PDA

View Full Version : Prawa autorskie


admin
26-05-2008, 17:52
Przypominam, że w Klub Senior Cafe obowiązuje Regulamin, którego pkt. 10 brzmi:

10. Pliki graficzne zamieszczane przez użytkowników w Galerii oraz inne pliki zamieszczane w Klub Senior Cafe nie mogą naruszać praw autorskich bądź innych praw osób trzecich. Zabrania także podawania linków do plików chronionych naruszających prawo autorskie - cracków, seriali, pirackich plików mp3, filmów itp. Nie oznacza to, że nie można wcale podawać linków na przykład piosenek czy filmików na Youtube, ale zawsze należy sprawdzić czy dany plik nie narusza praw osób trzecich.

W związku z tym uczulam użytkowników, by nie publikowali treści naruszających ten punkt regulaminu. Dotyczy to szczególnie plików graficznych oraz muzycznych. Przypominam, że znalezione w sieci zdjęcia czy pliki nie są "niczyje" i zazwyczaj zgodę na ich publikację w innym miejscu musi wydać ich autor bądź instytucja nimi dysponująca.

Proszę też o przejrzenie publikowanych przez siebie treści pod kątem ich zgodności z prawem autorskim.

admin
25-06-2009, 17:32
W związku z wątpliwościami dotyczącymi zamieszczania zdjęć w KSC raz jeszcze podkreślam, że nie ma czegoś takiego jak źródło "internet", a publikowane teksty i zdjęcia nie mogą naruszać czyichkolwiek praw.

Zamieszczanie skopiowanych zdjęć na publicznym forum jest wykroczeniem poza dozwolony użytek, który dopuszcza większość autorów zasobów internetowych, zwłaszcza jeśli nie są one opatrzone informacją o autorstwie i/lub linkiem do strony z której zostały pobrane.

Dbałość o poszanowanie praw autorskich jest szczególnie istotna w przypadku wątków opartych na fotografiach (czyli takich z których usunięcie zdjęć jest równoznaczne z pozbawieniem wątku sensu). W nich od początku powinny być szczególnie surowo zachowywane wszelkie zasady, tak by nie trzeba było potem likwidować wątków. Bardzo proszę użytkowników wątków "fotograficznych" (nie tylko na forum Fotografia) o stosowanie się do wymienionego wyżej punktu regulaminu.

admin
05-05-2010, 12:32
Przypominam, że prawa autorskie dotyczą również treści tekstowych. Bardzo proszę o nie wklejanie całych artykułów - jest to naruszenie prawa autorskiego. Wystarczy mały fragment i/lub link a przede wszystkim - własny komentarz do tego.

admin
30-06-2010, 14:03
Gwoli przypomnienia i wyjaśnienia w związku z ostatnimi problemami dotyczącymi praw autorskich w przypadku zdjęć:

1. Administracja nie sprawdza legalności pochodzenia każdego ze zdjęć umieszczonych w serwisie, ne ma po temu możliwości technicznych ani innych.

2. W przypadku zgłoszenia naruszenia praw autorskich, usuwamy zdjęcia i treści o ile zgłoszenie jest uzasadnione konkretnymi dowodami (najczęściej zgłoszenia takie pochodzą od osób/instytucji dysponujących prawami do utworów). Zgłoszenie nadużycia nie oznacza więc "automatycznego" usunięcia posta przez administrację, rozpoczyna natomiast procedurę wyjaśniającą.

3. Nie zwalnia to jednak użytkowników z przestrzegania polskiego prawa które zabrania rozpowszechniania dzieł, do których nie posiadamy praw (nie chodzi tu tylko o prawo własności, w wielu serwisach zdjęcia są przez użytkowników udostępniane na różnego rodzaju licencjach - publikując takie zdjęcie należy spełnić warunki tejże licencji - czyli na przykład podać informacje jakich wymaga autor).

admin
10-03-2016, 18:17
Przypominam, że:
1. Zamieszczanie bardzo długich cytatów po to, żeby na końcu dodać swoje jedno zdanie lub słowo jest niezgodne z regulaminem oraz Netykietą i zaśmieca wątek.
2. Zamieszczanie bardzo długich cytatów z artykułów z innych serwisów wymaga zgody autorów tych artykułów oraz wydawców, wyrażonej na piśmie, chyba że wydawca zgadza się na przedruki bez dodatkowych warunków. Podanie źródła lub linka nie czyni dopuszczalnym cytowania całego lub niemal całego tekstu - w dalszym ciągu narusza on prawo autorskie.
3. Zupełnie niedopuszczalne jest wstawienie obszerniejszego cytatu bez precyzyjnego oznaczenia źródła (nie ma czegoś takiego jak "źródło Internet")

Bardzo proszę o uwzględnienie tych uwag w swoich postach. Wystarczy naprawdę krótki cytat (max 1-2 zdania) i link do strony pochodzenia. Oraz - koniecznie - własny komentarz do tegoż cytatu.