PDA

View Full Version : Żydowski Marzec 1968-2008 - komentarze


senior A.P.
09-03-2008, 12:41
Komentarz do artykułu: Żydowski Marzec 1968-2008 (http://www.senior.pl/121,0,Zydowski-Marzec-1968-2008,3707.html)
--------------------
Nikt nikogo nie zmuszal w tym okresie do opuszczania Polski i tak jest po dzien dzisiejszy !

siekierka
09-03-2008, 12:58
Widzę EjPi, żeś się zameldował na naszym forum. To dobrze, bo miewasz czasem celne riposty, choć nieraz niepotrzebnie się zaperzasz. (Czy wśród Twoich bananowców też rośnie perz?).
Ja już kiedyś zwracałem uwagę, że według roczników statystycznych, mniejszość której ten wątek dotyczy wynosi mniej niż 1% ludności Polski. Więc nie bardzo rozumiem, dlaczego jej tak zależy na wchodzeniu między pejsachówkę a śledzika w śmietanie? :rolleyes:
Szczególnie w okresie Wielkanocnym? :confused:

admin
09-03-2008, 16:56
Do użytkownika siekierka: w komentarzach artykułu, sugeruję trzymać się tematu artykułu. Na dyskusje na bardziej ogólnym poziomie przeznaczone są inne podfora/wątki.

siekierka
10-03-2008, 09:56
Zadziwiająca jest postawa nielicznej grupy osób, które w czasach, gdy wyjazd za granicę był uważany za rzadki przywilej - dostały od komunistycznych władz paszporty - a dziś domagają się jeszcze za to czego? Wyróżnień? Przeprosin ? Rekompensat- za co i od kogo?
Myśmy tu musieli zostać, znosić upokorzenia, pracować za psi grosz i teraz żyć z nędznej emerytury, a oni "hulali po polu i pili kakao".
To najbardziej bezwstydna grupa ludzi, która swój bezwstyd i zachłanność "wyssała z mlekiem matki" (jak mawiał pewien premier znanego nam kraju).:confused:

cruella
11-03-2008, 01:58
Właściwie nie powinnam się odzywać, bo i tak macie swoje, wyrobione zdanie, ale zaproponowałabym Ci, Siekierko, bilet do Pernambuko i paszport oczywiście też, jak najbardziej, pod warunkiem, że będzie to bilet w jedną stronę, bez prawa powrotu, NIGDY. A co do nie zmuszania nikogo do wyjazdu, no cóż, każdy dostrzega to co chce...

ymca
11-03-2008, 06:58
Pernambuko?za blisko cruello -wróci i nadal będzie obrażał

Basia.
11-03-2008, 11:32
to niby siekierka miałby wyjechać z biletem w jedną stronę bo jego wypowiedź się nie podoba niektórym forumowiczkom? :D Mam swoje zdanie na temat marca 1968 odmienne niż zdanie siekierki ale nie zaproponowałabym mu zmiany "miejsca zamieszkania" wszak mamy demokrację , czyż nie? Siekierko nie bierz sobie do serca niektórych wypowiedzi i broń Boże nie wyjeżdżaj z kraju, masz prawo do własnego zdania tak jak wszyscy forumowicze. :D Pozdrawiam.

ymca
11-03-2008, 12:20
Basiu oczywiście,że w demokracji można wyrażać swoje zdanie na zadany temat ale nikomu nie wolno obrażać drugiego człowieka.Trzeba ludzi szanować obojętnie z jakiej nacji się wywodzą.To od nas zależy co przekażemy naszym wnukom,czy nauczymy ich tolerancji i miłości do bliżniego.Bo jeśli nie my to kto?Uważam,że siekierka przekracza pewne granice no i jeśli Ty go w tym popierasz to należy współczuć.:)

pozdrawiam
i życzę miłego dnia

siekierka
11-03-2008, 13:08
U nas cenzury nie ma , jest tylko poprawność polityczna. Kto niepoprawny to WONT! Prawda? Skąd ja to znam ... :cool:

Pani Slowikowa
11-03-2008, 14:22
a ja czuje podobnie jak ty... tylko musze tu niestety przyznac racje Crueli i Ymce.. aby nie zagalopowywac sie nigdy w obrazliwe zdania.. o nikim. Nigdy nie wiesz kto naprawde ukrywa sie za nikiem... mozesz zranic uczucia ludzi niewinnych..albo winnych .:rolleyes:
A ranienie uczuc jest nieprzyjeme..

