PDA

View Full Version : 17 września - rocznica obca Polakom


z centrum
16-09-2008, 19:10
http://www.rp.pl/artykul/2,191644_17_wrzesnia___rocznica_obca_Polakom

17 września - rocznica obca Polakom

Zaledwie połowa Polaków wie co wydarzyło się 17 września 1939 roku - wynika z sondażu "Rz". Tyle badanych wybrało odpowiedź że tego dnia Rosja Sowiecka zaatakowała nasz kraj.
............................
Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliły osoby powyżej 60 roku życia.
Aż 3 % (trzy) skojarzyło to z uzyskaniem przez Polskię niepodległości.

W moich szkolnych latach w podręczniku historii pisało, że w tym dniu Armia Radziecka weszła na teren Białorusi i Ukrainy dla ochronienia ich ludności przed okupacją niemiecką.

tadeusz50
16-09-2008, 19:14
Janusz
Strona nie otwiera się przy podanym linku

Lila
16-09-2008, 19:16
17 wrzesień,nóż w plecy Ojczyzny.
Straszliwy błąd Rydza-Śmigłego,zakazujący walki z Sowietami.A pomyśleć ,że wystarczyłby jakiś ruch naszych sojuszników,a Stalin nie wydałby rozkazu Armii Czerwonej,aby te obdartusy weszły w nasze granice.

Zachód .Cóż warte są z nimi nawet najlepsze sojusze ? Pamiętajmy o tym.

Dariusz Kosiur
16-09-2008, 21:49
Re: Lila
Ten rozkaz R. Śmigłego, to było jedno z najrozsądniejszych posunięć. W tamtej sytuacji, poczynajac od 01.09.1939 najrozsądniejszym wyjściem byłaby kapitulacja bez walki, bo tak wynikało ze wszystkich analiz militarnych i politycznych. Nie mieliśmy żadnych szans w walce z dwoma wrogami, a byli tacy funkcjonariusze najwyższych władz, którzy wiedzieli, że Rosja podpisała pakt z Niemcami i przystąpi do wojny z Polską.
Jedynym rozsądnym wyjściem byłaby wspólna z Niemcami walka przeciw ZSRR. Niezależnie od jej każdego rezultatu naród polski poniósłby wtedy najmniejsze straty - to jest właśnie myślenie narodowe.
Dociekliwości Państwa zostawiam pytanie, dlaczego tak się nie stało, a mieliśmy w A. Hitlerze przyjaciela - oczywiście nie bezinteresownego. Proszę zwrócić uwagę, że w wyniku wojny 1939 zniknęło państwo katolickie - Polska, "bękart Wersalu".
Proszę sobie przypomnieć z histori, kto był zagorzałym przeciwnikiem powstania Polski w 1918 r.?
Dariusz Kosiur

VETUS
16-09-2008, 23:24
W moich szkolnych latach w podręczniku historii pisało, że w tym dniu Armia Radziecka weszła na teren Białorusi i Ukrainy dla ochronienia ich ludności przed okupacją niemiecką.

Wszyscy wiemy co pisano w podręcznikach historii.
Ale od czego była rodzina?
Regularne korepetycje z najnowszej historii Polski pobierałem od ojca - żołnierza września 39. (Armia Poznań)
Mojego syna losy kraju i dziadka mniej już interesują. Ubolewam.
(Za to on i jego koledzy dobrze wiedzą w którym roku gitarzysta basowy N. przeszedł z zespołu X do Y.) To jest wiedza. Nauczyciele historii - wystąp!

Lila
16-09-2008, 23:44
Dariusz,jest już późno jak na mnie.Jutro ...nad tym pomyślę.Ale jak słyszę o przyjacielu Adolfie ,to wiesz...jakoś mi tak dziwnie.I cieszę się,że przyjaźń jednak nie była obopólna,bo trochę głupio byśmy się czuli w Norymberdze.
Inna sprawa,że tam w ogóle głupawo było,skoro wśród sędziów siedzieli kaci.
Mam na myśli Sowiety.

aannaa235
17-09-2008, 05:57
"Prawdziwą historię Polski " wpajano mi od dziecka w domu rodzinnym, ale jak trudno było w tych czasach egzystować jak szkoła swoje, a dom swoje

Lila
17-09-2008, 10:24
Re ..Dariusz..
Kto ,no kto ,był przeciwnikiem powstania Polski w roku 1918-tym? I jaki to ma związek z Związkiem Sowieckim ?
Ja znam relację bezpośrednią z wkroczenia do Lwowa .Ponoć delegacja robotniczo-chłopska ,wystrojona w kościółkowe garnitury ,wzbudziła konsternację w towarzyszach ,niosącym nam żagiew i kaganiec.
No bo jakżesz ? Panowie witają ,a kuda robotnicy?
Nazajutrz zaczęło grasować NKWD i zaraz ukuty został dowcip.Ponury bo ponury,ale zawsze..
NKWD...
Nie wiesz ,Kiedy Wrócisz do Domu...
Niestety,już nigdy.

Dariuszu,byli funkcjonariusze ( jak to ująłeś ) Polski sanacyjnej,oczywiście wiedzieli o pakcie Niemcy- Sowiety.Tylko skąd u licha mogli przypuszczać ,że Sowiety ruszą do wojny ,gdy jeden karabin -na sznurku zresztą- przypadał na dwóch towarzyszy ?
I dlaczego mieli nie ufać sojuszom ,z największymi potęgami Europy ówczesnej ?
Jak się okazało,przewidywania mieli słuszne.Stalin,ponaglany przez Hitlera ,wcale nie ruszył wojsk.Pamiętał dobrze manto jakie dostał pod Lwowem,gdy chciał samodzielnie-bez Tuchaczewskiego - pobawić się w Marsa.
17-ty września.Ooooo,to już sytuacja była wyklarowana.Francja i Anglia były w stanie wojny z Niemcami.A był to stan wybitnie błogosławiony,na którego rozwiązanie trzeba było poczekać 9 miesięcy co najmniej.No więc wziął i wkroczył.
Walkę z nim podjęło tylko kilka oddziałów.
A następstwem był Katyń,Ostaszków ,Charków i Morze Białe.O tym ostatnim się zapomina,bo i grobów nigdy się nie odnajdzie.Rybki były grabarzami.A jaka oszczędność nabojów i biednych enkawudzistów,których po prostu straszliwie bolały ręce od tej pracy...nabój,ręka w górę,strzał...nabój,ręka w górę ,strzał...i tak kilka tysięcy razy.

