PDA

View Full Version : Zwiazki mafijne.


senior A.P.
16-03-2008, 09:50
Na calym swiecie dzialaja wszelkie mafie .Znane sa mafie przestepcze a wnich zlodziejskie,oszukancze,narkotykowe.
Istnieje tez (podobno ) mafia polityczna czyli politycy dzialajacy w niej sa odpowiedno powiazani ze soba nawet w rywalizujacych ze soba partiach politycznych jako "wtyczki" rozkladajacy dana partie od srodka.
Jakie jest seniorow zdanie na ten temat.
W Polsce dziala mafia polityczna,bo przestepczych jest bez liku ?

jolita
16-03-2008, 11:11
Zgodnie z przysłowiem wielokrotnie potwierdzonym: gdzie 2-ch Polaków tam trzy zdania - nam nie potrzeba fatygi mafiozów żeby od czasu do czasu wszystko rozwalało się.

Malgorzata 50
16-03-2008, 11:24
AP -nie bylbys soba ...co??????? Moze dam ci szklo powiekszajace ,żebys mogl sprawniej tropic spiski ,mafie i inne patologie ...szkoda słów i miejsca

senior A.P.
16-03-2008, 13:35
W moim wieku potrzebne jest nie tylko oko a takze szkielko powiekszajace ! Do czytania zageszczonych map woze z soba nawet lupe w samochodzie ,GPS zostawiam dla uzytku mlodym.
Co do tropienia,to nie moj zawod,nie jestem Rutkowskim ani tez specjalista od wechu.
Nie zaprzeczysz jednak istnienia mafii w Polsce ,bo juz zdolano nakrecic wiele filmow o nich i w kolorowych pismidlach rozdaja je za darmo.
Wyglada na to,ze mafie sa "popularyzowane" w Polsce i moze warto sie na nich naszej mlodziezy wzorowac ?
Znalzlo by sie tez i wielu seniorow w mafiach ,przypuszczam,ze politycznych,trudno im oderwac sie od politycznych stolkow a mlodziez czeka na polityczny start.
Co innego Premier z przedzialu 50-latkow,ten jeszcze moze porzadzic ale popatrz Malgorzato na tych powyzej 65-ciu wiosen,mogli by sobie juz odpoczac za emerytalne pieniadze - nie sadzisz ?
Soba jestem i mam sie dobrze,choc nogi juz po sporcie kolarskim nie te. Fakt,ze z "uprawianiem" polityki jest mi dobrze ale ......... ,ale nie trzeba sypac we mnie tyloma znakami pytajacymi. Wystarczylo zapytac : nie mozesz zyc bez polityki ?
Jestem przekonany ,ze w polityce jest odpowiednia mafia,duzo czytalem na ten temat. Ostatnio staram sie wyciszac ale spac spokojnie nie moge obserwujac co sie w swiecie dzieje ,w Polsce tez.
Jade nad ocean sie wyciszyc,bo znowu wszystko w USA zdrozalo.

bogda
16-03-2008, 13:53
Każda partia ma swojego "ojca chrzestnego"...ale czy to można nazwać mafią...??? I wiadomym jest, że członkowie muszą się podporządkować i postępować zgodnie z ich zasadami skoro należa do danej partii, każde wyłamanie się z tego grozi wywaleniem z partii, znamy już takie przykłady. Zgadzam się, że szeregi rządzących powinny zostać odświeżone przez młodszych, ale skoro tacy w wieku emerytalnym mają jeszcze coś do powiedzenia i do zrobienia, jeżeli są przy zdrowych zmysłach, to nie widzę powodu żeby ich odsuwać od rządzenia. Niejednokrotnie doświadczenie życiowe i praktyka jest lepsze od tytułów i skończonych fakultetów. Teoria a praktyka, to wielka różnica....a do tego jeszcze rozum na właściwym miejscu, nie kierowanie się prywatą i obrażanie jak dzieci....

