PDA

View Full Version : Kurs komputerowy - czy znajdę recenzentów?

prostownik
31-08-2009, 15:08
Witam serdecznie wszystkich seniorów. Cieszy mnie bardzo Wasza aktywność komputerowa, muszę powiedzieć, iż jestem zaskoczony i pod dużym wrażeniem :)
Zwracam się do Was z taką oto prośbą:

Mam ambicje napisać kurs komputerowy przeznaczony dla seniorów, traktujący od podstaw o komputerach. Nie zamierzam tego wykorzystywać komercyjnie - chcę to potem udostępnić w formie pliku PDF tak aby można to było wydrukować i komuś przekazać. Nie wiem czy mi się to uda, czy widzicie w ogóle sens pisania czegoś takiego, czy może na rynku jest tyle podręczników, że nie ma to sensu?
Gdybyście drodzy Seniorzy stwierdzili, że jednak jest sens miałbym wtedy gorącą prośbę. Czy znajdą się wśród Was recenzenci moich wypocin? Chciałbym bardzo aby każdy napisany przeze nie rozdział (a będzie to zapewne nieco rozwleczone w czasie) zrecenzowały osoby z grupy docelowej, wskazały niejasności, rzeczy do uzupełnienia.
Za poświęcony mi czas zrewanżować się będę mógł jedynie dobrym słowem oraz oczywiście wymienieniem w samej publikacji internetowej (W pliku PDF).

pozdrawiam serdecznie

wuere'le
31-08-2009, 20:02
Pisz, poczytamy, ocenimy i nie licz na taryfę ulgową.
Pozdrawiam.

zdzislaw.bedrylo
31-08-2009, 20:36
Dziękujemy i czekamy.Taki kurs na pewno jest bardzo wskazany.
Ja sam dochodziłem do elementarnych zagadnień i w dalszym ciągu mam wiele problemów z kompem i netem..Mam już 78 lat
i męczę się z drobiazgami....Pięknie pozdrawiam.Zdzislaw1:)

Janczar
31-08-2009, 20:48
Prostownik, witamy Cię na naszym forum,
każda taka publikacja będzie mile widziana. Sens pisania jest na pewno i będziemy wdzięczni.
Recenzenci pewnie też się znajdą. :)

Są książki o tej tematyce poświęcone seniorom, napisane dość przystępnie, np:
"KOMPUTER - Łatwy start dla seniorów" wyd. 2007 r.,
"INTERNET - Łatwy start dla seniorów" wyd 2006 r.
autorem obu pozycji jest Gunter Born, wydanie tłumaczone z j. niemieckiego i adoptowane do naszych warunków. Bogato ilustrowane i duża czcionka ;)

Pozdrawiam serdecznie
Czarek

gerd
01-09-2009, 08:22
Witam
Mam nadzieję że nie skończy się to tylko na – deklaracjach i chęciach? Na pewno znajdą się chętni do współpracy.

Alsko
01-09-2009, 08:41
(...)Nie wiem czy mi się to uda, czy widzicie w ogóle sens pisania czegoś takiego, czy może na rynku jest tyle podręczników, że nie ma to sensu?
Gdybyście drodzy Seniorzy stwierdzili, że jednak jest sens miałbym wtedy gorącą prośbę. Czy znajdą się wśród Was recenzenci moich wypocin? (...) Jest sens!
Recenzentów znajdziesz na pewno :)
Dobrze by było, żebyś "odrobił lekcje" czytając wątki w tym dziale:
http://www.klub.senior.pl/f-esenior-122.html
Masa czytania, ale chyba się opłaci.
Owocnej pracy Ci życzę. A nam korzyści z tej pracy :D:D

prostownik
01-09-2009, 09:19
Witam ponownie wszystkich,

Bardzo, bardzo dziękuje za odzew :)
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zabrać się do pracy. Alsko - dziękuję za radę, faktycznie przebrnięcie przez dotychczasowe wątki w forum będzie dobrym punktem startowym. Tak jak wspomniałem kurs chcę kierować również do osób które nie miały do tej pory styczności z komputerem, więc za punkt wyjścia będę przyjmował, że czytelnik ma wiedzę zerową. Zabieram się w takim razie do pracy a o postępach będę informował w tym wątku. Nie będzie to na pewno ekspres - na co dzień pracuję, więc będę to robił w wolnym czasie, ale liczę, że małymi krokami ale do przodu :)
pozdrawiam

Stefan
01-09-2009, 09:48
Oczywiście, że popieram.
To co napisał gerhatek - święta racja.
Zaś Alsko zadała Ci lekturę, pr. domową. Ja jeszcze dodam: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-komputer-dla-poczatkujacych-kurs-3960.html
I dwa posty #91 i 92 w wątku "Pomogę każdemu cz. 2-ga": http://www.klub.senior.pl/esenior/t-pomoge-kazdemu-cz.-2-ga.-page5-3816.html
I jeszcze, trochę nieskromnie: http://www.klub.senior.pl/search.php?searchid=1447644
Lecz mam także pytania a wśród nich pierwsze i najważniejsze - o program tego kursu (no, - założenia programowe).
Chciałbym je widzieć, ewent. pomóc. Pewnie i inni też by coś..
I to by była pierwsza nasza recenzja.
Pozdrawiam. A dalej to te same słowa co u Ali-Alsko.

