PDA

View Full Version : Kobieta w spoleczenstwie i kulturze arabskiej


Mar-Basia
30-11-2008, 19:57
Specyficzna sytuacja kobiety arabskiej w jej spoleczenstwie wynika z wielu czynnikow: historii regionu, miejscowej tradycji, religii. Kobiety wychowane w tamtej kulturze inaczej postrzegaja stawiane przed nimi wymagania. Zarowno w naszym jak i w arabskim spoleczenstwie kobieta moze czuc sie szczesliwa i kochana, co najbardziej zalezy od postaw otaczajacych ja ludzi.


Zapraszam do dyskusji na powyzszy temat bez wstawek politycznych. Dziekuje.

senior A.P.
30-11-2008, 21:37
Moze wczesniej warto zapoznac sie z ta "specyficzna sytuacja kobiety arabskiej" - jaka ona jest w dzisiejszym cywilizowanym swiecie ?

Mar-Basia
30-11-2008, 21:40
Moze wczesniej warto zapoznac sie z ta "specyficzna sytuacja kobiety arabskiej" - jaka ona jest w dzisiejszym cywilizowanym swiecie ?
Po to zostal zalozony ten watek. Podziel sie z nami twoimi pogladami, wiadomosciami, przykladami - pod warunkiem, ze nie bedzie w nich polityki , rasizmu ani zachety do pyskowki.

Karol X
30-11-2008, 21:47
No.....widzialem nie raz szczescie tych kobiet.
Obladowane zakupami,pchajace wozek przed soba,z przodu dziatwa,z tylu dziatwa, a i w brzuszku "posiane",a Pan wladca maszerujacy z przodu jak przystalo na przywodce stadka z rekoma w kieszeniach i grajacy w bilarda kieszonkowego lub trzymajacy przez podszewke spodni "kukielke".

senior A.P.
30-11-2008, 21:57
Zbedne ostrzezenie a moze bojazn M123.

Z moja zona do niedawna pracowal autentyczny Arab w wieku 36 lat,bardzo dobry fachowiec w branzy krawiectwa miarowego.
Rozmawialem i ja wiele razy z tym mlodym czlowiekiem na rozne tematy jednoczesnie sondujac jak znalazl sie w USA i jak mu sie wiedzie.
Byl szczery i nic nie ukrywal nawet to,ze stac go tylko na jedna zone i piecior corek. O zonie swojej wyrazaj sie pochlebnie i u nich kobiety uwazane sa (doslownie) za ksiezniczki,ktore maja wszystko czego zapragna i na co ich meza stac.
Bardzo ciezko i duzo pracowal ,byl bardzo religijny ,uczciwy i pracowity,
Pracowal sam na cala duza rodzine ,byl szczesliwy,ze znalazl sie wraz z rodzina w Stanach.
Nie mial uprzedzen do nikogo ,bardzo kochal swoja zone i dzieci.

Mar-Basia
30-11-2008, 22:02
Zbedne ostrzezenie a moze bojazn M123.

Z moja zona do niedawna pracowal autentyczny Arab w wieku 36 lat,bardzo dobry fachowiec w branzy krawiectwa miarowego.
Rozmawialem i ja wiele razy z tym mlodym czlowiekiem na rozne tematy jednoczesnie sondujac jak znalazl sie w USA i jak mu sie wiedzie.
Byl szczery i nic nie ukrywal nawet to,ze stac go tylko na jedna zone i piecior corek. O zonie swojej wyrazaj sie pochlebnie i u nich kobiety uwazane sa (doslownie) za ksiezniczki,ktore maja wszystko czego zapragna i na co ich meza stac.
Bardzo ciezko i duzo pracowal ,byl bardzo religijny ,uczciwy i pracowity,
Pracowal sam na cala duza rodzine ,byl szczesliwy,ze znalazl sie wraz z rodzina w Stanach.
Nie mial uprzedzen do nikogo ,bardzo kochal swoja zone i dzieci.

