PDA

View Full Version : Mówi wynalazca IXI ...


z centrum
29-03-2008, 23:08
" Pierwszy milion zarobiłem na recepturze proszku IXI ." :confused:

" ..., przy Okrągłym Stole Balcerowicz powtarzał, że było tylko dwóch liberałów: on i ja. "

" Generalnie ludzie nie rozumieją, że nie ma darmowych obiadów. "

" Mam nadzieję, że ten rząd okaże się odważny i nie podda się dyktatowi górników i pielęgniarek. Mam nadzieję, że będzie prywatyzował i reformował. "

KTO TO MÓWI ?
wywiad w dzisjszym PolskaTheTimes

siekierka
30-03-2008, 12:24
Podejrzewam, że autorzy tych wypowiedzi nie byli godni, aby zapisać się w pamięci uczestników KSC. Będziesz chyba musiał sam ich rozszyfrować ...;)

z centrum
30-03-2008, 19:02
Podejrzewam, że autorzy tych wypowiedzi nie byli godni, aby zapisać się w pamięci uczestników KSC. Będziesz chyba musiał sam ich rozszyfrować ...;)
To wypowiedzi Jednego Autora.
Autor ma na imię - Mieczysław i był ministrem w rzadzie także Mieczysława.
Kto to :)

siekierka
30-03-2008, 19:15
Z Mieczysławów. prócz pewnego znajomego który raczej nie zajmował się polityką, kojarzą mi się tylko Rakowski i Moczar :cool:

z centrum
30-03-2008, 19:21
Tak - to u tego Pana był ministrem od gospodarki Mieczysław Wilczek.

Pamiętam, jak bodaj w 1988 w TV opowiadał, że chodzi tylko w dobrych butach - takich po 200 USD

senior A.P.
30-03-2008, 19:37
A Mietek Wachowski ?

siekierka
30-03-2008, 19:42
Miecio Wachowski..."kto nie z Mieciem, tego zmieciem"to u Lecha Wałęsów taki minister -kierowca.
A o Wilczku faktycznie zapomniałem. To w jego willi kręcono nawet film kryminalny. Tytułu niestety nie pamiętam. To jedn z pierwszych, legalnych, znanych ogólnie "kominiarzy" finansowych :cool:

z centrum
31-03-2008, 18:16
Wilczek - ostry przeciwnik związków zawodowych.
Twierdzi, że u nas byłby dobry stan prawny dla działalności gospodarczej tak jak w Wielkiej Brytanii.
Może DTusk uczyni ten cud - pomocnik Palikot jest w akcji.

kufa86
01-04-2008, 16:15
Z tym IXI to ściema.
Ogólnie wiadomo jest, że to kapitan Klos wykradł recepturę zachodnim imperialistom.

senior A.P.
02-04-2008, 15:21
Darmowych obiadow nie ma ale sa ze znizka,dla ....... .
Z tym zarabianiem milionow tez bywa roznie ,chocazby u Pana Palikota nie wspominajac innych.
Jego zona wygadala prawie wszystko.

z centrum
03-04-2008, 20:49
W dzisiejszym Polska Dziennik - polskatimes.pl
napisane zostało, że "Dawni własciciele w końcu odzyskają nieruchomości".
Rodzina Jabłkowskich odzyska kamienicę w Warszawie, a do rodziny Branickich wróci pałac w Wilanowie, bezprawnie zagrabiony po 1945 r.

Niech odzyskują - byle nie żądali dopłat do utrzymania tych pałaców od ministerstwa kultury.
Bo to sporo kosztuje - z opłat za zwiedzanienie nie zbierze się na tyle.

Lila
03-04-2008, 21:12
Jasne,jest ich to muszą odzyskać..
A w końcu dlaczego mają im turyści chodzić po domach ? Hotel eksluzywny ,pod nazwą ''Kara Mustafa '',łaźnie tureckie i jaccuzi.Turyści -fora za dwora.
Bo niby z czego mają utrzymać pałac ,jak po reformie rolnej ,majątki im państwo zabrało..A złodziejstwa dłużej chyba nie można tolerowac.Czy obywatele Izraela są lepsi od naszej arystokracji ?

Pani Slowikowa
04-04-2008, 01:15
zaczna zwracac majatki Polakow na Litwie..??

Basia.
04-04-2008, 02:52
zaczna zwracac majatki Polakow na Litwie..??
pomarzyć dobra rzecz, marzenia nic nie kosztują. :) Kto wie, może doczekamy cudu?

siekierka
04-04-2008, 17:22
Tylko przed zwrotem majątku, trzeba Jabłkowskim, Branickim i innym "byłym właścicielom" kamienic i pałaców wystawić rachunki za powojenną odbudowę, bieżące remonty i 60-cio letnią opiekę nad tym majątkiem. Bo oni o swój majątek w porę nie zadbali i gdyby nie zaangażowanie Państwa Polskiego byłyby to dziś piękne kupy gruzów.;)

Lila
04-04-2008, 17:47
Tylko przed zwrotem majątku, trzeba Jabłkowskim, Branickim i innym "byłym właścicielom" kamienic i pałaców wystawić rachunki za powojenną odbudowę, bieżące remonty i 60-cio letnią opiekę nad tym majątkiem. Bo oni o swój majątek w porę nie zadbali i gdyby nie zaangażowanie Państwa Polskiego byłyby to dziś piękne kupy gruzów.;)

Kurczę,Siekierka ...z byka spadłeś ?

A jak Ci złodziej ukradnie samochód i policja w końcu go odzyska,to będziesz złodziejowi płacił za wymianę oleju i tankowanie ,oraz za zamalowanie otarcia lakieru ? Bo ty w porę tego nie zrobiłeś ???

Ludzie,co się dzieje z Wami ?
Czy oni prosili państwo o tę opiekę ?:rolleyes:

Pani Slowikowa
04-04-2008, 17:52
Kurczę,Siekierka ...z byka spadłeś ?

A jak Ci złodziej ukradnie samochód i policja w końcu go odzyska,to będziesz złodziejowi płacił za wymianę oleju i tankowanie ,oraz za zamalowanie otarcia lakieru ? Bo ty w porę tego nie zrobiłeś ???

Ludzie,co się dzieje z Wami ?
Czy oni prosili państwo o tę opiekę ?:rolleyes:

ale tylko w wypadku kiedy ty masz wiecej pieniedzy od zlodzieja...:rolleyes: :D

Lila
04-04-2008, 18:03
ale tylko w wypadku kiedy ty masz wiecej pieniedzy od zlodzieja...:rolleyes: :D


A co złodzieja obchodzą moje pienądze ? Komunizma niet..