P.S.1. Zauważ, że pewnie jeszcze ktoś się odezwie, bo ludzie jeszcze na urlopach.
P.S.2. Przepraszam, ale byłoby miło choć parę słów o Tobie przeczytać (Profil masz pusty). Żeby nie wyszło nam tak jak ministrowi Gradowi z Katarczykami:confused:

prostownik
01-09-2009, 10:45
Stefan - dzięki za konstruktywny post. Materiały umieszczone pod podanymi przez Ciebie linkami na pewno sprawdzę. Niestety ostatni link nie działa - otrzymuję informację, że brak jest wyników wyszukiwania.
Co do programu kursu to chętnie go udostępnie jak tylko będzie gotowy. Przedtem wolałbym jednak zapoznać się z materiałami na forum, zobaczyć co sprawia największe problemy oraz podejrzeć istniejące już publikacje. Wtedy chętnie poddam program krytyce.
Dane w profilu już uzupełniłem - słuszna uwaga, niedobrze pozostawać całkowicie anonimowym.

pozdrawiam

tadeusz50
01-09-2009, 11:09
Mam nadzieję, że nie będzie to "słomiany zapał" tak jak u
E-ASYSTENT.COM
dość szybko zamilkł, znudziło się?
Przepraszam ale to taka luźna uwaga.

prostownik
01-09-2009, 11:51
Tadeusz, postara się żeby tak nie było. Dlatego dobrze przemyślałem na co się porywam. Nie będę tak jak e-asystent oferował pomocy ad-hoc bo na to niestety czasu mi nie starczy. I od razu zaznaczyłem, że proces powstawania kursu będzie rozciągnięty w czasie. Postaram się jednak żeby wyszło z tego coś konstruktywnego. Pozdrawiam.

Jolina
01-09-2009, 12:07
Witam Cię PROSTOWNIKU
Na początek to poproriła bym , czy tak właśnie mamy zwracać się do Ciebie...PROSTOWNIKU,czy nie można jakoś mniej oficjalnie?, swojsko.
Prostowniku ,to co przweczytasz w materiałach na forum...to nie jest zupełnie prawdziwe odbicie l
kłopotów, nas seniorów
po 7o +, bo skoro potrafią zadawać takie "niepodstawowe"pytania, to znaczy,że nie sa zupełnie początkujący.(z małymi wyjątkami).Ktoś z rodziny, otoczenia ,już im te pierwsze A B C , włożył do głowy.
Aco mają zrobić jak dla przykładu ja.Pan sprzedawca , owszem był bardzo uprzejmy, wprowadził te pierwsze podstawowe sprawy, dużotłumaczył,tylko nie zdawał sobie sprawy, że ma przed sobą osobę 74, tu mały komplement..nie wyglądam prawdopodobnie na tyle,więc ofiarował swój czas, przyjechał, założyłresztę co trzeba,no i za co jestem mu bardzo wdzięczna, wpisał mnie do Klubu SENIORA,dzieki niemu , jestem klubowiczką z pół rocznym stażem.Mam chyba ok900postów, umiem bardzo mało ,ot pisanie postów,wklejanie obrazków,przyjecie i wysł. na priv.pocztę.Ubogie nazewnicto typowo intern.zwrotow .itp,itd.
Najlepszymi recenzentami,moim skromnym zdaniem będą raczkujący seniorzy.ATy jak dobry lekarz, wysłuchasz jakie mają " dolegliwości " , i już masz recenzję, i nowy temat do napisania Mogę być pierwszą taką recenzentką i zarazem uczennica.Bardzo wdzięczną uczennicą i pilną recenzentką. POZDRAWIAM Halina

jasinek123
01-09-2009, 12:39
Tadeusz zapomniałeś o mnie przecież taki kurs dla mnie
to jak zbawienie
piszę się obiema rękami na taki kurs
Jestem w takiej samej sytuacji jak Jolina
a nawet gorszej
prostownik dobrze że się włączyła w dyskusje
Alicja i Stefan
mając takich recenzentów będzie z tego chleb
mam nadzieje!
życzę powodzenia i wytrwałości

tadeusz50
01-09-2009, 13:01
jasinek123
Tadeusz zapomniałeś o mnie przecież taki kurs dla mnie
to jak zbawienie
piszę się obiema rękami na taki kurs
O co Ci chodzi? Czy ja gdzieś zanegowałem istnienie kursu. Prosiłem tylko prostownika by jego zapał nie wypalił się.

prostownik
01-09-2009, 21:16
Droga Jolino - zwracać się do mnie można prostownik lub po prostu Tomek, bo tak mam na imię.
Wiem, że Wasze problemy przedstawione na forum to nie całokształt. Mam nadzieję, źe raczkujący seniorzy pomogą mi je zidentyfikować. Mam z tym już pewne doświadczenie - uczyłem obsługi komputera kilka osób z mojej rodziny oraz kilku znajomych moich rodziców. Ponadto zdarzyło mi się również prowadzić kilka kursów dla początkujących.
Dlatego też mój kurs chcę rozpocząć od zupełnych podstaw, więc liczyć będę na Waszą pamięć z czasów Waszego zupełnego raczkowania. Tak więc droga Jolino - Twoja pomoc jest bardzo, bardzo mile widziana. Ja tymczasem wracam do czytania forum i innych zasugerowanych przez Was materiałów. Myślę, że pierwszy rodział oraz wstęp powstanie w ciągu kilku dni. Wcześniej, zgodnie z sugestią Stefana przedstawię program kursu oraz wstępną koncepcję.
Pozdrawiam

sarna2
01-09-2009, 21:23
Ja też chcę się uczyć! Przyjmiecie mnie. Ale ja jestem bardzo , bardzo niekomputerowa.

