PDA

View Full Version : Senatorzy chcą nam pomóc ?


Ibir
29-09-2008, 10:51
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/398628.html

Kazimierz
29-09-2008, 11:41
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/398628.html

Przeczytałem apel PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS OSÓB STARSZYCH i myślę,że nasze forum ma moralne prawo wypowiadania w tej sprawie.
Cytuję ostatni fragment apelu Przewodniczącego Mieczysława Augustyna:
:"Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich osób i organizacji zainteresowanych problematyką będącą przedmiotem pracy zespołu o nadsyłanie na adres Biura Spraw Senatorskich, realizującego administracyjną obsługę naszego Zespołu, propozycji tematów i spraw, którymi powinniśmy się zająć, informacji o sytuacji seniorów zwłaszcza wszelkich przejawów ich dyskryminacji, uwag i postulatów korzystnych dla seniorów zmian prawnych."

Proponuję IBIR, abyś zajął się naszymi uwagami i informacjami o sytuacji seniorów zwłaszcza wszelkich przejawów ich dyskryminacji, uwag i postulatów korzystnych dla seniorów zmian prawnych,zdobytymi tu na forum."

Inicjatywa godna pochwały.

Ibir
29-09-2008, 13:16
Zgadzam się że temat jest niezwykle ważny nie tylko dla seniorów lecz dla całego społeczeństwa.
http://www.sciaga.pl/tekst/21172-22-kwestia_osob_starszych

hannabarbara
05-10-2008, 11:56
Piszę w tej chwili nie jako osoba prywatna, lecz członek stowarzyszenia, które powstało tu, w klubie senior.p. Poruszany temat listu do senatorów była przedyskutowana już w naszym ISS. Podjęliśmy decyzję aktywnego włączenia się do sprawy.
W pierwszej kolejności pragniemy zebrać od wszystkich informacje:
1.Dotyczące sytuacji seniorów w Polsce.
2.Przejawów naszej dyskryminacji - w sprawach zdrowotnych, kredytowych, obecności na rynku pracy i temu podobnych.
3.Postulatów dotyczących korzystnych dla seniorów zmian w ustawodawstwie.
Oczekujemy, że użytkownicy tego forum wypowiedzą się na powyższe tematy oraz udzielą poparcia.
My wszystkie te wypowiedzi zbierzemy, opracujemy i wyślemy pod wskazany adres Biura D/S Seniorów.

Kazimierz
05-10-2008, 12:35
Piszę w tej chwili nie jako osoba prywatna, lecz członek stowarzyszenia, które powstało tu, w klubie senior.p. Poruszany temat listu do senatorów była przedyskutowana już w naszym ISS. Podjęliśmy decyzję aktywnego włączenia się do sprawy.
W pierwszej kolejności pragniemy zebrać od wszystkich informacje:
1.Dotyczące sytuacji seniorów w Polsce.
2.Przejawów naszej dyskryminacji - w sprawach zdrowotnych, kredytowych, obecności na rynku pracy i temu podobnych.
3.Postulatów dotyczących korzystnych dla seniorów zmian w ustawodawstwie.
Oczekujemy, że użytkownicy tego forum wypowiedzą się na powyższe tematy oraz udzielą poparcia.
My wszystkie te wypowiedzi zbierzemy, opracujemy i wyślemy pod wskazany adres Biura D/S Seniorów.

Hannobabarbaro ! Mam pytanie. Czy ISS jest stowarzyszenim wyższej użyteczności publicznej i czy można na jego konto odpisywać 1% od podatku rocznie. Dotychczas odpisywałem ten 1% na rzecz innych organizacjii (SOS Wioski Dziecięce),ale teraz chętnie bym odpis taki robił na rzecz ISS.

hannabarbara
05-10-2008, 13:00
Hannobabarbaro ! Mam pytanie. Czy ISS jest stowarzyszenim wyższej użyteczności publicznej i czy można na jego konto odpisywać 1% od podatku rocznie. Dotychczas odpisywałem ten 1% na rzecz innych organizacjii (SOS Wioski Dziecięce),ale teraz chętnie bym odpis taki robił na rzecz ISS.
Niestety,nie jesteśmy. Warunki konieczne do spełnienia prawa do ubiegania się o ten status są dosyć spore. Najpierw musimy się wykazać działalnością, która przynosi korzyści publiczne, potem dopiero mamy szansę być wpisani do rejestru takich organizacji. Przed nami długa droga.

POLA
05-10-2008, 15:06
z głosem sceptycznym, za co mi się oberwie:)

Doszłam do wniosku po przeczytaniu apelu i stronki senatora (oświadczenia się nie otwierają), że senat się nudzi i wyszukuje sobie zajęcie, a raczej szykuje je seniorom dając im złudzenia, że kogoś w ogóle ich los obchodzi.

Proszę sobie przypomnieć akcję pewnej gazety codziennej, która skrzętnie zbierała podpisy emerytów pod petycją, aby zwolnić ich z płacenia podatku od świadczeń, co nawet z ekonomicznego punktu widzenia miało sens, bo jest to przerzucanie pieniędzy z lewej do prawej kieszeni, a generuje niepotrzebne koszty. Nie o to tym razem chodzi.
Gdzie był wtedy pan senator?
Co zrobił w tej sprawie?
Nie słyszałam, a jeśli zrobił, proszę o informacje, ponieważ jakoś nie dotarły do mnie wieści na ten temat.