Basia.
11-03-2008, 15:11
Basiu oczywiście,że w demokracji można wyrażać swoje zdanie na zadany temat ale nikomu nie wolno obrażać drugiego człowieka.Trzeba ludzi szanować obojętnie z jakiej nacji się wywodzą.To od nas zależy co przekażemy naszym wnukom,czy nauczymy ich tolerancji i miłości do bliżniego.Bo jeśli nie my to kto?Uważam,że siekierka przekracza pewne granice no i jeśli Ty go w tym popierasz to należy współczuć.:)

pozdrawiam
i życzę miłego dnia
zachowaj je dla innych, ja sobie doskonale poradzę bez niego. Skoro piszesz tak pięknie o szacunku do drugiego człowieka jeszcze raz przeanalizuj to co napisałaś o podróży siekierki z biletem w jedną stronę. :D Nie musimy śpiewać w chórze jednym głosem. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

siekierka
11-03-2008, 16:33
...a dobry uczynek to jest wtedy, jak Kali komuś ukraść krowy ...

ymca
11-03-2008, 17:04
Basiu masz w swoim podpisie taką piękną sentencję cyt:Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe.Czyżbyś miała problemy z jej interpretacją?
Dalej utwierdzasz mnie w tym,że należy Ci współczuć.

Pani Slowikowa
11-03-2008, 17:14
Basiu masz w swoim podpisie taką piękną sentencję cyt:Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe.Czyżbyś miała problemy z jej interpretacją?
Dalej utwierdzasz mnie w tym,że należy Ci współczuć.


A czy ty chcialabys zeby ktos cie wysylal do "preambuco"?? ( przedpokoj dziury?)
Obraza sie nie tylko inwenktywami ale i ironicznymi wypowiedziami.. Kazdy moze sie na cos ewentualnie obrazic.. :mad:

Basia.
11-03-2008, 17:18
Basiu masz w swoim podpisie taką piękną sentencję cyt:Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe.Czyżbyś miała problemy z jej interpretacją?
Dalej utwierdzasz mnie w tym,że należy Ci współczuć.
Twój problem, napisałam że nie podzielam poglądów siekierki ale to nie jest powód zeby proponować mu podróż z biletem w jedną stronę. Nie wszyscy musimy kochać tych samych ludzi. W przeciwieństwie do Ciebie nikogo nie obraziłam.

ymca
11-03-2008, 17:34
Pani słowikowo Pernambuko. Ale to nie ja go tam wysyłałam tylko cruella.Czytajcie moje panie dokładnie.No i na tym kończę pisać te jałowe posty.
Idę do działu muzycznego,radzę zrobić to samo.:)

pozdrawiam


ps.Basiu reformować można owszem,ale nie człowieka

Pani Slowikowa
11-03-2008, 17:46
Pani słowikowo Pernambuko. Ale to nie ja go tam wysyłałam tylko cruella.Czytajcie moje panie dokładnie.No i na tym kończę pisać te jałowe posty.
Idę do działu muzycznego,radzę zrobić to samo.:)

pozdrawiam


ps.Basiu reformować można owszem,ale nie człowieka

Ja nie wymagam od ciebie abys umiala czytac miedzy wierszami.. i zrozumiala moje "preambuco" ...
Ale twoj wpis nr 6 Cyt: Pernambuko?za blisko cruello -wróci i nadal będzie obrażał" jest tez brakiem szacunku i milosci do blizniego
Ty nawet go dalej wysylasz kurcze..:D
Milego sluchania...zycze :D

Basia.
11-03-2008, 18:07
ps.Basiu reformować można owszem,ale nie człowieka
innych nie. Pozdrawiam.

Lila
11-03-2008, 19:11
Ból głowy...cholernie mnie boli głowa...