bronczyk
01-09-2009, 21:31
Ja czekam na taki kurs napisany najprościej. Nie mam zdrowia do tych technicznych nazw. Najchętniej przeczytałabym coś takiego w formie instrukcji. Tu kliknąć lewym. tu prawym przyciskiem myszy i efekt uzyskasz taki, a nie inny.

jasinek123
01-09-2009, 22:21
Tadeusz we wszystkim co piszę do ciebie widzisz podstęp
podparłem się tobą bo wiesz jaki jestem zielony
znasz mnie już na tyle i wiesz że taki kurs dla mnie
to była by idealna rzecz
pozdrowienia -szcześć boże

Jolina
01-09-2009, 22:33
Do Brończyk

Masz rację, z tymi tecznicznymi nazwami, to na nasz wyeksploatowany umysł,,to duży problem, niechce za czorta przyswajac nowych pojęć.
Co do sposobu nauki, to masz rację.Technika,jężeli tak to można nazwać,dla mnie też jest super.Tak zrobiłam np, z wklejaniem obrazkow, zebrałam wiadomości od z postów i stworzyłam taki jakby grafik, nazwałam to ...SCIĄGĄ,, w krytycznych momentach...spojrzenie do ściągi..i jadę dalej.
Niby już wstawiam odbrazki bez problemu, jednak zdarza się jeszcze od czasu do czsu,takie przyćmienie, że trzeba do niej zerknąć. W innej sytuacji ,jedna z kolerzanek przysłała mi instrukcję dot. poczty priv..właśnie takim systemem była napisana..przepisałam, i po kilku zerknięciach , teraz piszę privy, bez podgladania, ale ściągę nie wyrzucam, bo w moim wieku(74)chwilowa blokada może nastąpić w każdej chwili.
Zdoświadczenia wiem, że to bardzo dobry, jak nie najlepszy sposób przyswajania wiedzy komputerowej..:) Dobrej nocki.:)

Maryna46
02-09-2009, 20:21
Na prawdę będzie kurs komputerowy od podstaw bardzo dobrze nauczą się ci co nie umieją i co umieją sobie przypomną i sama skorzystam z nauki.Popieram wszystkich i pozdrawiam milutko. :D

Stefan
04-09-2009, 12:56
Stefan - dzięki za konstruktywny post. Materiały umieszczone pod podanymi przez Ciebie linkami na pewno sprawdzę. Niestety ostatni link nie działa - otrzymuję informację, że brak jest wyników wyszukiwania.
Co do programu kursu to chętnie go udostępnie jak tylko będzie gotowy. Przedtem wolałbym jednak zapoznać się z materiałami na forum, zobaczyć co sprawia największe problemy oraz podejrzeć istniejące już publikacje. Wtedy chętnie poddam program krytyce.
Dane w profilu już uzupełniłem - słuszna uwaga, niedobrze pozostawać całkowicie anonimowym.

pozdrawiam Posyłam ten trzeci link, który nie otwierał się:http://www.klub.senior.pl/search.php?searchid=1454603 Może teraz.
Cieszę się, że tak odpowiedziałeś. Zapowiada się nieźle. Za ok. miesiąc będę aktywniejszy na forum, gdy wrócę z "pleneru".
Oby tylko zdrowie dopisało. Moje i mojego kompa. Bo ostatnio były z nim problemy (formatować musiałem, z kopią zapasową mi nie wychodzi, i takie tam..).
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w realizacji wytyczonego (sobie) celu. S.

Kundzia
04-09-2009, 13:03
Stefanie,ten link nadal się nie otwiera,o jaki to wątek chodzi ,podaj tytuł.

jakempa
04-09-2009, 21:14
Tomku, czekamy na rozpoczęcie kursu, najlepsza będzie łopatologia, bo na ''chłopski rozum'' jak mówił nam profesor w średniej szkole wykładając zawiłości matematyczne , najlepiej się rozumuje i najłatwiej dociera do mózgownicy. Ja już się zapisuję na pierwszą lekcję,

Stefan
06-09-2009, 17:16
Stefanie,ten link nadal się nie otwiera,o jaki to wątek chodzi ,podaj tytuł. Link w momencie wysyłania mnie się otwiera. Problem chyba w tym, że nie jest to wątek. Jego nazwa to "Posty napisane przez S.", czyli przeze mnie. Z mojego Profilu. W tej chwili link ma w końcówce nr ..1459618, a momencie wysyłania był inny.
Chciałem pokazać je Prostownikowi. Może by mu się przydały do planowanego kursu. A no, wychodzi, że nieskromność ukarana.

P.S. Ładnie wyszłyście z Mają na zdjęciu z "sabaciku" w Krakowie.
Pozdrawiam całą piątkę na czele z Niką. S.

weronika1
08-09-2009, 11:25
Ja czekam na taki kurs napisany najprościej. Nie mam zdrowia do tych technicznych nazw. Najchętniej przeczytałabym coś takiego w formie instrukcji. Tu kliknąć lewym. tu prawym przyciskiem myszy i efekt uzyskasz taki, a nie inny.