Dariusz Kosiur
17-09-2008, 11:01
Re: Lila
Przeciw powstaniu Polski w 1918 r. usilnie zabiegali Żydzi, którym przewodził baron Rotschild. W wyniku ich skutecznych zabiegów mieliśmy plebiscyty i Wolne Miasto Gdańsk.

Dziwnym zbiegiem okoliczności Niemcy przegrały właściwie wygraną już wojnę w 1918 r. (porozumienie z Dorothenstrasse’1918 - http://www.naszasprawa.fir.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=50).

Przysłowiowe karabiny na sznurkach w armii ZSRR - bywało i tak. Trzeba jednak wiedzieć, że Armia Czerwona w latach 1930 dysponowała kilkoma tysiącami czołgów (znacznie więcej niż Niemcy), których konstrukcja umożliwiała zdjęcie gąsinnic i jazdę na kołach z oponami. Czołgi te rozwijały v=60km/h, mogły więc poruszać się szybko po dobrych drogach Zach. Europy - jej zajęcie było w planach ZSRR. Na poligonach ZSRR po 1933 r. dowódcy III Rzeszy szkolili swoje odziały pancerne i lotnicze na sprzęcie radzieckim.

Co do Norymbergi - nikt nie oskarżał tam Włochów, ani Węgrów.
Zachodni sojusznicy - nigdy (w całej historii nie byli zainteresowani istnieniem Polski), a A. Hitler do lipca 1939 był, bo miał w tym swój polityczny interes. Sanacyjny rząd (elementy antypolskie dominowały) z rozmysłem i świadomie podjął decyzję o likwidacji Polski.
Dariusz Kosiur

Lila
17-09-2008, 11:38
Daruszu.Odpowiem,jak sobie przewietrzę szare komórki.:)
Ale wstydź się .Porównywać poczciwych makaroniarzy i paprykarzy z sowieckimi siepaczami ?
Tu będę walczyć.Do krwi ostatniej.
A że Adolfowi interes z Polską nie wypalił,to i dobrze.Wyobraź sobie taki rząd Vichy u nas.Francja..oooo..Francja to co innego.Ona ma taką elastyczność w swej historii.Od rewolucji do ....?? ..polucji,jeden krok.

ps.miło tak sobie pogdybać swoją drogą.
Onegdaj ,na egzaminie wstępnym na UAM,zadano mi pytanie : co byłoby,gdyby Krzywousty nie zostawił testamentu ?
Ha,:) ale pojechałam.Z wyraźną ulgą ,wyprawiono mnie za drzwi ( z oceną b.dobrą ).

Alunia
17-09-2008, 12:02
Czytam Was z uwagą.
Po latach manipulacji informacjami, zakłamywaniem faktów itd. ludzie rzeczywiście nie znają do dzisiaj prawdy.
Telewizja, najbardziej dostępne źródło informacji i często "ołtarzyk" rodzinnych spotkań, pokazuje wysyp idiotycznych konkursów, egzotyczne seriale, rozmowy z "gwiazdą" czegoś tam.
Albo kłótnie polityków, którym przecież nie o nasz dobrobyt i Polskę chodzi, a o ciepły stołek pod własna d...!
Kto i gdzie ma młodym wpoić dumę z Ojczyzny, Polaków, szacunek do flagi jak nie media, szkoła, rodzice.
Taką kolejność wybrałam nieprzypadkowo, bo szkoły i nauczyciele
nie uczą myślenia. Rodzicielstwo natomiast nie wymaga żadnych uprawnień, dyplomów i kursów. Więc opłakane skutki tego, często są.

VETUS
17-09-2008, 14:10
Telewizja, najbardziej dostępne źródło informacji i często "ołtarzyk" rodzinnych spotkań, pokazuje wysyp idiotycznych konkursów, egzotyczne seriale, rozmowy z "gwiazdą" czegoś tam.


Tak jest. Pozostaje jeszcze program TVP Historia, ale kto to ogląda?

Gdybym był ministrem oświaty i władnym w decyzjach - egzamin z historii Polski i elementami historii powszechnej - obowiązkowy na maturze! Niezależnie od profilu szkoły. I to poważny egzamin.

Znajomość historii - miarą poziomu inteligencji danego osobnika.

ammi1952
17-09-2008, 16:08
Przykro mi się zrobiło że w dniu dzisejszym kolejna rocznica napaści ZSRR na Polskę stała sie powodem na wyciąganie jakichś chorych animozji antysemickich.A odnośnie historii powiem jedynie to iż kto chciał ją znać ten znał,jeśli nie z książek to z przekazów rodzinnych. W ubiegłych latach jakoś mniej nacjonalistyczne było to forum , bardziej rzeczowe i ogólnie sprzyjające pogłębianiu wiedzy jak i nawiązywaniu znajomości czy przyjażni.

emka46
17-09-2008, 16:09
T

Znajomość historii - miarą poziomu inteligencji danego osobnika.

Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.:confused:

Lila
17-09-2008, 16:41
Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.:confused:

Kryterium jest dobry nauczyciel.:D Taki,który pokaże,że należy pamiętać o logice faktów.No i jeszcze dom.Najlepszy taki,co został sponiewierany :D nieco przez nowy ustrój.
Ale historia dzieje się na naszych oczach.
Cenckiewicz ponoć odchodzi z IPN-u.Dobrowolnie ?
A pamiętacie artykuł red.Cichego w GW - kilka lat temu- o tym,jak to warszawscy AK-owcy mordowali Żydów w czasie Powstania ?
Owszem,znalazło się paru historyków,co napisało list protestacyjny.I koniec.
Skoro teraz fałszuje się historię,to cóż się dziwić ,że i sfałszowane zostały prawdziwe wydarzenia 17-go września.A Dariusz widzi jednego wroga.Gotów pocałować w rączkę KGB-owską Putina,bo taki to przyjaciel Polski.
Sorry ,Dariusz,ale gotowa jestem osobiście Cię zastrzelić ( kaczym śrutem) za ten rusofilizm.

VETUS
17-09-2008, 16:43
Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.:confused:

Nie wnikam w znajomość historii poszczególnych osób. Do młodych ludzi głównie to odnoszę, do absolwentów szkół średnich.
Kiedy widzę włóczące się po mojej dzielnicy hordy ogolonych na łyso obszczymórków, z kolczykiem w nosie lub uchu i słucham ich kur..., pier..., chu... języka, z niepokojem widzę przyszłośc kraju. Co dla nich znaczy 17 września i cała zresztą przeszłość kraju?
Czy pocieszać się faktem, że to margines i wszystkie nacje go mają? Wszystkie?

tadeusz50
17-09-2008, 17:11
Wentusie
Ja chodziłem z długimi włosami w latach gdy za to ganiali w szkole i przymusowo wysyłali do fryzjera. Kląć też kląłem i jakoś uważam, że dość porządny ze mnie człowiek wyrósł. Szkołę gimnazjum + liceum mam po drugiej stronie ulicy i mam przyjemność na co dzień doznawać wrażeń słuchowych które opisujesz. Kto bez grzechu niech rzuci kamieniem.

z centrum
17-09-2008, 20:45
Janusz
Strona nie otwiera się przy podanym linku
Przepraszam - nie zawsze udaje mi się poprawnie skrócić link.
Tadeusz
włącz po prostu link Rzeczpospolitej
www.rp.pl
to będzie w części wiadomości

z centrum
17-09-2008, 20:55
A odnośnie historii powiem jedynie to iż kto chciał ją znać ten znał,jeśli nie z książek to z przekazów rodzinnych.
Tak, kto chciał ten i w tamtych PRL-owskich czasach znajdował wyjaśnienie wielu przemilczeń lub niedopowiedzeń.
W poblicznych czytelniach można było poczytać stare gazety, a ile przedwojennych książek można było wtedy znaleźć.

z centrum
17-09-2008, 21:08
..... ten rusofilizm.
To zastanawiająca przypadłość w kręgach elity(a może tylko elyty) kulturalnej.
W Łodzi nie ma ani jednego świadectwa o zaistnieniu kultury rosyjskiej - a jest fetowana na równi z niemiecką, polską, żydowską.
http://www.klub.senior.pl/lodz/t-lodz-4-kultur-3109.html#post215704

Lila
17-09-2008, 21:17
Oto autentyczna odezwa ścierwojadów na Kresach..


http://www.img2.vpx.pl/up/20080917/437pxodezwa_sowiecka_1939_284.jpg (http://www.vpx.pl/foto,437pxodezwa_sowiecka_1939_22.html)


ps.A jeszcze jedna sprawa.Czy ktoś wie ,jak zachowały się mniejszości narodowe 17 -września ? Ja wiem,że wyjątkowo podle.Ale może się mylę ???

z centrum
17-09-2008, 21:28
Lila w jednym z wywiadów Zbigniew Herbert powiedział, że nie uznaje obecnego ustroju za III Rzeczpospolitą a za kontynucję PRL z ludzką twarzą.
Warto poczytać relację generała Czesława Kiszczaka z "Okrągłego Stołu".

z centrum
17-09-2008, 21:35
ps.A jeszcze jedna sprawa.Czy ktoś wie ,jak zachowały się mniejszości narodowe 17 -września ? Ja wiem,że wyjątkowo podle.Ale może się mylę ???
Kiedyś czytałem książkę, mhm pamiętam tylko nazwisko Grzelak "Wrzesień 1939 na Kresach w relacjach".
Tam na Kresach było wiele takich jak w Bydgoszczy wydarzeń, kiedy bydgoscy niemcy strzelali do polskich żołnierzy.
Na polskim Polesiu komuniści z KPZBiałorusi i KPZUkrainy prowadzili taką samą dywersję wobec WP i KOPogranicza.

Lila
17-09-2008, 21:44
Ba,żeby to tylko komuniści.Po 17-tym września doszło do wystąpień bojówek ukraińskich i do małego powstania w Małopolsce wschodniej, o którym mało kto pamięta obecnie.
Entuzjastycznie wejście armii sowieckiej powitała duża część społeczności żydowskiej na Kresach.
Reasumując : mniejszości w Rzeczpospolitej na ogół zachowały się niegodnie.

To był wstęp do rzezi wołyńskiej.

z centrum
17-09-2008, 21:51
Ta amnezja tych wydarzeń - od 17 września poczynając - nie omija żadnej partii
Żenujące jest to zamilczanie historii Polski.

Należy żyć dzisiaj carpe diem czemu nie, ale narody tracące pamięć własnej historii są skazane na peryferyjność - co było nam już dane w dziejach.

Lila
17-09-2008, 21:57
Ta amnezja tych wydarzeń - od 17 września poczynając - nie omija żadnej partii
Żenujące jest to zamilczanie historii.

Po prostu.Założeniem głównym było i jest - nie drażnić Rosji.
Tak jak o Wołyniu nie wspomina się ,bo Ukraina - bratnia teraz jest.No,ale skoro UPA jest formacją bohaterską na Ukrainie,to nie wolno się odezwać ,Boże broń, jak wyglądała rzeź naszych rodaków.60 0000 ludzi.Mężczyzn,kobiet i dzieci.
Gdzie są ich groby ?
Ktoś wie ?

z centrum
17-09-2008, 22:05
Pewnie są znający fakty - ale ich nikt z tych "ważnych" nie słucha.

z centrum
17-09-2008, 22:08
Gdy gaśnie pamięć ludzka,
dalej mówią kamienie.