A między falami bólu dopływa do mnie...preambuco i pernambuko....jedno kojarzy mi się z bucem,drugie z Afryką..
Litościiii...napiszcie co to jest?

cruella
11-03-2008, 20:08
A ja wysyłam Siekierkę do PERNAMBUCO - czytaj daleko i w całkiem obce miejsce - nie po to, by zniknęła z forum, ale po to, by zrozumiała jak to jest nie móc wrócić. I nie mieć wyboru. Syty nie zrozumie głodnego, widzący ślepego. Ci wszyscy, którzy mają prawo wyboru czasu i miejsca do życia nigdy tak naprawdę nie zrozumieją, co działo się w sercach tych wyjeżdżających w jedną stronę. Są takie ćwiczenia pomagające uzmysłowić sobie ograniczenia niepełnosprawnych, choćby proste przeżycie jednego dnia w wózku inwalidzkim, pokonanie w nim wszelkich barier typu schody, progi, autobusy... Stąd moja propozycja biletu dla Siekierki.

wuere'le
11-03-2008, 20:32
Zwykle po moich wypowiedziach brak odpowiedzi, albo jest to wypowiedź jednostkowa. Tym nie mniej napiszę, co mam do powiedzenie w tej sprawie.
Przypomnijcie sobie ile lat mieliscie wówczas i co o tym wszystkim wiedzieliście. Oczywiście, o ile to nie dotyczyło Was osobiscie ze względu na powiązania rodzinnne. Bylismy wówczas dwudziestolatkami i jeśli akurat nie byliśmy studentami owej walecznej uczelni, to dzięki ograniczonej informacji publicznej, nic na ten temat nie wiedzieliśmy.Informacje o tym dotarły do nas dużo później.
To wszystko nie oznacza, że nie lubię żydów i ich kultury. Jestem zachwycony na przykład muzyka klezmerską. Mam kilka nagrań doskonałych kapel jazzowych, sam w kilku koncertach klezmerskiej muzyki uczastniczyłem i jestem pod ogromnym wrażeniem.
Generalnie nie ma nic przeciwko Żydom, bardzo ich szanuję i jeżeli czegokolwiek w życiu komukolwiekm zazdroszczę, to wlaśnie żydom ich biznesowego myslenia. Chwała im za to i za to ich własnie cenę. Dla mnie żyd, katolik, mahometanin, to wszystko jedno, liczy się postawa społeczna, uczciwość w postępowaniu z ludźmi itp. W tym jednak rankingu katolicy zdecydowanie przegrywają.
Napiszcie co o tym myślicie!

Pani Slowikowa
11-03-2008, 20:52
nie wiem kto naprawde wtedy byl wyrzucony z kraju.. Bo ci ktorych ja znalam ze szkoly.. sa w Polsce.. i dobrze sie maja.
Mysle ze to nie bylo doslownie "wyrzucenie" tylko "mozliwosc wyjazdu" Niektorzy to im nawet tej mozliwosci zazdroscili..
Tu nie chodzi o lubienie czy nielubienie.. Tu chodzi o SPRAWIEDLIWOSC... Gdzie ona jest ..ta sprawiedliwosc??

sosna
11-03-2008, 20:54
Podzielam Twoje zdanie w zupełności
ja byłam w tym czasie z takimi ludźmi dość blisko
widziałam ich rozpacz i nie dowierzanie że to się dzieje naprawdę.Miałam wtedy naście lat i też nic nie rozumiałam dlaczego musza wyjeżdżać z biletem w jedną stronę.
Dla mnie nie ważne kto,Żyd czy inna nacja
ważny jest człowiek
jaki jest,co sobą reprezentuje .
PS
A sentyment do muzyki klezmerskiej mam podobnie jak Ty
wstaw coś na wątkach muzycznych