Ciesze sie z tej wypowiedzi. We wrzesniu bylam z mezem w samolocie na Lini Malaga-Paryz. Przed nami siedziala mloda para pochodzenia orientalnego. Niezwykle piekna mlodziutka dziewczyna w eleganckim voile na glowie. Bylam zaskoczona czuloscia i opiekunczymi odruchami mlodego czlowieka w stosunku do tej dziewczyny. Wymienilismy pare slow - wracali z podrozy poslubnej, byli z Quataru. Moge cie zapewnic, ze wygladali na bardzio szczesliwych.

Mar-Basia
30-11-2008, 22:43
.
Marbello
Qatar,Kuwejt,Zjednoczone Emiraty Arabskie to jednak roznica w porownaniu np.z Syria,wioskami Libanu,Afganistanu,czy Iraku.

Zgadzam sie z Toba. Pamietasz co napisalam otwierajac watek?

"Specyficzna sytuacja kobiety arabskiej w jej spoleczenstwie wynika z wielu czynnikow: historii regionu, miejscowej tradycji, religii."

Masz racje nie mozna porownac zycia kobiet ze wsi arabskich Iraku, Iranu, Algerii. Na temat Syrii i Libanu - hmmm, nie jest az tak zle. Afganistan nie jest krajem arabskim - ale jest bardzo specyficznym krajem muzulmanskim.

Mar-Basia
30-11-2008, 23:35
Wiele kobiet arabskich nosi hidzaby, husty zakrywajace twarz. Czesc muzulmanek twierdzi, ze zakrycie twarzy daje im wieksza wolnosc, gdyz nie sa ocenianie przez swoja urode. Pozwala im ono na uczestniczenie w publicznej sferze zycia, ktora inaczej byłaby dla nich niemozliwa. Tradycyjny stroj arabski, dla zachodniego czlowieka bedacy jawnym ograniczeniem, jest czyms wrecz przeciwnym dla kobiety muzulmanskiej. Obecne, wspolczesne
stroje dla muzulmanek w niczym nie przypominaja zgrzebnych workow – wyznawczyni islamu moze wygladac ladnie i nowoczesnie, nie lamiac przy tym zalecen swojej religii. W Quatarze Kuwejcie, Libanie, istnieja nawet specjalne „muzulmanskie kostiumy kapielowe”, dzieki ktorym kobieta bez „budzenia zgorszenia” moze sie kapac w morzu.

Naturalnie w krajach muzulmanskich bardzo zacofanych jak np Afganistan - nie ma o tym mowy. Ale Afganistan nie jest krajem arabskim i problem jest wiecej skomplikowany.

Basia.
01-12-2008, 15:32
Posty nie mieszczące się w temacie tego wątku /tutaj nie dyskutuje się o polityce/ zostały przeniesione na prośbę użytkowników forum tutaj:


http://www.klub.senior.pl/spoleczenstwo/t-arabowie-3638.html

Mar-Basia
02-12-2008, 00:02
Nie nalezy zapominac, ze sprawy pozycji kobiety w kulturze i spoleczenstwie arabskim polepszaja sie z roku na rok. Choc moze ta sa ciagle jednostki, kraje takie jak Kuwejt czy Syria, w koncu zaakceptowały zenska plec.
Najah Al-Attar - pierwsza kobieta-polityk w Syrii, dzialala w Arabskim Zwiazku Robotniczym. Z Kuwejtu pochodzi Massouma al-Mubarak, znana minister planowania i rozwoju administracyjnego, czlonek parlamentu i kierowala panstwem w zgodzie z islamska tradycja, do momentu w ktorym zostala oddelegowana jako minister transportu. Ciekawa postac w historii Jordanii jest Rima Khalaf Hunaidi, dyrektor Departamentu Planowania i Badan w Ammanie, doradca sekretarza generalnego ONZ. Wspomne jeszcze Taibah al-Abrahim z Kuwejtu - autorke ksiazek science-fiction i znana ekonomistke, tez z Kuwejtu - Roula Dachti. A wspanialy przyklad francuskiej Minister Sprawiedliwosci - Rachidy Dati, o podwojnym obywatelstwie.

