PDA

View Full Version : Niedożywienie – grozi każdemu


NieDajSieZjescChorobie
27-04-2009, 14:25
Witam wszystkich, chciałam zainaugurować dyskusję na temat niestety rzadko poruszany. Swego czasu pojawiło się wprawdzie kilka artykułów w mediach na ten temat (np. głośny artykuł w Polityce: http://www.polityka.pl/dieta-kres/Text01,936,280012,18/ czy informacje na senior.pl: http://www.opieka.senior.pl/84,0,Niedozywienie-problemem-polskich-szpitali,1510.html http://www.choroby.senior.pl/158,0,Niedozywieni-starsi-Brytyjczycy,1384.html ), jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu, a mówienie o niedożywieniu jedynie w kontekście złego żywienia w szpitalach, tworzy wrażenie, że jest to problem, do którego rozwiązania wystarczyłoby zmienić szpitalne diety. Problem jest jednak znacznie poważniejszy.

Jak pokazują badania, wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, cierpi na niedożywienie. Stosunkowo rzadko bierze się to jednak z sytuacji ekonomicznej. Znacznie częściej niedożywienie bierze się z innych powodów. Wiele osób w starszym wieku cierpi na utratę apetytu, zmniejszone odczuwanie smaku, a także ma problemy z jedzeniem związane z chorobami przewodu pokarmowego lub zażywanymi lekami.

Jakie mogą być konsekwencje niedożywienia?

Jeśli organizm przez dłuższy czas nie otrzymuje wystarczającej ilości energii rozwija się niedożywienie. Często stan ten jest ignorowany przez tygodnie lub nawet miesiące co może prowadzić do wielu niebezpiecznych następstw takich jak zmniejszenie siły i masy mięśniowej, obniżenie odporności czy upośledzenie sprawności fizycznej. Chory niedożywiony przestaje również odczuwać przyjemność ze spożywania posiłków, stają się one dla niego obowiązkiem, więc zaczyna ograniczać ich ilość co powoduje pogłębienie niedożywienia.

Czemu niedożywienie jest szczególnie niebezpieczne dla starszych osób?

Udowodniono, że osoby po 60 roku życia, u których stwierdzono niedożywienie narażone są na infekcje, depresję, a także w przypadku osób chorych na powikłania pooperacyjne oraz upośledzone gojenie się ran. Chory szybko traci mięśnie, również te znajdujące się w klatce piersiowej, więc oddychanie staje się utrudnione, co prowadzi do niedotlenienia organizmu.

Kto jest najbardziej narażony na niedożywienie?

Należy pamiętać, że niedożywieniu można zapobiec uważnie obserwując osoby znajdujące się w grupach podwyższonego ryzyka. Są to osoby, które:

• cierpią na choroby przewlekłe
• przebyły operację lub były hospitalizowane
• mają trudności w przeżuwaniu lub połykaniu pokarmu
• znajdują się w trudnej sytuacji materialnej
• cierpią na depresję
• mieszkają same
• mają ograniczoną sprawność fizyczną lub problemy z poruszaniem się

Jak leczyć niedożywienie?

W leczenie niedożywienia bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie działań mających na celu poprawę stanu odżywienia. Niezbędna jest ścisła współpraca pomiędzy chorym i lekarzem lub dietetykiem. Leczenie niedożywienia obejmuje dwa elementy: dietę oraz wspomaganie żywieniowe. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią podaż kalorii i białka. Dietetyk rozpisze dietę uwzględniającą masę ciała pacjenta, stopień niedożywienia czy współistniejące choroby oraz udzieli wskazówek jak radzić sobie z takimi objawami jak mdłości, brak apetytu czy problemy z połykaniem. W zależności od stanu chorego zaleci stosowanie doustnych preparatów odżywczych lub suplementów diety. Jeśli takie postępowanie nie poprawi stanu chorego należy rozważyć możliwość włączenia żywienia dojelitowego.

Gdzie szukać informacji i pomocy?

Każdy zainteresowany problemem niedożywienia może zwrócić się z pytaniami do Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego lub poszukać informacji na stronie kampanii edukacyjnej „Nie daj się zjeść chorobie”. http://www.niedajsiezjescchorobie.pl/


Zachęcam do dyskusji na temat niedożywienia. Chętnie odpowiem na Państwa pytania.

Malwina
27-04-2009, 16:27
To bardzo poważny i nie do końca pzrez samych niedożywionych(i ich rodziny) dostzregany problem...Powyższy artykuł uzmysławia przyczyny, sposoby zapobiegania.Tak jak istnieją wspólcześnie dzieci niedożywione(jedzenie produktów pustych, zapychających a nie odżywiajacych) mimo dobrego statusu, tak istnieja starsi niedozywieni z powodów jak wyżej.Warto problem sobie uzmysłowić a wtedy mozna stanu uniknąć.

NieDajSieZjescChorobie
29-04-2009, 12:27
Dokładnie. Niestety szczególnie w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że problem niedożywienia dotyczy tylko mieszkańców Afryki lub ludzi żyjących w skrajnej biedzie. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Jak wskazują badania 30 proc. pacjentów przyjmowanych do szpitala jest niedożywionych. Po operacjach i hospitalizacji ten odsetek wzrasta aż do 70 proc. Te liczby pokazują jak wielka jest skala tego problemu.

Mało osób uświadamia sobie fakt, że również osoba otyła może być niedożywiona. Niedożywienie spowodowane jest niedoborami makroskładników, najczęściej białka. Dieta osób otyłych zawiera duże ilości węglowodanów prostych (cukrów) i tłuszczów zwierzęcych, dostarcza natomiast małe ilości pełnowartościowego białka. Organizm, który nie otrzymuje tego składnika w wystarczających ilościach zaczyna pobierać aminokwasy (czyli składowe białka) z własnej masy mięśniowej. U osób otyłych występuje duża ilość tkanki tłuszczowej, trudno więc zauważyć utratę mięśni. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na osoby otyłe, źle odżywiające się, które ze względu na chorobę mają problemy z poruszaniem się lub są często hospitalizowane.

Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że niedożywienie dotyka również osoby o dobrym statusie materialnym. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie zna podstaw prawidłowego żywienia oraz nie zwraca uwagi na jakość spożywanych produktów. Tak jak wspomniała Malwina: pochłaniamy mnóstwo pustych kalorii (chipsów, fast foodów, słodyczy, gotowych potraw), a przy tym nie dostarczamy pełnowartościowego białka, błonnika, zdrowych tłuszczów, witamin i mikroelementów. Właśnie w ten sposób rozwija się niedożywienie jakościowe, które może prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji.

Warto uświadomić sobie wagę prawidłowego żywienia oraz fakt, że niedożywienie może dotknąć każdego z nas - bez względu na status materialny czy wiek.

krystyna.b50
15-06-2009, 16:33
No tak ze szpitala człowiek na pewno wychodzi niedożywiony. Mój mąż po miesięcznym pobycie w szpitalu schudł ponad 5 kg. Nie dość że człowiek jest chory to chudnie, do tego co chwile jakieś badania to tylko na kroplówce leży i do tego to brak apetytu i to jedzenie szpitalne!