Pani Slowikowa
04-04-2008, 18:07
A co złodzieja obchodzą moje pienądze ? Komunizma niet..


He he he he :D Wlasnie zlodzieja obchodza BARDZO TWOJE PIENIADZE.. :D :D

siekierka
04-04-2008, 20:27
To nie to samo. Jeśli ktoś uciekł z Polski do np. Palestyny albo USA albo innej zagranicy,a tu zostawił swój rozwalony przez Niemców majątek na pastwę losu, ktoś go tu odbudował, podniósł z gruzów,dbał przez niego przez całe życie, to czyje prawo jest lepsze? Co Ci podpowie twoja rodzinna "Papuga " na ten temat? Ciekaw jestem jej orzeczenia.

Lila
04-04-2008, 20:49
To nie to samo. Jeśli ktoś uciekł z Polski do np. Palestyny albo USA albo innej zagranicy,a tu zostawił swój rozwalony przez Niemców majątek na pastwę losu, ktoś go tu odbudował, podniósł z gruzów,dbał przez niego przez całe życie, to czyje prawo jest lepsze? Co Ci podpowie twoja rodzinna "Papuga " na ten temat? Ciekaw jestem jej orzeczenia.

Niestety..Wychowałam na łonie żmiję...:D Ona osobiście ,z ramienia swej warszawskiej kancelarii ,odzyskuje te majątki dla klientów z Izraela,twierdząc iż obowiązuje ją określenie -klient nasz pan,a prawnik jest do wynajęcia..

Ja nie miałam na myśli takich przypadków,tylko te pałacyki i dworki,skąd wyrzucano ludzi,nie pozwalając nawet zamieszkać im w tym samym województwie.
Teraz są te ruiny do zwrotu i naprawdę niewielu właścicieli chce te majątki z powrotem..
Przykładem cudny pałac Lubomirskich w Kruszynie.Pamięć o ich właścicielach przetrwała,więc oddano go Stanisławowi Lubomirskiemu,ojcu zięcia Kulczyka..
Pałac przed wojną tętnił życiem.Po wojnie,przez nowych ''właścicieli '' został zrujnowany,a okoliczni włościanie mają w chałupach resztki wyposażenia..

Niestety.Książe Stanisław z Krakowa ,nie ma pieniędzy.Rodzina z zagranicy też nie jest zainteresowana rodzinnym gniazdem..

No i tak niszczeje.Jeszcze jedno świadectwo barbarzyństwa.

siekierka
04-04-2008, 20:57
Tak tak.Przypadek przypadkowi nie jest równy. Poprostu zależy,kogo się akurat spotka.Czy tego naprawdę wyrzuconego po 45 r. z własnego domu, czy tego, który od kilkudziesięciu lat robi geszeft w holokaust -biznesie. Ja znam i takich i takich.:confused:

Lila
04-04-2008, 21:00
Tak tak.Przypadek przypadkowi nie jest równy. Poprostu zależy,kogo się akurat spotka.Czy tego naprawdę wyrzuconego po 45 r. z własnego domu, czy tego, który od kilkudziesięciu lat robi geszeft w holokaust -biznesie. Ja znam i takich i takich.:confused:

No właśnie.Teraz w Krakowie jest afera,bo wiele kamienic przeszło w obce ręce na podstawie sfałszowanych testamentów ludzi,którzy wywożeni do Oswięcimia ,nie mieli możliwości tych testamentów napisać..

senior A.P.
06-04-2008, 11:19
Wazne ,ze ulice nasze.

siekierka
06-04-2008, 13:17
Mam propozycję, żeby dla tych nowych-byłych właścicieli ustalić obowiązek płacenia myta za korzystanie z "naszych" ulic przy wchodzeniu do "ich" kamienic. A gdyby chcieli na dachach porobić lądowiska helikopterów - myto za prywatne korzystanie z naszej przestrzeni powietrznej.

senior A.P.
07-04-2008, 22:20
Juz placimy i to slowno -podobno- na autostradzie A1 !
Dzisiaj byl protest ale wszystko rozeszlo sie "po kosciach".
W USA wiekszosc autostrad jest bezplatna.

tadeusz50
07-04-2008, 22:37
Mam propozycję, żeby dla tych nowych-byłych właścicieli ustalić obowiązek płacenia myta za korzystanie z "naszych" ulic przy wchodzeniu do "ich" kamienic. A gdyby chcieli na dachach porobić lądowiska helikopterów - myto za prywatne korzystanie z naszej przestrzeni powietrznej.
Widzę że kompletnie nie jesteś zorientowany w temacie. Ci właściciele placą podatek od nieruchomości, a więc myto jak ty to nazywasz. Więcej w tej chwili się nie wypowiadam bo byłaby to dość długa wypowiedż.

tadeusz50
08-04-2008, 09:39
Juz placimy i to slowno -podobno- na autostradzie A1 !
Dzisiaj byl protest ale wszystko rozeszlo sie "po kosciach".
W USA wiekszosc autostrad jest bezplatna.
To jest szczyt hipokryzji. W proteście brali udział były premier Jarosław Kaczyński, buttelier Jacek Kurski, i palec wskazujący (uwaga na oczy) Tadeusz Cymański. Mam pytanie co oni robili gdy byli przy władzy. Wtedy tego nie było widać?

Lila
08-04-2008, 09:42
To jest szczyt hipokryzji. W proteście brali udział były premier Jarosław Kaczyński, buttelier Jacek Kurski, i palec wskazujący (uwaga na oczy) Tadeusz Cymański. Mam pytanie co oni robili gdy byli przy władzy. Wtedy tego nie było widać?

Ano robili,robili...Ale oni teraz rozliczają z obietnic,jako i ich rozliczali.No i gwoli sprawiedliwości,kto obiecywał autostrady ?:D

siekierka
08-04-2008, 13:35
Widzę że kompletnie nie jesteś zorientowany w temacie. Ci właściciele placą podatek od nieruchomości, a więc myto jak ty to nazywasz. Więcej w tej chwili się nie wypowiadam bo byłaby to dość długa wypowiedż.



