PDA

View Full Version : Zgadywanka

Dariusz Kosiur
27-04-2008, 23:07
Szanowni Państwo

Zróbmy sobie zabawę w zgadywanie. Spróbujmy wymienić tu na forum 5 (pięć) lub więcej, jeśli ktoś potrafi, polskich produktów przemysłowych obecnie produkowanych, które spełnią następujące wymogi:

1. wyrób musi być wysokoprzetworzony (tzn. koszt użytych surowców jest wielokrotnie niższy od kosztów wytworzenia wyrobu finalnego, a więc śmietana i kefir odpadają),
2. wyrób musi być oparty na polskiej konstrukcji i technologii wykonania (dopuszczalne są półprodukty w wyrobie finalnym pochodzenia obcego, jednak nie może to być wyłącznie montaż obcych podzespołów),
3. wyrób musi być produkowany przez polską firmę opartą na polskim kapitale

Kto wymieni najwięcej takich wyrobów spełniających podane warunki wygrywa zgadywankę.
Później wyniki zabawy sobie przedyskutyjemy - zobaczycie Państwo, że to może być bardzo pouczająca zabawa.
Dariusz Kosiur

Lila
27-04-2008, 23:49
A co mi szkodzi..
..szynka ''Krakus''
..michałki ''Wawel''
..torby ''Batycki ''
..odzież ''Solar '' - Poznań..:)

Lila
27-04-2008, 23:51
acha ..buty i galanteria skórzana- Ryłko..

ps.Nad sokami muszę pomyśleć..ale chyba soki Sokpolu..Właściciele Polacy ,mieszkają w pobliżu..:)

senior A.P.
28-04-2008, 00:18
Ja takiej wiedzy nie posiadam,mimo ze ma corka prowadzi wlasny nieduzy sklepik i grozi jej plajta.To co wiem to towary maja tylko nazwe w jezyku polskim.
Chetnie bede sie przygladal zgadywance.
Polskie jest (chyba) wino pralata Jankowskiego oraz warzywa i owoce z polskich pol i sadow ,koszty wytwarzania moga byc dyskusyjne.

Karol X
28-04-2008, 00:35
Oscypki
Woda mineralna"Jurajska"ze zrodel zlotopotockich(nie mylic ze Zlotopolskimi)
Woda swiecona
Myszopulapki,czy jak to sie tam nazywa
Krasnale ogrodowe

Dariusz Kosiur
28-04-2008, 01:21
Kochani Państwo

Chodzi o produkty przemysłowe, wysokoprzetworzone takie jak np. pralka, lodówka, samochód, samolot, telewizor, radio itp.
Szynki, sery, wyroby skórzane itp. nie są wyrobami wysokoprzetworzonymi - przykro mi.
Dariusz Kosiur

Lila
28-04-2008, 01:30
No i masz.Powiedziała co wiedziała..
Torba "Batycki " z serii bursztynowej ,nie jest wysoko przetworzona ? A bursztym tak pięknie obrobiony i za psi grosz kupiony od zbieraczy ?

No ,wiadomo.Dla faceta to nie jest przetworzenie..
Nic to.Jutro zajrzę w Zelmera ,czy ktoś mu nie wlazł do spółki i czy nie kupuje w Chinach podzespołów..aaaa..cięzko będzie..
A garnki polskie ? Też nie pasuje ?
Zaraz musi być samolot ?...o rety..jakie te ludzie mają górnolotne wymagania...
A ''Sokół '' czasem nie polski jest ?
Eee,wolę się nie odzywać dzisiaj..

przyjaciel
28-04-2008, 02:00
Polskie to moze nie niesa,bo fabryka nie polska i pieniadze zaplacone przez Polakow wyplywaja zPolski,przeciez to obcy kapital i chyba o to panu Dariuszowi chodzi?

Malgorzata 50
28-04-2008, 02:01
Matko znow nalot klonów......

senior A.P.
28-04-2008, 02:08
Przeciez to nie o klonach dyskusja ,masz zwidy Malgorzato ?

Malgorzata 50
28-04-2008, 03:22
No comments......

