PDA

View Full Version : Nie jedną, a dwie elektrownie atomowe wybuduje rząd Donalda Tuska.

Strony : [1] 2

z centrum
10-11-2008, 23:25
Klempicz (woj. Wielkopolskie) i Żarnowiec (woj. Pomorskie) to najbardziej prawdopodobne lokalizacje siłowni jądrowych.
Termin rozpoczęcia inwestycji to 2012-2013 rok.
Jedna elektrownia, według obecnej kalkulacji, kosztować będzie około 25 miliardów złotych (wtedy to już chyba będzie kwota w Euro).

Poza Białorusią wszyscy nasi sąsiedzi korzystają z energetyki atomowej:
Niemcy – 17
Ukraina – 15
Czechy – 6
Słowacja – 5
Litwa – 1
i w Rosji – 35

Skoro budowniczymi mają być koreańczycy – to pewnie realny to zamiar.
Kto pamęta czas budowy pierwszej atomówki w Żarnowcu?

PSL proponuje referendum – za lub przeciw budowie elektrowni atomowych.
A jaki jest stosunek do tej sprawy uczestników forum Seniora – zapraszam do głosowania.
Jestem ZA.

Basia.
11-11-2008, 00:39
Też jestem ZA.:D

Kazik
11-11-2008, 01:10
A skąd masz tą wiadomość? Zamiast Irlandii będą elektrownie atomowe? W ramach taniego państwa oczywiście. Bo to taniej niż druga Irlandia. To jak długo liczy na swoje rządy? Jeżeli budowę zacznie tak jak podajesz to się zestarzeje nam na prezydenturze, ale wybuduje.
http://img368.imageshack.us/img368/185/tuskprezydentemjk4.jpg (http://imageshack.us)
Wiadomość z ostatniej chwili: Tusk właśnie został prezydentem.

tadeusz50
11-11-2008, 07:46
Uważam, że powinny być wybudowane elektrownie atomowe i szkoda, że zaniechano budowy elektrowni w Żarnowcu jednak zmieniając jej technologię na tą bardziej bezpieczną. Już dawno byłby problem z głowy.

senior A.P.
11-11-2008, 13:15
Takie elektrownie potrzebne sa Polsce natychmiast, ze wzgledu na bardzo tania energie elektryczna uzyskiwana z nich.
Oby tylko na to Polsce zezwolila UE.

Kazik
11-11-2008, 13:32
Uważam, że powinny być wybudowane elektrownie atomowe i szkoda, że zaniechano budowy elektrowni w Żarnowcu jednak zmieniając jej technologię na tą bardziej bezpieczną. Już dawno byłby problem z głowy.
Ta w Żarnowcu miała być jak w Czernobylu. A kupić na zachodzie nowszej nie mieliśmy wtedy kasy. No i mieliśmy W.Brata-który wiedział gdzie i co mamy kupować i byłby bardzo niezadowolony. A zmienić technologię to znaczy budować nowe fundamenty w pobliżu, bo żaden sprzedający projekt, nie przystosuje swojej np. amerykańskiej elektrowni na ruskie niedokończone fundamenty.

z centrum
11-11-2008, 13:32
A skąd masz tą wiadomość?

www.polskatimes.pl

z centrum
11-11-2008, 13:41
Wtedy, w latach 1982-1990 budowa była mocno oprotestowana przez mieszkańców i ekologów.
Jednak obecnie ekologia i ochrona przyrody staje przed o wiele większym wyzwaniem ze strony energetyki opartej na węglu brunatnym, więc budowa elektrowni jądrowych w Żarnowcu i Klempiczu powinna dojść do skutku.

z centrum
11-11-2008, 13:45
Takie elektrownie potrzebne sa Polsce natychmiast, ze wzgledu na bardzo tania energie elektryczna uzyskiwana z nich.
Oby tylko na to Polsce zezwolila UE.
- przez ustalone limity emisji CO2.

POLA
11-11-2008, 13:52
...Zamiast Irlandii będą elektrownie atomowe? W ramach taniego państwa oczywiście. Bo to taniej niż druga Irlandia. "....
Wiadomość z ostatniej chwili: Tusk właśnie został prezydentem
Kazik - malkontent, nawet w całym znajdzie dziurę;)
Fotomontaż dowcipny, ale rekwizyty źle dobrane... nie ten rozmiar garnituru, nie ten "zwis męski" i nie te łapki:)

senior A.P.
11-11-2008, 14:00
Dzieki takim jak Kazik widzimy perspektywy dla Polski.
Brawo Kazik !

POLA
11-11-2008, 14:13
Senior, ta Kazikowa perspektywa jakaś wąska jest niezwykle:D

senior A.P.
11-11-2008, 14:19
Waska,nie waska ale jest,inni wogole nie tylko,ze nie maja ale nawet juz w wieku seniora niedowidza !

tadeusz50
11-11-2008, 14:42
Ta w Żarnowcu miała być jak w Czernobylu. A kupić na zachodzie nowszej nie mieliśmy wtedy kasy. No i mieliśmy W.Brata-który wiedział gdzie i co mamy kupować i byłby bardzo niezadowolony. A zmienić technologię to znaczy budować nowe fundamenty w pobliżu, bo żaden sprzedający projekt, nie przystosuje swojej np. amerykańskiej elektrowni na ruskie niedokończone fundamenty.
A skąd to niby możesz wiedzieć czy fundamenty dałoby się przystosować, może tak może nie. Ja nie znam się i wątpię czy ty się znasz na tym. Powstaje sfera gdybania. A W. Brat już zakończył rządy gdy zaniechano budowy elektrowni. Panował jednak strach po awarii w Czarnobylu i wszystko co łączyło się z elektrownia atomową było oprotestowane. Pewnie i teraz będzie podobnie elektrownia TAK ale nie w moim mieście tylko 100km dalej a tam znowu jakieś unikatowe żyjątka lub roślinki i protesty ekologów.

senior A.P.
11-11-2008, 15:09
A moze w tym wszystkim nie o bezpieczenstwo chodzi ?
Chyba Wam nie trzeba tlumaczyc kto zarabia na energii elektrycznej z takiej lub innej elektrowni.
Ja mieszkam od elektrowni jadrowej okolo 30 mil (48 km) i korzystam z bardzo taniej energii (koszt okolo 100$/m-c ,cale zasilanie domu lato zima,wszystkie urzadzenia w tym gotowanie pranie,chlodzenie i grzanie na prad),gazu nie potrzebuje ani innych zrodel energii i co malo to czy duzo w porownaniu z Waszymi cenami za prad ?
Tani prad w Polsce z elektrowni jadrowych to kleska dla innych dostawcow !
Wiec co ? Bariery pod nogi polskie !

Kazik
11-11-2008, 15:20
Kazik - malkontent, nawet w całym znajdzie dziurę;)
Fotomontaż dowcipny, ale rekwizyty źle dobrane... nie ten rozmiar garnituru, nie ten "zwis męski" i nie te łapki:)
Jak na razie niech Tusk szuka połowę kasy na budowę elektrowni wspólnie z Litwą i na Litwie. Malkontentem nie jestem, ale hurra optymistą też nie. I na dodatek niewierny Tomasz. O tej Litwińskiej elektrowni Prezydent dogadywał się zanim Tusk został premierem. No ale jakby co to sukces będzie jego. Najpierw zacząć budowę tej na Litwie [jak będzie kasa], a nie licytować się w budowie wirtualnych rzeczy. Tylko dwie? A dlaczego nie 10? To nie jest poker, czy taka licytacja ma mu poprawić "słupek sondażowy?"
Dlatego pokpiłem troszeczkę, budowa atomówki to wraz z projektem ok. 10 lat. Nie doczeka na stanowisku [moje zdanie] otwarcia tej na Litwie, a plany publicznie rozgłasza jak o podboju księżyca. Realizmu tonę kup pan sobie Premierze. Zostaw też trochę dla forumowiczów seniorka.

tadeusz50
11-11-2008, 15:28
Kaziku ktoś musi podjąć decyzję o zaplanowaniu i rozpoczęciu realizacji budowy elektrowni atomowej. Odwlekanie tej decyzji przyniesie opłakane skutki. Z braku energii dla gospodarki. Kto będzie otwierał tą elektrownię z ramienia rządu to w tej chwili nikt na ziemskim padole nie wie. Łatwiej raczej trafić szóstkę w totka niż to przewidzieć

POLA
11-11-2008, 15:40
...Zostaw też trochę dla forumowiczów seniorka.
To trochę to dla mnie?:)
Przyda się, realizmu nigdy za dużo:D

Tadeusz,
problem Kazika polega na tym, że jeżeli coś nie zostało zainicjowane i otwarte przez bliźniaczą parę - z założenia musi być ... be:D

Kazik
11-11-2008, 16:12
Kaziku ktoś musi podjąć decyzję o zaplanowaniu i rozpoczęciu realizacji budowy elektrowni atomowej. Odwlekanie tej decyzji przyniesie opłakane skutki. Z braku energii dla gospodarki. Kto będzie otwierał tą elektrownię z ramienia rządu to w tej chwili nikt na ziemskim padole nie wie. Łatwiej raczej trafić szóstkę w totka niż to przewidzieć
Podjąć decyzję łatwo bo wiadomo że innej drogi świat nie widzi. Kto miałby odwlekać jak wszystkie partie są "za"? Emisja CO/2, kurczenie się zasobów kopalnych itd. zmusza świat. Można ustalić miejsca budowy nawet dla dziesięciu atomówek-niech się wykrzyczą przeciwnicy zanim w następnych dekadach wbiją symboliczną pierwsza łopatę. Tylko ten sposób podawania informacji, jakby już jakiś sukces -bo zaplanowany. Ale niech mu tam.

Z innej beczki: przekształcają szpitale aby zdążyć przed wetem. Na 16 okręgów w 14 rządzi PO-PSL. Jakby co to radni to robią a nie Rzad. Rząd jednak tym steruje-Kopacz wybiera się gdzieś w Zachodnio Pomorskie jako doradca. Szkoda że nie może zabrać ze sobą B. Sawickiej.:rolleyes:

Na szczycie tylko Prezydent Litwy powiedział, że UE rozpoczyna rozmowy z Rosją gdy ta sobie kpi z ustaleń UE w tym samego Prez. Sarkozy. Nasz Radek poszedł "z nurtem" jak sam określił. Nie zablokowało to rozmów, ale należało wspomóc Litewskiego Prez. A premier Rosji powiedział że nie będzie żadnych zmian. Pamiętamy że do tej pory Rosja nie spełniła minimalnych warunków które Sarkozy wynegocjował. Tak wygląda unijna solidarność. Postawili krzyżyk na Gruzję. Dwulicowość i tyle.

Kazik
11-11-2008, 20:23
To trochę to dla mnie?:)
Przyda się, realizmu nigdy za dużo:D

Tadeusz,
problem Kazika polega na tym, że jeżeli coś nie zostało zainicjowane i otwarte przez bliźniaczą parę - z założenia musi być ... be:D
Nie zrozumienie znowu. Ja tylko nie lubię gdy PO przypisuje sobie całość a postawili tylko kropkę-sprawa tarczy. Ale na przykład w całości jest pomysł PO o prywatyzacji szpitali. Nie zamierzam mówić, że sobie chociaż słowo przypisali po poprzednikach. Cała chwała dla PO.:rolleyes: A wybrane 1003 przedstawicieli do sondażu pomysł popiera. A jaki ładny artykuł na str. PO. Napisał "matka Kurka"-gani L.K. i chwali mądrość Palikota. Jest adres mailowy-jak coś znajdziesz ciekawego w sieci to zwolenniku PO przyślij. Poniżej jest co ktoś im przysłał-zegar odliczający czas prezydentury L.K. Ja im poślę tego starszego Tuska prezydenta co tu widziałaś i jeszcze podobne, oraz pochwalę ich słowami: Palikot to wizytówka, mądrość, kultura i twarz PO. No to tylko szkic. Muszę to przemyśleć, aby kpina wyglądała jak na zwolennika PO, który zdurniał do reszty. To co o seniorku wypisują na o/2 to miód w porównaniu ze stronką PO.

gratka
11-11-2008, 21:20
Prąd w elektrowni jądrowej nie jest taki tani, jak tu ktoś nadmienił. Droga jest bardzo ta inwestycja. Ale jest bardziej ekologiczna i bezpieczna od węglowej, prawie bezawaryjna. U nas zaprzestano budowy Żarnowca z powodu nacisków bardzo silnego wówczas lobby węglowego i wydaje mi się stowarzyszonego z nim lobby kolejowego, bo znacznie zmniejszyłyby się obroty jednej i drugiej branży. Zadecydowali dyletanci.
Węgiel, gaz i ropa muszą się kiedyś wyczerpać, życie wymusi tę budowę

senior A.P.
12-11-2008, 10:27
Tani jest i to bardzo !
Inwestycja droga ale oplacalna.
Zycie nic nie musi wymuszac ,trzeba tylko kierowac sie rozsadnym gospodarowaniem i nie liczyc tylko na wlasne zyski.
Kazdy czlowiek ma rowne prawa.

z centrum
12-11-2008, 17:38
U nas zaprzestano budowy Żarnowca z powodu nacisków bardzo silnego wówczas lobby węglowego i wydaje mi się stowarzyszonego z nim lobby kolejowego, bo znacznie zmniejszyłyby się obroty jednej i drugiej branży.
Może lobby też miało swój udział w zaniechaniu budowy, jednak obawy mieszkańców przed przyszłym zagrożeniem - chodziło o kiepską jakość wykonania inwestycji, tak pisywano w prasie.

tadeusz50
12-11-2008, 17:44
Z tego co pamiętam to miała być kopia elektrowni w Czarnobylu na podobnych planach. Nie dziwota, że zrezygnowano.

Kazik
12-11-2008, 17:58
No to kiedyś czeka nas przetarg na elektrownię, taki jak na zakup samolotu myśliwskiego. Nie mamy fachowców i kadry profesorskiej, która może takich kształcić. To trzeba pomyśleć już, bo nawet jak wybudujemy to kto tam będzie pracował? Amerykańska-Amerykanie, kupimy z Francji lub Litwy to podobnie. A jaki Amerykanin by tu pracował [inż. i fachowiec od takich atomówek-no i za ile] A ta litewska to ich czy też raczej rosyjska? Wsio rawno-a kupimy taką jak nam kasy starczy. Już dziś Rząd powinien odkładać, bo 25-30 mld to sporo.

tadeusz50
12-11-2008, 18:06
Tak Kaziku zacznij odkładać do skarbonki, tylko kup taką dużą świnkę albo innego stwora byle pojemnego. Najpierw trzeba zapłacić kasę dopiero będzie reszta.

z centrum
12-11-2008, 18:13
Kasa to nie problem - ochrona środowiska zgodnie z dyrektywami UE może to zablokować.
Od kilkunastu miesięcy jest głośno w Kruszwicy, Mogilnie i okolicznych miejscowościach o tym, że Jezioro Gopło jest zagrożone przez kopalnię odkrywkową!
Odkrywka ma przedłużyć działalność Elektrowni Bełchatów.
Niechętni odkrywce są samorządowcy i mieszkańcy gminy Kruszwica obawiając się obniżenia poziomu Gopła i wód gruntowych i stepowienia całego regionu.
Wstrzymania prac i powtórnej inwentaryzacji wokół Gopła chcą się teraz domagać od Donalda Tuska do którego ma być wysłany list zatwierdzony przez Radę Instytutu Biologii UAM.