Basia.
11-03-2008, 21:16
A ja wysyłam Siekierkę do PERNAMBUCO - czytaj daleko i w całkiem obce miejsce - nie po to, by zniknęła z forum, ale po to, by zrozumiała jak to jest nie móc wrócić. I nie mieć wyboru. Syty nie zrozumie głodnego, widzący ślepego. Ci wszyscy, którzy mają prawo wyboru czasu i miejsca do życia nigdy tak naprawdę nie zrozumieją, co działo się w sercach tych wyjeżdżających w jedną stronę. Są takie ćwiczenia pomagające uzmysłowić sobie ograniczenia niepełnosprawnych, choćby proste przeżycie jednego dnia w wózku inwalidzkim, pokonanie w nim wszelkich barier typu schody, progi, autobusy... Stąd moja propozycja biletu dla Siekierki.
a skąd Ty wiesz jak wygląda na codzień życie siekierki? Może jego życie jest pełne ograniczeń? Napisał ostro to fakt, ale nie wysyłałabym go od razu do PERNAMBUCO chociażby dlatego, że nie mam do tego prawa. Forum jest publiczne. :D

wuere'le
11-03-2008, 21:17
Wątków muzycznych tu tyle, że szkoda czasu na szukanie właściwej półki, więc oczekiwaną muzykę wstawię tu:
http://www.voila.pl/262/w1t9n
To trzy wspaniałe utwory klezmerskie, ale mam ich więcej i bardzo je lubie.
Pozdrawiam.

Basia.
11-03-2008, 21:18
podobnie jak dla Was dla mnie liczy się człowiek. :)Muzyka SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sosna
11-03-2008, 22:09
podobnie jak dla Was dla mnie liczy się człowiek. :)Muzyka SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dowiodłaś tego nie raz

wuere'le
dziękuję za piękną muzykę
pozdrawiam
sosna

cruella
13-03-2008, 00:47
A ja upieram się przy Pernambuco właściwie wcale nie w obronie konkretnej nacji, a właśnie CZŁOWIEKA. Podobnie jak w marcu, musieli opuścić kraj w stanie wojennym niektórzy działacze Solidarności. Tyle, że ich wygnanie skończyło się dość szybko, wolne wybory otworzyły im drogę powrotu...
"Możliwość wyjazdu" to taki wygodny eufemizm na jedyną możliwą drogę wyboru zaszczutego człowieka. Nie zazdrościłabym nikomu prawa do paszportu wówczas i rzekomo lekkiego życia. Myśmy tego nie mieli, ale byliśmy mimo wszystko u siebie, wśród rodziny i przyjaciół, nie musieliśmy zaczynać życia od zera, często ucząc się od podstaw nowego języka.
Każdemu, kto czegoś zazdrości innym, polecałabym wejście w jego skórę, ale takie uczciwe,taką mentalną "drogę do Pernambuko". I to tyle na ten temat, więcej nie mam ochoty nikomu tłumaczyć, że nigdzie nikogo nie wysyłam.

Malgorzata 50
13-03-2008, 01:05
Marzec był hańbą!!!!!! Cruello zgadzam się z Tobą bo niektórzy niestety i wbrew swojej woli w obrzydliwy sposób zostali zmuszeni do swojej podróży do Pernambuko i dobrze ,ze moga stamtad po 40 latach wrócic.A co ma do tego Wielkanoc -przecież to świeto ruchome i jest co roku!!!!!

Malgorzata 50
13-03-2008, 01:07
Zwykle po moich wypowiedziach brak odpowiedzi, albo jest to wypowiedź jednostkowa. Tym nie mniej napiszę, co mam do powiedzenie w tej sprawie.
Przypomnijcie sobie ile lat mieliscie wówczas i co o tym wszystkim wiedzieliście. Oczywiście, o ile to nie dotyczyło Was osobiscie ze względu na powiązania rodzinnne. Bylismy wówczas dwudziestolatkami i jeśli akurat nie byliśmy studentami owej walecznej uczelni, to dzięki ograniczonej informacji publicznej, nic na ten temat nie wiedzieliśmy.Informacje o tym dotarły do nas dużo później.
To wszystko nie oznacza, że nie lubię żydów i ich kultury. Jestem zachwycony na przykład muzyka klezmerską. Mam kilka nagrań doskonałych kapel jazzowych, sam w kilku koncertach klezmerskiej muzyki uczastniczyłem i jestem pod ogromnym wrażeniem.
Generalnie nie ma nic przeciwko Żydom, bardzo ich szanuję i jeżeli czegokolwiek w życiu komukolwiekm zazdroszczę, to wlaśnie żydom ich biznesowego myslenia. Chwała im za to i za to ich własnie cenę. Dla mnie żyd, katolik, mahometanin, to wszystko jedno, liczy się postawa społeczna, uczciwość w postępowaniu z ludźmi itp. W tym jednak rankingu katolicy zdecydowanie przegrywają.
Napiszcie co o tym myślicie! Zdecydowanie przegrywają a szczególnie polscy katolicy!!! A róznię się tym od ciebie wuere`le ,że ja w marcu bylam w szkole ,uciekłam z niej z grupką niepokornych i polazłam protestować ,po raz pierwszy zetknelam sie z przemoca państwa ,straciłam ukochanych przyjaciol którzy pojechali w sina dal i mysle ze to bardzo mialo duzy wpływ na moja postawe i swiatopoglad a poza tym nie zastanawiam się czy lubie grupy i narody lecz czy lubie czlowieka z którym mam do czynienia.Zaczelam studia na uniwerku w pare miesiecy później kiedy lizał on rany i nie byl to mily widok.