Wspieram wirtualnie działania Forowiczów wszelkich, życzę powodzenia, ale do akcji się nie włączę, bo kiepski to senator, który nie orientuje się, jak żyją polscy seniorzy, i "uśmiechami" do nich pragnie zapracować na ewentualną kolejną kadencję:) lub zbiera informacje dla syna, studenta psychologii?

Wyzłośliwiam się?
Być może, choć nie z powodu pogody (słonko całą gębą się śmieje)... jakoś tak nie ufam temu przedsięwzięciu.

Kazimierz
05-10-2008, 15:22
Niestety,nie jesteśmy. Warunki konieczne do spełnienia prawa do ubiegania się o ten status są dosyć spore. Najpierw musimy się wykazać działalnością, która przynosi korzyści publiczne, potem dopiero mamy szansę być wpisani do rejestru takich organizacji. Przed nami długa droga.

Szkoda. Myślałem o tym,żeby ISS miało pewne środki do aktywnej pomocy seniorom będącym w potrrzebie,których tu na forum nie brakuje np. wypadki losowe itp. konkretnych,znanych nam z forum seniorów. Znane mi są z forum takie przypadki np.Kundzi,której pomagały koleżanki-seniorki.
Mam np. pewne rzeczy,które można by zamienić na gotówkę,sprzedając je,a które szkoda wyrzucić lub nie mamy możliwości sami zamienić ich na złtotówki.
Gdyby zorganizować wśród seniorów zbiórkę takich rzeczy, i nie mam tu na myśli ciuchów,tylko sprzęt techniczny,itp "twarde" niepsujące się rzeczy,całkowicie sprawne, zmienione na gotówkę, mogłyby być przekazane seniorom szybko.
Musi być ktoś sprawny,kto to będzie organizował. Ja , niestety, jestem inwalidą I grupy,choć chciałbym, nie mogę.
Mogę popmóc ISS tylko internetowo. Mogę np. sprzedać niepotrzebną mi rzecz,przez ALLEGRO i gotówkę przelać od razu na W/konto.
Najpierw musimy zorganizować,moim zdaniem,intrentową samopomoc senioralną, wykazać się konkretną działalnością i zrobić z ISS -SWUP ?

hannabarbara
05-10-2008, 15:52
z głosem sceptycznym, za co mi się oberwie:)

Doszłam do wniosku po przeczytaniu apelu i stronki senatora (oświadczenia się nie otwierają), że senat się nudzi i wyszukuje sobie zajęcie, a raczej szykuje je seniorom dając im złudzenia, że kogoś w ogóle ich los obchodzi.

Proszę sobie przypomnieć akcję pewnej gazety codziennej, która skrzętnie zbierała podpisy emerytów pod petycją, aby zwolnić ich z płacenia podatku od świadczeń, co nawet z ekonomicznego punktu widzenia miało sens, bo jest to przerzucanie pieniędzy z lewej do prawej kieszeni, a generuje niepotrzebne koszty. Nie o to tym razem chodzi.
Gdzie był wtedy pan senator?
Co zrobił w tej sprawie?
Nie słyszałam, a jeśli zrobił, proszę o informacje, ponieważ jakoś nie dotarły do mnie wieści na ten temat.

Wspieram wirtualnie działania Forowiczów wszelkich, życzę powodzenia, ale do akcji się nie włączę, bo kiepski to senator, który nie orientuje się, jak żyją polscy seniorzy, i "uśmiechami" do nich pragnie zapracować na ewentualną kolejną kadencję:) lub zbiera informacje dla syna, studenta psychologii?

Wyzłośliwiam się?
Być może, choć nie z powodu pogody (słonko całą gębą się śmieje)... jakoś tak nie ufam temu przedsięwzięciu.
Nic Ci się Polu nie oberwie. Masz święta rację. Może tylko mylisz się w tej kwestii, że apel to nie wynik nudy, lecz światowego dnia?, tygodnia?, miesiąca? seniora i coś trzeba było zrobić, by odfajkować swój udział.
Ale z drugiej strony, zapytam ile osób wchodzi na forum dziennie? Zapisane to jest na dole strony głównej. A są to potencjalni wyborcy, czyż nie?
Poza tym, nikt się o nas nie upomni, jeśli sami tego nie zrobimy? Może nasza siła przebicia jest słaba, ale nie ma co rezygnować zanim się nie sprawdzi! Wszak nie wymaga to jakiegoś ogromnego wysiłku.

gratka
05-10-2008, 16:11
Senator Mieczysław Augustyn będzie miał w najbliższy wtorek wystąpienie na temat " Założenia do Ustawy o ubezpieczeniu od ryzyka niesamodzielności" na konferencji w której mam zamiar uczestniczyć. Na cały ten referat przewidziano 15 minut, więc dyskusji nie będzie. A temat świadczy o aktualnych zainteresowaniach senatora i jego komisji.