Kazik
28-04-2008, 03:51
Garnitur z Bytomia-eksport na bogate kraje zachodu, i na kraje Arabskie. Koszule "Vistuli". Zegary do powstającego europejskiego GPS. Na ten nowy wątek-szkoda mi czasu. Może sam "uschnie"-bo wątki ostatnio strasznie się mnożą.

hannabarbara
28-04-2008, 09:01
Przeciez to nie o klonach dyskusja ,masz zwidy Malgorzato ?
Małgosia nie ma zwidów. Pan Darek wspomaga swoje teorie obecnością różnych "przyjaciół". Coś napisze, chwyta za telefon. "Wspomóż brachu", bo mnie seniorki zadziobią!
A jeśli chce, to wstukam mu polskie AGD, skutecznie na rynku konkurujące z Boschem. To Amica.

senior A.P.
28-04-2008, 10:39
Ludzie nie wpdajcie w samochwale !
Chyba,ze juz wzrok i sluch przytepiony.
U mnie wiek "posuniety" ale Darek zdrowy,piekny i zyjacy wsrod Was w Polsce .
Wcale nie musi wzywac "posilkow" ,bo dobrze wie co,jak i kto produkuje.
Ci "polscy wlasciciele" jeszcze czerpia sile i nazwe z Polski ale towar jest czyj ?
Odpowiedzmy sobie strzeze.
Jeszcze 10 lat temu dzem byl polski i smak mial polski a dzisiaj ? Ani smaku ani polskosci ,nawet Arab go juz nie kupuje.
Jakiego "wirusa" wam zaszczepiono tym razem,czyzby Polakow na forum nie bylo ?

Dariusz Kosiur
28-04-2008, 13:46
Pani Małgorzato
Nie musi Pani uprawiać masochizmu i jeśli temat Pani nie odpowiada nie musi Pani czytać, a tym bardziej komentować go. Jest na forum klub.senior.pl sporo innych możliwości tematycznych, może też Pani inicjować własne wątki i intelektualnie się wyżywać. A jednak przyzna Pani, że ciągnie Ją do tych naszych "klonowych" tematów, przlatuje Pani do nich niczym ćma do ognia. Powiem szczerze, mnie to cieszy. Bo albo się Pani przekona, że 2x2=4, a nie jak w mediach liberalnych 3,9(9) lub 4,1(1) albo Pani zrezygnuje z komentownia lub przynajmniej nabierze Pani właściwego seniorowi dystansu do jednostronnego objasniania rzeczywistości przez zawsze słusznych ideologów, wczoraj komunistów, a dziś przebranych w szaty liberałów. Zawsze jakaś korzyść z tego wyniknie.
Pozdrawiam Panią
Dariusz Kosiur

ewamariae
28-04-2008, 13:51
Witam.Pytanie raczej trudne...bo czy my wogóle coś w
wytwarzamy, takiego od A do Z całkiem polskiego???
A już wysokowytworzony brzmi jak z kosmosu??
Może drobny przykład, żeby na trop niepoinformowanych naprowadzic?
Pozdrawiam

Dariusz Kosiur
28-04-2008, 19:56
O.K., podpowiem.
Produkujemy jeszcze autobusy marki Jelcz i Autosan (Solaris odpada, bo to tylko montownia) oraz samochody ciężarowe (ciągniki) marki Jelcz i Star.
Jeszcze produkujemy statki, choć prowadzone są mozolne działania pod naciskiem UE (i nie tylko) prowadzące do upadłości naszych stoczni.
To tylko dwa typy produktów wysokoprzetworzonych, pozostało wymienić jeszcze trzy typy (czy marki) produktów, żeby wygrać zgadywankę.
Dariusz Kosiur

kufa86
28-04-2008, 20:48
Zróbmy sobie zabawę w zgadywanie.

1. wyrób musi być wysokoprzetworzony
2. wyrób musi być oparty na polskiej konstrukcji i technologii wykonania
3. wyrób musi być produkowany przez polską firmę opartą na polskim kapitale

Do tych punktów pasuje mi senior AP.
Zgadłem?

Dariusz Kosiur
28-04-2008, 21:09
Dowcip godny kabaretowego mozołu Bautroczyków i Andrusów w polskiej telawizji. Można pękać ze śmiechu.

Dariusz Kosiur

anta2008
28-04-2008, 22:15
O.K., podpowiem.
Produkujemy jeszcze autobusy marki Jelcz i Autosan (Solaris odpada, bo to tylko montownia) oraz samochody ciężarowe (ciągniki) marki Jelcz i Star.