Myślę, że taka metoda byłaby najprzystępniejsza dla seniorów.

Prostowniku bardzo się cieszę i obiecuję, że nie zabraknie Ci spostrzeżeń z naszej strony.
Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesu w zamierzonej pracy.

Jolina
11-09-2009, 13:37
WERONIKA 1
takie apele popieram, wszędzie gdzie tylko napotkam.Ale cóz z tego, kiedy na apelach kończy się, przeważnie.
Po zachęcających zobowiązaniaqch,,,pomogę, zazwyczj kryją sie puste słowa. Ja wiem , że to nie tak łatwo włożyć COŚ do takich starych głÓw, ale po co ,wtedy podejmować zobowiązania?
W dużej mierze , sa to pytania dla przeciętnego 5o-60 latka,błache...ale dla 75 i +, to nawet błachostka, potrafi zniechęcić.SZCZĘŚLIWI, CO MAJA KOGOŚ W ZASIĘGU REKI DO TEGO RODZAJU POMOCY.ale są i tacy...zdani na
łaskę i nie łaskę innych,a mimo to nie chcący się poddać.
A TO MOJA, TAKA SOBIE REFLEKSJA.:rolleyes:

Arti
11-09-2009, 13:49
Jestem zainteresowana tematem.:)

Jolina
11-09-2009, 13:49
TO JESZCZE JA
Marzy mi się , takie S.O.S. - czyli pogotowie,gdzie można by poprosić o pomoc, a taki "wolontariusz",słyszący SOS, natychmiast przyszedł by z pomocą.Wierzę, że znaleźli by się chętni do udzielania drobnych porad.,a i pytający to też nie zawsze byli by nowicjusze.
Może warto , o czymś takim pomyśleć.
Pozdrawiam czytających.

tadeusz50
11-09-2009, 14:56
TO JESZCZE JA
Marzy mi się , takie S.O.S. - czyli pogotowie,gdzie można by poprosić o pomoc, a taki "wolontariusz",słyszący SOS, natychmiast przyszedł by z pomocą.Wierzę, że znaleźli by się chętni do udzielania drobnych porad.,a i pytający to też nie zawsze byli by nowicjusze.
Pozdrawiam czytających.
Czy ta pomoc miałaby obejmować i godziny nocne? Natychmiast to znaczy w jakim czasie? Takiego kogoś to z pewnością się nie znajdzie.

weronika1
11-09-2009, 20:12
TO JESZCZE JA
Pozdrawiam czytających.
Jolinko

Taką samopomoc mamy.Jeżeli jej potrzebujesz, to wchodż na "esenior" (strona główna). Masz tam różne tematy. Pytaj a napewno dostaniesz odpowiedż. Ja zawsze z tego korzystam i nigdy nie zostałam bez wsparcia. Pozdrawiam.:)

prostownik
15-09-2009, 17:42
Moi drodzy, przebija się dalej przez wszystkie polecone przez Was materiały. Tym niemniej, chcę powiedzieć, że pierwsze efekty już są. Zacznę może od programu kursu - czekam na wszystkie uwagi, krytykę i wszelkie inne rzeczy które mogą mi pomóc w dalszej pracy :)

Wstępny zarys programu widzę tak:

Pierwsze rozdziały poświęcone zapoznaniu z komputerem - co to jest i z czym to się je, np.:

1) Czym jest komputer, jak jest zbudowany, do czego służą poszczególne elementy
2) Jak to wszystko jest ze sobą połączone i co za co odpowiada

Dalej wprowadzenie do świata wirtualnego: czym jest system operacyjny, co to jest oprogramowanie, czym są pliki

Potem pierwsze rozdziały praktyczne: jak uruchomić komputer, jak rozpocząć z niego korzystanie

Dalej kolejne umiejętności praktyczne:
edytor tekstów, przeglądarka internetowa, obsługa poczty elektronicznej

Dokładnie jak się to rozwinie - tego jeszcze nie wiem. Chciałby żeby spełniało to dwojakie funkcje: z jednej strony dawało pewną podbudowę teoretyczną, wszak wiadomo, że lepiej działać nie na ślepo czyli wiedząc co się robi, z drugiej strony natomiast chciałbym żeby stanowiło też coś w rodzaju notatnika w którym szybko można sprawdzić jak np. utworzyć zakładkę w przeglądarce albo skopiować plik. Mam pewien pomysł jak to wszystko połączyć w strukturze. Tymczase oddaje pod ostrzał pierwszy rozdział, bardzo wstępny. Wszelkie uwagi mile widziane:

Pierwszy rozdział znajduje się tutaj:

http://tnij.org/ebrh

rossa
15-09-2009, 18:15
Pierwszy rozdział znajduje się tutaj:
http://tnij.org/ebrh