Kazik
12-11-2008, 18:52
A skąd to niby możesz wiedzieć czy fundamenty dałoby się przystosować, może tak może nie. Ja nie znam się i wątpię czy ty się znasz na tym. Powstaje sfera gdybania. A W. Brat już zakończył rządy gdy zaniechano budowy elektrowni.
A co do fundamentów [#14] to nie klocki Lego i nawet dynamitem nie da się przestawiać. A może zaproponować kontrahentom dopasowanie elektrowni do tych fundamentów?:rolleyes: Nie przypuszczałem, że w tak oczywistej sprawie uznasz że to jest moje gdybanie. Ty gdybasz-ja [laik] uznałem że to jakby stawiać dom towarowy na fundamencie pod spalarnię śmieci.
Tak Kaziku zacznij odkładać do skarbonki, tylko kup taką dużą świnkę albo innego stwora byle pojemnego. Najpierw trzeba zapłacić kasę dopiero będzie reszta. Miałem na myśli że ten i następne rządy powinne zacząć składać, ale gdy kasy ciągle brak to nie realne. Kiedyś jakiś rząd będzie musiał kasę znaleźć. No ale jak chcesz to możesz wspomagać do skarbonki, ja się nie piszę. Obaj jesteśmy "atomo-entuzjaści", ale ja nie aż do takich poświęceń.

tadeusz50
12-11-2008, 18:52
Januszu skoro UE ogranicza emisję CO2 to musi się zgodzić na budowę elektrowni atomowej, przynajmniej ja tak to widzę. A ekolodzy to pewnie chcieliby powrotu do epoki kamienia łupanego i to bez używania ognia.

z centrum
12-11-2008, 19:01
Ba, ale ekolodzy są silni - popatrz jak zablokowali obwodnice Augustowa.

Kazik
12-11-2008, 19:05
Januszu-założyłeś ten wątek i w pierwszym poście dajesz informację ile elektrowni wokół nas. A Francja ma najwięcej i 75% energii z atomu. Dlaczego miałbyś mieć właśnie Ty wątpliwości na temat zgody UE? Chociaż są nieprzewidywalni, to fakt. Traktują prawo UE: co nam wolno to wam nie. Ale jak pozwolimy się wodzić na pasku, jak w sprawie Rozpudy, to każdą lokalizację oprotestują Zieloni, a miejscowi ich zawsze poprą.

tadeusz50
12-11-2008, 19:09
To zostaje jeno wiśta wio i o chłodzie i w zimnie siedzieć może w jakiś jaskiniach. Im prawie wszystko przeszkadza. Nie mówię, że wszystko trzeba zniszczyć w przyrodzie ale coś za coś bo inaczej sami zginiemy zadeptani i z głodu.

jip
12-11-2008, 20:24
Ba, ale ekolodzy są silni - popatrz jak zablokowali obwodnice Augustowa.
Masz rację oni są silni tam gdzie mogą się pokazać, ale w takich przyziemnych sprawach to ich nie ma. Każda gmina ma uchwalone prawo dotyczące gospodarki nieczystościami, a jak jest to prawo przestrzegane? Kto je egzekwuje? śmieci po lasach po rowach, zawartości szamb w rowach, jeziorach. W tak małych sprawach a w efekcie wielkich, ekologów nie ma bo mało by ich było widać. Jak słyszę ekolog, to mnie szlak trafia.
Najlepiej ich widać wiszących na drzewach i przykutych do torów. Rospuda i inne sprawy też ważne, ale śmieci, szamba?

gratka
12-11-2008, 20:52
Już powinna ruszyć kampania informacyjna o elektrowniach jądrowych z wyjaśnieniem ogólnym działania i informacją o zagrożeniach, żeby się ludzie przekonali, że nie taki diabeł straszny, jak go malowali . Po kilku latach przekazywania pozytywnych ( i równocześnie prawdziwych) informacji większość przyjmie je za swój punkt widzenia.
Katastrofa w Czarnobylu spowodowana była błędem operatora,a nie defektem aparatury.

Matrix
12-11-2008, 21:57
Od stycznia 2009r. zapowiadają 40% podwyżkę cen prądu.Urząd Regulacji Energetyki jeszcze się nie wypowiedział.
Jeśli uważnie sprawdzacie rachunki za energię elektryczną, to pewnie zauważyliście,że od maja 2008r. zdrożał nie tylko prąd, ale wprowadzono tzw. opłatę przejściową dodatkowo obciążając odbiorców. Ma ona na celu pokrycie kosztów osieroconych po rozwiązaniu umów długoterminowych.To ponoć dla naszego dobra, aby zapewnić konkurencyjność w takim stopniu, byśmy sami mogli wybrać sobie dostawcę energii. Tyle,że to dzieje się również naszym kosztem.Ogólnie rzecz biorąc, rachunki "obrastają" dziwolągami, a Urząd Ochrony Konsumentów nie zrobił nic w tej sprawie. Miesięcznie jest to ,przynajmniej na moim terenie tylko 6 zł.Inkasent przychodzi raz na cztery miesiące i wtedy trzeba zapłacić 24 zł więcej. I tak będzie do 2012 lub 2013r., w zależności od elektrowni. Ten dodatkowy haracz da astronomiczne kwoty. Z naszych kieszeni. Howgh !

POLA
12-11-2008, 22:42
U mnie opłata przejściowa wynosi ok. 5zł za dwa miesiące, fakturę energetyka wysyła pocztą, ekonomiczną:D

Prawda, stawki są zabójcze dla kieszeni, a od tych składników zmiennych sieciowych i Bóg wie jakich jeszcze - głowa puchnie.

z centrum
12-11-2008, 23:16
Jeśli dobrze pamiętam to ta opłata zostanie odliczona od opłaty za przesył - per saldo odbiorcy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów.

Matrix
12-11-2008, 23:16
Re: Pola

Jak widać, wiele zależy od dostawcy prądu.
Zamierzam zapytać UOK dlaczego zgodzono się na wieloletnie dofinansowywanie przez odbiorców , mimo,że kolejne podwyżki już rysowały się na horyzoncie. Dobrodzieje z innej bajki.

z centrum
12-11-2008, 23:22
UOKiK nic tu wskóra - to wynika z decyzji rządowych.

z centrum
12-11-2008, 23:32
Już powinna ruszyć kampania informacyjna o elektrowniach jądrowych z wyjaśnieniem ogólnym działania i informacją o zagrożeniach, żeby się ludzie przekonali, że nie taki diabeł straszny, jak go malowali .
... że, moim zdaniem, protest ekologów jest uzasadniony.
Wokół jeziora Gopło utworzono Park Krajobrazowy Tysiąclecia objęty programem UE "Natura 2000" .

POLA
12-11-2008, 23:33
rząd ustala ceny prądu?

z centrum
13-11-2008, 09:11
rząd ustala ceny prądu?
zrozumiałem wypowiedź Matrixa "Zamierzam zapytać UOK dlaczego zgodzono się na wieloletnie dofinansowywanie przez odbiorców " jako odniesienie się do rozliczenia kontraktów długoterminowych. W tym przypadku to są decyzje rządowe, właściwie kilku kolejnych rządów.

z centrum
13-11-2008, 09:14
... Urząd Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej do spraw regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.
Konkurencja - to chyba jeszcze jako cel, ale jakby nie było zapisany do realizacji ...

senior A.P.
13-11-2008, 10:24
Tylko tania energia ma przyszlosc przed soba !
Moznym tego swiata i pazernym na zyski nie zalezy na tanich energiach z wiadomych przeciez powodow.

jip
13-11-2008, 18:02
... że, moim zdaniem, protest ekologów jest uzasadniony.
Wokół jeziora Gopło utworzono Park Krajobrazowy Tysiąclecia objęty programem UE "Natura 2000" .
Mam bardzo mieszane odczucia, uczucia, które dotyczą ekologów i ekologii stosowanej. Kto ma rację nie wiem. Nie jestem ani znawcą ani ekspertem. Argumenty po jednej jak i po drugiej stronie są ważkie ale.... co lepsze jest, nie umiał bym powiedzieć , a wymądrzać się nie myślę. trochę więcej o tym co mnie wkurza w ekologii na moim blogu.:)
http://www.klub.senior.pl/moje/jip/blog/

Kazik
13-11-2008, 20:08
Z projektu ustawy do którego w kwietniu dotarła Gazeta Prawna wynika, że od przyszłego roku zmienią się m.in. zasady opodatkowania energii elektrycznej. Akcyzę z tego tytułu będą płacić podmioty sprzedające energię końcowemu nabywcy. Dziś podatek ten płacą producenci. Taka zmiana z jednej strony oznacza dostosowanie polskich przepisów do unijnych. Z drugiej, spowoduje wzrost cen - i tak nie taniej - energii elektrycznej. Podwyżki zapowiadają już dziś dystrybutorzy energii.

To cytat z internetu i jakiejś gazety, chcesz podeślę linki. Czyli UE coś nam narzuca? A ja jestem za UE, ale coraz mniej mam do tego serca, jak oni własne interesy widzą przed wspólnymi unijnymi. Niemcy patrzą przez rurę-a to zmienia perspektywę. Solidarna UE?-włóż to między bajki.

z centrum
13-11-2008, 20:24
Mam bardzo mieszane odczucia, uczucia, które dotyczą ekologów i ekologii stosowanej.
... protestu w sprawie obwodnicy Augustowa nie popieram, bo dobro mieszkańców miasta stawiam wyżej od kawałeczka bagiennej rzeczki.

Ale odkrywka zaszkodzi nie tylko środowisku przyrodniczemu, ale także bardzo wielu mieszkańcom Kujaw i Wielkopolski.
Taka odkrywka to poważne obniżenie poziomu wód gruntowych.

Zamiast wracać w latach 1990-tych do starego projektu budowy kaskady na Wiśle należało wrócić do elektrowni atomowej. Tylko to taki niepopularny temat, i trzeba by tyle wysiłku myślowego włożyć, żeby społeczeństwu wyjasnić konieczność rozwoju energetyki atomowej.

PS. masz ciekawy avatar. Pomnik Starego Marycha, legendy Poznania, jedyny w Polsce pomnik rowerzysty.

z centrum
13-11-2008, 20:29
Czyli UE coś nam narzuca? A ja jestem za UE, ale coraz mniej mam do tego serca, jak oni własne interesy widzą przed wspólnymi unijnymi. Niemcy patrzą przez rurę-a to zmienia perspektywę. Solidarna UE?-włóż to między bajki.
Zobaczymy jak wyjdziemy na przyjęciu propozycji Sarkozego.
20% obniżka zuzycia energii !
20% obniżka emisji CO2 !!
20% produkcji energii ze źródeł odnawialnych !!!

senior A.P.
13-11-2008, 21:29
Cale szczescie,ze "junia" sie rozpada.
A Francuzom trzeba otwarcie powiedziec aby sie zajeli wlasnym podworkiem i "slimakami".

Kazik
13-11-2008, 22:07
Zobaczymy jak wyjdziemy na przyjęciu propozycji Sarkozego.
20% obniżka zuzycia energii !
20% obniżka emisji CO2 !!
20% produkcji energii ze źródeł odnawialnych !!!
Bo nasz rząd idzie po "linii UE", Radek się chwalił, że Francji można by zarzucić-elektrownie atomowe to niebezpieczeństwo. Ale lepszy argument by był co wy i my zrobiliśmy od traktatu z Kioto. To powinien być punkt wyjścia. Bo my nawet mieliśmy pomysły na sprzedaż naszej nadwyżki ograniczenia. Nie myślcie że to moje zdanie Tak słyszałem profesorów. Ale jeżeli mamy politykę wazeliny i Litwę Radek olał, a Szwedzi i Angole po cichu się wtedy wycofali-to macie solidarność UE. Wśród prawdziwych przyjaciół psy Gruzję jedzą.

senior A.P.
14-11-2008, 10:14
Jaki to nasz rzad ?
Rzad,ktory dziala przeciwko polskiej racji stanu to nasz rzad,w dodatku oddajac nas w calkowita niewole ???

siekierka
14-11-2008, 11:50
Polscy Naukowcy od wielu lat propagują wykorzystywanie naturalnych źródeł energetycznych nie zanieczyszczających środowiska. Takim źródłem jest np. korzystanie z geotermii czyli podziemnych zbiorników gorącej wody. Zasoby geotermalne wykorzystywane są już w pobliżu granic ze słowacją oraz w centrum Polski (w Uniejowie). Podjete zostały także badania w Toruniu, na które poprzedni rząd uzyskał znaczne fundusze unijne. Jedną z pierwszych decyzji rządu Tuska, była rezygnacja z tych funduszy i zablokowanie badań prowadzonych w tym kierunku przez WSKSiM w Toruniu. No i wyszło szydło z worka - niedobre, bo... prowadzone przez Redemptorystów z Torunia a nie inwestora zagranicznego. Mimo ewidentnych utrudnień ze strony "Polskiego(?) Rządu" Tuska, dzięki pomocy ubogich "mohairowych beretów" badania wstępne zostały pozytywnie ukończone. Może nie trzeba będzie elektrowni atomowej, wystarczą Polskie źródła geotermalne?

senior A.P.
14-11-2008, 12:55
Daj Boze !
Przeciez to Twoje dzielo a nie globalistow,ktorzy nawet Boga chca zakuc w kajdany !

jip
14-11-2008, 14:05
Jaki to nasz rzad ?
Rzad,ktory dziala przeciwko polskiej racji stanu to nasz rzad,w dodatku oddajac nas w calkowita niewole ???
A jaka to wg. Ciebie ta Polska racja stanu? I w czyją niewolę o ile mógłbyś mnie oświecić?

senior A.P.
14-11-2008, 14:10
Ciebie oswiecic ? Przeciez ty juz dawno nie tylko oswiecony ale i "opalony",szkoda,ze nie widze twych rysow twarzy,wtedy opowiesc bym dokonczyl o jak to racje i komu chodzi.
Ta Wasza racja juz sie konczy i to jeszcze w tym roku przewiduje final.

jip
14-11-2008, 14:18
Ciebie oswiecic ? Przeciez ty juz dawno nie tylko oswiecony ale i "opalony",szkoda,ze nie widze twych rysow twarzy,wtedy opowiesc bym dokonczyl o jak to racje i komu chodzi.
Ta Wasza racja juz sie konczy i to jeszcze w tym roku przewiduje final.
Przecież widziałeś mój profil, galerię. Może trochę opalony jestem, może mam coś wspólnego z taborem, z cyganami, żeby było jasne, a może nie? sam nie wiem.

senior A.P.
14-11-2008, 14:29
Z tym rowerem to ty ?
Slabo widac rysy twarzy,co innego zdjecie psa.
No,no nie przypuszczalem,zes cyklista.
Ja tez lubie jezdzic rowerem,ostatnio kupilem sobie taki staroswiecki i rowno pedaluje nim przy niedzieli.
Ale nie mysl,ze do kosciola lub synagogi.
Jezdze nad rzeke sw. Jana i zastanawiam sie nad tym, do czego potrzebny jest ludziom chrzest.
Jan Chrzciciel nawet Jezusa ochrzcil ale inni..... po dzisiejszy dzien nie daja sie chrzcic,co najwyzej stosuja inne obrzedy.

z centrum
14-11-2008, 18:18
Firmy energetyczne wnioskują do URE o podwyżki od 41% do 62%.
Spółki dystrybucyjne wnioskują do URE o podniesienie opłat od 9% do 25%.
Razem, po przeliczeniu przez URE tych dwóch składników rachunków, to ogólnie za prąd możemy zapłacić od 26% do 42% więcej.
Do połowy grudnia 2008 będzie decyzja URE.

stanley47
14-11-2008, 21:41
jip!Jegomościa z tym rowerem spotkałem w Poznaniu na ulicy Półwiejskiej.Jak to się stało że ty jesteś jego właścicielem?

jip
15-11-2008, 09:03
jip!Jegomościa z tym rowerem spotkałem w Poznaniu na ulicy Półwiejskiej.Jak to się stało że ty jesteś jego właścicielem?
Zgadza się, to mój kumpel Stary Marych. pozdrawiam jip

senior A.P.
15-11-2008, 10:45
Kumpel czy....... partner ?

z centrum
15-11-2008, 11:29
Zgadza się, to mój kumpel Stary Marych. pozdrawiam jip
No,no - co za znajomość.
Ten Stary Marych gwarzył fajne blubry.

senior A.P.
15-11-2008, 11:51
Wracajac do elekrowni atomowych to budowa ich w Polsce winna zaczac sie natychmiast przy takich wzrostach energi elktrycznej jaka sie przewiduje dla Polakow od nowego roku.
Prace juz powinny ruszac bez ogladania sie na UE.