Małe sprostowanie. Do Solarisa części produkują polskie małe zakłady rzemieślnicze, więc nie jest montownią w czystym tego słowa znaczeniu.
Zastanawiam się jaki ma sens to szukanie czysto polskich produktów. Na całym świecie jest tak, że każdy bierze od każdego, co mu się opłaca brać, albo nie umie sam tego wytwarzać. Trudno, żeby Polska nadrobiła technologie światowe w jednym sezonie.
Nie jest niczym uwłaczającym korzystanie z dorobku innych, byle z głową i na korzystnych dla obu stron warunkach, co przyznaję nie zawsze chyba ma miejsce w naszym kraju.
Przykładem na to, co mówię o współpracy między państwami są Szwedzi.
W latach 90 imporowali do samochodów volvo niemiecki silnik diesla. Nie stracili na tym na honorze, wprost przeciwnie - klasa volvo była/jest ceniona jako produkt szwedzki.
Jako ciekawostka: ten silnik volksvagen LT 6 cylindrowy Niemcy stosowali do samochodów dostawczych. Szwedzi do osobowych podobno sa bezawaryjne do 1 mln km :)
Ważne, że nikt tam z tego tragedii narodowej nie robił. Myślano o gospodarce w ogóle i dalekosiężnie, co powtarzam i nam by się przydało. Tu pewnie się zgadzamy.
Pozdrawiam.:)

kufa86
28-04-2008, 22:29
Dowcip godny kabaretowego mozołu Bautroczyków i Andrusów w polskiej telawizji. Można pękać ze śmiechu.

Dariusz Kosiur
Jeszcze lepszym dowcipem jest
pisanie w innym temacie, że w Polsce są dobre gleby.
Dobre, głębokie czarnoziemy na lessach zostały na Ukrainie.
90 % polskich gleb są to kiepskie, kwaśne gleby brunatne i bielicowe, poniżej czwartej klasy bonitacyjnej, wytworzone z glin i piasków polodowcowych, przy dużym nakładzie kosztów, i pracy ledwie wystarczają na utrzymanie.
http://www.zanieczyszczenie-gleby.katalog.radom.pl/gleby-w-polsce.php
http://www.sciaga.pl/tekst/15081-16-gleby_polski

Pewnym wskaźnikiem jest kukurydza, nie urośnie na kiepskiej glebie.
Wczoraj przejechałem prawie przez całą Polskę i nie zauważyłem łanów kukurydzy.

kufa (ostatnio pusta).

senior A.P.
28-04-2008, 22:33
Czym przejechales rowerem przez te Polske ?

kufa86
28-04-2008, 22:40
Czym przejechales rowerem przez te Polske ?
Rooverem, owszem.
Dałem się złapać psom na radar.
Chcieli mi zatrzymać prawo jazdy, po posmarowaniu rozeszło się po kościach bez śladu.
Zastanawiam się, czy oni nie mają własnych, po co im moje?

senior A.P.
28-04-2008, 22:44
To chyba wracales z Angli i wiedzieli "zes pasiony".
Znalem jednego policjanta w Polsce z drogowki ,ktory dorobil sie domu na tych jezdzacych angielskimi samochodami.

Lila
28-04-2008, 22:49
Roower 83 2,0..
Senior,one są już dawno w Polsce.Jeszcze mało kto jeździł do UK.

senior A.P.
28-04-2008, 22:58
Jeszcze nie wszystko macie w Polsce ,nie podeslano wam amerykanskich pluskiew wprost z Nowego Jorku,tam jest ich inwazja !