Lila
17-09-2008, 22:13
Pewnie są znający fakty - ale ich nikt z tych "ważnych" nie słucha.

Fakty to i ja znam.W hurcie i detalu.Bezpośrednio od niedobitych.Tylko co z tego ?
Była duża rodzina na Wołyniu,nie ma rodziny.Na ich domach burzany wyrosły.A kości pewnie w rowie jakim.

A to wszystko miało swój początek 17-września.Wszystko.Beznadziejny rozkaz - nie walczyć z Sowietami.Nasi poszli pod nóż -jak barany.
Czy dzisiejsi politycy potrafią wyciągnąć wnioski z historii?
Poza Kaczyńskimi ,nie widzę nikogo.

z centrum
18-09-2008, 07:59
Czy dzisiejsi politycy potrafią wyciągnąć wnioski z historii?
Obecną Polską rzeczywistość społeczną/gospodarczą/polityczną urządzili politycy postPRLowscy pospołu z konstruktywną opozycją.
Niestety, "Oni" nie mieli interesu wyciągać wniosków z historii Polski lat 1944-1998.
Więc mamy teraz więcej świętowania pod gwiaździstym sztandarem UE niż pamięci o naszych wydarzeniach narodowych.

Pozostało po tym układzie "Onych z Onymi" tylko mnóstwo spraw typu prof. Wolszczan, o czym dzisiaj rozmawiano od rana w TVP Info.

Lila
18-09-2008, 10:02
Natomiast podklejenie się polityków PO pod Sybiraków we wczorajszych uroczystościach,uważam za niewłaściwe.Szczególnie marszałka Komorowskiego ,co dopiero co grzmiał :IPN to popłuczyny endecji .Ten język przypomina mi pewien plakat,o zaplutym karle czy cuś ?

No i co tam robił rabin ? Z całym szacunkiem,ale są tacy co pamiętają,kto robił listy wywózek.

z centrum
18-09-2008, 10:53
O tej amnezji na narodowe wydarzenia można mnóstwo napisać, ale nawet tu na forumSeniora ucieka się od przeszłości w przecież nie było źle.
To po co było obalać PRL ?!

Teraz tak wyglądamy jako Polska ... dzisiejsza Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/192416

Koniec małej Moskwy

Długo po wyjeździe rosyjskich wojskowych w okolicach Legnicy, gdzie mieścił się sztab Północnej Grupy Wojsk, odnajdowano zamaskowane magazyny kawiorowo-paliwowe, świadectwo ożywionego handlu, jakim parali się mieszkańcy jednostek. Chociaż wycofanie wojsk było planowane od dawna, Rosjanie wydawali się nim zaskoczeni, jakby nie wierzyli, że rzeczywiście nastąpi.

– Nie ma już muru, który dzielił dzielnicę generalicji, tzw. Kwadrat, od reszty miasta. W pięknych poniemieckich willach mieszkają dziś polskie elity, a nie sowieccy oficerowie – mówi historyk Wojciech Kondusza, autor książki „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”.

Pamięta czasy, gdy Legnica nawet pachniała jak radzieckie miasto. Woń Ogni Moskwy, którymi perfumowały się żony oficerów, mieszała się z zapachem juchtowych żołnierskich butów. Polacy i Rosjanie odnajdowali się w relacjach handlowych. Legnica była miastem najtańszego radzieckiego złota, a bezpośredni pociąg przywoził i wywoził na handel najróżniejsze dobra.

Dziś wspomnienia o stacjonowaniu radzieckiej armii już się zacierają. Nie tylko zresztą w Legnicy.

Kiedy rozmawiałam z uczestnikami negocjacji o wyprowadzeniu wojsk radzieckich, większość z nich z trudem uprzytamniała sobie, że od czasu, gdy ostatni żołnierze wyjechali z Polski, minęło już 15 lat.

Stacjonowanie w Polsce dobrze pamiętają za to dawni wojskowi radzieccy. Podróżując po WNP, ma się pewność, że prędzej czy później spotka się kogoś, kto powie z nostalgią „stacjonowałem w Legnicy”, a niekiedy oskarży też Polaków o brak wdzięczności za wyzwolenie Polski. A na rosyjskim odpowiedniku portalu Nasza-Klasa absolwenci radzieckich szkół w Legnicy piszą: „to były najpiękniejsze lata naszego życia”.

Rzeczpospolita

liduszka
18-09-2008, 11:26
Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.

Lila
18-09-2008, 11:34
Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.

Hmmm.Zardzewiałe naboje..
Może przetłumaczysz to na polski ?No i resztę też.Szczególnie ustęp o lekach.Jestem zainteresowana.

ammi1952
18-09-2008, 11:57
ups i moja wcześniejsza wypowiedz zle została zrozumiana . Gwoli ścisłosci znana mi jest dobrze historia napaści ZSRR na Polskę z 17 września 1939 roku z opowieści rodzinnych i z książek można powiedzieć od zawsze ,jak również znane historie Sybirskich szlaków i mordow Wołyńskich. Mój nieżyjący Tata zawsze twierdził że tak jak lało NKWD to hitlerowskie przesłuchania były pestką .Rok temu z pewnością o tym pisałam.Natomiast wczorajszy mój post dotycztł jedynie ,tego że ta uporczywie zapominana zresztą bolesna rocznica stala się okazja do kolejnych nacjonalistycznych napaści i mieszania w to narodu żydowskiego. Powiem wręcz wulgarnie - niedługo o swoją własną prywatną obstukcję pewne grupy ludzi zaczną oskarżać inne nacje, i bardzo przykro mi że ludzie tego pokroju zagościli na forum seniora.Taki był sens mojej wypowiedzi.

