PDA

View Full Version : Java - pobierać czy nie?


chaliniak
09-03-2008, 12:51
Od pewnego czasu firma SUN podsyła mi na komputer ofertę aktualizacji Javy. Na razie ciągle klikam zainstaluj w innym czasie. Poczytałem coś o tym języku programowania i są różne oceny. Również wyczytałem, że nie jest to Java Script bo to coś innego. Tak naprawdę to nie mam pojęcia czy potrzebna mi ta "Java 6 Update".
Pytanie moje brzmi: Czy przy kolejnym pojawieniu się komunikatu: Java Update Available, mam kliknąć: Install czy, Jak dotąd: Later lub wykasować okienko.
Będę wdzięczny za oświecenie.
Pozdrawiam. Wiesław.

Yeva
09-03-2008, 13:12
Java jest oprogramowaniem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania niektórych stron,np czaterie potrzebują,niektóre gry, itd.Ja pobieram.

chaliniak
10-03-2008, 16:56
Dziękuję Yeva. Zdaję się na Twoją wiedzę i doświadczenie. Przy następnej propozycji instaluje Javę.
Pozdrawiam Wiesław.

hannabarbara
10-03-2008, 17:02
Mnie się już zrobiły na pasku 3 ikonki tego czegoś "Java Update Available". Szybko je pousuwałam bojąc się zawirusowania. Gdyby ktoś napisał nieco więcej byłabym wdzięczna.

Kryśka
10-03-2008, 17:47
Mam zainstalowaną Javę, bo tego wymagał moj bank/ żeby wejśc na stronę i zrealizowqać np. opłaty. Jednak wersja dla banku to java 5. Kiedy zaktualizowałam na J6 tonie mogłam na stronie mojego banku nic załatwić.
Po długich wyjaśnianiach i pomocy komputerowca na telefonie udało mi się odinstalować nową wersję i wrócić do poprzedniej.
Haniu, wydaje mi sie , ze jezeli z programu korzystaja banki to jest on bezpieczny, pytanie czy będziesz z niego korzystać Pozdrowienia dla czytających .Krysia

chaliniak
10-03-2008, 19:43
Po przeczytaniu tych wypowiedzi poleciłem komputerowi Wyszukaj pliki i foldery Java i okazało się, ze mam ich dokładnie 50. Nawet nie wiedzialem o tym. Dlatego pewnie firma SUN przesyła aktualizacje do Java 6. Logicznie biorąc, nie aktualizuje się czegoś czego nie ma. Ja również robię przelewy bankowe ale nic mi nie mówiono w banku o Javie. Teraz myślę czy nie będzie tak, jak u Krystyny? Ale pewnie to zależy od banku.
Pozdrawiam.

Alsko
10-03-2008, 19:58
wklejam tu, co napisało kiedyś moje dziecko. Może Ci się przyda.
Przepraszam za obszerny tekst, ale jestem tuman komputerowy i nie potrafię skrócić, bo nie wiem, co ważne :confused:

"Sprawdziłem zatem co tam się mnoży oprócz kolejnych punktów przywracania Windozy i w tym rankingu Nr. 2 mają update'y środowiska JAVA, potrzebne do odtwarzania tzw. apletów.
JAVE rozdaje się za darmo ale w sposób kompletnie nieodpowiedzialny, ponieważ przy instalacji nowego update'u nie odinstalowuje automatycznie starego, co jest główną i powszechną zasadą każdego update'u. Owszem można odinstalować starą wersję ale JAVA nie gwarantuje, że wyłącznie na nowej wszystkie aplety będa chodziły poprawnie, co jest pogwałceniem drugiej żelaznej zasady update'u, która stanowi, że każdy program bez wyjątku ma działać poprawnie na każdej nowej wersji wszystkiego co jest nowe.

Java sama o sobie, nie wiadomo czy bezczelnie czy rozbrajająco: http://www.java.com/pl/download/faq/5000070400.xml (http://www.java.com/pl/download/faq/5000070400.xml)

Każdy update JAVY ma objętość od 100 do 120 MB i 10 takich updateów zajmuje 1 GB, przy czym każdy ostatni upadate zapewnia poprawną pracę 99,9% apletów.
Trzeba zatem pokasować wszystkie upadate'y z wyjatkiem ostatniego, co może przynieść sporo wolnego miejsca.

Instrukcja kasowania śmiecia JAVY:

http://www.java.com/pl/download/help/5000010800.xml

W oknie Dodaj lub usuń programy trzebazaznaczyć wszystkie update'y z wyjątkiem najnowszego i wybrac usuń. Wersje są oznaczone numerem wersji 5,0 i numerem update'u od 1 do 99. Trzeba zostawić najwyższy update najwyższej wersji, resztę wyciąć.

J2SE Runtime Environment 5,0, update 1 do 99 - Tak wygląda upadte JAVA.

Kwestią wycinania update'ów samego engine Java (TM) 6 update 2 zajmę się później"

hannabarbara
10-03-2008, 21:13
Alicjo! Jestem pod wrażeniem! Jak jeszcze raz napiszesz, żeś "tuman informatyczny" to oberwiesz i to zdrowo!

Alsko
10-03-2008, 21:18
Barhanka, odbiło Ci? Przecież to pisał Paweł do mnie, ja tylko wkleiłam!!!!!

chaliniak
10-03-2008, 22:13
Alsko, przeczytałem wszystko, wszedłem w okno Dodaj/Usuń programy i znalazłem tam Java(TM)6 Update 3.Faktycznie to Javsko zajmuje 111 MB ! Dla porównania przeglądarka Mozilla tylko 26. I tak nie wiem, jak usunąć uaktualnienia /Updaty/ wszystkie z wyjątkiem ostatniego. Ba, nie wiem czy cyfra 3 u mnie oznacza, że były 3 Updaty?
To wszystko to dobre dla młodszych, jak Twój syn. Pozostaje mi zadać pytanie, jak w kabarecie Olgi Lipinskiej: "Panie kierowniku czy ja mam grać?"
Serdecznie pozdrawiam - Wiesław.

