PDA

View Full Version : KSIĄŻKI - RECENZJE część II

Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

mimoza
13-09-2009, 23:27
Zapraszam do II części wątku "Książki - recenzje" każdego, kto chce podzielić się swoją opinią na temat przeczytanych książek. :D Cz

Anilah
14-09-2009, 10:41
Polecam: Ayaan Hirsi Ali
"NIEWIERNA"- Grozili mim ,że będę następna...
Wychowana w surowej,muzułmańskiej rodzinie Ayaan przeżyła wojnę domową, zabieg obrzezania, brutalne bicie, w wieku dojrzewania wkracza jako żarliwa wyznawczyni islamu. Ucieka przed przymusowym małżeństwem i uzyskała azyl w Holandii, gdzie jako członkini izby niższej parlamentu walczyła o prawa muzułmańskich kobiet, a także o zreformowanie praw wywodzących się z islamu..
Trudno oderwać się od tej książki..

koziorożec
14-09-2009, 15:57
witam wszystkich, jestem początkującą ale chciałabym się do Was przyłączyć.Na początek polecam współczesną sagę rodzinną amerykańskiej autorki Karen Kingsbury -rozpoczyna ją seria-Saga Baxterów.Autorka pięknie opisuje relacje rodzinne na tle różnych wydarzeń losowych między innymi na tle zamachu terrorystycznego z 11-go września 2001 roku.
Przedstawia ideał rodziny a do takiego ideału przecież wszyscy dążymy. Czyta się świetnie.

mimoza
14-09-2009, 16:06
Koziorożec - skoro weszłaś do seniorka i piszesz - - to jesteś u siebie.
Nie pytaj czy Ciebie przyjmiemy, forum jest dla każdego - witaj.:D

A ja polecam książke "Maria Kazimiera i Jan Sobiescy - Listy okresu odsieczy wiedeńskiej" opracowanie Leszka Kukulskiego.
Tyle w tych listach żaru i miłości. Warto przeczytać, lektura na jesienne wieczory - Cz

amber
22-09-2009, 12:19
Jestem świeżo po lekturze Złodziejki Książek. Szczerze przyznam, że zwróciłam na nią uwagę dzięki okładce. Książka jest ładnie wydana. Niezwykły narrator, którym jest Śmierć, opowiada historię dziecka - małej, niemieckiej dziewczynki, której przyszło żyć w czasie II Wojny Światowej. Świetna książka. Płakałam w trakcie lektury.

weronika1
22-09-2009, 12:38
Polecam ostatnio przeczytaną książkę węgierskiego pisarza Sandora Marai "Księga ziół". Nie ma tam jednego zdania o ziołach. Jest to - powiedziałabym - ABC zycia.

Srebrzysta
22-09-2009, 13:23
Jean-Daniel Baltassat - Nadworny malarz (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/A+-+B+-+C/B*3dJean-Daniel+Baltassat/Nadworny+malarz+*26)<---kliknij czyta Jacek Kiss

Jean-Daniel Baltassat (ur. w 1949 r.) jest z wykształcenia historykiem sztuki. W latach siedemdziesiątych zajmował się fotografią i reklamą. Współpracował z licznymi czasopismami poświęconymi sztuce, otworzył galerię malarstwa w paryskiej dzielnicy Bastille. Od 1985 r. żyje z pisania. Jest autorem sześciu powieści. Obecnie mieszka w Paryżu.

Jesienią 1428 roku malarz Johannes Van Eyck (1395-1441) dostaje od swojego mocodawcy - Filipa de Bourgogne, księcia Brabancji niecodzienną misję: ma udać się do Portugalii, by tam namalować portret infantki Izabeli, który odsłoni jej najskrytsze tajemnice. Niezwykle wprawny w swoim fachu malarz spełnia kaprys księcia i wyrusza w podróż. Portret, który powstanie, ukaże światu tylko to, na co zgodzi się infantka.

Jean-Daniel Baltassat zdradza nam kilka zazdrośnie strzeżonych tajemnic warsztatu malarza. Dzieje słynnego mistrza oglądamy w czterech odsłonach, z których wyłania się obraz Średniowiecza jako okresu rozkwitu nauki, kultury, sztuki.

albert
22-09-2009, 14:07
Witajcie. Jestem od paru dni na forum. Lubie duzo czytac. Zawsze chetnie wracam do ciekawie napisanej ksiazki Wojciecha Zukrowskiego, pt. "Kamienne Tablice". Ile w niej sentymentu, prawdy zyciowej. Jezeli nie czytaliscie, serdecznie polecam.

Akcja rozgrywa sie w New Delhi w Indiach, w ambasadzie wegierskiej, w ktorej na stanowisku radcy kulturalnego pracuje bohater powiesci Istvan Terey z Budapesztu. Przezywa on w Indiach swa wielka milosc do australijskiej lekarki Margit, ktora w tym kraju znalazla sie z misja Swiatowej Organizacji Zdrowia. Watek polityczny stanowi tlo wydarzen w roku 1956 w Budapeszcie.

Ludgarda
22-09-2009, 17:13
Jestem świeżo po lekturze Złodziejki Książek. Szczerze przyznam, że zwróciłam na nią uwagę dzięki okładce. Książka jest ładnie wydana. Niezwykły narrator, którym jest Śmierć, opowiada historię dziecka - małej, niemieckiej dziewczynki, której przyszło żyć w czasie II Wojny Światowej. Świetna książka. Płakałam w trakcie lektury.

Tak, słyszałam, że jest świetna:) Myślałam nawet o jej kupnie, ale tak jakoś nie wyszło:(( Książka znalazła się w zestawie pytań na jednym z portali, w konkursie na temat " II wojna światowa w Literaturze"- piękna zatem, i ważna lektura:D

Alunia
22-09-2009, 23:14
amber!
Właśnie skończyłam "Złodziejkę książek":):D

Zacytuję jeszcze trochę recenzji:
Markus Zusak w historię Liesel wpisuje również Żyda, Maksa Vandenburga, którego Hubermannowie ukrywali podczas wojny w piwnicy. Max jednak w końcu trafia do obozu koncentracyjnego i dopiero w epilogu dowiadujemy się szczegółowo o jego losach. Zusak nie szczędzi też obrazów Żydów maszerujących w pochodach przez Molching do obozu w Dachau. Pokazuje okrucieństwo niemieckich żołnierzy, bestialstwo, z jakim traktowali Żydów. Doskonale rysuje portrety bohaterów, dbając o szczegóły i wyjaśniając motywy ich postępowania."

PS. Podobała mi się również ciepła postać przybranego ojca Lisy - Hansa Hubermanna.

Alunia
23-09-2009, 15:55
Niełatwa do zdobycia, dawno nie wznawiana.

Niech nikogo nie zmyli nieco infantylny tytuł.

Książka stanowi II cz. "Gruszek na wierzbie".
Jest w dużej mierze biografią autorki i opisem życia w Polsce międzywojennej.
Opisuje warunki życia w kręgach zubożałego ziemiaństwa, przesiedleńców z kresów,
życie w Bydgoszczy i w Warszawie w czasie międzywojnia.
Niełatwy charakter i związki rodzinne bohaterki są ciekawym tłem powieści.

Alunia
23-09-2009, 15:57
Dla zainteresowanych:
Zofia Stulgińska (ur. 20 kwietnia 1902 - zm. 15 maja 1984) - była dziennikarką, tłumaczką, pisarką. Pochodziła z bogatej rodziny z Kresów Wschodnich, bardzo zasłużonej podczas powstania styczniowego. Jej dziadek ze strony matki Michał Kolankowski był właścicielem fabryki rur kamionkowych w Borowiczach koło Nowogorodu. Dziadek ze strony ojca Antoni Stulgiński był dyrektorem papierni w Dobruszu – największej w Rosji, należącej do książąt Paskiewiczów.
Majątek, należący do Stulgińskich i Kolankowskich, znajdujący się w Petersburgu i na terenach dzisiejszej Białorusi, został w znacznej mierze pochłonięty przez rewolucję.
Bliskim krewnym pisarki był Tadeusz Stulgiński, w czasie wojny więzień Pawiaka i Oświęcimia, znany artysta-rzeźbiarz, profesor ASP w Krakowie.

Srebrzysta
25-09-2009, 10:12
Tanamera - to historia zwycięskiej miłości na tle wielkich burz dziejowych.
Tanamera - to historia jednego z najbardziej fascynujących miast świata, to egzotyka przyrody i obyczajów.
Tanamera - to stuletnia historia Malajów: angielski kolonializm, japońska okupacja, komunistyczne powstanie.
Noel Barber - Tanamera (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/A+-+B+-+C/B*3dMilt+Bearden/Czarny+tulipan+*26) <--kliknij czyta Leszek Teleszyński
W złotych dniach Singapuru, kiedy to tropikalne miasto, największy port i centrum przemysłowo-handlowe Wschodu, tętniło nie zawsze czystymi interesami, młody Anglik, dziedzic ogromnej fortuny, zakochał się w chińskiej piękności, córce milionera. I chociaż jej ciało było koloru jasnego złota, a jego białe, chociaż życiem w ówczesnym Singapurze rządziły przesądy rasowe ściśle oddzielające białych od żółtych i brązowych - nic na świecie nie było w stanie powstrzymać tej miłości. John Dexter i Julia Sung, gwałcąc święte, choć niepisane prawa, zostali kochankami.

senioritka
25-09-2009, 16:25
Tytuł: :Klub książki" autor : Mary Alice Monroe
Takie sobie czytadło. Cytat: ktoś powiedział, że dla każdego człowieka najpiękniejszym dżwiękiem na świecie jest dżwięk
własnego imienia. Myślę, że tak jest.

Alunia
01-10-2009, 11:13
"Starość doskonała" Krystyny Nepomuckiej

Ostatni szósty tom cyklu "Niedoskonała miłość"
Poprzednie:
- Małżeństwo niedoskonałe (tom: 1)
- Rozwód niedoskonały (tom: 2)
- Samotność niedoskonała (tom: 3)
- Miłość niedoskonała (tom: 4)
- Kochanek doskonały (tom: 5)
- Starość doskonała (tom: 6)

Dawno temu czytałam kilka z nich. Nie wszystkie, więc brakowało mi ciągłości postaci.
Ale niedokuczliwie :) :D

Czyta się lekko, nie raz wybuchniesz śmiechem ale i zdziwisz się
jak bliskie Tobie są przemyślenia bohaterki.
Ona wreszcie wkroczyła w pogodny czas doskonałości. Życiowe chmury, które przysparzały jej tylu trosk, teraz wreszcie rozpraszają się, a codzienna egzystencja rysować się zaczyna w jasnych chmurach.

senioritka
01-10-2009, 16:08
Wprost u w i e l b i a m Krystynę Nepomucką. To jej szczególne spojrzenie na różne zdarzenia i sytuacje życiowe,
z przymrużonym okiem. Kapitalne. Właśnie takie książki lubię.
Nie przepadam za wspomnieniami wojennymi, może dlatego, że moja rodzina przeszła przez tą gehennę.
W ogóle lubię wesołość, humor, dowcipy Honorki, którymi sypie jak z rękawa nie tylko na tym forum. Zreszą nie ona jedna. Rzadko się śmieję, ale Wasze dowcipy doprowadzają
mnie do szczególnej wesołości. Wczoraj czytałam w nocy i też,
zamiast spania, były chichy-śmichy, na głos!
Pozdrawiam forumowych Wesołków. Tak trzymać, nie popuszczać, oczywiście ze śmiechu. HEJ!!

Zdzisia
02-10-2009, 12:56
Wezmę się teraz za czytanie książek p.K.Niepomuckiej. Powieści p.Zofii Stulgińskiej przeczytałam wszystkie.Najmniej podobał mi się "Mąż z ogłoszenia".Za dużo tam wychwalania samej siebie.Najbardziej "Czek bez pokrycia" Dużo dobrego humoru i świetnie przedstawione realia PRL-u. Ze swej strony polecam "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku"p.Romy Ligockiej wielce uzdolnionej osoby - malarki,scenografki,pisarki.Opisuje ona w tej powieści swoje życie z dystansem do siebie bez przechwalania się. A było jej życiu wiele tragicznych sytuacji.Jako ciekawostkę podam,że jest to kuzynka Romana Polańskiego - ojcowie byli braćmi.

Malwina
02-10-2009, 13:16
Ligocka , ciekawa Osoba, czytam jej reportaze ....Zdizsiu,...dlaczego Ty jeszcze nie dołączyłąś do Pomorzanek...moze już czas?

Alunia
02-10-2009, 15:53
Powieści p.Zofii Stulgińskiej przeczytałam wszystkie.Najmniej podobał mi się "Mąż z ogłoszenia".Za dużo tam wychwalania samej siebie.Najbardziej "Czek bez pokrycia" Dużo dobrego humoru i świetnie przedstawione realia PRL-u.

No to się cieszę, bo właśnie przywlokłam do domu stertę książek z biblioteki.
Wśród nich właśnie "Czek bez pokrycia" :D :)

Jadzia_G
02-10-2009, 16:09
Wezmę się teraz za czytanie książek p.K.Niepomuckiej. Powieści p.Zofii Stulgińskiej przeczytałam wszystkie.Najmniej podobał mi się "Mąż z ogłoszenia".Za dużo tam wychwalania samej siebie.Najbardziej "Czek bez pokrycia" Dużo dobrego humoru i świetnie przedstawione realia PRL-u. Ze swej strony polecam "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku"p.Romy Ligockiej wielce uzdolnionej osoby - malarki,scenografki,pisarki.Opisuje ona w tej powieści swoje życie z dystansem do siebie bez przechwalania się. A było jej życiu wiele tragicznych sytuacji.Jako ciekawostkę podam,że jest to kuzynka Romana Polańskiego - ojcowie byli braćmi.
Znam osobiście bratową p. Romy - książka ....owszem ciekawa, ale autorka pozostawia duży niesmak z powodu swojego zachowania - wobec zmarłego męża (ale to tylko taka dygresja) - przepraszam - nie na temat.

Ludgarda
03-10-2009, 10:28

Tak, wiem o tym, że Roma Ligocka jest kuzynką słynnego reżysera. Jej w/w książka znalazła się wśród wielu fragmentów konkursu internetowego BiblioNETki na temat:" II wojna światowa w Literaturze". Nepomuckiej dotąd nie znałam, więc mam kolejną autorkę do czytania:)
Obecnie zaczytuję się w książce KIEDY PŁACZĄ ŚWIERSZCZE, piękna lektura o przejmującym ratowaniu ludzkiego życia drogą transplantacji serca z dramatyczną miłością w tle...:cool:

Srebrzysta
03-10-2009, 19:04
książkę:
Madeleine Brent - Ostatnia z rodu Chiavellich (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/A+-+B+-+C/B*3dMadeleine+Brent/Ostatnia+z+rodu+Chiavellich+*26)

Jak przystało na powieść romantyczną, w "Ostatniej z rodu Chiavellich" spotykamy się z "nietuzinkową", piękną, aczkolwiek ubogą córką kornwalijskiego rybaka, i z równie przystojnym, tajemniczym młodzieńcem z wyższych sfer. Na horyzoncie pojawiają się miłość, wielki majątek i jeszcze potężniejszy wróg. To wszystko tylko pozornie przypomina kolejną typową historię...

Peter O'Donell, współczesny brytyjski twórca piszący pod pseudonimem Madeleine Brent, z męskiego punktu widzenia opowiedział rozdział z życia młodej kobiety, której przyszło zmierzyć się w walce o majątek, schedę po nieżyjącej babce - weneckiej hrabinie. Caterina jest silną, odważną, kierującą się w życiu emocjami młodą kobietą. W jednej chwili traci ojca (matka od kilku lat nie żyje), opuszcza rodzinną wioskę rybacką, trafia do domu bogatej rodziny Mortonów (po tym, jak uratowała pana domu z opresji), poznaje miłość swojego życia - Lucjana Farrela. Jednocześnie spada na nią jak grom z jasnego nieba wieść, że jest spadkobierczynią majątku starego, weneckiego rodu.

babciela
03-10-2009, 20:10
A ja przeczytalam dwa rewelacyjne kryminaly-tego samego autora Hennga Mankella. Recenzji nie napiszę , bo ja czytam ksiązki dziwnie- pierwsze czytanie to wsluchanie się w melodyke ksiązki- dopiero za drugim zwracam baczna uwage na tresc. Te ksiązki maja to coś co wciaga.Nie moge skonczyc Gabriela Garcii Marqueza Milosc w czasach zarazy- znam tresc , jest na pewno arcydziełem literackim- ale rytmu tej ksiązki nie mogę złapac....

Alunia
03-10-2009, 20:27
Wszystkim wpisującym tu dziękuję .:D :)
Jak coś mnie zainteresuje, szukam recenzji w sieci i natychmiast sprawdzam online, czy są w mojej bibliotece.
I już nie stoję jak pingwin przy półkach, nie wiedząc co wybrać.
Wczoraj przytargałam całą stertę, a dzisiaj zamówiłam kolejne.
Buziaki dla Was.:D

Alunia
04-10-2009, 09:12
A ja przeczytalam dwa rewelacyjne kryminaly-tego samego autora Hennga Mankella. Recenzji nie napiszę , bo ja czytam ksiązki dziwnie

Przyznaję, że czytałam trzy jego pozycje
Psy Rygi i Piąta kobieta, Fałszywy trop.
Psy Rygi nie dokończyłam. Jakiś ciężki i mroczny.
Ogólnie nie czyta mi się go dobrze, ma, nazwałabym to ciężkie pióro.

