PDA

View Full Version : Komputer dla początkujących KURS


E-ASYSTENT.COM
23-01-2009, 01:09
Witamy!

Dla tych, którzy nie śledzili wątków pomocy komputerowej kilka słów wstępu i zasad tego wątku:
1. Prosimy nie pisać w nim pytań i podziękowań, to się nie sprawdzało w przeszłości ponieważ robił się mały śmietnik.
2. Piszcie proszę w tym pomocowym E-ASYSTENTA (http://www.klub.senior.pl/esenior/t-chetnie-pomozemy--3846.html) albo wiadomości prywatne.
3. Tutaj będziemy zamieszczać wyselekcjonowane treści i pytania.
4. Pamiętajcie: wszystkiego można się nauczyć! Odrobina cierpliwości + życzliwość ludzi czyni cuda.

Życzymy Wam wszystkim powodzenia!

E-ASYSTENT.COM
23-01-2009, 01:51
Zaczniemy naszą przygodę od krótkiej instrukcji:

1. Zapis taki:
Start/Programy/Akcesoria/Gry

trakutujemy jako prośbę:
kochany seniorze, znajdź przycisk START, naciśnij go raz, wtedy rozwinie Ci się lista, na tej liście znajdź przycisk albo napis "Programy", naciśnij go, a następnie znajdź napis albo przycisk "Akcesoria", wtedy otworzy Ci się coś i tam znajdź przycisk albo napis "Gry" i naciśnij go :)
uffffff:) czyż to nie wspaniałe rozwiązanie taki sprytny zapis?

2. Każda myszka ma minimum dwa przyciski, prawy i lewy. Najczęściej używamy lewego przycisku, natomiast rzadziej prawego. Pod prawym przyciskiem bowiem zwykle kryją się właściwości, szczegóły i inne tajemnicze rzeczy o których będziemy mówić później. Jest też jeszcze kółko, które - oprócz tego, że przewija nam strony internetowe i dokumenty - może służyć jako przycisk środkowy.
Będziemy się posługiwać więc hasłem "prawy klik", czyli "naciśnij prawy klawisz myszy", "lewy klik", czyli .... TAK JAK MYŚLICIE! ;) oraz "środkowy klik" ...

3. Po włączeniu komputera pojawia Wam się ekran, to jest PULPIT. Na tym pulpicie każdy z Was ma ikonkę (rysuneczek) "Komputer" albo "Mój komputer". To jest serce Waszego komputera. Są tu informacje o systemie, o tym ile macie miejsca na dyskach itp.
Natomiast mózg Waszego komputera to przycisk w lewym dolnym rogu pulpitu, czyli START. Dzięki niemu wejdziecie do Ustawień i Panelu sterowania oraz do zainstalowanych programów.

E-ASYSTENT.COM
23-01-2009, 02:04
Wasz komputer ma SYSTEM OPERACYJNY i PROGRAMY.
System operacyjny pośredniczy między Wami a programami. Przekłada Wasze gesty na klawiaturze, myszce na polecenia dla poszczególnych programów. Tu ładny rysunek:
http://www.e-asystent.com.pl/senior/system.gif

od Janka z AE (http://janek.ae.krakow.pl/jobg/so/index.html)

Zakładam, że każdy z Was ma system Windows, gdyż inne systemy są tak niszowe i trudne w obsłudze, że nie ma sensu ich omawiać.
Są różne wersje systemu Windows (95, 98, NT, Millenium, XP, VISTA). Ważne żeby wiedzieć jaki się ma system. To informacja istotna zarówno dla nas - żeby wiedzieć jak Wam pomóc, jak i dla Was - żebyście instalowali, kupowali programy zgodne z Waszym systemem.

Żeby sprawdzić jaki masz system klikasz prawym klikiem na pulpicie:
"KOMPUTER" albo "MÓJ KOMPUTER" (w zależności od werji)/Właściwości/Ogólne

I tam jest napisane:
System Windows .................. Stąd wiesz, jaki masz system.

E-ASYSTENT.COM
23-01-2009, 02:54
Gdy już omówiliśmy sobie SYSTEM OPERACYJNY czas na PROGRAMY. Programy komputerowe to narzędzia za pośrednictwem których możemy pisać, korzystać z dobrodziejstw internetu, oglądać filmy, zdjęcia, słychać muzyki i wiele, wiele innych. Poniżej podzielimy je autorsko na grupy.

1. Przeglądarki internetowe (BEZPŁATNE), czyli to, za pomocą czego wchodzicie do Internetu. Najpopularniejsze przeglądarki (wklejamy ikonki dla lepszego zapamiętania) to :
- Internet Explorer (w skórcie IE), w wersji 6 lub 7
http://e-asystent.com.pl/senior/ie.gif
- Mozilla Firefox (w skrócie FF),
http://www.e-asystent.com.pl/senior/ff.gif
- Opera
http://www.e-asystent.com.pl/senior/opera.jpg


2. Programy użytkowe:
- pakiet Microsoft Office (MS Office), czyli Word (pisanie), Excel (obliczanie i pisanie w formie tabelki, czyli akrusza kalkulacyjnego), Power Point (proste rysunki) - PŁATNY
- pakiet Open Office, funkcjonalnością odpowiadają MS Office, jednak trochę inne, za to BEZPŁATNE
- programy do projektowania i obróbki grafiki grafiki (Adobe Photoshop, Indesign, Corel, Illustrator)
- programy rozrywkowe, czyli wszelkiego rodzaju gry.

