PDA

View Full Version : Polskie dzieci oddaly zycie w ratowaniu Zydow w Czasie II WS.


Pani Slowikowa
16-11-2009, 19:47
Jako ze Mawronka stwierdzila ze nie nalezy laczyc tych dwoch tematow w temacie tylko o glodnych dzieciach.. zakladam nowy watek wlasnie na ten temat.

"Rodzina Ulmów była rozstrzelana przez Niemców w marcu 1944 r. razem z sześciorgiem ich maleńkich dzieci i ośmioma Żydami, których ukrywali u siebie w domu"

Ten artykul jest tu

http://kresy.salon24.pl/76355,przypominania-o-bohaterskiej-rodzinie-ulmow-nigdy-dosc

Pani Slowikowa
16-11-2009, 20:08
Tak wygladal holokaust polskich dzieci:mad: :mad:

http://img405.imageshack.us/img405/3885/dzieciwdruciekolczastym.jpg (http://img405.imageshack.us/i/dzieciwdruciekolczastym.jpg/)

jip
16-11-2009, 20:48
Odpuść sobie Słowikowa, zbyt to drażliwe i dość znane tematy, a taki wątek niezbyt potrzebnie rozdziera to co nie powinno być rozdzierane.......

bronczyk
16-11-2009, 20:52
Pani Słowikowo z całego serca dziękuję za podanie linka do tego artykułu. Jestem bardzo poruszona losem tej rodziny. Najpiękniejszy przykład bohaterstwa zwykłych ludzi.Nie wiem dlaczego temat jest drażliwy. W tym wypadku chyba nie o dyskusję chodzi, a o oddanie czci tym co ratowali żydowskie dzieci.

Pani Slowikowa
16-11-2009, 21:06
Odpuść sobie Słowikowa, zbyt to drażliwe i dość znane tematy, a taki wątek niezbyt potrzebnie rozdziera to co nie powinno być rozdzierane.......

Drazliwych watkow jest pod dostatkiem. Nie ma przymusu aby sie udzielac wszedzie. A ze serce on rozdziera ?? Ano rozdziera.

BarbaraK
16-11-2009, 22:40
Za ratowanie Żydów palono Polaków żywcem.
Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców.
-Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.

czarny_bez
16-11-2009, 22:54
Za ratowanie Żydów palono Polaków żywcem.
Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców.
-Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.



Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców. Dziś w Warszawie odbywa się premiera filmu „Historia Kowalskich”, poświęconego bohaterskim Polakom.
- Do tej pory nie powstał film, który pokazywałby różnicę między sytuacją Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a przedstawicielami innych narodowości. Bardzo wielu Polaków zginęło za pomoc niesioną swoim braciom, gdy w Europie zachodniej groziły za to o wiele mniejsze sankcje – mówi portalowi Fronda.pl reżyser filmu, Maciej Pawlicki.
Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.
Film zostanie pokazany dziś o godz. 19 w warszawskim kinie Silverscreen przy ul. Puławskiej 17. Będzie można go obejrzeć także w najbliższą niedzielę, 25 października, o godz. 18 w TVP2.



ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14976 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


http://www.bibula.com/?p=14976

Pani Slowikowa
16-11-2009, 23:57
Basiu jest jeszcze tysiace takich przykladow.
Dzieki za wpis w kazdym razie.

BarbaraK
17-11-2009, 00:06
Czarny bzie
faktycznie ,przepraszam,ale za szybko poleciało,jeszcze raz sorry,nie zdarza mi się to.

Pani Slowikowa
17-11-2009, 00:21
Ludzie, poczytajcie sobie jaka gehenne przechodzily polskie dzieci w czasie IIWS..

Ta Rozia z Warszawy, ktora przezyla wlasna smierc?? Taki moment przezyla tez moja mama.

http://gegenjay.wordpress.com/2009/02/27/katorga-polskich-dzieci-podczas-drugiej-wojny-swiatowej-polaku-pamietaj/

Lila
17-11-2009, 00:42
Asiu, ten straszliwy wianuszek polskich dzieci z #2, to z Wołynia jest.
Rok 1943.
Bracia Ukraińcy.

