PDA

View Full Version : WIEśCI Z DRZEWA WIADOMOśCI DOBREGO i czasem złego


Strony : [1] 2

Małgosia B.
22-05-2009, 15:27
Wieści z drzewa wiadomości dobrego i czasem złego

Kontynuacja wątku o rozmaitych interesujących rzeczach, o których się słyszy, czyta, ogląda w telewizji.

Pytanie : czy wiecie, w jakim kraju kobiety żyją najdłużej ?

Odpowiedź : w Japonii. Przeciętna życia 86 lat.

Co na to wpływa ? Wiele czynników :

* sposób odżywiania;

* tradycyjnie kobieta w Japonii nie pracuje, jest w domu i zajmuje się mężem, domem i dziećmi co jej oszczędza setki i tysiące stressów kobiety pracującej. Ta tradycja mimo wszystko stale jest w dużym stopniu zachowywana;

* stosunkowo mało kobiet z olbrzymią nadwagą;

* nie bez znaczenia jest tradycyjna łagodność obyczajów i uprzejmość;

* i np. jeden z najniższych na świecie poziomów zachorowań na raka.

Małgosia B.
22-05-2009, 15:34
DVD HOLOGRAFICZNE

Wygląda na to, że technika BLU-RAY utrzyma się krótko.

Zeby zapisać dane na CD albo na DVD, używa się lasera czerwonego.

Laser niebieski – bardziej precyzyjny – pozwala zapisać więcej danych na tej samej powierzchni. W ten sposób narodził się Blu-Ray. Może on jednak być bardzo szybko wyparty przez holografię.

Technika holograficzna używa także laserów niebieskich ale hologramy są grawerowane w „grubości” dysketki, a nie wyłącznie na jej powierzchni.

Naukowcy z GE Global Research opracowali już podobno technikę mikro-holograficzną,
która pozwala na zestokowanie ponad 500 gigaoktetów danych, na dysketce rozmiaru zwykłego DVD – to znaczy ekwiwalent 100 obecnych DVD albo 20 obecnych Blu-Ray.
Natomiast techniką mikroholograficzną daje się zarejestrować nie 500 a ponad 1000 gigaoktetów.

I bardzo pozytywna wiadomość : podobno lektor (magnetoskop) mikroholograficzny będzie również mógł odczytywać obecne CD, DVD i Blu-Ray.


http://www.ge.com/research/grc_2.html

Małgosia B.
22-05-2009, 18:42
PARASOL

Pytanie : kto wymyślił parasol ?
Odpowiedź : Chińczycy
Kiedy : około 3500 lat temu

W dawnych czasach, w Chinach, parasol miał nie tylko zastosowanie codzienne – jako parasol – ale miał również znaczenie społeczne, był symbolem wysokiego statusu społecznego. Miał również znaczenie kolor parasola : zielony, żółty lub czerwony.

A ponieważ parasol(ka) kojarzy się tam z bogactwem i honorową pozycją społeczną, widzi się kolorowe parasole podczas wszelkich uroczystych ceremonii, ślubów, pogrzebów.

Japończycy „wypożyczyli” parasol jako pierwsi, następnie długo, długo później Anglicy – i cała reszta świata.

Co jest najciekawsze, to że parasol jest najstarszym istniejącym na świecie przedmiotem, który zachował identycznie ten sam kształt od momentu swojego wynalezienia. Fakt, że jest stale taki sam.

Ciekawostka :

Wiele lat temu słyszałam o istnieniu prywatnej fundacji, która przeznaczyła znaczną sumę pieniędzy na nagrodę dla kogoś, ktoby wymyślił inny przedmiot, zupełnie odmienny od parasola ale służący do tego samego celu.
O ile wiem, nikt ich jeszcze nie dostał.
http://i42.tinypic.com/2afeul0.jpg

Mar-Basia
22-05-2009, 19:44
Byl juz podobny watek:

http://www.klub.senior.pl/roznosci-watki-archiwalne/t-interesujace-fakty-cyfry.......samo-zycie-3112.html

Małgosia B.
22-05-2009, 19:53
Do postu o parasolach dołączam tę piękną współczesną fotografię ulicznego "reperowacza" parasoli w dużym chińskim mieście :

http://i39.tinypic.com/dmte38.jpg

Jolina
22-05-2009, 20:49
Witwm Małgosiu B.

Marbella pisze że był już taki wątek....nie szkodzi.
Nowych wiadomosci nigdy za dużo.Ja bardzo lubię czutać takie ciekawostki.Kupuję nawet tego typu książki,jak:"Zakazane porady", " Niezwykłe zastosowania"itp.Bardzo dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i b.ładne wydaniaReaders Digest",waRTO MIEĆ W SWOJEJ BIBLOTECZCE.

tadeusz50
22-05-2009, 20:52
Czy to nie jest powielenie własnego wątku?
http://www.klub.senior.pl/roznosci/t-a-o-tym-slyszeliscie--4482.html

Mar-Basia
22-05-2009, 21:28
Pytanie: Czy w starozytnym Egipcie znano elektrycznosc?

Odpowiedz: byc moze?!


Odkrycie w wiosce Dandera, w świątyni Hathor w Egipcie, niedaleko Luksoru. Płaskorzeźby w świątyni przedstawiają zagadkowe scenki, a hieroglifów do dziś nie udało się odczytać. Co znajduje się na płaskorzeźbach? Ludzie stojący obok przedmiotów w kształcie balonów, które można łatwo skojarzyć z... wielkimi żarówkami! W środku znajdują się wijące węże, czyli łuki elektryczne, kwiat lotosu tworzy oprawkę, z której wychodzący przewód połączony jest z prostokątnym pojemnikiem. Balon - żarówka opiera się na kolumnie, która może być izolatorem. Jak otrzymywano próżnię? Egipcjanie spryskują urządzenie cieczą. Jak wiadomo, wykorzystując pompy strumieniowe można uzyskać odpowiednio wysoką próżnię.Jak Egipcjanie mogli znać takie urządzenia? Ich wiedza matematyczna i astronomiczna zadziwia potomnych. Może poznali również wiedzę o wytwarzaniu sztucznego światła, aby oświetlić wnętrza grobowców i świątyń. Nota bene nie znaleziono na ścianach egipskich przybytków żadnych śladów sadzy pochodzącej z dymu świec czy łuczyw. Czyżby egipskie ciemności zaczęły jawić się w innym świetle?

http://www.enutka.info/readarticle.php?article_id=31

Mar-Basia
22-05-2009, 21:37
PARASOL

Pytanie : kto wymyślił parasol ?
Odpowiedź : Chińczycy
Kiedy : około 3500 lat temuUzupelnienie:

Pierwsze wzmianki o parasolu odnaleziono w Grecji, Egipcie, Chinach, Assyrii (dzisiejszy Irak) na starożytnych malowidłach i artefaktach sprzed 4 tysięcy lat! Wtedy jednak używano ich aby chronić się przed słońcem. Zaskakujące, że były wyznacznikiem statusu. Tylko władcom trzymano je nad głowami.

O przeznaczeniu parasola mówi zresztą sama jego nazwa "para" i "sol" czyli "na słońce" Parasole wodoodporne wymyślili Chińczycy pokrywając je warstwą wosku i lakieru. Dopiero w XVI w. n.e. parasole stały się popularne w krajach zachodnich, znajdując zastosowanie podczas deszczowej pogody. Ale były uważane za coś zarezerwowanego wyłącznie dla kobiet. Ze stereotypem zerwał pod koniec XVIII w. perski podróżnik i pisarz Jonas Hanway, który wytrwale, przez 30 lat nosił parasol. W końcu jednak dopiął swego, mężczyźni przełamali się. Angielscy dżentelmeni nazywali nawet swoje parasole Hanwayami.

Pierwsze europejskie parasole były zrobione z drewna lub wielorybich kości oraz alpagi lub płócien olejnych. Rzemieślnicy wymyślili zakrzywione rączki z twardego drewna, np. hebanu. Parasole jakie znamy dziś, z metalowymi prętami, zaprojektował Samuel Fox w 1852 roku.

Kolejnym krokiem milowym w przemyśle parasolowym było skonstruowanie małego, składanego parasola, który bez trudu pomieści nasza torebka czy plecak.

http://www.youngclub.pl/artykuly/?m=2&id=166 (http://www.youngclub.pl/artykuly/?m=2&id=166)

Mar-Basia
25-05-2009, 01:31
Pytanie: Kto wynalazl maszyne do pisania?

Odpowiedz: ................................. proponuje przeczytac ponizsze opracowanie i wstawic odpowiedz.

W roku 1448 Johannes Gutenberg wynalazł ruchomą czcionkę drukarską, jednakże dorobienie do niej odpowiedniego mechanizmu i zbudowanie maszyny piszącej zajęło ponad 250 lat, a produkcja seryjna zaczęła się po ponad 400 latach.
Pierwsze patenty na maszynę do pisania wywodzą się z roku 1713 i należą do brytyjskiego inżyniera Henry Mili'ego. Niestety, nie zachowały się żadne rysunki ani opisy tego urządzenia. Pierwszą działającą maszynę do pisania skonstruował dopiero w roku 1808 Pellegrini Turri z miasta Reggio (Włochy). Maszyna Turri'ego wykorzystywała tłoki umieszczone pionowo nad kartką, na tłokach znajdowały się czcionki (23 litery alfabetu włoskiego i 4 znaki interpunkcyjne). Czcionki odbijały znaki na papierze przez papier węglowy, wynalazca wkrótce zastąpił go atramentem. Maszyna była wykonana w jednym egzemplarzu - dla niewidomej Caroliny Fantoni, która dzięki niej mogła prowadzić regularną korespondencję. W archiwach miasta Reggio ponoć znajduje się 16 listów napisanych na tej maszynie w latach 1808-1810.
Jednym z ojców maszyny do pisania był też baron Karl Drais von Sauerbronn. Swoją konstrukcję z 1823 roku nazwał "szybko piszącym pianinem", a była to wyjątkowo trudna w obsłudze maszyneria, w której podając za pośrednictwem czterech dźwigni żądaną literę można było piątą dźwignią odbić ją na papierze. Cztery dźwignie służyły do wskazania fragmentów litery, który wchodziły w skład oczekiwanego znaku. Samo pisanie przypominało zatem proces wyświetlania litery we współczesnych nam diodowych (LED) i ciekłokrystalicznych (LCD) wyświetlaczach w kalkulatorach i zegarkach.


</SPAN>
http://www.sciaga.pl/tekst/58058-59-historia_maszyny_do_pisania (http://www.sciaga.pl/tekst/58058-59-historia_maszyny_do_pisania)

Małgosia B.
27-05-2009, 17:54
http://i39.tinypic.com/nlann8.jpg

...z drzewa wiadomości nie najlepszych :

Z bardzo dobrego źródła dowiedziałam się rzeczy następujących :

1. Epidemia grypy posuwa się naprzód i wcale się nie wykańcza, jak niektórzy optymiści niedawno opowiadali;

2. Cały czas obawiają się ewentualnego wybuchu tej epidemii jesiennej, najgroźniejszej ;

3. Umierają teraz ludzie 40-50 lat nie obciążeni poprzednio żadnymi przewlekłymi chorobami ;

4. Jeśli ktoś złapie tę grypę teraz czy nawet latem, kiedy nie jest ona jeszcze taka niebezpieczna – to wcale to nie znaczy, że będzie immunizowany na jesieni, jeśliby pojawił się nowy wirus-mutant tej grypy.

CO ROBIC PRAKTYCZNIE, już teraz,
czego się dowiedziałam z różnych źródeł :

1. Myć ręce „sto” razy dziennie :

przykład : jak trzymacie ręką poprzeczkę wózka na artykuły żywnościowe w super-markecie, to jest na niej tyle zarazków, jakbyście gołą ręką wytarły sedes w ubikacji na dworcu.

2. Codziennie się trzeba wykąpać w wannie albo umyć pod prysznicem, dobrze namydlona. Tak samo włosy (mam nadzieję, że macie krótkie, ja mam do pasa).
„Małe mycie” pod zlewem nie wystarczy.

3. Codziennie zmienić ubranie – i to, co pod spodem, i to co na wierzchu, wszystko uprać codziennie. Prasować - bo prasowanie dezynfekuje.

4. Jeśli nie możesz uprać, wyrzuć na cały dzień na slońce i na wiatr – niech materiał się przewieje i zdezynfekuje na słońcu. Wtedy można ubrać się w to spowrotem.
Ale nie zastąpi tak zupełnie prania.

5. To samo z pościelą, w której śpicie – nawet codziennie wyrzucić na słońce, jak to robiły nasze babki. Wyrzucić na balkon albo rozwiesić na sznurach.

5. Zdezynfekować ze dwa razy dziennie waporyzatorem, albo wodą i mydłem, albo płynem dezynfekującym lub alkoholem – klamki i słuchawki telefoniczne w domu.

Małgosia B.
29-05-2009, 18:18
Opowiem o czymś, czym interesuję się od wielu lat. Jest to lista Unesco, na którą są wpisywane od lat miasta, budynki, zabytki kultury danego kraju, a również najciekawsze zabytki naturalne krajów – np.lasy lub miejsca wykopalisk archeologicznych.

Lista stale jeszcze się powiększa o nowe miejsca. Wystarczy, że jakiś kraj zwróci się do Unesco z prośbą o wpisanie jednego z jego np. miast na listę i następnie komisja rozpatruje, czy to miejsce zasługuje na to, żeby się na liście znaleźć.

Jeśli jedziecie za granicę, nie zapomnijcie sprawdzić, które zabytki tego kraju znajdują się na liście Unesco – to są te najpiękniejsze, które absolutnie trzeba zobaczyć.

Swiatowe dziedzictwo – lista Unesco

Na Listę Dziedzictwa Swiatowego UNESCO wpisane jest 878 miejsc na świecie : miast, dzielnic, zabytków architektury, całych regionów, wybrzeży rzek albo mórz, lasów i puszcz. Wszystkie te miejsca są wspólnym dziedzictwem świata, tak naturalnym jak i kulturalnym. Mają one wyjątkową wartość w skali całego świata – ich znaczenie jest uniwersalne.

Najwięcej pozycji na listę ma wpisanych ITALIA, 43 zabytki na liście,
Na drugim miejscu jest Hiszpania – 40 zabytków.
Na trzecim miejscu są Chiny, 37 zabytków


Z obszaru POLSKI lista Unesco przyjęła 13 zabytków kulturalnych i naturalnych.
Do naturalnych należy Puszcza Białowieska. Jako polskie zabytki kulturalne, będące dziedzictwem uniwersalnym, wpisano na listę :

Centrum historyczne Krakowa – Wieliczka – Auschwitz – Centrum historyczne Warszawy i Zamościa – Pałac w Malborku – Sredniowieczny Toruń – Kalwaria Zebrzydowska – Kościoły drewniane w południowej Małopolsce – Kościoły w Jaworze i w Swidnicy – Park Muzakowski – Hala Ludowa we Wrocławiu.

Malbork :
http://i42.tinypic.com/34pdhyb.jpg

NIEMCY mają 33 zabytki na liście, w tym jeden naturalny w Messel.

AUSTRIA ma 8 zabytków kulturalnych na liście światowej, w tym znane na całym świecie :
Salzbourg - Pałac i ogrody Schönbrunn - Miasto Graz – i Centrum historyczne Wiednia

http://i41.tinypic.com/x4isg4.jpg


UKRAINA dzieli z Polską Puszczę Białowieską i wpisuje na listę – między 4 pozostałymi pozycjami – pałac Radziwiłłów w Nieświeżu

Pałac w Nieświeżu :

http://i40.tinypic.com/dz046.jpg

Stosunkowo mała BULGARIA ma jednak 9 zabytków na liście

Małgosia B.
29-05-2009, 18:22
DALSZY CIAG :

ROSJA ma 23 zabytki na liście, w tym 8 naturalnych. Między innymi :

Petersburg – Kreml – Novgorod i okolice – Jezioro Bajkał – Kamczatka – Zachodni Kaukaz – Góry Ałtaju – Klasztor Novodieviczi - Centrum historyczne Jarosławia

http://i42.tinypic.com/50mwi0.jpg

FRANCJA ma ich dużo – bo aż 33, i to jakiego „kalibru” :

Katedra w Chartres – Mont St. Michel – Pałac w Wersalu – Pałac w Fontainebleau – Miasto Strasbourg – Katedra Notre-Dame – Paryż, brzegi Sekwany – Centrum historyczne w Avignon –Fortyfikacje Carcasonne – Centrum historyczne Lyonu – Zamki i pałace w dolinie Loary – a także wybrzeża Nowej Kaledonii

Zamki nad Loarą :

http://i41.tinypic.com/9jmx50.jpg

http://i40.tinypic.com/oggj81.jpg

Małgosia B.
29-05-2009, 18:22
DALSZY CIAG :

GRECJA ma ich 17, bardzo znanych, zato Węgrzy tylko 8.

METEORY i Mont ATHOS,Grecja

http://i39.tinypic.com/dlp6x0.jpg

http://i43.tinypic.com/xkvubb.jpg

Małgosia B.
29-05-2009, 18:24
DALSZY CIAG :

WłOSI biją wszystkich na głowę, mając 43 zabytki na liście, a wśród nich :

Rzym – Florecja – Wenecja – Neapol – Sienna – Ferrara - wieża w Pizie – Pienza – Wybrzeże Amalfi – Południowo-wschodnie miasta sycylijskie

http://i43.tinypic.com/2ujp2bs.jpg

Rzym :
http://i40.tinypic.com/105cwae.jpg

Amalfi :
http://i39.tinypic.com/7239zk.jpg

Małgosia B.
29-05-2009, 18:25
CIAG DALSZY :

CZESI mają 12 pozycji wpisanych na listę, a w tym centrum historyczne Pragi i Pałac w Litomyślu ;

Pałac w Litomyślu :

http://i42.tinypic.com/14v18w0.jpg

A RUMUNI – 7.

WIELKA BRYTANIA i IRLANDIA POLNOCNA mają 27 pozycji na liście a wśród nich :

Stonehenge – Pałac w Blenheim – Pałac i Opactwo Westminster – Miasto Bath – Edynburg – Królewskie ogrody botaniczne w Kew – Wieża Londyńska

BATH :
http://i39.tinypic.com/2qxokkw.jpg

UKRAINA ma 4 zabytki wpisane, w tym Kijów – Lwów – i pierwotne lasy bukowe w Karpatach

Kijów :
http://i41.tinypic.com/154wnfc.jpg


Do niektórych jeszcze wrócę.

Jadzia_G
29-05-2009, 18:31
Bardzo pięknie nam to wszystko przedstawiłaś i udostępniłam. Znowu okazuje się że gdyby nie internet moje wiadomości byłyby uboższe o tyle wspaniałych zabytków, których nigdy w życiu nie widziałam i pewnie nie zobacze. Pozdrawiam.

Małgosia B.
29-05-2009, 18:45
Bardzo pięknie nam to wszystko przedstawiłaś i udostępniłam. Znowu okazuje się że gdyby nie internet moje wiadomości byłyby uboższe o tyle wspaniałych zabytków, których nigdy w życiu nie widziałam i pewnie nie zobacze. Pozdrawiam.

Dziękuję Ci za dobre słowa. Zawszeć przyjemniej.

Ja też większości nie widziałam i nie zobaczę, ale mam takie hobby, żeby chociaż wiedzieć ze zdjęć, gdzie co jest i jak wygląda. Mam więc setki stron artykułów, zdjęć, anegdot zwiazanych z każdym miejscem etc, Tak sobie zbieram to od wielu lat i coraz to przeglądam na internecie, jakie nowe miejsca dołączono i dlaczego, bo zawsze wyjaśniają z jakiego powodu przyjmują nowe miejsce do listy.
Wrócę jeszcze do egzotycznych miejsc, jak Chiny i Japonia.