jip
15-11-2008, 12:28
No,no - co za znajomość.
Ten Stary Marych gwarzył fajne blubry.
Znam i Binia i Frąckę, a Stary Marych nie gwarzył a blubroł.
http://www.tutej.pl/pliki/naszpoznan/luzaki/blubry-grzybobranie.wma

z centrum
15-11-2008, 13:27
Wracajac do elekrowni atomowych to budowa ich w Polsce winna zaczac sie natychmiast przy takich wzrostach energi elktrycznej jaka sie przewiduje dla Polakow od nowego roku.
Prace juz powinny ruszac bez ogladania sie na UE.
Budowa zależy od szybkich decyzji rządu PO i PSL nie od UE.
ale jak na razie to Koalicja buduje kolejną odkrywkę węgla brunatnego dla KWB"Konin" i związanych z kopalnia elektrowni.
Temat jest na Regionalne - województwo kujawsko-pomorskie.

z centrum
15-11-2008, 13:31
Znam i Binia i Frąckę, a Stary Marych nie gwarzył a blubroł.
ale gwara poznańska, jak w innych regionach, zanika niestety.

siekierka
15-11-2008, 13:32
Odkrywka o której mowa, zagraża osuszeniem Gopła i kilku innych, sąsiednich jezior w okolicach Kruszwicy.

jip
15-11-2008, 13:55
Odkrywka o której mowa, zagraża osuszeniem Gopła i kilku innych, sąsiednich jezior w okolicach Kruszwicy.
A jesteś tego pewien? Bo ja oddał bym głos w tej sprawie ekspertom, bo tak mądry to nie jestem, żeby stwierdzić, że to co piszesz to tak musi być, albo, że tak być nie musi.

gratka
15-11-2008, 14:14
Wydawałoby się, że powinniśmy być zgodni, że niewielkie elektrownie wodne , a szczególnie wiatrowe powinny być budowane bez oporów ze strony społeczeństwa . Jest facet, który na Podkarpaciu chce postawić szereg wiatraków. Warunki pogodowe są określone, od Przełęczy Dukielskiej dmucha tyle ile potrzeba aby energia była tania i przedsięwzięcie opłacalne, ale....protestują ekolodzy. Powodem jest domniemanie, że skrzydła wiatraków zabijałyby ptaki.

stanley47
15-11-2008, 14:18
Eksperci Państwowego Instytutu Geologi stwierdzili ,że obawy o obniżenie poziomu wody w jeziorze Gopło są bezpodstawne.Ingerencja w środowisko nie będzie duża, gdyż i tak od dwustu lat poziom wody w jeziorze jest stucznie regulowany poprzez system kanałów. Zieloni- wiadomo,oprotestowują wszystko co się rusza.Także farmy wiatrowe,elektrownie wodne,elektrownie jądrowe itd , itd...

jip
15-11-2008, 14:30
Wydawałoby się, że powinniśmy być zgodni, że niewielkie elektrownie wodne , a szczególnie wiatrowe powinny być budowane bez oporów ze strony społeczeństwa . Jest facet, który na Podkarpaciu chce postawić szereg wiatraków. Warunki pogodowe są określone, od Przełęczy Dukielskiej dmucha tyle ile potrzeba aby energia była tania i przedsięwzięcie opłacalne, ale....protestują ekolodzy. Powodem jest domniemanie, że skrzydła wiatraków zabijałyby ptaki.
No widzisz, jak ja słyszę o ekologach to mnie normalnie trafia szlak, wydaje mi się, że tu nie idzie o ekologię, której jestem
zagorzałym popieraczem a o pokaz, o protesty o idiotyzmy, o parcie na szkło i chyba jednak o kasę dla ekologów nie ekologii.

gratka
15-11-2008, 14:40
No widzisz, jak ja słyszę o ekologach to mnie normalnie trafia szlak, wydaje mi się, że tu nie idzie o ekologię, której jestem
zagorzałym popieraczem a o pokaz, o protesty o idiotyzmy, o parcie na szkło i chyba jednak o kasę dla ekologów nie ekologii.
Znam jednego takiego, co to za socjalizmu był szefem od przyjaźni polsko-radzieckiej , potem gdy socjalizm się chwiał , faciu szybciutko wdepnął w związki zawodowe, bo wiele wówczas mogły dyktować, a teraz jest na szczeblu wojewódzkim szefem jakiejś organizacji od ekologii i wypowiada się przeciwko np. spalarni śmieci, czy wiatrakom. Zawsze na cztery łapy.
Z tego, i tylko z tego powodu jestem ustawiona bokiem do ekologów.

z centrum
15-11-2008, 23:09
Wydawałoby się, że powinniśmy być zgodni, że niewielkie elektrownie wodne , a szczególnie wiatrowe powinny być budowane bez oporów ze strony społeczeństwa .
Wiatrowych przybywa - ekolodzy i przyrodnicy tylko w niewielu przypadkach protestują.

Jest zagrożenie dla ludzi o którym wytwórcy tych urządzeń niechętnie dyskutują - infradźwięki.

z centrum
15-11-2008, 23:22
od energii produkowanej w elektrowniach węglowych.

Kto widział farmę wiatrową na górze Kamieńsk - widoczna z "gierkówki" przed Częstochową.

tadeusz50
16-11-2008, 06:50
Wiatrowych przybywa - ekolodzy i przyrodnicy tylko w niewielu przypadkach protestują.

Jest zagrożenie dla ludzi o którym wytwórcy tych urządzeń niechętnie dyskutują - infradźwięki.

Janusz tak wnioskując to najlepiej nie wytwarzać energii elektrycznej, bo każdy sposób jej wytwarzania jest szkodliwy. Albo dla kogoś albo dla czegoś.

z centrum
16-11-2008, 08:18
Janusz tak wnioskując to najlepiej nie wytwarzać energii elektrycznej, bo każdy sposób jej wytwarzania jest szkodliwy. Albo dla kogoś albo dla czegoś.Rozpoczynając temat napisałem, że Jestem ZA zbudowaniem elektrowni działających w oparciu o energię atomową.
A na potrzeby własne, gdybym miał gospodarstwo to jak najbardziej jestem ZA;
- energią słoneczną,
- energia wiatru.

Energii odnawialnej nie można tak bezdyskusyjnie traktować jako energetykę przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji w różnym natężeniu, ale zawsze, powodują szkody ekologiczne, na przykład:
- energia spadku wody,
- pływów morskich.

Za to lokalnie, tylko na potrzeby okolicznych gospodarstw czy schronisk w górach, w dłuższym okresie czasu jak najbardziej opłacalna jest:
- energia słoneczna,
- energia geotermalna, w okolicy gdzie są jej źródła,
- energia wiatru, na pewno nie jako zasilanie całych miejscowości,
i wytwarzana z nieczystości i odpadków.

Ponieważ spółki dystrybucyjne mają obowiązek odkupić energię zieloną od producentów za gwarantowaną cenę to w tej chwili jest to biznes, stąd tylu budowniczych małych zapór wodnych i wiatraków.

siekierka
16-11-2008, 08:30
Polskie zasoby geotermiczne i geotermalne są tak ogromne, że moglibyśmy stać sie eksporterem uzyskanej stąd energii do całej europy. Ale ponieważ są one w polskich rękach a nie w rękach zagranicznych inwestorów, liberalny rząd Tuska nie dopuszcza do realizacji tej technologii na terenach objętych za poprzedniego rządu działaniami zmierzającymi do jej wykorzystania na szeroką skalę.
A może ktoś z seniorów potrafi znaleźć sposób na odwrócenie zniszczeń z pierwszych dni działań rządów Tuska ?

tadeusz50
16-11-2008, 08:42
Siekierka czy ty jesteś ekspertem w dziedzinie przetwarzania energii geotermalnej i jej zasobów w Polsce? Podobnie przetwarzanie jej na energię elektryczną? Czy ta wiedza pochodzi z RM?

siekierka
16-11-2008, 08:50
Ekspertem od energii geotermalnej jest prof. Kozłowski z Krakowa. Moja wiedza pochodzi od Niego.

tadeusz50
16-11-2008, 09:00
To tylko jeden ekspert jest w tej dziedzinie? Jeden może twierdzić, że na innych planetach też jest życie. Nawet z tytułem profesora. Śmieję się do tej pory z wiedzy głoszonej przez Macieja Giertycha. na temat pochodzenia człowieka.

siekierka
16-11-2008, 09:26
Jak chcesz sie dokształcać w geotermii to zgłoś sie na AGH w Krakowie.Tam będziesz mógł sie dowiedzieć o wynikach badań w tej dziedzinie z ostatnich trzydziestu lat oraz osobach zajmujących sie tym tematem.

tadeusz50
16-11-2008, 09:32
Siekierko może w następnym wcieleniu ale dziękuję za radę. Moja wiedza jeszcze z TG na ten temat jest jak dla mnie osobiście wystarczająca. Bez wiedzy profesorskiej wiem, że temperatura skał wzrasta (na terenach Polski) o 1 stopień C co 33 m. wraz ze wzrostem głębokości. Dalej prosta artmetyka.

siekierka
16-11-2008, 09:58
Szkoda, że rezygnujesz, bo miałbyś okazję poza Maciejem G. poznać także innych prawdziwych polskich profesorów.

tadeusz50
16-11-2008, 10:09
Jeśli to mają być panowie pokroju Macieja Giertycha to i super się cieszę. A co do AGH to naprawdę miałem bardzo blisko i kierunkiem szkoły i odległością bo w tym czasie istniała filia tej uczelni w szkole do której uczęszczałem.

siekierka
16-11-2008, 10:56
Ja, z prądem tego wątku płynąc, wracam do geotermii. Próbne odwierty z podhala i z Uniejowa zostały wykorzystane i pracują ku chwale Ojczyzny. Wielki program dla Torunia przyjęty przez Unie Europejską do realizacji, został przez rząd Tuska obłożony dodatkowymi warunkami (przez Unię nie wymaganymi) wymyślonymi tylko w tym celu, aby można było go wycofać. Program pozbawiony środków finansowych miał upaść, lecz pomogli mu najubożsi członkowie Polskiego społeczeństwa, pogardliwie zwani "mohairowe berety". Odwiert pilotażowy dał rewelacyjne wyniki.
Gdyby odwiert wykonał ktoś z "kumpli" z PO albo inwestor zagraniczny, to by kłopotów nie miał, ale że to robią Polacy - Redemptoryści z Torunia, to są programowo zwalczani, a wyniki ich pracy są programowo pomijane we wszystkich liberalnych a raczej libertyńskich środkach przekazu.

siekierka
16-11-2008, 12:57
Wprawdzie u mnie dziś plaster schabu pieczonego, a nie kotlet, ale surowiec podobny. Do tego makaron spaghetti, i surówka z pomidora,ogórka i plasterka cebulki.
A temat mnie frapujący, to unikanie elektrowni atomowych (już nam kiedyś wybuchł Czernobyl), a rozwój wykorzystania zasobów geotermalnych, z których energii wystarczy i dla Polski i na eksport do zachodniej Europy.

tadeusz50
16-11-2008, 17:11
Wprawdzie u mnie dziś plaster schabu pieczonego, a nie kotlet, ale surowiec podobny. Do tego makaron spaghetti, i surówka z pomidora,ogórka i plasterka cebulki.
A temat mnie frapujący, to unikanie elektrowni atomowych (już nam kiedyś wybuchł Czernobyl), a rozwój wykorzystania zasobów geotermalnych, z których energii wystarczy i dla Polski i na eksport do zachodniej Europy.
Tą energię cieplną to będziemy przesyłać rurociągami?

senior A.P.
16-11-2008, 23:42
Pytanie jak na studenta przystalo,odpowiedz w opracowaniu.

gratka
18-11-2008, 15:28
Niepotrzebnie uważasz Tadeuszu, że jak jeden profesor Giertych jest nawiedzony, to należy obawiać się wiedzy wszystkich naukowców. Z nawiedzonymi jest wszędzie podobnie, na tysiąc normalnych - kilku zaledwie fiśniętych.
Wracając do przesyłania energii wydaje mi się, że woda mocno zasiarczona i mineralizowana nie nadaje się bezpośrednio do niczego poza kąpieliskiem i ogrzewaniem mieszkań. Ale można tę ciepłą już wodę wykorzystać do wstępnego ogrzania innego medium, np biomasy i dodając energię z zewnątrz produkować gaz generatorowy, który można dalej przesyłać rurami tak jak gaz ziemny. Z biomasy zresztą można uzyskiwać alkohol do napędzania silników, co już się na świecie praktykuje.

tadeusz50
18-11-2008, 16:11
Ależ Janino, ja nie podważam wiedzy profesorskiej, bo gdzie mnie maluczkiemu do tego. Prof. M.Giertcha dałem jako przykład negatywnej w moim odczuciu wiedzy. Mamy przecież przykłady jak spotka się dwóch naukowców i każdy z nich ma o jakimś danym przedmiocie odmienne zdanie. Moja wiedza o przesyłaniu energii cieplnej w postaci gorącej wody możliwa jest na dość krótkie odległości np w danym mieście a nie na odległość międzynarodowe.

gratka
18-11-2008, 19:57
Faktem jest niezaprzeczalnym, że naukowcy lubią się spierać i każdy szuka dziury w kompetencjach przeciwnika, no, chyba, że są w tej samej partii...
W ten sposób się dowartościowują:D :D

maja59
18-11-2008, 21:37
Ja, z prądem tego wątku płynąc, wracam do geotermii. Próbne odwierty z podhala i z Uniejowa zostały wykorzystane i pracują ku chwale Ojczyzny. Wielki program dla Torunia przyjęty przez Unie Europejską do realizacji, został przez rząd Tuska obłożony dodatkowymi warunkami (przez Unię nie wymaganymi) wymyślonymi tylko w tym celu, aby można było go wycofać. Program pozbawiony środków finansowych miał upaść, lecz pomogli mu najubożsi członkowie Polskiego społeczeństwa, pogardliwie zwani "mohairowe berety". Odwiert pilotażowy dał rewelacyjne wyniki.
Gdyby odwiert wykonał ktoś z "kumpli" z PO albo inwestor zagraniczny, to by kłopotów nie miał, ale że to robią Polacy - Redemptoryści z Torunia, to są programowo zwalczani, a wyniki ich pracy są programowo pomijane we wszystkich liberalnych a raczej libertyńskich środkach przekazu.
Pewnie wiesz oczywiście, że geotermina Podhalańska jest wyposażona w potężne kotłownie szczytowo-pompowe zasilane gazem, nie wiesz? to już wiesz. Pobieranie ciepła i wody z ziemi musi się skończyć oddaniem zimnej wody do ziemi, oraz podgrzaniem ciepłej wody do temperatury pozwalającej na rozprowadzenie instalacją poprzez wymiennikownie.Aby ciepłą wodę rzeczywiście uznać za ciepłą powinna mieć minimum 70 stopni C. Podhalańska ma 45-50. Jakie jest ekonomia tego przedsięwzięcia wiedzą tylko ci co są włąścicielami państwowymi tego interesu.

z centrum
18-11-2008, 23:02
Aby ciepłą wodę rzeczywiście uznać za ciepłą powinna mieć minimum 70 stopni C. Podhalańska ma 45-50. Jakie jest ekonomia tego przedsięwzięcia wiedzą tylko ci co są włąścicielami państwowymi tego interesu.
moim zdaniem przyjazne środowisku lokalne źródła energii.
Ostatnio przeczytałem, że ogrzewanie domów przy zastosowaniu kolektorów słonecznych planowane jest w gminie Mszana Dolna.