Przyklad tych kobiet pokazuje nam, ze muzulmanki potrafia wyzwolic sie z spod terroru, wynikajacego z takich a nie innych czynnikow kulturowych.

Obecnie coraz wiecej Arabek walczy o prawa wyborcze, o prawo do wolnosci slowa i przekonan. A przede wszystkim o prawo godnego i normalnego zycia.


Nie nalezy zapominac o coraz wiekszej ilosci europejsko-arabskich zwiazkow.

Polki wybieraja islam, Muzulmanki – polskie tradycje. Coraz wiecej mieszanych malzenstw jest dowodem na to, ze nie warto zamykac sie wylacznie na jedna dziedzine zycia – kariery lub domu.

Mar-Basia
02-12-2008, 00:14
Kultura arabska ma charakter patriarchalny ale bardzo szanuje sie w niej matke - "Raj znajduje sie u stop matki".

gratka
02-12-2008, 07:30
Kobiety w kulturze arabskiej mają być posłuszne w stosunku do męża, ojca, braci, uległe i rodzić synów. No i jeszcze wzbudzać pożądanie swego męża. Nie mam pojęcia czy oczekuje się od nich czegoś więcej.

Alsko
02-12-2008, 08:02
W większości krajów arabskich od kobiety oczekuje się także posłuszeństwa wobec rodziny męża. I to nie tylko mężczyzn. Także matki, sióstr, kuzynostwa.
Jaką rolę odgrywa tu religia i obyczaj? Ogromną...

Mar-Basia
02-12-2008, 12:27
W większości krajów arabskich od kobiety oczekuje się także posłuszeństwa wobec rodziny męża. I to nie tylko mężczyzn. Także matki, sióstr, kuzynostwa.
Jaką rolę odgrywa tu religia i obyczaj? Ogromną...
Tak Aluniu, ogromna i jest malo szans na szybka zmiane....choc w niektorych krajach arabskich powoli kobiety zaczynaja znajdowac swoje miejsce.

senior A.P.
02-12-2008, 13:55
Prosze podac te kraje i jakie to miejsca kobiety arabskie zajmuja.

Mar-Basia
02-12-2008, 14:31
Prosze podac te kraje i jakie to miejsca kobiety arabskie zajmuja.

Przeczytaj wypowiedz nr 10.

Chodzilo o kobiety arabskie w Arabii. :)

senior A.P.
04-12-2008, 14:06
Dziekuje,poczytalem.
Kobiety arabskie jak na XXI wiek sa dyskryminowane ale to problem arabski a nie nasz (polski).

Małgosia_W
26-02-2009, 21:20
Ależ to problem nie tylko arabski!
Dziękuję Marbella, że prowadzisz ten dział. Dla mnie to wielkie zaskoczenie, ponieważ na swoim bloogu również zajęłam się tym problemem i chcę go tam rozwijać. Z chęcią co ciekawsze rzeczy wrzucę tutaj na forum:-)

Mar-Basia
26-02-2009, 21:30
Ależ to problem nie tylko arabski!
Dziękuję Marbella, że prowadzisz ten dział. Dla mnie to wielkie zaskoczenie, ponieważ na swoim bloogu również zajęłam się tym problemem i chcę go tam rozwijać. Z chęcią co ciekawsze rzeczy wrzucę tutaj na forum:-)

Malgosiu, dziekuje, ze odgrzebalas moj stary watek. Niestety jak sama zauwazylas, ze nie bylo tu pola do dyskusji. Moze dzieki Tobie bedziemy mogly go kontynuowac. Mysle, ze warto bo to ciekawy temat.:)