To Tobie brak wiedzy w temacie. Podatek od nieruchomości płacą ci, którzy faktycznie je użytkują a nie ci, którzy w trzecim pokoleniu chcą je odbierać użytkownikom.
A myto to dawniej opłata za chwilowe wykorzystanie cudzej własności.

senior A.P.
08-04-2008, 13:37
W dyrektywach unijnych autostrady sa dla wszystkich tak dla biednych jak i bogatych.
Oczywiscie zakaz wjazdu rowerami na autostrady nadal obowiazuje.

tadeusz50
08-04-2008, 20:39
To Tobie brak wiedzy w temacie. Podatek od nieruchomości płacą ci, którzy faktycznie je użytkują a nie ci, którzy w trzecim pokoleniu chcą je odbierać użytkownikom.
A myto to dawniej opłata za chwilowe wykorzystanie cudzej własności. Cytuję z encyklopedi "myto- w dawnej Polsce opłata za jednorazowy przewóz towarów przez most, groblę, promem lub rogatki przy wjeżdzie do miasta (doXlX w.)"Podatek od nieruchomości płacą ci co posiadają tą nieruchomość, i to bez względu na to czy ją użytkują czy nie. Jestem współwłaścicielem domu mieszkalnego. Trudno go nazwać kamienicą. Jest w nim 4 lokale mieszkalne. Dom został wybudowany przed wojną przez mojego dziadka. Po wojnie nie został upaństwowiony bo był zbyt mały, ale tu się zaczyna ciekawe życie tego domu. Dziadkowie mieli prawo do zamieszkania w jednym mieszkaniu. Pozostałe mieszkania były w gesti kwaterunku. Moi rodzice gdy sprowadzili się do tego domu nie mieli prawa do innego mieszkania. Musieliśmy mieszkać dziadkowie, rodzice +dwoje dzieci w dwupokojowym mieszkaniu. Nawet po śmierci jednego z lokatorów, wsadzili innego. Ja z bratem byliśmy już nastolatkami. Babcia jeszcze żyła. Czynsz za pozostałe mieszkania był tak mały, że nie starczało na opłaty. Wywóz śmieci, woda podatek od nieruchomości nie mówiąc już o naprawach bieżących. Tylko dzięki ich zapobiegliwości dom ten nie popadł w ruinę. W latach siedemdziesiątych gdy nasz kraj miał odwiedzić prezydent Francji zostali zmuszeni do odnowienia elewacji aby gościa nie wystraszyć nieotynkowanym domem. Koszty pokryło niby państwo wchodząc na hipotekę, garb ten ciągnął się przez wiele lat. Nawet po upadku komunizmu musiałem dać inny lokal lokatorce aby zechciała sie wyprowadzić. I ty Siekierka twierdzisz że nie jestem w temacie. Jestem aż do bólu.

senior A.P.
08-04-2008, 21:20
Podatki od nieruchomosci w Polsce to jeszcze "male piwo",zobaczcie ile sie placi w USA , roznie w kazdym Stanie i duze pieniadze.

tadeusz50
08-04-2008, 21:29
Podatki od nieruchomosci w Polsce to jeszcze "male piwo",zobaczcie ile sie placi w USA , roznie w kazdym Stanie i duze pieniadze.
Unas w Polsce też przymierzają się do podatków kastralnych. Jest wiele róznic sam piszesz, ze autostrady są darmowe w USA w Polsce płatne, różnice w dochodach gigantyczne w cenach już zdecydowanie mniej. Niektóre ceny w Polsce są większe niż w USA.

z centrum
09-04-2008, 20:44
Unas w Polsce też przymierzają się do podatków kastralnych.
bo to może być spora gotówka przy wypasionej willi lub dużej kamienicy w śródmieściu.

Akurat ten podatek to raczej daleka wizja.

siekierka
09-04-2008, 22:21
Wstępne projekty tego podatku czynione były jeszcze w latach 80 -tych. Nazwa podatku wywodzi się nie od KASTRACJI (okaleczenia) lecz od KATASTRU (spisu) zatem jest to podatek nie kastralny tylko katastralny. Niestety, z pierwszych poważnych przymiarek do tego podatku czynionych już w latach 90-tych wynikało, że powinien on być ustalony nawet na poziomie 20 do 30% wartości nieruchomości. Czyli właściciel w ciągu 3 - 5 lat będzie musiał ponownie "kupić" od fiskusa swoją własną nieruchomość. :confused:

senior A.P.
09-04-2008, 22:25
Usmialem sie od tej "kastracji" ale wszystko juz przygotowane oczywiscie do katastru.
Za jednorodzinny domek dla przykladu (po dzisiejszej cenie dolara) piec tysiecy na rok.To jeszcze przyzwoity tax.
Te wypasione wille i w niej luksusy trzeba przeliczyc razy trzy.
Boss nawet nie odczuje na kieszeni.

tadeusz50
09-04-2008, 22:50
Przyznaję się do błędu z katastrem , tak powinna brzmieć nazwa. Jest to dla mnie o tyle w pewnym sensie niezrozumiałe, że mój ojciec był geodetą. I gdy jeszcze pracował (do początku lat 70-tych ub. wieku) chodziły słuchy o wprowadzeniu podatku katastralnego. Lata robią swoje a nazwa podatku rzadko używana.

senior A.P.
10-04-2008, 13:47
Nie ma za co przepraszac i sie wstydzic ,malo to ludzi na swiecie bez j.. .
Jeden ze znajomych wybral sie na 42 st w NYC i tam go zwykle ku... wysmialy , z czym do ..... .
Tadeuszu 50 szczery z ciebie czlowiek i nie przejmuj sie ,przeciez wiosna i wkrotce maj,wtedy kobiety mowia "daj".
Czasem nie wiadomo co dawac - czy to co sie ma lub to czego sie nie ma.
Glowa do gory !

tadeusz50
10-04-2008, 17:33
Ja nie przepraszałem a przyznawałem się do błędu. Zasadnicza różnica seniorze A.P.Przepraszam za zły uczynek, postępek itd natomiast przyznanie się do błędu w napisaniu nazwy podatku jest czym innym, mogłem napisać, że to literówka. (brak litery lub błędne napisanie innej)

Pani Slowikowa
10-04-2008, 17:41
Jaka jest roznic a pomiedzy podatkiek katastralnym a normalnym podatkiem od nieruchomosci??