Kazik
18-11-2008, 23:17
Kolektory słoneczne na Krecie [latem] dają nawet gorącą wodę pod prysznic. To bezpośrednio ogrzana woda. Foto ogniwa są drogie i z tego mało energii elektrycznej, a ponadto prąd stały trzeba przerobić na 220 v i 50 Hz-czyli droga elektronika a co pod wieczór? Wiatrową farmę widziałem na wybrzeżu z pociągu jadąc do Kołobrzegu. U nas tylko tam liczymy na wiatr. Dania ma tego sporo, ale z trzech stron ma ten półwysep morze i tam nieźle dmucha. Taki wiatrak zwraca koszty po 15-20 latach. Szpeci otoczenie i zajmuje grunt rolny lub pod zabudowę-co dodaje koszty.

maja59
19-11-2008, 09:12
Nie ma problemu z oddawaniem wody ziemi.
Kolezanko nie uprawiaj propagandy,ta juz nie chwyta Polakow .
Jak zwykle zamiast konkretów zarzut typu ble, ble, ble. Oczywiście zauważyłeś oddawanie wody do ziemi, a nie zauważyłeś kotłowni szczytowo-pompowej opalanej gazem (gazem!!!!). Wybiórczo komentujesz, byle było po twojemu.

gratka
19-11-2008, 09:18
:D Maju , przecież to trudny temat...., tyle człowiek zrozumiał i basta.:D

jip
19-11-2008, 09:21
Żeby dyskutować trzeba wiedzieć o czym się dyskutuje, a to wie tylko i na wszystkich wątkach senior A.P. Dlatego sens dyskusji z wszystkowiedzącym- żaden. Pozdrawiam jip

maja59
19-11-2008, 09:31
Być może inwektywa pod tytułem pani doktor powinna mnie uciszyć, ale jakoś nie przejmuję się tym co nasz jedyny w swoim rodzaju interlokutor pisze. Jeżeli ma mu się poprawić samopoczucie to niech pisze na zdrowie. Koleżeństwu dziękuję za zwrócenie uwagi, że nie warto czytać i odpowiadać, ale tak człowieka czasem poniesie.

senior A.P.
19-11-2008, 10:14
I tutaj znikla moja odpowiedz na zarzuty tylu tu strzelajacych do "bezbronnego majora".
Moze gdy go juz ubija,to napisza,ze sikal na polska flage i nakreca o tym film.
Aby mnie trafic i ubic na forum prosta sprawa ,kliknac i goscia z postem nie ma ,zostaje za to "sentencja uczonych w pismie " ( w mowie tez) i ich madrosc,ktora mozna i warto zapamietac.
Swietnie sie panstwo sami szufladkujecie i jezeli ktos nieopacznie wejdzie i poczyta o czym tu sie dyskutuje ma obraz o tym forum i jego uczestnikach.
Sa tez tacy seniorowie (przypominam o tym kolejny raz),ktorzy maja dobre widowisko i czekaja z wejsciem gdy senior A.P. "zgasnie",wtedy oni wchodza ze swymi postami i zaczyna sie "kadzenie" jak na celebrowanej mszy w zabytkowym kosciele.
Mnie to oczywiscie nie przeszkadza ,ze nie mam ani adwokatow/obroncow, ani tez zwolennikow,bo przeciez po co przez takiego jak ja ma sobie "polska opienie" zaszargac na stare lata. Nawet wierna i bestronna Lila ma juz dosc "walki",no bo ile mozna walczyc z "wiatroseniorami".
Nawet przy "walkach o partie" zauwaza sie stronniczosc a co dopiero narazic sie za jakiegos tam A.P. i zepsuc sobie opinie wsrod ogolu tak dostojnego na forum,po co z takim isc do polskiego piekla,przeciez to oszolom,ktory nawet na pytania nie odpowiada.
Dziekuje wiec wszystkim za wszystko i powiadamiam,ze...... jeszcze nie odchodze.,choc czuje sie.............,zmeczony tez .

tar-ninka
19-11-2008, 10:38
Seniorze wcale ci sie nie dziwie ze czujesz sie zmęczony. otworzyłes juz 88 watkow
a w kazdym smucisz , wieszczysz . wygłaszasz orędzia . wzywasz do boju przeciwko obcym..wyszukujesz nam wrogow .
Podajesz nam nowiny o naszym kraju wyczytane w Florydzkiej prasie..
Nie dziw ze sie zmeczyłes.
Żalisz się ze jak ty jestes to forum milknie że się do ciebie nie odzywaja
a jak tylko znikniesz , odzywa.
A nie pomyslałes ze ktos moze niechcieć dyskutowac z toba ,
Że ma dosc twoich nawoływan typu ..Polska dla polakow , czeka was .. .itd.
A na pytania to faktycznie nie odpowiadasz , zaraz przekrecasz i piszesz cos nie zwiazanego z tematem,
I jeszcze ..
Nam wcale nie zalezy abys odchodził , dlaczego masz odchodzić ?
Forum jest dla wszystkich .
Chcesz to bądz znami niechcesz to nie ..
forum i tak bedzie się toczyć
juz tyle osob odeszlo , tyle nowych przyszło...
Ot życie.

senior A.P.
19-11-2008, 11:05
Ot zycie ,takie i inne poznalem i znam.Znam tez ludzi i to wielu narodowsci,przekonalem sie kto przyjaciel a kto judasz,kto jest wrogiem dla Polski i Polakow.
Wiem co to jest antysemityzm i jak sie przejawia,co to jest antypolonizm i jak nas Polakow traktuja w swiecie.Jak my sami sobie Polacy do oczu skaczemy (o co i za co).
Wiem jakie sa partie i komu sluza.Poznalem rozne religie i ich przywodcow ,wiem kim sa dziennikarze i kto "okupuje" najwazniejsze zawody i profesje.
Poznalem polskich i zagranicznych "lapiduchow" (sluzby medyczne)doktorow,lekarzy,profesorow.Wiem za ile jak sie leczy.Wreszcie jacy sa ludzie (roznego wieku) w XXI wieku i na czym im zalezy.
Moglbym napisac ksiazke na te wszystkie tematy i spostrzezenia,sam bez pomocy "powiesciopisarza" takiego jak Lech Walesa lub innych mu podobnych, co to nawet nie czytaja a pisza.
Prawdopodobnie moja obecnosc na tym forum sie konczy ale jeszcze nie czas ma credo,dzisiaj chce tylko zasygnalizowac,ze bardzo martwi mnie to,ze dyskutujacy tu na tym forum sa tacy a nie inni, a szczegolnie ci,ktorzy nie zauwazaja (moze nie chca lub nie moga) tego co nie tylko w Polsce ale na calym swiecie faktycznego sie dzieje, a przede wszystkim szerzacego sie zla ,wyzysku i utraty moralnosci.

Aby nie przedluzac dopisze,ze wybieram sie w najblizszy weekend zobaczyc skladowisko 2 mln trumien w sasiednich Stanach Florydy,ktore sa przywozone i skladowane chyba na jakies zamierzone cele,byc moze jest tam tez szykowana i trumna dla mnie.
Jak narazie nie zyczcie mi smierci i pozwolcie pisac prawde ktora dostrzegam wlasnymi oczami.
Wy jezeli jej nie dostrzegacie w Polsce to nie moja sprawa ,nie przeszkadzajcie innym jej dostrzegac i pisac o niej , ja dotrzegam swa rodzine,przyjacio i znajomych w mej Ojczyznie i wiem jak ona zyje. Prosze mnie i innych nie przekonywac komu i gdzie jest dobrze.
Przeciez kazdy z nas widzi co sie wokol niego dzieje,warto tez spojrzec dalej poza czubek swego nosa i wreszcie sie przebudzic !

Mar-Basia
19-11-2008, 11:13
[quote=senior A.P.]Moglbym napisac ksiazke na te wszystkie tematy i spostrzezenia,sam bez pomocy "powiesciopisarza" takiego jak Lech Walesa lub innych mu podobnych, co to nawet nie czytaja a pisza.
quote]

Wiesz wszystko, znasz wszystkich - mysle, ze to dobry pomysl abys napisal ksiazke. Moze byc malym dodatkiem do emerytury. Czasy ida ciezkie.

siekierka
19-11-2008, 11:31
Pewnie wiesz oczywiście, że geotermina Podhalańska jest wyposażona w potężne kotłownie szczytowo-pompowe zasilane gazem, nie wiesz? to już wiesz. Pobieranie ciepła i wody z ziemi musi się skończyć oddaniem zimnej wody do ziemi, oraz podgrzaniem ciepłej wody do temperatury pozwalającej na rozprowadzenie instalacją poprzez wymiennikownie.Aby ciepłą wodę rzeczywiście uznać za ciepłą powinna mieć minimum 70 stopni C. Podhalańska ma 45-50. Jakie jest ekonomia tego przedsięwzięcia wiedzą tylko ci co są włąścicielami państwowymi tego interesu.

Co by nie mówić o geotermii, to ma ona niezaprzeczalna przewagę nad elektrownią jądrową: jest absolutnie bezpieczna, nie niesie za sobą zagrożeń takich jak Czernobyl (pol.:piołun). Ale oczywiście dla zwolenników PO, argoment do jej nie wprowadzania, to jest polityka, nie ekonomia czy ekologia.

senior A.P.
19-11-2008, 11:31
Dla kogo ciezkie to ciezkie ale chyba nie dla ciebie marbello123. Przeciez kazdy senior/ka ma jakis jeszcze inny dorobek zycia oprocz emerytury.Cos tam w spadkach pozostalo po zonach i mezach,dzieci tez na obiad zaprosza i jakos te trudne czasy przezyjemy.
Przeciez historia lubi sie powtarzac ,nawet wojny choc przy uzyciu innego sprzetu.
Wazne,ze Polska podejmuje sie tak elektrownie atomowe budowac,jak i czerpac z geotermii czy innych zrodel energii,Polki i Polacy chetni do pracy,zaradni i pewni, maja duzo przed soba do zrobienia i Polske dzwigna,nie raz dawali na to dowody.
Obawiam sie tylko czy nadal beda rozmodleni i milosierni.
Mysle jednak,ze jak los sie im poprawi ,to nawzajem sobie wybacza i beda wspolzyc jak na ludzi przystalo ,nie dajac sie innym sklocic.
Warunek: Obcy nie beda wtracac sie w ich polityke i gospodarke,przestana ich okradac ( z wszystkiego),podporzadkuja sie polskiej Konstytucji i prawu.

maja59
19-11-2008, 12:40
Co by nie mówić o geotermii, to ma ona niezaprzeczalna przewagę nad elektrownią jądrową: jest absolutnie bezpieczna, nie niesie za sobą zagrożeń takich jak Czernobyl (pol.:piołun). Ale oczywiście dla zwolenników PO, argoment do jej nie wprowadzania, to jest polityka, nie ekonomia czy ekologia.
Zgadzam się, że bezpieczeństwo geotermii jest bezsporne, co do negatywnego odziaływania na środowisko to ma tyle samo zwolenników co przeciwników, oczywiście nie spowoduje skażenia promieniotwórczego. Co do elektrowni atomowych to stosuje je z coraz lepszym zabezpieczeniem cały świat. Acha, jeszcze jedno nie jestem wyborcą ani zwolennikiem platformy. Myślę, że PO ma za mało determinacji aby coś rewolucyjnego zrealizować, nie planować czy proponować.

senior A.P.
19-11-2008, 13:32
Jezeli w innych miejscach tego forum dyskutanci twierdza,ze jest tak dobrze w Polsce,ze nie trzeba nic zmieniac ,to ja pytam dlaczego w Polsce, a przede wszystkim w partiach nie ma zgody narodowej tak pod wzgledem politycznym jak i gospodarczo ekonomicznym ?
Trwa nawet walka miedzy Rzadem a Prezydentem RP ???

z centrum
19-11-2008, 14:27
około 94 proc. energetyki cieplnej i elektroenergetyki.
Za 10 lat mamy obowiązek ograniczyć się do 80 procent.
I to jest problem - !

senior A.P.
19-11-2008, 14:54
Wyglada na to,ze tak jak i w innych dziedzinach gospodarczych bedziemy tylko korzystac z importu ?
Jezeli rolnik ma bariery aby produkowac polska zywnosc ,bo rynek zalany jest obca zywnoscia a handlarz,nie polski producent sie bogaci.
To i wszelkie zrodla energii nie moga byc polskie i w Polsce ,tylko trzeba slono placic za import to co nam zechce i po jego cenach sprzedac handlarz - czy tak ???
Jak czytam Polska ma importowac wegiel,moze jeszcze ten co zlodziejski handlowiec z Polski wywiozl gdzies poza Polska go skladowal a teraz z powrotem go Polsce sprzeda.
To co z ta Polska sie wyprawia ???

Kazik
19-11-2008, 15:57
Bo Francja dzień dzisiejszy chce wziąć za punkt odniesienia, zamiast datę układu z Kioto. Od tej pory ograniczyliśmy procentowo dużo więcej niż Zachód i dlatego trudno nam zejść niżej. No gdybyśmy mniej ograniczyli-to teraz by było z czego. Ale tak mówił nie dawno poprzedni min. ochrony środowiska, że to należy powiedzieć w Brukseli. No i czy mamy ograniczać ilościowo np. do poziomu Francji gdzie 70% to energia z atomu, czy procentowo jak dotychczas, wtedy to Francja też będzie w kłopocie. A gdy datę przyjąć z Kioto-to jeszcze dużo muszą zrobić, aby procentowo nas dogonić.

z centrum
19-11-2008, 17:22
Tak czy siak firmy (zakłady energetyczne i przedsiębiorstwa obrotu energią) sprzedające energię elektryczną odbiorcom końcowym muszą wykazać się odpowiednią liczbą posiadanych świadectw pochodzenia energii proporcjonalną do ilości sprzedawanej energii.
Udział energii zielonej w całkowitej ilości sprzedanej energii w 2010 roku musi wynosić 9 procent.
Mowa o energii elektrycznej.

Emisja CO2 to już dodatkowy problem energetyki cieplnej i zakładów produkcyjnych.

siekierka
20-11-2008, 15:29
Telewizja Trwam nadaje spotkanie z Podhalanami i burmistrzem Nowego Targu mgr inż. Markiem Fryźlewiczem. Omawiają m.in.sprawy geotermii rozwijanej siłami samorządowymi. Oprócz wykorzystania energetycznego buduje się baseny cieplne. Do istniejących już w Zakopanem i Bańskiej Niżnej, w tym roku dojdzie w Bukowinie Tatrzańskiej a w przyszłym roku w Białce Tatrzańskiej. To oczywiście, jeśli rząd nie będzie przeszkadzał, nie będzie koniec.

senior A.P.
20-11-2008, 15:47
Duzo zalezy od gospodarzy,miasta,gminy a nawet dzielnicy w miescie.Ogromna role maja samorzady w tych podstawowych organach wladzy.
Moze wiec warto stawiac na gospodarnych ludzi w terenie ?
Przeciez w interesie rzadu lezy tez interes wszystkich obywateli .

siekierka
22-11-2008, 22:39
Niemcy mając trzykrotnie mniejsze od nas zasoby geotermalne
wyliczyli swoje zasoby na 198 tysiecy PJ. Jedna jednostka PJ (petadżul) odpowiada energii zawartej w 23 tysiącach ton ropy naftowej.
Zakład w Bańskiej Niżnej był pierwszym w Europie - uznany za wzorcowy przez Japonię i USA.
Wyniki odwiertu w Toruniu: na głębokosci2350mwodama temeraturę 70 stopni Celsjusza, ostateczna wydajność źródła 500 metrów sześciennych na godzinę.
Polska ma najbogatsze złoża w całej Europie, jest w stanie utrzymać ją z własnych zasobów, aby tylko nas wcześniej nie rozkradli.

senior A.P.
22-11-2008, 22:53
Tylko,ze te zrodla byly rezerwowane nie dla Polakow.

Basia.
22-11-2008, 22:59
Tylko,ze te zrodla byly rezerwowane nie dla Polakow.
a dla kogo były rezerwowane? :confused: W Mszczonowie /50 km od W-wy/ mieszkańcy korzystają z takich żródeł od przynajmniej 7 lat. Wiem, bo mamy tam firmę.

senior A.P.
22-11-2008, 23:03
Dla przybyszow co to sie maja osiedlac w Polsce jak juz Polska dostatecznie sie wyludni z Polakow.