Mavronka Freydis
17-11-2009, 02:40
Jako ze Mawronka stwierdzila ze nie nalezy laczyc tych dwoch tematow w temacie tylko o glodnych dzieciach.. zakladam nowy watek wlasnie na ten temat.
Tytulem tego jakze potrzebnego watku powinien byc "Sprawiedliwy wsrod Narodow Swiata". Jest mi strasznie przykro, ze bohatersto i poswiecenie zycia Polakow dla ratowania Zydow zostaje wykorzystane w taki sposob. Piszmy o rodzinie Ulmow w kontekscie ich bohaterstwa, poswiecenia sie, dla upamietnienia tragedii tamtych czasow. Oddajmy hold wszystkim Polakom, ktorzy oddali swoje zycie dla ratowania Zydow. My Zydzi nigdy nie zapomniemy ich!
"jesli człowiek niszczy jedno zycie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały swiat. A jesli człowiek ratuje jedno zycie, to jest tak, jak gdyby uratował cały swiat" (Talmud Babilonski, Sanhedryn, 37a).

tar-ninka
17-11-2009, 09:53
Wies pod Nowym Sączem.. żyło tam dwóch braci
Jeden z nich zadenuncjował sasiada ,ktory ukrywał żydowska rodzinę .
Niemcy zabili obie rodziny a dom spalili
W nocy drugi brat zastrzelił brata denuncjatora ,dom spalił ,a sam poszedł do partyzantki.
Opowiedzial mi to naoczny swiadek.
W obydwu rozstrzelanych rodzinach były dzieci
Jedne zginęły bo ich rodzice chcieli ocalic inne dzieci ,ktore tez chciały żyć ...

Joasiu moze bys tak otworzyła watek o "bochaterskich" Polakach ,
ktorzy denuncjowali ukrywajacych sie Żydów i Polakow im pomagajacych ?
A było takich nie mało
W kazdym przypadku ginęły dzieci ..i to przez polaków ..

Nie wiem co chcialas osiagac zakładajac ten wątek.
Dokuczyc Mawronce..:confused:
Przypominasz mi osobę ,ktora gdy sie pokłuciła z kim
to nie trzymała sie sedna rzeczy tylko wypominała adwersarzowi grzechy jego całej rodziny ....
Raz gdy jej brakło argumentów potrafiła powiedziec koledze z pracy ...a w szkole to ty miałes wszy..
Bardzo to nie ładnie wykorzystywac tak straszna tragedię jaką była wojna , do rozgrywek na forum ..

Bianka
17-11-2009, 10:22
Myślę tak samo, jak Tarninka. W czasie wojny cierpią wszyscy, a jej najbardziej bezbronnymi i niewinnymi ofiarami są dzieci.
Nikt nie jest w stanie podać dokładnie ilu zginęło Polaków, ilu Żydów, Francuzów, Niemców, Rosjan, Włochów itd.
Możemy tylko wszyscy starać się nie dopuścić do następnej takiej tragedii.
Mavronka jest przedstawicielką narodu, który obok Polaków i Rosjan ucierpiał w czasie wojny najbardziej.
Tymczasem wygląda tak, że została w jakiś sposób obwiniona w związku z mordowaniem przez hitlerowców Polaków, którzy ukrywali Żydów.
Proszę zostawić Mavronkę w spokoju.
Nie ma nic wspólnego z nieszczęściami, jakie miały miejsce w czasie II wojny.
Mavronko, pozdrawiam Cię serdecznie :) Czasem na forum ludzie piszą bez zastanowienia.

Mar-Basia
17-11-2009, 10:27
Obiecalam sobie, ze nie odezwe sie na tym watku. Powod: sama jestem dzieckiem, ktore bylo w Auschwitz.

Chce tylko powiedziec, ze chyle czola przed Tar-ninka, Bianka i Czarny_bez. Dziekuje Wam za Wasze wypowiedzi.

Bianka
17-11-2009, 13:46
Moja ś.p. Babcia opowiadała mi kiedyś, że była naocznym świadkiem rozstrzelania dwojga dzieci na warszawskiej ulicy. Hitlerowskiemu żołdakowi przechodzącemu ulicą nie spodobało się nagle dwoje idących dzieci.
Dzieci były ciemnowłose.
Rozległ się wrzask: "Halt! Halt, Jude!!"
Przerażone dzieci zostały postawione pod ścianą i z zimną krwią rozstrzelane.
Nie wiadomo, czy były naprawdę Żydami, czy może Polakami... Istniało przecież getto...
Wystarczyło, że miały ciemne włosy...