Krycha.
30-05-2009, 09:47
Z wielkim zainteresowaniem czytam i oglądam takie wątki.
Do wielu tych miejsc mogłabym długo nie trafić, nawet w internecie. Twoje hobby, Małgosiu, bardzo się przydaje.
Pozdrawiam, dziękuję.

babciaela
30-05-2009, 11:38
Gosia -dawaj,dawaj.....pooglądamy....Pozdrawiam!

Małgosia B.
30-05-2009, 12:04
Gosia -dawaj,dawaj.....pooglądamy....Pozdrawiam!
Bardzo serdecznie dziękuję.

eledand
30-05-2009, 12:32
CIAG DALSZY :

CZESI mają 12 pozycji wpisanych na listę, a w tym centrum historyczne Pragi i Pałac w Litomyślu ;

Pałac w Litomyślu :

http://i42.tinypic.com/14v18w0.jpg

A RUMUNI – 7.

WIELKA BRYTANIA i IRLANDIA POLNOCNA mają 27 pozycji na liście a wśród nich :

Stonehenge – Pałac w Blenheim – Pałac i Opactwo Westminster – Miasto Bath – Edynburg – Królewskie ogrody botaniczne w Kew – Wieża Londyńska

BATH :
http://i39.tinypic.com/2qxokkw.jpg

UKRAINA ma 4 zabytki wpisane, w tym Kijów – Lwów – i pierwotne lasy bukowe w Karpatach

Kijów :
http://i41.tinypic.com/154wnfc.jpg


Do niektórych jeszcze wrócę.
Gosinko! jesteś super pozdrawiam.:D :)

B.B.
30-05-2009, 13:11
Po co jeszcze raz cytowac obrazki , nie rozumiem. Wenecja - rozkoszna - i w realu i na obrazku.

Małgosia B.
30-05-2009, 13:42
Po co jeszcze raz cytowac obrazki , nie rozumiem. Wenecja - rozkoszna - i w realu i na obrazku.

Prawdopodobnie autor nie wie, że można je wytrzeć z cytowanego tekstu.
Radzę Ci napisać prywatnie do autorki.

Małgosia B.
30-05-2009, 15:48
NIEMCY

Ten bliski sąsiad ma u siebie wiele pięknych zabytków wartych obejrzenia – 33 pozycje wpisane na listę dziedzictwa światowego Unesco.

Ponieważ masa ludzi tam jeździ, może znajdą czas na zwiedzenie któregoś z zabytków.

Wymienię niektóre :

KATEDRY w Akwizgranie i w Kolonii :

http://i42.tinypic.com/2m6vj0k.jpg

http://i44.tinypic.com/2yudcsk.jpg

http://i41.tinypic.com/2s8pq3a.jpg

PAŁACE i ogrody w Berlinie i w Potsdamie

LUBEKA

WEIMAR

Dom Goethego w Weimarze :

http://i39.tinypic.com/t6scie.jpg

Rozia
30-05-2009, 15:54
Ten domek Geothego skromniutki jakis!

Małgosia B.
30-05-2009, 16:07
NIEMCY ciąg dalszy

DESSAU i Weimar architektura Bauhaus :

Domy mieszkalne zbudowane w latach 1910-1913

http://i42.tinypic.com/1zz54du.jpg

http://i39.tinypic.com/dfyvtf.jpg

KOPALNIE węgla w Essen

DOLINA ELBY w Dreźnie :

http://i41.tinypic.com/k054rl.jpg

http://i41.tinypic.com/2a4u35s.jpg

PARK Muzakowski
ciąg dalszy

Małgosia B.
30-05-2009, 16:16
NIEMCY ciąg dalszy

RATUSZ w Bremie

http://i44.tinypic.com/2ijt0eu.jpg

Posąg Rolanda, opiekuna miasta z 1404 roku :

http://i39.tinypic.com/54do3s.jpg

uliczka w Bremie :

http://i44.tinypic.com/2a5i5ht.jpg

Małgosia B.
30-05-2009, 16:18
NIEMCY ciąg dalszy, ostatni odcinek


MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA W BERLINIE

http://i41.tinypic.com/2yyxow4.jpg


STARE MIASTO W RATISBONNE i w Stadtamhof

Katedra w Ratisbonne :

http://i40.tinypic.com/2d9ponr.jpg

Krycha.
30-05-2009, 17:14
[QUOTE=Małgosia B.]NIEMCY ciąg dalszy, ostatni odcinekKatedra w Ratisbonne :

To zdjęcie podoba mi się od strony technicznej,
niebo jest piękne.

Małgosia B.
30-05-2009, 17:30
To zdjęcie podoba mi się od strony technicznej,
niebo jest piękne.

Mam wrażenie, że mogło być robione takim obiektywem, który się nazywa "rybie oko" - trzeba by nam tu fachowca.

Krycha.
30-05-2009, 17:35
I tak, podoba się, może być "rybie oko".

en_vogue
31-05-2009, 12:58
Małgosiu też zastanawiam się czy było to tzw.rybie oko,ale chyba nie.
Możliwe ,ze fotografia została "obrobiona" w jakimś programie graficznym.Jak spotkam się z moja córką to poproszę by wypowiedziała się.Ona zajmuje się fotografią .

Małgosia B.
31-05-2009, 13:53
Małgosiu też zastanawiam się czy było to tzw.rybie oko,ale chyba nie.
Możliwe ,ze fotografia została "obrobiona" w jakimś programie graficznym.Jak spotkam się z moja córką to poproszę by wypowiedziała się.Ona zajmuje się fotografią .
Swietnie, Z góry dziękuję.
Ja też myślałam o podróbce na Foto-shop.

Ajaks
31-05-2009, 14:27
Ciekawy wątek, piękne fotografie. Pozwoliłam sobie na pokazanie moich stron i pałac w Wojanowie

http://img3.imagebanana.com/img/jk4qlulj/pa322acWojanw1.jpg (http://img3.imagebanana.com/)

Małgosia B.
31-05-2009, 14:30
Ciekawy wątek, piękne fotografie. Pozwoliłam sobie na pokazanie moich stron i pałac w Wojanowie


Swietny pomysł, SUPER !

Kto tylko ma ładne zdjęcia zabytków ze swoich okolic, niech pokaże.
Nie wszystko, co piękne, jest wpisane na oficjalną listę. Miejsca by nie starczyło, tyle jest pięknych rzeczy na świecie.

Małgosia B.
01-06-2009, 15:13
BAWARIA posiada prawdopodobnie najpiękniejszy i najsłynniejszy zamek na świecie.

Zamek Neuchweinstein :

http://i39.tinypic.com/25tdwsk.jpg

Walt Disney przyjął go za model swojego pałacu Spiącej królewny w Disney Land w Kalifornii.

http://i41.tinypic.com/10ztpco.jpg

Był sobie król ....

Nazywał się Ludwik II Bawarski i żył w XIX wieku (1845-1886).

Nie miał wesołego życia – początkowo uwielbiany przez wszystkich z racji wyjątkowej urody, później krytykowany za rozrzutność i wyśmiewany z powodu swoich chimer i fantazji, a przede wszystkim niezrozumiany nawet przez przyjaciół, zakończył żywot oskarżony przez swoich ministrów
o chorobę umysłową i internowany, a co gorzej, być może zamordowany. Może popełnił samobójstwo, nikt nie wie.

Był kuzynem i wielkim adoratorem cesarzowej austriackiej Sissi, znanej z licznych filmów i książek. Niestety, Sissi też go krytykowała za nie zajmowanie się sprawami państwa, a tylko za gonieniem za realizacją swoich chimerycznych projektów, w których topił cały majątek.

Brama :

http://i43.tinypic.com/2jb88c4.jpg


Konstrukcja bajkowego zamku, który pochłonął astronomiczne sumy, zainspirowana była legendami germańskimi. Które były również inspiracją muzyki Ryszarda Wagnera, artysty uwielbianego przez Ludwika II.

Małgosia B.
01-06-2009, 15:21
BAWARIA ciąg dalszy

Zamek Neuchweinstein :

http://i39.tinypic.com/hsnmv4.jpg

Rezultatem jest zamek z szarego granitu, wznoszący się na 200 metrowej skale, w którym mieszają się styl romański, średniowieczny, ze stylem gotyckim, dając fantastyczną budowlę z jakiejś pięknej bajki.

Zamek jest tak ogromny, że widać go nawet z bardzo daleka :

http://i41.tinypic.com/2efnpmg.jpg

Pierwsze plany wnętrz były opracowane nie przez architekta, a przez dekoratora teatralnego, który dał im romantyczny, sceniczny charakter.

http://i44.tinypic.com/ohskro.jpg

Zamek przyciąga miliony turystów. Istnieje projekt zbudowania dookoła niego całego kompleksu turystycznego, ale nic z tego na szczęście nie będzie, ponieważ przesadna komercjalizacja tego obiektu mogłaby wykreślić go z listy oczekujących na wpisanie na Listę dziedzictwa światowego Unesco.

Mar-Basia
02-06-2009, 09:23
HISZPANIA, Bilbao - museo Guggenheim. Zdjecie wlasne z ub.tygodnia.

http://img3.imagebanana.com/img/qqtt3ewf/CantabriaikrajBaskowV10021.jpg (http://img3.imagebanana.com/)

Imponujace. Ile razy jestem w Bilbao gonie natychlmiast do tego muzeum, gdzie zawsze sa ciekawe ekspozycje. Sam budynek - genialna wizja przyszlosci.

P. Tym razem byla bardzo ciekawa i kontrowersyjna ekspozycja Takashi Murakami (Japonia).

babciaela
02-06-2009, 09:57
Tak zdecydowanie-imponujące!Po przeglądzie,przeniosłam się w ten uroczy ŚWIAT-D Z I Ę K U J Ę !

Małgosia B.
02-06-2009, 13:16
Tak zdecydowanie-imponujące!Po przeglądzie,przeniosłam się w ten uroczy ŚWIAT-D Z I Ę K U J Ę !

To ja dziękuję Tobie za miłe słowa - zawsze potrzebne.

W następnych odcinkach Dziedzictwa światowego pokażę Kanadę - niemiło byłoby nie pokazać kraju, w którym się żyje - zanim nie przeniosę się do Chin i tak bliskiej mojemu sercu Japonii.

Krycha.
02-06-2009, 14:46
Małgosiu, czekam na zdjęcia z Kanady. Ciekawi mnie ten kraj.

Mar-Basia
02-06-2009, 15:24
To ja dziękuję Tobie za miłe słowa - zawsze potrzebne.

W następnych odcinkach Dziedzictwa światowego pokażę Kanadę - niemiło byłoby nie pokazać kraju, w którym się żyje - zanim nie przeniosę się do Chin i tak bliskiej mojemu sercu Japonii.


Malgosiu B. - swietnie, ze chcesz pokazac Canade - piekny kraj i warty uwagi. Mam propozycje, jako, ze mieszkasz w tym kraju - moze zrobisz osobny, jeden watek dla Canady - pokaz ja nam w calosci, wszystkie regiony, pisz o kulturze, obyczajach, gastronomii, kulturze - moze potrafisz zrobic slidy? Mysle, ze byloby to super interesujace.
Jak przeniesiesz sie do Japoni, chetnie dolacze....dosc dobrze znam ten kraj, gdzie towarzyszylam mezowi pare razy i za kazdym razem odkrywalam cos nowego. Niesamowity kraj.:D

Małgosia B.
02-06-2009, 18:27
Malgosiu B. - swietnie, ze chcesz pokazac Canade - piekny kraj i warty uwagi. Mam propozycje, jako, ze mieszkasz w tym kraju - moze zrobisz osobny, jeden watek dla Canady - pokaz ja nam w calosci, wszystkie regiony, pisz o kulturze, obyczajach, gastronomii, kulturze

No sama nie wiem. Pomyślę - może i tak, później, jak mi się inne ciekawe tematy wyczerpią.

elik13
02-06-2009, 19:15
No sama nie wiem. Pomyślę - może i tak, później, jak mi się inne ciekawe tematy wyczerpią.

Małgosiu czy masz w planach Egipt?
Pracowałam tam przez kilka lat i chętnie
bym tam "wróciła", ale najchętniej nie ruszając się
z miejsca :)

Małgosia B.
02-06-2009, 19:16
Małgosiu, czekam na zdjęcia z Kanady. Ciekawi mnie ten kraj.

I masz racje, bo jest rownie piekny jak interesujacy.

Przepraszam, wysiadl mi alfabet.

Mam juz dobrze podgoniony ten temat, problem ze zdjeciami.

No nigdy bym nie przypuszczala, ze zatrzyma mnie brak takich fotografii jakie lubie wklejac. Troche wiec to potrwa bo szukam. Chyba zaczne na raty, po trochu, w miare wynajdywania dobrych zdjec.
Zaraz dam pierwszy odcinek.

Małgosia B.
02-06-2009, 19:22
Małgosiu czy masz w planach Egipt?
Pracowałam tam przez kilka lat i chętnie
bym tam "wróciła", ale najchętniej nie ruszając się
z miejsca :)

Mam. Ale w takim razie - moze zrobimy ten kraj razem ? Np. Ty napiszesz teksty, a ja powynajduje zdjecia ? Jesli bys miala ochote ? Bo Egipt nie jest moim ulubionym krajem. Ulubionymi sie nie podziele....

Małgosia B.
02-06-2009, 19:32
CANADA


Nazwa pochodzi z języka tutejszych Indian „Canata” znaczy „Miejsce”

Jasne jest dla każdego, że Kanada, kraj stosunkowo młody, niedawno zasiedlony, nie może pochwalić się takimi zabytkami jak Francja, Niemcy czy Włochy.
Ale ma coś innego, coś czego nie mają inni w takim stopniu – ma (jeszcze niezmarnowaną) NATURę. Cudownie piękną. Tak piękną, że trudno jest oddać słowami wrażenie, to co się czuje, kiedy widzi się krajobrazy kanadyjskie po raz pierwszy. Zdjęcia mogą tylko odrobinkę z tego pokazać.
Brak wiatru, brak niepowtarzalnych, pełnych światła kolorów, brak idealnie czystego zapachu powietrza, który wiatr pędzi przez tysiące kilometrów pustkowia.
Kanada to przeciez ponad pół kontynentu.

Stolica : Ottawa
Ludność : 33 miliony, przeciętna wieku 40 lat;

Powierzchnia kraju : 10 milionów km kwadratowych co daje największy - po Rosji - kraj na świecie (całość terytorium), większy niż Stany Zjednoczone, większy niż Chiny.
Linia przeprowadzona w najszerszym miejscu na osi wschód-zachód ma 5,500 km długości.

Na tej powierzchni są dwa miliony jezior. Największe z nich - Wielkie Jezioro Niedźwiedzie zajmuje 31 tysięcy km kwadratowych.

Języki : Angielski i francuski

Anse aux Meadows

Najwcześniejsze znane miejsce osiedlenia się Europejczyków na kontynencie amerykańskim.
Wykopaliska z XI wieku udowodniły, że w tym miejscu znajdowała się osada Wikingów z Norwegii, którzy dostali się tu na długo przed Kolumbem. Można obejrzeć zrekonstruowane trzy chaty Wikingów.

Transportu do tego miejsca absolutnie nie ma. Jest droga, przez pustkowia. Trzeba mieć samochód.

Chata Wikingow

http://i39.tinypic.com/9plw1g.jpg

A poza tym, pustkowie

http://i43.tinypic.com/2m79lc6.jpg

http://i40.tinypic.com/28kn39k.jpg

Ciag dalszy ...

Małgosia B.
02-06-2009, 19:44
Odcinek drugi

CANADA

Park narodowy Nahanni

Teren leśnego Parku narodowego, usytuowany wzdłuż przepięknej dzikiej rzeki Nahanni, pełen kanionów, wodospadów, grot.
Mieszkają liczne niedźwiedzie.

Pejzaz rzeki Nahanni

http://i42.tinypic.com/206kjd4.jpg

http://i41.tinypic.com/2whi6vd.jpg

http://i39.tinypic.com/16lwv1z.jpg

Małgosia B.
02-06-2009, 19:50
Odcinek trzeci

Ciag dalszy rzeki i parku narodowego NAHANNI

http://i39.tinypic.com/dgjhwy.jpg

Teren parku narodowego

http://i40.tinypic.com/dwukwz.jpg

http://i43.tinypic.com/5z47tg.jpg

http://i43.tinypic.com/2i23kvq.jpg

Małgosia B.
02-06-2009, 20:02
Odcinek czwarty CANADA

Ciag dalszy Park narodowy NAHANNI

http://i40.tinypic.com/2ngu8hs.jpg

http://i44.tinypic.com/2ur6rt3.jpg

Switem nad Nahanni

http://i43.tinypic.com/1e982w.jpg

Krycha.
02-06-2009, 20:23
Piękny kraj, ale tereny mało przyjazne. Czy na terenie parku mieszkają ludzie? Na zdjęciach widać tylko jednego.

elik13
02-06-2009, 20:31
Bo Egipt nie jest moim ulubionym krajem.
Moim też nie, tylko człowiek młodym był,
a i wspomnień czar :)

Wracam do Twojej Kanady...

martunia
02-06-2009, 20:35
Piękna ta Twoja Kanada, Małgosiu.
Oj, piękna.

Małgosia B.
02-06-2009, 20:53
Piękny kraj, ale tereny mało przyjazne. Czy na terenie parku mieszkają ludzie? Na zdjęciach widać tylko jednego.
Jesli kogo widac, to turysta. Przyjezdza ich troche.
To sa olbrzymie, kompletnie dzikie i dalekie od wszystkiego tereny na polnocy Kanady tzn. w tej najbardziej oddalonej od cywilizacji czesci kraju.
Zdjecie z lotu ptaka starczy za odpowiedz....

http://i40.tinypic.com/1z1tfv7.jpg

Małgosia B.
02-06-2009, 20:56
Piękna ta Twoja Kanada, Małgosiu.
Oj, piękna.
To fakt, ze piekna, tylko wszedzie jest tak daleko, takie odleglosci, czasem sie jedzie samochodem i czlowiek czuje sie jak na Ksiezycu takie bezludzie.

elik13
02-06-2009, 21:08
czlowiek czuje sie jak na Ksiezycu takie bezludzie.

To zdjęcie z lotu ptaka to zupełnie
jak krajobraz księżycowy.:)

Małgosia B.
03-06-2009, 13:45
Odcinek piąty

CANADA

Park Narodowy KLUANE

Jest to kolejny park narodowy kanadyjski wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco.

KLUANE

Wielce impresjonująca kraina lodowców i niebotycznych szczytów górskich na terenach Yukonu i częściowo Kolumbii Brytyjskiej, przy granicy z Alaską.
Znajduje się tam, poza polarnymi, największe na świecie pole lodowe.

Pejzaże Parku narodowego Kluane są uważane za jedne z najbardziej spektakularnych na świecie.

Krajobrazy są nieprawdopodobne.

Na terenie parku narodowego Kluane znajduje się najwyższy szczyt górski Kanady, Logan – wysokość prawie 6 tysięcy metrów.

Bardzo dużo niedźwiedzi grizzli żyje na tych terenach.


http://i40.tinypic.com/j953qh.jpg

http://i40.tinypic.com/34ik7i9.jpg

http://i39.tinypic.com/zvdehh.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 13:50
KLUANE

Pole lodowe

http://i43.tinypic.com/5jyzys.jpg

http://i44.tinypic.com/14keds3.jpg

http://i42.tinypic.com/2i8aulk.jpg

Sciana lodowa

http://i41.tinypic.com/23jptlx.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 13:56
KLUANE

http://i44.tinypic.com/qp4ieh.jpg

Pustkowie

http://i39.tinypic.com/33xemvn.jpg

Ale są i turyści :

http://i43.tinypic.com/14nfcpl.jpg

http://i43.tinypic.com/2zyj6sg.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 14:31
CANADA

Park Dinozaurów w Albercie
(Alberta to jedna z prowincji Kanady – Kanada jest podzielona na prowincje).