Tomku - jeśli będziesz trzymał się takiej metody w swoim instruktażu, to naprawdę mogą wszyscy skorzystać. Mówiąc "wszyscy" mam na myśli osoby takie jak ja, dla których zagadnienia i pojęcia komputerowe to wiedza niemal kosmiczna. Liczę zatem na ten kurs abym mogła zrobić porządek ze swoimi plikami, posegregować je w foldery bo w tej chwili mam totalny galimatias i boję się cokolwiek ruszyć, aby nie stracić rzeczy potrzebnych jak np. rozliczenia PIT. Pozdrawiam. Kiedy następna lekcja? :confused:

bronczyk
15-09-2009, 18:33
Rozdział pierwszy super. Nie za dużo informacji. Właśnie tyle według mnie potrzeba.

weronika1
15-09-2009, 19:07
Z zaciekawieniem czekam na odświeżenie podstawowych wiadomości o komputerze i internecie. Z braku ogólnej wiedzy popełniam wiele kardynalnych błędów.

antyla
15-09-2009, 20:14
Przeczytałam pierwszy rozdział, uważam że jest bardzo dobry, prosty i przystępny dla każdego. Jestem komputerowym samoukiem, dużo nauczyłam się tutaj. Teraz mam nadzieję uporządkować swoją wiedzę, dzięki temu kursowi. Tomku bardzo się cieszę że podjąłeś się takiego dzieła. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.Pozdrawiam.

liduszka
15-09-2009, 21:37
Witam Cie Prostowniku, dziekuje za pierwsza lekcje. Tak jak pisza poprzednicy jestem tez (zielona) i mam sporo problemow, dziekuje i zycze zdrowia i wytrwalosci, mam nadzieje ,ze dam sobie rade za Twoja pomoca. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich sluchaczy -kursantow.

jakempa
15-09-2009, 21:53
Witam , bardzo fajnie podana pierwsza lekcja, bez zbędnych informacji, jasno podane, Czekamy na następne tak jasno i prosto wyjaśniane zagadnienia związane z komputerem

Jolina
15-09-2009, 22:40
Witaj Tomku
Z radością zapoznałam się z pierwszą częścią Twojej pracy.Jestem z niej bardzo zadowolona. Jak będzież dalej pisał w tym stylu, sprawisz takim osobom jak ja , bardzo dużą przysługę. Jasno , przejzyście, bez zbędnego - jak ja to nazywam , języka technicznego.Widać , że piszesz naprawdę z myślą o nas, a nie po to żeby zaimponować swoją wiedzą.
Z wielka niecierpliwością czekam , na dalszy ciąg.
Tomku, dziękujemy za już, czekamy na jeszcze.
Pozdrawiam.

koziorożec
16-09-2009, 19:38
witaj przeczytałam pierwszą lekcję, jestem bardzo wdzięczna za
podjęcie tego tematu, jestem początkującą w necie a ten kurs
jest nadzieją że czegoś się nauczę. Z niecierpliwością czekam
na następną. Pozdrawiam.

Stefan
18-09-2009, 01:00
Myślę, że trzeba to zrobić już od pierwszej lekcji.
I ażeby były:
a) chronologicznie
b) łatwo dostępne.
Proponuję trzy miejsca (sposoby). Każdy sam wybierze dla niego najodpowiedniejsze(y).
1. Ci, którzy korzystają z przeglądarki Firefox powinni założyć tzw. etykietę (np. pod tytułem "Kurs komputerowy Tomka"), i zapisywać tam kolejne lekcje jako zakładki.
U mnie lista różnych etykiet wygląda tak:

http://srv43.odsiebie.com/MTI1MzIyMzAyOA==/MTI1MzIyMzU1OTE4LmpwZw==/20090917230108.jpg (http://odsiebie.com)
Jest ich siedem, a strzałki w prawo otwierają zapisane tam zakładki = lekcje.
Ci, którzy korzystają z przeglądarki Internet Explorer mogą umieszczać te lekcje w Ulubionych. Ale Firefox jest łatwiejszy i klarowniejszy.

2. Ci, którzy korzystają z przeglądarki Firefox powinni/mogą zainstalować do tego celu dodatek o nazwie ScrapBook.
Ikonka Scrapbooka powinna się znaleźć na pulpicie, łatwo dostępna.
U mnie jest w pasku u góry, jak na poniższym zrzucie ekranu:
http://srv128.odsiebie.com/MTI1MzIyNTQyNw==/MTI1MzIyNjA5MjgxLmpwZw==/20090917230734.jpg (http://odsiebie.com)

Gdy klikniemy ikonkę ScrapBooka, po lewej stronie ekranu pojawia się szeroki margines, i w nim umieszczamy kolejne lekcje kursu.
Pokazano to na poniższym zrzucie:
http://srv131.odsiebie.com/MTI1MzIyNjAzOA==/MTI1MzIyNjY3MTQ1LmpwZw==/20090917231639.jpg (http://odsiebie.com)

U mnie w ScrapBooku zapisane są już inne strony.

3. Wreszcie trzeci sposób, powszechnie znany.
Należy sobie utworzyć na pulpicie specjalny folder - dokument Worda. Zatytułować go jak wyżej. I umieszczać w nim kolejne lekcje kursu metodą Kopiuj - Wklej.

Wydaje mi się, że wybierzecie trzecią lokalizację i sposób.
Powodzenia życzę. A Tomkowi wytrwałości.