Alladynka
07-07-2008, 21:32
a skąd Ty wiesz jak wygląda na codzień życie siekierki? Może jego życie jest pełne ograniczeń? Napisał ostro to fakt, ale nie wysyłałabym go od razu do PERNAMBUCO chociażby dlatego, że nie mam do tego prawa. Forum jest publiczne. :D
Dlatego że forum jest pubiczne/ czytają dzieci / powinniśmy walczyć z anytsemityzmem.Dla mnie takie wypowiedzi to nacjonalizm ,który jest składnikiem nazizmu i faszyzmu.
Nie ma złych i dobrych narodów są tylko dobrzy i źli ludzie:)

Basia.
07-07-2008, 21:41
czyżbyś w moim poście dopatrzyla się nacjonalizmu? :confused:

Alladynka
07-07-2008, 21:49
Pytanie ironiczne , bo wiadomo że nie .To było odnośnie wypowiedzi siekierki , która moim zdaniem trąci nazjonalizmem i antysemityzmem.

Pani Slowikowa
07-07-2008, 21:49
skad ci przyszlo do glowy ze nazionalizm jest faszyzmem i nazizmem?? Czyli patriotyzm tez niedlugo sie nim stanie??
Zgadzam sie co do niepropagowania antysemityzmu na rowni z antypolonizmem... Wlasciwie jakiekolwiek anty jest niepoprawne... Zawsze tylko pro:D reszte sobie sama dospiewaj...

Alladynka
07-07-2008, 22:06
skad ci przyszlo do glowy ze nazionalizm jest faszyzmem i nazizmem??
Ja tak nie napisałam.Tak napisałam "nacjonalizm ,który jest składnikiem nazizmu i faszyzmu"
Prawie to samo ,ale prawie czyni różnicę.
Nacjonalizm był jednym z elementów faszyzmu. Skrajny nacjonalizm (szowinizm) cechował z kolei narodowy socjalizm, obecnie neonazizm.

Współtwórcą i głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu - Narodowej Demokracji (endecji) - był Roman Dmowski, (Myśli nowoczesnego Polaka, 1902).[4] Obecnie spadkobiercy ideologii Narodowej Demokracji, unikają na ogół określenia nacjonalizm i określają się jako ruch narodowy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjonalizm

maja59
07-07-2008, 23:34
Proszę o reakcje na ostatnie wpisy Poldera w wątku pyskówki, mozna pyskować do woli, ale chamstwo poraża, ratunku:mad:

ostatek
08-07-2008, 00:56
Pamiętam marzec, że tak powiem, z autopsji. Pamiętam pożegnania na dworcach, wysyłanie polskich książek, długie listy, wkładane do nich fiołki i stokrotki... Nikt mi nie powie, że była to "przepustka do lepszego życia" czy też pchanie się do wyjazdu. Może były takie przypadki, ale ja ich nie znam.
I wstydzę się do tej pory, bo zabrakło jednego gestu - zwykłego, ludzkiego przepraszam.
Podsumuję krótko: Jezus, Maria - też Żydzi...

Basia.
08-07-2008, 00:59
masz rację, to nie była przepustka do lepszego życia.