3. Antywirusy, czyli te programy, które chronią nasz komputer przed uszkodzeniami spowodowanymi wirusami z Internetu.

4. Komunikatory, czyli taki programy za pomocą których możesz się komunikować dźwiękowo (jak telefonem) lub tekstowo (jak smsem) z innymi osobami w Internecie. Najpopularniejsze komunikatory w Polsce to:
- Gadu-Gadu, czyli gg
- Skype,
- Tlen,
- Windows Messenger.

5. Programy do multimediów, czyli do oglądania fotografii, filmów i do słuchania muzyki.


Dla Was, aby nie obciążać komputera i Waszej głowy, przygotowaliśmy NASZ AUTORSKI WYBÓR "Niezbędnik seniora.pl" Nie dyskutujemy z opiniami i gustami, każdy ma swoje, ale my uważamy, że każdy Wasz komputer powinien mieć następujące programy:
- Coś do pisania, czyli któryś office,
- AVG - doskonały antywirus,
- Internet Explorer w wersji 7
- Mozilla Firefox,
- Opera,
- Skype,
- IrfanView - prosty program do obróbki zdjęć,
- All player - świetny program do oglądania filmów,
- Winamp - program do słuchania muzyki,
- CDBurner - program do nagrywania płyt CD i DVD,


Jeszcze musimy zainstalować pliki do obsługi wideo, czyli: K-Lite Mega Codec Pack (który odpowiada między innymi za rozkodowywanie filmów zapisanych w formacie DivX) oraz Adobe Flash.

Mała uwaga: lista powyżej dlatego też jest wyjątkowa, bo zawiera same DARMOWE PROGRAMY. To są najlepsze z tychże darmowych. Oczywiście płatne (takie jak np. Nero do nagrywania płyt) często są lepsze, ale: a) "często" - nie "zawsze" , b) nie poruszamy się w kręgu aż tak zaawansowanych prac:)

Nauczymy się jeszcze oczywiście ściągać i instalować programy w kolejnej części kursu.

E-ASYSTENT.COM
27-01-2009, 23:46
Nadeszło ważne pytanie:
Proszę mi napisac jak się resetuje komputer.?Pozdrawiam i dziękuję.

Pierwsza sprawa: PO CO I KIEDY RESETOWAĆ?

Komputer resetujemy gdy się "zawiesi". Co to znaczy? Jeśli komputer, a raczej najczęściej myszka nie reaguje na ruch, klawisze nie działają, gdy po prostu nasz komputer odmawia współpracy :(
ZALECAMY jednak dać mu szansę, czyli wyjście do kuchni po herbatkę, kawkę, do wc :D Gdy wrócimy, a on w dlaszym ciągu będzie taki to go RESETUJEMY. Nie wyłączamy! nie wyciągamy wtyczek! i innych drasycznych metod! RESET oznacza, że on sam sobie uporządkuje swoje sprawy.

Druga sprawa: JAK RESETOWAĆ?

Każdy PC stacjonarny można resetować przyciskiem "reset". Szukamy takiego przycisku gdzieś obok tego dużego, którym włączamy komputer, jest on zwykle mniejszy niż włączający, czasami BARDZO MAŁY.

Gdy go nie znajdziemy klikamy kombinację klawiaszy, a raczej RÓWNOCZEŚNIE naciskamy ctrl + alt + delete

Wtedy otwiera nam się okno: "Menedżer zadań" i albo klikamy "ZAKOŃCZ ZADANIE" wybierając program w którym się zawiesił, albo klikamy "URUCHOM PONOWNIE" by komputer mógł sam sobie poradzić z własnym problemem:)

To bezpieczne wyjścia. No, ale cóż, czasami zdarza się, że na nic nie reaguje. Wówczas stosujemy brutalne metody, a więc w komputerach stacjonarnych wyłączenie przyciskiem głównym, w laptopach dłuższe przytrzymanie przycisku włączającego. Starajcie się jak najrzadziej być brutalni:)

Pozdrawiamy!

E-ASYSTENT.COM
28-01-2009, 00:34
Ponieważ to kurs dla początkujących opiszemy w miarę przystępnie i prosto szafę jaką jest komputer.

Zacznę od tego, że nasza szafa ma określoną pojemność, czyli POJEMNOŚĆ DYSKU wyrażoną w GB, czyli giga bajtach, np. 100 GB, 240 GB itp. Pojemność naszej szafy sprawdzamy klikając w "Mój komputer" albo "Komputer" (przypominamy - ikona na pulpicie). Tam mamy obraz dysku lub dysków. W zależności od wersji systemów są różnie pokazane, ale z reguły mamy nazwę, np. "dysk C" i wyświetloną informację, np. "8,00 GB, wolnych ze 100 GB" Oznacza to, że upchaliśmy już rzeczy na wagę 92 GB i zostało nam nędzne 8 GB, czyli CZAS NA SPRZĄTANIE!!!

