PDA

View Full Version : Wojciech Jaruzelski - generaa osdzi historia? - komentarze


Strony : [1] 2 3

senior A.P.
06-07-2008, 13:23
Komentarz do artykułu: Wojciech Jaruzelski - generała osądzi historia? (http://www.senior.pl/137,0,Wojciech-Jaruzelski-generala-osadzi-historia,4199.html)
--------------------
Jestem tym,ktory nigdy nie potepi gen.Wojciecha Jaruzelskiego za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.Ten czlowiek zapobiegl daremnemu przelewowi krwi tysiecy a moze nawet miliony Polek i Polakow przez szykowana krwawa rewolucje ustrojowa w Polsce.Dzieki niemu rzadzacy swiatem musieli zmienic plany i zmiany ustrojowe przeprowadzali na innej drodze poczynan i bezwzglednych posuniec ,ktore cechowaly sie sprytem i podstepem.
Dzisiaj w odwecie chca i sadza generala zmeczonego juz zyciem i wiekiem ale da Bog,ze jego sprawiedliwosci stanie sie zadosc. Ten wielki kulturalny,inteligentny i dobrze wyksztalcony czlowiek zachowal i zachowuje godnosc i honor ZOLNIERZA POLAKA - nigdy nie strzelal do bezbronnych ludzi ani nie wydawal takich rozkazow nawet podczas IIWS. Przeszedl szlak bojowy w obronie swojej OJCZYZNY POLSKI,o te POLSKE walczyl,dla tej Polski sluzyl nie pozwalajac jej okrasc i oszukac. Stal na strazy jej granic i byl zaleznym od swiatowej oligarchi tak wtedy jak i dzisiaj. Nie chowa glowy w piasek,nie ucieka ze swej Ojczyzny,jest gotow poniesc wszelkie konsekwencje za swe bledy !
Czesc mu ichwala !
Niezalezna historia ludzi sprawiedliwych jego zycie i dzialalnosc oceni.
Dobry Bog przyjmnie go do siebie po wyjasnieniu wszystkiego co uczynil w swym zyciu.
My uczciwi ludzie schylmy nad nim glowy i uszanujmy jego czlowieczenstwo,my zolnierze oddajmy mu honor i czesc,bierzmy z niego przyklad.
Nie wyreczajmy w sadach Boga Stworce kazdego czlowieka !

Wszystkiego najlepszego,zdrowia i wytrwalosci Panie Generale w Dniu Urodzin !

mjr.w st.spocz.Augustyn Pyryt
Floryda - USA
6 lipca.2008r.

Malgorzata 50
06-07-2008, 14:05
Ze Jaruzelski zachowuje klasę -zgoda .Co do sensownosci wprowadzenia stanu wojennego ,a szczególnie jego przebiegu NIE!!!!! Ale Boze jedyny kazdy ma prawo do swoich ocen.Jak wiadomo moje i Twoje spojrzenie jest diametralnie rózne .I tak już zostanie

polder
06-07-2008, 14:46
Od tej pory, kiedy będę pisać do Pana, stać będę w pozycji zasadniczej! Wprawdzie trochę zabawne jest, że ocenia Pan
Jaruzelskiego podobnie jak Michnik. Ale jak to mówią: nieważna jest płeć, liczy się uczucie!!! ;)

A serio: dopuszczam myśl, że chciał dobrze. Czy popełnił błąd
dowiedzą się nasze wnuki po otwarciu archiwów kremlowskich

POLA
06-07-2008, 16:11
Ze Jaruzelski zachowuje klasę -zgoda .Co do sensownosci wprowadzenia stanu wojennego ,a szczególnie jego przebiegu NIE!!!!! Ale Boze jedyny kazdy ma prawo do swoich ocen.Jak wiadomo moje i Twoje spojrzenie jest diametralnie rózne .I tak już zostanie
Klasę zachował? A w czym?
Dla mnie nie ma klasy, wybrał droge kariery wojskowej i jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że był na "wczasach" na Syberii, zderzył się ze wschodnimi metodami kształtowania świadomości butem, a potem te maetody utrwalał we własnej ojczyźnie.

Gdzie tu miejsce na bohaterstwo?
A może najpierw należy zdefiniować pojęcie bohaterstwa?.

Litościwa jednak jestem i w dniu urodzin zdrowia mu życzę.

Cela
06-07-2008, 16:11
Własnie niech historia oceni , a nie rozgryfki polityczne dotyczy to wszyskich którzy byli , są i będą u władzy .

A mi przyszło tutaj żyć

wuere'le
06-07-2008, 21:03
Seniorze AP, po raz pierwszy z przyjemnością przeczytałem Twój tekst i całkowicie się z Tobą zgadzam.
Swego czasu Prymas Glemb powiedział coś w tym rodzaju: "kundelki szczekają a karawana idzie dalej", różni dziś chcą rozliczać Generała, ale faktycznie tylko historia może tego dokonąć, choć i ona zapewne będzie tego zdania co Ty i wielu innych.
Przecież nawet Rosjanie i inne państwa potwierdziły realne zagrożenie ze strony ZSRR, więc zrobił Generał, to co wówczas uważał za najlepsze, a że przytej okazji podlegli mu ludzie popełnili wiele będów, często tragicznych, to już nie jego wina. Sam Generał bierze wszystko na siebie i widać tu honor dawnego żołnierza.
Dużo zdrowia Panie Generale.
To, co napisałem wyżej nie jest wynikiem przynależności do jakiejkolwiek opcji politycznej, jest wynikiem szacunku do Generała Jaruzelskiego, człowieka prawego i ze wszech miar godnego szacunku.

senior A.P.
06-07-2008, 21:14
Pola!
"Pytasz gdzie tu miejsce na bohaterstwo ?"
Co jest lepszym przykladem bohaterstwa niz walka w obronie wlasnej OJCZYZNY ?
Pokaz mi takich bohaterow po IIWS,ktorzy staneli w jej obronie gdy ja rozbierano,okradano i oszukiwano.
Pokaz mi wczesniejszych bohaterow,ktorzy w jej obronie przeszli od Lenino do Berlina wyzwalajac z pod okupanta hitlerowskiego,uwalniajac ludzi z obozow jenieckich i zaglady,walczacych na ciezkim polskim froncie.
Owszem byli tez i inni walczacy pod innymi rozkazami i komenda nawet z dala od Polski a potem "rozplyneli sie" po swiecie i nie pomogli odbudowywac Polske ze zniszczen wojennych.
Tu napewno odezwia sie glosy o poddaniu Polski w kolejna boleszewicko-komunistyczna niewole na dlugie lata,ze tacy jak Wojciech Jaruzelski dopchali sie do wladzy i razem z bolszewia Polska rzadzili - tak,tak bylo - jakie mieli wyjscie,kto stanowil te "bolszewie",mieli jakies mozliwosci sprzeciwu ?
Wreszcie przeniesmy sie do wspolczesnosci i do dzisiejszych rzadzacych poczawszy od przejecia wladzy przez Lecha Walese po dzisiejszego Lecha Kaczynskiego - co oni uczynili z Polska ? Mozemy zauwazymy,ze bez oddania strzalu przekazali Polske w obce rece i dalej postepuja zgodnie z dalszymi zleceniami oligarchi swiatowej i plynacych tym razem dyrektyw z Zachodu.
A przeciez swiatem nadal rzadza najsilniejsi i najbogatsi !
Znajda sie jacys bohaterowie,ktorzy zachowaja Polske na nastepne 50 lat pod ta sama nazwa ??? Bez niewoli z polska Konstytucja i prawem , z nasza wlasnoscia i gospodarka ???
Stworza nam godne warunki zycia i decydowanie o wlasnym losie,bez tulaczki po calym swiecie za chlebem i bycie tylko niewolnikiem lub w lepszym przypadku sluga ???????????????
Przebudzmy sie wreszcie , idzmy za prawda i sprawiedliwoscia !
Bronmy sie przed zniewoleniem do konca.

Lila
07-07-2008, 00:49
Pola,podpisuję się pod Twoim postem.Renegat i tyle,zawsze tak uważałam.
Tyle,że ma swoje lata.Ale skoro Polska występuje o ekstradycję Wolińskiej ,która skończyła 90 lat,to chyba pewne rzeczy nie przedawniają się ?

Basia.
07-07-2008, 01:16
Augustynie, Polderze, Wuere'le macie rację, również uważam że generał Jaruzelski zapobiegł rozlewowi krwi. Kiedy wprowadzono stan wojenny byłam wściekła, zrozpaczona, później zrozumiałam że to było mniejsze zło od tego jakie nam groziło.

Malgorzata 50
07-07-2008, 01:50
Klasę zachował? A w czym?
Dla mnie nie ma klasy, wybrał droge kariery wojskowej i jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że był na "wczasach" na Syberii, zderzył się ze wschodnimi metodami kształtowania świadomości butem, a potem te maetody utrwalał we własnej ojczyźnie.

Gdzie tu miejsce na bohaterstwo?
A może najpierw należy zdefiniować pojęcie bohaterstwa?.

Litościwa jednak jestem i w dniu urodzin zdrowia mu życzę. Bohaterem Jaruzelski dla mnie nigdy nie byl i nie będzie ,ale pewną klasę jako człowiek niewątpliwie posiada .Chociaz byl politrukiem i zdrajcą wlasnego narodu.Co nie umniejsza jego odpowiedzialnosci....Nie sądzę zeby groziło nam cokolwiek .....to są bzdury propagandowe ..bo jakoś ten stan wojenny trzeba uzasadnić....Nie bylo zadnego uzasadnienia dla strzelania do gorników "Wujka" ,wsadzania ludzi do interantow ,palowania ,wyrzucania z pracy i upokarzania ...BZDURA!!!!!

Basia.
07-07-2008, 07:33
całe moje biuro z wyjątkiem dyrekcji i kadr /6 osób/ to była Solidarność. Na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego dostaliśmy instrukcję gdzie mamy z plecakim i niezbędnymi rzeczami się stawić w razie zamieszek. Mieliśmy "przydział" w Pruszkowie. Jaruzelski ma niestety ręce splamione krwią i tej krwi nigdy nie da się zmyć. Na tle dzisiejszych polityków jawi się jako człowiek z klasą, której oni nie posiadają. Gdzies mam ten "przydzial" do Pruszkowa bo schowałam go na pamiątkę jak znajde to zeskanuję i opublikuję na forum. Po latach zrozumiałam, że stan wojenny był jednak mniejszym złem.

polder
07-07-2008, 11:06
Wątkiem nr 7 zdeprecjonowałeś swój pierwszy. Szkoda.

Alsko
07-07-2008, 11:41
Wybrał drogę renegata. I bardzo konsekwentny w tym był. Nie uznam go za zbawcę Kraju na pewno!
Bohaterstwo? Czy do czynów bohaterskich należy zaliczyć np. optowanie za gen. Rokossowskim? Między innymi.

Historia go osądzi, bo nie wierzę, że współcześni to zrobią.

senior A.P.
07-07-2008, 11:47
O stanie wojennym wprowadzonym w 1981r napisano bardzo duzo ale nie wszystko,dokonal tego rowniez sam gen.W.Jaruzelski - szkoda,ze tez nie o wszystkim a szczegolnie o tych ,ktorzy zgotowali nam los taki a nie inny po IIWS oraz przez 50 lat wichrzyli i nadal "rewolucjonizuja" Polske !
W obecnych warunkach dzialania wladzy i przy tylu partiach politycznych dopiero moze rozegrac sie "rzniecie wojenne" jezeli nawet w samych organach wladzy na najwyzszych szczeblach - Sejmu RP, Senatu RP, urzedow prezydenta i premiera szaleje "terror polityczny",ktory osmiesza Polske w oczach calego swiata !
Jak sie nam w tych wymienionych wladzach prezentuja jej przedstawiciele,jak nawet w stosunku do siebie wypowiadaja sie - posel do posla,senator do senator,minister do ministra a nawet premier do prezydenta ,to uwlacza godnosci ludzkiej ,nie mowiac o godnosci urzedowej. Jak jest przestrzegane prawo,jaka jest sprawiedliwosc,kim sa sedziowie,prokuratorzy,adwokaci,notariusze - komu oni sluza - mamonie ???
Nastepnego stanu wojennego nie trzeba bedzie wprowadzac,bo tacy ludzie sami siebie beda nawzajem niszczyc i wojsko nie bedzie w stanie ich od siebie izolowac.
Wspomniec nalezy jeszcze o czesto poruszanym internowaniu.
Komu z tych internetowanych stala sie w "izolacj" krzywda,stosowal ktos na nich wzorem dawnych NKWD-owskich lub UB-eckich metody przesluchan i wiezienia ?
Przeciez sam Lech Walesa w Arlamowie "mial sie dobrze" a inni przeciez moga nam to opisac/opowiedziec jakich to wielkich krzywd doznali podczas internowania.
Piszecie o strzelaniu wojska do bezbronnych - ktorzy to zolnierze szczelali - MON-u czy MSW ? Przeciez rozumny Polak jest w stanie odroznic jednych od drugiego. Ja tez w tym czasie nosilem przy sobie bron z ostra amunicja przez cala dobe i co zranilem kogos,kierowalem bron do niego i straszylem. Po to narod ma wojsko aby go bronilo a nie zabijalo. Wlasnie wojsko nie dopuscilo aby pijani lub na "prochach rewolucjonisci" szli i mordowali niewinnych ludzi !
Wtedy w 1981 roku aby temu zapobiec uzyto WOJSKO POLSKIE ,ktore zadanie swoje wykonalo,dzieki takze rozumnemu wowczas spoleczenstwu polskiemu,ktore potrafilo sie podporzadkowac tym ,ktorzy chcieli spokoju a nie krwawej rewolucji.
W Polsce nie udalo sie to co udalo sie wieki wczesniej we Francji czy carskiej Rosji ze wzajemnym zabijaniem .
Popatrzcie co sie dzisiaj dzieje tylko na stadionach z pijanymi ,nacpanymi i podburzonymi kibicami sportowymi.
Tam gdzie nieudolne zabezpieczenie przed pyskowkami i masakra nie wyszlo byly tez i trupy ale nie na skale tysiecy czy milionow i za to chwala tak Generalowi Wojciechowi Jaruzelskiemu jak nam wtedy zolnierzom LWP.
Gdy teraz do tego dojdzie bedziecie sie wzajemnie mordowac i jeszcze inni obcy przyjda wam w tym pomagac,zas WP bedzie daleko od was na obcych misjach.
Prosze to sobie przemyslec gdzie i czyja wowczas byla racja i nie idzcie w owczym pedzie za propagandzistami w ocenie tamtych faktow i ludzi.
Najlatwiej gra sie na nerwach i nastrojach ludzkich,tu tez nalezy sie przebudzic.

senior A.P.
07-07-2008, 11:51
Za bledy i ortografie PRZEPRASZAM ,lata na emigracji i wiek robia swoje.
Pisze o tym w uprzedzeniu tych,ktorzy zechca mi to zarzucic jedna z metod dyskwalifikacji dyskutanta.

Lila
07-07-2008, 11:52
Będziecie czy będziemy Senior.?
Jednak mamy inną perspektywę i punkt siedzenia.

ps.No ,nie zrobiłeś użytku z broni,ale nosiłeś ją wśród bezbronnych cywilów ,nie rozumiejąc iż właśnie wysłano Cię na wojnę z własnym narodem..
A co byłoby ,gdyby jakaś część narodu poszła na barykady ? Odpowiedz sobie szczerze.Z tym,że ja wojska nie winię nigdy.Wojsko dostaje rozkaz i musi go wykonać.

senior A.P.
07-07-2008, 12:08
Juz odpowiadam.
Indywidualne perspektywy i punkty siedzenia przemilcze,niech je kazdy sobie indywidualnie rozpatrzy.
Stan wojenny a raczej winien byz nazwany WYJATKOWY to nie wojna z wlasnym narodem.
Bo jak swiat swiatem w kazdym panstwie zyja tez i wrogowie praw i porzadku wewnetrznego ,jak i takze wrogowie ustroju oraz mniejszesci narodowe nie umiejace sie podporzadkowac pod ogol rdzennego narodu. Malo tego chca nawet przewodzic i rzadzic ta wiekszoscia wykorzystujac ich pod kazdym wzgledem.
Ten stan (co juz wyjasnialem wyzej) wlasnie zapobiegl tym barykadom,o ktorych piszesz.Nie powtorzyla sie Francja,nie powtorzyla sie Rosja i ich krwawe rewolucje. Jezeli tego ktos nie rozumie to moge mu tylko wspolczuc,gdyz nie jestem w stanie za niego myslec co znaczy krwawa rewolucja,kto kogo i jak morduje w imie obcych ideii.
Szczerosc nie polega na dzialaniu wbrew wlasnej woli nawet nawet gdy sie ma przewage silowa.Madry i silny nigdy nie zabija slabszego i na dodatek glupiego.
Nawet tu w USA madrych 7 policjantow nigdy nie kopie lezacego zmaltretowanego Murzyna ,ktory faktycznie zawinil - warunek,ze sa to madrzy policjanci.
Tak samo bywa z zolnierzami - madry zolnierz nigdy nie zabija bezbronnego - warunek: wczesniej tych zolnierzy nalezy uczyc madrosci w obronie a nie w zabijaniu.
To,ze wojsko dostaje rozkaz to prawda ale d-ca tego wojska winien wczesniej wszystkie rozkazy analizowac przed wydaniem komendy do ich wykonania.
Slepe wykonywanie rozkazow jest bledem !
Czy cos jeszcze Lilu ?

polder
07-07-2008, 12:59
Za bledy i ortografie PRZEPRASZAM ,lata na emigracji i wiek robia swoje.
Pisze o tym w uprzedzeniu tych,ktorzy zechca mi to zarzucic jedna z metod dyskwalifikacji dyskutanta.

Ortografia, to pestka. Choć życzliwie Ci podpowiem, że jest taki program korygujący. Ja nie korzystam - więc nie podpowiem jak nań trafić. Są gorsze zjawiska. Spieprzyłeś cały
pierwszy post, który (chyba) przepisałeś z Michnika. Nie podoba Ci się liczba partii - pewnie chciałbyś by działała jedna
jedynie słuszna. Nie mam siły ani ochoty wytykać Ci wszystkich
kompromitujących potknięć. Być może zaleciłbyś wprowadzenie
stanu wojennego (czy wyjątkowego) w Hiszpanii, gdzie Baskowie strzelają i podkładają bomby.

P.S. A z błędami pisowni jest tak: Jeśli ktoś siada przy szachownicy, to powinien znać zasady gry. Jeśli sądzi, że polega ona na rzucaniu figurami w przeciwnika - jest w błędzie

Dla grających w brydża: trzech na plaży znalazło czwartego.
Rozdał karty i milczy. "No, niech pan mówi, co pan ma" - zachęcają. On: 4 trefle. Pas, pas, kontra. 4 karo. Kontra, pas,
pas. 4 kiery. pas, pas, kontra. I walet pik!
Qui pro quo? Nie. Idiotyzm.

Anna_Maria_57
07-07-2008, 14:34
Ze Jaruzelski zachowuje klasę -zgoda .Co do sensownosci wprowadzenia stanu wojennego , a szczególnie jego przebiegu NIE!!!!! Ale Boze jedyny kazdy ma prawo do swoich ocen.Jak wiadomo moje i Twoje spojrzenie jest diametralnie rózne . I tak już zostanie

W pierwszym odruchu - kilka lat trwającym ;) - mówiłam i myślałam tak samo.

Ale lata płyną, dostępność informacji teraz nieporównywalna do tego, co wiedzieliśmy wtedy, a i wiek powoduje zwiększenie dystansu.

Już od wielu lat (po 1989) rozumiem decyzję Generała, jestem pewna, że nie była dla niego łatwa, wierzę, że wybrał "mniejsze zło".

Przecież potem to właśnie między innymi dzięki niemu mieliśmy "aksamitną rewolucję" bez rozlewu krwi.

Swoimi późniejszymi czynami dał najlepsze świadectwo swoim ówczesnym intencjom.

Ale zupełnie odchodząc od słuszności / nie słuszności wprowadzenia stanu wojennego, to, co teraz wyprawiają ze starym, chorym człowiekiem, to zupełne draństwo!!

Malgorzata 50
07-07-2008, 14:46
Aniu mam na stan wojenny zupełnie inny pogląd .Trudno nie zgodzimy się.
Stary ,chory ...czy to znaczy wyjety spod prawa????? A cóż takiego z generałem wyprawiają ?Taki jest los tych,którzy uważają ,ze mają prawo decydowac o losach innych ,że bywają rozliczani bez względu na wiek i stan zdrowia.Starość nie zwalnie os odpowiedzialności.

grazyna
07-07-2008, 14:52
Myśle, że sam W.Jaruzelski okropnie sie denerwuje tym nadmiernym zainteresowaniem mediów, myślę, że najbardziej na świecie pragnie świetego spokoju, czyli myslę, ze nie upragnie nawet naszych komentarzy, tak ja o tym myślę.

Malgorzata 50
07-07-2008, 14:57
Ale co to ma do rzeczy?????

Lila
07-07-2008, 14:59
Myśle, że sam W.Jaruzelski okropnie sie denerwuje tym nadmiernym zainteresowaniem mediów, myślę, że najbardziej na świecie pragnie świetego spokoju, czyli myslę, ze nie upragnie nawet naszych komentarzy, tak ja o tym myślę.

No zgoda,ale my tu nie jesteśmy do spełniania pragnień generała.

grazyna
07-07-2008, 15:01
Tu nie chodzi o pragnienia , tylko po co mamy to komentować?

Komu to potrzebne? Ja juz na ten temat nic nie powiem.

Malgorzata 50
07-07-2008, 15:02
Alez wolna wola ,grażynko!!!!

Lila
07-07-2008, 15:12
Tu nie chodzi o pragnienia , tylko po co mamy to komentować?

Komu to potrzebne? Ja juz na ten temat nic nie powiem.

Zgadzam się z Twoją suwerenną decyzją,choć odczuwam niejaki dyskomfort ..
A ja powiem ,wekslując ku Wolińskiej .Chcemy aby stanęła przed polskim sądem ? Chcemy . A zabiła kogoś ? Nie bezpośrednio,jak i generał.Jedna miara dla wszystkich ma być.

inka-ni
07-07-2008, 18:01
Nie zabieram glosu w sprawach politycznych,bo to nie dla mnie,nikt mie nie przkona,bo stan wojenny,zapobiegl bratniej bójce.Dzis naszch żolnieży wysylają do Iraku,Afganistanu,by tam ginęli .Też mają krew na rękach.Pytam się w czyim interesie?.Ameryki,która miala swój w tym interes.Pretestem byla rzekoma broń w Iraku.Kto odpowie za krew na rękach tych naszych żolnierzy.Też historia osądzi.