Jak zwykle widzi się piękne krajobrazy, bo park jest położony w szczególnie pięknej scenerii, ale głównie turyści przyjeżdżają obejrzeć najbardziej imponujące ślady dinozaurów, jakie kiedykolwiek
znaleziono na naszej planecie.

Znaleziono 35 gatunków dinozaurów i im podobnych, datujących się sprzed 75 milionów lat.

Kraina dinozaurów i innych pra-jaszczurów :

http://i40.tinypic.com/2yz0odi.jpg

http://i42.tinypic.com/m8pabn.jpg

http://i41.tinypic.com/11c5nwi.jpg

http://i43.tinypic.com/3518p61.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 14:36
KRAINA DINOZAURóW

http://i40.tinypic.com/1z4zew4.jpg

Są i turyści

http://i42.tinypic.com/eure6f.jpg

Ale poza tym, to brakuje tylko dinazaurów

http://i40.tinypic.com/2118ku8.jpg

Mar-Basia
03-06-2009, 14:38
Malgosiu, doskonale zdjecia, poziom techniczny doskonaly. Musisz miec dobry aparat i byc dobrym fotografem. Gratulacje. Canada wspaniala - i ogromne bogactwo, roznorodnosc krajobrazow.

Krycha.
03-06-2009, 14:39
Przepiękne krajobrazy, ale żyć tam na stałe się nie da.
Pewnie dlatego piękne pozostały, człowiek jeszcze niczego nie popsuł.

Małgosia B.
03-06-2009, 14:54
Malgosiu, doskonale zdjecia, poziom techniczny doskonaly. Musisz miec dobry aparat i byc dobrym fotografem. Gratulacje. Canada wspaniala - i ogromne bogactwo, roznorodnosc krajobrazow.

Ach, niestety! Zdjęcia są wyszukiwane z wielkim nakładem czasu na internecie.
Masz rację, że mam i swoje własne, ale gdzież im do tych, które pokazuję.

Małgosia B.
03-06-2009, 14:58
Przepiękne krajobrazy, ale żyć tam na stałe się nie da.
Pewnie dlatego piękne pozostały, człowiek jeszcze niczego nie popsuł.

Ale już powoli stara się psuć tu i tam.

A pierwszy niebotyczny skandal, to wycinanie lasów kanadyjskich. Na szczęście, wielka fala protestów i oburzenia odrobinę zatrzymała karczowanie lasów, ale co się stało, to się nie odstanie.
A wogóle, to masz rację, wszystko to jest cudownie piękne.

Małgosia B.
03-06-2009, 15:09
KANADA

Następna pozycja z listy dziedzictwa światowego Kanady to

PRZEPAść na BIZONY

Na południowy zachód od Alberty znaleziono resztki obozowisk indiańskich i olbrzymie ilości szkieletów bizonów, co stanowi potwierdzenie i zarazem ilustrację zwyczaju praktykowanego przez sześć tysięcy lat na tych ziemiach przez zamieszkujących je Indian.

Plemiona indiańskie, obznajmione doskonale ze zwyczajami bizonów, i znając topografię tych olbrzymich terenów, naganiały bizony do przepaści, a następnie Indianie obrabiali skóry i mięso zabitych zwierząt w obozie rozłożonym u podnóża przepaści. Taki indiański fast-food.

Marnowało się w ten sposób masę zwierząt po nic, bo ani ich nie zdążyli zjeść, ani wyprawić wszystkich skór.

http://i39.tinypic.com/35jck5d.jpg

http://i41.tinypic.com/2q1fcap.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 15:44
KANADA

Park Narodowy WOOD BUFFALO

Położone w północno-środkowej części Kanady, są to terytoria największej populacji bizonów żyjących na wolności na terenie amerykańskim.
Park pokrywa 45 tysięcy km kwadratowych.

http://i41.tinypic.com/2q3u5af.jpg

ansty
03-06-2009, 15:58
Piękny kraj, piękne widoki ale siebie tam nie widzę!!! Mój mąż miał stryja w Kanadzie który miał 7 córek!!! /jak w filmie/ które powychodziły za mąż i po śmierci stryja kontakt został całkowicie zerwany.Pozdrawiam turystów na szlakach!!!

Małgosia B.
03-06-2009, 16:02
Piękny kraj, piękne widoki ale siebie tam nie widzę!!! Mój mąż miał stryja w Kanadzie który miał 7 córek!!! /jak w filmie/ które powychodziły za mąż i po śmierci stryja kontakt został całkowicie zerwany.Pozdrawiam turystów na szlakach!!!

Są i milionowe miasta pełne tłumów ludzi.

Choć - jak się patrzy na moje fotografie - trudno w to uwierzyć.

Małgosia B.
03-06-2009, 20:49
KANADA

Po tych wszystkich pustkowiach, wyżynach i tysiącach kilometrów pól przewianych wiatrem lecącym prosto od bieguna, zamieszkanych tylko przez duchy Indian, dinozaurów i bizonów, nareszcie miasto.

Miasto Quebec, którego pisownię spolszczam na Kebek dla ułatwienia.

Historyczne centrum starego miasta w mieście Kebek (stolica prowincji Kebek).

Miasto było założone w 1608 wieku przez francuskiego podróżnika.
Jego nazwa oznacza w języku dawniej mieszkających tu Indian – „ miejsce, gdzie rzeka się zwęża”.

Jest to jedyne miasto Ameryki Północnej, które otaczają jeszcze dziś, zachowane w doskonałym stanie, mury obronne, bastiony i bramy wejściowe do miasta.

Górna część miasta, położona malowniczo nad rzeką na bardzo wysokiej skarpie, jest dużym ośrodkiem administracyjnym, pełnym zabytkowych budowli.

Ze skarpy – widok na olbrzymią, jedną z największych na świecie, rzekę Sw. Wawrzyńca, którą do portu w Kebeku i w Montrealu wpływają statki oceaniczne i wielkie kontenerowce.

Dawne dzielnice Kebeku, położone u podnóża skarpy, tworzą unikalny w Ameryce przykład starego, kolonialnego miasta z fortyfikacjami.

http://i39.tinypic.com/2ho9zk1.jpg

Dolne miasto :

http://i40.tinypic.com/2vuzspl.jpg

Brama wejściowa do miasta :

http://i39.tinypic.com/jac4n6.jpg

Małgosia B.
03-06-2009, 20:56
Esplanada przed zamkiem Frontenac, w którym jest obecnie luksusowy hotel, stale jest pełna turystów, niezależnie od pory roku :

http://i41.tinypic.com/2vmt53p.jpg

http://i43.tinypic.com/14183tk.jpg

Miasto jest bardzo kolorowe, wesołe i dobrze utrzymane :

http://i40.tinypic.com/27zamwo.jpg

Jadzia_G
03-06-2009, 21:03
Ile prawdy jest w powiedzeniu : KANADA PACHNACA ZYWICA ??

Małgosia B.
03-06-2009, 21:03
Zimą organizowane są święta i festiwale, żeby ludzi zabawić i pozwolić im trochę zapomnieć o trudnym klimacie.
Festiwal zimowy : konkurs budowli z lodu.
Pałac lodowy :

http://i42.tinypic.com/ajlzea.jpg

Zimowy Kebek :

http://i42.tinypic.com/34y8f1v.jpg

http://i42.tinypic.com/jv69p1.jpg

Daję dużo zdjęć, ale jak przybliżyć świat, nie pokazując, jak on wygląda ?

Małgosia B.
03-06-2009, 21:12
Ile prawdy jest w powiedzeniu : KANADA PACHNACA ZYWICA ??

Zależy, gdzie się nos przyłoży. Na szczęście jeszcze jest trochę lasów, więc nie trudno o zapach żywicy.

Ale powiedzenie pochodzi z czasów kolonizowania Kanady, kiedy ludzie przyjeżdżali, przywożono ich do lasu i zostawiano własnemu losowi, dając dobre rady jak mają sobie zbudować chatę ze zrąbanego drewna.Też marli jak muchy ci nieszczęśliwi osadnicy, żyjąc w niewyobrażalnie ciężkich warunkach.
Chyba nowela "Za chlebem" jest umiejscowiona w Kanadzie, a w każdym razie mogłaby być z łatwością.

Małgosia B.
04-06-2009, 14:11
KANADA

Kanadyjskie Góry Skaliste

Jedne z najpiękniejszych krajobrazów na świecie.

Jest to obszar kilku Parków narodowych sąsiadujących ze sobą : Banff, Jasper, Yoho, Kootenay, usiany szczytami górskimi, polami lodowymi, wodospadami, kanionami i grotami wapiennymi.
Krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Wystarczy popatrzeć nawet na zdjęcia.

http://i44.tinypic.com/2vki3yx.jpg

http://i41.tinypic.com/3010b37.jpg

http://i43.tinypic.com/2mzeip0.jpg

http://i44.tinypic.com/2z6yvxw.jpg

Krycha.
04-06-2009, 14:16
Ależ to piękne widoki, chciałabym to widzieć w naturze! Dzięki Małgosiu, że chociaż na zdjęciach mogę.
Ten ostatni mam na pulpicie, cudo!

Małgosia B.
04-06-2009, 14:18
Ciąg dalszy o Górach Skalistych :

Dolina pełna cieni od chmur :

http://i43.tinypic.com/n20e2u.jpg

Inuszuk, figura złożona z kamieni przez Indian, żeby zostawić ślad przejścia tędy :

http://i42.tinypic.com/rbcj0y.jpg

Lasy w Górach Skalistych :

http://i43.tinypic.com/2mcdite.jpg

Szmaragdowe jezioro :

http://i39.tinypic.com/28v69lg.jpg

Małgosia B.
04-06-2009, 14:25
Dalszy ciąg w Górach Skalistych :

Po prawej stronie u góry widać schodzący język pola lodowego :

http://i40.tinypic.com/2nc313m.jpg

A to jego koniec (lub początek, jak kto woli):

http://i41.tinypic.com/28m1kbr.jpg

I jeszcze jedno piękne jezioro :

http://i43.tinypic.com/k1fg36.jpg

Kolor wody jest taki w rzeczywistości :

http://i44.tinypic.com/dxg4yv.jpg

Małgosia B.
04-06-2009, 14:28
Ależ to piękne widoki, chciałabym to widzieć w naturze!

Zdjęcia całkiem nieźle oddają to co się widzi tam w rzeczywistości.

To naprawdę piękny kraj, niektórzy mówią, że najpiękniejszy na świecie.

Małgosia B.
04-06-2009, 14:31
Ależ to piękne widoki, chciałabym to widzieć w naturze!
Ten ostatni mam na pulpicie, cudo!

A mój ulubiony jest z tą ogromną doliną pełną cieni od chmur, i drugi z Inuszukiem indiańskim.

Mar-Basia
04-06-2009, 14:34
To naprawdę piękny kraj, niektórzy mówią, że najpiękniejszy na świecie.

Malgosiu, Canada jest pieknym krajem - ale nie zapominaj, ze na calym swiecie sa piekne zakatki. Osobiscie mialabym duze trudnosci zdecydowac, ktory kraj jest najpiekniejszy, hihihihi. Pozdrawiam. :)

Jadzia_G
04-06-2009, 15:01
Malgosiu, Canada jest pieknym krajem - ale nie zapominaj, ze na calym swiecie sa piekne zakatki. Osobiscie mialabym duze trudnosci zdecydowac, ktory kraj jest najpiekniejszy, hihihihi. Pozdrawiam. :)

Przepiękne widoki - a my też mamy szmaragdowe jezioro - koło Międzyzdrojów.

Małgosia B.
04-06-2009, 15:32
Przepiękne widoki - a my też mamy szmaragdowe jezioro - koło Międzyzdrojów.
A jakbyś tak miała zdjęcie....

Małgosia B.
04-06-2009, 15:45
KANADA

Park narodowy Gros Morne :
na liście światowego dziedzictwa

Park narodowy Gros Morne położony jest na Nowej Fundlandii, na północy Kanady.

Spektakularne pejzaże, fjordy, doliny lodowcowe, zawrotnie wysokie ściany skalne, wodospady i cudownie czyste jeziora.

Ilustruje ewolucję i rozdzielanie się kontynentów.

http://i41.tinypic.com/2vmt003.jpg

http://i40.tinypic.com/fb9ttv.jpg

A to jest pejzaż z Nowej Fundlandii, na której położony jest Gros Morne :

http://i40.tinypic.com/15cyc8l.jpg

Małgosia B.
04-06-2009, 15:51
Ciąg dalszy Gros Morne :

Zyje pełno zwierząt w tym krajobrazie :

http://i42.tinypic.com/wji6f7.jpg

A to jest bardzo z siebie zadowolony arktyczny zając :

http://i42.tinypic.com/2s00d8i.jpg

I Pani Łosiowa w tamtejszym lesie, nieco podejrzliwa :

http://i43.tinypic.com/34o61lg.jpg

A tu wjazd do parku :

http://i43.tinypic.com/x4omsp.jpg

Małgosia B.
04-06-2009, 15:58
Ciąg dalszy Gros Morne :

http://i43.tinypic.com/15rkq6g.jpg

http://i41.tinypic.com/jszfc4.jpg

http://i42.tinypic.com/2njeele.jpg

Scieżka prowadząca do Gros Morne :

http://i44.tinypic.com/8wwow1.jpg

Krycha.
04-06-2009, 16:12
Takie zdjęcia zachwycają mnie, pokazują piękno w naturalnej postaci. Teraz mam tych zdjęć dużo w jednym miejscu.
Dziękuję,Małgosiu.

Małgosia B.
04-06-2009, 17:02
Takie zdjęcia zachwycają mnie, pokazują piękno w naturalnej postaci. Teraz mam tych zdjęć dużo w jednym miejscu.
Jeśli ktoś, jak Ty czy ja, kocha się w pięknych fotografiach krajobrazów (acz nie tylko), to łatwo uwierzy, ile przyjemności dało mi ich wyszukiwanie.
Nie ma w tym wiele mojej zasługi, tylko dużo spędzonego nad tym czasu, który wcale nie uważam za stracony.

Malwina
04-06-2009, 17:31
Małgosiu , jakie cuda....mój Boze ile ja nie widziałam.....to czysta terapia patrzeć na to....

Małgosia B.
04-06-2009, 17:40
Małgosiu , jakie cuda....mój Boze ile ja nie widziałam.....to czysta terapia patrzeć na to....

Ale to jest dokładnie to, co ja odczuwam, widzisz - to jest absolutnie terapia.
Odchodzi się po przejrzeniu setek i setek takich fotografii
i człowiek jest szczęśliwszy, i czuje się lepiej.

Jadzia_G
04-06-2009, 19:01
A jakbyś tak miała zdjęcie....

Przykro mi ale nie mam zdjęcia. Byłam tam, ale tak lało że nie mogłam wyjąć (a właściwie mąż- bo lubi fotografować) aparatu fotograficznego.

Krycha.
04-06-2009, 19:42
Znalazłam w Google, nasze Jezioro Szmaragdowe,


http://i40.tinypic.com/nbytxd.jpg

Mar-Basia
04-06-2009, 19:44
Jeśli ktoś, jak Ty czy ja, kocha się w pięknych fotografiach krajobrazów (acz nie tylko), to łatwo uwierzy, ile przyjemności dało mi ich wyszukiwanie.
Nie ma w tym wiele mojej zasługi, tylko dużo spędzonego nad tym czasu, który wcale nie uważam za stracony.

Ciekawe hobby i interesujacy sposob "podrozowania" wirtualnego. Jasne, ze nie mozna byc wszedzie osobiscie. Zapraszam do watku "Afryka" i "Europa - karnety z podrozy" gdzie razem z kolezankami z Forum pokazujemy nasze wlasne fotografie, ktore zrobilysmy w ciekawych miejscach. Pozdrawiam.

Mar-Basia
04-06-2009, 20:04
Malgosiu, maly "prezencik" na Twoj ciekawy watek - fotografia, ktora zrobilam w ubieglym tygodniu w Bilbao, na wzgorzu dominujacym miasto Artxanda. Wspaniala rzezba zatytulowana "Fingerprint" i przez nia widok na Bilbao.

http://img3.imagebanana.com/img/xz1z4lx8/ArtxandaFingerPrintV10007.jpg (http://img3.imagebanana.com/)

Małgosia B.
04-06-2009, 20:26
Wspaniala rzezba zatytulowana "Fingerprint" i przez nia widok na Bilbao.
Niezłe. Ciekawe, czy to jego własny palec.

Ale ta fotografia nadawalaby sie raczej na twoj watek o podrozy po Europie ilustrowany wlasnymi zdjeciami.

Małgosia B.
04-06-2009, 20:29
Znalazłam w Google, nasze Jezioro Szmaragdowe,

Wygląda na bardzo malutkie, jak oczko w pierścionku, w tej pięknej oprawie z zieleni - czy wiadomo, dlaczego ma taki piękny kolor ?

Krycha.
04-06-2009, 21:37
Jezioro nazywa się też Turkusowym, kolor nadają mu związki wapnia, pozostałości po kopalni kredy, odbite w promieniach słońca. Leży na wyspie Wolin, niedaleko wsi Wapnica.


http://i42.tinypic.com/10ibhv6.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 02:30
Jezioro nazywa się też Turkusowym, kolor nadają mu związki wapnia, pozostałości po kopalni kredy, odbite w promieniach słońca. Leży na wyspie Wolin, niedaleko wsi Wapnica.

Super. Takie informacje, o ile daje się je wynaleźć, są doskonałe.
Nie miałam pojęcia, że tam była kopalnia kredy.
Dzięki, Krysiu.

Małgosia B.
05-06-2009, 14:54
Skoro już jestem za Atlantykiem, to trochę tu zostanę, bo widzę sporo ciekwych rzeczy do obejrzenia.

Do zabytków wpisanych na listę Unesco w Stanach Zjednoczonych wrócę kiedy indziej, jest ich dużo.

Ale najpierw rzut oka na małe kraje Ameryki środkowej, położone na wąskim pasku ziemi między obu kontynentami amerykańskimi.

Honduras, ojczyzna Majów

http://i39.tinypic.com/1zdsl0l.jpg

Honduras był krajem Majów, którzy mieszkali tam już 1200 lat przed naszą erą.

Nad rzeką wybudowali miasto Copan. W latach 500-600 naszej ery powstało tam królestwo z silną władzą króla, który rozwinął handel i zadbał o stworzenie armii.

W okresie największego rozwoju, miasto miało 20.000 mieszkańców, a to znaczy, że było bardzo dużym – choć nie największym – miastem Majów w Ameryce centralnej.
Zato było napewno największym ośrodkiem kulturalnym, mając na bardzo wysokim poziomie postawioną umiejętność rzeźbienia, astronomię i pismo.

W 750 roku, za czasów 15 króla, zbudowano najsłynniejszy monument miasta, Schody Hieroglifów, na których, na kamieniu każdego stopnia jest wyrzeźbiony tekst hieroglificzny, co tworzy razem najdłuższy tekst w języku maja, jaki do naszych czasów przetrwał.
Początkowo myślano, że tekst jest ściśle związany z obliczeniami astrologicznymi i kalendarzem Majów. Obecnie przypuszcza się, że prawdopodobnie opisuje życie i czasy kolejnych władców, ich bitwy i podboje.

W latach 800 naszego wieku zaczyna się upadek królestwa Majów, które przetrwało jeszcze około następnych dwustu lat.