DYSK możemy porównać do skrzydeł szafy. Może być jeden lub kilka. Nowe komputery mają już kilka dysków, ponieważ przy takiej pojemności trudno byłoby obsługiwać szafę JEDNODRZWIOWĄ. Wyobraźcie to sobie!:) Zwykle wszystko to, co macie na pulpicie, w "Moich dokumentach", "Obrazach" jest na dysku C. Warto jednak sprawdzić, czy mamy dodatkowe dyski, bo możliwe że upychacie wszystko w jeden kąt szafy, a inne, puste, zbierają kurz.

Teraz czas na szufladki w poszczególnych skrzydłach, czyli FOLDERY. Kilka folderów jest w szafie domyślnych, czyli np. "Moje dokumenty", "Moje obrazy" itp. Ale - czyż to nie wspaniałe! - jednym kliknięciem możemy utworzyć sobie nową szufladkę i nazwać ją np. MOJE WSPOMNIENIA. Niektórzy z Was nigdy nie utworzyli folderu, stąd bałagan na pulpicie i całym komputerze, który zastajemy szkoląc seniorów.

Do szufladek wkładamy skarpetki, bluzki, buty, narty i inne, RÓŻNE rzeczy, czyli PLIKI. Każdy plik ma swoje ROZSZERZENIE, czyli informację dla programów, o tym, co to za plik, w jakim programie był utworzony i jakim programem można go otworzyć/odtworzyć/zmienić/odczytać. Informacja ta jest ostatnimi literkami po ostatniej kropce, czyli np.: .doc - plik Worda=tekst, .mp3 - plik z muzyką, nagraniem, .html - jakaś strona www albo skrót do niej, .avi - plik video=film

Gdy więc macie jakieś problemy z otwarciem pliku i chcecie, żeby ktoś Wam pomógł napiszcie na pewno jedną informację: JAKIE MA ROZSZERZENIE. Wówczas będziemy dopasowywali program do jego otwarcia. Oczywiście zwykle następuje to automatycznie, gdy tylko klikniecie, ale: a) możecie np. wybrać jakim programem chcecie otwierać np. muzykę (trzeba wówczas określić go jako domyślny dla plików z muzyką), b) możecie nie mieć po prostu takiego programu, który otworzy plik i nic na to nie poradzimy... Będziecie jednak mieli pewność, że to nie AWARIA WASZEGO KOMPUTERA, tylko zwykły brak programu.

Czekamy na Wasze pytania dot. każdego z odcinków, jeśli jest coś niejasne. OCZYWIŚCIE NA PRIV LUB GDZIE INDZIEJ!!! Dziękujemy za trzymanie się ustaleń dot. przejrzystości tego wątku!:)

Dzisiaj kończymy, oczywiście ciąg dalszy nastąpi:) Następny odcinek to: "Wiosenne porządki, czyli jak sprzątać i organizować"

E-ASYSTENT.COM
05-02-2009, 23:14
Najpierw problem jeden: gdzie zainstlować programy, w którą naszą szufladkę i część szafy je włożyć. Są dwie szkoły, ale jeśli mamy dyskutować to może na priv lub gdzie indziej. Wnioski OBIECUJEMY zamieścimy w tym poście jeśli będą owocne:) Zakładając, że teraz prawie każdy z nas ma co najmniej dwa dyski:
- pierwsza szkoła mówi, żeby instalować na dysku C, bo tam domyślnie większość "sama idzie" przy instalacji, że wtedy na dysku C mamy system Windos i wszystkie programy, a na drugim dysku wszelkie NASZE rzeczy, a więc usuwając cokolwiek z niego nie musimy się martwić, że to jakieś pliki systemowe i inne WAŻNE. Ułatwia to sprzątanie, robienie kopii zapasowych itd.
- druga szkoła mówi, żeby na dysku C stał tylko system, a na pozostałych instalować programy. Ma to na celu przewidywanie, że jeśli padnie system, zostanie zawirusowany albo będziemy chcieli zmienić system to wówczas formatujemy (KASUJEMY NA AMEN, do CZYSTA;) dysk C, by zainstalować na nim nowy system, a programy i nasze pliki pozostają bezpieczne na innych dyskach.

Skłaniamy się ku wersji pierwszej jeśli są dwa dyski albo do drugiej jeśli jest ich więcej. Wówczas możemy stworzyć komfortowe szufladki, czyli C - system, D - programy, E - nasze rzeczy.


Teraz kilka słów jak instalujemy programy.

