PDA

View Full Version : Żałoba narodowa


kufa86
25-01-2008, 00:57
Wypadek samolotu, giną ludzie.
Bezsprzecznie jest to tragedia - tragedia rodzin i bliskich, w niczym nie mogę im pomóc.
Zginęło 20 osób, co tydzień ginie na polskich drogach ponad 100 osób, a drugie tyle popełnia samobójstwa.
Kaczyński ogłosił ŻN po wypadku autokaru.

Wg mnie żałoba narodowa może być ogłoszona po śmierci wybitnej osobowości, zasłużonej dla Polski.
Np Piłsudski, Jan Paweł II.

Lila
25-01-2008, 08:16
No Kufa,miałam ten temat założyć w wątku ''co z tą Polską '',ale może i lepiej ,że jest osobny.Wszyscy zauważą..

Tak ,żałoba staniała w XXI wieku stanowczo.Może się pokuszę o przypomnienie sobie ,ile razy była ogłoszona w tragicznym wieku XX ,ale wydaje mi się że coś około pięciu razy.

A teraz ? Sami policzcie..i żeby było jasne,to śmierć kwiatu polskiego lotnictwa jest dla mnie tragedią,choć los lotnika jest krwią pisany.Jak oni sami mówią..
Ale wyobraźcie sobie ( panie Boże wybacz ...co ja wygaduję ) następny autokar..No i te wypadki na drogach...I jeszcze nie daj Boże ,talibowie przejdą do ofensywy ,a nie będzie tam polskiego prokuratora,aby ich wziął za kark i aresztował..

Polska jawi mi się jako kraj pozostający w żałobie permanentnej.Bo każde życie jest chyba ważne dla Kraju.
Ot ,nie wie lewica co robi prawica ..i odwrotnie.Zdaje się...

emka46
25-01-2008, 08:25
"Korzystniej" umierać zbiorowo.Przynajmniej dla bliskich.
W każdy zawód czy sport wpisane jest ryzyko nieszczęśliwego wypadku i też śmierci.Pilot samolotu,górnik,samotny żeglarz,himalaista,czy kierowca itp,także ich rodziny powinny zdawać sobie sprawę,że każdy dzień może być ostatnim.
Wczoraj na Superstacji było dużo telefonów związanych z obecną żałobą narodową.Zdania podzielone.Jest okres studniówek,ludzie biorą ślub,wesele.
Tragedia głownie dotyczy rodzin ofiar.Bardzo im wspólczuję,wiem,co to jest śmierc bliskiej osoby.Ale nie mam zamiaru umartwiać się przez trzy dni.

http://img186.imageshack.us/img186/9574/630576f952fa115f46427b6qd3.gif (http://imageshack.us)

senior A.P.
25-01-2008, 11:09
Zaloba - narodowa - w Polsce jak ja przyjmujemy i przezywamy ?
Tak jak potrafi to czynic ten lub inny czlowiek.
Moze na moment zatrzymamy nad obrazem smierci. W dziecinstwie byla ona nam przedstawiana w bialej szacie z garbatym nosem i kosa . W doroslym zyciu dostrzegamy ja inaczej i bardziej wyraziscie gdy odchodzi od nas najdrozszy dla nas i bliski czlowiek (rodzina,przyjaciele,wybitni ludzie).
Wszelkie ceremonie zwiazane ze smiercia,ubiory i szaty nic nie sa warte w porownaniu z naszym bolem po stracie tych ,ktore zabrala nam nieublagana smierc.
Sa rozne zachowania ludzi,rozna tez zaloba takie lub inne ukojenie bolu,potem nostalgia i zapomnienie.
Czytajac glosy krytyczne forumowiczow na innych forach dotyczace wprowadzenia ogolnonarodowej zaloby przez Prezydenta RP Pana Lecha
Kaczynskiego mam pewne wrazenie ,ze mlodzi ludzie wyrastaja z uczuc i pokory w takich momentach,sa tez glosy oburzenia wsrod starszych pokolen.
To fakt,ze kazdego dnia gina ludzie i to we wiekszych ilosciach niz ta w wypaku lotniczym ale uszanujmy wole Prezydenta i rzadzych Polska. Nawet ta przelozona studniowka czy inna wesola uroczystosc moze zaczekac ,badzmy ludzmi i przyjmijmy do wiadomosci czym jest cierpienie,przeciez moze to jutro spotkac Ciebie.