Basia.
22-11-2008, 23:08
Dla przybyszow co to sie maja osiedlac w Polsce jak juz Polska dostatecznie sie wyludni z Polakow.
Polska nie wyludni się dostatecznie z Polaków. :) Nie strasz. :)

senior A.P.
22-11-2008, 23:20
Ja nie strasze,ja czytam na innych strona,ze w planach globalistow Polska ma liczyc nie wiecej niz 15 mln Polek i Polakow i to odpowiednio "uformowanych".
Martwi mnie co zrobia z reszta.

siekierka
24-11-2008, 08:52
Może jednak WARTO bliżej przyjrzeć się geotermii. Jesteśmy (My - Nasz Kraj) najbogatszym krajem Europy jeśli chodzi o zasoby geotermiczne. Mądre ich wykorzystanie - nie oddanie w obce ręce - daje nam ogromną szansę aby samemu je wykorzystać i (jak Rosja handluje ropa i gazem) stać się importerem wytwarzanej CZYSTEJ enerii na całą europę. Polscy naukowcy z Krakowskiej Politechniki prof.Sokołowski, prof.Zimny, prof.Kozłowski pracując nad tym tematem od wielu lat, opracowali odpowiednie technologie, brak jest tylko woli politycznej, aby jak najszybciej je wdrażać.Nie bójmy się tego że będziemy pierwsi na świecie w tej dziedzinie!!

senior A.P.
24-11-2008, 10:01
Brak nam woli czy zezwolenia moznych tego swiata ?
Polska ma wiele surowcow mineralnych "zaplombowanych" na lepsze czasy !

siekierka
24-11-2008, 10:30
"Komu potrzebna jest energetyka jądrowa?
Po sukcesie toruńskiej geotermii przerażeni jesteśmy informacjami dochodzącymi z kręgów rządowych premiera Donalda Tuska, który straszy nas, że jedynie energetyka jądrowa może stać się panaceum na nasze problemy."

senior A.P.
24-11-2008, 10:39
Jezeli tak nakazuja tym kregom glosic to i glosza.Za gloszeniem ida czyny i tak sie dzieje na calym swiecie .

siekierka
24-11-2008, 11:35
Tylko po co nam te rozbite jądra? Kosztowne to, mało wydajne, niebezpieczne, a za kilkadziesiąt lat kłopot z utylizacją odpadów. Niemcy sie z tego wycofują i przechodzą na geotermię.
Zapotrzebowanie energetyczne Polski to 4200 PJ rocznie. Zasoby geotermiczne Polski to 625000 PJ czyli zapas na setki tysięcy lat nie tylko dla nas , ale także do sprzedaży dla całej Europy !
Na głębokości ponad 5000 m temperatura skał przekracza 300 stopno Celsjusza.Wystarczy wlać wodę i już jest gotowa niewyczerpalna turbina parowa pozwalająca wytwarzać bardzotanią energię elektryczną.

senior A.P.
24-11-2008, 11:37
Tu juz nie moge nic dodac,liczby mnie przekonuja,cala nadzieja w Toruniu.

maja59
24-11-2008, 11:41
Na głębokości ponad 5000 m temperatura skał przekracza 300 stopno Celsjusza.Wystarczy wlać wodę i już jest gotowa niewyczerpalna turbina parowa pozwalająca wytwarzać bardzotanią energię elektryczną.
Jakie to proste, no patrzecie Państwo patrzcie, wystarczy tylko pobrać wodę z 5 kilometrów głębokości i już, wszystkie problemy grzewcze i energetyczne rozwiązane, jacy głupi ci rządzący i biznesmeni, że jeszcze nie wpadli na ten fantastyczny pomysł. Mam zresztą jeszcze lepszy i głębiej idący, jądro ziemi może dostarczać niewyliczalnej ilości energii, czemu nie kopiemy głębiej, pisał coś o tym Verne.

siekierka
24-11-2008, 12:02
Majeczko59 nie wiem czy wiesz, na czym to polega, że lokomotywę napędza para wodna. Jeśli nie, to zapytaj jakiego trzecio- czy czwartoklasisty, napewno Ci wyjaśni. Podobnie zadziała turbina o której wcześniej była mowa.Tylko może w większej skali. To nie jest urządzenie do napędzania szczoteczki do zębów, tylko możliwość wytworzenia energii do oświetlenia choćby całej Europy.
Kłopot w tym, że to pomysł POLSKICH profesorów - dlatego od ponad 30 lat nie może sie przebić.

maja59
24-11-2008, 12:51
Zapytałam trzecioklasisty, wiem do czego służy turbina parowa, dalej jednak nie wiem jaki jest koszt dotarcia do ogrzanych skał na głębokości 5 kilometrów. Może nie zrozumiałeś mojego problemu. Jeżeli jednak potrafisz mi odpowiedzieć to będę wdzięczna.

senior A.P.
24-11-2008, 13:17
Koszt niewielki ,wystarczy troche "zrzutow z moherowych beretow",rzady i prezydenci sa raczej sklonni wydawac takie sumy na bale listopadowe i noworoczne.

z centrum
24-11-2008, 17:28
Z żądaniem niezwłocznego rozpoczęcia opracowania przez rząd Tuska planu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych jestem w pełni zgodny.Ekolodzy protestowali przeciwko planom budowy odkrywki węgla w pobliskich Tomisławicach, zaprzestania blokowania unijnych reform klimatycznych i włączenia w "Politykę energetyczną kraju do roku 2030" planu stopniowego odchodzenia od węgla.

Żądają zbudowania planu działania, który umożliwi Polsce osiągnięcie minimum 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

Całość komunikatu
http://www.rp.pl/artykul/17

maja59
24-11-2008, 18:43
Z żądaniem niezwłocznego rozpoczęcia opracowania przez rząd Tuska planu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych jestem w pełni zgodny.

Całość komunikatu
http://www.rp.pl/artykul/17
A ile każe sobie zapłacić Greenpeace za odstąpienie od blokowania budowy kopalni. Rośnie nam ostatni nowy terroryzm, terroryzm ekologiczny.

tadeusz50
24-11-2008, 18:52
A ile każe sobie zapłacić Greenpeace za odstąpienie od blokowania budowy kopalni. Rośnie nam ostatni nowy terroryzm, terroryzm ekologiczny.
Oni się pokazują tam gdzie ich będzie widać i mogą coś uszczknąć dla siebie. Masz rację maja59.

jip
24-11-2008, 19:31
Tak macie rację, jak słyszę ekolog to mi żal d..e ściska. Tam gdzie powinni być ale efekty mało widoczne to ich nie ma. Każda gmina ma regulamin zagospodarowania śmieci i ścieków, jak jest respektowany? Tam się nie pokażą, lepiej zrobić akcję sprzątania świata, albo powiesić się na drzewach bo to efekt,.......

siekierka
24-11-2008, 19:37
Zapytałam trzecioklasisty, wiem do czego służy turbina parowa, dalej jednak nie wiem jaki jest koszt dotarcia do ogrzanych skał na głębokości 5 kilometrów. Może nie zrozumiałeś mojego problemu. Jeżeli jednak potrafisz mi odpowiedzieć to będę wdzięczna.

Bardzo dobrze. Teraz w internecie wyszukaj hasło "Nasz Dziennik", na górze po lewej stronie kliknij"Archiwum" a w nim wybierz datę 22 listopada 2008, po otwarciu z lewej kolumny wybierz dział "Myśl jest bronią". Tam znajdziesz szereg artykułów omawiających w przystępny sposób zagadnienia geotermii. Szczęść Boże!
KOszty znacznie niższe niż energetyki jądrowej

Kazik
24-11-2008, 22:18
http://www.energiaodnawialna.republika.pl/geotermia01.html
Tu artykuł o energii z odwiertów. Ale czy potrafimy wiercić ponad 3 km? Pisze tam coś o kilku tys m. ale czy to u nas nie wiadomo.

maja59
24-11-2008, 22:38
Tu artykuł o energii z odwiertów. Ale czy potrafimy wiercić ponad 3 km? Pisze tam coś o kilku tys m. ale czy to u nas nie wiadomo.
Właśnie te 5 kilometrów wzbudziło moje wątpliwości.

Basia.
24-11-2008, 23:19
nie wiadomo, więc niech będą jądrowe też.

siekierka
25-11-2008, 11:42
Mamy kilkudziesięcioletnie badania polskich naukowców, w pełni udokumentowane złoża i najbogatsze w Europie zasoby. Dysponujemy także najnowocześniejszym sprzętem do głębokich odwiertów i możemy je wykonać, oby tylko nikt z polityków nam nie utrudniał i nie zabierał pieniędzy, które były już przyznane przez UE na te prace.
Niemcy wycofują sie z energetyki jądrowej i w oparciu o wyniki Polskich badań przechodzą teraz na geotermię, mając trzykrotnie mniejsze złoża od naszych.
Dlaczego my mamy powtarzać cudze błędy?

senior A.P.
25-11-2008, 12:02
Jezeli teraz Niemcy "przylacza sie" do nas to dopiero bedzie potega "energetyczna".
No drzyjcie znowu ruskie !

siekierka
25-11-2008, 13:12
Wykorzystując zasoby energii geotermalnej oraz specjalną technologię sekwestracji CO2, możemy ograniczyć emisję tego gazu do atmosfery.

Basia.
25-11-2008, 14:17
Mamy kilkudziesięcioletnie badania polskich naukowców, w pełni udokumentowane złoża i najbogatsze w Europie zasoby. Dysponujemy także najnowocześniejszym sprzętem do głębokich odwiertów i możemy je wykonać, oby tylko nikt z polityków nam nie utrudniał i nie zabierał pieniędzy, które były już przyznane przez UE na te prace.
Niemcy wycofują sie z energetyki jądrowej i w oparciu o wyniki Polskich badań przechodzą teraz na geotermię, mając trzykrotnie mniejsze złoża od naszych.
jeżeli jest tak jak piszesz /nie znam dokladnie tematu/ to oczywiście trzeba wiercić. Politycy nie powinni tego utrudniać.

z centrum
25-11-2008, 14:38
Oni się pokazują tam gdzie ich będzie widać i mogą coś uszczknąć dla siebie. Masz rację maja59.
nie we wszystkich sprawach mają rację, ale w wielu sporach ich działanie jest tylko poparciem dla racji przyrodników czy też mieszkańców.

Przykład z ostatniej chwili > Ekolodzy wygrali w sądzie spór o kolejkę na Kasprowy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał racje ekologów w sporze o rozbudowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Organizacje ekologiczne zaskarżyły do sądu decyzję ministra środowiska. Nie zgodził się on dopuścić ekologów do postępowania w sprawie modernizacji kolejki.

A co myslicie o tych protestach.
Mieszkańcy miejscowości Wola Radziszowska, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Andrychów protestują przeciwko budowie nowej trasy szybkiego ruchu. Beskidzka Droga Integracyjna ma połączyć Bielsko- Białą z Zakopianką.

Mar-Basia
25-11-2008, 14:56

Uwazam, ze nie nalezy gdakac tylko zabrac sie do roboty. Nie wielm, czy sie nie myle, ale w jakilms tam poscie byles przeciwko Uni! A tu nagle okazuje sie, ze UE na cos jest przydatna. Jak to jest?

tadeusz50
25-11-2008, 15:05
januszwm
cytat

Przykład z ostatniej chwili > Ekolodzy wygrali w sądzie spór o kolejkę na Kasprowy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał racje ekologów w sporze o rozbudowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Organizacje ekologiczne zaskarżyły do sądu decyzję ministra środowiska. Nie zgodził się on dopuścić ekologów do postępowania w sprawie modernizacji kolejki.

Jakie z ostatniej chwili? To kolejka już jest zmodernizowana. Dość długa ta ostatnia chwila.

Co do budowy tej drogi trochę trudno się wypowiadać nie znając dokładnie realiów. Zastanawia mnie tylko jedno. Wszyscy chcemy dobrych szybkich dróg. Tylko nie u mnie u sąsiada jak najdalej od mojego domu. Pewnie należy budować te drogi w powietrzu tak by nie dotykały ziemi i nie robiły cienia.

maja59
25-11-2008, 15:18
Efektem takiego protestu jest podniesienie ceny za wywłaszenie na rzecz budowy drogi gruntów, część kasy należy oddać ekologom na cele "statutowe" i wtedy się okaże, że droga właściwie jest ekologiczna i nie ma sprawy.
Byłam przez wiele lat świadkiem budowy, przerywania budowy, wznawiania budowy zapory w Niedzicy. Trwało to długo i kosztowało państwo polskie kupę kasy protesty trwały cały czas. Cudem powstała zapora i zbiornik czorsztyński, na otwarcie zapory przyjechał prezydent Kwaśniewiski i poteżna grupa ekologów w celu rzucenia się na turbiny. I co się stało?? Od wielu dni lało na Podhalu jak z cebra, Dunajec wezbrał powyżej stanów alarmowych, zniósł most w Kunurowie, który to most z wdziekiem sobie płynął wraz z psimy budami i cześciami obejść i wszystko to zmierzało z biegiem rzeki do zapory. I stał się cud zapora przytrzymała ogromną falę powdziową i po raz pierwszy od zawsze, od stworzenia Dunajca i Podhala nie było powodzi przy takiej wodzie. Kwaśniewski przeciął wstęgę, ekolodzy zaatakowali, górale pobili ekologów do nieprzytomności i sprawa się zakończyła, od tego czasu nikt już zaporze na Dunajcu nie szkodzi.

tadeusz50
25-11-2008, 16:12
Tylko po co nam te rozbite jądra? Kosztowne to, mało wydajne, niebezpieczne, a za kilkadziesiąt lat kłopot z utylizacją odpadów. Niemcy sie z tego wycofują i przechodzą na geotermię.
Zapotrzebowanie energetyczne Polski to 4200 PJ rocznie. Zasoby geotermiczne Polski to 625000 PJ czyli zapas na setki tysięcy lat nie tylko dla nas , ale także do sprzedaży dla całej Europy !
liczę raz liczę drugi raz i co wychodzi
625000:4200=148.81 kurczę gdzie te tysiąc lat nie mówiąc o setkach tysięcy. Może to matematyka o. Rydzyka

tadeusz50
25-11-2008, 16:19
cytat z#123
Odpowiedź z Cytowaniem

Przecież tak jest na całym świecie wzrost temperatury ze wzrostem głębokości. Proponuję dowiercić do jadra ziemi co tan głupie 6270 km. Damy radę . Tam podobno jest 5000 stopni C

z centrum
25-11-2008, 17:53
Jakie z ostatniej chwili? To kolejka już jest zmodernizowana. Dość długa ta ostatnia chwila.
Nie o samą modernizację chodziło.
Ta jak piszesz "Dość długa ta ostatnia chwila." to była sporna kwestia ilości osób wwożonych na Kasprowy.
W wielkim uproszczeniu - w ogólniku ekolodzy zawiera się kilka organizacji, w tym Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które żądały ograniczenia do 180 osób na godzinę, a PKL miał zgodę Ministerstwa na 360 osób.

tadeusz50
25-11-2008, 18:26
Janusz czy mamy domyślać się co autor postu miał na myśli pisząc go? Przypomina to dawno minione lata szkolne.

maja59
25-11-2008, 18:44
Nie o samą modernizację chodziło.
Ta jak piszesz "Dość długa ta ostatnia chwila." to była sporna kwestia ilości osób wwożonych na Kasprowy.
W wielkim uproszczeniu - w ogólniku ekolodzy zawiera się kilka organizacji, w tym Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które żądały ograniczenia do 180 osób na godzinę, a PKL miał zgodę Ministerstwa na 360 osób.
Brawa dla ekologów, kolejka po modernizacji jest dalej karłowaty tworem, a za południową granica powstaje narciarski raj i bardzo dobrze jedziemy zjeżdźać na Słowację, nie do Austrii, Włoch czy Szwajcarii, ale tanio i blisko na Słowację. UE zagroziła Słowacji....że Słowacja nie będzie miała prawa do nazwania swoich Tatr parkiem narodowym...Słowacy pozdychali ze śmiechu na takie groźby. Natomist polskie Tatry są dla ekologów i Towarzystwa Tatrzańskiego. Chcieli zostać sami w Tatrach to zostaną, tylko skąd górale dutki wezmę, no skąd, a są również członkami tego Twowarzysta. Ja w każdym razie z całą rodziną jadę na narty na Słowację. Brawo Slowacy.