POLA
05-10-2008, 23:49
Senator Mieczysław Augustyn będzie miał w najbliższy wtorek wystąpienie na temat " Założenia do Ustawy o ubezpieczeniu od ryzyka niesamodzielności" na konferencji w której mam zamiar uczestniczyć. Na cały ten referat przewidziano 15 minut, więc dyskusji nie będzie. A temat świadczy o aktualnych zainteresowaniach senatora i jego komisji.
Gratko, poczytałam na stronce senatora, ale żadnych konkretów nie znalazłam.
Jeśli będziesz na spotkaniu, spróbuj zadać pytanie, co z tym podatkiem od świadczeń emerytalnch, czy pan senator coś wie na ten temat, bo jakoś cicho.

gratka
09-10-2008, 22:16
Donoszę śpiesznie, że senator Mieczysław Augustyn zrobił na mnie dobre wrażenie. Miał tylko około 20 min na referat, nie przewidziano dyskusji, więc nie mogłam o nic zapytać. Oto w dwóch kolejnych postach podam streszczenie jego wystąpienia.
Najpierw przedstawił raport o sytuacji ludzi starych:
80% z nich nie akceptuje opieki pozarodzinnej. Mimo tego jest długa kolejka do domów opieki, szczególnie tych współfinansowanych przez samorządy, a ilość świadczeń w tych instytucjach ostatnio zmalała, co oznacza, że obowiązek opieki przerzuca się na rodzinę.
25% osób starszych mieszka samotnie, szpitale są przepełnione osobami, których nie ma gdzie odwieźć.
Gdy wejdzie wyż emerytalny ( w 2015r) zmniejszy się jeszcze możliwość opieki krewniaczej.
Rosną ceny usług, a nie rosną emerytury, wygląda, że system ochrony zdrowia i pomoc społeczna nie udźwignie osób niesamodzielnych.
Senator podawał dużo liczb, z czego zapamiętałam, że w 2020 roku będzie potrzebne 15 miliardów złotych i tych pieniędzy nie będzie.Potrzebna jest sieć asekuracyjna.

gratka
09-10-2008, 22:27
Wobec powyższego wyszła inicjatywa " Ustawa o ubezpieczeniu od ryzyka niepełnosprawności"
Zasady ubezpieczenia:
1. Samodzielność - fundusze powinny być wydzielone i pod odrębną kontrolą
2. Samofinansowanie się
3. Pomocniczość; rodziny powinny otrzymywać pomoc od instytucji
4. Dysponentem tego świadczenia powinna być osoba ubezpieczona. To ona otrzyma czek i zleci opiekę komu zechce.
5. Standaryzacja usług.
Muszą zdefiniować niesamodzielność i określić kto ma spełniać funkcje kontrolne, wydaje się, że będzie to gmina.

POLA
09-10-2008, 22:59
Dziękuję ślicznie za relację, niezupełnie jednak rozumiem pkt 1. i 2.
Z kolei pkt 3. już chyba funkcjonuje, bo np. znajomy otrzymał taką pomoc dla swojej mamy, którą się opiekuje, więc nie wiem, na czym ta nowość ma polegać.

Co do wcześniejszego Twojego wpisu:
dane są zastraszające, ale to nie dziwi, skoro społeczeństwo się starzeje:mad:
W ubiegłym roku za pobyt w domu opieki trzeba było zapłacić 2000zł, ta pani, dla której zbierałam informacje, emerytury miała zaledwie około 1000 zł, a przecież bywają jeszcze niższe świadczenia.
Kiepsko to wygląda.

gratka
09-10-2008, 23:24
Dziękuję ślicznie za relację, niezupełnie jednak rozumiem pkt 1. i 2.
Z kolei pkt 3. już chyba funkcjonuje, bo np. znajomy otrzymał taką pomoc dla swojej mamy, którą się opiekuje, więc nie wiem, na czym ta nowość ma polegać.

Co do wcześniejszego Twojego wpisu:
dane są zastraszające, ale to nie dziwi, skoro społeczeństwo się starzeje:mad:
W ubiegłym roku za pobyt w domu opieki trzeba było zapłacić 2000zł, ta pani, dla której zbierałam informacje, emerytury miała zaledwie około 1000 zł, a przecież bywają jeszcze niższe świadczenia.
Kiepsko to wygląda.
Zacznę od punktu 3. Obecnie dodatek pilęgnacyjny wynosi 153 zł.
Musi powstać rynek pracy opiekunów dla osób niedołężnych i dla osób niepełnosprawnych społecznie, na wzór obecnych opiekunek dla dzieci.
Pomoc niepełnosprawnym społecznie ( załatwianie różnych spraw w ZUS, biurach, administracji, itd) teraz niosą wolontariusze.
Pozostałych punktow nie potrafię objaśnić, a nie chcę pisać byle czego;)Dobranoc.