Dariusz Kosiur
18-09-2008, 13:52
Re: Lila
Niech Bóg chroni Każdy naród przed politykami, którzy swój pogląd opierają na sympatii lub antypatii, ulegają propagandzie i nie myślą interesem narodowym - czyli niedostrzegają tego, co stanowi o jego bezpieczeństwie i umożliwia rozwój. Lila, nigdy nie powierzyłbym Ci funkcji w MSZ. A przykłady rozsądku politycznego u polityków mamy tuż obok za Odrą. Czy oni kochają Rosję, czy oni jej nienawidzą - nie, oni myślą dalekowzrocznie o interesie Niemiec. Ich polityczne myślenie uwzględnia również - i słusznie - rozpad UE, bo Niemcy będą istniały i nawet w UE muszą zabezpieczać sowje interesy. A my...?
Lila, nie obrażam się, że przypisujesz mi serwilizm wobec Rosji, ponieważ nie rozumiesz moich pogladów.
Daltego polecam wszystkim Państwu dłuższy wywód: http://www.propolonia.pl/blog-read.php?bid=32&pid=787
Dariusz Kosiur

gratka
18-09-2008, 15:44
Pogląd Wiktora Suworowa na atak ZSRR na Polskę i politykę Stalina wyrażony bardzo emocjonalnie, ale i logicznie zamieściłam na swoim blogu . To są wyjątki ze słynnego referatu tego pisarza wygłoszonego na konferencji w naszym senacie.
Jeżeli nie znacie, to warto przeczytać i porównać z tym, co nam przekazywano w szkole.

Lila
18-09-2008, 15:50
Dariusz ,jasne .
Przecież ja myślę sercem ,a nie głową.Jaki ze mnie byłby Talleryand.
Inna sprawa,że jak Ty ( tu popuścimy wodze fantazji ) byłbyś elektem,to przy prorosyjskich poglądach,masz rokosz murowany.Jak Mur Chiński.
I wiesz ...bigos z Ciebie byłby Dariuszu.Z grzybkami.:)

ps.Zajrzyj na blog Babki Gratki.Rosjanin a patrzcie ...Inna sprawa,że żyje z wyrokiem śmierci.No,może mu odwieszono,w co wątpię.

lawenda
18-09-2008, 17:00
17 września /rok nieistotyny/ to dzień urodzin mojego męża.
17 września 1939 r. - to haniebna napaść ZSRR na naszą OJCZYZNĘ.
Czy POLACY PAMIĘTAJĄ ? - pamiętają Ci co zmuszeni byli opuścić swoje domy, zostawić swój życiowy dobytek i załadowani do bydlęcych wagonów opuścić ziemię na której się urodzili.
Jechali w nieznane z małymi tobołkami - z tym co mogli w pośpiechu zabrać.
To były chwile tragiczne dla TYCH ludzi.
Pamiętają też Ci, którzy w swoich domach uczyli się od rodziców naszej historii, gdzie był kult patriotyzmu, ale tego prawdziwego

VETUS
18-09-2008, 17:05
re Dariusz Kosiur.

Myślenie interesem narodowym to chwalebna i wielce pożyteczna cecha. Brakowało nam jej często w historii kraju. W politikie sentimentow niet.Gdyby jednak przenieść owo myślenie na stosunki międzyludzkie i wprowadzić termin "myślenie osobnicze, prywatne, indywidualne" to nie dostrzeglibyśmy to pewnych ograniczeń ocierających się już o grzeszny egoizm i brak honoru? Exemplum; sąsiad żonę mi zelżył, dzieci skrzywdził, ale ja z nim trzymam bo bogaty, silny i wpływowy jest. Może się przydać.
Coś mi się wydaje, że nawet w myśleniu interesem narodowym potrzeba trochę serca i sentymentu.

donka
18-09-2008, 17:26
Dla złagodzenia, a może podsycenia emocji


Jacek Kaczmarski

"Ballada wrześniowa"


http://www.img2.vpx.pl/up/20080918/wrzesien5.jpg (http://www.vpx.pl/foto,wrzesien5.html)

Długośmy na ten dzień czekali
Z nadzieją niecierpliwą w duszy
Kiedy bez słów Towarzysz Stalin
Na mapie fajką strzałki ruszy.

Krzyk jeden pomknął wzdłuż granicy
I zanim zmilkł, zagrzmiały działa.
To w bój z szybkością nawałnicy
Armia Czerwona wyruszała!


A cóż to za historia nowa?
Zdumiona spyta Europa.
Jak to? To chłopcy Mołotowa
I sojusznicy Ribbentropa.


Zwycięstw się szlak ich serią znaczy,
Sztandar wolności okrył chwałą.
Głowami polskich posiadaczy
Brukują Ukrainę całą.

Pada Podole, w hołdach Wołyń,
Lud pieśnią wita ustrój nowy,
Płoną majątki i kościoły
I Chrystus z kulą w tyle głowy.


Nad polem bitwy dłonie wzniosą
We wspólną pięść, co dech zapiera -
Nieprzeliczone dzieci Soso,
Niezwyciężony miot Hitlera.


Już starty z map wersalski bękart,
Już wolny Żyd i Białorusin,
Już nigdy więcej polska ręka
Ich do niczego nie przymusi.

Nową im wolność głosi "Prawda",
Świat cały wieść obiega w lot,
Że jeden odtąd łączy sztandar -
Gwiazdę, sierp, hakenkreuz i młot.


Tych dni historia nie zapomni,
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września - siedemnasty.
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym - siedemnasty.

lawenda
18-09-2008, 18:04
Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.

