PDA

View Full Version : Żołnierze górnicy walczą o pamięć c.d.


tadeusz50
08-01-2009, 22:26
Czy w Zabrzu powstanie Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach? O jej utworzenie od kilku lat bezskutecznie starają się członkowie katowickiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.-Chcemy ocalić od zapomnienia pamięć o powojennych wydarzeniach i losach żołnierzy, których w latach 1949-1959 przymuszano do pracy w kopalniach- mówi Jan Kamiński, członek organizacji.

Alsko
08-01-2009, 22:40
Powinna powstać!
Zofia Kucówna, aktorka, zamieściła w swoich wspomnieniach listy i wspomnienia swego brata.
Zesłanego "na dół" za pochodzenie.
To były czasy, wrrr!

Karol X
08-01-2009, 22:43
Czy w Zabrzu powstanie Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach? O jej utworzenie od kilku lat bezskutecznie starają się członkowie katowickiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.-Chcemy ocalić od zapomnienia pamięć o powojennych wydarzeniach i losach żołnierzy, których w latach 1949-1959 przymuszano do pracy w kopalniach- mówi Jan Kamiński, członek organizacji.

Tadeuszu
Moglbys rozszerzyc troche ten temat?
Bardzo to interesujace.
Wiem ,ze wielu pracowalo pod ziemia w zamian za sluzbe wojskowa,ale zeby pod przymusem?

Alsko
08-01-2009, 22:55
Karolu, zajrzyj tu:
http://www.gazetao.pl/artykul,8.html
http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/76105,zolnierze-gornicy-walcza-o-pamiec,id,t.html
http://www.radioem.pl/?page=news&cat=&mode=single&id=6625
Dużo jest tych stron...
Jeszcze to:
http://www.sierpc.com.pl/sr/1_2002/zolnierze.html

tadeusz50
08-01-2009, 22:59
Oczywiście, że mogę miałem zaszczyt pracować z takimi ludżmi. Dokładniej mówiąc z tymi co po tej upodlającym okresie powrócili do pracy na kopalni. Żołnierze górnicy walczą aby izba powstała w Zabrzu, bo w tym mieście było najwięcej kopalń na Śląsku. /Ja pracowałem na kop. Milowice z póżniejszymi zmianami nazwy na "Milowice-Czeladż" ; "Czerwona Gwardia" : i w końcu "Saturn". /
W ramach karnej służby w Batalionach Pracy przymusowo pracowało w nich ponad 20 tysięcy żołnierzy. Byli tam kierowani za przekonania polityczne, jako wrogowie władzy ludowej. Wykonywali najgorszą i najbardziej niebezpieczną pracę. Dziś o tym bolesnym kawałku polskiej historii przypomina jedynie tablica pamiątkowa zawieszona na gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a żołnierze wciąż nie są ostatecznie uhonorowani.

Karol X
08-01-2009, 23:20
Tadeuszu
Kiedys,dawno temu,bedac chlopcem kilkuletnim mielismy w naszej grupie chlopaka,ktorego wychowywala matka.
To byl jedynak - dla matki znaczyl on caly swiat.
Na kazde swieto Wielkanocne,czy tez Bozego Narodzenia byli tylko we dwoje - matka z synem.
Nie wiem czy posiadali krewnych ale byli zawsze sami.
My nigdy nie pytalismy tego chlopca gdzie jest ojciec,czy zyje,czy tez moze juz zmarl?
Ktoregos dnia zobaczylismy,ze chlopiec bardzo sie cieszyl,wiec spytalismy o powod jego radosci.
Wyjasnil nam,ze ojciec powrocil z pracy w kopalni uranu gdzies na Ukrainie.
Pozniej zobaczylem tego ojca.Na oko dawalem mu 70 -tke.Chyba nie mial wiecej niz 40 lat.Zobaczylem wrak czlowieka,choc w tamtych latach nie bardzo wiedzialem dlaczego,gdzie i za co pracowal?
Bylem zbyt mlodym czlowiekiem.
Bardzo mi bylo zal tego chlopaka,a jeszcze bardziej ojca.

tadeusz50
09-01-2009, 07:06
Karolu
Z Twojego opisu wygląd na to, że ojciec tego chłopca był może mieszkańcem Śląska, lub Ślązakiem. W pewnym okresie naszej powojennej historii pod domy mieszkańców Śląska podjeżdżały samochody ciężarowe i na nie ładowano ot tak z łapanki mężczyzn, których wywożono w nieznanym kierunku. Teraz wiadomo i o tym się mówi. Wywożono ich do kopalń uranu lub węgla na tereny Wielkiego Brata czyli ZSRR. Mężczyżni ci w większości nie powrócili bo nie wytrzymali trudów niewolniczej pracy,lub powrócili w stanie takim jak opisujesz.

aannaa235
09-01-2009, 07:43
Ślązaków wywożono, a na ich miejsce przywożono młodych chłopców z całej Polski na przymusowe roboty do kopalń. Oj były to czasy aż skóra mi cierpnie jak o tym myślę. Wiem wiele na ten temat bo urodziłam się w Zabrzu i mieszkałam tam prawie 60 lat.

senior A.P.
09-01-2009, 09:49
Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.

Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!

Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?

O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?

A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???

Alsko
09-01-2009, 10:03
Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.
Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!
Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?
O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?
A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???

Przestań mówić o propagandzie! W ogóle nie gadaj, jeśli nie wiesz, o czym mówisz!!!
Brak odwagi u ludzi siłą wcielanych? Urojone odszkodowania?
Znam osobiście rodzinę, która straciła takiego "ochotnika". Idź do nich, powiedz to, co tu wypisujesz!!!

Alsko
09-01-2009, 10:18
Dosyć tego, Seniorze!
Byłeś wtedy smarkaczem, ale teraz wszystko lepiej wiesz?

Twoje wypowiedzi obrażające upodlonych i zamęczonych w kopalniach ludzi powinny być usunięte! Mam nadzieję, że moderator to zauważy.

tadeusz50
09-01-2009, 12:00
Nie było mnie przez jakieś trzy godziny i jak widzę jedyny patriota na emigracji który tchórzliwie zwiał za Wielką Wodę wszystko wie najlepiej. to pewnie spowodowane jest przez chipy które ma wszczepione i te każą mu obrażać Naród Polski w tym górników którzy zginęli pod ziemią.
Wracając do żołnierzy górników oni byli wysyłani w najbardziej niebezpieczne rejony kopalni. Nie mieli prawa wyjechać na powierzchnie kopalni dokąd nie wykonali zadania a właściwie rozkazu podłych przełożonych. Często bez pożywienia bez wody do lamp karbidowych. Pożywieniem dzielili się cywilni górnicy na zasadzie górniczej solidarności która była i jest jedną z najcenniejszych zalet górniczego zawodu. Gdy żołnierz górnik zgłaszał brak wody w lampie karbidowej słyszał najczęściej "to se najszczaj". Chwilowo tyle. Póżniej coś dopiszę.

tadeusz50
09-01-2009, 12:52
Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.

Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!

Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?

O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?

A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???


Ja natomiast znam takich co po kilku godzinach spędzonych na dole kopalni chcą się wymigać od wojska po wyjeżdzie na powierzchnię mówili " k... nigdy więcej wolę dwa lata zap... w woju niż bodaj godzinę być jeszcze na dole"
Augustynie to że jesteś osobą podłą to prawie wszyscy wiedzą. Górnicy -byli żołnierze- nie chcą odszkodowań jak to usiłujesz sobie chyba wmówić, bo ja nigdzie tego nie napisałem. Chcą jedynie uczczenia ich pamięci a to zasadnicza różnica

CZEŚĆ PAMIĘCI POLITYCZNIE REPRESJONOWANYCH ŻOŁNIERZY GÓRNIKÓW

tadeusz50
09-01-2009, 13:20
Ja nie uciekłem za kałużę i stamtąd nie wymądrzam się. Ja jestem takim górnikiem za dychę jak ty majorzyną za taką samą dychę. Służę i służyłem Polsce a nie najeżdżcy jakim był ZSRR któremu ty przysięgałeś. Patrioto za dychę.

tadeusz50
09-01-2009, 13:42
Majorzyno od siedmiu boleści. A ile emerytury mają Jaruzelski, Kiszczak i inni tego rodzaju. Ja człeczku maleńki nie mam takiej wymyślonej przez ciebie emerytury. To ten chip tak ci nadaje. Jednocześnie nie przeczę, że takie emerytury mogą mieć ci z samej góry kopalni. Zwykły górnik nigdy nie miał i nie ma takiej emerytury. Pisz choć trochę prawdy a nie samą propagandę z chipa nadanego przez UFO

nutaDo
09-01-2009, 14:27
Tadeuszu - był kiedyś w telewizji program poświęcony tym sprawom. Wtedy po raz pierwszy dowiedziałam się o okropnościach Górników, o tragedii ich rodzin.
Dobrze, że wyciągnąłeś ten temat - Ludzie nie wiedzą o tych tragediach.Może ktoś się jeszcze odezwie i opisze.
Nie może ulec zapomnieniu straszny czas komuny.