POLA
09-10-2008, 23:56
Gratko, prawda, ale opiekunki są, przynoszą starszym ludziom obiady, które są tanie, myją okna, załatwiają sprawunki, sprzątają, więc to już jest, może tylko za mało tych opiekunów, bo przybywa ludzi starszych i niepełnosprawnych?
Nadal nie wiem, na czym polega akcja senatora, nie widzę tu nic nowego, ale może tylko ja nie widzę?
Też życzę spokojnych snów i miłego dnia:)

maja59
10-10-2008, 09:56
Chciałaby zabrać głos w sprawie opiekunek. Mam niedołężną starszą panią w sąsiednim mieszkaniu. Po śmierci jej syna złatwiłam opiekunkę do niej. Opiekunka bardzo miła i przyzwoita pani przychodzi co drugi dzień i zajmuje się wszystkimi sprawami mojej sąsiadki. Jest tylko jedno ale praca opiekunki jest płatna i kosztuje 8 zł za godzinę. Całe szczęscie, że moja znajoma jest emerytowanym architektem i ma stosunkowo wysoką emeryturę więc może płacić opiekunce. Nie wiem co się dzieje z kudźmi niesprawnymi bez wiekszych źródeł utrzymania.

gratka
10-10-2008, 11:04
Gratko, prawda, ale opiekunki są, przynoszą starszym ludziom obiady, które są tanie, myją okna, załatwiają sprawunki, sprzątają, więc to już jest, może tylko za mało tych opiekunów, bo przybywa ludzi starszych i niepełnosprawnych?
Nadal nie wiem, na czym polega akcja senatora, nie widzę tu nic nowego, ale może tylko ja nie widzę?
Też życzę spokojnych snów i miłego dnia:)
Myślę , że to jest działanie wyprzedzające senatora, skierowane w przyszłość, kiedy - jak przewidują - będzie wiele osób niepełnosprawnych i starych o różnym statusie społecznym. Teraz też jest tak, że do prywatnego domu starców można się dostać "z biegu", opiekunkę można zamówić, ale trzeba mieć środki. Reszta liczy na pomoc rodziny, a rodzina np. w Irlandii.
Rzecz w tym, że kraje bogate wcześniej się wzbogaciły niż zestarzały, a u nas jest i będzie odwrotnie. Jako kraj szybciej się zestarzejemy niż wzbogacimy na tyle, aby rzeszy staruszków zapewnić godziwą starość.

hannabarbara
10-10-2008, 11:26
Myślę, że jedną z ważnych spraw, którą na pewno trzeba poruszyć jest kwestia funduszy państwowych na opiekę i świadczenia wobec osób czynnych zawodowo przez wiele lat, przed okresem transformacji. Myślę, że w tej kwestii sprawa jest jasna. Pracowaliśmy 20, 25, 30 a nawet więcej lat. Przez wszystkie te lata pracodawcy opłacali nasze składki ZUS-owskie. Składki te nie rozpłynęły się w niebycie. Były lokowane w infrastrukturę państwa. Znaczy to, że Państwo zobowiązało się do zapewnienia nam ochrony finansowej. Mimo, że w okresie prywatyzacji pojawiały się głosy ludzi zauważających te zobowiązanie i proponujących, by każdorazowo dokonywać odpisu na tworzenie specjalnego funduszu, nigdy te głosy nie wzięte były pod uwagę i nie wcielono ich w życie, spychając spłacanie długów wobec społeczeństwa na następne rządy i koalicje.A tu idzie wyż demograficzny obywateli w sędziwym wieku.
To może wyjściem z sytuacji byłaby ustawa o obowiązkowej eutanazji dla ludzi, którzy się upierają żyć dłużej niż pańtswo stać na ich utrzymanie.

gratka
10-10-2008, 12:27
Podaję link do stronki na powyższy omawiany przez nas temat - opieka nad niedołężnymi. http://www.forumwalbrzyskie.hb.pl/projekt2.php?p=2
Coś się już dzieje.Tylko pytanie, czy ci wykształceni opiekunowie nie wyjadą?

Alunia
10-10-2008, 14:55
Cyt:
Przewodniczący Zespołu - senator Mieczysław Augustyn, wystąpił z apelem o nadsyłanie na adres Biura Spraw Senatorskich propozycji tematów i spraw, którymi powinien zająć się Zespół, informacji o sytuacji seniorów, zwłaszcza dotyczących ich dyskryminacji w różnych dziedzinach, a także uwag i postulatów dotyczących proponowanych zmian prawnych.

Ułatwię senatorowi pracę i proponuję aby się nie rozpraszał i skupił na jednej dziedzinie życia emeryta - dziedzinie finansowej. Zapewniamy szanownego Pana senatora, że emeryt da sobie radę za godziwą emeryturę. Kupi sobie bilet bez potrzeby upokarzającej zniżki, wyjedzie na leczenie, zapłaci za pobyt w domu opieki, itd. itd. Ba, nawet da pracę osobie, która zapewni mu w domu opiekę!! Godziwe pieniądze na starość - to niezależność w każdej dziedzinie. To miara szacunku dla siwej głowy. Nie zniżki, ulgi, dary, preferencje i inne "darmości" wszelkie.

Społeczeństwo tzw. zachodu nie docenia i nie szanuje starości.
Doświadczenie życiowe, czas, dojrzałość emocjonalna i społeczna starszego pokolenia jest bezmyślnie trwoniona. A są to wartości nie do przecenienia.
Skutki takich zachowań są moim zdaniem widoczne wszędzie. Zarówno w życiu rodzinnym jak i społecznym.

PS. Zgadzam się z wypowiedziami sugerującymi populistyczne podłoże działań polityków!

