PDA

View Full Version : Prawo do eutanazji


Mary Grace
03-03-2009, 23:41
Temat bardzo poważny i kontrowersyjny,dlatego pozwolę sobie przypomnieć znaczenie słowa "eutanazja". I tak eutanazja to zabójstwo człowieka nieuleczalnie chorego na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego. Problem wiecznie aktualny,mający swoich zwolenników jak i gorących przeciwników. To prawda,że pod maską ,eutanazji ,lub przy całkowitym nadużyciu jej zasad,można dokonać zabójstwa osób np. umysłowo chorych lub niedorozwiniętych. Tak to prawda, ale czy śmiertelnie chory człowiek bez szansy na wyleczenie,ma w imię tych zasad,a nie będący w pełni władz umysłowych , dokonywać żywota jak przedmiot ?
Czy matka nie ma prawa prosić o godną śmierć dla swego syna,który przez 24 lata nie daje oznak życia ? Jesteście za eutanazją czy opowiadacie się przeciw ?

granny
03-03-2009, 23:51
Witaj Mary Grace, jestem za eutanazją. Wydaje mi się, że każdy z nas chciałby godnie odejśc z tego świata, dla mnie godne odejście to nie jest ból, męczarnia, udręka dla najbliższych lub wieloletnie pozostawanie w nieświadomości.
Chciałabym odejśc z tego świata szybko i po cichu, nie sprawiając nikomu bólu moim odejściem.

babciela
04-03-2009, 08:24
ja juz gdzies pisałam- eutanazji w Polsce nie trzeba prawnie regulowac- NFOZ w razie smiertelnej choroby i starszego wieku, sam zadba o to. Dowiedziałam sie o tym od pacjenta , któremu lekarz nie dal chemii ani naswietlan z powodow podanych powyżej. NFOZ nie refunduje leczenia ...

aannaa235
04-03-2009, 08:44
babciela - to je prawda i tylko prawda. Przeciez eutanazja w Polsce juz jest od dawna,,,tylko ukryta.
O czym tu mówić jak na specjalistów, rehabilitacje itd, czeka sie miesiacami. Ilu chorych w tym czasie umiera??
Czy ktoś zrobił takie statystyki??:mad:

POLA
04-03-2009, 11:37
z dziennika Palikota Jestem zwolennikiem prawa do śmierci: http://palikot.blog.onet.pl/

Można się nie zgadzać z autorem, ale przeczytać warto.

nestor
04-03-2009, 12:35
Jeśli ktoś nie oglądał to polecam film
W stronę morza
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów roku poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze ot ... więcej
http://w.strone.morza.filmweb.pl/

waclaw46
04-03-2009, 13:09
Uważam że eutanazja powinna być prawnie dopuszczona w Polsce.Ci co gorliwie przeciwstawiają się eutanazji to w życiu nie mieli do czynienia z przypadkami ludzi nieuleczalnie chorymi kiedy już nie działa morfina.Czy długa terapia doprowadziła do zmian mięśniowo kostnych.TV powinna pokazać jak ludzie wyglądają ci nieuleczalnie chorzy po kilku latach terapii ,ci ze świadomością i ci bez.Do tego dyskusja specjalistów lekarzy ,spokojnie bez niepotrzebnych emocji.

Scarlett
04-03-2009, 13:24
Sporo się zaczęło pisać o tym problemie. Dyskusja rozgorzała i sądzę, że w tej kwestii nigdy nie będzie jednoznacznego zdania nie tylko u nas w Polsce ale na całym świecie.
http://www.dziennik.pl/polityka/article333418/Palikot_napisze_ustawe_o_prawie_do_smierci.html#vo te_328453

waclaw46
04-03-2009, 13:53
Dobrze że zaczęto pisać o tym problemie ,zgadzam się że odpowiedz jest trudna dla tych którzy muszą podjąć decyzję o eutanazji ,szczególnie bliscy.Niektóre kraje europejskie uporały się z tym problemem Popieram stanowisko Palikota.Dla mnie poglądy Gowina są nie na tę epokę ,zresztą co można oczekiwać od ortodoksyjnego katolika.to tak jak rozmowa z talibem.