Lila
25-01-2008, 13:38
Ależ Senior,szanujemy...szanujemy.I na studniówkę się nie wybieramy.
Tylko nastąpi deprecjacja tej żałoby.
Pielgrzymi -żałoba.
Górnicy - żałoba.
Gołębie z wystawcami - żałoba.
Lotnicy - żałoba..

Innych nie wspominam..Ból rozumiem.Szczególnie górnicy byli mi blisko.Mimo to zostaję przy swoim zdaniu.

Basia.
25-01-2008, 14:40
żałoba narodowa staniała i to bardzo, dziennikarze przy okazji "wypływają". Doszło do tragedii, wielkiej tragedii ale nie powinno być "równych i równiejszych" w obliczu śmierci. "Odpytywanie" na okrągło znajomych ofiar jest w moim odczuciu nietaktowne.

inka-ni
25-01-2008, 16:47
Zaloba narodowa zamknijmy wszystkie instytucje,szpitale,zaklady energetyczne,wodoćiągi,sklepy uszanujmy wszyscy razem.?????????

inka-ni
25-01-2008, 16:49
Może Senior A.P zrobi dobry uczynek i ich zastąpi.?

jolita
25-01-2008, 16:55
" nieszczęścia chodzą parami"

ale żeby aż dwudziestkami?!?

Panie Boże - nie śmiem dyskutować z Tobą, bo nauczono, że Ty wiesz co robisz i tylko przykro mi, że nie rozumiem po co Ci tyle wojska i tyle tragedii pozostawionych...

Są różne sposoby na przeżywanie i celebrowanie smutku i żałoby - ja uznaję milczenie...skupienie..., ale decydenci w moim Kraju uznają za właściwą celebrę równą niczym historycznym już płaczkom żydowskim...

Oprócz przechwalania się na konferencjach prasowych "kto da więcej" kreatorzy widowisk ścigają się w pomysłach, których tu nie wyliczam bo nie pochwalam.

A dziennikarze? Jak przesłowiowe kruki wychwytują wszystkie okazje bu żonglować informacjami o tym wypadku.

Kiedyś ukojeniem lub tłem do osobistej zadumy nad "marnością świata tego" były koncerty Chopina - teraz wywiad za wywiadem - jak sępy...

sosna
25-01-2008, 17:03
Ależ Senior,szanujemy...szanujemy.I na studniówkę się nie wybieramy.
Tylko nastąpi deprecjacja tej żałoby.
Pielgrzymi -żałoba.
Górnicy - żałoba.
Gołębie z wystawcami - żałoba.
Lotnicy - żałoba..

Innych nie wspominam..Ból rozumiem.Szczególnie górnicy byli mi blisko.Mimo to zostaję przy swoim zdaniu.

bo moje zdanie jest podobne i faktycznie ilość ofiar na polskich drogach codziennie jakoś jest deprecjonowana.
Tam też giną ludzie ,za każdą śmiercią kryją się niewyobrażalne dramaty bliskich.
A wracając do tej tragedii mam swoje przemyślenia
Czy polski kwiat lotnictwa musiał tak podróżować samolotem dokoła kraju żeby rozwieźć uczestników konferncji do domów.
Nie ma tańszego środka transportu?
Ale może się mylę, obym tylko nie wsadziła kija w mrowisko:D

jolita
25-01-2008, 17:07
cieszę się, że jesteś! A o mrowisko nie martw się - od czasu wymyślenia DDT chemia posunęła się do przodu. Damy radę! Pozdrawiam Cię serdecznie. J

inka-ni
25-01-2008, 17:07
Sosna nie wsadzilaś kija w mrowisko,ale takie wlaśnie są realia naszej rzeczywistosci,czemu nie, jak można.

bogda
25-01-2008, 17:08
Sosna....jak lotnicy to lotnicy, pewnie im nie był honor podróżować innym środkiem lokomocji, a na pewno byłoby taniej... zawsze po takim wypadku nachodzą nas różne myśli, co by było gdyby...jednak niczego nie da się przewidzieć....

sosna
25-01-2008, 17:59
Jolitko
inko-ni dziękuję
Bogusiu masz rację
jestem pewna , że prawdziwej przyczyny katastrofy raczej się nie dowiemy