Ktoś na mówi np. że mamy sobie zainstalować CCleaner. Podał nam linka (lub nie, ale zakładam, że udało nam się taką stronę jak poniżej znaleźć), otwiera nam się strona zapewne zawierająca ten program. Szukamy na takiej stronie słów: ŚCIĄGNIJ, POBIERZ, POBIERANIE, DOWLOAD, PLIK itp. I o! JEST! Czasami trzeba się naszukać, bo jest malutkie, czasami to OGROMNA ikona. Pamiętajcie, że ściągnięcie jest możliwe
tylko jeśli pojawi się "łapka" (jak na zrzucie ekranu), bo ona oznacza, że pod nią kryje się COŚ;)

http://www.e-asystent.com.pl/senior/pobierz.gif

Klikamy więc POBIERZ i CZEKAMY. Proszę pamiętajcie o CZEKAMY, bo komputer musi znaleźć, czasami łącze jest wolniejsze i inne. Proszę, dajcie mu szansę! Jeśli nic się nie będzie działo powtórzcie.

E-ASYSTENT.COM
05-02-2009, 23:18
Nieszczęśliwi mają do pokanania jeszcze pasek ostrzeżeń, na górze, podkreślienie czerwone. Jeśli info/linka macie od kogoś zaufanego oczywiście akceptujecie, czyli klikacie w pasek, a potem POBIERZ PLIK.

http://www.e-asystent.com.pl/senior/pasek ostrzezen.gif


Pojawia nam się ten obrazek:
http://www.e-asystent.com.pl/senior/uruchom.gifNiekórym PRZED może też potem pojawić się taki obrazek:
http://www.e-asystent.com.pl/senior/uruchombis.gif

I tu APELUJĘ: nie ZAPISZ, ale URUCHOM. Jeśli wybierzecie ZAPISZ to ściągniecie plik na dysk, by potem uruchomić. To zbędne zaśmiecanie dysku, potem najczęściej się zapomina usunąć instalki itp. To bezcelowe. Argument, że ktoś chce mieć TEN PROGRAM jest także chybiony, bo programy non-sto się aktualizują i za pół roku dany porgram będzie już antykiem, a jeśli to program płatny, to raczej należy uważać na płytę instalacyjną, a nie na pliki. Klikamy zatem URUCHOM, czyli program będzie nam się instalował sam.

E-ASYSTENT.COM
05-02-2009, 23:22
W którymś momencie pojawi nam się komunikat zapytujący gdzie zapisać plik. Jak widzicie domyślnie nasz CCleaner zapisać się chce na dysku C, w folderze PROGRAMY. Jeśli chcemy inaczej klikamy PRZEGLĄDAJ. Wtedy otworzy nam się menu i będziemy mogli zaznaczyć inną lokalizację jeśli mamy taką ochotę :)

http://www.e-asystent.com.pl/senior/lokalizacja.gif

Po tym nasza rola ogranicza się do klikania DALEJ, AKCEPTUJĘ, DALEJ itp. Aż do ZAKOŃCZ.
Z reguły programy same sobie dobierają składniki, rodzaje instalacji itp. i robią to dobrze. Jedna tylko uwaga: odznaczajcie zawsze zaznaczoną opcję poniżej.

http://www.e-asystent.com.pl/senior/opcje.gif

TO pasek narzędziowy yahoo, ale są też inne. One instalują się na górze przegladarki zmniejszając Wam ekran i obszar widzenia. Tak więc warto zachować czystość, porządek i dobrą widoczność. To jak pieski wiszące na lusterku wstecznym auta:)

E-ASYSTENT.COM
05-02-2009, 23:28
GENERALNIE tak instaluje się wszystkie programy. Czasami pojawiają się różne aberracje, ale wtedy ratujcie klikając AKCEPTUJ, DALEJ itp.:) Tu podaliśmy przykład programu instalowanego z Internetu, bo jest trudniejszy. Jeśli program mamy na płytce CD to po prostu wkładamy płytkę i nasza rola ogranicza się zawsze do klikania DALEJ, ZGADZAM SIĘ, AKCEPTUJ itp.:)

Podgląd zainstalowanych programów mamy w Start/Ustawienia/Panel sterowania/Dadaj lub usuń programy

Pamiętajcie proszę, że jeśli chcecie USUNĄĆ PROGRAM to wchodzimy ww. ścieżką do panelu, zaznaczamy program i klikamy ODINSTALUJ.

NIE MA INNEJ METODY odinstalowania programu. Proszę nie usuwajcie np. folderów z szufladeczki PROGRAM FILES, to nie jest skuteczne!

Czekamy na pytania na privie, skorygujemy treści, wyjaśnimy niejasności. NIE PISZCIE PROSZĘ W TYM WĄTKU!!!

E-ASYSTENT.COM
05-02-2009, 23:57
"Wiosenne porządki, czyli jak sprzątać i organizować"

Z burzliwej dyskusji z innyc wątków podsumujmy sprawy utrzymania dysku w czystości, zwłaszcza że idzie wiosna:)


Komputer czyścimy na trzy sposoby:
1. CZYŚCIMY

Czyścimy programem różne śmieci, resztki pozostające na dysku, "sprzątamy", tzn. wywalamy z dysku NIEPOTRZEBNE pliki. Jeden z najlepszych programów jest do ściągnięcia tu:
http://www.instalki.pl/programy/download/narzedzia_systemowe/CCleaner.php
Zalecamy czyścić raz na tydzień. Otwieramy program już on nas poprawodzi. Jego opcje są dobrze ustawione, nie klikajcie więc nigdzie i nie kombinujcie. KOMBINOWANIE nie wiedząc jakie będą skutki kombinacji to grzech 11, haha.


