PDA

View Full Version : Warszawa - 17 stycznia 1945

Mar-Basia
16-01-2009, 12:31
http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/kalendarium/article.htm?id=79632

Wyzwolenie Warszawy
Data: 17 stycznia 1945
Jak wynika z przeprowadzanych przez prasę badań, warszawiakom - zwłaszcza młodym - data 17 stycznia 1945 r. nie kojarzy się z niczym szczególnym. Jest to zaskakujące, gdyż w okresie PRL wydarzenia związane z tą datą były przy każdej okazji przypominane przez środki masowego przekazu. We wspomnianym dniu bowiem Warszawa została zajęta przez wojska radzieckie i działające w ich składzie odziały I Armii WP.

Alsko
16-01-2009, 13:52
Mnie się kojarzy. Źle mi się kojarzy.
Wyzwolenie???

Cytuję za Gazetą Stołeczną:
"Określenie wyzwolenie Warszawy do dziś wzbudza dyskusje. Oceniając je historyk Andrzej Krzysztof Kunert stwierdził: - W moim odczuciu 17 stycznia 1945 r. nastąpiło nie wyzwolenie miasta, ale wyzwolenie morza ruin, pozbawionego mieszkańców. Nazwałbym to zajęciem wymarłego miejsca, kilka godzin wcześniej opuszczonego przez oddziały niemieckie. W stolicy nie było nikogo, kto by mógł przywitać wkraczające wojsko kwiatami.

Innym problemem było to, iż 17 stycznia 1945 r. nie dla wszystkich rozpoczynał okres wolności. Razem z żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego do Warszawy wkroczyły bowiem również oddziały sowieckie, a wśród nich jednostki NKWD.

Już 19 stycznia 1945 r. gen. Iwan Sierow pisał do Ławrientija Berii: W celu zaprowadzenia należytego porządku w Warszawie wykonaliśmy, co następuje: 1. zorganizowaliśmy grupy operacyjno czekistowskie mające za zadanie filtrację wszystkich mieszkańców zamierzających przedostać się na Pragę; 2. pracują grupy operacyjne, złożone z pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Polski i naszych czekistów, mających na celu ujawnienie i zatrzymanie kierownictwa Komendy Głównej AK, NSZ i podziemnych partii politycznych; 3. w celu zabezpieczenia przeprowadzanych akcji operacyjnych został w Warszawie rozmieszczony i przystąpił do pracy 2. Pułk Pograniczny NKWD i 2 bataliony 38. Pułku Pogranicznego".

Mar-Basia
16-01-2009, 13:56
Alku, wlasnie dlatego poruszylam ten temat. Duzo slyszalam o tym "wyzwoleniu" od warszawiakow, ktorzy niechetnie o tym mowili. Nam w szkole wbijano co innego do glowy....poprostu przechodzilismy przez pranie mozgu.:confused:

Alsko
16-01-2009, 14:04
Tu można poczytać na szybko. Jest też dużo opracowań książkowych.
W szkole? Wiele nam wbijano. Grunt, że im się nie udało.

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=wyzwolenie+Warszawy+17+stycznia

http://www.zw.com.pl/artykul/1,325448.html

Ludgarda
19-01-2009, 10:16
W Warszawie byłam wiele lat temu na kursie, miło ją wspominam, teatr ze sztuką Grochowiaka "Chłopcy" z Fijewskim w roli głównej...dawne to czasy, a jednak pozostały na zawsze w pamięci! Chodząc po ulicach stolicy nasuwały mi się na myśl wspomnienia z lat wojennych znane tylko z książek i filmów...byłam świadoma,że stąpam po "śladach" krwi i miejscach strasznych cierpień...
Mam sentyment do Warszawy i pamiętam,że dzień wyzwolenia umęczonej stolicy przypada na dzień 17 stycznia każdego roku:D

ammi1952
19-01-2009, 18:15
Gdyby wojska sowieckie wkroczyły do Warszawy w sierpniu to jeszcze można by było polemizować i pisać o wyzwoleniu Warszawy , a tak - to było jedynie zajęcie części miasta i zamiana jednej okupacji na drugą. Ponadto ta data kojarzy mi się również ze zbombardowaniem przez lotnictwo sowieckie Grodziska Maz wolnego już od Niemcow.