siekierka
16-03-2008, 15:31
Ja byłbym się skłonny zastanawiać, czy nie lepiej byłoby,żeby ci starsi zajęli sie doradztwem tym młodszym, a władzę sprawowała jednak świeża zmiana, nie przywiązana do starych paczek, koterii, towarzystw i związków mafijnych czy "mafiopodobnych".
Szczególnie ze służbami, których Macierewicz nie zdążył oczyścić a Olszewskiemu się to wyraźne utrudnia. :cool: ;)

Pani Slowikowa
16-03-2008, 15:43
ja by tego nie nazwala mafia a "przestepczoscia zorganizowna"

A wiecie od czego pochodzi slowo Mafia??

Kiedys na Sycylii .. panowie i wladcy robili z ludem to co im fantazja ich nieraz chorych mozgow , podpowiadala.. Najbardziej pokrzywdzone byly mlode uprowadzane i gwalcone dziewczyny.. zabawki w ich rekach.. Kiedys jeden taki paniczyk porwal mloda dziewczynke..a jej mama biegla pzez wies krzyczac i placzac.. "ma fija... ma fija... maffia"" ( moja corka.. moja corka..)
Lud wkurzyl sie na pana i... zorganizowal sie w gang.. walki z wyzyskiem. .. Tylko ze wojny prowadzil PODJAZDOWE ;)

Taka historie uslyszalam... nie wiem do jakiego stopnia to prawda..

Bianka
16-03-2008, 17:38
There are several theories about the origin of the term. The Sicilian adjective mafiusu may derive from the Arabic mahyas, meaning "aggressive boasting, bragging", or marfud meaning "rejected". Roughly translated, it means "swagger", but can also be translated as "boldness, bravado". In reference to a man, mafiusu in 19th century Sicily was ambiguous, signifying a bully, arrogant but also fearless, enterprising, and proud, according to scholar Diego Gambetta.[7]
According to the Sicilian ethnographer Giuseppe Pitrè, the association of the word with the criminal secret society was made by the 1863 play I mafiusi di la Vicaria (The Beautiful (people) of Vicaria) by Giuseppe Rizzotto and Gaetano Mosca, which is about criminal gangs in the Palermo prison.[8] The words Mafia and mafiusi (plural of mafiusu) are never mentioned in the play, and were probably put in the title because it would add local flair.
The association between mafiusi and criminal gangs was made by the association the play's title made with the criminal gangs that were new to Sicilian and Italian society at the time. Consequently, the word "mafia" was generated from a fictional source loosely inspired by the real thing and was used by outsiders to describe it. The use of the term "mafia" was subsequently taken over in the Italian state's early reports on the phenomenon. The word "mafia" made its first official appearance in 1865 in a report by the prefect of Palermo, Filippo Antonio Gualterio.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mafia

Nie chce mi się tłumaczyć...

Pani Slowikowa
16-03-2008, 18:08
etymologia tego slowa ma conajmniej 20 tlumaczen... przypuszczen.. W kazdym razie to slowo nie pochodzi napewno z 19 wieku ale ma sredniowieczne korzenie.. Najbardziej mi pasuje to z dziewczynka .. ale to jeszcze jeden cytat z Wikipedii:
" Mafia sycylijska powstała podczas hiszpańskiej okupacji Sycylii, jako ruch oporu skierowany przeciw władzom okupanta. Mieszkańcy wyspy tracąc zaufanie do niesprawiedliwych praw, które wprowadzili hiszpańscy najeźdźcy, zaczęli organizować własny kodeks prawny i grupy zbrojne dla obrony. Niektórzy historycy uważają, że termin mafia pochodzi od sycylijskich rebeliantów, którzy zrzucili w 1282 roku jarzmo francuskiej okupacji. Nazwa MAFIA pochodzi od pierwszych liter hasła, które towarzyszyło Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej Morte Alla Francia Italia Anela tzn., śmierć Francuzom hasłem Włochów["