2. Defragmentujemy dyski

Defragmentator układa na dysku pliki we właściwych katalogach, przez co ułatwia dostęp do nich. Pomiędzy poszczególnymi plikami tworzą się po prostu duże odstępy które zajmują niepotrzebnie dużo miejsca. Wykrywa też błędy i uszkodzenia.

Idziemy więc do start/programy/akcesoria/narzędzia systemowe/defregmentator i klikamy defragmentuj
Wystarczy teraz kliknąć i postępować zgodnie z poleceniami komputera.
Zalecamy defragmentować raz na kwartał.


3. Odkurzamy

Tak tak:) Odkurzamy odkurzaczem!!! Jeśli to oczywiście komputer stacjonarny. Taki sprzęt, stojący na podłodze, zbiera BARDZO dużo kurzu.

Gromadzony latami kurz potrafi naprawdę spowolnić wentylator, cały komputer, a nawet go uszkodzić. Dlatego też dobrze jest raz na jakiś czas rozkręcić obudowę naszego pupila i DELIKATNIE końcówką odkurzacza odkurzyć jego środek.

Tak więc:) - BYLE DO WIOSNY! DLA NAS I DLA KOMPUTERÓW!

PS. Dziękujemy stefanowi i gerhatkowi za pomoc przy tym poście:)

hannabarbara
10-03-2009, 12:55
Informacja
W tym wątku E - Asystent.com prowadzi Kurs Komputerowy dla początkujących. Tu nie piszemy., nie pytamy.
Porady, odpowiedzi na zapytania znajduję się na wątku tego samego autora pt: Chętnie pomożemy :)
Pytania, które tu padły zostały przeniesione do właściwego wątku. Tam też szukajcie odpowiedzi.

weronika1
21-05-2009, 18:36
Informacja
W tym wątku E - Asystent.com prowadzi Kurs Komputerowy dla początkujących. Tu nie piszemy., nie pytamy.
Porady, odpowiedzi na zapytania znajduję się na wątku tego samego autora pt: Chętnie pomożemy :)
Pytania, które tu padły zostały przeniesione do właściwego wątku. Tam też szukajcie odpowiedzi.
Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w internecie, a nie maja innych możliwości, jest kurs na powyższym wątku.
http://img2.vpx.pl/up/20090521/uczen_student5_www_egify_pl.gif (http://www.vpx.pl/foto,uczen_student5_www_egify_pl.html)

wofo
25-05-2010, 22:00
Ja posługuję się komputerem od kilku lat.Mam zamiar zmienić komputer. Potrzebuję kupić zrobić komputer do celów domowych, zwłaszcza do obróbki zdjęć w programach graficznych np Photoshop.Chciałbym mieć komputer szybki z dużą pamięcią .
Proszę o radę -jak skonfigurować taki komputer

wuere'le
26-05-2010, 12:00
Radziłbym Dell Studio 1558
proc. Intel Core i3, Ram 4GB, Win.7, 320 G HD,
jedna z lepszych kart graficznych.

Sabinka41
26-05-2010, 12:22
No cóż mam laptopa Dell Studio i trafiłam chyba na koszmarnego bubla chodzi o obudowę już drugi raz pękła obudowa teraz służy mi jako stacjonarny niestety koszt takiej wymiany 600 zł za najbardziej drażni z rzucanie winy na mnie i twierdzenie że został upuszczony

jakempa
27-05-2010, 00:16
NO I CO DALEJ Z TYM KURSEM? Na tym nauka się skończyła? Słomiany zapał E-Asystenta, a tak ciekawie się zapowiadało i swietnie prowadził,,,,,co się z nim stało?

gerd
27-05-2010, 20:59
NO I CO DALEJ Z TYM KURSEM? Na tym nauka się skończyła? Słomiany zapał E-Asystenta, a tak ciekawie się zapowiadało i swietnie prowadził,,,,,co się z nim stało?


To przecież nie jest pierwszy i napewno nie ostatni taki - "zapaleniec". Wydaje mi się, że możemy liczyć tylko na siebie.

wuere'le
27-05-2010, 21:13
Też tak przypuszczałem.
Jacyś studenci liczą na jakieś tam doświadczenia tanim kosztem sądząc, że tu same matoły siedzą. Rzeczywistość okazuje się inna, tu ludzie potrafią jednak posługiwać się komputerem i w niektórych sprawach mogliby nawet nauczyć tych niedoszłych prowadzących kursy.

demetra55
31-05-2010, 13:08
Witam .Chciałam się zapytać co dalej z tym kursem ,jestem zainteresowana ,opisane prosto i zrozumiale ale to dopiero początek a co dalej???????????????.pOZDRAWIAM

Jolcik
11-06-2010, 21:59
komputer i internet to studnia bez dna. Ja dopiero teraz na emeryturze zajęłam się tym i widzę, że braknie mi życia ,by to wszystko pojąć,Takie porady są bardzo cenne ,