To co piszesz, jest bardzo przykre. Ja urodziłam się po wojnie i nie znam tej gehenny, którą inni przeżyli. Wiem też, że jest XXI wiek, ale są pewne DATY w naszej historii, które niezależnie od lat które mamy winniśmy znać.
To jest naszą powinnością, a ludzie którzy przeżyli może i zieją jadem, ale ilu jest takich, któży jedynie dla zaistnienia zieją nawet gorszym jadem.
Ja, jeżeli mnie nie interesuje jakiś wątek i nie mam na ten temat nic do powiedzenia - zwyczajnie nie wchodzę i nie zabieram głosu. Tak jest o wiele bezpieczniej /to rada /

z centrum
18-09-2008, 21:07
To co piszesz, jest bardzo przykre. Ja urodziłam się po wojnie i nie znam tej gehenny, którą inni przeżyli.
Ta gehenna 17 września to także wywózka obywateli polskich na Syberię z wyzwolonej 22 lipca 1944 przez PKWN ludowej Polski.

z centrum
18-09-2008, 21:23
... historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.
Pamięć jest najlepszym lekarstwem na nie powtarzanie się zła.
Oczywiście można patrzeć i wybierać tylko przyszłość ale w takim razie niech nas nie dziwi ...
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article239627/Pod_sad_za_zdjecie_w_krematoryjnym_piecu
Opublikowała na blogu zdjęcie, na którym siedzi w piecu krematoryjnym w byłym obozie zagłady na Majdanku w Lublinie. Ale ponieważ ma dziewięć lat, nie zajmie się nią prokuratura, a sąd dla nieletnich. Dziewczynka może odpowiadać za znieważenie pomnika, jakim jest obóz na Majdanku.

liduszka
18-09-2008, 22:19
Jak widze , nie zrozumiano mnie. Wiem ,ze rocznice trzeba pamietac , jedni pamietaja bardziej inni mniej . Histori nie skresla sie z zycia . Ale, po tak dlugim czasie trzeba rany goic a nie rozdrapywac. Z sasiadami trzeba zyc wzgodzie.( Jezeli mama pogniewa sie z sasiadka , to dzieciom nie wolno mowic sasiadce dzien dobry? )Ja wiem co to wojna , teraz tez mozna widziec tragedie w krajach gdzie jest wojna , gina nie tylko zolnierze ele i dzieci. Dlatego trzeba dazyc do pokoju i spokoju. Moze nie znam sie w temacie jak pisano powyzej. To na tyle ,wiecej glosu nie zabiore , bo nie warto, niech kazdy myli, co mysli .Przepraszam jezeli obrazilam co nie ktorych.Ten polityczny" bol"przenosi sie do Klubu.Mysle ,ze kazdy moze wypowiedziecsie, to co mysli, wolnosc slowa./ moze zostane trolem,dziekuje.

Lila
18-09-2008, 23:24
Ależ Liduszka,powinnaś głos zabrać.
Mieszkasz w Niemczech ,więc zapytaj się na forum niemieckim,czemu ma służyć Centrum Wypędzonych i działalność Wypędzonej Blondie -Eriki.
Czy nie czas zapomnieć ?

No tak.Monopol na niepamięć to my mamy mieć.Przecież ze wszystkich stron to słychać.

ps.W tym tygodniu zapadł wyrok.Kolejna gdańska kamienica wraca do niemieckich właścicieli.
Lwów ,psiakrew.Nam nie wolno,bo bracia Ukraińcy.Ech...nie widzicie tego ? I Ty Liduszka odpowiadasz obrażonym tonem ?

z centrum
19-09-2008, 07:28
Jak widze , nie zrozumiano mnie.
A może zamiast zabierać zabawki, należy również zrozumieć intencje innych wypowiedzi.
Pokój my już przede wszystkim budowaliśmy w latach PRL-u. Polegało to winieniu wszystkich o złe czyny i zamiary, poza ZSRR i bratnimi narodami.
Na wybiórczej pamięci zgody nie zbudujesz.

Moze nie znam sie w temacie jak pisano powyzej. To na tyle ,wiecej glosu nie zabiore , bo nie warto, niech kazdy myli, co mysli .Przepraszam jezeli obrazilam co nie ktorych.Ten polityczny" bol"przenosi sie do Klubu.
Temat nie jest polityczny, taka była historia.
Mysle ,ze kazdy moze wypowiedziecsie, to co mysli, wolnosc slowa./ moze zostane trolem,dziekuje.
Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.

Lila
19-09-2008, 10:42
cyt.Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.


Ja też.Natomiast wszelkie wycieczki personalne - do piekła.

z centrum
19-09-2008, 16:26
cyt.Jestem przeciwny ograniczaniu prawa do wypowiedzi.Ja też.Natomiast wszelkie wycieczki personalne - do piekła.
Tak, forum niech będzie miejscem dyskusji i polemik a nawet kłótni w sprawie opinii :)
Personalne przytyki - do magla :rolleyes:

z centrum
21-09-2008, 12:53
Ten artykuł przytaczam pro memoria.
Każdy naród pamięta o swojej historii - Niemcy tworzą Centrum Wypędzonych a Ukraińcy budują pomniki PUN/UPA i świętują ich rocznice.

Niepodległość Drugiej Rzeczypospolitej - Polski Odrodzonej została przekreślona dwoma datami; 1 i 17 września 1939 roku.

POLSKA Dziennik Łódzki z 20-21 wrzesnia 2008.
Anna Gronczewska w artykule "Życie w cieniu Katynia" opisuje losy rodziny Lange.
Janusz Lange, emerytowany prawnik, od prawie 20 lat jest prezesem zarządu stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Łodzi. Jego ojciec został zamordowany w Katyniu.
"Nie mogli mówić głośno prawdy o losach swoich ojców i mężów. ...
Nikt na lekcji historii nie wspomniał, że 17 września 1939 roku Rosjanie zaatakowali Polskę. A przecież ta właśnie data zmieniła ich życie na zawsze. ..."
"Nie mogli nikomu opowiedzieć historii swojej rodziny.
- Na uniwersytety nie przyjmowano dzieci katyńskich. Gdyby ktoś napisał w ankiecie, że ojciec zginął w Katyniu, mógł zapomniec o indeksie ... "
"Znajoma rodziny Lange za to, że napisała w ankiecie, że ojciec zginął w Katyniu, została wyrzucona z reżyserii w łódzkiej filmówce i jeszcze skazana na rok więzienia. ..."