Ruiny miasta odkryto w 16 wieku, ale dopiero trzysta lat później zaczęto się nimi naprawdę interesować. Archeolodzy odkryli pięć okresów w historii miasta, i to, co można oglądać dziś, to jest ostatni, piąty okres.

Można obecnie zwiedzać ruiny tego miasta, położone około kilometr od obecnego Copan co zabiera 15 minut drogi pieszo.

http://i42.tinypic.com/ve28ol.jpg

http://i41.tinypic.com/2gvsq6f.jpg

Schody hieroglifów :

http://i40.tinypic.com/2hs5gr9.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 14:59
Ruiny Copan są otoczone dżunglą.
Nie zapominajmy, że są to ci sami Majowie, których bezbłędny, precyzyjny kalendarz zatrzymuje się za trzy lata.

http://i44.tinypic.com/295q16p.jpg

http://i44.tinypic.com/2lvn15f.jpg

http://i39.tinypic.com/1zb41fo.jpg

http://i43.tinypic.com/286x0zq.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 18:13
BELIZE

Bariera koralowa w Belize (Ameryka Centralna, obok Guatemali)

Licząca sobie 300 km długości, jest drugą pod względem wielkości – po australijskiej - barierą koralową na świecie.

Wewnątrz bariery, głębokość morza jest bardzo niewielka, tylko 4-5 metrów.
I wewnątrz tej bariery jest położonych 12 piaszczystych wysp zwanych cayes.

Masa różnych ryb, również żółwie, mieszka w tych wodach.

http://i39.tinypic.com/33nuxdy.jpg

http://i44.tinypic.com/14ak1uq.jpg

http://i43.tinypic.com/2m2sygg.jpg

http://i43.tinypic.com/2qlsk6x.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 18:18
Ulica w mieście na jednej z największych wysp :

http://i41.tinypic.com/2m7i0k4.jpg

Główna ulica na jednej z wysp :

http://i44.tinypic.com/dc9c8p.png

Wyspa Ambergis :

http://i41.tinypic.com/smzxbb.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 19:42
Antigua Guatemala

To kolejne z niewielkich, dalekich i mało znanych większemu ogółowi państewek, położonych na języku terenu pomiędzy dwoma kontynentami amerykańskimi.

http://i42.tinypic.com/2ecdidw.jpg


Stolica Guatemali, założona w latach około 1520.

Miasto zdominowane przez wulkan, zbudowane jest na wysokości 1500 metrów, w strefie silnych trzęsień ziemi.

Prawie kompletnie zniszczone w 1773, ale główne zabytki – w stanie ruin – są stale zachowane od tamtego czasu.

Przez ostatnie trzysta lat wybudowano nowe, piękne budowle, klasztory, kościoły, uniwersytet.

Miasto jest urocze, kolorowe, ale to zupełnie, ale to zupełnie inny świat.

http://i39.tinypic.com/20r5h0m.jpg

ULICZKA :

http://i43.tinypic.com/1oript.jpg

RUINY STAREGO KOSCIOłA :

http://i41.tinypic.com/sem3br.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 19:52
ANTIGUA - Uniwersytet

http://i41.tinypic.com/qoznnr.jpg

KATEDRA :

http://i43.tinypic.com/sgpwl0.jpg

http://i44.tinypic.com/x44snp.jpg

http://i44.tinypic.com/2ir0j87.jpg

Małgosia B.
05-06-2009, 19:58
CODZIENNE PRANIE :

http://i39.tinypic.com/1zpgop4.jpg

Swiatło dla fotografa :

http://i41.tinypic.com/1zgxnwl.jpg

Małgosia B.
08-06-2009, 18:38
Siedem cudow swiata antycznego

Jest to dobrze znana lista siedmiu budowli antycznych, które Grecy i Rzymianie uznali za absolutnie doskonałe.

Skąd się wzięła ta lista – trudno powiedzieć, proponuje się paru autorów, ale nic nie jest pewne i odpowiedzi na to pytanie pewno nigdy nie będzie. Zresztą lista zmieniała się na przestrzeni wieków, nie była ustalona raz na zawsze w tej samej formie.

A oto wybrane budowle :


Posąg Zeusa Olimpijskiego w Atenach – w Grecji.

http://i39.tinypic.com/wgx835.jpg

Posąg wysokości 18 metrów, ze złota i z kości słoniowej, przedstawiał Zeusa siedzącego na tronie na Olimpie.


Kolos Rodyjski – na wyspie greckiej niedaleko Turcji.

Posąg wysokości 36 metrów, reprezentuje Heliosa, boga słońca i światła.
Dwa wieki przed naszą erą, trzęsienie ziemi złamało nogę Kolosa, który się przewrócił, ponieważ jednak wyrocznia delficka zapytana o radę odpwiedziała, żeby go tak powalonego zostawić, to i tak pozostał przez następne osiemset lat.

http://i40.tinypic.com/1z7368p.gif


Piramida Cheopsa – w Egipcie,
wybudowana przeszło 2500 lat przed naszą erą czyli około 5000 lat temu...

http://i41.tinypic.com/2e16o36.jpg

Mauzoleum Halikarnasse (grobowiec) – w Turcji.

Miało ciekawe losy : w 15 wieku, rycerze Maltańscy potrzebowali budulca na wybudowanie fortyfikacji, zburzyli więc mauzoleum, a z kamieni zbudowali do dziś istniejącą fortecę.

A oto obecna forteca :

http://i41.tinypic.com/2edsahf.jpg


Ciąg dalszy :

Małgosia B.
08-06-2009, 18:42
CD:

Latarnia morska w Aleksandrii – w Egipcie.

Była to wielopiętrowa wieża z białego marmuru wysokości około 130 metrów (40 pięter). Zburzona w 1375 przez trzęsienie ziemi.

http://i43.tinypic.com/34eaom8.jpgSwiątynia Artemis w Efezie – w Turcji.

Otaczalo ją dookoła 127 marmurowych kolumn 20-to metrowej wysokości.

Mogłaby była tak wyglądać :

http://i43.tinypic.com/9ktheg.jpg


Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie – w obecnym Iraku ,50 km od Bagdadu

(może ich nie było, ponieważ nie znaleziono nigdy żadnego tekstu babilońskiego, który by o nich wspominał).


Prawie wszystkie zniknęły w pożarach lub trzęsieniach ziemi.
Ale wszystkie one istniały, potwierdziły to bez wątpliwości prace archeologiczne.

Tylko co do ogrodów w Babilonie są wątpliwości.

Jedynie piramida Cheopsa przetrwała do naszych czasów.


Niektórzy dodają jeszcze jeden, ósmy cud świata, którym ewentualnie byłby Mur Chiński, zbudowany mniej więcej w tym czasie, co Kolos Rodyjski i Latarnia Morska w Aleksandrii.

Małgosia B.
08-06-2009, 18:55
Ale co ciekawsze, stosunkowo niedawno, z inicjatywy szwajcarskiego podróżnika i reżysera filmowego, zajęto się ustaleniem listy

SIEDMIU CUDOW SWIATA OBECNEGO

100 milionów ludzi uczestniczyło przez internet w konkursie na wybór 7 cudów świata nowoczesnego, na wzór znanej listy 7 cudów świata antycznego.

Ogłoszono je w 2007 w Lisbonie :

Kolosseum

największy rzymski amfiteatr - zostało wybudowane w Rzymie za cesarza Wespazjana.

Chociaż budowla jest w tej chwili w ruinie z racji licznych trzęsień ziemi, jest jednak stale uważana za symbol cesarstwa rzymskiego. Kolosseum est również jednym z symboli dzisiejszych Włoch, również symbolem religijnym, przyciągającym miliony turystów.

http://i44.tinypic.com/cu68n.jpg


Chiński Mur w Chinach

Jest to mur fortyfikacji militarnych, budowanych w kawałkach, burzonych i odbudowywanych wiele razy w zmieniających się miejscach w okresie między 500 lat przed naszą erą a 15 wiekiem. Mur miał reprezentować - i bronić – północnej granicy Chin przed najazdami dzikich plemion mongolskich. Jego długość wynosi wg ostatnich obliczeń przeszło 8.800 km.

http://i42.tinypic.com/69pefr.jpg


Taj mahal w Indiach

Położone o 200 km od New Delhi, stolicy Indii, jest to Mauzoleum poświęcone żonie szacha, która umarła wydając na świat ich 14 dziecko. Było to w1631 roku.

http://i43.tinypic.com/2v7w280.jpg

http://i42.tinypic.com/au6qlf.jpg

Ciąg dalszy :

Małgosia B.
08-06-2009, 19:24
Ciąg dalszy :

Piramida Chichen Itza w Meksyku

Chichen Itza to bardzo stare – założone około roku 500 naszej ery – miasto Majów, znajdujące się w Meksyku.

Był to prawdopodobnie główny ośrodek religijny na tych terenach. W tym momencie trwają tam intensywne prace wykopaliskowe.

Plemiona Majów osiedliły się tam i założyły miasto prawdopodobnie z powodu istnienia tam wody, co w tym regionie pozbawionym wody miało kolosalne znaczenie.

Zresztą dzięki temu podwodnemu źródłu miasto nazywa się Chichen Itza, co znaczy „studnia” .

http://i39.tinypic.com/111v28i.jpg


Posąg Chrystusa w Rio de Janeiro w Brazylii

Jest to ogromny, 30 metrowy posąg, ważący 1200 ton, położony na górze.
Jest dobrze widoczny z całego miasta.

Początkowo była to po prostu figura religijna postawiona na górze, która z biegiem lat stała się znanym na całym świecie symbolem Rio de Janeiro.


http://i40.tinypic.com/rkqyhj.jpg

http://i42.tinypic.com/9kw85k.jpg

Ciąg dalszy...

Małgosia B.
08-06-2009, 19:52
Ciąg dalszy
7 Współczesnych cudów świata :

Petra w Jordanii

Około 200 km od Ammanu, stalicy Jordanii, znajduje się słynna na całym świecie Petra, zwana też „różowym miastem”.

Będę o nim jeszcze mówiła kiedyś, bo przypadkiem miasto znajduje się także na liście dziedzictwa światowego Unesco.

Jest to zespół licznych budynków, klasztorów, grobowców, term i kolumn, wszystko wykute i wyrzeźbione bezpośrednio w wysokich różowych ścianach skalnych około 800 lat przed naszą erą.

Doskonała pozycja miasta na drodze karawan, transportujących korzenie, pachnidła i inne produkty luksusowe tamtych czasów, umożliwia rozwój handlu
i miasto szybko bogaci się i nabiera znaczenia.

Ale modyfikacje dróg karawan i trzęsienia ziemi, stopniowo pociągają schyłek Petry.

Mieszkańcy opuszczają miasto, które popada w zapomnienie.

Odkryte na nowo, jako świadectwo dawnych czasów, dopiero w 19 wieku.

http://i43.tinypic.com/107tiet.jpg

http://i40.tinypic.com/2jbwksi.jpg

Ciąg dalszy .....

Małgosia B.
08-06-2009, 20:22
Ciąg dalszy :

7 cudów świata współczesnego

Machu Picchu w Peru

Jeśli wierzyć dokumentom z 16 wieku, Machu Picchu – święte miasto Inków – było jedną z cesarskich rezydencji.

Ale z drugiej strony, charakter konstrukcji – budowle, które pozostały – wskazywałyby, że miasto było przede wszystkim ważnym ośrodkiem religijnym.

Jedno nie wyklucza drugiego; natomiast napewno nie było żadnych fortyfikacji militarnych.

Położone na wysokości 2400 m. nad poziomem morza, co najbardziej zdumiewa, to położenie miasta na bardzo wąskiej górze, której skalne ściany spadają ostro, prawie prostopadle, do położonej w dole rzeki.

Miasto jest uważane za arcydzieło architektury inka.

Jest także zaliczone do światowego dziedzictwa Unesco.

http://i44.tinypic.com/15pihyx.jpg

to nie są dwa takie same zdjęcia :

http://i41.tinypic.com/8ycgnq.jpg


A dodatkowo wymieniono jako możliwe :

Piramidy w Gizie w Egipcie - Wieża Eiffla w Paryżu - Swiątynia w Angkor w Cambodży - Alhambra w Hiszpanii - Posągi na Wyspie Wielkanocnej - Akropol w Atenach, w Grecji - Statua Wolności w Nowym Yorku, USA - Swiatynia Kiyomizu w Japonii - Kreml i Plac Czerwony w Rosji - Opera w Sydney w Australii - Zamek w Neuschwanstein w Niemczech - Miasto Tombuktu w Mali, w Afryce - Kanał Suezki - Wenecję

I - co najsympatyczniejsze - każdy może sobie zrobić przecież swoją własną listę, jak mu w duszy gra.

W najbliższym czasie do tematu powrócę czyli ciąg dalszy .....

Krycha.
08-06-2009, 20:47
Małgosiu, pisz i pokazuj, to bardzo interesujący wątek.
Dziękuję, pozdrawiam.

Małgosia B.
08-06-2009, 22:20
Krysiu, serdecznie dziękuję za słowa zachęty.
Stale się zastanawiam czy kto czyta ?

http://i41.tinypic.com/zyh5om.jpg

Małgosia B.
08-06-2009, 22:25
A poza tym mam pomysł.

Buszując tak po internecie w poszukiwaniu ciekawych zdjęć,
wpadłam na myśl, że i my moglibyśmy zrobić sobie tu nasz własny konkurs na siedem najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Absolutnie nic to nie miałoby wspólnego z listą Unesco.

Każdy dałby swoje typy, a na końcu zrobiło by się obliczenie, które miejsca były wybierane najczęściej.

Proszę. kto pierwszy przeczyta ten post, niech da swoje propozycje !

Mar-Basia
08-06-2009, 22:34
Krysiu, serdecznie dziękuję za słowa zachęty.
Stale się zastanawiam czy kto czyta ?Malgosiu droga, nie jest tak zle, czytamy...Ze mna jest problem, bo widzialam te miejsca i wole moje wlasne zdjecia od tych z netu. Niewazne, robisz doskonala robote i dzieki Ci za to. Buziaki. :)

Małgosia B.
09-06-2009, 15:12
Gdybym miała wybrać, co dla mnie jest ósmym cudem świata na świecie obecnym, wybrałabym przypuszczam do spółki WENECJę razem z posągami z WYSPY WIELKANOCNEJ, których do tej pory nie widziałam, ale nie tracę nadziei.

http://i39.tinypic.com/4qscbk.jpg

nutaDo
09-06-2009, 15:50
Małgosiu - te najpiękniejsze miejsca w Polsce, to mają być dzieła wykonane ludzką ręką, czy działa natury albo i to i to?

Ja też oglądam z ciekawością i podziwiam ten przekaz wiadomości.Dziekuję

Małgosia B.
09-06-2009, 16:04
Małgosiu - te najpiękniejsze miejsca w Polsce, to mają być dzieła wykonane ludzką ręką, czy działa natury albo i to i to?

Ja też oglądam z ciekawością i podziwiam ten przekaz wiadomości.Dziekuję

Ludzką ręką - budowle, pomniki (wzięli pod uwagę takie obiekty jak Wieża Eiffela, Statuę Wolności w Nowym Yorku). Nie jest robione pod kątem przyrody.

Bądź pierwsza z Twoją listą na dobry początek.

Bardzo Ci dziękuję za poparcie.

Małgosia B.
10-06-2009, 13:46
Małgosiu czy masz w planach Egipt?
Pracowałam tam przez kilka lat i chętnie
bym tam "wróciła", ale najchętniej nie ruszając się
z miejsca :)

Eliku, za chwilę - może jutro - będzie o Egipcie.
Powiedz mi, gdzie mieszkałaś wtedy, i gdzie najbardziej lubiłabyś "wrócić" na zdjęciach, żebym to pokazała.

Egipt przygotowywałam również z myślą o Twoich wspomnieniach.

Basia.
10-06-2009, 16:20
Krysiu, serdecznie dziękuję za słowa zachęty.
Stale się zastanawiam czy kto czyta ?

czytam, oglądam, podziwiam i czekam na ciąg dalszy. :D

Małgosia B.
11-06-2009, 01:58
czytam, oglądam, podziwiam i czekam na ciąg dalszy. :D
Basiu, bardzo dziękuję, że chciało Ci się napisać. Jeślibyś miała na myśli jakiś kraj, którego zabytki wchodzące w skład dziedzictwa światowego byłabyś chciała obejrzeć - to podpowiedz mi co to za kraj. Wiesz, nie robię opisów kraju jako takiego, wyłącznie przedstawiam to, co w nim zostało wybrane do dziedzictwa światowego.

Małgosia B.
12-06-2009, 22:39
EGIPT

Ogromny temat.

Egipt to jest muzeum pod gołym niebem. Jest się przeniesionym w inny świat.
Zebyż jeszcze nie było tak okropnie gorąco.

Cóż jest z Egiptu na liście światowego dziedzictwa ?

Same kolosalne rozdziały Historii świata :

Kair (a głównie jego najstasza część) ;

Abu Mena - jedno z najstarszych miejsc Chrześcijaństwa ;

Memfis - dawna stolica faraonów, misato piramid ;

Abu Simbel i zabytki, które mogły być uratowane podczas budowy zapory w Assuanie ;

Teby starożytne, miasto boga Atona ;

Klasztor Swiętej Katarzyny, położony u stóp góry Horeb, gdzie
według Starego Testamentu, Mojżesz otrzymał Tablice przykazań.


Zacznę od Kairu, stolicy Egiptu,który pod różnymi nazwami przetrwał od mniej więcej 5100 lat.

Już tylko od tej cyfry może się zakręcić w głowie.

Obecny Kair był założony w 10 wieku.

Bardzo ładna legenda mówi, że miasto zostało niegdyś założone w miejscu, gdzie Swięta Rodzina uciekając z Egiptu, zatrzymała się żeby odpocząć.

Pierwsze miasto, założone tysiące lat temu w tym miejscu, nazywało się Memfis i było stolicą państwa Faraonów.

Później, między rokiem 150 a 7 wiekiem naszej już ery, było miastem chrześcijańskim i nazywało się Babilon, od nazwy fortecy wybudowanej przez Rzymian. Dookoła fortyfikacji, miasto było zamieszkane przez Koptów.
Było to wówczas ufortyfikowane miasto, które się szybko przekształciło w enklawę chrześcijańską, o czym świadczy pięć kościołów pozostałych w Kairze z tamtych czasów. Należy do nich słynny kościół „zawieszony” (robi takie wrażenie dzięki swojej konstrukcji), datujący się z 4-go wieku.

W 649 roku, podbite przez Arabów, zmieniło religię na muzułmańską i nazwę na Fostat (nazwa najstarszej dzielnicy).

Około 1000 roku, przyjęło nazwę Al-Kahira – Zwycięska – stąd Kair.

Kair jest stolicą Egiptu, największym miastem Afryki (15 milionów mieszkańców) i największym miastem świata muzułmańskiego.
Miasto jest pełne tłumów ludzi, jest również masa turystów, którzy przyjechali obejrzeć Sfinksa i piramidy.
Jest pierwszym miastem afrykańskim, które ma metro.

Większość mieszkańców to muzułmanie, ale w Kairze żyje również mniejszość narodowa Koptów, którzy są chrześcijanami.