tadeusz50
09-01-2009, 15:38
NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN

tadeusz50
09-01-2009, 15:49
Święta Barbaro patronko górników módl się o zdrowie i rozum tych za oceanem wybacz im to co czynią. to obłędna nienawiść jest sprawcą tych czynów.

ostatek
09-01-2009, 16:03
"Mecenasie" znac rodzine to za malo ,ja tez znam nie jedna ,ktora w 1968 roku wiala z Polski. Mnie nie musisz przekonywac ,ja w tym czasie zylem i mialem juz dawno oczy szeroko otwarte na swiat. /.../
Seniorze A.P. czy Ty na pewno mieszkałeś w Polsce? Patrzyłeś szeroko otwartymi oczami na to co się działo? A może z pamięcią coś krucho?? ;)
Pamiętamy żołnierzy-górników, pamiętamy marzec 68! A Ty? zaprzeczasz faktom... bo jeśli fakty nie pasują do Twojej ideologii to tym gorzej dla faktów?

tadeusz50
09-01-2009, 16:27
Pewnie, że moje wspomnienia z dzieciństwa nie będą dla co niektórych wiarygodne. Trudno to ich boleść. Pamiętam jak kiedyś z mamą poszliśmy pod kopalnię gdzie wtedy pracował mój ojciec /nie pracował bezpośrednio na węglu, ale w dziale mierniczym, czyli geodezji/. Po drugiej stronie drogi stały ogrodzone baraki w których znajdowały się koszary dla tych żołnierzy górników. Obok podobne baraki dla więżniów politycznych i zwykłych kryminalistów, którzy również byli zmuszani do pracy na dole kopalni. Wówczas niewiele mi to mówiło, miałem 7-8 lat. Jak to nazwała Ala smarkacz byłem, taki jak wszyscy w tym wieku. Gdy zacząłem pracować na tej kopalni baraki we przebudowano na garaże. Dla jasności ja rozpocząłem pracę w 1970 a więc w 11 lat po likwidacji owych koszar. Ale ludzie ci jeszcze pracowali, choć nie chwalili się swoja przeszłością, ale to ze strachu. Oczywiście nie ma się czemu dziwić.

babciela
09-01-2009, 16:43
Seniorze AP- Ty w ogole nie masz pojecia co sie dzialo w Polsce powojennej- ja to znam wprawdzie tylko z opowiadan rodzicow, dziadkow, ale opowiadali nam- stad nasza znajomośc i Katynia i potem stalininizmu. Oprócz tego ,ze pracowali w kopalniach wegla ,tzw wrogowie ustroju pracowali w kopalniach uranu na Dolnym Slasku- to było kompletne udreczenie ludzi. Obok mnie mieszka sasiad , który na sam dzwiek rosyjskiej- skadinąd ładnej i spiewnej mowy- dostaje gęsiej skorki. Jako wrog ustroju przesiedzial parenascie lat w łagrze sowieckim- ja nie wiem jak tam było- bo on o tych czasach do dzisiaj nie może mowic...Sluzba zastepcza w kopalniach była o wiele pozniej. Zreszta seniorze- ja przeciez tez jestem szkolona w czasach PRL - mam stopien - kapral podchorązy- i opinie - NEGATYWNIE USTOSUNKOWANA DO SLUZBY WOJSKOWEJ KOBIET- nia dałam sobie wyprac mózgu!

tadeusz50
09-01-2009, 17:46
Marnie coś jest tych prawdziwych Polaków. Pewnie tylko rodzina seniora. Reszta to jakaś mieszanina narodów. Senior przestań wydzielać jad nienawiści do wszystkich. Tego jadu kiedyś ci braknie.

Karol X
09-01-2009, 18:05
Witam.
Seniorze AP stracilem dla Ciebie szacunek.Przykro mi.

tadeusz50
09-01-2009, 18:07
Ani rozkaz bo do tego nawykł pewien major a prośba tym bardziej nie z tegoż powodu, że wiem iż nie zostanie przyjęta. Jedynie ocena osobista faktów do czego mam prawo jako Polak żyjący w Polsce, wolnej od najeżdzcy Polsce. Dodam rdzenny Polak.

bogda
09-01-2009, 20:04
Noooo...dziś Senior pokazał kim jest i na co go stać, nawet tolerowałam jego wypowiedzi,czasem były zabawne, tak zabawne, bo on wszystko widział i rozumiał inaczej, taki "patriota " inaczej, ale po tym pokazie mam dość ....

babciaela
10-01-2009, 08:18
Byłam w Sosnowcu 25 lat temu u przyjaciółki,która poślubiła GÓRNIKA-ADASIA wspaniały człowiek,ale bardzo skromny,nie rozgadywał się jak bywało w kopalni,ale jak powiedział że nie było dnia bez śmierci to poczułam bardzo wielki szacunek do tego człowieka ,co przeżywał,jak żył, jaką mocną psychikę ma. Dlatego do dziś mam szacunek do GÓRNIKÓW-Tadeuszu Ciebie też szanuję bo przeżyłeś na pewno nie jedno pod ziemią,ale kto to uszanuje???????????????

babciela
10-01-2009, 08:41
babciuelo- ja tez bardzo szanuje górników- praca w warunkach , do których człowiek jest przyzwyczajony, a wiec na ziemii jestjak gdyby praca normalna,natomiast praca w innych warunkach- to jest praca pod ziemia ,nad ziemia( lotnicy) nad ziemia- gdy sie ma pod soba jeszcze paredziesiat m czy km wody( rybacy) jest straszna- w razie zagrożenia, wiadomo, że szansa na ratunek jast minimalna. Ale w tym watku chodzi jeszcze o ludzi nieprzygotowanych do tej pracy,wykonujacych te prace w ramach wyroku wydanego przez komunistyczny rzad,jako kare na wrogach ludu... I to było niepojete

babciaela
10-01-2009, 10:10
Zgadzam się z Tobą w
każdym calu...
ŚW.BARBARO-bądź z NIMI!

tadeusz50
10-01-2009, 11:42
Poruszyłem temat górników -żołnierzy ich bezwzględnym wykorzystywaniu.
Wybrałem zawód górnika pełny świadomy co mnie może tam czekać. Zresztą po szkole mogłem zrezygnować z tego zawodu. Uważam, że ten zawód jest podobny do większości innych. Może zwiększone zagrożenie, ze strony sił natury. Brak możliwości ucieczki w dowolnym kierunku. Temat tych żołnierzy którzy zostali karnie zesłani do pracy na dole i wykożystywani w nieludzki sposób.Kiedyś jeden z nich po zaakceptowaniu mnie -o wiele młodszego od niego zwierzył mi się jak to mniej więcej wyglądało. Spróbuję chociaż troszeczkę jego slow sobie przypomnieć.
"Słuchaj Tadek teraz to jest robota na dole to pomimo trudnościbułka z masłem. Jak mnie tu gnębili ci sk... jak bylem w woju. Wyobraż sobie pracowaliśmy 16 godzin gdy nam się lało na łby, byliśmy głodni, przemoczeni, zziębięci ale ze strony naszych zwierzchników nie było grama litości. Macie robotę wykonć i to tylko wasza zasr.. sprawa kiedy czy w czasie dniówki, dwóch czy też trzech bo i tak nie wyjedziecie. /tu wtrącił zdanie o solidarności zawodu górników, którzy zabierali z domu dodatkowe kanapki aby podzielić się z tymi umęczonymi żołnierzami. Zresztą samo przekazanie tych kanapek było ukradkowe, bo zakazane/ Wtedy gdy już umęczeni wyjechaliśmy i udaliśmy się do koszar po kilku trzech, czterech godzinach snu ponownie nas zganiano na dół, bo brakowało ton węgla do planu, dziennego, tygodniowego, miesięcznego. Dowolnie jak sobie dyrektor kopalni zażyczył. A prawdę mówiąc chciał mieć większą premię i tak po linii stanowisk służbowych szedł bezduszny rozkaz. Ktoś kto tego nie przeżył pewnie nie uwierzy. "
Miał zupełną rację. Są i dziś tacy co nie wierzą.

aannaa235
10-01-2009, 12:05
Trudno w to uwierzyć co Tadeusz pisze, ale taka jest prawda. Mam wielu górników w rodzinie oni nigdy się nie skarzy6li i nie narzekali, górnik to twardy chłop.
Mój syn też przez pewien czas pracował na kopalni Makoszowy, ale tak długo mu wierciłam dziurę w brzuchu i nie tylko ja, że jak nadarzyła się tylko okazja i wybudowano fabryką Opla to się tam przeniósł i pracuje tam od 10 lat.
Dodam że z wykształcenia jest inżynierem górnikiem o specjalizacji informatyka i automatyka górnicza, ale sie przekwalifikował i jest super.

maja59
10-01-2009, 18:32
Tadziu, my to wszystko żeśmy wiedzieli, szarzy ludzie, moi rodzice, urzędnicy z Krakowa, mówiło się o tym w domu. Niech cię pocieszy, że wiele rodzin w Krakowie i innych miastach Polski, myslało i mówiło o krzywdzie i wyzysku górników, górnicy byli zawsze szanowani, ich praca mogła znaczyć śmierć, zagrożenie życia. Wtedy znaczyła i dzisiaj znaczy, przez śrubowanie norm, przez niby oszczędność giną dzielni chłopcy, którzy wychodząc na szychta nie wiedzą czy wrócą do domu.
Tym co nie wrócili wieczna cześć i chwała.