P.S. Gdyby potrzebne były objaśnienia do tych trzech - napiszcie.
Pozdrawiam, S.

weronika1
18-09-2009, 10:51
:) Stefanie
Dzięki za podpowiedż. Fajna sprawa mieć wszystko w jednym miejscu. Pozdrawiam.

koziorożec
18-09-2009, 20:34
Stefanie dziękuję za podpowiedz wybiorę 3-cią metodę ,wydaje
mi się najłatwiejsza. Pozdrawiam.

rossa
18-09-2009, 20:39
Stefanie - i właśnie już w tym momencie pojawia się dla mnie problem. Korzystam z Firefox'a. Niestety nie umiem w pełni korzystać z jego szerokich (ponoć) możliwości. Rozwinąłeś funkcję zakładek - OK. Najechałam na ostatnio używane etykiety, dalej strzałką w prawo i mam napis puste. Jak mam to zapisać? klikam, podświetla się na niebiesko i nic się nie dzieje. Takich problemów jak ten będę miała całą masę, nie znam podstawowych pojęć. Liczę na pomoc. Pozdrawiam. :confused: :)

jip
18-09-2009, 21:07
Gdybyś Stefanie podpowiedział mi jakiś dobry, najlepiej darmowy, ale niekoniecznie, program antywirusowy, poślę Ci za to oprócz podziękowań, - co wolisz: piwko, nalewkę, kwiatka?

gerd
18-09-2009, 21:44
Jeśli -Ja mogę? to polecam świetny program antywirusowy Avast. Jest darmowy w - dobreprogramy"

Jolina
18-09-2009, 23:52
Witaj Gerhatku
rozmaswiasz z jip-em...o zabezpieczeniu antiwirusowym.
U mnie od czasu do czasu pokazuje sie jakieś ostrzeżenie, że komputer nie jest w pełni zabezp. przed wirusem, czy coś w tym rodzaju.Rozumię , że trzeba takowy założyć.
Ja za mój załaciłam dość drogo, założył monterod spraw komp.
Złożony bzył w tym roku, pewnie w marcu, czy to możliwe, ze już jest zużyty, że nie zabezpiecz laptopa przed wirusem.
Jest certywikat na rok gwarancji.
Jego nazwa ESENT NOD32 Antivirus , taki jest napis na dyskietce. Wiem , ze nie ma jeszcze roku, czy może być już nieaktualny.Pozdrawiam.

krystynacz46
19-09-2009, 13:08
Jeśli -Ja mogę? to polecam świetny program antywirusowy Avast. Jest darmowy w - dobreprogramy" Też mam i jestem zadowolona ,miałam inne ,były nieskuteczne.

jip
19-09-2009, 13:39
Jeśli -Ja mogę? to polecam świetny program antywirusowy Avast. Jest darmowy w - dobreprogramy"
Bardzo dziękuję za podpowiedź, ja mam AVG i wpuścił mi wirusa, zamieszało się niesamowicie, muszę formatować wszystko....
Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz.

gerd
19-09-2009, 18:56
Po prostu należy zaznaczyć, poprzez: kliknięcie na : Start > Panel sterowania > Centrum zabezpieczeń - i tam zaznaczyć tak, jak na poniższym zrzucie.
Wtedy te napisy się nie będa ukazywały.
Oczywiście jeśli takowe są - zainstalowane.

http://img5.imagebanana.com/view/595r7xh/20090919_183247.jpg

Niektórzy uważają że autoaktualizacja jest niepotrzebna, ale Ja tak - NIE uważam.

prostownik
21-09-2009, 15:47
Dziękuję wszystkim za pozytywne słowa. Pracuję obecnie nad kolejnym rozdziałem, zobaczymy na ile szybko uda mi się go skończyć. Jednocześnie robię bardziej szczegółowy plan kursu, tak aby połączyć podstawy wiedzy teoretycznej (wszak dobrze jest wiedzieć czemu czasami coś trzeba zrobić tak a nie inaczej) z typową wiedzą praktyczną, czyli: jak zrobić.....
Mam nadzieję, że pod koniec tygodnia światło dzienne ujrzy druga część kursu.
pozdrawiam

tadeusz50
22-09-2009, 10:02
Mam propozycję do szacownych seniorów. Pozostawmy ten wątek prostownikowi by tu prowadził kurs jakiego się podjął. ewentualne pytania niech dotyczą podanej już lekcji, wykładu. Inaczej powstanie kolejny wątek pytań i odpowiedzi z wielkim misz-masz. Są wątki do pytań

http://www.klub.senior.pl/esenior/t-chetnie-pomoge-...-page14-217.html#post463432

http://www.klub.senior.pl/esenior/t-pomoge-kazdemu-czesc-3-cia-page15-4691.html#post462883

i może tu zadawajmy pytania.
Tak jest moja propozycja i oczywiście nie musicie się z nią zgadzać, przemyślcie ją jednak.

Stefan
22-09-2009, 11:04
Więc prośba do Sz. Forumowiczów:

Na tym wątku zadajemy pytania Prostownikowi nt. Kursu komputerowego.