Ulica w nowoczesnej części miasta :

http://i44.tinypic.com/2ag6as8.jpg

Meczet Sułtana Hassana :

http://i43.tinypic.com/20h9f09.jpg

Kościół koptyjski :

http://i44.tinypic.com/ndkexj.jpg

http://i42.tinypic.com/2i96o3t.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 22:44
CIAG DALSZY:
EGIPT

KAIR :

Miasto jest urzekające, to trzeba powiedzieć. Pełne kontrastów - piękna i brzydoty, bogactwa i przerażającej nędzy, zadbanych dzielnic i okropnych brudów, nowoczesności i zabytków sprzed tysięcy lat.

http://i43.tinypic.com/287gs3q.jpg

Piękny dom nad Nilem

http://i40.tinypic.com/2my135y.jpg

I są takie ulice :

http://i42.tinypic.com/11sfpzr.jpg

Coś dla ducha i coś dla ciała :

http://i41.tinypic.com/2441lq9.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 22:47
CIAG DALSZY :

EGIPT

KAIR :

Dzieci są wszędzie takie same, tyle, że tu w dodatku są piękne :

http://i43.tinypic.com/302vyax.jpg

A tu się sprzedaje chleb :

http://i43.tinypic.com/afj75z.jpg


http://i40.tinypic.com/16gcpaa.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 22:53
CIAG DALSZY :

EGIPT

KAIR :

Miasto jest pełne meczetów różnych wyznań (jest ich ponad 500) i starych maleńkich uliczek, często kończących się ślepo, nieprawdopodobnie malowniczych :

http://i42.tinypic.com/rbi2o5.jpg

Dachy i kopuły miasta jak z Baśni Tysiąca i jednej Nocy :

http://i43.tinypic.com/2ebu841.jpg

Alabastrowy meczet :

http://i44.tinypic.com/10ymias.jpg

Stare miasto o zachodzie słońca :

http://i42.tinypic.com/2j3r9sg.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 23:00
Kopuly, minarety i „talerze” od anten telewizyjnych :

http://i40.tinypic.com/zwc687.jpg


Najbardziej interesującą dzielnicą jest stary Kair, niegdyś pierwsza stolica muzułmańskiego Egiptu, położony na południe od Cytadeli.

To jest najstarsza dzielnica miasta Kair z epoki, kiedy miasto nazywało się Babilon :

http://i43.tinypic.com/jutvt2.jpg

Cytadela :

http://i44.tinypic.com/2lsxjb6.jpg

http://i43.tinypic.com/m98zef.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 23:07
CIAG DALSZY :

EGIPT

KAIR :

Stare uliczki Kairu :

http://i39.tinypic.com/xmlapl.jpg

Stare dzielnice :

http://i41.tinypic.com/r28ajl.jpg

http://i42.tinypic.com/ka2w52.jpg

http://i42.tinypic.com/o08946.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 23:15
CIAG DALSZY :

EGIPT

KAIR :

http://i43.tinypic.com/34pju2w.jpg

Obecny Kair boryka się – tak jak wszystkie współczesne megalopole – z licznymi problemami : kryzys mieszkaniowy, surpopulacja, gigantyczne korki na ulicach,
polucja – i nędza.
Miasto rozkłada się na coraz większej przestrzeni, dystanse do pokonania w mieście wydłużają się, co przynosi problemy
z zaopatrzeniem, ze zbiórką śmieci, z transportem.

Ładne dzielnice wyludniają się, bo nie ma chętnych na płacenie obłędnie drogiego czynszu. W zamian za to, rosną nielegalnie zakładane bidonville.

Wśród wszystkich problemów, problem numer 1 to mieszkania.

I nic dziwnego, przy takiej ilości mieszkańców.
Na terenie Kairu i jego przedmieść mieszka - jak od zawsze - jedna czwarta ludności Egiptu.

Około 2 mln osób mieszka w tzw. "Mieście zmarłych".

Są to tereny cmentarne, gdzie biedota Kairu zorganizowała sobie jakie-takie warunki do życia.


„To miejsce niezwykle ciekawe, omijane z daleka przez turystów. Stary cmentarz, leżący niedaleko Cytadeli Saladyna, zamieszkany przez parę milionów ubogich muzułmanów. Zwykle każda rodzina ogradza murem niewielki kwartał z kilkoma grobami, czasem doprowadza prąd. Nagrobki służą za stoły i łóżka. Ludność utrzymuje się z przygodnych prac, żebraniny, sortowania śmieci. Wśród grobów wybudowano drogi, kursują autobusy, funkcjonują szkoły. Obcokrajowcy niemal tam nie zaglądają, gdyż Miasto Umarłych uchodzi za niezwykle niebezpieczne miejsce.” (tekst z internetu)

Zycie codzienne w mieście zmarłych :

http://i43.tinypic.com/9h4zl2.jpg

http://i41.tinypic.com/2iuqlhu.jpg

Dzieci jak dzieci, bawią się również w mieście umarłych :

http://i39.tinypic.com/3151t9z.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 23:19
CIAG DALSZY :
EGIPT

KAIR :
Miasto umarłych c.d.:

http://i44.tinypic.com/11aba6a.jpg

http://i40.tinypic.com/fx3vvq.jpg

http://i42.tinypic.com/2zoacqw.jpg


Inne, pogodniejsze obrazki z miasta, żeby zapomnieć
o rzeczach przygnębiających.
Choć w tym mieście, rzeczy przygnębiające przypominają się raczej często.

http://i39.tinypic.com/33ykdxw.jpg

Małgosia B.
12-06-2009, 23:21
Pchli targ, też nie najweselszy :

http://i39.tinypic.com/2v9rkpd.jpg

Jeszcze jeden ładny meczet :

http://i42.tinypic.com/294pf9v.jpg


I na zakończenie, przejście do Memfis i do piramid :

http://i44.tinypic.com/1rx2ev.jpg

CIąg dalszy .......

Krycha.
13-06-2009, 06:43
Piękne budowle i ogrom biedy. Bogactwo niewielu i zacofanie.
W Egipcie podziwiam urodę jego mieszkańców. W bogatej oprawie, czy bez niej, ludzie są tam naprawdę urodziwi.
Małgosiu, wędrujmy dalej.

Jadzia P.
13-06-2009, 21:19
Dziś zupełnie przypadkiem odkryłam ten piękny wątek....przeczytałam cały...
Czekam na ciąg dalszy... bo z przyjemnością tutaj wróce :D

Basia.
13-06-2009, 21:40
dzięki wielkie, czekamy na ciąg dalszy. :D Wątek jest SUPER.

Małgosia B.
13-06-2009, 23:54
DO KRYSI - DO JP 50 i DO BASI

BArdzo Wam wszystkim dziękuję za miłe słowa.

Za moment będę ciągnęła opowieść o Egipcie, za dzień-dwa.

Bardzo się cieszę, że się Wam podoba, naprawdę się cieszę.

en_vogue
15-06-2009, 18:18
Małgosiu z wielką przyjemnością zaglądam tu.

Małgosia B.
15-06-2009, 18:23
Małgosiu z wielką przyjemnością zaglądam tu.
Bardzo Ci dziękuję, Krysiu. Postaram się wkrótce dać ciąg dalszy Egiptu.
A jakie lato w tym roku w Gdyni ? Czy nie za chłodne ?

babciaela
16-06-2009, 09:51
To piękne co dla nas robisz-powodzenia w dalszej pracy-jesteś WSPANIAŁĄ osobą.

Małgosia B.
16-06-2009, 10:45
-powodzenia w dalszej pracy

No wogóle nie wiadomo, co odpowiedzieć.
Jest w tej chwili u mnie 4 rano, a o tej porze mam koncept jeszcze mocno uśpiony.
Nie ma żadnej mojej zasługi, prawdę mówiąc.
Jak jedna tu Krysia słusznie powiedziała, robię coś, co mi sprawia przyjemność, i to się widzi, i żadnej zasługi wtedy nie ma za grosz.
Jak dla mnie, to wręcz przeciwnie, cała wdzięczność idzie ode mnie w Waszą stronę, że chce się Wam czytać, i jeszcze przesyłacie słowa zachęty.
Więc dziękuję Ci jeszcze raz i serdecznie pozdrawiam.

aannaa235
16-06-2009, 11:21
Małgosiu - czytam oglądam i podziwiam.
Dzięki Tobie zobaczyłam Egipt.
Czekam na wiecej, pozdrawiam

Małgosia B.
16-06-2009, 11:41
Małgosiu - czytam oglądam i podziwiam.
Dzięki Tobie zobaczyłam Egipt.
Czekam na wiecej, pozdrawiam

Dziękuję Aniu :D :D :D a jakby Cię jakiś kraj szczególnie interesował do obejrzenia, to powiedz.

B.B.
16-06-2009, 12:27
Wenecja, Wenecja , jesli masz. Malgosiu B. !
A pogoda w tym roku na Wybrzezu - pod psem , mimo zapowiedzi upałow na czerwiec .Pozdrawiam.

Małgosia B.
16-06-2009, 14:31
Wenecja, Wenecja , jesli masz. Malgosiu B. !
A pogoda w tym roku na Wybrzezu - pod psem , mimo zapowiedzi upałow na czerwiec .Pozdrawiam.

WENECJA z radością.
To dla mnie najpiękniejsze miasto na świecie. mimo wszystko.

Małgosia B.
16-06-2009, 20:20
CIAG DALSZY
EGIPT :

MEMFIS I JEGO NEKROPOLIE - KRAINA PIRAMID

http://i40.tinypic.com/2ztli77.jpg

Od ich wybudowania minęło 5000 lat, a piramidy stale są jednym z cudów śwata.

Dookoła Memfis, starożytnej stolicyEgiptu, stoją piramidy, które były grobowcami faraonów.

http://i42.tinypic.com/nmxgrp.jpg

Miasto ciągnie się przez wiele kilometrów wzdłuż brzegu Nilu i można tylko sobie wyobrazić jakie musiało być piękne
w epoce największego rozkwitu, pełne świątyń, ogrodów
i pałaców.
Musiało również być ogromne, jeśli sądzić po rozmiarach otaczających je nekropolii.

Z piramid, w sumie wiele nie zostało do naszych czasów.

Oblicza się, że kiedyś było ich prawdopodobnie około tysiąca, ale czas dał im radę w ten czy w inny sposób. Zostało się około 100.

Posąg Ramzesa w Memfis :

http://i43.tinypic.com/abjip4.jpg

Małgosia B.
16-06-2009, 20:26
CIAG DALSZY
EGIPT :

MEMFIS I JEGO NEKROPOLIE - KRAINA PIRAMID

Sakkara, Giza, Daszur, to nazwy najbardziej znanych nekropolii na tym terenie.

Giza to obecnie dzielnica Kairu, leżąca na brzegu Nilu.

Znana jest z trzech największych istniejących piramid.

Miasto Giza :

http://i40.tinypic.com/vgj4b5.jpg

Krajobraz pod miastem, palmy daktylowe :

http://i40.tinypic.com/2mc6hjm.jpg

Egipcjanie budowali tu przez około 100 lat, 3 olbrzymie piramidy mające slużyć jako grobowce.

Jedna z nich to słynna piramida Cheopsa. Problem był w tym, że piramidy od niepamiętnych czasów były okradane.
Złodzieje wynieśli z nich od dawna praktycznie wszystko, wskutek czego długo nie było wiadomo, która piramida należała do którego faraona.

http://i40.tinypic.com/2rqf6nc.jpg

Piramidę Cheopsa udało się przypisać temu władcy, ponieważ przypadkiem znaleziono w piasku, maleńką, siedmio-centymetrową statuetkę z kości słoniowej wyobrażającą Cheopsa.

Największa po piramidzie Cheopsa jest piramida Chefrena -137m. wysokości (około 36 pięter). Przy niej stoi słynny posąg Sfinksa.

Piramida Chefrena :

http://i41.tinypic.com/4ka4bq.jpg

Małgosia B.
16-06-2009, 20:31
Co zdumiewa, to fakt, że ustawienie i nawet rozmiar tych trzech piramid : Cheopsa, Cherfena i Mycerinusa odpowiadają dokładnie ułożeniu i wielkości trzech gwiazd z konstelacji Oriona. Syriusz, największa gwiazda w tej konstellacji, była utożsamiana przez Egipcjan z ich najważniejszym bogiem Ozyrysem.
Jest to uważane za jedną z tajemnic czy sekretów piramid, a jest ich sporo.

Oto kilka innych :

* Piramida Cheopsa (149 m wysokości) ma odchylenie zaledwie 1 cm.Współczesne budownictwo nie umiałoby tego dokonać.

* Przy budowie Wielkiej Piramidy architekci wykorzystali kilka zaawansowanych koncepcji matematycznych (Twierdzenie Pitagorasa, Logarytmy, Liczba Pi) nieznanych nawet o tysiące lat później.

* Nie wiadomo napewno, z jakiego powodu została zbudowana Wielka Piramida. Zeby odpowiedzieć na to pytanie, pewien niemiecki inżynier skonstruował w 1993 roku zdalnie sterowanego robota wyekwipowanego w kamerę. Robot został włożony do przewodu wentylacyjnego w piramidzie Cheopsa i obserwowano go, jak się przemieszcza w ciaśniutkim przewodzie o średnicy 20 cm. i wysokim na 20 cm.
Po przebyciu 60 metrów, robot został zatrzymany przez kamienne drzwiczki – nie zapominajcie o rozmiarach tego korytarzyka : 20 x 20 cm. – te drzwi kamienne były wyposażone w dwie miedziane rączki, i widać było wyraźnie szczelinę między tymi drzwiczkami a poziomem korytarzyka. To znaczy, były przeznaczone do otwierania.
Przypuszcza się więc, że wewnątrz piramidy są jeszcze sale, które nie zostały odkryte.
Podróż robota była transmitowana przez telewizję i sama to widziałam.
Niestety robot nie mógł otworzyć ani odsunąć kamienia i nie wiadomo jak się tam inaczej dostać.
Konstruują nowego robota, specjalnie pod tym kątem.

Sakkara jest słynna ze swojej piraminy schodkowej.

http://i41.tinypic.com/6qwkdh.jpg

http://i43.tinypic.com/15q1zl3.jpg


Co wzbudziło sensację w świecie archeologicznym, na tym terenie została również odnaleziona mumia lwa.
To by potwierdzało, że lew był jednym ze świętych zwierząt starożytnego Egiptu.

Małgosia B.
16-06-2009, 20:33
Swiątynia przy piramidzie schodkowej :

http://i44.tinypic.com/29w0rps.jpg

Sakkara, pranie w Nilu :

http://i40.tinypic.com/1znadqb.jpg

Palmy daktylowe :

http://i41.tinypic.com/hvtcna.jpg

Zbiórka daktyli :

http://i42.tinypic.com/121zfro.jpg

Małgosia B.
16-06-2009, 20:36
Daszur do niedawna był terenem militarnym, zamkniętym dla publiczności do 1996 roku.

Dzięki temu nie jest on tak turystycznie rozwinięty jak poprzednie, nie ma takiego cyrku handlarzy dookoła i jest trochę więcej spokoju.
Najstarsza piramida Egiptu tzw. Czerwona piramida znajduje się tu właśnie.

Piramida w Daszur :

http://i42.tinypic.com/nvtpoz.jpg

Piramida romboidalna w Daszur :

http://i44.tinypic.com/5poca9.jpg

Gra w futbol pod piramidami :

http://i42.tinypic.com/fyn59g.jpg

Sklep w Daszur :

http://i42.tinypic.com/9s9nq9.jpg

Ciąg dalszy nastąpi.......

elik13
16-06-2009, 22:31
Małgosiu za ten Egipt i to w polskim klimacie
bez tego dokuczliwego skwaru dochodzącego
w lipcu miejscami do 46 st. wielkie dzięki :)
Fotki są super.

Małgosia B.
16-06-2009, 22:58
CIAG DALSZY
EGIPT


ABU SIMBEL

Położone niedaleko od piramid w Gizie, Abu Simbel, gdzie znajdują się dwie świątynie faraona Ramzesa II, jest jednym z najbardziej znanych miejsc starożytnego Egiptu.

Swiątynie faraona kompletnie rozmontowano i przemieszczono idealnie w takiej samej pozycji jedna wobec drugiej, 60metrów wyżej, żeby uratować je przed zalaniem podczas budowy zapory assuańskiej.

http://i44.tinypic.com/2qveeld.jpg

Budowa tej zapory, która prawdopodobnie była konieczna dla gospodarki Egiptu, ale fatalna dla zabytków, narobiła wiele hałasu na całym świecie.
W 1960 roku Unesco rozpoczęło międzynarodową kampanię ratowania zabytków starożytnego Egiptu, która trwała wiele lat. Dzięki temu udało się uratować niektóre świątynie i uniknęło się kompletnej katastrofy kulturalnej.

Swiątynie Ramzesa w Abu Simbel, przeniesione na brzeg sztucznego jeziora Nassera,żeby mogły być uratowane przed zatopieniem :

http://i40.tinypic.com/10n9r0m.jpg

http://i41.tinypic.com/vmy684.jpg

Małgosia B.
16-06-2009, 23:00
Swiątynia Izis w File

http://i42.tinypic.com/z1e0k.jpg

Swątynia Izis położona była na wyspie File.
Podczas budowy zapory wodnej w Assuanie, wyspa i świątynie znalazły się na terenach przeznaczonych na sztuczne jezioro i miały być zalane.

Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej, udało się jednak wielkie świątynie i zabytki File uratować, przenosząc je na inną wyspę, 300 metrów dalej. Ta nowa lokalizacja nazywa się teraz File.

http://i42.tinypic.com/4hfnfc.jpg

http://i42.tinypic.com/2eg7mnb.jpg

Ciąg dalszy ......

Małgosia B.
16-06-2009, 23:03
ten Egipt i to w polskim klimacie
bez tego dokuczliwego skwaru dochodzącego
w lipcu miejscami do 46 st......Fotki są super.

Masz rację, fotografie są orzeźwiające, jak się człowiek nie przemieszcza spocony jak foka wyciągnięta z ukropu.

elik13
16-06-2009, 23:12
Małgosiu która u Ciebie godz.:)

Małgosia B.
16-06-2009, 23:57
Małgosiu która u Ciebie godz.:)
W tym momencie dokładnie 5,57 p.m.

Pani Slowikowa
17-06-2009, 02:13
Wspanialy watek!!
Gratuluje pomyslu i dziekuje za uczte duchowa!!:)

Małgosia B.
17-06-2009, 11:33
Wspanialy watek!!
Gratuluje pomyslu i dziekuje za uczte duchowa!!:)
Asiu kochana, jak miło, że wpadłaś. Przychodź jak tylko sobie przypomnisz - jak bym mogła, to byś dostała kawki albo herbatki. A tak, to tylko serdeczne pozdrowienia.

Małgosia B.
17-06-2009, 18:12
CIAG DALSZY
EGIPT

KLASZTOR SWIETEJ KATARZYNY

http://i39.tinypic.com/71gqrd.jpg

Wejście do klasztoru :

http://i40.tinypic.com/20z61j9.jpg

Cała ta strefa – podobnie jak Jerozolima - jest świętym miejscem dla trzech głównych religii świata : Chrześcijaństwa, Islamu i Judaizmu.

W górach Synaju :

http://i39.tinypic.com/r2rytj.jpg

Małgosia B.
17-06-2009, 18:14
Klasztor świętej Katarzyny jest położony u podnóża góry Synaj, która zwana jest również Horeb, lub przez muzułmanów, Dżebel Musa (góra Mojżesza), gdzie – według Starego Testamentu – Mojżesz otrzymał od Boga Tablice dziesięciu przykazań.

http://i40.tinypic.com/334lt8g.jpg

Pejzaż górski przy klasztorze :

http://i40.tinypic.com/5oz52w.jpg

http://i41.tinypic.com/oqc705.jpg

Dziwne skały w górach Synaju :

http://i40.tinypic.com/2my886r.jpg

Małgosia B.
17-06-2009, 18:18
Klasztor, zbudowany w stylu bizantyńskim, ufundowany w VI wieku naszej ery, jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim, który zachował niezmienioną funkcję religijną do naszych czasów.

