PDA

View Full Version : Nowe mocarstwo nad Wisłą ...


z centrum
22-11-2008, 22:37
Znowu mamy być igrzyskiem mocarstw ?
Przeczytałem wywiad z George Friedmanem w Rzeczpospolitej z 21.11.2008
http://www.rp.pl/artykul/2
a tu ten najbardziej zaskakujący fragment;Czyli im silniejsza jest Rosja, to tym silniejsza powinna być Polska.
Amerykanie muszą sobie zadać pytanie: jak zneutralizować Rosję bez podejmowania wielkiego ryzyka samemu. Dlatego właśnie przeznaczą wielkie nakłady na rozwój Polski. A gdy Polska stanie się silniejsza, to stanie się liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Czechy, Słowacja, Węgry, państwa bałtyckie i Bałkany, które do tej pory patrzyły na Niemcy jako na ekonomiczny motor regionu, teraz zwrócą się w stronę Polski. Stanie się ona mniejszym, ale znacznie bardziej dynamicznym motorem. Polska odzyska swoją historyczną rolę regionalnego lidera. Rolę, jaką odgrywała I Rzeczpospolita.George Friedman
Jest wybitnym amerykańskich politologiem. 12 lat temu założył prywatną firmę wywiadowczą Stratfor, która dostarcza swoim klientom analizy sytuacji międzynarodowej. Jest synem węgierskich Żydów, którzy ocaleli z Holokaustu i po wojnie – poprzez obóz dla uchodźców w Austrii – wyjechali do Stanów Zjednoczonych.
Wychowany w Nowym Jorku Friedman ukończył tamtejszy Cornell University. Następnie przez wiele lat wykładał na rozmaitych amerykańskich uczelniach. Analizował historię zimnej wojny, zajmował się geopolityką i nowoczesną doktryną wojenną. Doradzał w kwestiach bezpieczeństwa szeregowi czołowych amerykańskich dowódców wojskowych.
Uważa się za „konserwatywnego republikanina” i podkreśla, że jest zdeklarowanym antykomunistą. Jest autorem szeregu głośnych książek: „The Future of War”, „The Intelligence Edge” czy „America’s Secret War”.
Pod koniec stycznia ukaże się jego najnowsza książka: „The Next Hundred Years: A Forecast for the 21st Century” („Następne sto lat: prognoza na XXI wiek”), której spora część jest poświęcona Polsce.

Matrix
23-11-2008, 00:22
George Friedman jak na mój gust jest wybitnym republikańskim mitologiem.Temu scenariuszowi mogłaby częściowo sprzyjać tylko skrajna konserwa, która w Polsce niewiele znaczy i mam nadzieję,że tak pozostanie.

" Red: A co pan widzi patrząc na Stany Zjednoczone?
G.Friedman: Kraj, który Polskę wykorzysta, proszę się co do tego nie łudzić - do powstrzymania Rosji.

I dalej:
" Amerykanie muszą sobie zadać pytanie ,jak zneutralizować
Rosję bez podejmowania wielkiego ryzyka samemu."

Takie podejście widać, słychać i czuć. Ileż w nim protekcjonalizmu i arogancji!

I jeszcze bredzenie o odzyskaniu przez Polskę Białorusi i Ukrainy w granicach I Rzeczpospolitej.

Mitomaństwo amerykańskich głąbów nie ma sobie równych.

emka46
23-11-2008, 11:22
Mnie też się nie otwiera.

araad
23-11-2008, 11:27
Czy my zawsze musimy być jakimś przedmurzem, musimy z kimś walczyć szukać sobie wrogów.Mam nadzieję ze kiedyś Polacy zaczną widzieć tylko swoje interesy a nie płakać nad losem innych i za nich wyciągać kasztany z ognia.

senior A.P.
23-11-2008, 11:36
To nie my szukamy wrogow ,to nasi nieprzyjaciele u nas laduja i czuja sie dobrze !