Lila
28-04-2008, 23:00
Ale mamy wietnamskie pluskiewki..

senior A.P.
28-04-2008, 23:02
Nie porownan amerykanskiej z chinska .
Ta amerykanska zezre wszystko !

tadeusz50
28-04-2008, 23:03
Jak zeżre wszystko to chyba smaczna.

senior A.P.
28-04-2008, 23:06
Nie oszczedza i gornikow,przepadaja za ich krwia.

tadeusz50
28-04-2008, 23:16
Dobra krew bo dużo węgla.

kufa86
28-04-2008, 23:24
Nie porownan amerykanskiej z chinska .
Ta amerykanska zezre wszystko !
Za seniorów też się biorą?
Zaczynają od mózgu, czy zostawiają na deser (jak jest co)?

senior A.P.
29-04-2008, 09:23
Kufa, znawca gleb w Polsce sugeruje aby sprzedawac polska ziemie ,bo licha !
Kiedy kufa86 miales lopate w rece ?

ewamariae
29-04-2008, 09:40
:confused: :: myślę, myślę.....łatwiej było 30 lat temu,
człowiek dookoła stykał się z wysoko......;) ;) dzisiaj to albo
chińszczyzna, import po całości.....mam ch.......a problem.
No bo co by ty jeszcze ....a Łucznik...to jeszcze produkuje??
wiem, broń prawie na pewno...a to i samoloty,o! helikoptery??
zgadłam, jeszcze dwa?? PAFAWAG !! podzespoły do statków, silniki!! Brawo ...no to jeszcze....może jesuuuu, wiecie co kiedyś z rękawa leciało...telewizory, radia, samochody sprzet agd, statki
wagony ............na psy schodzimy , niestety....węgiel!!!
jeszcze jest i to bardzo wysoko przetworzony..po drodze kalorycznośc utracił.WYGRAŁAM ..pozdrawiam:D

gratka
29-04-2008, 10:27
Uważamy się za Bóg wie co, a jesteśmy siermiężnym narodem. Nigdy nie byliśmy zegarmistrzami jak Szwajcarzy, nie my wynaleźliśmy elektronikę, nie mamy noblistów z nauk przyrodniczych (poza M.Curie Skłodowską, która w Polsce nie mogłaby prowadzić swoich badań), nasi inżynierowie spełniali się poza granicami , byliśmy i jesteśmy "ekonomicznie niefrasobliwi" - mamy to, co sobie sami zgotowaliśmy. Mamy młodych zdolnych informatyków, ale nie stworzymy dla nich warunków do rozwoju i wyjadą. Jeżeli ktoś się w Polsce wzbogacił, to trzeba mu przyłożyć i kilka kłód rzucić z czystej zawiści.
Dla ścisłości - od ćwierćwiecza sami sobie wybieramy rządy i samorządy, potem płaczemy, że gorzej być nie może. Jako optymistka powiem: Gorzej być może, ale jakbyśmy mniej biadolili, byłoby lepiej. Wiele musimy się nauczyć od innych .

senior A.P.
29-04-2008, 10:55
Moze tak zaczac duskusje nie od naszych zdolnosci ,tylko od tego na co nam poszczegolne systemy ustrojowe pozwalaly ?
Zapomnielismy jak to bylo z produkcja chociazby samochodu "Pobieda" przechrzczonego na "Warszawe " garbuska. Przeciez tu przyklady mozna sypac z rekawa .
O Labedach i czolgach tez wspomniez mozna. A elektronika ? Co nie mamy zdolnych elektronikow i to od jej zarania - pozwolono sie nam rozwinac ?
Seniorzy badzmy powazni !

Dariusz Kosiur
29-04-2008, 14:12
Szanowni Państwo
„Zgadywanka” to przejaw mojej celowej złośliwości. Z góry wiedziałem, że raczej nikt nie wymieni 5 (pięciu) wysokoprzetworzonych polskich produktów, sam miałbym pewne trudności.
Obecny rząd przygotował program prywatyzacji, czyli wyprzedaży obcemu kapitałowi (później ewentualnej likwidacji konkurencji) ostatnich ok. 740 przedsiębiorstw państwowych. Dobiega, więc końca program całkowitego pozbawienia Narodu Polskiego przynoszącego dochód majątku, który Naród wypracował w latach 1918-39 i 1945-89.