Alunia
10-10-2008, 15:10
Wobec powyższego wyszła inicjatywa " Ustawa o ubezpieczeniu od ryzyka niepełnosprawności"

Dla mnie to już kpina, albo i bezczelność! Ubezpieczać się od tego co niechybnie i tak nadejdzie?? Co czeka każdego w mniejszym lub większym stopniu. Ubezpieczyć się czyli znowu uruchomić tony papierów i postawić tysiące biurek zatrudnić urzędników. Czy czegoś nie zrozumiałam?

Bzdura powtarzana wielokrotnie, tak jak i kłamstwo, przyjęte zostanie w końcu za pewnik. Reklama tłucze całą dobę w zmysły człeka: zmarszczka - strach!
fałdka tłuszczu - tragedia!
łupie w kościach - pomocy!
nie dość białe, miękkie - napraw to!
nie masz tego, pragnij tamtego - zapłać koniecznie!
Wszystko stoi na głowie!
Czy ktoś jeszcze uczy gdzie tkwią prawdziwe wartości? To jest smutne.
Dlaczego sami sobie to robimy?

gratka
10-10-2008, 20:30
Absolutnie nie jestem rzeczniczką senatora M. Augustyna, ale proszę Cię Aluniu przeczytaj na spokojnie moje dwa posty na temat diagnozy i propozycji ustawy.
Senator nie jest św. Mikołajem i z pustego nie nasypie nam forsy do portfeli.
Masz rację, że jest źle, a może być jeszcze gorzej i chodzi o wypracowanie rozwiązań łagodzących skutki ewentualnego kryzysu emerytalnego, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.

Przewiduje się, że w 2030 roku emeryci stanowić będą 33% społeczeństwa, bo już w 2015 na emeryturę zacznie odchodzić wyż demograficzny. Równocześnie zmniejsza się liczba pracujących, bo niska jest dzietność. Zanosi się na to, że z podatków dwóch pracujących trzeba będzie utrzymywać jednego emeryta i jeszcze rodzina musi pomagać niedołężnym dziadkom. Nie jest wesoło, przynajmniej na tym wątku.:rolleyes:

hannabarbara
10-10-2008, 21:17
Babo Gratko! Podoba mi się Twoje zdroworozsądkowe podejście do tematu.
Ewentualne dodrukowanie wirtualnych pieniędzy, też nie jest żadnym rozwiązaniem.Alunia ma rację, że nie chcemy jałmużny, ale może należy niektórym z nas dać wędkę. Czyli możliwość uzupełnienia własną pracą skromnych emeryckich funduszy. Naturalnie takiej pracy, jaką jesteśmy w stanie wykonać. Ofert na rynku jest niewiele, ale i tego nie chcemy wykorzystywać, bo bardzo często są to oferty oszukańcze. Czasem, ta oszukańczość jest widoczna jak na dłoni. Gorzej, gdy jest ukryta. Pracodawca np. płaci za trzy miesiące pracy zgodnie z umowa. Potem nagle przestaje płacić, zwodząc zatrudnionego. W 9 przypadkach na 10 pokrzywdzony, daje sobie spokój i nic nie robi. Ten jeden tylko z grupy, zakłada sprawę z powództwa cywilnego, wpłaca wadium sądowe. I tylko ten jeden dochodzi swoich praw, co sumie firmie się opłaca.
Rozwiązania systemowe prowadzące do zorganizowania rynku pracy dla seniorów, ochrona ich praw jako zatrudnionych , to jedna z propozycji, która można wykorzystać, bez nadmiernych obciążeń budżetowych.

gratka
10-10-2008, 21:46
Haniubasiu
podpisuję się wszystkimi łapami pod Twoim postem. Chodzi o wypracowanie takich rozwiązań prawnych, aby osoby, które teraz pobierają świadczenia mogły dorabiać np. do emerytur pracą na godziny lub zastępstwa.
Nie wiem, czy nie jest potrzebny rzecznik osób powiedzmy "nieczynnych zawodowo" bo objętych ustawą emerytalną czy o niepełnosprawności.
Trzeba poszukać w internecie na stronach rządowych raportu Michała Boniego o kapitale intelektualnym Polski, czy może inaczej się nazywa ten dokument. Tam jest dianoza sytuacji i rozdział o seniorach (50+). Mam wrażenie, że łatwiej będzie o rzecznika niż o podwyżki emerytur.:)

gratka
10-10-2008, 22:09
Znalazłam tę część raportu Michała Boniego, która dotyczy seniorów.
http://www.innowacyjnosc.gpw.pl/kip/index.php?r=51
Zachęcam do dokładnego przestudiowania tego dokumentu i do wyrażenia tam swojej opinii .Można obejrzeć różne wskażniki i porównania Polski z resztą Europy. Poczytam ten raport i idę spać. Dobrej nocy Haniubasiu!

Alunia
11-10-2008, 10:33
Absolutnie nie jestem rzeczniczką senatora M. Augustyna, ale proszę Cię Aluniu przeczytaj na spokojnie moje dwa posty na temat diagnozy i propozycji ustawy.
Senator nie jest św. Mikołajem i z pustego nie nasypie nam forsy do portfeli.
Masz rację, że jest źle, a może być jeszcze gorzej i chodzi o wypracowanie rozwiązań łagodzących skutki ewentualnego kryzysu emerytalnego, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.