Lila
21-09-2008, 17:56
Ba ! A moja martyrologia ?
W VI klasie szkoły podstawowej ,zostałam wyrzucona z lekcji historii za namolne pytania o Katyń.
Moja tzw.opieka domowa,czyli Tatuś ,została wezwana do szkoły,gdzie się mocno tłumaczyła z zaniedbań wychowawczych wobec mnie.:)

z centrum
21-09-2008, 21:00
Ba ! A moja martyrologia ?
W VI klasie szkoły podstawowej ,zostałam wyrzucona z lekcji historii za namolne pytania o Katyń.
Moja tzw.opieka domowa,czyli Tatuś ,została wezwana do szkoły,gdzie się mocno tłumaczyła z zaniedbań wychowawczych wobec mnie.:)
I co tu można mówić i pisać dobrze o PRL-u.
Nawet obecnych arcybiskupów i prawie noblistów PRL zmuszała do gadania na bliskich przy załatwianiu paszportu :rolleyes:

z centrum
08-10-2008, 14:12
Kto rozpętał drugą wojnę światową?
Zdaniem Wiktora Suworowa odpowiedź prawidłowa brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
W filmie Suworowa przedstawia swoje uzasadnienie i poddaje je weryfikacji.
Tak powiedział >
"Zadziwiające jest, że Niemcy napadły na Polskę, więc uznano, że rozpętały wojnę, podczas gdy Związek Radziecki uczynił to samo i w tym samym miesiącu,
a mimo to nie uchodzi za najeźdźcę. Co więcej, uważa się, że w latach 1939-1941 nie brał udziału w tej wojnie"

senior A.P.
08-10-2008, 14:51
Jezeli padly takie stwierdzenia warto je skorygowac.
Moze nawet przypomniec owczesne pakty ?

z centrum
10-10-2008, 17:02
Film przekonujący - Wiktor Suworow badał historię stosunków sowiecko - hitlerowskich w archiwach ZSRS.

O samej defiladzie ówczesnych sojuszników wstrząsająco opowiadali mieszkańcy Brześcia nad Bugiem.

senior A.P.
11-10-2008, 10:28
Ooooo ! Zaczela sie nauka historii na forum seniora !
Moze to i pozyteczne bedzie ,szczegolnie teraz kiedy to 6-cio latki maja chocdzic do szkoly,to dobrze i seniorom sie podszkolic.
Na nauke nigdy nie pozno.
Tylko jak juz zaczna sie wyklady u Zosi to prosze podpowiedziec z jakich to materialow zrodlowych mamy korzystac i jakie podreczniki kupic - te z PRL-u czy obecnego "globalu " ?

Lila
11-10-2008, 11:17
Senior,z III Rzeczpospolitej.Nie trzeba będzie korzystać z przekazów rodzinnym.
I pamiętaj Senior !!:D Bądź zawsze ..hop...do przodu ,zamiast ..kic ..do tyłu.

Ps.Jak ja kocham to polonijny słowotok !

senior A.P.
11-10-2008, 12:45
Ja zawsze ide do przodu i z postepem nawet geometrycznym .

z centrum
12-10-2008, 12:37
Ooooo ! Zaczela sie nauka historii na forum seniora ! ?
Szanuj chociaż tych którzy 17 września 1939 przeżyli i o tym w programie mówili.

Oglądałeś program ?
TV Polonia w USA też jest odbierana - to napisz co w nim widzisz nieprawdziwego.

Lila
12-10-2008, 14:15
Szanuj chociaż tych którzy 17 września 1939 przeżyli i o tym w programie mówili.

Oglądałeś program ?
TV Polonia w USA też jest odbierana - to napisz co w nim widzisz nieprawdziwego.

Tak się rodzi nieporozumienie.
Senior odpowiadał Zosi,która była mądrzejsza nawet od psa sołtysa.W kwestii historii.

Zosia wyleciała ,Senior został.Ot co.

z centrum
12-10-2008, 18:04
Tak się rodzi nieporozumienie.
Senior odpowiadał Zosi,która była mądrzejsza nawet od psa sołtysa.W kwestii historii.

Zosia wyleciała ,Senior został.Ot co.

Nie lubię takiej cenzury ... :rolleyes:

Lila
12-10-2008, 18:07
Nie lubię takiej cenzury ... :rolleyes:

To nie lub.Jak jesteś ciekawy ,to zajrzyj do kosza.Możesz poczytać coś z mądrości.

ps.ja też nie lubię ,jak ktoś się czepia.

z centrum
12-10-2008, 18:19
To nie lub.

ps.ja też nie lubię ,jak ktoś się czepia.

Czepiam się ... :rolleyes:
Mogę zrozumieć zawieszenie/banowanie uprawnienia do pisania postów, ale nie wyrywanie wypowiedzi z dyskusji według uznania moderatora

z centrum
12-10-2008, 18:26
Jak jesteś ciekawy ,to zajrzyj do kosza.Możesz poczytać coś z mądrości.
;) faktycznie ostra gra półsłówek :rolleyes:

Lila
12-10-2008, 18:26
Czepiam się ... :rolleyes:
Mogę zrozumieć zawieszenie/banowanie uprawnienia do pisania postów, ale nie wyrywanie wypowiedzi z dyskusji według uznania moderatora

Eeee tam,:D nie Ty się czepiasz.Tylko Zosia - hamerykanka.Weź przeleć jej posty od pierwszego .:D

senior A.P.
13-10-2008, 11:48
Wrzesnien minal,moze ten temat zamknac ?

Lila
13-10-2008, 12:13
Wrzesnien minal,moze ten temat zamknac ?

Noooo...a otworzyć np.Rewolucja Październikowa.

senior A.P.
13-10-2008, 13:07
A czemu by nie ,listopad za pasem to i w Ameryce ma sie na rewolucje.

z centrum
13-10-2008, 19:46
Wrzesnien minal,moze ten temat zamknac ?
Mówi to coś ? seniorowi A.P.

z centrum
13-10-2008, 19:59
Czy byłaby ta polska bitwa na rosyjskiej ziemi gdyby nie agresja 1 i 17 września 1939.