Karol X
10-01-2009, 20:07
Maju
Nieliczni wiedzieli o tych wydarzeniach.
Wiekszosc spoleczenstwa polskiego nie miala pojecia,co dzialo sie na Slasku i na terenach "Wielkiego Brata" - jak to okreslil Tadeusz.

Wczoraj i dzis wyciagnalem stare gazety,biuletyny Zarzadu Regionu "Solidarnosc",broszury z lat 1980-81,ktore zabralem kiedys ze soba.Tygodnik"Solidarnosc" z 4XII1981r(swieto gornikow)i inne.
Juz pozolkle,nadszarpniete zrebem czasu,tusz wyblakly,ale to co w nich napisano,nadal czytelne.
To gazety z czasow,gdy "Polska nabrala oddechu w pluca",gdy Narod przemowil wreszcie swoim,nieskrepowanym glosem.
Mialem nadzieje,ze znajde w nich choc malenka wzmianke na ten temat.
Nic.
Dziwi mnie,ze dopiero teraz zaczeto o tych wydarzeniach tak glosno mowic.
Dziwi mnie jeszcze bardziej,ze gornikom utrudnia sie w otwarciu Izby Pamieci.
A moze wmurowanie przed brama glowna kazdej kopalni malej tablicy pamiatkowej,informujacej mlode kadry i zwyklych przechodniow o tamtych podlych czasach?
Koszty niewielkie a czesc gornikom - skazancom bylaby nalezycie oddana.

nutaDo
10-01-2009, 20:13
Maju - Nie wiedzieliśmy o tym.Około rok temu oglądałam w telewizji program na temat przymusowego wywożenia górników do kopalń w głąb Rosji.
Na pewno wiele jest jeszcze takich tematów-tragedii z tamtego okresu, o których nic nie wiemy.

tadeusz50
10-01-2009, 20:13
Karolu po bramie głównej i pozostałych budynkach nawet ślad nie został. Kopalnia została zlikwidowana z powodu wyczerpania złóż. Teraz tam tzn, na terenie kopalni istnieją zakłady mięsne a w drugim końcu drukarnia gazet.

tadeusz50
10-01-2009, 20:16
Na temat tych wydarzeń moja wiedza też jest raczej szczątkowa. Cóż będą istnieć białe karty w powojennej historii naszej Polski. Oby było ich jak najmniej.

Karol X
10-01-2009, 20:25
Karolu po bramie głównej i pozostałych budynkach nawet ślad nie został. Kopalnia została zlikwidowana z powodu wyczerpania złóż. Teraz tam tzn, na terenie kopalni istnieją zakłady mięsne a w drugim końcu drukarnia gazet.

No tak...to juz wszystko jasne.Myslalem,ze zasadzili las jak...niewazne.

tadeusz50
10-01-2009, 20:28
No tak...to juz wszystko jasne.Myslalem,ze zasadzili las jak...niewazne.
W środku jest ugór. Czyli tu gdzie była brama.

przyjaciel
12-01-2009, 07:37
Przydatni "gornicy lesni" - jak sie czujecie ?

tadeusz50
12-01-2009, 16:37
Kopania ma określoną ilość pokładów węgla do wydobycia i przez 180 lat został on wydobyty. Węgiel nie rośnie tam gdzie został już wybrany. To wiadomość dla pewnych malkotentów.

tadeusz50
26-01-2009, 08:10
1500 górników zginęło w śląskich kopalniach w ciągu miniontch 25 lat. Gdy górnik ginie przychodzi bieda. Czy zazdrościć górnikom ich ciężkiej pracy i niepewnego jutra.
http://www.polskatimes.pl/dziennikzachodni/stronaglowna/80764,gdy-gornik-ginie-przychodzi-bieda,id,t.html

babciaela
26-01-2009, 08:31
Wróciłam tu na te wspomnienia
co Polski górnik przeżywa....
Zgroza-jestem tym przerażona
każdy powinien sobie przynajmniej
wyobrazić...WASZE życie tam pod
ziemią,to nie był jeden...tam trzeba
być a potem dyskutować.
Wielki ukłon TADZIU-jest wielu
co mają cześć i szacunek dla WAS!

tadeusz50
05-02-2009, 12:20
Uważam za haniebne tak niskie wyroki - jeśli to coś można nazwać wyrokiem- za śmierć 23 górników. Pytam ile jest warte życie górnika. HAŃBA.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/sprawa_halemby_oskarzeni_dobrowolnie_poddali_sie_k arze_88160.html
:mad: :mad:

tadeusz50
25-02-2009, 08:49
Zgodnie z prośbą o śledzenie dalszego ciągu żołnierzy -górników polecam.
Guido przypomni o dramacie sprzed 50 lat.
http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/slask/88171,guido-przypomni-o-dramacie-sprzed-50-lat,id,t.html

Świadczenia pieniężne dla byłych żołnierzy górników..
-od 8,18 zł za 1 miesiąc do 163,15 za dwadzieścia miesięcy, przyznawane i wypłacane przez ZUS na podstawie zaświadczenia z Wojskowej Komisji Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, przysługuje maksymalnie za 20 miesięcy

bogda
25-02-2009, 09:33
No to górnicy muszą sobie załatwić ochronę, jak będą odbierać taką kasę:rolleyes:

senior A.P.
25-02-2009, 14:50
A jak myslicie ile takich gornikow co sluzbe wojskowa "odrobili" w kopalni dzisiaj jeszcze zyje w Polsce ?

tadeusz50
27-02-2009, 17:34
A jak myslicie ile takich gornikow co sluzbe wojskowa "odrobili" w kopalni dzisiaj jeszcze zyje w Polsce ?
No cóż widać, że nie czytałeś artykułu. Pisze jak byk.

Na Śląsku żyje dziś tylko około 3 tysięcy dawnych żołnierzy z kilofami.
Za cudzysłów Ci upodleni górnicy powinni osobiście podziękować takim ludziom.

senior A.P.
03-03-2009, 13:53
Ciekawe,ze do tej pory tobie nie podziekowali nie tylko za cudzyslow ale i za propagande sukcesu ,mam nadzieje,ze to uczynia ich synowie i corki.
Do prawdy blisko !

tadeusz50
04-03-2009, 15:33
Augustynie, przez szacunek dla tych umęczonych żołnierzy - górników nie odpowiem co myślę o takich ludziach jak ty. Prawda w oczy kole i nie możesz znieść tej okrutnej prawdy jaka w tamtych czasach była. Widzę jak dostajesz furii gdy ktoś żle pisze o wojsku. Tak jak wszędzie byli są i będą tam ludzie honoru ale i też maleńkie ludziki. Cóż tak to jest w kadrze oficerskiej zdarzały się kanalie. Podkreślam zdarzały się. Cudzysłów był twój ja go nie dołożyłem.
Masz rację prawda wyziera spod ziemi BOLESNA i OKRUTNA.

Alsko
04-03-2009, 15:45
A jak myslicie ile takich gornikow co sluzbe wojskowa "odrobili" w kopalni dzisiaj jeszcze zyje w Polsce ?
Przypominam, że ten wątek jest poświęcony żołnierzom-górnikom siłą zmuszanym do pracy pod ziemią np. za "niesłuszne" pochodzenie, poglądy itp.
I przypominam, że już w tym wątku usuwano Twoje posty, Seniorze AP.
Niczego Cię to nie nauczyło? Po co to robisz?

senior A.P.
05-03-2009, 17:15
Coz to za bzdury tu opisujecie,kto sila zmuszal do odbywania sluzby w kopalniach ?
Co to zsylka w Polsce byla ???
Przypominam,ze ja sie urodzilem 67 lat temu,w wojsku tez sluzylem i to w LUDOWYM a nie radzieckim.
Amnezji nie mam i dobrze sie czuje.

Ludzie nie falszujcie historii !

tadeusz50
07-03-2009, 06:49
Coz to za bzdury tu opisujecie,kto sila zmuszal do odbywania sluzby w kopalniach ?
Co to zsylka w Polsce byla ???
Przypominam,ze ja sie urodzilem 67 lat temu,w wojsku tez sluzylem i to w LUDOWYM a nie radzieckim.
Amnezji nie mam i dobrze sie czuje.