Matrix
23-11-2008, 23:26
Mnie też się nie otworzył, ale znalazłam go przez przeglądarkę.
To prawidłowy link:http://www.rp.pl/artykul/2,222924.html
Warto poczytać, co republikański "sokół" ma do powiedzenia w kwestii, która nas dotyczy.

siekierka
24-11-2008, 11:05
Karta Polaka przeszkadza Litwinom
PiS jest zaniepokojone sprawą posłów litewskiego Sejmu posiadających Kartę Polaka. Dwóm z trzech posłów AWPL grozi utrata mandatu litewskiego posła z powodu przyjęcia przez nich Karty. - Chciałem wyrazić zdziwienie tym, że polski rząd w tej sytuacji w ogóle nie reaguje - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak powiedział, brak reakcji ze strony polskiego rządu "jest zasmucający". Zaapelował także do premiera Donalda Tuska, "aby tego rodzaju reakcja została podjęta". Według przewodniczącego AWPL, posła Waldemara Tomaszewskiego, celem zamieszania wokół Karty Polaka jest "zastraszenie społeczności polskiej, upokorzenie jej i osłabienie jej wpływów".
PPT, PAP

senior A.P.
24-11-2008, 11:11
Co i jacy Polacy maja prawo na Litwie ?
Przeciez to nie nowosc od bardzo dawna .

Kazimierz
24-11-2008, 12:31
Gdzie lepiej mieć brata, za ścianą, czy za oceanem ? Ten brat za ścianą, większy i bogatszy,nie ma co sie oszukiwać,zawsze bedzie miał ochote rządzić tym małym. Cała nadzieja w tym, że sąsiad zza drugiej ściany, też nie będzie z tego zadowolony, jak ten drugi brat za bardzo sie będzie panoszył.Ten brat zza wielkiej wody jest o tyle dobry, że od lat rywalizuje z tym drugim, dużym bratem.
On lubi podpuszać i napuszczać małych braciszków na tego większego. Tym bardziej, jak ten mały jest zadziorny i gotów jest płacić za przysłaną mu pomoc, w postaci samolocików, rakietek itp.
Ten sąsiad zza drugiej ściany proponuje nawet niby pomoc temu małemu,ale stara sie nie nadepnąć na odcisk temu dużemu, pomny tego, że ten mu też zrobił kiedyąś kuku, no i ma to, czego on sam potrzebuje. Kiedyś nawet ściśle ze sobą podzielili się mająteczkiem tego małego pośrodku. Dobrze,że sie później pokłócili ze sobą. Wogóle, skomplikowana sytuacja, jak to czasami bywa w bloku.

senior A.P.
24-11-2008, 14:14
Czy to prawda,ze to mocarstwo nad Wisla mialo sie nazywac POLIN ?

Lila
24-11-2008, 14:19
Kiedyś nawet ściśle ze sobą podzielili się mająteczkiem tego małego pośrodku

Kiedy konkretnie USA brały udział w rozbiorze Polski ?
Bo Jałta nie była dzieleniem majątku .Była upiorną hojnością Rooswelta dla uncle Joe .

Kazimierz
24-11-2008, 14:24
Kiedy konkretnie USA brały udział w rozbiorze Polski ?
Bo Jałta nie była dzieleniem majątku .Była upiorną hojnością Rooswelta dla uncle Joe .

Miałem na uwadze ostatnie czasy. Dwóch sąsiadów, z dwóch ścian,stron, a nie Wuja Sama.

senior A.P.
24-11-2008, 14:25
Jalta byla jak zwykle geszeftem tyle,ze o wiekszych rozmiarach.Teraz ma byc jeszcze wiekszy ale po 2012 roku ,beda sie dzielic Amerykami !

senior A.P.
26-11-2008, 12:18
Nie trzeba ksiazki ,mamy tutaj na forum duzo "ekspertow od tych zalozen" wraz z "przywodcami".
Jak Kazik sie wyspi i wstanie to nam napewno wyjasni zgodnie ze swoim przygotowaniem.
Pomoga tez pewne panie znajace plany nawet od strony rolnictwa,zywienia i zdrowia.

siekierka
30-11-2008, 11:35
Przeglądając literaturę, znalazłem szereg tytułów związanych z tematem, głównie z 1997 roku.Są to:

Izrael Szahak - Żydowskie dzieje i religia, żydzi i goje. 1997
Henryk Czepułkowski -Antykościół w natarciu 1997
Stanisław Wysocki - Żydzi w Trzeciej Rzeczypospolitej 1997
Pierre Virion - Rzad Światowy, globalizm, antykościół i superkościół 1999
Michał Poradowski - Talmud czy Biblia? 2003

senior A.P.
30-11-2008, 12:54
Bardzo slusznie "siekierka" poleca nam powyzsza literature,wydawnictwa,ksiazki i ich autorow.
Wiele seniorek i seniorow po przeczytaniu powinno zrozumiec w jakim zyjemy swiecie i przestac dokuczac innym ludziom .
Ja dodam tutaj jeszcze wszystkie ksiazki Henryka Pajaka choc z gory juz widze oburzenie tych co go czytac nie chca i zaraz zaczna to uzasadnaic,co dla mnie nie bedzie zaskoczeniem ani nowoscia .

ostatek
30-11-2008, 18:00
Siekierko, dorzucam "zajawkę" jeszcze jednego wydawnictwa, czas - mniej więcej - ten sam. Związek z tematem wątku też... podobny jak w lekturach polecanych przez Ciebie... ;) Jest jeszcze mała różnica - ja zalecam ostrożność i myślenie zamiast ślepej wiary w słowo pisane...

Biblioteka Klubu da Vinci

Do tej pory wydano:
Kod Judasza. Tajemnice umiłowanego ucznia Jezusa.
Papież Joanna. Prawdziwe dzieje kobiety, która została papieżem.
Protokoły Mędrców Syjonu. Największe oszustwo w dziejach świata.
Maria Magdalena. Żona Jezusa.
Jezus. Człowiek, który nie istniał.

W przygotowaniu:
Dzieci – krew Jezusa.
Tajemna Historia Diabła.

Poniżej - zajawka w oryginale... obrazek, po kliknięciu, powiększa się.

http://images42.fotosik.pl/36/6cd79c71007c762am.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6cd79c71007c762a)

senior A.P.
30-11-2008, 18:58
Biblia jest takze slowem pisanym.

siekierka
30-11-2008, 19:12
to może jeszcze Koran?

I Biblia i Koran wywodzą sie z Talmudu, i podają treści do wierzenia. Pozostałe wydawnictwa to już twórczość nie nosząca cech (nie zaliczana do) Pism Natchnionych.

senior A.P.
30-11-2008, 19:31
Czesto zastanawiam sie czy panstwo religijne moze byc mocarstwem ?

siekierka
02-12-2008, 11:54
Kontrowersje wzbudza Protokół z Kioto. Zobowiązuje on państwa wysoko rozwinięte do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych średnio o 5,2 proc. w latach 2008-2012 w stosunku do roku bazowego, którym jest rok 1990. Polsce udało się wynegocjować rok 1988 jako rok bazowy i miała ona emitować w latach 2008-2012 o 6 proc. mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z tym rokiem. Protokół z Kioto wszedł w życie i ratyfikowała go zarówno Polska, jak i chcąca rozliczać się z zobowiązań redukcyjnych wspólnie "stara" Piętnastka UE. Polska obniżyła emisję gazów cieplarnianych w stosunku do roku bazowego o 32 procent. Należy podkreślić, iż dokonała w tym czasie wzrostu gospodarczego, mierzonego wartością PKB na poziomie 60 procent. To wielki sukces i typowy przykład zrównoważonego rozwoju - wzrost gospodarczy przy redukcji emisji CO2. W tym samym czasie, gdy Polska dokonywała redukcji, te z państw "starej" Piętnastki UE, które otrzymały środki pomocowe z Komisji Europejskiej, zwiększyły emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o kilkadziesiąt procent, czego najlepszym przykładem jest Hiszpania (47,9 proc.), Portugalia (41 proc.), Grecja (23,9 proc.) i Irlandia (22,7 proc.). Zasadniczo "stara" Piętnastka nie spełnia warunków Protokołu z Kioto, uzyskując dopiero w ostatnich latach redukcję na poziomie około 1 procenta. Polska, dokonując redukcji emisji CO2 od roku 1988 z 565,3 mln ton na 386,4 mln ton w roku 2004, wyemitowała ponad 2,2 mld ton mniej, niż wynikało z zobowiązań z Protokołu z Kioto. Kraje "starej" Piętnastki, odwrotnie, nie bacząc na zobowiązania, dokonały tej redukcji w porównywalnym okresie zaledwie na poziomie 1 proc. (z 4 mld 266 mln 400 tys. ton w roku bazowym na 4 mld 227 mln 400 tys. ton w roku 2004), emitując ponad zobowiązania o ponad 1,6 mld ton. Zgadzając się, że wzrost emisji powoduje zmiany klimatyczne, należy stwierdzić, że Polska przyczyniła się do łagodzenia tych zmian klimatu, a "stara" Piętnastka odwrotnie - do stymulacji zjawisk negatywnych.
(informacja w/g ND)