Ewita
16-03-2008, 19:53
Słowiczko za polskie wytłumaczenie!:D Ja w angielskim "niepisata i niecytata", więc pogapiłam się jeno na smętne szeregi literek postu Bianki i ... "there were are picture" - to było jedyne, co mi się z nimi skojarzyło:D
Temat mafii zaś mnie interesuje, chociaż humanistycznej duszy bardziej przypadło do gustu to pierwsze twoje tłumaczenie!:D

A tak przy okazji, Asiu: w którymś z wątków pytałaś mnie o jakieś malowane ręcznie rzeczy. Przy okazji wczorajszej wizyty dziewczyn u mnie odnalazłam kilka stareńkich obrusów i nie wiem, gdzie ewentualnie by wkleić zdjęcia, które z dużą zabawą robiła Martunia z Berbeciem:D

Pani Slowikowa
17-03-2008, 00:41
Słowiczko za polskie wytłumaczenie!:D Ja w angielskim "niepisata i niecytata", więc pogapiłam się jeno na smętne szeregi literek postu Bianki i ... "there were are picture" - to było jedyne, co mi się z nimi skojarzyło:D
Temat mafii zaś mnie interesuje, chociaż humanistycznej duszy bardziej przypadło do gustu to pierwsze twoje tłumaczenie!

A tak przy okazji, Asiu: w którymś z wątków pytałaś mnie o jakieś malowane ręcznie rzeczy. Przy okazji wczorajszej wizyty dziewczyn u mnie odnalazłam kilka stareńkich obrusów i nie wiem, gdzie ewentualnie by wkleić zdjęcia, które z dużą zabawą robiła Martunia z Berbeciem:D
Mysle ze mozna je wkleic do "piekno na codzien" albo "moje hobby" albo "robotki reczne".. Ja moje meble wkleilam do "moje hobby"
A propos . czy przeczytalas o tej facetce ktora maluje tu i szyje ciuchy?? Bylo to w kilka postow po twoim:) ..

senior A.P.
17-03-2008, 12:40
Cos mi sie wydaje,ze w Polsce wszystkie partie sie "zblaznily".
Moze to juz koniec partyjnosci w swiecie ?
Nawet partie w USA zaczynaja prac swoje brudy a tu na "proszek" brakuje !

siekierka
17-03-2008, 13:47
No popatrz! Jak przeczytałem związki mafijne , to mi sie zaraz skojarzyły związki - małżeńskie,a właściwie pozamałżeńskie. I tak sobie przypomniałem związek pozamałżeński PiS z Samoobroną -nieudany, podobnie teraz związek Po z PSL, dla tych ostatnich też całkiem nieudany. Najmniej nieudany (bo chyba w tą stronę należy klasyfikować) to związek SLD z UD(czy tam UW).:cool: :mad: Od samego początku w jedna trąbkę dęli. Ale coś społeczeństwa już nie mogą do siebie przekonać. :confused:
Takie to partyjne mezalianse. :D

senior A.P.
17-03-2008, 15:21
Za to zwiazki gejowskie rosna w sile !
Ale niech im ,przeciez gdy turek turka...... to kiedys nie przeszkadzalo moze i teraz na tych zwiazkach Polski nie zbuduja.
Partie chlopskie nawet te w obecnym wydaniu zawsze byly "niedopracowane" ,wiadomo jak to z chlopstwem bywa (dla przykladu Boryna i Antek - zwiazek partnerski z udzialem jednej Jagny) ). Gdzie tam "inteligentni inaczej" beda sie liczyc z chlopami,trzeba jednak pamietac,ze chlop zywemu nie przepusci i jak trzeba to i..................
Ja nadal podtrzymuje,ze to juz ostani wiek wszelkich partii. Madre glowy mysla juz na nowszymi sposobami rzadzenia. Lada rok swiatu to sie oglosi podobnie jak z osiagnieciem jednej religii i wiary.
Pytanie tylko w co i w kogo ?