Ludzie nie falszujcie historii !
Augustynie tak niestety było to ty usiłujesz fałszować historię. PRAWDA JEST OKRUTNA

Z takim myśleniem to i Katynia nie było i agresji ZSRR 17 września 1939 na Polskę. Wyluzuj bo nie masz racji.
W 1956 r ile miałeś lat i gdzie mieszkałeś. Przecież o tej hańbie nie trąbiono, bo było to zakazane.

senior A.P.
07-03-2009, 09:48
Mylisz czlowieku fakty historyczne przez nieznajomosc historii lub czytania jej falszow pod publiczke !

Probujesz uprawiac propagande ale czynisz to tak nieudolnie ,ze nie nadaje sie to nawet do wiary w przedszkolu a tym bardziej w szkolach po nich.

Usiadz przed lustrem moze ono ci zwroci uwage .

Ludzie na tym swiecie zyja w roznym wieku i pamietaja HISTORIE a nie bredzenie tego co jest w lzemediach . Twoj wiek juz zobowiazuje cie do myslenia ,mowienia/pisania o autentycznych prawdach a nie zaklamaniach sluzacych danemu ustrojowi i jego zwierzchnikom z tej samej "gory S...".
Nie baw sie w "youtube" tego portalu, myslacy czytelnicy juz dawno rozpoznali co tu uprawiasz.

Od OFICEROW WOJSJA POLSKIEGO radze sie trzymac z daleka aby nie spotkala cie od nich nagroda.

Jezeli odbywajacy sluzbe zastepcza w kopalni mlodzi Polacy byli gnebieni to wlasnie przez czerwonch gornikow rekordzistow chcacych dorownac Pstrowskiemu pod ziemia a nie oficerow wojska,ktorzy przeciez nie prowadzili musztry w kopalni ani innych cwiczen,to oni CZERWONI wyciskali wszystkie poty z chlopakow aby osiagnac normy wydobywcze.
Nie kto inny ale tez sluzby gornicze naliczaly im zarobki i na tablicach wieszaly propagandowe osiagniecia,ktore czerwona prasa przekazywala dla ludu roboczego.
Tu wspomnij sobie na tworcow komunizmu ,takze i NKWD ,jezeli juz zahaczasz o Katyn oraz 17 wrzesien. Potraficie swietnie odwracac kota do gory ogonkiem,potem on i tak spada na rowne cztery lapy - skad my to znamy ?

Do kogo wiec pretensje do wojska czy do twojej czerwonej (dzisiaj niebieskiej) administracji gorniczej ? Takze tych co tym wojskiem dowodzili nawet przy pomocy jezyka rosyjskiego ,bo polskiego nie znali kaleczac go.
Co robiliscie aby tym chlopakom nie dziala sie krzywda WY POLACY GORNICY,jak ich traktowaliscie "przodkowi czerwoni" , jak mi opowiadano byli gorsi od kaprali na powierzchni wyzywajac sie i popisujac od strony kilofa i lopaty, - ostatkiem sil w "przodek wal" !
Do kogo wiec dzisiaj pretensje ,do garbatego ???
Przeczytaj dokladnie historie i kto narzucil swiatu komune,ktora po zlodziejstwie na tamten sposob przeksztalcila sie w nowy system okradajacy narody swiata, ale juz w inny doskonalszy sposob.
Potomkowie ich sa nadal dzisiaj przy wladzy i wyciskaja z was ostatni grosz tak przez urzedy jak i Kosciol.
Tych "wspanialych stroicieli fortepianow ustrojowych" trzeba jaknajszybciej odsunac od wladzy i im podziekowac za to co zrobili nie tylko z Polska ale z calym swiatem.

Mam nadzieje,ze ten post zostanie dopuszczony do czytelnika.

Prosze o to administracje aby nikt nie zaklamywal HISTORII POLSKI I SWIATA.
Cierpliwosc i milosierdzie POLAKOW sie konczy,wczoraj ludzie wyrazali to glosno na demonstracjach w Warszawie.

tadeusz50
07-03-2009, 14:14
Jeśli chodzi o te czasy to ty biegałeś w krótkich spodenkach po polu i być może coś tam pasałeś na swojej wsi. ***** wiesz i ***** mówisz. Propagandę to uprawiali równi tobie majorku. Jak pisałem już wcześniej ci "górnicy-żołnierze" przeżyli dzięki współpracownikom górnikom. To oni dostarczali im jedzenie i picie. O cierpliwości Polaków to nie śmiej pisać bo należy wtedy przypomnieć czasy gdy ty byłeś po drugiej stronie barykady. Twoich oficerków wcale się nie boję to ty zwiałeś za ocean. Tylko nie pogryż klawiatury ze złości. Prawda jest bolesna

tadeusz50
07-03-2009, 15:42
Temu niedowiarkowi parę linków.
http://www.sierpc.com.pl/sr/1_2002/zolnierze.html
http://www.gazetao.pl/artykul,8.html
http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/2904
http://www.katedrapolowa.pl/kalendarium.php?id=311
http://www.katedrapolowa.pl/kalendarium.php?id=311

Przyjemnej lektury Augustynie

ostatek
07-03-2009, 16:17
Tadeuszu, szkoda Twojego i naszego gadania. Takiej historii nauczono Seniora A.P. i nikt Go nie przekona, że było inaczej. Co gorsze, odnoszę wrażenie, że Senior A.P. w dbałości o nieskazitelną opinię LWP zaprzeczy wszystkim faktom podważającym Jego teorię. Zresztą, sprawdźmy: "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera"... Taki okres w naszej historii (i historii LWP) był. Co na takie verbum (bez nobile) nasz Senior A.P. odpowie?
A Orzysz też był wczasowiskiem dla niesfornych studentów, którym w 1968 nie chciało się uczyć? Panowie - oops, winno być - Obywatele Pod- i -Oficerowie z chlebem i solą (a nawet z zimnym piwkiem) na nich czekali, coby ich na ludzi wyprowadzić... :rolleyes: za pomocą kamertonu...:mad:

tadeusz50
07-03-2009, 16:21
Ostatku nie mogę odpuścić, bo bym wtedy [przyznał rację temu komuś. Choćby na udeptanej ziemi będę mu stawał opór.

tadeusz50
21-03-2009, 07:48
Tragedię pod ziemią sprzed 55 lat tuszowały władze.
W kopalni "Barbara-Wyzwolenie" zginęło od 80 do 120 ludzihttp://polskatimes.pl/dziennikzachodni/fakty24/96602,tragedie-pod-ziemia-sprzed-55-lat-tuszowaly-wladze,id,t.html


Wśród ofiar byli górnicy, junacy i więżniowie.

tadeusz50
16-04-2009, 09:57
Wczorajszy "Super Express" opisał niebywały absurd. Górnicy, którzy honorowo oddawali krew, żeby ratować ludzkie życie, są za to przez państwo polskie ...karani!!! Są karani za bezinteresowną szlachetność! Muszą odpracować dzień, w którym oddawali krew, jeśli chcą iść na wcześniejszą emeryturę. W przypadku niektórych najlepszych krwiodawców może to być nawet kilka lat dodatkowej pracy. (górnik musi mieć 22 dni w miesiącu przepracowane, jeśli nie ma to nie liczy się całego miesiąca- za jeden dzień, pracuj teraz miesiąc). Tego typu głupie przepisy tworzone przez biurokratów oderwanych od rzeczywistości i niepotrafiących przewidzieć konsekwencji własnych bubli niszczą zaufanie obywateli do polskiego państwa. Takich spartaczonych przepisów jest więcej. Dziś w SE minister zdrowia Ewa Kopocz obiecuje, że skończy z tym absurdem.
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/nie-pozwole-krzywdzic-krwiodawcow_95230.html

Całe szczęście, że już jestem na emeryturze.

senior A.P.
20-04-2009, 10:39
Emerytura za krew ?
Obojetnie jakiej jestesmy krwi,to emeryture trzeba sobie wypracowac i miec wiek emerytalny !

tadeusz50
21-04-2009, 18:00
AP czy ty umiesz czytać i myśleć. Zaczynam w to bardzo wątpić. Górnik oddaje krew dla ratowania innych. W "nagrodę" gdy chce przejść na emeryturę musi za ten jeden dzień przepracować dodatkowo cały miesiąc. Pewnie w Twoim rozumowaniu jest to sprawiedliwe.
Odezwał się ten co ma wypracowaną emeryturę i wiek emerytalny. Ale ubaw.

babciela
21-04-2009, 21:05
Jasne, Ty seniorze w tym LWP najbardziej wypracowywałes sobie emeryture , Nie zapominaj ,że przez cale swoje zycie nie zapłacilesani grosza na fundusz emerytalno- rentowy. SIC. To my skladalismy na te Twoja emeryture...i nie pisz więcej ,z e emerytura za krew , bo Ty masz ją za frico...

bronczyk
21-04-2009, 21:15
Jak można uchwalić tak idiotyczny przepis. Zresztą wiele jest takich idiotyzmów. Boże, przecież taki górnik krwiodawca uratował jakieś życie i co kara za to.