senior A.P.
26-11-2008, 11:21
M123 !
UE jest jak najbardziej przydatna tylko nie dla Polakow ,gdy wszyscy Polacy sie przebudza i chwyca wladze w swe rece zycie potoczy sie inaczej - dla wszystkich !

jip
26-11-2008, 11:31
O co to sobie dośpiewaj:http://images39.fotosik.pl/34/94063c2f5b350c39.jpg

senior A.P.
26-11-2008, 11:38
"Moj Boze,jak temu dziecku zimno".

maja59
26-11-2008, 11:48
Ja jeszcze w sprawie ekologów, jak to jest, że w najczystszym kraju narciarskim Szwajcarii, w rajach narciarskich w Austrii, Francji i Włoszech są jedne góry Alpy, eksploatowane przez tysiące jeżeli nie dzisiątki tysięcy wyciągów, kolejek, tras narciarskich, schronisk, restauracji, wiosek sportowych, tras dojazdowych dla samochodów i autokarów i nic się złego Alpom nie dzieje, albo mają do kitu ekologów. W Polsce takie "rozpasanie" nie mogłoby mieć miejsca. Nie bedzie u nas raju dla narciarzy, przyzwoitych dwupasmowych dróg, nie mówiąc o autostardach, ale bedziemy mieć znaczących na świecie ekologów. Polska ekologami stoi, hurra:mad:

senior A.P.
26-11-2008, 11:55
Moze Polska nie ma wlasciwych ludzi na stanowiskach ekologow ?

siekierka
26-11-2008, 13:38
Maju Jeśli jeszcze powiesz, że nie popierasz ekologów protestujacych przeciw budowie obwodnicy Suwałk i zgadzasz się na jej przebieg w Dolinie Rospudy, to cię uściskam

tadeusz50
26-11-2008, 13:56
Pewnie nie tylko Maja ale wiele innych osób uważa, że ekolodzy nie maja racji. Podobnie jak górale w sprawie budowy dwupasmówki do Zakopanego. Dutki /pieniądze/ chcą ale dostać się to pewnie na piechotę.

jip
26-11-2008, 14:00
Też uważam, że ekolodzy są tam, gdzie można się pokazać i chyba coś zarobić na działalność, a tam gdzie powinni być to ich nie ma. Tu mnie też będziesz musiał uściskać. Pozdrawiam jip

senior A.P.
26-11-2008, 14:04
Aaaaah! Jak oni wszyscy sie "sciskaja",ciekawe co z tego maja ?

z centrum
26-11-2008, 14:15
Janusz czy mamy domyślać się co autor postu miał na myśli pisząc go? Przypomina to dawno minione lata szkolne. ... to był zbyt krótki skrót wiadomości. :confused:

z centrum
26-11-2008, 14:46
nie należy uogólniać krytyki na działalność polskich pozarządowych organizacji i towarzystw.
Ochrona bogactwa naturalnego Polski to sprawa zbyt ważna, aby tylko wąsko wyspecjalizowani eksperci mieli prawo wyłącznego głosu.
Dlatego potrzeba szerokiej konsultacji i społecznej rozwagi w podejmowaniu decyzji wiążących się z dalszą degradacją przyrody.

Zapora w Niedzicy - ze względów retencyjnych była potrzebna, pomyślano o tym już w 1905 roku - ale jaki będzie bilans korzyści?
Zalew Czorsztyński istnieje dopiero od 1997 roku.

Zapora we Włocławku istniejąca od 1970 roku jest już oceniona - i ta ocena nie jest korzystna.
Wytworzona energia elektryczna nie rekompensuje nakładów poniesionych i obecnie niezbędnych do poniesienia.
Przesiedlono kilka wsi, upadła spółdzielnia rybacka "Certa" z powodu zaniku ryb w dole rzeki, z braku stabilnych warunków wodnych nie istnieje żegluga i transport rzeczny.
Teraz za około 2 miliardy złotych trzeba wykonać zabezpieczenie zapory.
Podatnicy czyli my wszyscy i środowisko naturalne zapłaciły cenę nie do zaakceptowania i jak to obecnie widać w ogóle niepotrzebną.

maja59
26-11-2008, 15:47
Maju Jeśli jeszcze powiesz, że nie popierasz ekologów protestujacych przeciw budowie obwodnicy Suwałk i zgadzasz się na jej przebieg w Dolinie Rospudy, to cię uściskam
Nie popieram, tylko mnie nie uduś. Jestem przekonana, że można pogodzić ludzkie potrzeby Suwałk z Doliną Rospudy.
Jako zawodowy biolog narażam się z pewnościa ekologom, ale robię to celowo. Za dużo w naszym biednym i małym kraju terroryzmu ekologicznego. Rozumiem słuszne racje i walkę do pierwszej czy ostatniej krwi, ale wiem bo znam to środowisko, że jest zawsze materialna cena za którą wzniosłe hasła nie obowiązują. Wiem, że zdarzają się szantaże, jak nie dacie kasy to niczego nie wybudujecie bo się przykujemy, przywiążemy (niepotrzebne skreślić) i nie pozwolimy. Wielu karnie płaci i cisza, nikt o aspektach ekologicznych inwestycji nie kłapie. Może ktoś ma lepsze doświadczenia, ale ja mam takie. I jeszcze jedno niczego nie buduję i nie byłam, nie jestem i nie będę osobiście zainteresowana. Szlag mnie jednak trafia na szemrane towarzysto ciągnące lewe profity pod szczytnymi hasłami.

maja59
26-11-2008, 18:37
Pewnie nie tylko Maja ale wiele innych osób uważa, że ekolodzy nie maja racji. Podobnie jak górale w sprawie budowy dwupasmówki do Zakopanego. Dutki /pieniądze/ chcą ale dostać się to pewnie na piechotę.
Co do górali, to oni chcieliby pobierać kasę za pobyt w Klikuszowej (góra z której zjeżdża się do Nowego Targu), ceper mógłby popatrzyć z daleka na Tatry, zapłacić za niby pobyt, zabrać swoje śmiecie i jazda z powrotem. Niedługo dzięki Slowakom ich sen się ziści tylko nikt już nie zapłaci i tu ból.

tadeusz50
26-11-2008, 19:16
Maju wyadje mi się ,że to jest błędne myślenie. Przecież Zakopane nie pomieści /noclegowo/wszystkich chętnych. Przy możliwości szybkiego przemieszczana i oni mieliby zarobek. A tak będą mieli figę i jedni i drudzy. Ot myślenie ja nie zarobię i ty nie zarobisz. A następnie należy ponarzekać jak to jest żle, jaka władza paskudna /obojętnie jaka/

z centrum
26-11-2008, 19:19
Jako zawodowy biolog narażam się z pewnościa ekologom, ale robię to celowo. Za dużo w naszym biednym i małym kraju terroryzmu ekologicznego.
Tak też co sądzisz o zgłaszających protesty takich organizacjach;
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,
Liga Ochrony Przyrody,
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze,
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.

maja59
26-11-2008, 19:32
Nie zgłaszam do organizacji, tylko do ludzi reprezentujących określone interesy. Uczono mnie kiedyś, że w każdej sprawie przede wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Z pozycji szantażu czy groźby nie wiele się załatwi dla Wszelkich Istot, zważywszy, że człowiek chyba też jest Wszelką Istotą, chociaż coraz mniej mi na to wygląda.

Lila
26-11-2008, 20:04
Ja jestem za ekologami . W związku z tym ,nie będę ściskana .I dobrze .Bo w wykonaniu niektórych z Was ,byłoby to nie do zniesienia .

maja59
26-11-2008, 20:22
Ja jestem za ekologami . W związku z tym ,nie będę ściskana .I dobrze .Bo w wykonaniu niektórych z Was ,byłoby to nie do zniesienia .
Rzadko jestem za ekologami, częściej przeciw, co do ściskania to mam ambiwalentne uczucia, wolałabym nie jeżeli wolno prosić.

senior A.P.
26-11-2008, 20:31
To dlaczego korzystasz z samochodu ?

maja59
26-11-2008, 20:39
To dlaczego korzystasz z samochodu ?
Senior, do której z nas skierowane jest twoje pytanie?

senior A.P.
26-11-2008, 20:47
Do kazdej,ktora korzysta z samochodu a chce czystego powietrza.

z centrum
26-11-2008, 20:52
Nie zgłaszam do organizacji, tylko do ludzi reprezentujących określone interesy.
W tym jesteśmy zgodni.

To człowiek jest odpowiedzialny za swoją przyszłość, lokalnie i globalnie. Warunki w jakich żyje muszą być dla niego przede wszystkim korzystne.
Dlatego jestem za mieszkańcami Augustowa a nie "ekologami z Rospudy".
Dlatego jestem za mieszkańcami Kujaw - a nie "ekologami w odkrywce kopalni Konin".
Sprzeczność - nie. Bo zagrożenie dla Gopła to tylko powtórzenie sytuacji z budowy zapory na Wiśle. "Ekolodzy z Greepeace" akurat wstrzelili się trafniej niż z Rospudą.

Tych sprzeczności jest mnóstwo i to jest żer "ekologów".
To paradoks sytuacyjny za którym stoi brak państwowego programu inwestycyjnego będącego w zgodzie ze zobowiązaniami Natura2000 podjętymi przy wstępowaniu do UE.
Chyba że nie widziały polskie gały gdzie wstępowały. :rolleyes:

senior A.P.
26-11-2008, 20:54
Oj polskie galy to nie widzialy ,bo otumanione zostaly i to przez wysokie gremia,w tym i KK.

maja59
26-11-2008, 20:59
Wszystkie Istoty w tym ludzie muszą żyć w warunkach zabezpieczających; zdrową żywność, czyste powietrze i prawo do nieumierania na drodze przez rozjechanie TiRem. Jeżeli mieszkańcy Augustowa nie maja takiego prawa to ja w imieniu Wszystkich Istot proszę o zezwolenie człowiekowi na zycie.

senior A.P.
26-11-2008, 21:02
Zezwolenie na zycie to malo ,trzeba jeszcze zabezpieczyc wlasciwa edukacje,prace i egzystencje.
Czlowiek nie musi miec samochodow i autostrad aby zyc zdrowo.

maja59
26-11-2008, 21:31
Zezwolenie na zycie to malo ,trzeba jeszcze zabezpieczyc wlasciwa edukacje,prace i egzystencje.
Czlowiek nie musi miec samochodow i autostrad aby zyc zdrowo.
Najzdrowiej było w czasach kamienia łupanego. Żyjemy dzisiaj i mamy dzisiejsz świat, mozna poprawić wiele bez spektakularnych demonstracji, a w ciszy i wzajemnej współpracy i zgodzie.

Kazik
26-11-2008, 21:57
Do kazdej,ktora korzysta z samochodu a chce czystego powietrza.
Nie korzystasz z samochodu, lubisz świeże powietrze, czy emerytura za mała?

Pamiętam jak w programie "uwaga" nagrali z ukrytej kamery ekologa [pewnie jakiś szef] jak przyjmował 3 tys. i zapowiedział że cena się nie zmieni, za każdy nadajnik operatora komórki 3 tysiaki. Nie będą protestować, że za blisko bloków. To powinno skończyć się prokuratorem. To było jeszcze za Millera. Dalszego ciągu nie pokazali, lub przeoczyłem.

senior A.P.
26-11-2008, 22:35
Witam na zmianie,jak wroce podyskutujemy.

Kazik
27-11-2008, 00:34
Witam na zmianie,jak wroce podyskutujemy.
Faktycznie duchem jesteś w Polsce. Po 22,30 idziesz spać a pierwszy post o 8-mej [naszego czasu-na Florydzie 2-ga w nocy]] Teraz mam 0,30 i niebieska kropka u Seniora. A na Florydzie dopiero 6,30 PM. Ciałem też steruje duch kraju? A może wróciłeś?:)

senior A.P.
27-11-2008, 00:52
Juz wrocilem i jestem - co tam Panie slychac w Polityce ?
Terrorystow w Polsce nie widac ?
W Nowym Jorku znowu strasza ale ludzie juz mniej sie boja,uwazaja,ze to normalka przed swietami a od jutra dlugi weekend,indyki "szlachtuja",taka to czlowieka wdziecznosc i dziekczynienie,mozna to uznac za amerykanska Wigilie.Zjada sie rodziny ,pojedza,popija o polityce pogadaja i sie rozjada.
Oby tylko blackout-u nie bylo ,elektrownie atomowe na pelnych obrotach,prad tani,tak,ze grzac sie mozna,nie tak jak w Polsce gdzie wam inny grudzien szykuja wraz z Mikolajem.

Kazik
27-11-2008, 01:04
W styczniu dowiemy się o podwyżkach. Zachodni spece prognozują nam wzrost gospodarczy duuuuużo niżej niż [po korekcji] przewiduje Rząd. 40 firm które produkują ozdoby choinkowe [głownie bombki] bankrutuje po kolei. Bo USA już nie chce kupować ręcznej roboty. Tańsza jest prosta chała z Chin.

senior A.P.
27-11-2008, 02:14
Maja59 napisala nam,ze najzdrowiej bylo w czasach kamienia lupanego,jednoczesnie proponuje zycie w zgodzie - da sie to osiagnac kiedy jedni uwazaja sie za wybranych a drudzy za oszukanych ?

Kazik
27-11-2008, 02:35
Maja59 napisala nam,ze najzdrowiej bylo w czasach kamienia lupanego,jednoczesnie proponuje zycie w zgodzie - da sie to osiagnac kiedy jedni uwazaja sie za wybranych a drudzy za oszukanych ?
Chyba należysz do wybranych. Tylko dlaczego raz ich lubisz, bo zapraszają i są O.K. A ogólnie tępisz? Przechtą chyba nie jesteś?

senior A.P.
27-11-2008, 10:55
Kaziu jak cie lubie !
Kogo ja tepie,kto mnie przechrzcil - co ty za czarna propagande uprawiasz,jestes niepoprawny, a tak dobrze sie zapowiadales na forum.

Kazik
27-11-2008, 11:50
Czytałeś wątek "Życzenia?" Uśmiejesz się na dzień dobry.

maja59
27-11-2008, 11:56
Czytałeś wątek "Życzenia?" Uśmiejesz się na dzień dobry.
Ja się uśmiałam, pisałam już kiedyś Seniorowi z okazji chyba 90 wątku, że sam na nich ze sobą dyskutuje co jest dla mnie śmieszniejsze niż samo ich zakładanie. Jest takie okreslenie medyczne słowotok, nasz senior ma wątkotok.

senior A.P.
27-11-2008, 12:42
Nie nie czytalem.To forum jest tak rozbudowane i rozdrobnone,ze aby na "starcie" przyczytac kazdego dnia co nowego to cztery godziny nie twoje !
Poczytam jak juz bede "bezwatkowy",wtedy tez wdeptuje tam gdzie tylko "ble,ble i kwiatuszki z obrazeczkami".
Tu o elektrowniach mowa i o tanich zrodlach energii,wiec chce sie zalapac.
Moze cos dla siebie na dach wylapie,przeciez slonca mi nie brakuje.

