PDA

View Full Version : Tytuły dla „Ambasadorów Polszczyzny” już 10 listopada - komentarze


Ludgarda
08-11-2008, 14:34
Komentarz do artykułu: Tytuły dla „Ambasadorów Polszczyzny” już 10 listopada (http://www.senior.pl/121,0,Tytuly-dla-8222-Ambasadorow-Polszczyzny-8221-juz-10-listopada,4865.html)
--------------------
Cieszę się na tę artystyczną uroczystość w przeddzień szczególnego dnia jakim jest 90-rocznica odzyskania niepodległości Polski! Mam nadzieję,że telewizja będzie ją transmitować... Wymowna nazwa:"Ambasador Polszczyzny" kojarzy mi się z profesorem Miodkiem, jego programem telewizyjnym"Ojczyzna Polszczyzna".
Wybór będzie trudny, bo nominowanych do tytułu jest niemała lista...Co ciekawe, wśród kandydatów znajduje się zespól Trebunie Tutki. Na You Tube odsłuchałam kilka jego wideoclipów, są godne uwagi z motywem związanym z naszym Rodakiem, JP2. Interesująca muzyka o podkładzie góralskim-przyjemna w odbiorze.
Cieszy mnie to,iż tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny otrzyma wielce zasłużony, nietuzinkowy pisarz,Tadeusz Konwicki znany mi między innymi z "Małej Apokalipsy"....

POLA
08-11-2008, 16:06
Brakuje mi na liście Barbary Wachowicz, a pośmiertnie przyznałabym J. Przyborze, bo jego polszczyzna była wyjątkowa zarówno ta zamknięta w wierszach jak i prozie.

Malwina
08-11-2008, 16:15
Tak, tak, tak bardzo dziś brakuje ambasadorów polszczczyzny na co dzień-kiedyś była Dziedzic, Suzin, Kydryński..i bylismy osłuchani z pięknym sposobem wysławiania się.czy dziś możemy w mediach kogoś wyróżnić, wzorować się?...Masz rację Polu , mnie tez brakuje Wachowicz z jej poprawnościa do bólu a zarazem kwiecistością historyczną...

POLA
08-11-2008, 16:26
Dziedzic przy okazji miała jeszcze "cięty" język, ale w dobrym tonie;)
Dziennikarze radiowi, oczywiście niektórzy, nie ci najnowsi, którzy gonią własny język, np. Kuba Strzyczkowski ma klasę, posługuje się poprawną polszczyzną: dobra dykcja, kultura słowa i pełna kultura wobec rozmówcy, o co dzisiaj niełatwo. Podobał mi się też Tadeusz Sznuk z tych samych względów, ale nie spodobał się Targalskiemu i dlatego go wyrzucono z radia, gdy tymczasem Targalski powinien wylecieć na aut.
Ot, życie!

Malwina
08-11-2008, 17:49
Dzisiaj z przyjemnością ogromną wysłuchałam tez Bartoszewskiego- dowcip, inteligencja, polskosć, swada...

jip
08-11-2008, 18:01
Dzisiaj z przyjemnością ogromną wysłuchałam tez Bartoszewskiego- dowcip, inteligencja, polskosć, swada...
i wie o czym mówi i nie sepleni i.....
A co sądzicie a takim dzikim wtręcie "tak naprawdę"
Trochę przypadkiem tu wlazłem, ale zatrzymuję się z przyjemnością tam gdzie mądrze gadają, a tam gdzie.....
pozdrawiam jip

Malwina
08-11-2008, 18:45
oooo takich różnych "perełek" mamy ci dostatek w naszym dzisiejszym polskim-nie polskim....

Ludgarda
15-11-2008, 15:49
Mnie również wśród grona nagrodzonych przede wszystkim brakuje wielkiej miłośniczki literatury, artystki słowa w mowie i piśmie, Barbary Wachowicz- zawsze chłonę jej wiedzę, erudycję...:D a potem naturalnie pana profesora Miodka, pan Tadeusza Sznuka:) :) Dodać muszę jeszcze oczywiscie Kubę Strzyczkowskiego,którego program w radiowej Trójce słucham z przyjemnością...jego kulturę słowa!

Tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny otrzymał rektor, Bartłomiej Chaciński, publicysta zajmujący się od kilku lat współczesnym językiem młodzieżowym.
Ambasadorem Polszczyzny Regionalnej została pani profesor Dorota Simonides, folklorystka, badaczka kultury i języka śląskiego.
Tytuł Ambasadora Polszczyzny w Mowie otrzymał abp Tadeusz Gocłowski, metropolita Gdański( wyznam szczerze, byłam nieco zdziwiona?...nie, nie jestem absolutnie antyklerykalistką...)
W Piśmie, otrzymał profesor Andrzej Szczeklik, lekarz i naukowiec, także pisarz,eseista.
Poza Granicami Kraju, Ambasadorem Polszczyzny została dr Anna Barańczak, wykładowca języka polskiego na Uniwersytecie Harvarda.

Malwina
15-11-2008, 17:22
Mimo szacunku do biskupa nie wiem dlaczegóż to własnie On otzrymał ten zaszczytny tytuł...mówi poprawnie , po prostu....

Pani Slowikowa
15-11-2008, 18:06
Cudowne przedsiewziecie!!!