Ludgarda
04-10-2009, 11:24
A ja przeczytalam dwa rewelacyjne kryminaly-tego samego autora Hennga Mankella. Recenzji nie napiszę , bo ja czytam ksiązki dziwnie- pierwsze czytanie to wsluchanie się w melodyke ksiązki- dopiero za drugim zwracam baczna uwage na tresc. Te ksiązki maja to coś co wciaga.Nie moge skonczyc Gabriela Garcii Marqueza Milosc w czasach zarazy- znam tresc , jest na pewno arcydziełem literackim- ale rytmu tej ksiązki nie mogę złapac....

Aluna:D
O, w oryginalny sposób czytasz, taki niezwyczajny:) MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY- książkę właśnie otrzymałam od przyjaciółki, mam w planach ją przeczytać, niebawem. Wcześniej widziałam film o tym samym tytule, oparty na książce...powiem krótko, nie podobał mi się, dlatego tym bardziej jestem ciekawa książki!

babciela
04-10-2009, 11:34
Istotnie kryminały są mroczne- jak to kryminaly- ale pióro- uwazam dobre.Przeczytalam " A potem" John'a Updike'a. Rewelacja-mistrz światowej klasy- takie jest moje zdanie.W trakcie czytania mialam łzy w oczach, byłam autentycznie zdenerwowana, przy innych miałam ochote rzucic ksiązka w ...obojętnie co...Straszne emocje...
Polecam, zale to tylko gwoli zapoznania się z troche inna prozą Doris Lessing-Zloty Notes-historia nieszczesliwej kobiety- rozwiedzionej i "zle zakochanej.Pisanie dobre, ale jej i tak nie lubie...

senioritka
04-10-2009, 11:45
Czytam autobiografię Janusza Głowackiego "Z głowy". Autor
opowiada o swoim życiu z wielkim poczuciem humoru na tle
ostatniego 40-lecia. Książka jest także w wersji audio. Czyta
Piotr Fronczewski.

Alunia
04-10-2009, 11:50
Aluna:D
O, w oryginalny sposób czytasz, taki niezwyczajny:) MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY- książkę właśnie otrzymałam od przyjaciółki, mam w planach ją przeczytać, niebawem. Wcześniej widziałam film o tym samym tytule, oparty na książce...powiem krótko, nie podobał mi się, dlatego tym bardziej jestem ciekawa książki!

To nie ja to babciela tak czyta :D:)

Alunia
04-10-2009, 11:52
Przeczytalam " A potem" John'a Updike'a. Rewelacja-mistrz światowej klasy- takie jest moje zdanie.W trakcie czytania mialam łzy w oczach, byłam autentycznie zdenerwowana, przy innych miałam ochote rzucic ksiązka w ...obojętnie co...Straszne emocje...

Poczytałam recenzje,
http://biblionetka.pl/book.aspx?id=119069
zaciekawiła mnie, lecę szukać w bibliotece online :D

Alunia
04-10-2009, 11:55
.......Doris Lessing
Noblistka..? Nie wiedziałam! Tez poszukam :D

babciela
04-10-2009, 11:57
A najbardziej kocham" Opowiadania "Czechowa...

Alunia
04-10-2009, 12:09
A wiesz, że i ja zatęskniłam ostatnio za starą literatura rosyjską.
Nawet myślałam, co by wypożyczyć?

Alunia
04-10-2009, 12:13
Doris Lessing-Zloty Notes .
Tego w mojej bibliotece nie ma. Jest 14 innych tytułów. Moze cos polecisz, Elu?

Alunia
04-10-2009, 12:16
Przeczytalam " A potem" John'a Updike'a. Rewelacja-mistrz światowej klasy- takie jest moje zdanie.
Znalazłam 11 innych jego książek, "A potem" nie ma. Polecisz coś innego jego pióra?

Mag
04-10-2009, 12:21
Polecam dwie powieści Lessing, skoro juz o niej mowa : "Piate dziecko" i kontynuację "Podróż Bena". Historia, w mojej ocenie, wyborna, ale ja akurat trafiłam na fatalne tłumaczenie, pewnie robiono to w pośpiechu zaraz po tym, jak dostała Nobla.

Mag
04-10-2009, 12:22
A Czechow jest po prostu bezkonkurencyjny :)

Mag
04-10-2009, 12:24
Dzisiaj czytam "Dom nad rozlewiskiem" Kalicińskiej

Jadzia_G
04-10-2009, 15:28
Dzisiaj czytam "Dom nad rozlewiskiem" Kalicińskiej
Są jeszcze 2 następne tomy tej powieści - przeczytałam - fajnie się czyta a dziś o 20.15 - film na podstawie I tomu - zobaczymy jak to się ma do książki. Pozdrawiam.

Mag
04-10-2009, 16:11
Cokolwiek by pisać o książkach, to nic nie przebije, że tak powiem kolokwialnie, "Sto lat samotności" Marqueza. To już jest magiczna literatura.

Jolina
04-10-2009, 16:44
A ja czytam teraz " Dom sióstr", Charlotte Link.
Wyrafinowana i dramatyczna aż do ostatniej strony, wspaniała książka,
Barwna, wielowątkowa powieść, która łączy w sobie historię namiętnego romansu z sagą rodzinną. A w ogóle to bardzo lubię czytać sagi rodzinne.
DOM SIÓSTR, w zasadzie mam już przeczytany.Wieczorem zacznę czytać
"Poszukiwacze zaginionej wiedzy", Von Danikena, to zupełnie inna tematyka, ale bardziej lubiana niż reomanse.:D

mimoza
04-10-2009, 16:53
Jolinko - mówisz i masz;) - Cz

Jolina
04-10-2009, 18:03
Czesiu, to jest piekne, W zasadzie , za poezja nie przepadam, ale ten pierwszy Twoj wiersz..stało sie , co stać się mial..,
bardzo mnie wzruszyl. A w tym...gdybym wtedy odeszła...., to odniosłam wrażenie jak byś pisała o czymś realnym, o czymś co przeżyłaś, co to znaczy ...sugestia.
Czesiu, bardzo się cieszę, że Cię " poznałam", nie wiem nawet czemu,
.....może , mamy podobne życie, albo przeżycia?
To coś pieknego, tak usiaść, zadumać sie, i potrafić przelać na papier swoje odczucia.:)

mimoza
04-10-2009, 18:10
Halinko, rozumiem, że piszesz o moim blogu - dziękuję z serca.
Nie ukrywam, że moje wiersze to w głowniej mierze, a przede wszystkim
moje przeżycia, przemyślenia, odczucia i obserwacje, a także marzenia
z przeszłości. :D - Cz

mimoza
04-10-2009, 18:14
Czytam teraz MORZE UTRACONEJ MIŁOŚCI -Santa Montefiore.
Książka pełna namiętności i mrocznych tajemnic rodziny głównej bohaterki Celestrii Montague.
Czyta się lekko, wciągająca akcja, egzotyczne miejsca, polecam. - Cz

babciela
04-10-2009, 20:29
Alusiu, nie wiem , co mam Ci poradzic- ja zamawiam ksiązki w EMPIK-u. Tytuły podaja mi kumpele, bądz opieram się na recenzjach...

Malwina
04-10-2009, 21:15
Obejrzalam "Dom nad rozlewiskiem" i nijak sie to ma do moich wyobrazeń....

B.B.
05-10-2009, 07:50
Nie czytałam ksiązki, czy ona jest dobra czy tez ckliwa ? Serial , poki co , taki sobie.

Jadzia_G
05-10-2009, 08:45
Prawde powiedziawszy jestem rozczarowana póki co tym filmem. Zdecydowanie książka jest lepsza .......tak to jest kiedy najpierw się czyta książke a później ogląda film, zawsze jakoś inaczej sobie wyobrażamy bohaterów. Pozdrawiam.

Malwina
05-10-2009, 09:13
Myslę, ze ckliwa nie jest..dobrze sie ja czyta..dużo w niej kobiecosci,

Srebrzysta
05-10-2009, 11:03
Nie czytałam ksiązki, czy ona jest dobra czy tez ckliwa ? Serial , poki co , taki sobie.
Małgorzata Kalicińska - Dom nad rozlewiskiem (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/K*3dMa*c5*82gorzata+Kalici*c5*84ska/Dom+nad+rozlewiskiem+*26) <---kliknj czyta Hanna Kinder-Kiss

Dom nad rozlewiskiem, 2006 – współczesna saga rodzinna dziejąca się na Mazurach. Książka dostała nagrodę wydawców Witryna 2006 oraz nominację do nagrody Srebrnego Kałamarza Hermenegildy Kociubińskiej.
Powroty nad rozlewiskiem, 2007 – niejako pierwsza część owej sagi, osadzona w realiach lat 1945–1980.

babciela
05-10-2009, 19:29
Ja też jestem zawiedziona serialem- cos on mi przypomina-Grocholę-? i taki jakis serial- nie pamietam. Ksiażki nie czytałam.

aktre
06-10-2009, 11:54
http://film.onet.pl/19129,86934,1,recenzje.html

B.B.
06-10-2009, 13:13
Srebrny Kałamarz Hermenegildy Kociubińskiej ? To wspaniale brzmi ! Zaraz bede w tej sprawie googlować." Dom nad ..." w mojej duzej bibliotece wpozyczony do piatego pokolenia, więc cos musi byc na rzeczy .Osobiscie jednak nie przepadam za tak zwaną literaturą kobiecą , jest dobra literatura albo nie , co tam - kobieca albo męska! Grocholę jak sie przerzuci jedną - to juz sie przeczytało wszystkie ( moim zdaniem , oczywiscie ).Na ten film wedlug jej książki szkoda było Stenki , szkoda. Tu sie cos zaczyna podobnie - przebojowa kobitka bedzie "szukac siebie "w gluszy , no , zobaczymy...

Ludgarda
06-10-2009, 14:55
I ja książki nie czytałam, żadnej z trzech części, nawet nie zamierzam, mam kilka innych w kolejce do czytania...:) serial, który powstał na bazie książki, może przy wolnych chwilach obejrzę, a najprawdopodoniej odsłucham z audiobooków ( sugestia Srebrzystej:D ). Nie tak dawno czytałam recenzję czytelniczki młodego pokolenia...rozebrała "Dom nad rozlewiskiem" na czynniki pierwsze, dając jej ocenę negatywną.
Zdaję sobie sprawę, że odbiór lektury, jak i serialu może być różny...

B.B.
06-10-2009, 19:13
Pytanie zapewne naiwne: co trzeba mieć zainstalowane , aby "czytac " audiobook via komputer ? Czy tez jest to inna nazwa ksiązek na CD ? Moze ktos będzie tak miły i mnie oswieci?

koziorożec
06-10-2009, 20:00
obejrzałam pierwszy odcinek filmu "Dom nad rozlewiskiem".Miałam wrażenie, że oglądam - Nigdy w życiu -
K. Grocholi.
Bardzo lubię K.Grocholę. Myślę, że Dom nad rozlewiskiem będzie
równie fajny - tym bardziej, że główną rolę gra J.Brodzik.

Alunia
06-10-2009, 20:03
Myślę, że Dom nad rozlewiskiem będzie
równie fajny - tym bardziej, że główną rolę gra J.Brodzik.
Czy tak sobie wyobrażałaś fizyczność Małgorzaty czytając książkę?

Alunia
06-10-2009, 20:06
Zaciekawiona zwiastunami do filmu zasiadłam. Po 10 minutach miałam dość.
Audiobook polecam.

Alunia
06-10-2009, 20:07
Pytanie zapewne naiwne: co trzeba mieć zainstalowane , aby "czytac " audiobook via komputer ? Czy tez jest to inna nazwa ksiązek na CD ? Moze ktos będzie tak miły i mnie oswieci?

Ściągasz jak każdy plik muzyczny i odtwarzasz w programie jaki masz do tego w kompie.

babciela
06-10-2009, 22:30
Hermenegilda Kociubińska to postac z Zielonej Gęsi Gałczynskiego- mysle ,że nagroda ma sens nagrody " z przymrużeniem oka"- i chyba taka jest ta ksiązka- ale nie mam zdania, bo nie czytalam

babciela
06-10-2009, 22:31
Nie potrafie czytac książki z kompa...

Alunia
06-10-2009, 22:39
Nie potrafie czytac książki z kompa...

Elu, ja polecam audiobooki (zresztą za rada naszej Kundzi, ona mnie do tego zachęciła), a wtedy słuchasz i... np. dziergasz, wyszywasz, opalasz się - tak robiłam latem, nawet na działce postawisz odtwarzacz i grządki pielisz hi hi hi:D

E-booków tez nie lubię czytać z komputera.
Książkę lubię wziąć do rąk, co tam ekran komputera dla bibliofila !!:D

KKangaroo
06-10-2009, 22:51
Alunia jak zawsze jest na dobrym tropie :) Mój kolega przeczytał w życiu jedną książkę, jak sam zeznał, ale teraz wziął się za audio, sam mu ściągam, bo on nie ma internetu i tym sposobem 'przeczytał' już kilka książek. Ostatnio mu dałem "Małego księcia" :D

Alunia
06-10-2009, 23:09
Teraz pamiętaj Komisławie, że odpowiadasz za to "co oswoiłeś" :) :D

KKangaroo
07-10-2009, 00:02
chyba się nie zrozumieliśmy:confused: Żartowałem.:) :D

Alunia
07-10-2009, 00:38
Ja przytoczyłam tylko słowa Małego Księcia, w odniesieniu do Ciebie i Twojego kolegi:
"Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
------------------
A gdzie był Twój żart?

Srebrzysta
07-10-2009, 02:46
Proszę napisać do mnie na priv, a dokładnie wyjaśnię, sposób czytanie audioksiążek z ekranu komputera.
Wasze Priv są zablokowane więc nie mogę tam nic wpisać.
Pozdrawiam Ewa

B.B.
07-10-2009, 08:57
Do Srebrzystej : bardzo dziekuję , ale nie czuję w sobie szczegolnej ochoty na czytanie z ekranu komputera. Co literki na papierze to literki na papierze: dla mnie - magia , bo z takich czarnych znaczkow powstają całe swiaty ! Odtwarzanie przez glosniki bywa dobre , bo jest radiowe, ale nie na cała ksiązke , jak dla mnie. Jeszcze raz - dzięki.

Alunia
07-10-2009, 09:44
Teraz czytam:
"Diabelska Przypadłość" - Jacka Dąbały
Sensacyjna, pełna nagłych zwrotów akcji powieść o prawdziwych namiętnościach, zbrodniach popełnianych z miłości
i niezwykłych losach nieprzeciętnych bohaterów.
Akcja osnuta jest na dwóch przejmujących historiach miłosnych. Pierwsza to historia niebezpiecznego uczucia między niemieckim esesmanem a polską Żydówką. Druga rozgrywa się między piękną, bezwzględną kobietą a synem wysokiego urzędnika służby bezpieczeństwa.
Losy bohaterów ukazane są na tle wielkiej historii - akcja rozpoczyna się w Niemczech w czasie II wojny światowej, następnie przenosi do komunistycznej Polski, by dramatycznie zakończyć w czasach współczesnych.
Czytelnik znajdzie tu nie tylko wielkie uczucia i prawdziwą sensację, ale także inteligentny obraz faszyzmu i komunizmu.

KKangaroo
07-10-2009, 11:57
Ja przytoczyłam tylko słowa Małego Księcia, w odniesieniu do Ciebie i Twojego kolegi:
"Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
------------------
A gdzie był Twój żart?
Żart w tym, że nie było żartu, czysty surrealizm. Dlatego, że nie odpowiada mi wizja oswajania kolegi a sam w sobie cytat bardzo poprawny :D
Pochwalić nie mogę się tym co teraz czytam, chyba, że DZieci z Bullerbyn ale z iinej konieczności niż przyjemność czytania. A i BROŃ BOŻE nie jestem nauczycielem brrrr

KKangaroo
07-10-2009, 12:10
Przepraszam ale teraz przeczytałem posty wyżej, to jest dopiero poplątanie.
dokładnie wyjaśnię, sposób czytanie audioksiążek z ekranu komputera.
Zawsze kojarzyłem audio z uchem itd. i monitor nie jest tu do niczego potrzebny.
Jeszcze raz przepraszam

koziorożec
07-10-2009, 19:34
do Aluni - przepraszam, dopiero dziś przeczytałam Twoje pytanie.
"Domu nad rozlewiskiem" jeszcze nie przeczytałam, ale Małgorzata to dla mnie Judyta K.Grocholi. Postanowiłam obejrzeć
cały serial a w międzyczasie czytać książkę, może w ten sposób
zgubię obraz Judyty. Pozdrawiam:)

Srebrzysta
08-10-2009, 01:26
Zawsze kojarzyłem audio z uchem itd. i monitor nie jest tu do niczego potrzebny.
Jeszcze raz przepraszam
Skojarzenie prawidłowe {audio=ucho}, ale audioksiążki są zapisane na serwerze i nie ma potrzeby kopiować ich na dysk, wystarczy wskazać pliki .mp3 na ekranie, i wówczas "czyta się słuchając".

ansty
08-10-2009, 09:22
Czytam namiętnie od najmłodszych lat,czynię to z wielka przyjemnością i podzielam zdanie BB i Babcieli, że trzymanie książki w ręku-to jest to.Można sobie pofolgować, ułożyć się wygodnie na tapczanie i zatopić się w czytaniu.
Ostatnio przeczytałam wszystkie 3 tomy "Rozlewiska" - książka super, ale obsada aktorska w serialu nie podoba mi się!!! Joanna Brodzik - piękna kobieta i dobra aktorka, ale jest wg mnie stanowczo za młoda by grać rolę bohaterki książki, a już Pani Małgorzata Braunek w roli jej matki? Pomyłka!!!!
Książkowa Pani Basia to osoba wg mnie i opisu filigranowa, z pięknymi włosami, czuła i ciepła. Nie pasuje mi ta obsada w żadnym razie i tak uważa wiele moich znajomych.