Malgorzata 50
07-07-2008, 18:10
Historia świata składa się z krwi jednych na rekach drugich,a pojęcie racji nie istnieje -bo to zależy od punktu widzenia .....i rachunku krzywd .Wojna polsko-jaruzelska NICZEMU nie zapobiegała ,a do sprawy naszego udzialu w "misjach" amerykańskich mam podobny stosunek jak ty ineczko .Istnieje coś takiego podobno jak "racja stanu" ale dla mnie to wymysły tych od "interesów stanu" tylko na ogoł innego inz nasz-jestesmy mało anczacym politycznie,a dość glupio polozonym geograficznie krajem i niestety ten świat jest tak urządzony że nasza dolą jest przylepianie się do większego.
Z tegoż powodu nie podniecam sie zanadto polityką.
AP powiem ci coś -a propos internowanych .To nie ma znaczenia czy im spadł wlos z glowy czy nie (niektórym tak az do utraty glowy) ale o to ,że nikt nie ma prawa wiezić drugiego czlowieka w imię jakiejkolwiek polityki .Odbieranie czlowiekowi wolnosci to jest najwieksza zbrodnia na ludzkosci jaka można popelnic .I generał ma ją na sumieniu.

maja59
07-07-2008, 18:15
Juz odpowiadam.
Indywidualne perspektywy i punkty siedzenia przemilcze,niech je kazdy sobie indywidualnie rozpatrzy.
Stan wojenny a raczej winien byz nazwany WYJATKOWY to nie wojna z wlasnym narodem.
Bo jak swiat swiatem w kazdym panstwie zyja tez i wrogowie praw i porzadku wewnetrznego ,jak i takze wrogowie ustroju oraz mniejszesci narodowe nie umiejace sie podporzadkowac pod ogol rdzennego narodu. Malo tego chca nawet przewodzic i rzadzic ta wiekszoscia wykorzystujac ich pod kazdym wzgledem.
Ten stan (co juz wyjasnialem wyzej) wlasnie zapobiegl tym barykadom,o ktorych piszesz.Nie powtorzyla sie Francja,nie powtorzyla sie Rosja i ich krwawe rewolucje. Jezeli tego ktos nie rozumie to moge mu tylko wspolczuc,gdyz nie jestem w stanie za niego myslec co znaczy krwawa rewolucja,kto kogo i jak morduje w imie obcych ideii.
Szczerosc nie polega na dzialaniu wbrew wlasnej woli nawet nawet gdy sie ma przewage silowa.Madry i silny nigdy nie zabija slabszego i na dodatek glupiego.
Nawet tu w USA madrych 7 policjantow nigdy nie kopie lezacego zmaltretowanego Murzyna ,ktory faktycznie zawinil - warunek,ze sa to madrzy policjanci.
Tak samo bywa z zolnierzami - madry zolnierz nigdy nie zabija bezbronnego - warunek: wczesniej tych zolnierzy nalezy uczyc madrosci w obronie a nie w zabijaniu.
To,ze wojsko dostaje rozkaz to prawda ale d-ca tego wojska winien wczesniej wszystkie rozkazy analizowac przed wydaniem komendy do ich wykonania.
Slepe wykonywanie rozkazow jest bledem !
Czy cos jeszcze Lilu ?
A szcześciu kopie?, a 1 niemądry kopie???

Malgorzata 50
07-07-2008, 18:20
A kto, seniorze, strzelal do górników Wujka -ludzie którym wydano rozkazy i którzy je wykonali

maja59
07-07-2008, 18:20
Historia świata składa się z krwi jednych na rekach drugich,a pojęcie racji nie istnieje -bo to zależy od punktu widzenia .....i rachunku krzywd .Wojna polsko-jaruzelska NICZEMU nie zapobiegała ,a do sprawy naszego udzialu w "misjach" amerykańskich mam podobny stosunek jak ty ineczko .Istnieje coś takiego podobno jak "racja stanu" ale dla mnie to wymysły tych od "interesów stanu" tylko na ogoł innego inz nasz-jestesmy mało anczacym politycznie,a dość glupio polozonym geograficznie krajem i niestety ten świat jest tak urządzony że nasza dolą jest przylepianie się do większego.
Z tegoż powodu nie podniecam sie zanadto polityką.
AP powiem ci coś -a propos internowanych .To nie ma znaczenia czy im spadł wlos z glowy czy nie (niektórym tak az do utraty glowy) ale o to ,że nikt nie ma prawa wiezić drugiego czlowieka w imię jakiejkolwiek polityki .Odbieranie czlowiekowi wolnosci to jest najwieksza zbrodnia na ludzkosci jaka można popelnic .I generał ma ją na sumieniu.
Małgosi, nikt nie ma prawa wiezić drugiego człowieka za przekonania. Dobrze pamietamy jak to wtedy było, wiozłam moją małą córkę do Babci na przechowanie, a przez Kraków koło Wawelu jechały tankietki z wojskiem. Pokazywałam jej te tankietki i prosiłam żeby nigdy tego nie zapomniała i wiesz ona to do dzisiaj pamięta. Na Alejach była "Solidarność" widziałam jak wygarniają z niej ludzi i ta bezsilność, że nic nie mozna pomóc. Nie wiem czy to było mniejsze zło czy większe, ale tej zgrozy nie zapomnę. Moja Mama Warszawianka rocznki 1920 widząc co się dzieje mówiła, że od swoich gorzej boli.

Malgorzata 50
07-07-2008, 18:22
Dokładnie to samo mialam na mysli Maju.Nie jestem żadną komnbatantką i w zuprłnie prywatnym wymiarze mam tak samo jak ty .Nie zapomne Jaruzelskiemu tego ,że moje male dzieci widzialy na ulicy wojsko z bronią i jako dorosli ludzie dobrze to pamiętają.A dorosli ludzie ,ktorzy są dzieccmi moich przyjacioł mają wspomnienia strachu kiedy do domu wkroczyło paru uzbrojonych chamów i nie przejmując się tym ,że przerażone dziecko jest sine z placzu przewalili dom do gory nogami ..oczywiście nikogo nie zbili ,nawet chyba nie zabrali ,ale powodowanie takich wspomnien w czasach pokoju jest dla mnie wystarczajacym powodem ,żeby generala nękać i rozliczac mimo ,ze jest stary

POLA
07-07-2008, 18:28
Ponieważ mnie wywołałeś do odpowiedzi (post 7.), oto ona.
Teza:
Jaruzelski moim zdaniem - ani człowiek z klasą, ani bohater w znaczeniu mężny, dzielny, odważny, ofiarny.
Uzasadnienie:
Analizie nie poddaję jego kariery wojskowej w czasie II w. św., choć dobrze byłoby się temu przyjrzeć, bo awansował nadspodziewanie szybko i nie sądzę, aby wyłącznie za zasługi na polu bitwy. Od Lenino po Berlin nie tylko on wędrował, ale zostawiam ten wątek, bo nie o nim mówimy.
Mówimy o powojennej działalności WJ, a zwłaszcza o nim jako konstruktorze stanu wojennego i tu już nie ma miejsca ani na odwagę, ani na ofiarność (czytaj poświęcenie) czy męstwo, wprost przeciwnie.

1. To on prosił braci wschodnich o pomoc militarną, chciał dokonać zamachu na własny kraj obcymi rękami. Tak jest wygodniej, ale wielki brat odmówił i kazał posprzątać we własnym zakresie (miał inne zajęcie i zadziałały jeszcze dodatkowe czynniki powstrzymujące przed zbrojną interwencją). Na te jego działania są odpowiednie dokumenty i za jakiś czas ujrzą one światło dzienne. Ludzie z najbliższego otoczenia WJ o tym wiedzieli, mówił o tym także Urban (jego zderzak, doskonale zorientowany w kuchni politycznej swego szefa) w swoich publikacjach, zresztą te informacje nie tylko od niego pochodzą.

Gdzie tu miejsce na człowieka z klasą, człowieka honoru i bohaterstwo? Dla mnie to się ociera o zdradę.

2. Sprawa „oddania” władzy dla tzw. dobra ogólnego była fikcją, była kamuflażem, niczym innym jak tym, aby tej władzy nie stracić całkowicie, a zachować pozory powiewu nowego wiatru. Strategiczne punkty decyzyjne nie zmieniły właściciela. Chytry plan, ale trochę im nie wyszło, przeliczyli się w swoich przewidywaniach i obliczeniach, opozycji zresztą też nie wyszło, stąd mamy, co mamy i nie możemy z tego bagna wyjść na prostą do dziś. To w największym skrócie, bez szczegółów.

Pytaniem o współczesnych bohaterów uciekasz od kontrowersyjnej postawy WJ, ale rozumiem Twoją strategię: najlepszą obroną przy braku argumentów jest atak lub odwrócenie uwagi od istoty sporu.

Otóż wyjaśnię Ci, bo zamknięty w koszarach na świat spoglądałeś z perspektywy majora i nie do końca wiedziałeś, co z ludem się dzieje. To taka, niestety, przypadłość tych na wysokich stołkach. Swoją wiedzę czerpią z biura informacji, a biuro – jak to biuro – podaje zawsze to, co szef chce usłyszeć.

Bohaterów mieliśmy naprawdę wielu, często bezimiennych, tzn. nie z pierwszych stron gazet, którzy na własną rękę i bez rozgłosu nadstawiali karku sprzeciwiając się wszelkiej władzy. Mieli świadomość, czym ryzykują: karierą zawodową, utratą pracy, zdrowia, rodziny i życia, a jednak tak czynili nie dla bohaterstwa, ale tak po ludzku, dla zasad, dla honoru, bo dyshonorem byłaby dla nich akceptacja zakłamania i zniewolenia.

Mam pełną świadomość tego, że moje argumenty nie są dla Ciebie przekonujące i wcale mnie to nie dziwi, byłeś, jesteś i będziesz do końca w opcji tych, którzy WJ bronić będą jak kiedyś socjalizmu, który zestawiano nam z niepodległością kraju.

Winny jest nie tylko ten, który rzucił kamieniem, ale także ten, który dał na to przyzwolenie albo nie zrobił nic, aby temu zapobiec.

I na zakończenie tak mi się jakoś przypomniały słowa Młynarskiego:

Trzeba wiedzieć, kiedy w szatni
płaszcz pozostał przedostatni,
trzeba wiedzieć, kiedy wstać i wyjść…

Malgorzata 50
07-07-2008, 18:30
rzeba wiedzieć, kiedy w szatni
płaszcz pozostał przedostatni,
trzeba wiedzieć, kiedy wstać i wyjść…POLA !!!! KLASA!!!!
http://img503.imageshack.us/img503/6777/serce2fa8.gif (http://imageshack.us)
http://img503.imageshack.us/img503/6777/serce2fa8.6656e11fcd.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=503&i=serce2fa8.gif)

maja59
07-07-2008, 18:35
Pamiętam jak się bałam o starych i chorych Rodziców, małe dziecko, telefony nie działają, za ścianą sąsiadka ma atak kamicy nerkowej więc wieziemy ją na pogotowie, a mąż mnie uspakaja, że beznyny (kartki; parzyste rejestracje w dni parzyste, a nieparzystem w dni nieparzyste) jeszcze starczy żeby w razie czego odebrać dziecko. Nie wiem jakie ważne, narodowe przesłanki spowodowały, że byliśmy niewolnikami odciętymi od rodziny i świata. Nie jestem również kombatantem, to lepsi od nas szli do internatu i więzienia, boli mnie jak na forum czytam, że Pan Jacek Kuroń czy Pan Adam Michnik byli be. Ja ich dobrze pamiętam, wspaniałych dzielnych Ludzi, to dzięki nim właśnie mamy, jaka jest to jest, ale wolną Polskę i czołgi nie jeżdża już ulicami. Mój wnuk pewnie nie uwierzy jak mu to kiedyś opowiem. Pytanie do Seniora, jeżli przeczyta mój wpis, gdzie był 13 grudnia 1980 roku, bo ja przerażona w Krakowie.

Malgorzata 50
07-07-2008, 18:42
Pamiętam jak się bałam o starych i chorych Rodziców, małe dziecko, telefony nie działają, za ścianą sąsiadka ma atak kamicy nerkowej więc wieziemy ją na pogotowie, a mąż mnie uspakaja, że beznyny (kartki; parzyste rejestracje w dni parzyste, a nieparzystem w dni nieparzyste) jeszcze starczy żeby w razie czego odebrać dziecko. Nie wiem jakie ważne, narodowe przesłanki spowodowały, że byliśmy niewolnikami odciętymi od rodziny i świata. Nie jestem również kombatantem, to lepsi od nas szli do internatu i więzienia, boli mnie jak na forum czytam, że Pan Jacek Kuroń czy Pan Adam Michnik byli be. Ja ich dobrze pamiętam, wspaniałych dzielnych Ludzi, to dzięki nim właśnie mamy, jaka jest to jest, ale wolną Polskę i czołgi nie jeżdża już ulicami. Mój wnuk pewnie nie uwierzy jak mu to kiedyś opowiem. Pytanie do Seniora, jeżli przeczyta mój wpis, gdzie był 13 grudnia 1980 roku, bo ja przerażona w Krakowie.
Maju mam dokladnie taki sam pogląd w e wszystkich poruszonych przez ciebie punktach .Nie chodzi o potakiwanie tylko o to ,że napisalaś dokladnie to co ja chciałam napisać.

POLA
07-07-2008, 18:50
Pytanie do Seniora, jeżli przeczyta mój wpis, gdzie był 13 grudnia 1980 roku, bo ja przerażona w Krakowie.
Odpowiem za niego, bo już kiedyś o tym pisał: wykonywał zadania zgodne z rangą i uniformem:D :mad:, ale ... kto to wie?
Taka praca - powiadają niektórzy.

POLA
07-07-2008, 18:53
te moje skojarzenia... na dobrą sprawę mogłabym odpowiadać tekstami Młynarskiego i nie tylko:)

maja59
07-07-2008, 19:05
Dziewczynki, czy aby w Norymberdze też nie mówiono, że taka praca

Lila
07-07-2008, 19:58
Nie.Mówiono,że rozkaz...
Tylko wśród sędziów byli tacy,którzy nikogo sądzić nie powinni.Bo byli takimi samymi zbrodniarzami ,jak ich podsądni.

maja59
07-07-2008, 20:06
Nie.Mówiono,że rozkaz...
Tylko wśród sędziów byli tacy,którzy nikogo sądzić nie powinni.Bo byli takimi samymi zbrodniarzami ,jak ich podsądni.
Usunęłam wątek z powodu błędu, którego nie udało mi sie porawić przed wysłaniem. Bardzo proszę o podanie nazwisk sędziów, którzy byli zbrodniarzami. Czytałam sprawozdanie Pana Małcużyńskiego z tego procesu "Oskarżeni nie przyznają się do winy" ale żaden z sędziów mi się ze zbrodnią nie kojarzy.

Lila
07-07-2008, 20:44
Maju,bardzo proszę przeczytać nazwiska strony sowieckiej....I bardzo proszę przyjąć do wiadomości,że Sowiety powinny być osądzone za ludobójstwo na polskich oficerach.Choćby..

maja59
07-07-2008, 21:46
Oczywiście, że powinny być osądzone za zbrodnię katyńską. Trochę żal, że cywilizowany świat nie wspiera nas w staraniach. Pewnie boi się Ruskich. Byt kształtuje świadomość jak mawiał Marks, dla dobrych stosunków, dużego rynku zbytu, rakiet i gazu nikt się za nami nie wstawi. To też przyczynek do syskusji o tarczy rakietowej. Czy na pewno Amerykanie będą przelewać krew za np. Gdańsk, Francuzi i Anglicy nie chcieli. Jak staje sprawa co powie na to Rosja to wszystko ucieka do mysiej dziury.

POLA
08-07-2008, 16:21
nigdy nie byli i nie będą i dlatego nie powinniśmy pozwolić, aby grano nami i naszym losem, a tak się robi; albo ponad naszymi gówami, albo za naszymi plecami, dlatego odpowiadało mi wystąpienie Tuska w sprawie tarczy. Co dalej zrobi - czas pokaże na ile będzie konsekwentny.

Wracam do wątku o Jaruzelskim - cisza jakaś zapanowała. Kłopotliwa pewno dla tego, który wywołał mnie do odpowiedzi.

Lila
08-07-2008, 16:36
Pola,mnie też odpowiadało - o dziwo .Tylko to taka buńczuczność na pokaz nieco ,jak się okazuje.Rozmowy w sprawie tarczy będą wznowione...

A Czesi protestują .Nie chcą mieć tego ustrojstwa u siebie,ale sprawa jest przesądzona.Condoleeza przybyła uroczyście.

I co z tym gen.Jaruzelskim ???:)

POLA
09-07-2008, 00:15
Pola,mnie też odpowiadało - o dziwo .Tylko to taka buńczuczność na pokaz nieco ,jak się okazuje.Rozmowy w sprawie tarczy będą wznowione...

A Czesi protestują .Nie chcą mieć tego ustrojstwa u siebie,ale sprawa jest przesądzona.Condoleeza przybyła uroczyście.

I co z tym gen.Jaruzelskim ???:)
Wznowienie rozmów niczym jeszcze nie grozi pod warunkiem, że DT nie ustąpi, a jeśli ustąpi, to jest .... (takie niedomówienie), a nie premier całą gębą.

Mirek ma w nosie Czechów, a ja mam w nosie Mirka, choć Czechów mi żal. Kolejny dowód, że maluczcy są ważni jedynie w dniu wyborów. Potem - na odstrzał.

Jaruzelski ma się dobrze, a pewien desant z Florydy zamilkł na jego temat. Szuka kontrargumentów, ale nie znajdzie, aligatorki zeżarły? Dzięki temu wątek wyzionie ducha śmiercią naturalną i też dobrze:D

Lila
09-07-2008, 00:21
Pola,Seniorowi ma zabraknąć argumentów ?:):)
Nie łudź się.Onże saperką je wykopie ,ze szlaku od Lenino do Berlina.Na pewno znajdą się jakieś na obronę ukochanego dowódcy ..hi..

ps.Pasjami lubię argumenty Seniora..:)Jestem pewna,że to tylko drobne przeoczenie z jego strony..

POLA
09-07-2008, 00:30
Lila, pewno masz rację, może saperkę zgubił:D

senior A.P.
09-07-2008, 10:21
Witaj Polu i cala reszta poprawnosci politycznej !
Na nic checi tych aby wreszcie gen.Jaruzelski umarl,bo mysla,ze jeszcze moze byc niebezpieczny dla nich nawet piorem czy mowa.Nie da sie go tez "przekrecic" tak jak Jaroszewiczow,niech zyje a Pan Bog daje mu zdrowie.

Napisalem inny post ale NSA i centralny swiatowy serwer tak zadzial,ze natychmiast wcielo mi polaczenie z internetem.
Jako zolnierz co to sie internetowi i zlym ludziom nie klania pisze krotszy i dopisuje,ze na zycie generala niech sie nikt nie odwazy targnac, nawet "doktor smierc".
To prawy,sprawiedliwy i uczciwy czlowiek a takich ma Bog w opiece,Bog chroni wszystkich dobrych a nie tylko wybranych ludzi !!!

Lila
09-07-2008, 10:28
A pewno ,Senior..Niech Bóg broni..i chroni..Generała i Ciebie też..
Tylko on kiedyś Boga się wyparł ,więc raczej Go nie mieszaj do tego..
No i generał nie pisze pamiętników,więc zamach mu nie grozi.On sądom polskim potrzebny jest żywy,choć osobiście współczuję takiej starości.

ps.Miałeś odpowiedzieć Poli..

tadeusz50
09-07-2008, 12:21
Augustyn
Podaj drzewo rodowe tego uwielbianego przez ciebie generała. Wojciecha Jaruzelskiego tak może kilka pokoleń.

senior A.P.
09-07-2008, 12:45
Najpierw odpowiedz dla Lili:
Czasem to mnie nawet zaskakujesz znajomoscia relacji ludzi z Bogiem i wiesz,ze gen. Jaruzelski Boga sie wyparl - czyzby ci sie z tego zwierzyl,chyba sprzataczka u niego nie bylas ?
Tak samo skad mozesz wiedziec ,ze general Jaruzelski nie pisze pamietnikow ???
Tak wyglada,ze "przeskakujesz" nawet siebie ale nie obraz sie ,nam wszystkim sie wydaje,ze wiemy wszystko ale wiemy g.... !
Teraz Tadeuszku !
Jaruzelscy stary polski rod ziemianski napewno "niewybramy",mozesz sobie na ten temat poczytac wybierajac strone na google.
Nie sugeruj sie tez nazwiskami,nazwiska ludzie zmieniaja ale nie slyszalem tego aby Jaruzelscy je zmieniali i byli (dajmy na to) Kalksteinami,chyba ze ty wiesz lepiej to mnie popraw - zawsze masz do tego prawo jako "czuwajacy" nad poprawnoscia polityczna tego forum,co latwo daje sie zauwazyc.

Lila
09-07-2008, 12:58
Hi...hi...no powiedzcie sami..jak ja mam nie kochać Seniora ?
Albo mi sugeruje geszefty z portalem,albo sprzątanie u Jaruzelskiego..
Seniorku..adyć wylałby mnie po jednym dniu,jakbym mu posprzątała..:):) No i wiesz...tacy podoficerkowie jak on w młodości ,to u mojego dziadka bywali ordynansami..:)

Niewątpliwie pochodzenie miał.Pamiętają go jako panicza Wojtka.Tym samym stał się RENEGATEM,bo zapomniał skąd pochodzi i zaprzedał się Sowietom.Już po Katyniu..I z tym felernym pochodzeniem zrobił niesłychaną karierę .Dlaczego ? Może Senior odpowiesz sobie sam ?

No i te mity o nim ,jako o zbawcy kraju..wrrr..

W 1981 roku, Jaruzelski, jak przez całą swoją karierę wiernie wykonywał zalecenia Moskwy. Dostał zadanie „zdławienia ''kontrrewolucji i je wykonał. Interwencja groziła za to rok wcześniej, kiedy u steru rządów stał chwiejny Stanisław Kania. Stan wojenny nie uchronił Polaków przed rozlewem krwi. Komisja Rokity doliczyła się około 100 bezpośrednich ofiar stanu wojennego. Jak policzyć ilu ludzi ucierpiało wskutek przerwania łączności telefonicznej, co uniemożliwiało np. wezwanie pogotowia, czy straży pożarnej?

Augustynie,nie upieraj się jak osioł dardanelski, tylko dlatego ,że to Twój dowódca.

senior A.P.
09-07-2008, 13:21
Dowodca i to jaki ale marszalkiem nie mogl zostac tylko dlatego,ze przeciwstawil sie "narodowi przebranemu" !
Moze to Cie nastawi na prawidlowe myslenie a nie powielanie tego co wyczytalas w lzemediach.
gen.Jaruzelski byl bardzo krotko podoficerem i napewno nie ordynansem,szczegolnie takim,ktory by sie nadawal na dwor Twojego dziadka !

Lila
09-07-2008, 13:27
Może i nie.Panicze nie zostawali ordynansami...

ps.zwracam Ci uwagę ,że ordynans przysługiwał w mieszkaniu służbowym,nie we dworze.I tylko w czasie służby czynnej..

ps 2 .A czemu się tak burzysz ? Skoro hipotetycznie ja mogłam sprzątać u Wojciecha ,to i on mógł rąbać drewienka na opał u mojego dziadka.:):)

Basia.
09-07-2008, 13:29
Hi...hi...no powiedzcie sami..jak ja mam nie kochać Seniora ?
Albo mi sugeruje geszefty z portalem,albo sprzątanie u Jaruzelskiego..
Seniorku..adyć wylałby mnie po jednym dniu,jakbym mu posprzątała..:):) No i wiesz...tacy podoficerkowie jak on w młodości ,to u mojego dziadka bywali ordynansami..:)

Niewątpliwie pochodzenie miał.Pamiętają go jako panicza Wojtka.Tym samym stał się RENEGATEM,bo zapomniał skąd pochodzi i zaprzedał się Sowietom.Już po Katyniu..I z tym felernym pochodzeniem zrobił niesłychaną karierę .Dlaczego ? Może Senior odpowiesz sobie sam ?