Wcześniej zlikwidowano wiodące Biura Projektów, Ośrodki Badawczo-Rozwojowe, Ośrodki Doradztwa Technicznego, Zakłady Doświadczalne, niemal wszystkie ośrodki oryginalnej polskiej myśli naukowej, technicznej, medycznej i rolniczej (materiały branżowe GUS 1990-2002, Warszawa – czyli przed wejściem do UE).
Od 1995 r. systematycznie rośnie w Polsce ujemne saldo Produktu Narodowego Brutto (Mały Rocznik Statystyczny GUS 2007 r. str. 461) – tzn. więcej konsumujemy niż wytwarzamy.
Całkowite zadłużenie (dług zagraniczny + dług publiczny) państwa polskiego (więc nas, obywateli, bo to my musimy spłacać w formie podatków wszelkie zobowiązania) przekracza znacznie jeden bilion złotych, tzn. przekracza roczną wielkość PKB i systematycznie się zwiększa.
Dziś np. importujemy do Polski piach i żwir oraz za 45 mln $ guziki do szytych u nas ubrań (Mały Rocznik Statystyczny), a więc wytwarzanie czegokolwiek w Polsce staje się nieopłacalne – powoduje zadłużenie.

Trzeba postawić pytanie: dlaczego, tak bardzo ważne jest posiadanie własnego majątku narodowego i rozwój wytwórczości w kraju w możliwie wszystkich dziedzinach produkcji?
Odpowiedź jest prosta. Kraj, który wyzbywa się majątku narodowego łącznie z dochodami, jakie przynosił on gospodarce narodowej i zaprzestaje produkcji nawet prostych wyrobów (a tak dzieje się właśnie w Polsce) przestaje brać udział w międzynarodowej wymianie handlowej. Możliwości importowe i możliwości spłaty wcześniejszych zobowiązań kredytowych systematycznie maleją (dążą do zera). Ustaje również wymiana (zakupy) towarów i usług przy użyciu środków wymiany (pieniędzy) między obywatelami wewnątrz kraju, ponieważ tych towarów i usług jest coraz mniej. Jeżeli tendencja do wyzbywania się majątku narodowego i do ograniczania rodzimej produkcji jest stała, to takie państwo i jego naród skazani są na samozagładę.
Czyż Polska nie kroczy obecnie tą drogą?

Apologeci unijnej integracji niech odpowiedzą sobie na pytanie: jaki jest prawdziwy sens i cel unijnej integracji w ramach, której zamiast wyrównywania poziomów gospodarek i poziomów życia społeczeństw pozbawiono Polaków majątku produkcyjnego, systemu bankowego, handlu, zlikwidowano szkolnictwo zawodowe, obniżany jest poziom kształcenia, wymuszane jest ograniczenie produkcji rolnej (unijne limity dla polskiego rolnictwa)?
Stajemy się tylko tanią, coraz słabiej wykształconą (marketing, zarządzanie itp. to nie wykształcenie) najemną siłą roboczą dla zagranicznych koncernów.
Stałego zajęcia nie ma 52% obywateli w wieku produkcyjnym („O lepszą Polskę” http://www.plp.info.pl/).

W każdych wyborach wybieramy przeciw sobie, przecież za obecny stan gospodarczy kraju ponoszą odpowiedzialność wszystkie kolejne rządy po 1989 r. (właściwie po 1980 r.).
W ostatnich wyborach wyrzuciliśmy z sejmu jedyne partie, które nie pochodziły z judeomasońskiego nadania "okrągłostołowego".
Oczywiście zarówno LPR nie była ideałem partii narodowej, ani Samoobrona nie była ideałem partii ludowej, ale były to jedyne partie wywodzące się z Narodu.
Wcześniejsze wybory zorganizowano wyłącznie w celu wyeliminowania tych partii z sejmu. Taki plan przedstwił J. Kaczyński w Fundacji Batorego (http://www.batory.org.pl/debaty/jkaczynski.htm), a wspomagały go w tym wszystkie media od GW Michnika, po RM o. Dyrektora.
Wszystkie te media grają przeciw nam, przeciwko Narodowi, jeśli uparcie nie będziemy tego zauważać, to nasz polski chocholi taniec będzie trwał, a nam zostanie przyśpiewka z "Wesela" S. Wyspiańskiego:
„Miałeś chamie złoty róg,
miałeś czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur.”

Dariusz Kosiur

kufa86
29-04-2008, 14:21
Kufa sugeruje aby sprzedawać polską ziemię ,bo licha !