Jadzia_G
08-10-2009, 10:29
Czytam namiętnie od najmłodszych lat,czynię to z wielka przyjemnością i podzielam zdanie BB i Babcieli, że trzymanie książki w ręku-to jest to.Można sobie pofolgować, ułożyć się wygodnie na tapczanie i zatopić się w czytaniu.
Ostatnio przeczytałam wszystkie 3 tomy "Rozlewiska" - książka super, ale obsada aktorska w serialu nie podoba mi się!!! Joanna Brodzik - piękna kobieta i dobra aktorka, ale jest wg mnie stanowczo za młoda by grać rolę bohaterki książki, a już Pani Małgorzata Braunek w roli jej matki? Pomyłka!!!!
Książkowa Pani Basia to osoba wg mnie i opisu filigranowa, z pięknymi włosami, czuła i ciepła. Nie pasuje mi ta obsada w żadnym razie i tak uważa wiele moich znajomych.
Zgadzam się z Tobą Aniu - w całej rozciągłości. Też zupełnie inaczej te bohaterki są przedstawione w książce. Właściwie rozczarowałam się wersją filmową.No ale podobno reżyser ma takie prawo żeby film przedstawić wg. własnej koncepcji. Pozdrawiam.

B.B.
12-10-2009, 08:00
No , po drugim odcinku w Tv " Domu nad rozlewiskiem " to juz nie mam ochoty ani oglądac dalej ( glowna bohaterka nie gra , lecz sie zgrywa ) ani starać sie w bibliotece o ksiązkę ... Tak to serial zabija literaturę , mam nadzieję,ze lepszą niz on sam.

maluna
12-10-2009, 08:47
Zgadzam się z Wami dziewczyny, ta ekranizacja to zupełny niewypał i chyba przestanę oglądać. Zgadzam się z B.B., że Brodzik nie gra, tylko "się zgrywa" Bardzo trafne określenie!
Polsat, wcześniej planował nagrać ten serial, ale już nie pamietam kto miał grać. Pamietam tylko, że zamiast Brodzik, Małgosię, miała grać Edyta Olszówka. Obecnie czasami, ogladam ją w "Samym życiu" i jest szczupła i zwiewna blondynką. Czytałam dwa pierwsze tomy i film zupełnie nie oddaje klimatu książki:mad:

Zdzisia
17-10-2009, 08:28
Krystyna NepomuckaPrzeczytałam już "Samotność niedoskonałą" i jestem w połowie lektury "Mydła z Łabędziem"
Niewiele znalazłam informacji w necie o jej życiu prywatnym.Książki są napisane dowcipnym,soczystym językiem.Opisane są w nich trudne,zaraz powojenne czasy w Polsce.Znależć się w tym wszystkim nie było łatwo brrrr...
Ale najbardziej mnie uderzyła w tych książkach samotność bohaterek i ich prawie rozpaczliwe szukanie przyjażni,miłości.Po prostu ciepłych ludzkich uczuć.Można się tu domyślać,że p.K.N.pisze tu trochę o sobie.Uważam,że jej książki są warte uwagi i na pewno sięgnę jeszcze po następne.Pozdrawiam.:)

Lila
17-10-2009, 08:45
No , po drugim odcinku w Tv " Domu nad rozlewiskiem " to juz nie mam ochoty ani oglądac dalej ( glowna bohaterka nie gra , lecz sie zgrywa ) ani starać sie w bibliotece o ksiązkę ... Tak to serial zabija literaturę , mam nadzieję,ze lepszą niz on sam.
Babetko, ja nie doczytałam pierwszego tomu.
Dla mnie ta książka jest ...'niejadalna'. Już wolę serial.Bohaterka ma trzy ciuchy identyczne z moimi:D z firmy Solar. Tylko dlatego.:D

B.B.
18-10-2009, 09:24
Lila na ekrany ! Z pewnoscią była byś o wiele lepsza niz Brodzik , w firmowych ciuchach czy bez ( ? ).
Ten serial tak mi się nie podoba, że obawiam sie , iz sie do niego z niechęci uzaleznię , tak jak to jest z " Klanem ", ktory , moim zdaniem , sztuczny i ckliwy jest nad wyraz wszelki , i az musze to śledzić , by zobaczyc jak ta ckliwosc eskaluje.
Zdzisiu, mialam przyjemnosc znac pania Krystynę Nepomucką , juz jako starszą panią , wysoką,szalenie zgrabną, pełną dowcipu i energii, wyjezdżajacą do Zakopanego na narty,była to wspaniała " przedwojenna dziewczyna " do konca .

Ludgarda
20-10-2009, 11:01
Wczoraj skończyłam lekturę niewielkiej książeczki- klasyki już-a mianowicie " Śniadania u Tiffany'ego Trumana Capote'a, która została opublikowana dawno temu, w 1958roku, a w 1961 pod takim samym, tytułem weszła na ekrany kin. Tak się złożyło, że po raz pierwszy zetknęłam się z tym bestsellerem, ale nie zachwycił mnie, nawet trochę rozczarował, całkiem inaczej wyobrażałam sobie jej fabułę...A mowa tutaj o 20-letniej dziewczynie, zwariowanej aktorce, szukającej stabilizacji życiowej i odrzucającej jednocześnie prostą stabilizację, której marzą się wielkie pieniądze, bogaty mąż... Symbolem poczucia bezpieczeństwa jest dla niej sklep Tiffany'ego, najpotężniejszego wówczas(40 -tych lat XIX wieku), jubilera na świecie:) Najważniejsze zagadnienie jakiego dotknął autor książki, to wskazanie problemu życia Holly: styl życia jaki prowadzi ujawnia jej lęk przed zwyczajnym, dorosłym życiem(!)

Srebrzysta
20-10-2009, 14:49
Leonore Fleischer - Rain man (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/D+-+E+-+F/F*3dLeonore+Fleischer/Rain+man+*26) czyta Ksawery Jasieński

Charlie Babbitt: twardy (a może tylko tak o sobie myśli), ryzykant, nieprawdopodobnie z siebie dumny. Gdy umiera jego ojciec, Charlie oczywiście spodziewa się odziedziczyć spadek. Ale ojciec miał inne plany.
Raymond Babbitt: starszy o 18 lat brat, o którym Charlie nie wiedział. Raymond jest stałym pacjentem szpitala psychiatrycznego, zamkniętym w świecie własnych dziwnych myśli i wspomnień z dzieciństwa. To własnie jemu ojciec zostawił trzy miliony dolarów.
Gdy Charlie porywa Raymonda i próbuje go ukryć, aby przejąć pieniądze, nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób rozpoocznie podróż przez całą Amerykę - podróż, która przeniesie ich obu w przeszłość i spowoduje niespodziewany przypływ uczuć między braćmi.

Opowiadający tę historię film Barry'ego Levinsona, z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych, otrzymał 4 Oscary i był z powodzeniem wyświetlany w kinach na całym świecie i w Polsce.

Zdzisia
20-10-2009, 16:55
Zdzisiu, mialam przyjemnosc znac pania Krystynę Nepomucką , juz jako starszą panią , wysoką,szalenie zgrabną, pełną dowcipu i energii, wyjezdżajacą do Zakopanego na narty,była to wspaniała " przedwojenna dziewczyna " do konca .[/QUOTE]
Świetny język,pełen fantazji dowcip sytuacyjny,niesamowita moim zdaniem wyobrażnia, odwaga w okazywaniu uczuć i poglądów.Pani K.N. musiała być taka jak ją przedstawiasz. Od" domu nad rozlewiskiem" nie zdążę się uzależnić.A od "Klanu" jestem uzależniona z tych samych powodów co Ty. :) Chociaż nie mam cierpliwości ogladać wszystkich odcinków to często zaglądam na zasadzie "co tam słychać"

B.B.
21-10-2009, 08:46
Zdzisiu, mam takie podejrzenie ,ze wszyscy bohaterowie Klanu maja cukrzycę ,lub są ukrytymi alkoholikami , ktorych suszy, bo kto tylko się pojawi , to zaraz pyta inną osobę" czego sie napijesz" , piją na okrągło, a to wodę ,a to cos z dzbanka., Raz by sie na naszych oczach napili czegos mocniejszego zwłaszcza ta ohydnie mdła Ela- farmaceutka. No , a doktor Lubicz , ktory ostatnio rozważa" dylematy moralne" , coz on ma za kwestie , nigdy nie " telefonuje" tylko " musi wykonac telefon" itp. Do tego rzecz dzieje sie na Księzycu czyli nigdzie . W swoim gatunku ten serial to- cudo.
Pani Nepomucka była dowcipną realistką ,jej opowiesci były rownie doskonałe co książki , dużo miala autoironii i ostrych obserwacji. Doskonale sie jej słuchało i doskonale z nią rozmawiało.

koziorożec
21-10-2009, 22:20
witajcie.Bardzo polecam książkę pt "Biała Masajka
autorka -Corinne Hofmann.

Jest to relacja z 4 lat spędzonych w buszu.Bohaterka kierowana
wielką miłością, wyszła za mąż za Masaja z Kenii.
Doświadczyła piekła, dotarła do granic wytrzymałości fizycznej
i duchowej. Wraz z córką ostatecznie uciekła z Kenii.
Książkę tą czyta się jednym tchem.:)

Ludgarda
22-10-2009, 11:41

Książki nie czytałam, ale jakiś czas temu obejrzałam film,który mną wstrząsnął! Do dziś jestem pod jego wrażeniem, i pamiętam uczucie jakie mi towarzyszyło pod koniec filmu: jak się cieszyłam, że bohaterce udało się z dzieckiem opuścić tamten, niebezpieczny dla nich, afrykański kraj:)

Jadzia_G
22-10-2009, 11:51

Polecam również - czytałam - nie będziecie się mogły od niej oderwać. Byłam w szoku po przeczytaniu - czy można ze świata cywilizowanego (kobieta wykształcona) wejść w średniowiecze - dobrowolnie ??!!

Zdzisia
22-10-2009, 14:06
Polecam również - czytałam - nie będziecie się mogły od niej oderwać. Byłam w szoku po przeczytaniu - czy można ze świata cywilizowanego (kobieta wykształcona) wejść w średniowiecze - dobrowolnie ??!!
"Biała Masajka" czytałam i też byłam w szoku. Jak mozna tak zgłupieć?! Ale widać można. Zajrzałam kiedyś do życiorysu autorki.Najbardziej zdziwiło mnie to,że ona na ten temat napisała jeszcze dwie powieści. I one się sprzedają i czytają! Autorka zrobiła chyba niezłe pieniądze na tej swojej miłosnej przygodzie.Mnie wystarczy,że przeczytałam tą jedną.:rolleyes:

Srebrzysta
22-10-2009, 17:45
Corrine Hoffman - BIAŁA MASAJKA (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/G+-+H+-+I/H*3dCorine+Hoffman/Bia*c5*82a+Masajka+*26)

czyta Daria Trafankowska

B.B.
23-10-2009, 11:57
No , ale ten Masaj , Drogie Panie, oszołomił Niemkę sexualnie ,a Niemka Masaja - finansowo, czyli oczarowanie było wzajemne , choc sprawa marnie sie skonczyła...

Mag
23-10-2009, 12:04
A ja ciągle niezmiennie gorąco polecam "Sto lat samotności" Marqueza. To jest dopiero magia...i do tego jak opowiedziana :)

Srebrzysta
23-10-2009, 14:50
czytaj słuchając

Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dGabriel+Garcia+Marquez/Sto+lat+samotno*c5*9bci+*26) . . czyta Ksawery Jasieński

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

koziorożec
23-10-2009, 16:43
wracając do dyskusji na temat Białej Masajki

autorka urodzona w 1960 r. mieszka w Szwajcarii.

O dalszych losach opowiada w książce pt "Zegnaj Afryko"
:)

Alunia
23-10-2009, 20:04
wracając do dyskusji na temat Białej Masajki
autorka urodzona w 1960 r. mieszka w Szwajcarii.
O dalszych losach opowiada w książce pt "Zegnaj Afryko"
:)
Podpisuję się pod poleceniami dla obydwu książek Corinne Hofmann.
Wciągają, zadziwiają, zachwycają.
Czasami miałam ochotę wskoczyć do środka i włączyć się w akcję książki, by pomóc i doradzać bohaterce :D :D

Alunia
23-10-2009, 20:08
Polecam "Świat Zofii"- Gaarder Jostein
Z radością odświeżam tę lekturę.
Cyt.
"Jak to się stało, że powieść, którą norweski nauczyciel filozofii napisał dla swoich dzieci, stała się w ciągu roku bestsellerem, wydawanym w wielu krajach wszystkich kontynentów, zaś w ciągu miesiąca - książką czytaną przez młodzież i dorosłych w całej Polsce? Czy zdecydowała o tym tylko pasjonująca fabuła, pełna tajemnic i niespodzianek?
Może powszechne niezadowolenie ze stanu rzeczy w świecie u schyłku XX wieku skłania nas do poszukiwania na nowo wartości ludzkich i stąd bierze się kult wokół tej książki o filozofii dla nie filozofów? A może dziś, gdy psychologowie alarmują, że rośnie samotność dzieci i deficyt ojca w naszych rodzinach, porusza nas głęboko historia dziewczyny stęsknionej do swego taty?
Większość z nas, niezależnie od wieku i płci, może odnaleźć w sobie piętnastoletnią Zofię, która żarliwie podejmuje podstawowe pytania. Może zatraciliśmy zdolność naturalnej, pełnej zadziwienia refleksji i lektura książki Gaardera pomaga nam odnaleźć ją w sobie na nowo? "

koziorożec
23-10-2009, 22:02
cytat z książki "Swiat Zofii" jest bardzo interesujący.

Zapisałam sobie tytuł i autora - mam nadzieję, że znajdę tą
książkę w mojej bibliotece.
Czytając książkę - reaguję równie emocjonalnie jak Ty Aluniu.

Zdzisia
24-10-2009, 08:19
No , ale ten Masaj , Drogie Panie, oszołomił Niemkę sexualnie ,a Niemka Masaja - finansowo, czyli oczarowanie było wzajemne , choc sprawa marnie sie skonczyła...
O ile pamiętam to sex tam był byle jaki, i te warunki sanitarne! Zgroza! A, że Masajowi zaimponowało zainteresowanie bogatej białej kobiety? Trudno się dziwić.On pozwalał się adorować,żył prawie tak jak chciał i korzystał z pieniędzy i zaradności tej pani.

Alunia
24-10-2009, 08:22
Jak mi brak pomysłu na lekturę, wchodzę na nasz wątek, przeglądam recenzje i już mam!
Zawsze coś wybiorę.:)
Nie zawsze uda się w porę podziękować wklejaczce postu,
co niniejszym czynię hurtem:D .
Zaglądam tu często i cieszę się, że Wy również, pozdrawiam i buziaki :):)

Ludgarda
24-10-2009, 10:44
czytaj słuchając

Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dGabriel+Garcia+Marquez/Sto+lat+samotno*c5*9bci+*26) . . czyta Ksawery Jasieński

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Dziękuję za chomika z ważnymi lekturami, teraz zwłaszcza za " Sto lat samotności" Marqueza:D którego dotąd nie miałam okazji poznać...Co do innej książki tego autora, Noblisty zresztą," Miłość w czasach zarazy", oglądałam film pod takim samym tytułem, i przyznam, nie podobał mi się...:( Mam książkę, ale mając przed oczyma film, nie mam chęci,żeby rozpocząć lekturę...
Pozdrawiam cieplutko wszystkich uczestniczących na tym wątku z którego skwapliwie korzystam:) DZiękuję:cool:

Srebrzysta
28-10-2009, 21:30
... polecam

Anna Tymko - Kobieta roku (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/T+-+U+-+V+-+W/T*3dAnna+Tymko/Kobieta+roku+*26) .... czyta Adrianna Janota

Bohaterka powieści, 34-letnia Justyna, seksowna sekretarka w amerykańskiej firmie medycznej pragnie za wszelką cenę zawrzeć małżeństwo z Wiktorem, mężczyzną jej życia i ojcem jej córki. Postanawia być piękną i pociągającą kobietą.
Płacąc kartami kredytowymi, kupuje bez opamiętania stroje renomowanych firm i ekskluzywne kosmetyki, bywa w najdroższych salonach fryzjerskich. Chce olśnić Wiktora, opromienionego sławą playboya, prezesa dużej firmy consultingowej, ukrywającego przed nią związek z wziętą modelką, która mile głaszcze jego wybujałe ego.
Gdy Justyna traci pracę, a banki zaczynają upominać się o niespłacone kredyty, ukazuje on swoje prawdziwe, zaskakujące oblicze...

babciela
28-10-2009, 21:55
Virginia Woolf- to jedno z najlepszych piór modernizmu europejskiego.Przeczytalam "Podróz swiat". Istotnie , rytm ksiazki,styl - rewelacja- czyta się jednym tchem- ale po przeczytaniu- refleksja- o Boze to Mniszkówna , tylko w rewelacyjnym opakowaniu . Warto przeczytac , chocby na walory, o ktorych wyzej, ale z jeszcze z jednego powodu- jest w tej ksiązce doskonałe przedstawienie angielskej klasy sredniej ze wszystkimi jej zaletami i wadami.Klase arystokratyczną przedstawia w 'PaniDalloway"- ale męcze ja in English chyba 6 - ty miesiac i cos nie moge dobrnąc do konca

Alunia
28-10-2009, 21:57
A słuchałaś Ewo:
Mniej niż nic - Kim Elizabeth
Nazwali to "honorowym zabójstwem", ale dla małej dziewczynki, która patrzyła jak jej dziadek i wuj powiesili matkę na drewnianej krokwi w kącie koreańskiej chaty, było to morderstwo przeprowadzone z zimną krwią. Jej Omma popełniła grzech cudzołóstwa z amerykańskim żołnierzem i wydała na świat nie tylko bękarta, lecz "honhyol"- dziecko mieszanej krwi, warte mniej niż nic.
Porzucona w chrześcijańskim sierocińcu w powojennym Seulu, zostaje po pewnym czasie adoptowana przez bezdzietnego fundamentalistycznego pastora i jego żonę, którzy zabierają ją do Stanów Zjednoczonych.
Czym było dzieciństwo i młodość wśród społeczności, która nie akceptowała jej azjatyckich rysów twarzy?
Czy małżeństwo stało się dla niej oparciem, czy kolejną udręką?