Jolcik
11-06-2010, 22:16
komputer i internet to studnia bez dna. Ja dopiero teraz na emeryturze zajęłam się tym i widzę, że braknie mi życia ,by to wszystko pojąć,Takie porady są bardzo cenne ,

wifi
12-06-2010, 00:09
Ja dopiero teraz na emeryturze zajęłam się tym i widzę, że braknie mi życia ,by to wszystko pojąć,
Pociesz się, że gdyby Ci wsadzili komputer do kołyski to też byś tak samo mówiła:):)

shymo
30-06-2010, 22:54
Też tak przypuszczałem.
Jacyś studenci liczą na jakieś tam doświadczenia tanim kosztem sądząc, że tu same matoły siedzą. Rzeczywistość okazuje się inna, tu ludzie potrafią jednak posługiwać się komputerem i w niektórych sprawach mogliby nawet nauczyć tych niedoszłych prowadzących kursy.

Nie oceniałbym tak surowo. Na wszystko potrzebny jest czas.
Jednak widzę, że takie zapotrzebowanie na wyselekcjonowane informacje jest.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad stworzeniem strony, która zawierałaby poradniki.
Stworzenie czegoś takiego jednak trwa i kosztuje, nawięcej czasu zajmuje opracowanie treści.
Może jednak podejmę się tego tematu, w zależności od ilości odpowiedzi.
W pierwszej kolejności prosiłbym o napisanie jaki tematy Państwa interesują oraz kto z Państwa chciałby/mógłby napisać jakieś artykuły, poradniki - zróbmy to razem.
Wszelkie propozycje proszę przesłać shymo@gery.pl - w temacie wpisując: poradnik komputerowy, a w treści tematy i/lub informacje o chęci napisania.
Zagadnień jest wiele do poruszenia, dlatego proszę o podawanie tematów co umożliwi opracowanie jakiejś sensownej struktury treści.
Wszelkie informacje o postępie w temacie, będę tu opisywał.
Pozdrawiam serdecznie licząc na gromki odzew,
Szymon

tadeusz50
01-07-2010, 05:15
Nie oceniałbym tak surowo. Na wszystko potrzebny jest czas.
Jednak widzę, że takie zapotrzebowanie na wyselekcjonowane informacje jest.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad stworzeniem strony, która zawierałaby poradniki.
Stworzenie czegoś takiego jednak trwa i kosztuje, nawięcej czasu zajmuje opracowanie treści.
Może jednak podejmę się tego tematu, w zależności od ilości odpowiedzi.
W pierwszej kolejności prosiłbym o napisanie jaki tematy Państwa interesują oraz kto z Państwa chciałby/mógłby napisać jakieś artykuły, poradniki - zróbmy to razem.
Wszelkie propozycje proszę przesłać shymo@gery.pl - w temacie wpisując: poradnik komputerowy, a w treści tematy i/lub informacje o chęci napisania.
Zagadnień jest wiele do poruszenia, dlatego proszę o podawanie tematów co umożliwi opracowanie jakiejś sensownej struktury treści.
Wszelkie informacje o postępie w temacie, będę tu opisywał.
Pozdrawiam serdecznie licząc na gromki odzew,
Szymon
Szymku

"Było cymbalistów wielu... "(mam nadzieję że znasz skąd cytat) obietnic tu w seniorku też wiele samo. Wszystkie typu ja jestem najlepszy ja Was nauczę i po kilku # klapa brak chęci, nawet nie chce mnie się szukać tych zagorzalców. Jestem tu w KSC ponad dwa lata, wchodząc niewiele wiedziałem, starsi bywalcy nauczyli pomogli poprowadzili. Teraz czasem uda mi sie komuś coś pomóc doradzić tak jak wielu innych.
Uważam, że jakoś sobie radzimy w RWP czyli radzie wzajemnej pomocy. Przepraszam ale wypowiadam sie tylko w swoim imieniu.

wuere'le
01-07-2010, 11:46
Ma dużo racji Tadeusz. To, co nam w zasadzie tu potrzebne, to jakoś sobie radzimy, chyba, żeby ktoś to wszystko, co w wątkach pomocowych się znajduje zebrał razem, tematycznie, to łatwiej by było do materiałów dotrzeć.
Mnie najbardziej potrzeba takiego pogotowia. Zdarza się bowiem, że z czymś akurat nie można sobie poradzić, że soś tam poknociliśmy i wtedy mail, czy wpis na Seniorku i pomoc już jest.