senior A.P.
02-12-2008, 12:23
A przeciez nasz glob ziemski to nie tylko Europa i UE,co dzieje sie w innych panstwa swiata ?

siekierka
02-12-2008, 12:25
Tam giną lasy tropikalne i namorzynowe ...

maja59
02-12-2008, 12:46
Zgadzając się, że wzrost emisji powoduje zmiany klimatyczne, należy stwierdzić, że Polska przyczyniła się do łagodzenia tych zmian klimatu, a "stara" Piętnastka odwrotnie - do stymulacji zjawisk negatywnych.
(informacja w/g ND)
Siekierko jeżeli to co piszesz jest prawdą to czemu jest tak:
Polska jest bohaterem, czy czarnym charakterem w międzynarodowych zabiegach mających na celu powstrzymanie globalnych zmian klimatycznych? "Takie pytanie przez najbliższe dwa tygodnie będą sobie zadawać tysiące delegatów uczestniczących w całej serii kryzysowych spotkań dotyczących globalnego ocieplenia" - pisze "Financial Times".

senior A.P.
02-12-2008, 12:47
A tak ,gina i to na masowa skale ,bo wazniejszy jest zysk tego co kiedys ten las zakupil za grosze,czy centy !

siekierka
02-12-2008, 13:19
Siekierko jeżeli to co piszesz jest prawdą to czemu jest tak:
Polska jest bohaterem, czy czarnym charakterem w międzynarodowych zabiegach mających na celu powstrzymanie globalnych zmian klimatycznych? "Takie pytanie przez najbliższe dwa tygodnie będą sobie zadawać tysiące delegatów uczestniczących w całej serii kryzysowych spotkań dotyczących globalnego ocieplenia" - pisze "Financial Times".


Wszystko (albo bardzo wiele) zależy od przyjęcia roku bazowego. Jeśli za protkółem z Kyoto przyjmiemy rok 1988 to Polska do dziś zmniejszyła emisje CO2 o ponad 30%.
W tym czasie, gdy Polska dokonywała redukcji, te z państw "starej" Piętnastki UE, które otrzymały środki pomocowe z Komisji Europejskiej, zwiększyły emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o kilkadziesiąt procent. I tak Hiszpania (47,9 proc.), Portugalia (41 proc.), Grecja (23,9 proc.) i Irlandia (22,7 proc.). Zasadniczo "stara" Piętnastka nie spełnia warunków Protokołu z Kioto, uzyskując dopiero w ostatnich latach redukcję na poziomie około 1 procenta.
Ale jeśli przyjmie sie zgodnie z propozycja Komisji Europejskiej rok 2005 za bazowy, to jako że nasza gospodarka oparta na węglu zrobiła w poprzednch latach duży wysiłek w kierunku redukcji emisji, teraz musi zmniejszyć redukcję i pozostałe kraje nas przegonią, a my za swoje dawne osiągnięcia zostaniemy ukarani wysokimi opłatami za nadmierną (w stosunku do "piętnastki")obecną emisję CO2.

senior A.P.
02-12-2008, 14:49
Polska nie bedzie ukarana,bo przestanie byc "chlopcem do bicia" i sluga swiatowym !

tadeusz50
02-12-2008, 15:02
Siekierka w którym roku został przyjęty w Kioto,? bo ja mam zupełnie inny rok!