Jest to chwytający za serce pamiętnik, w którym w sposób przejmujący Kim mówi nam,
że każdy ma prawo do radości.
Bardzo poruszająca i mądra książka

Srebrzysta
28-10-2009, 23:53
Hanna Zborowska - Humor w genach (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/Z+-+X+-+Y/Z*3dHanna+Zborowska/Humor+w+genach+*26) - obszerne fragmenty książki czyta Joanna Jędryka

Wspomnienia zapisane w "Humorze w genach" dotyczą przede wszystkim lat międzywojnia, kiedy autorka była dzieckiem i uczennicą gimnazjum im. Leonii Rudzkiej oraz lat okupacji i czasów tużpowojennych.

Wspomnienia zamyka wejście w dorosłość - ślub z Adamem Zborowskim, ojcem Wiktora. Książka ilustrowana jest ponad 80 fotografiami z rodzinnych albumów.

Alunia
29-10-2009, 00:11
A co odpowiesz na moją książkę Ewuniu?

Nika
29-10-2009, 07:13
wyciszenia,odskoczni od negatywnych aspektów otaczającej mnie rzeczywistości,toteż nie sięgnę po proponowaną przez Alunię książkę...z przyjemnością przeczytałam za to zabawną opowieść o zawodowych i miłosnych perypetiach trzydziestolatki.Przedstawiła ją Monika Szwaja w powieści "Jestem nudziarą".
Oto jej fragment:
"Nie miewam fioletowych paznokci ani pomarańczowych włosów.Ubieram się zawsze w czarne kiecki.Maluję się śladowo.
Nie wiedziałam kto to jest Gulczas/.../Chodzę do filharmonii i słucham muzyki poważnej.
Nie oglądam teledysków.Nie zamawiam pizzy z dowozem do pracy.A tym bardziej do domu.
Jestem nudziarą i mam przerąbane!!"

Alunia
29-10-2009, 08:59
wyciszenia,odskoczni od negatywnych aspektów otaczającej mnie rzeczywistości,toteż nie sięgnę po proponowaną przez Alunię książkę...
To prawda, książka bardzo porusza. Szczególnie, że chodzi o los dziecka.
Myślę, że każdy kto lubi czytać ma w życiu tzw. okresy, jak malarz w swojej twórczości.
Jest czas bajek dzieciństwa, powieści obyczajowych, podróżniczych, reportażowych, kryminałów, fantastycznych, historycznych, biograficznych itd. itd

Nika
29-10-2009, 10:33
Bardzo słuszne stwierdzenie,Aluniu.Chociaż jedno mi sie nie zmieniło-pasjami lubię czytać sagi rodzinne,często wracam do tych,które już dawniej czytałam.To mi robi dobrze na samopoczucie.

noir
05-11-2009, 13:38
A ja polecę książkę, która zrobiła na mnie ostatnio naprawdę wielkie wrażenie... "Notatki z wystawy", autorstwa Patricka Gale'a. Jest to naprawdę poruszający dramat obyczajowy (czy może psychologiczny?) o chorej na depresję malarce Rachel i jej rodzinie, która z powodu tej choroby cierpi nie mniej od niej samej. Nietypowa jest przede wszystkim konstrukcja książki: zaczyna się właściwie w momenci śmierci Rachel. Każdy kolejny rozdział rozpoczyna się od tytułowej "notatki z wystawy", opisującej kolejne dzieła Rachel z różnych okresów jej twórczości, po czym czytelnik przenosi się raz w przeszłość, a raz w teraźniejszość każdego z bohaterów... Naprawdę doskonała lektura.

Stalin
05-11-2009, 15:11
Ian Rankin - moje ostatnie odkrycie. Gówny bohater - John Rebus zawsze ma kłopoty w pracy do tego masę wad ale muzyka, ktorej słucha bardzo mi pasuje. Moje ostatnie odkrycie biblioteczne, naprawdę całkiem dobre kryminały obyczajowe...

Ludgarda
07-11-2009, 13:05
niemieckiego pisarza, Gerda Schneidera, pięknie wydana, w twardej oprawie, atrakcyjna szata graficzna:)
Przeczytałam z przyjemnością i dużym zainteresowaniem- wzruszająca historia. Autor przedstawia czytelnikom zdumiewające wydarzenie z życia pisarza. Kafka pod koniec swojego życia, bardzo już chory wraz ze swoją ukochaną, przenosi się do Berlina. Jest rok 1923, pisarzowi niewiele zostało już do końca życia. Jest szara jesień, często spaceruje po parku Steglitz i tutaj, pewnego dnia, spotyka płaczącą dziewczynkę. Dziewczynka zgubiła lalkę, oto powód łez...Pisarz, aby pocieszyć dziecko, podejmuje się pisania w imieniu lalki listów do dziewczynki. Pisanie takich listów sprawia mu przyjemność, a dziewczynce radość i pobudza jej wyobrażnię. W opowieści fikcja literacka splata się z rzeczywistością...To zdarzyło się naprawdę, ale listów pisarza do dziewczynki nie udało się odnależć mimo wytrwałych starań autora tej książki...Nie wiadomo również, jak potoczył się Los dziewczynki. Schneider wiedziony wyobrażnią, w duchu Kafki pięknie i przejmująco zakończył tę opowieść.:D
Mnie osobiście książka ta przybliżyła osobowość Kafki, znanego dotąd jako trudnego pisarza, udziwnionego...a tutaj okazał się taki rozbrajająco ludzki, bezbronny wobec całego . zła w świecie...:cool:

Anilah
07-11-2009, 15:19
Doris Lessing
DZIEŁO ŻYCIA NOBLISTKI
Anna, autorka jednej niezwykłej powieści, prowadzi 4 notesy.Każdy z nich jest oprawiony w okładkę innego koloru. W czarnym Anna wspomina młodzieńcze lata spdzone w Afryce, w czerwonym opisuje swoją działalność polityczną i rozczarowanie komunizmem, w żółtym tworzy powieść, która po części jest kroniką jej własnych przeżyć, a niebieski to jej prywatny dziennik. W końcu zakochana w amerykańskim pisarzu i zagrożona chorobą psychiczną, próbuje zebrać wszystkie zapiski w jednym złotym notesie...
Polecam, kto lubi grube książki to ma stron 823....

Srebrzysta
08-11-2009, 12:58
audio książkę

Doris Lessing - Lato przed zmierzchem (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/L*3dDoris+Lessing/Lato+przed+zmierzchem+*26) ..... czyta Anna Gajewska

Kate Brown to kobieta po czterdziestce, żona i matka czworga dorosłych już dzieci, dla których gotowa była do największych poświęceń. Niespodziewanie dla siebie samej podejmuje pracę jako tłumaczka konferencyjna. Ma szansę sprawdzić swoje zdolności organizacyjne na polu zawodowym, podróżuje po świecie, odnajduje się w całkowicie odmiennej rzeczywistości. Czy w takim razie Kate może mówić o pełnej satysfakcji?

Książka napisana prostym, pełnokrwistym językiem; idealnym, gdy się chce opowiedzieć o samotności, upływającym czasie i ludzkim targowisku próżności.

luba
09-11-2009, 17:07
zwyczajnego życia ,świat bez agresji i przemocy -to wszystko znajdziecie w powieściach JAN KARON .Pierwsza z tego cyklu to "W moim Mitford".Przeczytałam wszystkie -sielanka -i potwierdzenie tego ,że w każdym człowieku można dostrzec dobro. Książki tej autorki natychmiast stają się bestsellerami .Polecam .

sama55
12-11-2009, 12:26
Srebrzysta!

Zachęcasz do odwiedzania chomika /jest super/ i chętnie posłuchałabym polecanych przez Ciebie książek, ale nie wiem co zrobić żeby się do nich dostać.Kliknięcie na link i...wszystko zaszyfrowane.
Uwielbiam czytać od zawsze, ale nie wiem czy uda mi się też posłuchać.Chcę spróbować, bo przy okazji słuchania mogłabym np.malować albo szydełkować...prawda?

sama55
12-11-2009, 12:31
"Starość doskonała" Krystyny Nepomuckiej

Ostatni szósty tom cyklu "Niedoskonała miłość"
Poprzednie:
- Małżeństwo niedoskonałe (tom: 1)
- Rozwód niedoskonały (tom: 2)
- Samotność niedoskonała (tom: 3)
- Miłość niedoskonała (tom: 4)
- Kochanek doskonały (tom: 5)
- Starość doskonała (tom: 6)

Dawno temu czytałam kilka z nich. Nie wszystkie, więc brakowało mi ciągłości postaci.
Ale niedokuczliwie :) :D

Czyta się lekko, nie raz wybuchniesz śmiechem ale i zdziwisz się
jak bliskie Tobie są przemyślenia bohaterki.
Ona wreszcie wkroczyła w pogodny czas doskonałości. Życiowe chmury, które przysparzały jej tylu trosk, teraz wreszcie rozpraszają się, a codzienna egzystencja rysować się zaczyna w jasnych chmurach.
Czytałam wszystkie i jedna lepsza od drugie.Lubię tą autorkę.

sama55
12-11-2009, 12:38
Tak, wiem o tym, że Roma Ligocka jest kuzynką słynnego reżysera. Jej w/w książka znalazła się wśród wielu fragmentów konkursu internetowego BiblioNETki na temat:" II wojna światowa w Literaturze". Nepomuckiej dotąd nie znałam, więc mam kolejną autorkę do czytania:)
Obecnie zaczytuję się w książce KIEDY PŁACZĄ ŚWIERSZCZE, piękna lektura o przejmującym ratowaniu ludzkiego życia drogą transplantacji serca z dramatyczną miłością w tle...:cool:
"Kiedy płaczą świerszcze" - cudowna lektura.Uwolniłam ją i gdzieś krąży po Toruniu.
Zwróćić chciałam uwagę na tą serię "Labirynty".Nie sposób kupić wszystkie, ale czytałam jeszcze "Listy lorda FouLGrina" - polecam, a także "Psychiatria Boga"oraz "Ocalić miasto Erasmus"-z nieoczekiwanym zakończeniem.
Wiecie, ostatnio, po latach wróciłam do lektury Dobraczyńskiegi i miło mi, że sobie przypomniałam kilka jego książek.:)

sama55
12-11-2009, 12:45
A wiesz, że i ja zatęskniłam ostatnio za starą literatura rosyjską.
Nawet myślałam, co by wypożyczyć?
Oj tak! Niedawno wróciłam do mojego kochanego Dostojewskiego. Polecam też bardzo dziennik jego żony "Mój biedny Fiedia" przy którym uroniłam niejedną łzę.

Zdzisia
12-11-2009, 12:45
"Starość doskonała " Krystyny Nepomuckiej- właśnie czytam ze średnim zainteresowaniem. Według mnie za dużo jest tu przechwalania się bohaterki. Ale jest dużo trafnych i humorystycznych spostrzeżeń. Poprzednie,które przeczytałam bardziej mi się podobały. I dla barwnego języka i poczucia humoru autorki sięgnę po następne.:)

Ludgarda
12-11-2009, 16:01
sama55:) Lubię Dobraczyńskiego, czytałam go wiele lat temu...moją pierwszą książką tego pisarza były " Listy Nikodema", pod których wrażeniem jestem do dziś:D Zresztą, całe jego pisarstwo-między innymi " Najeżdżcy"( tematyka II wojny światowe) jest niezwyczajne, był pisarzem płodnym...

Alunia
12-11-2009, 16:42
audio książkę

Doris Lessing - Lato przed zmierzchem (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/L*3dDoris+Lessing/Lato+przed+zmierzchem+*26) ..... czyta Anna Gajewska
Czytałam wydanie papierowe. :D
Lekka, do poduszki.:)

Alunia
12-11-2009, 16:57
Doris Lessing - "Piąte dziecko" i cz.2 "Podróż Bena"

„Piąte dziecko” Doris Lessing to książka wybitna. Na niespełna 150 stronach tegoroczna Noblistka buduje metaforyczną, wieloznaczną opowieść o szczęściu, rodzinie, miłości i przeznaczeniu. Pisze o elementarnych problemach współczesności. A wszystko to w konwencji sagi rodzinnej w skali mikro.

Przede wszystkim książka Lessing to refleksja na temat szczęścia. Autorka pyta, czy nasze marzenia, plany, pragnienia nie są często zbyt egoistyczne, aby wcielać je w życie, zbyt egocentryczne, byśmy mogli za nie ujść karze, zbyt piękne, by mogły się ziścić. Lessing zastanawia się, czy czasem, zakładając rodzinę, nie jesteśmy od własnych rodziców i ich wsparcia jeszcze bardziej uzależnieni niż wcześniej. I czy takie „życie na cudzy rachunek” jest tak naprawdę naszym życiem, czy mamy prawo zmuszać kogoś do ciągłego poświęcania się na naszą rzecz.

Alunia
12-11-2009, 17:02
Doris Lessing - "Podróż Bena"

Lessing znów niemal beznamiętnie zdaje relację z życia Bena - ukazuje jego tęsknotę za akceptacją, wewnętrzną walkę i ogromną potrzebę miłości. Autorka zmusza do refleksji nad odmieńcami, nad ich rolą w społeczeństwie - przyznać trzeba, że do refleksji trudnych, bolesnych.
W komentarzach znalazłam sugestie, że "Podróż Bena" jest powieścią gorszą niż "Piąte dziecko". Nie wiem, raczej nie.
Jest powieścią zupełnie inną, poruszającą inną problematykę, raczej nie tak kompleksową jak poprzednia powieść. Faktycznie, czytana bezpośrednio po "Piątym dziecku" może wydać się uboższa, ale jestem przekonana, że i tutaj można wyłuskać wiele tematów i wątków pobocznych, jak chociażby rola nauki i skala poświęceń w imię nowych odkryć.

Zdzisia
13-11-2009, 08:03
Aluniu!Pięknie piszesz.Czytałam"Piąte dziecko".Bardzo,bardzo interesująca.Postaram się wypożyczyć "Podróż Bena".Kiedyś próbowałam, potem p.Lessing uleciała mi z pamięci.Twój post mi o niej przypomniał.:)

sama55
13-11-2009, 13:59
sama55:) Lubię Dobraczyńskiego, czytałam go wiele lat temu...moją pierwszą książką tego pisarza były " Listy Nikodema", pod których wrażeniem jestem do dziś:D Zresztą, całe jego pisarstwo-między innymi " Najeżdżcy"( tematyka II wojny światowe) jest niezwyczajne, był pisarzem płodnym...
A czy czytałaś dalszy ciąg "Najeźdźców"? Jest znacznie cieńsza, ale są tam dalsze losy bohaterów:"A znak nie będzie mu dany" nazywa się.
"Listy Nikodema"niedawno kupiłam na allegro i przeczytałam.Teraz zacznę "Niepotrzebni".Nie znam tego.
Pozdrawiam.

Alunia
13-11-2009, 19:44
Aluniu! Postaram się wypożyczyć "Podróż Bena".Kiedyś próbowałam, potem p.Lessing uleciała mi z pamięci.Twój post mi o niej przypomniał.:)
Zdzisiu! Bardzo poruszająca jest również "Podróż Bena".
W pierwszej, Ben budził moje mieszane uczucia. W "Podróży..."jest mi go bardzo żal...
Zakończenie jest niespodziewane i dramatyczne.
Pozdrawiam Cię :)

Alunia
13-11-2009, 19:45
Bardzo słuszne stwierdzenie,Aluniu.Chociaż jedno mi sie nie zmieniło-pasjami lubię czytać sagi rodzinne,często wracam do tych,które już dawniej czytałam.To mi robi dobrze na samopoczucie.
niko!
Też bardzo lubię sagi. Poleć mi jakieś, proszę :)

Alunia
13-11-2009, 19:56
Doris Lessing
DZIEŁO ŻYCIA NOBLISTKI

Polecasz Halinko Złoty notes.
Niestety, w mojej bibliotece jest 12 innych tej autorki, a tego nie ma :(

Alunia
14-11-2009, 20:01
Grippando James - Niewierna żona

James Grippando - jeden z najpoczytniejszych amerykańskich autorów książek sensacyjnych, przez lata praktykował jako prawnik. W Polsce ukazały się m.in. jego powieści: "Prawo łaski", "Informator", "Pod osłoną ciemności".
Życie pediatry z Bostonu, pięknej Peyton Shields, od pewnego czasu jest pełne bolesnych i zagadkowych zdarzeń - mąż ją zdradza, ona sama czuje się ciągle obserwowana, cudem przeżywa wypadek samochodowy, tracąc jednak dziecko.
W tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie z jej otoczenia.....

koziorożec
14-11-2009, 20:25
A może coś w stylu "sami swoi"?

