PDA

View Full Version : RAW, NEF....jak fotografować?


Ja Jolanda
12-12-2016, 09:59
Kącik dla fotografujących,
którzy zapisują zdjęcia w tych formatach.

Chciałabym zacząć przygodę z RAW-ami, ale nie bardzo wiem od czego zacząć, jak się do tego zabrać. Na pewno jest więcej osób, których ten temat interesuje, nie widzę tu na forum miejsca poruszającego te tematy ....ani teoretycznie, ani praktycznie.

Mam Nikona 5100, program graficzny Corel Paint Shop Pro Photo X2. i wielką pasję fotografowania z niemałym dorobkiem.

Mam nadzieję, ze wspólnymi siłami zgłębimy temat.
Serdecznie pozdrawiam :)

wojciech55
28-02-2017, 17:19
Hej. Od pewnego czasu interesuję się fotografią (tj. robiłem trochę zdjęć za młodu, później dłuuuga przerwa, a parę miesięcy temu znowu zacząłem zagłębiać się w temat, tym razem już fotografii cyfrowej :) córka namówiła mnie na kupno lustrzanki firmy Canon i jakoś poszło).

Zapisywanie zdjęcia jako RAW nie różni się wiele od zwykłego zapisywania. Po prostu aparat zapisuje w takim zdjęciu więcej informacji niż normalnie i później należy jeszcze zdjęcie RAW "wywołać" na komputerze (a dzięki dodatkowym informacjom jego obróbka jest łatwiejsza i oferuje więcej możliwości - na przykład późniejsze dostosowanie balansu bieli, o co normalnie musimy koniecznie zadbać już przy wykonywaniu zdjęcia).

Obecnie już zawsze zapisuję zdjęcia w RAW, no bo czemu nie :)

Jeśli chodzi o naukę fotografii, to polecam stronę Szeroki Kadr (https://www.szerokikadr.pl/) - z jednej strony jest masa świetnych poradników dla początkujących, a z drugiej można sobie popatrzyć na dzieła profesjonalnych fotografów.