tadeusz50
22-04-2009, 17:45
Wreszcie ostateczny wyrok w sprawie kop."Wujek". 28 lat to strasznie długo.
http://wyborcza.pl/1,91446,6528368,Wyrok_ws___Wujka__ostateczny__oska rzyciele__to_trwalo.html

babciela
23-04-2009, 07:17
Dziwi mnie seniorze AP , ze nie odpowiedziales na moj post w sprawie Twoich składek ZUS- owskich, wstyd Ci? A wieku naszego emerytalnego tez nie osiagnąłes, bo wojsko idzie w tzw stan spoczynku dużo wczesniej nic np ja.I gornicy i wszyscy pozostali p;acący składki ZUS- u maja na utrzymanu rentowym wojsko, sądownictwo, policje ., KRUS i pare innych grup darmozjadów. A rrząd zastanawia sie czy nie odebrac tych przywilejów Policji. NIE- oni. którzy sa na tzw pierwszej linii zagrożenia maja do tego [rawo, ale reszta?Maja byc spolegliwi, jak to było za komuny i stąd te przywileje?- w sumie tak to wygłada.

tadeusz50
01-09-2009, 11:31
Poprzednia część przeniesiona została do archiwum, bo brak było nowych postów. Dziś dowiedziałem się, że została otworzona Krajowa Izba Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.

http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/slask/157359,zabrze-ocalic-pamiec-zolnierzy-gornikow,id,t.html#form-komentarz

Obiecałem w tamtej części o dalszych losach tej projektowanej wówczas izby. Mam nadzieję, że słowa dotrzymuję.
ps.Do administracji lub moderatora.
Można połączyć obie części tak będzie może czytelniej.
Tu jest link do poprzedniej części. http://www.klub.senior.pl/polityka-watki-archiwalne/t-zolnierze-gornicy-walcza-o-pamiec-3883.html

Mavronka Freydis
01-09-2009, 11:58
Przykro sie robi na mysl ile ludzkiego nieszczescia spowodowal ten system.

Basia.
01-09-2009, 12:39
udało się połączyć części.:D

tadeusz50
01-09-2009, 13:05
Basiu dziękuję za połączenie wątków.

smoczek
01-09-2009, 17:41
Tylko przykro? W kichach sie przewraca.

tadeusz50
19-09-2009, 18:08
Cześć pamięci poległych górników na posterunku pracy.
Oni mieli o jeden zjazd na dół więcej od wyjazdu. Ten ostatni był już nie samodzielny.

Mavronka Freydis
28-09-2009, 08:52
...Chcemy ocalić od zapomnienia pamięć o powojennych wydarzeniach i losach żołnierzy, których w latach 1949-1959 przymuszano do pracy w kopalniach- mówi Jan Kamiński, członek organizacji.
Ofiarom tego niewolnictwa bezwzglednie nalezy sie pomnik. Szczesciem juz nikt nie zjezdza pod ziemie jako niewolnik.

senior A.P.
29-09-2009, 09:55
Ciekawym jest,ze w tych "kopalnianych zolnierskich czasach" ,przymuszania (jak piszecie) do pracy w kopalniach - wypadkow gorniczych tego typu bylo mniej niz dzisiaj ,kiedy to falszuje sie nawet odczyty czujnikow metanu,bo zysk a nie zycie ludzkie stawiane jest na pierwszym miejscu.

Pazernosc nie zna granic ,nie ma tez uczuc ludzkich !
Jakie bedziecie stawiac pomniki dzisiejszym poleglym niewolnikom,ktorzy aby nie stracic pracy zjezdzaja do kopalni zagrozonych a nadzor przymyka na wszystko oczy ,bo liczy sie ZYSK ?

tadeusz50
29-09-2009, 12:46
Ciekawym jest,ze w tych "kopalnianych zolnierskich czasach" ,przymuszania (jak piszecie) do pracy w kopalniach - wypadkow gorniczych tego typu bylo mniej niz dzisiaj ,kiedy to falszuje sie nawet odczyty czujnikow metanu,bo zysk a nie zycie ludzkie stawiane jest na pierwszym miejscu.

Pazernosc nie zna granic ,nie ma tez uczuc ludzkich !
Jakie bedziecie stawiac pomniki dzisiejszym poleglym niewolnikom,ktorzy aby nie stracic pracy zjezdzaja do kopalni zagrozonych a nadzor przymyka na wszystko oczy ,bo liczy sie ZYSK ?
Augustynie jak to nie było? Zapraszam do poczytania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofy_g%C3%B3rnicze_w_Polsce

Dodajmy do tego te jeszcze ukryte o których nie mówiło się i nie mówi. Ja powiedzmy na wojsku się nie znam ale i Ty na górnictwie też nie masz pojęcia. Zagrożenie metanowe rośnie wraz z głębokością pokładów -czyli jak głęboko ten węgiel się znajduje.- Te płytsze pokłady już się kończą lub się skończyły.
Przymykanie oka na przepisy było zawsze i to przez wszystkie szczeble dozoru górniczego. Ryba psuje się od głowy Rozkaz (polecenie) szedł od samej góry, czasem nie związanej z górnictwem. "Towarzyszu wicie rozumicie potrzeba wydobyć (wpisać jakąś liczbę) bo kraj potrzebuje". Takie polecenie dostawał minister MGiE (ministerstwo górnictwa i energetyki) ten rozkaz szedł do Zjednoczenia ( grupy kopalń w dość bliskiej odległości) dalej przez dyrektorów kopalń i kończąc na tym najniższym szczeblu dozoru. Ten ganiał brygadzistów ścianowych i powstawały wypadki. To tyłku dostawali ci najniżej usytułowani w tej drabince.
Za wydobycie ponad plan górnik dostał premie "na flaszkę" i co szczebelek drabinki to było więcej. Ci na "górze" dostawali naprawdę pokaźne sumy.

senior A.P.
29-09-2009, 14:58
To bylo i ty to piszesz,bo znasz sie na gornictwie .A jak jest dzisiaj - tez towarzysze decyduja ???
Dzisiaj w "wolnej Polsce" gornika towarzysz nie zmusi .W takim razie o co biega - szukanie wegla na glebokich pokladach bez zabezpieczenia i ryzyko wlasne ???
Wkraczajac na wojskowe podworko - to dobry dowodca nigdy nie wysle swych zolnierzy na z gory przegrane pozycje.
Co na to gorniczy sztygar czy jak go tam dzisiaj zwal (moze spolkowiec) ?

tadeusz50
29-09-2009, 16:34
To bylo i ty to piszesz,bo znasz sie na gornictwie .A jak jest dzisiaj - tez towarzysze decyduja ???
Dzisiaj w "wolnej Polsce" gornika towarzysz nie zmusi .W takim razie o co biega - szukanie wegla na glebokich pokladach bez zabezpieczenia i ryzyko wlasne ???
Wkraczajac na wojskowe podworko - to dobry dowodca nigdy nie wysle swych zolnierzy na z gory przegrane pozycje.
Co na to gorniczy sztygar czy jak go tam dzisiaj zwal (moze spolkowiec) ?
Augustynie teraz pewnie jest to samo -bez towarzysza-Czemu znów obrażasz pogardliwością sztygara? Jak napiszę jakiś poruczniczyna czy jak go zwą też będzie w porządku? Powiedzmy dowolny stopień wojskowy. Czy kapral, plutonowy czy inny wojskowy odmówi wykonania rozkazu zwierzchnika. W górnictwie też się nie dyskutuje ze zwierzchnikiem. Polecenie = rozkaz dyskusji nie ma.

senior A.P.
30-09-2009, 13:55
Tak,to prawda - nad rozkazami w wojsku nie dyskutuje sie .Natomiast polecenie zwierzchnika w cywilu moze byc dyskusyjne ,chociazby takie : czy za czyjs zysk warto umrzec smiercia gornika ?
Ty Tadeusz znasz gorniczy stan i to co w "gornictwie piszczy",dlatego tez jako zasluzony gornik powinienes stanac dzisiaj w obronie rodzin gorniczych nadmiernie eksploatowanych przez "globalkapitalizm" .Co ja w dyskusji z toba nie dostrzegam,raczej stoisz na strazy zgnilego kapitalizmu,co sadze na podstawie twych wypowiedzi.
Mozesz zdradzic jaka jest twa "sluzba" na tym forum - czy opowiadasz sie po stronie prawdy ,czy klamstwa.
Jakbys dzisiaj przemowil do osieroconych dzieci gornikow i wdow,ktorzy starcili najwazniejsze - ojcow,mezow ?
Jak obtarl bys lzy matek i ojcow ,ktorzy juz nie maja wsrod zywych swych synow ?
Czy pieniadz dla gornika to najwieksze dobro i warto ginac za obce spolki weglowe ???
Odpowiedz nam szczerze jako GORNIK.

tadeusz50
30-09-2009, 15:55
Augustynie
Ty Tadeusz znasz gorniczy stan i to co w "gornictwie piszczy",dlatego tez jako zasluzony gornik powinienes stanac dzisiaj w obronie rodzin gorniczych
Gdzie i kiedy jest napisane, że jestem zasłużony górnik. Pokaż jakiś cytat, że tak pisałem. Gdzie nie staję w obronie górników i ich rodzin? Chcesz mnie pewnie sprowokować!!!
Gdzie stoję na straży "zgniłego kapitalizmu" Znowu pokaż to miejsce!!! Mnie wycyckał zgniły komunizm. "Pracuj pracuj a garb sam ci urośnie"
Piszę prawdę to Ty zarzucałeś mi że kłamię o żołnierzach górnikach i ich niewolniczej pracy. Tu w tym wątku. Mam wskazać posty?
Co Ty mi znowu jakąś służbę przypisujesz? Znowu Ci odbiło?
Ty nie możesz żyć by komuś nie dokopać. Oj Augustyn weż relanium na uspokojenie.