Polecam Ptasi gościniec i Babie lato
Haliny Auderskiej

Książka ukazuje świat w nowych warunkach po wojnie, nad Odrą.
Jest to rodzaj sagi rodzinnej 2- tomowej. Czyta się świetnie.:)

babciela
14-11-2009, 20:42
Oj, pamietam, bardzo ciepłe , dobrze napisane opowiadania. A ja jakos mam teraz zły okres - nie moge połapacsie z czasem.Strasznie wolno czytam Salmana Rushdiego-Salimar Klaun- wielowatkowa powiesc polityczna zdecydowanie- przenoszaca nas raz to do Francji , raz to do USA,a najczesciej do Kaszmiru- nie wiedzialam , ze to taki OGIEN polityczny, a wszystko sprowadza się do tego że człowiek jest bezbronny wobec tego co się wokół niego dzieje.Czyta się ciezko, nie odpowiada mi rytm tej ksiązki, gubie sie w wątkach, ale córki prosily, aby przedyskutowac-więc czytam...

koziorożec
14-11-2009, 21:01
Zdarzają się książki, które czyta się bardzo ciężko - ja w takich
przypadkach raczej wertuję i odpuszczam.

Widziałam, że Alunia pyta o sagi rodzinne. Pozwolę sobie zaproponować wielotomową współczesną sagę amerykańskiej pisarki
Karen Kingsbury - Sagę rodziny Baxterów

Saga składa się z kilku serii ale trudno się od niej oderwać, czyta się kilka m-cy lecz warto:)

Alunia
14-11-2009, 23:27
Widziałam, że Alunia pyta o sagi rodzinne. Pozwolę sobie zaproponować wielotomową współczesną sagę amerykańskiej pisarki
Karen Kingsbury - Sagę rodziny Baxterów
Saga składa się z kilku serii ale trudno się od niej oderwać, czyta się kilka m-cy lecz warto:)
Och, dziękuję Ci koziorożcu. Ewunia-nika nadal milczy. Chyba ma weekend rodzinny :D .
Coś mi chodzi po głowie, że kiedyś Bexterów miałam w rękach. Jeżeli tak to warto przypomnieć.
Spisuję sobie wasze propozycje, szukam recenzji i po większość sięgam.
Bardzo dziękuję wszystkim za wpisy.

PS.Halina Auderska.....brzmi jakby znajomo. Też sprawdzę! :D
Pozdrawiam wszystkich miłośników czytania.

cruella
15-11-2009, 01:14
1.Pisałam już o tym kiedyś, ale się powtórzę - dzięki temu wspaniałemu wątkowi znajduję w bibliotece wiele świetnych książek, o których inaczej nie miałabym pojęcia. Chwała wam za to!
2. Czemu piszecie o p. Nepomuckiej "była"? Ona żyje, choć ma już prawie 90 lat, a nawet jeździ jeszcze na spotkania autorskie! Podoba mi się jej humor, zaprezentowany w serii "Niedoskonała", choć jeszcze bardziej podobał mi się cykl "Ukłon w stronę cienia". Niby romans, a jednak...
3. Lubię czytać "autorami". Jeśli jakaś książka mi się spodoba, sięgam po następne tego samego autora. Dziś chciałabym polecić książki Kate Mosse - "Labirynt" i "Grobowiec". To lektura dla tych, którzy lubią, gdy wątek historyczny splata się z sensacją. Współczesna bohaterka odkrywa coś, co zaczyna ją łączyć z daleką przeszłością, w której zdarzyło się coś złego, w co ona w jakiś sposób jest zamieszana. Fantazja, ale i kawałek historii, zwłaszcza w pierwszej książce, o Katarach. Dobrze się czyta.

Mar-Basia
16-11-2009, 12:54
Wyszla nowa ksiazka Jacka Dukaja "Wroniec" - basn o stanie wojennym. Wlasnie ja zamowilam. Wydaje sie interesujaca.
Na ponizszym linku sa fragmenty ksiazki:

http://wyborcza.pl/1,75475,7224990,Wroniec___fragment_nowej_ksiazki_J acka_Dukaja.html

juniorka
17-11-2009, 14:03
Jeśli mogę coś zasugerować to polecam "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka. Powieść o dziewczynce kochającej książki, która żyje w Niemczech podczas drugiej wojny światowej. Bardzo wzruszająca, piękna książka o ciekawej narracji. Polecam

Alunia
17-11-2009, 16:51
Jeśli mogę coś zasugerować to polecam "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka. Powieść o dziewczynce kochającej książki, która żyje w Niemczech podczas drugiej wojny światowej. Bardzo wzruszająca, piękna książka o ciekawej narracji. Polecam

Zgadzam się z Tobą. Polecałam ją w #10 :D :D

B.B.
17-11-2009, 20:53
Ha, Cruello , pokazywano mi na Powązkach kryptę z nazwiskiem Nepomucka ( Krystyna - oczywiscie ) z informacją ,ze to pisarka tam spoczywa. Ale widać - wiesc nieprawdziwa i bardzo dobrze , jesli wierzyc mądrosciom ludowym , to onacza, ze zyc bedzie jeszcze dlugie lata i - oby !
Na deszczowe dni polecam zabawną ksiązeczkę " Moja szyja mi sie nie podoba " Nory Ephron - o starzeniu się - na wesoło ( o tyle o ile..)

cruella
19-11-2009, 01:26
Ha, Cruello , pokazywano mi na Powązkach kryptę z nazwiskiem Nepomucka ( Krystyna - oczywiscie ) z informacją ,ze to pisarka tam spoczywa. Ale widać - wiesc nieprawdziwa i bardzo dobrze , jesli wierzyc mądrosciom ludowym , to onacza, ze zyc bedzie jeszcze dlugie lata i - oby !
Na deszczowe dni polecam zabawną ksiązeczkę " Moja szyja mi sie nie podoba " Nory Ephron - o starzeniu się - na wesoło ( o tyle o ile..)
Sama pani Nepomucka twierdzi, że pochodzi z długowiecznej rodziny, w której wiele osób przekroczyło 100 lat i sama ma zamiar tę tradycję podtrzymać. Życzę jej tego z całego serca! Skoro bywa na spotkaniach autorskich, znaczy, kondycja fizyczna i stan umysłu, że tylko pozazdrościć!
O starzeniu na wesoło zawsze chętnie poczytam, jeśli tylko gdzieś znajdę.

Zdzisia
19-11-2009, 06:59
Doris Lessing- przeczytałam jej "Podróż Bena".Pasjonująca lektura.Tyle treści i emocji w tej niewielkiej objętościowo książce.Żal mi Bena i podziwiam ludzi którzy potrafili dostrzec w nim człowieczeństwo i nie bali się go.Ja niestety bym się bała przebywać z taką istotą. Jakim trzeba być aby dostrzec dobro i potrzebę miłości,akceptacji Bena?A a były to:stara kobieta,Teresa no i Rita.Chociaż Rita to trochę inny temat (seks z Benem).Jest w tej lekturze dużo ciekawych postaci.Gorąco ją polecam.Ale najpierw trzeba przeczytać "Piąte dziecko". Pozdrawiam wszystkich "kochających czytać":) :)

Alunia
20-11-2009, 21:15
Doris Lessing- przeczytałam jej "Podróż Bena".Pasjonująca lektura.Tyle treści i emocji w tej niewielkiej objętościowo książce.Żal mi Bena i podziwiam ludzi którzy potrafili dostrzec w nim człowieczeństwo i nie bali się go.Ja niestety bym się bała przebywać z taką istotą. Jakim trzeba być aby dostrzec dobro i potrzebę miłości,akceptacji Bena?A a były to:stara kobieta,Teresa no i Rita.Chociaż Rita to trochę inny temat (seks z Benem).Jest w tej lekturze dużo ciekawych postaci.Gorąco ją polecam.Ale najpierw trzeba przeczytać "Piąte dziecko".
Do Zdzisi Zgadzam się w każdym calu :D

Alunia
20-11-2009, 21:23
Polecam trylogię "Millenium" - Larssona Stiega

1. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
2. "Dziewczyna, która igrała z ogniem"
3. "Zamek z piasku".

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to doskonały, pełen pasji thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona na całym świecie sięgnęło już prawie 9 mln czytelników! Tę książkę można czytać na wielu płaszczyznach: jako kryminał pełen mrocznych tajemnic, jako znakomitą, wielowątkową powieść współczesną, pełną prawdziwych zdarzeń i osób, jako thriller psychologiczny z doskonale skrojonymi sylwetkami bohaterów. Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. To pierwsza z trzech książek o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander zebranych w serii "Millennium". "
Cyt. za BiblioNETKą

Naprawdę wciągająca lektura. Tomiszcze ma 640 stron, ale warte zaczytania!:D :D

Alunia
20-11-2009, 21:35
MILLENNIUM: HISTORIA TRYLOGII
Millennium - The Story

film dokumentalny, Francja, 2009, 52 min
reżyseria: Laurence Lowenthal

najbliższe emisje:
21 listopada, sobota, godz. 10:10
25 listopada, środa, godz. 08:00
30 listopada, poniedziałek, godz. 17:15

Anilah
20-11-2009, 22:08
Alunia!!!
Zamówiłam sobie "te tomiszcze" jak je nazywasz w Merlinie i czekam z niecierpliwością bo już są w drodze. Bardzo lubię dobre książki grube, tylko wtedy seniorek będzie musiał poczekać ha ha ha....Jak coś dopadnę dobrego to idę na całość i tylko robię to co muszę...pozdrawiam:);):)

Alunia
20-11-2009, 22:14
Alunia!!!
Zamówiłam sobie "te tomiszcze" jak je nazywasz w Merlinie i czekam z niecierpliwością bo już są w drodze. Bardzo lubię dobre książki grube, tylko wtedy seniorek będzie musiał poczekać ha ha ha....Jak coś dopadnę dobrego to idę na całość i tylko robię to co muszę...pozdrawiam
Utkniesz nad tymi książkami, to pewne! ;)
Pozdrawiam cieplutko :) :D

Nika
21-11-2009, 07:48
do przeczytanych niegdyś książek, których lektura sprawiła mi przyjemność.Właśnie skończyłam niesamowitą wg mnie powieść Zbigniewa Nienackiego "Raz do roku w Skiroławkach"/swojego czasu wywołała wiele szumu..uwielbiam ja za liczne wypowiedzi bohaterów, pełne humoru i ciekawych przemyśleń o życiu,ludziach.Doktor Jan Krystian Niegłowicz to ulubiona postać z tej książki.Pozwolę sobie na mały cytacik/dywagacje doktora na temat przyczyn zachodzenia w ciążę/:
"...wbrew ogólnie przyjętej opinii,dla poczęcia dziecka nie jest najważniejszym czynnikiem obecność mężczyzny.Niekiedy o wiele większą rolę ogdgrywają okoliczności takie,jak nadmierne uzycie alkoholu,chwilowy brak prądu albo zepsucie telewizora/.../Świeże powietrze także może mieć znaczenie dla sprawy.Świadczy o tym ogromna liczba kobiet,które zachodzą w ciążę na wczasach i w sanatoriach,w czasie urlopów w górach albo nad morzem"

Ludgarda
21-11-2009, 10:00
Alunia:) O MILLENIUM czytałam już nie raz, spisałam dwa pierwsze tomy, kiedy pojawił się już trzeci pt. " Zamek z piasku, który runął"...Koszt niemały, bo cały pakiet sięga przeszło tysiąca złotych, ale tomy są pokażne i bez wątpienia warto!
Zatem "przymierzam się" do zakupu...:cool: Pożałowałam Autora tej wspaniałej trylogii, który zbyt szybko odszedł z tego świata:((

Alunia
21-11-2009, 11:13
Pozdrawiam cieplutko Anilah, nikę i Ludgardę.
Czytam, tak jak i wy - od lat i namiętnie.
Zawsze uważałam, że to najlepszy sposób na czas wolny.
Czekam na kolejne ciekawe propozycje :D :D

Zdzisia
21-11-2009, 14:36
"Mężczyżni,którzy nienawidzą kobiet" Larssona Stiega - powstał w tym roku film na podstawie tej książki - produkcja-Dania/Szwecja.:)

Anilah
21-11-2009, 14:54
Nika!! dzięki za przypomnienie świetnej książki "Raz do roku w Skiroławkach" czytałam ją wieki temu więc z wielką przyjemnością przypomnę sobie tą świetną lekturę... pozdrawiam;):):)

Anilah
21-11-2009, 14:58
Alunia:) O MILLENIUM czytałam już nie raz, spisałam dwa pierwsze tomy, kiedy pojawił się już trzeci pt. " Zamek z piasku, który runął"...Koszt niemały, bo cały pakiet sięga przeszło tysiąca złotych, ale tomy są pokażne i bez wątpienia warto!
Zatem "przymierzam się" do zakupu...:cool: Pożałowałam Autora tej wspaniałej trylogii, który zbyt szybko odszedł z tego świata:((
Ludgardo!!!
koszt za całą trylogię z przesyłką za zaliczeniem to 117,99zl.w Merlinie...
więc te tysiąc złoty to chyba pomyłka... pozdrawiam..:):)

cruella
21-11-2009, 22:49
Doris Lessing przeczytałam swego czasu tylko Lato przed zmierzchem. Podobało mi się, choć zakończenie trochę mnie rozczarowało. Sądziłam, że bohaterka, upewniona o własnej wartości i możliwościach w pracy, "pójdzie za ciosem" i usamodzielni się choć trochę, zacznie żyć nie tylko życiem swojej rodziny, lecz także własnym. Tymczasem ona wróciła do stanu sprzed lata...
Chętnie przeczytałabym coś jeszcze tej autorki, może poradzicie, od czego zacząć?
Chciałabym też przeczytać cokolwiek Stiega Larsona, ale w moich bibliotekach go nie ma. Pewnie się w końcu złamię i kupię, chociaż w moim domu brak już miejsca na nowe książki i raczej staram się korzystać z wypożyczalni.

Alunia
21-11-2009, 23:06
Chętnie przeczytałabym coś jeszcze tej autorki, może poradzicie, od czego zacząć?

Zajrzyj do nieco wcześniejszych postów. Pisałyśmy o tej autorce. :) :)

krystyna38
21-11-2009, 23:31
polecam świetne niestety tylko 2 pozycje afgańskiego pisarza KHALEDA HOSSEINI .chłopiec z latawcem . i '' TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC '

Ludgarda
22-11-2009, 13:22
Ludgardo!!!
koszt za całą trylogię z przesyłką za zaliczeniem to 117,99zl.w Merlinie...
więc te tysiąc złoty to chyba pomyłka... pozdrawiam..:):)

Tak, to rzeczywiście pomyłka - przepraszam! - nie tysiąc tylko przeszło sto złotych! Dobrze, że się uśmiechnęłaś:) , ja również...:) Pozdrawiam!

Anilah
22-11-2009, 16:08
Angela Becerra
Przedostatnie marzenie
Spisane z okładki książki:
Nie wiem, czy to przypadek, los, czy przeznaczenie podsunęły mi książkę Angeli Beccerry Przedostatnie marzenie. Od lat czytam literaturę faktu, a tu-powieść. Już po pierwszych stronach wiedziałam, że się od niej nie oderwę. Działała na moją wyobraźnię, żałowałam szybko ubywających kartek, więc od połowy książki zaczęłam czytać pomału, by dłużej z nią zostać.....
Gorąco polecam Beata Tyszkiewicz.
Zgadzam się w 100% z Panią Beatą
Stron 493... miłego czytania;);)

luba
22-11-2009, 18:55
"Wino śliwkowe" Angela Davis-Gardner to pełna liryki opowieść o miłości i zdradzie ,o Hiroszimie, o odpowiedzialności,ludzkich odruchach i życzliwości w nieludzkim świecie .Obrazy misternych ceremonii parzenia herbaty,szmaragdowozielonych gałęzi drzew i złotych śliwek, z których powstaje tytułowe wino, czynią powieść zmysłową i zachwycającą --co po jej przeczytaniu osobiście potwierdzam :)

Wacław Puchała
22-11-2009, 19:00
chciałbym przedstawić opinię o książce Bóg nie jest wielki jak religia wszystko zatruwa. napisał to Chritopher Hitchens problem to "Religia jest pęłna przemocy ,Nielogiczna ,nietolerancyjna,nierozłącznie złączona takimi pojęciami jak rasiżm,ustruj plemienny czy bigoteria <zakrzeniona w ignorancjii wrtogo nastawiona do wszelkich prób poznawczych,pogardliwa wobec kobiet i narzucana dzieciom"
Polecam tym co myślą inaczej.

Alunia
22-11-2009, 19:02
Polecam tym co myślą inaczej.
Czyli jak...?

Srebrzysta
22-11-2009, 22:29
[QUOTE=Alunia]
1. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
2. "Dziewczyna, która igrała z ogniem"
3. "Zamek z piasku".
-----------------------------------------------
Polecam, nietypowo audio książkę czytaną przez lektora komputerowego
- ale tego nagrania chętnie słucham, ponieważ "głos" do złudzenia przypomina głos "żywego" lektora.

