PDA

View Full Version : POChP - jak radzić sobie z kaszlem? - komentarze


Donata
13-04-2008, 20:48
Komentarz do artykułu: POChP - jak radzić sobie z kaszlem? (http://www.senior.pl/158,0,POChP-jak-radzic-sobie-z-kaszlem,1920.html)
--------------------
Artykuł moim zdaniem jest bardzo pomocny dla chorego ,ale dodatkowo z wałsnych doświadczeń jako skuteczną pomoc przy odksztuszaniu mogę polecić zakup w aptece niewielkiego przyrządu o nazwie FLUTTER (przypomina fajkę), który bardzo skutecznie pomaga w odksztuszaniu, a dodatkowo zmusza do ćwiczeń oddechowych.

Wilhelmina
14-04-2008, 08:27
Donato - dziękuję za informację o Flutterze. Kupiłam.

Z kolei ja informuję potrzebujących, że na Allegro, oryginalny Flutter jest o 40 - 60 zł tańszy aniżeli w aptekach. Na Allegro aukcje prowadzi apteka internetowa.

siekierka
14-04-2008, 11:23
Ciekawe. Od ok.15 lat cierpię na POChP, ale u mnie podstawowym objawem tej choroby nie jest kaszel - bo prawie go nie mam - lecz brak możliwości nabrania powietrza do płuc. Kilka nieco szybszych niż powolny spacer kroków, a już jestem pozbawiony możliwości ruchu, odczuwam niedotlenienie i bezwład wszystkich kończyn i organów. Zjechanie winda kilku pięter, to już dla mnie wyprawa, a podróż do sklepu po przeciwnej stronie ulicy to prawie safari. Szczególnie gdy atakują samochody jak stado bawołów lub co najmniej antylop. Niestety muszę to praktykować prawie co dzień, bo nie mam sił aby przydźwigać jednorazowo większe zapasy żywności.

Donata
07-09-2008, 10:54
Ciekawe. Od ok.15 lat cierpię na POChP, ale u mnie podstawowym objawem tej choroby nie jest kaszel - bo prawie go nie mam - lecz brak możliwości nabrania powietrza do płuc. Kilka nieco szybszych niż powolny spacer kroków, a już jestem pozbawiony możliwości ruchu, odczuwam niedotlenienie i bezwład wszystkich kończyn i organów. Zjechanie winda kilku pięter, to już dla mnie wyprawa, a podróż do sklepu po przeciwnej stronie ulicy to prawie safari. Szczególnie gdy atakują samochody jak stado bawołów lub co najmniej antylop. Niestety muszę to praktykować prawie co dzień, bo nie mam sił aby przydźwigać jednorazowo większe zapasy żywności.

Choruję od 3 lat, średnio dwa razy w roku mam zaostrzenie choroby.Moje życie to niestety tlen, (20 godzin na dobę).
W ostatnim okresie na znaczna poprawę kondycji fizycznej ma wpłym regularnego stosowania elektrostymulacji mięśni tzw. TENS.
(Stosowanie elektrostymulacji zalecił mi mój lekarz).
Są to ćwiczenia mięśni bezwysiłkowe, czyli nie obciążaja układu oddechowego, a w bardzo znaczym stopniu poprawiają naszą wydolność fizyczną.
Takie elektrostymulatory można zakupić o wiele taniej na Allegro, różnica w cenie to nawet 50 do 60% taniej niż w sklepach czy aptekach.

Bozenka51
12-07-2011, 19:42
ja też uważam że Flutter to dobry pomysł. W zasadzie poza ssakami dla ciężko chorych to nie ma innego sprzętu wspomagającego. No oczywiście poza inhalatorem :)

wiesko56
01-04-2013, 13:35
witam,wiekszosc artykolow które przeczytałem dotycza przede wszystkim osob które pala tyton,w moim przypadku jest troszeczkee inaczej.owszem paliłem papierosy około 15 lat obecnie zerwałem z nałogiem i nie pale od 7 lat,no i zaczely się moje kłopoty ataki kaszlu z wydzielina,lekarze do ktorycz chodziłem twierdzili ze to organizm oczyszcza się z toksyn,prawda jednak okazazala się brutalna ostatni wynik badan u pulmunologa to pochp.pomocy bo czuje się coraz gorzej.pozdrawiam,wiesko56

Siri
01-04-2013, 13:56
Pochp.mp.pl Lekarze odpowiadają na Wasze pytania Rozedma płuc – leczenie
Rozedma płuc – leczenie


Rozedma płuc – leczenie: Czy miąższ płucny rozedmowo-przejaśniony można wyleczyć?

Odpowiedziała

dr med. Magdalena Twardowska
specjalista chorób wewnętrznych, chorób płuc, anestezjologii i intensywnej terapii

Miąższ płucny rozedmowo-przejaśniony nie jest w żadnym wypadku rozpoznaniem, tym bardziej ostatecznym; jedynie sugeruje rozedmę płuc. To rozpoznanie wymaga potwierdzenia i przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki z udziałem lekarza rodzinnego i specjalisty chorób płuc. Rozedmy płuc nie można wyleczyć, można natomiast zmniejszyć szybkość jej rozwoju.

Co to jest rozedma płuc? Jest to zwiększenie przestrzeni powietrznych położonych dystalnie od oskrzelika ze zniszczeniem ścian pęcherzyków płucnych (ryc. 1, 2).


REKLAMA


Ryc. 1. Obraz badania radiologicznego płuc chorego z rozedmą pęcherzową
(Na zdjęciu jasne struktury, tzw. cienie (negatyw), odpowiadają gęstszym tkankom i większemu osłabieniu promieniowania, a ciemne, tzw. Przejaśnienia, osłabieniu mniejszemu; na zdjęciu klatki piersiowej płuca są ciemne, natomiast serce, naczynia oraz kości – jasne)



Ryc. 2. Obraz tomografii komputerowej płuc chorego z rozedmą pęcherzową

Rozedma rozwija się u 40% nałogowych palaczy, będąc składową przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i obejmuje w tych przypadkach głównie górne partie płuc.

Rozedma dolnych płatów płuc u osób młodych wiąże się z wrodzonym niedoborem alfa1-antytrypsyny; w tym wypadku jest to chorób genetyczna, rzadko o poznanym mechanizmie. Małe stężenie lub nieprawidłowa funkcja tego białka prowadzi do uszkodzenia ścian pęcherzyków płucnych i rozwoju rozedmy.

Piśmiennictwo:

Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Wyd. 3. Kraków 2011

Zobacz także

Rozedma płuc ť
Mechanizmy POChP - co się dzieje w płucach chorego ť


http://pochp.mp.pl/lista/show.html?id=64967


P.S.

W m.przypadku są zmiany w lewym dolnym płacie?!

Siri
01-04-2013, 14:01
witam,wiekszosc artykolow które przeczytałem dotycza przede wszystkim osob które pala tyton,w moim przypadku jest troszeczkee inaczej.owszem paliłem papierosy około 15 lat obecnie zerwałem z nałogiem i nie pale od 7 lat,no i zaczely się moje kłopoty ataki kaszlu z wydzielina,lekarze do ktorycz chodziłem twierdzili ze to organizm oczyszcza się z toksyn,prawda jednak okazazala się brutalna ostatni wynik badan u pulmunologa to pochp.pomocy bo czuje się coraz gorzej.pozdrawiam,wiesko56


...sam sobie dopowiedz...:*