No i te mity o nim ,jako o zbawcy kraju..wrrr..

W 1981 roku, Jaruzelski, jak przez całą swoją karierę wiernie wykonywał zalecenia Moskwy. Dostał zadanie „zdławienia ''kontrrewolucji i je wykonał. Interwencja groziła za to rok wcześniej, kiedy u steru rządów stał chwiejny Stanisław Kania. Stan wojenny nie uchronił Polaków przed rozlewem krwi. Komisja Rokity doliczyła się około 100 bezpośrednich ofiar stanu wojennego. Jak policzyć ilu ludzi ucierpiało wskutek przerwania łączności telefonicznej, co uniemożliwiało np. wezwanie pogotowia, czy straży pożarnej?

Augustynie,nie upieraj się jak osioł dardanelski, tylko dlatego ,że to Twój dowódca.

jest RENEGATEM a my żyliśmy w zbrodniczym ustroju.

tadeusz50
09-07-2008, 14:01
Teraz Tadeuszku !
Jaruzelscy stary polski rod ziemianski napewno "niewybramy",mozesz sobie na ten temat poczytac wybierajac strone na google.
Nie sugeruj sie tez nazwiskami,nazwiska ludzie zmieniaja ale nie slyszalem tego aby Jaruzelscy je zmieniali i byli (dajmy na to) Kalksteinami,chyba ze ty wiesz lepiej to mnie popraw - zawsze masz do tego prawo jako "czuwajacy" nad poprawnoscia polityczna tego forum,co latwo daje sie zauwazyc.
Augusiu gdzie mam szukac korzeni zdrajcy narodu to ja wiem bo akurat troche sie interesuja genealogia. Pytałem ciebie i jak zwykle wymigałeś sie od odpowiedzi.
Natomiast z innego wątku powiedz jakie to kopalnie zostały sprzedane, bo ja "ciemny górnik" nic o tym nie wiem.
Pytasz o austriaka Fritza i z prostego rachunku wychodzi,że jest austriakiem. Dlaczego nie piszesz w swoich wątkach o nędzy w Bangladeszu czy wyborach w Papua Nowej Gwinei, tylko o wymyślonych przez ciebie sposobie wyborów w Polsce.

maja59
09-07-2008, 14:05
Z pełną powagą proponuję Seniorowi zorganizowanie wyborów w Papui Nowej Gwinei, piekny kraj, owoce, ocean spokoju zbawienny dla umysłu.

Lila
09-07-2008, 14:19
Z pełną powagą proponuję Seniorowi zorganizowanie wyborów w Papui Nowej Gwinei, piekny kraj, owoce, ocean spokoju zbawienny dla umysłu.

Noo ....a przeciwników politycznych można zjeść,uprzednio ich grillując..

maja59
09-07-2008, 14:22
Noo ....a przeciwników politycznych można zjeść,uprzednio ich grillując..
Fantastyczne, że też nie pomyslałam o zakąsce.

Malgorzata 50
09-07-2008, 15:12
Mateńko litosci nad nieskażoną ludnoscią Papui nie macie!!!!!! Już żadna enklawa się nie ostanie!! A jak NASA wytropi????

maja59
09-07-2008, 15:18
Małgosiu, a Senior ma nad nami litość?????, Papui Nowej Gwinei może skoczyć...

POLA
09-07-2008, 15:34
Witaj Polu i cala reszta poprawnosci politycznej !
Na nic checi tych aby wreszcie gen.Jaruzelski umarl,bo mysla,ze jeszcze moze byc niebezpieczny dla nich nawet piorem czy mowa.Nie da sie go tez "przekrecic" tak jak Jaroszewiczow,niech zyje a Pan Bog daje mu zdrowie.

Napisalem inny post ale NSA i centralny swiatowy serwer tak zadzial,ze natychmiast wcielo mi polaczenie z internetem.
Jako zolnierz co to sie internetowi i zlym ludziom nie klania pisze krotszy i dopisuje,ze na zycie generala niech sie nikt nie odwazy targnac, nawet "doktor smierc".
To prawy,sprawiedliwy i uczciwy czlowiek a takich ma Bog w opiece,Bog chroni wszystkich dobrych a nie tylko wybranych ludzi !!!
Ty masz upiorną skłonność uciekania od sedna, jak my o marchewce, Ty o pietruszce.
1. Nikt tu śmierci WJ nie życzył

2. Nikt nie zamierzał go "przekręcić" jak Jaroszewiczów; nie było i nie ma najmniejszych podstaw do paraleli

3. Gdzie masz dowody na prawość, uczciwość i sprawiedliwość swojego byłego szefa? Każesz nam wierzyć na słowo honoru, bo tak powiedział AP? Zapomniałeś, że my tu żyliśmy i żyjemy, i że skleroza starcza nas jeszcze nie dopadła? Zapomniałeś, że przez takich jak Twój idol tylu ludzi straciło życie, a rozwój Polski zahamowano na kilkadziesiąt lat?

Nie wykręcaj się tzw. sianem, nie będzie wstydem, jeśli przyznasz, że nie masz racji, bo nie masz argumentów, ale jest wstydem, kiedy zasłaniasz się kłopotami z netem i działaniami NSA. To taka wojskowa u Ciebie przypadłość, że major ma zawsze rację nawet wtedy, kiedy jej nie ma?

My to nie Twoi podwładni, nie Twoje wojsko, posłuszne dowódcy, zapomnij o jedynie słusznych opiniach, bo narażasz się na śmieszność i jesteś żywym przykładem na to, że wojskowych kształconych pod moskiewskim butem nic nie jest w stanie zmienić, nawet przyjazne klimaty Florydy (bardziej dla ciała pewno niż dla duszy). Jesteś żywym przykładem zniewolonego przez system umysłu i siedź sobie na Florydzie, mniej będzie u nas takich, co z nostalgią wspominają socjalistyczny porządek czyniąc bohaterami tych, którzy żadną miarą niegodni są miana człowieka honoru.

Anna_Maria_57
09-07-2008, 20:41
Polu,

pierwszy raz się zdarza, aby Twoje zdanie tak się różniło od mojego - mam nadzieję, że ta różnica nie będzie powodem do "ochłodzenia stosunków" ;) :)

Mam wrażenie, że pisząc do konkretnego adresata zrobiłaś pewien skrót myślowy - mam na myśli zdanie: "Zapomniałeś, że przez takich jak Twój idol tylu ludzi straciło życie, a rozwój Polski zahamowano na kilkadziesiąt lat? "

Czytając dokładnie, to "przez takich jak" oznacza podobnych, a nie samego Generała. Zważywszy, że nie może on odpowiadać za wszystko, co miało miejsce po 1945 roku...
Mam nadzieję, że dobrze odczytuję.

Ale dalej muszę już z Tobą podyskutować - chociaż widzę, ze stopnia Twojego zaangażowania w ten temat, że nie przekonam Cię, jednak chcę Ci powiedzieć, co o tym myślę.
Piszesz:
"/../przykładem zniewolonego przez system umysłu /../ mniej będzie u nas takich, co z nostalgią wspominają socjalistyczny porządek czyniąc bohaterami tych, którzy żadną miarą niegodni są miana człowieka honoru."

To bardzo skomplikowane - w jednym zdaniu poruszyłaś co najmniej trzy sprawy, a wszystkie mnie interesują.
No to pierwsza:
- pewnie były umysły zniewolone, bo zawsze, w każdym systemie, są ludzie podatni na propagandę i inne działania zmierzające do zawładnięcia "zbiorową wyobraźnią"; ja się do nich nie zaliczam, wprost przeciwnie - jak wszyscy w prawo, to ja w lewo.
Byłam, jestem, będę socjalistką - z przekonania. Nie należałam do ZMS, partii, wogóle nigdzie nie należałam.
Nie interesowałam się polityką aż do 1980 roku. Wtedy natychmiast przyłączyłam się do Solidarności i zakładałam ją w swoim zakładzie pracy. To było tylko PZU, dzielnicowy inspektorat, więc po 13 grudnia nikt nic ode mnie nie chciał.
Solidarność to ruch ludzi pracy - czyli... socjalistyczny ;)

Tu jedna ważna uwaga: w Polsce NIGDY NIE BYŁO SOCJALIZMU. To co było, to dziwaczny konglomerat podkradzionych haseł, interesów partyjnych i nacisków ZSRR.

A jednak ja TAMTE CZASY WSPOMINAM Z NOSTALGIĄ.
Po pierwsze - bo w tamtych czasach byłam młoda ;)
Po drugie - bo NIENAWIDZĘ KAPITALIZMU i wyzysku pracownika, z którym się osobiście spotkałam po 1989 roku.
Po trzecie - bo lubię stabilność (jestem Byk), lubię poznawać nowe miejsca i idee, ale nienawidzę zmian w moim otoczeniu - znikły wszystkie moje ulubione sklepy i kawiarenki, rozgniecione brutalną "ręką rynku".

Mam ogromny żal do naszego pierwszego rządu za strach przed szukaniem "trzeciej drogi". Użycie Solidarności do wprowadzenia w Polsce kapitalizmu było chorym pomysłem i mści się do dziś - ruch ludzi pracy nie może służyć do takiego celu! To spowodowało pęknięcie wewnętrzne w Solidarności i całej dawnej opozycji, skutkujące "wojną na górze" i obecnym atakiem na Lecha Wałęsę.

No i trzecia sprawa - dla mnie Generał nie jest bohaterem. Czy jest człowiekiem honoru? To wie tylko on sam.
Ale napewno jest człowiekiem uwikłanym w historię, człowiekiem, który dwa razy CHCIAŁ uratować swój kraj - w 1981 i w 1989 roku.
Jak mu to wyszło?
A czyż nie żyjemy? Dlaczego wszyscy wierzą, że Rosjanie by nie weszli do Polski? Ja wierzę, że by weszli, bo tak robili wcześniej i tacy oni są.
To jest IMPERIUM. Nie "imperium zła" - poprostu ogromny kraj, z ogromnymi problemami wewnętrznymi i z ogromnymi kompleksami społeczeństwa i polityków.
Faktem jest, że w 1989 Generał przyłożył rękę do "bezkrwawej rewolucji", a swoją osobą jako prezydenta, legalizował ten stan wobec ZSRR.
I chwała mu za to.
Za to mu wybaczyłam swoje przerażenie na widok czołgu tuż obok domu.

Zresztą... jestem szybka w mowie, często wybuchowa, ale w swoich przemyśleniach nie jestem jednostronna, szczególnie, kiedy chodzi o człowieka - i o historię.
Historia to był mój ulubiony przedmiot, czytałam też masę książek historycznych - NIE MA w historii ludzkości ważnego wydarzenia, na które wszyscy patrzyli by tak samo.
Natychmiast po wydarzeniu są sprzeczne opinie - ale z upływem lat nic się nie zmienia, nadal co historyk, to inne zdanie!

Dlatego zawsze pamiętam, że wszystko jest w jakiś sposób relatywne, że nigdy nie znamy wszystkich faktów, nie mówiąc już o całkowitej nieznajomości zamiarów i intencji aktorów wydarzenia.
I w tej nieznajomości najważniejszych elementów pozostaje nam do oceny tylko własna intuicja i znajomość natury ludzkiej.
Dziwne? Najważniejsze elementy to zamiar i intencja?
Tak. Bo tylko one dzielą błąd od zbrodni.
Wierzę w dobre intencje Generała. A ponieważ to wiara, nie da się jej uzasadnić.

POLA
10-07-2008, 02:22
Polu,
pierwszy raz się zdarza, aby Twoje zdanie tak się różniło od mojego(...)
Aniu, różnić się można pięknie.
Odpisywałam AP, odnosiłam się do jego wcześniejszych twierdzeń niepopartych żadną argumentacją, Z Tobą sobie pogadam.
Posłużę się punktami, bo tak mi będzie wygodniej.
1. Dokonałam skrótu (tacy jak idol) i w tej grupie mieści się również WJ. Oczywiście nie za wszystko ponosi odpowiedzialność, chodzi mi o pewien typ myślenia, działania i irracjonalnego zaufania do braci ze wschodu (władza, nie zwykły człowiek). O ile mogę zrozumieć prostego człowieka, jego zaplątanie się w system, któremu odmawiasz nazwy „socjalizm”, o tyle nie mogę pojąć, jak WJ, po przejściach na Syberii, mógł uwierzyć i powtarzać frazesy nijak przystające do rzeczywistości. Ty to rozumiesz, ja nie i stąd takie, a nie inne moje słowa.

2. Nie wiem, co oznacza być socjalistką, nie określam swojego profilu, myślę, jak myślę, poglądy mam własne, pewno niesłuszne, ale własne i nie ma takiej partii, do której mogłabym się zapisać, bo mi nie po drodze. Polityka wessała mnie już w ogólniaku, do KORu i Solidarności się nie zapisałam i nie pytaj dlaczego, ale z boku nie stałam, nie siedziałam na ławce rezerwowych.

3. Napisałaś: „w Polsce NIGDY NIE BYŁO SOCJALIZMU. To co było, to dziwaczny konglomerat” podkradzionych haseł, interesów partyjnych i nacisków ZSRR
No właśnie, ale tak umownie będziemy ten nie-porządek nazywać, bo władza tak go ochrzciła.

4. Nostalgia z powodu młodości? A jeśli kogoś wiek młody przypadał na epokę Hitlera albo innego łobuza od historii to też ma wzdychać do minionego okresu? Oddzielam młodość od czasu, na który ona przypadała. Byłam szczęśliwa, miałam kochających się i nas Rodziców, zwierzaczki domowe, sporo przygód z nimi związanych, zjazdy rodzinne i w żaden sposób nie miało to związku z ustrojem. Pamiętam też kłopoty Rodziców, a to już jak najbardziej z ustrojem jedynie słusznym się wiązało.
Aniu, każdy ma inny życiorys, inne doświadczenia, moje są takie, że był to nie –porządek wyjątkowo zakłamany i ze sprawiedliwością społeczną miał tyle wspólnego, co ja obecnie z królową Anglii.

4. Nie mam takich uprzedzeń wobec gospodarki rynkowej jak Ty, ale mam świadomość niedoskonałości tego systemu i wszelkich jego wad oraz niebezpieczeństw. Socjalizm gnębił nas tyle lat i co? Jak wyglądaliśmy, gdzie byliśmy? Pewno do tej pory nie mielibyśmy Internetu, telefonów komórkowych, innych urządzeń, które socjalizm dziwnie reglamentował, a władza powtarzała, że za dużo jemy i dlatego mięsa brakuje. Kolejki czuję w nogach do dziś i doskonale pamiętam, że mój paszport nie należał do mnie, że do pewnych źródeł nie miałam dostępu, a jeśli już udało się przekonać kogo trzeba i zdobyć odpowiednie zezwolenia, to Cię prześwietlali na wylot itd., itd.

5. W przeciwieństwie do Ciebie lubię zmiany, nowe zadania, nawet te pozornie nie do zrealizowania. Kawiarenki są nowe, sklepy lepiej zaopatrzone i różnorodne, jak nie można kupić, to przynajmniej jest na czym oko oprzeć;)

6. Ty masz żal do pierwszego rządu, a ja nie tylko do niego, ponadto przyczyny pęknięcia wewnątrz S. widzę nieco inaczej jeszcze, ale sporo też racji jest w tym, co napisałaś. Tu zgoda.
Stwierdziłam gdzieś wcześniej, że wszyscy się pogubiliśmy, za co zresztą oberwałam na forum.

7. WJ postrzegam inaczej, stan wojenny nie był dla mnie mniejszym złem, wyprowadzono czołgi nie w obawie przed interwencją ZSRR, ale dla ochrony własnej skóry i władzy. Tak to widzę i są dokumenty, które to potwierdzają. To samo dotyczy 1989 r., pisałam o tym wcześniej, więc nie chcę się powtarzać.
Ty wierzysz w dobre intencje WJ, a ja sprawdzam i grzebię w różnych dokumentach.
Powiem tak na zakończenie: można niechcący wyrządzić komuś krzywdę, czyli bez złej intencji, bez złego zamiaru i to podlega łagodniejszej ocenie, ale jeśli z pełną świadomością czyni się zło, utrwala się zło, wmawia się ludziom, że to jedyny słuszny ustrój i robi to człowiek, który doskonale wie, jaka jest prawda, to gdzie tu miejsce na honor?

Żeby sprawa była jasna: nie rzucam kamieniami w nikogo, nie palę kukieł kogokolwiek, nie biorę udziału w żadnych ostentacyjnych pochodach i nie domagam się, aby generał resztę życia spędził w więzieniu. Takich ciągot nie mam, ale szukam odpowiedzi na dręczące mnie pytania.
Różnimy się w spojrzeniu na pewne sprawy, Ty masz swoje argumenty, ja swoje i niech tak zostanie:), bo ważne, żeby w ogóle rozmawiać.

FeliksG
10-07-2008, 23:27
Przyjmijcie wyrazy podziwu i podzięlowania, za Waszą rozmowę, za jej styl.
To wielka frajda i -niestety- wielka rzadkość, kiedy odmienne poglądy są prezentowane tak rzeczowo a zarazem spokojnie.
Dałyście wykładnię i ocenę, zdarzeń i człowieka, zmuszającą do refleksji, do kolejnego spojrzenia na przeszłość. Wiele, z przytoczonych przez Was argumentów, postrzegam nieco inaczej, jednak, nie podejmę polemiki, ponieważ różnice wynikają z odmiennych przekonań, odczuć i interpretacji. Ot, chociażby sprawa, "wejdą nie wejdą, wojska Układu Warszawskiego w 1981r."
Byłbym, nie do końca szczery, gdybym nie zgłosił, że jest soś czego, w Waszych wypowiedziach mi brakuje.
Oceniając wydarzenia, a zwłaszcza człowieka, mocno zaangażowanego w tych wydarzeniach, dobrze jest odnieść te oceny do uwarunkowań, miejsca i czasu.
Sądzę, że wypowiedzi i oceny okresu PRL-u, trzeba opierać na fakcie, że ten tzw. Socjalizm był narzucony siłą i siłą utrzymywany - nie tylko za Stalina, później też, aż po Gorbaczowa. Aspekt ten rozważany łącznie z zagrożeniem, że będą nam wprowadzali, ten Socjalizm, rosjanie ( jak za Stalina -Rokosowski), rodzi inne spojrzenie na ludzi, którzy podjęli się sprawować funkcje i stanowiska państwowe. Owszem, byli wśród nich karierowicze, służalcy, a nawet przestępcy ale, byli też tacy, którzy w tych ograniczonych i stale kontrolowanych warunkach, podejmowali dzialania godne uznania. Do takich zaliczam Wojciecha Jaruzelskiego. Mógł, a w/g niektórych, powinien, jeśli "jest człowiekiem honoru" zrezygnować - wycofać się, lub, nie podejmować decyzji np. o stanie wojennym, których zresztą sam nie podejmował.
Tak! Mógł. Tylko, że wtedy...? No, cóż - zawsze znajdą sie chętni o czym nasza historia szeroko nas poucza.
P.S. Gwoli ścisłości - pod koniec lat 80-tych mieliśmy zadłużenie zagraniczne w kwocie 23 mld. dolarów. Obecnie, tzw. dług zewnętrzny RP. wynosi 230 mld. dolarów. Do tego dochodzi jeszcze dług wewnętrzny w kwocie ~450 mld złotych.

Malgorzata 50
11-07-2008, 10:28
Zawsze jest trzecie wyjście....

senior A.P.
11-07-2008, 10:33
Ciekawie jest poczytac rozwazania i punktowania ,uznawane nawet za argumenty (coz za chwalstwo punktowe) osob mocno zaangazowanych politycznie na tym forum,bo wylaniaja sie ich sylwetki i przynaleznoswc KLASOWA !
Nie mylic z partyjna poniewaz w zadnej partii nie ma klasy tylko....... (tu regulamin zabrania mi podania dobitnej nazwy).Obecnie mamy juz tylko dwie klasy spoleczne super bogaci i nedznicy biedni.
General Jaruzelski czlowiek honoru bronil wszystkich klas i nie pogrzebal zadnej,moze teraz to na nim sie msci.Liczy jednak na prawnikow (na historykach juz dawno sie przejechal i to z najblizszego otoczenia),ze ci go w koncu zrozumieja i obronia. Na spoleczenstwo nie moze juz liczyc bo ono postapi tak jak tuba propagandowa naglosni.
Po drugim uniewinnieiu gen. Kiszczaka jest nadzieja,ze i gen.Jaruzelskiego "tlumy spoleczne" nie ukrzyzuja bo "jezusem" nie jest.
Aby nie przedluzac , moje "pioro" nie ma sie co rownac z tak doskonalymi (fachowymi i na odpowiednim poziomie) jak te wyzej posty naszych czujnych dyskutantow ,dopisuje kolejny raz :
UCZCIWYCH I SPRAWIEDLIWYCH LUDZI PAN (Bog i czlowiek) NIE KARZE !!!
Ludzkie i ziemskie sady sa omylne.
Przewodnicy polityczni ciezko jak widze pracuja aby klamstawa jak najdluzej nie zostaly obalone przez prawde.
Pola dawaj dalej "punktowe argumenty" jak na akademickie przystalo.
Co glowa po uniwersytecie to glowa,gdzie mi tam do takich "argumentow".
Annie- Marii dziekuje,za realistyczny post.ktory dobrze sie czyta ,tym bardziej,ze jest bez "agitki".
Feliksowi zycze mniej znakow zapytania.
Chociaz przyznam,ze na tym forum nie wolno sie wychylac, jak z pedzacego samochodu - mozna wypasc.

Malgorzata 50
11-07-2008, 10:39
AP wersji stetryczałej przeczytaj sobie jeszcze raz post POLI i poproś młodszego kolegę do komputera -bo ten gada jakoś bardziej do rzeczy.

senior A.P.
11-07-2008, 12:56
Kolegow w wojsku szukasz ? Nie ma - wyjechali na zwiad .
Czytac to ci ja jeszcze potrafie i to z pewnym zrozumieniem.
Nie rozumie tylko pewnych tresci plynacych na podstawie wytycznych "aparatu forumowego".

Alsko
11-07-2008, 15:13
To zrozumienie = wytyczne "aparatu forumowego". Czyli 0 = 0
Cbdd.

Anna_Maria_57
12-07-2008, 23:40
Polu ;)

Rozumiem Twój punkt widzenia w kilku wymienionych przez Ciebie punktach - mam wrażenie, że tak, jak piszesz, biografie się różnią - i w tym także można się doszukiwać przyczyn różnicy zdań pomiędzy ludźmi, między nami też ;)

Co do Generała, nasz spór o jego intencje i działania pozostanie nierozstrzygnięty aż do roku 2031 co najmniej - może wtedy zostaną otwarte rosyjskie archiwa.