Mavronka Freydis
30-09-2009, 16:46
Augustynie Znowu Ci odbiło? Oj Augustyn weż relanium na uspokojenie. Slownictwo masz niewyszukane wiec pan Augustyn znajac Twoja gornicza prostote w wyrazaniu mysli chcial Cie namowic na wyrazenie sprzeciwu wobec rabunkowej gospodarki weglem.

tadeusz50
30-09-2009, 17:53
Slownictwo masz niewyszukane wiec pan Augustyn znajac Twoja gornicza prostote w wyrazaniu mysli chcial Cie namowic na wyrazenie sprzeciwu wobec rabunkowej gospodarki weglem.
Kobieto.
Z Augustynem potyczki słowne toczę od półtora roku.
Czy to jest forum tylko dla intelektualistów takich jak Ty.
Czasem trzeba mówić prostotą skoro tak uważasz.
Gdzie widzisz temat rabunkowej gospodarki i to w tym wątku poświęconym zupełnie innemu tematowi.
Kończę tu dyskusję z Tobą bo jest nie na temat.

senior A.P.
30-09-2009, 19:55
Poczekaj Tadeusz - to nie po gorniczemu "rzucac szychte" i zmykac z forum.
Ja i prowokator - cos ty !
Ja w obronie "ludu roboczego" staje,na odleglosc widze placzace rodziny po stracie najblizszych i jest mi ich zal ,zreszta jak kazdego pokrzywdzonego czlowieka.
Zasluzony jestes i to nawet forumowicz,wystarczy popatrzec na licznik postow napisanych przez ciebie wiec co nieprawde pisze ?
Komunizm - piszesz ,ze cie "wycyckal" - a to dopiero lotry,ci komunisci ,nikomu nie przepuscili.
To dobrze,ze stajesz w obronie zolnierzy gornikow i podkresliles ich "niewolnicza prace" i to za co - za sluzbe ojczyznie i wydobycie opalu dla polskich rodzin .
Teraz co innego,nikt juz niewolniczo nie pracuje ,demokracja pelna para,nie ma wyzysku czlowieka przez czlowieka ,prawie niebo na ziemi ale chyba dla tych co na powierzchni ziemi,bo z tymi pod ziemia widzimy co robia.
Z tym "odbiciem i kopaniem" to mylisz sie ,bo odbijac nie mam co , a kopac to jedynie na wiosne w ogrodku ale o to nie mozesz miec do mnie pretensji ,zawsze to swoje warzywko lepiej smakuje.
Trzymaj sie zdrowo i madrym kobietom odpowiadaj jak przystalo na gornika,czyli spokojnie.
Mnie mozesz zbesztac ,przeciez wiesz,ze sie nie obrazam i odwarknac mi nie pozwola .Ty masz lepsze uklady z "wladza portalu", ja musze byc ostrozny aby jeszcze na seniorku nastepne poltora roku sie utrzymac.
Gdzie mi tam do ciebie i gorniczego stanu.

tadeusz50
04-10-2009, 09:42
Oglądam tvn-24 i w nim jest reportaż o tym jak górnicy pracują. Jest to raczej wycieczka reportera w głąb kopalni, do tej pory widziałem dwie migawki, zjazd szybem, jazda kolejką podziemną dalej droga po chodniku odstawczym (korytarz przeznaczony do transportu węgla i też dostawy materiałów potrzebnych na przodku). Ciekaw jestem dalszego ciągu? Jak do tej pory to jak to nazywają górnicy (fabryka czekolady lub delikatesy) Wszędzie szeroko, wysoko i ładnie. Ba jak reportera wprowadzić w nieco tylko trudniejsze warunki? Kto by odpowiadał za niego?

Lila
04-10-2009, 10:33
Oglądam tvn-24 i w nim jest reportaż o tym jak górnicy pracują. Jest to raczej wycieczka reportera w głąb kopalni, do tej pory widziałem dwie migawki, zjazd szybem, jazda kolejką podziemną dalej droga po chodniku odstawczym (korytarz przeznaczony do transportu węgla i też dostawy materiałów potrzebnych na przodku). Ciekaw jestem dalszego ciągu? Jak do tej pory to jak to nazywają górnicy (fabryka czekolady lub delikatesy) Wszędzie szeroko, wysoko i ładnie. Ba jak reportera wprowadzić w nieco tylko trudniejsze warunki? Kto by odpowiadał za niego?

Ba, na rudzie chodniki były tak wąskie, że masę wypadków powodowały wagony pędzące z pochylni.

tadeusz50
04-10-2009, 12:38
Lilu na pochylni to jest obojętne czy ona szeroka czy wąska w czasie transportu nikogo nie może być.

Lila
04-10-2009, 15:20
Lilu na pochylni to jest obojętne czy ona szeroka czy wąska w czasie transportu nikogo nie może być.

Ale bywali. :D Mój osobisty sam zmykał jak zając.:)
Takie porządki.

jasinek123
04-10-2009, 15:52
lila zaprowadz twojego osobistego
do okulisty może daltonista jest
jak nie rozróżnia koloru zielonego od czerwonego
na pochylni zawsze ale to zawsze świeci się światło
zielone lub czerwone

Lila
04-10-2009, 16:00
lila zaprowadz twojego osobistego
do okulisty może daltonista jest
jak nie rozróżnia koloru zielonego od czerwonego
na pochylni zawsze ale to zawsze świeci się światło
zielone lub czerwone

Jasiu,wiadomo. Ale to było 40 lat temu.:)

tadeusz50
04-10-2009, 16:35
Nie chciałem nowego wątku zakładać bo byłem pewien, że skończy się na dwóch trzech moich postach, jak widać raczej nie.
Światło zielone, czerwone było i jest od bardzo dawna, na pewno więcej niż 40 lat. Niestety z różnych powodów często wchodziło się na pochylnię przy zapalonym czerwonym świetle. Jednym z nich było częste zapominane przez brygadą transportową zmiany sygnalizacji po skończonym transporcie.

senior A.P.
08-10-2009, 09:05
Gornik to brzmi dumnie ,
nie widza go na przodku ale za to w trumnie !
"tefalen" to jest wizja dla naiwnych, a "TRWAM" trwa i gow.o z tego ma.

tadeusz50
23-11-2009, 18:24
Znalazłem nowe dowody na istnienie żołnierzy-górników. Chociaż bardzo wątpię w przekonanie niedowiarków pozwolę sobie wkleić link.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowy_Korpus_G%C3%B3rniczy
Zachęcam do przeczytania

senior A.P.
24-11-2009, 09:58
Najlepszymi dowodami sa "dowody zywe".Sa tacy gornicy co byli zolnierzami i zyja zolnierze (kiedys pracowali/sluzyli w Wojskowych Komendach Rejonowych/WKU) co tez pamietaja jak to wojsko "odbywalo sie" w kopalni.
Teraz warto zauwazyc, ze juz w Polsce nie ma obowiazku odbycia sluzby wojskowej - bo i po co prawda ?
Przeciez NATO nas obroni.
Wystarczy paru magistrow pod kierownictwem psychiatry ,nauczy sie ich wojskowej musztry i jestesmy "silni,zwarci,gotowi" !
Z ta musztra to dopiero teraz sie opamietano,ze zolnierz nie potrafi chodzic krokiem defiladowym a nawet jak pisza dzisiejsze media, nosic prawidlowo beretu.
Kiedys to zolnierzy "kopalnianych " uczono wszystkiego.
Dziwne czasy dawniej i dzisiaj tez.
Wszystko w zdobyczach ustrojowych.