Dobrze, poczytam, pomyślę. Potem sie znowu odezwę. Choć już i tak napisałam do biura senatora. Pozdrawiam Cię :)

Alunia
11-10-2008, 12:41
Co jednak sądzić ma emeryt czytając takie informacje?
http://film.wp.pl/idGallery,3771,idPhoto,166952,galeria.html

To oczywiste, że emerytury płacone są z innej sakiewki, a płace tych "gwiazdek" tv firmamentu z innej. Podobnie jak sportowców, działaczy itd. Czy jednak na przychody stacji tv społeczeństwo nie powinno mieć jakiegoś wpływu? Ustawą chociażby. Czy te płace nie przekraczają granic moralności?

Alunia
11-10-2008, 12:43
Pracodawca musi mieć krocie, aby płacić miesięcznie takie kwoty, prawda? Gospodarkę kraju pojmuję jako system naczyń połączonych. Gdzieś ubywa - bo gdzie indziej przybyło. Czy się mylę?
Szanuję własność prywatną i ludzi posiadających dobra zgromadzone dzięki ciężkiej pracy, czasem przez pokolenia.
Gdyby jednak porównać odpowiedzialność i pracę np. lekarza, górnika, kolejarza - do powyższych?
Płaca 10-krotnie wyższa i zero odpowiedzialności za kształtowanie w ludziach systemów wartości. Pokracznych, skrzywionych i skarlałych i płytkich!
Jakoś trudno mi to zaakceptować i smutno.
(Skoro człowiek coś stworzył, to i człowiek może to zmienić. Tak myślę.)

hannabarbara
11-10-2008, 15:18
Dzięki Gratko za informacje o stronkach. Postudiuję sobie. Aby wyrobić sobie jakiś pogląd na sprawę trzeba obejrzeć ją ze wszystkich możliwych stron.

Alunia
12-10-2008, 13:45
BabkoGratko miła! Przyłożyłam się solidnie i wszystko przeczytałam. Jednak moje uwagi, choć wyrażone spontanicznie nadal podtrzymuję.
Polecam wszystkim podaną przez Ciebie stronę:
http://www.forumwalbrzyskie.hb.pl/projekt2.php?p=2
Część wstępna potwierdza moje wcześniejsze wypowiedzi.
Podoba mi się inicjatywa wałbrzyska - to zaczątek profesjonalnej siły w domach opieki, własnej działalności gospodarczej itp. Problemów codziennych ludzi starych w skali kraju, nie może jednak rozwiązać. Do domów opieki trafia niewielu i długo tak jeszcze będzie. Nie każdy zresztą chciałby tam iść, to proces powolny.
A dzisiaj?
Wszak dobry lekarz leczy przyczynę choroby nie jej skutki.
A przyczyną problemów życiowych emeryta są żebracze świadczenie emerytalne.
Bo jeżeli gro społeczeństwa żyje na progu ubóstwa, to odpowiedzialność za to ponosi państwo.
http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/bieda;wsrod;dzieci;-;najwieksza;w;polsce,139,0,224651.html

Alunia
12-10-2008, 14:02
Dodam jeszcze, że wcale nie uważam, że musi być równo.
Nawet nie powinno. Ale na pewno musi być tyle - aby żyć godnie.

PS. Jeżeli Pan senator mi odpisze dam Wam znać.

hannabarbara
12-10-2008, 21:01
I ja od siebie napiszę, że zapoznałam się z treścią wskazanych stron.
Inicjatywa Wałbrzyskiego Stowarzyszenia bardzo mi się spodobała. W stosunku do nich nasze cele są znacznie skromniejsze. Ale chyba nie całkiem pozbawione wartości. To, że pragniemy poprzez Internet zachęcać seniorów do większej aktywności, wyciągać z odczuwania osamotnienia i braku akceptacji, też jest chyba maleńką cząsteczką wielkiego planu zagospodarowania kapitału ludzkiego tej części społeczeństwa jaką są seniorzy.
Przyznam się jednak, że i we mnie tkwią zahamowania, by tam wyrazić opinię, napisać komentarz czy wyzwanie.
A potem dziwię się, że w tym wątku, bądź, co bądź bardzo istotnym dla nas, tak mało osób zabiera głos.

gratka
13-10-2008, 18:32
Hej, hej Warszawiacy, Krakowiacy i inni zainteresowani - popatrzcie na te anonse, może wartałoby się tam wybrać?

• Konferencja: „Ewaluacja w samorządzie lokalnym - utopia, rzeczywistość czy początek drogi?" (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/404610.html)
FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji zaprasza do bezpłatnego udziału w konferencji „Ewaluacja w samorządzie lokalnym - utopia, rzeczywistość czy początek drogi?", w poniedziałek, 27 października, w siedzibie FRDL MISTiA w Krakowie. (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/404610.html)

• Konferencja: "Organizacje pozarządowe i władza publiczna - Droga do partnerstwa" (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/402945.html)
Instytut Spraw Publicznych zaprasza do udziału w konferencji "Organizacje pozarządowe i władza publiczna - Droga do partnerstwa. Praktyka i perspektywy", która odbędzie się 20 października 2008 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego 10a w Warszawie. Celem konferencji jest zaprezentowanie i przedyskutowanie rozwiązań służących rozwojowi dialogu obywatelskiego i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego. (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/402945.html)

Ibir
04-11-2008, 13:26
Okazjonalnie czytam wszystko co dotyczy seniorów, osób w podeszłym wieku, samotnych, chorych i dochodzę do wniosku, że nasz kraj a w nim osoby sprawujące władzę na każdym szczeblu, z wysokim a nawet bardzo dużym wynagrodzeniem nie są tak naprawdę zainteresowani tym co dotyczy tych ludzi. Jeżeli coś robią wokół tego tematu to jest to wielka ściema !