Stieg Larsson - Millennium #
1.Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet # (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/L*3dStieg+Larsson/Millennium+*23/1.M*c4*99*c5*bcczy*c5*bani*2c+kt*c3*b3rzy+nienawid z*c4*85+kobiet+*23)

Ludgarda
23-11-2009, 10:54
Srebrzysta, ucieszyłam się tym, co podałaś do wiadomości, o możliwości odsłuchania książki z cyklu MILLENIUM, pierwszego tomu, "Mężczyzni, którzy nienawidzą kobiet":D , ale cóż z tego, skoro jest zabezpieczony oddzielnym hasłem:(( Można wiedzieć, jakie to hasło???
Pozdrawiam:)

koziorożec
23-11-2009, 17:01
Ostatnio przeczytana: AUTOBIOGRAFIA Królowa Noor
Opowieść o nieoczekiwanym życiu - żony zmarłego w 1999 roku
króla Jordanii Husajna.
Jest to opowieść o wielkiej miłości na tle wydarzeń politycznych
ostatnich 30-tu lat na Bliskim Wschodzie.

Ciekawa:)

sawana
23-11-2009, 17:12
Witam
Ostatnio czytałam Vargasa LlosySzelmostwa niegrzecznej dziewczynkito historia miłosci - inspirującej,toksycznej,perwersyjnej- książka psychologicza.
Polecam

Anilah
23-11-2009, 17:15
Ostatnio przeczytana: AUTOBIOGRAFIA Królowa Noor
Opowieść o nieoczekiwanym życiu - żony zmarłego w 1999 roku
króla Jordanii Husajna.
Jest to opowieść o wielkiej miłości na tle wydarzeń politycznych
ostatnich 30-tu lat na Bliskim Wschodzie.

Ciekawa:)
Wspaniała lektura potwierdzam i polecam!!!!!:):)

B.B.
24-11-2009, 13:00
Literackie reportaże piora Tiziano Terzaniego! Wysoko ceniony przez Ryszarda Kapuścinskiego , mało u nas znany , doskonały i zachwycajacy!

zosinek
26-11-2009, 22:33
A jak Wam się podoba "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej? Przeniesiony na ekran i wyświetlany w niedzielne wieczory? Czytam obecnie trzecią część tej powieści i fajnie się czyta zwlaszcza przed snem.
Polecam.

ewiko
27-11-2009, 09:55
Całą trylogię przeczytałam " jednym tchem " dwa razy . Jest cudowna i film nijak sie ma do książki . Bardzo żałuję bo mam wrażenie że ktoś kto obejrzy serial nigdy nie sięgnie po powieść. A szkoda bo naprawdę warto .

ewiko
27-11-2009, 10:00
Pani Kalicińska wydała następną książkę "Fikołki na trzepaku" . Oddaje ona klimat lat 60-70 tych. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i nie tylko . Czytając powracają własne wspomnienia.

Zdzisia
28-11-2009, 07:26
Całą trylogię przeczytałam " jednym tchem " dwa razy . Jest cudowna i film nijak sie ma do książki . Bardzo żałuję bo mam wrażenie że ktoś kto obejrzy serial nigdy nie sięgnie po powieść. A szkoda bo naprawdę warto .
To prawda.Film nijak ma się do książki.Obejrzałam "wyrywkowo" kilka odcinków. Nie ten klimat i główne postaci niezgodne z moimi wyobrażeniami.Już wolę w tym czasie oglądać "Taniec z gwiazdami na TVN."Fikołki na trzepaku" na pewno przeczytam.

Anilah
28-11-2009, 10:28
Czytam Millennium na razie pierwszy tom świetna lektura ale polecam film pod tym samym tytułem "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" 2,5 godz, w napięciu od początku do końca.....świetny szkoda,ze tak mało takich filmów jest granych....:cool::cool:

Alunia
28-11-2009, 10:51
Czytam Millennium na razie pierwszy tom świetna lektura ale polecam film pod tym samym tytułem "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" 2,5 godz, w napięciu od początku do końca.....świetny szkoda,ze tak mało takich filmów jest granych....:cool::cool:
A ja czytam tom 2. Też się nie mogę oderwać i zarywam noce :) .
Tomiszcze ma 700 stron.....i dlaczego tak mało?:D

Alunia
28-11-2009, 11:06
Nic dodać nic ująć. Widziałam fragment 3 lub 4 odcinka. Film, jak film. Nigdy nie odda klimatu książki.
Ale niech tam! Nie każdy lubi czytać i musi wtedy wystarczyć namiastka.
Byłam jedynie zdziwiona i rozczarowana doborem aktorek dwóch głównych postaci - J.Brodzik (postać książkowa zbliża się do 50-ki i M.Braunek (inny mam obraz "fizycznej konstrukcji" :D książkowej matki ).
A jednak dobór aktorski zakłóca odbiór.
Dlatego nie czekam na kolejny odcinek serialu.

Zdzisia
28-11-2009, 14:31
Też oglądałam film. Trzyma w napięciu i mnie wprawił w szok brutalnością scen erotycznych.W ogóle to bardzo smutny film dot.relacji międzyludzkich-ten kurator- trafić na takiego brrr. itd.
Na pewno zajrzę do książek.Ale czy przeczytam.Nie wiem.Tyle smutków na tym świecie.

zosinek
28-11-2009, 19:27
Pani Kalicińska wydała następną książkę "Fikołki na trzepaku" . Oddaje ona klimat lat 60-70 tych. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i nie tylko . Czytając powracają własne wspomnienia.
Trylogię Kalicińskiej właśnie skończyłam czytać.Rozejrzę sie za tą nową o ile mają w bibliotece.

ewiko
28-11-2009, 19:34
WOW...w księgarni zobaczyłam elementarz mojego dzieciństwa.Kupiłam dla siebie ( mam nadzieję dla moich wnuków ) i dla moich bliskich pod choinke . Łezka w oku się kręci . Cudo..........polecam.

babciela
28-11-2009, 20:10
Aaa- Elementarz p. Falskiego.A ja robiąc świateczne porzadki w mojej biliotece -trafilam na Czwarta ręke- rany - przeciez ten styl...John Irving- ten od Swiata wg Garpa.Czytalam pół nocy ,ale nie skonczylam-swietna proza, zabawna, swietnie zarysowane postaci.Dobre- polecam-ale uwaga- dosy dużo seksu- tak jak w Garpie...

senioritka
28-11-2009, 22:04
Znacie "Rebekę"? Będąc młodym dziewczątkiem (kiedyś nim byłam) z przejęciem śledziłam akcję. Teraz trafiłam na dalszy
ciąg. Susan Hill "Pani de Winter". Ale nudy!!!

Alunia
29-11-2009, 01:10
Aaa- Elementarz p. Falskiego.A ja robiąc świateczne porzadki w mojej biliotece -trafilam na Czwarta ręke- rany - przeciez ten styl...John Irving- ten od Swiata wg Garpa.Czytalam pół nocy ,ale nie skonczylam-swietna proza, zabawna, swietnie zarysowane postaci.Dobre- polecam-ale uwaga- dosy dużo seksu- tak jak w Garpie...
Czytałam obie. Też mi się podobały.:D

Obejrzałam dzisiaj film "Millenium". Przypomniałam sobie kilka szczegółów. Przydają się przy czytaniu drugiego tomu.
W odróżnieniu od sfilmowanej Kalicińskiej - ten mnie nie rozczarował.

Alunia
29-11-2009, 01:12
WOW...w księgarni zobaczyłam elementarz mojego dzieciństwa.Kupiłam dla siebie ( mam nadzieję dla moich wnuków ) i dla moich bliskich pod choinke . Łezka w oku się kręci . Cudo..........polecam.

Och Ewuniu! Pójdę poszukać, może uda mi sie:) zdobyć. Dzięki za wiadomość.

Srebrzysta
29-11-2009, 07:58
Stanisław Fleszarowa-Muskat - Lato nagich dziewcząt (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/D+-+E+-+F/F*3dStanis*c5*82awa+Fleszarowa-Muskat/Lato+nagich+dziewcz*c4*85t+*26) ---> czyta Ewa Kasprzyk

fragment:
Do Sopotu dotarł przed wieczorem.
Była to godzina deptakowania, pracowitej prezentacji barwnych tkanin i nagich skór, obrumienionych na słońcu. Kolorowy tłum płynął ulicą, przewalał się przez jezdnię, hamował ruch. Grzegorz, prowadząc wóz na pierwszym biegu, przypatrywał się z bliska brązowym łydkom, lśniącym od oliwy ramionom i wszystkim odcieniom pomadki do ust marki "Cutex".Ogarnęło go zwątpienie, czy Sopot jest naprawdę najidealniejszym miejscem, w którym mógłby pracować i odpocząć trochę w ciągu lata.

Zdzisia
01-12-2009, 15:55
Stanisława Fleszerowa-Muskat- kiedyś bardzo lubiłam czytać jej książki.Największe wrażenie zrobiła na mnie jej powieść o budowie portu w Gdyni "Tak trzymać".Może też do niej wrócę..........

Srebrzysta
03-12-2009, 03:03
Stanisława Fleszarowa-Muskat - Tak trzymać (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/D+-+E+-+F/F*3dStanis*c5*82awa+Fleszarowa-Muskat/Tak+trzyma*c4*87+*26) ----> czyta Piotr Olędzki

cruella
05-12-2009, 11:41
Nie wiem, czy wiecie, że "Tak trzymać" jest trylogią. Poszczególne części, to "Wiatr od lądu", "Brzeg" i "Niepokonani, niepokorni". Zawsze uważałam, że to gotowy materiał na piękny film, na miarę Wichrów wojny. Film ostatnio zrobiono, wycinając mały fragmencik i przeinaczając wątek. Do tego w roli pięknej pani Heleny obsadzono p. Foremniak, którą, owszem, lubię, ale zupełnie nie widzę jej w tej roli. Kolejna chybiona ekranizacja, na którą wcale nie miałam ochoty iść. A tak na marginesie, moim ulubionym bohaterem był Wołodia - wspaniała, świetnie opisana postać. Nie wiem, czy pojawia się w filmie, a jeśli tak, kto go gra.
Ciekawa jestem, jakie byłyby wasze typy do tych ról, a także do postaci z Domu nad rozlewiskiem? Może zrobimy mały ranking?

ewiko
05-12-2009, 19:52
Dom nad rozlewiskiem ...? proszę bardzo.Postać Konrada trafiona w 100% , Elwiry również natomiast w roli Gosi lepiej wypadłaby Małgosia Kożuchowska.

koziorożec
05-12-2009, 21:28
Dom nad rozlewiskiem zaczęłam czytać już po obejrzeniu pierwszego odcinka serialu dlatego nie potrafiłam sobie stworzyć w wyobrazni żadnej postaci - przyjęłam te , które mi narzucono.
W zasadzie nie lubię czytać książki w trakcie ani też po obejrzeniu filmu. Uważam, że serial nie oddaje w pełni klimatu
książki.

ewiko
06-12-2009, 10:28
Całkowicie zgadzam się z Koziorożcem . Wszystkich którzy nie przeczytali Rozlewiska gorąco do tego namawiam .

Zdzisia
08-12-2009, 07:20
Nie wiem, czy wiecie, że "Tak trzymać" jest trylogią. Poszczególne części, to "Wiatr od lądu", "Brzeg" i "Niepokonani, niepokorni". Zawsze uważałam, że to gotowy materiał na piękny film, na miarę Wichrów wojny. Film ostatnio zrobiono, wycinając mały fragmencik i przeinaczając wątek. Do tego w roli pięknej pani Heleny obsadzono p. Foremniak, którą, owszem, lubię, ale zupełnie nie widzę jej w tej roli. Kolejna chybiona ekranizacja, na którą wcale nie miałam ochoty iść. A tak na marginesie, moim ulubionym bohaterem był Wołodia - wspaniała, świetnie opisana postać. Nie wiem, czy pojawia się w filmie, a jeśli tak, kto go gra.
Ciekawa jestem, jakie byłyby wasze typy do tych ról, a także do postaci z Domu nad rozlewiskiem? Może zrobimy mały ranking?
Koniecznie muszę wrócić do lektury książek Fleszerowej-Muskat.Tak na pierwszy rzut to rolę pięknej p.Heleny powierzyłabym Grażynie Szapołowskiej,a Wołodii Rafałowi Królikowskiemu.Też cieszyłam się na film "Miasto z morza i też uważam,że niestety jest to chybiona ekranizacja.Może kiedyś obejrzę."Dom nad rozlewiskiem"? - nie mam pomysłu.

Ludgarda
08-12-2009, 10:12
Całkowicie zgadzam się z Koziorożcem . Wszystkich którzy nie przeczytali Rozlewiska gorąco do tego namawiam .

Jak na razie nie mam ochoty na książki pani Kalicińskiej...:confused: Za to jestem ciekawa innych, może głębszych? Aktualnie mam dwie rozpoczęte: Antoniego Libery GODOT I JEGO CIEŃ, tego pisarza od dawniejszej MADAME( byłam nią zauroczona), ta, to historia fascynacji autora Beckettem i jego twórczością:) a druga, to WYZNANIA ZAKONNICY siostry Emmanuelle, niestrudzonej opiekunki dzieci i ekstremalnie ubogich...:D na misjach w Kairze.

Alunia
08-12-2009, 19:17
Skończyłam 2 tom Millenium. Mocna. Momentami.... za mocna?
Mnie wciągnęła. Czekam na trzecią część.

Teraz zaczęłam
Kiedy płaczą świerszcze - Charles Martin

Ktoś chyba już o niej pisał. Zaczęła się ciekawie.
Poniższe słowa recenzji zachęcają do lektury:

"Kiedy płaczą świerszcze" to niebanalna opowieść o pięknie życia, o miłości i odwadze, o szansach,
które tak łatwo zmarnować oglądając się wstecz."
Pozdrawiam :)

koziorożec
09-12-2009, 17:07
Katarzyna Leżeńska - Ależ Marianno!

Czyta się bardzo dobrze. Dialogi są bardzo dowcipne.
Jest to spotkanie "kobiety z przeszłością i mężczyzny po przejściach".
Fajne czytadło do poduszki.

Anilah
09-12-2009, 18:12
Alunia!! już jestem w połowie 3 tomu. Czytam wszystkie po kolei, nie można tego zostawiać na później tak to wciąga , a ostatni tom ma 783 strony....:):cool:

Srebrzysta
24-12-2009, 08:54
Robin Pilcher - Za oceanem (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/P+-+Q+-+R+-+S/P*3dRobin+Pilcher/Za+oceanem+*26) ---> czyta Mirosław Utta

Opowieść o ucieczce od własnej tożsamości, odnajdywaniu celu w życiu i układaniu go od nowa.
Bohater książki po stracie żony popada w depresję.
Przestają go obchodzić dzieci, praca, nie interesują losy rodzinnej firmy, nad którą gromadzą się chmury.
Nakłoniony przez rodziców decyduje się opuścić Szkocję i wyjechać służbowo do Stanów Zjednoczonych
z misją ratowania przedsiębiorstwa.
W nowym otoczeniu początkowo istotnie czuje się lepiej, próbuje nawet wypełnić swe zadanie,
najchętniej jednak błąka się po ulicach w anonimowym tłumie.
Pewnego dnia spostrzega ogłoszenie, w którym widzi szansę dla siebie. Decyzję podejmuje natychmiast.

Alunia
24-12-2009, 09:48
Alunia!! już jestem w połowie 3 tomu. Czytam wszystkie po kolei, nie można tego zostawiać na później tak to wciąga , a ostatni tom ma 783 strony....:):cool:

Szczęściara! Ja skończyłam drugi i czekam na trzeci. Pozdrawiam :)

koziorożec
24-12-2009, 21:43
Dzięki Waszym opiniom skutecznie zostałam zachęcona do lektury Millenium - właśnie wczoraj przyniosłam z biblioteki i przeczytałam kilka pierwszych stron - zapowiada się ciekawie.

Srebrzysta
27-12-2009, 16:52

Jest już trzecia część Millennium

Stieg Larsson - 3. Zamek z piasku, który runął (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/L*3dStieg+Larsson/Millennium/3.Zamek+z+piasku*2c+kt*c3*b3ry+run*c4*85*c5*82+*7b *7d)

babciela
27-12-2009, 19:40
Gorąco polecam "Białą gorączkę" Jacka Hugo- Badera. Wstrząsający dokument dzisiejszego społeczenstwa rosyjskiego regionów , gdzie diabeł mówi dobranoc i nie tylko. Kompletny brak kontroli nad tym , co sie dzieje,narkomania, choroby weneryczne, HIV,korupcja panujących, pilnujących tzw porządku.Skrajna bieda ludzi -niewiedzacych co to alc . HIV. Bieda , nie tylko materialna. Jednocześnie bogate duchowo i kulturowo społeczeństwo. Wstrząsajacy dokument dzisiejszego społeczenstwa rosyjskiego. Uwaga- nalezy przeczytac , ale dawkowac .... nie wszystko do zrozumienia dla nas- Polaków. Trudna ksiązka...