Kazik
27-11-2008, 13:15
http://img360.imageshack.us/img360/2875/rowersonecznyog5.jpg (http://imageshack.us)
Silnik el. jako bagażnik napędza tylną zębatkę paskiem "zębatym". W razie deszczu lub wieczorem-napęd tradycyjny. Nie smrodzisz, nie pytasz po ile galon benzynki. Sama przyjemność. Ciekawe tylko jak się jedzie "na południe"-w samo południe?

senior A.P.
27-11-2008, 13:43
Normalnie,slonce masz w zenicie .
Ja juz rower posiadam ,z bateria sloneczna (jej nabyciem) nie powinno byc klopotu ,gorzej bedzie z uzyskaniem odpowiedniej mocy potrzebnej dla silnika,ktory by pokonal opory toczenia roweru po drodze. Mozna wprawdzie zabrac do plecaka akumulator samochodowy ale co wtedy z garbem staruszka ?
Za propozycje dzieki !

jip
27-11-2008, 13:48
Jeszcze lustro możliwość z tyłu, albo bez spodni też odblask i bateria słoneczna działa lepiej.

senior A.P.
27-11-2008, 13:54
Ty jak widze na zdjeciu jezdzisz nie tylko w spodniach ale w kurtce i z przykryta lysina - pewno masz w d... wiatraczek.

jip
27-11-2008, 13:55
Zawsze noszę myckę (czapkę), żeby rozum nie wywietrzał ale wiatraczka nie mam czasem jem grochówkę.

senior A.P.
27-11-2008, 13:56
I zapewne siodelko z rowkiem.

maja59
27-11-2008, 14:00
Oj chłopaki, fe, a miało być o elektrowaniach atomowych, a jest o napędzie biogazem.

senior A.P.
27-11-2008, 14:03
Przeciez czlowiek tez sklada sie z atomow !

senior A.P.
27-11-2008, 14:04
Ma takze jadra i cos kolo jader.

z centrum
27-11-2008, 14:15
... pozostałymi Wszystkimi Istotami.
Wszyscy Ludzie mają pierwszeństwo przed pozostałymi Wszystkimi Istotami.
Obwodnice to już powszechny problem. Mieszkańcy bardzo wielu miast, miejscowości i osiedli wiejskich płacą taką samą lub wyższą cenę za bezkoncepcyjny rozwój inwestycyjny lat Planu 6-letniego i kolejnych 5-latek.
Powtarzam - braku koncepcji rozwoju inwestycyjnego koalicji PZPR+(ZSL z SD) rządzącej przez ponad 40 lat w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Minione prawie 20 lat to tylko podtrzymywanie status quo, tylko na całe szczęście od wejścia w 1997 do UE jest to trwanie coraz trudniejsze.
A poza tym to dla pierwszych EUropejczyków muszą być gdzieś w Europie dziewicze tereny zielone :rolleyes:
Oni już swoje państwa uprzemysłowili.

z centrum
27-11-2008, 14:18
oraz za źródłami energii elektrycznej i cieplnej nie zużywającymi bezpowrotnie nasze bogactwa naturalne.

W tym temacie to tyle moim zdaniem.

jip
27-11-2008, 14:24
Oj chłopaki, fe, a miało być o elektrowaniach atomowych, a jest o napędzie biogazem.
Toć to przecież ekologia sama, ale sprowokował senior.

z centrum
27-11-2008, 14:29
na Naczelne Wszystkie Istoty :rolleyes:
Dzisiaj 13:15 Kazik
W razie deszczu lub wieczorem-napęd tradycyjny. Nie smrodzisz I zapewne siodelko z rowkiem.
Dzisiaj 13:48
jip Jeszcze lustro możliwość z tyłu, albo bez spodni też odblask i bateria słoneczna działa lepiej.
Dzisiaj 13:54
senior A.P. Ty jak widze na zdjeciu jezdzisz nie tylko w spodniach ale w kurtce i z przykryta lysina - pewno masz w d... wiatraczek.
Dzisiaj 13:55 jip
Zawsze noszę myckę (czapkę), żeby rozum nie wywietrzał ale wiatraczka nie mam czasem jem grochówkę.

jip
27-11-2008, 14:41
Janusz humoru nigdy za dużo i to jeszcze w naszym wieku. Jak będziemy tylko tak na poważnie dyskutowali to szybciej nas szlak trafi, i będziemy się częściej kłócić, "a po czo?" jak powiedziała wnuczka mojego kolegi swojemu koledze z przedszkola, który ja chciał pocałować.

Kazik
27-11-2008, 14:50
Zmieniłeś moją wypowiedź niby mnie cytując. To nie ja pisałem o "siodełku z rowkiem". Mam na myśli Twój #199. Brzydko się bawisz. Stracisz wiarygodność całkowicie.

maja59
27-11-2008, 15:33
I zapewne siodelko z rowkiem.
Cytuję kto to powiedział, ale bardzo was proszę chłopaki pogadajmy o nowych technologiach w energetyce. Miało byc o elektrowniach atomowych, a tu nic i nic.

jip
27-11-2008, 16:03
Ale żeby gadać o nowych technologiach w energetyce to trzeba na tym się znać, a ja się na energetyce i to nowych technologiach nie znam zbyt dobrze, chyba, że widzę jakieś ewidentne naciąganie albo związki z "ekologią"

maja59
27-11-2008, 21:58
Ja też się nie znam, myslałam, że się czegoś ciekawego dowiem, ale jeżeli nie o elektrowniach atomowych to może o czystej enerii z innych źródeł. Geotermia była już trochę liźnięta, może o kolektorach słonecznych. Co o nich sądzicie, wiem, że nie są jeszcze całkowicie opłacalne, ale coraz częściej widzę je na Podhalu i to nie tylko w domach letniskowych krakusów, zdarzają się na stodołach w celu dosuszania siana.

gratka
27-11-2008, 21:58
Cytuję kto to powiedział, ale bardzo was proszę chłopaki pogadajmy o nowych technologiach w energetyce. Miało byc o elektrowniach atomowych, a tu nic i nic.
Dobra maja, pogadajmy jak chłopak z chłopakiem. :D
Elektrownie o napędzie jądrowym są w tej dobie najbardziej niezawodnym żródlem energii. Widziałam kilka lat temu obliczenia, z których wynikało, że w sumie zliczony ich czas pracy to ponad cztery tysiące lat i raptem było kilka awarii, za które z reguły winę ponosi obsługa. Człowiek jest najbardziej zawodnym elementem takiej elektrowni, to fakt.
Skażenie promieniotwórcze hałdy popiołu przy elektrowni węglowej jest porównywalne, a może większe od skażenia w sąsiedztwie reaktora.
Jeżeli jako ofiary energetyki tradycyjnej zliczy się zabitych w kopalniach górników wydobywających węgiel dla elektrowni węglowych to statystyka jednoznacznie wskazuje na instalowanie reaktorów jądrowych.

maja59
27-11-2008, 22:05
Gratko, miodzik na moje serducho, dokładnie tak podejrzewałam. Z awaryjnością energetyki atomowej jest najprawdopodobniej tak jak z wypadkami lotniczymi, szalenie spektakularne, ale bardzo rzadkie i w sumie z minimalną liczbą ofiar. Do tego jeżeli mozna zabezpieczyć przed błędem człowieka to tylko budować i to szybko.

Kazik
27-11-2008, 22:45
B.G. ma chyba rację. Wiatru mamy tyle co nad morzem. A terenu szkoda.Spalanie biogazu lub trzciny energetyczną zwanej- to ciągle jest spalanie. Energia odnawialna jak najbardziej, ale CO/2 i tak produkuje. Kolektory wodne na Krecie się sprawdzają latem. A zimą tam nie byłem. Śniegu tam nie mają-tylko w górach. Zimą to jak u nas listopad. Chyba nie nagrzeje wody. Co nam pozostaje? Bo węgiel trzeba powoli eliminować. Atom jedynie. Nawet nie jesteśmy Islandią, gdzie woda gorąca bez wiercenia tryska. Kto sądzi że geotermia da nam energię-elektryczna na dzisiejszym poziomie? Łatwo powiedzieć-dokopać się do wnętrza ziemi. To niech pomysłodawca powie jak i niech nie spowoduje wulkanu.

senior A.P.
28-11-2008, 09:14
A jakie oszczednosci dajac ludziom tani prad tego nie widzicie ?
Tylko na czym wtedy zarobia handlarze i posrednicy.

siekierka
28-11-2008, 09:33
....Kto sądzi że geotermia da nam energię-elektryczna na dzisiejszym poziomie? Łatwo powiedzieć-dokopać się do wnętrza ziemi. To niech pomysłodawca powie jak i niech nie spowoduje wulkanu.

Kazik! Piszę o tym od jakiegoś czasu. Geotermia została od kilkudziesięciu lat rozpracowana przez Politechnikę Krakowską. Jest tam całe grono profesorów, znających temat od podszewki.
Polskie badania w tym kierunku są w Ameryce i w Japonii uznawane za wzorcowe. Niemcy wycofują sie z elektrowni jądrowych i przechodzą na geotermię w/g Polskiej technologii. Dokonane w Polsce odwierty oraz trwające w tym kierunku prace dowodzą, że jest to najtańszy sposób uzyskiwania w nieskończoność energii z wnętrza Ziemi.

araad
28-11-2008, 09:37
Czyli mamy takie nasze perpetum mobile no tak to jest radosna wiadomość w końcu coś nam się udało.Siekierka dzięki poprawiłeś mi humor na cały dzień.

siekierka
28-11-2008, 10:52
Czyli mamy takie nasze perpetum mobile no tak to jest radosna wiadomość w końcu coś nam się udało.

Normalne Polskie libertyńskie piekło. Koniecznie wykpić, bo Polskie. Nie kupione od Niemców, nie sprowadzone z Japonii tylko Polacy wymyślili. To pewnie nic nie warte. Najlepiej , gdyby sprzedać za grosze komuś za granicę, on przyjedzie, zorganizuje i będzie nam sprzedawał jako "jego" produkt.
Będzie tak jak jest z elektrycznością: póki była nasza,Stołeczna Energetyka "Stoen" to wszyscy narzekali. Teraz gdy jest sprzedana Niemcom, nazywa sie RWE i zarabiają na tym Niemcy, to już jest wszystko dobrze.
N'esce pas? Nicht wahr?

araad
28-11-2008, 11:10
Ależ ja się cieszę,nawet bardzo szkoda ze nie widzisz jak się serdecznie uśmiecham aż berecik mi z radości podskakuje.

siekierka
28-11-2008, 11:48
Czy mozna postawic znak rownosci (=) co do jakosci towarow i uslug ?
Dajmy na to :
Made in China = Made in Poland .

Jeśli będziemy porównywać produkty o nazwie "energia elektryczna", to czy to będzie Made in Poland, czy Made in Great Britain, jakość będzie identyczna.:)

siekierka
28-11-2008, 12:03
Gratko, miodzik na moje serducho, dokładnie tak podejrzewałam. Z awaryjnością energetyki atomowej jest najprawdopodobniej tak jak z wypadkami lotniczymi, szalenie spektakularne, ale bardzo rzadkie i w sumie z minimalną liczbą ofiar. Do tego jeżeli mozna zabezpieczyć przed błędem człowieka to tylko budować i to szybko.

Muszę Cię zmartwić. Przypominam Hiroszimę i Nagasaki.
Ofiary wybuchu bomby sięgają tam czwartego pokolenia.

Czernobyl - przestarzała konstrukcja sowiecka. Nie zdołał przyzwoicie się rozprzestrzenić, i sięgnął "tylko" do Norwegii (na północ) i do NRD (na zachód). Na wschód i południe nieważne, boć to demoludy, które się z zasady nie skarżyły na "Wielkiego Brata".
Teraz są nowocześniejsze konstrukcje znacznie lepsze i wydajniejsze. Oczywiście o znacznie wyższych kosztach budowy i eksploatacji. Taka jak strzeli to ma szanse zasypać pyłem radioaktywnym cały kontynent Euroazjatycki oraz sięgnąć do Afryki. To się teoretycznie nie ma prawa zdarzyć częściej jak raz na pół wieku, TEORETYCZNIE.

Mar-Basia
28-11-2008, 12:14
Muszę Cię zmartwić. Przypominam Hiroszimę i Nagasaki.
Ofiary wybuchu bomby sięgają tam czwartego pokolenia.
.

Co ma wspolnego Hiroshima i Nagasaki do centrali atamowych? To byly BOMBY atomowe uzyte na cywilna ludnosc......W jakim celu?
Prosze, nie mieszajmy tematow. Dodatkowo nie bardzo widze powodu malowania wszystkiego na czarno. :mad: Nie zaliczam sie do wyznawcow skrajnego pesymizmu.

siekierka
28-11-2008, 13:18
Co ma wspolnego Hiroshima i Nagasaki do centrali atamowych? To byly BOMBY atomowe uzyte na cywilna ludnosc......W jakim celu?

Źródło energii w bombie i w elektrowni jest identyczne - rozszczepienie atomu. Jeśli w elektrowni zawiedzie w którymś momencie mechanizm kontroli masy krytycznej, elektrownia zamienia się w bombę.

Mar-Basia
28-11-2008, 14:21
Źródło energii w bombie i w elektrowni jest identyczne - rozszczepienie atomu. Jeśli w elektrowni zawiedzie w którymś momencie mechanizm kontroli masy krytycznej, elektrownia zamienia się w bombę.
Ameryki nie odkryles. Nie mieszaj Hiroshimy i Nagasaki z elektrownia. Zupelnie rozne tematy. Zdania nie zmienie. Pozdrawiam.

siekierka
28-11-2008, 14:32
Broń mnie Boże przed odkrywaniem Ameryki. Jaszcze bym stwierdził, ze tacy "bardziej opaleni" to nie amerykanie i co wtedy z Prezydentem elektem?

Mar-Basia
28-11-2008, 15:32
Broń mnie Boże przed odkrywaniem Ameryki. Jaszcze bym stwierdził, ze tacy "bardziej opaleni" to nie amerykanie i co wtedy z Prezydentem elektem?
He,he,he...wystarczy, ze tak myslisz (przynajmniej tak przeczytalam miedzy liniami). A to nazywa sie rasizm!!!!! Niech Bozia odpusci grzesznym owieczkom.

gratka
28-11-2008, 15:36
Siekierko strasznie namieszałeś. Reaktory pracują na paliwie jądrowym, ale to jest zupełnie inne wzbogacenie w aktywny uran niż bomby. Równie dobrze mogłeś powiedzieć, że mężczyzni też mają napęd jądrowy, więc są groźni:D, bo w każdym z nas, ludzi, zachodzą reakcje rozszczepienia. Co prawda jest ich mało, ale są.

gratka
28-11-2008, 15:41
Spalanie węgla jest reakcją chemiczną dającą energię i spalanie trotylu też jest reakcją chemiczną dającą energię. Mylić reaktor z bombą atomową, to tak jak pomylić ognisko z tradycyjną bombą.

Mar-Basia
28-11-2008, 17:39
Spalanie węgla jest reakcją chemiczną dającą energię i spalanie trotylu też jest reakcją chemiczną dającą energię. Mylić reaktor z bombą atomową, to tak jak pomylić ognisko z tradycyjną bombą.