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dom_spokojnej_starosci_to_mistyfikacja_36935.html

gratka
05-11-2008, 13:52
Uważam, że szkodzą nam związkowcy, którzy nie pozwalają na przedłużenie okresu aktywności zawodowej np nauczycieli. Mamy najmłodszych w Unii emerytów. Mężczyźni odchodzą na emeryturę średnio w wieku 57 lat!
Starzenie się społeczeństwa jest dużym obciążeniem dla pracujących, już o tym pisałam chyba.Teraz, gdy społeczeństwo dodatkowo będzie musiało zrzucić się na wcześniejsze emerytury, to my nie mamy co liczyć na podwyżki.

maja59
05-11-2008, 14:01
Uważam, że szkodzą nam związkowcy, którzy nie pozwalają na przedłużenie okresu aktywności zawodowej np nauczycieli. Mamy najmłodszych w Unii emerytów. Mężczyźni odchodzą na emeryturę średnio w wieku 57 lat!
Starzenie się społeczeństwa jest dużym obciążeniem dla pracujących, już o tym pisałam chyba.Teraz, gdy społeczeństwo dodatkowo będzie musiało zrzucić się na wcześniejsze emerytury, to my nie mamy co liczyć na podwyżki.
Zgadzam się, ale ten pęd na wcześniejsze emerytury jest wywołany starchem przed zwolnieniem w ostatnie chwili, zanim obejmie człowieka ochronny parasol 4-ch lat. Niestety każdy rozsądnie myślący zdaje sobie sprawę, że jeżeli zostanie zwolniony to już nikt go nie zatrudni, lepiej więc uciec na wcześniejszą emeryturę. Takie jest życie. Zdrowy piędziesięcioparolatek aż się rwie do pracy, ale z rozsądku idzie na emeryturę i potem coś kombinuje. I nie sądzę aby ustawowo mozna było temu zaradzić, nie wiem jakie jest wyjście z tej sytuacji.

siekierka
05-11-2008, 14:28
Kiedy w 1953 roku z "nakazem pracy" w garści pojechałem w Polskę budować socjalizm, powiedziano mi, że potrącają mi składkę na ZUS, żebym miał pieniądze na leczenie i emeryturę. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat, ani razu nie korzystałem z opieki medycznej. Gdy komunizm zaczął sie walić, ówczesny poseł Korwin Mikke postulował, aby część funduszy uzyskanych ze sprzedaży prywatyzowanych przedsiębiorstw, przeznaczyć na dokapitalizowanie ZUS. Dziś, okazuje sie że moich pieniędzy ze składek nie ma, prywatyzacja przeprowadzona za psie pieniądze wystarczyła tylko na dokapitalizowanie ówczesnych ministrów i doradców ale na ZUS już nie i teraz żyjemy z tego, co młodzież zapracuje.
Ale złodziei, którzy mnie okradli jakoś znaleźć nie można!

Ibir
06-11-2008, 08:47
.....i do tego, co niektórzy oskarżają nas o to, że przeżeramy zusowskie pieniądze a tym sposobem zawali się ten ich nieudaczny system emerytalny. Czy to jest moja wina i moich młodych emerytów po 60-ce ? Ja przepracowałem uczciwie 37 lat i nie życzę sobie takich oskarzeń że pożeram to na co z utęsknieniem czekałem. Ja nie pożeram tylko rozsądnie wydaję na skromne utrzymanie. Obrzydliwe to oskarżenie !!!!

hannabarbara
06-11-2008, 11:37
Zgadzam się, ale ten pęd na wcześniejsze emerytury jest wywołany starchem przed zwolnieniem w ostatnie chwili, zanim obejmie człowieka ochronny parasol 4-ch lat. Niestety każdy rozsądnie myślący zdaje sobie sprawę, że jeżeli zostanie zwolniony to już nikt go nie zatrudni, lepiej więc uciec na wcześniejszą emeryturę. Takie jest życie. Zdrowy piędziesięcioparolatek aż się rwie do pracy, ale z rozsądku idzie na emeryturę i potem coś kombinuje. I nie sądzę aby ustawowo mozna było temu zaradzić, nie wiem jakie jest wyjście z tej sytuacji.
Maju! W Twoich wątpliwościach jest już propozycja.Przedłużenie okresu ochronnego dla seniorów, jest już jakimś rozwiązaniem.
Wczoraj dyskutowałam z mężem na temat obecnych pikiet i manifestacji. Wyraziłam opinię, że domaganie się emerytur pomostowych, to czysty populizm. Nie chciałam powiedzieć dobitniej, że kretynizm. System emerytalny się chwieje, a związki kruszą kopie o produkowanie następnych niestarych emerytów. Mąż na to: Czy wyobrażam sobie 60 letniego nauczyciela w/f? Teraz odpowiem. Tak wyobrażam sobie! Co więcej nie sądzę, by młodzież na tym traciła, przy właściwej organizacji pracy. Taki dojrzały nauczyciel jest z pewnością o wieje bardziej odpowiedzialnym człowiekiem, niż niejeden młodzik.