Mary Grace
04-03-2009, 14:25
Oczywiście jestem za eutanazją,natomiast próbuję odnieść się do wypowiedzi Gowina i zastanawiam się ile w niej prawdy,a ile hipokryzji,czy to stanowisko to przekonania własne czy poprawność partyjna.Nie potrafię zrozumieć toku myślenia takich osób.

POLA
04-03-2009, 15:03
Oczywiście jestem za eutanazją,natomiast próbuję odnieść się do wypowiedzi Gowina i zastanawiam się ile w niej prawdy,a ile hipokryzji,czy to stanowisko to przekonania własne czy poprawność partyjna.Nie potrafię zrozumieć toku myślenia takich osób.
O poprawności partyjnej nie ma raczej mowy, bo niby jaka ma być, skoro w PO nie obowiązuje tu jednomyślność w wygłaszaniu opinii?
Czy Gowin jest hipokrytą? Nie sądzę, on chyba naprawdę ma takie przekonania, dość ortodoksyjne w wielu kwestiach.
Mogę to zrozumieć, mogę nawet podziwiać, ale wolę, aby tacy ludzie jak Gowin i jemu podobni nie mieli mocy decyzyjnych.

Ciekawa jestem, czy mówiłby to samo i tak samo, gdyby został sam przez 24 lata z własnym dzieckiem, które się męczy i któremu pomóc nie można.
To męka dla chorego, ale też strasznie wyczerpujące dla opiekuna zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.

Mary Grace
04-03-2009, 16:14
No,cóż zrozumieć mogę i potrafię. Ale z tym podziwianiem to już się nie zgadzam,właśnie dlatego,że jest posłem czyli osobą publiczną . Ma więc moc decyzyjną,jak powiadasz,a jednocześnie wielki wpływ na kształtowanie opinii publicznej.Na Twoje pytanie sądzę że niewątpliwie odpowie twierdząco, zgodnie z Jego tokiem rozumowania,jednak prawda będzie dla nas niedostępna,zgodnie z zasadą ,życie sobie a teoria sobie.

inka-ni
04-03-2009, 16:29
Oczywiscie jestem z autanazją,a tak Jak Babciela powiedziala hipokryzja panstwa i jeszcze raz hipokryzja.Nie udzielanie pomocy medycznej to wydawanie wroku zabójstwa.Ot cala prawda.

tadeusz50
04-03-2009, 16:43
W sprawie eutanazji poglądy są różne tak jak i w sprawie do aborcji. Każdy okopał się na swoim stanowisku i nie chce ustąpić. Ja jestem za prawem do decydowania o swoim ewentualnym przyszłym życiu. Może mylę nazwę "testament prawa do życia". W przypadku tej nieszczęsnej matki jestem za tym by mogła dokonać eutanazji na własnym synu.

POLA
04-03-2009, 17:34
No,cóż zrozumieć mogę i potrafię. Ale z tym podziwianiem to już się nie zgadzam,...
Podziwiam ludzi, którzy bezwarunkowo potrafią się podporządkować nakazom religii. Ja tego nie potrafię.
Weź dla przykładu zakaz przetaczania krwi: co ważniejsze, wierność nakazowi religijnemu czy życie? Dla mnie to drugie.

Jadzia_G
04-03-2009, 17:35
Chce też swoje trzy grosze na temat matki tego chorego syna :- wszystko jest dobrze dokąd ona ma siłe i zdrowie żeby się nim opiekować, a co jak i ona zacznie niedomagać. Napewno zdaje sobie z tego sprawę i myśli perspektywicznie. Wiadomo co będzie z nim jak braknie rodziców - a ponieważ - jak stwierdziły badania nie ma dla niego żadnych szans to jestem za eutanazją (w takich drastycznych przypadkach).

cba555DELL321
04-03-2009, 19:00
Jestem za eutanazją w tak drastycznych przypadkach o którym jest tak głośno, choć potrafię uznać inne zdania tak w tym przypadku jak również w aborcji czy sztucznym zapłodnieniu. ale uważam, że prawo nie powinno określać w tym przupadku zasad postępowania. Dla katolików prawem jest dziesięć przykazań dla pozostałych własne zasady postępowania.