Oczywiście, naturalnie.
W kilogramowych woreczkach po 100$.

senior A.P.
29-04-2008, 14:23
Mam cicha nadzieje Darku,ze prawdziwy Polak po ten sznur nie siegnie ale jezeli juz ,to po to aby na nim powiesic zdrajcow Polski.
Calkowicie zgadzam sie z tym co napisales lub przedrukowales.
Przeraza mnie to ,ze inni ludzie tego nie dostrzegaja a takich jak my nazywaja oszolomami nawet na tym forum.
Co potrzeba aby dzisiaj dotrzec do swiadomosci Polakow aby zrozumieli co sie z nimi i Polska wyprawia ?

senior A.P.
29-04-2008, 14:26
Nie drwij kufa86 ,bo albo nie dorosles do normalnej dyskusji i rzniesz pijaka i wariata ulicznego albo postawili ci zadanie specjalne macic na tym dostojnym forum.
Patrz na swoje wulgaryzmy w innym miejscu.
Ja sobie wypraszam obrazanie polskisci i jego czystego jezyka .
Idz na forum o2.pl i tam sie popisuj !

Basia.
29-04-2008, 14:38
Uważamy się za Bóg wie co, a jesteśmy siermiężnym narodem. Nigdy nie byliśmy zegarmistrzami jak Szwajcarzy, nie my wynaleźliśmy elektronikę, nie mamy noblistów z nauk przyrodniczych (poza M.Curie Skłodowską, która w Polsce nie mogłaby prowadzić swoich badań), nasi inżynierowie spełniali się poza granicami , byliśmy i jesteśmy "ekonomicznie niefrasobliwi" - mamy to, co sobie sami zgotowaliśmy. Mamy młodych zdolnych informatyków, ale nie stworzymy dla nich warunków do rozwoju i wyjadą. Jeżeli ktoś się w Polsce wzbogacił, to trzeba mu przyłożyć i kilka kłód rzucić z czystej zawiści.
Dla ścisłości - od ćwierćwiecza sami sobie wybieramy rządy i samorządy, potem płaczemy, że gorzej być nie może. Jako optymistka powiem: Gorzej być może, ale jakbyśmy mniej biadolili, byłoby lepiej. Wiele musimy się nauczyć od innych .
RACJA!!!!!!!!

senior A.P.
29-04-2008, 14:39
Basiu a co z racja Dariusza ?
Uwazam Cie za obiektywna w ocenach.

Basia.
29-04-2008, 14:43
Mam cicha nadzieje Darku,ze prawdziwy Polak po ten sznur nie siegnie ale jezeli juz ,to po to aby na nim powiesic zdrajcow Polski.
Calkowicie zgadzam sie z tym co napisales lub przedrukowales.
Przeraza mnie to ,ze inni ludzie tego nie dostrzegaja a takich jak my nazywaja oszolomami nawet na tym forum.
Co potrzeba aby dzisiaj dotrzec do swiadomosci Polakow aby zrozumieli co sie z nimi i Polska wyprawia ?
bardzo wielu ludzi dostrzega, co do świadomości Polakow ....tak jak w życiu trzeba na własnej skórze się przekonać "czym to pachnie" i dopiero wtedy wyciągnąć wnioski.

senior A.P.
29-04-2008, 14:47
Mam rozumiec ,ze w Polsce zatracono zmysl powonienia ?

Basia.
29-04-2008, 14:52
Mam rozumiec ,ze w Polsce zatracono zmysl powonienia ?
1/. z wypowiedzią Dariusza się zgadzam,
2/. niektórzy zatracili zmysł powonienia, to jet smutne.

senior A.P.
29-04-2008, 15:09
To sie nazywa SZCZEROSC !
Przypomnailo mi sie z dawnych mlodych lat:
"Kochaj albo rzuc".

ewamariae
29-04-2008, 22:24
:mad: :mad: Smutne to,że podstępu trzeba aby umysł wysilic i na zgadywankę odpowiedz znależc.:mad: :mad: Smutkiem
ogarnia polska rzeczywistośc wysprzedana, zatracona,odłogiem
leżąca....jakby na to nie patrzec...upadła.
Lata sześcdziesiąte....gospodarka polska w światowej
czołowce.....tak, tak było, Polska brzmiało DUMNIE.......
A jak się to zaczęło......brzydkie, bo peerelowskie, nasze,
moje ,Twoje....nasze .Dzisiaj tylko wspomnienie...i zapis
w encykopedii i to tej z lat przed NOWĄ POLSKĄ.....
NAwet w pamięci niewiele nam zostało...SMUTNE!!