Więc żeby NIGDY nie powtarzały się takie rzeczy...

Pani Slowikowa
17-11-2009, 14:13
Wies pod Nowym Sączem.. żyło tam dwóch braci
Jeden z nich zadenuncjował sasiada ,ktory ukrywał żydowska rodzinę .
Niemcy zabili obie rodziny a dom spalili
W nocy drugi brat zastrzelił brata denuncjatora ,dom spalił ,a sam poszedł do partyzantki.
Opowiedzial mi to naoczny swiadek.
W obydwu rozstrzelanych rodzinach były dzieci
Jedne zginęły bo ich rodzice chcieli ocalic inne dzieci ,ktore tez chciały żyć ...

Joasiu moze bys tak otworzyła watek o "bochaterskich" Polakach ,
ktorzy denuncjowali ukrywajacych sie Żydów i Polakow im pomagajacych ?
A było takich nie mało
W kazdym przypadku ginęły dzieci ..i to przez polaków ..

Nie wiem co chcialas osiagac zakładajac ten wątek.
Dokuczyc Mawronce..:confused:
Przypominasz mi osobę ,ktora gdy sie pokłuciła z kim
to nie trzymała sie sedna rzeczy tylko wypominała adwersarzowi grzechy jego całej rodziny ....
Raz gdy jej brakło argumentów potrafiła powiedziec koledze z pracy ...a w szkole to ty miałes wszy..
Bardzo to nie ładnie wykorzystywac tak straszna tragedię jaką była wojna , do rozgrywek na forum ..

Masz racje ten watek moglby byc wlasciwie o bochaterskich Polakach.. Wyszlo o dzieciach tylko bo artykul byl wlasnie o dzieciach.. Mozemy oczywiscie dyskutowac o doroslych rowniez.
Nie chcialam nikomu dokuczyc.. Nie wiem skad nawet taki pomysl.. Ten temat juz dawno powinien istniec i Mawronka zakladajac temat o glodnych dzieciach poddala mi tylko pomysl . Przeczytalam artykul i powstal watek.. Ilez takich watkow komentarzy do artykulow istnieje?? Tysiace!!

Faktem jest natomiast ze Mawronka jest zlosliwym stworzeniem i faktycznie prowokuje na prawo i lewo.. Ale ja ja lubie i mnie ona bawi..tymi zlosliwosciami :) Serio:) Nawet nie mysle juz ze jest trollem tak jak myslalam na poczatku.

TEn Watek jest o Polakach ktorzy poswiecali swoje zycie aby uratowac Zydow

Jezeli ktos chce zalozyc watek o zdrajcach prosze sobie zalozyc osobny watek.

Pani Slowikowa
17-11-2009, 14:20
Tytulem tego jakze potrzebnego watku powinien byc "Sprawiedliwy wsrod Narodow Swiata". Jest mi strasznie przykro, ze bohatersto i poswiecenie zycia Polakow dla ratowania Zydow zostaje wykorzystane w taki sposob. Piszmy o rodzinie Ulmow w kontekscie ich bohaterstwa, poswiecenia sie, dla upamietnienia tragedii tamtych czasow. Oddajmy hold wszystkim Polakom, ktorzy oddali swoje zycie dla ratowania Zydow. My Zydzi nigdy nie zapomniemy ich!
"jesli człowiek niszczy jedno zycie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały swiat. A jesli człowiek ratuje jedno zycie, to jest tak, jak gdyby uratował cały swiat" (Talmud Babilonski, Sanhedryn, 37a).

Mawronko, juz napisalam wczesniej dlaczego powstal watek. Dzieci to sa osoby ktore zawsze wzudzaja wieksze emocje od doroslych.

Pani Slowikowa
17-11-2009, 14:25
Słowikowa, już Ci pisałem odpuść sobie ten temat i zamknij wątek, a osoba o której wspomniałaś, moim zdaniem ma za zadanie taki zamęt siać, i robi to bardzo umiejętnie, za chwile pierze poleci na czarnym rozbiorze, potem na ... mniejsze z tym, Dorn kiedyś powiedział,: "Z głupcami nie wdawaj się w spór nawet, jeśli mają tytuły naukowe" i tego się trzymaj.
Jipie watek jest.. i nie bede nic zamykac.