tadeusz50
24-11-2009, 10:36
Strajki górników
Na przełomie lat 40 i 50 kopalnie były zmuszane do korzystania zniewolonej siły roboczej. Niemieckich jeńców wojennych i więźniów obozów zastąpili tylko junacy z brygad pracy pod patronem Służby Polsce i Związku Młodzieży Polskiej oraz bataliony żołnierzy górników a Wojskowego Korpusu Górniczego. Do tych ostatnich kierowano poborowych, których uznano za niebezpiecznych dla władzy ludowej. W szczytowym okresie w 1956 r obejmowały około 35 tyś. młodych ludzi zmuszonych do pracy w 60 różnych kopalniach. Dowództwo Wojskowego Korpusu Górniczego znajdowało się w Katowicach..
W pierwszych latach PRL robotnicy, zwłaszcza ci pamiętający czasy przedwojenne, traktowali strajk jako naturalną formę nacisku przy walce o swoje prawa. Choć nie stawiali żądań politycznych, władze komunistyczne uznały ich akcje za "wystąpienia reakcyjne i antypaństwowe". Starzy robotnicy mówili "Jak myśmy strajkowali przed wojną, to nas nazywali komunistami, a teraz, jak strajkujemy, to jesteśmy antykomunistami." Oficjalna propaganda starała się, by informacje o strajkach nie przedostały się do większego grona ludzi.. Stąd dopiero po latach wychodzi na wierch, że strajki miały miejsce tuż po wojnie w kopalniach. Najsilniejsze w zagłębiowskich, gdzie silny wpływ miały tradycje związkowe i PPS-owskie. Górnicy dość szybko chyba zdali sobie sprawę z tego, że państwo- nowy właściciel ich kopalni, jest potężniejszym przeciwnikiem od przedwojennego kapitalisty. stąd też np w kop. "Generał Zawadzki" (Paryż) w Dąbrowie Górniczej w 1946r próbowali wysłać delegację ze skargą na PPR do konsulatu kanadyjskiego w Katowicach. Z kolei znani przed wojną ze swych lewicowych poglądów górnicy kop "Renard" (Sosnowiec) w Sosnowcu zagrozili"Jak Renard był czerony, będzie zielony", co było nawiązaniem do barw opozycyjnego wobec PPR-owskiej władzy bloku ludowców. Jeszcze kilka lat po wojnie, mimo likwidacji autentycznych związków zawodowych, władzy nie udało się do końca zniszczyć niezależnych załóg górniczych. Dowodem mogą być strajki, które wybuchły na początku kwietnia 1951 r w kilku zagłębiowskich kopalniach na wieść o decyzji zmuszającej górników do dłuższej pracy. W protestach do których doszło w kop. "Czerwona Gwardia", "Jowisz", "Kazimierz", i "Grodziec" wzięli udział nawet członkowie PZPR. Przez przypadek sprawa ta była katalizatorem kariery Edwarda Gierka. Na polecenie Romana Zambrowskiego, pojechał do strajkujących by ich nakłonić "jak górnik górnika" do przerwania strajków.

Mit prysł w 1980 r kopalnie zastrajkowały i wygrała "Solidarność"

Stali pod kopalnią i mówili o Wybrzeżu, że tam strajk i że to się musi skończyć. Stali nawet dwudziestu ich nie było. I wtedy podszedł do nich dyrektor D... "Co wy tu, k..., wiece urządzacie! wypier.. do cechowni, tam sobie gadajcie" (autentyczne to nie są wulgaryzmy)
To się ruszyli i poszli, to po drodze każdego zawracali: "Dyrektor na cechownię pójść kazał", "Masówka na cechowni"- podawali z ust do ust. Już nie dwudziestu ale trzystu ich było.
A gdy w cechowni dyrektor raz jeszcze ich od k... i ch.. wyzwał to go szybko zdmuchnęli z balkonu. "STRAJK"
Rok później władza wzięła odwet. Górnik Czesław Kłosek nosi od tego czasu zomowską kule w kręgosłupie.

senior A.P.
26-11-2009, 12:07
I to dzieki komu - gornikom czy stoczniowcom wszelkie mity prysly ?
Bo jezeli dzieki "Bolkom" to ja sie z tym nie zgadzam,zreszta nie tylko ja ale i mlodzi "IPN-nowcy" ,ktorzy juz ksiazki pisza jak "obalano komunizm" a komunisci i ich sludzy dalej przy wladzy sa.
Wprawdzie paru odsunieto ,jak chociazby gen. W.Jaruzelski ale tylko dlatego,ze sie dali .
Gornikow w Polsce co raz mniej ,przyczyn jest wiele ,wazne ,ze nasz gornik senior na portalu sie nie daje usunac i nawet usuwa innych .
To byl gorniczy stan !
Byl ,bo juz go nie ma ,wegiel padl,siarka dawno a obecnie miedz.
Co by tu jeszcze doprowadzic do upadlosci w Polsce ?

tadeusz50
01-12-2009, 09:35
Augustyn ty chamski dupku
Gornikow w Polsce co raz mniej ,przyczyn jest wiele ,wazne ,ze nasz gornik senior na portalu sie nie daje usunac i nawet usuwa innych
To jest bezczelne pomówienie!! Kogo niby usunąłem? jasno proszę inaczej pozostaniesz DUPKIEM

tadeusz50
01-12-2009, 09:41
Bez przywileii dla górników nie będzie górnictwa i węgla.
http://www.dziennikzachodni.pl/pieniadze/190496,gornicy-przegrywaja-walke-o-przywileje-emerytalne,id,t.html

jasinek123
01-12-2009, 09:52
do Seniora AP
piszesz głupstwa chłopie .
jeżeli kopalnia na której ja albo Tadeusz fedrowała
około 150 lat to ile tego węgla musiało by być
wokoło szybu tejże kopalni - poprostu wszystko żeśmy wybrali
możemy z chodzić głębiej - przykład Halęba
a jakie zagrożenia koszty tego węgla
człowieku pomyśl zanim napiszesz!!

A Tadeusza bronie nikogo z forum nie wyrzuca
przykład ja różnimy się zasadniczo
ale aby mnie wyrzucał - godosz farmazony [fleki]!!

senior A.P.
01-12-2009, 10:46
"Dupek dupka popiera i dupkiem pogania !"
Kultura "Tadusza50" w calej okazalosci gorniczej !!!
Jak czytam ta sama linia dzialania na tym portalu - sila niezawodnej czerwonej partii .
Wieczne odpoczywanie racz wam dac panie !
Juz nie wiele zostalo wam do zniszczenia i opanowania.
Bywajcie !

tadeusz50
01-12-2009, 12:28
Augustyn byłeś i jesteś tchórzem kto służył czerwonej armii?? popatrz w lustro

jasinek123
01-12-2009, 13:30
senior A. P
Piszesz że w polsce upadło -węgiel -siarka -miedz itd
przecież umiesz posługiwać się internetem wystarczy kliknąć
na hutę Cedynia- Głogów - Legnicę
i juz byś wiedział jak ginie górnictwo w polsce
dla przykładu
oprucz miedzi huta Głogów produkuje :
miedz-425tys.ton
srebro-1193tony z
złoto-902 kg
ołów 24tys ton
kwas siarkowy-518tys ton
selen82tony
siarczan niklowy 1689ton
i wiele jeszcze żadkich pierwiastków
to jest huta głogów jest jeszcze::
huta legnica
huta cedynia
i wszystkie produkują to samo
wartość srebra jest taka sama jak miedzi
a siarkę w polsce nie tylko
odzyskuje sie też ze spalania węgla
dla tego też UE nakłada kary za zanieczyszczanie
środowiska
dla tego proszę nie obrażaj
nas tylko zajrzyj do internetu
nie długo Barburka -dla tego -szcześć boże
przyjacielu!!

senior A.P.
02-12-2009, 11:50
Czerwona armia ?
Czy tobie juz wszystko czerwienia oczy przyslonilo "tadeuszu50" .
"Wiecie,rozumiecie " - to z takimi zwrotami nie do mnie !
Ja sluzylem w WOJSKU POLSKIM i POLSCE SLUZYLEM a "czerwono armiencow" mialem w powazaniu takim na jaki zaslugiwali w odpowiednich okresach historycznych,takze docenilem ich wysilek w obaleniu HITLEROWSKICH NIEMIEC !

