PDA

View Full Version : Zielone budynki - sytuacja obecna i perspektywy


ŁukaszW
13-10-2008, 10:58
Witam,

Jestem studentem ochrony środowiska (SGGW).
Zwracam się z prośbą o wypełnienie bardzo krótkiej (12 pytań) ankiety do mojej pracy magisterskiej. Będzie to dla mnie duża pomoc.

http://www.ankietka.pl/ankieta/pokaz/id/9193/zielone-budynki-sytuacja-obecna-i-perspektywy.html

Pozdrawiam

Łukasz

senior A.P.
13-10-2008, 13:28
Ankieta jak kazda opiera sie i wykorzystuje opinie publiczna.
Tu na forum seniora ludzie maja juz mieszkania i domy dlatego tez nie wiele osob wyrazi swoja opinie w ankiecie.
Ta ankieta raczej dotyczy mlodszych pokolen i trzeba isc na portale dla mlodych.
Wprawdzie jest w jednym pytaniu odpowiedz dla tych po 50-tce ale i tych nie widze aby kwapili sie do opinii co mysla o "zielonych budynkach".
Jak narazie w Polsce nie obowazuje "system-septic", w USA tak i bardzo drogo kosztuje.
Chodzi o wlasna oczyszczalnie sciekow przy domach nie podlaczonych do zbiorowej kanalizacji.
Za to w Polsce spotykane sa szamba (wszelkie).

ostatek
13-10-2008, 23:12
[...]Jak narazie w Polsce nie obowazuje "system-septic", w USA tak i bardzo drogo kosztuje.
Chodzi o wlasna oczyszczalnie sciekow przy domach nie podlaczonych do zbiorowej kanalizacji.
Za to w Polsce spotykane sa szamba (wszelkie).
Ale będzie obowiązywał. Za kilka lat (ponoć już od 2009) nie będzie można sprzedać domu bez posiadania "świadectwa energetycznego". Podoba mi się dbałość o środowisko, oszczędzanie energii i wody; mam nadzieję, że Ziemia pozostanie "Błękitną Planetą" a nie gigantycznym śmietnikiem. Oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne, ich koszt nie przekracza kwoty potrzebnej na wybudowanie porządnego szamba. Problem z głowy na długie lata, w dodatku działka sama się podlewa... Z tego co wiem, ostatnio władze gminne za punkt honoru stawiają budowę zbiorowych oczyszczalni ścieków. Dopłaty unijnej rolnik/hodowca nie dostanie bez wybudowanego "gnojownika". "Ozdabianie" lasów workami śmieci zawdzięczamy chyba "niechlujom biwakowym", bo każde gospodarstwo musi mieć zawartą umowę ze śmieciarzami i posiadać odpowiedni pojemnik. Po kiego mam zatem wywozić śmieci do lasu? Robić nie mam co? Oszczędzanie wody i energii el. powoli staje się nawykiem. Niestety, nośniki energii są drogie i drożeją z każdym rokiem, więc albo rachunek-gigant, albo oszczędzanie. Pozostaje ogrzewanie. Węglowe - najtańsze... i najbardziej "kopcące", choć trzeba przyznać, piece c.o. konstruowane są coraz zmyślniej. Pozostaje mieć nadzieję...

senior A.P.
14-10-2008, 07:29
Wszystkie te "dobroci" plyna z jednego miejsca i maja na celu
biedny stracic-bogaty zarobic !
"Zycie w unii po komunii !"

tar-ninka
14-10-2008, 08:54
Ostatku z tym " ozdabianiem lasów " to nie jest tak do konca wina biwakowiczow ,chociaz i oni tez sie przyczyniaja do tych "ozdob.
Prawda ,ze gospodarstwa płaca wywóz smieci ale im mniej ich maja tym mniej płacą..a więc wywoza gdzie sie da ..
Sama znałam osobnika ,ktory mieszkał sam w domu jednorodzinnym,miał jeden pojemnik stale pusty . Smieci zabierał jak szedł do sklepu i po drodze wrzucał do pojemników ulicznych . O większe smieci juz go nie pytalam..
Widzialam tez ,jak na moment samochod sie zatrzymal i wyleciał z niego worek smieci do pobliskiego rowu.. Niestey nie zapamietalam nr.
Ale i prawda jest ze na wsiach coraz wiecej powstaje oczyszczalni i coraz bardziej dbaja o miesca w ,ktorych zyja , Zwłaszcza mlodzi.
Niestety jeszcze tylko o miejsca w koło swoich posesji.

ŁukaszW
14-10-2008, 18:14
Wszystkie te "dobroci" plyna z jednego miejsca i maja na celu
biedny stracic-bogaty zarobic !
"Zycie w unii po komunii !"