W sobotę, 11 października, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi spotykaja sie kombatanci tamtej armii i potomkowie osób ktore zginęły podczas tej bitwy.
Oni wierzyli że udział w tej bitwie w 1943 roku przyczyni się do powrotu wolnej Polski zniewolonej przez ZSRR.

PS. nie kpij sobie senior AP z historii - bo to nie kartki z kalendarza a przestrzegająca pamięć.
Cytat: Napisał senior A.P.
Wrzesnien minal,moze ten temat zamknac ?

senior A.P.
14-10-2008, 07:37
A co ma piernik do wiatraka ?
On mi tu bedzie bitwe pod Lenino przypominal,znalazl sie obronca Stalingradu a moze jeszcze Stalinogrodu ?
Ta chlopie jakby nie Ruscy to dzisiaj bylby Polin .
Ale jak juz szukasz zaczepki to ci odpowiem :
Pokaz mi taki drugi narod,ktory jest bardziej zasluzony w IIWS niz Rosjanie,ktorych nie wiem czy wiesz ile zginelo i wcale nie oglosili holokaustu,po tylko aby na swiecie zapanowal pokoj !
Teraz powtorzy sie to samo.
Nie ruszaj psa to cie nie ugryzie.

Lila
14-10-2008, 09:44
A co ma piernik do wiatraka ?
On mi tu bedzie bitwe pod Lenino przypominal,znalazl sie obronca Stalingradu a moze jeszcze Stalinogrodu ?
Ta chlopie jakby nie Ruscy to dzisiaj bylby Polin .
Ale jak juz szukasz zaczepki to ci odpowiem :
Pokaz mi taki drugi narod,ktory jest bardziej zasluzony w IIWS niz Rosjanie,ktorych nie wiem czy wiesz ile zginelo i wcale nie oglosili holokaustu,po tylko aby na swiecie zapanowal pokoj !
Teraz powtorzy sie to samo.
Nie ruszaj psa to cie nie ugryzie.

Ojejku ,jejku..:D
Ale Ci się dowcip zaostrzył .Zasłużony.Hmm...a co mieli robić jak mieli przywódcę zboczonego ? Każdy wie ,jak było .Wodku ...i w pieriod .
Częstochowę wyzwolił jeden batalion czołgów lejtnanta Chochriakowa,który miał lat 19 i był naprany totalnie ,że z czołgu wyjsć nie mógł o własnych siłach.
Jego batalion też.:D
Nie powiem,mnie się podobają takie akcje.
Tylko nastąpił problem techniczny.Chłopcy wjeżdżając do miasta z ulicy Warszawskiej ,musieli skręcić w prawo - w Aleje.I skręcili.Tylko również skręcili wieżyczki z lufami i prali równo po domach ,w których byli nieszczęśni mieszkańcy.
Oczywiście ...mieli straty.Ale rosyjska dusza...ech.

ps.Chochriakow -już major ,choć to była samowola ,ale udana - pożył jeszcze trochę.Do Odry.
Jego batalion pewnie też.
Ginęli ,bo nikt nie szanował ich życia.

Poniałeś Senior.?Acha,zapalam co roku znicze na ich grobach.Żebyś nie gadał ,że nie lubię Rosjan.

senior A.P.
14-10-2008, 11:10
Jezeli chcecie ciagnac pamietny 17 wrzesien to moze przypomnimy sobie kto w Polsce klaskal i wreczal kwiaty ciubarykom zadajacym Polakom cios w plecy 17 wrzesnia 1939 roku.
Lilo !
Zapalaj znicze i czyn to ,bo lepsze niz likwidacja pomnikow dla zolnierzy radzieckich,ktorzy w ilosci ponad pol miliona (nikt nie zliczyl) poniesli smierc na polskich ziemiach scigajac hitlerowskie Niemcy.
Ludzie uczcie sie historii ale tej rzeczywistej a nie napisanej pod ustroj !

zosia446
14-10-2008, 13:03
Jezeli chcecie ciagnac pamietny 17 wrzesien to moze przypomnimy sobie kto w Polsce klaskal i wreczal kwiaty ciubarykom zadajacym Polakom cios w plecy 17 wrzesnia 1939 roku.Lilo !
Zapalaj znicze i czyn to ,bo lepsze niz likwidacja pomnikow dla zolnierzy radzieckich,ktorzy w ilosci ponad pol miliona (nikt nie zliczyl) poniesli smierc na polskich ziemiach scigajac hitlerowskie Niemcy.
Ludzie uczcie sie historii ale tej rzeczywistej a nie napisanej pod ustroj !



W INNYCH KWESTIACH JESTES TAKI OTWARTY ,A TU SIE W REBUSY BAWISZ.
SA ZDJECIA ,WIADOMO KTO-ZYDZI

z centrum
14-10-2008, 13:28
Pokaz mi taki drugi narod,ktory jest bardziej zasluzony w IIWS niz Rosjanie,ktorych nie wiem czy wiesz ile zginelo i wcale nie oglosili holokaustu,po tylko aby na swiecie zapanowal pokoj !
Hekatomby narodów mieszkających w garnicach ZSRS nie byłoby, gdyby nie było układu i z Locarno i z Monachium i paktu Ribbentrop-Mołotow.
A to skutkowało agresją 1 i 17 wrzesnia 1939 roku.

Pokaz mi taki drugi narod, ... Rosjanie, ... którzy... wcale nie oglosili holokaustu,po tylko aby na swiecie zapanowal pokoj ! senior A.P. A co ma piernik do wiatraka ?

senior A.P.
14-10-2008, 21:29
Jak to nie wiesz ?
Wiatrak to wiatrak ,a piernik jest z maki,bardzo dobre kiedys wypiekali w Toruniu.