baaardzo proszę o pomoc i pięknie dziękuję każdemu za wypełnienia,

link: http://www.ankietka.pl/ankieta/99860...bliczkach.html - link do ankietki

pozdrawiam:]
Teresa44, Twój post z linkiem do ankiety przeniosłem tu:http://www.klub.senior.pl/spoleczenstwo/t-badania-ankiety-do-prac-page60-11845.html

anggie76
08-12-2014, 12:25
Problemy ze stawami wynikają zazwyczaja z niedostatecznej ilosci kolagenu w organizmie. Tu jest też trochę jak z magnezem. Kupisz jakies dziadostwo i tylko wyda sie niepotrzebnie pieniądze. Mi moj lekarz polecil 4 flex. Wazne jednak, zeby stosować go regularnie. Wiecej informacji znajdziesz tutaj: http://www.apteka-oliwna.pl/witaminy-i-mineraly-5/4flex-30-saszetek

stariman
15-02-2017, 14:46
Mi w bólach stawów bardzo pomaga reumaphyt (http://znajdzswojlek24.pl/produkt/reumaphyt/). Zresztą nawet lekarz mi zalecił ten suplement.