Inne pytania i porady komputerowe - na wątkach:
Chętnie pomogę...
http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...tml#post463432 (http://www.klub.senior.pl/esenior/t-chetnie-pomoge-...-page14-217.html#post463432)

Pomogę każdemu cz. 3-cia
http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...tml#post462883 (http://www.klub.senior.pl/esenior/t-pomoge-kazdemu-czesc-3-cia-page15-4691.html#post462883)

S.

koziorożec
23-09-2009, 19:28
bardzo mi się podoba propozycja zadawania pytań na wątkach
już istniejących. pozdrawiam

wuere'le
23-09-2009, 22:51
Stefan, masz rację!

senioritka
24-09-2009, 16:02
Co Wy na to? Dla mnie bomba.....!!!

koziorożec
24-09-2009, 19:33
Stefan - jesteś wspaniały dziękuję za ten adres kursu.
Pozdrawiam

gerd
25-09-2009, 09:04
Dotyczy: Podręcznik komputera dla Początkujących
Ciekawy jestem ilu użytkowników po przeczytaniu w tym kursie (szczególnie lekcji o pisaniu polskich znaków) uważa to za ułatwienie?

jakempa
12-10-2009, 15:09
Czekam na dalsze lekcje nauki komputera, ale proszę uwzględnić internet explorer również

prostownik
13-10-2009, 11:40
Witam wszystkich :) Nie zapomniałem o Was i dalsza część kursu jest w trakcie pisania, ale niestety dopadło mnie dość podłe choróbsko i stąd to opóźnienie. Tym niemniej mam nadzieję niedługo wypuścić kolejny rozdział. Pozdrawiam

prostownik
15-10-2009, 12:29
No i udało się. Jest drugi rozdział mówiący o tym co w jednostce centralnej musi się znaleźć. Jest to przedostatnie z rozdziałów wstępnych. Potem przejdziemy do systemów operacyjnych - czyli do Windowsa.
Opinie mile widziane :)

jakempa
15-10-2009, 12:38
No to czekamy na podanie linku

prostownik
15-10-2009, 12:45
Wybaczcie, widać, że jeszcze nie do końca zdrowy jestem :) Najzwyczajniej w świecie zapomniałem. Oto i link:

http://tnij.org/elkr

Stefan
16-10-2009, 08:32
Tomku. Dziękuję za już, i proszę o jeszcze.

Mam pytania:
Płyta sieciowa jest jeszcze (do internetu?).
Gniazdo = port USB?.
Czym się różni płyta DVD od CD?.
Jakie są sterowniki, co to, do czego?

Będę wdzięczny, i inni, za wyjaśnienie.
Pozdrawiam. S.

prostownik
16-10-2009, 09:29
Stefan, dzięki za pytania.Naprawdę jest to dla mnie bardzo cenne. Jeśli chodzi o kartę sieciową, gniazdo USB, i płyty to wytłumaczenie dokładne będzie w następnym rozdziale o rzeczach które mogą ale nie muszą być w jednostce centralnej. Jeśli chodzi o sterowniki to wspomnę o nich przy omawianiu windowsa. Ale tak na szybko żeby nie zostawiać Cię bez odpowiedzi:

Karta sieciowa - tak, jak najbardziej jest w komputerze. Teraz najczęściej jest wbudowana w płytę główną (stanowi z płytą główną jedną całość). Jeżeli do internetu łączysz się kablem (w sensie masz podłączony kabel do komputera) to na pewno ją w swoim komputerze masz.

Czy gniazdo = port USB? I tak i nie. Jednym z rodzajów gniazd jest port USB. Generalnie gniazdem określa się to wszystko gdzie do komputera można coś podłączyć. A więc gniazdem jest i port USB i to miejsc gdzie podłączasz monitor do jednostki centralnej, i miejsce gdzie podłączasz klawiaturę itp.

Czym się różni płyta CD od DVD: w dużym skrócie technologią. Najpierw powstały płyty CD, jednak ludzie jak to ludzie - chcieli czegoś lepszego i wymyślili DVD. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi to pojemność. Na płycie CD zmieścisz 700 MegaBajtów danych (czyli 0,7 Gigabajta) natomiast płyta DVD ma pojemność około 4,4 Gigabajta - a więc znacznie więcej. Żeby odtwarzać płyty DVD musisz mieć w komputerze napęd DVD. Napęd DVD odtworzy zarówno DVD jak i CD. Natomiast napęd CD odtworzy tylko CD. Nie namieszałem za bardzo?

No i ostatnie kwestia - sterowniki. Sterowniki to taki tłumacz dla Windowsa żeby mógł się dogadać z urządzeniami. Postaram się nakreślić to obrazowo: do komputera wkładamy np. nową kartę graficzną. Uruchamiam komputer, uruchamia się windows i stwierdza: hej, mam nowe urządzenie ale nie wiem jak się z nim dogadać. No i tutaj potrzebne są sterowniki - bo i nowe urządzenie chce działać i windows chce działać a razem się dogadać nie mogą. I wtedy właśnie wkraczają sterowniki. Sterowniki to tak naprawdę taki mały program tworzony przez producentów urządzeń. Przeważnie dostaje się go na płycie razem z urządzeinem, ale można też ściągnąć go z internetu.