Jeśli dożyję, będę miała 81 lat - mam nadzieję, że będę się nadal interesować polityką i mam nadzieję, że Ty także!

Wtedy wrócimy do tej rozmowy, OK? ;)

Ale co do punktu 5. - o nie, tu się nie zgodzę! Nie lubię patrzeć na rzeczy nie do kupienia, jako Byk jestem praktyczna ;-)
Lubiłam bardzo nowe zadania i zmiany - ale innego rodzaju. Ale właśnie dlatego, że zawsze byłam gotowa nauczyć się czegoś nowego, podjąć się czegoś, czego nigdy jeszcze nie robiłam, samodzielnie prowadzić nowe projekty, itp. - tym bardziej oczekiwałam stabilności w drobnych sprawach, w czymś wygodnym, do czego byłam przyzwyczajona. Taka jest natura Byka.

Kiedy mi ktoś likwiduje sklep, w którym panie sprzedawczynie były mi znane od lat, zwracałam się do nich "pani Basiu, pani Halinko", one wiedziały, co kupuję, co lubię - mam ochotę przewrócić cały kraj i każdy ustrój!
Są obszary życia, w których jestem nieprzejednaną konserwatystką i w tym doskonale rozumiem Anglików.
Moja wygoda i przyzwyczajenie to rzecz święta ;) - sklep ma być obok domu, przystanek autobusu także, autobusy mają jeździć po stałych trasach (nie jak w Warszawie co roku gdzie indziej), w "mojej" kawiarni ma być zawsze ta sama kelnerka / kelnerki.... itd. Takie jestem paskudne, egoistyczne Byczysko! ;-)

senior A.P.
13-07-2008, 03:26
BRAWO wszystkie "byki" reagowac nie tylko na czerwona szmate ale takze na tych ,ktorzy chca was ujezdzac !
Co do aparatow tych na forum nie brakuje.

Lila
13-07-2008, 11:21
Senior,Kufa jest Bykiem,jakby co..:)

senior A.P.
13-07-2008, 11:57
I co z byka sie przepoczwarzyl ?
Mam spis kameleonow tego forum oraz szablon do ich testowania.
Rozpracowuje tez ich funkcje.
Nie ma to jak rozpoznanie "walka" na forum !
Pamietasz czasy z "polskiwalczacej" tam wystepuja nawet "trojlicowce" maja swoja "pajeczyne" w ktora muszki wpadaja bez problemu.
Czasem stosuja "metode Miecia" (kto nie z Mieciem tego zmieciem) jednak wszedzie niezawodny jest "miecz administratora" wsparty zagranicznym serwerem.

Spacja
13-07-2008, 14:22
Różnić się można pięknie!
Polu i Aniu jesteście tego dowodem. Z prawdziwą przyjemnością czytam Waszą polemikę: rzeczową i spokojną argumentację odmiennych poglądów, na wysokim poziomie jeśli chodzi o styl i kulturę słowa.
Jesteście też dowodem, że można bronić swoich odmiennych poglądów z SZACUNKIEM dla przeciwników w polemice!!!!

Nie będę ustosunkowywać się merytorycznie do Waszych wypowiedzi, bo ani wiedzą ani doświadczeniem w tym zakresie nie dysponuję na tyle, by wejść w dyskusję. Niemniej odnajduję się zarówno w wypowiedzi Ani - w dużym stopniu, jak i Poli.

Równocześnie powtórzę swoje pięć groszy z innego wątku:

Na wielu wątkach tego forum spotykam osoby, które pasują do pewnego typu osobowości, o której w jednym z wątków mowa:

-przejawiają obsesyjną podejrzliwość i nieufność względem otoczenia, - często uważają się za niemal doskonałe, a winą za własne błędy i niepowodzenia obarczają innych, niekiedy do tego stopnia, że przypisują im celowe działanie,
-nieustannie spodziewają się, iż zostaną oszukani, szukają dowodów na potwierdzenie swoich podejrzeń, nie przyjmując do wiadomości faktów zaprzeczających,
- doszukują się podtekstów wymierzonych przeciwko nim w niewinnych uwagach na swój temat.

Niewiele potrzeba by zareagowali gniewem i agresją. Uporczywie chowają urazy i nie dopuszczają krytyki, a prezentują "święte oburzenie".

Przesadna podejrzliwość i brak zaufania do innych sprawia, że osoby te przeżywają spore trudności i przykrości w kontaktach międzyludzkich i pozostają w ciągłej czujności w oczekiwaniu na atak ze strony otoczenia.

Sądzę, że nie muszę wskazywać konkretnie tych, którzy mieszczą się w tym "schemacie". W jakimś stopniu osoby te przyczyniają się do tego, że wątki "żyją" i pozwalają na bogatą wymianę zdań i doświadczeń.

__________________

Lila
13-07-2008, 14:51
Krótko ,bo nie na temat..
Ja jeszcze dodałabym wszelakiej maści narcyzów ..
Cechuje ich zapatrzenie tylko w siebie ,we własną inteligencję i znajomość ortografii i bezlitosne piętnowanie błędów innych oraz patologiczna miłość do obiektu, polegająca na nadmiernej i wszechogarniającej zawiści świadomej i nieświadomej. Osobnicy ci korzystają również z dewaluacji usiłując bronić siebie samych przed potencjalnym uczuciem zawiści.

POLA
13-07-2008, 16:34
[SIZE=3]Polu ;)

Rozumiem Twój punkt widzenia w kilku wymienionych przez Ciebie punktach...
Aniu,
masz rację, różnice spojrzeń na dane zjawisko i jego ocenę wynikają często z różnych biografii, ale uściślę: dla mnie biografia jest między innymi sumą doświadczeń i to one właśnie rzutują na odmienność spojrzeń.

Nie mam tyle czasu, aby czekać do 2031, mnie już wtedy na forum nie będzie i to wcale nie z powodu metryki, więc nie pogadamy. Żałuję.

Sprawa wyjaśni się wcześniej, a dostęp do pewnych dokumentów już jest, niepełny, ale jest, nie tych moskiewskich (do nich możemy w ogóle nie mieć dostępu), zapisy biura politycznego i nne jeszcze szpargały rozsiane tu i tam. To wystarczający materiał, aby rzucić światło na WJ.
Natomiast intencje konsstruktora stanu wojennego?
Da się to „wyczytać”, wynikają z tego, co było przed, w trakcie i po.
Mnie wystarczy i na tym opieram swoje zdanie, którego nie zamierzam Ci narzucać.

Co do reszty – hmm, kotem jestem, takim z grzywą, o Twoim znaku nic nie wiem, ale poczytam:D

Lila
13-07-2008, 20:21
Pola,jeśli jesteś Lwem,to podaj łapę..:)

A Byki są różne i przeróżne.Nie zawsze nie lubią zmian,a wręcz przeciwnie.Bykiem jest moja córka,która jest niesłychanie mobilna i nie przywiązuje się do miejsca..
Bykiem był także nasz Papież..
Cóż,planety sobie ...a geny...też sobie..
Co do Jaruzelskiego - przyznaję Ci rację po raz -enty.Wcale nie wierzę w otwarcie archiwów rosyjskich.No chyba,że ten kraj przejdzie kiedyś pod naszą jurysdykcję..:)

senior A.P.
13-07-2008, 22:28
A ja jestem blizniak tylko gdzies mi sie na tym forum brat zagubil.
Cenie wszystkie znaki zodiaku i ludzi urodzonych pod nimi ale najbardziej uwazam za godne wziecia pod uwage geny rodzinne i nauki wychowawcze wziete od rodzicow.

senior A.P.
13-07-2008, 22:32
Lila !
A uwierzysz w "spowiedz generalna " Wojciecha Jaruzelskiego ?
Po co zaraz jakies archiwa ,nie uznajesz wszelkich wyznan,nawet milosnych do jednego lub wielu ludzi.
General Jaruzelski kochal i kocha Polske oraz Polakow !
Nigdy nie powiedzial (jak innym sie zdarzalo),ze ich nienawidzi.

POLA
13-07-2008, 23:11
Pola,jeśli jesteś Lwem,to podaj łapę..:) (...)
Co do Jaruzelskiego - przyznaję Ci rację po raz -enty.Wcale nie wierzę w otwarcie archiwów rosyjskich.No chyba,że ten kraj przejdzie kiedyś pod naszą jurysdykcję..:)
daję Ci dwie łapy, pazurki schowane;)

Jurysdykcja? To jest jakiś pomysł, przynajmniej odebralibyśmy to, co nam wcześniej zaanektowano.

kufa86
13-07-2008, 23:44
,Kufa jest Bykiem,jakby co..:)
Jest
A propos jarurela, chętnie bym go przed sobą widział na corridzie.

Lila
14-07-2008, 09:45
Na corridzie już z góry byłbyś przegrany ,jak i te inne biedaki ,które się powoli zabija.
Bardzo rzadko...stanowczo za rzadko ...zdarza się wzięcie torreadora na rogi.
W sumie paskudne widowisko..

kufa86
14-07-2008, 14:29
W jednej z madryckich knajp specjalitedelamazon są bycze jądra w sosie.
Turysta zjadł, posmakował i przyszedł na drugi dzień
i dostał jakąś mikroskopijna porcję.
Na reklamacje usłyszał.......
......nie zawsze wygrywa torrero...

senior A.P.
15-07-2008, 13:03
W dalekim kraju ,nazywajacym sie jeszcze Polska,mieszka forumowicz podpisujacy sie "kufa",ktoremu cos uciska na rozum i gra za blazna.
Moze wreszcie czlowieku odczepisz sie od porzadnych ludzi i znajdziesz sobie inne miejsce do swych szczeniecych po-pisow ???

Mar-Basia
19-07-2008, 10:59
Przeczytalam dokladnie wszystkie posty na forum dot. Generala Jaruzelskiego i jego decyzji.
Podejmuje ryzyko: 50% dyskutantow potepia jego decyzje i 50% ocenia ja za sluszna. W momencie ogloszenia stanu wyjatkowego z napieciem i ogromnym niepokojem sledzilam wydarzenia w moim kraju, gdzie mialam resztki rodziny i duzo przyjaciol. Modlilam sie aby nic im sie nie stalo. Ufffff....uniknelismy rozlewuy krwi setek niewinnych cywilow, czolgi radzieckie nie weszly do naszej stolicy jak do Budapesztu - i to wlasnie w moich oczach jest najwazniejsze.
Obawiam sie, ze gen. Jaruzelski nie mial latwego zadania kiedy podejmowal decyzje o stanie wyjatkowym. Trudna, historyczna decyzja - Corneilla! Tragedia jest tam, gdzie jest wybor! Z jednej strony wojskowy, general - z drugiej, czlowiek i Polak i przed oboma swiadomosc, ze Rosjanie sa gotowi na wszystko aby stlamsic "rebeliancka ludnosc polska", aby dac przyklad inym. Skad to znamy????
Dla czlowieka, bez wzgledu na religie, narodowosc, funkcje - zagadnienie wyboru ma duze znaczenie.
Dramatyczna decyzja, zawsze oznaczajaca rezygnacje z czegos, zwykle laczy sie z przezyciem tragedii w takiej czy innej formie.
General Jaruzelski: Zbrodniarz czy bohater? Dokladna analize i ocene jego decyzji nalezy zostawic historykom, wierzac skrycie, ze kremlowskie archiwa zostana otwarte jednego dnia.
Pozwole sobie dodac osobista uwage, glownie dotyczaca naszego "Seniora A.P." ze Stanow., zolnierza, ktory byl oddany swojemu generalowi i dowodcy Wojska Polskiego. Doskonale rozumiem co chce powiedziec, ze zolnierz wykonuje rozkazy przelozonych, ale nie zawsze musi byc zbrodniarzem. Podkreslam "nie zawsze"!!!!! Ale zawsze MUSI byc poslusznym zolnierzem, co nie oznacza, ze w momencie kulminacyjnym bedzie strzelal do niewinnych rodakow. Nie wyobrazam sobie takiej sytuacji aby zolnierze Polskiej Armii w PRLu byli gotowi na taki czyn.
Rozumiem doskonale wszystkich dyskutantow, kazdy z nas jest patriota i kazdy z nas ma swoja opinie na to co sie stalo w Polsce. Dla mnie najwazniejsze bylo, ze nie doszlo do przelewu krwi i chyba to powinno sie liczyc. Trudny temat, ciezka dyskusja....ciezka decyzja (voir Pierre Corneille).

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Urszula47kot
15-08-2008, 20:49
jestem tego samego zdania co Cela z Elbląga niech historia go rozsądzi i jego własne sumienie. Pozdrowinia Urszula z Elbląga

kufa86
15-08-2008, 22:33
W dalekim kraju ,nazywajacym sie jeszcze Polska,mieszka forumowicz podpisujacy sie "kufa",ktoremu cos uciska na rozum i gra za blazna.
Moze wreszcie czlowieku odczepisz sie od porzadnych ludzi i znajdziesz sobie inne miejsce do swych szczeniecych po-pisow ???

W dalekim kraju rządzonym przez żydów, w którym polscy wojskowi robią za białych murzynów, mieszka hodowca papug i chorych idei.
Kufa nie czepia się porządnych ludzi, w stosunku do seniora - to pycha i nadinterpretacja.

Moze wreszcie znajdziesz sobie inne miejsce do swych szczeniecych po-pisow ???

Czemu nie?
Gdzie indziej będę szczeł niecnie i PISał.
Wracając do tematu.
Jest taka książka Wiesława Górnickiego (kto to był, chyba wiadomo)
„Teraz już można” Wydawnictwo Dolnośląskie 1994.

Mój pogląd na jaruzela jest dalej jednoznacznie negatywny.

Babcia Iwa
15-08-2008, 22:34
Po 10-dniowej przerwie chcę dołączyć mój głos na temat gen. Jaruzelskiego. Nie będę się rozpisywać ponieważ to co chciałabym powiedzieć powiedziano w dwóch poprzednich wypowiedziach . Jestem tego samego zdania. Decyzja była trudna, miał do wyboru rozlaną krew,poniżenie rodaków albo poniżanie i potępienie jego osoby jako jednostki. Wiemy co wybrał i chwała Mu za to.

kufa86
15-08-2008, 22:57
Chała a nie chwała,
ja na jego miejscu
po pierwsze na pewno bym nie był i żaden kapuś, za żadną cenę by mnie do tego nie zmusił.
Po drugie primo , wolałbym się pochlastać.

Spacja
16-08-2008, 11:20
Podpisuję się pod postami powyżej. Wydaje mi się, iż Generał jest niczym z tragedii antycznej: musiał dokonać wyboru nie bez wewnętrznego rozdarcia, przy czym każdy wybór jaki by podjął, nióśł ze sobą jakiś rodzaj winy, każda decyzja była ryzykowna i dla niego zgubna. W jakimś stopniu był w konflikcie między prawem boskim a prawem ludzkim, między państwem a jednostką, między rozumem a uczuciem. Ponieważ nie znam tajników niczyjej duszy, nie mam prawa oceniać ani osądzać nikogo bez względu na znajomość faktów, dowodów itd. Historia może sądzić, ale ostatecznie to nie my wydamy wyrok końcowy. A Góra jak wiemy ma swój odmienny całkowicie od ludzkiego kodeks postępowania. I oceni na swój sposób.

eres9596
26-10-2008, 12:15
Gdy Wojciech Jaruzelski był Szefem Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego służyłem w wojsku.
W Nysie - od 1960 roku.Na zajęciach politycznych uczyłem się Jego życiorysu.Ten żołnierz,co nie nauczył ...się nosił całą dobę telefoniczny aparat.
Za karę.
Uważam,że stan wojenny był konieczny.
Jaruzelski to przyzwoity człowiek.

z centrum
28-10-2008, 21:53
Stan wojenny w polityce był dla PZPR jakimś rozwiązaniem.
Stan wojenny w ledwo zipiącej gospodarce - to był błąd a nie wyjście.

jolita
28-10-2008, 22:59
Dla mnie p.Jaruzelski to w sumie tragiczna postać... dlatego, że kiedyś znalazł się "tam" a potem, że powrócił "tu".
Kiedyś uczono szacunku (może politowania?) dla ludzi starych niezależnie od tego kim byli - teraz czasy zmieniły się...

Malgorzata 50
28-10-2008, 23:51
Gdy Wojciech Jaruzelski był Szefem Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego służyłem w wojsku.
W Nysie - od 1960 roku.Na zajęciach politycznych uczyłem się Jego życiorysu.Ten żołnierz,co nie nauczył ...się nosił całą dobę telefoniczny aparat.
Za karę.
Uważam,że stan wojenny był konieczny.
Jaruzelski to przyzwoity człowiek.
Dobrze cię nauczyli przy pomocy tego telefonu,a w główce żaden dzwoneczek nie dzwoni.....

Lila
29-10-2008, 00:23
To całkiem jak ja.Też cały cały czas noszę aparat .Komórkę.Ale to chyba na jedno wychodzi ? Też znam mores.:D

z centrum
29-10-2008, 09:17
Dla mnie p.Jaruzelski to w sumie tragiczna postać... dlatego, że kiedyś znalazł się "tam" a potem, że powrócił "tu".
"tam" a "tu" - to znaczy ?
Kiedyś uczono szacunku (może politowania?) dla ludzi starych niezależnie od tego kim byli - teraz czasy zmieniły się...
Szacunek dla wieku a szacunek dla dokonań całego życia - to jednak nie to samo.
Przecież nikt nie poniża Pana Generała, co w stanie wojennym spotykało wiele obywatelek i wielu obywateli.
Pan Generał teraz odpowiada za swoje decyzje i czyny.
W każdym bądź razie stanu wojennego nie opracowano od strony przygotowania przedsiębiorstw do kilkumiesięcznej blokady komunikacyjnej i reglamentacji zaopatrzenia w surowce i materiały kooperacyjne. Zawieszono automatyczne połączenia telefoniczne a zamawianie międzymiastowych to i większy wydatek (zamawiano błyskawiczne i wtedy było połączenie prawie pewne tego samego dnia) i praktycznie kilkugodzinne czekanie. Przepustki na wyjazd poza miasto, kartki na paliwo - kto to pamięta, ten dopisze jeszcze wiele tych niedopracowań w ramach walki z kryzysem po kilkunastu miesiącach pierwszej Solidarności.
Nie zaczęto wdrażać reform a na te rozpoczęte po kilku latach było już zapóźno.
To ostatecznie przyniosło kryzys i koniec władzy socjalistycznej.
Reforma Władysława Baki - szkoda, że od tego nie zaczęła się IIIRP.

Stefan
29-10-2008, 16:07
Gdy Wojciech Jaruzelski był Szefem Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego służyłem w wojsku.
W Nysie - od 1960 roku.Na zajęciach politycznych uczyłem się Jego życiorysu.Ten żołnierz,co nie nauczył ...się nosił całą dobę telefoniczny aparat.
Za karę.
Uważam,że stan wojenny był konieczny.
Jaruzelski to przyzwoity człowiek.


Drogi eres.
Odnośnie gospodarki odpowiedział Ci Janusz.
Ja też w tym mieście służyłem, tylko wcześniej. Uczyli nas wtedy życiorysu poprzednika Jaruzelskiego - Rokossowskiego (marszałka).
Tylko Historii nie uczyli. Więc nie wiesz, czy zapomniałeś, że przed tym Panem tylko raz w historii proszono o pomoc wojska rosyjskie, dla stłumienia wolnej myśli. Nazwano to Targowicą.

POLA
29-10-2008, 16:38
...Uważam,że stan wojenny był konieczny.
Jaruzelski to przyzwoity człowiek.
A ja - wprost przeciwnie, o czym pisałam wielokrotnie.

Ciąg dalszy "widowiska" a raczej słuchowiska w sądzie chyba 7.11.

z centrum
29-10-2008, 17:02
Uczyli nas wtedy życiorysu poprzednika Jaruzelskiego - Rokossowskiego (marszałka).
Tylko Historii nie uczyli.
Moje wojsko przypadło na lata dowodzenia LWP przez (baczność) Ministra ON Marszałka Polski Mariana Spychalskiego (spocznij).
Jedna ciekawostka - co prawda stare wojsko miało luz ale tej chamskiej fali nie było.

bronczyk
29-10-2008, 21:41
Nie darzę sympatią Jaruzelskiego, ale jak ten starszy człowiek staje przed sadem i odpowiada na zarzuty dość dziwne to mnie jest głupio. Jego starość powoduje u mnie rozmycie negatywnych opinii. Niech już historia rozsądzi jego decyzje. Chyba tak będzie mądrzej. Te decyzje dotyczyły całego narodu i jakieś takie mało poważne jest rozpatrywanie ich w kategoriach karnych.

senior A.P.
30-10-2008, 11:48
A ja zapytam:
Byliscie w sadzie i wysluchaliscie to co mial na swa obrone gen.W.Jaruzelski ?
Nie ? To nie piszcie mysli "polskich" dziennikarzy dodajac swoje bardzo niepowazne ,jak chocazby noszenie telefonu za kare,bo przeciez ciezsze byly cegly.
Poczekajcie na wyrok,kupcie sobie orginal wydania ksiazkowego tego co przez cztery godziny mowil general a potem spokojnie przedyskutujmy wyrok sadowy.
Czlowiek to brzmi dumnie ale jak wiele musi jeszcze podpatrywac zwierzeta.

z centrum
30-10-2008, 12:37
A ja zapytam:
Byliscie w sadzie i wysluchaliscie to co mial na swa obrone gen.W.Jaruzelski ?

Polska telewizja transmitowała odczytywanie przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego wjasnień przed sądem w procesie sprawców stanu wojennego.

Gen. Jaruzelski twierdził, że użył siły na masową skalę aby przywrócić porządek społeczny dla ratowania pogrążającej sie w kryzysie gospodarki i bratobójczym nieporozumieniom i także interwencji zewnętrznej.

Sąd ma ocenić czy rzeczywiście była tak przymusowa sytuacja zagrożenia dla istnienia PRL aby Rady Państwa uchwalała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego nie mając prawa, bo trwała właśnie sesja Sejmu PRL.

A czy Ty senior A.P. słuchałeś wyjasnień ?

Co do książek i publikacji Pana Generała - czytałem między innymi "Stan wojenny dlaczego ..." już w 1992 roku.

A co Ty senior A.P. czytałeś ?

senior A.P.
30-10-2008, 13:54
Senior czytal wiele ale nie to to jest dla mnie najbardziej istotne lacznie z zaklamaniem historii Polski ale istotne jest to co na wlasne oczy widzialem,co w stanie wojennym przezylem i jak sam zapobiegalem szykujacej sie rewolucji i przelewowi polskiej bratniej krwi.

Bylem komisarzem wojskowym w stanie wojennym i wiedzialem wiecej niz przecietny zjadacz chleba. Swej roli nie ukrywam i spie ze spokojnym sumieniem,cieszac sie z madrosci Polakow a smuce z glupoty prowokatorow zawsze i wszedzie.
W noc wigiljna wykonywalem rozkaz przeprowadzania rozmow z proboszczami parafii na terenie gdzie dzialalem aby uzmyslowic im nie tyle co maja maja i jak mowic w homiliach na pasterce ale aby zapobiec incydentom.Na wspolne szczescie nas POLAKOW do takich na mym terenie dzialalnosci antybraterskich nie doszlo a proboszczowie wykazali sie tak samo duzym patriotyzmem jak i ofcerowie wojska.
Masz wiecej pytan ? Czekam z odpowiedza nie zaslyszana ale z zycia wzieta.

tadeusz50
30-10-2008, 14:07
Odpowiem może tak. Nie każdy ksiądz był Popiełuszką. To też ludzie i bali się argumentu siły.

senior A.P.
30-10-2008, 14:59
Mozesz to rozwinac ,bo jednym zdaniem nie wiem co chcesz wyrazic ?
Z tymi proboszczami co rozmawialem wykonujac zadanie nie mialem potrzeby przekonywania jakim celom wojsko polskie sluzy. Oni bardzo dobrze rozumieli czym jest rewolucja i bratowbojcze walki w odroznieniu jak rozumowali to proowkatorzy podstawieni i pzrekupieni w Solidarnosci.
Oni sie wcale nas (wojska) nie bali,nawet podsuwali swoje propozycje,sluzyli rada,dawali przyklady porzadnych Polakow na swym terenie,dostrzegali tez prowokatorow.
Sprawa zabojstwa sp. ks.Popieluszki ma wiele aspektow,dzisiaj probuje sie wyciagac na swiatlo dzienne tak rzeczywiste fakty jak i te spreparowane.Sluzy to odpowiednim celom ale to inny i dlugi temat.

POLA
30-10-2008, 15:20
Mozesz to rozwinac ,bo jednym zdaniem nie wiem co chcesz wyrazic ?
.
Zdanie jest proste, nie wymaga uzupełnień.

Natomiast bardzo interesujące jest to, co napisałeś o proboszczach, z którymi współpracowałeś lub oni z Tobą:

Oni...nawet podsuwali swoje propozycje,sluzyli rada,dawali przyklady porzadnych Polakow na swym terenie,dostrzegali tez prowokatorow
Niektórzy nie ucieszą się z tego, co napisałeś, choć Ameryki tymi stwierdzeniami nie odkryłeś,bo o tym już wiemy.

A prowokatorów skutecznie "podrzucało" SB w wiadomym celu, też o tym wiesz, prawda?

senior A.P.
30-10-2008, 16:37
Czyzbys byla adwokatem Tadeusza ,a moze zaniemogl ?
Zdanie jest proste z ukryta bardzo wazna mysla,ktora byc moze,ze Tadeusz rozwinie,jak wroci na forum.
A teraz tobie odpowiem ,jezeli bawisz sie jeszcze oprocz adwokatury w sledczego to :
Spotkania z proboszczami w dniu Wigilii pamietnego 1981 roku bylo zlecone przez WRON i Wojskowe Sztaby Wojewodzkie. Mysmy nie mieli do czynienia (zwykli oficerowie z JW) ani z wojskowymi sluzbami spec. (WSW) ani tym bardziej z SB,wiec prosze tu nic nie sugerowac.Tamte sluzby mialy inne zadania i nie wchodzily TGO (Terenowe Grupy Operacyjne) w droge i dzialania. Mielismy wspolprace z MO nawet z wgladem do zabieranej broni mysliwskiej i innej przez milicje do depozytu w czasie stanu wojennego,rozpoznawalem tez kto jest kto na terenie gminy lub miasta.Zasadniczym celem nas wojska bylo nie dopuszczenie do najmniejszych konfliktow w miejscu dzialania.Mysmy nie internowali,nie zamykali a tym bardziej nie strzelali do ludzi,co dzisiaj zarzuca sie zolnierzom.
Wszystkie wykonywane zadania w stanie wojennym przez wojsko byly odpowiednio przygotowane i w planach nie bylo wzmianki o otwarciu ognia do ludzi przez nasze trojki osobowe,bo przeciez by nas czapkami lub kapeluszami ludzie nakryli przy takiej sile (dowodca i 2 zolnierzy sl.zasadniczej).
Tam gdzie byly inne sily trzeba by pytac zolnierzy gen.Kiszczaka czyli KBW przeksztalcone na Wojska Wewnetrzne.Oni byli dobrze uzbrojeni ,mieli inne zadania i wyznaczenie na odpowiednie pozycje.
O tym sie jakos nigdzie nie informuje w mediach a gen. Kiszczak nie stawia sie nawet na rozprawy sadowe,to tez cos znaczy.
Sa jeszcze jakies pytania ?

tadeusz50
30-10-2008, 16:59
Tadeusz nie zaniemógł i nie potrzebuje adwokata. Rozwinę jak proboszcz mógł cokolwiek powiedzieć po wydarzeniach na "Wujku" "Manifest Lipcowy" gdy pan major z nim rozmawia a może za rogiem lub w opłotkach stoją czołgi. Przecież był zakaz poruszania się bez przepustki, telefony zablokowane. Teraz powiedzenie to nie my to oni jest bez sensu. Zburzenie muru na kop. "Wujek" czołgiem to tez zrobili górnicy. Kto z przeciętnego obywatela Polski miał rozróżnić przynależność pod czyje dowódzctwo należy dany odział. Przecież to była tajemnica. A co do twojej emigracji mnie zarzucasz emeryturę górniczą gdy odszedłem z kopalni w czasie największej hiperiflacji. Nie musiałem wyjeżdzać z Polski aby dorobić i dawać tym wstrętnym kapitalistom zarobić na mnie.
Prywata mój drogi prywata. Zaś będziesz gromy na mnie rzucał jak to jest w twoim zwyczaju. Teraz jeszcze ja będę złośliwy z topografii masz u mnie pałę. Tak to się chyba nazywa. Mylić Śląsk z Zagłębiem ha ha ha

senior A.P.
30-10-2008, 17:57
Mozesz sie i posmiac,takze i prowokowac raz czuc sie dobrze w polskim kapitalizmie ze sztabem obroncow spodnicach na forum seniora.
Jak czytam, superinflacja nie zrobila ci krzywdy reszte dorobiles i ode mnie gromow nie otrzymasz,dopisze ci tylko pare zdan jak to juz w moim zwyczaju bywa aby nikomu nie byc dluznym w kazdym dzialaniu.
Przyjacielu nie ty mnie uczyc bedziesz topografii,zas geografie znam na tyle ile mnie polska szkola nauczyla.Topografie studiowalem w wojsku i nie bladze nawet w lesie.
O kopalniach ,ktore wymieniasz nie musisz mi tlumaczyc kto tam stal, dzialal i podburzal gornikow,nie posadzam tez ciebie,ze do jakis tam "sfer strajkowych" nalezales. Wojska jakie tam byly, to moze i nawe bardziej wiesz niz ja ,bo to akurat nie byl nasz teren dzialania,trzeba by zasiegnac opinii kogos z wojsk wewnetrznych (widze,ze nie czytasz dokladnie moich postow,tym gorzej dla ciebie,bo sie gubisz w zarzutach zreszta jak kazdy propagandzista).
Nie przedluzajac dopisze ,ze stan wojenny na Slasku (Gornym i Dolnym) byl dosc skomplikowany i tu mozesz miec racje ,ze dluzej u was obowiazywaly przepustki ale juz z dluga blokada telefonow to nie przesadzaj,bo w calym kraju odblokowano telefony bardzo szybko,jak pamietasz to nam napisz kiedy ale watpie czy nawet dziennikarze wspolczesni o tym wiedza.
Teraz juz ci chyba zaglebia nie ukradlem i ha,ha,ha nie bedzie,co najwyzej zmartwienie z napisaniem kolejnych zarzutow typu "wstretnych kapitalistow", a takie nazwnictwo szereguje cie do "czerwonego zaglebia",moze dlatego nie byla tak ciezka dla ciebie i podobnych superinflacja.

tadeusz50
30-10-2008, 18:11
Tak nas w jak to nazywasz w "czerwonym zagłębiu " to w ramki oprawili i dopłacali jakieś wyimaginowane pieniążki. Wyobraż obie, że do sfer strajkowych nie należałem w tym czasie z dość prozaicznego powodu o którym pisałem wcześniej -też coś słabo czytasz moje posty- otóż dość poważnie chorowałem od początku września i gdy poszedłem 14 grudnia 1981 po przedłużenie chorobowego pani doktor zastanawiała się czy może mi je dać no bo stan wojenny ze strachem w oczach dała kilka dni zamiast 30 które powinienem dostać. A co do uprawiania propagandy to już lepszego od ciebie trudno znależć na tym forum. Siej dalej tą swoją propagandę siej naród cię słucha.

z centrum
30-10-2008, 18:46
Masz wiecej pytan ? Czekam z odpowiedza nie zaslyszana ale z zycia wzieta.
W przedsiębiorstwie gdzie pracowałem też był komisarz - bodajże w stopniu pułkownika, ale do funkcjonowania firmy nie wtrącał się i co niby z tego ma wynikać ... taki jest sens tego co napisałeś zamiast konkretnej odpowiedzi.

Powtarzam pytania senior A.P.
A jeżeli nie słuchałeś wyjaśnień Pana Generała to odważnie przyznaj, widzę że nie znasz książki Pana Generała.
Sąd ma ocenić czy rzeczywiście była tak przymusowa sytuacja zagrożenia dla istnienia PRL aby Rady Państwa uchwalała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego nie mając prawa, bo trwała właśnie sesja Sejmu PRL.

A czy Ty senior A.P. słuchałeś wyjasnień ?

Co do książek i publikacji Pana Generała - czytałem między innymi "Stan wojenny dlaczego ..." już w 1992 roku.

A co Ty senior A.P. czytałeś ?

z centrum
30-10-2008, 18:58
Możesz to rozwinąć senior A.P. " ... ,bo ... nie wiem co chcesz wyrazic ?"

senior A.P.
31-10-2008, 12:14
Polska telewizja transmitowała odczytywanie przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego wjasnień przed sądem w procesie sprawców stanu wojennego.

Gen. Jaruzelski twierdził, że użył siły na masową skalę aby przywrócić porządek społeczny dla ratowania pogrążającej sie w kryzysie gospodarki i bratobójczym nieporozumieniom i także interwencji zewnętrznej.

Sąd ma ocenić czy rzeczywiście była tak przymusowa sytuacja zagrożenia dla istnienia PRL aby Rady Państwa uchwalała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego nie mając prawa, bo trwała właśnie sesja Sejmu PRL.

A czy Ty senior A.P. słuchałeś wyjasnień ?
Nie ,nie sluchalem,nie mialem takiej mozliwosci.

Co do książek i publikacji Pana Generała - czytałem między innymi "Stan wojenny dlaczego ..." już w 1992 roku.

A co Ty senior A.P. czytałeś ?
Nie mialem takiej potzreby czytac.

senior A.P.
31-10-2008, 12:17
To nie wiesz kto organizowal "solidarnosc" w Polsce ?A moze kim byli organizatorzy i przywodcy KOR ???
Jezeli nie, to prosze uzupelnic te braki a potem podyskutujemy.

z centrum
01-11-2008, 14:54
To nie wiesz kto organizowal "solidarnosc" w Polsce ?A moze kim byli organizatorzy i przywodcy KOR ???
Jezeli nie, to prosze uzupelnic te braki a potem podyskutujemy.
No cóż senior A.P. nie czytał, nie słyszał, nie widział - a wie.
Trzymajmy się dalej tematu zaproponowanego przez samego senior A.P..
Moim zdaniem to interesujący tekst - podam link:
http://www.rp.pl/artykul/61991,212716_Towarzysz_Rafal__ma_glos_.html
Tekst Stefana Chwina w Rzeczpospolita PlusMinus jest w moim zdaniem obiektywny. Z tamtych dni mam bardzo zbliżoną ocenę sytuacji w Polsce.

senior A.P.
01-11-2008, 17:46
Senior A.P. czyta to co uwaza za godne uwagi,slyszy to co madrzy ludzie mowia i pisza,widzial i widzi to co kazdy zdrowy i trzezwy czlowiek widziec powinien.
Nie kieruje sie najmadrzejszymi teoretycznymi tworami ludzi uczonych ,bo bierze pod uwage madre doswiadczenia , w tym ludzi prostych.
Do wszystkich profesorow zachowuje dystans i nie wszystko co tworza uwaza za "profesorskie".
Prof. Stefan Chwin (wynika to z w/podanego linku i jego tresci ) pisze "dosyc strawnie" ale nie wszystko co wie a napisac nie zechcial, z takich lub innych przyczyn.
Na jedno pragne zwrocic uwage,ze do tej pory nikt nie napisal tak z dziennikarskich mistrzow ,jak i przez uczone glowy profesorskie,ze tworcom rewolucji w Polsce do tej jeszcze pory nie udalo sie zrealizowac planow jakie sobie zalozyli z przeksztalceniem Polski w ......... i smie twierdzic ,ze im sie to nie uda dzieki wlasnie takim ludziom jak miedzy innymi byl i nadal jest gen.Wojciech Jaruzelski.
Rozwiniecie mego stwierdzenia dla madrych seniorow i innych czytajacych to forum jest zbedne.
Niech sobie dalej zongluja dziennikarze, platni zdrajcy, czy nawet profesorowie na uslugach wrogich nam sil a Polska choc ogolacona z wszystkiego i tak pozostanie Polska i wroci do swej potegi w pierwszej dziesiatce krajow swiata,bo silna jest nie tylko cialem ale i duchem - nie podda sie nigdy !

z centrum
01-11-2008, 18:04
Senior A.P. czyta to co uwaza za godne uwagi,slyszy to co madrzy ludzie mowia i pisza,widzial i widzi to co kazdy zdrowy i trzezwy czlowiek widziec powinien.
Nie kieruje sie najmadrzejszymi teoretycznymi tworami ludzi uczonych ,bo bierze pod uwage madre doswiadczenia , w tym ludzi prostych.
Do wszystkich profesorow zachowuje dystans i nie wszystko co tworza uwaza za "profesorskie".
.... !
Zgadnij Augustynie (imię i nazwisko wytarłem) kto to napisał.
Odpowiedź w wyjaśnieniach - czytaj link http://212.160.141.126/wyjasnienia/Wyjasnienia.html
Oświadczeniu z 10 maja 2006 roku przekazanym Panu Prokuratorowi, stwierdziłem: „...zależy mi na tym, ażeby sprawa została rozpatrzona przez niezawisły sąd, w jawnej procedurze, w toku której przedstawię obszerne, wszechstronne wyjaśnienie”. Wreszcie – jak by to dziwnie nie zabrzmiało – skorzystam również ze świadectwa Pana (.........), który na łamach wydanej w 1994 roku książki pt.: „My” str. 118 mówi: „Żartowałem wtedy (chodzi o 1981 rok – WJ), że gdybym nawet nie był pełnomocnikiem Moskwy, a musiał tutaj rządzić, to bym z >>Solidarnością<< jakoś się rozprawił, bo razem z nią rządzić by się nie dało. Ponieważ ten monstrualny ruch ze względu na swój charakter i konstrukcję do demokracji się nie nadawał. (...) gdyby >>Solidarność<< w 1989 roku miała siłę z 1981 roku, to w ogóle żadnego normalnego mechanizmu demokratycznego w Polsce by się nie zbudowało i do dzisiaj dziwię się, że nasi szanowni koledzy tego sobie nie uświadamiali”. Idąc śladem tego wywodu można powiedzieć, że zasadnicze osłabienie „Solidarności”, powstrzymanie jej burzliwego impetu, zrealizował właśnie stan wojenny. Logicznie więc rzecz biorąc – czy ktoś ten pogląd podzieli, czy nie – przyczynił się w sposób istotny do tego, iż po kilku latach, w odmienionej sytuacji międzynarodowej, „zbudowanie owych demokratycznych mechanizmów” stało się możliwe.

senior A.P.
02-11-2008, 11:15
Ja nic nie musze zgadywac a szczegolnie kto Polakom zakladal "S" oraz kto zgotowal obecny los - ja poprostu znam z zycia kto Polska rzadzil i nadal rzadzi.
To tak proste jak "bijak do cepa", a cepem to ja w mlodosci z sp. Ojcem w stodole podczas zimy zboze mlocilem (to nie przenosnia a autentik).
O "pismakach" juz swoje zdanie wyrazilem.
Stenogramy (jak powyzszy) niech czytaja ci,ktorzy wiedzy historycznej nie posiadaja,ktorzy ucza sie zycia i historii,moze kiedys wyciagna wlasne wnioski.
Prosze wiec Januszu nie tworzyc na forum testow,to dobre dla mlodziezy a ja juz jestem starym czlowiekiem.

z centrum
02-11-2008, 12:19
Stenogramy (jak powyzszy) niech czytaja ci,ktorzy wiedzy historycznej nie posiadaja,ktorzy ucza sie zycia i historii,moze kiedys wyciagna wlasne wnioski.
W tych stenogramach są słowa które wypowiedział Pan Generał Wojciech Jaruzelski na sali sądowej.
Żródło tekstu też jest jak najbardziej wiarygodne - http://www.trybuna.com.pl/

Tym postem wyłączam się z dyskusji.

senior A.P.
02-11-2008, 12:23
Nie wstrzymuje,nie zabraniam a Pozdrawiam i Zyczac milego dnia !

POLA
02-11-2008, 15:28
Biegli orzekli, że Kiszczak może brać udział w rozprawie sądowej z pewnym ograniczeniem (2godz.), ale może. Ciekawe, czy stawi się na rozprawie 7 listopada. Przewiduję, że się nie stawi.

senior A.P.
03-11-2008, 19:35
Pewno,ze moze brac udzial i w dodatku zeznawac,oby tylko mowil prawde.

iksigrek
07-11-2008, 02:22
Ja też nie potępiam gen. Jaruzelskiego. Dlaczego? Może się ktoś zdziwi, ale uważam go za jednego z najmądrzejszych i najbardziej oddanych przywódców Polski w całej nasze ponad tysiącletniej historii. Dokumenty moskiewskie? jakieś zapewnienia o tym, że nie mieszali się w nasze sprawy? Śmiechu warte i tyle. Moskiewskie słowo, jest tyle warte, ile kartka papieru na którym zostało ono napisane.
Gen. Jaruzelski znał moskali i ich politykę, bo poznał bolszewizm, a raczej moskalizm z bliska. doświadczył tego paskudztwa na własnej skórze i wiedział do czego rusek jest zdolny. A zdolny to jest napewno i to do bardzo wielu złych rzeczy. Zdolny jest tak bardzo rusek, że do dziś klepie bzdury, że w Katyniu mordowali szkopy, a nie oni.
Wiecie jeszcze za co mam między innymi szacunek do gen. Jaruzelskiego? A za to, że nie właził tak w tyłek Moskwie, jak obecni zachodowi. Bo gdyby tak wchodził w połowie, jak dziś się płaszczą zachodowi, to bylibyśmy dziś nie Polską, a Białorusią.
A tak przy okazji, to ciekawe co więcej pochłonęło ofiar. Rządy Jaruzelskiego? Czy rządy dzisiejszej demokracji, w której ze względów ekonomicznych odebralo sobie masę ludzi najzwyczajniej w świecie życie. To jest szok ilu. O tym oczywiscie się nic nie mówi. Bo po co? W końcu nikt tym ludziom wieszać się nie kazał, a cynicy powiedzą, że skoro tak wybrali? Dziwnych doczekaliśmy czasów i dziwnej demokracji.

Lila
07-11-2008, 10:18
Do Jacka P.
Wiecie jeszcze za co mam między innymi szacunek do gen. Jaruzelskiego? A za to, że nie właził tak w tyłek Moskwie, jak obecni zachodowi. Bo gdyby tak wchodził w połowie, jak dziś się płaszczą zachodowi, to bylibyśmy dziś nie Polską, a Białorusią.


A jak Twoim zdaniem wyglądało to niewłażenie w tyłek ? Bo ogół odniósł wrażenie przeciwne.

ps.Zaznaczam,że coraz bardziej mi szkoda starego człowieka.Tym bardziej,że broni się bez adwokata .No i ma wiele godności ,w porównaniu z innymi osobami ze sceny politycznej.

iksigrek
07-11-2008, 10:56
Do Jacka P.


A jak Twoim zdaniem wyglądało to niewłażenie w tyłek ? Bo ogół odniósł wrażenie przeciwne.

ps.Zaznaczam,że coraz bardziej mi szkoda starego człowieka.Tym bardziej,że broni się bez adwokata .No i ma wiele godności ,w porównaniu z innymi osobami ze sceny politycznej.

gen. Jaruzelski był człowiekiem, któremu Moskwa nigdy nie ufała i nie wiedzieli co tak naprawde myśli. Darzył szacunkiem rosyjski naród i miał i ma do niego wiele szacunku, a to nie jest tożsame z szacunkiem do moskiewskiego rządu. Dramat okresu jego rządów, polegał na tym, że niemógł wybierać tego co było by lepsze dla Polski, a wybierał to "mniejsze zło"
Czy ogół twierdzi inaczej? Tak twierdzą jego przeciwnicy, a swoje teorie gloszą tak głośno i hałaśliwie, że można odnieść wrażenie, jak twierdził by ogół.
Mnie nie jest żal, bo żal jest litością, a na litość zasługuje złoczyńca. Żal to mi jest tych młodych ludzi, którzy pozwalają sobą manipulować i chodzą przed jego domem manifestując swoje oskarżenia.

senior A.P.
08-11-2008, 10:22
Zgadzam sie z toba JackuP,ze gen. Jaruzelski tak jak opisujesz postepowal ,ze nie chcial niczyjej krzywdy,choc wszelcy oskarzyciele mowia i pisza inaczej.
Byl i jest czlowiekiem wysokiej inteligencji i dobrego wychowania,dzisiaj ani zolnierzy a tym bardziej politykow takiej klasy pod tym wzgledem nie ma.
Czlowiek kulturalny w dzisiejszym spoleczenstwie czuje sie bardzo nieswojo, poniewaz ludzie zatracili cechy wzajemnego poszanowania. Jezeli ktos ma odmienne poglady od ogolu natychmiast jest "deptany",dzisiaj obowiazuje "filozofia stada" - obojetnie czy i kto to stado zagania na pastwisko/zerowisko one ma tak a nie inaczej beczec lub wzajemnie na siebie nastawiac rogi.
Wszystkiemu (takiemu postepowaniu) jest winien system wychowawczy spoleczenstw (od domu i szkoly),to zalezy od ustroju i praw rzadzacych w nim.
Obojetnie kto wiesza psy na ustroju socjalistycznym i co o nim mowi/pisze winien wiedziec ,ze takiego spustoszenia moralnego i obyczajowego jakie jest teraz,wtedy nie bylo.
Teraz jest swiat dna moralnego,kiedy to ludzie na najwyzszych szczeblach wladzy nie potrafia sie odpowiednio zachowac i wzajemnie sobie ublizaja,a co dzieje sie na dolach ?
Wynika to tez z innych uwarunkowan.
General Wojciech Jaruzelski sluzyl Polsce a nie Moskwie,dzisiejsi przywodcy sluza naszym wrogom i miedzy soba rywalizuja w tej sluzbie.
Jezeli kiedys (co sie mlodym pokoleniom wmawia i przekazuje) sluzono jednemu wrogowi,to dzisiaj sluzy sie im kilku,a jakim nie trzeba dodawac.

Lila
08-11-2008, 11:31
Jestem za a nawet przeciw.
Zdziczenie i chcęć zadeptania jest widoczna gołym okiem.Szczególnie w internecie,gdzie różne indywidua masturbują się anonimowym ( w ich rozumieniu ) dowalaniu innym.

Co do generała mam zgoła zdanie inne .Nie będę powielać wypowiedzi ,bo to bez sensu jest.
Natomiast -ku memu zdziwieniu- nie mogę oprzeć się uczuciu szacunku do niego.Za godną postawę.
A także współczuciu dla jego żony,dla której to palenie zniczy pod domem przez smarkaterię ,musi być dużą traumą.
I trochę się dziwię,że nikt nie powie - basta !...
Przed domem generała mogła zginąć dżdżownica ,przypadkiem zdeptana .Palenie zniczy na miejscu kaźni dżdżownicy ,uważam za bezsensowne .

senior A.P.
08-11-2008, 11:57
Jest typ ludzi co bez swieczek nie moze zyc,wystawiaja nawet w swych oknach.

tadeusz50
08-11-2008, 14:50
W oknach wystawiają gdy nie mogą uczcić inaczej pomięci osoby znajomej np w czasie pogrzebu. Mam na myśli apel o zapalenie zniczy w oknach gdy odeszła nasza forumowa koleżanka Ewita. Twoja dygresja Augustynie jest bardzo nie na miejscu.

POLA
08-11-2008, 16:47
Jestem za a nawet przeciw...
A także współczuciu dla jego żony,dla której to palenie zniczy pod domem przez smarkaterię ,musi być dużą traumą.
I trochę się dziwię,że nikt nie powie - basta !...

Pod tym się podpiszę i ja, natomiast godna postawa generała? Hmm... musiałabyś uzasadnić swoją opinię.

Na pewno czytaliście, ale tym, którzy nie natrafili na te artykuły, a są zainteresowani problemem spojrzenia na stan wojenny i odpowiedzialność za jego wprowadzenie polecam dwa teksty, niestety dla niektórych, z GW. Moim zdaniem warto się nad nimi zadumać bez względu na sądy i poglądy:
Stf. Chwina: http://wyborcza.pl/1,76842,5766456,My__Ablowie__czysci_jak_lza.html
oraz Stefan Chwin, Waldemar Kuczyński, Mirosław Czech i Wojciech Jaruzelski: http://wyborcza.pl/1,94489,5785586,Proces_generala___Chwin__Jedlicki_ _Kuczynski__Wujec___.html

Ludgarda
08-11-2008, 20:43
Wojciech Jaruzelski odebrał dobre, humanistyczne wykształcenie, to inteligentny człowiek!:) Jednocześnie wydaje mi się, że jest zagorzałym fanatykiem komunizmu...:((

iksigrek
08-11-2008, 22:14
Wojciech Jaruzelski odebrał dobre, humanistyczne wykształcenie, to inteligentny człowiek!:) Jednocześnie wydaje mi się, że jest zagorzałym fanatykiem komunizmu...:((
gen. Wojciech Jaruzelski, odebrał nie tylko dobre wykształcenie, lecz również dane mu było przejąć bardzo dobre wychowanie i wielki patriotyzm. Nie uważam by był zagorzałym komunistą, lecz był i jest zagorzałym Polakiem. Chciałbym i ja tak kochać swoją ojczyznę, jak gen. W. Jaruzelski.
Dziś łatwo jest wystawiać komuś ocenę i osądzać za to co zrobił. A ja cenię go za to co zrobił dla nas, jeśli chodzi o całokształt jego życia, bo był na początku swojej kariery, zwykłym żołnierzem i walczył o nasz kraj. Cenię go również za to, że nie doszło w naszym kraju do wojny domowej i przelewu krwi. Ale cenię go za to, czego nie zrobił. Bo gdyby był taki straszny, jak go przedstawiają, to mając większe możliwości niż Causescu, mógł doprowadzić do bratobójczych walk.

iksigrek
08-11-2008, 23:05
Lila
Syberia kształtowała ludzi napewno. Kształtowała być może bardziej, niż niejedna uczelnia. Obyśmy my, ani nasze dzieci nie musiały przechodzić takich "uczelni".To nie ulega wątpliwościom.

ostatek
08-11-2008, 23:18
A jakie to wykształcenie konkretnie odebrał ? Gdzie i kiedy ? [...]
Jaruzelski był wychowankiem szkoły O. Marianów. Marianie - gospodarze m.in. Lichenia. :confused:

Malgorzata 50
08-11-2008, 23:21
gen. Wojciech Jaruzelski, odebrał nie tylko dobre wykształcenie, lecz również dane mu było przejąć bardzo dobre wychowanie i wielki patriotyzm. Nie uważam by był zagorzałym komunistą, lecz był i jest zagorzałym Polakiem. Chciałbym i ja tak kochać swoją ojczyznę, jak gen. W. Jaruzelski.
Dziś łatwo jest wystawiać komuś ocenę i osądzać za to co zrobił. A ja cenię go za to co zrobił dla nas, jeśli chodzi o całokształt jego życia, bo był na początku swojej kariery, zwykłym żołnierzem i walczył o nasz kraj. Cenię go również za to, że nie doszło w naszym kraju do wojny domowej i przelewu krwi. Ale cenię go za to, czego nie zrobił. Bo gdyby był taki straszny, jak go przedstawiają, to mając większe możliwości niż Causescu, mógł doprowadzić do bratobójczych walk.
Jednym słowem "dziękujemy ci generale"...nie rozśmieszaj mnie..ludzie czy wyście naprawdę w PRL-u nie żyli??????
Lila zgadzam się co do zniczy ,Moniki J i Gucia....wszystko zawsze inaczej wygląda z perspektywy bliskich.Jedno można oddać generałowi ,że poddaje się osadowi z podniesiona głową .Ale dla mnie to nie jest ani bohater ani szlachetny człowiek ani patriota nadmierny a jeśli tak to politruk pojmujący patriotyzm powiedziałabym "swoiście" no cóż jakie czasy tacy bohaterowie .A czas był parszywy .......

POLA
08-11-2008, 23:34
Jaruzelski był wychowankiem szkoły O. Marianów. Marianie - gospodarze m.in. Lichenia. :confused:
Chyba długo jednak nie był, gospodarzenia też się za bardzo nie nauczył i nie nauczył się wyciągania wniosków z "lekcji" pobranej na Syberii.

iksigrek
08-11-2008, 23:36
oj tak. Czas faktycznie był parszywy. ale nie my ten parszywy czas sobie wybraliśmy. Na tacy Stalinowi podał nas zachód. Ten kochany, demokratyczny i jakże szlachetny.
Oj było to szlachetne tak nas sprzedać zachodowi. Szlachetne było pomagać Niemcom po wojnie, bo jak mawia dziś Eryka Stainbach i pani kanclerz, to biednych niemców wypędzano.
Ale przecież to były parszywe czasy i parszywi bohaterowie.
Żyłem w PRL, żyję w RP, ale tak naprawdę, to żyję w Polsce i ślepy napewno nie jestem.

iksigrek
08-11-2008, 23:39
Chyba długo jednak nie był, gospodarzenia też się za bardzo nie nauczył i nie nauczył się wyciągania wniosków z "lekcji" pobranej na Syberii.

Za to dziś mamy gospodarzy. Tak gospodarzą, że już klepią głupoty, że ludzie nie będą mieć emerytur.

Karol X
08-11-2008, 23:42
Ja też nie potępiam gen. Jaruzelskiego. Dlaczego? Może się ktoś zdziwi, ale uważam go za jednego z najmądrzejszych i najbardziej oddanych przywódców Polski w całej nasze ponad tysiącletniej historii. Dokumenty moskiewskie? jakieś zapewnienia o tym, że nie mieszali się w nasze sprawy? Śmiechu warte i tyle. Moskiewskie słowo, jest tyle warte, ile kartka papieru na którym zostało ono napisane.
Gen. Jaruzelski znał moskali i ich politykę, bo poznał bolszewizm, a raczej moskalizm z bliska. doświadczył tego paskudztwa na własnej skórze i wiedział do czego rusek jest zdolny. A zdolny to jest napewno i to do bardzo wielu złych rzeczy. Zdolny jest tak bardzo rusek, że do dziś klepie bzdury, że w Katyniu mordowali szkopy, a nie oni.
Wiecie jeszcze za co mam między innymi szacunek do gen. Jaruzelskiego? A za to, że nie właził tak w tyłek Moskwie, jak obecni zachodowi. Bo gdyby tak wchodził w połowie, jak dziś się płaszczą zachodowi, to bylibyśmy dziś nie Polską, a Białorusią.
A tak przy okazji, to ciekawe co więcej pochłonęło ofiar. Rządy Jaruzelskiego? Czy rządy dzisiejszej demokracji, w której ze względów ekonomicznych odebralo sobie masę ludzi najzwyczajniej w świecie życie. To jest szok ilu. O tym oczywiscie się nic nie mówi. Bo po co? W końcu nikt tym ludziom wieszać się nie kazał, a cynicy powiedzą, że skoro tak wybrali? Dziwnych doczekaliśmy czasów i dziwnej demokracji.

Trzeba sie przyzwyczaic do nowej rzeczywistosci.
Czasy,czy sie spi,czy sie lezy...juz minely bezpowrotnie.
A general jest moze teraz innym czlowiekiem ale wtedy,
jak np.w grudniu 1970?

Władze PZPR (Biuro Polityczne w składzie: Władysław Gomułka, Marian Spychalski, Józef Cyrankiewicz, Ignacy Loga-Sowiński, Mieczysław Moczar, Wojciech Jaruzelski, Alojzy Karkoszka, Zenon Kliszko, Kazimierz Świtała, Tadeusz Pietrzak) na wieść o wydarzeniach w Gdańsku wydały rozkaz użycia broni palnej przeciwko demonstrującym, przy czym strzały po ostrzegawczej salwie w górę zgodnie z rozkazem Gomułki miały być oddawane w nogi. Nastąpiła interwencja 550 czołgów i 700 transporterów opancerzonych 8. dywizji zmechanizowanej. Do walki z demonstrantami ruszyło 5 tysięcy milicjantów i 27 tysięcy żołnierzy, Wybrzeże zostało krwawo spacyfikowane. Akcję tę nadzorował osobiście obecny w trójmieście wiceminister MON Grzegorz Korczyński.

Malgorzata 50
08-11-2008, 23:43
Toteż nie rozumiem dlaczego z takim zapalem entuzjazmujesz się generalem ,który byl po prostu kameleonem fantastycznie umiejącym znaleźć sobie miejsce w tej niemilej rzeczywistości.Nie wiem jakim jest prywatnie czlowiekiem ,ale nie mam za grosz anu sentymentu ani nabozenstwa dla jego rzekomego "patriotyzmu" JackuP jasne ze samismy w to g... nie wleźli ale niestety 50 lat zrobilo swoje i wyksztalciła się mentalnośc pewnego typu .Dlatego jest nam tak trudno.

POLA
08-11-2008, 23:46
Za to dziś mamy gospodarzy. Tak gospodarzą, że już klepią głupoty, że ludzie nie będą mieć emerytur.
No cóż, mamy takich, jakich wybraliśmy.
A może takich, na jakich zasługujemy?:confused:

iksigrek
08-11-2008, 23:51
Tylko ,że ja nie rozumiem.Z Syberii ludzie wracali nienawidząc Sowietów.A on tam patrzył na śmierć rodziców.

Jesteś w wielkim błędzie. Bali się bolszewizmu i komunizmu jak ognia, ale nie mieli w żadnym wypadku nienawiści. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Część mojej rodziny tam była na "wczasach". Taki sześcioletni turnus, po którym też nie wszyscy wrócili. Żeby coś mówić, to trzeba znać punkt widzenia ludzi, którzy przeszli to piekło piekieł.

iksigrek
08-11-2008, 23:57
Trzeba sie przyzwyczaic do nowej rzeczywistosci.
Czasy,czy sie spi,czy sie lezy...juz minely bezpowrotnie.
A general jest moze teraz innym czlowiekiem ale wtedy,
jak np.w grudniu 1970?

Władze PZPR (Biuro Polityczne w składzie: Władysław Gomułka, Marian Spychalski, Józef Cyrankiewicz, Ignacy Loga-Sowiński, Mieczysław Moczar, Wojciech Jaruzelski, Alojzy Karkoszka, Zenon Kliszko, Kazimierz Świtała, Tadeusz Pietrzak) na wieść o wydarzeniach w Gdańsku wydały rozkaz użycia broni palnej przeciwko demonstrującym, przy czym strzały po ostrzegawczej salwie w górę zgodnie z rozkazem Gomułki miały być oddawane w nogi. Nastąpiła interwencja 550 czołgów i 700 transporterów opancerzonych 8. dywizji zmechanizowanej. Do walki z demonstrantami ruszyło 5 tysięcy milicjantów i 27 tysięcy żołnierzy, Wybrzeże zostało krwawo spacyfikowane. Akcję tę nadzorował osobiście obecny w trójmieście wiceminister MON Grzegorz Korczyński.
na temat pracy i tego czy się spi czy pracuje, to lepiej nie rozmawiajmy, bo leniem nigdy nie byłem i nie jestem.Ani w komuniźmie, ani w pseudo-demokracji.
ten wątek jest tylko o gen. Jaruzelskim, tak więc proszę nie robić ze mnie obrońcy komunistycznej zgrai.

POLA
08-11-2008, 23:58
... Bali się bolszewizmu i komunizmu jak ognia, ale nie mieli w żadnym wypadku nienawiści...
Jeśli się bali, jeśli poznali ten system od podszewki, to dlaczego utrwalali go we własnym kraju?

iksigrek
09-11-2008, 00:02
Lila.
Uważasz że powinien każdy kto przeszedł to piekło, powinien nienawidzić? A do czego prowadzi nienawiść. Ja myślę, że nikogo do niczego dobrego nie doprowadziła.

Malgorzata 50
09-11-2008, 00:03
Trudno kochać tych ,którzy pozbawiają człowieka człowieczeństwa.......a zwykli ludzie to zwykli ludzie nic nie jest czarno-białe .Moja mama jako dziecko została wywieziona na Kazachstan i opowiadała o ludziach dobrych i złych .To nie jest argument.

Karol X
09-11-2008, 00:09
na temat pracy i tego czy się spi czy pracuje, to lepiej nie rozmawiajmy, bo leniem nigdy nie byłem i nie jestem.Ani w komuniźmie, ani w pseudo-demokracji.
ten wątek jest tylko o gen. Jaruzelskim, tak więc proszę nie robić ze mnie obrońcy komunistycznej zgrai.

Jacku o tej pracy to nie bylo do Ciebie indywidualnie ale podoba mi sie okreslenie jakiego uzyles.
Wreszcie doszlismy do sedna sprawy.
Komunistycznej zgrai

Malgorzata 50
09-11-2008, 00:09
Otóż to właśnie ....to jest wolny wybór i w tym cały sęk

POLA
09-11-2008, 00:09
Zakładam optymistycznie, że byli i tacy, którzy nie czuli już nienawiści, choć trudno mi w to uwierzyć, ale żeby nie widzieć, jaki to system i czym grozi, tego w żaden sposób pojąć nie mogę. Chodzi mi o WJ.

iksigrek
09-11-2008, 00:12
A moja ciotka, wdowa, której mąż leży w Katyniu wróciła do kraju. Nigdy nie otrzymała po nim emerytury, żadnej pracy i żyła na utrzymaniu dalszej rodziny i swoich córek. Schorowanych jak ona. I nie wyjechały nigdzie. Czy źle postąpiły?

Malgorzata 50
09-11-2008, 00:14
Nie można tego w tych kategoriach roztrząsać -dobrze, źle ...zapytaj ciotke lub jej córki

POLA
09-11-2008, 00:18
A moja ciotka, wdowa, której mąż leży w Katyniu wróciła do kraju. Nigdy nie otrzymała po nim emerytury, żadnej pracy i żyła na utrzymaniu dalszej rodziny i swoich córek. Schorowanych jak ona. I nie wyjechały nigdzie. Czy źle postąpiły?
Ależ nie o tym piszemy, nikt nie czyni tu zarzutu tym, którzy wrócili, sądzili, że wracają do wolnej Polski.
Tu chodzi o WJ, widział, doznał krzywd i co? Żadnych wniosków?
tego nie da się zrozumieć, chyba że masz jakieś racjonalne wytłumaczenie.

iksigrek
09-11-2008, 00:20
Ech tam, możecie sobie myśleć o mnie co chcecie, ale ja was i tak lubię i wiem że wy mnie trochę też, chociaż się ze mną wykłucacie, i to wcale niepotrzebnie, bo to ja mam rację. :).

A z tą nienawiścią, to jak mawiał mój Tatuś i ciotki, ludzie którzy oberwali po tyłkach od szkopa i ruska nieźle, że obyśmy nie mieli w sobie nienawiści. Bo komunizm i faszyzm, a najbardziej właśnie komunizm, był systemem nienawiści w każdym calu. Systemem nienawisci do wszystkiego, co nas przerasta. Do brata, siostry, matki ojca, sąsiada i przechodnia na ulicy.Nawet do drzewa, które rosnie wyżej niz my. Dlatego nie powinniśmy mieć w sobie nienawisci, bo będziemy jak ci, którzy nas doświadczają.

Malgorzata 50
09-11-2008, 00:22
Jasne Jacku P wszystko się zgadza poza tym że to my mamy rację:D

iksigrek
09-11-2008, 00:27
Dobrze.Zostały z matką,która tak naprawdę nie miała pojęcia kim są Sowieci.Ale ktoś ,kto przez kilka lat nie wyjechał na powierzchnię kopalni i widział rzeczy straszliwe,mógł nakłonić swoje dzieci do wyjazdu.Tym bardziej ,że został z żoną.No i dzieci pomagały.Z daleka.

wcale nie musiały tu zostawać, bo mogły wyjechać też. Matka była razem z nimi na zesłaniu i część rodziny, gdy wróciły, już się rozpierzchła po świecie. One ciągle wierzyły w Wolną Polskę.
Zawsze je za to podziwiałem. ale jednoczesnie w pełni rozumiem każdego, kto uciekał, bo komuniści dręczyli i mordowali. Kazdy ma prawo do życia i jego obrony.

iksigrek
09-11-2008, 00:28
Jasne Jacku P wszystko się zgadza poza tym że to my mamy rację:D

ale moja racja, jest bardziej mojsza:)

POLA
09-11-2008, 00:32
Pola ,ja się wielokrotnie zastanawiałam.Nijak nie rozumiem.Gdyby W.J.wydał książkę i napisał szczerze ,co go do tego skłoniło...

pamiętać trzeba.
Właśnie, też nad tym myślę i pojąć nie mogę, bo tego się nie da zrozumieć.
Nie sądzę, żeby kiedykolwiek WJ wyznał dlaczego. Kariera? Odreagowanie, ale za co i przede wszystkim na kim? My tak dokładnie nie wiemy, jak przebiegał jego pobyt na Syberii, znamy jego relację, może to za mało?

Wybaczyć można, pamiętać trzeba. Zapomnienie to też klęska.
A on zapomniał?

iksigrek
09-11-2008, 00:47
Wybaczyć można, pamiętać trzeba. Zapomnienie to też klęska.
A on zapomniał?

Nie koniecznie zapomniał.

moje ciotki ciągle wierzyły w to, że kiedyś upadnie to sowieckie "imperium", ale im dłużej żyły, tym bardziej wizja wolnego państwa się w ich świadomości oddalała. Kidy w rozmowach, mówiliśmy, że napewno doczekają upadku, to nie wierzyły. twierdziły, że może nasze wnuki, ale i my możemy nie doczekać.
Myślę, że w świadomości gen.bylo p[odobnie. Dlatego robił wszystko, by nie rozwścieczyć zdziczałego bolszewika.
W tym tkwi sedno moim zdaniem. Zobaczcie co robią w Czeczeni czy Gruzji. I znowu podobna historia, tylko że w innych kolorach flag. I znowu nikt nic nie mówi, poza kilkoma komunikatami.

POLA
09-11-2008, 00:48
Do Jacka...:D
Właśnie stoczyłeś pierwszą potyczkę z harpiami.I przeżyłeś.Nie zwracaj uwagi na głupoty,jakie Ci kto wypisuje.Zdanie sobie wyrobisz sam.Najważniejsze,że umiesz bronić swojego ..:)
Do Lili:
Ja Pola, a nie jakaś harpia.
Głupoty jakieś? Hmm...dziwne, myślałam, że temat WJ to nie głupoty, widać się mylę:confused:

iksigrek
09-11-2008, 00:50
Do Jacka...:D
Właśnie stoczyłeś pierwszą potyczkę z harpiami.I przeżyłeś.Nie zwracaj uwagi na głupoty,jakie Ci kto wypisuje.Zdanie sobie wyrobisz sam.Najważniejsze,że umiesz bronić swojego ..:)

masz rację( ale tylko w tej kwestii tego wątku:) Co to by była za rozmowa, gdybyśmy kulili przed sobą się ze strachu. Wolny kraj i my jesteśmy też wolni. Ale najważniejsze, że potrafimy rozmawiać mając inne zdania:)

iksigrek
09-11-2008, 01:00
a ja się wcale i to wcale was nie boję, bo tylko udajecie takie twarde i takich twardych:)

POLA
09-11-2008, 01:07
Nie koniecznie zapomniał.

moje ciotki ciągle wierzyły w to, że kiedyś upadnie to sowieckie "imperium", ale im dłużej żyły, tym bardziej wizja wolnego państwa się w ich świadomości oddalała. Kidy w rozmowach, mówiliśmy, że napewno doczekają upadku, to nie wierzyły. twierdziły, że może nasze wnuki, ale i my możemy nie doczekać.
Myślę, że w świadomości gen.bylo p[odobnie. Dlatego robił wszystko, by nie rozwścieczyć zdziczałego bolszewika.
W tym tkwi sedno moim zdaniem. Zobaczcie co robią w Czeczeni czy Gruzji. I znowu podobna historia, tylko że w innych kolorach flag. I znowu nikt nic nie mówi, poza kilkoma komunikatami.
1.Jak zauważyłeś, postawiłam pytajnik, więc powątpiewam w to jego zapomnienie.
2. Twoje ciocie nie utrwalały wrednego systemu, a on swoim działaniem pozbawiał je wszelkich złudzeń co do tego, że system padnie.
3. Robił wszystko? Czyli co i czyim kosztem? Przecież nie on płacił więzieniem, prześladowaniami, życiem - tylko zwykli ludzie. To dość kiepskie tłumaczenie, jeśli policzy się ilość ofiar, także tych, których grobów nawet znaleźć nie można.
4. Czeczenia, Gruzja - zgoda, prawda, świat zaledwie pomrukuje i niewiele robi, ale czy to oznacza, że skoro nie mogę czegoś zmienić, to mam brać udział w utrwalaniu wrednego systemu?

POLA
09-11-2008, 01:14
Pola,no co Ty.To Jacek dostał ostrzeżenie przed harpiami .I to wlaśnie są te głupoty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Och,jak ja bym Cię zbiła....gdybyś nie była taka kochana.To właśnie rozmowa przez klawiaturę.
A to gdzieś na forum mamy jakiś dział ostrzeżeń? Poproszę o namiary:D, na wszelki wypadek.

Ty mi się tu nie podlizuj, ja nieprzekupna jestem:D, ale też Cię lubię, zwłaszcza kiedy się tak pięknie różnimy;)

Alsko
09-11-2008, 09:57
Patrzę w życiorys JW.
Miał 16 lat, gdy znalazł się na Litwie, a 17 - kiedy zesłano go na Syberię.
Musiał być bardzo chłonny na wszystko, co bolszewickie, skoro sam napisał (nie chce mi się szukać źródła), że bardzo krytycznie patrzył na swoją rodzinę oraz środowisko.
A w szkole oficerskiej w Riazaniu nie zrobili mu prania mózgu? Nie wierzę.
Jego ekspresowa kariera wojskowa... Kariera we władzach jedynie słusznej partii... Stosunek do sprawy np. Rokossowskiego... Rok 1968... Popieranie Kiszczaka w r. 89...
Bohater czy renegat? Dla mnie człowiek oceniający świat oczami i mózgiem politruka.

POLA
09-11-2008, 15:51
zainspirowałaś mnie grzebaniem w życiorysie WJ i oto znalazłam coś takiego, o czym wcześniej nie wiedziałam:
Wiosna 1941 r. Po zajęciu Litwy przez Armię Czerwoną w 1940 r., chcąc uniknąć deportacji Władysław Jaruzelski składa w imieniu swoim i niepełnoletnich dzieci: Wojciecha i Teresy podanie o przyznanie obywatelstwa ZSRR.
źródło:http://www.wojciech-jaruzelski.pl/main.php?dzial=2&sub=3

To - być może - wiele wyjaśnia. I jeszcze to, że był zarejestrowany jako agent "Wolski" Informacji Wojskowej, która podlegała sowieckiemu wywiadowi. Chyba też nie jest to bez znaczenia.

Alsko
09-11-2008, 16:55
Polu, to grzebiemy obie :D
Ja - bo nie pamiętam, gdzie jest tekst, w którym WJ mówi krytycznie o swojej rodzinie i ziemiaństwie. Chyba w wywiadzie udzielonym Teresie Torańskiej.
Znalazłam tylko tekst Antoniego Zambrowskiego "Miedziane czoło" nt. tego wywiadu. I chyba mam dosyć tego tematu na dziś...

iksigrek
09-11-2008, 23:10
Alsko i POLA

To teraz, jak zaczniecie się bawić w szukanie, to mnie chyba zarżniecie:mad:
Ale ja się tak łatwo Wam nie dam:)

Alsko
09-11-2008, 23:20
Alsko i POLA

To teraz, jak zaczniecie się bawić w szukanie, to mnie chyba zarżniecie:mad:
Ale ja się tak łatwo Wam nie dam:)

Się możesz nie bać, bo chyba nie lubię zarzynać oponentów. Chyba, bo nie próbowałam... ;) :D
Szukanie mi się znudziło zresztą.

POLA
09-11-2008, 23:39
Alsko i POLA

To teraz, jak zaczniecie się bawić w szukanie, to mnie chyba zarżniecie:mad:
Ale ja się tak łatwo Wam nie dam:)
Ja nie z PiSu;) koncyliacyjną mam naturę i obce mi są krwawe egzekucje:D

Nie daj się, dzięki temu dyskusja nie będzie nudna to po pierwsze, a po drugie - głównie dla siebie poszukuję odpowiedzi na dręczące pytania.

iksigrek
10-11-2008, 16:08
Uff:rolleyes: odetchnąłem z ulgą:)
cieszę się, że nie będą się odbywały nade mną kapturowe sądy;)

Mar-Basia
10-11-2008, 16:59
Co sie dzieje, polowa postow zniknela z watku?

POLA
10-11-2008, 17:12
Co sie dzieje, polowa postow zniknela z watku?
Naprawdę? Twoje czy inne też? Są jakieś tropy?

senior A.P.
11-11-2008, 14:24
Dziekuje Panie Generale Wojciechu Jaruzelski za Twoja walke w obronie niepodleglosci Polski w dniu dzisiejszego swieta !
Bog z Toba !

POLA
11-11-2008, 14:59
Dziekuje Panie Generale Wojciechu Jaruzelski za Twoja walke w obronie niepodleglosci Polski w dniu dzisiejszego swieta !!
A podziękujesz jeszcze za 1968, 1970 i za 1981? Podziękujesz za to, że utrwalał to, czego Polacy nie chcieli?

Bog z Toba !
i senior też:)

senior A.P.
14-11-2008, 11:50
Bog ze mna i sprawiedliwosc jego jest ze mna , z gen Jaruzelskim tez !
Jakos nas nie ukaral za te lata ,ktore wymieniasz.
Temat o nienawisci jest w innym miejscu "Polusiu".

POLA
15-11-2008, 15:13
Temat o nienawisci jest w innym miejscu "Polusiu".
O czyjej nienawiści piszesz?

senior A.P.
16-11-2008, 10:37
Obcych do Polakow .
Wymienial ich nie bede ,sa juz bardzo widoczni w Polsce i zagranica.

tar-ninka
16-11-2008, 12:16
Obcych do Polakow .
Wymienial ich nie bede ,sa juz bardzo widoczni w Polsce i zagranica.

Senior prosze oświeć mnie ,o jakich "obcych" mówisz?
czyżby groziła nam inwazja kosmitow:confused:
O ile wiem to własnie na przybyszów z innych planet mowi sie obcy"
Jestes podobno zołnierzem a ten ,jak sam pisales niczego i nikogo sie nie boi
Więc miej odwagę i powiedz w końcu jacy to obcy sa widoczni w Polsce i za granica ?

Stefan
17-11-2008, 11:53
Ty masz upiorną skłonność uciekania od sedna, jak my o marchewce, Ty o pietruszce.
1. Nikt tu śmierci WJ nie życzył

2. Nikt nie zamierzał go "przekręcić" jak Jaroszewiczów; nie było i nie ma najmniejszych podstaw do paraleli

3. Gdzie masz dowody na prawość, uczciwość i sprawiedliwość swojego byłego szefa? Każesz nam wierzyć na słowo honoru, bo tak powiedział AP? Zapomniałeś, że my tu żyliśmy i żyjemy, i że skleroza starcza nas jeszcze nie dopadła? Zapomniałeś, że przez takich jak Twój idol tylu ludzi straciło życie, a rozwój Polski zahamowano na kilkadziesiąt lat?

Nie wykręcaj się tzw. sianem, nie będzie wstydem, jeśli przyznasz, że nie masz racji, bo nie masz argumentów, ale jest wstydem, kiedy zasłaniasz się kłopotami z netem i działaniami NSA. To taka wojskowa u Ciebie przypadłość, że major ma zawsze rację nawet wtedy, kiedy jej nie ma?

My to nie Twoi podwładni, nie Twoje wojsko, posłuszne dowódcy, zapomnij o jedynie słusznych opiniach, bo narażasz się na śmieszność i jesteś żywym przykładem na to, że wojskowych kształconych pod moskiewskim butem nic nie jest w stanie zmienić, nawet przyjazne klimaty Florydy (bardziej dla ciała pewno niż dla duszy). Jesteś żywym przykładem zniewolonego przez system umysłu i siedź sobie na Florydzie, mniej będzie u nas takich, co z nostalgią wspominają socjalistyczny porządek czyniąc bohaterami tych, którzy żadną miarą niegodni są miana człowieka honoru.
Ale mu dałyście! Ale to groch o ścianę. Jego stopień i nazwisko (rodowe): Mjr Sowietikus. Nawet gdyby przeczytał (o ile w ogóle czytał coś oprócz prasy) świetną książkę, o takich bohaterach jak Jaruzelski - "Montaż" Vladimira Volkoffa. Tak kształtowano kadry dla potrzeb (usług) tamtego systemu. A "produktami" tych metod byli nasi bohaterowie.

tar-ninka
17-11-2008, 12:32
Senior prosze oświeć mnie ,o jakich "obcych" mówisz?
czyżby groziła nam inwazja kosmitow:confused:
O ile wiem to własnie na przybyszów z innych planet mowi sie obcy"
Jestes podobno zołnierzem a ten ,jak sam pisales niczego i nikogo sie nie boi
Więc miej odwagę i powiedz w końcu jacy to obcy sa widoczni w Polsce i za granica ?

A ja w dalszym ciagu czekam na odpowiedz na moje pytania ...czyzby zołnierzowi zabraklo odwagi ..

senior A.P.
17-11-2008, 12:47
Z wrogami sie nie dyskutuje ,wrogow sie niszczy !
Kazdy wrog wczesniej czy pozniej przegra,bo na wrogach poznaja sie inni.
Jezeli wam ta zasada zolnierska nic nie mowi,to nie zabierajcie glosu o wojsku.
Nadejda dni zaplaty !
Prawda zwyciezy kazde klamstwo !!!

Do moderatora (post wyzej):
Prosze nie stosowac prowokacji lub ja tolerowac to bardzo zle swiadczy o czlowieku,ktory to czyni i ma w rece wladze !!!

tar-ninka
17-11-2008, 13:17
Senior prosze oświeć mnie ,o jakich "obcych" mówisz?
czyżby groziła nam inwazja kosmitow:confused:
O ile wiem to własnie na przybyszów z innych planet mowi sie obcy"
Jestes podobno zołnierzem a ten ,jak sam pisales niczego i nikogo sie nie boi
Więc miej odwagę i powiedz w końcu jacy to obcy sa widoczni w Polsce i za granica ?
Seniorze to nie jest zadna prowokacja
Ja tylko chce wiedziec kto to sa ci obcy czy to jest takie trudne dla ciebie .
sam stale o nich piszesz wiec musisz wiedziec .
w twoich watkach czesto pojawia sie słowo obcy nawołujesz do walki z nimi ,więc chyba wiesz ..
ja nie wiem więc pytam, grzecznie pytam ..Kto to sa ci obcy o których piszesz ....
cyt.
Obcych do Polakow .
Wymienial ich nie bede ,sa juz bardzo widoczni w Polsce i zagranica.

ps. Juz ci pisalam ze ja tego watku nie moderuje a władze mam taka jak i ty

POLA
17-11-2008, 14:50
Seniorze...Ja tylko chce wiedziec kto to sa ci obcy czy to jest takie trudne dla ciebie .

Otóż jest problem, pytanie przerasta możliwości tego, do kogo jest skierowane, no bo jeśli ktoś coś chlapnie, potem musi się długo zastanawiać nad znalezieniem jakiejś sensownej argumentacji. Przeważnie taki proces wysiłku umysłowego kończy się fiaskiem i ucieczką albo w inny wątek, albo czymś takim oto: Prosze nie stosowac prowokacji lub ja tolerowac to bardzo zle swiadczy o czlowieku,ktory to czyni i ma w rece wladze !!!

senior A.P.
17-11-2008, 16:10
Wyjasniam pojecie "obcych i swoich wrogow" dla Polski i jego narodu:
Sa to zarowno naplywowe narodowsci przyjmujacy obywatelstwo polskie i dzialajacy na nasza szkode jak i rowniez ci obywatele polscy urodzeni w Polsce ,czesto zasiadajacy we wladzach polskich (rzadzie,samorzadzie,wszelkie wladzy ustawodawczej,wykonawczej,sadowniczej),ktorzy nie bronia interesow Polski dzialajac na niekorzysz ekonomiczna, gospodarcza,kulturalna,obronna i religijna naszego kraju.
Do nich tez zaliczam obce biznesy uchylajace sie od polskich podatkow,jednoczesnie wykorzystujacych polska sile robocza gnebiac fizycznie i psychicznie ludzi u nich zatrudnionych (Polakow).
Za szkodliwe i wrogie dzialnie uwazam wszelkie klamstwa,zlodziejstwo i oszczercze szkalowanie narodu polskiego za rowno przez indywidualne osoby ,jak rowniez przez polskie i zagraniczne media, a nawet tworczosc filmowa i rozrywkowa.
Za niedopuszczalne uwazam zaklamanie polskiej historii narodowej uczac nasza mlodziez takiej histori.
Bezwzgledne i konieczne jest zahamowanie demoralizacji spoleczenstwa polskiego poprzez wszystkie dostepne srodki a szczegolnie mlodziezy i dzieci,ktore jest w tej chwili ogromna plaga poprzez dostawy narkotykow i powszechnosc dostepu tytoniu i alkoholu ze sprzedaza dla nieletnich.
Jezeli zyczycie sobie wiecej - bedziemy rozwijac poszczegolne zagadnienia dotyczace wrogiej dzialalnosci przeciwko spoleczenstwu polskiemu z podaniem nawet nazwisk naszych wrogow.

Obawiam sie,ze temat bedzie drazliwy jak ten z "Medrcami" i administracja szybko go schowa "do szafy".

Kto nie dostrzega wrogow Polski nie jest dobrym obywatelem Polski a tym bardziej Polakiem !

POLA
17-11-2008, 16:59
to są ogólniki, same ogólniki. Takich "wrogów", których Ty nazywasz "obcymi", miało, ma i będzie miało każde państwo na świecie.

Mogłabym do wianuszka winowajców dorzucić i takich jeszcze, którzy siedzą sobie poza granicami mojej ojczyzny i swoimi nie do końca przemyślanymi wypowiedziami sieją ferment w umysłach rodaków, ale nie będę taka, bo na szczęście Polska współczesna nie jest już krajem zza żelaznej kurtyny, w którym prawda była reglamentowana, w którym służby, których byłeś ideologicznym wyznawcą, mają na sumieniu grzech zakłamania, oszustwa, tolerowania tego, czego tolerować się nie powinno. To tak w wielkim skrócie.

Każda epoka ma swoich winowajców... w każdym kraju ich znajdziesz, bez względu na czas historyczny.

tar-ninka
17-11-2008, 17:17
Seniorze zadalam ci konkretne pytanie Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz
Nie odpowiedziałes ,konkretnie
Napisales natomiast że za wrogow i obcych uwazasz cytuje :
obywatele polscy urodzeni w Polsce ,czesto zasiadajacy we wladzach polskich (rzadzie,samorzadzie,wszelkie wladzy ustawodawczej,wykonawczej,sadowniczej

Więc juz mam dwa pytania :
..1--Jak mogą byc obcymi obywatele polscy urodzeni w polsce??
..2--Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz.
nteresują mnie tylko konkretne odpowiedzi ..jezeli je potrafisz udzielic .
Pozostale twoje wywody mnie nie interesuja .
nie interesuje mnie tez kogo uwazasz za swojego wroga
Ja w tym kraju ,w odróżnieniu od ciebie żyję i wiem jak tu jest
Mam nadzieję ze wreszcie mi odpowiesz bez niepotrzebnych wywodów.

senior A.P.
17-11-2008, 17:50
A mnie nie intereuje twoj udzial na forum a tym bardziej zadawanie prowokacyjnych pytan,nie spodziewaj sie wiec naiwnosci z mojej strony.
Zegnam Panie !
Co nie znaczy,ze z forum znikam.
Bede tak dlugo az wiele seniorek i seniorow zrozumie kto jest obcym i wrogiem Polski.
To moj zolnierski obowiazek az do smierci - skladalem przysiege i slubowanie oficerskie,ze nigdy nie zawiode Ojczyzny Polski i stal bede w jej obronie do konca swego zycia.
Takie pytania jak wyzej zadawalo kiedys NKWD ,po nim UB,obecnie sluzby specjalne.
Ja juz z takich pytan jestem zwolniony.
Milego wieczoru zycze a potem spokojnych snow !

tar-ninka
17-11-2008, 18:23
Seniorze sprawa nie dotyczy mojego czy twojego udzialu na tym forum . .
Moje pytania były calkiem proste nie sa prowokacją .
To sa pytania na twoje posty,
a kto stale pisze ..Obcy..
a to:ci obywatele polscy urodzeni w Polsce ,czesto zasiadajacy we wladzach polskich
(rzadzie,samorzadzie,wszelkie wladzy to sa twoje slowa

a ja tylko pytam ..nie znasz odpowiedzi na to co piszesz ?
--Jak mogą byc obcymi obywatele polscy urodzeni w polsce??
..2--Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz
czy to sa pytania prowokacyjne? przecierz sam to piszesz i nie wiesz kto to?
Uwazam że dorosly ,a tym bardziej oficer wojska Polskiego powinien brac odpowiedzialnosc za to co mowi i pisze .
I nie bac sie odpowiedzi na pytania ,ktore sam sprowokowal .
Chyba ze jest zwykłym....... a nie bohaterem za jakiego chce uchodzic.

Malgorzata 50
17-11-2008, 22:21
Bój się Boga senior...........co ty za dyrdymały tu sadzisz ..znów ci się coś porobiło a już był promyk nadziei ..zawołaj no tego swojego ordynansa co pod Twoją nieobecność całkiem dowcipnie i do sensu gada ,może jak się zdrzymniesz ..bo obudzony bredzisz majorze jak poparzony

tar-ninka
17-11-2008, 23:37
Senior. wygłosiłes orędzie i dobrze wolno ci

ale ja dalej nie otrzymałam od ciebie jasnej odpowiedzi
na moje pytania.
1--Jak mogą byc obcymi obywatele polscy urodzeni w polsce??
..2--Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz...

Stefan
18-11-2008, 10:13
Drogie Panie. Dajcie mu już spokój. On nic nie zrozumie. Raz, że to żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, a drugie, że stamtąd
Polski dobrze n i e d o w i d z i.
A Jaruzelski, to nasz, polski, problem. Rachunek, czy wyrzut sumienia. I rozgrywamy go typowo po polsku.
P.S. Nie jestem okrutnikiem, ale mnie osobiście bardziej odpowiadałby wariant rumuński. I po problemie. ..(byłoby).

Mar-Basia
18-11-2008, 10:45
Senior. wygłosiłes orędzie i dobrze wolno ci

ale ja dalej nie otrzymałam od ciebie jasnej odpowiedzi
na moje pytania.
1--Jak mogą byc obcymi obywatele polscy urodzeni w polsce??
..2--Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz...

Tar-ninko, masz szczescie, trzy dni temu za podobne pytania wyladowalam w koszu - a odpowiedzi do dnia dzisiejszego ani slychu ani dychu.

Podpisana: Polka urodzona w Polsce i ciagle Polka, tym razem z PESELem.

Lila
18-11-2008, 11:01
Senior. wygłosiłes orędzie i dobrze wolno ci

ale ja dalej nie otrzymałam od ciebie jasnej odpowiedzi
na moje pytania.
1--Jak mogą byc obcymi obywatele polscy urodzeni w polsce??
..2--Kto to sa ci obcy o ktorych stale piszesz...

Ja ci odpowiem,bo Senior pewnikiem boi się bana znowu...

Jak znam życie ,wątpi w polskość urodzonych w Polsce Żydów,choć całkiem niesłusznie.
Natomiast ja -być może także niesłusznie -wątpię w dobre intencje Ukraińców ,urodzonych nawet na Księżycu.
Każdy ma swoje fobie .Jeden ma Wołyń ,inny np.gen.Światło.

Do Stefana.Witam serdecznie ,ale mnie wyłącz z grona ''dających'' Seniorowi czy komukolwiek.Jak już ''daję '' to wyłącznie ''na solówce ''. Takie mam zasady .:D

maja59
18-11-2008, 11:17
Z wrogami sie nie dyskutuje ,wrogow sie niszczy !
Kazdy wrog wczesniej czy pozniej przegra,bo na wrogach poznaja sie inni.
Jezeli wam ta zasada zolnierska nic nie mowi,to nie zabierajcie glosu o wojsku.
Nadejda dni zaplaty !
Prawda zwyciezy kazde klamstwo !!!

Do moderatora (post wyzej):
Prosze nie stosowac prowokacji lub ja tolerowac to bardzo zle swiadczy o czlowieku,ktory to czyni i ma w rece wladze !!!
Czy ty nam grozisz?, a nie uważasz, że jest to karalne?

tar-ninka
18-11-2008, 11:20
Nie tak dawno zwracałas uwagę jednemu z forumowiczow ze
nie powinien odpowiadac na posty nie do niego kierowane:confused:
A pytanie było kierowane imiennie do konkretniej osoby.

Senior boi sie bana ? i ty musisz za niego odpowiadac ..
Przeciez to podobno zołnierz szablą stale wywija .. narodem wybranym , obcymi, stale nam w oczy kłuje
a prosto boi sie nazwać.. chowa się za spódniczkę ...
Przeciez nas stale woła...Polacy powstancie! ..a sam sie chowa :D

Dalej nie wiem jak mozna watpic w obywatelstwo czlowieka urodzonego w danym kraju
Na podstawie tego ze jest innej wiary ?
W kwesti Ukraincow podzielam twoje zdanie ..

Lila
18-11-2008, 11:24
Maju...Czy ty nam grozisz?, a nie uważasz, że jest to karalne?


Seniorowi wyraźnie się popieprzyło . On uważa,że walczy z ''wadzą ''.
Do moderatora (post wyzej):
Prosze nie stosowac prowokacji lub ja tolerowac to bardzo zle swiadczy o czlowieku,ktory to czyni i ma w rece wladze !!!- jak napisał.:D
Moderator ma w ręce nożyczki ,a nie berło i jabłko, czy inne insygnia .

Miłego dnia .

ps.a prosto boi sie nazwać.. chowa się za spódniczkę ...

Nikt mnie nie prosił o odpowiedź .Pamiętam uwagę Admina ,że na wątku KAŻDY ma prawo się wypowiedzieć . Można udać się do annałów i sobie przypomnieć .
Cieszę się ,że chociaż w kwestii Ukraińców mamy podobne zdanie . Bo na ogół ,gdy je wypowiadam ,to patrzą na mnie jak na raroga .

Jeszcze raz ...miłego dnia.:)

tar-ninka
18-11-2008, 11:44
I ja tez pamietam, a tez dlaczego tak adm. napisał:D
Nie tylko w kwesti ukraincow podzielam twoje zdanie ..
A juz w kwesti zwierzaków.. całkowicie
Miłego dnia..

senior A.P.
19-11-2008, 14:55
Maja59 czy ty odrozniasz prosbe od grozby ?
Jezeli nie ,to nie staraj sie czegos sugerowac o czym nie masz pojecia .
Lila !
Od dosc dawna nie uzywam pieprzu.

Obywatel urodzony w danym kraju moze miec inne pochodzenie narodowe.
Przyklad : Dzieci obywateli polskich urodzeni w Ameryce sa obywatelstwa amerykanskiego narodowsci polskiej.
Obywatele polscy zydowskiego pochodzenia maja dzieci,ktore zalicza sie tez do narodowosci zydowskiej.
Czy to trudno zrozumiec ?
Kiedys w dowodach osobistych obywateli polskich wpisywano narodowosc z jakiej pochodzili,potem z pewnych przyczyn tego zaprzestano.
Podobno teraz (podaja znawcy zagadnienia) mozna to wyczytac w pewnej numeracji dowodow osobistych i jeszcze maja nastapic dalsze ulepszenia w tym zakresie,byc moze dlatego znowu sie wprowadza kolejne nowe dowody osobiste.

POLA
19-11-2008, 15:15
Lila,
no i teraz już wszystko wiesz?:D :D

maja59
19-11-2008, 15:23
Z wrogami sie nie dyskutuje ,wrogow sie niszczy !
Jeżeli to jest prośba, to nie tylko się nie rozumiemy w kwestiach o których dyskutujemy, ale nie rozumiemy równiez po polsku.Życzę ci spokoju, bo na rozum już chyba za późno.

tar-ninka
19-11-2008, 15:48
Maju nie rozumiesz ..to ci wytlumacze
Siedzi sobie AP na Forydzie , schowany za krokodyla
i szczuje nas biednych seniorow w Polsce na .... własnie na kogo?
i nawołuje .,
A obudzcie się ! , szable w dłoń! niszczyc wroga !gonić obcych! a huzia..
a co okrzyk to myk za krokodyla .:D
A biedni ciemni seniorzy nic .. niechca powstać
A on biedny juz sie czuje zmęczony tym podrywaniem do walki .. oj biedny .

maja59
19-11-2008, 16:05
Oj biedny, powinien założyć 89 wątek na temat swojego samopoczucia i tych paskudnych seniorów, którzy za nic nie chcą szabelek i w bój, bój się Boga Senior, jesteś smieszny:D .

senior A.P.
19-11-2008, 16:09
Choc to slaby dowcip i relacja ,to zawiera pewna mysl w tym co pisze "tar-ninka".
Schowany za krokodyla moze byc na brzegu, w wodzie nie ma zadnych szans !
Wniosek :
Odrozniajac plec krokodyli, bierz pod uwage gdzie one sie znajduja.
Niektorzy nie beda mogli zrozumiec tak mysli jak i wniosku,trzeba bedzie aby "ostatek" Wam to wyjasnil (jezeli zechce).
Ja nie moge,regulamin zabrania.
Jezeli juz to jest w temacie o generale ,to przypomne,ze Wojciech Jaruzelski to zolnierz frontowy,ja tylko podczas wojny sie urodzilem i to w samym jej srodku - moze tez i dlatego zolnierzem zostalem.

senior A.P.
19-11-2008, 16:11
Poczekaj,bedzie i nastepny watek ale po pewnym czasie,choc temat juz mam,dla przykladu : "Jak zyc aby przezyc."

POLA
21-11-2008, 11:21
znowu się wypiął na sąd wysoki, a niezawisły (jeszcze:D ), bo bolała go... noga:mad:, a potem będzie główka i paluszek.
Co sąd na to?
Nic, bezsilny się jakiś zrobił;)

senior A.P.
21-11-2008, 11:54
A co chcialas go juz widziec wiszacego lub skroconego o glowe?
Czasem moze byc tak ,ze oskarzony przezyje sedziego a prokuratorow beda oskarzac nastepcy !

tar-ninka
21-11-2008, 12:32
..[QUOTE=senior A.P.]Choc to slaby dowcip i relacja ,to zawiera pewna mysl w tym co pisze "tar-ninka".
Schowany za krokodyla moze byc na brzegu, w wodzie nie ma zadnych szans !
Wniosek :
Odrozniajac plec krokodyli, bierz pod uwage gdzie one sie znajduja.
Niektorzy nie beda mogli zrozumiec tak mysli jak i wniosku,trzeba bedzie aby "ostatek" Wam to wyjasnil (jezeli zechce).
Seniorze jak zwyle nic nie rozumiesz
ja napisalam:
cyt.
Siedzi sobie AP na Forydzie , schowany za krokodyla
i szczuje nas biednych seniorow w Polsce na .... własnie na kogo? i nawołuje .,
A obudzcie się ! , szable w dłoń! niszczyc wroga !gonić obcych! a huzia..

Co tu ma do rzeczy płeć krokodyla?
a twoj wniosek .. cyt...Odrozniajac plec krokodyli, bierz pod uwage gdzie one sie znajduja.

Przepraszam jest tak mądry jak wszystkie twoje wypowiedzi
Co ma wspólnego plec krokodyla z miejscem w ktorym sie znajduje ?
Z ciebie Senior to jest za przeproszeniem CKM
nic nie rozumiesz co sie do ciebie mowi ..
i szkoda czsu aby ci cokolwiek tłomaczyc

POLA
21-11-2008, 14:58
A co chcialas go juz widziec wiszacego lub skroconego o glowe?

Nie, chciałabym tylko, żeby stawiał się w sądzie, a nie ustawicznie zachowywał się jak tchórz.

senior A.P.
21-11-2008, 16:19
"Tar-ninko" !
Zmien czestotliwosc ,nie na tej odbierasz co ja .
Nie mozesz zorozumiec tych co do innych nadaja.
Pola !
Chciec to za malo,trzeba jeszcze Sady szanowac - prawo tez,chorowac moga wszyscy.
I co zrobisz choremu ?

POLA
21-11-2008, 16:39
[QUOTE=senior A.P Pola !
Sady szanowac - prawo tez,chorowac moga wszyscy.
I co zrobisz choremu ?[/QUOTE]
No właśnie, szanować trzeba, a on nie musi?
Nic munie zrobię, a choroby to on sobie wymyśla i oboje o tym wiemy. Sąd zresztą też.

Lila
22-11-2008, 10:42
Tchórze - zwyczajnie.
Niby W.J.ma więcej odwagi,ale......4 czerwca 1942 r., w Bijsku (kraj ałtajski), wycieńczony pobytem w łagrze, umarł Władysław Jaruzelski – ojciec Wojciecha.

Jakim trzeba być tchórzem ,aby grób ojca odwiedzić ( a miał setki możliwości ) dopiero po pół wieku.

senior A.P.
22-11-2008, 11:03
Lila !
Chyba nie slyszalas o tych odwiedzinach oficjalnych od Wojtka J.,prawda ?
Skad jestes pewna ,ze wczesniej nie odwiedzil grobu ojca nieoficjalnie ?
Ludzie nie bierzcie wiadomosci tylko od mediow !

tar-ninka
23-11-2008, 11:32
"Tar-ninko" !
Zmien czestotliwosc ,nie na tej odbierasz co ja .
Nie mozesz zorozumiec tych co do innych nadaja.
Pola !
Chciec to za malo,trzeba jeszcze Sady szanowac - prawo tez,chorowac moga wszyscy.
I co zrobisz choremu ?
Jasne Seniorze ,jasne ze nie odbieramy na tych samych falach
Jak mozna z kims kto twierdzi że płeć krokodyla zalezy od miejsca w którym sie znajduje..:confused:

cytat z postu nr. 205
Wniosek :
Odrozniajac plec krokodyli, bierz pod uwage gdzie one sie znajduja.

A na moje pytanie kto to sa ci obcy ,ktorymi nas straszysz ..w dalszym ciągu
nie odpowiedziałeś...

Lila
23-11-2008, 11:45
Senior ...napisz kobicie wyraźnie i po polsku ,bo Cię zadręczy przy tej pięknej ,bożej niedzieli.

ŻYDZI.

A co powiesz o Juszczence ,naszym druhu i przyjacielu ?

senior A.P.
23-11-2008, 13:45
Zawsze odpowiadam szczerze choc czasem nie otwarcie (nigdy nie jestesmy wolni od przepisow i regulaminow) - najpierw tej pani ,ktora biega po forum za mna czyli moderatorce:
Obcy sa dla mnie ludzi zli i wyrzadzajacy krzywde obojetnie na rase i pochodzenie/narodowosc.
Dobrych zawsze biore w ramiona i dziekuje im za wszystko w taki sposob na jaki mnie stac.
Obcych nie krzywdze ale daje im do zrozumienia aby wiecej nie wyrzadzali mi krzywd i moim bliznim.
Dobrych goszcze u siebie w domu, na forach dziekuje w mozliwy sposob.

Zdanie dla Lili :
Dziekuje za rozsadek i twoja madrosc ,jak czytasz ja staram sie byc dobrym Polakiem,obawiam sie czy inni Polacy mnie rozumieja.

ps. Co do Ukrainy nie chce sie (narazie ) wypowiadac, do 47 roku zycia zbyt blisko Ukraincow mieszkalem i znajomych wsrod nich mialem.Wychodzilem z ich domow gdy wieczorem zaczynali rozmawiac tylko w tym jezyku.
Rozumiesz mnie ?

X Barbara
30-11-2008, 19:56
Nie sądżmy abyśmy sadzeni nie byli.
Wojska rosyjskie staly pod Wizajnami i czekały na sposobna chwilę.Dołożyliby sie i Czesi i Niemcy.
general jest jednym z nielicznych uczciwych,ma klasę.Nie uzurpujmy sobie prawa do potępiania go,za malo wiemy i zbyt pohopnie rzucamy kamieniem.Nie tylko zreszta w Generala.

senior A.P.
01-12-2008, 21:59
Milo czytac posty gdzie glos rozsadku jest wyzej nienawisci do drugiego czlowieka.
Mozna to zauwazyc od zarania ludzkosci kiedy zaczeto spisywac jej dzieje.
W XXI wieku tez slyszmy glosy tlumu: "ukrzyzuj go !".
Pozdrawiam !

POLA
12-12-2008, 15:58
Jak mówił minister w Brukseli, treść dokumentów ujawnionych przez CIA, z których wynika m.in. że Polsce groziła inwazja sowiecka w 1980 roku, a nie w 1981, nie była dla niego zaskoczeniem. - Znamy inne źródłowe materiały, jak choćby notatki sowieckich generałów z konferencji w Jachrance - podkreślił.
O tym już dawno temu mówił Urban, zausznik i na tamte czasy człowiek dobrze poinformowany. (na obecne zresztą też).
Później jednak już do tego problemu nie wracał, pewno przez sympatię do WJ.

A Kiszczak stwierdził, że stan wojenny był Amerykanom na rękę, a wokół Kuklińskiego - jego zdaniem - jest sporo znaków zapytania.

No to chętnie posłuchalibyśmy wyznań Kiszczaka w sądzie, na który skutecznie się wypina i po prostu nie przychodzi na rozprawy, a sąd - bezradny jakiś?

Basia.
12-12-2008, 17:18
44 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było potrzebne - wynika z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego dla programu "Forum" w TVP Info.


Dlaczego zaskakujący? Tak jest od wielu lat, Polacy są podzieleni.
http://wiadomosci.onet.pl/1879897,11,item.html

POLA
12-12-2008, 18:21
Basiu, że podzieleni, to jeszcze nie dziwi, ale mnie nurtuje od lat wielu przyczyna tego podziału mniej więcej pół na pół i mam na ten temat swoją teorię... dla tych 44%.

z centrum
12-12-2008, 19:21
Nie sądżmy abyśmy sadzeni nie byli.
Wojska rosyjskie staly pod Wizajnami i czekały na sposobna chwilę.Dołożyliby sie i Czesi i Niemcy. nawet mała Moskwa Legnica i Borne Sulinowo i pewnie jeszcze wiele innych miejsc w peerelowskiej krainie.
Rację jednak mają politycy twierdzący że po czeskim sierpniu w 1968 roku i przy problemach w Afganistanie ZSRR raczej nie ryzykowałaby powtórki siłowych rozwiązań.
Miała przeciwko sobie Reagana, Thatcher,JPII.

senior A.P.
12-12-2008, 21:11
Dokumenty CIA ? I to 40 tysiecy stron ???
Bujna wyobraznia dziennikarzy czy decydentow ????????
Rozumie,ze nalezy ratowac tych co namieszali i potrzebne dokumenty ale az taka ilosc ?
No tak liczby sa przekonywujace,moze wiec zapytam - gdzie sie podzialy tylko 90 stron dokumentow swiadczacych przeciwko Walesie,ktore osobiscie ten pan i jego pomocnicy przywlaszczyli nie zwracajac ? Na szczescie sa inne kopie tez zagranica ale wschodnia.
Tak,tak ,wszystkich historia osadzi,ja spodziewam sie ,ze i ludzie w dosc krotkim czasie.
Sprawiedliwosci stanie sie zadosc.

POLA
12-12-2008, 23:50
Senior, Ty nie zmieniaj tematu, tu o Jaruzelskim mowa, o jego rzekomym patriotyzmie, który dla mnie był zwykłym trzymaniem się kurczowo jedynie słusznego porządku...dla niego. Szedł na pasku Moskwy i tyle.

maja59
12-12-2008, 23:53
Basiu, że podzieleni, to jeszcze nie dziwi, ale mnie nurtuje od lat wielu przyczyna tego podziału mniej więcej pół na pół i mam na ten temat swoją teorię... dla tych 44%.
Polu, bardzo bym chciała poznac twoją teorię na temat tych 48%

Lila
12-12-2008, 23:54
Senior, Ty nie zmieniaj tematu, tu o Jaruzelskim mowa, o jego rzekomym patriotyzmie, który dla mnie był zwykłym trzymaniem się kurczowo jedynie słusznego porządku...dla niego. Szedł na pasku Moskwy i tyle.

Oczywiście .
Jednakowoż...nękania go paleniem zniczy pod domem ,nie popieram ,jak każdej takiej akcji.

Basia.
13-12-2008, 00:07
Oczywiście .
Jednakowoż...nękania go paleniem zniczy pod domem ,nie popieram ,jak każdej takiej akcji.
oglądam tvn24 i tam zobaczyłam demonstrantów pod domem generała.

POLA
13-12-2008, 00:12
Oczywiście .
Jednakowoż...nękania go paleniem zniczy pod domem ,nie popieram ,jak każdej takiej akcji.
Tak, też jestem przeciw nękaniu go w ten sposób w myśl zasady: leżącego się nie kopie, i nigdy tego nie popierałam, a zwłaszcza teraz, kiedy bliżej mu do Styksu.
WJ przychodzi do sądu. Kiszczak nadal nie!

Maju,
to już wzrosło do 48%?
Basia pisała o 44%;)
Teoria jest dość karkołomna i niepoparta jednak naukowymi "narzędziami", o ile w ogóle da się tu takie zastosować, więc nie zaryzykuję burzy na forum.
Niech statki cumują sobie spokojnie w porcie:)

kufa86
13-12-2008, 00:17
więc nie zaryzykuję burzy na forum.
Niech statki cumują sobie spokojnie w porcie:)
Eeee ...
znowu będzie nudno jak w rodzinnym grobowcu, albo Kółku Różańcowym...
i kosz będzie bidny, głodny cierpiał.

POLA
13-12-2008, 00:22
Kufa, no trudno jak nudno, zmień może parafię? albo podrzuć jaką żabę?
Senior udał się na spoczynek widać, bo go nie widać i własną piersią konstruktora stanu wojennego nie osłania.

Lila
13-12-2008, 00:30
Klasyka.
Śmierć wątku ,gdy wszyscy mają jedno zdanie.
Cała nadzieja,że Senior wstanie zdrowo i ....lewą nóżką.:D

POLA
13-12-2008, 00:38
no właśnie, tak wychodzi, jak w starym dobrym małżeństwie, które się dotarło:D

Basia.
13-12-2008, 00:42
Zdaniem zwolenników wprowadzenia stanu wojennego uniknęliśmy wojny domowej.

kufa86
13-12-2008, 00:48
Nie mogę znaleźć zdjęcia, na którym WJ sexualnie daje buzi Breżniewowi, nawet się pochyla.
To byłby mój komentarz.

POLA
13-12-2008, 00:49
To samo mówią ci, którzy ten stan wojenny zadekretowali.

Mam pytanie: ilu ludzi należało do PZPR zanim powstała Solidarność?

kufa86
13-12-2008, 00:52
Kufa, no trudno jak nudno, zmień może parafię? albo podrzuć jaką żabę?

Parafię dawno zmieniłem,
żaba....proszę bardzo...
sprawa niejakiego Geremka.

POLA
13-12-2008, 00:56
Kufa, o Geremku już było, o takim innym rajdowcu, który na sumieniu ma życie dziennikarza - też.

kufa86
13-12-2008, 01:06
Kufa, o Geremku już było, o takim innym rajdowcu, który na sumieniu ma życie dziennikarza - też.
Może i o Geremku było, ale sprawa G. nie jest zakończona.
Sprawa, którą policjant z "Rodziny zastępczej" załatwiłby za dzień, ciągnie się dalej.
Prokuratura sprawy nie zamknęła, poszkodowany nie może dostać odszkodowania, nie ma z czego żyć.
O co tu chodzi pytam się (tu nawet cadyk nie zrobi przekrętu).
I dlaczego ja, jako podatnik płacę jakiemuś palantowi, który wzywa następnych rzeczoznawców...i im też?

Sprawa Zientarskiego zupełnie tutaj nie przystaje, poszkodowany przez profesora nie udzielił na to domniemanej zgody.
A tak a propos interesuje mnie temat dysertacji pana G.
http://e.pardon.pl/pa664/691e760100114df848cbada8
bo już mamy szczęśliwego trzynastego grudnia
Niech się święci!!

tadeusz50
13-12-2008, 07:16
No i mamy 13 grudnia. 27 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

senior A.P.
13-12-2008, 11:01
Mamy i mozemy byc dumni,ze nie polaka sie polska bratnia krew wbrew oczekiwaniom wrogow polskich.
Dzieki polskim rozumom nie udaly sie plany global-masonow swiatowych w tym takze loz masonskich w Polsce.
I co ty na to panie gornik ?

Lila
13-12-2008, 12:00
Mamy i mozemy byc dumni,ze nie polaka sie polska bratnia krew wbrew oczekiwaniom wrogow polskich.
Dzieki polskim rozumom nie udaly sie plany global-masonow swiatowych w tym takze loz masonskich w Polsce.
I co ty na to panie gornik ?


O Jezu,jacy dumni jesteśmy.Pękamy po prostu z tej dumy...:mad:

A idźże w diabły,Gutek.

tadeusz50
13-12-2008, 12:05
Lilu jak może inaczej mówić jeden z tych co byli po tamtej stronie. Precz z twórcami stanu wojennego. Tylko dzięki cytatowi wiem co napisał senior bo ja mam go zignorowanego. Takimi bzdurami jakie on wypisuje niech karmi dzieci.

Lila
13-12-2008, 12:10
Lilu jak może inaczej mówić jeden z tych co byli po tamtej stronie. Precz z twórcami stanu wojennego. Tylko dzięki cytatowi wiem co napisał senior bo ja mam go zignorowanego. Takimi bzdurami jakie on wypisuje niech karmi dzieci.

Tadek,nie warto ignorować nikogo.Ja to przerobiłam już.To tak ,jakbyś zawiązał sobie oczy.:D .
Senior jaki jest ,każdy widzi.:D
Ale z całą mocą Cię zapewniam,że bywają tu tak odrażające indywidua ,przy których nasz Augustyn jest niewinnym kocięciem..
Oczywiście zaraz się po mnie przejedzie za porównanie go do kociaka,jak onże lew jest i sto tygrysów w jednej osobie + Leonidas .Tyż ...leon .:D czyli lew.

tadeusz50
13-12-2008, 12:25
Lilu po mnie już jeżdził. Pozwalałem dotąd dokąd stwierdził, że górnik nie potrzebuje umieć liczyć. Miałem i mam go dość.

Lila
13-12-2008, 12:31
Lilu po mnie już jeżdził. Pozwalałem dotąd dokąd stwierdził, że górnik nie potrzebuje umieć liczyć. Miałem i mam go dość.

Ba...:D ,mnie sugerował branie wrażych pieniędzy od portalu.
Ale mimo wszystko lubię dziadka.On ma tak ...prędzej na języku ( czyli w tym wypadku w paluszkach ) niż w głowie.
Natomiast nie znoszę podstępnych babć.Sorki.Mam powody.:D i wiedzę o nich.

senior A.P.
13-12-2008, 12:55
Gornik po dziejszy dzien nie umie liczyc w Polsce,nawet z rozwartymi slepkami gdy wyjedzie na powierzchnie.
Liczyc to moze na tych co z nim na dol zjezdzaja,bo ci na gorze dostrzegaja tylko tych co jeszcze wyzej od nich.Kupiono ich za kwote nizsza niz obecnie kupuje sie stoczniowcow,maja gornicze emeytury ,ze ho,ho sa dzisiaj dobrymi dziadziami,pozbyli sie gorniczych nalogow ,sa nawet uczynnymi seniorkami.
Niech zyja aby tylko w inne resorty sie nie mieszali i nie donosili tam gdzie potrzebuja uszu.

Tu dyskusja (bez zaczepek) na temat tego co wydarzylo sie przed pierestrojka i jako stary zolnierz zawsze bede bronil swych starszych i mlodszych kolegow co to nie pyl weglowy wdychali odrabiajac wojsko ale tych co walczyli za Polske i wolnosc Polsce z sojusznikami przyniesli. To nie Zachod dal nam wolnosc ale Wschod i mam nadzieje,ze i tym razem tak sie stanie.
Zachod dal nam zgnilizne moralna i zlodziejstwo na skale swiatowa ,Wschod z nami przelewal krew aby nas od kapitalistow wyzwolic.
Lila na kapitalizmie sie poznala,gdy sama zaczela kapitalizm "uprawiac" i dzisiaj zapewne wie (jako potomna tych co ze wschodu nawiewali),ze trzeba sie odpowiednio urodzic aby kapitalista prawdziwym byc i to czystej krwi.
Pan General Wojciech Jaruzelski dzisiaj chce rozmawiac z sadem a nie dziennikarskimi hienami i ma racje ,bo ta "wladza" sluzyla i sluzy nadal tym co dobrze placa, ta "psiarnia" pedzi zawsze za tymi co nakazano im gonic i szczekac.
Mam nadzieje,ze takich to na forum seniora nie ma,chyba,ze jakies odpady dziennikarskie.

al-ka
14-12-2008, 21:41
Kto na ziemię ojczystą, chociażby grzeszną
i złą, wroga odwiecznego naprowadził, zdeptał
ją, splądrował, spalił, złupił rękoma
cudzoziemskiego żołdactwa,
ten się wyzuł z ojczyzny. Nie może
być ona dla niego już nigdy domem,
ni miejscem spoczynku. Na ziemi polskiej nie ma
dla tych ludzi już ani tyle miejsca,
ile zajmą stopy człowieka, ani tyle,
ile zajmie mogiła. /Stefan Żeromski

senior A.P.
15-12-2008, 14:33
Oj najechalo sie nam wrogow na ziemie polska najechalo.
Miejmy nadzieje,ze Polacy i tym razem ich pokonaja !

Basia.
15-12-2008, 14:42
GENERAŁ: DO INWAZJI SZYKOWAŁY SIĘ ARMIE TRZECH PAŃSTW.

Gen. Wojciech Jaruzelski chciał się zabić na wieść o planach inwazji ZSRR na Polskę - mówił były szef MSW gen. Czesław Kiszczak dziennikowi "Polska". Jego zdaniem wprowadzenie stanu wojennego w Polsce było koniecznością, bo do inwazji na nasz kraj szykowały się armie trzech państw.


Gdzie leży prawda, czy ktoś wie? :confused: Bo jak do tej pory to wszyscy gdybają.
http://www.tvn24.pl/-1,1577470,0,1,kiszczak-jaruzelski-chcial-sie-zabic,wiadomosc.html