Klasztor zbudowany jest dookoła miejsca, gdzie miał rosnąć krzak gorejący Mojżesza i właśnie został wybudowany
z polecenia cesarza Justyniana w celu uświęcenia tego miejsca.

Krzak gorejący :

http://i41.tinypic.com/167l9c5.jpg

Dopiero pięć wieków później, jak chcą opowieści, anioły przeniosły doczesne resztki świętej Katarzyny na szczyt góry, gdzie mnisi je znaleźli i gdzie jej zbudowano kaplicę.
Jej relikwie znajdują się w Bazylice.

Horeb jest czczony także przez muzulmanów.
W obrębie murów zbudowany jest meczet, na którego pozwolenie wydał podobno sam Mahomet, ale meczet nigdy nie był używany, ponieważ źle go wybudowano, nie jest prawidłowo skierowany w kierunku Mekki.

http://i43.tinypic.com/34fmnnn.jpg

Ogrody przyklasztorne :

http://i43.tinypic.com/f1gx8l.jpg

Małgosia B.
17-06-2009, 18:21
Jest to także ogromna fortyfikacja, z granitowymi murami wysokimi miejscami do 35 metrów.

Były one potrzebne, gdyż skarby, które znajdują się w klasztorze przyciągały od dawna rozmaitych amatorów łatwego łupu.

http://i43.tinypic.com/smvp7a.jpg

http://i44.tinypic.com/n6pamr.jpg

Jedynym wejściem były niewielkie drzwi w murze, wysoko położone, przez które systemem „dźwigni”wciągano do klasztoru ludzi i żywność.

W obrębie murów :

http://i41.tinypic.com/maugit.jpg

Małgosia B.
17-06-2009, 18:23
W obrębie murów :

http://i42.tinypic.com/2pyub13.jpg

http://i43.tinypic.com/v8q0eo.jpg

http://i43.tinypic.com/2eztt0x.jpg

http://i39.tinypic.com/35sg7.jpg

W jego murach znajdują się fantystyczne kolekcje greckich i rosyjskich ikon, starych rękopisów chrześcijańskich, arabskich mozajek, relikwi, obrazów, drogocennych przedmiotów kultu.

Małgosia B.
17-06-2009, 18:25
Najważniejsze miejsce wśród wszystkich tych skarbów zajmują iluminowane rękopisy w języku arabskim, greckim, hebrajskim, koptyjskim.

http://i42.tinypic.com/mr6c7k.jpg

Klasztor znalazł się na liście dziedzictwa światowego również dzięki swojemu niezwykłemu położeniu.

Jest unikalnym przykładem architektonicznej integracji w dziki, górski, kompletnie odcięty od świata krajobraz, pochodzącym z tej epoki.

Schody skruchy i żalu za grzechy :

http://i44.tinypic.com/b6rrjn.jpg

Przez większość czasu swojego istnienia, klasztor był patronowany przez rosyjski kościół prawosławny, a obecnie opiekuje się nimi grecki kościół. Większość mnichów, to Grecy z pochodzenia.


A na zakończenie, obowiązkowe stragany handlarzy pamiątkami, gdzie ich nie ma ? :

http://i42.tinypic.com/2ih2liw.jpg

Ciąg dalszy ................

Basia.
17-06-2009, 18:31
dzięki wielkie za już :D :D czekam na ciąg dalszy.

Małgosia B.
17-06-2009, 18:41
dzięki wielkie za już :D :D czekam na ciąg dalszy.
Dziękuję Ci Basiulku, następnie przyjdzie Karnak i Luksor, też ładne....Jak tylko trochę czasu się znajdzie.

elik13
17-06-2009, 19:21
Małgosiu brak mi słów, któtko,treściwie i na temat.
Wtedy chyba pot mi oczy zalewał i t y le
nie dostrzegałam.
A swoją drogą te Twoje foty skąd Ty je masz? (wiem pisałaś już o tym:) )
Jak popatrzyłam na swoje nędzne archiwa....:mad:

Lila
17-06-2009, 19:32
Małgosiu , wątek cudo !!:):)

Małgosia B.
17-06-2009, 19:51
Małgosiu brak mi słów, któtko,treściwie i na temat.
Wtedy chyba pot mi oczy zalewał i t y le
nie dostrzegałam.
A swoją drogą te Twoje foty skąd Ty je masz? (wiem pisałaś już o tym:) )
Jak popatrzyłam na swoje nędzne archiwa....:mad:

Wcale nie nędzne - są najpiękniejsze na świecie, bo Twoje własne.
A ja po prostu staram się ściągnąć z internetu, co mi się najbardziej podoba, i co najlepiej zilustruje, o czym mowa, dla osób, które nie widziały w rzeczywistości.Co zajmuje dużo czasu, to fakt.

B.B.
17-06-2009, 19:52
Podziwu godna pracowitosc Malgosiu B, w znajdowaniu i wyborze zdjęć ! Czy w tych miejscach byłas , czy to miejsca - marzenia ? Czy jest nadzieja na Wenecje i Paryż ? Wiem, ze to temat bardzo ograny , ale poniewaz masz oko do szczegolnie dobrych zdjec , wiec moze kiedys... kiedyś... , jesli najdzie Cię ochota.

Małgosia B.
17-06-2009, 19:54
Małgosiu , wątek cudo !!:):)
DZiękuję Lilusiu. Jak byś chciała zobaczyć tu zdjęcia z jakiegoś kraju - może masz jaki ulubiony - to powiedz.

Małgosia B.
17-06-2009, 20:00
Podziwu godna pracowitosc Malgosiu B, w znajdowaniu i wyborze zdjęć ! Czy w tych miejscach byłas , czy to miejsca - marzenia ? Czy jest nadzieja na Wenecje i Paryż ? Wiem, ze to temat bardzo ograny , ale poniewaz masz oko do szczegolnie dobrych zdjec , wiec moze kiedys... kiedyś... , jesli najdzie Cię ochota.
Pracowitość pracowitością, a bawię się jak król przy tym.
W większości miejsc byłam, w paru nie byłam.
Jak skończę o Egipcie - a został mi jeszcze ostatni odcinek - to będziesz miała zdjęcia z Wenecji dedykowane osobiście dla Ciebie. Bo to Twoje zamówienie.
Napewno z przyjemnością zrobię Paryż, który znam znacznie lepiej, niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.

bronczyk
17-06-2009, 20:05
Świetne zdjęcia i do tego krótka i treściwa informacja. dobrze, że na forum są takie tematy.

Małgosia B.
17-06-2009, 20:17
Świetne zdjęcia i do tego krótka i treściwa informacja. dobrze, że na forum są takie tematy.
WItam Halinko i dziękuję. :) Liczę, że to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta ?

Jadzia P.
17-06-2009, 21:24
Małgosiu, to co pokazujesz jest bardzo ładne i bardzo ciekawe...
Mam do Ciebie tylko jedną maleńką prośbe.....nie wklejaj takich dużych zdjęć....jak będą troszke mniejsze lepiej bedzie je można oglądać...
Takie jest moje zdanie...myslę, że inni myslą podobnie..
Jeśli nie....to niech pozostanie tak jak do tej pory

Małgosia B.
17-06-2009, 23:15
Małgosiu, to co pokazujesz jest bardzo ładne i bardzo ciekawe...
Mam do Ciebie tylko jedną maleńką prośbe.....nie wklejaj takich dużych zdjęć....jak będą troszke mniejsze lepiej bedzie je można oglądać...
Takie jest moje zdanie...myslę, że inni myslą podobnie..
Jeśli nie....to niech pozostanie tak jak do tej pory

Naturalnie, nie ma problemu.
Wystaw sobie, że ja się dwoję i troję na internecie, żeby powyłapywać te największe !

B.B.
18-06-2009, 08:17
[QUOTE=Małgosia B
Napewno z przyjemnością zrobię Paryż, który znam znacznie lepiej, niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.[/QUOTE]
O , to miłe stwierdzenie ! Przebywac w Paryzu -dobra rzecz, nie wiem jak - mieszkac na dłuzej i pracować. Nie moge natomiast zupełnie wyobrazić sobie jak to jest mieszkac , pracowac i wieść tak zwane codzienne zycie w Wenecji , ktora jest jedną wielką i wspaniałą scenografią.
Co do Twoich zdjęc , to wydawało mi sie , Malgosiu B, ,ze sporo widziałam , ale na przykład Miasto Grobow zamieszkałe na codzien , to była dla mnie nowosc, bardzo ciekawa, merci.:)

Małgosia B.
18-06-2009, 12:10
O , to miłe stwierdzenie ! Przebywac w Paryzu -dobra rzecz, nie wiem jak - mieszkac na dłuzej i pracować. Nie moge natomiast zupełnie wyobrazić sobie jak to jest mieszkac , pracowac i wieść tak zwane codzienne zycie w Wenecji , ktora jest jedną wielką i wspaniałą scenografią.
Co do Twoich zdjęc , to wydawało mi sie , Malgosiu B, ,ze sporo widziałam , ale na przykład Miasto Grobow zamieszkałe na codzien , to była dla mnie nowosc, bardzo ciekawa, merci.:)

Paryż jest cudownie pięknym miastem, i szalenie sympatycznym, dla osób z wystarczającymi środkami finansowymi, żeby móc korzystać z jego najlepszych stron.

W Paryżu pokazuje się to znacznie silniej, niż w innych dużych i bogatych miastach.

Pani Slowikowa
19-06-2009, 03:07
Asiu kochana, jak miło, że wpadłaś. Przychodź jak tylko sobie przypomnisz - jak bym mogła, to byś dostała kawki albo herbatki. A tak, to tylko serdeczne pozdrowienia.

Wpadam coraz czesciej :) Dzieki tobie wlasciwie :)
Jak bedzie o Wenecji to moze cos dopowiem :)
Pozdrowienia dla BB.

B.B.
19-06-2009, 08:28
Dziękuję za pozdrowienia , dopowiedz Pani Slowikowo, dopowiedz , o Wenecji nigdy za wiele ! Szkoda tylko , ze to tak cholernie drogie, to znaczy - kosztowne miejsce czy w sezonie czy poza. Chcialaby pomieszkac z poł roku w tej dzielnicy , ktora jest przy przystanku vaporetto -St. Helena , ostatni przed odplynieciem na Lido. Wieksze przestrzenie , domy nowoczesne, a ciagle - Wenecja. Milosnikom tego miasta polecam lekturę starego Hipolita Taine'a w tomie " Podroz po Wloszech - Florencya i Wenecya". Ile wzruszeń !

B.B.
19-06-2009, 08:53
"Wenecję zwłaszcza bardzo Ci polecam,
Bo to i Tomasz Mann i Szekspir razem,
Przed Tintoretta wstrzymaj sie obrazem
I zamyslone oczy przerzuć w strone Swanna,
I tak stronica, co przed chwilą pusta,
Zaczerni sie literą, az niespodziewana
Owionie Cię melodia Vinteuila z Prousta,
Zapach ostryg paryskich i kawy " Floriana "..."
...tak napisał Antoni Słonimski

ansty
19-06-2009, 09:09
To nie dla mnie - niestety!!!!

B.B.
19-06-2009, 09:16
A czemu ? Bo za daleko , za drogo , czy za duzo wody ?

Małgosia B.
19-06-2009, 14:02
A czemu ? Bo za daleko , za drogo , czy za duzo wody ?

MOJA B.B. !
To przecież proste -
NIE KAZDY JEST TAKI NIEUSTRASZONY (BALONY, BALONY!) GLOBTROTTER JAK TY !

B.B.
19-06-2009, 14:24
O ,nie wyciskaj mi łez wspomnień z oczu... Balony , balony , jakie to piękne było , polecam kazdemu , byle dzialo sie to switem, w czystym powietrzu. A przy okazji - radzę tez zobaczyc film czeski " Butelki zwrotne " , kapitalny . Tam tez jest cos o unoszeniu sie balonem - w naszym wieku. Seniorzy- do balonow !

Małgosia B.
19-06-2009, 15:08
CIAG DALSZY EGIPTU :

TEBY I JEGO ZABYTKI :

Teby– miasto boga Amona - też kiedyś było stolicą Egiptu, za bardzo, bardzo dawnych czasów, 2000 lat przed naszą erą.

http://i44.tinypic.com/2gujsc3.jpg

Teby dzisiaj (będą i nowocześniejsze widoki) :

http://i40.tinypic.com/2isv21h.jpg

Na jego miejscu znajduje się obecnie miasto Luksor, nieduże – 150 tysięcy mieszkańców.

Luksor leży nad Nilem :

http://i44.tinypic.com/2aexmc0.jpg

A dzieci, potomkowie tamtych, sprzed tysięcy lat, bawią się wesoło w Nilu :

http://i39.tinypic.com/33e1nva.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:13
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :


A niektórzy jeżdżą sobie po mieście rowerem :

http://i43.tinypic.com/2vkeseq.jpg

Widzi się i taki krajobraz :

http://i41.tinypic.com/208wpau.jpg

Bazar w obecnym mieście Luksor, dawniejsze Teby :

http://i43.tinypic.com/qxj42e.jpg

Przez większość lat Teby dzieliły się władzą z Memfis – położonym na północy Egiptu (pisałam o Memfis powyżej), gdzie znajdowała się administracja państwa.


Teby, położone na wschodnim brzegu Nilu, były miastem żyjących.
Na przeciwległym, zachodnim brzegu, rozciągała się Dolina Królów, miejsce gdzie chowano faraonów.

Zarzucono zwyczaj chowania faraonów w piramidach, ponieważ były one systematycznie okradane.
Myśleli, że w Dolinie Królów, pilnowanej przez wojsko, będzie bezpieczniej.

Kolejno następujący po sobie faraonowie, od najdawniejszych czasów powiększali i ozdabiali dwa ogromne kompleksy świątyń, które są obecnie znane jako Karnak i blisko obok niego położony Luksor.

Teby były pięknym i bogatym miastem, bogatym do tego stopnia, że nawet Homer pisze o tym w Iliadzie.

Swiątynie Karnaku i Luksoru zbudowano dla wielkiego boga Amona.

Amon jest bardzo starym bogiem, jego imię widzi się już zapisane w piramidach, ale dopiero w Tebach został wybrany królem bogów. To najbardziej znany bóg starożytnego Egiptu, jest on „duszą słońca”.

Swiątynia jest mu poświęcona na Karnaku, gdzie czczony jest razem ze swoją małżonką Mut i ich synem. Razem tworzą triadę bogów tebańskich.

Małgosia B.
19-06-2009, 15:16
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

Karnak :

http://i43.tinypic.com/2dwe2hi.jpg

http://i41.tinypic.com/246q594.jpg

Karnak jest bez wątpienia największą świątynią Egiptu.

Można sobie tylko wyobrazić, jaka olbrzymia była w rzeczywistości ta budowla, patrząc na ogromny teren – 40 hektarów - pokryty wielkimi kamiennymi kolumnami, tak szerokimi, że nie można ich objąć.

Zbudowany był 1000 lat po piramidach, w tym samym czasie, co Dolina Królów.

http://i41.tinypic.com/r0p56o.jpg

http://i40.tinypic.com/29xjl2e.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:19
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jegi nekropolie :

Zabytkowy Luksor jest ogromnym kompleksem świątyń tak samo poświęconych Amonowi, znajdującym się na terenie obecnego Luksoru (miasta).

Widok świątyni w Luksorze :

http://i43.tinypic.com/22kcyc.jpg

http://i39.tinypic.com/23uuc86.jpg

http://i44.tinypic.com/r9kfgo.jpg

http://i43.tinypic.com/33jpqpv.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:21
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY u jego nekropolie :

Można również przejechać się w balonie i zobaczyć to wszystko z góry :

http://i41.tinypic.com/149o4sw.jpg

Obejrzeć w ciągu dnia :

http://i40.tinypic.com/2e0jsw6.jpg

Albo wieczorem :

http://i44.tinypic.com/2ag9mpx.jpg

http://i40.tinypic.com/mw8fp2.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:25
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

W Luksorze, wysoki, 25-cio metrowy obelisk z różowego granitu, postawiony ku chwale Ramzesa II, stoi jeszcze przez frontem świątyni.
Tylko jeden został w Egipcie, drugi Francuzi wywieźli i postawili na Placu Zgody w Paryżu.

Przed głównym wejściem do świątyni stoją też dwa kolosalne posągi Ramzesa II – początkowo było ich sześć.

http://i40.tinypic.com/73cvg6.jpg

Swiątynia Luksoru była połączona z Wielką świątynią Amona na Karnaku przez prostą aleję długości 2,5 km, wzdłuż której postawiono ponad 700 sfinksów.

http://i44.tinypic.com/2r3i1rd.jpg

Karnak i Luksor są właśnie połączone tą Aleją Sfinksów.

http://i40.tinypic.com/jsks1x.jpg

http://i41.tinypic.com/erkal0.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:28
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

Resztki starego pałacu w Luksorze :

http://i43.tinypic.com/2rhlpxx.jpg

Widok ponad Luksorem na Nil :

http://i42.tinypic.com/2mdrq6q.jpg

Turyści w Luksorze :

http://i39.tinypic.com/e97rja.jpg

Swiątynie i pałace Karnaku i Luksoru, oraz nekropolie Doliny Królów i Doliny Królowych (gdzie są pochowane żony faraonów), dają uderzające świadectwo cywilizacji Egiptu w momencie jej szczytowego rozwoju.

http://i44.tinypic.com/b9ews2.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:30
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

Droga do Doliny Królowych :

http://i40.tinypic.com/25z11n6.jpg

Dolina Królowych, położona niedaleko Doliny Królów, zawiera 80 grobowców, ale tylko 3 są otwarte do zwiedzania.

Dolina Królowych :

http://i43.tinypic.com/33ni3y8.jpg

http://i44.tinypic.com/20icb3s.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:32
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

W DolinieKrólów, położonej na zachodnim brzegu Nilu, na wysokości dawnego miasta Teb (dziś to jest miasto Luksor), chowano w zasadzie faraonów, ale są tam czasem pochowane również ich żony i czasem dzieci.

Dolina Królów :

Krajobraz w Dolinie Królów :

http://i41.tinypic.com/295g7ex.jpg

http://i41.tinypic.com/24vktnq.jpg

Turyści w Dolinie Królów :

http://i43.tinypic.com/25g7wg8.jpg


Groby wykute były w skalnych ścianach gór.

http://i39.tinypic.com/2ms4wt0.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:40
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :


Stara fotografia wejście :

http://i40.tinypic.com/dmzcyp.jpg

Wejście do grobowca :

http://i41.tinypic.com/116n8zl.jpg


Wszystkie bez wyjątku groby zostały okradzione i to już od czasów antycznych, choć już w czasach antycznych Dolina była strzeżona przez oddziały wojska.

Z biegiem czasu, złodziejom udało się jednak wynieść z nich literalnie wszystko.

Niektóre odczytane dokumenty z epoki pozwalają przypuszczać, że w momentach osłabienia władzy niektórych faraonów, kradzieże były organizowane przez nieuczciwych funkcjonariuszy państwowych !

Groby otwierano, zabierano wszystkie wartościowe przedmioty (czyli wszystko), a mumie królewskie skladowano w dwóch ukrytych miejscach.
W jednym z nich znaleziono 40 zabalsamowanych faraonów.

Największy grobowiec w Dolinie Królów wybudowano dla dzieci faraona Ramzesa II.
Znajdowało się w nim 150 komnat.


Na tym terenie położona jest jeszcze ogromna świątynia bogini Hatszepsut.


Widok ogólny świątyni :

http://i40.tinypic.com/jt0212.jpg

http://i42.tinypic.com/2qjhycw.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:42
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

Kolosy Memnona przedstawiają faraona siedzącego na tronie.

Ustawione były przed Pałacem Miliona Lat jednego z faraonów, budowlą, która w tych czasach była największym kompleksem świątyń na zachodnim brzegu Teb.