Andreas
25-01-2008, 18:45
Serdecznie pozdrawiam całą brać lotniczą , z wyrazami współczucia dla rodzin lotników którzy zginęli w katastrofie
samolotu wojskowego.

gratka
25-01-2008, 18:56
Prezydent, krytykowany za małą aktywność i brak współpracy z rządem właśnie się wykazał. Nie pojmuję też, w jakim celu na miejsce katastrofy natychmiast jedzie premier i inni politycy. W sytuacji gdy pracują ratownicy i sztaby kryzysowe - przyjazd prezydenta lub premiera z ich obstawą i koniecznością zachowania procedur bezpieczeństwa przynależnych głowie państwa tylko utrudnia pracę ekip ratunkowych.Czy nie można złożyć kondolencji z Warszawy i z tego też miejsca nadzorować przebiegu akcji ?

Lila
25-01-2008, 18:58
Ale jak Cimoszewicz nie przyjechał na teren powodzi,to dostał takie bańki od prasy,że następcy teraz będą na miejscu jeszcze przed ratownikami.

Ewita
25-01-2008, 19:01
Tylko w jakim celu? Co to da???

jolita
25-01-2008, 19:07
Przy każdej tragedii nie trudno o gapiów.

Alsko
25-01-2008, 19:11
Nietrudno o gapiów i gesty polityków, szczególnie wtedy, gdy działają 24-godzinne informacyjne telewizje.
Prędzej kogoś zakatrupią (dla newsa) niż się pogodzą z brakiem tematu dla gawiedzi.

sosna
25-01-2008, 20:10
Prezydent, krytykowany za małą aktywność i brak współpracy z rządem właśnie się wykazał. Nie pojmuję też, w jakim celu na miejsce katastrofy natychmiast jedzie premier i inni politycy. W sytuacji gdy pracują ratownicy i sztaby kryzysowe - przyjazd prezydenta lub premiera z ich obstawą i koniecznością zachowania procedur bezpieczeństwa przynależnych głowie państwa tylko utrudnia pracę ekip ratunkowych.Czy nie można złożyć kondolencji z Warszawy i z tego też miejsca nadzorować przebiegu akcji ?

nie pojechał premier czy prezydent
to dopiero miałyby media używanie
wolą na zimne dmuchać co by im procenty nie spadły(te z soondaży)

chickita
25-01-2008, 21:08
Każda śmierć jest przykra. Współczuję.
Tylko dlaczego nie ogłoszono żałoby kiedy gościa poniosła "fantazja" i pozabijał ludzi na przystanku? Ofiar było sporo. Popadamy z jednej skrajności w drugą. Są studniówki, terminy czasami są nieprzekladalne ale trudno, takie państwo. Kogo to obchodzi, ze studniówka raz w życiu?

BUNIA
25-01-2008, 23:28
Ponoc mlodziez ze zrozumieniem podeszla do tematu zaloby narodowej i w zawiazku z tym odwolania studniowek.
Taki przekaz uslyszalam w TV.

senior A.P.
26-01-2008, 08:14
Z zaloby tez poznajemy ludzi ,ich zachowania swiadcza kim sa. Zaloba moze byc autentyczna lub sztuczna. Trudno jest wejsc w serce zalobnikow i poznac czy zaluja a moze tylko udaja. Nawet placz ,krzyk lub inne zachowania nie daje na to swiadectwa. Trwanie zaloby nawet przez rok po stracie bliskiej osoby tez. Zaloba i zal ukryty jest w duszy czlowieka,pytanie czy te "dusze" sie ma i akceptuje ja w swoim jestestwie.

Lila
26-01-2008, 10:03
Seniorku,wiesz co ? Lubię Cię,ale powiedz,czy my już nie skrzyżowaliśmy szabel ,gdy Ty występowałeś jako ''wielebny ' ?

Nic to nie zmieni,to taka babska ciekawość..

senior A.P.
26-01-2008, 10:32
Jestem takim "muszkieterem",ktory kobiet nie atakuje,co najwyzej sie broni.
Szczerze wyznam,ze juz przed druga zona sie bronie (tym razem amerykanska) ,czy chcesz zostac trzecia ?