O chamstwoe i "dupkowaniu" po dzisiejszy dzien zapytaj siebie i swoje srodowisko ,przeciez to WY CZERWONI wysylaliscie polski wegiel CZERWONYM za ziemie uwazana za rude zelaza .
Czyje byly rzady nie czerwonych propagatorze poprawnosci historycznej ???
Starczy juz przefarbowan ,dzisiaj nalezy zalozyc kolor czarny i isc na STYPE POLSKI !!!
Cala nadzieja w mlodych pokolenaich ale tych z POLSKICH RODZIN ,oni napewno poznaja sie kto jest kto i wszystkim wystawia rachunek do zaplaty.

tadeusz50
02-12-2009, 12:35
Augustyn coś Ci się już całkiem pomyliło?
JA nie wysyłałem węgla na wschód, nie byłem nigdy czerwony!!!
Jakoś nie widzę stypy Polski!!
Rodowód naprawdę mam bardzo POLSKI sięgający XV w. Oby wszyscy mogli takim się pochwalić.
ps.Ja nie salutowałem ruskim, Ty pewnie tak.

senior A.P.
04-12-2009, 10:42
Jak beda wszystkie moje posty i odpowiedzi na zarzuty "dupkow" przechodzic ,to ty i inni dowiedza sie kim bylem i jestem .Jak narazie zamyka mi sie dostep w dyskusji nawet w obronie wlasnej.
Ten post chyba przejdzie ?

tadeusz50
04-12-2009, 15:12
Jak beda wszystkie moje posty i odpowiedzi na zarzuty "dupkow" przechodzic ,to ty i inni dowiedza sie kim bylem i jestem .Jak narazie zamyka mi sie dostep w dyskusji nawet w obronie wlasnej.
Ten post chyba przejdzie ?
Augustyn sam zacząłeś wojenkę (bo tak jak mnie się wydaje topory wojenne były zakopane). Zacząłeś w # 92

Gornikow w Polsce co raz mniej ,przyczyn jest wiele ,wazne ,ze nasz gornik senior na portalu sie nie daje usunac i nawet usuwa innych .

odebrałem to jako pomówienie prośba ( bardzo ostra) byś napisał jasno i wyraźnie kogo to usunąłem .
Oczywiście tego nie uczyniłeś, ponownie wyciągnąłeś kulturę górniczą ( no wojskowa jest super-hi hi padnij powstań itd ) po raz kolejny wyciągasz jakąś czerwoną partię która była bliżej Ciebie niż mnie. Później już poszło jak zwykle.
W tym ostatnim # też coś sugerujesz.

Pytam ponownie kogo usunąłem?? Jasno i wyraźnie.

Saturn
04-12-2009, 20:10
dzisiaj święto górników i ich patronki..a na tym wątku "wojenka"...
to popatrzcie na to....czy pamiętacie o tych ludziach.../ to tylko przykład/..
http://img189.imageshack.us/img189/8381/seniorl.jpg (http://img189.imageshack.us/i/seniorl.jpg/)
http://img707.imageshack.us/img707/6456/senior2.jpg (http://img707.imageshack.us/i/senior2.jpg/)
..te kamienie/ i wiele innych /stoją w szczerym polu...

senior A.P.
05-12-2009, 08:05
Tadeusz !
Nie do mnie to pytania -kto,kogo i za co usuwa.
Dla mnie wazne co pozostaje i nasuwa wnioski .
Ja nie mam zamiaru "kopac sie z moderatorami" ,ktorzy maja klucz i w kazdej chwli moga zamykac drzwi przed "goscmi".
Ja mam to zasade,ze kazdemu odpowiadam ,jak tez nikomu nie jestem dluzny.
Okreslenia "dupek,cham" lub inne epitety nie maja na mnie wplywu ,przylepiaja sie do tych co je wyrazaja.

Bedac przy temacie o gornikach ,to zaciekawila mnie migawka filmowa z wczorajszego gorniczego swieta "Barburki" kolysanka "piwna" premiera z gornikami przy piwie D.Tuska .Mial okazje chlop sie napic piwa ,bo zona w domu mu wzbrania.
Nie ma to jak gorniczy stan ,mam nadzieje ,ze w Polsce nie zaginie z powodu "ocieplenia klimatu",choc wszystko na to wskazuje.Przeciez wegiel potrzebny jest nie tylko do opalu.

tadeusz50
05-12-2009, 09:37
Augustyn
Tadeusz !
Nie do mnie to pytania -kto,kogo i za co usuwa.
Dla mnie wazne co pozostaje i nasuwa wnioski .

Napisałeś wcześniej, że ta ja usuwam kogoś. Odpowiedzi nie otrzymałem. Usiłujesz wykręcić się sianem, zasłaniając się moderatorkami. Może tak po żołniersku "Przepraszam źle napisałem" lub coś w tym rodzaju. Ciebie jednak na to po prostu nie stać. Wszyscy są źli, podli, czerwoni. Tylko Ty jeden jesteś prawy nad prawymi.
Co premiera i karczmy piwnej. Taka jest tradycja i pewnie prezydent też by był na niej gdyby nie jego choroba.
Górniczemu stanowi jak nie grozi zaginięcie.

Lila
05-12-2009, 09:40
Tadeusz !
Nie do mnie to pytania -kto,kogo i za co usuwa.
Dla mnie wazne co pozostaje i nasuwa wnioski .
Ja nie mam zamiaru "kopac sie z moderatorami" ,ktorzy maja klucz i w kazdej chwli moga zamykac drzwi przed "goscmi".
Ja mam to zasade,ze kazdemu odpowiadam ,jak tez nikomu nie jestem dluzny.
Okreslenia "dupek,cham" lub inne epitety nie maja na mnie wplywu ,przylepiaja sie do tych co je wyrazaja.

Bedac przy temacie o gornikach ,to zaciekawila mnie migawka filmowa z wczorajszego gorniczego swieta "Barburki" kolysanka "piwna" premiera z gornikami przy piwie D.Tuska .Mial okazje chlop sie napic piwa ,bo zona w domu mu wzbrania.
Nie ma to jak gorniczy stan ,mam nadzieje ,ze w Polsce nie zaginie z powodu "ocieplenia klimatu",choc wszystko na to wskazuje.Przeciez wegiel potrzebny jest nie tylko do opalu.

Senior, premier lubi kiwać się i ..innych.
Stan górniczy ma się mieć znacznie lepiej.
Ocieplenie klimatu z powodu remisji gazów, włóż między bajki,
opowiadane przy drinku mandarynkowym.
Nad basenem.:D

senior A.P.
05-12-2009, 12:21
Klamstwo "klimatyczne" jak kazde inne, tych co chca rzadzic calym swiatem ma krotkie nogi,zreszta prezydenci o krotkich nogach tez daleko nie zajda (krasnale szybko sie mecza).
To ze moje posty sa usuwane przez tego co ma klucz sa rowniez na interwencje ,a takowe od ciebie "T50" byly i jasno tu wyrazane ,co oczywiscie jest nie do udowodnienia WPROST (wynikaja z tresci i prowokacji twoich lacznie z ostatnim "dupkowaniem i chamieniem" z twej strony) ,zreszta mi na tym nie zalezy aby komus udawadniac winy na forum lub kto ma racje (fakty mowia same za siebie) ,wystarczy czytac z uwaga posty "za i przeciw".
Dla mnie gornik to czlowiek pracujacy ciezko pod ziemia (ostatnio to juz podobno kobiety - diabel ich wszedzie posyla ,do wojska tez) ,ten fedrujacy a nie nadzorujacy ,tym bardziej "gryzipiorek" na powierzchni w administracji.
Takich gornikow (fedrujacych) SZANUJE ,a nie dzialaczy z piana na ustach .
Temat i klotnie radze zamknac ,bo nic tu nie wnosi ,tak dla gornikow jak i dla zolnierzy.

tadeusz50
06-12-2009, 08:14
Augustyn
To ze moje posty sa usuwane przez tego co ma klucz sa rowniez na interwencje ,a takowe od ciebie "T50" byly i jasno tu wyrazane ,co oczywiscie jest nie do udowodnienia WPROST (wynikaja z tresci i prowokacji twoich lacznie z ostatnim "dupkowaniem i chamieniem" z twej strony) ,zreszta mi na tym nie zalezy aby komus udawadniac winy na forum lub kto ma racje (fakty mowia same za siebie) ,wystarczy czytac z uwaga posty "za i przeciw".
Widocznie masz zaszczepione donoszenie bo albo sam donosiłeś i miałeś donosicieli to uważasz, że wszyscy pozostali też tym się trudnią. Co mam do kogo piszę jasno a nie donoszę, kabluję. To co czynisz wysuwając jakieś chore insynuacje , jest jedną z najpodlejszych rzeczy jakie można czynić. Dla myślącego wystawiasz sam sobie świadectwo. Cóż betonowego myślenia nie jestem wstanie przekonać. Beton pozostaje betonem. Bywaj Augustynie "kryształowy człowieku" baw się dobrze na Florydzie.

senior A.P.
10-12-2009, 11:02
Juz ci odpowiedzialem ale nie wiem z jakiego powodu post nie przeszedl cenzury ?
Moje zycie nie jest zabawa i takich zyczen nie przyjmuje .
Mnie wystarczy zyczliwosc ludzi i to tych nie od kadzidla.

Ten post chyba przejdzie ?

ps. prosze nie drwic z krysztalow ,te sa tez przydatne w zyciu ludzi uczciwych.

tadeusz50
10-12-2009, 13:16
Jaka wstrętna ta cenzura, nie przepuszcza myśli nawiedzonego proroka. Oj, Augustyn daj już spokój z tymi bajkami. Tu są dorośli ludzie i w bajki przestali wierzyć.

senior A.P.
11-12-2009, 10:39
W takim razie TY jako gornik opisz nam jak przez dwadziescia lat likwidowano polskie gornictwo .
Zainteresowanych prawda o polskim gornictwie odsylam na strone "propolonia" .
Co ty na to gornik z "Bozej laski" ???