Nie pozostał po nim zaden ślad – poza tymi dwoma kolosalnymi posągami.

Wielkość posągów pozwala sobie wyobrazić, jaka olbrzymia musiała być świątynia...

http://i41.tinypic.com/dbjrpt.jpg

Po obu stronach nóg, wyobrażone są z jednej strony jego matka, z drugiej – żona.

Boczna ściana podstawy posągu :

http://i39.tinypic.com/110hml3.jpg

Jeden jest w dobrym stanie, drugi był uszkodzony przez trzęsienie ziemi.

Są wysokie na 17 metrów, ale kiedy były nowe i miały jeszcze koronę na głowie, liczyły sobie 21 metrów (7 pięter).

Jeden z kolosów, ten w lepszym stanie :

http://i44.tinypic.com/2us7dj8.jpg

Stara fotografia :

http://i43.tinypic.com/2wqg3rl.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:47
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

A na zakończenie tej wycieczki do Egiptu, kilka krajobrazów :

Widoczek z Luksoru :

http://i40.tinypic.com/73ndhz.jpg

Nil :

http://i40.tinypic.com/w8nlus.jpg

Kanał :

http://i40.tinypic.com/v7xmvs.jpg

Koło wodne :

http://i44.tinypic.com/14w6hx3.jpg

Małgosia B.
19-06-2009, 15:48
CIAG DALSZY
EGIPT

TEBY i jego nekropolie :

Nil, matka Egiptu :

http://i39.tinypic.com/2581d8k.jpg

Miasteczko :

http://i40.tinypic.com/10ztv9l.jpg

Do widzenia :

http://i40.tinypic.com/nvqwk2.jpg

Jadzia_G
19-06-2009, 16:57
dziękuje Ci za wycieczki m.in do Egiptu. Ale to miasteczko to bieda z nędzą - zupełnie inaczej sobie to wyobrażałam. Pozdrawiam Cię.

B.B.
19-06-2009, 18:25
Zdjecie z bazaru- doskonałe !
Pardon ,ale czy Homer nie pisał raczej o Tebach w srodkowej Grecji ?

Małgosia B.
19-06-2009, 18:29
Zdjecie z bazaru- doskonałe !
Pardon ,ale czy Homer nie pisał raczej o Tebach w srodkowej Grecji ?
Bądź tak miła i sprawdź.
Ja się udałam do przekłagu Iliady, żeby zobaczyć, że w rzeczy samej jest o Tebach, bo też coś mi świszczało w uchu.
Trzeba porządnie posprawdzać. Liczę na Ciebie B.B.

Jadzia P.
19-06-2009, 23:02
Dziękuję...:D :D :D

Małgosia B.
20-06-2009, 01:58
Bądź tak miła i sprawdź.
Ja się udałam do przekłagu Iliady, żeby zobaczyć, że w rzeczy samej jest o Tebach, bo też coś mi świszczało w uchu.
Trzeba porządnie posprawdzać. Liczę na Ciebie B.B.

Z tego wszystkiego sprawdziłam sama z czystej ciekawości, czy pamięć faktycznie zrobiła mi figla.
ALE NIE ! wszystko się zgadza.
DOtarłam nawet do poważnej dyssertacji na ten temat.

http://books.google.ca/books?id=zTgVAAAAQAAJ&pg=PA249&lpg=PA249&dq=homère+thèbes&source=bl&ots=KruQ9NCG9p&sig=Lps4ztdgYE_9rYY-gYwr1BkQpU4&hl=en&ei=LSA8StnUGYKEtwe6tqgC&sa=X&oi=

Mały fragment francuski, tłumaczę :

Baptisée par Homère la ville aux cent portes, tant était grand le nombre de ses temples aux entrées monumentales, la ville de Louxor est édifiée sur l'ancienne cité antique de Thèbes fondée il y a quatre millénaires.Le nom de Thèbes date de l'époque grecque.

„Nazwane przez Homera miastem stu bram, tak wielka była ilość jego świątyń o monumentalnych wejściach, miasto Luksor jest zbudowane na miejscu antycznego miasta Teby, założonego 4 tysiące lat temu...... Nazwa „Teby” datuje się od czasów greckich.”

Desertacja jest interesująca, jeśli chcesz, mogę Ci prywatnie przetłumaczyć co istotniejsze fragmenty dotyczące tematu.

B.B.
20-06-2009, 08:54
Dzięki, " biała twarz siądzie na zrodle ", choc nie wiem czy to zrobię , bo leniem jestem podszyta.
Zdjecia , ktore zamieszczałas, bardzo dobre , mnie podobaly sie zwłaszcza te " nieformalne " , to znaczy z zycia codziennego wzięte. Nie byłam w Egipcie , ale mimo iz z Polski mozna " trafic " niezbyt drogą wycieczkę , jakos mnie tam nie ciagnie, a czemu nie wiem.

B.B.
20-06-2009, 09:51
Racja po Twojej stronie w spr. Teb, choc ponoc są zdania rozne, ale wiekszosc przychyla sie do opinii ,ze to egipskie byly.

Małgosia B.
20-06-2009, 12:45
Racja po Twojej stronie w spr. Teb, choc ponoc są zdania rozne, ale wiekszosc przychyla sie do opinii ,ze to egipskie byly.

Ty, B.B: siadaj mi zaraz na źródle, a "mniejszość" - o... będę się srożyć .....do podręczników historii starożytnej na resztę weekendu.

B.B.
20-06-2009, 16:00
Malgosiu B. , googlując w sprawie " Teby" - natrafiłam na Twoj watek ( w google ! ) i posty wszystkie tam były jak ta lala. Czy to tak powinno byc ? Czy zawartosc forum nie powinna byc wiadoma tylko osobom bioracym w nim udział ? Nie chce mi sie przedzierać przez regulaminy , moze masz jakąs wiedze na ten temat , albo moze ktos inny z forumowiczow łaskawie mnie objasni?
Wszystkie Teby oddaję walkowerem Homerowi, niech ma.Ale wedlug Kopalinskiego ( Slownik Mitow i Tradycji Kultury ) pisał H. o Tebach egipskich ( sto bram ) , ale ROWNIEZ o Tebach greckich ( siedem bram ) . Tak wiec Ty masz Dużą racje ,a ja - małą. Namieszał mi staruszek Homer w glowie, jakąs miał wyrażnie obsesję na temat tych bram. Do tego - były jeszcze Teby trzecie - w polnocnej Grecji , port to handlowy byl i widac nie mial bram , bo o nim Homer nie wspomina i dobrze !

Małgosia B.
20-06-2009, 18:47
Malgosiu B. , googlując w sprawie " Teby" - natrafiłam na Twoj watek ( w google ! ) i posty wszystkie tam były jak ta lala. Czy to tak powinno byc ? Czy zawartosc forum nie powinna byc wiadoma tylko osobom bioracym w nim udział ? Nie chce mi sie przedzierać przez regulaminy , moze masz jakąs wiedze na ten temat , albo moze ktos inny z forumowiczow łaskawie mnie objasni?
Wiele razy googlując, trafia się na posty z różnych forum.
To proste chyba - system wyłapuje litery postawione w takim samym porządku i wyświetla artykuły, gdzie one się znadują.
Widać post jest traktowany jako jednostka, artykuł.

tadeusz50
20-06-2009, 18:57
Wpiszcie w google swój login lub kogokolwiek z KSC i nie tylko pokaże się wam jak na dłoni profil i wszystko inne.

Małgosia B.
20-06-2009, 21:20
Malgosiu B. , googlując w sprawie " Teby" - natrafiłam na Twoj watek ( w google ! ) i posty wszystkie tam były jak ta lala.....
Dodam, że moje wejście do tego forum odbyło się w identycznie ten sam sposób. Szukając już nie wiem czego na internecie, dostałam post pochodzący z tego forum, a czy on dotyczył czegoś o muzyce, czy też był to może tekst starej piosenki - zupełnie nie pamiętam.
Odpisałam od ręki, natychmiast, z pytaniem na ten temat i w ten sposób się tu znalazłam.
Każde forum w ten sposób rekrutuje klientów, a zarazem internauci są informowani, że takie forum istnieje, i że może ich interesować, i w ten sposób wszyscy są zadowoleni.
Be happy ! - jak mi dziś rano powiedział mój garażysta.

B.B.
20-06-2009, 22:42
Ja tu do Tadeusza, ktory nie raz mi pomogł w wątpliwościach : jesli wszystko jest ogolnie dostepne - watki , posty, nicki , to po co ta cała sprawa z logowaniem i zastrzezenia regulaminowe tyczace tego ,ze tylko zalogowani moga brać udzial ?

Małgosia B.
21-06-2009, 00:21
Ale wedlug Kopalinskiego ( Slownik Mitow i Tradycji Kultury ) pisał H. o Tebach egipskich ( sto bram ) , ale ROWNIEZ o Tebach greckich ( siedem bram ) . Tak wiec Ty masz Dużą racje ,a ja - małą. Namieszał mi staruszek Homer w glowie, jakąs miał wyrażnie obsesję na temat tych bram. Do tego - były jeszcze Teby trzecie - w polnocnej Grecji , port to handlowy byl i widac nie mial bram , bo o nim Homer nie wspomina i dobrze

Nie będę przez jakiś czas pisała ani o Tebach egipskich, ani o Homerze - bo już starczy tego dobrego, wszystko jest jasne.

Aliści dodam na zakończenie, jak wyglądało moje zdanie w inkryminowanym poście, oto proszę :

"Teby były pięknym i bogatym miastem, bogatym do tego stopnia, że nawet Homer pisze o tym w Iliadzie"

O tym, że miasto jest tak bogate - Homer pisał w Iliadzie wyłącznie w kontekście Teb egipskich. :D

B.B.
21-06-2009, 09:37
I dlatego masz Dużą Rację . Dzięki raz jeszcze za interesujace zdjecia. Miłego oglądania tenisa.

elik13
21-06-2009, 21:53
EGIPT
Do widzenia :


Wielkie dzięki właśnie za EGIPT i nie tylko :Dhttp://www.iv.pl/images/cg72ykj5n0i7lqxvt51.jpg (http://www.iv.pl/viewer.php?file=cg72ykj5n0i7lqxvt51.jpg)

Małgosia B.
21-06-2009, 22:15
Wielkie dzięki właśnie za EGIPT i nie tylko :D

Elżuniu, nie wiadomo jak dziękować za takie piękne kwiaty.
Jeśli tylko Ci się fotografie podobały, to mi sprawia najwięcej przyjemności.

Powiem Ci, że Twojej opinii najbardziej się obawiałam, bo osoba, która gdzieś mieszkała i pracowała, ma zupełnie odmienny punkt widzenia, niż turysta, który przejdzie, umęczony transportem, kuchnią i upałem, mało co widzi, a jeszcze mniej rozumie. Więc jeśli Ty mówisz, że dobrze wyszło, to znaczy, że dobrze wyszło.

Mam nadzieję, że ciąg dalszy - czyli Wenecja - też Ci się spodoba. Przynajmniej będzie trochę chłodniej.
Dzięki raz jeszcze.

jakempa
21-06-2009, 22:28
Malgosiu, piękne zdjęcia z Egiptu, bylam tam 3 razy zwiedzałam te miejsca, mam wlasne zdjęcia, ale jakże inaczej spojrzalam na te Twoje, dziękuję, i za odświeżenie wiadomości, Egipt, kraj który powinno się zobaczyć, dla mnie to refleksja jak potęga może biednie skończyć.A ile tam tajemnic... dzisiaj i dawniej..BARDZO DZIĘKUJĘhttp://iv.pl/images/r1dkckdia6m7yw4k3di7.jpg (http://iv.pl/viewer.php?file=r1dkckdia6m7yw4k3di7.jpg)

Małgosia B.
22-06-2009, 01:42
Malgosiu, piękne zdjęcia z Egiptu, bylam tam 3 razy zwiedzałam te miejsca, mam wlasne zdjęcia, ale jakże inaczej spojrzalam na te Twoje, dziękuję, i za odświeżenie wiadomości, Egipt, kraj który powinno się zobaczyć, dla mnie to refleksja jak potęga może biednie skończyć.A ile tam tajemnic... dzisiaj i dawniej..BARDZO DZIĘKUJE

I jeszcze piękne róże... za które już nie wiem jak dziękować.
Na szczeście dla nich - i dla mnie - są virtualne, bo u nas w tej chwili skwar niemożliwy i wilgotny nie do wytrzymania, żywe kwiaty by nie wytrzymały, a znowu klimatyzacji nie lubią. Dobrze jest się popatrzeć na obrazek.Dzięki.

Jakże sluszna i trafna Twoja refleksja o dawnych potęgach...
Wystarczy popatrzeć na dzisiejszą Grecję, na dawne Cesarstwo Rzymskie czyli Italię, i niestety, niestety, jak przykro - na dzisiejszą Wielką Brytanię.

Zupełnie niedawno znalazłam na internecie taką zagadkę, którą cytuję z pamięci :

Które państwo jest największe na świecie ?
Najbogatsze na świecie ? Ma najsilniejszą marynarkę na świecie ?
Odpowiedź : Wielka Brytania (tu wszyscy obecni strzygą nieco uszami....)

Dodatek do odpowiedzi : STO LAT TEMU

Sic transit gloria mundi, hic transit gloria nostra.....

eledand
22-06-2009, 09:29
Oczu nie można od tych kwiatów oderwać,to posłaliście jako dodatek do tej pogody.Miło popatrzeć i zyczyć dobrego dnia.Pozdrawiam.:)

Alsko
22-06-2009, 12:10
Malgosiu B. , googlując w sprawie " Teby" - natrafiłam na Twoj watek ( w google ! ) i posty wszystkie tam były jak ta lala. Czy to tak powinno byc ? Czy zawartosc forum nie powinna byc wiadoma tylko osobom bioracym w nim udział ? Nie chce mi sie przedzierać przez regulaminy , moze masz jakąs wiedze na ten temat , albo moze ktos inny z forumowiczow łaskawie mnie objasni? Posty są osiągalne przez Google pod warunkiem, że wpisze się słowa kluczowe - ale nick i dane użytkownika forum nie muszą.
Wystarczy zastrzec w ustawieniach (twoje menu > prywatność), że niektóre dane lub cały tzw. Profil jest widoczny tylko dla użytkowników (lub wyłącznie dla zaliczonych do grona przyjaciół) danego portalu.

donka
22-06-2009, 12:48
Małgosiu obejrzałam cały wątek i jestem pod wrażeniem..... Egipt wspaniały, a duży rozmiar zdjęć fantastycznie przybliża oglądane miejsca.
Przypomniałaś mi Kair...jakbym była w nim wczoraj. Mam trochę zdjęć przy piramidzie Cheopsa i nie tylko, chętnie bym je pokazała, ale są po pierwsze czarno białe, a po drugie nie mam niestety skanera i czasu by z nimi gdzieś pójść i je zeskanować, zresztą zanim bym to zrobiła - wątek egipski się skończy.

Ale mam prośbę, jeśli możesz zatrzymaj się jeszcze przy Egipcie, poszukaj Aleksandrii - to bardzo piękne, bardzo stare miasto,/ istniało już od 2686 roku p.n.e/. Mam w oczach Pałac Faruka, jedno z zabytkowych miejsc, które zwiedzałam, załączam znalezione w necie zdjęcie,identyczne jakie posiadam w albumie tylko już kolorowe..... ale może uda Ci się znaleźć coś więcej.
A może jeszcze dla pełni szczęścia – Port Said? Z Port Saidu do Kairu jechałam autobusem przez pustynię. Po drodze mijaliśmy wspaniałe domy – pałace, tonące w zieleni, a kilka kilometrów dalej nędzne lepianki, żadnej roślinności, no może gdzie niegdzie małe pólka i stojący nad nimi Arab, czerpiący ręcznie wodę z jakichś kanalików i rozprowadzający ją dalej. Dla ludności zamieszkującej te tereny czas się zatrzymał 1000lat temu. Kraj niewyobrażalnych kontrastów.

Aleksandria nocą.

http://www.fothost.pl/upload/09/26/10e33ee0.jpg (http://www.fothost.pl)

Pałac zmuszonego do abdykacji w 1952r. - króla Faruka.

http://www.fothost.pl/upload/09/26/a256322e.jpg (http://www.fothost.pl)

Małgosia B.
23-06-2009, 13:15
Małgosiu obejrzałam cały wątek i jestem pod wrażeniem..... Egipt wspaniały, a duży rozmiar zdjęć fantastycznie przybliża oglądane miejsca.
Przypomniałaś mi Kair...jakbym była w nim wczoraj. ......

Ale mam prośbę, jeśli możesz zatrzymaj się jeszcze przy Egipcie, poszukaj Aleksandrii - to bardzo piękne, bardzo stare miasto,/ istniało już od 2686 roku p.n.e/. Mam w oczach Pałac Faruka, jedno z zabytkowych miejsc, które zwiedzałam, załączam znalezione w necie zdjęcie,identyczne jakie posiadam w albumie tylko już kolorowe..... ale może uda Ci się znaleźć coś więcej.
A może jeszcze dla pełni szczęścia – Port Said? Z Port Saidu do Kairu jechałam autobusem przez pustynię. Po drodze mijaliśmy wspaniałe domy – pałace, tonące w zieleni, a kilka kilometrów dalej nędzne lepianki, żadnej roślinności, no może gdzie niegdzie małe pólka i stojący nad nimi Arab, czerpiący ręcznie wodę z jakichś kanalików i rozprowadzający ją dalej. Dla ludności zamieszkującej te tereny czas się zatrzymał 1000lat temu. Kraj niewyobrażalnych kontrastów.

WItaj, witaj, bardzo mi miło. Przygotowuję dla Ciebie Alexandrię i może coś z Port Saidu znajdę.
Będziesz miała przed urodzinami.:) :) :) :)

Mar-Basia
23-06-2009, 14:35
Dla wszystkich, ktorzy interesuja sie Francja, Paryzem.....muzeami, nowosciami w dziedzinie kultury i pieknymi miejscami we Francji - ponizej link do bloga "acbx41" , otworzonego w roku 2008 przez kogos kogo dobrze znam.
Zapewniam Was uczta duchowa. Nie wazne, ze jest po francusku, zdjecia sa genialne. Po lewej stronie (kolummnie) jest spis tego co mozna znalesc na blogu - patrzcie pod : Categories: i potem szukajcie np. ogrod de bagatelle, ogrod de Luxembourg....Paris exposition, Jardins, Musee....(nie moge wstawic akcentow francuskich, bo Senior ich "nie bierze" z mojej klawiatury, nota bene francuskiej).

A o to link:


http://cbx41.over-blog.com/categorie-10756960.html (http://cbx41.over-blog.com/categorie-10756960.html)

Muzeum Orangerie Paris, doskonale zbiory z wielu wystaw w tym muzeum.

http://cbx41.over-blog.com/ (http://cbx41.over-blog.com/)

A tu sam blog.


PS. Zdjecia i reportaze zdjeciowe sa doskonale, robione przez osobe z profesji fotograficznej - ale zabezpieczone sprytnie przed sciaganiem.

Zycze doskonalego ogladania.:)

Anna G
23-06-2009, 16:24
Marbellko, fantastyczny jest Twoj Paryz, prawdziwa uczta dla ducha, a oczy, az sie smieja. Nie ma mozliwosci bedac w Paryzu to wszystko obejrzec, nawet mieszkancy, maja z tym problem, z powodu braku czasu, a tutaj wszystko w jednej pigulce. Super!!!

Małgosia B.
23-06-2009, 16:45
PARYZ BEDZIE I TUTAJ, POKAZANY w ZGODZIE Z MOIM OKIEM I Z TYM, CO DLA MNIE WARTE POKAZANIA, TAK JAK JA GO WIDZIAŁAM, PATRZAC NA NIEGO PRZEZ 20 LAT.