tadeusz50
02-12-2008, 16:58
Kontrowersje wzbudza Protokół z Kioto. Zobowiązuje on państwa wysoko rozwinięte do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych średnio o 5,2 proc. w latach 2008-2012 w stosunku do roku bazowego, którym jest rok 1990. Polsce udało się wynegocjować rok 1988 jako rok bazowy i miała ona emitować w latach 2008-2012 o 6 proc. mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z tym rokiem. Protokół z Kioto wszedł w życie i ratyfikowała go zarówno Polska, jak i chcąca rozliczać się z zobowiązań redukcyjnych wspólnie "stara" Piętnastka UE. Polska obniżyła emisję gazów cieplarnianych w stosunku do roku bazowego o 32 procent. Należy podkreślić, iż dokonała w tym czasie wzrostu gospodarczego, mierzonego wartością PKB na poziomie 60 procent. To wielki sukces i typowy przykład zrównoważonego rozwoju - wzrost gospodarczy przy redukcji emisji CO2. W tym samym czasie, gdy Polska dokonywała redukcji, te z państw "starej" Piętnastki UE, które otrzymały środki pomocowe z Komisji Europejskiej, zwiększyły emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o kilkadziesiąt procent, czego najlepszym przykładem jest Hiszpania (47,9 proc.), Portugalia (41 proc.), Grecja (23,9 proc.) i Irlandia (22,7 proc.). Zasadniczo "stara" Piętnastka nie spełnia warunków Protokołu z Kioto, uzyskując dopiero w ostatnich latach redukcję na poziomie około 1 procenta. Polska, dokonując redukcji emisji CO2 od roku 1988 z 565,3 mln ton na 386,4 mln ton w roku 2004, wyemitowała ponad 2,2 mld ton mniej, niż wynikało z zobowiązań z Protokołu z Kioto. Kraje "starej" Piętnastki, odwrotnie, nie bacząc na zobowiązania, dokonały tej redukcji w porównywalnym okresie zaledwie na poziomie 1 proc. (z 4 mld 266 mln 400 tys. ton w roku bazowym na 4 mld 227 mln 400 tys. ton w roku 2004), emitując ponad zobowiązania o ponad 1,6 mld ton. Zgadzając się, że wzrost emisji powoduje zmiany klimatyczne, należy stwierdzić, że Polska przyczyniła się do łagodzenia tych zmian klimatu, a "stara" Piętnastka odwrotnie - do stymulacji zjawisk negatywnych.
(informacja w/g ND)

Bardzo wiarygodny ten ND skoro Kioto było w 1997 jak to się ma do powyższych dat
http://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_z_Kioto

senior A.P.
04-12-2008, 15:02
W Polsce nie ma prasy wiarygodnej,wszyscy dziennikarze pracuja za pieniadze.

senior A.P.
03-01-2009, 13:53
Okazuje sie,ze w planach "moznych tego swiata" Polska (jeszcze tak nazywana - wydrukowane juz mapy informuja o innej nazwie) stac sie ma faktycznym mocarstwem.
Pomrukuje sie,ze nawet "Izraelem II" .
Jezeli teraz rozleje sie wojna na Bliskim Wschodzie i wariaci ponownie dokonaja zniszczenia biedoty zydowskiej i palestynskiej zamieszkujacej tamte tereny, to faktycznie ocalali Izraelici i ich pokolenia zaczna budowac Izrael w innym nowym miejscu ,bo obecna ich ziemia,powietrze i woda nie bedzie sie juz do niczego nadawac struta nuklearnie .

Boze bron nas przed psychopatami i wariatami !

jip
03-01-2009, 15:04
Okazuje sie,ze w planach "moznych tego swiata" Polska (jeszcze tak nazywana - wydrukowane juz mapy informuja o innej nazwie) stac sie ma faktycznym mocarstwem.
Pomrukuje sie,ze nawet "Izraelem II" .
Jezeli teraz rozleje sie wojna na Bliskim Wschodzie i wariaci ponownie dokonaja zniszczenia biedoty zydowskiej i palestynskiej zamieszkujacej tamte tereny, to faktycznie ocalali Izraelici i ich pokolenia zaczna budowac Izrael w innym nowym miejscu ,bo obecna ich ziemia,powietrze i woda nie bedzie sie juz do niczego nadawac struta nuklearnie .

Boze bron nas przed psychopatami i wariatami !
Cholera senior i to za Twoje podatki.

senior A.P.
03-01-2009, 22:10
"jipek" !
A za twoje podatki to co w Polsce buduja ?