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie są jeszcze mało popularne w Polsce ale wraz ze zmianami cen energii prawdopodobnie i one się upowrzechnią. A akcesja unijna jest zbawienna dla wszystkich gałęzi gospodarki naszego kraju.

senior A.P.
14-10-2008, 21:11
Jak portfel tatusia,mamusi,dziadzia i baci - mily studencie.
"Junia" was urzadzi !

ostatek
14-10-2008, 23:17
Ostatku [...] Prawda ,ze gospodarstwa płaca wywóz smieci ale im mniej ich maja tym mniej płacą..a więc wywoza gdzie sie da ..[...] Ale i prawda jest ze na wsiach coraz wiecej powstaje oczyszczalni i coraz bardziej dbaja o miesca w ,ktorych zyja , Zwłaszcza mlodzi.
Niestety jeszcze tylko o miejsca w koło swoich posesji.
hm... moja gmina się postarała i wynegocjowała dobrą umowę - opłata stała, śmieci mogę produkować "skolko ugodno" bez konieczności podrzucania tychże sąsiadom. Oczyszczalnie stają się popularne, bo odpada wzywanie "szambiarki", wypompowywanie ścieków i zapłata za usługę. W dodatku szambo w mroźne zimy może zamarzać, a wtedy... pozostaje czekanie na wiosnę.
Wszystkie te "dobroci" plyna z jednego miejsca i maja na celu biedny stracic-bogaty zarobic !
Senior, to jest tylko rachunek ekonomiczny. Moja oczyszczalnia funkcjonuje od 12 lat (jedna z pierwszych inwestycji w kupionym domu); nie uzyskałam żadnej dopłaty (sorry, mogłam odliczyć od podatku), ale jestem zadowolona z takiego rozwiązania.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie są jeszcze mało popularne w Polsce ale wraz ze zmianami cen energii prawdopodobnie i one się upowrzechnią.
Ekologogiczne rozwiązania upowszechniają się ostro, ale tam gdzie jest to możliwe. Tar-ninka ma rację twierdząc, że głównie młodzi stawiają na nowe rozwiązania. Im się opłacają inwestycje typu: oczyszczalnia, modernizacja ogrzewania, baterie słoneczne... oczywiście, piszę o wolnostojących domach na przedmieściach i wsiach. Starzy wolą ponarzekać... na drożyznę, na nowomodne wymysły, na Unię, na studentów...

senior A.P.
15-10-2008, 11:13
Na ekologicznych rozwiazaniach dobrze sie zarabia !

ŁukaszW
16-10-2008, 13:00
Ekologogiczne rozwiązania upowszechniają się ostro, ale tam gdzie jest to możliwe. Tar-ninka ma rację twierdząc, że głównie młodzi stawiają na nowe rozwiązania. Im się opłacają inwestycje typu: oczyszczalnia, modernizacja ogrzewania, baterie słoneczne... oczywiście, piszę o wolnostojących domach na przedmieściach i wsiach. Starzy wolą ponarzekać... na drożyznę, na nowomodne wymysły, na Unię, na studentów...

Fakt, większość ekologicznych rozwiązań jest implementowana w wolnostojących domach. Na szczęście są też przykłady całych osiedli i "dzielnic-miast" z blokami bardziej przyjaznymi środowisku. I to nie tylko za granicą. U nas również można zaobserwować zalążki takich inwestycji.

To, że Polacy lubią narzekać żadnym novum nie jest. W prasie znalazłem kilka miesięcy temu artykuł o tym, że powoli to się zmienia. Jakoś nie mogłem w to uwierzyć do momentu kiedy jednego dnia nie spotkałem się z kilkoma autentycznie miłymi zachowaniami w sklepie i na ulicy. Może faktycznie coś w polskiej mentalności się zmienia...

senior A.P.
16-10-2008, 13:22
Moze to nie byli Polacy ?
Polacy sie nie zmienia pod zadna propaganda,choc uzywki lubia to jednak budza sie i trzezwieja.

hajka
06-08-2015, 13:11
No niekoniecznie. znam bardzo dużo osób które już nie potrafiły same wytrzeźwieć i wylądowały na leczeniu- http://medox.org.pl

seniorita18
23-02-2022, 08:40
Tak naprawdę ja od jakiegoś czas mieszkam w domu pod miastem i nie zamierzam tego zmieniać. Oczywiście posiadam szambo ale nie mam co do tej instalacji zarzutów. Nawet czytałam o pompach szlamowych w https://majsterbudowlany.pl/pompy-szlamowe-czym-sa-i-kiedy-warto-je-zakupic/ i myślę, że u mnie również one mogą się sprawdzić.