Małgosia B.
23-06-2009, 17:42
Na życzenie Donki przedstawiam Aleksandrię.
Mam nadzieję, że w tych zdjęciach odnajdziesz swoje wspomnienia.
Będzie dużo miasta, dużo ulic, którymi z pewnością przejeżdżałaś nie raz.
W następnych odcinkach będą niektóre fotografie z Port Saidu.
Mam nadzieję, że odświeżysz z przyjemnością swoje wspomnienia z tamtych czasów.


ALEKSANDRIA :


Na początek widok, który dla mnie jest symbolem miasta :

http://i43.tinypic.com/24y4l8x.jpg

Aleksandria, widok miasta :

http://i39.tinypic.com/359zblv.jpg

Jadąc wzdłuż morza śródziemnego :

http://i44.tinypic.com/5l6zp3.jpg

Wybrzeże :

http://i42.tinypic.com/30bjyvn.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:43
Przystań :

http://i43.tinypic.com/17a1js.jpg

Aleksandryjskie „Miami Beach” :

http://i43.tinypic.com/t55ehe.jpg

Współczesna biblioteka aleksandryjska, która nie zastąpi jednak tej dawnej, antycznej, która były tak słynna, zanim spłonęła - na pierwszym planie kopuła planetarium :

http://i44.tinypic.com/15of7kx.jpg

Basen przed biblioteką :

http://i43.tinypic.com/2edmu5t.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:46
Widoczki miejskie
Mini wesołe miasteczko :

http://i42.tinypic.com/2lbi14j.jpg

Wąskie uliczki :

http://i44.tinypic.com/167uhoy.jpg

http://i44.tinypic.com/m7jhh.jpg

http://i43.tinypic.com/156btbn.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:47
http://i43.tinypic.com/1o9dah.jpg

Ulica 26 Lipca :

http://i40.tinypic.com/f2u8wg.jpg

Ulice Aleksandrii :

http://i43.tinypic.com/280tisy.jpg

Dom jakich wiele :

http://i40.tinypic.com/2nbrnn6.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:48
http://i44.tinypic.com/4uax45.jpg

Tramwaj :

http://i39.tinypic.com/dzgs35.jpg

http://i42.tinypic.com/24fxt1h.jpg

Widok miasta :

http://i43.tinypic.com/2liacu9.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:50
Latarnia morska :

http://i39.tinypic.com/abh72r.jpg

Dawny pałac królewski w ogrodzie :

http://i44.tinypic.com/2d8nn1g.jpg

Pałac widziany z morza :

http://i44.tinypic.com/2epq995.jpg

Miasto z daleka :

http://i43.tinypic.com/f4r995.jpg

Małgosia B.
23-06-2009, 17:51
Jeden z największych meczetów :

http://i42.tinypic.com/okq25k.jpg

I jeszcze inny :

http://i43.tinypic.com/2usvbio.jpg

Koptyjski – czyli chrześcijański – kościół świętej Katarzyny :

http://i39.tinypic.com/671wdd.jpg

donka
24-06-2009, 12:03
Małgosiu

Dziękuję Ci baaardzo za Aleksandrię, oglądaliśmy wspólnie z mężem Twoje zdjęcia i nasze sprzed lat, z albumów. Powspominaliśmy...brakowało tylko zapachu miasta, bardzo charakterystycznego....kto tam był to go nie zapomni.
Cieszę się już na Paryż.

Małgosia B.
24-06-2009, 14:59
Małgosiu

Dziękuję Ci baaardzo za Aleksandrię, oglądaliśmy wspólnie z mężem Twoje zdjęcia i nasze sprzed lat, z albumów. Powspominaliśmy...brakowało tylko zapachu miasta, bardzo charakterystycznego....kto tam był to go nie zapomni.
Cieszę się już na Paryż.

Dziękuję pięknie, ale jest ciąg dalszy - sama chciałaś ......kobyła u płota !

Oto parę wspomnień z Port Saidu :

Małgosia B.
24-06-2009, 15:01
EGIPT

PORT SAID

Jest to egipskie miasto w pobliżu Kanału Suezkiego.
Głównie jest to bardzo ważny port dla egipskiego exportu i importu, ale z drugiej strony, jest to również dla Egipcjan miasto wyjazdów wakacyjnych na plażę.

http://i40.tinypic.com/24zzwy0.jpg

Zarząd Kanału i administracja portu :

http://i42.tinypic.com/29nv72w.jpg

Po drugiej stronie Kanału położone jest bliźniacze miasto – Port Fuad. Oba porty są połączone bezpłatnymi stateczkami, które kręcą się cały dzień po Kanale.

W pochmurny dzień :

http://i41.tinypic.com/5036er.jpg

Małgosia B.
24-06-2009, 15:03
Spacer po Kanale :

http://i42.tinypic.com/2csayhe.jpg

http://i42.tinypic.com/wmjqqc.jpg

A tu się łowi ryby, w głębi biały budynek Administracji :

http://i39.tinypic.com/15iapog.jpg

Widok z Kanału na jeden z meczetów :

http://i44.tinypic.com/2ilinvl.jpg

Małgosia B.
24-06-2009, 15:06
Miasto jako takie, jest dość interesujące z architektonicznego punktu widzenia.

Głównie w centrum miasta, gdzie widzi się dużo starych domów z długimi balkonami, czasem nawet zbudowanych z podcieniami, jak w miastach kolonialnych.

http://i44.tinypic.com/2n739dh.jpg

http://i43.tinypic.com/20a8n15.jpg

Stara szkoła :

http://i40.tinypic.com/286v22t.jpg

W starych zakątkach widzi się codzienne widoczki :

http://i44.tinypic.com/zirscp.jpg

Małgosia B.
24-06-2009, 15:08
Sklepik komputerowy :

http://i43.tinypic.com/343nq5l.jpg

A tutaj interesujący dom mieszkalny postawiony w jakże spokojnym miejscu, cisza zapewniona :

http://i39.tinypic.com/25sakcl.jpg
Ulica w Port Saidzie :

http://i41.tinypic.com/343sv9j.jpg

Plac w Port Saidzie :

http://i43.tinypic.com/vskg41.jpg

Małgosia B.
24-06-2009, 15:10
Bardzo urocze wejście do hotelu :

http://i42.tinypic.com/2rh22hy.jpg

Metropolia jednak, pół miliona mieszkańców :

http://i39.tinypic.com/35l58a0.jpg

Port Said jest stosunkowo nowym miastem. Powstał w 1859 roku na miejscu prowizorycznych obozowisk zalożonych dla robotników budujących Kanał Suezki.

A to jest zabytek – stara willa wybudowana przez budowniczych Kanału :

http://i43.tinypic.com/2m4qhi9.jpg

W końcu XIX wieku, powstał z tego duży port.

Miasto było częściowo zburzone w czasie kryzysu suezkiego, i następnie podczas kolejnych starć zbrojnych w 1967 i 1973 roku, ale zostało praktycznie całkowicie odbudowane.

Kanał Suezki i widok na miasto :

http://i40.tinypic.com/2lk4awy.jpg

Małgosia B.
24-06-2009, 15:16
NA tym w zasadzie kończę prezentację Egiptu.

Małgosia B.
24-06-2009, 16:13
Zanim jednak przejdę do innego kraju, do innego miasta, chciałabym raz jeszcze - dla osób, które wchodzą na ten wątek po raz pierwszy, sprecyzować, że :

NIE JEST TO WATEK MOICH PRYWATNYCH PODROZY !

Przedstawiam w 90 procentach tego wątku, obiekty znajdujące się na Liście dziedzictwa światowego Unesco.

Na prośbę przyjaciół, zdarza mi się dodać "extra" jakieś interesujące kogoś miejsce - i tak będę kontynuować.

Nie jest to więc wątek pod tytułem "gdziem to ja nie była i com to ja nie widziala !".

Wręcz przeciwnie, większość osób napewno zauważyła, że wystrzegam się jakichkolwiek własnych opisów, uwag i opinii.

ZDJECIA, KTORE ZAMIESZCZAM NIE SA MOJE, SA WZIETE Z INTERNETU w drodze wielogodzinnych i trudnych poszukiwań, bo staram się wybrać jak najpiękniejsze, najbardziej interesujące, najlepiej reprezentujące dane miejsce.

W tym miejscu, chociażby na skromną skalę bo nie mam jak inaczej, ale z nieopisaną wdzięcznością, składam z całego serca PODZIEKOWANIA WSZYSTKIM W WIEKSZOSCI ANONIMOWYM FOTOGRAFOM, których dobre serce i szczodrość umożliwiła pokazanie Wam tych zdjęć.

Niestety, internet zmienia się zastraszająco szybko w plac handlowy i miejsce zarobku.

W założeniach miało to być wspólne światowe miasteczko więzi między ludźmi i wspólnota ludzi o tych samych zainteresowaniach.
Robi się z tego handel.

Coraz trudniej jest przenieść na forum fotografię, ponieważ otwierają się liczne sity (site) ze zdjęciami, obwarowane zakazami, i nastawione na przyciągnięcie jak największej ilości zwiedzających, bo czym więcej zwiedzających, tym większa szansa na zarobek z reklam.

Co ciekawe w tym jednak, to że z tego, co na codzień obserwuję, najpiękniejsze, najciekawsze, ewidentnie robione przez artystów zdjęcia - są wolne. Jak możecie same stwierdzić na tym poście. Bardzo często fotografie robione przez amatorów są bronione jak twierdze na zasadzie "moje- nie dam".

Najlepszy przykład przyniosła tu Marbela, (wklejając bez porozumienia ze mną reklamę swojego znajomego), gdzie reklamując swojego kolegę,
z wyraźną satysfakcją dodaje na końcu pod moim adresem :

"...reportaże zdjęciowe .....sprytnie zabezpieczone przed ściaganiem."

Rozumiemy, że jest to kamień rzucony w autora wątku (który ściąga zdjęcia),
ale nie dla siebie je ściąga, sympatyczna Marbello, nie dla siebie, i nie z chęci zysku jakiegokolwiek, wręcz przeciwnie - kosztem własnego czasu - i wyłącznie po to, żeby wasze forum miało taki oryginalny wątek, którego tylko inne mogą mu pozazdrościć.
A i dla ciebie, miła Marbello wygoda, bo dzięki temu wątkowi, i dzięki często bezimiennym szczodrym fotografom - tym mniej sprytnym niż twój przyjaciel - miałaś gdzie zamieścić swoją prywatną reklamę....Nie wiem jednak, czy schwycasz tę ironię sytuacji.

donka
24-06-2009, 16:42
Małgosiu
Dziękuję, odbyłam piękną, wirtualną podróż po Egipcie i jego najważniejszych miastach. Gdzie Ty znajdujesz te zdjęcia... szukałam kiedyś fotek z Aleksandrii i znalazłam bardzo niewiele.

Powtórzę, że świetnie wychodzi prezentowanie zdjęć niezmniejszanych. Pozwoliłam sobie użyć Twojej techniki w wątku zakopiańskim.

Ps. Miałam przeładowaną skrzynkę, już ją opróżniłam.
Pozdrawiam i dziękuję kwiatem lotosu popularnym w Egipcie.

http://img3.imagebanana.com/img/gzgey6qq/1179091519717.jpg (http://img3.imagebanana.com/)

Małgosia B.
24-06-2009, 16:51
Małgosiu
Dziękuję, odbyłam piękną, wirtualną podróż po Egipcie i jego najważniejszych miastach. Gdzie Ty znajdujesz te zdjęcia... szukałam kiedyś fotek z Aleksandrii i znalazłam bardzo niewiele.

Powtórzę, że świetnie wychodzi prezentowanie zdjęć niezmniejszanych.

Znalezienie bardzo dobrych zdjęć jest wściekle trudne, o czym pisałam w powyższym poście.

Co do wirtualnej wycieczki - to ja mam tu dzisiaj wycieczkę zgoła nie wirtualną jak patrzę na zdjęcia - u nas w tej chwili +36·C !

admin
24-06-2009, 19:41
W związku z zapytaniami dotyczącym praw autorskich do zdjęć w niniejszym wątku, proszę autorów postów uporządkowanie kwestii tychże praw tj:
podania źródeł fotografii (linki) oraz podstawy na których zdjęcia te zostały tu zamieszczone (zgoda autora, zgoda na kopiowanie zdjęć z danego serwisu etc.). Przypominam, że autorzy postów ponoszą odpowiedzialność prawną za treści naruszające prawa autorskie osób trzecich i że fakt, iż zdjęcie jest umieszczone w internecie nie oznacza że można je dowolnie kopiować - zwłaszcza jeśli są to zdjęcia pochodzące z agencji prasowych czy innych zasobów dziennikarskich.

Jeśli niemożliwe jest samodzielne wyedytowanie postów przez użytkownika, proszę o informację na priv, które posty należy wyedytować i w jaki sposób.

Bardzo też proszę, by by wklejane zdjęcia nie miały wymiarów większych niż 800x600 pikseli (nie bedą wtedy "rozwalały" wątków) - większość serwisów hostingowych oferuje możliwość wyboru zmniejszonej fotografii.

admin
24-06-2009, 19:48
Ja tu do Tadeusza, ktory nie raz mi pomogł w wątpliwościach : jesli wszystko jest ogolnie dostepne - watki , posty, nicki , to po co ta cała sprawa z logowaniem i zastrzezenia regulaminowe tyczace tego ,ze tylko zalogowani moga brać udzial ?
Forum jest ogólnie dostępne do CZYTANIA. Pisać i kontaktować się z użytkownikami mogą wyłącznie osoby zalogowane. Tak funkcjonuje większość forów dyskusyjnych z wyjątkiem forów prywatnych. Profil można udostępnić wyłącznie zalogowanym użytkownikom lub nawet tylko swoim znajomym.

Małgosia B.
24-06-2009, 21:08
W związku z zapytaniami dotyczącym praw autorskich do zdjęć w niniejszym wątku, proszę autorów postów uporządkowanie kwestii tychże praw tj:
podania źródeł fotografii (linki) oraz podstawy na których zdjęcia te zostały tu zamieszczone (zgoda autora, zgoda na kopiowanie zdjęć z danego serwisu etc.). Przypominam, że autorzy postów ponoszą odpowiedzialność prawną za treści naruszające prawa autorskie osób trzecich i że fakt, iż zdjęcie jest umieszczone w internecie nie oznacza że można je dowolnie kopiować - zwłaszcza jeśli są to zdjęcia pochodzące z agencji prasowych czy innych zasobów dziennikarskich.

Jeśli niemożliwe jest samodzielne wyedytowanie postów przez użytkownika, proszę o informację na priv, które posty należy wyedytować i w jaki sposób.

Bardzo też proszę, by by wklejane zdjęcia nie miały wymiarów większych niż 800x600 pikseli (nie bedą wtedy "rozwalały" wątków) - większość serwisów hostingowych oferuje możliwość wyboru zmniejszonej fotografii.NINIEJSZYM WATEK OPARTY NA FOTOGRAFIACH OGLASZAM ZA SKONCZONY.
PODZIEKOWANIA DLA MARBELI.

elik13
24-06-2009, 21:55
NINIEJSZYM WATEK OPARTY NA FOTOGRAFIACH OGLASZAM ZA SKONCZONY.
PODZIEKOWANIA DLA MARBELI.
Małgosiu
Nie tak miało być, wielka szkoda.
Nic już więcej nie dodam
reszta w domyśle....:mad: :mad: :mad:

DZIĘKUJĘ :D

B.B.
24-06-2009, 22:19
Raz jeszcze dzięki Malgosiu B ,za entuzjazm i trud , ktory włożyłaś w znalezienie i przekazanie na tym forum pieknych zdjęć. Bardzo załuję ,ze nie zobacze Twego Paryża , no i Wenecji. Pozdrawiam.

Lila
24-06-2009, 22:28
Ja też DZIĘKUJE !!!

admin
24-06-2009, 22:37
NINIEJSZYM WATEK OPARTY NA FOTOGRAFIACH OGLASZAM ZA SKONCZONY.
PODZIEKOWANIA DLA MARBELI.
Nie zmienia to kwestii praw autorskich do zdjęć, które już zostały zamieszczone. Przypominam, że:
6. W Klub Senior Cafe niedopuszczalne jest:
* umieszczanie treści (...) naruszających cudze prawa autorskie

Nie przesądzam, że one w tym wątku były naruszane, ale autorka sama przyznała że bierze zdjęcia "z internetu" - po czym otrzymałam pytania m.in. od osób które wcześniej w ten sposób zamieszczały fotografie (i zostały w podobny sposób pouczone) czy coś się zmieniło w tej kwestii. Jeśli ma Pani zgodę autorów na zamieszczenie fotografii lub jeśli zgoda na nieograniczone kopiowanie została zamieszczona na stronach z których pochodzą - nie ma żadnego problemu. Mieliśmy już na forum kilka nieprzyjemnych sytuacji związanych z naruszeniem - również w dobrej woli - cudzych praw autorskich (a konkretnie kopiowania zdjęć bez podawania źródła i bez zgody autora). Wolałabym żeby takie sytuacje się nie powtarzały.

Mar-Basia
24-06-2009, 22:51
NINIEJSZYM WATEK OPARTY NA FOTOGRAFIACH OGLASZAM ZA SKONCZONY.
PODZIEKOWANIA DLA MARBELI.

A co ja do diabla mam z tym wspolnego? Malgosia kopiowala, a Marbella dostaje lopatka....zalosne to wszystko. Dobra rada Malgosiu, policz do dziesieciu zanim cos stukniesz na klawiaturce. Pozdrawiam :confused:
PS. Nie licz na polemike z mojej strony - nie bedzie!!!!

Małgosia B.
25-06-2009, 01:52
Nie zmienia to kwestii praw autorskich do zdjęć, które już zostały zamieszczone. Przypominam, że:
6. W Klub Senior Cafe niedopuszczalne jest:
* umieszczanie treści (...) naruszających cudze prawa autorskie

Nie przesądzam, że one w tym wątku były naruszane, ale autorka sama przyznała że bierze zdjęcia "z internetu" - po czym otrzymałam pytania m.in. od osób które wcześniej w ten sposób zamieszczały fotografie (i zostały w podobny sposób pouczone) czy coś się zmieniło w tej kwestii. Jeśli ma Pani zgodę autorów na zamieszczenie fotografii lub jeśli zgoda na nieograniczone kopiowanie została zamieszczona na stronach z których pochodzą - nie ma żadnego problemu. Mieliśmy już na forum kilka nieprzyjemnych sytuacji związanych z naruszeniem - również w dobrej woli - cudzych praw autorskich (a konkretnie kopiowania zdjęć bez podawania źródła i bez zgody autora). Wolałabym żeby takie sytuacje się nie powtarzały.

Czyli - rozumie się przez to - że jakikolwiek tutejszy wątek, którego podstawą jest wklejanie zdjęć z internetu, ma ten sam zakaz wklejania zdjęć ?

Jest tego sporo na forum, prawda ?

A z kim mam przyjemność ?

Pani Slowikowa
25-06-2009, 02:09
Malgosiu, trudno. :confused:

Ale co zesmy sie naogladali z twoich sprawozdan to nasze..
Szkoda tylko ze nie dotarlismy do Paryza i Wenecji:confused:
Dziekuje ci jeszcze raz..

Dwa tygodnie temu poznalam mloda kobiete z Aleksandrii. Jest designerem bijuterii.. Cudowny czlowiek!! Mialam zamiar pociagnac ja troche za jezyk aby cos nam ciekawego powiedziala o swoim miescie.
Moze jednak da rade kontynuowac twoj watek??
Bardzo chialabym aby nie skonczyl sie.