Ludgarda
28-12-2009, 11:30

Teraz zaczęłam
Kiedy płaczą świerszcze - Charles Martin

Ktoś chyba już o niej pisał. Zaczęła się ciekawie.
Poniższe słowa recenzji zachęcają do lektury:

"Kiedy płaczą świerszcze" to niebanalna opowieść o pięknie życia, o miłości i odwadze, o szansach,
które tak łatwo zmarnować oglądając się wstecz."
Pozdrawiam :)

Czytałam kilka miesięcy temu. Jestem pod jej wrażeniem: jest piękna, przejmująca...Przez wortal www.Granice, na podstawie głosowania internautów, ogłoszona najpiękniejszą książką Lata 2009:D

Jolina
28-12-2009, 11:51
A ja dostałam od córci piękne wydanie " TAJEMNE MIEJSCA ".....Briana Haughtona
[;TAJEMNE KRĘGI';' STAROŻYTNE GROBOWCE ';' I NIEZWYKŁE KRAJOBRAZY;]

To tajemnice historii, opracowane na podstawie najnowszych wyników badań naukowych. Fascynująca wyprawa w dziedzinę archeologii,legend oraz intrygujących tajemnic w przeszło trzydziestu zakątkach świata.

Trochę trudno mnie się czyta , bo ma drobny druk, jak w wszystkich zresztą tego typu książkach. Ale poznawanie nowych intrygujących mnie wydarzeń ,miejsc - rekompensuje trud czytania
Zreszta to nie jest książka do przeczytania non stop, trzeba się nią delektować.

cruella
28-12-2009, 19:05
Przed świętami "zjadło mi" dwa wpisy o "czytadełkach", więc dziś będzie o trochę poważniejszej lekturze, którą czyta się z przyjemnością. Mam na myśli książki Joanne Harris. To ta od "Czekolady" i kontynuacji pt. "Rubinowe czółenka". Dwie kolejne, które przeczytałam - "Jeżynowe wino" i "Pięć cząstek pomarańczy" obracają się w podobnych klimatach, choć jednocześnie każda jest inna. Ale jest tam wspaniale oddany klimat francuskiej prowincji, jest motyw odrzucenia "obcego" przez wioskową społeczność i ile takim odrzuceniem można uczynić krzywdy... Jest wreszcie pokazanie, że "inny" nie znaczy automatycznie zły. Przy tym wszystkim jest w tych książkach wiele ciepła i szczególnej atmosfery.
Trzecia z jej książek jest inna. Dzieje się w XVII-wiecznej Francji. Bohaterka, aktorka wędrownych trup teatralnych chroni się przed przeszłością w klasztorze. Jednak przeszłość ją tam dopada, zmuszając do walki o siebie i małą córeczkę. Czyta się jak kryminał. Tytuł "Duch z przeszłości"

Alunia
28-12-2009, 20:18
Gorąco polecam "Białą gorączkę" Jacka Hugo- Badera. Wstrząsający dokument dzisiejszego społeczenstwa rosyjskiego(...) Uwaga- nalezy przeczytac , ale dawkowac .... nie wszystko do zrozumienia dla nas- Polaków. Trudna ksiązka...
Pisałam kiedyś o niej.
Jakby się chciało narzekać na polską rzeczywistość, to po lekturze "Białej gorączki" marudzenie przechodzi na długo!
Też polecam!

Alunia
28-12-2009, 20:25
Mam na myśli książki Joanne Harris. To ta od "Czekolady" i kontynuacji pt. "Rubinowe czółenka". Dwie kolejne, które przeczytałam - "Jeżynowe wino" i "Pięć cząstek pomarańczy" (...)
Popatrz jaki zbieg lektur!:)
Odwiedziłam dziś bibliotekę bo sczytałam wszystko co miałam. Przyniosłam 5 książek Joanne Harris:
"Czekolada" (oglądałam film)
"Rubinowe czółenka"
"Świat w ziarnku piasku"
"W tańcu"
"Pięć ćwiartek pomarańczy"
Polecasz, więc zabiorę się z ochotą :D

Alunia
28-12-2009, 20:31
Długo polowałam na tryptyk
Roman Kotliński (Jonasz) - "Byłem księdzem"

1. "Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce"
2. "Owce ofiarami pasterzy"
3. "Owoce zła"

Alunia
28-12-2009, 20:38
Po ten tryptyk sięgnęłam trochę też z powodu ostatniej mojej lektury:
Kathy O'Beirne - "Wstrząsające wyznania Kathy"

Przygnębiająca. Niewyobrażalny dla mnie koszmar dzieci zgotowany przez zakonnice, księży kościoła katolickiego
i społeczne przyzwolenie - w Irlandii.
Ale czy dlatego mamy zamykać oczy na rzeczywistość?

Recenzja zamieszczona w internecie:
"Książka wstrząsnęła mną już od pierwszych stron. Gdy sięgałam po nią, nawet przez myśl mi nie przeszło, o jakich okrutnych doświadczeniach małej dziewczynki przyjdzie mi czytać. Gwałty, molestowanie, bicie i coraz bardziej wymyślne kary spotykały ją zewsząd, nie tylko ze strony najbliżych, ojca, a później także rodzeństwa (a przecież tu powinna otrzymać tylko ciepło i miłość), ale też od osób ze środowisk kościelnych, którym powinno być jak najdalej do tego typu poczynań. A ona żyła z tym, by walczyć o własną i innych godność. Myślę, że nikt z nas nie potrafi sobie wyobrazić, przez co ona przeszła. "

elizka
28-12-2009, 21:11
Czytam ostatnio książki Jana Dobraczyńskiego.Przypadkiem od znajomej usłyszałam o powieści "Cień ojca". Kupiłam ją.
Dawno, dawno temu trafiła mi się inna powieść o tematyce religijnej i od tego czasu nie zaglądałam do jej podobnych,chociaż "Szatę" przeczytałam dokładnie i z zaciekawieniem.
"Cień ojca"to powieść o miłości Józefa do Miriam.Takie imię jest tu nadane Marii-Matce Boskiej.Nie jestem przesadnie religijna,ale to naprawdę książka warta polecenia.Mało,że napisana językiem pięknym,polskim,a niby niewyszukanym,jednak każde zdanie jest celowe,niosące informacje,potrzebne,trafne.Treść tej powieści to naprawdę niezwykła - miłość Józefa,jego poszukiwania wybranki serca,oczarowanie,zwątpienia, przedziwne ojcostwo i sposób jego akceptacji.Książka ta zmusiła mnie do szukania map,bo nie mogłam pojąć wędrówek jakie pokonywali ówcześni ludzie.To nie nachalna religia ,nie!To obraz kulturowy,czasem wydaje się baśnią,chociaż uczucia są bardzo ludzkie.Powieść ta przybliża święte postacie do naszego ludzkiego wymiaru.Szukam innych powieści Jana Dobraczyńskiego i wcale mnie nie obchodzi opinia innych o jego twórczości.Pochlebna czy naganna...? Nie interesuje mnie to wcale.
Na półce mam już z biblioteki powieść "Magdalena".Przeczytam.Nie wiem za wiele o tej ,której trzeba było wybaczyć rozwiązłość,kobiecie,która miała być ukamienowana.

Może to zabrzmieć śmiesznie,ale polecam także moją książkę spod choinki "Kot Simona sam o sobie" angielskiego rysownika Simona Tofielda.Świetnie wydana gruba książka -zbiór humorystycznych rysunków o sławnym z You Tube kocie Simona.
Przemawiająca jest dedykacja od autora "Mamo,dziękuję za wszystko.Ta książka jest dla ciebie."
To strzał w dziesiątkę!Córciu!

koziorożec
29-12-2009, 16:42
elizko ja też lubię czytać Dobraczyńskiego- pisał bardzo ciekawie.
Polecam Ci Jego książkę pt"Najezdzcy" - opisuje okres II-ej wojny światowej, chyba jest to najważniejsza powieść w jego twórczości, miała dużo wznowień.
Pamiętam jeszcze powieść pt"Anna"- wzruszająca.:) :)

senioritka
29-12-2009, 18:54
Pewnego razu do moich rąk trafiła książka Tomasza Manna
"Józef i jego bracia". Nie mogłam nic robić, czytałam.
Ponieważ książka kończy się na wyjściu Żydów z Egiptu
szukałam dalszego ciągu w książkach napisanych przez
innych autorów. Znalazłam u Dobraczyńskiego pt. "Pustynia".
To nie był już ten klimat, książka nie pochłonęła mnie.

senioritka
29-12-2009, 19:08
"Szata" Douglas'a też zrobiła na mnie wrażenie. Interesowałam
się potem całunem turyńskim śledząc jego dzieje.
To było dość dawno. Z ostatnich książek od których nie mogłam się oderwać to trylogia: "Jeżdziec miedziany".
Tatiana i Aleksander" i "Ogród letni". Pisałam już o tym.

Anilah
29-12-2009, 22:15
"Szata" Douglas'a też zrobiła na mnie wrażenie. Interesowałam
się potem całunem turyńskim śledząc jego dzieje.
To było dość dawno. Z ostatnich książek od których nie mogłam się oderwać to trylogia: "Jeżdziec miedziany".
Tatiana i Aleksander" i "Ogród letni". Pisałam już o tym.
To prawda świetne książki i przy tym grube co bardzo lubię.Parę dni temu skończyłam Trylogię "Millennium" Stinga Larssona i bardzo żałowałam, że to już koniec....

Alunia
31-12-2009, 15:55
Jest już trzecia część Millennium

Stieg Larsson - 3. Zamek z piasku, który runął (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/J+-+K+-+L/L*3dStieg+Larsson/Millennium/3.Zamek+z+piasku*2c+kt*c3*b3ry+run*c4*85*c5*82+*7b *7d)
Ewuniu, jak wejść do Twoich audiobooków?

Srebrzysta
05-01-2010, 21:51
Radosnego i szczęśliwego Nowego Roku
z marzeniami o które warto walczyć,
z radościami którymi warto się dzielić,
z przyjaciółmi z którymi warto być
i z nadzieją bez której nie da się żyć!

Wszelkiej pomyślności

życzy Ewa

Srebrzysta
09-01-2010, 13:09
K.C. McKinnon - Jesienny księżyc (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dK.C.+McKinnon/Jesienny+ksi*c4*99*c5*bcyc+*26)---> czyta: Elżbieta Kijowska

"Jesienny księżyc" to porywająca historia zakochanej czterdziestolatki,
która w uroczym miasteczku nad jeziorem,
gdzie jako młoda dziewczyna przeżyła swą pierwszą miłość,
zaczyna życie od nowa.

Malwina
09-01-2010, 13:54
A ja przeczytałam ciekawą książkę pt"Sercem bylismy wielcy"
Niezwykła historia żydowskiej rodziny karłów ocalałej z holocaustu.Utalentowana artystycznie rodzina Ovitzów uniknęła śmierci w Auschwitz, gdyz z powodu swojego kalectwa stanowała ciekawy obiekt badań dla dr Mendele...bardzo polecam

koziorożec
09-01-2010, 15:38
Przeczytałam pierwszy tom Millenium Stiega Larsona -a właściwie to ją połknęłam. Bardzo mocna, momentami okrutna, ale czyta się z dużym zainteresowaniem, trudno się od niej oderwać.
Aktualnie czekam na tom II -gi i III-ci, są w czytaniu.

Ha_na
09-01-2010, 20:17
Przeczytałam cały wątek, o książkach tej autorki było wiele, ale nie znalazłam informacji o tej. To jest jej debiut literacki. Rzecz cała, rozgrywa się na farmie w Afryce Południowej.Autorka w przejmujący i niezwykle rzeczowy sposób opowiada o życiu "białej cywilizacji" w Afryce. O świecie czarnych i białych, w którym nie ma miejsca na ludzkie uczucia , ani dobre, ani złe. Mary Turner - żona białego farmera, zostaje znaleziona martwa na werandzie swojego domu.Do zabójstwa, przyznaje się Moses Murzyn, służący w domu Turnerów.Jaką kobietą była Mary, zanim przybyła na farmę i w skutek upału,biedy i samotności stopniowo straciła równowagę psychiczną? Po przeczytaniu, jeszcze długo o tym myślałam, jak zwykle po skończeniu dobrej lektury.

Alunia
09-01-2010, 20:54
Ewo, Malwinko, Mario, Halinko!
Znowu kolejne książki do poczytania!
Lubię mieć w perspektywę....kolejnej ciekawej lektury:D

koziorożec
09-01-2010, 22:07
W oczekiwaniu na II-gą część Millenium przeczytałam
Nad wielką rzeką Patricii SHaw. Jest to powieść z okresu osadnictwa w Australii. Autorka pisze bardzo ciekawie.Akcja rozgrywa się w XIX wieku.
Kolejna interesująca książka to 3-tomowa saga autorstwa Iny Lorentz. Pierwszy tom to Nierządnica.
Jest to powieść historyczna, rzecz dzieje się w XV wieku.
Napisana jest w ładnym stylu,pokazuje zwyczaje i obyczaje mieszczańskie a także ówczesnego półświatka.

Srebrzysta
11-01-2010, 10:21
Susan Madison - Czekam na prawdziwą miłość (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dSusan+Madison/Czekam+na+prawdziw*c4*85+mi*c5*82o*c5*9b*c4*87+*26 )--->czyta: Joanna Jędryka

Piękna opowieść o przyjaźni, namiętności i głębokim uczuciu.
Historia kobiety, która uciekając od bolesnych wspomnień przeniosła się z Nowego Jorku
do spokojnego, położonego wśród dzikich gór i jezior miasteczka w stanie Vermont.
Jednak po latach uczucie nie daje o sobie zapomnieć.
Bohaterka wyrusza w drogę powrotną, aby odszukać stracony czas.

B.B.
12-01-2010, 08:15
Dla miłosnikow literatury ironiczno-refleksyjnej-słodko-gorzkiej : "Fajny sezon" Josefa Skvorecky'ego, znakomitego pisarza czeskiego zyjacego i tworzacego w Kanadzie.Powrot do lat młodości w malowniczym Kostelcu, miłosci , jazz,oczarowanie zyciem ,a w tle wojna...

Ha_na
12-01-2010, 20:18
Książkę tą - polecam czytelnikom, którzy lubią watki osnute na tle historycznych wydarzeń. Jest to powieść z czasów cesarstwa rzymskiego. Klaudia Prokula, żona Poncjusza Piłata, dorastała wraz z dziećmi Germanika i Agrypiny i doświadczyła wszystkiego co mogło spotkać ludzi z ich kręgu.Posiadała dar jasnowidzenia i wielką wrażliwość na innych, co w tych czasach było jej przekleństwem.Jej prorocze sny rzadko pomagają uniknąć nieszczęścia jednak sen, w którym słyszy słowa "umęczony pod Poncjuszem Piłatem" wyzwala w niej wolę walki o ocalenie Jezusa. Powieść dobrze oddaje atmosferę czasów panowania cesarza Tyberiusza. Książka ta jest debiutem powieściowym tej pisarki.Wg. mnie udanym.

Anilah
12-01-2010, 22:06
http://img410.imageshack.us/img410/6472/stolatsamotnosciwydanie.jpg (http://img410.imageshack.us/i/stolatsamotnosciwydanie.jpg/)
wydanie kolekcjonerskie/prezent pod choinę/....
Właśnie skończyłam....

Srebrzysta
13-01-2010, 08:53
Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dGabriel+Garcia+Marquez/Sto+lat+samotno*c5*9bci+*26)---> czyta Ksawery Jasieński

gratka
13-01-2010, 09:12
Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/M+-+N+-+O/M*3dGabriel+Garcia+Marquez/Sto+lat+samotno*c5*9bci+*26)---> czyta Ksawery Jasieński
Srebrzysta dobrą robotę robisz. Gratuluję kolekcji książek i malarstwa!
Sto lat samotności właśnie dostałam od Mikołaja w postaci tradycyjnej książki i zaczęłam czytać. :D

cruella
15-01-2010, 22:37
[quote=Alunia]Popatrz jaki zbieg lektur!:)
Odwiedziłam dziś bibliotekę bo sczytałam wszystko co miałam. Przyniosłam 5 książek Joanne Harris...

Jak idzie czytanie Joanne Harris? Ja z kolei wróciłam do Margaret Atwood. Czytałam kiedyś kilka jej książek; jedne podobały mi się bardziej, inne mniej, ale wszystkie były w jakiś sposób interesujące. "Ślepy zabójca" - pozycja, którą wypożyczyłam teraz, okazała się strzałem w dziesiątkę. Już po kilkunastu stronach byłam pod wrażeniem pełnej humoru i autoironii głównej bohaterki, starszej pani, zdystansowanej do świata, własnych chorób i słabości, religii... Konieczność wręczenia nagrody literackiej imienia zmarłej tragicznie siostry, wywołuje u niej falę wspomnień. Zaczyna opisywać swoje dzieciństwo w podupadającym po śmierci matki domu rodzinnym, zaaranżowane małżeństwo z bogatym przemysłowcem i ...
Przy tym wszystkim wnikliwy opis przemian obyczajowych w małym kanadyjskim miasteczku od lat trzydziestych do końca XX wieku.

Ha_na
16-01-2010, 20:03
Okrzyczana jako światowy bestseller seria książek Stefanie Meyer . Tytuły: Zmierzch,
Księżyc w nowiu.
Zaćmienie
Przed świtem.
Popełniłam błąd, kupując dwie pierwsze z nich, i tylko te dwie przeczytałam, ale na ich podstawie myślę że mogę ocenić również dwie pozostałe.Nie podobało mi się, tak naprawdę nic w tych książkach, ani temat, ani akcja ani język. Nic za co warto było wydać pieniądze.Rzecz cała rozgrywa się w bliżej niesprecyzowanym miejscu i czasie, i dotyczy miłości młodej dziewczyny do wampira. Ale ten wampir, jest "dobrym" wampirem, a Bella kocha go tak bardzo, że pragnie również nim zostać, oczywiście za jego przyczyną. Tak przez dwa tomy i doprawdy nie rozumiem dlaczego tak nijaka rzecz została okrzyknięta światowym bestsellerem. Ksiązka jest przeznaczona dla młodzieży, ale daję słowo, że Harry Potter było wiele lepszy, miał wartką akcje, i rozbudzał wyobrażnię!

koziorożec
16-01-2010, 20:38
Reklamowane bestsellery - różnie z nimi bywa.
Niejednokrotnie przekonałam się, że są nie do przetrawienia, nie wiadomo o co chodzi autorowi, a ja się wtedy zastanawiam - czy to tylko ja nie rozumiem?
Najpiękniejsze powieści odkrywamy zupełnie przypadkowo.
Dziękuję, że podałaś te tytuły ponieważ ja też lubię się rzucać na bestsellery.