Mam nawet teraz taki drobny problem, może ktoś zna sposób, jak sobie z nim poradzić:
słucham muzyki przez Windows Media Player, z radia, które jest tam dostępne. Czasem chciałbym przechwycić, lub po prostu ściągnąć jakiś utwór i nie umiem tego zrobić, choć w różny sposób kombinowałem.
Wydaje mi się, że kiedyś szło to zrobić za pomocą Audiacity, ale teraz nie mogę znaleźć takiej opcji.

shymo
01-07-2010, 14:28
Samo w sobie WMP nie umożliwia przechwytywania strumienia dźwiękowego. Audacity - należy ustawić źródło dźwięku na 'Miks stereo'.

http://i45.tinypic.com/34h86fm.jpg

Przy okazji
Osobiście do słuchania radia używam programu Screamer (http://www.dobreprogramy.pl/Screamer-Radio,Program,Windows,12397.html) obsługa jest intuicyjna i umożliwia nagrywanie audycji jednym przyciskiem, która zapisuje się w formacie mp3 (dodatkowe parametry do zdefiniowania w ustawieniach)

Poniższy obrazek praktycznie pokazuje "proces nagrywania".
http://i49.tinypic.com/2a0gr37.jpg

wuere'le
01-07-2010, 20:57
Shymo, właśnie takiej pomocy nam/mi potrzeba.
W Audiacity nie mogę znaleźć opcji "Miks stereo". Za to podany adres do radia jest super.
Już słucham jazzu i próbowałem fragmenty zapisać i z powodzeniem.
Jestem ciekaw, jak ta współpraca się rozwinie.
Dziękuję i pozdrawiam.
Acha, bardzo jestem zainteresowany taką forma pomocy, tzn. taką, że mam problem i znajduję pomoc. Taką formą chyba wielu byłoby zainteresowanych.
Rozumiem, że interesu to na tym nie da się zrobić, ale myślę, że satysfakcja z udzielenia pomocy ludziom "młodym inaczej" jest ogromna.
Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

shymo
01-07-2010, 22:16
Ad. audacity
Na zdjęciu na czerwono zaznaczyłem listę rozwijalną, po rozwinięciu powinna być opcja "miks stereo" - czyżbyś nie miał jej na liście? To napisz proszę jakie są - być może nazwa zależy od używanego sterownika dźwięku.

Ad. forma pomocy
Tak, ale trudno oczekiwać szybkiego czasu reakcji za każdym razem :).

Drugi problem to odnaleźenie informacji - w tym momencie ten wątek ma 2 strony. Z doświadczenia wiem co będzie, gdy ten wątek się rozwinie do kilkudziesięciu.
Znalezienie informacji na interesujący nas problem będzie conajmniej kłopotliwe - nawet wyszukiwarka nie pomoże.

Ad. satysfakcja
Zawsze jest - ja osobiście jestem w miarę świeżo upieczonym (9mcy), zagonionym i wiecznie niewyspanym ojcem, który poza pracą coś chce jeszcze zrobić i w miarę możliwości postaram się coś pomóc.

anka1323
05-09-2010, 11:54
Pomóżcie w nagrywaniu płyt...mały kursik by się przydał.Odtwarzacz cd nie zawsze działa i nie wiem co się dzieje? Odtwarza płyty nagrane na tym komputerze a innych nie,dlaczego?

gerd
05-09-2010, 13:25
Pomóżcie w nagrywaniu płyt...mały kursik by się przydał.Odtwarzacz cd nie zawsze działa i nie wiem co się dzieje? Odtwarza płyty nagrane na tym komputerze a innych nie,dlaczego?


Sprawdź w Panelu sterowania, czy masz zainstalowany: K-lite-Codec-Pack ?
Można go znaleźć tutaj.
http://www.dobreprogramy.pl/Szukaj.html?q=kodeki

pojedynka
16-06-2013, 21:44
Najpierw problem jeden: gdzie zainstlować programy, w którą naszą szufladkę i część szafy je włożyć. Są dwie szkoły, ale jeśli mamy dyskutować to może na priv lub gdzie indziej. Wnioski OBIECUJEMY zamieścimy w tym poście jeśli będą owocne:) Zakładając, że teraz prawie każdy z nas ma co najmniej dwa dyski:
- pierwsza szkoła mówi, żeby instalować na dysku C, bo tam domyślnie większość "sama idzie" przy instalacji, że wtedy na dysku C mamy system Windos i wszystkie programy, a na drugim dysku wszelkie NASZE rzeczy, a więc usuwając cokolwiek z niego nie musimy się martwić, że to jakieś pliki systemowe i inne WAŻNE. Ułatwia to sprzątanie, robienie kopii zapasowych itd.
- druga szkoła mówi, żeby na dysku C stał tylko system, a na pozostałych instalować programy. Ma to na celu przewidywanie, że jeśli padnie system, zostanie zawirusowany albo będziemy chcieli zmienić system to wówczas formatujemy (KASUJEMY NA AMEN, do CZYSTA;) dysk C, by zainstalować na nim nowy system, a programy i nasze pliki pozostają bezpieczne na innych dyskach.

Skłaniamy się ku wersji pierwszej jeśli są dwa dyski albo do drugiej jeśli jest ich więcej. Wówczas możemy stworzyć komfortowe szufladki, czyli C - system, D - programy, E - nasze rzeczy.


Teraz kilka słów jak instalujemy programy.