Kazimierz
06-11-2008, 12:24
Cytat: "Czy wyobrażam sobie 60 letniego nauczyciela w/f? Teraz odpowiem. Tak wyobrażam sobie."

Masz rację HB. Leo Beenhaker skończył 65 lat i jest bardzo dobrym nauczycielem, trenerem, naszeych piłkarzy. Każdy nauczyciel wf powinien być trenerem. Nie musi ćwiczyć z uczniami, nie pamiętam, aby mój młody belfer wf to robił.

Jestem za ograniczeniem przywilejów w przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę, szczególnie tych "górników" pracujących całe życie na górze, czy "kolejarzy", pracujących całe życie w dyrekcjii, czy w kasach. Wszyscy przywódcy ZZ robią tylko, aby nie stracić stołków.

Ibir
06-11-2008, 15:20
Cytat: "Czy wyobrażam sobie 60 letniego nauczyciela w/f? Teraz odpowiem. Tak wyobrażam sobie."

Masz rację HB. Leo Beenhaker skończył 65 lat i jest bardzo dobrym nauczycielem, trenerem, naszeych piłkarzy. Każdy nauczyciel wf powinien być trenerem. Nie musi ćwiczyć z uczniami, nie pamiętam, aby mój młody belfer wf to robił.

Jestem za ograniczeniem przywilejów w przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę, szczególnie tych "górników" pracujących całe życie na górze, czy "kolejarzy", pracujących całe życie w dyrekcjii, czy w kasach. Wszyscy przywódcy ZZ robią tylko, aby nie stracić stołków.

Kto może i ma takie możliwości niech pacuje nawet do 80 lat. Tylko proszę zwrócić uwagę na te osoby po 60-tce, które pracują w zawodach szkodliwych i uciążliwych nie branych pod uwagę do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, wyczerpanych długoletnią pracą w hałasie, pyle, w wilgoci, itp. Te osoby czekają jak na boskie zmiłowanie aby wcześniej przejść na emeryturę pomostową. Z nauczycielami to jest inna sprawa. Znam takie nauczycielki, które na pewno będą pracować do 60 roku urodzenia a nawet dłużej. Niech pracują z zadowoleniem jako zdrowe niezastąpione panie, a młodzi pedagodzy niech szukają pracy . Ja im tego życzę !

Niebieskooka56
15-11-2008, 14:53
Podstawowa sprawa to podnieść wysokość emerytur i rent,
bo te,które mamy,wołają o pomstę do nieba!
Niech nam nie wmawiają,że młodzi muszą na nas pracować,bo to MY uczciwą pracą nanie zapracowaliśmy.
Powinno być też więcej ulg dla każdego emeryta,a jeśli chodzi o lekarstwa dla chorych na choroby przewlekłe- to nawet powinny być za darmo.

tadeusz50
15-11-2008, 17:53
Podstawowa sprawa to podnieść wysokość emerytur i rent,
bo te,które mamy,wołają o pomstę do nieba!
Niech nam nie wmawiają,że młodzi muszą na nas pracować,bo to MY uczciwą pracą nanie zapracowaliśmy.
Powinno być też więcej ulg dla każdego emeryta,a jeśli chodzi o lekarstwa dla chorych na choroby przewlekłe- to nawet powinny być za darmo.
Z lekarstwami za darmo to raczej nie-opłata symboliczna- ale powinna być. Doświadczenie z życia gdy pomagałem sprzątać mieszkania po zmarłych krewnych często wynosiłem worki niezużytych leków. Bo były za darmo.

Ibir
26-02-2009, 08:35
Poczytajcie !
http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/Arciszewska/index.htm

http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/Arciszewska/0401.htm

araad
26-02-2009, 10:38
Ibir poczytałem ale jakoś nie wierzę ze Senatorowie pochylą się z troską nad emerytem, raczej uwierzę ze spowodują ze emeryt bez mandatu będzie mógł przechodzić na czerwonym świetle.O tak ten przywilej dadzą nam chętnie i zgodzą się wszystkie opcje w sejmie i senacie.

Isa
04-08-2009, 17:12
Poczytajcie !
http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/Arciszewska/index.htm

http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/Arciszewska/0401.htm

No i co w tej sprawie zrobiono? Nic. A dlaczego? Bo pani senator pochodzi z partii oszołomów i moherów.
Od czasu jej zapytania czyli od stycznia 2008 do dzisiaj ja zapłaciłam kilka tysięcy zusowi za podwójne opodatkowanie...

A co zrobił senator Augustyn w tym czasie? Spokojnie zbiera postulaty seniorów. /On jest z partii miłości oczywiście/.

Swoją drogą, można jeszcze /ISS?/ zapytać panią senator Arciszewską jaką odpowiedź dostała na swoje zapytanie...
A może ISS wie?