Anilah
17-01-2010, 12:06
http://img189.imageshack.us/img189/4723/kochajacfrankanancyhora.jpg (http://img189.imageshack.us/i/kochajacfrankanancyhora.jpg/)

Prawdziwa historia dramatycznego romansu w powieści społeczno-obyczajowej, rozgrywającej się w początkach XX wieku. On ? jeden z najsłynniejszych architektów stulecia. Ona ? światła feministka. Gdy połączyła ich miłość, byli niemal czterdziestolatkami i wychowywali w swych małżeństwach dziewięcioro dzieci. Wkrótce związek wychodzi na jaw, trafiając na czołówki gazet, robiących z obojga parę niemoralnych potworów... Wielkie uczucia, zbrodnia i portrety dwóch wyjątkowych osobowości na bogatym tle ówczesnej, pruderyjnej Ameryki.
Polecam świetna lektura od początku do końca szczególnie dla nas kobiet....

Ha_na
19-01-2010, 11:48
Minęło chyba już 10 lat, kiedy czytałam tą książkę, wypożyczoną w bibliotece. Niestety, nie pamiętam nazwiska autorki tej książki, napisała ją kobieta, na podstawie własnych przeżyć w okresie drugiej wojny światowej.Kiedyś w telewizji, mignęła mi końcówka wywiadu z autorką tej książki.

Choć minęło już tyle lat, do dziś często wracam myślami, do tej opowieści, bo rzecz jest osnuta na prawdziwych wspomnieniach i przejściach, a dotyczy losów dziewczynki żydowskiego pochodzenia,i jej rodziny na tle wydarzeń w okresie II wojny.Czytałam, i nie mogłam od niej oderwać się, nawet po to żeby zrobić najkonieczniejsze zadania domowe, w nocy, aż nie skończyłam. Opowiada o rzeczach o których wszyscy wiemy: getto, obóz koncentracyjny, ale w sposób tak wstrząsająco - sugestywny, i pokazuje drugie dno, wydarzeń o których ja nie miałam zielonego pojęcia, bo to dla mojego pokolenia był temat tabu.Nie jestem, gorącą zwolenniczką książek osnutych na martyrologii okresu ostatniej wojny, bo jakby "przejadło" się słuchanie ciągle tego samego, ale tą książkę polecam, pozostawia po przeczytaniu ślad!

Jadzia_G
19-01-2010, 14:36
Minęło chyba już 10 lat, kiedy czytałam tą książkę, wypożyczoną w bibliotece. Niestety, nie pamiętam nazwiska autorki tej książki, napisała ją kobieta, na podstawie własnych przeżyć w okresie drugiej wojny światowej.Kiedyś w telewizji, mignęła mi końcówka wywiadu z autorką tej książki.

Choć minęło już tyle lat, do dziś często wracam myślami, do tej opowieści, bo rzecz jest osnuta na prawdziwych wspomnieniach i przejściach, a dotyczy losów dziewczynki żydowskiego pochodzenia,i jej rodziny na tle wydarzeń w okresie II wojny.Czytałam, i nie mogłam od niej oderwać się, nawet po to żeby zrobić najkonieczniejsze zadania domowe, w nocy, aż nie skończyłam. Opowiada o rzeczach o których wszyscy wiemy: getto, obóz koncentracyjny, ale w sposób tak wstrząsająco - sugestywny, i pokazuje drugie dno, wydarzeń o których ja nie miałam zielonego pojęcia, bo to dla mojego pokolenia był temat tabu.Nie jestem, gorącą zwolenniczką książek osnutych na martyrologii okresu ostatniej wojny, bo jakby "przejadło" się słuchanie ciągle tego samego, ale tą książkę polecam, pozostawia po przeczytaniu ślad!
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tą książką podaje nazwisko autorki - Roma Ligocka .

sama55
19-01-2010, 15:38
Właśnie czytam sagę Barbary Rybałtowskiej.Można się dowiedzieć o losach ludzi wywiezionych w głąb ZSRR.To jeszcze dość mało znany temat.Ciekawie napisana książka no i losy niesamowite.

Malwina
19-01-2010, 15:58
Sama , podaj tytuł proszę...

sama55
20-01-2010, 08:18
Przepraszam!Ale ze mnie gapa.
1.Bez pożegnania
2.Szkoła pod baobabem
3.Koło graniaste
4.Mea culpa /tej ostatniej nie mam, jest zapowiedź,ale nie wiem czy już się ukazała/.
Pozdrawiam.

Ha_na
20-01-2010, 22:59
Mam kilka ulubionych pozycji, do których wracam, i to niejednokrotnie.I za każdym powrotem, odnajduję w nich coś nowego, coś czego nie odczułam w poprzednim czytaniu. I nie chodzi o treść, bo ta jest przecież ta sama, ale o inne postrzeganie, inne odczucia i zrozumienie.

Do takich książek zaliczam - Mistrz i Małgorzata, autor Michał Bułhakow.

O autorze wiem niewiele.Tyle, że żył krótko, i niewiele napisał. W bibliotece mieli jeszcze tylko jedną jego książkę - tomik opowiadań, nie pamiętam tytułu, ale przeczytałam. Styl, język i klimat, całkiem jak w Mistrzu i Małgorzacie.Może napisał coś jeszcze o czym nie wiem?

Anilah
21-01-2010, 19:30
Bardzo polecam

http://img62.imageshack.us/img62/8319/zonamormonairenespencer.jpg (http://img62.imageshack.us/i/zonamormonairenespencer.jpg/)

Wstrząsająca, autobiograficzna historia kobiety wychowanej w rodzinie mormońskich fundamentalistów. Autorka przeżyła 28 lat jako druga z dziesięciu żon poligamisty i urodziła mu trzynaścioro dzieci. Egzystowała w skrajnej nędzy i izolacji od reszty świata. W poszukiwaniu lepszego jutra zdecydowała się na odważny krok ku wolności...

Trudno oderwać się od tej książki, przekracza naszą wyobraźnię jak fanatyczna religia może stworzyć ludziom piekło na ziemi....

noir
22-01-2010, 16:15
Gorąco polecam tą książkę, jednak tylko ludziom o mocnych nerwach. Dla tych co bardziej wrażliwych czytanie o drastycznych szczegółach horroru z Amstetten może okazać się zbyt ciężkie do przełknięcia... Ale tak czy siak, z pewnością warto przeczytać.

koziorożec
22-01-2010, 16:28
Anilah

Proszę powiedz w jakim okresie rozgrywa się akcja książki
Żona mormona i w jakim kraju.

Pozdrawiam Cię

Anilah
22-01-2010, 17:44
Anilah

Proszę powiedz w jakim okresie rozgrywa się akcja książki
Żona mormona i w jakim kraju.

Pozdrawiam Cię

Akcja książki rozgrywa się w latach 1937 / w trym roku urodziła się bohaterka/ do aktualnego....akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku...pozdrawiam cieplutko

Ha_na
22-01-2010, 21:36
Ani polecam, ani nie polecam, dlatego że do w/w książki robiłam podchody od 1975r. i dopiero teraz ją przeczytałam.Wydana wówczas w serii Klasyki Polskiej i Obcej - przeleżała u mnie na półce, od czasu do czasu,próbowałam kilka pierwszych stron i zniechęcona odkładałam.Coś jest w tym że do niektórych książek trzeba dorosnąć. Myślę że właśnie dorosłam. Akcja tej powieści, toczy się na przełomie XVII i XVIII wieku,w Islandii będącej w owym czasie "własnością" Danii.Autor na tle historycznych wydarzeń wojny trzydziestoletniej, w którą uwikłana jest Dania, pokazuje losy Islandczyków, ich obyczaje, życie, i ciężkie warunki bytowania.Istniejące sądownictwo, i straszne kary jakie stosowano, nieadekwatne do wykroczeń.Ludzi tam mieszkających, traktowano gorzej jak zwierzęta, a kraj dewastowano i wywożono wszystko, co się dało.Istniejące obyczaje, życie, ciężkie warunki klimatyczne, wszystko bardzo tak inne od naszej rzeczywistości z tego okresu, tworzy klimat tej książki.

Ciunia
23-01-2010, 16:14
Dziewdczynka w czerwonym plaszczyky jest oparta na autentycznych ,przezyciach jej autorki- Romy Ligockiej.Na festiwalu w Cann wyswitlano film o tym tytule.Wsrod widzow byla przypadkowo Roma Ligocka.Doznala wstrzasu.Przeciez ta dziewczynka,glowna bahaterka byla Ona.Jedyna w getcie miala czerwony plaszczyk uszyty przez babcie.Napisala jeszcze kilka powiesci.Polecam

Ciunia
23-01-2010, 18:17
Przepraszam,Zla kolejnosc.Przedstawie sie Panstwu Ciunia -Halina,oczarowana Waszymi recenzjami ksiazek.W miare moich mozliwosci postaram sie wniesc jakis ciekawy watek .Pozdrawiam

Alunia
23-01-2010, 19:13
Jak idzie czytanie Joanne Harris?

Przeczytałam
"Pięć ćwiartek pomarańczy"- Joanne Harris - nie zawiodła mnie :D

Kilka słów o jej treści:
""Pięć ćwiartek pomarańczy" to przejmująca opowieść o tragedii, jaka się rozegrała w czasie okupacji w małej wiosce nad Loarą, o tajemnicy i niezwykłym związku łączącym matkę i córkę; to historia dziewczynki, która - odtrącona przez matkę - przelewa swe gwałtowne uczucia na niemieckiego żołnierza.

Z perspektywy czasu Framboise inaczej postrzega wydarzenia, które sprawiły, że niegdyś opuściła rodzinną wieś,
a dziennik matki odkrywa przed nią świat niezwykłych przeżyć. Zakochany we Framboise mężczyzna, który mimo lat rozłąki nigdy jej nie zapomniał, przekonuje ją, że również ponure lata wojny miały w sobie piękno i czułość."

PS. Witaj Ciunia :D

Alunia
23-01-2010, 19:20
A teraz czytam kolejną pozycję tej samej autorki.
Na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem.
Jak zawsze w takim porównaniu - film nie umywa się do książki.
"Czekolada" - Joanne Harris

"Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim takie słodycze, jakie każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą?

Dla wielu mieszkańców miasteczka przyjazd Vianne jest prawdziwym darem losu, ale są i tacy, którzy zrobią wszystko, by opuściła Lansquenet. Zbliża się Wielkanoc i Vianne zamierza urządzić dla dzieci "festiwal czekolady", lecz jej wrogowie za wszelką ceną chcą jej w tym przeszkodzić... "

PS
Na mojej półce czeka już kontynuacja Czekolady - "Rubinowe czółenka".
Opiszę jak przeczytam :D

Ha_na
23-01-2010, 20:36
Witam serdecznie naszą nową koleżankę Ciunę, i dziękuję Ci za podpowiedż odnośnie twórczości autorki "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku"

Powracając do lektury Leopolda Tyrmanda, to jego " Dzienniki1954" uważam za jego najlepsze dzieło.Jest to kronika z jego życia zaledwie zjednego kwartału, a dokładnie od 1stycznia do 2 kwietnia 1954r.Tyrmand w tym okresie z powodu swoich przekonań , cierpiał z powodu braku pracy (nie był drukowany) jak i finansowych niedostatków. Opisuje, życie warszawskiej ówczesnej inteligencji w środowisku której się obracał, przewija się mnóstwo znanych postaci. Opisuje również swoje prywatne, intymne życie. Był postacią barwną,cynicznym bikiniarzem w kolorowych skarpetkach, arbitrem elegancji, choć dysponował ubraniami kupowanymi na warszawskim targu. Dzienniki kończą się nagle, bo otrzymał w końcu propozycję napisania książki, którą zrealizował, ale o tym to może pózniej...

Alunia
23-01-2010, 21:01
Powracając do lektury Leopolda Tyrmanda, to jego " Dzienniki1954" uważam za jego najlepsze dzieło.Jest to kronika z jego życia zaledwie zjednego kwartału, a dokładnie od 1stycznia do 2 kwietnia 1954r.Tyrmand w tym okresie z powodu swoich przekonań , cierpiał z powodu braku pracy (nie był drukowany) jak i finansowych niedostatków. Opisuje, życie warszawskiej ówczesnej inteligencji w środowisku której się obracał, przewija się mnóstwo znanych postaci. Opisuje również swoje prywatne, intymne życie. Był postacią barwną,cynicznym bikiniarzem w kolorowych skarpetkach, arbitrem elegancji, choć dysponował ubraniami kupowanymi na warszawskim targu. Dzienniki kończą się nagle, bo otrzymał w końcu propozycję napisania książki, którą zrealizował, ale o tym to może pózniej...
Zaciekawiłaś mnie, poszukam!:D

Ha_na
26-01-2010, 00:36
To jeszcze, jeśli zdołałam wzbudzić zainteresowanie, następna jego książka - niedopuszczona przez cenzurę do druku w PRL.Wydana została na emigracji w 1967r. Opowiada o życiu i pracy środowisk artystycznych i dziennikarskich w Warszawie w latach powojennych.W sposób nieco zjadliwy, Tyrmand przedstawia ówczesne powiązania towarzyskie i wzajemne zależności. Książkę tą, zaliczono do tzw. książek z kluczem - i tak na przykład pod opisem salonu pani Stoll, kryje się wpływowy salon Ireny Krzywickiej. Jest to studium deprawacji moralnej tamtych czasów. Osobiście lubię czytać tego typu książki, bo przedstawiają część rzeczywistości, którą pamiętam z dzieciństwa, z rozmów toczonych przez starszych, z radia, z lekcji w szkole,i z tego co nam wszystkim wpajano. Lubię w czasie czytania porównywać różne wydarzenia z tym co pozostało w mojej pamięci,i wyciągać moje własne wnioski i przemyslenia.

senioritka
26-01-2010, 11:07
Lubię książki podróżnicze i aktualnie czytam "Syberyjskie
diamenty" Walerego Osipowa. Poszukiwanie diamentów
w Jakucji. Sukces poszukiwań wielu śmiałków opłaciło życiem.

Ciunia
26-01-2010, 11:11
Dziekuje za mile powitanie,Odnosnie Leopolda Tyrmanda rewelacyjna ksiazka pt.ZLY:Przedstawia w niej warszawskie klimaty z lat 50 wprowadzajac zrecznie do nich intryge kryminalna.Czytalam bardzo dawno w latach szkolnych,ale pamietam do dzis.Nastepne w cyklu to:,,Cywilizacja Komunizmu:i ;Zniewolony umysl:Milego czytania!;)

Srebrzysta
26-01-2010, 12:45
zapraszam do czytania - słuchając

Joanne Harris - Czekolada (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/G+-+H+-+I/H*3dJoanne+Harris/Czekolada+*26)---->czytają: Masza Bouman i Jacek Kiss

Srebrzysta
26-01-2010, 13:03
.......a ja zapraszam do czytania - słuchając

Leopold Tyrmand -Dziennik 1954 (http://chomikuj.pl/plesewa/Audio+ksi*c4*85*c5*bcki/T+-+U+-+V+-+W/T*3dLeopold+Tyrmand/Dziennik+1954+*26)--->czyta Piotr Olędzki

Ha_na
26-01-2010, 22:34
Powieść o życiu i twórczości Giacomo Pucciniego - twórcy wielu słynnych do dnia dzisiejszego oper. Ta biograficzna powieść, została osnuta w całości na faktach z życia kompozytora. Napisana została językiem przystępnym, nie tylko dla melomanów, ale dla wszystkich kochających dobrą literaturę.Książka zaczyna się w momencie, kiedy Puccini ma lat 6 a kończy się w chwili jego pogrzebu.Zaopatrzona została w fotografie jego i jego rodziny i przyjaciół. Czyta się łatwo, przy okazji poznając "technikę" tworzenia oper.Warto przeczytać.

Ha_na
26-01-2010, 22:48
Dziekuje za mile powitanie,Odnosnie Leopolda Tyrmanda rewelacyjna ksiazka pt.ZLY:Przedstawia w niej warszawskie klimaty z lat 50 wprowadzajac zrecznie do nich intryge kryminalna.Czytalam bardzo dawno w latach szkolnych,ale pamietam do dzis.Nastepne w cyklu to:,,Cywilizacja Komunizmu:i ;Zniewolony umysl:Milego czytania!;)
To właśnie propozycję pisania tej książki, dostał Tyrmand w trakcie pisania "Dziennika 1954" i dlatego porzucił ich pisanie, dla chleba panie, dla chleba.Okrojony przez ówczesną cenzurę, taki sobie kryminał z powojennej Warszawy, pamiętam,że przeczytałam ją zaraz po "Dzienniku" i byłam zawiedziona, tak odbiegał od nich i stylem i językiem i naiwną treścią. Czytałam potem że to wina wspomnianej cenzury, bo następne książki, wydane na obczyżnie są o wiele lepsze.