senior A.P.
29-04-2008, 22:27
Waznych epizodow z wlasnego zycia nigdy sie nie zapomina .

anta2008
29-04-2008, 22:55
Trudno przejść obojętnie obok ostatniej wypowiedzi Dariusza, choć obiecywałam sobie nie brać udziału w dyskusjach politycznych.
Trudno nie przyznać racji Dariuszowi w zakresie ekonomicznej oceny faktów. Te nie budzą większych zastrzeżeń, ale...może należałoby jednak rozgraniczyć w takich dyskusjach czystą propagandę polityczną od "ideowej dysertacji naukowej na określonym szczeblu abstrakcji". Sytuacja jest jaka jest i z punktu widzenia ludzi, którzy są ekonomistami z wykształcenia, raczej nie już nie ma od niej odwrotu. Gdyby przenieść rozmowę na grunt nierealistyczny, zostałaby tylko droga Kuby, która postawiła żelazną kurtynę twierdząc, że sama wszystko wyprodukuje od stroju kapielowego do statku. Co z tego wyszło dla kubańskiego narodu, wiemy.
Czystym myślom ekonomicznym Dariusza nie można zaprzeczyć. Nie stać nas na samodzielne ruchy, po drodze w zawieranych umowach nie zabezpieczyliśmy interesów narodowych. Mądrzejsze od nas są Chiny, stawiające podobno twarde warunki, a w Europie, np. Czesi.
Co pozostaje w takim razie? Może budzenie patriotyzmu, ale bez szowinizmu, który do niczego dobrego nie prowadzi.
Amerykanin kupuje japoński zegarek, chińską zabawkę dla dziecka lub komputer, ale siedząc w fotelu jest dumny z tego, że jest Amerykaninem i wiesza swoją flagę przed domem. U nas Polak Polaka spycha do parteru, utopi w łyżce wody, gdy ten się wychyli lub myśli inaczej.
Patriotyzmu nie nauczymy wrzeszcząc, że wszyscy dookoła to Żydzi i masoni. To droga do tego, że może gdy w radiu popłynie muzyka Żyda to będziemy na koniec do odbiornika strzelać?!? Patriotyzm to nie nienawiść do innych nacji! Dobrze byłoby o tym pamiętać.
Dziś młodzież jest mądra i kiedy słyszy pseudonarodowościowe nawoływania, czuje, że chodzi o komercję polityczną, że ktoś ich chce przeciągnąć na swoją stronę za pomocą tanich haseł.
I na koniec moich wrażeń po przeczytaniu wywodów Dariusza powiem, że partie, które wymienił zostały wyrzucone z sejmu przez naród. W ocenie zdecydowanej większości skupiały ludzi merytorycznie totalnie nieprzygotowanych do pełnienia rządów, a wielu przypadkach budządzych zastrzeżenia od strony moralnej. Z punktu prawnego lub etycznego postawy niektórych przedstawicieli tych partii budziły oczywiste zastrzeżenia. W opinii ludzi w większości okazywali się to propagandowi krzykacze, chcący zdobyć dla siebie elektorat.
Żeby zakończyć optymistycznie - brakuje nam idei, pracy od podstaw. Kłania się jakiś neo-pozytywizm przystosowany do dzisiejszej sytuacji. A nie walka z wiatrakami i podsycanie nastrojów niezadowolenia, w sytuacji, kiedy nie ma się nic do zaproponowania, tylko swoje nowe stołki w ewentualnie nowym rządzie w przyszłości.
I tyle z punktu widzenia zwyczajnej kobiety, która chce spokoju i mądrości w elitach politycznych.
Oczekuję, że po przedstwionej krytyce, Dariusz przedstawi również swój "program naprawczy". :)

senior A.P.
29-04-2008, 23:02
Juz to czynil na innych forach, zapewne dokona tego i tutaj.

senior A.P.
30-04-2008, 15:18
"U nas Polak Polaka spycha do parteru,utopi w lyzce wody,gdy ten sie wychyli lub mysli inaczej " - pisze "anta2008" z Poznania (post #49).
Mam wiec pytanie :
Dlaczego tak sie dzieje,Polacy co sie z Wami stalo ?