BUNIA
26-01-2008, 11:04
Flaga opuszczona do polowy masztu na budynku Sejmu


URL=http://www.vpx.pl/]http://www.vpx.pl/up/20080126/7746961b6369ef287bc816891f2ac54afcb66139414.jpg[/URL

Lila
26-01-2008, 11:07
Jestem takim "muszkieterem",ktory kobiet nie atakuje,co najwyzej sie broni.
Szczerze wyznam,ze juz przed druga zona sie bronie (tym razem amerykanska) ,czy chcesz zostac trzecia ?

Nie da rady Senior.Mam męża i moje chęci muszą pozostać w sferze marzeń..:D

BUNIA
26-01-2008, 11:10
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9599771&rfbawp=1201342065.190

"Mam jednak nadzieję, że zdjęcia z miejsca katastrofy pokażą ludziom, że lotnikom zależy na dogłębnym wyjaśnieniu sprawy" -

senior A.P.
26-01-2008, 11:44
Nie tylko lotnikom zalezy na wyjasniu przyczyn tego tragicznego wypadku,chociaz wyjasnianie moze byc bradzo dlugie podobnie jak z wypadkiem gen. Sikorskiego,kiedy to do dzisiaj skrywane sa tajemnice .

Sgerr
26-01-2008, 11:47
Sikorski a to to dwie różne bajki! Tu wyjaśnienie powinno trwać do trzech miesięcy góra. Jak ma się czarną skrzynkę to nawet zapisy rozmów można mieć. A one mówią wiele

senior A.P.
26-01-2008, 11:53
Tak,tak ! Czarna skrzynka prawde Ci powie. O .....wypadku i ostatnich przekazach pilota. Nic nie powie o serwisie technicznym przed lotem i o jego skutkach.
Trzeba miec tez i czarne mysli oprocz skrzynki ( tu nie chodzi o teorie spiskowa) ale mysli chociazby takie jak dzialaly stery i to te ,ktore sa potrzebne przy ladowaniu.

Sgerr
26-01-2008, 12:42
... Czarna Skrzynka a także układ szczątek mówią wiele. Reszta zależy od inteligencji tych którzy śledztwo poprowadzą.

Malgorzata 50
26-01-2008, 12:53
A może także ich chęci ...
dziwi mnie ta dyskusja powiem szczerze .Zginelo 20 ludzi to za malo zeby oglosic załobę? Od ilu waszym zdaniem ofiar powinno sie zaczynac???

Nimrod
26-01-2008, 15:08
Dziwią mnie także wypowiedzi ze coś się chce ukryć jeszcze nie zaczęto wyjąsniać przyczyn katastrofy a już pełno domysłów insynuacji itp świństwa.Czy już faktycznie wszyscy i wszystko w tym kraju musi być uważane za przekręt i inne szalbierstwo? Czy już nic nie może być traktowane po ludzku? Przy takim postępowaniu ogłoszenie żałoby można traktować tylko jako chwyt marketingowy, a normalnego współczucia dla ofiar poprostu nie ma.Smutne.

Malgorzata 50
26-01-2008, 23:25
Smutne....

Zastawny
27-01-2008, 10:00
Posłużę się tutaj wypowiedzią ks. bp. Józefa Życińskiego: "I nawet nad trumną nie zachowają spokoju". Mowa oczywiście o politykach. Na każdej rzeczy chcą zyskać dla swojej "mądrości". Podejrzliwości, ustawianie różnych służb na szukanie haków, mieszanie w to sił nadprzyrodzonych - to podobne tylko do nas Polaków. Dodałbym do tego jakąś obłudę wręcz nienawiść do drugiego człowieka, wbrew przykazaniom Kościoła "miłuj bliźniego swego jak siebie samego".
W sytuacji związanej z wszelkimi kataklizmami nie ogłaszałbym żałoby narodowej, nie mówiłbym że państwo poszkodowanym czy ich rodzinom pomoże (wiele jest przykładów że tak nie było), ale w spokoju czekałbym na ogłoszenie wyników badania odpowiednich komisji do przyczyn tragedii.

senior A.P.
28-01-2008, 15:01
Juz po zalobie ogolno narodowej (w rodzinach jeszcze trwa). Od poniedzialku dalsze "wesele dziennikarsko-polityczne".
Rzady,partie i dwory - atakuja sie i bronia,jest o czym pisac.