Ktoś na mówi np. że mamy sobie zainstalować CCleaner. Podał nam linka (lub nie, ale zakładam, że udało nam się taką stronę jak poniżej znaleźć), otwiera nam się strona zapewne zawierająca ten program. Szukamy na takiej stronie słów: ŚCIĄGNIJ, POBIERZ, POBIERANIE, DOWLOAD, PLIK itp. I o! JEST! Czasami trzeba się naszukać, bo jest malutkie, czasami to OGROMNA ikona. Pamiętajcie, że ściągnięcie jest możliwe
tylko jeśli pojawi się "łapka" (jak na zrzucie ekranu), bo ona oznacza, że pod nią kryje się COŚ;)

http://www.e-asystent.com.pl/senior/pobierz.gif

Klikamy więc POBIERZ i CZEKAMY. Proszę pamiętajcie o CZEKAMY, bo komputer musi znaleźć, czasami łącze jest wolniejsze i inne. Proszę, dajcie mu szansę! Jeśli nic się nie będzie działo powtórzcie.Witam...chciałam zainstalować program IrfanView lecz po kliknięciu pobierz nigdzie nie widzę napisu "uruchom" tylko właśnie "zapisz" co robię źle?

Stefan
06-07-2013, 10:19
..chciałam zainstalować program IrfanView lecz po kliknięciu pobierz nigdzie nie widzę napisu "uruchom" tylko właśnie "zapisz" co robię źle? Jak dotąd robisz dobrze.
Popatrz uważnie co oni tu poradzili: "Klikamy więc POBIERZ i CZEKAMY. Proszę pamiętajcie o CZEKAMY, bo komputer musi znaleźć, czasami łącze jest wolniejsze i inne. Proszę, dajcie mu szansę! Jeśli nic się nie będzie działo powtórzcie."

Kolejność ma być taka.
Żebyś nie błądziła po kompie i nie szukała gdzie po kliknięciu POBIERZ program się zapisał - ustaw sobie w Opcjach przeglądarki tak, ażeby zapisywał się zawsze na Pulpicie.
Idziesz tak: Narzędzia -> Opcje -> Ogólne.
Widzisz takie okienko:

http://i.imagebanana.com/img/11mir866/20130706091451.jpg (http://www.imagebanana.com/)

W tym okienku masz mieć tak ustawione jak widzisz. To znaczy pod Pobieranie postaw kropkę i wpisz (ręcznie) Pulpit w białym pasku.
I zatwierdź na dole OK.

Teraz rób tak jak dotąd robiłaś:
klikasz POBIERZ,
czekasz cierpliwie, wyskoczy na dole nad zegarkiem "Zakończono pobieranie",
odszukujesz na Pulpicie pobrany program (jak go dotkniesz strzałką uwidzisz datę i godzinę pobrania),
klikasz go 2 razy,
wyskoczy okienko w którym masz Uruchom,
klikasz to i masz w kreatorze instalacyjnym (tu asystencie) proces instalowania.
Uważaj co instalujesz, nie zgadzaj się na wszystko co oni Ci zaptaszkowali.
Bo będą Ci potem przychodzić różne niepotrzebne bajery.
Tzn. gaś niektóre ptaszki.
I postępuj aż do końca, zwykle Dalej...Dalej.
Powodzenia.
Jak byś miała problem - napisz do mnie na priv.
S.

PS. Jak już pomyślnie zainstalowałaś program - usuń z Pulpitu ściągnięty.
Nie należy zaśmiecać sobie pulpitu. Możesz zawsze go znaleźć u "wujka Google".:)

MarianB
27-12-2014, 11:26
takie kursy bywają pomocne

franeknowak
30-01-2015, 16:54
Ja znalazłem na http://klubseniora.pl/ fajne kursy komputerowo internetowe, które pomogły mi w korzystaniu z internetu i komputera. Teraz jest wszystko łatwiejsze.

mieczyslaw-janusz
25-09-2015, 21:55
Otworz strone www.ksenior.pl zobaczysz zakladke >multimedialne kursy komputerowe.
Albo po prostu wpisz w "Google" >komputerowe kursy multimedialne .Tam znajdziesz WSZYSTKO w dwoch dzialach
1-kursy podstawowe
2- " dla zaawansowanych. Ten dzial jest dostepny po zarejestrowaniu / nie przestrasz sie rej jest krotka i bardzo prosta.
Lepszych kursow ,darmowych nie znajdziesz w internecie.Wszystko jasno jest tlumaczone i pokazane na filmie wideo.Czesto tez tam zajrze ,zeby przypomniec sobie pewne rzeczy.
Naprawde super.Zycze powodzenia:)

Stefan
26-09-2015, 07:36
Lepszych kursow ,darmowych nie znajdziesz w internecieMieczysławie-Januszu, (wybacz, ale w swoim profilu masz pusto).
Nawet nie wiesz jak bardzo się ucieszyłem, żeś docenił portal kSenior, a w nim Kurs multimedialny. Wiele już razy polecałem go tu, i nie tylko początkującym.
Ale tu ludzie niestety tak nie lubią czytać...:(.
Pisałem dużo na tym forum w poradach. Nawet pani adminka zaznaczyła moje cztery wątki jako t.zw. przyklejone. Obecnie wymagałyby aktualizacji, czas leci.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
S.