Alsko
11-03-2008, 10:02
Syn twierdzi, że używa przystępnego języka - ale ja i tak czekam na niego z działaniem :D

Tamten list był podyktowany malutką pojemnością mego komputera i chodziło o jak najszybsze zwolnienie miejsca na dysku C, bo mi się dławił śmieciami nie tylko Javy.

Miejmy nadzieję, że odezwie się ktoś znający na rzeczy i pomoże Ci!

Kryśka
11-03-2008, 14:49
ING bank nie obsługuje wersji 6 . Jak pisałam po aktualizacji, nie mogłam dokonać przelewów. Musiałam "odinstalować " 6 i na nowo zainstalować 5. Kosztowało mnie to sporo nerwów i nieopłacenie w terminie rachunkow. Pozdrawiam Krysia

Dzidka
11-03-2008, 15:05
Kochani, sprawdziłam u siebie. Mam tak samo jak Chaliniak. Boję się czegoś usunąć niepotrzebnie i też zaczekam na jakąś podpowiedź. Tylko błagam...przystępnie.

sosna
11-03-2008, 21:49
wszystko zostawiłam tylko szóstkę
a miałam tego śmiecia podobnie jak chaliniak
narazie wszystko działa
ale dziś co chwilę mi się chce instalować
to ja ją w krzyżyk:)
dzięki Alsko za instrukcje

ammi1952
11-03-2008, 22:49
ten problem z ciagle chcaca sie instalować aktualizacja javy przerabiałam we wrześniu ubiegłego roku . ja ja ciagle kasowałam ale za którymś razem zapytałam swoja córkę o to ona kliknęła aktualizację no i było po kompie wszystko mi poszło w kosmos a w następstwie ponowna instalacja itd.... od tej pory widok javy budzi moją agresję

emka46
12-03-2008, 16:04
Aktualizowałam,nic złego sie nie stało.A program niestety jest użyteczny.

Sgerr
15-03-2008, 13:00
Ja polecam osobiście Javę. Ułatwia wiele, między innymi niektóre aplikacje na stronach otwiera się za pomocą Javy

Alsko
15-03-2008, 13:12
no i dobrze, że polecasz. Ale nie bądź leń i poradź m.in. Chaliniakowi (post 10), jak wywalić już nieaktualne pojavowe śmieci :D
Czekaliśmy tu na Ciebie, licząc na poradę!

chaliniak
15-03-2008, 16:42
Sgerr
Pytanie teraz brzmi czy aktualizować tę Javę, a nie czy jest potrzebna. Chodzi o to, że w świetle postu 7 firma SUN nie zapewnia usuwania poprzednich programów a niejako dodaje ten nowy co zajmuje b. dużo miejsca./ W dodaj/usuń programy wyczytałem że mam tej Javy 111 MB/ Ponoć aktualizacja zwiększa o około 100MB tej Javy i powinno się ręcznie jakoś usuwać poprzednie wersje czego ja się nie podejmuje.
Pewnie nieudolnie to przedstawiam ale, z komputerem poznałem się praktycznie niedawno.
Przypomnę, że mam zapisane iż posiadam: Java 6 /TM/ Update 3. no i 111MB.
Jeżeli możesz coś tu doradzic to będę wdzięczny.
Pozdrawiam.

asiok
16-04-2008, 02:52
Aktualizacja środowiska Java to sprawa generalnie potrzebna. Ale... zacznę od początku :)

Na rynku komputerowym powstawały różne konstrukcje komputerów i programów dla nich. Powstał najpopularniejszy Windows, różne odmiany Linuxa, Unixy itd. Żeby sprawę utrudnić - obok najpopularniejszych procesorów opartych o Intela (nie da się uniknąć odrobiny żargonu za co przepraszam...), istnieją i doskonale mają się stosowane czasem procesory PowerPC czy inne.
Ponieważ zrobiło się zamieszanie - firma Sun stworzyła Javę - a więc - w dużym uproszczeniu - coś, co ułatwi współpracę najróżniejszych komputerów i systemów. Java ta żyje swoim życiem - raz lepiej, raz gorzej. Co jakiś czas pojawiają się je kolejne wersje. Najczęściej kolejna wersja polega na usuwaniu błędów, jakie zawierała poprzednia... W związku z tym - wg mnie - owszem, należy je zawsze instalować. Ale... istnieje jeden wyjątek - są to banki. Przed instalacją kolejnej wersji dobrze jest zadzwonić na infolinię naszego banku i zapytać, czy nie uniemożliwi to dostępu do naszego konta. Informatycy bankowi czasem nie umiejąc sobie poradzić z nową wersją po prostu blokują dostęp do niej - jest to oczywiście ich niedopatrzenie (pisząc delikatnie), ale nie ma na to rady.

Upraszaczając - pojawia się nowa wersja - dzwonimy do banku. Jeżeli mówią, że nie ma problemu - instalujemy. Jeżeli jest problem - czekamy miesiąc i znowu dzwonimy.

P.S. ING i ich system informatyczny to tragedia... Mam nadzieję w ciągu miesiąca - dwóch zlikwidować nareszcie u nich konto - czekam jednak na zwrot podatku :D

Sgerr
16-04-2008, 17:27
Ja dla świętego spokoju i dostępu do IRCa aktualizuję zawszę Javę. Jeżeli zaś chcesz usunąć starą Javę odsyłam na foru na którym opisane jest to krok po kroczku ;)

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=7&t=76198