Pierze na czarnym rozbiorze juz dawno leci.. Zadna to nowina..

Pani Slowikowa
18-11-2009, 14:24
Mam nadzieje ze jednak nie bedzie lecialo pierze w tym watku.. tak smutnym ale jakze potrzebnym (moim zdaniem) ..

Kolejny artykul o tym jak Polacy poswiecali swoje zycie i zycie wlasnych dzieci aby pomoc Zydom przesladowanym przez hitlerowcow. Sa w tym tez zakony, i plebanie.. Wiele z tych wymienionych jest wyroznionnych orderem "sprawiedliwych" ale i o wielu nie wiadomo dotychczas.. szczegolnie o tych ktorzy stracili zycie w tej walce.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,100421,6922860,Zydowskie_dzieci_ukrywane_w_maglu .html

Pani Slowikowa
19-11-2009, 16:36
Widze ze do krytykowania.. wszyscy az sie trzesa.. ale do oddawania czci .. malo kto:confused:

No coz.. sa tylko dwie mozliwosci.. Albo uczestnicy forum boja sie czegos albo.......... No wlasnie.. co??

BarbaraK
19-11-2009, 20:01
Asiu
masz rację,dzisiaj mogłaby nam opisać Mavronka o polskiej wystawie Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny.
Dziś zostala otwarta ta wystawa w Izraelu.

jip
19-11-2009, 20:15
Widze ze do krytykowania.. wszyscy az sie trzesa.. ale do oddawania czci .. malo kto:confused:

No coz.. sa tylko dwie mozliwosci.. Albo uczestnicy forum boja sie czegos albo.......... No wlasnie.. co??
Wydaje mi się, że nie ma tylko dwóch kolorów czarne i białe, ale jest szereg odcieni szarości, a w ostrej dyskusji nie wszyscy te szarości widzą, i tu jest pies pogrzebany....

Pani Slowikowa
19-11-2009, 20:29
Tym bardziej Basiu ze ci ludzie ktorzy mieli szanse do tego Izraela wyjechac po IIWS , przezyli wojne.. Kto im pomogl w tym? Dlaczego milcza??

Tu link do art o wystawie.. w Telawiwie

http://www.skokstefczyka.pl/fakty_biznes_wydarzenia/61_swiat/8225_wystawa_ipn_o_polakach_ratujacych_zydow_w_izr aelu.html


Jipie rozne sa kolory..:rolleyes: Tu bedziemy dyskutowali o tym bialym.. Bo szary i czarny juz jest.

Jezeli jednak chcesz "zrobic mnie na szaro" to prosze bardzo.. Ja jestem przyzwyczajona do wszystkiego:rolleyes:

jip
20-11-2009, 07:29
Jipie rozne sa kolory..:rolleyes: Tu bedziemy dyskutowali o tym bialym.. Bo szary i czarny juz jest.
Jezeli jednak chcesz "zrobic mnie na szaro" to prosze bardzo.. Ja jestem przyzwyczajona do wszystkiego:rolleyes:
No Ty byś się dała na szaro zrobić;) .... ale poważnie to ja nie lubię stawiania wszystkiego w jednym kącie.......bo rzeczywistość była bardzo różna,...... i jest boląca, tak z jednej jak i drugiej strony, jak już jeden rozdrapuje to może drugi być mądrzejszy i wyluzować, może tamten rozdrapujący chory, albo co? A choremu trzeba odpuszczać, bo nawet sąd uwzględnia papiery jak żółte są.......

Pani Slowikowa
20-11-2009, 07:36
No Ty byś się dała na szaro zrobić;) .... ale poważnie to ja nie lubię stawiania wszystkiego w jednym kącie.......bo rzeczywistość była bardzo różna,...... i jest boląca, tak z jednej jak i drugiej strony, jak już jeden rozdrapuje to może drugi być mądrzejszy i wyluzować, może tamten rozdrapujący chory, albo co? A choremu trzeba odpuszczać, bo nawet sąd uwzględnia papiery jak żółte są.......

Czy on chory to nie wiem..Tu nie o rozdrapywanie chodzi .. tylko o historie.

