PDA

View Full Version : Wizytówka Łodfzi - tylko nie Piotrkowska


z centrum
12-04-2008, 14:31
Może dopiero przebudowany teren i budynki byłej Elektrowni Łódzkiej - to będzie taki wizytowy bilet Miasta Łodzi.
Co myślicie o tym projekcie?

Anna_Maria_57
12-04-2008, 15:47
Dlaczego nie Piotrkowska? Jest piękna!

Właśnie byłam tydzień temu ;) ;)

Jadzia P.
12-04-2008, 17:35
Dla mnie od zawsze , Łódż , to przede wszystkim Piotrkowska. Jako dziecko jeżdziłam z rodzcami do ZOO i na Pietryne. Póżniej, już jako nastolatka robiłam tam zakupy. Z sentymentem wspominam małe sklepiki z butami, usytuowane w bramach kamienic. Często na zapleczu sklepu siedział szewc-właściciel, który w czsie gdy nie miał klientów, szył buty.Obecnie mamy nowe centrum , Manufakture, ale w/g mnie, to już nie to samo.

z centrum
12-04-2008, 23:46
Pietryna jest coraz bardziej jarmarczna - te niby pomniki, choćby ostatnio wzniesiony lampiarz.
Ta ulica już nie ma mistyki miejsca - bo niby salon handlowy SASPOL czy od lat brudny były dom obuwia albo niszczejące w pobliżu kino to raczej wstyd :mad: dla Miasta. A to tylko kawałek Pietryny.
Wskażecie jakiś magiczny fragment Pietryny - ?

Jadzia P.
14-04-2008, 00:37
Ponieważ nie mieszkam w Łodzi, choć bardzo blisko , pół godziny jadę samochodem z mojego domu do Manufaktury, nie odwiedzam Piotrkowskiej codziennie. Ostatnio, jeżdzimy głównie do Manufaktury, gdyż cała Łódż jest rozkopana i właściwie nie bardzo chcemy kluczyć objazdami.
Jednak dla mnie , jak już wcześniej pisałam sece Łodzi to Pietryna. Jej magiczne miejsce, według mnie, zaczyna się od starego Centralu aż do pomnika Kościuszki, czyli deptak.
Uwielbiam tam chodzić i nie mogę się doczekać kiedy ponownie tam pospaceruje.
Bardzo podoba mi się też park obok ZOO. Nie zachwycam się natomiast Ogrodem Botanicznym, jest bardz zaniedbany. Ładne są tylko główne alejki a dalej to już jak zwykle u nas...

z centrum
15-04-2008, 17:57
Co do parków - zdecydowanie najlepiej prezentuje się Park Źródliska oraz Palmiarnia.

Jadzia P.
15-04-2008, 20:48
Palmiarnia jest ładna ale bardzo mała. Takie duze miasto mogłoby zrobić coś większego, a zwiedzających z pewnością byłoby więcej

Jadzia P.
15-04-2008, 20:49
A gdzie jest park Żródliska ?

frida
16-04-2008, 08:52
przy przędzalnianej :)

z centrum
17-04-2008, 19:15
Park Źródliska to dla mnie bardziej okolice dawnego Placu Zwycięsta z którego zostały dwa kawałki po powstaniu Al. Piłsudskiego.
W okolicy Muzeum Kinematografii.
Park jest zadbany i bardzo przyjemny.
A Palmiarnia - nie taka jak w Poznaniu, ale ciekawa.

Ewita
19-04-2008, 17:47
Urodziłam się i wychowałam na osiedlu Montwiłła Mireckiego, przy Srebrzyńskiej. Tuż obok najpiękniejszego parku Łodzi. Kiedyś nazywano go "Parkiem Ludowym", w pamięci starszych Łodzian przetrwał jako Park na Zdrowiu, albo Park Polesie. Największy, budzący szacunek starodrzew w Europie - park śródmiejski, w którym przetrwały resztki Puszczy Łódzkiej, zachowanej w formie rezerwatu. Cudowne, magiczne miejsce! Całe moje dzieciństwo było z nim związane. Czy wiecie, że mogę jeszcze dziś wskazać miejsca, gdzie znajdowały się wejścia do ciągnących się kilometrami poniemieckich schronów? Penetrowaliśmy je w dzieciństwie, narażając się na gniew dorosłych (chyba uzasadniony). Wejścia zasypano, ale ja wiem, że mogłam z nich wyjść tuż obok mojej szkoły (sprawdziwszy najpierw, czy w okolicy nie pałęta się groźny woźny)... Park pełen tajemnic, ze sławetną, budzącą naszą niekłamaną ciekawość i starannie obudowaną Łódką i wpadającą do niej Bałutką - dwiema rzeczkami, które służyły jako ścieki największych fabryk mojego dzieciństwa. Żaden inny park w Łodzi nie ma tak bogatej historii, nawet Park Poniatowskiego ze swoimi pomnikami!

z centrum
19-04-2008, 23:47
Łódź jest także dla mnie miastem zieleni - dlaczego ? upowszechnił się pogląd że to miasto zadymione.
Przecież w PRL-u wszytkie miasta były zadymione.

szekla
26-09-2008, 10:31
łodzkich ulic i kamienic
Linki znalezione w necie:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=420753
a tu krótki spacer po Łodzi
http://pl.youtube.com/watch?v=b8sUuhMllDY&feature=related

szekla
24-10-2008, 20:47
odpoczynek na Piotrkowskiej
http://odsiebie.com/thumb.php/122487386876.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/817136---390c.html)

z centrum
25-10-2008, 12:50
W dzisiejszym Polska Dziennik Łódzki o kolejnym zrywie "gospodarzy miasta Łodzi" - "Handel uratuje Piotrkowską".
Markowe sklepy wizytówką miasta - kpina w żywe oczy!
To co może i powinno być wizytówką czyli zabytkowa łódzka architektura niszczeje. Przy przebudowie centrum zniknie jeszcze kilka obiektów - W związki z przebudową rejonu Dworca Fabrycznego ma być poszerzona ul. Targowa. Konserwatorzy zabytków alarmują, że w tej sytuacji nie da się uniknąć wyburzenia zabytkowych budynków na odcinku od al. Piłsudskiego do Tylnej.
Czy drążenie wykopu pod dworzec Fabryczny i tunelu do Kaliskiej wytrzyma cerkiew Aleksandra Newskiego - bardzo watpię.

A poza tym to z Pietryny należy usunąć puby i przywrócić czystość !