Przeciez w Polsce wszyscy placa podatek od nieruchomosci chyba.. czy jej uzywaja czy nie..

tadeusz50
10-04-2008, 18:18
Podatek od nieruchomości jest liczony od m kw. powierzchni mieszkalnej, gruntu, powierzchni pod prowadzenie działalności gospodarczej itd. Natomiast podatek katastralny jest liczony od wartości rynkowej danej nieruchomości. Czym bardziej wypasiona willa, atrakcyjne położenie tym wyższy podatek. Dla właścicieli nieruchomości w Polsce byłby rujnujący.

senior A.P.
10-04-2008, 21:24
Inaczej jest to podatek (w przenosni) od posiadanego bogactwa ,tego ktore na gruncie stoii.Jak narazie placicie tylko za grunt.
Dla niektorych co maja chalupine po wprowadzeniu "katastru" dojdzie wieksza bieda,bogacz da sobie rade .
Jak narazie polscy bogacze przed "katastrem" tez sie bronia,bo wiedza czym to pachnie.
Im bogatszy tym wieksza sknera !

tadeusz50
10-04-2008, 22:10
Senior dlaczego usiłujesz wprowadzić forumowiczów w błąd. Płacimy za grunt ale też za powierzchnię mieszkalną, powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą, garaże itd. Zgadzam się że nie jest to kataster ale też nie tak jak to piszesz.

senior A.P.
11-04-2008, 02:11
Pewno,ze w Polsce nie macie tego podatku,ja go mam w USA i na tym opieram swoje wiadomosci.
Jaki wam wprowadza w Polsce ,to modlcie sie aby nie taki sam jaki Amerykanie bula nawet od rodzaju i ilosci lazienek a nie tylko powierzchni uzytkowej domu ( nie mylic z mieszkalna).
Tak ze tu Tadziu nie ma zadnego bledu ,co najwyzej roznica wyskosci podatku w poszczegolnych Stanach.

tadeusz50
11-04-2008, 07:06
Jak wygląda kataster to ja mniej więcej wiem. Obecnie na szczęście jak narazie rozbija się sprawa o ekspertów, fachowców czy jak tam nazwać tą swołycz od oceniania wartości nieruchomości. Jest ich zbyt mało a muszą mieć jeszcze odpowiednie certyfikaty.Kilka lat temu przeznaczyłem jedno pomieszczenie na działalność gospodarczą, podatek naliczyli bez żadnych innych papierków. (kilkakrotnie większy niż dotychczas). Po pewnyn czasie zrezygnowałem z tego, i zaczęła się szopka, bieganie od urzędu do urzędu z biura do biura, że wyrejestrowałem tą działalność. Większy podatek wzięli bez zmrużenia okiem zmniejszenie wymagało dużego samozaparcia.

senior A.P.
11-04-2008, 10:07
Czyli zalatwiles "po polsku" ?

z centrum
12-04-2008, 14:25
I gdy jeszcze pracował (do początku lat 70-tych ub. wieku) chodziły słuchy o wprowadzeniu podatku katastralnego.
Tadeusz, i dlatego moim zdaniem ten podatek może zaistnieje za następne "trzydzieści parę lat, jak dobrze pójdzie".
A nie idzie najlepiej - cena gazu, energii elektrycznej pedzą do góry - a pensje ?.

senior A.P.
12-04-2008, 14:30
Nie za trzydziesci ale za trzy lata mozesz zostac eksmitowany.
Zapewne zapytasz - dlaczego?
Za niewyplacalnosc,komornik to ci uswiadomi.

tadeusz50
12-04-2008, 14:49
Tadeusz, i dlatego moim zdaniem ten podatek może zaistnieje za następne "trzydzieści parę lat, jak dobrze pójdzie".
A nie idzie najlepiej - cena gazu, energii elektrycznej pedzą do góry - a pensje ?.
Pensje napewno nie wszędzie i nie w odpowiedniej wysokości ale idą trochę do góry. Renty i emerytury o 5% podnieśli i już dano zabrali. Następna woloryzacja może za rok????:mad:

senior A.P.
12-04-2008, 15:50
Czyli jest lepiej.

z centrum
12-04-2008, 23:36
Za rok? Waloryzacja emerytur i rent?
Tadeusz, Rząd ma problem; dług publiczny rośnie - w 2007 roku wyniósł 527,4 mld zł.

W dodatku do Dziennika - The Wall Street Journal Polska jest sprawozdanie z dyskusji ekonomistów "Co trzeba zrobić aby Polska stała się gospodarczym tygrysem?"
Leszek Balcerowicz tak powiedział "Wydaje się, że najważniejszym pojedynczym ruchem jest zniesienie przywilejów emerytalnych ... "
Chodzi właśnie o ograniczenie wydatków.

siekierka
13-04-2008, 00:07
Przywileje emerytalne o których myślał Balcerowicz to emerytury wcześniejsze i pomostowe. Ale na pewno nie uwzględniał w tym określeniu emerytur "specjalnych" dla służb mundurowych, generalskich, byłych członków rządu i ich rodzin itp. itd.

Pamiętacie jak Urban "litował" się nad obywatelami, gdy nastąpiła gwałtowna inflacja? Już wtedy mówił, rząd sie sam wyżywi, ale reszta? Nie wiadomo jak przeżyje.

tadeusz50
13-04-2008, 07:42
Przecież to dlatego część badań i zabiegów medycznych jest ograniczona do pewnego wieku. Naturalna eliminacja!!Natomiast jeśli chodzi o "długouchego" Urbana to o ile ja pamiętam mówił te słowa "rząd się sam wyżywi" nie w czasie inflacji tylko wcześniej gdy były braki na rynku żywnościowym. Wtedy gdy były te "tak kochane przez nas kartki żywnościowe." Obecnie jetem na emeryturze, ale wcześniej byłem na rencie. W sumie to już 20 lat. Pamiętam siłę nabywczą mojej renty wówczas i tą obecną. Jest jak pięść do oka. Wg. rządu powinienem być już "wyeliminowany" z tego świata.

senior A.P.
14-04-2008, 11:32
"Sila nabywcza " emerytur i rent spada nie tylko w Polsce.
Obecnie jest swiatowy ped do podwyzek cen zywnosci. Tlumaczy to sie w rozny sposob spoleczenstwom.
Dziwi jednak w UE limitowanie upraw i produkcji zywnosci.
O co w tym wszystkim chodzi - czy nie o wyeliminowanie konkurencji w produkcji i handlu ?

Lila
14-04-2008, 11:35
Jasne .Bo czemu niby ma służyć zamknięcie jednej z najlepszych cukrowni w kraju,na Lubelszczyźnie,w centrum upraw buraka cukrowego ?
Może nam ,Polakom ?

siekierka
14-04-2008, 11:49
To można by sobie powspominać, jakich dziedzin produkcji już nie mamy, "dzięki" przystąpieniu do UE. Zaczęło sie chyba od zwyczajnych papierni, byliśmy samowystarczalni w tym zakresie, a przy okazji nie walał sie stary papier. A czy teraz ktoś z was widział, ile wagonów papieru zwozi się z zagranicy na druk tej makulatury gazetowej i reklamowej, jaką nas codziennie zarzucają? Albo może ktoś wie, gdzie się podziały punktu skupu makulatury? :confused:

senior A.P.
14-04-2008, 13:01
Smutne ale prawdziwe. Jak juz bedzie calkowita wspolnota europejska i jedno panstwo to chyba zaczniemy zbierac surowce wtorne i z tego zyc.

z centrum
14-04-2008, 18:07
Przywileje emerytalne o których myślał Balcerowicz to emerytury wcześniejsze i pomostowe. Ale na pewno nie uwzględniał w tym określeniu emerytur "specjalnych" dla służb mundurowych, generalskich, byłych członków rządu i ich rodzin itp. itd.
Leszek Balcerowicz tak to ujął; "Chodzi o zniesienie przywilejów emerytalnych dla wszystkich, łącznie z baletnicami,górnikami,mundurowymi,nauczycielami."
Jestem ZA.

senior A.P.
15-04-2008, 09:06
Emerytury specjalne - coz to takiego ?

tadeusz50
15-04-2008, 09:18
No- senior nie ośmieszaj się, sam jesteś na takiej emeryturze, dla jasności ja też -górnik.

senior A.P.
15-04-2008, 09:43
To mowisz,ze w Polsce z emerytura tysiac dwiescie (moj przyklad) mozna pozyc i poszalec ?
W takim razie wracam.

tadeusz50
15-04-2008, 10:01
Jak na warunki Polskie nie jest najgorsza. Są zdecydowanie mniejsze.

tadeusz50
15-04-2008, 10:06
Tu nie chodzi tylko o wysokość ale też o długość stażu pracy.

z centrum
15-04-2008, 17:53
To mowisz,ze w Polsce z emerytura tysiac dwiescie (moj przyklad) mozna pozyc i poszalec ?
W takim razie wracam.
Można a nawet trzeba przeżyć - z szaleństwami to :confused:
kawa-herbata na pewno.

ymca
15-04-2008, 18:08
Szaleństwa jak się patrzy :D

siekierka
15-04-2008, 18:11
Dla ścisłości emerytura 1200 zł. to jest w dolarach jakieś 500 bagsów. Wątpię, żeby Ci tak mało płacili w stopniu colonel.

senior A.P.
16-04-2008, 11:49
Watpic kazdemu wolno,ja nie watpie,bo doswiadczam.
Przypominam ,ze jestem emerytem ze starego portfela w Polsce. Byli rowni i rowniejsi. Stopnie tez "siekierka pomyliles pulkownikiem nie dane bylo mi zostac ,dobrnalem do majora.

siekierka
16-04-2008, 15:26
Jeśli tak, to nie wracaj, bo będziesz jednym więcej biedakiem, którymi nasz specjalista od cudów sie nie zajmuje. Co innego, gdybyś był kamratem Humera albo innego antypolskiego ubeka, dostałbyś wtedy list żelazny, willę po Kuklińskim i płacę 10 razy wiekszą .

senior A.P.
16-04-2008, 15:44
Ale tu mi pisza,ze i za mniejsza emeryture od mojej da sie wyzyc .
Moja slubna mi mowi : jedz i nie wracaj,pewnie ma innego na oku.

z centrum
16-04-2008, 20:49
Ile kosztuje przeżycie;
mieszkanie 50 metrów - czynsz 500 zł
tzw media 150 zł
RTv + kablówka 30 zł

Dwie emerytury nauczycieli - kwota netto okolo 2000 zł.

To popatrz ile zostaje na niezłe życie - i w góry można wyskoczyć, na wycieczkę i inna różna drobna konsumpcja. :)

tadeusz50
16-04-2008, 21:04
Ja się zastanawiam jak można wyżyć za 600-700zł. Słysząc o takich dochodach naprawdę zastanawiam się jak trzeba się nagłówkować aby przewegetować, bo nie można tego stanu nazwć przeżyciem.

siekierka
17-04-2008, 09:41
Ale tu mi pisza,ze i za mniejsza emeryture od mojej da sie wyzyc .
Moja slubna mi mowi : jedz i nie wracaj,pewnie ma innego na oku.


Jeśli będziesz kupował na dzień 1/2 litra mleka, ćwiartkę chleba i 20 dkg kaszanki, to w ciągu miesiąca wystarczy Ci nawet na aspirynę.

ymca
17-04-2008, 11:13
Ja się zastanawiam jak można wyżyć za 600-700zł. Słysząc o takich dochodach naprawdę zastanawiam się jak trzeba się nagłówkować aby przewegetować, bo nie można tego stanu nazwć przeżyciem.

Nie wszyscy tu piszący mają emerytury górnicze tak jak Ty.I żyją,muszą żyć.

senior A.P.
17-04-2008, 11:16
Albo te wysokie wojskowe - co nie ?

siekierka
17-04-2008, 12:00
YMCA - Ty mosz recht, jak mówią Ślązacy.

tadeusz50
17-04-2008, 12:27
Powiedzmy, że ja na swoją nie narzekam, bo wiem jakie są te najmniejsze.

siekierka
17-04-2008, 12:37
Emeryt powinien być zwolniony z udziału w opłatach z leczenie.

Kundzia
17-04-2008, 12:54
Ja się zastanawiam jak można wyżyć za 600-700zł. Słysząc o takich dochodach naprawdę zastanawiam się jak trzeba się nagłówkować aby przewegetować, bo nie można tego stanu nazwć przeżyciem.
Tadeuszu,zgodzę się z tobą,że za te pieniądze w pojedynkę to absolutnie ciężko.Ale ja znam osoby co nawet te 600 nie mają i muszą żyć,qale co to za życie? nie ma im czego zazdrościć.
Ja pracuję,mąż pracuje miesięcznie jak jest bardzo dobry miesiąc /dużo godzin,bo płacone od godziny 6.90 brutto/ mamy około 1800zł,dwójkę dzieci uczących się na utrzymaniu,i faktycznie trzeba się mocno nagłówkować by nie tylko przeżyć,ale i zapewnić sobie minimum luksusu i rozrywki.By pozwolić sobie na jakiś wyjazd niedzielny,na wyjście z dziećmi choćby na lody.

ymca
17-04-2008, 13:31
Powiedzmy, że ja na swoją nie narzekam, bo wiem jakie są te najmniejsze.

Ja też nie narzekam,pracowałam w Elektrowni.Zauważ,że Ci co mają małą emeryturę nie narzekają na swój los.Mam wielki szacunek dla tych ludzi.

ymca
17-04-2008, 13:36
YMCA - Ty mosz recht, jak mówią Ślązacy.

Bardzo lubię Slązaków,ale za diabła nie wiem co to jest ten recht
Przybliż mi znaczenie tego słowa siekierko.Ale jak Cię znam to chyba lepiej nie wiedzieć :D

senior A.P.
17-04-2008, 14:01
Z czego jest zwolniony emeryt w Polsce ?

emka46
17-04-2008, 16:05
Z czego jest zwolniony emeryt w Polsce ?
Z obowiązku przechodzenia przez jezdnię na zielonym świetle.

siekierka
17-04-2008, 16:22
Recht - to racja

senior A.P.
17-04-2008, 16:26
Z jazdy bez biletu w komunikacji miejskiej nie ?

emka46
17-04-2008, 16:42
Z jazdy bez biletu w komunikacji miejskiej nie ?
Po ukończeniu 70 lat darmowe przejazdy,dla młodszych emerytów i rencistów 50% zniżki/prawie na wszystkich liniach/

senior A.P.
17-04-2008, 17:08
To komunikacja miejska ,jak dalekobiezna i pociagi ?

ymca
17-04-2008, 17:34
Recht - to racja

no,no siekierko -jestem zszokowana!pierwszy raz przyznajesz mi ten recht

siekierka
17-04-2008, 17:47
YMCA - Twój nick dobrze mi sie kojarzy z czasami, gdy korzystałem z pomocy Ymca.
A jak ktos ma rację, to ma, nawet gdyby mi się źle kojarzył.

kufa86
17-04-2008, 18:58
Z obowiązku przechodzenia przez jezdnię na zielonym świetle.
Z obowiązku posiadania karty pływackiej przy wypożyczaniu żaglówki, lub roweru wodnego.
Z obowiązku posiadania spadochronu, przy skokach z samolotu.

siekierka
17-04-2008, 19:09
Głownie jednak chyba z obowiązku zajmowania miejsca gdziekolwiek

ymca
17-04-2008, 20:35
YMCA - Twój nick dobrze mi sie kojarzy z czasami, gdy korzystałem z pomocy Ymca.
A jak ktos ma rację, to ma, nawet gdyby mi się źle kojarzył.

Chyba Ci się ta pomoc z Ymca pomyliła drogi siekierko z inną fajną pomocą:D

ymca
17-04-2008, 20:39
To komunikacja miejska ,jak dalekobiezna i pociagi ?

Na pewno dalekobieżny kurs ziemia-księżyc :D

z centrum
17-04-2008, 20:47
Z czego jest zwolniony emeryt w Polsce ?
Na pewno z pracy - ale dlatego uważany jest za pasożyta społecznego.
Ponoć na utrzymanie emerytów kazdy pracujący wykłada 2300 złotych.
Zgroza :D

siekierka
17-04-2008, 21:56
Kiedy byłem w piątej klasie, Young Man Christian Asotiations przekazywała (niezależnie od UNRRA) pomoc dla polskich dzieci w postaci paczek nieżywnościowych.

ymca
18-04-2008, 06:41
Kiedy byłem w piątej klasie, Young Man Christian Asotiations przekazywała (niezależnie od UNRRA) pomoc dla polskich dzieci w postaci paczek nieżywnościowych.

No i widzisz siekierko jak fajnie miały dzieci w Polsce Ludowej.:D

siekierka
18-04-2008, 07:22
Nie była to zasługa Polski Ludowej

senior A.P.
18-04-2008, 14:47
"ymca" zlosliwosci ci niezadosc ?
Komunikacja miejska ma strefy i poza miastem.
Piszac dalekobiezna komunikacja mialem na mysli to co ogarnia nie tylko centrum i ceny biletow tez sa rozne.
Jezeli sie nudzisz ,radze zmienic zainteresowania inna osoba niz moja.

Anielka
18-04-2008, 14:56
To sie nazywa komunikacja miejska i podmiejska.Ale przeciez Ty dobrze o tym wiesz,czyż nie?Pozdrawiam cieplutko.

senior A.P.
18-04-2008, 15:07
Jest jeszcze inna komunikacja ,dalekobiezna tez, jak chociazby miedzymiastowa.
Dziekuje za pozdrowienia i uwage ,ze mam wszystko wiedziec i nawet nie pytac.
Pozdrawiam z wzajemnoscia i sloncem Florydy !

Anielka
18-04-2008, 15:14
Pytać mozesz i powinienes ,a przede wszystkim,przestań sie obrażać.Rozumiem,ze masz wiele pytań,ale czytaj uwaznie co do Ciebie mowimy,a nie tylko słuchasz swoich mysli.Pozdrawiam z pieknegi i dzisiaj słonecznego Gdańska.14256

senior A.P.
18-04-2008, 15:21
Kto sie i kogo obraza - slonce na ludzi ?
A moze ludzie na slonce ?

z centrum
19-04-2008, 23:41
Podejrzewam, że autorzy tych wypowiedzi nie byli godni, aby zapisać się w pamięci uczestników KSC. Będziesz chyba musiał sam ich rozszyfrować ...;)
A możesz rozwinąć skrót KSC ....

gratka
20-04-2008, 09:22
Wracam do tematu : Wynalazcy
W latach osiemdziesiątych na uniwersytetach amerykańskich przeprowadzono sondaż kto jest najpopularniejszym wynalazcą dwudziestego wieku. Wynik był zaskakujący: Wynalazca globulki zet!

z centrum
20-04-2008, 13:18
A czy te badania powtarzano w następnych dziesięcioleciach?

senior A.P.
20-04-2008, 19:27
Skutki dzialnia tej globulki juz sa znane ,smiertelnosc u kobiet prawie sie podwoila - donosza media i to te ,ktore zawsze prawde pisza .

z centrum
25-04-2008, 22:58
A ja uważam, że największym wynalazkiem XX i XXI wieku była i jest Margaret Tatcher.

gratka
26-04-2008, 08:55
Skutki dzialnia tej globulki juz sa znane ,smiertelnosc u kobiet prawie sie podwoila - donosza media i to te ,ktore zawsze prawde pisza .

Mam rozumieć, że każda kobieta umiera dwa razy; raz bo musi, drugi raz za karę?

senior A.P.
26-04-2008, 13:52
Kobieta dotad zyje ile jej Bog przewidzial.

tadeusz50
26-04-2008, 16:11
Kobieta dotad zyje ile jej Bog przewidzial.
To mężczyzna żyje inaczej.

senior A.P.
26-04-2008, 16:16
Post zniknal wiec powtorze :Mezczyzna tez ale wyzej rozmawiamy o kobietach.

siekierka
02-05-2008, 08:15
http://www.hotmoney.pl/artykul/2007/1/gehenna-malych-firm.html

senior A.P.
02-05-2008, 10:14
Siekierko !
Wiesz o tym,ze w Polsce powstala nowa formacja zastepujaca ZOMO ?
Do tej pory dzialala tylko w miastach,w planie jest wprowadzenie jej do gmin wiejskich.
Tez uzupelnia sie z policja (ZOMO z milicja) i nazywa sie straz (porzadku publicznego).

siekierka
02-05-2008, 10:35
Masz rację, ale w tym przypadku myślałem o "praniu" ludzkich kieszeni ze zdobywanych w trudzie pieniędzy.

senior A.P.
02-05-2008, 12:04
Z tym praniem kieszeni to nie nowosc .Wszyscy wiemy,ze najlepiej zarabia sie na biednych. Jezeli juz mowa o pieniadzach i wynalazku Fenicjan to warto wiedziec,ze ten srodek platniczy jest do wymiany w kazdej epoce ustrojowej .
Otoz obecnie Amerykanie odpowiedniego pochodzenia zastanawiaja sie jak przechytrzyc tych co to sobie pouskladali twarda walute koloru zielono-niebieskiego i ulokowali gdzie sie da w sejfach bankowych,prywatnych czy zakopali w ziemie.
Wpadli wiec na pomysl na dodanie trzeciego koloru wizerunku dla dolara (posredni miedzy czerwonym a rozowym) i maja w przygotowaniu "tajny plan" zastapienie tych dolarow (starych ) nowymi trojkolorowymi.
Ale o tym innym razem aby znowu mnie nieposadzono o teorie spiskowa i straszenie ludzi.
Dzisiaj dopisze ,ze dolar to nie taka pewnosc egzystencji i gwarantowana "lajba zycia" ,tak jak partyjna platforma w Polsce.

siekierka
02-05-2008, 13:49
Tak czy inaczej, bezczelnie nas okradają. Ze wszystkiego.

senior A.P.
02-05-2008, 13:55
Otoz to - wazne aby nie dac sie okrasc. Jednym ze sposobow jest eliminowanie zlodzieji ze swojego srodowiska,otoczenia a nawet z kraju gdy tylko ich dostrzegamy.
Nie wystarczy krzyczec "lapaj zlodziej" ,bo ten co krzyczy zazwyczaj jest sam zlodziejem .
Zlodzieji lapie sie bez krzyku i to w najmniej spodziewanym momencie.

z centrum
03-05-2008, 22:20
Tak czy inaczej, bezczelnie nas okradają. Ze wszystkiego.
Nie będzie tak źle, jak czytamy to obiecana jest POprawa rzeczywistości przez Premiera.
Interesująca zbitka przyczynowo-skutkowa "Trwają też prace nad programem reprywatyzacyjnym, który ma zwiększyć kwoty świadczeń emerytalnych.

senior A.P.
04-05-2008, 13:02
Rzad,ktory nie dba o emerytow i rencistow zle konczy.

z centrum
06-05-2008, 21:37
Rzad,ktory nie dba o emerytow i rencistow zle konczy.
Mało nie dba - zresztą poprzedni też nie dbał - jeszcze wymawia, że emeryci żyją na koszt pracujących :confused:

siekierka
07-05-2008, 10:09
W poprzedniej kadencji parlamentu, gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, co chwila politycy PO i niektóre media zarzucały im korupcję polityczną, która miała polegać na tym, że musieli ciągle z koalicjantami ustalać cały szereg ważnych decyzji i nominacji na różne stanowiska w administracji. To, co wyprawia w tej chwili Platforma Obywatelska i niektóre sprzyjające jej media, to najzwyklejsza polityczna prostytucja! Układ jest czytelny aż za bardzo: "my będziemy wam płacić, a wy będziecie nas kochać".

tadeusz50
07-05-2008, 10:16
Mało nie dba - zresztą poprzedni też nie dbał - jeszcze wymawia, że emeryci żyją na koszt pracujących :confused:
A który rząd dbał o rencistów i emerytów? Może mam słabą pamięć? Zawsze nam dawali w d...!!!

z centrum
10-05-2008, 12:59
A który rząd dbał o rencistów i emerytów? Może mam słabą pamięć? Zawsze nam dawali w d...!!!
no nie przesadzaj
nie będzie abonamentu
jest :D

tadeusz50
10-05-2008, 13:21
Ale się uśmiałem!!! hhhhaaaaaaaa

przyjaciel
10-05-2008, 14:29
Z tego powodu sie usmiales ze dawaja w du..?
Faktycznie zabawne,ale to chyba hmoosie sie wtedy dobrze czuja ?

tadeusz50
10-05-2008, 14:35
Sl€chaj młody człowieku naucz się kultury bo jej nie masz. Wg. wieku mógłbym byc twoim ojcem. Mam w takim samym wieku dzieci. A ty w poście piszesz do mnie syneczku. To jak widzę senior cię nie wychował. A co do śmiechu to kompletnie nie rozumiesz o co biega.

przyjaciel
10-05-2008, 14:48
Dlaczego sie denewurujesz ?
Masz jakies problemy ? Wlasnie zalozylem temat (zobacz w spisie),ja do ciebie grzecznie a ty? Tez sie tak odnosisz do swych doroslych dzieci,masz patent na madrosc?
O krorego seniora ci chodzi,ze mnie nie wychowal,znasz mego ojca ?
Ktos zniszczyl ci nerwy,wspolczuje.

tadeusz50
10-05-2008, 15:36
Ponieważ nie wiesz o co chodzi, udajesz lub z pamięcią krucho / w tym wieku?/ Przeczytaj w koszu wątek "Mam dość" post283 a może dotrze do twojej głowy o co mnie chodzi. Tak jestem wkurzony na potraktowanie mnie w ten sposób przez młokosa. Patentu na mądrość nie mam tak jak i ty. Z tym wspólczuciem to w tej Ameryce to macie obcesję?

przyjaciel
10-05-2008, 15:50
Juz myslalem,ze ci przeszlo. Za forme YOU sie nie obrazaj i mnie nie nazywaj mlokosem,bo to chyba niegrzecznie tak sie zwracac do mlodszych nawet o iles tam lat.
Po zadnych "koszach" nie mam zamiaru latac i szukac smieci.
Jezeli ktos uwaza drugiego czlowieka za smiec,to wybacz ale ........nie dopisze aby nie uczyc kultury starszych ode mnie,bo znowu nastapi obraza autorytetow.
Pozwol,ze zaprzestaniemy na tym i juz sie nie bedziesz denerwowal
My nie mamy w Ameryce obsesji podchodzimy do zycia bez uniesien i z usmiechem,radze to stosowac i napewno bedzie zdrowiej,na forum tez.
Dziekuje i juz Wam "po amerykansku nie przeszkadzam,dyskutujcie sobie dalej "po polsku".

tadeusz50
10-05-2008, 16:11
Jak ty do mnie napisałeś chłopaczku to było w pożądku??? Oskarżając o mieszanie w wątkach. Miałem jeszcze nadzieję,że jesteś mężczyzną z jajami jak to się mówi w Polsce i przeprosisz ale ty nie masz tych jaj. Więcej z tobą nie mam przyjemności dyskutować. Dla mnie nie istniejesz!!!

Malgorzata 50
10-05-2008, 16:23
Tadeusz wyluzuj ..szkoda twoich nerwów ..usmiech amerykanski od ucha do ucha ci ślę.

tadeusz50
10-05-2008, 16:26
Małgorzato po prostu nie pozwlam sobie ubliżać. Uśmiech mam ale honor też.

z centrum
10-05-2008, 23:10
A który rząd dbał o rencistów i emerytów? Może mam słabą pamięć? Zawsze nam dawali w d...!!!
Stwierdzenie w takim razie co najmniej :confused:
Zawsze - to jednak coś pamiętasz.
To nie do śmiechu zapytam - władze od roku którego masz na myśli jako rencista/emeryt ?

tadeusz50
11-05-2008, 07:50
Pisałem już o tym na którymś wątku. W 1988 w grudniu przeszedłem na rentę. W sumie 20 lat.

Lukrecja
16-05-2008, 12:08
Kurczę,Siekierka ...z byka spadłeś ?

A jak Ci złodziej ukradnie samochód i policja w końcu go odzyska,to będziesz złodziejowi płacił za wymianę oleju i tankowanie ,oraz za zamalowanie otarcia lakieru ? Bo ty w porę tego nie zrobiłeś ???

Ludzie,co się dzieje z Wami ?
Czy oni prosili państwo o tę opiekę ?:rolleyes:


Wspaniały argument !! Kupuję !! :D

siekierka
16-05-2008, 12:24
Napisał Lila
Kurczę,Siekierka ...z byka spadłeś ?

A jak Ci złodziej ukradnie samochód i policja w końcu go odzyska,to będziesz złodziejowi płacił za wymianę oleju i tankowanie ,oraz za zamalowanie otarcia lakieru ? Bo ty w porę tego nie zrobiłeś ???

Ludzie,co się dzieje z Wami ?
Czy oni prosili państwo o tę opiekę ?



Skąd ten cytat? bo chybanie z tego wątku.
A tu chodziło o to, że po wojnie zastaliśmy gruzy i opuszczone budynki, w których z konieczności zamieszkali powracający z wygnania. Gdyby tej substancji nie wziąć pod opieke, nie remontować to dziś byłyby porośnięte chwastami pagórki gruzów zamieszkałe przez kuny i szczury. Przejęcie przez Państwa mienia opuszczonego i wprowadzenie jakiejś nim gospodarki, było stanem wyższej konieczności. A jeśli poprzedni właściciele nie przyznwali się do tego, to co , mieliśmy im pomniki stawiać i kazać tułaczom wojennym zamieszkać w namiotach? Są gdzieś granice rozsądku. Nie można porównać czasów dzisiejszych do lat 1945 - 1949.

Lukrecja
16-05-2008, 12:38
Tak Siekierka , ten cytat to z tego wątku zobacz #16 .
Ja za wami jeszcze nie nadążam i sobie małymi krokami przechodzę po wcześniejszych wątkach i być może pewne spostrzeżenia straciły już na aktualności , bo dyskusja poszła dalej , to ja jednak chcę zaznaczyć ,że byłam ,że czytałam i że podpisuję się pod stwierdzeniem przedmówcy i podpinam stosowny cytat.
Teraz już mogę śledzić ten wątek na bieżąco

z centrum
16-05-2008, 23:18
Wspaniały argument !! Kupuję !! :D
W PRL-u istniało zróżnicowane prawo do korzystania ze wspólnego majątku narodowego
Nacjonalizacja to z założenia taka kradzież dobra mniejszości dla pożytku większości, która to większość dobra tej mniejszości sfinansowała.
Czym ?
A czym teraz są sfinansowane dobra "nowej mniejszości" powstałej na początku IIIRP?

Lukrecja
17-05-2008, 07:54
Teraz to się nazywa restrukturyzacja , komercjalizacja i końcowy efekt prywatyzacja ( tzw,majątku państwowego - czyli przedsiębiorstwa , szpitale , szkoly itd)

z centrum
29-05-2008, 20:17
Teraz to się nazywa restrukturyzacja , komercjalizacja i końcowy efekt prywatyzacja ( tzw,majątku państwowego - czyli przedsiębiorstwa , szpitale , szkoly itd)
Ten cykl "naprawczy" można było obserwować w zjawisku NFI - komercjalizacja - potem SA skarbu państwa - na koniec w ramach uzdrawiania sprzedaż "nawet za Złotówkę" - i już.

z centrum
29-05-2008, 20:22
Wiceminister skarbu państwa twierdzi, że reprywatyzacji nie będzie - fragment wywiadu prasowego;

Z Krzysztofem Hubertem Łaszkiewiczem, wiceministrem skarbu państwa, rozmawia Maciej Pawlak

Maciej Pawlak: Czy przygotowywana przez Ministerstwo Skarbu Państwa ustawa umożliwi reprywatyzację, czy ograniczy się jedynie do rekompensat?

Krzysztof H. Łaszkiewicz: Po dwudziestu latach transformacji ustrojowej, która w dużej mierze polegała na przemianach własnościowych, nie da się dziś przeprowadzić ustawy reprywatyzacyjnej, której podstawowym założeniem byłby zwrot mienia w naturze. Jeszcze w 2001 r. była na to szansa. Taką ustawę ówczesny parlament przyjął. Niestety, prezydent Kwaśniewski ją zawetował ze względów politycznych i nie weszła w życie. To był ostatni moment, w którym można jeszcze było realnie przeprowadzać reprywatyzację. Tamta ustawa była przygotowana 10 lat temu. Od tego czasu wiele majątku, będącego w rękach skarbu państwa, sprywatyzowano. Duża część - nieruchomości została sprzedana, a niektóre trafiły do samorządów.

Jak wygląda sytuacja obecnie?

- Wg analiz przeprowadzanych przez ministerstwo w ostatnich miesiącach okazało się, że zostało bardzo niewiele nieruchomości, które mogłyby być odzyskane w całości „w naturze”. To jest m.in. ok. kilkuset zespołów parkowo-dworskich, z czego duża część uległa mocnym zniszczeniom oraz ok. 1000 aptek. Tyle że te ostatnie są pod względem prawnym zaliczane do majątku ruchomego. A więc głównie chodzi o ich wyposażenie, mające na ogół znaczenie zabytkowe.

A budynki aptek, których właścicielami byli sami aptekarze?

- Takich wypadków było bardzo niewiele. Zresztą najczęściej jest już nowy, prywatny właściciel budynku, a sama apteka stanowi tylko jeden z jego lokali użytkowych. Powtórzę raz jeszcze, że w tej sytuacji obecnie nie ma już szans na realną reprywatyzację. ...