Kontousuniete
20-11-2009, 15:13
Tu nie o rozdrapywanie chodzi .. tylko o historie.

Nie chcę za bardzo sie wypowiadać, ale pozwolicie, że wyrażę swoje zdanie:
- bo "tu, nie chodzi o rozdrapywanie ran, tylko o historię"
No właśnie o tę historię. Spójrzcie na to od innej strony:
- podczas IIWŚ, byli też i Niemcy, którzy ratowali Polaków. Znam osobiscie człowieka, który stojąc już pod murem egzekucyjnym(to jest fakt), został uratowany przez Niemca.
Przebłagał i przekonał dowodzacego egzekucją, by pozostawił go przy życiu.
Podczas pogromów ukraińskich, gdzie mordowano Polaków, byli również Ukraińcy, którzy też ratowali Polaków, których gdy przyłapano na tym "przestępstwie", spotykał ich los taki sam, jak tych, których ukrywali.
No i teraz, niech we Lwowie, w Berlinie, ktoś otworzy wystawę, pod tytułem: - Niemcy i Ukraińcy ratujacy Polaków.
Ktoś, kto zorganizowałby taka wystawę, chciałby tylko prawdy.
Wiem, że to nie jest trafne porównanie. Ale tu chodzi o te emocje, o ogrom ludzkich cierpień.
Żeby móc spokojnie podsumowywać historię, to musi odejść całe pokolenie, które doświadczyło takiej gehenny i połowa ich potomków. Bo inaczej, jeśli będziemy chcieli zrobić to zbyt wcześnie, będziemy zawsze rozdrapywać rany. Bo historia, choć jest tylko jedna, to tak naprawdę, każdy, kto doświadczył tamtych czasów, ma również i własną historię, indywidualną, która czasem z tą ogólną, mało ma wspólnego.

Pani Slowikowa
23-11-2009, 19:38
Nie chcę za bardzo sie wypowiadać, ale pozwolicie, że wyrażę swoje zdanie:
- bo "tu, nie chodzi o rozdrapywanie ran, tylko o historię"
No właśnie o tę historię. Spójrzcie na to od innej strony:
- podczas IIWŚ, byli też i Niemcy, którzy ratowali Polaków. Znam osobiscie człowieka, który stojąc już pod murem egzekucyjnym(to jest fakt), został uratowany przez Niemca.
Przebłagał i przekonał dowodzacego egzekucją, by pozostawił go przy życiu.
Podczas pogromów ukraińskich, gdzie mordowano Polaków, byli również Ukraińcy, którzy też ratowali Polaków, których gdy przyłapano na tym "przestępstwie", spotykał ich los taki sam, jak tych, których ukrywali.
No i teraz, niech we Lwowie, w Berlinie, ktoś otworzy wystawę, pod tytułem: - Niemcy i Ukraińcy ratujacy Polaków.
Ktoś, kto zorganizowałby taka wystawę, chciałby tylko prawdy.
Wiem, że to nie jest trafne porównanie. Ale tu chodzi o te emocje, o ogrom ludzkich cierpień.
Żeby móc spokojnie podsumowywać historię, to musi odejść całe pokolenie, które doświadczyło takiej gehenny i połowa ich potomków. Bo inaczej, jeśli będziemy chcieli zrobić to zbyt wcześnie, będziemy zawsze rozdrapywać rany. Bo historia, choć jest tylko jedna, to tak naprawdę, każdy, kto doświadczył tamtych czasów, ma również i własną historię, indywidualną, która czasem z tą ogólną, mało ma wspólnego.

Problem polega na tym ze wlasnie to mlode pokolenie, Amerykanow, Franczow, Izraelczykow etc.. ma bledne pojecie o tym jak to naprawde bylo w Polsce w czasie IIWS.. Mysla ze to Polacy na rowni z Niemcami byli nazistami ktorzy wymordowali 3 miliony Zydow.. Taka to sliczna propagande sieje sie na swiecie moi drodzy.. :mad: :mad:
Do tego stopnia ze kiedys rozmawialam z moim sasiadem ktory ,jak mu zaczelam opowiadac o Powstani Warszawskim , odpowiedzial mi : "No coz , Polska wojne przegrala i to byly tego konsekwencje..." Rece mi opadly:mad: