PDA

View Full Version : "Tajemnica Westerplatte"

Kazimierz
05-09-2008, 06:11
Moim zdaniem, ta scena z tego filmu,jeśli w ogóle powstanie,kiedy żołnierz sika na portret marszałka Rydza-Śmigłego,nie powinna być usunięta.
Ucieczka wodza naczelnego wraz z rządem,gdy Wojsko Polskie podjęło nierówwną walkę z ogromnie przeważającymi siłami najeźdźcy, było tchórzostwem na niewybaczalną skalę.
Taka postawa tego dzielnego żołnierza wyrażała pogardę dla postawy naczelnego wodza armii,a nie całego Państwa.

Lila
05-09-2008, 13:08
...i zamiast komentarza.

Wyjątek wywiadu z córką kapitana Dąbrowskiego ,Elżbietą Chojka-Dąbrowską: - ''Nikt z twórców filmu nie kontaktował się ani ze mną, ani z tego, co wiem, z rodzinami innych westerplatczyków. Twórcy filmu powinni spodziewać się wkrótce oficjalnego protestu ostatnich żyjących westerplatczyków i ich rodzin. Będzie przynajmniej kilkanaście procesów.''

Kazimierz
05-09-2008, 14:01
...i zamiast komentarza.
Wyjątek wywiadu z córką kapitana Dąbrowskiego ,Elżbietą Chojka-Dąbrowską: - ''Nikt z twórców filmu nie kontaktował się ani ze mną, ani z tego, co wiem, z rodzinami innych westerplatczyków. Twórcy filmu powinni spodziewać się wkrótce oficjalnego protestu ostatnich żyjących westerplatczyków i ich rodzin. Będzie przynajmniej kilkanaście procesów.''

Lilu ! Trudno komentować ten artykuł,bo tam znalazłem tylko konkretną wypowiedź Pawła Chochlewa, autora scenariusza i reżysera filmu."
Rodziny westerplatczyków złożą napewno protest. Mieli napewno możliwość zapoznania się z kopią scenariusza filmu, a tam jest więcej takich scen,które burzą nasz pamięciowy obraz obrony Westerplatte, rodzin westerplattczyków i wielu Polaków,którzy nie chcą,aby im ten obraz burzyć.
Ja byłbym za skreśleniem scen z pijaństwem, bieganiem nagich żołnierzy pod ostrzałem itp,chociażby były zgodne ze wspomniniami samych westerplattczyków,ale scenę z sikania bym zachował.
"Odbrązowienie" obrazu państwa polskiego sprzed 39 roku byłby wskazane.
Ale, obraz Naczelnika bym nawet pozłocił,mimo niby tych Jego wulgaryzmów w mowie. To był Wielki Polak i niech taki pozostanie w sercu wszystkich Polaków.

senior A.P.
03-10-2008, 15:48
I jak sie dalej potoczyly sprawy z filmem ?
Co tak cicho w mediach i na forum ???

Lila
03-10-2008, 20:14
Nijak się potoczyły.Filmu nie będzie.

senior A.P.
03-10-2008, 23:03
OK !
Nie beda nam mlokosy historii polskiej falszowac !

tadeusz50
05-11-2008, 09:04
Film o Westerplatte jednak dostanie dotację od państwa.
http://www.polskatimes.pl/fakty/wojsko/57906,film-o-westerplatte-jednak-dostanie-dotacje-od-panstwa,id,t.html

senior A.P.
05-11-2008, 10:24
I co bedzies sie cieszyl ?

tadeusz50
05-11-2008, 10:49
I co bedzies sie cieszyl ?
A czy ja coś takiego napisałem?

senior A.P.
05-11-2008, 10:56
Przeciez cie tylko pytam i prosze o szczera odpowiedz.

Lila
05-11-2008, 12:00
Ja się cieszę,o ile ktoś nie będzie zmieniał faktów.Bo prawda jest już znana i nie potrzeba sikać na flagę polską,aby oddać dramat tamtych dni.A to było w pierwotnym scenariuszu.
No i trzeba napisać ,że te całe ataki Wehrmachtu ,to pic na wodę w sumie.Westerplatte nie miało dla Niemców takiego znaczenia ,jak było to przedstawiane później.

Zresztą mogło się bronić przez dobre pół roku jeszcze.Magazyny żywności i amunicji były pełne ,po zajęciu przez Niemców.
Pytanie - po co ?
Hubal był tylko jeden.Ot ,niesubordynacja zwyczajnie.

senior A.P.
05-11-2008, 12:07
Sikanie na flage czy wkladanie jej w psie g...o to dzisiaj niektorych "polakow" ciesy i bawi ,a tworcy tych "ceremonialow" bywaja bohaterami telewizyjnymi i filmowymi - wiec o co w tym wszystkim chodzi.
Moze takiej "sztuki" filmowej,telewizyjnej lub innej dokonaja "bohaterzy" chociazby w takim panstwie jak Izrael i wtedy zobaczymy reakcje narodu zydowskiego.
Co to Polska i Polacy sa narodem na ktorym juz wszystko wolno dokonywac i osmieszac,wykrzywiac i przeinaczac historie ???
Mamy tez takich "polakow" tolerowac we wlasnym domu o nazwie Polska ?

Kazimierz
05-11-2008, 12:23
Sikanie na flage czy wkladanie jej w psie g...o to dzisiaj niektorych "polakow" ciesy i bawi ,a tworcy tych "ceremonialow" bywaja bohaterami telewizyjnymi i filmowymi - wiec o co w tym wszystkim chodzi.
Moze takiej "sztuki" filmowej,telewizyjnej lub innej dokonaja "bohaterzy" chociazby w takim panstwie jak Izrael i wtedy zobaczymy reakcje narodu zydowskiego.
Co to Polska i Polacy sa narodem na ktorym juz wszystko wolno dokonywac i osmieszac,wykrzywiac i przeinaczac historie ???
Mamy tez takich "polakow" tolerowac we wlasnym domu o nazwie Polska ?

O ile pamiętam, to nie chodziło o sikanie na flagę, tylko o sikanie na portret wodza, Rydza-Śmigłego, a to jest wielka różnica, nieuważacie.

senior A.P.
05-11-2008, 12:34
Moze nam ktos o tym napisac ,kto czytal scenariusz filmu,bo filmu jeszcze nie ma.
Jezeli ktos pisze scenariusz do filmu fabularnego o losie narodu polskiego to winien go opierac na autentycznych faktach w oparciu nie tylko o historie ale i stwierdzenia swiadkow,ktorzy jeszcze w Polsce zyja i moga podpowiedziec tworcom filmu.Oby tylko nie byli to falszywi swiadkowie.

Lila
05-11-2008, 14:12
O ile pamiętam, to nie chodziło o sikanie na flagę, tylko o sikanie na portret wodza, Rydza-Śmigłego, a to jest wielka różnica, nieuważacie.

Jest.Przyznaję.Ale fakt taki nie miał miejsca,wiec po co go stwarzać ?
Chyba,że scenarzysta uznał,że należy pokazać walczące również organy ....hmm...westerplatczyków,jako pierwowzory ''organów Stalina'' - czyli katiusz.

siekierka
05-11-2008, 14:49
Kolejne moje "dlaczego?"
Dlaczego ani rosjanie ani niemcy ani żydzi ani nawet francuzi, kręcąc filmy o swoich żołnierzach z okresu wojny, nie bezczeszczą swojej pamięci narodowej. I tylko pseudopolscy twórcy (poczynając od Wajdy) nie potrafią nakręcić filmu, aby samym sobie nie "nasrać w twarz" (przepraszam za słowo). Czy to ma być ich przejaw bohaterstwa i bezstronności? Dziwne jest to postsocjalistyczne bohaterstwo: artystka instalująca genitalia na krucyfiksie, inna - zezwalająca na rzucenie głazu na Papieża, reżyser pokazujący pijanych polaków w walce z kozactwem, prokuratura stwierdzająca, że słowo "dureń" nie obraża Prezydenta i teraz to co piszecie o Westerplatte.A ile było wrzasku, gdy Olbrychski poczuł się obrażony i porąbał portrety w mundurach niemieckich.
Rozumiem, że niemcy zamordowali mjr.Hubala i nie ujawnili miejsca ukrycia jego zwłok, rozumiem że sowieci wymordowali i w Katyniu i na Łubiance polskich dowódców ,którzy im zaufali.
Ale dlaczego tak się wszyscy zgadzają na obrażanie nas nawet wbrew prawdzie? Oni nie zasługują na miano Polaków!

Kazimierz
05-11-2008, 14:51
"Jest.Przyznaję.Ale fakt taki nie miał miejsca,wiec po co go stwarzać ?"

Scenariusz pierwotny zawierał ponoć taką scenę, a scenariusz był ponoć oparty o fakty, opowiadania ponoć byłych westerplattczyków. Zadużo "ponoć".Wolałbym film Rok 1920.

senior A.P.
05-11-2008, 14:58
Na miano POLAKOW trzeba zasluzyc czyms wiecej niz posiadaniem polskich dokumentow tozsamosci , w tym takze polskiego paszportu,znajomosci jezyka polskiego i wyksztalceniem zdobytym.
Polskosc to DZIALANIE na rzecz POLSKI !
Warto sie dokladnie przyjrzec "polakom" (przez male "p").

Kazimierz
05-11-2008, 15:06
No, to ja ci opowiem wic o wróbelku, Senior.
Była ostra zima. Mróz siarczysty. Wróbelek nie wytrzymał, zamarzł i spadł na drogę, jak nieżywy.
Drogą jechała furmanka i omal nie przejechała biednego wróbelka. Koń, ciągnący furmankę, narobił na niego i pojechał dalej. Wróbelek, pod wpływem ciepłego końskiego łajna, otrzeźwiał, zaczął się trzepotać i zauważył to kot. Skoczył, złapał wróbelka i zjadł.
Morał z tego taki: nie każdy,kto na ciebie nasra, to twój wróg, nie każdy,kto cię z gówna wyciągnie, to twój przyjaciel. Podobnie jest z ludźmi, isn`t ?

senior A.P.
05-11-2008, 15:31
Tyz prowda i tylko prowda ale moj ty przyjacielu,jezeli juz te konie na wszystkich sr..., a koty z kazdej strony sie czaja to trzeba cos z tym zrobic ,bo zaden wrobel na ziemi sie nie ostanie ,nawet te wyciagniete z go..a.

jano43
05-11-2008, 15:59
Kasa się znalazła - film ma powstać!I b.dobrze.Jeśli komuś się nie spodoba niech nakręci kolejny i przedstawi inną wersję - jeśli taka jest.Najweselsze,że filmu jeszcze nikt nie widział a
większość już go potępia.Że żołnierze sikali a to na portret a to na flagę?Byli tylko ludżmi,jak czuli parcie na pęcherz to pewno tam gdzie stali tam lali.Być może kropelka spadła na flagę inna na portret.Ani Polska ani Wódz Naczelny nie doznali od tego uszczerbku.I wreszcie pozwólmy Polakom poznać ich własną historię a nie jej kolejną lukrowaną wersję.Nie obrażajmy ich inteligencji .Tylko tyle.

senior A.P.
05-11-2008, 16:10
A sa jacys Polacy co wlasnej historii nie znaja ?
A tych w szkolach i dorastajacych uczmy my sami,obcych do pomocy nie potrzebujemy.

Lila
06-11-2008, 11:08
A sa jacys Polacy co wlasnej historii nie znaja ?
A tych w szkolach i dorastajacych uczmy my sami,obcych do pomocy nie potrzebujemy.

Zdziwiłbyś się jak dużo nie zna.Zresztą to chyba widać i słychać ?

senior A.P.
06-11-2008, 12:24
Dlatego ja takich polakow pisze i "wymawiam" przez male "p".

Kazimierz
06-11-2008, 14:57
Masz racje. W bitwie o "Westerplatte", najważniejsze to pomniejszyć przeciwnika. Ci mali polacy, nie bedą nam pluc w twarz. Na Westrplatte nikt nie sikal, nikt latal goly po polu, nikt nie... itd.
Za nasze pieniadze powstac musi film dobry, dla prawdziwych Polaków, na całym świecie. To ma być w końcu film o Polakach, dla Polaków. Reszta sie nie liczy, kasa też nieważna. "Ku chwale...", jednym słowem.

senior A.P.
06-11-2008, 15:05
Prosze zauwazyc jakie filmy dzisiaj w Polsce ,o Polsce i Polakach sie tworzy oraz kim sa tworcy tych filmow.
Czy to polska szkola filmowa ???

Lila
06-11-2008, 15:45
Masz racje. W bitwie o "Westerplatte", najważniejsze to pomniejszyć przeciwnika. Ci mali polacy, nie bedą nam pluc w twarz. Na Westrplatte nikt nie sikal, nikt latal goly po polu, nikt nie... itd.
Za nasze pieniadze powstac musi film dobry, dla prawdziwych Polaków, na całym świecie. To ma być w końcu film o Polakach, dla Polaków. Reszta sie nie liczy, kasa też nieważna. "Ku chwale...", jednym słowem.

A dlaczego niby pomniejszyć ?
Zasługi wzrastają wprost proporcjonalnie do wielkości przeciwnika.
A liczy się prawda,a nie wyssane z czegoś mity.
A jeżeli chce się aby była kasa ,to po co sikać na portret ? A nie lepiej aby chorąży Gryczman przeleciał Sucharskiego ?
I teraz niech mi kto powie,że to nie mogło być?
Był tam ?

tadeusz50
06-11-2008, 16:11
A dlaczego niby pomniejszyć ?
Zasługi wzrastają wprost proporcjonalnie do wielkości przeciwnika.
A liczy się prawda,a nie wyssane z czegoś mity.
A jeżeli chce się aby była kasa ,to po co sikać na portret ? A nie lepiej aby chorąży Gryczman przeleciał Sucharskiego ?
I teraz niech mi kto powie,że to nie mogło być?
Był tam ?
Ja tam nie byłem i nawet w planach też jeszcze nie. Pewnie są tacy co pamiętają wszystko od dnia narodzin jak to już kilkukrotnie zauważyłem. Wiem bo widziałem no miałem roczek ale pamiętam.

siekierka
06-11-2008, 16:51
No, to ja ci opowiem wic o wróbelku, Senior.
Była ostra zima. Mróz siarczysty. Wróbelek nie wytrzymał, zamarzł i spadł na drogę, jak nieżywy.
Drogą jechała furmanka i omal nie przejechała biednego wróbelka. Koń, ciągnący furmankę, narobił na niego i pojechał dalej. Wróbelek, pod wpływem ciepłego końskiego łajna, otrzeźwiał, zaczął się trzepotać i zauważył to kot. Skoczył, złapał wróbelka i zjadł.
Morał z tego taki: nie każdy,kto na ciebie nasra, to twój wróg, nie każdy,kto cię z gówna wyciągnie, to twój przyjaciel. Podobnie jest z ludźmi, isn`t ?

Zapomniałeś dodać trzeci morał:

JAK WPADNIESZ W GÓWNO, TO NIE ĆWIERKAJ !!

Lila
06-11-2008, 17:02
Jak szaleć to szaleć..

Ja dodałabym do scenariusza poza gwałtem na majorze ,jeszcze wątek romantyczny.Np.komandor Kleikamp,dowódca Schleswig -Holstein,patrząc przez lunetę zobaczył Pająka.Stopnia nie pomnę.
Pająk był urodziwy ,co wszyscy pamiętamy.Z filmu.:D No i zagadka nietrafionych strzałów ( z reguły) pancernika - wyjaśniona.
Gdy Pająk został ranny,komandor Kleikamp chciał się powiesić na rufie.Ale urwał się,bo mu klamerka z napisem Got mit uns wzięła i pękła.Spadł więc był do falującego morza,skąd załoga go za szelki wyciągnęła.:D

Głupie ,prawda ?
Tak samo głupie były owe -całkowicie wymyślone przez scenarzystę - wstawki w scenariuszu.
Tak jak dla mnie,głupawa była Balladyna na Hondzie.Tylko nie wolno o tym mówic,bo to mistrz miał wizję.

Kazimierz
06-11-2008, 17:07
Zapomniałeś dodać trzeci morał:

JAK WPADNIESZ W GÓWNO, TO NIE ĆWIERKAJ !!

Ja nie napisałem,że ćwierkał. Nie zdążył i już było po nim. Wystarczyło,że sie poruszył,Siekierko !
Nie pisałem też, że wpadł w *****, tylko,że na niego nasrano, i to z wysoka.
Jak wleziesz w *****, to nie klnij, tylko szukaj trawnika, moja rada.

senior A.P.
06-11-2008, 22:39
Wiecznej pamieci OBRONCOM WESTERPLATTE oddajmy czesc i pochylmy glowy !
Niech nikt nie zakloca im wiecznego spokoju.
Walczyli jak potrafili,oddali zycie za OJCZYZNE POLSKE !

Lila
06-11-2008, 23:45
Wiecznej pamieci OBRONCOM WESTERPLATTE oddajmy czesc i pochylmy glowy !
Niech nikt nie zakloca im wiecznego spokoju.
Walczyli jak potrafili,oddali zycie za OJCZYZNE POLSKE !

CzEŚĆ...Ale także tym ,co zginą na drodze do Kandaharu.:mad:

senior A.P.
15-11-2008, 13:13
Jak narazie to nam gdzies Lila "zginela"?
Wracajac do tematu to sa jakies wiesci na temat dalszego losu filmu ???

senior A.P.
21-11-2008, 11:49
Pawel Chochlew scenarzysta nowego filmu o Westerplatte zostal poddany krytyce (wg. mnie slusznej) za tworzenie fikcji historycznej o polskich zolnierzach broniacych do 7 wrzesnia 1939 roku skrawka polskiej ziemi przed hitlerowskim najezdzca.
Bylo tych zolnierzy 182 z liczby tej zginelo 15 a okolo 50 odnioslo rany.
Jak mozna dzisiaj pluc w ich twarz i budzic w grobie,kto na to pozwala,gdzie sa niezalezni historycy,co na to rodziny tych zolnierzy ?
Wreszcie co na to WOJSKO POLSKIE i jego zwierzchnik PREZYDENT RP ???