Dziekuje Babko Gratko, bylas bardziej techniczna niz ja. Nie chcac wchodzic w jasne dla kazdego czlowieka z matura detale - nie rozpisywalam sie dluzej na temat. Zaskakujace jak ludzie upieraja sie przy "wyobrazonych" teoriach.

gratka
28-11-2008, 18:17
Aby rozwiać wątpliwości i dalej lać miód na serce maji porównam koszty społeczne utrzymania elektrowni o mocy elektrycznej 1000MW w dwóch wersjach. Zakładam, że 1000 MW energii elektrycznej uzyska się z 3000MW energii cieplnej.
Elektrownia węglowa:
trzeba dowieźć rocznie 2,8 mln ton węgla o wartości opałowej 20MJ/kg
z tego do atmosfery trafi 10 mln ton dwutlenku węgla,
100 tysięcy ton dwutlenku siarki,
10 tysięcy ton tlenków azotu
tysiąc ton pyłu
pozostanie 300 tysięcy ton popiołu i otoczenie będzie kilkakrotnie bardziej skażone radem niż otoczenie elektrowni jądrowej tej samej mocy,
na każde 3 mln ton wydobywanego węgla przypadają w ostatnim 10 leciu 2 wypadki śmiertelne wśród górników.
W następnym poscie będzie o elektrowni jądrowej.

gratka
28-11-2008, 18:27
Elektrownia jądrowa - koszty społeczne:
Trzeba dowieźć rocznie 25 ton paliwa uranowego ( jedna tona paliwa wzbogaconego zawiera 30 kg izotopu U 235)
Paliwo reaktorowe nigdy nie wypala się do końca.
Toteż trzeba przerobić wypalone paliwo, albo przez jeden rok studzić w basenie przy reaktorze, a potem składować w tzw. mogilniku:
około 100 metrów sześciennych odpadów niskoaktywnych
około 30 metrów sześciennych zestalonych odpadów średnioaktywnych
około 3 metry sześcienne zestalonych odpadów wysokoaktywnych.
brak gazów cieplarnianych.

maja59
28-11-2008, 19:19
No i pojawiła się Kobitka, która wreszcie wyłożyła o co biega w tych elektrowniach atomowych. Dzięki Gratko, przestałam być ciemna. Na marginesie to jedno wiedziałam na pewno, że elektrownia nie wybucha jak bomba, braliśmy to już, był Czernobyl, on nie wybuchł, on poprzez pożar i chmurę radioaktywna skaził, ale nie miało to nic wspólnego z Hiroszimą, wszyscy to widzieliśmy więc proszę kitów nie wstawiać, akurat ta historia została sprawdzona na żywym organiźmie.

gratka
28-11-2008, 21:55
Zeby nie było zbyt różowo - trochę o odpadach:
Produkty rozszczepienia jąder powstające w reaktorach są stosowane w przemyśle, medycynie albo muszą być odizolowane od biosfery w postaci odpadów aktywnych. Przewiduje się, że potrzeba kilku tysięcy lat, aby aktywność odpadów z wypalonego paliwa zrównała się z aktywnością naturalnych rud uranu. Przez ten czas materiały te powinny być bezpiecznie składowane , aby nie dostały się do wód, gleby, ani powietrza. W tym celu odpady te zatapia się w szkle lub w asfalcie, które to materiały są odporne na wymywanie przez wodę, potem pakuje się w metalowe zbiorniki i przechowuje w mogilnikach lub zatapia na dnie oceanów. Ten ostatni sposób praktykowała Wielka Brytania, co spotkało się z krytyką innych krajów.

gratka
28-11-2008, 22:22
Napiszę jeszcze jak wygląda składowanie odpadów. Typuje się, że najlepszym mogilnikiem jest stary szyb po kopalni soli. Sól, jak wiemy rozpuszcza się w wodzie, więc tam gdzie są lub były złoża soli, górne warstwy skał nie przepuszczają wody. Można więc domniemywać, że w razie naruszenia szczelności stalowych beczek nie dojdzie do skażenia wody.
Im wyższa aktywność odpadów tym są głębiej składowane,najbardziej aktywne poniżej 1000 metrów pod powierzchnią.

z centrum
28-11-2008, 23:42
Janusz humoru nigdy za dużo i to jeszcze w naszym wieku. Jak będziemy tylko tak na poważnie dyskutowali to szybciej nas szlak trafi, i będziemy się częściej kłócić, "a po czo?" jak powiedziała wnuczka mojego kolegi swojemu koledze z przedszkola, który ja chciał pocałować.
jasna sprawa ;)

z centrum
28-11-2008, 23:47
Zmieniłeś moją wypowiedź niby mnie cytując. To nie ja pisałem o "siodełku z rowkiem". Mam na myśli Twój #199. Brzydko się bawisz. Stracisz wiarygodność całkowicie.
Za zmianę - przepraszam.

z centrum
28-11-2008, 23:48
za uspokojenie dyskusji :)

Kazik
29-11-2008, 01:41
Za zmianę - przepraszam.

A wiarygodność - ooooo a w jakim stopniu straciłem i w którym wpisie i dlaczego?
O.K.-myślałem że zrobiłeś to celowo, bo komp sam tego nie zrobił. Dobra-mnie się zdarzyło w końcówce postu kiedyś napisać coś-a rano nie pamiętałem co miałem na myśli.:)

kufa86
29-11-2008, 02:39
Dobra-mnie się zdarzyło w końcówce postu kiedyś napisać coś-a rano nie pamiętałem co miałem na myśli.:)
hehe
mnie się zdarzyło tak, że rano nie pamiętałem czy w ogóle miałem jakieś myśli.

Kazik
29-11-2008, 02:47
hehe
mnie się zdarzyło tak, że rano nie pamiętałem czy w ogóle miałem jakieś myśli.
Mnie też-przez całe życie tego nie zliczę. A nawet licznik coś ma podobnie. Czytałeś priv?
http://img20.imageshack.us/img20/7637/liczrrrrrrrrrrrrwu6.gif (http://imageshack.us)

kufa86
29-11-2008, 03:11
Mnie też-przez całe życie tego nie zliczę. A nawet licznik coś ma podobnie. Czytałeś priv?
[/URL]
Owszem odpisałem, proponuję pisać na mejla
kufa86@o2.pl
bo ostatnio rzadko tu bywam, mam alergię na cenzurę.

Zakładam, że 1000 MW energii elektrycznej uzyska się z 3000MW energii cieplnej.
Elektrownia węglowa:
trzeba dowieźć rocznie 2,8 mln ton węgla o wartości opałowej 20MJ/kg

tysiąc ton pyłu
pozostanie 300 tysięcy ton popiołu i otoczenie będzie kilkakrotnie bardziej skażone radem niż otoczenie elektrowni jądrowej tej samej mocy,

Coś mi tu nie pasi.
Na miejscu w elektrowni produkuje się z pyłu i popiołu materiały budowlane, więc nie ma skażenia, a przynajmniej rozprasza się ono.

I po drugie, coś z wyliczeniami nie w porządku.
Całkowita moc zainstalowana w Polsce to 34 GW, czyli 34 000 MW, czyli 34 takie elektrownie, jak w wyliczeniach.
Jedna zużywa rocznie ok. 3 mln ton węgla, więc 34 takie sztuki pożrą rocznie 105 mln ton wągla,
Tymczasem całkowite roczne wydobycie w r. 2002 było 104 mln ton,
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_kamienny

A gdzie spalanie w piecach i chemia?

Kazik
29-11-2008, 04:02
Cementownia w Krakowie [obecnie turecka]-kupuje pył z elektrociepłowni po 1 grosz/tona. Transport własny. To jest "wypełniacz" do cementu. Dawniej mielono hutniczy żużel. Dlaczego kupują po takiej cenie? Bo darowizna użyta do produkcji była by opodatkowana, taniej wychodzi podatek od takiego kupna, też groszowy i wszyscy są zgodnie z przepisami.

senior A.P.
29-11-2008, 08:47
Wyliczenia zrobili naukowcy a tu na tym forum takich mamy tez i dokonali korekty - wiecej idzie zanieczyszczen w powietrze (produktu/opalu) niz spala sie materialu - to jest dopiero dowod !

gratka
29-11-2008, 09:00
Owszem odpisałem, proponuję pisać na mejla
kufa86@o2.pl
bo ostatnio rzadko tu bywam, mam alergię na cenzurę.

Coś mi tu nie pasi.
Na miejscu w elektrowni produkuje się z pyłu i popiołu materiały budowlane, więc nie ma skażenia, a przynajmniej rozprasza się ono.

I po drugie, coś z wyliczeniami nie w porządku.
Całkowita moc zainstalowana w Polsce to 34 GW, czyli 34 000 MW, czyli 34 takie elektrownie, jak w wyliczeniach.
Jedna zużywa rocznie ok. 3 mln ton węgla, więc 34 takie sztuki pożrą rocznie 105 mln ton wągla,
Tymczasem całkowite roczne wydobycie w r. 2002 było 104 mln ton,
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_kamienny

A gdzie spalanie w piecach i chemia?

Kufciu może i moje obliczenia są tylko schematyczne:cool: , ale Ty pominąłeś też istotne czynniki:
- oprócz węglowych mamy elektrownie wodne, wiatrowe, na węgiel brunatny
- jeżeli węgiel ma lepszą wartość opałową, to trzeba go mniej
- jeżeli sprawność jest większa niż 30 %, to też idzie mniej opału
- energię kupujemy za granicą (chyba, nie mam pewności).
Popioły mają znaczną aktywność, dodawanie ich do cementu spowodowało, że mieszkańcy bloków wielkopłytowych otrzymują rocznie dawkę ponad 3 mSv .
Ale najbardziej szkodzą sobie palacze - biologiczny równoważnik dawki z powodu palenia tytoniu : 13 mSv /rok. Norma dla ludności nie związanej zawodowo z promieniowaniem - 5mSv/rok.
mSv oznacza milisiwerty - jednostki uwzględniające wielkość dawki pochłoniętej oraz skuteczność biologiczną danego rodzaju promieniowania.

z centrum
29-11-2008, 09:07
Przeczytałem taką informacje, na ile prawdziwa to zobaczymy po spotkaniu w Gdańsku w dniu 6 grudnia 2008.
Podobno Prezydent Sarkozy może zaproponować Polsce kupienie elektrowni jądrowej od przemysłu francuskiego.

Jak na razie Rząd Tuska nie rozpoczął projektowania zmian w zakresie poprawy efektywności energetycznej gospodarki.

senior A.P.
29-11-2008, 09:11
Polsce mozna sprzedac wszystko,tylko kto to i za co kupi ?

gratka
29-11-2008, 09:15
Wyliczenia zrobili naukowcy a tu na tym forum takich mamy tez i dokonali korekty - wiecej idzie zanieczyszczen w powietrze (produktu/opalu) niz spala sie materialu - to jest dopiero dowod !
Czyżby jeden Senior był tak durny, że nie wie iż do spalania potrzebny jest tlen??? I to dużo tlenu. Na każdą tonę węgla ponad dwie tony tlenu!

z centrum
29-11-2008, 09:22
Ale najbardziej szkodzą sobie palacze - biologiczny równoważnik dawki z powodu palenia tytoniu : 13 mSv /rok. Norma dla ludności nie związanej zawodowo z promieniowaniem - 5mSv/rok.
... w przypadku potrzeby leczenia chorób spowodowanych paleniem tytoniu.

z centrum
29-11-2008, 09:37
... porównam koszty społeczne utrzymania elektrowni ...

W następnym poscie będzie o elektrowni jądrowej.

Czytałem opracowanie w ramach studium ExternE traktujące o elektroenergetyce, zacytuję wnioski z którymi także zgadzam się:
http://64.233.183.132/search?q=cache:RbiQLhK-HrEJ:www.iea.cyf.gov.pl/pytaj/artykuly_energetyka/21_czy_polsce_potrzebna_jest_ej.pdf+studium+Extern E&hl=pl&ct=clnk&cd=2&gl=pl&lr=lang_pl

" Koszty wytwarzania energii elektrycznej, jakie ponosi społeczeństwo
Koszty wytwarzania energii elektrycznej mają dwie składowe:
- Koszty ponoszone przez właściciela elektrowni, które następnie z narzutami płacą odbiorcy energii elektrycznej w postaci comiesięcznych rachunków za prąd, oraz
- Koszty, których nie ponosi właściciel, tak zwane koszty zewnętrzne, a więc koszty utraty zdrowia i zanieczyszczenia środowiska, jakie określano w programie Unii Europejskiej Externe.
Koszty zewnętrzne dla EJ są 100 razy mniejsze niż dla węgla!
Energia jądrowa jest więc najlepsza dla ZDROWIA społeczeństwa, i to uwzględniając wszystkie jej skutki, nawet najbardziej odległe w czasie."

siekierka
29-11-2008, 11:10
Oczywiście, do tych porównań na wszelki wypadek nikt nie przymierzył enegii uzyskiwanej z geotermii

senior A.P.
29-11-2008, 12:14
Tylko dlatego,ze ma byc polska i tansza !

gratka
29-11-2008, 13:19
Oczywiście, do tych porównań na wszelki wypadek nikt nie przymierzył enegii uzyskiwanej z geotermii
Nie pisałam o elektrowniach termalnych, bo się po prostu z tym zagadnieniem nie zetknęłam. Zwykle wiem dokładnie o czym mówię, w tym temacie się nie orientuję, a nie chcę pisać byle czego.Tematem wątku jest - przypominam -elektrownia jądrowa.
Rozumiem, że termalne wody mogą być użyte poprzez wymienniki ciepła do ogrzewania pomieszczeń, ale jaki jest ich stopień zasiarczenia i mineralizacji, czy żrąca para z nich zniszczy i w jakim tempie części metalowe turbin przyszłej ewentualnej elektrowni i co się będzie wiązało z rozwiązaniem tego problemu - nie orientuję się. Myślę, że jeżeli Wam Panowie bardzo zależy na popularyzacji tego źródła energii elektrycznej, to jako emeryci macie czas i dostęp do bibliotek, załóżcie nowy wątek uczcie się i piszcie, a my chętnie przeczytamy.

z centrum
29-11-2008, 14:09
to tylko uzupełniające źródło przychodów.

Na tej stronie jest prawie wszystko http://www.ecoenergia.pl/
Zielona energia - geotermia

Woda wydobywana z odwiertu o głebokości 4 000 metrów będzie miała temperaturę 110 - 120 stopni Celsjusza. Woda geotermalna będzie ogrzewać kampus Politechniki Łódzkiej, osiedle akademickie oraz centrum sportu i rekreacji.

Ze środków unijnych przyznano już 30 mln zł

Uczelnia chce zbudować także elektrociepłownię geotermalną. Po pieniądze na ten cel wystąpi do Unii Europejskiej. Chodzi o środki na inwestycje z puli na ochronę środowiska. Inwestycja pozwoli korzystać z odnawialnych źródeł energii, na które stawiają instytucje europejskie, ograniczają one bowiem emisję dwutlenku węgla, tlenków azotu i pyłów - napisała "Rzeczpospolita".

Rektor Krysiński ocenia, że zielona energia może zaspokoić w przyszłym dziesięcioleciu 15 proc. zapotrzebowania krajowego. W tym celu trzeba się decydować na wyprzedzające epokę projekty eksperymentalne. Takim jest elektrociepłownia geotermalna zaproponowana przez Politechnikę Łódzką, której naukowcy uczestniczą już w pracach nad udanym projektem wykorzystania gorącej wody czerpanej z wnętrza ziemi w Uniejowie. W Łodzi chcą sięgnąć dwa kilometry głębiej, by jej temperatura była wyższa (w Uniejowie ma około 70 stopni Celsjusza) - czytamy w "Rz".

- Najdroższe będzie przeprowadzenie odwiertu, trzeba bowiem na to zarezerwować około 15 mln zł, a odwierty muszą być dwa - jeden wydobywający gorącą wodę, a drugi wtłaczający na powrót schłodzoną - mówi "Rz" Krysiński. - Cały projekt oceniamy na 50 - 60 mln zł. Ustaliliśmy, że budowa systemu, w którym znajdzie się wyłącznie ciepłownia, będzie nierentowna, gdyż zapotrzebowanie na ciepło latem drastycznie maleje. Będzie można wtedy produkować prąd elektryczny i sprzedawać go do sieci.

Kazik
29-11-2008, 14:12
www.iceland.pl/archiw/060401pa2.html
http://img512.imageshack.us/img512/662/gejzerqu8.jpg (http://imageshack.us)
Ciekawostka-zamarznięty gejzer. A Islandia ma ogromne ilości energii elektrycznej. Nie trzeba głęboko wiercić, to młoda wyspa wulkaniczna. Eksport energii nie możliwy. Kupują więc boksyt [trój tlenek glinu-Al/2 O/3] i sprzedają aluminium. Pracowałem 2 lata, zaraz po maturze w Hucie Aluminium w Skawinie. Już dawno zamknięta, bo zatruwała Kraków fluorem. Boksyt [wygląda jak mąka] kupowano u Węgrów. Islandia ma chyba bliżej do Brazylii. To się chyba odbywa przez wymienniki ciepła. Pewności nie mam. A nam została huta w Koninie. Gdy Skawina produkowała 55 tys ton rocznie to oni 60 tys ton. W następnym roku Skawina 60 tys, a Konin 65 tys. Teraz pewnie daleko więcej i bardziej ekologicznie. No ale węgiel brunatny trzeba pozyskać. Ekolodzy chcą nas załatwić? A jakby takiemu sąd zamiast kary grzywny kazał odciąć energię elektryczną na 3 miesiące? Wiem że to bajka, ale może byłby mniej ekologiczny taki protestujący.

senior A.P.
01-12-2008, 21:08
Ale lody !
A jakie spiczaste ?
To zdjecie ma prawa autorskie ???

maja59
01-12-2008, 21:25
Ale lody !
A jakie spiczaste ?
To zdjecie ma prawa autorskie ???
Nie masz większych zmartwień??

senior A.P.
01-12-2008, 21:42
Ja i zmartwienia ?
Kobieto ,niech sie martwia ci co przed nimi zycie !