Pozdrawiam

Stefan
16-10-2009, 11:16
Tomku, jesteś super. Tak dokładnie. Dziękuję Ci serdecznie. Już nie przeszkadzam. Go on.
Pozdrawiam. S.

koziorożec
16-10-2009, 16:02
witam wszystkich - jestem uczestniczką tego kursu,
jak również pilnie śledzę wątek "pomogę..."
Dotychczas wiele skorzystałam z odpowiedzi Stefana.
Dziękuję i pozdrawiam.

jakempa
16-10-2009, 17:05
Tomku, jesteś najwspanialszym nauczycielem, ile zawilości, jasno wytłumaczone, czekam na następne lekcje, narazie dziękuję

jn47
19-10-2009, 15:03
Jn 47 stokrotne dzięki za te lekcje ,

jn47
24-10-2009, 17:45
proszę o pomoc jak umieścić informacje podstawy komputera, na swojej stronie emaila

jn47
24-10-2009, 18:09
jak przesłać informacje dotyczace komputera na moją strone meila

prostownik
27-10-2009, 19:44
Witajcie moi drodzy. Mam dla Was trzecią część kursu:

http://tnij.org/epnw

Ta część kończy informacje o budowie komputera. Od następnej części przejdziemy do tego czym są programy, czym są pliki, czym jest windows i jak to wszystko ogarnąć. Oczywiście uwagi jak zwykle mile widziane.

pozdrawiam

Stefan
01-11-2009, 09:26
Podstawowe wiadomości na temat komputera i internetu.
Książeczka, wraz z płytą CD, z serii Biblioteczka Komputer Świat Nr5/2009 (październik).

http://img2.vpx.pl/up/20091101/biblioteczka052009zajawka.jpg (http://www.vpx.pl/foto,biblioteczka052009zajawka.html)

Świetna rzecz dla początkujących użytkowników.
Podobają mi się zwłaszcza rozdziały:
5-ty dot. Windows
6-ty dot. pisania tekstów (Word)
8-my jak robić, modyfikować zdjącia (Picasa).

Natomiast czego nie ma:
- Windows XP (jest Vista)
- Outlooka Expr. (jest za to Gmail)
- Firefoxa (jest Internet Explorer).

Od 28.X w kioskach, cena 13,90 zł.
Uwaga, b.krótka seria.

Wydaje mi się, że jako podręcznik może być doskonałym uzupełnieniem do lekcji prostownika.
Tomku - uwzględnij to w programie kursu.
I jeszcze taka nieśmiała prośba - gdybyś mógł ciut szybciej.
My seniorzy tylko pozornie mamy dużo czasu.

Niemniej jednak dziękujemy za już, i prosimy o jeszcze.

Pozdrawiam wszystkich. S.

destiny
04-11-2009, 20:40
Czy ktoś korzysta z tego ?

http://autobackup.pl/?d=7

Tomku, czy to jest bezpieczne i racjonalne ?
Jednym słowem, co o tym sądzisz ?

jakempa
04-11-2009, 21:04
A co to jest to auto-backup?

destiny
04-11-2009, 21:07
A co to jest to auto-backup?
Jadziu, wszystko pisze w podanym linku :)

jakempa
04-11-2009, 21:14
Dziękuję, ale to musi wypowiedzieć się ktoś naprawdę znający się na komputerach, bo wiadomo, ze takie nieznane, nie pochodzace ''od źródła'' programy mogą narobić szkody. A ten link to nie jest zbyt wiarygodny /jak dla mnie,.. ale moze jestem zbyt ostrożna?/

Stefan
04-11-2009, 21:58
Czy ktoś korzysta z tego ?
http://autobackup.pl/?d=7
Pytałaś już kiedyś.
Ja korzystałem. Przez trzy miesiące, bodajże. W tym okresie rzeczywiście był/jest darmowy. Potem- niezbyt drogi.
Jest łatwy, bardzo czytelny. I wygodny, gdyż kopie zapasowe danych robi automatycznie. Jest w j.polskim.

Jadziu, wydaje mi się, że jest godny zaufania.
"Przesiadłem" się jednak na Backup4all Lite, który jest całkowicie darmowy, też w j.polskim, i ma większe możliwości.

Bardzo pozdrawiam. J.

destiny
04-11-2009, 22:08
Nie wiedziałam, że jest później płatny w tej wersji z podanego przeze mnie linku :)
Skąd pobrać Backup4all Lite ?
Serdecznie pozdrawiam - b.

Stefan
04-11-2009, 22:47
Basiu. Wziąłem go z Komputer Świat 17/2009, z płytki CD. Skąd jest darmowy dla czytelników.
Oto inna informacja o nim: http://www.softcom.wroc.pl/tworzenie,kopii,bezpieczenstwa,Backup4All/backup4all.html

A tu adresy do wyboru: http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&hs=5yS&q=backup4all+lite+4+darmowy&btnG=Szukaj&lr=lang_pl&aq=f&oq=

Pozdrawiam Cię serdecznie i wspominam. J.

destiny
04-11-2009, 23:42
Pomyślę o tym zabezpieczeniu :)
Jeszcze raz dziękuję i również pozdrawiam- b.

smakokoszka
02-12-2009, 19:53
jak przesłać informacje dotyczace komputera na moją strone meila
Zapisz w zakładkach te stronki i wystarczy , zawsze możesz je wyświetlić

smakokoszka
02-12-2009, 19:58
Tomku ja potwierdzam , że jesteś świetny.Tylko pracuj trochę szybciej , czekamy na dalsze rozdziały.Co myślicie Państwo o Elementarzu internetu który rozdaje bank Śląski seniorom??/

smakokoszka
02-12-2009, 20:02
Bank Śląski

jakempa
02-12-2009, 23:31
Tomku, czekamy na następne rozdziały, jesteś świetny